О внесении изменений и дополнения в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2019 года № 612 "Об утверждении Правил перевозок грузов железнодорожным транспортом"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 10 августа 2026 года № 209. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2026 года № 39559
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2019 года № 612 "Об утверждении Правил перевозок грузов железнодорожным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19188) следующие изменения и дополнение:
в заголовок приказа вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 34-33) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах перевозок грузов железнодорожным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила перевозок грузов железнодорожным транспортом (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" (далее – Закон) и определяют порядок перевозки грузов железнодорожным транспортом в Республике Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Грузоотправитель, грузополучатель для выполнения сопутствующих перевозке грузов работ, пользуются услугами ветвевладельца, перевозчика, экспедитора, владельца подвижного состава, оператора вагонов (контейнеров) и других лиц, на основании договора, при условии обеспечения безопасности движения, технических средств и подвижного состава.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Заявки по основному и дополнительным планам перевозок во внутриреспубликанском сообщении действуют до 5 числа месяца, следующего за отчетным (с заведением учетной карточкой выполнения плана перевозок формы ГУ-1).";
часть четвҰртую пункта 49 изложить в следующей редакции:
"Учетная карточка подписывается грузоотправителем и представителем перевозчика на станции по окончании календарных суток, по окончании месяца подписывается представителем перевозчика. При отказе грузоотправителя от подписания учетной карточки перевозчиком составляется акт общей формы.";
абзац девятый пункта 50 изложить в следующей редакции:
"вагоны, контейнеры, поданные перевозчиком по согласованию с грузоотправителем без учета (исходя из технологического времени производства погрузочно-разгрузочных операций) возможности обеспечения грузоотправителем их погрузки до истечения отчетных суток, но погруженные грузоотправителем до окончания отчетных суток;";
пункт 51 дополнить абзацем пятым следующего содержания:

"Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидалары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы № 612 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2026 жылғы 10 тамыздағы № 209 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 11 тамызда № 39559 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидалары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы № 612 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19188 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-33) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасында теміржол көлігімен жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жүк жөнелтуші, жүк алушы жүкті тасымалдаумен байланысты жұмыстарды орындау үшін тармақ иеленушінің, тасымалдаушының, экспедитордың, вагон (контейнер) операторының және басқа да тұлғалардың қызметтерін шарт негізінде қозғалыстың, техникалық құралдар мен жылжымалы құрамның қауіпсіздігі қамтамасыз етілген жағдайда пайдалана алады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Республикаішілік қатынастағы тасымалдаудың негізгі және қосымша жоспарлары бойынша өтінімдер есептіден кейінгі айдың 5-іне дейін қолданыста болады (ГУ-1 нысанды тасымалдау жоспарын орындаудың есепті карточкасын жасау арқылы).";
49-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Есепке алу карточкасына жүк жөнелтуші және тасымалдаушының станциядағы өкілі әрбір есептік тәуліктің аяқталуы бойынша қолдарын қояды, ал ай аяқталғаннан кейін тасымалдаушының өкілі қол қояды. Жүк жөнелтуші есепке алу карточкасына қол қоюдан бас тартқан кезде тасымалдаушы жалпы нысандағы актіні жасайды.";
50-тармақтың тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тасымалдаушы жүк жөнелтушімен келісім бойынша жүк жөнелтушінің оларды есепті тәулік аяқталғанға дейін тиеуді қамтамасыз ету мүмкіндігін ескермей (тиеу-түсіру операцияларын жүргізудің технологиялық уақытын негізге ала отырып) берген, бірақ жүк жөнелтуші есепті тәулік аяқталғанға дейін тиеген вагондар, контейнерлер;";
51-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:

"Выполнение заявки по плану в последний день месяца определяется по состоянию на 00.00 часов. При этом вагоны, погруженные до 20.00 часов, учитываются на общих основаниях. На вагоны, принятые к перевозке после 20.01 часов по плану ГУ-12 текущего месяца, оформляется дополнительный бланк учетной карточки по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам с записью в заголовке: "Погрузка с 20.00 до 00.00 часов". Выполнение плана определяется путем суммирования сведений по двум учетным карточкам.";
часть первую пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Размер общего невыполнения заявки по плану перевозок грузов, запланированных в тоннах и вагонах, допущенного по вине перевозчика либо грузоотправителя, определяется путем деления количества не погруженных тонн на величину статистической нагрузки. Величина статической нагрузки исчисляется путем деления количества тонн, указанных в графе 3, на количество вагонов, контейнеров, указанных в графе 2.";
абзац первый пункта 104 изложить в следующей редакции:
"104. О выдаче груза без участия перевозчика представитель перевозчика на станции, по требованию грузополучателя в графе "Отметки о выдаче груза" накладной делает отметку следующего содержания:";
заголовок параграфа 2 главы 7 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Заполнение накладной на станции отправления";
часть первую пункта 174 изложить в следующей редакции:
"174. Представитель перевозчика на станции отправления после проверки предъявленной грузоотправителем оформленной накладной переносит содержащиеся в ней сведения и отметки в дорожную ведомость, корешок дорожной ведомости и квитанцию о приеме груза.";
часть первую пункта 181 изложить в следующей редакции:
"181. В графе "Платежи взысканы на станции назначения" - указывается номер квитанции разных сборов или номер платежной карты. Взимание платежей перевозчиком с грузополучателя на станции назначения удостоверяется подписью представителя перевозчика с указанием должности, фамилии и инициалов, а на оборотной стороне накладной и дорожной ведомости проставляется календарный штемпель перевозчика на станции о времени оформления выдачи груза.";
пункты 202 и 203 изложить в следующей редакции:
"202. При наличии у грузоотправителя доступа к САС грузоотправитель заполняет данные в электронном досье перевозки в порядке, установленном в параграфе 1 "Заполнение накладной грузоотправителем" настоящей Главы. Представитель перевозчика на станции отправления заполняет электронное досье перевозки в порядке, установленном в параграфе 2 "Заполнение накладной на станции отправления" настоящей Главы. Порядок электронного обмена данными определяется технологиями функционирования автоматизированной информационной системы перевозчика и информационного взаимодействия между грузоотправителем (грузополучателем) и перевозчиком.

"Айдың соңғы күніндегі жоспар бойынша өтінімнің орындалуы сағат 00.00-дегі жағдай бойынша айқындалады. Бұл ретте сағат 20.00-ге дейін тиелген вагондар жалпы негіздерде есепке алынады. Сағат 20.01-ден кейін ағымдағы айдың ГУ-12 жоспары бойынша тасымалдауға қабылданған вагондарға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу карточкасының қосымша бланкісі ресімделеді, оның тақырыбында "Сағат 20.00-ден 00.00-ге дейінгі тиеу" деген жазба жазылады. Жоспардың орындалуы екі есепке алу карточкасы бойынша мәліметтерді қосу арқылы айқындалады.";
54-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Тасымалдаушының немесе жүк жөнелтушінің кінәсінен жол берілген тоннамен және вагонмен жоспарланған жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімнің орындалмауының жалпы мөлшері тиелмеген тонналар санын статистикалық жүктеме шамасына бөлу арқылы анықталады. Статикалық жүктеменің шамасы 3-бағанда көрсетілген тоннаның мөлшерін 2-бағанда көрсетілген вагондардың, контейнерлердің санына бөлу арқылы есептеледі.";
104-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Станциядағы тасымалдаушының өкілі жүк алушының талабы бойынша тасымалдаушының қатысуынсыз жүктің берілгені туралы жүк құжатының "Жүкті беру туралы белгі" бағанында келесі мазмұндағы жазба жүргізеді:";
7-тараудың 2-параграфының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Жөнелту станциясында жүк құжатты толтыру";
174-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"174. Жүк жөнелтушімен ресімделген жүкқұжат ұсынылғанда, станциядағы тасымалдаушының өкілі ондағы мәліметтер мен белгілерді жол тізімдемесіне, жол тізімдемесінің түбіртегіне және жүкті қабылдау туралы квитанцияға көшіреді.";
181-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"181. "Төлемдер тағайындалу станциясында өндіріп алынған" бағанында - әртүрлі алымдар квитанцияларының нөмірі немесе төлем картасының нөмірі көрсетіледі. Төлемдерді өндіріп алу тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен, лауазымын, тегі мен аты-жөнін көрсетумен куәландырылады, ад жүк қаұжатының және жол тізімдемесінің сырт жағында жүкті беру уақыты туралы станциядағы тасымалдаушының күнтізбелік мөрқалыбы қойылады.";
202 және 203-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"202. Жүк жөнелтушінің МАЖ-ға қол жеткізуі болғанда жүк жөнелтуші тасымалдардың электрондық дерегінде осы Тараудың "Жүк жөнелтушінің жүк құжатын толтыруы" 1-параграфында белгіленген тәртіппен деректер толтырады. Жөнелту станциясындағы тасымалдаушының өкілі тасымалдардың электрондық дерегін осы Тараудың "Жүк қағазын жөнелту станциясында толтыруы" 2-параграфында белгіленген тәртіппен толтырады. Деректерді электрондық алмасудың тәртібі тасымалдаушының автоматты ақпараттық жүйесінің қызмет ету және жүк жөнелтуші (жүк алушы) мен тасымалдаушы арасында өзара ақпараттық әрекеттесу технологияларымен белгіленеді.

203. При раскредитовании документов, оформленных с использованием электронного досье перевозки, представитель перевозчика на станции назначения вносит в электронное досье перевозки сведения в порядке, установленном в параграфе 4 "Заполнение накладной на станции назначения" и параграфе 5 "Заполнение дорожной ведомости на станции назначения" настоящей Главы.";
абзац пятый пункта 215 изложить в следующей редакции:
"Сведения о запорно-пломбировочных устройствах по каждому вагону группы указываются грузоотправителем в прикладываемом к накладной дополнительном листе. Дополнительный лист заполняется и подписывается грузоотправителем в трех экземплярах. В накладной под наименованием груза грузоотправителем делается отметка "Сведения о запорно-пломбировочных устройствах смотри в дополнительном листе". Накладная и три экземпляра дополнительного листа предъявляются грузоотправителем представителю перевозчика на станции отправления. Станцией во все экземпляры дополнительного листа вносится номер накладной. Первый и второй экземпляры дополнительного листа прикладываются станцией отправления соответственно к накладной и к корешку дорожной ведомости, а третий экземпляр вместе с квитанцией о приеме груза возвращается грузоотправителю.";
пункт 219 изложить в следующей редакции:
"219. Представитель перевозчика на станции назначения при выдаче груза, прибывшего маршрутной или групповой отправкой, при наличии в накладной отметки (отметок) об отцепке вагона (группы вагонов) в пути следования на основании приложенного к перевозочным документам акта (актов) общей формы ГУ-23 составляет коммерческий акт с указанием номеров не прибывших вагонов. В графе накладной "Отметки перевозчика" делается запись: "Отправка прибыл (а) в составе __ вагонов. На не прибывшие ___ вагонов № ________ составлен коммерческий акт № _______". Прибывший на станцию назначения по досылочной дорожной ведомости груз выдается в соответствии с настоящими Правилами грузополучателю после предъявления выданного ему экземпляра коммерческого акта и накладной на отправку. Представитель перевозчика на станции назначения во всех экземплярах коммерческого акта в разделе "Ж" и в накладной на отправку в графе "Отметки перевозчика" делает отметку о прибытии груза по досылочной дорожной ведомости с указанием номера досылочной дорожной ведомости, номера вагона, станции, оформившей досылку, даты оформления досылки и даты выдачи груза грузополучателю. По прибытии последнего вагона, указанного в коммерческом акте как не прибывшего, коммерческий акт грузополучателем возвращается станции назначения для хранения. Выдача груза, прибывшего по досылочной дорожной ведомости ранее прибытия основной отправки, производится под роспись грузополучателя в досылочной дорожной ведомости. По прибытии основной отправки в этом случае коммерческий акт не составляется.
Провозная плата по досылочной дорожной ведомости не взимается.";
пункт 222 изложить в следующей редакции:

203. Тасымалдардың электрондық дерегі қолданылып ресімделген құжаттарды кредиттен шығарғанда тағайындалу станциясындағы тасымалдаушының өкілі тасымалдардың электрондық дерегіне мәліметтерді осы тараудың "Жүк қағазын тағайындалу станциясында толтыру" 4-параграфында және "Жол тізімдемесін тағайындалу станциясында толтыру" 5-параграфында белгіленген тәртіппен енгізеді.";
215-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бекіту-пломбалау құрылғылары туралы мәліметтерді жүк жөнелтуші топтың әрбір вагоны бойынша жүк құжатына қосымша берілетін парақта көрсетеді. Қосымша парақты жүк жөнелтуші үш данада толтырады және қол қояды. Жүк құжатында жүктің атауы тұсында жүк жөнелтуші "Бекіту-пломбалау құрылғылары туралы мәліметті қосымша парақта қара" деген белгі соғады. Жүк құжатымен қосымша парақтың үш данасын жүк жөнелтуші жөнелту станциясындағы тасымалдаушының өкіліне береді. Станция қосымша парақтың барлық данасына жүк қағазының нөмірін қояды. Қосымша парақтың бірінші және екінші данасын жөнелту станциясы тиісінше жүк құжаты мен жол тізімдемесінің түбіртегіне қыстырады, ал үшінші данасы жүкті қабылдау туралы квитанциямен бірге жүк жөнелтушіге қайтарылады.";
219-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"219. Тағайындалу станциясындағы тасымалдаушының өкілі маршруттық немесе топтама жөнелтіліммен келген жүкті бергенде жүк қағазында жол жүру барысында вагонның (вагондар тобының) ағытылғандығы туралы белгі (белгілері) бар тасымалдау құжаттарына қоса берілген ГУ-23 жалпы нысандағы актінің (актілердің) негізінде келмеген вагондардың нөмірлерін көрсете отырып коммерциялық акт жасайды. Жүк құжатының "Тасымалдаушының белгілері" бағанында "Жөнелтпе құрамында _____ вагонмен келді. Келмеген № ____ вагонға № ____ коммерциялық акт жасалды" деген жазба жазылады. Тағайындалу станциясына қосымша жөнелту жол тізімдемесімен келген жүк жүк алушыға осы Қағидаларға сәйкес оған берілген коммерциялық актінің данасы мен жөнелтуге жүк құжатын көрсеткеннен кейін беріледі. Тасымалдаушының станциядағы өкілі коммерциялық актінің барлық данасының "Ж" бөлімінде және жөнелтуге жүк құжатының "Тасымалдаушының белгілері" бағанында жүктің қосымша жіберу жол тізімдемесімен келгендігі туралы қосымша жіберу жол тізімдемесінің нөмірін, вагонның, қосымша жіберуді ресімдеген станцияның нөмірін, қосымша жіберуді ресімдеу күнін және жүкті жүк алушыға берудің күнін көрсетіп белгі соғады. Коммерциялық актіде келмеген деп көрсетілген соңғы вагон келгеннен кейін жүк алушы коммерциялық актіні тағайындалу станциясына сақтау үшін қайтарады. Қосымша жіберу жол тізімдемесімен келген жүкті негізгі жөнелтілім келгеннен бұрын беру жүк алушының қосымша жіберу жол тізімдемесінде қолын қойғызып жүргізіледі. Бұл жағдайда негізгі жөнелтілім келгеннен кейін коммерциялық акт жасалмайды.
Қосымша жіберу жол тізімдемесі бойынша тасымалдау ақысы алынбайды.";
222-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"222. При выдаче груза, прибывшего маршрутной или групповой отправками, представитель перевозчика на станции назначения производит окончательный расчет, связанный с перевозкой груза, по накладной (электронной накладной) за количество вагонов, указанных в накладной. Оформление выдачи груза, прибывшего по маршрутной (групповой) отправке с использованием электронного досье перевозки, производится в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 322 изложить в следующей редакции:
"322. Разрешение на переадресовку груза направляется в письменном виде перевозчику для осуществления такой переадресовки.
При переадресовке в пути следования разрешение на переадресовку груза адресуется представителю перевозчика на станции, на которой должна состоятся переадресовка, а копия - представителю перевозчика на станции первоначального назначения. О произведенной переадресовке осуществившая ее станция сообщает по телеграфу станции первоначального назначения.";
пункт 338 изложить в следующей редакции:
"338. Грузы, требующие защиты от атмосферных осадков и распыления, перевозятся насыпью и навалом в специализированных крытых вагонах (например, в вагонах-муковозах, зерновозах, цементовозах, минераловозах), специализированных контейнерах. Для перевозки грузов навалом в упакованном виде могут использоваться крытые вагоны, контейнеры. Перед погрузкой грузов, подлежащих к перевозке насыпью или навалом, грузоотправитель принимает меры по заделке конструктивных зазоров вагонов, контейнеров. Заделка зазоров вагонов необходима для исключения просыпания в пути следования грузов на железнодорожные пути и загрязнения окружающей среды. Перевозка грузов навалом и насыпью в крытых вагонах, контейнерах допускается только с установленными грузоотправителем дверными заграждениями.
Для заграждения дверных проемов вагонов, контейнеров применяются щиты, доски, горбыли, заграждения из других плотных материалов. Обеспечение дверными заграждений в вагоне производится силами и средствами грузоотправителя. Грузоотправитель перед погрузкой убеждается в том, что вагоны, контейнеры исправны в коммерческом отношении, очищены, не заражены вредителями, не имеют отверстий и щелей, через которые может произойти утечка груза. При выгрузке груза грузополучатель снимает дверные заграждения, не повреждая вагон, контейнер.
Хлебные грузы, семена масличных и бобовых культур предъявляются к перевозке грузоотправителем внутри Республики Казахстан при наличии карантинного сертификата, на экспорт при наличии фитосанитарного сертификата в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О карантине растений".
При оформлении перевозочных документов на перевозку грузов насыпью или навалом в накладной в графе "Количество мест" грузоотправителем указывается соответственно "насыпью" или "навалом".".

"222. Маршруттық немесе топтама жөнелтіліммен келген жүкті бергенде тағайындалу станциясындағы тасымалдаушының өкілі жүк тасымалымен байланысты ақтық есеп айырысуды жүк құжаты (электрондық жүк құжаты) бойынша жүк құжатында көрсетілген вагондар саны үшін жүргізеді. Тасымалдардың электрондық дерегін қолданып маршруттық (топтама) жөнелтіліммен келген жүкті беруді ресімдеу осы Қағидаларға сәйкес жүргізіледі.";
322-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"322. Жүкті қайта жіберуге рұқсат осындай қайта жіберуді жүзеге асыру үшін тасымалдаушыға жазбаша түрде жіберіледі.
Жол жүру барысында басқа мекенжайға жіберу кезінде жүкті өзге мекенжайға жіберуге арналған рұқсат басқа мекенжайға жіберу жүргізілетін станциясындағы тасымалдаушының өкіліне, ал көшірмесі алғашқы тағайындалған станциясындағы тасымалдаушының өкіліне жолданады. Басқа мекенжайға жіберілгендігі туралы оны жүзеге асырған станция алғашқы тағайындалған станцияға телеграф арқылы хабарлайды.";
338-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"338. Жауын-шашыннан және тозаңдатудан қорғауды талап ететін жүктер мамандандырылған жабық вагондарда (мысалы, ұн тасығыштар, астық тасығыштар, цементтасығыштар, минералтасығыштар), мамандандырылған контейнерлерде үйіліп және ақтарылып тасылады. Жүкті қапталған күйде үйіп тасымалдау үшін жабық вагондар, контейнерлер пайдаланылады. Үйіп немесе ақтара тасымалдауға жататын жүкті тиер алдында жүк жөнелтуші вагонның, контейнерлердің конструктивтік саңылауларын бітеу бойынша шарлар қолданады. Вагонның саңылауларын бітеу сапар барысында жүктің темір жол бойында төгілуін және қоршаған ортаны ластауды болдырмау үшін қажет. Жүктерді жабық вагондарда үйіп және ақтарып тасымалдауға Жүк жөнелтуші мен есіктерге бекітпе орнату арқылы жол беріледі.
Вагондардың есіктерінің саңылауларын бөгеу үшін қалқаншалар, тақтайлар, дөңбектер, басқа тығыз материалдардан жасалған бөгеулер қолданылады. Вагонды есіктік бөгеулермен қамтамасыз ету жүк жөнелтушінің күшімен және құралдарымен жүзеге асырылады. Жүк жөнелтуші тиер алдында вагондар мен қалқаншалардың коммерциялық тұрғыдан түзіктігіне, тазаланғанына, зиянкестермен бүлінбегеніне, дәннің төгілуі мүмкін саңылаулардың және тесіктердің болмауына көз жеткізуі керек. Жүкті түсірер кезде алушы вагонға зақым келтірмей, есік бөгеулерін алып тастайды.
Астық жүктері, майлы және бұршақты дақылдардың дәндері "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының ішінде жүк жөнелтушімен тасымалдауға карантинді сертификат болғанда, экспортқа фитосанитарлы сертификат болған кезде ұсынылады.
Үйіп және ақтара тасымалдауға арналған жүктерді тасымалдау құжаттарын ресімдеу кезінде жүк құжатында "Орындар саны" бағанында жүк жөнелтуші тиісінше "үйіп" және "ақтара" деп көрсетеді.".

2. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта Республики Казахстан Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство       национальной       экономики
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми түрде жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Көлік министрі Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі