Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 27 шілдедегі № 147. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 шілдеде № 39428 болып тіркелді
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2026 жылғы 27 шілдедегі
№ 147
бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Иесіз қауіпті қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 373 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24430 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Иесіз қауіпті қалдықтарды басқару қағидаларында:
2-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының қауіпті қалдықтарды басқаруы – сот шешімімен иесіз деп және коммуналдық меншікке түсті деп танылған астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы жүзеге асыратын қауіпті қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралар;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 июля 2026 года № 147. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2026 года № 39428
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту управления отходами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
от 27 июля 2026 года № 147
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в перечень Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 373 "Об утверждении Правил управления бесхозяйными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24430) следующие изменения:
в Правилах управления бесхозяйными отходами, утвержденных указанным приказом:
подпункт 12) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"12) управление опасными отходами местным исполнительным органом столицы, областей, городов республиканского значения – мероприятия по управлению опасными отходами, признанными решением суда бесхозяйными и поступившими в коммунальную собственность, осуществляемые местным исполнительным органом столицы, областей, городов республиканского значения;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Кодекстің 340-бабының 3-тармағына сәйкес аумақтық орган немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – ЖАО) өз аумағындағы иесіз қалдықтарды анықтайды.".
2. "Халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмугеарналған тарифті есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24382 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмугеарналған тарифті есептеу әдістемесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Халық үшін ҚТҚ жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифті (бұдан әрі – тариф) астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) осы Әдістемеге сәйкес әзірлейді және тиісті жергілікті өкілдік органдарға бекітуге ұсынады.".
3. "Қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығы ескеріле отырып, міндетті бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушы 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25562 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығы ескеріле отырып, міндетті бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптарда:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығын ескере отырып, орталықтандырылған жүйені:".
4. "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларында:
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"5. В соответствии с пунктом 3 статьи 340 Кодекса территориальный орган или местный исполнительный орган столицы, областей, городов республиканского значения (далее – МИО) на его территории выявляет бесхозяйные отходы.".
2. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377 "Об утверждении Методики расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24382) следующие изменения:
в Методике расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Тариф для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО (далее – тариф) разрабатывается в соответствии с настоящей Методикой местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения (далее – местные исполнительные органы) и представляется на утверждение соответствующим местным представительным органам.".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 482 "Об утверждении Требований к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25595) следующие изменения:
в Требованиях к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения организуют централизованную систему с учетом технической, экономической и экологической целесообразности посредством:".
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341) следующее дополнения:
в Правилах управления коммунальными отходами, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) қатты тұрмыстық қалдықтарды (бұдан әрі – ҚТҚ) жинаудың орталықтандырылған жүйесін Кодекске және осы Қағидаларға сәйкес ҚТҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын ҚТҚ нарығының қатысушыларын айқындау бойынша конкурс (тендер) (бұдан әрі – конкурс (тендер)) өткізу арқылы ұйымдастырады.";
Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларының қосымшасының 1.1.8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1.1.8. тапсырыс беруші – өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың әкімі басқаратын алқалы атқарушы орган;".

"4. Местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения (далее – МИО) организуют централизованную систему сбора твердых бытовых отходов (далее – ТБО) посредством проведения конкурса (тендера) по определению участников рынка ТБО, осуществляющих сбор и транспортировку ТБО (далее – конкурс (тендер), в соответствии с Кодексом и настоящих Правил.";
пункт 1.1.8 приложения к Правилам управления коммунальными отходами изложить в следующей редакции:
"1.1.8. заказчик – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом столицы, города республиканского значения, района, города областного значения, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;".