"Жер қойнауын пайдалануға арналған үлгілік келісімшарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 маусымдағы № 233 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 24 шiлдедегi № 283-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 шiлдеде № 39419 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер қойнауын пайдалануға арналған үлгілік келісімшарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 маусымдағы № 233 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17140 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көмірсутектерді барлауға және өндіруге арналған үлгілік келісімшартта:
мазмұны жаңа редакцияда жазылсын:
"Мазмұны
Кіріспе
1-бөлім. Келісімшарттың мәні
2-бөлім. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3-бөлім. Жер қойнауы учаскесінің шекаралары
4-бөлім. Құзыретті органның құқықтары
5-бөлім. Құзыретті органның міндеттері
6-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтары
7-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушының міндеттері
8-бөлім. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары
1-параграф. Жалпы талаптар
2-параграф. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану
3-параграф. Салық салу, кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары
4-параграф. Жер қойнауын пайдаланудың салдарын жою және жер қойнауы учаскесін консервациялау
5-параграф. Есепке алу және есептілік
6-параграф. Жер қойнауын пайдалану құқығының және жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуы және оларға салынатын ауыртпалық
7-параграф. Мүлікке және ақпаратқа меншік құқығы
8-параграф. Жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған кездегі жер қойнауы учаскесі және мүлік
9-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушының Келісімшарт талаптарын сақтауын бақылау
10-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушының жауаптылығы
11-бөлім. Еңсерілмейтін күш
12-бөлім. Құпиялылық
13-бөлім. Дауларды шешу тәртібі
14-бөлім. Келісімшартты өзгерту және оның қолданысын тоқтату
15-бөлім. Қорытынды ережелер
Келісімшартқа қосымшалар:
1-қосымша – Барлау кезеңінде Келісімшарт бойынша жұмыстардың ең аз көлемдері мен түрлері
1-1- қосымша – Келісімшарт бойынша барлау кезеңін ұзарту кезіндегі жұмыс бағдарламасы
2-қосымша – Жер қойнауы учаскесінің (учаскелерінің) кеңістікті шекаралары
3-қосымша – Жер қойнауын пайдаланушының қосымша міндеттемелері";
кіріспенің 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Конституциясының 8-бабына сәйкес жер қойнауы Қазақстан Республикасының халқына тиесілі, халықтың атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асыратындығын;";
54-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 июня 2018 года № 233 "Об утверждении типовых контрактов на недропользование"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 июля 2026 года № 283-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2026 года № 39419
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 июня 2018 года № 233 "Об утверждении типовых контрактов на недропользование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17140) следующие изменения:
в Типовом контракте на разведку и добычу углеводородов, утвержденном указанным приказом:
содержание изложить в новой редакции:
"Содержание
Преамбула      Глава 1. Предмет Контракта
Глава 2. Срок действия Контракта
Глава 3. Границы участка недр
Глава 4. Права Компетентного органа
Глава 5. Обязанности Компетентного органа
Глава 6. Права Недропользователя
Глава 7. Обязанности Недропользователя
Глава 8. Условия проведения операций по недропользованию
Параграф 1. Общие условия
Параграф 2. Охрана недр и окружающей среды, рациональное и комплексное использование недр
Параграф 3. Налогообложение, таможенные платежи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины
Параграф 4. Ликвидация последствий недропользования и консервация участка недр
Параграф 5. Учет и отчетность
Параграф 6. Переход и обременение права недропользования и объектов, связанных с правом недропользования
Параграф 7. Право собственности на имущество и информацию
Параграф 8. Участок недр и имущество при прекращении права недропользования
Глава 9. Контроль за соблюдением Недропользователем условий Контракта
Глава 10. Ответственность Недропользователя
Глава 11. Непреодолимая сила
Глава 12. Конфиденциальность
Глава 13. Порядок разрешения споров
Глава 14. Изменение и прекращение действия Еонтракта
Глава 15. Заключительные положения
Приложения к Контракту:
Приложение 1 – Минимальные объемы и виды работ по Контракту в период разведки
Приложение 1-1 – Программа работ при продлении периода разведки по Контракту
Приложение 2 –Пространственные границы участка (участков) недр
Приложение 3 – Дополнительные обязательства Недропользователя";
подпункт 1) преамбулы изложить в новой редакции:
"1) в соответствии со статьей 8 Конституции Республики Казахстан недра принадлежат народу Республики Казахстан, от имени народа право собственности осуществляет государство;";
пункт 54 изложить в новой редакции:

"54. Келісімшарттың 55-тармағының ережелерін ескере отырып, көлік шығыстары мен көмірсутектерді өткізуге арналған шығындарды шегергенде, жер қойнауын пайдаланушы мәміле жасау кезінде мәміле жасау күніне қалыптасқан қолданатын бағадан аспайтын бағамен жер қойнауын пайдаланушы иеліктен шығаратын көмірсутектерді сатып алуға Қазақстан Республикасының басқа тұлғалар алдында басым құқығы болады.
Бұл ретте мемлекет өндірілген көмірсутектер көлемін сатып алуға басым құқықты іске асырған кезде жер қойнауын пайдаланушыдан сатып алынатын көмірсутектер көлемі өңірлердің қажеттіліктерін ескере отырып, мемлекеттің жалпы қажеттілігі негізге алына отырып және жер қойнауын пайдаланушы орналасқан өңірдің өндірген үлесіне өңірдегі және Қазақстан Республикасындағы көмірсутектер өндірудің жалпы көлемінен өндіру үлесіне барабар айқындалатын болады.
Сатып алынатын көмірсутектердің құнын төлеу теңгемен жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдаланушы мәміле жасау кезінде қолданатын көмірсутектер бағасы туралы ақпарат болмаған жағдайда, көлік шығыстары мен көмірсутектерді өткізуге арналған шығындарды шегергенде, көмірсутектерді мемлекеттің сатып алуы бойынша мәміле жасалған күнге әлемдік нарықта қалыптасқан бағадан аспайтын баға қолданылады.";
57-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"57. Қазақстан Республикасы өз меншігіне алған көмірсутектерді заттай нысанда немесе жер қойнауын пайдаланушы көлік шығыстары мен өткізуге жұмсалған шығындарды шегергенде, көмірсутектермен мәмілелер жасаған кезде қолданылатын бағалардан аспайтын бағалар бойынша теңгемен төлеу арқылы олардың құнын өтеуге кепілдік береді.";
8-бөлімнің 3-параграфы жаңа редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Салық салу, кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары
64. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салықтық мiндеттемелердi есептеу оларды төлеу бойынша мiндеттеме туындаған сәтіне қолданыста болатын салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық мiндеттемелердi орындау жер қойнауын пайдаланушыны мемлекетте келiсiмшарт шеңберiнен тыс қызметтi жүзеге асыру бойынша салықтық мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық мiндеттемесiн орындаудан босатпайды.
64-1. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт жасасқанға дейін "__" ______ 20__ ж. № _____ банк тапсырмасына сәйкес төлеген, қол қойылған бонустың мөлшері ________ (сомасы теңгемен көрсетіледі) құрайды.

"54. С учетом положений пункта 55 Контракта Республика Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение углеводородов по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию углеводородов.
При этом объем приобретаемых у недропользователя углеводородов при реализации государством преимущественного права на приобретение добытого объема углеводородов будет определяться исходя из общей потребности государства с учетом потребностей регионов и пропорционален доле добычи региона нахождения недропользователя от общего объема добычи углеводородов в регионе и Республике Казахстан.
Оплата стоимости приобретаемых углеводородов осуществляется в теңге.
В случае отсутствия информации о ценах углеводородов, применяемых недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению государством углеводородов, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию углеводородов.";
пункт 57 изложить в новой редакции:
"57. Республика Казахстан гарантирует компенсацию за реквизированные углеводороды в натуральной форме или посредством выплаты их стоимости в теңге по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с углеводородами на дату реквизиции, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.";
параграф 3 главы 8 изложить в новой редакции:
"Параграф 3. Налогообложение, таможенные платежи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины
64. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки Контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
64-1. Размер подписного бонуса, уплаченного недропользователем до заключения Контракта согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года, составляет_____ (указать сумму в теңге).

"50. Қазақстан Республикасы өз меншігіне алған көмірсутектерді заттай нысанда немесе жер қойнауын пайдаланушы көлік шығыстары мен өткізуге жұмсалған шығындарды шегергенде, көмірсутектермен мәмілелер жасаған кезде қолданылатын бағалардан аспайтын бағалар бойынша теңгемен төлеу арқылы олардың құнын өтеуге кепілдік береді.";
8-бөлімнің 3-параграфының тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Салық салу, кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары
57. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салықтық мiндеттемелердi есептеу оларды төлеу бойынша мiндеттеме туындаған сәтіне қолданыста болатын салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық мiндеттемелердi орындау жер қойнауын пайдаланушыны мемлекетте келiсiмшарт шеңберiнен тыс қызметтi жүзеге асыру бойынша салықтық мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық мiндеттемесiн орындаудан босатпайды.
58. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт жасасқанға дейін "__" ______ 20__ ж. № _____ банк тапсырмасына сәйкес төлеген, қол қойылған бонустың мөлшері ________ (сомасы теңгемен көрсетіледі) құрайды.
58-1. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу және төлеу Еуразиялық экономикалық одақ пен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүргізіледі.";
8-бөлімнің 4-параграфы жаңа редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Жер қойнауын пайдаланудың салдарын жою және жер қойнауы учаскесін консервациялау
58-2. Жер қойнауын пайдаланудың салдарын жою:
1) Кодекстің 107-бабы 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған жер қойнауы учаскесінде;
2) жер қойнауын пайдаланушы Кодексте көзделген тәртіппен мемлекетке қайтаруға ниет білдірген жер қойнауы учаскесінде (оның бөліктерінде) жүргізіледі.
59. Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауы банк салымының кепілімен қамтамасыз етіледі.
60. Өндіру салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету Кодексте айқындалған мөлшерде, мерзімдер мен тәртіппен қалыптастырылады.
Егер жер қойнауын пайдаланушыға байланысты емес себептер бойынша оларға берілген қамтамасыз ету Кодекстің талаптарына сәйкес келмесе немесе тоқтатылса, жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік алпыс күн ішінде осындай қамтамасыз етуді ауыстыруға міндетті. Егер көрсетілген мерзім ішінде мұндай ауыстыруды жер қойнауын пайдаланушы жүргізбесе, соңғысы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды дереу тоқтата тұруға міндетті. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қалпына келтіргеннен немесе қамтамасыз етуді ауыстырғаннан кейін ғана қайта бастауға жол беріледі.

"50. Республика Казахстан гарантирует компенсацию за реквизированные углеводороды в натуральной форме или посредством выплаты их стоимости в теңге по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с углеводородами на дату реквизиции, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.";
параграф 3 главы 8 изложить в новой редакции:
"Параграф 3. Налогообложение, таможенные платежи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины
57. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки Контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
58. Размер подписного бонуса, уплаченного недропользователем до заключения Контракта согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года, составляет_____ (указать сумму в теңге).
58-1. Исчисление и уплата таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, производится в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.";
параграф 4 главы 8 изложить в новой редакции:
"Параграф 4. Ликвидация последствий недропользования и консервация участка недр
58-2. Ликвидация последствий недропользования производится:
1) на участке недр, право недропользования по которому прекращено, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 4 статьи 107 Кодекса;
2) на участке недр (его части), который (которую) недропользователь намеревается вернуть государству в порядке, предусмотренном статьей 114 Кодекса.
59. Исполнение недропользователями обязательства по ликвидации последствий добычи углеводородов обеспечивается залогом банковского вклада.
60. Обеспечение исполнения обязательства по ликвидации последствий добычи, формируется в размере, сроки и порядке, определенными Кодексом.
Если по не зависящим от Недропользователя причинам предоставленное им обеспечение перестало соответствовать требованиям Кодекса или прекратилось, недропользователь обязан в течение шестидесяти календарных дней произвести замену такого обеспечения. Если в течение указанного срока такая замена не будет произведена недропользователем, последний обязан незамедлительно приостановить операции по недропользованию. Возобновление операций по недропользованию допускается только после восстановления или замены обеспечения.

61. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру кепілге қойылған банк салымы бойынша құқықтарды қайта ресімдеудің (берудің) сөзсіз негізі болып табылады.
62. Жер қойнауы учаскесін консервациялау Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында және (немесе) Келісімшартта белгіленген жағдайларда және тәртіппен жүргізіледі..";
Көмірсутектерді өндіруге арналған үлгілік келісімшартқа 1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көмірсутектерді өндіруге арналған үлгілік келісімшартқа 3-қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге арналған үлгілік келісімшартта:
мазмұны жаңа редакцияда жазылсын:
"Мазмұны
Кіріспе
1-тарау. Келісімшарттың мәні
2-тарау. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3-тарау. Жер қойнауы учаскесінің шекаралары
4-тарау. Құзыретті органның құқықтары
5-тарау. Құзыретті органның міндеттері
6-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтары
7-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының міндеттері
8-тарау. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары
1-параграф. Жалпы шарттар
2-параграф. Көмірсутектерді өткізу және (немесе) экспорттау
3-параграф. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану
4-параграф. Салық салу, кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары
5-параграф. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу
6-параграф. Жер қойнауын пайдалану салдарын жою және жер қойнауы учаскесін консервациялау
7-параграф. Есепке алу және есеп беру
8-параграф. Жер қойнауын пайдалану құқығының және жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуы және ауыртпалығы
9-параграф. Мүлікке және ақпаратқа меншік құқығы
10-параграф. Жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған кездегі жер қойнауы учаскесі және мүлік
11-параграф. Жер қойнауын пайдаланушының Келісімшарт талаптарын сақтауын қадағалау
12-параграф. Жер қойнауын пайдаланушының қосымша міндеттемесі
13-параграф. Жер қойнауын пайдаланушының жауапкершілігі
9-тарау. Еңсерілмейтін күш
10-тарау. Құпиялылық
11-тарау. Дауларды шешу тәртібі
12-тарау. Келісімшартты өзгерту және тоқтату
13-тарау. Қорытынды ережелер
Келісімшартқа қосымшалар:
1-қосымша – Барлау кезеңінде Келісімшарт бойынша жұмыстардың ең аз көлемдері мен түрлері
2-қосымша – Жер қойнауы учаскесінің (учаскелерінің) кеңістікті шекаралары
3-қосымша – Жер қойнауын пайдаланушының қосымша міндеттемелері";
кіріспенің 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Конституциясының 8-бабына сәйкес жер қойнауы Қазақстан Республикасының халқына тиесілі, халықтың атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асыратындығын;";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

61. Передача права недропользования является безусловным основанием переоформления (передачи) прав по заложенному банковскому вкладу.
62. Консервация участка недр производится в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и (или) Контрактом.";
приложение 1 к Типовому контракту на добычу углеводородов изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 3 к Типовому контракту на добычу углеводородов исключить;
в Типовом контракте на разведку и добычу углеводородов по сложным проектам, утвержденном указанным приказом:
содержание изложить в новой редакции:
"Содержание
Преамбула      Глава 1. Предмет Контракта
Глава 2. Срок действия Контракта
Глава 3. Границы участка недр
Глава 4. Права Компетентного органа
Глава 5. Обязанности Компетентного органа
Глава 6. Права Недропользователя
Глава 7. Обязанности Недропользователя
Глава 8. Условия проведения операций по недропользованию
Параграф 1. Общие условия
Параграф 2. Реализация и (или) экспорт углеводородов
Параграф 3. Охрана недр и окружающей среды, рациональное и комплексное использование недр
Параграф 4. Налогообложение, таможенные платежи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины
Параграф 5. Приобретение товаров, работ и услуг
Параграф 6. Ликвидация последствий недропользования и консервация участка недр
Параграф 7. Учет и отчетность
Параграф 8. Переход и обременение права недропользования и объектов, связанных с правом недропользования
Параграф 9. Право собственности на имущество и информацию
Параграф 10. Участок недр и имущество при прекращении права недропользования
Параграф 11. Контроль за соблюдением Недропользователем условий Контракта
Параграф 12. Дополнительное обязательство Недропользователя
Параграф 13. Ответственность Недропользователя
Глава 9. Непреодолимая сила
Глава 10. Конфиденциальность
Глава 11. Порядок разрешения споров
Глава 12. Изменение и прекращение действия Контракта
Глава 13. Заключительные положения
Приложения к Контракту:
Приложение 1 – Минимальные объемы и виды работ по Контракту в период разведки
Приложение 2 – Пространственные границы участка (участков) недр
Приложение 3 – Дополнительные обязательства Недропользователя";
подпункт 1) преамбулы изложить в новой редакции:
"1) в соответствии со статьей 8 Конституции Республики Казахстан недра принадлежат народу Республики Казахстан, от имени народа право собственности осуществляет государство;";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Құзыретті орган Қазақстан Республикасы атынан Жер қойнауын пайдаланушыға Келісімшартта белгіленген мерзімге Келісімшартқа 2-қосымшада айқындалған (айқындалған) жер қойнауы учаскесінде (учаскелерінде) жер қойнауын пайдалану құқығын береді, ал Жер қойнауын пайдаланушы өз есебінен және тәуекелімен Келісімшарт талаптары мен Кодекске сәйкес Жер қойнауын пайдалануды жүзеге асыруға міндеттенеді.";
54-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"54. Қазақстан Республикасының көлік шығыстары мен көмірсутектерді өткізуге арналған шығындарды шегергенде мәмілелер жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушы қолданатын, мәміле жасалған күні қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар бойынша көмірсутектерді сатып алуға басқа тұлғалар алдында басым құқығы бар.
Бұл ретте мемлекет өндірілген көмірсутектер көлемін сатып алуға басым құқықты іске асырған кезде Жер қойнауын пайдаланушыдан сатып алынатын көмірсутектердің көлемі өңірлердің қажеттіліктерін ескере отырып, мемлекеттің жалпы қажеттілігін негізге ала отырып айқындалатын болады және өңірдегі және Қазақстан Республикасындағы көмірсутектер өндірудің жалпы көлемінен жер қойнауын пайдаланушының орналасқан өңірінің өндіру үлесіне барабар болады.
Сатып алынатын көмірсутектердің құнын төлеу теңгемен жүзеге асырылады.
Мәмілелер жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушы қолданатын көмірсутектердің бағалары туралы ақпарат болмаған жағдайда, көлік шығыстары мен көмірсутектерді өткізуге арналған шығындарды шегергенде, мемлекет көмірсутектерді сатып алу жөніндегі мәмілені жасау күніне әлемдік нарықтарда қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар қолданылады.";
56-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"56. Төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі Жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі көмірсутектердің бір бөлігін немесе барлығын реквизициялауға құқылы. Реквизициялау төтенше немесе соғыс жағдайының қолданылу мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының мұқтажы үшін қажетті мөлшерде жүзеге асырылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы реквизицияланған көмірсутектер үшін заттай нысанда немесе жер қойнауын пайдаланушымен жазбаша нысанда келісілген олардың құнын төлеу арқылы Жер қойнауын пайдаланушы реквизициялау күніне көмірсутектермен мәмілелер жасау кезінде қолданылатын бағадан аспайтын бағалар бойынша, көлік шығыстары мен өткізуге арналған шығындарды шегергенде өтемақыға кепілдік береді.";
8-бөлімнің 4-параграфы жаңа редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Салық салу, кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары
63. Осы Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттемелерін орындау, Келісімшартқа қол қойылған күні қолданыста болатын Салық Кодексінің 756-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Жер қойнауын пайдаланушы оларды төлеу жөніндегі міндеттемелер туындаған күні қолданылатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.

"1. Республика Казахстан в лице Компетентного органа предоставляет на установленный Контрактом срок Недропользователю право недропользования на участке (участках) недр, определенном (определенных) в Приложении 2 к Контракту, а Недропользователь обязуется за свой счет и на свой риск осуществлять недропользование в соответствии с условиями Контракта и Кодексом.";
пункт 54 изложить в новой редакции:
"54. Республика Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение углеводородов по ценам, не превышающим цены, применяемые Недропользователем при совершении сделок, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию углеводородов.
При этом объем приобретаемых у Недропользователя углеводородов при реализации государством преимущественного права на приобретение добытого объема углеводородов будет определяться исходя из общей потребности государства с учетом потребностей регионов и пропорционален доле добычи региона нахождения недропользователя от общего объема добычи углеводородов в регионе и Республике Казахстан.
Оплата стоимости приобретаемых углеводородов осуществляется в теңге.
В случае отсутствия информации о ценах углеводородов, применяемых недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению государством углеводородов, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию углеводородов.";
пункт 56 изложить в новой редакции:
"56. В случае введения чрезвычайного или военного положения Правительство Республики Казахстан имеет право реквизиции части или всех углеводородов, принадлежащих Недропользователю. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Республики Казахстан, в течение всего срока действия чрезвычайного или военного положения.
Республика Казахстан гарантирует компенсацию за реквизированные углеводороды в натуральной форме или посредством выплаты их стоимости в теңге по ценам, не превышающим цены, применяемые Недропользователем при совершении сделок с углеводородами на дату реквизиции, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.";
параграф 4 главы 8 изложить в новой редакции:
"Параграф 4. Налогообложение, таможенные платежи, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины
63. Исполнение налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках настоящего Контракта, осуществляется Недропользователем в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения обязательств по их уплате, за исключением случаев, предусмотренных статьей 756 Налогового кодекса Республики Казахстан, действующей на дату подписания Контракта.

72. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт жасасқанға дейін "__" ______ 20__ ж. № _____ банк тапсырмасына сәйкес төлеген, қол қойылған бонустың мөлшері ________ (сомасы теңгемен көрсетіледі) құрайды.
72-1. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу және төлеу Еуразиялық экономикалық одақ пен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүргізіледі.";
Аз зерттелген аумақтар шегінде орналасқан жер қойнауы учаскесінде көмірсутектерді барлауға және өндіруге арналған үлгілік келісімшартқа 2, 3 және 4-қосымшалары осы бұйрыққа 8, 9, 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрі Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрілігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
1-қосымша
Көмірсутектерді барлауға
және өндіруге арналған
үлгілік келісімшарт
1-қосымша
Барлау кезеңінде Келісімшарт бойынша жұмыстардың ең аз көлемі мен түрлері
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
2-қосымша
Көмірсутектерді барлауға
және өндіруге арналған
үлгілік келісімшартқа
1-1-қосымша
Келісімшарт бойынша барлау кезеңін ұзарту кезіндегі жұмыс бағдарламасы
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
3-қосымша
Көмірсутектерді барлауға
және өндіруге арналған
үлгілік келісімшартқа
3-қосымша
Жер қойнауын пайдаланушының қосымша міндеттемелері
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
4-қосымша
Көмірсутектерді өндіруге
арналған үлгілік келісімшартқа
1-қосымша
Жер қойнауын пайдаланушының қосымша міндеттемелері
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
5-қосымша
Күрделі жобалар бойынша
көмірсутектерді барлауға және
өндіруге арналған үлгілік
келісімшартқа
1-қосымша
Барлау кезеңінде Келісімшарт бойынша жұмыстардың ең аз көлемі мен түрлері
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
6-қосымша
Күрделі жобалар бойынша
көмірсутектерді барлауға және
өндіруге арналған үлгілік
келісімшартқа
3-қосымша
Жер қойнауын пайдаланушының қосымша міндеттемелері
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
7-қосымша
Күрделі жобалар бойынша
көмірсутектерді өндіруге
арналған үлгілік келісімшартқа
2-қосымша
Жер қойнауын пайдаланушының қосымша міндеттемелері
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
8-қосымша
Аз зерттелген аумақтар
шегінде орналасқан жер қойнауы
учаскесінде көмірсутектерді барлауға
және өндіруге арналған
үлгілік келісімшартқа
2-қосымша
Барлау кезеңінің алғашқы үш жылының жұмыс бағдарламасы
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
9-қосымша
Аз зерттелген аумақтар
шегінде орналасқан жер қойнауы
учаскесінде көмірсутектерді
барлауға және өндіруге
арналған үлгілік келісімшартқа
3-қосымша
Ұзартылатын кезеңге жұмыстардың ең аз көлемдері мен түрлері
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 283-н/қ Бұйрыққа
10-қосымша
Аз зерттелген аумақтар
шегінде орналасқан жер қойнауы
учаскесінде көмірсутектерді
барлауға және өндіруге
арналған үлгілік келісімшартқа
4-қосымша
Жер қойнауын пайдаланушының қосымша міндеттемелері
Атауы
Сипаттамасы
Іске асыру мерзімі
Құны теңгемен

72. Размер подписного бонуса, уплаченного недропользователем до заключения Контракта согласно банковскому поручению за № _____ от "____" ___________ 20__ года, составляет _____ (указать сумму в теңге).
72-1. Исчисление и уплата таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, производится в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.";
приложения 2, 3, 4 к Типовому контракту на разведку и добычу углеводородов на участке недр, расположенном в пределах малоизученных территорий изложить в новой редакции согласно приложениям 8, 9, 10 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики Республики Казахстан Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство      финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство       национальной       экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 1
к Типовому контракту на
разведку
и добычу углеводородов
Минимальные объемы и виды работ по Контракту в период разведки
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге
Приложение 2 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 1-1
к Типовому контракту на
разведку
и добычу углеводородов
Программа работ при продлении периода разведки по Контракту
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге
Приложение 3 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 3
к Типовому контракту на
разведку
и добычу углеводородов
Дополнительные обязательства Недропользователя
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге
Приложение 4 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 1
к Типовому контракту на
добычу углеводородов
Дополнительные обязательства Недропользователя
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге
Приложение 5 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 1
к Типовому контракту на
разведку и добычу
углеводородов
по сложным проектам
Минимальные объемы и виды работ по Контракту в период разведки
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге
Приложение 6 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 3
к Типовому контракту на
разведку
и добычу углеводородов
по сложным проектам
Дополнительные обязательства Недропользователя
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге
Приложение 7 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 2
к Типовому контракту
на добычу углеводородов
по сложным проектам
Дополнительные обязательства Недропользователя
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге
Приложение 8 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 2
к Типовому контракту на
разведку и добычу
углеводородов на участке недр,
расположенном в пределах
малоизученных территорий
Программа работ первых трех лет периода разведки
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге
Приложение 9 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 3
к Типовому контракту на
разведку и добычу
углеводородов на участке недр,
расположенном в пределах
малоизученных территорий
Минимальные объемы и виды работ на продлеваемый период
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге
Приложение 10 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 283-н/қ
Приложение 4
к Типовому контракту на
разведку и добычу
углеводородов на участке недр,
расположенном в пределах
малоизученных территорий
Дополнительные обязательства Недропользователя
Наименование
Описание
Сроки реализации
Стоимость в теңге