О внесении изменений в совместный приказ Министра по инвестициям развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1264 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности"
Совместный приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 24 июля 2026 года № 138 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июля 2026 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2026 года № 39410
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1264 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12991) следующие изменения:
пункт 1 совместного приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в отношении туристского оператора согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в отношении туристского агента согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в отношении гида, экскурсовода, инструктора туризма согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в отношении туристского оператора, туристского агента, гида, экскурсовода, инструктора туризма согласно приложению 5 к настоящему приказу.";
в Критериях оценки степени риска в сфере туристской деятельности, утвержденных указанным совместным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1264 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 842 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2026 жылғы 24 шілдедегі № 138 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2026 жылғы 24 шілдедегі № 117 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 шілдеде № 39410 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1264 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 842 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12991 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бірлескен бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бірлескен бұйрыққа:
1) 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) 2-қосымшаға сәйкес туристік операторға қатысты Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы;
3) 3-қосымшаға сәйкес туристік агентке қатысты Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы;
4) 4-қосымшаға сәйкес гидке, экскурсия жүргізушіге, туризм нұсқаушысына қатысты Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы;
5) 5-қосымшаға сәйкес туристік операторға, туристік агентке, гидке, экскурсия жүргізушіге, туризм нұсқаушысына қатысты Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности (далее – Критерии) разработаны для определения показателей рисков в целях отнесения субъектов (объектов) контроля в сфере туристской деятельности к степеням риска в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), а также с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 28577) с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности.";
подпункт 13) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"13) субъекты контроля в сфере туристской деятельности (далее – субъекты контроля) – туроператоры, туристские агенты (далее – турагент), а также гиды, экскурсоводы, инструкторы туризма;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Местный исполнительный орган столицы, области и города республиканского значения для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формирует посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе местный исполнительный орган столицы, области и города республиканского значения по объективным критериям относит субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:

"1. Осы Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына, сондай-ақ "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген), "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізу және (немесе) Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру мақсатында туристік қызмет саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу мақсатында тәуекелдер көрсеткіштерін айқындау үшін әзірленді.";
2-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) туристік қызмет саласындағы бақылау субъектілері (бұдан әрі – бақылау субъектілері) – туроператорлар, туристік агенттер (бұдан әрі – турагент), сондай-ақ гидтер, экскурсия жүргізушілері, туризм нұсқаушылары;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы обьективті өлшемшарттар бойынша Бақылау субьектілерін (обьектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:

1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводится проверка на соответствие требованиям за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводится проверка на соответствие требованиям за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе местный исполнительный орган столицы, области и города республиканского значения по субъективным критериям относит субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. По объективным критериям в сфере туристской деятельности к высокой степени риска относятся риски вероятности причинения вреда жизни и (или) здоровью граждан Республики Казахстан и их законным интересам субъектами контроля.
По объективным критериям к высокой степени риска относятся туроператоры.
К средней степени риска относятся турагенты.
К низкой степени риска относятся гиды, экскурсоводы, инструкторы туризма.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. На основании имеющихся источников информации, местный исполнительный орган столицы, области и города республиканского значения формирует данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
На основании источников информации, определенных в пункт 12 настоящих Критериев, определяются степени нарушений требований для проведения профилактического контроля с посещением субъектов туристской деятельности согласно приложению 1 и степени нарушений требований для проведения проверки на соответствие требованиям субъектов туристской деятельности согласно приложению 2 к настоящим Критериям.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Обьективті өлшемшарттар тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында. Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Обьективті өлшемшарттармен тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы субьективті өлшемшарттар бойынша бақылау субьектілерін (обьектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады..";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Туристік қызмет саласындағы обьективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне Қазақстан Республикасы азаматтарының өміріне және (немесе) денсаулығына және заңды мүдделеріне бақылау субъектілердің (объектілердің) зиян келтіру ықтималдығы жатады.
Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне туроператорлар жатады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне турагенттер жатады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне гидтер, экскурсия жүргізушілері, туризм нұсқаушылары жатады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы талдауға және бағалауға жататын, субъективті өлшемшарттар бойынша деректерді қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты, оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында айқындалған ақпарат көздерінің негізінде 1-қосымшаға сәйкес туристік қызмет субъектілеріне бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін талаптардың бұзушылық дәрежелері және осы 2-қосымшаға сәйкес туристік қызмет субъектілерінің талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін талаптардың бұзушылық дәрежелері айқындалады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 3 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Местный исполнительный орган столицы, области и города республиканского значения собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 11 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.";
приложение 2 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 3 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
приложение 4 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
приложение 5 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок";

"15. Осы Өлшемшарттардың 3-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы осы Өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат көздерін жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Қағидалардың (SC) 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 4-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 3 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 5-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 4 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында қолданысқа енгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оны "Тексеру субьектілері мен обьектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдауды;

4) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1), 2) и 3) настоящего пункта обеспечить предоставление информации в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
национальной экономики
Республики Казахстан
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
__________А. Касенов__________Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 117 и
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года № 138
Приложение 2
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении туристского оператора
__________________________________________________________________
наименование однородной группы субъекта (объекта) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля ____________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля _________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ___________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие заключенного письменного договора на туристское обслуживание
2.
Наличие агентского договора на реализацию туристского продукта
3.
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
4.
Наличие заключенного договора банковской гарантии с банком второго уровня, предусматривающей оплату в пользу администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма либо третьих лиц, определенных администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма, денег, обеспеченных банковской гарантией, с предоставлением подлинника либо нотариально засвидетельствованной копии договора администратору системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма
5.

4) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ақпаратты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
__________А. Касенов__________Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 117 мен
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 138 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1264 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 842 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Туристік операторға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 - бабына сәйкес Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы
_____________________________________________________________
бақылау субъектісінің (объектісінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ____________________________ (№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі, (жеке
сәйкестендіру нөмірі) _______________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Туристік қызмет көрсетуге жасалған жазбаша шартының болуы
2.
Туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шартының болуы
3.
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары туралы, заңнама туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрып, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы
4.
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісіне шарттың түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшірмесін ұсына отырып, Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің не Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі айқындаған үшінші тұлғаның пайдасына банк кепілдігімен қамтамасыз етілген ақшаны төлеуді көздейтін, Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес екінші деңгейдегі банкпен банктік кепілдік жасасқан шартының болуы
5.

Наличие платежного документа, подтверждающего перечисление на специальный счет денег с каждого туристского продукта, сформированного туроператором или туроператором-фрахтователем и реализованного турагентом гражданину Республики Казахстан, в сумме 0,5 месячных расчетных показателей
6.
Наличие договора обязательного страхования туриста
7.
Наличие подтверждения о своевременном предоставлении информации в уполномоченный орган в сфере туристской деятельности и уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, а также семье туриста с момента, когда они узнали или должны были узнать о чрезвычайном происшествии с туристом во время путешествия
Должностное (ые) лицо (а)
____________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
____________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при наличии)
Приложение 2
к совместному приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 117 и
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 138
Приложение 3
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении туристского агента
_________________________________________________________________
наименование однородной группы субъекта (объекта) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля ____________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля _________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ____________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие заключенного письменного договора на туристское обслуживание
2.
Наличие агентского договора на реализацию туристского продукта
3.
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
4.
Наличие подтверждения о своевременном предоставлении информации в уполномоченный орган в сфере туристской деятельности и уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, а также семье туриста с момента, когда они узнали или должны были узнать о чрезвычайном происшествии с туристом во время путешествия
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
______________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 117 и
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года № 138
Приложение 4
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении гида, экскурсовода, инструктора туризма
___________________________________________________________________
наименование однородной группы субъекта (объекта) контроля
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля ___________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля _____________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ____________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие гражданства Республики Казахстан, а также сертификата о прохождении подготовки в сфере туризма
2.
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
3.
Наличие подтверждения о своевременном предоставлении информации в уполномоченный орган в сфере туристской деятельности и уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, а также семье туриста с момента, когда они узнали или должны были узнать о чрезвычайном происшествии с туристом во время путешествия
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
______________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года
№ 117 и
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 24 июля 2026 года № 138
Приложение 5
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1264
и исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 842
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении туристского оператора, туристского агента, гида, экскурсовода, инструктора туризма
__________________________________________________________________
наименование однородной группы субъекта (объекта) контроля
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
Акт о назначении проверки___________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ____________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
К деятельности туристского оператора
1.
Наличие лицензии на туристскую операторскую деятельность
2.
Наличие сформированного туристского продукта
3.
Наличие не менее одного работника с туристским образованием, имеющего стаж работы не менее одного года
4.
Наличие помещения для офиса на праве собственности или иных законных основаниях
К деятельности туристского агента
1.
Наличие уведомления о начале турагентской деятельности
К деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма
1.
Наличие уведомления о начале деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
______________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя и отчество (при наличии)

Арнайы шотқа туроператор немесе туроператор-әуе кемесімен жалданушы қалыптастырған және турагент Қазақстан Республикасының азаматына өткізген әрбір туристік өнімнен 0,5 айлық есептік көрсеткіш сомада ақшаны аударғандығын куәландыратын, төлем құжатының болуы
6.
Туристті міндетті сақтандыру шартының болуы
7.
Туристік қызмет саласындағы уәкілетті органға және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ туристің отбасына саяхат кезінде туристпен болған төтенше жағдай туралы білген немесе білуге тиіс кезден бастап ақпараттың уақтылы берілгені туралы растаудың болуы
Лауазымдық тұлға (лар) ________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы
_____________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 117 мен
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 138 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1264 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 842 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Туристік агентке қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 - бабына сәйкес Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы
_________________________________________________________________
бақылау субъектісінің (объектісінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ___________________________ (№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________
Орналасқан жерінің мекен-жайы _____________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Туристік қызмет көрсетуге жасалған жазбаша шартының болуы
2.
Туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шарттың болуы
3.
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы
4.
Туристік қызмет саласындағы уәкілетті органға және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ туристің отбасына саяхат кезінде туристпен болған төтенше жағдай туралы білген немесе білуге тиіс кезден бастап ақпараттың уақтылы берілгені туралы растаудың болуы
Лауазымдық тұлға (лар) ___________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы
________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 117 мен
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 138 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1264 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 842 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Гидке, экскурсия жүргізушіге, туризм нұсқаушысына қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 - бабына сәйкес Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы
__________________________________________________________________
бақылау субъектісінің (объектісінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ____________________________ (№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ______________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі, (жеке
сәйкестендіру нөмірі) _______________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Қазақстан Республикасы азаматтығының, сондай-ақ туризм саласындағы даярлықтан өткені туралы сертификаттың болуы
2.
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы
3.
Туристік қызмет саласындағы уәкілетті органға және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ туристің отбасына саяхат кезінде туристпен болған төтенше жағдай туралы білген немесе білуге тиіс кезден бастап ақпараттың уақтылы берілгені туралы растаудың болуы
Лауазымдық тұлға (лар)
___________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы
___________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 117 мен
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2026 жылғы 24 шілдедегі
№ 138 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1264 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 842 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Туристік операторға, туристік агентке, гидке, экскурсия жүргізушіге, туризм нұсқаушысына қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 - бабына сәйкес Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы
__________________________________________________________________
бақылау субъектісінің (объектісінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган______________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_______________________________(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ______________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі, (жеке
сәйкестендіру нөмірі) ________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _______________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
Туристік оператор қызметіне
1.
Туристік операторлық қызметке лицензияның болуы
2.
Қалыптастырған туристік өнімнің болуы
3.
Еңбек өтілі бір жылдан кем емес, туристік білімі бар, кемінде бір қызметкердің болуы
4.
Жеке меншік құқығындағы немесе өзгеде заңды негіздегі кеңсеге арналған үй-жайдың болуы
Туристік агент қызметіне
1.
Туристік агенттік қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болуы
Гид, экскурсия жүргізушісі, туризм нұсқаушысы қызметіне
1.
Гидтің, экскурсия жүргізушінің, туризм нұсқаушысының қызметін жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламаның болуы
Лауазымдық тұлға (лар)
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)