О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июля 2026 года № 141. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2026 года № 39396
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту экологической культуры и политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 июля 2026 года № 141
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных Республики Казахстан от 21 июля 2021 года № 264 "Об утверждении Правил разработки плана мероприятий по охране окружающей среды" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23674) следующие изменения:
в Правилах разработки плана мероприятий по охране окружающей среды, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 22 шілдедегі № 141. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 шілдеде № 39396 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық мәдениет және саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2026 жылғы 22 шілдедегі
№ 141 бұйрығына
қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 21 шілдедегі № 264 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23674 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу қағидаларында:
1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила разработки плана мероприятий по охране окружающей среды (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 29 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок разработки плана мероприятий местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения по охране окружающей среды, финансируемых за счет бюджетных средств.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в новой редакции:
"1) на местном уровне – местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения;";
пункты 3 и 4 изложить в новой редакции:
"3. Планы мероприятий по охране окружающей среды разрабатываются местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения на трехлетний период по форме согласно Приложению к настоящим Правилам.
4. Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения направляют запросы местным представительным органам, заинтересованным территориальным подразделениям центральных государственных органов, заинтересованной общественности о мероприятиях по устранению проблемных вопросов, согласно перечню мероприятий по охране окружающей среды, предусмотренных Приложением 4 к Экологическому кодексу Республики Казахстан.";
подпункт 5) пункта 5 изложить в новой редакции:
"5) прогнозные результаты достижения целевых показателей качества окружающей среды столицы, областей, городов республиканского значения;";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. В Планы мероприятий по охране окружающей среды включаются мероприятия по охране окружающей среды, направленные на достижение экологических нормативов качества, целевых показателей качества окружающей среды, программ развития территорий и генеральных планов столицы, областей, городов республиканского значения.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения направляет проект Плана мероприятий по охране окружающей среды на согласование в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды с приложением протокола общественных слушаний.";
пункты 10 и 11 изложить в новой редакции:
"10. План мероприятий по охране окружающей среды, согласованный уполномоченным органом в области окружающей среды, утверждается местным представительным органом столицы, области, города республиканского значения и публикуется на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения и уполномоченного органа в области окружающей среды.

"1. Осы Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 29-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу тәртібін айқындайды.";
2-тармағының 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) жергілікті деңгейде – астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары;";
3 және 4-тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары үш жылдық кезеңге әзірлейді.
4. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жергілікті өкілді органдарға, орталық мемлекеттік органдардың мүдделі аумақтық бөлімшелеріне, мүдделі жұртшылыққа Қазақстан Республикасының Экология кодексіне 4-қосымшада көзделген қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар тізбесіне сәйкес проблемалық мәселелерді жою бойынша іс-шаралар туралы сұратулар жібереді.";
5-тармағының 5) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"5) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізудің болжамды нәтижелері;";
6-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларына сапаның экологиялық нормативтеріне, қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне, аумақтарды дамыту бағдарламаларына және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бас жоспарларына қол жеткізуге бағытталған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар енгізіледі.";
8-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қоғамдық тыңдаулар хаттамасымен қоса Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға келісуге жібереді.";
10 және 11-тармақтары жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Қоршаған орта саласындағы уәкілетті органмен келісілген Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті өкілді органы бекітеді және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының және қоршаған орта саласындағы уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.

11. План мероприятий по охране окружающей среды корректируется один раз в год в первом полугодии по решению местного представительного органа столицы, области, города республиканского значения и по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных Республики Казахстан от 27 июля 2021 года № 270 "Об утверждении Правил разработки и пересмотра экологических нормативов качества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23830) следующие изменения:
в Правилах разработки и пересмотра экологических нормативов качества, утвержденных указанным приказом:
пункт 35 изложить в новой редакции:
"35. Если при соблюдении установленных экологических нормативов качества атмосферного воздуха в пределах отдельных территорий обнаруживаются признаки ухудшения состояния живых элементов естественной экологической системы (растений, животных и других организмов), подтвержденные научными исследованиями за период не менее пяти лет, то для таких территорий соответствующий местный представительный орган столицы, области, города республиканского значения по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды устанавливает более строгие территориальные экологические нормативы качества атмосферного воздуха в виде предельно допустимых концентраций загрязняющих веществ в атмосферном воздухе и (или) предельно допустимых уровней физических воздействий, при которых не наблюдается негативное отклонение показателей состояния наиболее уязвимой группы биологических объектов, используемых как индикаторы качества окружающей среды.";
пункт 48 изложить в новой редакции:
"48. Если при соблюдении установленных экологических нормативов качества вод обнаруживаются признаки ухудшения состояния живых элементов естественной экологической системы (растений, животных и других организмов), подтвержденные научными исследованиями за период не менее пяти лет, то для таких территорий соответствующий местный представительный орган столицы, области, города республиканского значения по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды устанавливает более строгие территориальные экологические нормативы качества вод, при которых не наблюдается негативное отклонение показателей состояния наиболее уязвимой группы биологических объектов, используемых как индикаторы качества вод.";
пункт 56 изложить в новой редакции:
"56. Если при соблюдении установленных экологических нормативов качества почв обнаруживаются признаки ухудшения состояния живых элементов естественной экологической системы (растений, животных и других организмов), подтвержденные научными исследованиями за период не менее пяти лет, то для таких территорий соответствующий местный представительный орган столицы, области, города республиканского значения по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды устанавливает более строгие территориальные экологические нормативы качества почв, при которых не наблюдается негативное отклонение показателей состояния наиболее уязвимой группы биологических объектов, используемых как индикаторы качества почв.".

11. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті өкілді органының шешімі бойынша және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бірінші жартыжылдықта жылына бір рет түзетіледі.".
2. "Сапаның экологиялық нормативтерін әзірлеу және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 27 шілдедегі № 270 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23830 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сапаның экологиялық нормативтерін әзірлеу және қайта қарау қағидаларында:
35-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"35. Егер атмосфералық ауа сапасының белгіленген экологиялық нормативтерін сақтау кезінде жекелеген аумақтар шегінде кемінде бес жыл кезеңде ғылыми зерттеулермен расталған табиғи экологиялық жүйенің тірі элементтері (өсімдіктер, жануарлар және басқа да организмдер) жай-күйінің нашарлау белгілері анықталса, онда мұндай аумақтар үшін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тиісті жергілікті өкілді органы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өзінде қоршаған орта сапасының индикаторлары ретінде пайдаланылатын биологиялық объектілердің неғұрлым осал тобының жай-күйі көрсеткіштерінің жағымсыз ауытқуы байқалмайтын атмосфералық ауадағы ластағыш заттардың шекті жол берілетін концентрациясы және (немесе) физикалық әсер етудің шекті жол берілетін деңгейлері түрінде атмосфералық ауа сапасының неғұрлым қатаң аумақтық экологиялық нормативтерін белгілейді.";
48-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"48. Егер су сапасының белгіленген экологиялық нормативтері сақталған кезде табиғи экологиялық жүйенің тірі элементтері (өсімдіктер, жануарлар және басқа да организмдер) жай-күйінің кемінде бес жыл кезең ішінде ғылыми зерттеулермен расталған нашарлау белгілері анықталса, онда мұндай аумақтар үшін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тиісті жергілікті өкілді органы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өзінде су сапасының индикаторлары ретінде пайдаланылатын биологиялық объектілердің неғұрлым осал тобының жай-күйі көрсеткіштерінің жағымсыз ауытқуы байқалмайтын су сапасының неғұрлым қатаң аумақтық экологиялық нормативтерін белгілейді.";
56-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"56. Егер топырақ сапасының белгіленген экологиялық нормативтері сақталған кезде табиғи экологиялық жүйенің тірі элементтері (өсімдіктер, жануарлар және басқа да организмдер) жай-күйінің кемінде бес жылдық кезең ішіндегі ғылыми зерттеулермен расталған нашарлау белгілері анықталса, онда мұндай аумақтар үшін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тиісті жергілікті өкілді органы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өзінде топырақ сапасының индикаторлары ретінде пайдаланылатын биологиялық объектілердің неғұрлым осал тобының жай-күйі көрсеткіштерінің жағымсыз ауытқуы байқалмайтын топырақ сапасының неғұрлым қатаң аумақтық экологиялық нормативтерін белгілейді.".

3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 316 "Об утверждении Правил ведения государственного фонда экологической информации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24005) следующие изменения:
в Правилах ведения государственного фонда экологической информации, утвержденных указанным приказом:
подпункт 27) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"27) планы мероприятий по охране окружающей среды, утвержденные местными представительными органами столицы, областей, городов республиканского значения, и отчеты об их исполнении;";
подпункт 16) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"16) местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения.".
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 297 "Об утверждении правил разработки Национального доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан, а также разработки и ведения Интерактивного доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23904) следующие изменения:
в Правилах разработки Национального доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан, а также разработки и ведения Интерактивного доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды ежегодно, не позднее 31 января года, следующего за отчетным, направляет в центральные государственные органы (в зависимости от характера данных, требующихся для целей разработки Национального доклада), а также в местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения запросы о предоставлении информации для разработки Национального доклада.";
пункт 26 изложить в новой редакции:
"26. Местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения предоставляют информацию:";
подпункт 18) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"18) о ходе реализации плана мероприятий по охране окружающей среды местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения и расходах местного бюджета на такие мероприятия;";
пункт 27 изложить в новой редакции:

3. "Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 тамыздағы № 316 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24005 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорын жүргізу қағидаларында:
6-тармақтың 27) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"27) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті тиісті жергілікті өкілді органдары бекіткен қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарлары және олардың орындалуы туралы есептер;";
10-тармақтың 16) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"16) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұсынады.".
4. "Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы Ұлттық баяндаманы әзірлеу, сондай-ақ қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы интерактивті баяндаманы әзірлеу және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 5 тамыздағы № 297 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23904 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы Ұлттық баяндаманы әзірлеу, сондай-ақ қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы интерактивті баяндаманы әзірлеу және жүргізу қағидаларында:
5-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жыл сайын есептілік жылдан кейінгі жылдың 31 қаңтарынан кешіктірмей орталық мемлекеттік органдарға (Ұлттық баяндаманы әзірлеу мақсаттары үшін талап етілетін деректердің сипатына қарай), сондай-ақ астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына Ұлттық баяндаманы әзірлеу үшін ақпарат беру туралы сұратулар жібереді.";
26-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"26. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары:";
26-тармақтың 18) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"18) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру барысы және осындай іс-шараларға жергілікті бюджеттің шығындары туралы;";
27-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"27. Центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения в соответствии с запросом уполномоченного органа в области охраны окружающей среды дополнительно предоставляют информацию по реализации Целей устойчивого развития в разрезе задач, а также информацию о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан.";
пункт 28 изложить в новой редакции:
"28. Информация, предоставляемая уполномоченному органу в области охраны окружающей среды центральными государственными органами, местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения формируется в виде аналитической записки, дополненной необходимыми вспомогательными материалами (таблицы, диаграммы, графики, рисунки, фотографии).";
пункт 30 изложить в новой редакции:
"30. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды организует сбор, обобщение, анализ информации, предоставленной центральными государственными органами, местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения.";
второй абзац пункта 31 изложить в следующей редакции:
"В целях обеспечения разработки Национального доклада на основе достоверной, полной и всесторонней информации уполномоченный орган в области охраны окружающей среды направляет дополнительные запросы в соответствующие центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения.";
третий абзац пункта 31 изложить в следующей редакции:
"В течение десяти календарных дней со дня получения дополнительного запроса от уполномоченного органа в области охраны окружающей среды центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения направляют соответствующую информацию в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.";
пункт 34 изложить в новой редакции:
"34. После формирования проекта Национального доклада уполномоченный орган в области охраны окружающей среды до 1 сентября года, следующего за отчетным, размещает его на своем официальном интернет-ресурсе и направляет его на согласование в центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения.";
пункт 34 изложить в новой редакции:
"35. Центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения в течение пятнадцати календарных дней согласовывают проект Национального доклада либо направляют в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды свои замечания и предложения.";
пункт 36 изложить в новой редакции:

"27. Орталық мемлекеттік органдар, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның сұратуына сәйкес міндеттер бөлінісінде орнықты даму мақсаттарын іске асыру бойынша ақпаратты, сондай-ақ Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ақпаратты қосымша ұсынады.";
28-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"28. Орталық мемлекеттік органдар, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға ұсынатын ақпарат қажетті қосалқы материалдармен (кестелер, диаграммалар, графиктер, суреттер, фотосуреттер) толықтырылған талдамалық жазба түрінде қалыптастырылады.";
30-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"30. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган орталық мемлекеттік органдар, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұсынған ақпаратты жинауды, қорытуды, талдауды ұйымдастырады.";
31-тармақтың екінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"Нақты, толық және жан-жақты ақпарат негізінде Ұлттық баяндаманы әзірлеуді қамтамасыз ету мақсатында қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган тиісті орталық мемлекеттік органдарға, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына қосымша анықтамалар жібереді.";
31-тармақтың үшінші абзацы келесі редакцияда жазылсын:
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органнан қосымша сұрату алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға тиісті ақпаратты жібереді.";
34-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"34. Ұлттық баяндаманың жобасын қалыптастырғаннан кейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган есептілік жылдан кейінгі жылдың 1 қыркүйегіне дейін оны өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады және оны орталық мемлекеттік органдарға, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына келісуге жібереді.";
35-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"35. Орталық мемлекеттік органдар, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары күнтізбелік он бес күн ішінде ұлттық баяндаманың жобасын келіседі немесе қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға өз ескертпелері мен ұсыныстарын жібереді.";
36-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"36. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в срок до 1 октября года, следующего за отчетным, дорабатывает проект Национального доклада с учетом полученных замечаний и направляет доработанный проект на повторное согласование в центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения.";
пункт 37 изложить в новой редакции:
"37. Центральные государственные органы, местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения согласовывают доработанный проект Национального доклада в течение пяти рабочих дней со дня его получения на повторное согласование.".

"36. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қазанына дейінгі мерзімде алынған ескертулерді ескере отырып, ұлттық баяндаманың жобасын пысықтайды және пысықталған жобаны орталық мемлекеттік органдарға, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына қайта келісуге жібереді.";
37-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"37. Орталық мемлекеттік органдар, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары Ұлттық баяндаманың пысықталған жобасын оны қайта келісуге алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келіседі.".
_________________________________