О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196 "Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 июля 2026 года № 276-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2026 года № 39373
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196 "Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17122) следующие изменения:
в Правилах приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 30) пункта 4 изложить в новой редакции:
"30) шаг на понижение – понижение цены на 1 (один) процент (но не более 100 000 теңге) применяемое при проведении открытого конкурса на понижение (электронные торги);";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Валютой, применяемой для облегчения процедуры оценки и сопоставления цен, предложенных потенциальными поставщиками, участвующими в приобретении ТРУ, выраженных в различных валютах, является национальная валюта (денежная единица) Республики Казахстан – теңге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату оценки и сопоставления цен.";
подпункт 3) пункта 41 изложить в новой редакции:
"3) электронная копия справки соответствующего налогового органа об отсутствии задолженности, либо о наличии задолженности менее одного теңге, выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате начала представления конкурсных заявок;";
подпункт 4) пункта 65 изложить в новой редакции:
"4) наличие в справке соответствующего налогового органа сведений о налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в размере одного теңге и более;";
подпункты 7) и 8) пункта 89 изложить в новой редакции:
"7) цен, предложенных потенциальным поставщиком на предлагаемые ТРУ по каждому лоту, выраженных в теңге, без учета НДС;

"Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 196 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 21 шiлдедегi № 276-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 шiлдеде № 39373 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы №196 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17122 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу Қағидаларда:
4-тармақтың 30) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"30) төмендетуге бағытталған қадам – төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу кезінде қолданылатын бағаны 1 (бір) пайызға (бірақ 100 000 теңгеден артық емес) төмендету;";
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. Бағаларды бағалау және салыстыру күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген ресми бағам бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы (ақша бірлігі) – теңге ТЖКҚ-ны сатып алуға қатысушы әлеуетті өнім берушілер ұсынған бағаларды бағалау және салыстыру рәсімін жеңілдету үшін қолданылатын валюта болып табылады.";
41-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) тиісті салық органының конкурстық өтінімдерді ұсыну басталатын күннің алдындағы бір айдан ерте емес берілген берешектің жоқ екені не бір теңгеден кем берешектің бар екені туралы анықтамасының электрондық көшірмесі;";
65-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) тиісті салық органының анықтамасында бір теңге және одан да көп мөлшерде салық берешегі және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешек туралы мәліметтердің болуы;";
89-тармақтың 7) және 8) тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:
"7) әрбір лот бойынша, ҚҚС есепке алмағанда, теңгемен көрсетілген, ұсынылатын ТЖҚ-ға әлеуетті жеткізушінің ұсынған бағасы;";

8) сумм, выделенных на приобретение товара, выполнение работ или оказание услуг по каждому лоту, выраженных в теңге, без учета НДС;";
пункт 121 изложить в новой редакции:
"121. Изменения в проект договора о приобретении товара или работы вносятся по взаимному согласию сторон в части изменения цены на ТРУ и соответственно суммы проекта договора о приобретении товара или работы, при девальвации (ревальвации) национальной валюты (теңге), в период с даты определения потенциального поставщика победителем и до даты подписания договора о приобретении товара или работы.
Если в период с даты вскрытия конкурсных заявок и до даты подписания договора о приобретении товара или работы официальный курс теңге относительно иностранной валюте изменился более чем на десять процентов, заказчик и потенциальный поставщик по взаимному согласию производят пересчет суммы, подлежащей уплате по текущему курсу иностранной валюты к теңге, установленному Национальным Банком Республики Казахстан (Национальным Банком Казахстана) на день подписания договора о приобретении товара или работы.
При этом потенциальный поставщик предоставляет заказчику обоснование увеличения или уменьшения цены проекта договора о приобретении товара или работы с указанием детальной калькуляции затрат на производство и (или) факторов, влияющих на увеличение или сокращения затрат на поставку товара, выполнение работ с приложением подтверждающих документов.";
подпункт 3) пункта 122 изложить в новой редакции:
"3) в части изменения цены договора о приобретении товаров или работ по соглашению сторон при девальвации (ревальвации) национальной валюты (теңге) после даты заключения договора о приобретении товаров, работ.
Если к моменту платежа по договору о приобретении товара или работы официальный курс теңге относительно иностранной валюте изменился более чем на десять процентов, заказчик и поставщик по взаимному согласию производят соразмерный пересчет суммы, подлежащей уплате по текущему курсу иностранной валюты к теңге, установленному Национальным Банком Республики Казахстан (Национальным Банком Казахстана) на день оплаты.
При этом поставщик предоставляет заказчику обоснование увеличения или уменьшения стоимости договора о приобретении товара или работы с указанием детальной калькуляции затрат на производство и (или) факторов, влияющих на увеличение или сокращение затрат на поставку товара, выполнение работ на часть невыполненного объема договора, с приложением подтверждающих документов;".

8) әрбір лот бойынша, ҚҚС есепке алмағанда, теңгемен көрсетілген, тауарларды сатып алуға, жұмыстарды орындауға немесе қызметтерді көрсетуге бөлінген сома;";
121-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"121. Тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарттың жобасына өзгерістер тараптардың өзара келісімі бойынша әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып айқындалған күннен бастап және тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнге дейінгі кезеңде ұлттық валюта (теңге) девальвациясы (ревальвациясы) кезінде ТЖКҚ-ға бағаның және тиісінше тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт жобасының сомасының өзгеруі бөлігінде енгізіледі.
Егер конкурстық өтінімдерді ашу күнінен бастап тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнге дейінгі кезеңде теңгенің шетел валютасына қатысты ресми бағамы он пайыздан артық өзгерсе, тапсырыс беруші мен әлеуетті жеткізуші өзара келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (Қазақстан Ұлттық Банкі) тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнге белгілеген шетел валютасының теңгеге қатысты ағымдағы бағамы бойынша төлеуге тиіс соманы қайта есептейді.
Бұл ретте әлеуетті жеткізуші растайтын құжаттарды қоса беру арқылы өндіріс шығындарының толық калькуляциясын және (немесе) тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау шығындарының артуына немесе қысқаруына әсер ететін факторларды көрсете отырып, тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт жобасының бағасын ұлғайту немесе азайту негіздемесін тапсырыс берушіге ұсынады.";
122-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) тауарларды, жұмыстарды сатып алу туралы шарт жасалған күннен кейін ұлттық валюта (теңге) девальвацияға (ревальвацияға) ұшыраған кезде, тараптардың келісімі бойынша тауарларды немесе жұмыстарды сатып алу туралы шарттың бағасын өзгерту бөлігінде.
Егер тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт бойынша төлем жүргізілген сәтте теңгенің шетел валютасына қатысты ресми бағамы он пайызға артық өзгерсе, тапсырыс беруші мен әлеуетті жеткізуші өзара келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (Қазақстан Ұлттық Банкі) төлем күніне белгілеген шетел валютасының теңгеге қатысты ағымдағы бағамы бойынша төлеуге тиіс соманы мөлшерлей отырып қайта есептейді.
Бұл ретте жеткізуші растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өндіріс шығындарының толық калькуляциясын және (немесе) тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау шарттың орындалмаған көлемінің бөлігіне артуына немесе қысқаруына әсер ететін факторларды көрсете отырып, тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт бағасын арттыру немесе азайту негіздемесін тапсырыс берушіге ұсынады;".

2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра энергетики
Республики Казахстан
С. Жаркешов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің міндетін атқарушы
С. Жаркешов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
Министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі