О внесении изменения и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 1253 "Об утверждении Правил осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июля 2026 года № 489. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июля 2026 года № 39345
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 1253 "Об утверждении Правил осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25488) следующие изменение и дополнения:
в Правилах осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния, утвержденных указанным приказом:
пункт 155-9 изложить в следующей редакции:
"155-9. Закупки способом тендера по строительству "под ключ" осуществляются при реализации проектов технически сложных зданий и сооружений, в том числе объектов транспортной и инженерной инфраструктуры, на основании технико-экономического обоснования или расчетной сметной стоимости строительства, определенной по укрупненным показателям сметной стоимости конструктивных элементов или показателя инвестиционной стоимости единицы мощности производственного объекта, разработанных в соответствии с законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.";
дополнить подпунктом 38-1) пункта 287 следующего содержания:
"38-1) приобретения товаров, работ, услуг, необходимых для осуществления дорожной деятельности, по решению единственного акционера, в соответствии с резолюцией Премьер-Министра Республики Казахстан;";
дополнить пунктами 294-1, 294-2 и 294-3 следующего содержания:
"294-1. Закупки способом из одного источника путем прямого заключения договора по основанию, предусмотренному подпунктом 38-1) пункта 287 Правил осуществляются с учетом выполнения заказчиком следующих последовательных мероприятий:
заказчик предоставляет письмо обоснование о необходимости и целесообразности применения подпункта 38-1) пункта 287 Правил с указанием объемов и суммы приобретаемых товаров, работ, услуг и лиц, с которыми планируется заключение договора из одного источника, а также невозможности осуществления иными конкурентными способами, предусмотренными подпунктами 1), 2), 3) и 6) пункта 1 статьи 11 Закона следующим уполномоченным органам:

"Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 1253 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 18 шiлдедегi № 489 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 20 шiлдеде № 39345 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 1253 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25488 болып тіркелді) мынадай өзгеріс мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларында:
159-9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"155-9. "Толық бітіріп берілетін құрылыс" бойынша тендер тәсілімен сатып алу сәулет, қала құрылысы және құрылыс туралы заңнамаға сәйкес әзірленген конструктивтік элементтердің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері бойынша айқындалған техникалық-экономикалық негіздеме немесе құрылыстың есептік сметалық құны немесе өндірістік объектінің қуат бірлігінің инвестициялық құнының көрсеткіштері негізінде техникалық жағынан күрделі ғимараттар мен құрылыстардың, оның ішінде көлік және инженерлік инфрақұрылым объектілерінің жобаларын іске асыру кезінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 287-тармақ 38-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"38-1) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің қарарына сәйкес жалғыз акционердің шешімі негізінде жол қызметін жүзеге асыру үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу;";
мынадай мазмұндағы 287-тармақ, 294-2 және 294-3-тармақтармен толықтырылсын:
"294-1. Қағидалардың 287-тармағының 38-1) тармақшасында көзделген негіз бойынша шартты тікелей жасасу жолымен бір көзден алу тәсілімен сатып алу Тапсырыс берушінің мынадай реттілікпен іс-шараларды орындауын ескере отырып жүзеге асырылады:
Тапсырыс беруші сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сомасын және бір көзден шарт жасасу жоспарланып отырған тұлғаларды көрсете отырып, қағидалардың 287-тармағының 38-1) тармақшасын қолдану қажеттілігі мен орындылығы туралы, сондай-ақ Заңның 11-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 6) тармақшаларында көзделген басқа да бәсекелес тәсілдермен жүзеге асыру мүмкін еместігі туралы негіздеме хатын мынадай уәкілетті мемлекеттік органдарға:

1) в сфере бюджетной политики;
2) в сфере автомобильных дорог;
3) в сфере закупок;
4) иным государственным органам, в случае если вопросы приобретения товаров, работ и услуг относятся к их компетенции.
294-2. Государственные органы соответствующей отрасли в пределах своей компетенции рассматривают представленное письмо обоснование заказчика на предмет соответствия принципам осуществления закупок, отсутствия ограничений для участия, соответствия квалификационным требованиям, установленным законодательством закупок отдельных субъектов квазигосударственного сектора, требованиям бюджетного законодательства, а также законодательства об автомобильных дорогах.
В случае согласования с необходимыми уполномоченными органами перечня товаров, работ и услуг, а также лиц, с которыми планируется заключение договора из одного источника, заказчик либо единственный акционер заказчика в установленном порядке вносят в Правительство Республики Казахстан письмо на имя Премьер-министра Республики Казахстан.
294-3. Порядок предусмотренный пунктами 294-1 и 294-2 настоящих Правил применяется в том числе в случае внесения изменений и (или) дополнений в действующие решения Правительства Республики Казахстан, разработанных в рамках подпункта 38-1) пункта 287 настоящих Правил.".
2. Департаменту законодательства государственных закупок и закупок квазигосударственного сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов Республики Казахстан М. Такиев

1) бюджеттік саясат саласындағы;
2) автомобиль жолдары саласындағы;
3) сатып алу саласындағы;
4) егер тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мәселелері олардың құзыретіне жататын жағдайда өзге мемлекеттік органдарға ұсынады.
294-2. Тиісті саладағы мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде тапсырыс беруші ұсынған негіздеме хатын сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарына сәйкестігі, қатысуға шектеулердің болмауы, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы заңнамада белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігі, бюджеттік заңнама сондай-ақ автомобиль жолдары туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің тізбесі, сондай-ақ бір көзден алу тәсілімен шарт жасасу жоспарланып отырған тұлғалар тізбесі қажетті уәкілетті мемлекеттік органдармен келісілген жағдайда, тапсырыс беруші не тапсырыс берушінің жалғыз акционері белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің атына Қазақстан Республикасының Үкіметіне хат енгізеді.
294-3. Осы Қағидалардың 294-1 және 294-2-тармақтарында көзделген тәртіп Қазақстан Республикасы Үкіметінің осы Қағидалардың 287-тармағының 38-1) тармақшасы шеңберінде әзірленген қолданыстағы шешімдеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде де қолданылады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу және квазимемлекеттік секторының сатып алу заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі М. Такиев