О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам авторского права и смежных прав
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 9 июля 2026 года № 668. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2026 года № 39272
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее - Перечень), согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением пункта 2 Перечня, который вводится в действие с 13 июля 2026 года.
И.о. министра юстиции
Республики Казахстан
Б. Жакселекова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. министра юстиции
Республики Казахстан
от 9 июля 2026 года № 668
Перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1315 "Об утверждении Правил внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, и формы свидетельства, подтверждающего внесение в него сведений, и их изменений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17325) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктами 1 и 6 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, утвержденных указанных приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктами 1 и 6 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" (далее - Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Реестр).";

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына авторлық құқық және сабақтас құқықтар мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2026 жылғы 9 шiлдедегi № 668 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 шiлдеде № 39272 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі- Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты оның ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 13 шілдеден бастап күшіне енетін Тізбенің 2-тармағын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
Б. Жакселекова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2026 жылғы 9 шілдедегі
№ 668 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларын және оған мәліметтер мен олардың өзгерістерін енгізуді растайтын куәліктің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1315 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17325 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 1 және 6-тармақтарына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 1 және 6-тармақтарына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу тәртібін айқындайды.";

подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) Реестр – цифровая система, содержащая сведения об авторских правах на объекты, охраняемые авторским правом, внесенных на основании заявлений авторов;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга "Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Основные требования к оказанию государственной услуги, включающие форму и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
абзац третий пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного с цифровой системой услугодателя newcab.kazpatent.kz.";
пункт 9-1 изложить в следующей редакции:
"9-1. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган направляет оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", в Единый контакт-центр, услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.
2. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 105 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20153) внести следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами", утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Аккредитация осуществляется услугодателем на основании решения комиссии по аккредитации организаций по коллективному управлению правами (далее – комиссия по аккредитации), оформленного в виде протокола.
Состав и положение о комиссии по аккредитации утверждаются услугодателем.
При наличии двух и более заявлений о предоставлении государственной услуги комиссия по аккредитации может рассмотреть их в рамках одного заседания.
Решения комиссии по аккредитации предусмотренные, частью третьей настоящего пункта, оформляются одним протоколом.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Тізілім – авторлардың өтініштері негізінде енгізілген авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтар туралы мәліметтерді қамтитын цифрлық жүйе;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және оларға өзгерістерді енгізу" мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын, көрсету нысаны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын негізгі талаптар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.";
8-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақы төлеу қолма-қол ақшасыз тәсілімен көрсетілетін қызметті берушінің newcab.kazpatent.kz цифрлық жүйесімен интеграцияланған екінші деңгейдегі банктің төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады." ;
9-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті орган "цифрлық үкіметтің" цифрлық - коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына, көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.";
1-қосымша осы Тізбенің 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы Тізбенің 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 19 наурыздағы № 105 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20153 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Аккредиттеуді құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – аккредиттеу жөніндегі комиссия) хаттама түрінде рәсімделген шешімі негізінде көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
Аккредиттеу жөніндегі комиссияның құрамы мен ережесін көрсетілетін қызметті беруші бекітеді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге екі және одан да көп өтініш болған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі комиссия оларды бір отырыс шеңберінде қарай алады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген аккредиттеу жөніндегі комиссияның шешімдері бір хаттамамен рәсімделеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Работник ответственного структурного подразделения услугодателя (далее – работник услугодателя) в течение двух рабочих дней с момента приема документов, указанных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, проверяет полноту представленных документов и (или) сведений.
В случае представления неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель в течение одного рабочего дня направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует пакет документов и сроке приведения его в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет два рабочих дня, если в течение двух рабочих дней со дня получения уведомления услугополучатель не привел их в соответствие с требованиями, то услугодатель в течение двух рабочих дней направляет мотивированный отказ в приеме заявления.
По результатам рассмотрения представленных документов на полноту и соответствие, согласно пункту 9 Перечня документов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, работник ответственного структурного подразделения услугодателя передает их на рассмотрение комиссии по аккредитации.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение об аккредитации либо об отказе в аккредитации.
По истечению срока для заслушивания услугополучателя заместитель руководителя услугодателя в течение одного рабочего дня подписывает свидетельство или отказ в аккредитации.
В случае положительного решения услугодатель выдает свидетельство об аккредитации сроком на три года согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню.
3. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 8 мая 2026 года № 420 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам авторского права и смежных прав" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 38697) внести следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее - Перечень), согласно приложению к настоящему приказу.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящий приказ вводится в действие c 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением пункта 1 Перечня, который вводится в действие с 1 января 2027 года.".
Приложение 1
к Перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 1
к Правилам внесения сведений
и их изменений в Государственный
реестр прав на объекты,
охраняемые авторским правом
Форма
Республиканское государственное
предприятие на праве хозяйственного
ведения "Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции
Республики Казахстан
от_________________________
проживающего по адресу:
___________________________
телефон:___________________
Заявление о внесении сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом
Я (Мы) __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)) автора (-ов)) индивидуальный идентификационный номер настоящим подтверждаю(-ем), что являюсь (-емся) единственным(-и) автором(-ами) необнародованного
_________________________________________________________________________
(вид объекта авторского права) созданного мною (нами)
_________________________________________________________________________
(число, месяц, год создания объекта) под названием
_________________________________________________________________________
и прошу (-сим) внести сведения в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом. Юридическое значение факта внесения сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан, мне (нам) разъяснены. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг.
"___" _________20___года
__________________
(подпись автора (-ов))
Приложение 2
к Перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 2 к Правилам
внесения сведений и их изменений
в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые
авторским правом
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом"
1.
Наименование государственной услуги
"Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги;
отсутствует
2.
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
3.
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.qazpatent.kz/.
4.
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги – в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем получения заявления услугополучателем.
5.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
6.
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства о внесении сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Реестр) согласно приложению 2 к настоящему приказу, а также внесение сведений в Реестр, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
7.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим лицам (далее – услугополучатель), в соответствии с Ценами на услуги в части внесения сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Цены) и размещаемыми на официальных сайтах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.qazpatent.kz.
За внесение сведений в Реестр услугодателем взимается оплата, производимая заявителем через личный кабинет веб-портала.
В случае необходимости, заявителем представляется копия документа, подтверждающего основания для уменьшения размера оплаты.
Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного с цифровой системой услугодателя newcab.qazpatent.kz.

"8. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері) мемлекеттік көрсетілетін қызметті корсетуге негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдаған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толықтығын тексереді.
Құжаттардың толық емес топтамасы және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар ұсынылған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттар топтамасының қандай талаптарға сәйкес келмейтінін және оны белгіленген талаптарға сәйкестендіру мерзімін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкестендіру мерзімі екі жұмыс күнін құрайды, егер хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы оларды талаптарға сәйкес келтірмесе, онда көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жібереді.
Ұсынылған құжаттардың толықтығы мен сәйкестігі қаралғаннан кейін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесінің 9-тармағына сәйкес, көрсетілетін қызметті беруші жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері оларды аккредиттеу жөніндегі комиссияның қарауына жібереді.
Тыңдалым туралы хабарлама мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын жіберіледі.Тыңдалым хабарлама жіберілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдалым нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші аккредиттеу не аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті алушыны тыңдау мерзімі аяқталғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші басшысының орынбасары бір жұмыс күні ішінде куәлікке немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешімге қол қояды.
Оң шешім болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 4 - қосымшаға сәйкес үш жыл мерзімге аккредиттеу туралы куәлік береді.";
2-қосымша осы Тізбенің 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына авторлық құқық және сабақтас құқықтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 8 мамырдағы № 420 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38697 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4.Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін Тізбенің 1-тармағын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер
енгізу туралы
бұйрықтар тізбесіне
1-қосымша
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді
және олардың өзгерістерін
енгізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің
"Ұлттық зияткерлік меншік
институты"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы
республикалық мемлекеттік
кәсіпорнына
____________________________мекенжайы: ___________________________
телефон: ____________________________
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы өтініш
Мен      (Біз)
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________ (автор (лар) дың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)) жеке сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
жасаған
________________________________________________________________________________________(объектінің жасалған күні, айы, жылы) ________________________________________________________________________________ деп аталатын жарияланбаған
________________________________________________________________________________ (авторлық құқық объектісінің түрі) жалғыз авторы (авторлары) болып табылатынымды (табылатынымызды) растаймын (растаймыз) және мәліметтерді Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне енгізуді өтінемін (өтінеміз). Мәліметтердің Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне енгізу фактісінің заңды мағынасы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорында маған (бізге) түсіндірілді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20___жылғы "___" ________
__________________
(автордың (авторлардың) қолы)
Кейбір бұйрықтарға
өзгерістер енгізу туралы
бұйрықтар тізбесіне
2-қосымша
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді және олардың
өзгерістерін енгізу
қағидаларына
2-қосымша
"Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу"
Мемлекеттік қызметтің қосалқы түрінің атауы (бар болған жағдайда)
жоқ
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
3.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz , www.qazpatent.kz/.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі – Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті алған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізілімге (бұдан әрі - Тізілім) мәліметтерді енгізу туралы куәлік, сондай-ақ мәліметтерді Тізілімге енгізу не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу бөлігінде көрсетілетін қызметтердің бағаларына (бұдан әрі – бағалар) сәйкес уәкілетті органның www.adilet.gov.kz және көрсетілетін қызметті берушінің www.qazpatent.kz ресми сайттарында орналастырылатын жағдайда ақылы негізде көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші Тізілімге мәліметтерді енгізгені үшін өтініш беруші веб-порталдың жеке кабинеті арқылы жүргізетін ақы алынады.
Қажет болған жағдайда өтініш беруші төлем мөлшерін азайту үшін негіздемені растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Төлем көрсетілетін қызметті берушінің newcab.qazpatent.kz цифрлық жүйесімен интеграцияланған екінші деңгейдегі банктің төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүзеге асырылады.

Льготы по уменьшению размера оплаты представляются следующим лицам, указанным в пункте 2 статьи 9-2 Закона Республики Казахстан "".
8.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
Услугодатель − с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон) с перерывом на обед с 12.00 часов до 13.30 часов. Веб-портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно Кодексу и Закону).
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При внесении сведений в Реестр:
1) заявление по форме согласно приложению 1 Правилам;
2) экземпляр произведения.
Вместо экземпляра произведения к заявлению могут прилагаться эскизы, чертежи, рисунки или фотографии, а в отношении компьютерной программы (программного обеспечения) или баз данных – реферат, включающий название компьютерной программы (программного обеспечения) или базы данных, фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) автора, дату создания, область применения, назначение, функциональные возможности, основные технические характеристики, язык программирования, тип реализующей ЭВМ, а также исходный код (исходный текст);
3) в отношении составного или производного произведения дополнительно представляется копия авторского договора, заключенного с автором (-ами) или правообладателем оригинального произведения. В случае, если в составном произведении использованы произведения других авторов, срок охраны которых истек на дату подачи заявления услугополучателем, авторский договор не требуется. В случае истечения срока охраны произведения, на основе которого создано производное произведение, представление авторского договора с автором основного произведения не требуется;
4) в отношении произведений религиозного содержания дополнительно представляется электронная копия положительного заключения религиоведческой экспертизы.
При внесении изменений в сведения в Реестр – заявление по форме согласно приложению 4 к Правилам.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные Законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:

Төлем мөлшерін азайту бойынша жеңілдіктер "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-2-бабының 2-тармағына сәйкес келесі тұлғаларға беріледі.
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
Веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске және Заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Тізілімге мәліметтерді енгізу үшін:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) туындының данасы.
Туындының бір данасының орнына өтінішке – эскиздер, сызбалар, суреттер немесе фотосуреттер, ал компьютерлік бағдарлама (бағдарламалық қамтылым) немесе дерекқорға арналған компьютерлік бағдарламаға (бағдарламалық қамтылымға) қатысты бағдарламаның немесе дерекқордың атауын, автордың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), жасалған күнін, қолдану саласын, мақсатын, функционалдық мүмкіндіктерін, негізгі техникалық сипаттамаларын, бағдарламалау тілін, іске асырушы ЭЕМ-нің типін, сондай-ақ бастапқы код (бастапқы мәтін) қамтитын реферат қоса берілуі мүмкін;
3) құрамдас немесе туынды шығармаға қатысты түпнұсқалық туындының авторымен (ларымен) немесе құқық иесімен жасалған авторлық шарттың көшірмесі қосымша ұсынылады егер, көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген күні құрамдас туындыда басқа авторлардың қорғау мерзімі өткен туындылары пайдаланылған болса, авторлық шарт ұсынылмайды.Негізінде туынды шығарма жасалған туындының қорғау мерзімі өткен жағдайда негізгі туындының авторымен авторлық шартты ұсыну талап етілмейді;
4) діни мазмұны бар туындыларға қатысты діни сараптамасының оң қорытындысының электрондық көшірмесі қосымша ұсынылады.
Тізілімдегі мәліметтерге өзгерістер енгізу үшін:
осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш.
10.
Қазақстан Республикасының Заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Для получения государственной услуги через веб-портал необходимо наличие электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала, а также Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 62 15 15, 8 (7172) 62 15 16. Единый контакт-центр - 1414, 8 800 080 7777.
Приложению 3
к Перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аккредитация организаций
по коллективному
управлению правами"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами"
1
Наименование государственной услуги
"Аккредитация организаций по коллективному управлению правами"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
2
Наименование услугодателя
Министерство юстиции Республики Казахстан
3
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через портал www.elicense.kz.
4
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания в течение 15 рабочих дней
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
6
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство об аккредитации согласно приложению 4 к настоящим Правилам оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами", либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
11.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті веб-портал арқылы алу үшін электрондық цифрлық қолтаңбаның болуы қажет.
Көрсетілетін қызметтті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" веб-порталда қашықтықтан қолжетімділік режим арқылы, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары: 8 (7172) 62 15 15, 8 (7172) 62 15 16. Бірыңғай байланыс орталығы - 1414, 8 800 080 7777.
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер
енгізу туралы
бұйрықтар тізбесіне
3-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық
басқару жөніндегі
ұйымдарды аккредиттеу"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу"
Мемлекеттік қызметтің қосалқы түрінің атауы (бар болған жағдайда)
жоқ
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.elicense.kz порталы арқылы жүзеге асырылады.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі – 15 жұмыс күні.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының 4-қосымшаға сәйкес аккредиттеу туралы куәлік мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы негізделген жауап.
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері және оны алу тәсілдері
Тегін
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 08.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.00 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале www.elicense.kz.
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия решения общего собрания о прохождении аккредитации;
3) электронная копия заключенных организацией двусторонних и многосторонних соглашений с иностранными организациями по коллективному управлению правами;
4) электронная копия решения общего собрания относительно размера вознаграждения;
5) электронная копия решения общего собрания относительно условия заключения лицензионного договора с пользователями;
6) электронная копия решения общего собрания относительно способа распределения и выплаты собранного вознаграждения;
7) электронная копия отзывов правообладателей объектов авторского права и смежных прав в отношении услугополучателя;
8) форма сведений согласно приложению 3 к настоящим правилам;
9) подтверждающие документы о распределении и выплате вознаграждения не менее 20 раз;
10) наличие подтверждающих документов о перечислении соответствующих сумм вознаграждения иностранным организациям по коллективному управлению правами на основании действующих договоров о взаимном представительстве интересов за последние пять лет;
11) список членов организации по коллективному управлению правами.
Справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные Законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:

Көрсетілетін қызметті беруші- Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда 08.00-ден 17.30-ға дейін,түскі үзіліс – 12.00-ден 13.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары www.elicense.kz порталында орналастырылған.
Веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру Кодекске және Заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілген құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы порталға жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) аккредиттеуден өту туралы жалпы жиналыс шешімінің электрондық көшірмесі;
3) ұйымның Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды басқаратын шетелдiк ұйымдармен жасасқан екiжақты және көпжақты келiсiмдерiнің электрондық көшірмесі;
4) жалпы жиналыстың сыйақы мөлшеріне қатысты шешімінің электрондық көшірмесі;
5) жалпы жиналыстың пайдаланушылармен лицензиялық шарт жасасу талаптарына қатысты шешімінің электрондық көшірмесі;
6) жалпы жиналыстың жиналған сыйақыны бөлу және төлеу тәсіліне қатысты шешімінің электрондық көшірмесі;
7) авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілері құқық иеленушілерінің көрсетілетін қызметті алушыға қатысты пікірлерінің электрондық көшірмесі;
8) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны.
9) сыйақыны кемінде 20 рет бөлу және төлеуді растайтын құжаттар;
10) соңғы бес жылда мүдделерді өзара білдіру туралы қолданыстағы шарттар негізінде ішінде құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі шетелдік ұйымдарға сыйақының тиісті сомаларын аударуды растайтын құжаттар;
11) құқықтарды ұжымдық басқару ұйымы мүшелерінің тізімі.
Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы анықтаманы көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
10.
Қазақстан Республикасының Заңнында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в цифровой форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-07-54, 74-06-19. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
11.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары уәкілетті органның www.adilet.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары:
8 (7172) 74-07-54, 74-06-19. Бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 8 800 080 7777.