О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 84 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 298. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2026 года № 39269
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 84 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22394) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Регистрация граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, выплата единовременной государственной денежной компенсации, выдача удостоверений", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения (далее – услугодатель) физическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) услугодателя;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Сформированные макеты дел граждан направляются в специальные комиссии, создаваемые решениями акимов столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения, для регистрации и учета граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, и выдачи им удостоверений (далее – специальные комиссии).";
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Для назначения компенсации работники районных (городских) отделений Государственной корпорации направляют макеты дел с приложением проектов решений о назначении компенсации в территориальные органы Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – орган по назначению компенсации) в течение пяти календарных дней со дня их получения через филиалы столицы, областей, городов республиканского значения Государственной корпорации.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"Әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 84 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 8 шiлдедегi № 298 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 9 шiлдеде № 39269 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 84 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22394 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды тіркеу, біржолғы мемлекеттік ақшалай өтемақы төлеу, куәлік беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызметті астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға сәйкес көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Азаматтардың қалыптастырылған iс макеттерi Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды тіркеу, оларға куәлік беру үшін астана, республикалық маңызы бар қалалар, облыстық маңызы бар аудандар, қалалар әкімдерінің шешімімен құрылған арнайы комиссияларға (бұдан әрі – арнайы комиссиялар) жолданады.";
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтемақы тағайындау үшiн Мемлекеттік корпорацияның аудандық (қалалық) бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi өтемақы тағайындау туралы шешiмдердiң жобаларын қоса бере отырып, iс макеттерiн олар алынған күннен бастап күнтізбелік бес күннiң iшiнде Мемлекеттік корпорацияның астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдары арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық органдарына (бұдан әрі – өтемақы тағайындау жөніндегі орган) жiбередi.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Органы по назначению компенсации в течение десяти календарных дней принимают решения о назначении компенсации согласно приложению 6 к настоящим Правилам и передают их с делами в районные (городские) отделения Государственной корпорации через филиалы столицы, областей, городов республиканского значения Государственной корпорации для формирования потребности средств на выплату компенсации.";
в приложении 3 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения (далее – услугодатель).
";
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) при обращении услугодателю, в Государственную корпорацию или на портал – с момента регистрации пакета документов услугодателем: принятие решения о регистрации (отказе в регистрации) граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне – 20 (двадцать) рабочих дней со дня регистрации заявления;
выдача удостоверения впервые обратившимся услугополучателям – 5 (пять) рабочих дней после принятия решения о регистрации граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне; выдача дубликата удостоверения – 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления услугополучателя; выплата единовременной государственной денежной компенсации (далее – компенсация) согласно графику выплаты компенсации в разрезе столицы, областей и городов республиканского значения.
Орган по назначению компенсации в течение десяти календарных дней принимает решение о назначении компенсации и передает их с делами в районные (городские) отделения Государственной корпорации через филиалы столицы, областей, городов республиканского значения Государственной корпорации для формирования потребности средств на выплату компенсации.
Срок оказания государственной услуги продлевается на 1 (один) месяц при необходимости проведение дополнительных запросов, проверок для принятия решения об оказании государственной услуги.
При обращении в Государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги. 2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 30 минут, в Государственную корпорацию – 15 минут; 3) максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут.
";

"11. Өтемақы тағайындау жөнiндегi органдар күнтізбелік он күн iшiнде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес өтемақы тағайындау туралы шешiм қабылдайды және оларды iстермен қоса өтемақы өтемақыны төлеуге арналған қаражат қажеттілігін жасау үшін Мемлекеттік корпорацияның астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдары арқылы Мемлекеттік корпорацияның аудандық (қалалық) бөлiмшелерiне жiбередi.";
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасында:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
";
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе порталға жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті беруші құжаттардың топтамасын тіркеген сәттен бастап:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдау – өтінішті тіркеген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні;
алғашқы рет жүгінген көрсетілетін қызметті алушыларға куәлік беру – Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды тіркеу туралы шешім қабылданғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде; куәліктің телнұсқасын беру – көрсетілетін қызметті алушының өтініші тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні;
астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың бөлінісінде өтемақы төлеу кестесіне сәйкес біржолғы мемлекеттік ақшалай өтемақыны (бұдан әрі – өтемақы) төлеу.
Өтемақы тағайындау жөнiндегi органдар күнтізбелік он күн iшiнде өтемақы тағайындау туралы шешiм қабылдайды және оларды iстермен қоса өтемақы өтемақыны төлеуге арналған қаражат қажеттілігін жасау үшін Мемлекеттік корпорацияның астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы филиалдары арқылы Мемлекеттік корпорацияның аудандық (қалалық) бөлiмшелерiне жiбередi.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету туралы шешімді қабылдау үшін қосымша сұрау салу, тексеру жүргізу қажет болғанда 1 (бір) айға ұзартылады.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
2) көрсетілетін қызметті берушіде құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда – 15 минут;
3) көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда – 20 минут.
";

приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Назначение социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов", утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения (далее – услугодатель) физическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения (далее – услугодатель).
";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Возмещение затрат на обучение на дому детей с инвалидностью", утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения (далее – услугодатель) физическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.";
в приложении 3 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, районов, городов областного значения (далее – услугодатель).
";
в Правилах оказания государственной услуги "Назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства", утвержденных указанным приказом:
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Выплата разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений", утвержденных указанным приказом:

көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 6-қосымшасы осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызметті астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға сәйкес көрсетеді.";
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасында:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
";
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасы осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 6-қосымшасы осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Мүгедектігі бар балаларды үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызметті осы Қағидаларға сәйкес астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) көрсетеді.";
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасында:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалар қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмекті тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
көрсетілген Қағидалардың 4-қосымшасы осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Инфляцияның деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырма төлемі" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:

подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) подпунктом 3) пункта 1 статьи 220 Кодекса, подпунктом 3) пункта 1 статьи 221 Кодекса – выехавшим на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан иностранным гражданам и лицам без гражданства, на дату изъятия пенсионных накоплений из ЕНПФ;";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам оказания государственной услуги "Выплата разницы между суммой фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений" (далее – Правила).
Гражданами Республики Казахстан, иностранными гражданами и лицами без гражданства, достигшими пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Кодекса и при этом являющимися получателями пенсионных и иных социальных выплат, заявление и документы, предусмотренные в подпунктах 1)-3) части третьей настоящего пункта, не предоставляются.
Данной категории лиц государственная услуга, оказывается, по проактивному принципу в срок, установленный пунктом 3 настоящего перечня.
При приеме заявления сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации по постоянному месту жительства, справки об инвалидности получают из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" (далее – цифровые системы).
При отсутствии сведений в цифровых системах к заявлению прилагаются:
при личном обращении:
для граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, достигших пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Кодекса:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) документ, подтверждающий регистрацию по месту жительства (адресная справка или справка сельских акимов, для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства;
3) сведения о номере банковского счета получателя, открытого в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций. К заявлению иностранных граждан, являющихся получателями пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, имеющих право на выплату разницы и выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, прилагаются:
при личном обращении получателя: заграничный паспорт, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (при обращении поверенного лица, предоставляется нотариально заверенная копия);
сведения о номере банковского счета, открытого в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на территории Республики Казахстан.
При обращении с заявлением о назначении выплаты разницы от имени получателя поверенный помимо документов, указанных в пункте 8 настоящего перечня государственной услуги представляет:

4-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Кодекстің 220-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы, Кодекстің 221-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы бойынша – БЖЗҚ-дан зейнетақы жинақтарын алып қою күніне Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар;";
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасында:
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде "Инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы төлеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады.
Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа жеткен және бұл ретте зейнетақы және өзге де әлеуметтік төлемдерді алушылар болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар осы тармақтың үшінші бөлігінің 1)-3) тармақшаларында көзделген өтініш пен құжаттарды бермейді.
Осы санаттағы адамдарға мемлекеттік қызмет осы тізбенің 3-тармағында белгіленген мерзімде проактивті қағидат бойынша көрсетіледі.
Өтінішті қабылдау кезінде жеке басын куәландыратын құжат туралы, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтерді, мүгедектігі туралы анықтамаларды "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден (бұдан әрі – цифрлық жүйелер) алады.
Цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке мыналар қоса беріледі:
жеке өтініш білдірген кезде: Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар үшін:
1) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы, Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін-тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу бөлімінің анықтамасы); 3) алушының екінші деңгейдегі банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Өтінішке шетел азаматтарының алушылар болып табылатын, зейнетақы жинақтары міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бар зейнетақы және Қазақстан Респубикасынан тыс жерге тұрақты тұруға шығушылар мыналарды қоса береді: алушы жеке өтініш білдірген кезде:
егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, шетелдік паспорт (сенім білдірілген тұлға жүгінгенде нотариалды куәландырылған көшірмесі ұсынылады);
екінші деңгейдегі банктерде немесе Қазақстан Республикасының аумағында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Алушы атынан айырма төлемін тағайындау туралы өтінішпен жүгінген кезде сенім білдірілген өкіл осы тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа:

1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) оригинал доверенности или ее нотариально засвидетельствованную копию (если доверенность содержит полномочия по представлению интересов доверителя одновременно в нескольких организациях). Наследником представляются:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о смерти лица, имеющего право на выплату разницы;
4) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о праве на наследство либо оригинал или нотариально засвидетельствованная копия соглашения о разделе наследуемого имущества, решение суда, вступившее в законную силу;
5) сведения о номере банковского счета наследника. Для назначения выплаты разницы лицам, решением суда признанным недееспособными или ограниченно дееспособными и нуждающимися в опеке или попечительстве, их опекунами или попечителями подаются:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам; 2) документ, удостоверяющий личность опекуна или попечителя, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранного гражданина (для идентификации);
3) документ, подтверждающий установление опеки или попечительства;
4) документы, указанные в пункте 8 настоящего перечня.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством отправления sms-сообщения на абонентское устройство сотовой связи услугополучателя, зарегистрированного на территории Республики Казахстан, указанного в заявлении.
";
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда", утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок оказания государственной услуги иностранным гражданам и лицам без гражданства, выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Иностранные граждане и лица без гражданства, имеющие пенсионные накопления, выехавшие на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, представляют в ЕНПФ заявление и документы, определенные приложением 2 к настоящим Правилам.

1) жеке басты куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) сенімхаттың түпнұсқасы немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесі (егер сенімхатта сенім білдірушінің мүдделерін бір мезгілде бірнеше ұйымда білдіру жөніндегі өкілеттіктер болса).
Мұрагер мыналарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) айырма төлемін алуға құқығы бар адамның қайтыс болуы туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі; 4) мұраға құқық туралы куәліктің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі не мұраға берілетін мүлікті бөлу туралы келісімнің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі, заңды күшіне енген сот шешімі;
5) мұрагердің банктік шотының нөмірі туралы ақпарат.
Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған және қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж адамдарға айырма төлемін тағайындау үшін олардың қорғаншылары немесе қамқоршылары:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Қорғаншының немесе қамқоршының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетел азаматының тұруға ықтиярхаты);
3) қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеуді растайтын құжат;
4) осы тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттар. Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы өтініште көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
";
көрсетілген Қағидалардың 5-қосымшасы осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен, зейнетақы жинақтары бар шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар БЖЗҚ-ға осы Қағидаларға 2-қосымшада айқындалған өтініш пен құжаттарды ұсынады.

21. При соответствии пакета документов, указанных в перечне согласно приложению 2 к настоящим Правилам, требованиям законодательства, работник ЕНПФ:
запрашивает сведения из ЦС "ГБД ФЛ" о наличии у обратившегося иностранного гражданина или лица без гражданства документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан либо вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, и его действительности;
при отсутствии замечаний к представленному пакету документов, в том числе наличии сведений в ЦС "ГБД ФЛ" об отсутствии или недействительности документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан либо вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан, либо удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченным органом Республики Казахстан, в связи с выездом обратившегося иностранного гражданина или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства либо аннулированием иностранному гражданину или лицу без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, либо в связи с утратой гражданства Республики Казахстан, либо выходом из гражданства Республики Казахстан, осуществляет регистрацию заявления услугополучателя в ЦС ЕНПФ;
на основании принятых документов формирует электронный макет дела, в том числе прикрепляет в ЦС ЕНПФ сканированные копии подписанного заявления и документов.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Пенсионные выплаты иностранным гражданам и лицам без гражданства, выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, осуществляются единовременно, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу.
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача направлений на участие в активных мерах содействия занятости", утвержденных указанным приказом:
приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу;
в Правилах оказания государственной услуги "Возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени", утвержденных указанным приказом:
подпункт 7) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"7) услугополучатель – физические или юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;".

21. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тізбеде көрсетілген құжаттар топтамасы заңнама талаптарына сәйкес келген жағдайда БЖЗҚ жұмыскері:
"ЖТ МДҚ" ЦЖ-дан жүгінген шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарының не шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының, не Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің болуы және оның жарамдылығы туралы мәліметтерді сұратады;
ұсынылған құжаттар пакетіне ескертулер болмаған кезде, оның ішінде жүгінген шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуіне, не шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттың жойылуына байланысты Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарының, не шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының не азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген куәлігінің болмауы немесе жарамсыздығы не Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуы не Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы туралы "ЖТ МДҚ" ЦЖ-да мәліметтері болған кезде, көрсетілетін қызметті алушының өтінішін БЖЗҚ ЦЖ-да тіркеуді жүзеге асырады;
қабылданған құжаттардың негізінде істің электрондық іс макетін қалыптастырады, оның ішінде қол қойылған өтініш пен құжаттардың сканерленген көшірмелерін БЖЗҚ ЦЖ-ға тіркейді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға бір жолғы зейнетақы төлемдері жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдамалар беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
көрсетілген Қағидалардың 11-қосымшасы осы бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтару" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
3-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) көрсетілетін қызметті алушы – Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарын, шет елдердегі мекемелерін, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке немесе заңды тұлғалар;".

2. Департаменту юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 298
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Регистрация граждан,
пострадавших вследствие
ядерных испытаний на
Семипалатинском
испытательном ядерном
полигоне, выплата
единовременной
государственной денежной
компенсации, выдача
удостоверений"
Решение специальной комиссии_______________ _________________
при акиме района (города) ____________________________________
о признании (отказе в признании) граждан Республики Казахстан пострадавшими вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне к протоколу № ___, дата _______
Гражданин (ка)______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), категория (пенсионер, получатель
государственного социального пособия / работающий, неработающий))
1. (Считать гражданина (ку) __________________ пострадавшим(ей) вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне за период проживания
с ___________ по ___________ в зоне ______________________ радиационного риска;
с ___________ по ___________ в зоне ______________________ радиационного риска
с ___________ по ___________ в зоне ______________________ радиационного риска.
2. По итогам сверки данных заявителя о выплате компенсации с данными акционерного общества "Народный Банк Казахстана" (далее – Банк), акционерного общества "Казпочта" выявлено:
Гражданин (ка): ___________________________:
1) за период с 1993 года по настоящее время выплата компенсации не производилась/производилась (нужное подчеркнуть); Произведена (указать дату) ______ в сумме ________теңге_____тиын.
2) фактически перечислена на внебалансовый специальный счет (указать дату и № счета) ____ ______________ в общей сумме______________ теңге ____ тиын.

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
1-қосымша
"Семей ядролық сынақ
полигонындағы ядролық
сынақтардың салдарынан
зардап шеккен азаматтарды
тіркеу, біржолғы мемлекеттік
ақшалай өтемақы төлеу,
куәлік беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
5-қосымша
__________________________ ауданы (қаласы) әкiмi жанындағы ___________________ арнайы комиссияның Қазақстан Республикасының азаматтарын Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен деп тану (танудан бас тарту) туралы шешiмi
№ ____хаттамаға, күнi _________________________
Азамат _____________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда), санаты (зейнеткер, мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы алушы/жұмыс iстейтiн, жұмыс iстемейтiн)
1. Азамат ________________
_______бастап__________дейiн _________ радиациялық қатер аймағында;
_______бастап__________дейiн _________ радиациялық қатер аймағында;
_______бастап__________дейiн _________ радиациялық қатер аймағында
тұрған кезең үшiн Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан
зардап шегушi деп саналсын.
2. Өтiнiш берушiнiң өтемақы төлемдерi туралы деректерiн "Қазақстан Халық Банкi"
акционерлік қоғамының (бұдан әрi – Банк), "Қазпочта" акционерлік қоғамының
деректерiмен салыстырып тексеру қорытындылары бойынша мыналар анықталды:
Азамат: _____________________________________________________________
1) 1993 жылдан бастап осы уақытқа дейiнгi кезеңге өтемақы төлеу жүргiзiлген
жоқ/жүргiзiлген (қажеттiсiнiң асты сызылсын);
_______(күнi көрсетілсiн)_______ теңге___ тиын сомасында жүргiзiлдi.
2) теңгерiмнен тыс арнайы шотқа (шоттың күнiмен № көрсетiлсiн) жалпы сомасы
_______теңге______ тиын нақты аударылды.

3) открыт внебалансовый счет _______________________________ (указать № и вид счета_____) по которому, согласно данным Банка, финансирование не производилось, так как суммы компенсации не были подтверждены бюджетными средствами.
3. По итогам сверки с Банком считаем необходимым:
1) внебалансовый специальный счет №___, открытый (указать дату) ____, по которому финансирование средств за период с 1993 года до момента выплаты не производилось, и сумма компенсации, отраженная на внебалансовом специальном счете, не подтверждена бюджетными средствами, закрыть.
2) Банку осуществить выплату компенсации, ранее фактически перечисленной ___________ (указать дату) на внебалансовый специальный счет № __________________;
4. Отказать гражданину (ке) ___________________ в регистрации как пострадавшему вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне.
5. О принятом решении уведомить заявителя.
Председатель комиссии: ____________________
Члены комиссии: __________________________
Место печати
Приложение 2 к приказу
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Регистрация граждан,
пострадавших вследствие
ядерных испытаний на
Семипалатинском
испытательном ядерном
полигоне, выплата
единовременной
государственной денежной
компенсации, выдача
удостоверений"
Решение о назначении единовременной государственной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне № _____ от ___ ______________ 20___ года
Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по _______________________ области (городу), № ______ дела получателя компенсации
Гражданин (ка) ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), категория (пенсионер, получатель государственного социального пособия/ работающий, неработающий)
Пол ______________ Дата рождения "__" ____________ 19__ года.
1. Назначить единовременную государственную денежную компенсацию (далее – компенсация) в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" за время проживания:
В сумме ____________ теңге (в месячном расчетном показателе (далее – МРП) __________) за период проживания в зоне _________________________ радиационного риска с ____________ 19__ по ___________ 19____
В сумме ____________ теңге (в МРП ________) за период проживания в зоне ______________ радиационного риска с _______ 19__ по ________ 19___
В сумме ____________ теңге (в МРП ________) за период проживания в зоне ______________ радиационного риска с _______ 19__ по ________ 19___
В сумме ____________ теңге (в МРП ________) за период проживания в зоне ______________ радиационного риска с _______ 19__ по ________ 19___
В сумме ____________ теңге (в МРП ________) за период проживания в зоне ______________ радиационного риска с _______ 19__ по ________ 19___.
Итого назначенная сумма компенсации _______________ теңге _________ (в МРП).

3) _______________________ теңгерiмнен тыс арнайы шот ашылды.
(шоттың № мен түрi көрсетiлсiн)
Банктiң деректерiне сәйкес ол бойынша қаржыландыру жүргiзiлмеген, өйткенi өтемақы
сомалары бюджет қаражатымен расталмаған.
3. Банкпен салыстырып тексеру қорытындылары бойынша мыналар қажет деп санаймыз:
1) 1993 жылдан бастап төлеу сәтiне дейiнгi кезеңде қаражатты қаржыландыру жүргiзiлмеген
және теңгерiмнен тыс арнайы шотында көрсетiлген өтемақы сомасы бюджет қаражатымен расталмаған
_______ (күнi көрсетiлсiн) ашылған №______ теңгерiмнен тыс арнайы
шот жабылсын.
2) Банк №________ теңгерiмнен тыс арнайы шотқа _________ (күнi көрсетiлсiн) бұрын
нақты аударылған өтемақы төлеудi жүзеге асырсын.
4. Азамат _________________ Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың
салдарынан зардап шегушi ретiнде тiркеуден бас тартылсын.
5. Қабылданған шешім туралы өтініш беруші хабардар етілсін.
Комиссияның төрағасы _________________
Комиссияның мүшелері _________________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
2-қосымша
"Семей ядролық сынақ
полигонындағы ядролық
сынақтардың салдарынан
зардап шеккен азаматтарды
тіркеу, біржолғы мемлекеттік
ақшалай өтемақы төлеу,
куәлік беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға біржолғы мемлекеттiк ақшалай өтемақы тағайындау туралы шешiм 20 ____ жылғы "___"____________ № ______
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау
саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _________ облысы (қаласы) бойынша департаменті, өтемақы алушы ісінің № ______
Азамат _______________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда), санаты (зейнеткер, мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақы алушы/ жұмыс iстейтiн, жұмыс iстемейтiн)
Жынысы _________ Туған күнi 19___жылғы "__" _______
1. "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес:
__________ радиациялық қатер аймағында 19___жылғы бастап 19___ жылғы дейiн тұрған кезең үшiн ________ теңге сомасында (айлық есептік көрсеткішпен (бұдан әрі – АЕК)_____)
__________ радиациялық қатер аймағында 19 __ жылғы бастап 19___ жылғы дейiн тұрған кезең үшiн ________ теңге сомасында (АЕК-пен_____)
__________ радиациялық қатер аймағында 19___ жылғы бастап 19__ жылғы дейiн тұрған кезең үшін _________ теңге сомасында (АЕК-пен_____)
__________ радиациялық қатер аймағында 19___ жылғы бастап 19___ жылғы дейiн тұрған кезең үшiн ________ теңге сомасында (АЕК-пен_____)
__________ радиациялық қатер аймағында 19___ жылғы бастап 19___ жылғы дейiн тұрған кезең үшiн __________ теңге сомасында (АЕК-пен_____) бiржолғы мемлекеттiк ақшалай өтемақы (бұдан әрі – өтемақы) тағайындалсын.
Тағайындалған өтемақы сомасының жиыны: _____ теңге ______ тиын (АЕК-пен____)

2. Выплаченная сумма компенсации (в том числе фактически перечисленная на внебалансовый специальный счет)
_______________ теңге (в МРП _______) в году
_______________ теңге (в МРП _______) в году.
3. Оставшаяся сумма компенсации к выплате (за минусом выплаченной (фактически перечисленной на внебалансовый специальный счет) компенсации)
______________________________________________ (в МРП _____) в году
(сумма прописью, теңге)
4. Отказать в назначении компенсации ________________________________________
__________________________________________________________________________
(основание отказа)
Проверено и утверждено:
Место печати
Руководитель департамента
____________________________________________
(подпись) (фамилия)
Руководитель отдела по назначению пенсий и пособий
____________________________________________
(подпись) (фамилия)
Специалист по назначению
____________________________________________
(подпись) (фамилия)
Проект решения подготовлен:
Место штампа
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________ _________________________________
(подпись) (фамилия)
Специалист отделения Государственной корпорации
___________ ________________________________
(подпись) (фамилия)
Приложение 3 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 298
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение социальной
помощи отдельным категориям
нуждающихся граждан по
решениям местных
представительных органов"
АКТ обследования для определения нуждаемости лица (семьи)
от "__" ____ 20 года ________________________________________________________
(населенный пункт)
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_________________________________________________________________________
2. Адрес места жительства __________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Причины обращения заявителя за социальной помощью
_________________________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ____ человек, в том числе:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственное отношение к заявителю
Занятость (место работы, учебы)
Причина незанятости
Сведения об участии в общественных работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении квалификации) или активных мерах содействия занятости
1
2
3
4
5
6
7
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: ______, из них обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе ____ человек, стоимость обучения в год ______ теңге.
Наличие в семье ветеранов Великой Отечественной войны, ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на территории других государств, пенсионеров, пожилых лиц старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально значимые заболевания, лиц с инвалидностью, детей с инвалидностью (указать или добавить иную категорию)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

2. Төленген өтемақының сомасы (оның iшiнде теңгерiмнен тыс арнайы шотқа аударылғаны)
жылы ___________ теңге (АЕК-пен________)
жылы ___________ теңге (АЕК-пен _______)
3. Төленетiн өтемақының қалған сомасы (төленген (теңгерiмнен тыс арнайы шотқа нақты аударылған) өтемақыны шегергенде) жылы _____ _____ теңге (АЕК-пен___)
(сомасы жазумен, теңге)
4. Өтемақы тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________
____________________________________________________
(бac тарту негiздемесi)
Тексерiлдi және бекiтiлдi:
Mөрдің орны
Департамент басшысы __________ ________________________
(қолы) (тегі)
Зейнетақы және жәрдемақы тағайындау жөніндегі бөлімнің басшысы
______________ ________________________________________
(қолы) (тегі)
Тағайындау жөнiндегi маман ______________ _______________
(қолы) (тегі)
Шешiм жобасын дайындаған:
Мөрдің орны
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
___________________ ___________________________
(қолы) (тегі)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
____________________ __________________________
(қолы) (тегі)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
3-қосымша
"Жергілікті өкілді органдардың
шешімдері бойынша мұқтаж
азаматтардың жекелеген
санаттарына әлеуметтік
көмек тағайындау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру АКТІСІ
20___ жылғы "___" ___________
__________________________________________________________________
(елді мекен)
1. Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
__________________________________________________________________
2. Тұратын жерінің мекенжайы _______________________________________
__________________________________________________________________
3. Өтініш беруші әлеуметтік көмекке өтініш беруінің себептері
__________________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі) _____ адам, оның ішінде:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыспен қамтылмау себебі
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
Өмірлік қиын жағдай
Еңбекке жарамды барлығы ______________________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері ____ адам.
Балалардың саны: ______, олардың ішінен жоғары және орта оқу орындарында ақылы
негізде оқитындар _______ адам, оқу құны жылына _______ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысы ардагерлерінің, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының
ардагерлеріне теңестірілген ардагерлердің, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдары
ардагерлерінің, зейнеткерлердің, 80 жастан асқан қарт адамдардың, әлеуметтік маңызы бар
аурулары бар адамдардың, мүгедектігі бар адамдардың, мүгедектігі бар балалардың болуы
(көрсету немесе өзге санатты қосу қажет)___________________________________________.

6. Наличие: автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________;
иного жилища, кроме занимаемого в настоящее время
(заявленные доходы от его эксплуатации)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания:
_______________________________________________________________________
Председатель комиссии: __________________ _______________________________
Члены комиссии: ______________ ___________________________ ______________
_______________________________ ______________ _________________________
(подписи) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С составленным актом ознакомлен(а):
______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя
_____________________________________________________
От проведения обследования отказываюсь
_____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя
(или одного из членов семьи)
_____________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
дата ________________________
Приложение 4 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 298
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение социальной
помощи отдельным категориям
нуждающихся граждан
по решениям местных
представительных органов"
Форма
Решение об оказании (отказе в оказании) социальной помощи
от ______ 20__ года № _________ акимата
_______________________________________________________
столица, город республиканского значения, район (город областного значения)
Заявитель _________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол __________________________
Дата рождения _________________
Номер и дата выдачи документа, подтверждающего факт наличия основания для отнесения к категории нуждающихся
__________________________________________________________________
Заключение специальной комиссии (по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 8 Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

6. Мыналардың бар-жоғы:
автокөлігі (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны пайдаланғаннан түсетін
мәлімделген табыс) _________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
қазіргі уақытта өздері тұрып жатқаннан бөлек өзге тұрғын үйі (оны пайдаланғаннан түскен
мәлімделген табыс) _________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. Отбасының өзге табысы (нысаны, сомасы, көзі):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз етілуі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
10. Тұратын жерінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы
__________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
________________________ _________________________
Комиссия мүшелері:
________________________ _________________________
________________________ _________________________
________________________ _________________________
________________________ _________________________
(қолдары) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жасалған актімен таныстым: _________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы
__________________________________________________________________
Тексеру жүргізілуден бас тартамын ___________________________________
Өтініш берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) және қолы_ _____________________________________________
(өтініш беруші тексеру жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Күні ___________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
4-қосымша
"Жергілікті өкілді органдардың
шешімдері бойынша мұқтаж
азаматтардың жекелеген
санаттарына әлеуметтік көмек
тағайындау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________________ Астана, республикалық маңызы бар қала, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің 20__ жылғы____ № ______ әлеуметтік көмек көрсету (көрсетуден бас тарту) туралы шешімі
Өтініш беруші________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
Жынысы _____________________
Туған күні ____________________
Мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздеменің болу фактісін растайтын құжаттың нөмірі
және берілген күні ___________________________________________________
____________________________________________________________________
Арнайы комиссияның қорытындысы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30
маусымдағы № 523 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін
белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың
үлгілік қағидаларының 8-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

1. Оказать социальную помощь.
Размер социальной помощи: _______________________________ (прописью)
Периодичность: _________________________________________ (прописью)
2. Отказать в оказании социальной помощи ____________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(основание отказа)
Руководитель отдела ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 298
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение социальной
помощи отдельным категориям
нуждающихся граждан
по решениям местных
представительных органов"
Форма
Уведомление об оказании социальной помощи
от "___" ________ 20 __ года
________________________________________________________________
(вид социальной помощи)
Гражданину (ке) __________________________________________________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения ______________________
Решение об оказании социальной помощи от "__" _____ 20__ года № _____
Назначенная сумма: _______________________________________________
теңге (сумма прописью)
с "___" ________ 20 __ года.
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 6 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 298
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение социальной помощи
в виде ежемесячных выплат
гражданам Республики Казахстан
после завершения периода
капитализации платежей
по возмещению вреда,
причиненного жизни и здоровью
работников юридическими
лицами, ликвидированными
вследствие банкротства"
Форма
Код ______________________
Область (город) ____________
Решение о назначении (отказе в назначении) социальной помощи в виде ежемесячных выплат № _____ от ________ 20____ года Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения по _____________ области (городу)
№ дела _________________
Гражданин (ки) _______________________________________
Индивидуальный идентификационный номер
_____________________________________________________
Дата рождения ________________________________________
Дата обращения _____________ № _______________________
Сумма капитализированных платежей
______________________________________________________
Период капитализации __________________________________
Дата назначения ________________________________________
Степень утраты профессиональной трудоспособности (в %)
______________________________________________________
Утрата профессиональной трудоспособности установлена на срок
______________________________________________________

1. Әлеуметтік көмек көрсетілсін.
Әлеуметтік көмектің мөлшері: _______________________________________________
(жазбаша)
Жиілігі: _________________________________________________________________
(жазбаша)
2. ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(бас тарту негізі)
әлеуметтік көмек көрсетуден бас тартылсын.
Бөлім басшысы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маман ________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
5-қосымша
"Жергілікті өкілді органдардың
шешімдері бойынша мұқтаж
азаматтардың жекелеген
санаттарына әлеуметтік көмек
тағайындау" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
20__ жылғы "___"________ ________________________________(әлеуметтік көмек түрі) әлеуметтік көмек көрсету туралы хабарлама
Азамат ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні ________________________________________________________
20__ жылғы "__" _____ № ___ әлеуметтік көмек көрсету туралы шешім
Тағайындалған сома: _______________________________________________
20 __ жылғы "___" ________ бастап ____________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Хабарлама жауапты тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылды
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
6-қосымша
"Банкроттық салдарынан
таратылған заңды тұлғалар
қызметкерлердің өмірі мен
денсаулығына келтірген зиянды
өтеу жөніндегі төлемдерді
капиталдандыру кезеңі
аяқталғаннан кейін
Қазақстан Республикасының
азаматтарына ай сайынғы
төлемдер түрінде әлеуметтік
көмекті тағайындау"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өңірдің коды
Облыс (қала) ____________ ____________________
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _____________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы 20___ жылғы "___" _________ № ____ шешімі
Істің № _____________________________
Азамат (ша) _________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі _______________
Туған күні _______________________________
Өтініш берген күні __________№ __________
Капиталдандырылған төлемдер сомасы ______
Капиталдандыру кезеңі __________________________________________
Тағайындалған күні _____________________________________________
Кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі (%-бен) ________________
Кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылуы белгіленген мерзім __________________

1. Назначить социальную помощь в виде ежемесячных выплат в соответствии с пунктом 4 статьи 945 Гражданского Кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
Размер социальной помощи в виде ежемесячных выплат ______ теңге
(____________________________________теңге)
сумма прописью
с ________________ по ____________________
2. Отказать в назначении социальной помощи в виде ежемесячных выплат:
______________________________________________________
(основание отказа)
Директор департамента
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Начальник управления (отдела) департамента
____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист по назначению департамента
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Ответственные лица Государственной корпорации
"Правительство для граждан"
__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 298
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение социальной помощи
в виде ежемесячных выплат
гражданам Республики Казахстан
после завершения периода
капитализации платежей
по возмещению вреда,
причиненного жизни и
здоровью работников
юридическими лицами,
ликвидированными вследствие
банкротства"
Форма
Уведомление о назначении (отказе в назначении)
№ __________ от "___" ________ 20__ года
Гражданин (ка) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________ ____ года
Решение о назначении (отказе в назначении)
№ ___ от "__" ______ 20__ года
Назначенная сумма денежных средств:
_________________________________________________________ теңге
(сумма прописью)
с "____" ________ 20____ года
Отказано в назначении
_____________________________________________________________
основание (указать причины)
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
_______________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 8 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 298
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выплата разницы между
суммой фактически внесенных
обязательных пенсионных взносов,
обязательных профессиональных
пенсионных взносов с учетом
уровня инфляции и суммой
пенсионных накоплений"
Форма
Уведомление о назначении (отказе в назначении)
№ __________ от "___" ________ 20__ года
Гражданин (ка) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "____" ___________ ____ года
Решение о назначении (отказе в назначении)
№ ___ от "__" ______ 20__ года
Назначенная сумма денежных средств:
_____________________________________________________________
теңге (сумма прописью)
с "____" ________ 20____ года
Отказано в назначении
_____________________________________________________________
основание (указать причины)
Уведомление удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
______________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 9 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 298
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Осуществление пенсионных
выплат из пенсионных накоплений,
сформированных за счет
обязательных пенсионных
взносов обязательных
профессиональных пенсионных
взносов из единого
накопительного
пенсионного фонда
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда"
1
Наименование государственной услуги
Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

1. Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 945-бабының
4-тармағына сәйкес ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек тағайындалсын.
Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмектің мөлшері ______ теңге
(____________________________________________________ теңге) сомасы жазбаша
________________ бастап ___________________дейін
2. Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек тағайындаудан бас тартылсын.
____________________________________________________________________
(бас тарту негізі)
Департамент директоры _________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) бастығы
______________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Департаменттің тағайындау жөніндегі маманы
______________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Шешім жобасын дайындаған:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының жауапты адамдары
__________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
7-қосымша
"Банкроттық салдарынан
таратылған заңды тұлғалар
қызметкерлердің өмірі мен
денсаулығына келтірген зиянды
өтеу жөніндегі төлемдерді
капиталдандыру
кезеңі аяқталғаннан кейін
Қазақстан Республикасының
азаматтарына ай сайынғы
төлемдер түрінде әлеуметтік
көмекті тағайындау"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Тағайындау туралы (тағайындаудан бас тарту) хабарлама
20___ жылғы "___" _________ № ____
Азамат (ша) ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні ____ жылғы "____" ___________
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім: 20__ жылғы "__" ______ № _____
Ақшалай қаражаттың тағайындалған сомасы:
________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
20___ жылғы "___" ________ бастап
Тағайындаудан бас тартылды
_____________________________________________________________ негіздеме
(себептерін көрсету)
Хабарлама жауапты адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған
_______________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
8-қосымша
"Инфляция деңгейін ескере
отырып, нақты енгізілген
міндетті зейнетақы
жарналарының, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналарының
сомасы мен зейнетақы
жинақтарының сомасы
арасындағы айырманы төлеу"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама
20___ жылғы "___" ________ № ___________________________________
Азамат (ша) ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні ____ жылғы "____" ___________
Тағайындау туралы шешім (тағайындаудан бас тарту)
20___ жылғы "___" ________ № ___________________________
Ақшалай қаражаттың тағайындалған сомасы:
________________________________________ теңге
(жазбаша сомасы)
20___ жылғы "___" ________
Тағайындаудан бас тартылды
_______________________________________________________________
негізі (себептерін көрсету)
Хабарлама жауапты тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған
_________________________________________________________________
(лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
9-қосымша
"Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорынан міндетті
зейнетақы жарналары,
міндетті кәсіптік зейнетақы
жарналары есебінен
қалыптасқан зейнетақы
төлемдерінен жүзеге асыру"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы

1) Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда лицам, имеющим инвалидность первой, второй групп бессрочно;
2) Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда лицам, являющимся иностранными гражданами или лицами без гражданства, выехавшими на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
3) Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда лицам, являющимся членами семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, или лицами, осуществившими погребение;
4) Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда лицам, являющимися наследниками пенсионных накоплений умершего лица;
5) Осуществление пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда лицам, достигшим пенсионного возраста.
3
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд"
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через:
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – по лицам, достигшим пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса в Республики Казахстан (далее – Кодекс);
2) услугодателя – по лицам, являющимся: лицами с инвалидностью первой, второй групп бессрочно; иностранными гражданами и лицами без гражданства, выехавшими на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан,; членами семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, или лицами, осуществившими погребение; наследниками пенсионных накоплений умершего лица, лицами, обратившимися по судебному акту (физические или юридические лица);
3) посредством веб-портала "цифрового правительства" (далее – портал) – по лицам, являющимся: лицами с инвалидностью первой, второй групп бессрочно; по лицам, достигшим пенсионного возраста;

1) Бірінші, екінші топтардағы мүгедектігі мерзімсіз адамдарға Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдар болып табылатын адамдарға Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру;
3) Зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшелері болып табылатын адамдарға немесе жерлеуді жүзеге асырған адамдарға Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру;
4) Қайтыс болған адамның зейнетақы жинақтарының мұрагерлері болып табылатын адамдарға Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру;
5) Зейнеткерлік жасқа жеткен адамдарға Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
1) Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған адамдар бойынша – "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) көрсетілетін қызметті беруші арқылы – мерзімсіз бірінші, екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар;
зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшелері, зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамды жерлеуді жүзеге асырған адамдар;
қайтыс болған адамның зейнетақы жинақтарының мұрагерлері;
зейнеткерлік жасқа толған адамдар,
сот актісі (жеке немесе заңды тұлғалар) бойынша жүгінген адамдар;
3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) - мерзімсіз бірінші, екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар;
зейнеткерлік жасқа толған адамдар бойынша;

4) посредством абонентского устройства сотовой связи – по лицам, достигшим пенсионного возраста.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) лицам, достигшим пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Кодекса, в сроки согласно графикам пенсионных выплат Государственной корпорации;
членам семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, или лицам, осуществившим погребение – в течение пяти рабочих дней со дня приема документов услугодателем;
лицам с инвалидностью первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно, иностранным гражданам, лицам без гражданства, выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, наследникам пенсионных накоплений умершего лица, лицам, обратившимся по судебному акту за пенсионными накоплениями, признанными выморочным имуществом в соответствии со статьей 1083 Гражданского кодекса Республики Казахстан – в течение десяти рабочих дней со дня приема либо поступления документов услугодателю.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственной корпорации, а также при обращении через портал – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная:
- лицам, являющимся иностранными гражданами или лицами без гражданства, выехавшими на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
- лицам, являющимся наследниками пенсионных накоплений умершего лица, имеющего пенсионные накопления;
- лицам, обратившимся по судебному акту (физическим или юридическим лицам);
Электронная (частично цифровизированная) / бумажная:
-лицам, имеющим инвалидность первой, второй групп бессрочно;
- лицам, являющимся членами семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, или лицам, осуществившим погребение.
Электронная (частично цифровизированная) / бумажная/ проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления":
лицам, достигшим пенсионного возраста.
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По заявлениям, зарегистрированным в Государственной корпорации, Государственная корпорация информирует заявителя об осуществлении пенсионной выплаты в связи с достижением пенсионного возраста посредством передачи sms-уведомления на номер мобильного телефона услугополучателя, указанный в заявлении (при наличии) не позднее одного рабочего дня, следующего за днем перевода пенсионных выплат на банковский счет получателя.
По заявлениям лиц, являющихся лицами с инвалидностью первой и второй групп бессрочно, членами семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, или лицами, осуществившими погребение, иностранными гражданами, лицами без гражданства, выехавшими на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, наследниками пенсионных накоплений умершего лица, имеющего пенсионные накопления, лицами, обратившимися по судебному акту за пенсионными накоплениями, признанными выморочным имуществом в соответствии со статьей 1083 Гражданского кодекса Республики Казахстан, зарегистрированным услугодателем, услугодатель информирует заявителя об осуществлении пенсионной выплаты посредством передачи sms-уведомления на номер мобильного телефона услугополучателя, указанный в заявлении (при наличии).
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов

4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы – зейнеткерлік жасқа толған адамдар бойынша жүзеге асырылады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған адамдарға Мемлекеттік корпорацияның зейнетақы төлемдерінің кестелеріне сәйкес мерзімдерде;
зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшелеріне немесе жерлеуді жүзеге асырған адамдарға – көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдарға, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтарына, азаматтығы жоқ адамдарға, қайтыс болған адамның зейнетақы жинақтарының мұрагерлеріне, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 1083-бабына сәйкес иесіз қалған мүлік деп танылған зейнетақы жинақтарына сот актісі бойынша жүгінген адамдарға – көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар қабылданған не келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынады.
2) Мемлекеттік корпорацияда, көрсетілетін қызметті берушіде, сондай-ақ портал арқылы жүгінген кезде құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда, көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Қағаз түрінде:
- Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға;
- зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның зейнетақы жинақтарының мұрагерлеріне.
Сот актісі (жеке немесе заңды тұлғаларға) бойынша жүгінген адамдарға;
Электронды (ішінара цифрландырылған)/ қағаз түрінде:
мерзімсіз бірінші, екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшелеріне немесе жерлеуді жүзеге асырған адамдарға.
Электронды (ішінара цифрландырылған)/ қағаз түрінде/ проактивті/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін қызмет:
зейнеткерлік жасқа толған адамдарға.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік корпорацияда тіркелген өтініштер бойынша Мемлекеттік корпорация өтініш берушіге зейнетақы төлемдерін алушының банк шотына аударған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей, өтініште (бар болса) көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефон нөміріне sms-хабарлама жіберу арқылы зейнеткерлік жасқа толуына байланысты зейнетақы төлемін жүзеге асырғаны туралы хабарлайды. Көрсетілетін қызметті беруші тіркеген, бірінші және екінші топтардағы мерзімсіз мүгедектігі бар адамдар, зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшелері немесе жерлеуді жүзеге асырған адамдар, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен шетел азаматтары, азаматтығы жоқ адамдар, зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның зейнетақы жинақтарының мұрагерлері болып табылатын адамдардың, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 1083-бабына сәйкес иесіз қалған мүлік деп танылған зейнетақы жинақтарына сот актісі бойынша жүгінген адамдардың өтініштері бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге өтініште (бар болса) көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефон нөміріне sms-хабарлама жіберу арқылы зейнетақы төлемін жүзеге асырғаны туралы хабарлайды.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі

1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, по месту регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан либо иной график работы, утвержденный внутренним документом услугодателя.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" либо в порядке очереди, независимо от места регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания;
3) интернет-ресурс услугодателя (при подаче заявления в связи с установлением инвалидности первой и второй групп бессрочно, на единовременную выплату на погребение) – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель в целях получения государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию представляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, документ, удостоверяющий личность (для идентификации), а также сведения о банковском счете услугополучателя. Работник Государственной корпорации получает письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Услугополучатель, являющийся лицом, имеющим инвалидность первой, второй групп бессрочно, при обращении к услугодателю предоставляет заявление о назначении пенсионных выплат по форме, утвержденной внутренним документом услугодателя (далее - заявление), документ, удостоверяющий личность (для идентификации), а также сведения о банковском счете услугополучателя.
Услугополучатель, являющийся иностранным гражданином или лицом без гражданства, имеющим пенсионные накопления, выехавшим на постоянное местожительства за пределы Республики Казахстан, в целях получения государственной услуги, при обращении к услугодателю представляет:

1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін жүзеге асырылады, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Қабылдау электрондық кезек тәртібінде, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша, жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады;
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін жүзеге асырылады не көрсетілетін қызметті берушінің ішкі құжатында бекітілген өзге жұмыс кестесі бойынша жүзеге асырылады.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібімен немесе көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жеріне қарамастан, кезек тәртібімен жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады;
3) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсы (бірінші және екінші топтардағы мүгедектіктің мерзімсіз болып белгіленуіне байланысты, жерлеуге арналған біржолғы төлемге өтініш берген кезде) – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мақсатында Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш, жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін), сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының банктік шоты туралы мәліметтерді ұсынады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Мемлекеттік корпорация жұмыскері мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алады.
Бірінші, екінші топтардағы мүгедектігі мерзімсіз болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушінің ішкі құжатымен бекітілген нысан бойынша зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш), жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін), сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының банктік шоты туралы мәліметтерді ұсынады.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен зейнетақы жинақтары бар шетел азаматтары немесе азаматтығы жоқ адам болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мақсатында көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мына құжаттарды береді:

1) заявление;
2) оригинал заграничного паспорта (для идентификации);
3) сведения о банковском счете услугополучателя.
При этом лицо без гражданства в качестве заграничного паспорта предоставляет документ, удостоверяющий личность лица без гражданства, выданный иностранным государством и подтверждающий правовой статус лица без гражданства.
Услугополучатель, являющийся членом семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления, или лицом, осуществившим погребение, в целях получения государственной услуги, при личном обращении к услугодателю представляет:
1) заявление;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
3) сведения о банковском счете члена семьи умершего лица, имеющего пенсионные накопления.
В случае отсутствия в ЦС "ГБД ФЛ" сведений о смерти лица, имеющего пенсионные накопления, предоставляется оригинал свидетельства о смерти или нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о смерти умершего лица, имеющего пенсионные накопления.
В случае отсутствия в цифровых системах государственных органов сведений, подтверждающих родственную связь обратившегося лица с умершим лицом, имеющим пенсионные накопления, представляется оригинал документа, подтверждающего родственную связь обратившегося лица с умершим лицом, имеющим пенсионные накопления.
Услугополучатель, являющийся наследником пенсионных накоплений умершего лица, имеющего пенсионные накопления, в целях получения государственной услуги, при обращении к услугодателю представляет:
1) заявление;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (для идентификации);
3) оригинал или нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о праве на наследство либо оригинал или нотариально засвидетельствованную копию соглашения о разделе наследуемого имущества, либо решение суда, вступившее в законную силу;
4) сведения о банковском счете услугополучателя.
В случае отсутствия в ЦС "ГБД ФЛ" сведений о смерти лица, имеющего пенсионные накопления, предоставляется оригинал свидетельства о смерти или нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о смерти умершего лица, имеющего пенсионные накопления.
При обращении услугополучателей, указанных в пунктах 3, 19, 25 настоящих Правил, в Государственную корпорацию или к услугодателю через третье лицо или законного представителя, в дополнение к вышеуказанным документам третьим лицом (поверенным лицом или законным представителем), представляются:

1) өтініш;
2) шетелдік паспорттың түпнұсқасы (сәйкестендіру үшін);
Бұл ретте азаматтығы жоқ адам шетелдік паспорт ретінде азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын, шет мемлекет берген және азаматтығы жоқ адамның құқықтық мәртебесін растайтын құжатты ұсынады;
3) көрсетілетін қызметті алушының банктік шоты туралы мәліметтер.
Зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшесі немесе жерлеуді жүзеге асырған адам болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мақсатында көрсетілетін қызметті берушіге жеке өзі жүгінген кезде мына құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның отбасы мүшесінің банк шоты туралы мәліметтер.
"ЖТ МДҚ" ЦЖ-да зейнетақы жинақтары бар адамның қайтыс болуы туралы мәліметтер болмаған жағдайда зейнетақы жинақтары бар адамның қайтыс болуы туралы куәліктің түпнұсқасы немесе зейнетақы жинақтары бар адамның қайтыс болғаны туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесі ұсынылады.
Мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде өтініш жасаған адамның зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адаммен туыстық байланысын растайтын мәліметтер болмаған жағдайда, өтініш жасаған адамның зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адаммен туыстық байланысын растайтын құжаттың түпнұсқасы ұсынылады.
Зейнетақы жинақтары бар қайтыс болған адамның зейнетақы жинақтарының мұрагері болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мақсатында көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мына құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мұраға құқық туралы куәліктің түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі не мұраға берілетін мүлікті бөлу туралы келісімнің түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі не заңды күшіне енген сот шешімі;
4) көрсетілетін қызметті алушының банктік шоты туралы мәліметтер.
"ЖТ МДҚ" ЦЖ-да зейнетақы жинақтары бар адамның қайтыс болуы туралы мәліметтер болмаған жағдайда зейнетақы жинақтары бар адамның қайтыс болуы туралы куәліктің түпнұсқасы немесе зейнетақы жинақтары бар адамның қайтыс болғаны туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесі ұсынылады.
Осы Қағидалардың 3, 19, 25-тармақтарында көрсетілген көрсетілетін қызметті алушылар Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге үшінші тұлға немесе заңды өкіл арқылы жүгінген кезде жоғарыда көрсетілген құжаттарға қосымша үшінші тұлға (сенім білдірілген адам немесе заңды өкіл) мына құжаттарды ұсынады:

1) документ, удостоверяющий личность третьего лица (для идентификации);
2) оригинал нотариально удостоверенной доверенности или ее нотариально засвидетельствованная копия, либо документ, подтверждающий статус законного представителя.
При этом копия документа, удостоверяющего личность услугополучателя, нотариально свидетельствуется (при условии, что нотариальное свидетельствование производится в государстве проживания).
При обращении услугополучателя к услугодателю через средства почтовой связи копия документа, удостоверяющий личность услугополучателя, а также подпись услугополучателя в заявлении нотариально свидетельствуются (при условии, что нотариальное свидетельствование производится в государстве проживания).
При предоставлении лицами, указанными в пунктах 20, 25 и 26 настоящих Правил либо или их поверенными лицами (законными представителями) документов, оформленных на иностранном языке, необходимо наличие перевода документов на государственный либо русский языки.
Услугополучатель (физическое или юридическое лицо), определенный судебным актом, вступившим в законную силу, в целях получения пенсионных накоплений лица, имеющего пенсионные накопления в ЕНПФ, представляет услугодателю следующие документы:
обращение в произвольной форме,судебный акт, вступивший в законную силу;
сведения о банковском счете получателя (физического или юридического лица, определенного судебным актом).
Представление документов, указанных в настоящем приложении, не требуется при возможности получения их из цифровых систем государственных органов, в том числе из сервиса цифровых документов.
В случае изменения банковских реквизитов, представленных получателем в Государственную корпорацию или услугодателю в целях получения пенсионных выплат, получатель уведомляет Государственную корпорацию или услугодателя об изменении банковских реквизитов в течение десяти календарных дней с даты таких изменений.
По заявлениям, поданным услугодателю, получатель пенсионных выплат обращается к услугодателю с документом, удостоверяющим личность, и заявлением по форме, утвержденной внутренними документами услугодателя, либо посредством интернет-ресурса услугодателя для внесения изменений банковских реквизитов при наличии электронной цифровой подписи.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги в случаях:
1) предоставления услугополучателем неполного пакета документов, установленных настоящим приложением, или не соответствующих требованиям настоящих Правил или законодательства Республики Казахстан, и (или) c истекшим сроком действия на дату приема заявления, отсутствия у услугополучателя пенсионных накоплений у услугодателя, либо если он является получателем по установленному графику;

1) үшінші тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
2) нотариат куәландырған сенімхаттың түпнұсқасы немесе оның нотариат куәландырған көшірмесі не заңды өкілдің мәртебесін растайтын құжат.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін нотариат куәландырады (нотариаттық куәландыру тұратын мемлекетінде жүргізілгенде).
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге пошта байланысы арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының өтініштегі қолы нотариалды куәландырылады (нотариаттық куәландыру тұратын мемлекетінде жүргізілгенде).
Осы Қағидалардың 20, 25 және 26-тармақтарында көрсетілген адамдар не олардың сенім білдірілген адамдары (заңды өкілдері) шет тілінде ресімделген құжаттарды ұсынған кезде құжаттардың мемлекеттік не орыс тілдеріне аудармасының болуы қажет.
Заңды күшіне енген сот актісімен айқындалған көрсетілетін қызметті алушы (жеке немесе заңды тұлға) БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары бар адамның зейнетақы жинақтарын алу мақсатында көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды ұсынады:
нысандағы өндірістерге жүгіну,
заңды күшіне енген сот актісі;
алушының (сот актісінде айқындалған жеке немесе заңды тұлғаның) банк шоты туралы мәліметтер.
Осы қосымшада көрсетілген құжаттарды мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінен, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алуға мүмкіндік болса, оларды ұсыну талап етілмейді.
Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге зейнетақы төлемдерін алу мақсатында алушы ұсынған банктік деректемелер өзгерген жағдайда алушы осындай өзгерістер болған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге банктік деректемелердің өзгергені туралы хабарлайды.
Көрсетілетін қызметті берушіге берілген өтініштер бойынша зейнетақы төлемдерін алушы көрсетілетін қызметті берушіге жеке басын куәландыратын құжатпен және көрсетілетін қызметті берушінің ішкі құжаттарымен бекітілген нысан бойынша өтінішпен не электрондық цифрлық қолтаңбасы бар болса, банктік деректемелерге өзгерістер енгізу үшін көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсы арқылы жүгінеді.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Көрсетілетін қызметті беруші:
1) көрсетілетін қызметті алушы осы қосымшада белгіленген немесе осы Қағидалардың немесе Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) өтінішті қабылдау күніне қолданыс мерзімі өткенде ұсынған кезде;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіде зейнетақы жинақтары болмаған не егер ол белгіленген кесте бойынша алушы болып табылса;

3) отсутствия в ЦС "ЦБДИ" сведений о наличии у услугополучателя установленной инвалидности первой или второй группы бессрочно;
4) отсутствии согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим приложением.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, интернет-ресурса услугодателя, Государственной корпорации, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 10 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 298
Приложение 11
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача направлений
на участие в активных
мерах содействия занятости"
Форма
Направление № _____ на переселение
Гражданин (гражданка)____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН
на основании решения региональной комиссии от "___" ________ 20___ года №____
направляется в ____________________________________________________________
Наименование населенного пункта/района/области для проживания и трудоустройства по специальности (профессии) ______________________________________
Наименование профессии/специальности Совместно с ним переселяются:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Родственное отношение к заявителю / фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________ _____________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
линия отреза
Возвращается услугодателю
Уведомление к направлению №______
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование карьерного центра района/города места расселения
__________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя
в соответствии с заключенным социальным контрактом от "__" ____ 20__ года № ___ (приказ № ___ от "___" ________ 20__ года) является участником добровольного переселения и предоставляется жилище, служебное жилище, комната в общежитий, субсидия на возмещение расходов по найму (аренде) жилища и оплате коммунальных услуг
(нужное подчеркнуть)
в ________________________________________________________________________
Наименование населенного пункта/района/области
с последующим трудоустройством в
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование работодателя, адрес, контактный телефон
Директор карьерного центра региона приема:
________________________________________ _______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати (при наличии)

3) көрсетілетін қызметті алушының "МОДҚ" ЦЖ-да бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігінің мерзімсіз болып белгіленгендігі туралы мәліметтер болмаған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмағанда мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған кезде, көрсетілетін қызметті алушы осы қосымшада белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсы, Мемлекеттік корпорация, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 нөмірлері бойынша Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 298 бұйрыққа
10-қосымша
"Жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысуға
жолдамалар беру"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Қоныс аударуға № _____ жолдама
Азамат _______________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН
өңірлік комиссияның 20 __ жылғы "__" _______ №____ шешіміне сәйкес
_______________________________________________________________
Елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы
тұру және ________________________________________________________
Кәсіп/мамандық атауы
мамандығы (кәсібі) бойынша жұмысқа орналасу үшін жіберіледі.
Онымен бірге: _____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өтініш берушіге туыстық қатынасы/тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
қоныс аударады. ________________________________________ __________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Берілген күні
Мөрдің орны (бар болса)
---------------------------------------------------------------------------------------------------- кесу сызығы
Көрсетілетін қызметті берушіге қайтарылады
№______ жолдамаға хабарлама
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қоныстанған облыстың ауданының/қаласының мансап орталығы
___________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20 __ жылғы "___"________ жасалған № _____ әлеуметтік келісімшартқа сәйкес
(20__ жылғы________ №___ бұйрық) ерікті түрде қоныс аударуға қатысушы болып табылады және оған
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы
___________________________________________________________________
Жұмыс берушінің атауы мекенжайы, байланыс телефондары
кейіннен жұмысқа орналасумен тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, жатақханадан бөлме,
тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша
шығыстарды өтеуге субсидия беріледі (керегінің астын сызу).
Қабылдау өңірінің мансап орталығының директоры:
_______________________________________ ___________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Берілген күні
Мөрдің орны (бар болса)