О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 8 июля 2022 года № 236/НҚ "Об утверждении Правил интеграции с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 2 июля 2026 года № 374/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2026 года № 39240
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 8 июля 2022 года № 236/НҚ "Об утверждении Правил интеграции с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28786) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7-4) пункта 1 статьи 27-1 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" и подпунктом 348) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила интеграции с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по информационной безопасности Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
–Министр искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
от 2 июля 2026 года № 374/НҚ
Правила интеграции с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным

"Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисімен интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 8 шілдедегі № 236/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 2 шiлдедегi № 374/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 7 шiлдеде № 39240 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисімен интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 8 шiлдедегi № 236/НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28786 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-1-бабы 1-тармағының 7-4) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 348) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисімен интеграциялау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды; 3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық
даму министрі
2026 жылғы 2 шілдедегі
№ 374/НҚ Бұйрыққа
қосымша
Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисімен интеграциялау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила интеграции с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-4) пункта 1 статьи 27-1 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" (далее – Закон), подпунктом 348) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 и определяют порядок интеграции с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) банк – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, являющееся коммерческой организацией, правомочное осуществлять банковскую деятельность на основании банковской лицензии в соответствии с настоящим Законом;
2) инициатор – цифровая система, инициирующая запрос на доступ к персональным данным;
3) субъект персональных данных (далее – субъект) – физическое лицо, к которому относятся персональные данные;
4) государственный сервис контроля доступа к персональным данным (далее – государственный сервис) – услуга, обеспечивающая информационное взаимодействие собственников и (или) операторов, третьих лиц с субъектом персональных данных и уполномоченным органом при доступе к персональным данным, содержащимся в цифровых объектах государственных органов и (или) государственных юридических лиц, включая получение от субъекта персональных данных согласия на сбор, обработку персональных данных или их передачу третьим лицам;
5) оператор базы, содержащей персональные данные (далее – оператор) – государственный орган, физическое и (или) юридическое лицо, осуществляющие сбор, обработку и защиту персональных данных;
6) уполномоченный орган в сфере защиты персональных данных (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере защиты персональных данных;
7) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные или социально ответственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) токен безопасности – электронный ключ в виде набора определенного количества цифр и букв в формате JWT, предназначенный для обеспечения кибербезопасности пользователя, также используется для идентификации его владельца;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 27-1-бабы 1-тармағының 7-4) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 348) тармақшасына сәйкес әзірленді және дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылаудың мемлекеттік сервисінің жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банк – коммерциялық ұйым болып табылатын, акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, осы Заңға сәйкес банк лицензиясы негізінде банк қызметін жүзеге асыруға құқылы заңды тұлға;
2) бастамашы – дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салуға бастамашы болатын цифрлық жүйе;
3) дербес деректер субъектісі (бұдан әрі – субъект) – дербес деректер тиесілі жеке тұлға;
4) дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисі (бұдан әрі – мемлекеттік сервис) – дербес деректер субъектісінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісімін қоса алғанда, мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың цифрлық объектілерінде қамтылған дербес деректерге қол жеткізу кезінде меншік иелерінің және (немесе) операторлардың, үшінші тұлғалардың дербес деректер субъектісімен және уәкілетті органмен ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін қызмет;
5) дербес деректерді қамтитын базаның операторы (бұдан әрі – оператор) – дербес деректерді жинауды, өңдеуді және қорғауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган, жеке және (немесе) заңды тұлға;
6) дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – дербес деректерді қорғау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
8) қауіпсіздік токені – пайдаланушының киберқауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған JWT форматындағы белгілі бір сандар мен әріптердің жиынтығы түріндегі электрондық кілт, сонымен қатар оның иесін сәйкестендіру үшін қолданылады;

9) SMS-шлюз Единого контакт-центра "1414" цифровой системы "Мобильное правительство" – компонент "цифрового правительства" для отправления и приема SMS-сообщений;
10) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
11) оператор "цифрового правительства" – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, обеспечивающее функционирование цифровых объектов "цифрового правительства".;
12) шлюз "цифрового правительства" (далее – ШЦП) – цифровой объект, предназначенная для интеграции цифровых объектов "цифрового правительства" с иными цифровыми объектами.
3. Собственники и (или) операторы, третьи лица в случае взаимодействия с цифровыми объектами государственных органов и (или) государственных юридических лиц, содержащими персональные данные, обеспечивают интеграцию собственных цифровых объектов, задействованных в процессах сбора и обработки персональных данных, с государственным сервисом, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2), 9) и 9-2) статьи 9 Закона.
Глава 2. Порядок интеграции с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным
4. Для интеграции с государственным сервисом подается заявка на платформе "Smart Bridge" (далее – платформа).
5. Заявка в свободной форме подается на Государственный сервис с указанием следующих данных:
1) наименование услуг, в рамках которых будет получен доступ к персональным данным;
2) сервисы, необходимые для оказания конкретных услуг, с описанием бизнес-процессов;
3) период оказания услуг;
4) время хранения и обработки персональных данных;
5) обоснование для хранения персональных данных.
При несоответствии заявки Закону, заявка возвращается на доработку.
6. Заполнение заявки на платформе осуществляется в соответствии с инструкциями платформы по подключению.
7. При подаче заявки указывается один из следующих способов отправки запроса на доступ к персональным данным, включая получение от субъекта согласия (отказ) на сбор, обработку персональных данных или их передачу третьим лицам. При соответствии цифровых систем Единым требованиям в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 54-1 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" и при наличии протоколов испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности:
1) запрос/ответ через Единый контакт-центр "1414" – данный способ доступен инициаторам и (или) операторам (по умолчанию);

9) "Мобильді үкімет" цифрлық жүйесінің "1414" Бірыңғай байланыс орталығының SMS-шлюзі – SMS-хабарламаларды жіберу және қабылдауға арналған "цифрлық үкіметтің" құрамдас бөлігі;
10) проактивті көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
11) "цифрлық үкіметтің" операторы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлға;
12) "цифрлық үкіметтің" шлюзі (бұдан әрі – ЦҮШ) – "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін өзге де цифрлық объектілермен интеграциялауға арналған цифрлық объект.
3. Меншік иелері және (немесе) операторлар, үшінші тұлғалар дербес деректерді қамтитын мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың цифрлық объектілерімен өзара іс-қимыл жасаған жағдайда, Заңның 9-бабының 1), 2), 9) және 9-2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, дербес деректерді жинау және өңдеу процестеріне тартылған өздерінің цифрлық объектілерінің мемлекеттік сервиспен интеграциялануын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисімен интеграциялау тәртібі
4. Мемлекеттік сервиспен интеграциялау үшін "Smart Bridge" платформасында (бұдан әрі – платформа) өтінім беріледі.
5. Өтінім Мемлекеттік сервиске еркін нысанда мынадай деректер көрсетіле отырып беріледі:
1) қызметтердің атауы, оның шеңберінде дербес деректерге қол жеткізіледі;
2) бизнес-процестерді сипаттай отырып, нақты қызметтер көрсету үшін қажетті сервистер;
3) қызмет көрсету кезеңі;
4) дербес деректерді сақтау және өңдеу уақыты;
5) дербес деректерді сақтау үшін негіздеме.
Өтінім Заңға сәйкес келмеген жағдайда пысықтауға қайтарылады.
6. Өтінімді толтыру платформаның нұсқаулықтарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Өтінім берген кезде субъектіден дербес деректерді жинауға, өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісімді (бас тартуды) алуды қоса алғанда, дербес деректерге қол жеткізу үшін сұрау салуды жіберудің мынадай тәсілдерінің бірі көрсетіледі. Қазақстан Республикасының "Киберқауіпсіздік туралы" Заңының 54-1 бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен бекітілетін Цифрлық жүйелер цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарға сәйкес болған кезде және киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігі бойынша сынақ хаттамалары болған кезде:
1) "1414" Бірыңғай байланыс орталығы арқылы сұрау салу/жауап беру – бұл тәсіл бастамашыларға және (немесе) операторларға қолжетімді (әдепкі қалпы бойынша);

2) запрос/ответ средствами инициатора и (или) оператора – данный способ доступен инициаторам и (или) операторам, являющиеся банками или имеют согласование с уполномоченным органом в сфере защиты персональных данных, цифровые системы, которых имеют оперативный центр кибербезопасности;
3) запрос/ответ средствами инициатора в рамках оказания проактивной услуги – данный способ доступен инициаторам, оказывающим проактивные услуги;
4) запрос/ответ в режиме протоколирования – данный способ доступен инициаторам в соответствии статьи 9 Закона;
5) Запрос/ответ в Государственный сервис осуществляются посредством SMS-сообщений, отправленных через цифровую систему "Мобильное правительство" - данный способ доступен инициаторам и (или) операторам, при этом запрос отправляется в Государственный сервис в виде SMS-сообщения с буквенно-цифровым или цифровым одноразовым кодом, а ответ предоставляется в виде SMS-сообщения с буквенно-цифровым или цифровым одноразовым кодом в Государственный сервис.
8. При выборе способа запрос/ответ средствами инициатора и (или) оператора в заявке на интеграцию с государственным сервисом указывается, что прилагаются протоколы испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности.
9. Сроки и порядок рассмотрения уполномоченным органом заявки на интеграцию с государственным сервисом составляет не более 10 (десяти) рабочих дней.
10. После положительного рассмотрения заявки на интеграцию с государственным сервисом инициатор и (или) оператор:
1) скачивает актуальную версию технической документации, содержащую описание процесса функционирования указанных на странице платформы, с примерами запросов и ответов государственного сервиса;
2) при выборе способа запрос/ответ средствами инициатора и (или) оператора передают контактному лицу, указанному на странице платформы государственного сервиса открытую часть ключа электронной цифровой подписи организации, инициирующей запрос на доступ к персональным данным.
11. В тестовой среде ШЦП и государственного сервиса оператор проводит десять успешных ответов с токеном безопасности, сформировав акт тестирования, прикладывает его к заявке на платформе.
12. После рассмотрения уполномоченным органом акта тестирования уполномоченным органом производится интеграция в продуктивной среде ШЦП и государственного сервиса, в соответствии с Правилами интеграции цифровых объектов "цифрового правительства", утверждаемыми уполномоченным органом в сфере цифровизации в соответствии с пунктом 3 статьи 83 Цифрового кодекса Республики Казахстан.

2) бастамашының және (немесе) оператордың құралдарымен сұрау салу/жауап беру – бұл тәсіл банктер болып табылатын немесе дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісімі бар, киберқауіпсіздіктің жедел орталығына ие цифрлық жүйелері бар бастамашыларға және (немесе) операторларға қолжетімді;
3) проактивті қызмет көрсету шеңберінде бастамашының құралдарымен сұрау салу/жауап беру – бұл тәсіл проактивті қызметтер көрсететін бастамашыларға қолжетімді;
4) хаттама жасау режимінде сұрау салу/жауап беру – бұл тәсіл Заңның 9-бабына сәйкес бастамашыларға қолжетімді;
5) мемлекеттік сервиске сұрау салу/жауап беру "Мобильді үкімет" цифрлық жүйесі арқылы жіберілген SMS-хабарламалар арқылы жүзеге асырылады – бұл тәсіл бастамашыларға және (немесе) операторларға қолжетімді, бұл ретте сұрау салу Мемлекеттік сервиске әріптік-цифрлық немесе цифрлық бір реттік коды бар SMS-хабарлама түрінде жіберіледі, ал жауап Мемлекеттік сервиске әріптік-цифрлық немесе цифрлық бір реттік коды бар SMS-хабарлама түрінде беріледі.
8. Бастамашының және (немесе) оператордың құралдарымен сұрау салу/жауап беру тәсілін таңдау кезінде мемлекеттік сервиспен интеграциялауға арналған өтінімде киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестік сынақтар хаттамалары қоса беріледі.
9. Уәкілетті органның мемлекеттік сервиспен интеграциялауға арналған өтінімді қарау мерзімдері мен тәртібі 10 (он) жұмыс күнінен аспайды.
10. Мемлекеттік сервиспен интеграциялауға арналған өтінімді қарастырғаннан кейін бастамашы және (немесе) оператор:
1) мемлекеттік сервистің сұрау салулары мен жауаптарының мысалдары арқылы платформа бетінде көрсетілген қызмет ету процесінің сипаттамасын қамтитын техникалық құжаттаманың өзекті нұсқасын жүктеп алады;
2) сұрау салу/жауап беру тәсілін таңдау кезінде бастамашының және (немесе) оператордың құралдарымен дербес деректерге қол жеткізуге сұрау салуға бастамашы болған ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасы кілтінің ашық бөлігі мемлекеттік сервис платформасы парақшасында көрсетілген байланыс тұлғасына беріледі.
11. ЦҮШ және мемлекеттік сервистің тесттік ортасында бастамашы тестілеу актісін қалыптастырып, қауіпсіздік токенімен он сәтті жауап өткізеді және оны платформадағы өтініммен бірге қоса береді.
12. Тестілеу актісі уәкілетті органмен қаралғаннан кейін Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексі 83-бабының 3-тармағына сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен бекітілетін "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес ЦҮШ және мемлекеттік сервистің өнімді ортасында уәкілетті орган интеграциялау жүргізіледі.