О внесении изменений в некоторые нормативные постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 29 июня 2026 года № 9-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39139
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых нормативных постановлений, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Юридическому департаменту Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
нормативным постановлением
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 9-НҚ
Перечень некоторых нормативных постановлений, в которые вносятся изменения
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ "Об утверждении Правил формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12459) следующие изменения:
в Правилах формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К органам государственного аудита и финансового контроля относятся:
1) Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее - Высшая аудиторская палата);
2) ревизионные комиссии столицы, областей, городов республиканского значения (далее - ревизионные комиссии);
3) уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту;
4) службы внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан, местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения;

Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының кейбір нормативтік қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2026 жылғы 29 маусымдағы № 9-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39139 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір нормативтік қаулылардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Жоғары аудиторлық палатаның Заң департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
А. Смаилов
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 9-НҚ нормативтік
қаулысымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір нормативтік қаулылардың тізбесі
1. "Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 7-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12459 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі - Жоғары аудиторлық палата);
2) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиялары (бұдан әрі - тексеру комиссиялары);
3) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтері;

5) службы внутреннего аудита ведомств центральных государственных органов.";
подпункт 22) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"22) аналитический отчет о реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского бюджета бюджетам столицы, областей, городов республиканского значения.".
2. Внести в нормативное постановление Счетного Комитета за исполнением Республиканского бюджета Республики Казахстан от 28 ноября 2015 года № 12-НҚ "Об утверждении Положения о Координационном совете органов государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12493) следующие изменения:
в Положении о Координационном совете органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденном указанным нормативным постановлением:
подпункт 5) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5) представляет органам аудита, Президенту Республики Казахстан, Курултаю Республики Казахстан, Правительству Республики Казахстан, маслихатам столицы, областей, городов республиканского значения информацию (предложения) о фактах ограничения объектами государственного аудита независимости органов аудита;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Совет состоит из Председателя и трех членов Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее - Высшая аудиторская палата), двух представителей уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, председателей ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения (далее - ревизионные комиссии), двух руководителей служб внутреннего аудита, за исключением руководителя службы внутреннего аудита центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Предложение по включению в состав Совета двух кандидатур руководителей служб внутреннего аудита (по одному из центрального государственного органа и местного исполнительного органа столицы, областей, городов республиканского значения) представляется уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту.
Ротация членов Совета от служб внутреннего аудита проводится каждые два года.".
3. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 13-НҚ "Об утверждении Типовой системы управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внешнего государственного аудита" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12476) следующие изменения:
в Типовой системе управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внешнего государственного аудита, утвержденной указанным нормативным постановлением:

5) орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтері жатады.";
8-тармақтың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"22) республикалық бюджеттен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің, нысаналы даму трансферттерінің іске асырылуы туралы талдамалық есеп.".
2. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі туралы ережені бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 12-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12493 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі туралы ережеде:
5-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) аудит органдарына, Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттарына мемлекеттік аудит объектілерінің аудит органдарының тәуелсіздігін шектеу фактілері туралы ақпарат (ұсыныстар) береді;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кеңес Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі - Жоғары аудиторлық палата) Төрағасынан және үш мүшесінен, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның екі өкілінен, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының (бұдан әрі - тексеру комиссиялары) төрағаларынан, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ішкі аудит қызметінің басшысын қоспағанда, ішкі аудит қызметінің екі басшысынан тұрады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Кеңестің құрамына ішкі аудит қызметі басшыларының екі кандидатурасын (орталық мемлекеттік органнан және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органынан бір-бірден) қосу жөніндегі ұсынысты ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ұсынады.
Ішкі аудит қызметінен енген Кеңес мүшелерін ротациялау екі жыл сайын жүргізіледі.".
3. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және сыртқы мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесін бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 13-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12476 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және сыртқы мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесінде:

подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) предметы государственного аудита и финансового контроля (далее - предметы государственного аудита) - деятельность государственных органов, в том числе управление государственными финансами, бюджетные программы, концепции развития отрасли/сферы, национальные проекты, планы развития государственных органов, планы развития столицы, областей, городов республиканского значения;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Типовая система используется органами внешнего государственного аудита и финансового контроля (далее - органы внешнего государственного аудита) согласно возложенным функциям и полномочиям на всех уровнях бюджета:
на республиканском уровне - Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее - Высшая аудиторская палата);
на местном уровне - ревизионными комиссиями столицы, областей, городов республиканского значения (далее - ревизионные комиссии).";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Проведение оценки и группировки рисков проводится по трем направлениям:
1) риски в области расходной части бюджета:
по бюджетным программам;
по государственным органам, их ведомствам и территориальным подразделениям, государственным учреждениям;
по документам системы государственного планирования;
по регионам (столице, областям, городам республиканского значения, районам (городам областного значения);
2) риски в области доходной части бюджета;
3) риски по субъектам квазигосударственного сектора.";
подпункт 3) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"3) по направлениям расходов администратора бюджетной программы в соответствии с целями, целевыми индикаторами, определенными в плане развития государственного органа и плане развития столицы, области, города республиканского значения, а также полномочиями, определенными в положении о государственном органе.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Сводное значение оценки рисков по бюджетным программам (Rbp) применяется как дополнительное значение оценки рисков по администраторам бюджетных программ, программным документам (концепциям развития отрасли/сферы, национальным проектам, планам развития государственных органов, планам развития столицы, областей, городов республиканского значения).";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Группировка бюджетных программ по направлениям расходов администратора бюджетной программы в соответствии с целями, целевыми индикаторами, определенными в плане развития государственного органа и плане развития столицы, области, города республиканского значения, а также полномочиями, определенными в положении о государственном органе, осуществляется структурным подразделением, ответственным за планирование.";

3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нысаналары (бұдан әрі - мемлекеттік аудит нысаналары) - мемлекеттік органдардың қызметі, соның ішінде мемлекеттік қаржыны басқару, бюджеттік бағдарламалар, саланы/аяны дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарлары;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Үлгілік жүйені бюджеттің барлық деңгейлерінде жүктелген функциялары мен өкілеттіктеріне сәйкес сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың органдары (бұдан әрі - сыртқы мемлекеттік аудит органдары):
республикалық деңгейде - Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы;
жергілікті деңгейде - астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиялары (бұдан әрі - тексеру комиссиялары) пайдаланады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Тәуекелдерге бағалау жүргізу және топтау үш бағыт бойынша жүргізіледі:
1) бюджеттің шығыс бөлігі саласындағы тәуекелдер:
бюджеттік бағдарламалар бойынша;
мемлекеттік органдар, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері, мемлекеттік мекемелер бойынша;
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары бойынша;
өңірлер (астана, облыстар, республикалық маңызы бар қала, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бойынша.
2) бюджеттің кіріс бөлігі саласындағы тәуекелдер;
3) квазимемлекеттік сектор субъектілері бойынша тәуекелдер.";
26-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік органның даму жоспарында және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, даму жоспарында айқындалған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, сондай-ақ мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктерге сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісі шығыстарының бағыттары бойынша жүзеге асырылады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Бюджеттік бағдарламалар бойынша тәуекелдерді бағалаудың жиынтық мәні (Rbp) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бағдарламалық құжаттар (саланы/аяны дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарлары) бойынша тәуекелдерді бағалаудың қосымша мәні ретінде қолданылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Бюджеттік бағдарламаларды мемлекеттік органның даму жоспарында және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарында айқындалған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, сондай-ақ мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктерге сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісі шығыстарының бағыттары бойынша топтауды жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.";

подпункт 1) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"1) товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, учредителем, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законами Республики Казахстан, республиканские и коммунальные государственные предприятия на праве хозяйственного ведения;";
подпункт 7) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"7) регионы (столица, области, города республиканского значения).";
подпункт 2) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"2) план развития столицы, области, города республиканского значения;";
приложения 9 и 11 к настоящей Типовой системе изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Перечню.
4. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 14-НҚ "Об утверждении Правил разработки и утверждения процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12499) следующее изменение:
в Правилах разработки и утверждения процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденных указанным нормативным постановлением:
подпункт 5) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"5) предложения ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения (далее - ревизионные комиссии).".
5. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 ноября 2015 года № 16-НҚ "Об утверждении Правил проведения оценки документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12513) следующие изменения:
в Правилах проведения оценки документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний и планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункта 26 изложить в следующей редакции:

33-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, соның ішінде ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, құрылтайшысы, қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес олармен үлестес өзге де заңды тұлғалар, шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық және коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар;";
34-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өңірлерді (астана, облыстар, республикалық маңызы бар қала) қамтиды.";
36-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарын;";
осы Үлгілік жүйеге 9 және 11-қосымшалар осы Тізбеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын әзірлеу мен бекіту қағидаларын бекiту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 14-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 12499 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын әзірлеу мен бекіту қағидаларында:
7-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының (бұдан әрі - тексеру комиссиясы) ұсыныстары ескеріледі.".
5. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларына және мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларына бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 16-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12513 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарларына және мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларына бағалау жүргізу қағидаларында:
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. Основные итоги оценки и реализации документов Системы государственного планирования в рамках проводимых им аудиторских мероприятий и экспертно-аналитической деятельности, включаются в годовой отчет Высшей аудиторской палаты за отчетный финансовый год, который по своему содержанию является заключением к соответствующему отчету Правительства Республики Казахстан, направляемый в Курултай Республики Казахстан.";
приложения 1 и 2 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему Перечню.
6. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 ноября 2015 года № 21-НҚ "Об утверждении Правил проведения аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и представления аудиторского заключения по аудиту специального назначения субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12595) следующие изменения:
в Правилах проведения аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и представления аудиторского заключения по аудиту специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, утвержденных указанным нормативным постановлением:
подпункт 6) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"6) государственного задания и государственного заказа, за исключением казенных предприятий, осуществляющих свою деятельность в области дошкольного воспитания и обучения, здравоохранения, а также организаций, оказывающих гарантированный объем не оплачиваемой медицинской помощи и организаций, реализующих оборонный заказ.";
приложение к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню.
7. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 21 декабря 2015 года № 23-НҚ "Об утверждении Положения о Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12680) следующие изменения:
в Положении о Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Национальная комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"26. Өздері жүргізетін аудиторлық іс-шаралардың және сараптамалық-талдау қызметінің шеңберінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын бағалау мен іске асырудың негізгі қорытындылары Қазақстан Республикасының Құрылтайына жіберілетін, өзінің мазмұны бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті есебіне қорытынды болып табылатын, есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Жоғары аудиторлық палатаның жылдық есебіне енгізіледі.";
осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтініне өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
6. "Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит бойынша аудиторлық қорытынды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 21-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12595 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит бойынша аудиторлық қорытынды ұсыну қағидаларында:
3-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өз қызметін мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, денсаулық сақтау саласында жүзеге асыратын қазыналық кәсіпорындарды, сондай-ақ ақы төленбейтін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсететін ұйымдар мен қорғаныстық тапсырысты іске асыратын ұйымдарды қоспағанда, мемлекеттік тапсырма және мемлекеттік тапсырыс түріндегі бюджет қаражатын пайдаланған кезде аудиторлық қорытындыда бюджет қаражатының қозғалысы бюджеттік бағдарлама әкімшісінен бастап, бюджет қаражатын түпкілікті алушыға дейін көрсетіледі.";
осы Қағидаларға қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. "Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 23-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12680 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұлттық комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, осы Ережені және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Председателем Национальной комиссии является Председатель Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан.
Рабочим органом Национальной комиссии является Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее - Высшая аудиторская палата).
Председатель Национальной комиссии утверждает персональный состав в количестве не менее четырнадцати человек на основании представленных предложений.
В состав Национальной комиссии входят представители Администрации Президента Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты, уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, депутаты Курултая Республики Казахстан (по согласованию).
Представительство обеспечивается на уровне политических государственных служащих и/или административных государственных служащих корпуса "А".".
8. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13647) следующие изменения:
подпункт 9) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"9) 1000. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями столицы, областей, городов республиканского значения Высшей аудиторской палате Республики Казахстан информации о своей работе согласно приложению 9 к настоящему нормативному постановлению;";
в 600. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по привлечению аудиторских организаций и экспертов к проведению государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, утвержденном указанным нормативным постановлением:
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) составлении заявки на проведение аудиторского мероприятия Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее - Высшая аудиторская палата) и ревизионными комиссиями столицы, областей, городов республиканского значения (далее - ревизионные комиссии);";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Приобретение услуг экспертов с заключением соответствующих договоров производится в соответствии с требованиями гражданского законодательства и законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, с учетом сроков проведения процедур и выделенных на эти цели бюджетных средств.
На основании письма Высшей аудиторской палаты в качестве экспертов на безвозмездной основе привлекаются специалисты государственных органов по их согласованию, а также работники подведомственной организации Высшей аудиторской палаты, в том числе для тестирования в пилотном режиме проектов методологических документов.
На основании письма ревизионной комиссии столицы, области, города республиканского значения в качестве экспертов на безвозмездной основе привлекаются специалисты государственных органов по их согласованию.";
приложение к настоящему 600. Процедурному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
в 700. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"6. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы Ұлттық комиссияның төрағасы болып табылады.
Ұлттық комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі - Жоғары аудиторлық палата) болып табылады.
Ұлттық комиссияның төрағасы берілген ұсыныстардың негізінде саны кемінде он төрт адам болатын Ұлттық комиссияның дербес құрамын бекітеді.
Ұлттық комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Жоғары аудиторлық палатаның, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкілдері, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары (келісу бойынша) кіреді.
Өкілдік мемлекеттік саяси қызметшілер және/немесе "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері деңгейінде қамтамасыз етіледі.".
8. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) осы нормативтік қаулыға 9-қосымшаға сәйкес 1000. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 600. Мемлекеттік аудитті және сараптамалық-талдау іс-шараларын жүргізуге аудиторлық ұйымдар мен сарапшыларды тарту бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі - Жоғары аудиторлық палата) және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының (бұдан әрі - тексеру комиссиялары) аудиторлық іс-шара жүргізуге арналған өтінім жасауы;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тиісті шарттар жасай отырып, сарапшылардың көрсетілетін қызметтерін сатып алу рәсімдерді жүргізу мерзімдері мен осы мақсаттарға бөлінген бюджет қаражаты ескеріле отырып, азаматтық заңнаманың және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Жоғары аудиторлық палатаның хаты негізінде сарапшылар ретінде өтеусіз негізде олардың келісуі бойынша мемлекеттік органдардың мамандары, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымының қызметкерлері, соның ішінде әдіснамалық құжаттардың жобаларын пилоттық режимде тестілеу үшін тартылады.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиясының хаты негізінде сарапшылар ретінде өтеусіз негізде олардың келісуі бойынша мемлекеттік органдардың мамандары тартылады.";
осы 600. Рәсімдік стандартқа қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 700. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Признание результатов государственного аудита в плановом порядке в рамках контроля за соблюдением стандартов государственного аудита и финансового контроля осуществляется в ревизионных комиссиях столицы, областей, городов республиканского значения и уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделениях структурным подразделением Высшей аудиторской палаты, ответственным за проведение контроля качества.";
в 900. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов и представлению информации о работе Высшей аудиторской палаты, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов и представлению информации о работе Высшей аудиторской палаты (далее - Процедурный стандарт) содержит процедурные требования к формированию и представлению уполномоченными органами внешнего государственного аудита и финансового контроля оперативной информации для Президента Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, маслихатов и акимов об исполнении соответствующего бюджета (далее - оперативная информация), а также формированию и представлению Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее - Высшая аудиторская палата) Президенту Республики Казахстан, Курултаю Республики Казахстан информации о работе Высшей аудиторской палаты (далее - информация о работе).";
заголовок Параграфа 1 Главы 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок формирования и сроки представления оперативной информации об исполнении республиканского бюджета Президенту Республики Казахстан, Курултаю Республики Казахстан, Правительству Республики Казахстан";
подпункты 4) и 5) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4) ключевые показатели деятельности органов внешнего государственного аудита, ревизионных комиссий, количество объектов и объем средств, охваченных государственным аудитом, ревизионными комиссиями, объем установленных ревизионными комиссиями нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, объем выявленных ревизионными комиссиями финансовых нарушений, объем восстановленных (возмещенных) и подлежащих восстановлению (возмещению) сумм по результатам аудиторских мероприятий, исполнение рекомендаций (предложений) и поручений по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий, ключевые показатели деятельности уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, информация о поступлениях в бюджет столицы, области, города республиканского значения, бюджет района (города областного значения) за отчетный период, представляемые в соответствии с Процедурным стандартом государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями Высшей аудиторской палате информации о своей работе, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему Процедурному стандарту;

"3. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуын бақылау шеңберінде мемлекеттік аудит нәтижелерін жоспарлы тәртіппен тануды астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларында, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінде Жоғары аудиторлық палатаның сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 900. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру және Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпаратты ұсыну бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру және Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпаратты ұсыну бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі - Рәсімдік стандарт) сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарының Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мәслихаттар мен әкімдерге тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жедел ақпаратты (бұдан әрі - жедел ақпарат) қалыптастыруына және ұсынуына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі - Жоғары аудиторлық палата) жұмысы туралы ақпаратты (бұдан әрі - жұмыс туралы ақпарат) Жоғары аудиторлық палатаның қалыптастыруына және Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына ұсынуына қойылатын рәсімдік талаптарды қамтиды.";
2-тараудың 1-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша жедел ақпаратты қалыптастыру тәртібі мен Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыну мерзімдері";
5-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Рәсімдік стандартқа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес Жоғары аудиторлық палатаға тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес ұсынылатын есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органдары, тексеру комиссиялары қызметінің түйінді көрсеткіштері, тексеру комиссиялары мемлекеттік аудитпен қамтыған объектілер саны мен қаражат көлемі, тексеру комиссиялары анықтаған Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілері бұзушылықтарының көлемі, тексеру комиссиялары анықтаған қаржылық бұзушылықтардың көлемі, аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша қалпына келтірілген (өтелген) және қалпына келтіруге (өтеуге) жататын сомалардың көлемі, аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындысы бойынша ұсынымдардың (ұсыныстардың) және тапсырмалардың орындалуы, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган қызметінің түйінді көрсеткіштері, астананың бюджетіне, облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне түскен түсімдер туралы ақпарат;

5) информация о показателях работы уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений, служб внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения, ведомств центральных государственных органов, представляемая в соответствии с Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12577);";
в Главе 2:
заголовок Параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок формирования и сроки представления оперативной информации об исполнении местных бюджетов ревизионной комиссией маслихату и акимам столицы, областей, города республиканского значения, города областного значения";
заголовок Параграфа 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Порядок формирования и представления Высшей аудиторской палатой Президенту Республики Казахстан, Курултаю Республики Казахстан информации о работе Высшей аудиторской палаты";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Информация о работе Высшей аудиторской палаты за отчетный период представляется в соответствии с пунктом 1 статьи 43 Закона в Администрацию Президента Республики Казахстан в сроки, утвержденные Графиками представления информации, и в соответствии с пунктом 2 статьи 44 Закона в Курултай Республики Казахстан, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";
приложения 1, 2, 3, 6, 8 и 9 к настоящему 900. Процедурному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 7, 8, 9, 10, 11 и 12 к настоящему Перечню;
в 1000. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Высшей аудиторской палате Республики Казахстан информации о своей работе, утвержденном указанным нормативным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"1000. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями столицы, областей, городов республиканского значения Высшей аудиторской палате Республики Казахстан информации о своей работе";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Процедурный стандарт государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями столицы, областей, городов республиканского значения Высшей аудиторской палате Республики Казахстан информации о своей работе (далее - Стандарт) разработан в соответствии со статьей 52 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле". Настоящий Стандарт содержит процедурные требования к обеспечению единых подходов к формированию и представлению информации ревизионными комиссиями столицы, областей, городов республиканского значения (далее - ревизионные комиссии) Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (далее - Информация).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

5) Есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ нормативтік қаулысымен және Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бұйрығымен бірлесіп бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларына сәйкес ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің, орталық мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтерінің жұмыс көрсеткіштері туралы ұсынылатын ақпарат;";
2-тарауда:
2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Тексеру комиссиясының жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жедел ақпаратты қалыптастыру тәртібі мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, облыстық маңызы бар қаланың мәслихатына және әкімдеріне ұсыну мерзімдері";
5-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Жоғары аудиторлық палатаның Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпаратты қалыптастыру және ұсыну тәртібі";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Жоғары аудиторлық палатаның есепті кезеңдегі жұмысы туралы ақпарат Заңның 43-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігіне ақпаратты ұсыну графиктерінде бекітілген мерзімдерде және Заңның 44-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Құрылтайына есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей ұсынылады.";
осы 900. Рәсімдік стандартқа 1, 2, 3, 6, 8-қосымшалардың орыс тіліндегі мәтініне өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
осы 900. Рәсімдік стандартқа 9-қосымша осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 1000. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"1000. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына астананың облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі - Стандарт) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-бабына сәйкес әзірленді. Осы Стандарт Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының (бұдан әрі - тексеру комиссиялары) ақпарат (бұдан әрі - ақпарат) қалыптастыруына және ұсынуына қойылатын бірыңғай тәсілді қамтамасыз етудің рәсімдік талаптарын қамтиды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Ревизионные комиссии на основе данных сводных таблиц системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия, а также сводных реестров выявленных нарушений по результатам государственного аудита заполняют и представляют Высшей аудиторской палате за отчетный период следующие формы:
1) учет системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу ______ республиканского значения за отчетный период ____ года (приложение 5 к настоящему Стандарту);
2) учет выявленных нарушений при поступлении средств в бюджет Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу _______ республиканского значения за отчетный период ____ года (приложение 6 к настоящему Стандарту);
3) учет выявленных нарушений при использовании бюджетных средств и активов государства Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу ______ республиканского значения за отчетный период ____ года (приложение 7 к настоящему Стандарту);
4) учет выявленных нарушений, установленных при проведении аудита финансовой отчетности Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу _______ республиканского значения за отчетный период ____ года (приложение 8 к настоящему Стандарту);
5) учет выявленных процедурных нарушений законодательства в деятельности объекта государственного аудита, в том числе связанных с реализацией его задач и функций, Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу ______ республиканского значения за отчетный период ____ года (приложение 9 к настоящему Стандарту).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В информации суммы выявленного и возмещенного ущерба государству, финансовые и процедурные нарушения, прямые (косвенные) потери бюджета, суммы неэффективного планирования и использованных бюджетных средств (активов), нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан указываются в тысячах теңге с точностью до первого десятизначного знака.";
в приложении 1 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями столицы, областей, городов
республиканского значения
Высшей аудиторской палате
информации о своей работе";
в приложении 2 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями столицы, областей, городов
республиканского значения
Высшей аудиторской палате
информации о своей работе";
в приложении 3 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями столицы, областей, городов
республиканского значения
Высшей аудиторской палате
информации о своей работе";
в приложении 4 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями столицы, областей, городов
республиканского значения
Высшей аудиторской палате
информации о своей работе";
в приложении 5 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями столицы, областей, городов
республиканского значения
Высшей аудиторской палате
информации о своей работе";
в приложении 6 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями столицы, областей, городов
республиканского значения
Высшей аудиторской палате
информации о своей работе";
в приложении 7 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями столицы, областей, городов
республиканского значения
Высшей аудиторской палате
информации о своей работе";
в приложении 8 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями столицы, областей, городов
республиканского значения
Высшей аудиторской палате
информации о своей работе";
в приложении 9 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 9
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями столицы, областей, городов
республиканского значения
Высшей аудиторской палате
информации о своей работе";
Приложения 1, 2, 3, 4 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему 1000. Процедурному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 и 21 к настоящему Перечню;

"12. Тексеру комиссиялары аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктердің жиынтық кестелерінің, сондай-ақ мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімдерінің деректері негізінде мынадай:
1) астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде аудиторлық іс-шара барысында анықтаған жүйелі кемшіліктерді есепке алуы (осы Стандартқа 5-қосымша);
2) астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде қаражаттың бюджетке түсуі кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы (осы Стандартқа 6-қосымша);
3) астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы (осы Стандартқа 7-қосымша);
4) астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы (осы Стандартқа 8-қосымша);
5) астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі, соның ішінде оның міндеттері мен функцияларын іске асырумен байланысты заңнаманың анықталған рәсімдік бұзушылықтарын есепке алуы (осы Стандартқа 9-қосымша) нысандарын толтырады және Жоғары аудиторлық палатаға есепті кезеңге ұсынады.";
20-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары аудиторлық палатаға
астананың, облыстардың,
республикалық маңызы
бар қалалардың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 1-қосымша";
2-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары аудиторлық палатаға
астананың, облыстардың,
республикалық маңызы
бар қалалардың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 2-қосымша";
3-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары аудиторлық палатаға
астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың тексеру
комиссияларының
өз жұмысы туралы ақпарат
ұсынуы бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
3-қосымша";
4-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары аудиторлық палатаға
астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың тексеру
комиссияларының
өз жұмысы туралы ақпарат
ұсынуы бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
4-қосымша";
5-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары аудиторлық палатаға
астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
5-қосымша";
6-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары аудиторлық палатаға
астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың тексеру
комиссияларының
өз жұмысы туралы ақпарат
ұсынуы бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына
6-қосымша";
7-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары аудиторлық палатаға
астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың тексеру
комиссияларының
өз жұмысы туралы ақпарат
ұсынуы бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына
7-қосымша";
8-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары аудиторлық палатаға
астананың, облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың тексеру
комиссияларының өз
жұмысы туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
8-қосымша";
9-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары аудиторлық палатаға
астананың, облыстардың,
республикалық маңызы
бар қалалардың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
9-қосымша";
осы 1000. Рәсімдік стандартқа 1, 2, 3, 4 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалар осы Тізбеге 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

7. Должностными лицами в периоде охваченной аудитом являлись:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) руководителя, ИИН, период, ИИН бухгалтер, период)
8. Сведения о банковских счетах: ________________________________________
(наименование банка, БИН, БИК, № счета, вид счета валюты, дата открытия и закрытия)
9. Сведения о предыдущем аудите (контроле) по вопросам использования бюджетных средств (указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами государственного аудита и финансового контроля и правоохранительными органами, предмет проверки (аудита) которых совпадает с предметом аудита, проводимого аудиторской организацией, меры по устранению выявленных нарушений, принятые аудируемым субъектом в качестве объекта государственного аудита. По находящимся на контроле постановлениям (предписаниям) органов государственного аудита и финансового контроля указываются меры по порученческим пунктам с истекшими сроками исполнения), сведения об аудите финансовой отчетности за последние три года (№, дата, наименование аудиторской организации, Ф.И.О. (при его наличии) аудитора, адрес, контактные телефоны аудитора
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(№, дата акта, наименование аудиторской организации, Ф.И.О. (при его наличии) исполнителя, место проведения, период и вид аудита (контроля), сумма нарушений, принятые меры для устранения нарушений, контактные телефоны аудитора)
10. Сведения о фактических видах деятельности: _____________________________
11. Сведения о реорганизации: ____________________________________________
12. Сведения о филиалах и представительствах: ______________________________
13. Сведения о юридических лицах, в которых аудируемый субъект является собственником (участником): ____________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
14. Наличие учетной политики: __________________________________ (Да/Нет)
2. Сведения аудита
Настоящим аудитом установлено следующее: __________________________
__________________________________________________________________
Указываются сведения о результатах проведенного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель аудита достигнута. Фиксируются ответы на вопросы Программы аудита, при этом указывается наименование каждого вопроса Программы аудита. Ответы на вопросы программы аудита излагаются полно, точно, объективно и лаконично. Результаты деятельности аудируемого субъекта по проверяемым вопросам в аудиторском заключении фиксируются в обобщенном виде с указанием детальной информации в приложениях к аудиторскому заключению.

7. Аудитпен қамтылған кезеңде болған лауазымды адамдар:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(басшының Т.А.Ә. (болған жағдайда), ЖСН-ы, кезең, бухгалтердің ЖСН-ы, кезең)
8. Банк шоттары туралы мәліметтер: ________________________________
(банктің атауы, БСН, БСК, шот №, валюта шотының түрі, ашылған және жабылған күні)
9. Бюджет қаражатын пайдалану мәселелері бойынша алдыңғы аудит (бақылау) туралы мәліметтер (тексеру (аудит) мәні аудиторлық ұйым жүргізген аудит мәнімен сәйкес келетін басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының және құқық қорғау органдарының бұрын қамтыған мәселелері бойынша ғана қысқаша мәліметтер, аудиттелетін субъектінің мемлекеттік аудит объектісі ретінде қабылдаған, анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар көрсетіледі. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының бақылауда тұрған қаулылары (нұсқамалары) бойынша орындау мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар бойынша шаралар көрсетіледі), соңғы үш жылдағы қаржылық есептілік аудиті туралы мәліметтер (№, күні, аудиторлық ұйымның атауы, аудитордың Т.А.Ә. (болған жағдайда), мекенжайы, аудитордың байланыс телефондары)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(актінің №, күні, аудиторлық ұйымның атауы, орындаушының Т.А.Ә. (болған жағдайда),
аудиттің (бақылаудың) жүргізілген орны, кезеңі және түрі, бұзушылықтар сомасы,
бұзушылықтарды жою үшін қабылданған шаралар, аудитордың байланыс телефондары)
10. Қызметтің нақты түрлері туралы мәліметтер:______________________________
11. Қайта ұйымдастыру туралы мәліметтер:__________________________________
12. Филиалдар және өкілдіктер туралы мәліметтер: ___________________________
13. Аудиттелетін субъект оларда меншік иесі (қатысушы) болып табылатын,
заңды тұлғалар туралы мәліметтер:___________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
14. Есеп саясатының болуы: _________________________________________
(Иә/Жоқ)
2. Аудит мәліметтері
Осы аудитпен мыналар анықталды: ____________________________________
___________________________________________________________________
Аудиттің мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті, жүргізілген аудит нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар белгіленеді, бұл ретте Аудит бағдарламасының әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі.
Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар толық, дәл, объективті және қысқа баяндалады. Аудиттелетін субъект қызметінің тексерілетін мәселелер бойынша нәтижелері аудиторлық қорытындының қосымшаларында толық ақпаратты көрсете отырып, аудиторлық қорытындыда жалпылама түрде белгіленеді.

В случае выявления нарушений, недостатков, в том числе связанных с противоречиями между нормативными правовыми актами, правовыми коллизиями и (или) отсутствием или недостаточной компетенцией, дублированием полномочий, отсутствием механизма взаимодействия с другими организациями, по вопросам аудита каждый факт нарушения (недостатка) нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) с отражением рекомендаций по их устранению, описанием характера и вида нарушения (недостатка) со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных и правовых актов, в том числе внутренних актов, положения которых нарушены, с указанием документов, которые служат доказательством соответствующего нарушения (недостатка). Если по вопросу Программы аудита, за исключением вопросов аналитического характера, нарушения (недостатки) не выявлены, то приводится краткая информация и делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушения (недостатки) не установлены.". К аудиторскому заключению прилагается перечень подвергнутых проверке документов с указанием их реквизитов.
Заполняются следующие таблицы, которые оформляются как приложения к аудиторскому заключению:
1) таблица 1. Информация по исполнению бюджетных программ (подпрограмм)
охваченных аудитом;
2) таблица 2. Информация по исполнению бюджетных кредитов, охваченных аудитом;
3) таблица 3. Информация по исполнению связанных грантов, охваченных аудитом;
4) таблица 4. Информация по исполнению и удорожанию концессионных (государственных концессионных обязательств) и инвестиционных проектов, а также о выполненных (принятых) объемах строительных работ и своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства;
5) таблица 5. Сведения об использовании бюджетных средств, выделенных на пополнение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора.
Аудиторами могут быть составлены и иные необходимые таблицы к аудиторскому заключению, являющиеся приложениями к нему. Ссылки на указанные приложения в аудиторском заключении обязательны.
3. Данные об аудируемом субъекте
1. Годовой доход и общий оборот по реализации товаров, работ и услуг аудируемого субъекта:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Приобретенные товары, работы и услуги аудируемого субъекта: ___________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Аудит мәселелері бойынша бұзушылықтар, кемшіліктер, соның ішінде нормативтік құқықтық актілер, құқықтық коллизиялар арасындағы қайшылықтармен және (немесе) құзыреттің болмауымен немесе жеткіліксіз болуымен, өкілеттіктердің қайталануымен, басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл тетігінің болмауымен байланысты бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталған жағдайда, әрбір бұзушылық (кемшілік) фактісі жалғасу тәртібімен нөмірленеді және ережелері бұзылған нормативтік және құқықтық актілер, соның ішінде ішкі актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтың (кемшіліктің) сипаты мен түрі баяндалып, оларды жою жөніндегі ұсынымдар көрсетіліп жеке тармақпен белгіленеді (1-тармақ, 2-тармақ және т.б.) және тиісті бұзушылыққа (кемшілікке) дәлел болатын құжаттар көрсетіледі. Егер Аудит бағдарламасының мәселесі бойынша талдамалық сипатқа ие мәселелерден басқа бұзушылықтар (кемшіліктер) анықталмаса, онда қысқаша ақпарат келтіріледі және "Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар (кемшіліктер) анықталған жоқ" деген жазба жасалады. Аудиторлық қорытындыға тексеруге жатқызылған құжаттар тізбесі олардың деректемелері көрсетіле отырып қоса беріледі.
Аудиторлық қорытындыға қосымша ретінде ресімделетін мынадай кестелер толтырылады:
1) 1-кесте. Аудитпен қамтылған бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) орындалуы туралы ақпарат;
2) 2-кесте. Аудитпен қамтылған бюджеттік кредиттердің орындалуы туралы ақпарат;
3) 3-кесте. Аудитпен қамтылған байланысты гранттардың орындалуы туралы ақпарат;
4) 4-кесте. Концессиялық (мемлекеттік концессиялық міндеттемелер) және инвестициялық жобалардың орындалуы және қымбаттауы туралы, сондай-ақ құрылыс жұмыстарының орындалған (қабылданған) көлемдері және құрылыс объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат;
5) 5-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын толықтыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы мәліметтер.
Аудиторлар аудиторлық қорытындының қосымшалары болып табылатын өзге де қажетті кестелерді жасауы мүмкін. Аудиторлық қорытындыдағы аталған қосымшаларға сілтемелердің болуы міндетті.
3. Аудиттелетін субъекті туралы деректер
1. Аудиттелетін субъектінің тауарларын, жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерін сату бойынша жылдық табыс және жалпы айналым:
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Аудиттелетін субъектінің сатып алған тауарлары, жұмыстары және
көрсетілетін қызметтері: __________________________________________
_______________________________________________________________

3. Количество работников и начисленные суммы их доходов: _______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сведения об участии аудируемого субъекта в государственных закупках:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Ранее не устраненные нарушения и недостатки, выявленные органами государственного аудита и финансового контроля, в отношении аудируемого субъекта по результатам аудита (контроля) и принятые меры по их устранению в ходе аудита:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Движение денежных средств по кассе, банковским счетам и контрольно-кассовым машинам с фискальной памятью аудируемого субъекта от администратора бюджетной программы до конечного получателя бюджетных средств
____________________________________________________________________
(№ счета, валюта счета, обороты, сальдо на начало и на конец календарного года)
7. Результаты направленных запросов по контрагентам аудируемого субъекта в ходе аудита:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Результаты направленных запросов уполномоченным органам и организациям по вопросу использования бюджетных средств:
____________________________________________________________________
9. Информация по экспортно-импортным операциям аудируемого субъекта в ходе аудита:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование участника внешнеэкономической деятельности, общая сумма таможенной стоимости (количество объектов) за соответствующие налоговые периоды)
10. Информация о наличии операции аудируемого субъекта со лжепредприятиями, о штрафах (административных и др.), сделках, признанных судом совершенным субъектом без намерения осуществления предпринимательской деятельности, расходов по сделке, признанной судом недействительной, об операциях с контрагентами, регистрация которых признана судом недействительной, сведения об операциях с контрагентами, признанные бездействующими:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование юридического лица, ИИН/БИН, №, даты судебных актов, признания бездействующих налогоплательщиков и суммы операции по контрагентам)

3. Қызметкерлер саны және олардың табыстарының есептелген сомалары:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
4. Аудиттелетін субъектінің мемлекеттік сатып алуға қатысуы туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Аудит (бақылау) нәтижелері бойынша аудиттелетін субъектіге қатысты мемлекеттік
аудит және қаржылық бақылау органдарының анықтаған, бұрын жойылмаған
бұзушылықтар мен кемшіліктер және аудит барысында оларды жою
жөнінде қабылданған шаралар:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. Аудиттелетін субъектінің касса, банк шоттары және фискальды жадысы бар
бақылау-кассалық машиналары бойынша ақша қаражатының бюджеттік
бағдарлама әкімшісінен бюджет қаражатын түпкілікті алушыға дейінгі қозғалысы:
__________________________________________________________________
(шот №, шот валютасы, айналымдар, күнтізбелік жыл басындағы және соңындағы сальдо)
7. Аудит барысында аудиттелетін субъектінің контрагенттері бойынша жіберілген
сұрау салулардың нәтижелері:___________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Бюджет қаражатын пайдалану мәселесі бойынша уәкілетті органдар мен
ұйымдарға жіберілген сұрау салулардың нәтижелері:_______________________
____________________________________________________________________
9. Аудиттелетін субъектінің аудит барысындағы экспорттық-импорттық
операциялары жөніндегі ақпарат:________________________________________
_____________________________________________________________________________
(сыртқы экономикалық қызметке қатысушының атауы, тиісті салықтық кезеңдер бойынша кедендік құнның жалпы сомасы (объектілер саны)
10. Аудиттелетін субъектінің жалған кәсіпорындармен жасалған операцияларының бар-жоғы туралы, айыппұлдар (әкімшілік және т.б.), сот субъект кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру ниетінсіз жасаған деп таныған, сот жарамсыз деп таныған мәмілелер туралы, тіркелуін сот жарамсыз деп таныған контрагенттермен жасалған, жарамсыз деп танылған операциялар туралы ақпарат, әрекетсіз деп танылған контрагенттермен жасалған операциялар туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, ЖСН/БСН, сот актілерінің №, күні, әрекетсіз салық төлеушілерді
тану және контрагенттер бойынша операциялардың сомалары)

11. Информация о дебиторской и кредиторской задолженности аудируемого субъекта:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) физического лица или индивидуального предпринимателя, наименование юридического лица, ИИН/БИН, обороты, сальдо на начало и на конец соответствующих периодов)
12. Сведения о перемене лиц и прекращении обязательств в договорах и сделках (цессии, уступках требований, взаимозачете, зачет встречных требований, прощение долга, отступное, новация, прекращение обязательства невозможностью исполнения) аудируемого субъекта:
______________________________________________________________________
13. Сведения по операциям с нерезидентами аудируемого субъекта: ___________
______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), наименование нерезидентов, номер и дата договора (контракта), сумма начисленных и выплаченных доходов)
14. Сведения о признаках уголовно наказуемых деяний по использованию бюджетных средств: ___________________________________________________________________
15. Дополнительные сведения: __________________________________________
16. Меры, принятые в ходе аудита. Указываются сведения о мерах, принятых аудируемым субъектом по устранению нарушений (недостатков), выявленных в ходе аудита (доначисление налогов, штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам аудируемого субъекта, и другие).
17. Приложение к аудиторскому заключению на ____ листах.
Лица, проводившие аудит: _____________________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), аудиторов-исполнителей, подпись, печать аудиторов, №, дата выдачи квалификационного свидетельства)
Аудиторское заключение получил (-а):
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) аудируемого субъекта и (или) представителя, подпись, дата)
Аудиторское заключение вручено аудируемому субъекту:
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица аудиторской организации, подпись, дата)
Аудиторское заключение отправлено аудируемому субъекту:
_____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения, нарочно, заказным письмом с уведомлением).

11. Аудиттелетін субъектінің дебиторлық және кредиторлық берешегі туралы ақпарат:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе дара кәсіпкердің Т.А.Ә. (болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы,
ЖСН/БСН, айналымдар, тиісті кезеңдердің басындағы және соңындағы сальдо)
12. Аудиттелетін субъектінің шарттары мен мәмілелеріндегі (цессиялар, талаптарын беру, өзара есепке жатқызу, қарсы талаптарды есепке жатқызу, борышты кешу, бас тарту, жаңалық, орындауға мүмкiндiк болмағандықтан мiндеттеменiң тоқтатылуы және) тұлғаларды ауыстыру және міндеттемелерді тоқтату туралы мәліметтер: ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Аудиттелетін субъектінің резидент еместермен операциялары бойынша
мәліметтер:__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), резидент еместердің атауы, шарттың (келісімшарттың)
нөмірі және күні, есептелген және төленген кірістердің сомасы)
14. Бюджет қаражатын пайдалану бойынша қылмыс ретінде жазаланатын
әрекеттердің белгілері туралы мәліметтер:_______________________________
__________________________________________________________________
15. Қосымша мәліметтер:____________________________________________
__________________________________________________________________
16. Аудит барысында қабылданған шаралар. Аудиттелетін субъектінің аудит барысында анықталған бұзушылықтарды (кемшіліктерді) жою бойынша қабылдаған шаралары туралы мәліметтер көрсетіледі (салықтарды, айыппұлдарды, өсімпұлдарды жете есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, аудиттелетін субъектінің лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және басқалары).
17. Аудиторлық қорытындыға қосымша ____ парақ.
Аудит жүргізген адамдар:________________________________________________
______________________________________________________________________
(Аудитор-орындаушылардың Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы, аудиторлардың мөрі, біліктілік куәлігінің №, берілген күні)
Аудиторлық қорытындыны: __________________________________________
___________________________________________________________________алдым
(Аудиттелетін субъектінің не (немесе) оның өкілінің Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы, күні)
Аудиторлық қорытынды аудиттелген субъектіге табыс етілді: _________________
______________________________________________________________________
(Аудиторлық ұйымның лауазымды адамының Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы, күні)
Аудиторлық қорытынды аудиттелген субъектіге жіберілді:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(оның жіберілгенін және (немесе) қолма-қол, хабарламасы бар тапсырыс хатпен алу фактісін растайтын құжат).

18. Аудиторское заключение пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью аудитора.
19. Приложения:
1) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам аудита (в обязательном порядке) (по форме согласно приложению 17 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21070);
2) копии документов, заверенные соответствующим образом, справки, таблицы, фотографии, подтверждающие факты нарушений (недостатков);
3) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям (недостаткам), исходя из функциональных и должностных обязанностей (при необходимости);
4) акты контрольных обмеров и осмотров (в случае их составления);
5) заключения исследований (испытаний), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами аудита (в случае их составления);

18. Аудиторлық қорытынды нөмірленеді, тігіледі және аудитордың мөрімен бекітіледі.
19. Қосымшалар:
1) аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімі (міндетті түрде) (Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) 17-қосымшаға сай нысан бойынша;
2) тиісінше куәландырылған құжаттардың көшірмелері, бұзушылық (кемшілік) фактілерін растайтын анықтамалар, кестелер, фотосуреттер;
3) функционалдық және лауазымдық міндеттеріне қарай, жол берілген бұзушылықтарға (кемшіліктерге) қатысы бар адамдардың жазбаша түсіндірмелері (қажет болған жағдайда);
4) бақылау өлшемі және тексеріп қарау актілері (оларды жасаған жағдайда);
5) зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, аудиттің нәтижелеріне байланысты басқа құжаттар немесе олардың көшірмелері (оларды жасаған жағдайда);

6) экспертные заключения (в случае привлечения экспертов);
7) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (в случае проведения);
8) документы, подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе аудита): платежные поручения (квитанции, чеки); ведомости, ордера, наряды; письменные пояснения объекта государственного аудита, подтверждающие (поясняющие) факт оплаты (на официальном бланке с исходящим номером и датой);

6) сараптамалық қорытындылар (сарапшылар тартылған жағдайда);
7) мемлекеттік қызметті алушылардың қанағаттанушылығы тұрғысынан халыққа сауалнама жүргізу нәтижелері (жүргізілген жағдайда);
8) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (аудит барысында қаражатты өтеген (қалпына келтірген) жағдайда): төлем тапсырмалары (түбіртектер, чектер); тізімдемелер, ордерлер, өкімхаттар; мемлекеттік аудит объектісінің ақы төлеу фактісін растайтын (түсіндіретін) жазбаша түсіндірмелері (шығыс нөмірі мен күні көрсетілген ресми бланкте);

23.1.
сумма установленных финансовых нарушений на один объект
тыс. теңге
24.
Доля установленных нарушений к объему средств, охваченных государственным аудитом, в том числе:
в %
24.1.
доля установленных финансовых нарушений к объему средств, охваченных государственным аудитом
в %
25.
Показатели на одного аудитора ревизионной комиссии (по фактическому количеству), в том числе:
25.1.
количество проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий
ед.

23.1.
бір объектіде анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы
мың теңге
24.
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражаттың көлеміне шаққанда анықталған бұзушылықтардың үлесі, соның ішінде:
%-бен
24.1.
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлеміне шаққанда анықталған қаржылық бұзушылықтардың үлесі
%-бен
25.
Тексеру комиссиясының бір аудиторына шаққандағы (нақты саны бойынша) көрсеткіштер, соның ішінде:
25.1.
жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны
бірл.

1) разработку и совершенствование нормативной правовой базы;
2) возмещение в бюджет;
восстановление путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений (приведения документов в соответствие);
3) улучшение организации деятельности;
4) привлечение к дисциплинарной ответственности;
5) проведение проверки (анализа, мониторинга, инвентаризации и т.д.).
** В графе 9 при исполнении рекомендации/поручения необходимо указать реквизиты подтверждающих документов (номер регистрации приказа (при привлечении к дисциплинарной ответственности), номер и дату платежного документа (при возмещении средств в бюджет), номер и дату бухгалтерской справки (при восстановлении средств по нарушениям бухгалтерского учета), номер и дату принятия нормативного правового акта, в котором учтена рекомендация/поручение и т.д.).
*** В приложении 2 к Процедурному стандарту внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Высшей аудиторской палате информации о своей работе необходимо отражать рекомендации и поручения, сроки исполнения которых наступают в отчетном периоде (квартале, году). Рекомендации и поручения, данные по итогам аудиторских мероприятий, завершенных в отчетном году, по которым сроки исполнения еще не наступили, подлежат отражению в следующем отчетном периоде (квартале, году).
Приложение 15
к перечню некоторых
нормативных постановлений,
в которые вносятся изменения
Приложение 3
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской палате
информации о своей работе
Форма
Анализ выявленных нарушений Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу республиканского значения за отчетный период ____ года
№ п/п
Наименование нормативных правовых актов
Единица измерения
Всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан
в том числе
финансовые нарушения
неэффективно использованные бюджетные средства и активы государства
неэффективное планирование бюджетных средств и активов государства
искажения финансовой отчетности, установленные при проведении аудита финансовой отчетности
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
за аналогичный период предыдущего года
за отчетный период ____ года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
тыс. теңге
2
тыс. теңге
3
тыс. теңге
ИТОГО:
тыс. теңге
Приложение 16
к перечню некоторых
нормативных постановлений,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к Процедурному стандарту
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации о своей работе
Форма
Пояснительная записка об основных итогах деятельности Ревизионной комиссии столицы, по ________________________ области, городу республиканского значения за отчетный период ____ года

1) нормативтік құқықтық базаны әзірлеуге және жетілдіруге;
2) бюджетке өтеуге;
жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіруге (құжаттарды сәйкестікке келтіруге);
3) қызметті ұйымдастыруды жақсартуға;
4) тәртіптік жауаптылыққа тартуға;
5) тексеру (талдау, мониторинг, түгендеу және т.б.) жүргізуге бағытталған.
** 9-бағанда ұсыным/тапсырма орындалған жағдайда растайтын құжаттардың деректемелерін (бұйрықтың тіркеу нөмірін (тәртіптік жауаптылыққа тарту кезінде), төлем құжатының нөмірі мен күнін (қаражатты бюджетке өтеу кезінде), бухгалтерлік анықтаманың нөмірі мен күнін (бухгалтерлік есептің бұзушылықтары бойынша қаражатты қалпына келтіру кезінде), ұсыным/тапсырма есепке алынған нормативтік құқықтық актіні қабылдау нөмірі мен күнін және т.б.) көрсету қажет.
*** Жоғары аудиторлық палатаға облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына 2-қосымшада орындау мерзімдері есепті кезеңде (тоқсанда, жылы) келетін ұсынымдар мен тапсырмаларды көрсету қажет. Есепті жылы аяқталған аудиторлық іс-шаралардың қорытындылары бойынша берілген орындау мерзімдері келмеген ұсынымдар мен тапсырмалар келесі есепті кезеңде (тоқсанда, жылы) көрсетілуі тиіс.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
нормативтік қаулылардың
тізбесіне 7-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
3-қосымша
Нысан
Астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясы ____ жылғы есепті кезеңде анықтаған бұзушылықтарды талдау
Р/т №
Нормативтік құқықтық актілердің атауы
Өлшем бірлігі
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының барлық анықталған бұзушылықтары
соның ішінде
қаржылық бұзушылықтар
тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты мен мемлекет активтері
бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін тиімсіз жоспарлау
қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған қаржылық есептіліктің бұрмалануы
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
алдыңғы жылғы ұқсас кезеңдегі
____ жылғы есепті кезеңдегі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
мың теңге
2
мың теңге
3
мың теңге
ЖИЫНЫ:
мың теңге
Өзгерістер енгізілетін
кейбір нормативтік
қаулылардың тізбесіне
8-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
4-қосымша
Нысан
Астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңдегі қызметінің негізгі қорытындылары туралы түсіндірме жазба

1. Основные итоги аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий
1.1. Общий анализ ключевых показателей аудиторской деятельности за отчетный период (І квартал, І полугодие, 9 месяцев, год)
количество проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий;
количество объектов государственного аудита;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан (финансовые нарушения, неэффективно использованные бюджетные средства и активы государства, неэффективное планирование бюджетных средств и активов государства, искажения финансовой отчетности, установленные при проведении аудита финансовой отчетности, нарушения процедурного характера), возможные потери и упущенная выгода, прямые (косвенные) потери бюджета, системные недостатки;
суммы, подлежащие восстановлению (возмещению) и восстановленные (возмещенные) в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
исполнение рекомендаций и предписаний (поручений) Высшей аудиторской палаты.
1.2. Анализ результатов аудиторских мероприятий за отчетный период
количество проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий;
объем средств, охваченных государственным аудитом и установленных нарушений по каждому аудиторскому мероприятию (краткое описание основных нарушений и системных недостатков, с указанием причин их возникновения);
выводы и рекомендации, данные по итогам государственного аудита (системные предложения по устранению нарушений и недостатков).
2. Итоги работы по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии
аналитическая деятельность;
правовая деятельность.
Приложение 17
к перечню некоторых
нормативных постановлений,
в которые вносятся изменения
Приложение 5
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской палате
информации о своей работе
Форма
Учет системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу республиканского значения за отчетный период ____ года
№ п/п
Год
Наименование объекта государственного аудита
Описание системных недостатков (в том числе негативные последствия от наличия системных недостатков)
Предлагаемая редакция поручения
1
2
3
4
5
1
2
3
ИТОГО:
Приложение 18
к перечню некоторых
нормативных постановлений,
в которые вносятся изменения
Приложение 6
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской палате
информации о своей работе
Форма
Учет выявленных нарушений при поступлении средств в бюджет Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу республиканского значения за отчетный период ____ года
тыс. теңге
№ п/п
Год
Наименование объекта государственного аудита
БИН объекта государственного аудита
Код поступлений бюджета по ЕБК
Сумма установленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет
Прямые (косвенные) потери бюджета (при наличии)
Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения
Пункт Классификатора нарушений (при наличии)
Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)
всего
из них
подлежит поступлению
поступило
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
ИТОГО:
Приложение 19
к перечню некоторых
нормативных постановлений,
в которые вносятся изменения
Приложение 7
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской палате
информации о своей работе
Форма
Учет выявленных нарушений при использовании бюджетных средств и активов государства Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу республиканского значения за отчетный период ____ года
тыс. теңге
№ п/п
Год
Наименование объекта государственного аудита
БИН объекта государственного аудита
Код БП/ БПП
Объем средств, охваченных государственным аудитом
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
из них
бюджетные средства
активы государства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
Итого, в том числе:
РБ
МБ
Продолжение таблицы
Финансовые нарушения
в том числе
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
в том числе
Нарушения бюджетного законодательства и иного законодательства при использовании бюджетных средств и активов государства
Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета
подлежит восстановлению
подлежит возмещению
подлежит восстановлению
в том числе восстановлено
подлежит возмещению
в том числе возмещено
подлежит восстановлению
в том числе восстановлено
всего
из них восстановлено в ходе аудита
всего
из них возмещено в ходе аудита
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Продолжение таблицы
Неэффективно использованные бюджетные средства и активы государства
Неэффективное планирование бюджетных средств и активов государства
Возможные потери и упущенная выгода
Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения
Пункт Классификатора нарушений (при наличии)
Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
22
23
24
25
26
27
28
29
Приложение 20
к перечню некоторых
нормативных постановлений,
в которые вносятся изменения
Приложение 8
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации о своей работе
Форма
Учет выявленных нарушений, установленных при проведении аудита финансовой отчетности Ревизионной комиссией столицы, по __________ области, городу республиканского значения за отчетный период ____ года
тыс. теңге
№ п/п
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы
Наименование объекта государственного аудита
БИН объекта государственного аудита
Код БП/ БПП
Установленные искажения финансовой отчетности, являющиеся финансовыми нарушениями
Всего
в том числе за счет трансфертов из РБ
из них
подлежит восстановлению
восстановлено
подлежит возмещению
возмещено
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
2
3
Итого, в том числе:
РБ
МБ
Продолжение таблицы
Установленные искажения финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями
Общая сумма установленных искажений финансовой отчетности
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА, пункт Классификатора
Количество
Общая сумма
в том числе за счет трансфертов из РБ

1. Аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары
1.1. Есепті кезеңдегі (І тоқсандағы, І жартыжылдықтағы, 9 айдағы, жылғы) аудиторлық қызметтің түйінді көрсеткіштерін жалпы талдау
жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны;
мемлекеттік аудит объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты мен мемлекет активтері, бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін тиімсіз жоспарлау, қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған қаржылық есептіліктің бұрмалануы, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар), ықтимал шығындар және жіберіп алған пайда, тікелей (жанама) шығындар, жүйелі кемшіліктер;
есепті кезеңде қалпына келтіруге (өтеуге) жататын және қалпына келтірілген (өтелген) сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері;
Жоғары аудиторлық палата ұсынымдарының және нұсқамаларының (тапсырмаларының) орындалуы.
1.2. Есепті кезеңдегі аудиторлық іс-шаралардың нәтижелерін талдау
жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі және әрбір аудиторлық іс-шара бойынша анықталған бұзушылықтар (олардың туындау себептерін көрсете отырып, негізгі бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктердің қысқаша сипаттамасы);
мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша берілген тұжырымдар және ұсынымдар (бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша берілген жүйелі ұсыныстар).
2. Тексеру комиссиясының қызметін жетілдіру бойынша жұмыс қорытындылары
талдамалық қызмет;
құқықтық қызмет.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір нормативтік
қаулылардың тізбесіне
9-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
5-қосымша
Нысан
Астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктерді есепке алуы
Р/т №
Жыл
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Жүйелі кемшіліктердің сипаттамасы (соның ішінде жүйелі кемшіліктердің болуының теріс салдары)
Ұсынылып отырған тапсырманың редакциясы
1
2
3
4
5
1
2
3
ЖИЫНЫ:
Өзгерістер енгізілетін
кейбір нормативтік
қаулылардың тізбесіне
10-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
6-қосымша
Нысан
Астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде қаражаттың бюджетке түсуі кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы
мың теңге
Р/т №
Жыл
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-сы
ББС бойынша бюджет түсімдерінің коды
Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомасы
Бюджеттің тікелей (жанама) шығындары (болған жағдайда)
Бұзушылық фактісін сипаттай отырып, НҚА-ның бұзылған ережелері
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)
Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен)
барлығы
оның ішінде
түсуге жататыны
түскені
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
ЖИЫНЫ:
Өзгерістер енгізілетін
кейбір нормативтік
қаулылардың тізбесіне
11-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
7-қосымша
Нысан
Астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы
мың теңге
Р/т №
Жыл
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-сы
ББ/ БКБ коды
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі
Барлығы
соның ішінде РБ-дан берілген трансферттер есебінен
оның ішінде
бюджет қаражаты
мемлекет активтері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
Жиыны, соның ішінде:
РБ
ЖБ
Кестенің жалғасы
Қаржылық бұзушылықтар
соның ішінде
Барлығы
соның ішінде РБ-дан берілген трансферттер есебінен
соның ішінде
Бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін пайдалану кезінде бюджет және өзге де заңнаманы бұзушылықтар
Бухгалтерлік есепті жүргізу кезінде заңнаманы бұзушылықтар
қалпына келтіруге жататыны
өтеуге жататыны
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде қалпына келтірілгені
өтеуге жататыны
соның ішінде өтелгені
қалпына келтіруге жататыны
соның ішінде қалпына келтірілгені
барлығы
аудит барысында қалпына келтірілгені
барлығы
аудит барысында өтелгені
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Кестенің жалғасы
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты мен мемлекет активтері
Бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін тиімсіз жоспарлау
Ықтимал шығындар мен жіберіп алған пайда
Бұзушылық фактісін сипаттай отырып, НҚА-ның бұзылған ережелері
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)
Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемесімен)
Барлығы
соның ішінде РБ-дан берілген трансферттер есебінен
Барлығы
соның ішінде РБ-дан берілген трансферттер есебінен
22
23
24
25
26
27
28
29
Өзгерістер енгізілетін кейбір
нормативтік қаулылардың
тізбесіне 12-қосымша
Жоғары аудиторлық палатаға
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
8-қосымша
Нысан
Астана, __________ облысы, республикалық маңызы бар қала бойынша тексеру комиссиясының ____ жылғы есепті кезеңде қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтарды есепке алуы
мың теңге
Р/т №
Жыл
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-сы
ББ/ КББ коды
Қаржылық бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануы
Барлығы
оның ішінде РБ-дан берілетін трансферттер есебінен
оның ішінде
қалпына келтіруге жататыны
қалпына келтірілгені
өтеуге жататыны
өтелгені
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
2
3
Жиыны, соның ішінде:
РБ
ЖБ
Кестенің жалғасы
Рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануы
Қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануының жалпы сомасы
Бұзушылық фактісінің сипаттамасы, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме, Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы
Саны
Жалпы сомасы
оның ішінде РБ-дан берілетін трансферттер есебінен