О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации"
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 440. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2026 года № 39107.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35161) следующие изменения:
в Правилах проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденных указанным приказом:
подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) уполномоченные государственные органы в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации (далее – уполномоченные государственные органы) – органы внутренних дел, уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности, органы национальной безопасности, уполномоченный государственный орган в области транспорта, осуществляющие в пределах своей компетенции дактилоскопическую и (или) геномную регистрацию граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства;";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) иностранных граждан и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста:
обратившихся для получения разрешения на временное или постоянное проживание в Республике Казахстан;
при оформлении впервые, а также в случаях восстановления, замены:
вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан;
удостоверения лица без гражданства;
удостоверения беженца;
проездного документа.";
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности, органы внутренних дел в соответствии с их компетенцией осуществляют сбор дактилоскопической информации и проведение процедуры верификации личности по дактилоскопической информации иностранных граждан и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, при оформлении виз Республики Казахстан.
8. Органы внутренних дел, национальной безопасности в соответствии с их компетенцией осуществляют сбор дактилоскопической информации и проведение процедуры верификации личности по дактилоскопической информации иностранных граждан и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан.

"Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 730 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2026 жылғы 24 маусымдағы № 440 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 маусымда № 39107 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 730 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35161 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларында:
2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар (бұдан әрі – уәкілетті мемлекеттік органдар) – өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуді жүзеге асыратын ішкі істер органдары, сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган, ұлттық қауіпсіздік органдары, көлік саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган;";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мыналардың:
Қазақстан Республикасында уақытша немесе тұрақты тұруға рұқсат алу үшін жүгінген;
мыналарды:
шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын;
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
босқын куәлігін;
жол жүру құжатын алғаш ресімдеген, сондай-ақ қалпына келтірген, ауыстырған жағдайларда он алты жасқа толған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды және дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басты верификациялау рәсімін өткізуді жүзеге асырады.";
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган, ішкі істер органдары өз құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде он алты жасқа толған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды және дактилоскопиялық ақпараты бойынша жеке басты верификациялау рәсімінен өткізуді жүзеге асырады.
8. Ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары өз құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын, он алты жасқа толған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды және дактилоскопиялық ақпараты бойынша жеке басты верификациялау рәсімінен өткізуді жүзеге асырады.

9. Дактилоскопическая регистрация граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, в отношении которых принято решение о выдаче удостоверения личности моряка Республики Казахстан, осуществляется уполномоченным государственным органом в области транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. Материальный носитель с дактилоскопической информацией граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, при оформлении документов, удостоверяющих личность, содержит следующие сведения:";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранных граждан и лиц без гражданства, при оформлении виз Республики Казахстан содержит следующие сведения:";
абзац первый пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. Материальный носитель с дактилоскопической информацией граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, при оформлении разрешения на временное проживание в Республике Казахстан содержит следующие сведения:";
абзац первый пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранных граждан и лиц без гражданства, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан содержит следующие сведения:";
абзац первый пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранных граждан и лиц без гражданства, при оформлении разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан содержит следующие сведения:";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При документировании иностранных граждан и лиц без гражданства сотрудник миграционной службы проверяет наличие отметки о прохождении дактилоскопической регистрации в ППО.
При наличии отметки сотрудник проводит верификацию личности иностранных граждан и лиц без гражданства посредством АИС "БИЛ" в установленном законодательством порядке.
Если отсутствует отметка о прохождении дактилоскопической регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства в ППО, сотрудник миграционной службы формирует в ППО заявку на прохождение дактилоскопической регистрации. После этого проводит дактилоскопическую регистрацию в АИС "БИЛ".
В случае отказа от прохождения дактилоскопической регистрации иностранный гражданин или лицо без гражданства, или лицо, законные интересы которого он представляет, письменно заполняет отказ от прохождения дактилоскопической регистрации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
абзац первый пункта 23 изложить в следующей редакции:

9. Қазақстан Республикасының теңізшісінің жеке куәлігін беру туралы шешім қабылданған, он алты жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялық тіркеуді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлік саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.";
14-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:";
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қазақстан Республикасының визасын ресімдеген кезде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:";
16-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсатты ресімдеу кезінде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:";
17-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттардың күші қолданылатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:";
18-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ресімдеу кезінде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды құжаттандыру кезінде көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгінің бар-жоғын тексереді.
Белгі бар болса, қызметкер шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды жеке басты верификациялауды "ЖБС" ААЖ арқылы заңнамада белгіленген тәртіпте жүргізеді.
Егер ҚБҚ-да шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгі болмаса, көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да дактилоскопиялық тіркеуден өтуге өтінімді қалыптастырады. Осыдан кейін "ЖБС" ААЖ-да дактилоскопиялық тіркеуді жүргізеді.
Шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам немесе ол заңды мүдделерін білдіретін адам дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартқан жағдайда, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартуды жазбаша толтырады.";
23-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"23. Дактилоскопирование граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, иностранных граждан и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан осуществляется бескрасковым методом путем сканирования десяти пальцев рук одним из следующих способов:";
абзац первый пункта 25 изложить в следующей редакции:
"25. Дактилоскопирование иностранных граждан и лиц без гражданства при выдаче разрешения на временное или постоянное проживание, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, осуществляется прокатным способом одним из следующих методов:";
пункты 26, 27, 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"26. Справка о прохождении дактилоскопирования иностранного гражданина или лица без гражданства оформляется согласно приложению 4 к настоящим Правилам и выдается ему в бумажном формате.
В случае несовпадения анкетных данных лица, ранее прошедшего дактилоскопирование, сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней информирует заинтересованные подразделения органов внутренних дел о проведении проверочных мероприятий, предусмотренных пунктами 133, 134 и 135 настоящих Правил.
27. При наличии у регистрируемого лица, за исключением иностранных граждан и лиц без гражданства, подлежащих выдворению за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, открытых ран и иных повреждений на отдельных ногтевых фалангах пальцев рук, временно исключающих дактилоскопирование, сбор дактилоскопической информации проводится по неповрежденным пальцам рук.
В случае, если лицо, подлежащее дактилоскопической регистрации, имеет деформированные суставы, сбор дактилоскопической информации проводится по менее деформированным пальцам рук.
При этом сотрудник, осуществляющий дактилоскопическую регистрацию, вносит отметку в базу данных АИС "БИЛ" о временном повреждении ногтевых фаланг десяти пальцев обеих рук и невозможности осуществления процедуры дактилоскопирования в день обращения и предупреждает регистрируемое лицо о необходимости прохождения повторного дактилоскопирования после излечения при последующем обращении для получения документа, удостоверяющего личность.
28. При нераспознавании АИС "БИЛ" папиллярных узоров пальцев обеих рук граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, а также иностранных граждан и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан необходимо обработать руки санитарно-гигиеническими средствами и пройти процедуру повторного дактилоскопирования. В случае повторного нераспознавания АИС "БИЛ" папиллярных узоров пальцев обеих рук при использовании прижимного способа дактилоскопирования применяется прокатный способ дактилоскопирования.

"23. Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды, Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау бояу жақпайтын әдіспен қолдардың он саусағын сканерлеу арқылы мынадай:";
25-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Уақытша немесе тұрақты тұруға рұқсат беру кезінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау басып түсіру тәсілімен мына әдістердің бірімен:";
26, 27, 28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның дактилоскопиялаудан өткені туралы анықтама осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ресімделеді және оған қағаз форматта беріледі.
Көші-қон қызметінің қызметкері бұрын дактилоскопиялаудан өткен адамның сауалнамалық деректері сәйкес келмеген жағдайда ішкі істер органдарының мүдделі бөлімшелерін екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 133, 134 және 135-тармақтарында көзделген тексеру іс-шараларын жүргізу туралы хабардар етеді.
27. Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберуге жататын не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, тіркелетін адамның қолдарының саусақтарының жекелеген тырнақ фалангаларында дактилоскопиялауды уақытша болдырмайтын ашық жаралар мен өзге де жарақаттар болған жағдайда, дактилоскопиялық ақпаратты жинау қолдардың жарақаттанбаған саусақтары бойынша жүргізіледі.
Дактилоскопиялық тіркеуге жататын адамның деформацияланған буындары бар болған жағдайда, дактилоскопиялық ақпаратты жинау қолдардың неғұрлым азырақ деформацияланған саусақтары бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асыратын қызметкер "ЖБС" ААЖ дерекқорына екі қолдың он саусағының тырнақ фалангаларына уақытша зақым келгені және өтініш жасалған күні дактилоскопиялау рәсімін жүзеге асырудың мүмкін еместігі туралы белгі қояды және тіркелетін адамға жазылғаннан кейін жеке басты куәландыратын құжатты алу үшін келесі жүгінген кезде қайтадан дактилоскопиялаудан өту қажеттігі туралы ескертеді.
28. Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың екі қолының саусақтарының папиллярлық бедерлері "ЖБС" ААЖ-да танылмайтын болса, қолды санитариялық-гигиеналық құралдармен өңдеу және қайта дактилоскопиялау рәсімінен өту қажет. Дактилоскопиялаудың батыра басу тәсілі пайдаланылған кезде екі қолдың саусақтарының папиллярлық бедерлері "ЖБС" ААЖ-да қайта танылмаған жағдайда дактилоскопиялаудың басып түсіру тәсілі қолданылады.

29. Граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, ранее прошедшие дактилоскопическую регистрацию, проходят процедуру верификации личности, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 39 настоящих Правил.
Верификация граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, прошедших дактилоскопическую регистрацию, осуществляется бескрасковым методом путем одновременного прикладывания четырех пальцев (указательного, среднего, безымянного пальцев и мизинца), затем больших пальцев правой и левой рук поочередно к предметному стеклу дактилоскопического сканера.
При совпадении папиллярных узоров пальцев рук граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства с их дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства проходят дальнейшую процедуру документирования.
В случае несовпадения папиллярных узоров пальцев рук граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства с их дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", граждане Республики Казахстан, добровольно прошедшие дактилоскопическую регистрацию, иностранные граждане и лица без гражданства после проведения проверочных мероприятий, предусмотренных пунктами 133, 134 и 135 настоящих Правил, подлежат повторному дактилоскопированию согласно подпункту 2) пункта 30 и пункту 31 настоящих Правил.";
абзац первый пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Иностранные граждане и лица без гражданства, ранее прошедшие дактилоскопическую регистрацию, проходят процедуру дактилоскопирования повторно, если:";
пункты 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"39. Дети младше двенадцати лет освобождаются от прохождения:
1) дактилоскопической регистрации;
2) процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации при пересечении Государственной границы Республики Казахстан.
От прохождения дактилоскопической регистрации при оформлении виз Республики Казахстан, исходя из принципа взаимности, освобождаются:
1) главы иностранных государств, правительств, международных организаций, приравненные к дипломатическому статусу, и члены их семей;
2) члены парламентов, правительств иностранных государств, международных организаций, приравненные к дипломатическому статусу, и члены их семей – владельцы дипломатических паспортов, а также члены официальных иностранных делегаций и сопровождающие их лица – владельцы дипломатических паспортов;

29. Осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, бұрын дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар жеке басты верификациялау рәсімінен өтеді.
Дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды верификациялау дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына оң және сол қолдың төрт саусағын (сұқ, ортаңғы, атаусыз саусақ пен шынашақты) бір уақытта, содан кейін бас бармақтарын кезекпен қою арқылы бояу жақпайтын әдіспен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың қолдарының саусақтарының папиллярлық бедерлері жеке басты куәландыратын құжатта орналастырылған не "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша олардың дактилоскопиялық ақпаратымен сәйкес келетін болса, Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар құжаттандырудың одан кейінгі рәсімінен өтеді.
Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың қолдарының саусақтарының папиллярлық бедерлері жеке басты куәландыратын құжатта орналастырылған не "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша олардың дактилоскопиялық ақпаратымен сәйкес келмеген жағдайда, дактилоскопиялық тіркеуден өз еркімен өткен Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар осы Қағидалардың 133, 134 және 135-тармақтарында көзделген тексеру іс-шаралары жүргізілгеннен кейін осы Қағидалардың 30-тармағының 2) тармақшасына және 31-тармағына сәйкес қайта дактилоскопиялаудан өтеді.";
30-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Дактилоскопиялық тіркеуден бұрын өткен шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар, егер:";
39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Он екі жасқа толмаған балалар:
1) дактилоскопиялық тіркеуден;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басты растау рәсімдерінен өтуден босатылады.
Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеу кезінде дактилоскопиялық тіркеуден өтуден өзаралық қағидатына сүйене отырып, мыналар босатылады:
1) шет мемлекеттердің, үкіметтердің, халықаралық ұйымдардың дипломаттық мәртебеге теңестірілген басшылары және олардың отбасы мүшелері;
2) шет мемлекеттер парламенттерінің, үкіметтерінің, халықаралық ұйымдардың дипломаттық мәртебеге теңестірілген мүшелері және олардың отбасы мүшелері – дипломаттық паспорттардың иелері, сондай-ақ ресми шетелдік делегациялардың мүшелері және оларды ертіп жүретін адамдар – дипломаттық паспорттардың иелері;

3) почетные консулы Республики Казахстан и члены их семей;
4) владельцы дипломатических паспортов, а также паспортов международных организаций, имеющие статус, приравненный к дипломатическим агентам, направляющимся в Республику Казахстан по служебным делам;
5) дипломатические курьеры, провозящие дипломатическую почту, – владельцы дипломатических паспортов при наличии курьерского листа;
6) иностранные граждане и лица без гражданства, прибывающие в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі, Верховного Суда Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, специальных государственных органов, Министерства обороны Республики Казахстан, уполномоченного государственного органа в области внешнеполитической деятельности.
От процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации при пересечении Государственной границы Республики Казахстан освобождаются:
1) владельцы дипломатических паспортов;
2) обладатели дипломатических и служебных виз;
3) иностранные граждане и лица без гражданства по письменному обращению специальных государственных органов, Министерства обороны Республики Казахстан, уполномоченного государственного органа в области внешнеполитической деятельности;
4) граждане Республики Казахстан, прошедшие дактилоскопическую регистрацию.
Лица, у которых исключается возможность дактилоскопирования, освобождаются от прохождения обязательной дактилоскопической регистрации при оформлении документов, удостоверяющих личность, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии. Перечень заболеваний, являющихся основанием для освобождения от прохождения дактилоскопической регистрации утвержден приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 апреля 2024 года № 15 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34307).
В случае, если у лица отсутствуют все пальцы или кисти на обеих руках, он освобождается от:
1) прохождения дактилоскопической регистрации;
2) процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации при пересечении Государственной границы Республики Казахстан.
Иностранные граждане и лица без гражданства, подлежащие выдворению за пределы Республики Казахстан либо подпадающие под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, у которых отсутствуют все пальцы на обеих руках или папиллярные узоры на ногтевых фалангах всех пальцев обеих рук, подлежат дактилоскопической регистрации по ладоням рук.

3) Қазақстан Республикасының құрметті консулдары және олардың отбасы мүшелері;
4) дипломаттық паспорттардың, сондай-ақ халықаралық ұйымдар паспорттарының Қазақстан Республикасына қызметтік істер бойынша жіберілетін дипломаттық агенттерге теңестірілген мәртебесі бар иелері;
5) дипломатиялық поштаны тасымалдайтын дипломаттық курьерлер – курьерлік парағы болған кезде дипломаттық паспорттардың иелері;
6) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Қазақстан Халық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, арнаулы мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына келетін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кезінде мыналар дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басты растау рәсімінен босатылады:
1) дипломаттық паспорттардың иелері;
2) дипломатиялық және қызметтік визалардың иегерлері;
3) арнаулы мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның жазбаша өтініші бойынша шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар;
4) дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасының азаматтары.
Дактилоскопиялауға мүмкіндігі жоқ адамдар жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезінде дәрігерлік-консультативтік комиссияның қорытындысы негізінде міндетті дактилоскопиялық тіркеуден өтуден босатылады. Дактилоскопиялық тіркеуден өтуден босатуға негіз болатын аурулардың тізбесі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 26 сәуірдегі № 15 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34307 болып тіркелген).
Егер адамның екі қолының барлық саусағы немесе қолбасы болмаса, ол:
1) дактилоскопиялық тіркеуден өтуден;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кезінде дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басын растау рәсімінен босатылады.
Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жіберуге жататын не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттардың күші қолданылатын, екі қолының барлық саусағы жоқ немесе екі қолының барлық саусағының тырнақ фалангаларында папиллярлық бедерлер жоқ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар қолдарының алақандары бойынша дактилоскопиялық тіркелуге жатады.

40. Сотрудник, осуществлявший сбор дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, при обнаружении у них физических недостатков, исключающих возможность их дактилоскопирования, вносит в соответствующий раздел ППО отметки об освобождении лица от дактилоскопической регистрации.
Сотрудник, осуществлявший сбор дактилоскопической информации у иностранных граждан и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан, при обнаружении у них физических недостатков, исключающих возможность их дактилоскопирования, также вносит соответствующие отметки об освобождении лица от дактилоскопической регистрации.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Хранение дактилоскопической информации иностранных граждан и лиц без гражданства в базе данных АИС "БИЛ" осуществляется в течение десяти лет со дня регистрации. По истечении десяти лет хранение дактилоскопической информации осуществляется в течение сорока лет в базе данных АИС "БИЛ" после ее архивирования.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Дактилоскопическая информация граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, прошедших дактилоскопическую регистрацию, используется для:
1) подтверждения и (или) установления личности граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства;
2) учета и контроля иностранных граждан и лиц без гражданства на территории Республики Казахстан;
3) обеспечения безопасности личности, общества и государства;
4) учета и контроля лиц, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, посредством процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Использование дактилоскопической информации иностранных граждан и лиц без гражданства, прошедших дактилоскопическую регистрацию, для учета и контроля лиц, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, посредством процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации осуществляется в соответствие с Правилами осуществления процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации при пересечении Государственной границы Республики Казахстан и формирования, ведения базы данных дактилоскопической информации этих лиц, утвержденными приказом председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 24 февраля 2020 года № 10 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20115).";

40. Жеке басын куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасының азаматтарында, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарда дактилоскопиялау мүмкіндігін жоққа шығаратын дене кемшіліктері анықталған кезде олардан дактилоскопиялық ақпарат жинауды жүзеге асырған қызметкер ҚБҚ тиісті бөліміне адамның дактилоскопиялық тіркеуден босатылғаны туралы белгі қояды.
Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарда дактилоскопиялау мүмкіндігін жоққа шығаратын дене кемшіліктері анықталған кезде де олардан дактилоскопиялық ақпаратты жинауды жүзеге асырған қызметкер адамның дактилоскопиялық тіркеуден босатылғаны туралы тиісті белгі қояды.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын "ЖБС" ААЖ дерекқорында сақтау тіркелген күннен бастап он жыл бойы жүзеге асырылады. Он жыл өткеннен кейін дактилоскопиялық ақпаратты сақтау оны архивтегеннен кейін "ЖБС" ААЖ дерекқорында қырық жыл бойы жүзеге асырылады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын растау және (немесе) анықтау;
2) Қазақстан Республикасының аумағындағы шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алу және бақылау;
3) жеке тұлғаның, қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтетін адамдарды дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басын растау рәсімі арқылы есепке алу және бақылау.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басты растау рәсімі арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтетін адамдарды есепке алу және бақылау үшін дактилоскопиялық тіркеуден өткен шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын пайдалану Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 10 қбпү бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кезінде дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басын растау рәсімін жүзеге асыру және осы адамдардың дактилоскопиялық ақпарат дерекқорын қалыптастыру, жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20115 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.";