О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 242. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2026 года № 39088
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту ликвидации чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
Утвержден
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 24 июня 2026 года № 242
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 235 "Об утверждении программ подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10772) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 37) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Программах по подготовке спасателей аварийно-спасательных служб и формирований, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Программы подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований (далее - Программы) разработаны в соответствии с подпунктом 37) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан".";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Первоначальный этап подготовки спасателей профессиональных военизированных аварийно-спасательных служб проходят вновь принятые на работу в службу граждане Республики Казахстан (далее - работники).".

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2026 жылғы 24 маусымдағы № 242 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 25 маусымда № 39088 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайларды жою департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар
министрі
2026 жылғы 24 маусымдағы
№ 242
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын дайындау бойынша бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 235 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10772 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағы 37) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын даярлау бағдарламасында:
1-тармақ мынандай редакцияда жазылсын:
"1. Осы авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын дайындау бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағы 37) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын дайындаудың алғашқы кезеңінен қызметке жұмысқа жаңадан қабылданған Қазақстан Республикасының азаматтары (бұдан әрі – қызметкерлер) өтеді.";

2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июля 2018 года № 507 "Об утверждении Правил аттестации и переаттестации спасателей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17233) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 49) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах аттестации и переаттестации спасателей, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила аттестации и переаттестации спасателей (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 49) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок проведения аттестации и переаттестации спасателей на право ведения аварийно-спасательных работ.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) первичной аттестации подлежат граждане Республики Казахстан, решившие стать спасателями;";
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) спасателя проводится после прохождения ими:
медицинского освидетельствования, подтвержденного медицинской справкой формы 075/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
подготовки по программам подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 235 "Об утверждении программ подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10772);";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Гражданам Республики Казахстан, прошедшим первичную аттестацию, выдается удостоверение спасателя по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, книжка спасателя по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и жетон спасателя по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

2. "Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 11 шілдедегі № 507 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17233 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 49) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 49) тармақшасына сәйкес әзірленген және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу құқығына құтқарушыларды аттестаттаудан және қайта аттестаттаудан өткізу тәртібін айқындайды.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бастапқы аттестаттауға құтқарушы боламын деп шешкен Қазақстан Республикасының азаматтары жатады;";
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) құтқарушы олар өткеннен кейін өткізіледі:
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075/у нысанындағы медициналық анықтамамен расталған медициналық куәландыру (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық);
"Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын дайындау бойынша бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 235 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10772 болып тіркелген) авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын дайындау бағдарламасы бойынша дайындау;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Бастапқы аттестаттаудан өткен Қазақстан Республикасының азаматтарына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құтқарушы куәлігі, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құтқарушы кітапшасы және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құтқарушы жетоны беріледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Граждане Республики Казахстан, не прошедшие первичную аттестацию, могут пройти повторную аттестацию в срок не позднее 1 месяца с момента проведения предыдущей аттестации. В случае отрицательных результатов повторной аттестации, с ним расторгается договор.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Граждане Республики Казахстан, не прошедшие повторную аттестацию, допускаются к первичной аттестации не раньше 6 месяцев с момента проведения предыдущей аттестации на общих основаниях согласно требованиям пункта 5 настоящих Правил.".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 24 сентября 2025 года № 416 "Об утверждении Правил и перечня представления материалов, обосновывающих наличие чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, мероприятий по ее локализации и ликвидации, необходимость проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, соответствующих обоснований и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов и о признании утратившим силу приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 апреля 2021 года № 170 "Об утверждении Правил и перечня представления материалов, обосновывающих наличие чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера, мероприятий по ее локализации и ликвидации, соответствующих обоснований и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36932) следующие изменения:
в Перечне материалов, обосновывающих наличие чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, необходимость проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, соответствующих обоснований и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов, утвержденном приложением 2 к указанному приказу:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) решение акима (столицы, области, города республиканского значения) акима района (города) или председателя Комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций о проведении обследования пострадавших объектов и населения с участием членов комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций созданной распоряжением акима по вопросам административно-распорядительного или оперативного характера и представителей заинтересованных государственных органов;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) проектно-сметная документация на неотложные работы по ликвидации чрезвычайных ситуаций, с приложением сводного сметного расчета затрат (с детальной расшифровкой сумм по видам первоочередных работ и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов) на запрашиваемую сумму, указанную в ходатайстве заявителя, подписанные членами Комиссии и руководителем финансово-экономической службы акима (столицы, области, города республиканского значения), акима района (города).
В проектно-сметную документацию не включается стоимость утраченных товарно-материальных ценностей;

"15. Бастапқы аттестаттаудан өтпеген Қазақстан Республикасының азаматтары алдыңғы аттестаттау өткен сәттен бастап 1 айдан кешіктірмей қайта аттестаттаудан өтуге құқылы. Қайта аттестаттаудың теріс нәтижелері болған жағдайда онымен шарт бұзылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қайта аттестаттаудан өтпеген Қазақстан Республикасының азаматтары алдыңғы аттестаттау өткен сәттен бастап кемінде 6 айдан кейін осы Қағидалардың 5-тармағының талаптарына сәйкес жалпы негіздерде бастапқы аттестаттауға жіберіледі.".
3. "Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың болуын, оны оқшаулау және жою жөніндегі іс-шараларды, төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу қажеттігін, материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың тиісті негіздемелері мен есептерін ұсыну қағидаларын бекіту және "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың болуын негіздейтін материалдарды, оны оқшаулау және жою жөніндегі іс-шараларды, материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың тиісті негіздемелері мен есептерін ұсыну қағидаларын және тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 сәуірдегі № 170 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 24 қыркүйектегі № 416 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36932 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың болуын, оны оқшаулау және жою жөніндегі іс-шараларды, төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу қажеттігін, материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың тиісті негіздемелері мен есептерін ұсыну қағидаларында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әкімнің, (астана, облыс, республикалық маңызы бар қала) аудан (қала) әкімінің немесе Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссия төрағасының, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссия мүшелерінің және әкімнің өкімімен құрылған мүдделі мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен зардап шеккен халықты және объектілерді тексеру жүргізу туралы шешімі;";
5) және 6)-тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өтініш берушінің қолдаухатында көрсетілген сомаға, комиссия мүшелері мен әкімнің (астана, облыс, республикалық маңызы бар қала), аудан (қала) әкімінің қаржы-экономикалық қызметінің басшысы қол қойылған шығыстардың жиынтық сметалық есебін қоса бере отырып, төтенше жағдайларды жою жөніндегі кезек күттірмейтін жұмыстарға арналған жобалау-сметалық құжаттама (бірінші кезектегі жұмыстардың түрлері бойынша сомаларды егжей-тегжейлі толық ашып жазумен және материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың есеп-қисаптарымен).
Жобалау-сметалық құжаттамаға жоғалған тауар-материалдық құндылықтардың құны енгізілмейді;

6) при выполнении мероприятий, предусмотренных статьей 98 Строительного кодекса Республики Казахстан, предоставляются дефектные ведомости, подтверждающие необходимость проведения ремонтных работ, составленные в соответствии с требованиями государственных нормативов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также предварительные затраты, составленные в соответствии с приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года № 223-НҚ "Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве";";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) список граждан, составляемый на основании заявлений граждан, пострадавших от чрезвычайной ситуации, на получение социальной помощи на имя акима (столицы, области, города республиканского значения), акима района (города);";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) обоснование выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан или из резерва соответствующего местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения (города областного значения) и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов (с указанием видов работ, запрашиваемых сумм).".

6) Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінің 98-бабында көзделген іс-шаралар орындалған жағдайда, жөндеу жұмыстарын жүргізу қажеттілігін растайтын, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтік талаптарға сәйкес жасалған ақаулы тізімдеме, сондай-ақ "Құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 223-НҚ бұйрығына сәйкес жасалған алдын ала шығыстар қоса беріледі;";
10)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) төтенше жағдайдан зардап шеккен азаматтардың өтініштері негізінде жасалатын, әлеуметтік көмек алуға құқығы бар азаматтардың тізімі (астана, облыс, республикалық маңызы бар қала), аудан (қала) әкімі атына жолданады;";
13)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті жергілікті атқарушы органының резервінен қаражат бөлу туралы негіздеме және материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстар бойынша есептер (жұмыс түрлері мен сұратылатын сомаларды көрсете отырып).".