О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 387 "Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного энергетического реестра"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 24 июня 2026 года № 332. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2026 года № 39085
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 387 "Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного энергетического реестра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11728) следующие изменения:
в Правилах формирования и ведения Государственного энергетического реестра, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 3 Главы 2 изложить в следущей редакции:
"3) местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения направляют национальному институту информацию об индивидуальных предпринимателях и юридических лицах, потребляющих энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год.";
пункт 12 Главы 2 изложить в следущей редакции:
"12. Национальный институт ежегодно в срок до 1 ноября представляет уполномоченному органу свод информации, который содержит:
1) анализ потребления энергетических ресурсов субъектов ГЭР;
2) сравнительный с предыдущим годом анализ потребления энергетических ресурсов субъектов ГЭР.
При анализе потребления энергетических ресурсов субъекта ГЭР национальный институт использует коэффициенты перевода энергетических ресурсов в условное топливо согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) аналитическое исследование по энергоемкости ВВП и эффективности использования энергетических ресурсов в Республике Казахстан;
4) анализ по удельным расходам и нормативам энергопотребления субъектов ГЭР;
5) список субъектов ГЭР, не обеспечивших ежегодное снижение объема потребления энергетических ресурсов, воды на единицу продукции, площади зданий, строений и сооружений до величин, определенных по итогам энергоаудита.";
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам исключить.

"Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2026 жылғы 24 маусымдағы № 332 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 25 маусымда № 39085 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11728 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларында:
2-тараудың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) астананың, республикалық маңызы бар қалалардың және облыстардың жергілікті атқарушы органдары ұлттық институтқа энергетикалық ресурстарды жылына мың бес жүз және одан да көп тонна шартты отынға барабар көлемде тұтынатын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар туралы ақпарат жібереді.";
2-тараудың 12-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ұлттық институт жыл сайын 1 қарашаға дейінгі мерзімде уәкілетті органға:
1) МЭТ субъектілерінің энергетикалық ресурстарын тұтынуының талдауын;
2) МЭТ субъектілерінің энергетикалық ресурстарын тұтынуды өткен жылмен салыстырмалы талдауды.
Ұлттық институт МЭТ субъектісінің энергетикалық ресурстарын жылдық тұтынуын талдаған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес энергетикалық ресурстарды шартты отынға ауыстыру коэффициенттерін пайдаланады;
3) ЖІӨ энергия сыйымдылығы және Қазақстан Республикасында энергетикалық ресурстарды пайдалану тиімділігі бойынша талдамалық зерттеуді;
4) МЭТ субъектілерінің үлестік шығыстар және энергияны пайдалану нормативтері бойынша талдауды;
5) энергетикалық ресурстарды, суды тұтыну көлемінің өнім бірлігіне, Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың алаңына энергия аудиті немесе экспресс-энергия аудиті қорытындылары бойынша айқындалған шамаға дейін жыл сайын төмендеуін қамтамасыз етпеген МЭТ субъектілерінің тізімін қамтитын ақпарат жиынтығын ұсынады.";
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 4-қосымша алынып тасталсын.

2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Р. Исакулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты
населения, обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 24 июня 2026 года № 332
Приложение 1
к Правилам формирования
и ведения Государственного
энергетического реестра
Форма 1
Информация о наименовании, идентификационном номере, адресе и основной вид
экономической деятельности Государственного энергетического реестра
за ___________ отчетный год
№ п/п
Полное наименование субъекта Государственного энергетического реестра
Юридический адрес, телефон, почтовый адрес
ИИН/БИН
Учреждение квазигосударственного сектора (Да/Нет)
Субъект естественных монополий (Да/Нет)
Категория субъекта предпринимательства (Крупный/ Средний/ Малый)
Основной вид экономической деятельности *
1
2
3
4
5
6
7
1
* Все виды деятельности субъекта Государственного энергетического реестра указывать в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности
Место печати
(за исключением лиц,
являющихся субъектами
частного предпринимательства)
Полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, телефон и подпись ответственного лица:
Полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 2
Информация об объемах добычи, производства, потребления, передаче и потерях
энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении
за _____ календарный год
За отчетный период 20___год
Форма размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.

2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
Р. Исакулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2025 жылғы 24 маусымдағы
№ 332 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік энергетикалық
тізілімді калыптастыру
және жүргізу қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
___________ есептік жыл үшін Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің атауы, сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы және экономикалық қызметінің негізгі түрлері туралы ақпарат
р/с №
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің толық атауы
Заңды мекенжайы, телефоны, пошталық мекенжайы
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)/Бизнес-сәйкестендіру нөмірін (БСН)
Квазимемлекеттік сектор мекемесі (Иә/Жоқ)
Табиғи монополиялар субъектісі (Иә/ Жоқ)
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты (Ірі/ Орта/ Шағын)
Негізгі экономикалық қызмет түрлері*
1
2
3
4
5
6
7
1
* Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің барлық түрлерін экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеушіне сәйкес көрсету керек.
Мөр орны (жеке кәсіпкерлерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, телефоны және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толық жазу және Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі басшысының қолы:
2-нысан
______ күнтізбелік жыл үшін заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды өндіру, шығару, тұтыну, беру және ысырабының көлемдері туралы ақпарат
20 __ жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.

Непредставление информации согласно пункту 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышения энергоэффективности" в установленный срок является административным правонарушением, предусмотренным статьей 292 Кодекса Республики" Казахстан "Об административных правонарушениях".
Индекс: 2 – ОДПППП *
Периодичность – ежегодно
Срок предоставления: до 1 апреля
Круг лиц, представляющих информацию: индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, а также субъекты квазигосударственного сектора и естественных монополий.
Форма предоставляется в Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
* ОДПППП – объем добычи, производства, потребления, передачи, потерь.

"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 1-тармағына сәйкес ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 292-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Индекс: 2 – ӨШТБШК *
Кезеңділігі – жыл сайын
Ұсыну мерзімі: 1 сәуірге дейін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның бір мың бес жүз және одан да көп тоннасына барабар көлемде тұтынатын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор және табиғи монополиялар субъектілері.
Нысан Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтына ұсынылады.
* ӨШТБШК - өндіру, шығару, тұтыну, беру, шығын көлемі.

Раздел 2. Укажите количество потребляемой воды и потери
п/п
Вид
Единица измерения
Потребление воды
Потери воды при транспортировке
1
2
3
4
1
Вода холодная
кубический метр
теңге (с учетом налога на добавленную стоимость)
2
Вода горячая
кубический метр
теңге (с учетом налога на добавленную стоимость)
3
Вода техническая
кубический метр
теңге (с учетом налога на добавленную стоимость)
Ответственное лицо ________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
________________________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Информация об объемах добычи, производства, потребления, передаче и потерях
энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении
за _____ календарный год
(индекс 2 – ОДПППП *, периодичность ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об объемах добычи, производства, потребления, передаче и потерях энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за _____ календарный год" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
3. Заполненная форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе (PDF и Excel). Данные в форме заполняются в единицах измерения. 4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. В разделе 1 укажите следующие данные:
1) в столбце "3" укажите количество добытых и произведенных энергетических ресурсов;
2) в столбце "4а" укажите количество потребленных энергетических ресурсов, полученных не из собственных источников;
3) в столбце "4б" укажите количество энергетических ресурсов, которые были потеряны при транспортировке топливно-энергетических ресурсов;
4) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра оказывает другим юридическим лицам услуги по транспортировке энергетических ресурсов, то в столбце "4б", также указываются все потери энергетических ресурсов, возникающие при оказании этих услуг по транспортировке (значения столбца "4" являются составной частью значений столбца "4а");

2-бөлім. Тұтынылатын су мен ысырап мөлшерін көрсетіңіз
Р/с №
Түрі
Өлшем бірлігі
Суды тұтыну
Тасымалдау кезіндегі судың ысырабы
1
2
3
4
1
Суық су
текше метр
теңге (қосымша құн салығын ескере отырып)
2
Ыстық су
текше метр
теңге (қосымша құн салығын ескере отырып)
3
Техникалық су
текше метр
теңге (қосымша құн салығын ескере отырып)
Жауапты адам ________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
______ күнтізбелік жыл үшін заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды өндіру, шығару, тұтыну, беру, шығын ысырабының көлемдері туралы ақпарат (2-индекс – ӨШТБШК*, кезеңділігі жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "______ күнтізбелік жыл үшін заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды өндіру, шығару, тұтыну, беру және ысырабының көлемдері туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды.
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Толтырылған нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште (PDF және Excel) ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "3" бағанда өндірілген және шығарылған энергетикалық ресурстардың санын көрсетіңіз;
2) "4а" бағанда меншікті емес көздерден алынған, тұтынылған энергетикалық ресурстарының санын көрсетіңіз;
3) "4б" бағанда отын-энергетика ресурстарын тасымалдау кезінде ысырап болған энергетикалық ресурстардың санын көрсетіңіз;
4) егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі басқа заңды тұлғаларға энергетикалық ресурстарын тасымалдау жөнінде қызметтер көрсетсе, онда "4б" бағанда сондай-ақ осы тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде туындайтын энергетикалық ресурстарының бүкіл ысырабы көрсетіледі ("4б" бағанның мәні "4а" бағанның құрамдас бөлігі болып табылады);

5) в столбцах "4а", "4б" и "5" не указывается та часть (доля) энергетических ресурсов, которая поступает в качества сырья для переработки на нефте-, газо- и углеперерабатывающие заводы и так далее;
6) в столбце "5" заполняется предприятиями, в составе которых имеются установки, генерирующие электрическую энергию из возобновляемых источников энергии;
7) в столбце "6" укажите количество энергетических ресурсов, переданных другим юридическим и физическим лицам. В данном случае под энергетическими ресурсами предусматриваются электро - и теплоэнергия, которая была произведена самим субъектом ГЭР, за исключением возобновляемых источников энергии;
8) в столбце "7" укажите количество денежных средств расходы, которых осуществлялись на приобретение энергетических ресурсов, в тысячах теңге;
9) в столбце "8", в случае использования нескольких видов одного энергетического ресурса, также указать количество;
10) в столбце "8", в случае потребления бензина моторного, дизельного топлива, укажите марку;
11) в столбце "8", в случае потребления угля каменного, лигнита укажите месторождение;
12) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра потребляет шлам, необходимо заполнять данный ресурс в строку "Топливо печное бытовое";
13) в случае, если учет газа сжиженного (пропан и бутан) ведется в литрах, коэффициент перевода в тонны условного топлива 0,000528;
14) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра потребляет уайт-спирит и(или) материалы смазочные, то указывается та часть (доля) энергетических ресурсов, которая расходуется для получения энергии;
15) информацию в столбцах "3", "4", "5" и "6" заполнять в натуральных величинах;
16) в столбце "7" заполнять в денежном выражении, мера измерения – теңге.
2. В разделе 2 укажите следующие данные:
1) в случае отсутствия приборов учета воды в соответствующей графе прописать "учет не ведется";
2) в столбце "3" указывается потребленный объем воды в натуральном выражении и его эквивалент в денежном выражении;
3) в столбце "4" заполняется только компаниями, осуществляющими транспортировку воды.
* ОДПППП – объем добычи, производства, потребления, передачи, потери.
Форма 3
Информация о результатах исполнения плана мероприятий по энергосбережению
и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом
Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита
За отчетный период 20___год
Форма размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.

5) мұнай, газ және көмір өндіруші зауыттарға қайта өндеуге арналған шикізат ретінде келіп түсетін энергетикалық ресурстарының бөлігі (үлесі) "4а", "4б" және "5" бағандарда көрсетілмейді;
6) "5" бағанда құрамында жаңартылатын энергетикалық көздерінен электр энергиясын генерациялайтын қондырғылары бар кәсіпорындар толтырады;
7) "6" бағанда басқа заңды және жеке тұлғаларға берілген энергетикалық ресурстарының санын көрсетіңіз. Бұл жағдайда, энергетикалық ресурстарда жаңартылған энергия көздерін қоспағанда, МЭТ субъектілерінің өзі жүргізген электр және жылу энергиясы көзделеді;
8) "7" бағанда энергетикалық ресурстарын сатып алу шығындары жүзеге асырылған ақша қаражатының шығыстары санын көрсетіңіз, мың теңгемен;
9) бір энергетикалық ресурсының бірнеше түрі қолданылатын жағдайда, "8" бағанда да санын көрсету қажет;
10) "8" бағанда моторлы бензин, дизель отыны тұтынылған жағдайда, маркасын көрсетіңіз;
11) "8" бағанда тас көмірі, лигниті тұтынылған жағдайда кен орнын көрсетіңіз;
12) егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі шламды тұтынған жағдайда, осы ресурсты "Тұрмыстық пеш отыны" жолында толтыру қажет;
13) егер сұйытылған газды (пропан және бутан) есепке алу литрмен жүргізілген жағдайда, шартты отынның тоннасына ауыстыру коэффициенті 0,000528;
14) егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі уайт-спирит және (немесе) майлау материалдарын тұтынатын болса, онда энергия алу үшін жұмсалатын энергетикалық ресурстардың бөлігі (үлесі) көрсетіледі;
15) "3", "4", "5" және "6" бағандардағы ақпарат заттай шамада толтырыңыз;
16) "7" бағанда ақшалай мәнде толтыру қажет, өлшем шамасы – теңге.
2. 2-бөлімде мынадай деректерді көрсетіңіз:
1) суды есепке алу аспаптары болмаған жағдайда тиісті бағанда "есепке алу жүргізілмейді" деп жазылады;
2) "3" бағанда заттай мәндегі тұтынылған су көлемі және ақшалай мәндегі баламасы көрсетіледі;
3) "4" бағанда су тасымалдауды жүзеге асыратын компаниялар ғана толтырады.
* ӨШТБШК ̶ өндіру, шығару, тұтыну, беру, шығын көлемі.
3-нысан
Энергия аудитінің немесе экспересс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелері туралы ақпарат
20___жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.

Непредставление информации согласно пункту 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышения энергоэффективности" в установленный срок является административным правонарушением, предусмотренным статьей 292 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Индекс: 3 – МЭ *
Периодичность – ежегодно
Срок предоставления: до 1 апреля
Круг лиц, представляющих информацию: индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, а также субъекты квазигосударственного сектора и естественных монополий.
Форма предоставляется в Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
* МЭ – мероприятия по энергосбережению.
Укажите мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Наличие заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Да
Внедрена ли система энергоменеджмента
Да
Примечание
Нет
Нет
п/п
Наименование мероприятия
Срок реализации
Фактические инвестиции за отчетный период (с учетом налога на добавленную стоимость), тыс. теңге
Фактический эффект экономии от реализации мероприятий за отчетный период
месяц
год
Наименование энергетического ресурса
в натуральном выражении
в денежном выражении (с учетом налога на добавленную стоимость), тыс. теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Ответственное лицо _________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________________ ______________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Информация о результатах исполнения плана мероприятий по энергосбережению
и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом
Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита
(индекс 3 – МЭ *, периодичность ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о результатах исполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".

"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 1-тармағына сәйкес ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 292–бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық болып табылады.
Индекс: 3 – ЭҮШ *
Кезеңділігі – жыл сайын
Ұсыну мерзімі: 1 сәуірге дейін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның бір мың бес жүз және одан да көп тоннаға барабар көлемінде тұтынатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор және табиғи монополиялар субъектілері.
Нысан Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы Ұлттық даму институтына ұсынылады.
* ЭҮШ - энергия үнемдеу іс-шаралары
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды көрсетіңіз
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындысы болған жағдайда
Иә
Энергия менеджменті жүйесі енгізілген жағдайда
Ия
Ескертпе
Жоқ
Жоқ
Р/с №
Іс-шараның атауы
Іске асыру мерзімі
Есепті кезең ішіндегі нақты инвестициялар (қосымша құн салығын ескере отырып), мың.теңге
Есепті кезеңдегі іс–шараларды жүзеге асырудан алынатын үнемдеудің нақты тиімділігі
Айы
жыл
Энергети калық ресурстың атауы
Заттай мәндегі
Ақшалай мәнде (қосымша құн салығын ескере отырып), мың. теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Жауапты адам_________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме.
Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелері туралы ақпарат
(3-индекс ̶ ЭҮШ *, кезеңділігі жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Энергия аудитінің немесе экспресс–энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелері туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды.
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.

3. Форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе (PDF и Excel). Данные в форме заполняются в единицах измерения.
4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. при отсутствии заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности, форма не заполняется, при соответствующей отметке в графе;
2. при наличии заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности, необходимо приложить его копию к форме (если ранее не представлялось);
3. при наличии утвержденного плана мероприятий, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, необходимо приложить его копию к форме, а также дополнения и(или) изменения, вносимые в данный план мероприятий;
4. при наличии сертификата соответствия международному стандарту ISO50001, необходимо приложить его копию к форме;
5. в столбце "1" укажите название мероприятия проведенного в целях энергосбережения и повышения энергоэффективности;
6. в столбце "2" укажите месяц и год внедрения мероприятия;
7. в столбце "3" укажите фактические инвестиции на реализацию мероприятий с учетом налога на добавленную стоимость в тысячах теңге;
8. в столбце "4" укажите наименование энергетического ресурса сэкономленного от внедрения мероприятия;
9. в столбце "5" укажите количество сэкономленных энергетических ресурсов от внедрения мероприятия в натуральном выражении;
10. в столбце "6" укажите фактическую экономию денежных средств в тысячах теңге;
11. при необходимости добавить строки.
* МЭ – мероприятия по энергосбережению.
Форма 4
Информация о фактическом энергопотреблении на единицу продукции и (или) расход
энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений,
сооружений, а также о разрешенной нагрузке по техническим условиям
и коэффициенте мощности в электрических сетях
За _____ календарный год
Форма, размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.

3. Толтырылған нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште (PDF және Excel) ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындысы болмаған жағдайда, бағанда тиісті белгі болған кезде нысан толтырылмайды;
2. энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындысы болған жағдайда, оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет. (егер бұрын ұсынылмаса);
3. энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген іс–шаралардың бекітілген жоспары болған жағдайда, сондай-ақ осы іс-шаралар жоспарына енгізілетін толықтырулар және (немесе) өзгерістердің көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
4. ISO 50001 халықаралық стандартына сәйкестік сертификаты болған жағдайда, оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
5. "1" бағанда энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мақсатында өткізілген іс-шараның атауын көрсетіңіз;
6. "2" бағанда іс-шараны енгізген айды және жылды көрсетіңіз;
7. "3" бағанда қосылған құн салығын есепке ала отырып, қаржыландыру көзін және іс-шараларды іске асыруға арналған нақты инвестицияларды мың теңгемен көрсетіңіз;
8. "4" бағанда іс-шараны енгізуден үнемделген энергетикалық ресурстың атауын көрсетіңіз;
9. "5" бағанда іс-шараны енгізуден үнемделген энергетикалық ресурстардың санын заттай мәнде көрсетіңіз;
10. "6" бағанда мың теңгемен ақша қаражатының нақты үнемделуін көрсетіңіз;
11. қажет болған жағдайда жолдар қосылсын.
* ЭҮШ ̶ энергия үнемдеу бойынша іс-шаралары.
4-нысан
Өнім бірлігіне шаққанда нақты энергияны тұтыну және (немесе) ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға жұмсалған энергетикалық ресурстардың шығысы туралы, сондай-ақ электр желілердегі қуаттың техникалық шарттары бойынша рұқсат берілген жүктеме мен коэффиценті туралы ақпарат
20___жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.

Раздел 2. Укажите полную потребляемую мощность
(субъекты ГЭР, потребляющие 1500 и более т.у.т."
№ п/п
Разрешенная нагрузка по техническим условиям (Вт)
Полная потребляемая мощность (ВА)
Активная мощность (Вт)
Реактивная мощность (ВАр)
1
2
3
4
1
Ответственное лицо _______________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
____________________________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Информация о фактическом энергопотреблении на единицу продукции и (или) расход
энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений,
сооружений за _____ календарный год
(индекс 4 – ФЭЕП *, периодичность ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о фактическом энергопотреблении на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также о разрешенной нагрузке по техническим условиям и коэффициенте мощности в электрических сетях за _____ календарный год" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
3. Форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе. Данные в форме заполняются в единицах измерения.
4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. В разделе 1 укажите следующие данные:
1) Заполняется с учетом специфики каждого субъекта Государственного энергетического реестра и отрасли в случае существования утвержденного норматива;
2) В столбце "4" "Расчет фактического показателя энергоэффективности" при центральном отоплении заполняется как отношение количества в Гигакалориях, потраченных на отопление и отапливаемой площади (пример: при потреблении 1500 Гкал на отопление и отапливаемой площади 3 000 м2 заполнить в графе как "1 500/3 000");
3) В столбце "5" заполняется значение, получившееся в столбце "4" (пример: 0,5);
4) В столбце "4" "Расчет фактического показателя энергоэффективности" при автономном отоплении заполняется как отношение количества энергетического ресурса на отопление и отапливаемой площади. При этом энергетический ресурс перевести в т.у.т. по коэффициенту перевода (для угля 0,626 и для газа сжиженного 1,57);

2-бөлім. Толық қуат тұтынуды көрсетіңіз (1500 және одан да көп тоннаға барабар көлемінде ш.о.т тұтынатын МЭТ субъектілері)
р/с №
Техникалық шарттар бойынша рұқсат етілген жүктеме (Вт)
Толық тұтынылатын қуат (ВА)
Белсенді қуат (Вт)
Реактивті қуат (ВАр)
1
2
3
4
1
Жауапты адам_____________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлерлік субъектілер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда).
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме.
____ күнтізбелік жыл үшін өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтыну және (немесе) ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға жұмсалған энергетикалық ресурстардың шығысы туралы ақпарат (4-индекс ̶ ӨБНЭТ *, кезеңділігі жыл сайын
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "_____ күнтізбелік жылдағы өнімнің бірлігіне нақты энергия тұтыну және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар алаңының бірлігіне жылытуға энергетикалық ресурстардың шығысы туралы, сондай-ақ электр желілердегі қуаттың техникалық шарттары бойынша рұқсат берілген жүктеме мен коэффиценті туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды).
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) Бекітілген норматив болған жағдайда Мемлекеттік энергетикалық тізілімнің әрбір субъектісінің және саланың ерекшелігі ескеріле отырып толтырылады;
2) "Энергия тиімділігінің нақты көрсеткішін есептеу" "4" бағанында орталық жылыту кезінде жылытуға және жылытылатын алаңға жұмсалған Гигакалориядағы мөлшердің қатынасы ретінде толтырылады (мысалы: жылытуға 1500 Гкал және жылытылатын алаңды тұтыну кезінде 3 000 м2 "1 500/3 000" бағанында толтырылсын);
3) "5" бағанда "4" бағаннан алынған мән толтырылады. (мысалы: 0,5);
4) "Энергия тиімділігі нақты көрсеткішінің есебі" деген "4" бағанда дербес жылыту кезінде жылытуға және жылытылатын алаңдарға энергетикалық ресурс санының қатынасы ретінде толтырылады. Бұл ретте, энергетикалық ресурс ш.о.т. ауыстыру коэффициенті бойынша аудару (көмір үшін 0,626 және сұйытылған газ үшін 1,57) керек;

5) При необходимости добавить строки.
* ФЭЕП – Фактическое энергопотребление на единицу продукции.
2. В разделе 2 укажите следующие данные:
1) в столбце "1" указать разрешенную нагрузку по техническим условиям;
2) в столбце "2" указать полную потребляемую мощность;
3) в столбце "3" указать активную мощность;
4) в столбце "4" указать реактивную мощность.
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от "__" _______ 2025 года
№ _____
Приложение 2
к Правилам формирования
и ведения Государственного
энергетического реестра
Форма 1
Информация о наименовании, бизнес-идентификационном номере, адресе
и основной вид экономической деятельности субъектов Государственного
энергетического реестра, являющихся государственными учреждениями
№ п/п
Полное наименование субъекта Государственно го энергетического реестра
Бизнес-идентификационный номер
Юридический адрес, телефон почтовый адрес
Основной вид экономической деятельности *
Объект имущественного найма (аренды) (Да /Частично/Нет)*
1
2
3
4
5
1
*1) все виды деятельности субъекта Государственного энергетического реестра указывать в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности;
2) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра является объектом имущественного найма (аренды) полностью или частично, приложить копию договора об аренде.
Место печати (при наличии)
Полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, телефон и подпись ответственного лица:
Полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 2
Информация об объемах потребления энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за _____ календарный год
За отчетный период 20___год
Форма, размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
Индекс: 2 – ОП*
Периодичность – ежегодно
Срок предоставления: до 1 апреля
Круг лиц, представляющих информацию: государственные учреждения.
Форма предоставляется в Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
* ОП – объем потребления.

5) Қажет болған жағдайда мынадай деректер қосылсын.
* ӨБНЭТ - Өнім бірлігіне нақты энергия тұтыну.
2. 2-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "1" бағанда техникалық шарттар бойынша рұқсат етілген жүктемені көрсету;
2) "2" бағанда толық тұтынылатын қуатты көрсету;
3) "3" бағанда белсенді қуатты көрсету;
4) "4" бағанда реактивті қуатты көрсету.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 24 маусымдағы
№ 332 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік энергетикалық
тізілімді калыптастыру және
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
1-нысан
Мемлекеттік мекемелер болып табылатын мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы және негізгі экономикалық қызмет түрлері туралы ақпарат
р/с №
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің толық атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Заңды мекенжайы, телефоны пошталық мекенжайы
Негізгі экономикалық қызмет түрлері*
Мүліктік жалдау (жалдау) объектісі (Иә / ішінара / жоқ)*
1
2
3
4
5
1
*1) Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі қызметінің барлық түрлері экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес көрсетілсін;
2) Егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі мүліктік жалдау (жалға алу) объектісі болып табылған жағдайда, жалдау туралы шарттың көшірмесі қоса берілсін.
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, телефоны және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) толық жазу және Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі басшысының қолы:
2-нысан
_____ күнтізбелік жыл үшін заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну көлемі туралы ақпарат
20 ____ жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.
Индекс: 2 –ТК*
Кезеңділігі – жыл сайын
Ұсыну мерзімі: 1 сәуірге дейін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: мемлекеттік мекемелер.
Нысан Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы Ұлттық даму институтына ұсынылады.
* ТК – тұтыну көлемі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об объемах потребления энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
3. Форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе (PDF и Excel). Данные в форме заполняются в единицах измерения.
4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. В разделе 1 укажите следующие данные:
1) в столбце "3" и "4" укажите количество потребляемых энергетических ресурсов в натуральном выражении, в указанных единицах измерения;
2) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра потребляет уайт-спирит и(или) материалы смазочные, то указывается та часть (доля) энергетических ресурсов, которая расходуется для получения энергии;
3) в столбце "5" укажите расходы на приобретение энергетических ресурсов, в тысячах теңге с учетом налога на добавленную стоимость;
4) в случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
2. В разделе 2 укажите следующие данные:
1) в случае отсутствия приборов учета воды в соответствующей графе прописать "учет не ведется";
2) в столбце "3" указывается потребленный объем воды в натуральном выражении и его эквивалент в денежном выражении.
* ОП – объем потребления.
Форма 3
Информация об источнике отопления и расходе энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также информация об энергопотребляющем оборудовании и мероприятиях по энергосбережению и повышению энергоэффективности
За отчетный период 20___год
Форма размещена на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
Индекс: 3 – РОЭОМЭ *
Периодичность – ежегодно
Срок предоставления: до 1 апреля
Круг лиц, представляющих информацию: государственные учреждения.
Форма представляется в Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.
* РОЭОМЭ – расходы на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также информация об энергопотребляющем оборудовании и мероприятиях по энергосбережению.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну көлемдері туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды.
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Толтырылған нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық форматта (PDF және Excel) ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. 1-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "3" және "4" бағанда тұтынылатын энергетикалық ресурстардың өлшем бірлігін заттай мәнде көрсетіңіз;
2) егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі уайт-спирит және (немесе) майлау материалдарын тұтынатын болса, онда энергия алу үшін жұмсалатын энергетикалық есурстардың бөлігі (үлесі) көрсетіледі;
3) "5" бағанда энергетикалық ресурстарын сатып алуға жұмсалған шығыстарды, қосылған құн салығын қоса алғанда мың теңгемен көрсетіңіз;
4) мәлімет болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
2. 2-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) суды есепке алу аспаптары болмаған жағдайда тиісті бағанда "есепке алу жүргізілмейді" деп жазылады;
2) "3" бағанда заттай мәндегі тұтынылған су көлемі және ақшалай көріністегі баламасы көрсетіледі.
* ТК – тұтыну көлемі.
3-нысан
Ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың ауданы бірлігіне жылытуға жұмсалған энергетикалық ресурстардың жылыту көздерін және шығыны туралы ақпарат, сондай-ақ энергия тұтынатын жабдық және энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар туралы ақпарат
20___жылғы есепті кезең
Нысан энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған.
Индекс: 3 – ЖШЭЖЭҮШ *
Кезеңділігі – жыл сайын
Ұсыну мерзімі: 1 сәуірге дейін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: мемлекеттік мекемелер.
Нысан Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтына ұсынылады.
* ЖШЭЖЭҮШ – ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар ауданының бірлігіне жылытуға жұмсалған шығыстар, сондай-ақ энергия тұтынатын жабдық және энергия үнемдеу жөніндегі шаралар туралы ақпарат.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единый порядок по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация об источнике отопления и расходе энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также информация об энергопотребляющем оборудовании и мероприятиях по энергосбережению и повышению энергоэффективности" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
3. Форма представляется ежегодно субъектами Государственного энергетического реестра по состоянию на конец отчетного периода на бумажном или электронном носителе (PDF и Excel). Данные в форме заполняются в единицах измерения.
4. Форму подписывает первый руководитель или лица, уполномоченные на подписание отчета, и ответственное лицо.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. В разделе 1 укажите следующие данные:
1) в пункте "Год постройки" укажите год постройки зданий, строений и сооружений;
2) в пункте "наличии автоматизированного теплового пункта", поставьте "Да", если автоматизированный тепловой пункт установлен, в случае отсутствия автоматизированного теплового пункта поставьте в графу "Нет";
3) в пункте "общая площадь зданий, строений и сооружений, м2" укажите площадь в квадратных метрах;
4) в пункте "отапливаемая площадь зданий, строений и сооружений, м2" укажите отапливаемую площадь в квадратных метрах;
5) в пункте "количество сотрудников, работников" укажите количество сотрудников по штатному списку;
6) в пункте "количество учащихся, воспитанников" укажите количество учащихся, воспитанников, при наличии;
7) в пункте "количество посещений, койко-мест" укажите количество посещений или укажите количество койко-мест при наличии;
8) при необходимости добавить строки.
2. В разделе 2 укажите следующие данные:
1) в столбце "4" укажите расчет фактического показателя энергоэффективности, единица измерения которого указана в столбце "3" (пример: "1 000/300", где 1 000 – количество потребляемого энергетического ресурса на отопление, 300 – количество квадратных метров отапливаемой площади);
2) в столбце "5" укажите значение фактического показателя энергоэффективности, полученный результат вычислений в столбце "4";
3) в случае использования нескольких видов отопления указывать расчет по каждому виду;
4) в случае необходимости добавить строки.
3. В разделе 3 укажите следующие данные:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Ғимараттардың, құрылыстардың, қрылысжайлардың ауданы бірлігіне жылытуға жұмсалған жылыту көздері және энергетикалық ресурстардың шығыны туралы ақпарат, сондай-ақ энергия тұтынатын жабдық және энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай тәртіпті айқындайды.
2. Нысан "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште (PDF және Excel) ұсынады. Нысандағы деректер өлшем бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және жауапты адам қол қояды.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1. 1-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "Салынған жылы" деген тармақта барлық ғимараттардың, құрылыстардың және құрылысжайлардың салынған жылын көрсетіңіз;
2) "Автоматтандырылған жылыту пунктінің болуы" деген тармақта, егер автоматтандырылған жылыту пункті орнатылған болса, "Иә" қойыңыз. Егер автоматтандырылған жылыту пункті болмаған жағдайда, бағанға "Жоқ" қойыңыз;
3) "ғимараттардың, құрылыстардың және құрылысжайлардың ауданы, м2" деген тармақта шаршы метрдегі алаңды көрсетіңіз;
4) "ғимараттардың, құрылыстардың және құрылысжайлардың жылытылатын ауданы, м2" деген тармақта шаршы метрде жылытылатын алаңды көрсетіңіз;
5) "қызметкерлер, жұмыскерлер саны" деген тармақта, штаттық тізім бойынша қызметкерлердің санын көрсетіңіз;
6) "оқушылар, тәрбиеленушілер саны" деген тармақта, бар болған жағдайда, оқушылар, тәрбиеленушілер санын көрсетіңіз;
7) "келушілердің саны, төсек-орын" деген тармақта келушілердің санын көрсетіңіз немесе бар болса төсек-орын санын көрсетіңіз;
8) қажет болған жағдайда жолдар қосылады.
2. 2-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "4" бағанда өлшем бірлігі "3" бағанда көрсетілген энергия тиімділігі нақты көрсеткішінің есебін көрсетіңіз (мысал: "1 000/300", мұнда 1 000 – жылытуға тұтынылатын энергетикалық ресурс саны, 300 – жылытылатын алаң мөлшерінің шаршы метр саны);
2) "5" бағанда энергия тиімділігі нақты көрсеткішінің мәнін есептудің алынған нәтижесін "4" бағанда көрсетіңіз;
3) жылудың бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір түрі бойынша есепті көрсету керек;
4) қажет болған жағдайда жолдарды қосу керек
3. 3-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:

1) заполняется в случае наличия автономного отопления;
2) в столбце "2" указать количество источников отопления по типам;
3) в случае использования водонагревательного оборудования указывать его в данной форме;
4) в случае использования нескольких типов источников отопления указывать каждый из них;
5) в столбце "3" указать коэффициент полезного действия источника отопления, казанный в техническом паспорте оборудования;
6) в столбце "4" указать мощность источника отопления, указанную в техническом паспорте оборудования;
7) в столбце "5" указать год введения в эксплуатацию источника отопления;
8) в случае наличия иного источника отопления, не указанного в форме, добавить строку ниже;
4. В разделе 4 укажите следующие данные:
1) в столбце "2" указать количество осветительных приборов по категориям;
2) в столбце "3" указать мощность осветительного прибора;
3) в случае использования разных осветительных приборов разных мощностей добавить строки;
4) в столбце "4" указать время работы осветительного прибора в сутки.
5. В разделе 5 укажите следующие данные:
1) в столбце "2" указать количество используемых на предприятии видов оборудования в штуках. При отсутствии вида оборудования графу оставлять пустой;
2) в столбце "3" указать мощность используемого оборудования;
3) в столбце "4" указать количество часов использования энергопотребляющего оборудования в сутки;
4) в случае наличия иного энергопотребляющего оборудования, неуказанного в форме, добавить строку ниже.
6. В разделе 6 укажите следующие данные:
1) при наличии заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности или технического отчета по энергосбережению и повышению энергоэффективности, необходимо приложить его копию к форме;
2) при наличии утвержденного плана мероприятий, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, а также дополнения и(или) изменения, вносимые в данный план мероприятий, необходимо приложить его копию к форме;
3) при наличии сертификата соответствия международному стандарту ISO 50001, необходимо приложить его копию к форме;
4) в столбце "1" укажите название мероприятия проведенного в целях энергосбережения и повышения энергоэффективности;
5) в столбце "2" укажите месяц внедрения мероприятия;
6) в столбце "3" укажите год внедрения мероприятия;
7) в столбце "4" укажите фактические инвестиции на реализацию мероприятий с учетом налога на добавленную стоимость в тысячах теңге;
8) в столбце "5" укажите наименование энергетического ресурса сэкономленного от внедрения мероприятия;
9) в столбце "6" укажите количество сэкономленных энергетических ресурсов от внедрения мероприятия в натуральном выражении;

1) автономды жылыту болған жағдайда толтырылады;
2) "2" бағанда жылу көздерінің түрлері бойынша санын көрсету;
3) су жылыту жабдығын пайдаланған жағдайда оны осы нысанда көрсету;
4) жылыту көздерінің бірнеше түрін пайдаланған жағдайда олардың әрқайсысын көрсету;
5) "3" бағанда жабдықтың техникалық паспортында көрсетілген жылыту көзінің пайдалы әсер коэффициентін көрсету;
6) "4" бағанда жабдықтың техникалық паспортында көрсетілген жылыту көзінің қуатын көрсету;
7) "5" бағанда жылу көзінің пайдалануға берілген жылын көрсету;
8) нысанда көрсетілмеген басқа жылу көзі болған жағдайда, төменнен жолдар қосу қажет.
4. 4-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "2" бағанда санаттар бойынша жарықтандыру құралдарының санын көрсету;
2) "3" бағанда жарық беру құралының қуатын көрсету;
3) әр түрлі қуатты жарықтандыру құралдарын пайдаланған жағдайда жолдар қосу;
4) "4" бағанда жарық беру құралының тәулік ішіндегі жұмыс уақытын көрсету.
5. 5-бөлімде келесі деректерді көрсетіңіз:
1) "2" бағанда кәсіпорында қолданылатын жабдық түрлерінің санын дана етіп көрсету керек. Болмаған жағдайда жабдық түрі үшін бағанды бос қалдыру;
2) "3" бағанда пайдаланылатын жабдықтың қуатын көрсету;
3)"4" бағанда тәулігіне энергия тұтыну жабдығын пайдалану сағаттарының санын көрсету;
4) нысанда көрсетілмеген басқа энергия тұтыну жабдығы болған жағдайда, төменнен жолдар қосу қажет.
6. 6-бөлімде мынадай деректерді көрсетіңіз:
1) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды немесе энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есеп болған жағдайда оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
2) энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындылары бойынша әзірленген бекітілген іс-шаралар жоспары, сондай-ақ осы іс-шаралар жоспарына енгізілетін толықтырулар және(немесе) өзгерістер болған жағдайда, оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
3) ISO 50001 халықаралық стандартына сәйкестік сертификаты болған жағдайда, оның көшірмесін нысанға қоса беру қажет;
4) "1" бағанда энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру мақсатында өткізілген іс-шараның атауын көрсетіңіз;
5) "2" бағанда іс-шараны енгізген айды көрсетіңіз;
6) "3" бағанда іс-шараны енгізген жылды көрсетіңіз;
7) "4" бағанда қосылған құн салығын ескере отырып, іс-шараларды іске асыруға нақты инвестицияларды мың теңгемен көрсетіңіз;
8) "5" бағанда іс-шараны енгізуден үнемделген энергетикалық ресурстың атауын көрсетіңіз;
9) "6" бағанда іс-шараны енгізуден үнемделген энергетикалық ресурстардың санын заттай мәнде көрсетіңіз;

10) в столбце "7" укажите фактическую экономию денежных средств, в тысячах теңге;
11) при необходимости добавить строки. * РОЭОМЭ – расходы на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, а также информация об энергопотребляющем оборудовании и мероприятиях по энергосбережению.
Приложение 3 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от "__" _______ 2025 года
№ _____
Приложение 3
к Правилам формирования
и ведения Государственного
энергетического реестра
Коэффициенты перевода энергетических ресурсов в условное топливо
Наименование энергетического ресурса
Единица измерения
Коэффициент перевода в тонны условного топлива
Уголь каменный
т

10) "7" бағанда мың теңгемен ақша қаражатының нақты үнемделуін көрсетіңіз;
11) қажет болған жағдайда жолдар қосылады.
* ЖШЭЖЭҮШ – ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар ауданының бірлігіне жылытуға жұмсалған шығындар, сондай-ақ энергия тұтынатын жабдық және энергия үнемдеу жөніндегі іс-шаралар туралы ақпарат.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2025 жылғы 24 маусымдағы
№ 332 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік энергетикалық
тізілімді калыптастыру және
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Энергетикалық ресурстарды шартты отынға аудару коэффициенттері
Энергетикалық ресурстың атауы
Өлшем бірлігі
Шартты отынның тоннаға аудару коэффициенті
Тас көмір
т