О внесении изменений в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 июня 2021 года № 213/НҚ "Об утверждении Правил обращения посредством видеоконференцсвязи или видеообращения участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 23 июня 2026 года № 347/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2026 года № 39053
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 июня 2021 года № 213/НҚ "Об утверждении Правил обращения посредством видеоконференцсвязи или видеообращения участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23111) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям.";
Правила обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Д. Мусалиев
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра искусственного
интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан

"Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференц-байланыс немесе бейнежолданым арқылы жолданым беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 16 маусымдағы № 213/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 23 маусымдағы № 347/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 маусымда № 39053 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференц-байланыс немесе бейнежолданым арқылы жолданым беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 16 маусымдағы № 213/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23111 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференц-байланыс арқылы жолданым беру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференц-байланыс арқылы жолданым беру қағидалары бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференц-байланыс арқылы жолданым беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму
министрінің м. а.
Д. Мусалиев
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрінің
міндетін атқарушы

от 23 июня 2026 года
№ 347/НҚ
Утверждены
приказом
Министра цифрового развития,
инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 16 июня 2021 года
№ 213/НҚ
Правила обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 64 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям (далее – руководители государственных органов).
2. Сбор, обработка и защита персональных данных при обращении посредством видеоконференцсвязи осуществляется согласно законодательству Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия и сокращения:
1) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее -Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) административная процедура – деятельность административного органа, должностного лица по рассмотрению административного дела, принятию и исполнению по нему решения, совершаемая на основании обращения или по собственной инициативе, а также деятельность, осуществляемая в порядке упрощенной административной процедуры;
3) участники административной процедуры – заявитель и заинтересованное лицо;
4) видеоконференцсвязь – услуга связи с использованием цифровых технологий для интерактивного взаимодействия нескольких удаленных абонентов в режиме реального времени с возможностью обмена аудио и видеоинформацией;
5) онлайн-прием – действие субъекта, должностного лица по принятию обращения физических и (или) юридических лиц посредством видеоконференцсвязи, осуществляемое "Государственной корпорацией "Правительство для граждан";

2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 347/НҚ
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2021 жылғы 16 маусымдағы
№ 213/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференц-байланыс арқылы жолданым беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференц-байланыс арқылы жолданым беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 64-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына (бұдан әрі – мемлекеттік органдардың басшылары) бейнеконференц-байланыс арқылы жолданым беру тәртібін айқындайды.
2. Бейнеконференц-байланыс арқылы жолданым берілген кезде дербес деректерді жинау, өңдеу және қорғау Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әкімшілік рәсім – әкімшілік органның, лауазымды адамның әкімшілік істі қарау, ол бойынша шешімді қабылдау және орындау жөніндегі, жолданым негізінде немесе өз бастамасы бойынша жасалатын қызметі, сондай-ақ оңайлатылған әкімшілік рәсім тәртібімен жүзеге асырылатын қызмет;
3) әкімшілік рәсімге қатысушылар – арыз иесі және мүдделі тұлға;
4) бейнеконференц-байланыс – өзара қашық бірнеше абоненттің нақты уақыт режимінде аудио және бейнеақпарат алмасу мүмкіндігі беріліп, интерактивтік өзара іс-қимыл жасауы үшін цифрлық технологиялар пайдаланылатын көрсетілетін байланыс қызметі;
5) онлайн-қабылдау – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылатын, субъектінің, лауазымды тұлғаның жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жолданымдарын бейнеконференц-байланыс арқылы қабылдау жөніндегі субъектінің, лауазымды тұлғаның әрекеті;

6) уполномоченный орган в сфере цифровизации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере цифровизации;
7) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
8) кабинет пользователя на веб-портале "цифрового правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "цифрового правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
9) оператор "цифрового правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, обеспечивающее функционирование цифровых объектов "цифрового правительства".
Глава 2. Порядок обращения посредством видеоконференцсвязи участников административной процедуры к руководителям государственных органов и их заместителям
4. Первые руководители государственных органов самостоятельно утверждают график приема участников административной процедуры на предстоящий квартал года (далее – график приема) согласно Кодексу, с указанием выделенного времени на проведение приема посредством видеоконференцсвязи по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации.
5. Утвержденный График приема не менее чем за пятнадцать календарных дней до начала квартала направляется ответственным сотрудником государственного органа в уполномоченный орган в сфере цифровизации для размещения на веб-портале "цифрового правительства.
6. Решение государственных органов на заявление участника административной процедуры о приеме посредством видеоконференцсвязи подразделяются на следующие виды:
1) о назначении приема посредством видеоконференцсвязи, с указанием его даты и времени проведения;
2) об отказе в удовлетворении заявления, если вопрос вне компетенции государственного органа.
До принятия решения об отказе в удовлетворении заявления о приеме посредством видеоконференцсвязи государственный орган обязан предоставить возможность участнику административной процедуры выразить свою позицию к предварительному решению по административному делу, о котором участник административной процедуры уведомляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия административного акта.
Заслушивание производится в соответствии с требованиями статьи 73 Кодекса.

6) цифрландыру саласындағы уәкілетті орган – цифрландыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
8) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жолданымдарды қарайтын субъектілерге өтініш беру мәселелері, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша электрондық нысанда көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен ресми ақпараттық өзара іс-қимылына арналған құрам бөлігі;
9) "цифрлық үкіметтің" операторы (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлға.
2-тарау. Әкімшілік рәсімге қатысушылардың мемлекеттік органдардың басшыларына және олардың орынбасарларына бейнеконференц-байланыс арқылы жолданым беру тәртібі
4. Мемлекеттік органның бірінші басшылары цифрландыру саласындағы уәкілетті органның келісуімен бейнеконференц-байланысы арқылы қабылдауды өткізуге бөлінген уақытты көрсете отырып, алдағы тоқсанға Кодекске сәйкес әкімшілік рәсімге қатысушылардың қабылдау кестесін (бұдан әрі – Қабылдау кестесі) дербес бекітеді.
5. "Цифрлық үкіметтің" веб-порталына орналастыру үшін цифрландыру саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік органның жауапты қызметкері бекітілген Қабылдау кестесін тоқсан басталғанға дейін кем дегенде күнтізбелік он бес күн бұрын жібереді.
6. Бейнеконференц-байланыс арқылы қабылдау туралы әкімшілік рәсімге қатысушының арызына берген мемлекеттік органдардың шешімдері мынадай түрлерге бөлінеді:
1) бейнеконференц-байланыс арқылы қабылдау күнін және өткізу уақытын белгілеу;
2) егер мәселе мемлекеттік органның құзыретіне жатпаса, өтінішті қанағаттандырудан бас тарту.
Бейнеконференц-байланыс арқылы қабылдау туралы жолданымды қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін мемлекеттік орган әкімшілік рәсімге қатысушыға әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік беруге міндетті, бұл туралы әкімшілік рәсімге қатысушы алдын ала, бірақ әкімшілік акт қабылданғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етіледі.
Тыңдау Кодекстің 73-бабының талаптарына сәйкес жүргізіледі.

7. Уведомление о принятом решении государственного органа направляется на адрес электронной почты и в личный кабинет участника административной процедуры посредством портала "цифрового правительства", а также сообщается оператору и Государственной корпорации, в котором будет проведен прием посредством видеоконференцсвязи в соответствии с перечнем Государственной корпорации, в которых установлено оборудование по приему обращений посредством видеоконференцсвязи, размещенным на веб-портале "цифрового правительства.
8. При завершении регистрации участников административной процедуры на прием к руководителям государственного органа на предстоящий месяц в пределах утвержденного графика приема, ответственный сотрудник государственного органа составляет расписание приема посредством видеоконференцсвязи (далее – расписание) и не позднее трех рабочих дней до начала месяца, в котором запланировано проведение онлайн-приема, передает его оператору и Государственной корпорации.
9. Оператор в течение одного рабочего дня после поступления расписания размещает его на веб-портале "цифрового правительства".
10. Срок административной процедуры, возбужденной на основании обращения, составляет пятнадцать рабочих дней со дня регистрации обращения, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Срок рассмотрения жалобы составляет двадцать рабочих дней со дня регистрации жалобы, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Приложение
к Правила обращения
посредством
видеоконференцсвязи
участников административной
процедуры к руководителям
государственных органов
и их заместителям
Форма заполнения обращения посредством видеоконференцсвязи

7. Мемлекеттік органның қабылданған шешімі туралы хабарламасы әкімшілік рәсімге қатысушының электрондық поштасының мекенжайына немесе оның жеке кабинетіне "цифрлық үкіметтің" порталы арқылы жіберіледі, сондай-ақ операторға және "цифрлық үкіметтің" веб-порталына орналастырылған бейнеконференц-байланыс арқылы қабылдау бойынша жабдықтар орнатылған Мемлекеттік корпорацияның тізбесіне сәйкес, бейнеконференц-байланыс арқылы қабылдау жүргізілетін Мемлекеттік корпорацияға хабарланады.
8. Келесі айға бекітілген Кестенің шеңберінде мемлекеттік орган басшыларының қабылдауына әкімшілік рәсімге қатысушыларды тіркеу аяқталған кезде, мемлекеттік органның жауапты қызметкері бейнеконференц-байланыс арқылы қабылдау кестесін (бұдан әрі – кесте) жасайды және бейнеконференц-байланыс арқылы қабылдау жоспарланған ай басталмай тұрып үш күннен кешіктірмей операторға және Мемлекеттік корпорацияға хабарлайды.
9. Оператор кесте келіп түскеннен кейін бір жұмыс күн ішінде оны "цифрлық үкіметтің" веб-порталында орналастырады.
10. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, жолданым негізінде қозғалған әкімшілік рәсімнің мерзімі жолданым тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күнін құрайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, шағымды қарау мерзімі шағым тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күнін құрайды.
Әкімшілік рәсімге қатысушылардың
мемлекеттік органдардың
басшыларына және олардың
орынбасарларына
бейнеконференц-байланыс
арқылы жолданым беру
қағидаларына
қосымша
Бейнеконференц-байланыс арқылы жолданымды толтырудың үлгісі