О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 19 июня 2026 года № 234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2026 года № 39006
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
К. Турсынбаев
Приложение
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 234
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 января 2015 года № 48 "Об утверждении Программы курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб, а также образца свидетельства об их окончании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10382), следующее изменение:
в Программе курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб, утвержденной указанным приказом:
в приложении 1 к указанной Программе:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Законы и нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность подразделений противопожарных служб на объекте
1
1
-
".
2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 апреля 2017 года № 240 "Об утверждении Правил проведения аудита в области пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15099), следующее изменение:
в Правилах проведения аудита в области пожарной безопасности, утвержденных указанным приказом:
приложение изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15422), следующие изменения:
в Уставе службы противопожарной службы, утвержденном указанным приказом:
в пункте 5:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) расписание выезда – документ, определяющий состав сил и средств, привлекаемых к тушению пожаров в столице, административных центрах областей, городах республиканского и областного значения;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2026 жылғы 19 маусымдағы № 234 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 маусымда № 39006 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушы
К. Турсынбаев
Қазақстан Республикасы
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 234 бұйрығына
қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарының бағдарламасын, сондай-ақ оларды бітіргені туралы куәліктің үлгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 24 қаңтардағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10382 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарының бағдарламасында:
көрсетілген бағдарламаның 1-қосымшасында:
1-реттік нөмірінің жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Объектідегі өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің қызметін реттейтін заңдар және нормативтік құқықтық актілер
1
1
-
".
2. "Өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 3 сәуірдегі № 240 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15099 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өрт қауіпсіздігі саласында аудит жүргізу қағидаларында:
қосымша осы Тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15422 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысында:
5-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) шығу кестесі – астанада, облыстардың әкiмшiлiк орталықтарында, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда өртті сөндіруге тартылатын күштер мен құралдардың құрамын айқындайтын құжат;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Руководство гарнизонной и караульной службами осуществляется на принципах единоначалия:
в территориальных гарнизонах – начальником Департамента по чрезвычайным ситуациям столицы, областей, городов республиканского значения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Департамент);
в городских гарнизонах – начальниками городских Управлений (Отделов) по чрезвычайным ситуациям Департамента;
в районных гарнизонах – начальниками районных Управлений (Отделов) по чрезвычайным ситуациям Департамента.";
абзац девятый пункта 59 изложить в следующей редакции:
"организовывает и проводит индивидуальную работу по воспитанию у сотрудников добросовестного отношения к порученному делу, сознательной дисциплины, бдительности, высоких моральных качеств, точного выполнения законов, присяги, приказов начальников, чуткого и внимательного реагирования на заявления и обращения физических и юридических лиц;".
4. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 510 "Об утверждении Правил осуществления деятельности исследовательских испытательных пожарных лабораторий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15540), следующее изменение:
в Правилах осуществления деятельности исследовательских испытательных пожарных лабораторий, утвержденных указанным приказом:
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Ценные вещи, легковоспламеняющиеся вещества и изделия их содержащие, иные объекты, опасные для жизни и здоровья людей или окружающей среды, а также громоздкие и хрупкие предметы отправке по почте не подлежат. Транспортировка объектов, которые не могут пересылаться по почте, обеспечивается лицом (органом), назначившим исследование.".
5. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867), следующие изменения:
в Правилах пожарной безопасности, утвержденных указанным приказом:
пункты 160 и 161 изложить в следующей редакции:
"160. В населенных пунктах сельской местности, садоводческих товариществах, дачных кооперативах (товариществах, потребительских кооперативах, некоммерческих партнерствах), на территории которых не размещены подразделения противопожарной службы, правлениями указанных некоммерческих объединений организовываются общественные объединения добровольных пожарных формирований граждан Республики Казахстан, а также обеспечивается приобретение, хранение в специально отведенном для этого месте или в индивидуальных жилых домах (надворных постройках) пожарных мотопомп с комплектом пожарных рукавов и стволов, первичных средств пожаротушения, немеханизированного инструмента и пожарного инвентаря, которые используются при тушении пожаров.
Из числа членов общественных объединений добровольных пожарных формирований назначаются лица, обеспечивающие доставку к месту пожара пожарных мотопомп с необходимым комплектом рукавов и стволов в соответствии с требованиями документов по стандартизации.
Указанные населенные пункты обеспечиваются прицепными мобильными комплексами пожаротушения с пожарными мотопомпами.

"7. Гарнизондық және қарауылдық қызметтерін басқару дара басшылық негізінде жүзеге асырылады:
аумақтық гарнизондарда – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және төтенше жағдайлар департаментінің (бұдан әрі – Департамент) бастығы;
қалалық гарнизондарда – Департаменттің қалалық Төтенше жағдайлар басқармасының (Бөлімінің) бастықтары;
аудандық гарнизондарда – Департаменттің аудандық Төтенше жағдайлар басқармасының (Бөлімінің) бастықтары.";
59-тармағының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қызметкерлерді тапсырылған іске адал қарауға, саналы тәртіпке, қырағылыққа, жоғары моральдық қасиеттерге, заңдарды, анттарды, бастықтардың бұйрықтарын дәл орындауға, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері мен өтініштеріне сезімтал және мұқият ден қоюға тәрбиелеу бойынша жеке жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді;".
4. "Зерттеу сынау өртке қарсы зертханалардың қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 510 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15540 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Зерттеу сынау өртке қарсы зертханаларының қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Бағалы заттар, тез тұтанатын және олардан тұратын бұйымдар, адамдардың өмірімен денсаулығына немесе қоршаған ортаға қауіпті өзге де объектілер, сондай-ақ көлемді және сынғыш заттар пошта арқылы жөнелтуге жатпайды. Пошта арқылы бере алмайтын, объектілерді тасымалдауды зерттеу тағайындаған адам (орган) қамтамасыз етеді.".
5. "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларында:
160 және 161-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Аумағында өртке қарсы қызмет бөлімшелері орналастырылмаған ауылдық жердегі елді мекендерде, бау-бақша серіктестіктерінде, саяжай кооперативтерінде (серіктестіктерде, тұтыну кооперативтерінде, коммерциялық емес серіктестіктерде) көрсетілген коммерциялық емес бірлестіктердің басқармалары Қазақстан Республикасы азаматтарының ерікті өрт сөндіру құралымдарының қоғамдық бірлестіктерін ұйымдастырады, сондай-ақ осы үшін арнайы бөлінген орында немесе жеке тұрғын үйлерде (аулалық құрылыстарда) өрт жеңқұбырлары мен оқпандары жиынтығы бар өрт сөндіру мотопомпаларын, бастапқы өрт сөндіру құралдарын, өрт сөндіру кезінде пайдаланылатын механикаландырылмаған құрал-саймандар мен өрт сөндіру мүкәммалдарын сатып алу, сақтау стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарына сәйкес қамтамасыз етіледі.
Ерікті өрт сөндіру құралымдары мүшелерінің қоғамдық бірлестіктері қатарынан өрт орнына қажетті жеңқұбырлар мен оқпандар жиынтығы бар өрт сөндіру мотопомпаларын жеткізуді қамтамасыз ететін адамдар тағайындалады.
Аталған елді мекендер өрт сөндіру мотопомпалары бар тіркемелі мобильді өрт сөндіру кешендерімен қамтамасыз етіледі.

161. На территории сельских населенных пунктов, садоводческих товариществ, дачных кооперативов, блок-контейнерных зданий местными исполнительными органами и правлениями объединений физических лиц, устанавливаются средства звуковой сигнализации для оповещения людей о пожаре, хранится запас воды для целей пожаротушения, а также предусматривается необходимость вызова подразделений противопожарной службы.";
пункт 1174 изложить в следующей редакции:
"1174. Места погрузки и разгрузки взрывопожароопасных и пожароопасных веществ и материалов оборудуются:
1) специальными приспособлениями, обеспечивающими безопасные в пожарном отношении условия проведения работ (стойки, щиты, трапы, носилки). При этом для стеклянной тары следует предусмотреть тележки или специальные носилки, имеющие гнезда. Допускается переносить стеклянную тару в исправных корзинах с ручками, обеспечивающими возможность перемещения их двумя работающими;
2) средствами пожаротушения в соответствии с минимальным перечнем необходимых первичных средств пожаротушения, определенными приложением 11 к настоящим Правилам;
3) исправным стационарным или временным освещением, соответствующим классу зоны в соответствии с ПУЭ.
На территории морских портов, портовых зон, а также складов временного хранения у порта, не допускаются стоянка, размещение либо временное хранение крупнотоннажных грузовых автотранспортных средств, топливные баки которых заполнены топливом более чем на 100 литров.".
6. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 359 "Об утверждении Правил выдачи заключения о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36695), следующие изменения:
в Правилах выдачи заключения о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Выдача заключения о соответствии объекта требованиям пожарной безопасности осуществляется Департаментами по чрезвычайным ситуациям столицы, областей, городов республиканского значения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – услугодатель).";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Наименование услугодателя
Департаменты по чрезвычайным ситуациям столицы, областей, городов республиканского значения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
".
Приложение к Перечню
исполняющего обязанности
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 19 июня 2026 года № 234
Приложение
к Правилам проведения аудита
в области пожарной
безопасности
Форма
Утверждаю
Руководитель экспертной
организации
________________________
наименование экспертной
организации,
________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись, дата, печать
ЗАКЛЮЧЕНИЕ АУДИТА В ОБЛАСТИ ПОЖАРНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
№ _______ от "__" _________ 20___ г.
______________________________________________________________
наименование объекта оценки, адрес
Заключение в течение 5 рабочих дней поступило в __________________
______________________________________________________________
территориальный орган Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Входящий №_____ дата ____________

161. Ауылдық елді мекендердің, бау-бақша серіктестіктерінің, саяжай кооперативтерінің, блок-контейнерлік ғимараттардың аумақтарында жергілікті атқарушы органдар және жеке тұлғалар бірлестіктерінің басқармалары өрт туралы адамдарды құлақтандыру үшін дыбыстық сигнализация құралдарын орнатады, өрт сөндіру мақсаттары үшін су қорын сақтайды, сондай-ақ өртке қарсы қызмет бөлімшелерін шақыру қажеттілігі белгілейді.";
1174-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1174. Жарылыс-өрт қауіпті және өрт қауіпті заттар мен материалдарды тиеу және түсіру орындары:
1) өрт тұрғысынан қауіпсіз жұмыс жүргізу жағдайларын қамтамасыз ететін арнайы құралдармен (тіреулер, қалқандар, траптар, зембілдер) жабдықталады. Бұл ретте шыны ыдыс үшін арбалар немесе ұяшықтары бар арнайы зембілдер көзделуі тиіс. Шыны ыдысты екі жұмысшының ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз ететін тұтқалары бар жарамды себеттермен тасымалдауға жол беріледі;
2) осы Қағидаларға 11-қосымшада айқындалған бастапқы өрт сөндіру құалдарының қажетті ең аз тізбесіне сәйкес өрт сөндіру құралдарымен жабдықталады;
3) ЭҚЕ сәйкес аймақтың класына тура келетін жарамды стационарлық немесе уақытша жарықтандырумен жабдықталады.
Теңіз порттарының, порт аймақтарының, сондай-ақ порттың жанындағы уақытша сақтау қоймаларының аумағында отын бактары 100 литрден астам отынмен толтырылған ірі тоннажды жүк автокөлігі құралдарын қоюға, орналастыруға не уақытша сақтауға жол берілмейді.".
6. "Объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 359 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36695 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды беру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды беруді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Төтенше жағдайлар департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.";
көрсетілген қағидаларының 2-қосымшасында:
2-реттік нөмірінің жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Төтенше жағдайлар департаменттері
".
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 19 маусымдағы
№ 234 Тізбеге қосымша
Өрт қауіпсіздігі саласында
аудит жүргізу қағидаларына
қосымша
Нысан
Бекітемін
Сараптама ұйымының
басшысы
_______________________
сараптама ұйымының атауы,
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда),
қолы, күні, мөр
ӨРТ ҚАУІПСІЗДІГІ САЛАСЫНДАҒЫ АУДИТ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
20___ ж. "__"_________ № _____________
___________________________________________________________________
бағалау объектісінің атауы, мекенжайы
Қорытынды 5 жұмыс күні ішінде келіп түсті _______________________
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрілігінің аумақтық органы
Кіріс №_____ күні ____________

1. Сведения о заказчике и исполнителе:
1.1 Сведения о заказчике
Полное и сокращенное наименование заказчика _____________________
______________________________________________________________
наименование организации заказчика
Местонахождение ______________________________________________
Руководитель организации _______________________________________
1.2. Сведения об исполнителе - экспертной организации
(полное и сокращенное наименование исполнителя)
_______________________________________________________________
наименование организации исполнителя
Местонахождение _______________________________________________
Руководитель организации ________________________________________
Экспертная организация аккредитована на осуществление деятельности
по аудиту в области пожарной безопасности.
Аттестат аккредитации № ____ от ___года, действительно до ______ года.
2. Основание проведения аудита в области пожарной безопасности.
Основанием для проведения аудита в области пожарной безопасности является
договор (копия прилагается).
3. Аудит в области пожарной безопасности проводится в целях определения
соответствия объекта требованиям пожарной безопасности.
4. Лица, участвовавшие в проведении аудита в области пожарной безопасности:
4.1. Фамилии, имена и отчества (при его наличии) должностных лиц представителей
заказчика и исполнителя, организации, эксплуатирующей объект, в присутствии
которых проводилось обследование
_________________________________________________________________
5. Объект, в отношении которого проводится аудит в области пожарной безопасности.
Наименование в соответствии с фактическим использованием:
______________________________________________________________
указать наименование зданий, сооружений, территорий
Класс функциональной пожарной опасности: _______________________
Адрес: ________________________________________________________
Вид права: собственность, аренда, оперативное управление:
______________________________________________________________
6. Определение требований пожарной безопасности, на основе которых
проведен аудит в области пожарной безопасности.
Перечень законов и нормативных правовых актов, регламентирующих
требования пожарной безопасности для объекта
______________________________________________________________
______________________________________________________________
указывается перечень
7. Общетехническая характеристика объекта.
Предприятие, организация осуществляет вид деятельности:
______________________________________________________________
Здания, помещения предназначены для: ____________________________
Здания, помещения представляют собой: ___________________________
Этажность: _____________________________________________________
Фундамент здания: ______________________________________________
Стены наружные (материал): _____________________________________
Внутренние стены и перегородки (материал):_______________________
Кровля (тип, материал): __________________________________________
Лестницы (материал): ___________________________________________
Высота здания: _________________________________________________
Площадь здания, помещений: _____________________________________
Объем здания: __________________________________________________
Освещение: ____________________________________________________
Вентиляция: ____________________________________________________
Отопление: _____________________________________________________
Объект охраняется: ______________________________________________

1. Тапсырыс беруші және орындаушы туралы мәліметтер:
1.1 Тапсырыс беруші туралы мәліметтер
Тапсырыс берушінің толық және қысқартылған атауы _______________
______________________________________________________________
тапысырыс беруші ұйымның атауы
Тұратын жері __________________________________________________
Ұйым басшысы ________________________________________________
1.2. Орындаушы сараптама ұйымы туралы мәліметтер (орындаушының
толық және қысқартылған атауы)
______________________________________________________________
орындаушы ұйымның атауы
Тұратын жері
______________________________________________________________
Ұйымның басшысы
______________________________________________________________
Сараптама ұйымы өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі қызметті жүзеге асыруға аккредиттелген. ____ жылғы № ____ аккредиттеу аттестаты _______ жылға дейін жарамды.
2. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жүргізудің негізі. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жүргізудің негізі шарт болып табылады (көшірмесі қоса беріледі).
3. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит объектінің өрт қауіпсіздігі саласындағы талаптарға сәйкестігін анықтау мақсатында жүргізіледі.
4. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудитті жүргізуге қатысушы адамдар:
4.1. Тапсырыс беруші және орындаушы, ұйым, пайдаланылған объекті өкілдерінің лауазымды адамдарының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), олардың қатысуымен тексеру жүргізілді
______________________________________________________________
5. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жүргізілетін объект.
Нақты пайдаланылуына сәйкес атауы:
______________________________________________________________
ғимараттардың, құрылыстардың, аумақтардың атауы көрсетілуі тиіс
Функционалды өрт қауіптілігінің сыныбы:
______________________________________________________________
Мекенжайы:___________________________________________________
Құқық түрі: жеке меншік, жалға алу, жедел басқаруда:
______________________________________________________________
6. Өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит негізінде жүргізілген өрт қауіпсіздігі талаптарының айқындалуы.
Объектіге арналған өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін заңдар мен нормативтік құқықтық актілер тізбесі
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тізбесі көрсетіледі
7. Объектінің жалпы техникалық сипаттамасы.
Кәсіпорын, ұйым мынадай қызмет түрін жүзеге асырады:
______________________________________________________________
Ғимарат, үй-жай мыналарға арналған:
______________________________________________________________
Ғимарат, үй-жай мыналар болып табылады:
______________________________________________________________
Қабаттылығы:
______________________________________________________________
Ғимарат іргетасы:
______________________________________________________________
Сыртқы қабырғалары (материалы):
________________________________________________
Ішкі қабырғалары және бөлу қабырғалары (материалы):
______________________________________________________________
Жабыны (түрі, материалы):
______________________________________________________________
Сатысы (материалы):
______________________________________________________________
Ғимарат биіктігі:
______________________________________________________________
Ғимарат, үй-жай ауданы:
______________________________________________________________
Ғимарат көлемі:
______________________________________________________________
Жарық беру:
______________________________________________________________
Желдету:
______________________________________________________________
Жылу беру:
______________________________________________________________
Объектіні:
______________________________________________қорғайды

8. Документарная проверка
№ п/п
наименование документации
имеется
отсутствует
примечание
1
Приказ о назначении лиц, ответственных за обеспечение пожарной безопасности
2
Удостоверения о прохождении сотрудников пожарно-технического минимума
3
Приказы об установлении противопожарного режима
4
Инструкция о мерах пожарной безопасности на объекте
5
Журнал регистрации вводных, первичных, повторных и целевых противопожарных инструктажей
6
Акт ввода в эксплуатацию автоматических система обнаружения и тушения пожаров, систем дымоудаления и оповещения людей (при его наличии)
4
План-график работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту систем обнаружения и тушения пожаров, систем дымоудаления и оповещения людей
8
Акты проверки работоспособности систем внутреннего и наружного противопожарного водоснабжения
9
Протокол эксплуатационных испытаний металлических пожарных лестниц и ограждений кровли
10
Журнал учета наличия и технического состояния первичных средств пожаротушения
11
Протокол проверки состояния огнезащитной обработки
12
Акты замеров сопротивления изоляции силового и осветительного электрооборудования, электросети
13
Протокол проверки сопротивлений заземлителей и заземляющих устройств
Информация о дополнительно подверженной анализу документации,
характеризующую пожарную опасность объекта, а также уровень
подготовки персонала:
______________________________________________________________
______________________________________________________________

8. Құжаттамалық тексеру
Р/с
Құжаттаманың атауы
бар
жоқ
ескертпе
1
Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамдарды тағайындау туралы бұйрық
2
Қызметкерлердің өрт-техникалық минимум өткендігі туралы куәліктері
3
Өртке қарсы режимді белгілеу туралы бұйрық
4
Объектідегі өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулық
5
Өртке қарсы негізгі, бастапқы, қайталау және нысаналы нұсқамалар тіркеу журналы
6
Өртті анықтаудың және сөндірудің, түтіннен тазарту және адамдарды құлақтандыру (ол болған кезде) автоматты жүйелерді пайдалануға енгізу актілері
7
Өртті анықтау және сөндіру жүйелерін, түтіннен тазарту және жүйелерін техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын алу жөндеу жөніндегі жұмыстардың жоспар-кестесі
8
Сыртқы және ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін тексеру актілері
9
Жабынның металл өрт сөндіру сатылары мен қоршауларын пайдаланылудың сынау хаттамасы
10
Бастапқы өрт сөндіру құралдарының бар-жоғын және техникалық жай-күйін есепке алу журналы
11
Отқа қарсы өңдеудің жай-күйін тексеру хаттамасы
12
Күштік және жарық беру электр жабдықтарын, электр желілерін оқшаулау қарсылығын өлшеу актілері
13
Жерге тұйықтайтын және жерге тұйықтағыш кедергілерді тексеру хаттамасы
Объектінің өрт қауіптілігін сипаттайтын, қосымша талдау жүргізілген құжаттама, сондай-ақ персоналдың даярлық деңгейі туралы қосымша ақпарат:
______________________________________________________________
______________________________________________________________

9. Результаты обследования объекта. Изложение выявленных нарушений
с указанием статей, пунктов требований, установленных законодательством
Республики Казахстан, место обнаружения нарушений:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
______________________________________________________________
Примечание: В случае отсутствия нарушений требований пожарной безопасности,
установленных законодательством Республики Казахстан производится
соответствующая запись об отсутствии нарушений.
10. Выводы об обеспечении или не обеспечении пожарной безопасности объекта.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
11. Дополнительные условия настоящего заключения.
Заключение теряет силу в случаях:
ликвидации или смены заказчика (юридического лица, индивидуального
предпринимателя, физического лица);
не указанных в настоящем заключении (то есть вновь допущенных) нарушений
требований пожарной безопасности: архитектурно-строительных, объемно-
планировочных решений зданий (сооружений); технологических процессов,
территорий. А также в случаях изменения классов функциональной пожарной
опасности (функционального назначения) объекта или его частей, капитального
ремонта, реконструкции, технического перевооружения.
12. Перечень использованных нормативных актов и документов, справочных
источников и исходных данных, и другой информации:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
14. Приложения: документы по аккредитации; копии документов об образовании
лиц, участвующих в проведении аудита; договор на проведение работ по аудиту
в области пожарной безопасности; копии подтверждающих документов по пункту 8
заключения.
Представители объекта аудита (заказчика):
__________________ ____________________ _______________________
должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________ _____________________ _____________________
должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представители экспертной организации, проводившей аудит:
___________________ _____________________ _____________________
должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________ _____________________ _____________________
должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Прошито, скреплено печатью.
Листов _________________________ на обороте последнего листа

9. Объектіні тексерудің нәтижелері. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптардың баптарын, тармақтарын көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жазу:
1._____________________________________________________________
2._____________________________________________________________
3._____________________________________________________________
______________________________________________________________
Ескертпе: Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылық болмаған жағдайда, бұзушылықтың болмауы туралы тиісті жазба жүргізіледі.
10. Обьектінің өрт қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуі немесе қамтамасыз етілмегендігі туралы қорытындылар.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
11. Осы қорытындының қосымша шарттары.
Қорытынды мынадай:
тапсырыс беруші таратылған және ауысқан (заңды тұлға, жеке кәсіпкер, жеке тұлға);
осы қорытындыда көрсетілмеген (яғни қайтадан жол берілген) өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтар: ғимараттың (құрылыстың) сәулет-құрылыс, көлемдік-жоспарлау шешімдері; технологиялық процестер, аумақтар. Сондай-ақ, объектінің немесе оның бөлігінің өрт қауіптілігінің (функционалдық мақсатының) сыныбы өзгерген, күрделі жөндеу, реконструкциялау, техникалық қайта жарақтау жағдайларында күшін жояды.
12. Пайдаланылған нормативтік актілер мен құжаттардың, анықтамалық көздер мен бастапқы деректердің және басқа да ақпараттың тізбесі:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
14. Қосымша: аккредиттеу құжаттары; аудит жүргізуге қатысатын адамдардың білімі туралы құжаттардың көшірмелері; өрт қауіпсіздігі саласындағы аудит жөніндегі жұмысты жүргізу шарты; қорытындының 8-тармағы бойынша растайтын құжаттардың көшірмелері.
Аудит объектісінің (тапсырыс берушінің) өкілдері:
_______________ __________________ ____________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________ _______________ ____________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Аудитті жүргізген сараптама ұйымының өкілдері:
__________________ _________________ __________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________ __________________ _________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тігілген, мөрмен куәландырылған.
Парақтар ________________________
соңғы парақтың артқы бетінде