О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 210 "Об утверждении Правил сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июня 2026 года № 411. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2026 года № 39000
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики от 29 апреля 2025 года № 210 "Об утверждении Правил сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36037) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета столицы, области, города республиканского значения, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета столицы, области, города республиканского значения, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности (далее – Правила).";
в Правилах сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета столицы, области, города республиканского значения, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности";
абзацы первый и второй пункта 1 изложить в следующей редакции:

"Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 210 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 18 маусымдағы № 411 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 маусымда № 39000 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 210 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36037 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидалары";
1-тармақтың бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета столицы, области, города республиканского значения, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 130 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок сертификации должностных лиц, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности:
1) администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета столицы, области, города республиканского значения;";
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) кандидат – должностное лицо администратора республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета столицы, области, города республиканского значения, администратора местных бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению районного (города областного значения) бюджета, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченное на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности, претендующее на получение сертификата;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета столицы, области, города республиканского значения, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности";
часть третью пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Кандидатам, получившим положительный результат, выдается сертификат об обучении и прохождении экзамена должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета столицы, области, города республиканского значения, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по форме согласно приложению к настоящим Правилам.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"1. Осы Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 130-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау тәртібін:
1) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органдар;";
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кандидат – сертификат алуға үміткер республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және республикалық бюджетті, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органдардың, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамы;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттауды өткізу тәртібі";
16-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Оң нәтиже алған кандидаттарға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдардың оқығаны және емтиханнан өткені туралы сертификат беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 18 июня 2026 года № 411
Приложение
к Правилам сертификации
должностных лиц
администраторов бюджетных
программ и уполномоченных
органов по исполнению
республиканского бюджета,
бюджета столицы, области,
города республиканского
значения, районного (города
областного значения) бюджета,
уполномоченных на ведение
бухгалтерского учета
и составление финансовой отчетности
форма
____________________________________________________
наименование организации
СЕРТИФИКАТ
об обучении и прохождении экзамена должностных лиц администраторов бюджетных
программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета,
бюджета столицы, области, города республиканского значения, районного
(города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение
бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности № _____
выдан(а) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Председатель экзаменационной комиссии
______________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель организации
______________ ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ № ___________________________________________
(дата) (идентификационный номер)
___________________ (указать город)

2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін өткен соң орналастырылуын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылдың 1 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 18 маусымдағы
№ 411 бұйрығына
қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшілерінің және
республикалық бюджетті,
астананың, облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың бюджетін, аудандық
(облыстық маңызы бар қаланың)
бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органдардың
бухгалтерлік есепті жүргізуге
және қаржылық есептілікті
жасауға уәкілеттік берілген
лауазымды адамдарын
сертификаттау қағидаларына
қосымша
нысан
_____________________________________________________________ ұйымның атауы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдардың оқығаны және емтиханнан өткені туралы СЕРТИФИКАТ № _____
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) берілді
Емтихан комиссиясының төрағасы
____________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ұйым басшысы
____________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_______________ № _____________________________________________
(күні) (сәйкестендіру нөмірі)
___________________
(қаланы көрсету)