О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 июля 2021 года № 263 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июля 2021 года № 400 "Об утверждении Правил стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими регламентами"
Совместный приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 17 июня 2026 года № 116 и Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 15 июня 2026 года № 299. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2021 года № 38999
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 июля 2021 года № 263 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июля 2021 года № 400 "Об утверждении Правил стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими регламентами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23867) следующие изменения и дополнения:
в Правилах стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими регламентами, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 3 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) самоходное шасси - шасси транспортного средства категории N, оснащенное кабиной и двигателем, которое может с ограничениями временно участвовать в дорожном движении;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды ынталандыру қағидаларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 21 шiлдедегi № 263 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 шiлдедегi № 400 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырлар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 17 маусымдағы № 116 және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 15 маусымдағы № 299 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылы 19 маусымда № 38999 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды ынталандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 21 шiлдедегi № 263 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 шiлдедегi № 400 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23867 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды ынталандыру қағидаларында:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) өздігінен жүретін шасси – кабинамен және қозғалтқышпен жабдықталған, жол қозғалысына уақытша шектеулермен қатыса алатын N санатындағы көлік құралының шассиі;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Стимулирование производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) (далее – экологически чистые транспортные средства) предоставляется производителю при выполнении следующих требований:
1) производитель зарегистрирован на территории Республики Казахстан;
2) производителю присвоен международный идентификационный код изготовителя (WMI-код), и производитель осуществляет операции по нанесению индивидуального идентификационного номера (VIN-код) на неразъемные составляющие кузова (кабины), шасси или специально изготовленные номерные таблички автомобильных транспортных средств;
3) осуществление производства, по меньшей мере, одного из следующих экологически чистых автомобильных транспортных средств: соответствующий экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза, с электродвигателем;
4) наличие действующего соглашения о промышленной сборке транспортных средств.
При этом стимулирование производства в Республике Казахстан экологически чистых транспортных средств категорий N и M, изготовленных на базе самоходного шасси, произведенного в Республике Казахстан, предоставляется производителю при выполнении следующих требований:
1) производитель зарегистрирован на территории Республики Казахстан;
2) производителю присвоен международный идентификационный код изготовителя (WMI-код), и производитель осуществляет операции по нанесению индивидуального идентификационного номера (VIN-код) на неразъемные составляющие кузова (кабины), самоходного шасси или специально изготовленные номерные таблички автомобильных транспортных средств;
3) наличие действующего соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам по коду ТН ВЭД ЕАЭС 8707 90 900 9;
4) наличие договора купли-продажи с отечественным производителем самоходного шасси, имеющим в наличии действующее соглашение о промышленной сборке транспортных средств по коду 8704 ТН ВЭД ЕАЭС, с указанием идентификационного номера самоходного шасси.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Для заключения договора на финансирование производитель представляет Оператору заявление о заключении договора на финансирование (в произвольной форме) с приложением следующих документов:
1) копии учредительных документов для юридического лица или копия удостоверения личности и выписка из реестра индивидуальных предпринимателей для физического лица;

"4. Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) (бұдан әрі – экологиялық таза көлік құралдары) өндіруді ынталандыру өндірушіге мынадай талаптар орындалған кезде ұсынылады:
1) өндіруші Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген;
2) өндірушіге өндірушінің халықаралық сәйкестендіру нөмірі (WMI-код) берілген және өндіруші жеке сәйкестендіру нөмірін (VIN-кодын) автомобиль көлік құралдарының шанағының (кабинасының), шассиінің ажыратылмас құраушыларына немесе арнайы жасалған нөмірлік тақтайшаларға жазу бойынша операцияларды жүзеге асырады.
3) мынадай экологиялық таза: Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электрлі қозғалтқышы бар автомобиль көлік құралдарының кем дегенде біреуін өндіруді жүзеге асыру;
4) көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы қолданыстағы келісімнің болуы.
Бұл ретте Қазақстан Республикасында өндірілген өздігінен жүретін шасси базасында дайындалған N және M санаттағы экологиялық таза көлік құралдарының өндірісін ынталандыру өндірушіге мынадай талаптар орындалған кезде ұсынылады:
1) өндіруші Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген;
2) өндірушіге дайындаушының халықаралық сәйкестендіру коды (WMI-код) берілді және өндіруші шанақтың (кабинаның), өздігінен жүретін шассидің ажырамас құрамдас бөліктеріне немесе автомобиль көлік құралдарының арнайы дайындалған нөмірлік тақтайшаларына жеке сәйкестендіру нөмірін (VIN-код) салу жөніндегі операцияларды жүзеге асырады;
3) ЕАЭО СЭҚ ТН 8707 90 900 9 коды бойынша көлік құралдарына компоненттерді өнеркәсіптік жинау туралы қолданыстағы келісімнің болуы;
4) өздігінен жүретін шассидің сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, ЕАЭО СЭҚ ТН 8704 коды бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы қолданыстағы келісімі бар өздігінен жүретін шасси жасаушы отандық өндірушімен сатып алу-сату шартының болуы.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қаржыландыру шартын жасасу үшін өндіруші Операторға мынадай құжаттарды қоса беріп, қаржыландыру шартын жасасу туралы өтініш (еркін нысанда) ұсынады:
1) заңды тұлға үшін өндірушінің құрылтай құжаттарының көшірмелері немесе жеке тұлға үшін жеке куәліктің көшірмесі және жеке кәсіпкерлер тізілімінен үзінді;

2) справка, подписанная руководителем и главным бухгалтером производителя (при наличии), скрепленная печатью (при наличии) производителя, с указанием банковских реквизитов и расчетных счетов производителя, на которые перечисляется финансирование;
3) копия документа о присвоении WMI-кода, заверенная руководителем производителя (для производителей экологически чистых автомобильных транспортных средств);
4) копия соглашения о промышленной сборке транспортных средств с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности (для производителей экологически чистых автомобильных транспортных средств);
5) копия соглашения о промышленной сборке компонентов к транспортным средствам и (или) сельскохозяйственной технике с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности (для производителей компонентов к экологически чистым автомобильным транспортным средствам; для производителей экологически чистых автомобильных транспортных средств категории N и M, изготовленных на базе самоходного шасси, произведенного в Республике Казахстан);
6) копия соглашения о промышленной сборке сельскохозяйственной техники с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности (для производителей экологически чистой самоходной сельскохозяйственной техники);
7) свидетельство или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя (при наличии);
8) копия одобрения типа транспортного средства либо свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства, либо иного документа об оценке соответствия, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования (для производителей экологически чистых автомобильных транспортных средств);
9) копия сертификата соответствия самоходной сельскохозяйственной техники, выданного органом по подтверждению соответствия, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования (для производителей экологически чистой самоходной сельскохозяйственной техники):
10) копия договора купли-продажи с отечественным производителем самоходного шасси, имеющим в наличии действующее соглашение о промышленной сборке транспортных средств по коду 8704 ТН ВЭД ЕАЭС, с указанием идентификационного номера самоходного шасси (для производителей экологически чистых автомобильных транспортных средств категорий N и M, изготовленных на базе самоходного шасси, произведенного в Республике Казахстан).
Уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности по запросу Оператора предоставляет ему перечень юридических лиц, осуществляющих производство самоходных шасси в рамках заключенных соглашений о промышленной сборке транспортных средств.";

2) өндірушінің басшысы және бас бухгалтері (болған кезде) қол қойған, өндірушінің мөрімен бекітілген (болған кезде), оған қаржыландыру аударылатын өндірушінің банктік деректемелері және есеп шоттары көрсетілген анықтама;
3) WMI-кодын беру құжатының өндірушінің басшысы растаған көшірмесі (экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын өндірушілер үшін);
4) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің көшірмесі (экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын өндірушілер үшін);
5) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен көлік құралдарына және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасына құрамдастарды өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің көшірмесі (экологиялық таза автомобиль көлік құралдарына құрамдастарды өндірушілер үшін; Қазақстан Республикасында өндірілген өздігінен жүретін шасси базасы негізінде дайындалған N және M санатындағы экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын өндірушілер үшін);
6) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен ауыл шаруашылығы техникасын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімнің көшірмесі (экологиялық таза өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын өндірушілер үшін).
7) заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе анықтама;
8) көлік құралының типін мақұлдауының немесе көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәліктің немесе Қазақстан Республикасының Техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес сәйкестікті бағалау туралы өзге де құжаттың көшірмесі (экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын өндірушілер үшін).
9) Техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, сәйкестікті растаушы органмен берілген, өздігінен жүретін ауыл шаруашылық техникасының сәйкестік сертификатының көшірмесі (экологиялық таза өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын өндірушілер үшін).
10) өздігінен жүретін шассидің сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, ЕАЭО СЭҚ ТН 8704 коды бойынша көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы қолданыстағы келісімі өздігінен жүретін шассиді отандық өндірушімен сатып алу-сату шартының көшірмесі (Қазақстан Республикасында өндірілген өздігінен жүретін шасси базасы негізінде дайындалған N және M санатындағы экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын өндірушілер үшін).
Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган Оператордың сұрауы бойынша оған көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы жасалған келісімдер шеңберінде өздігінен жүретін шассилерді өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлғалардың тізбесін ұсынады.";

пункты 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"12. Для получения финансирования в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил производитель, с которым заключен договор на финансирование, представляет Оператору заявление о предоставлении финансирования (в согласованной с Оператором форме) в бумажном или электронном (посредством цифровой системы Оператора) виде с приложением следующих документов:
расчет финансирования затрат на выплату заработной платы, рассчитываемые за отчетный период, а также затрат на отчисления на страховые взносы по обязательному социальному страхованию, социальный налог, обязательное страхование работников от несчастных случаев при исполнении ими трудовых (служебных) обязанностей (далее - финансирования части затрат на содержание рабочих мест) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
расчет финансирования затрат на оплату электрической и тепловой энергии, используемой в производственных целях (далее - финансирование части затрат на использование энергоресурсов) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
расчет финансирования затрат на оплату труда сотрудников производителя, участвующих в осуществлении научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработках, материальные расходы, непосредственно связанные с выполнением научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок, стоимость услуг по осуществлению научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок сторонними организациями (далее - финансирование части затрат на осуществление научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
расчет финансирования части затрат, связанных с проведением испытаний автомобильных транспортных средств и их компонентов и (или) самоходной сельскохозяйственной техники, транспортировкой образцов автомобильных транспортных средств и их компонентов и (или) самоходной сельскохозяйственной техники до места проведения испытаний и обратно, связанных с выпуском продукции, по форме согласно приложениям 6 или 7 к настоящим Правилам;
расчет финансирования, связанного с поддержкой гарантийных обязательств в отношении автомобильных транспортных средств категории М, в том числе повышенной проходимости категории G, по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
расчет финансирования, связанного с поддержкой гарантийных обязательств в отношении автомобильных транспортных средств категории N, в том числе повышенной проходимости категории G, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
расчет финансирования, связанного с поддержкой гарантийных обязательств в отношении самоходной сельскохозяйственной техники, по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
расчет финансирования, связанного с поддержкой гарантийных обязательств в отношении компонентов к экологически чистым автомобильным транспортным средствам, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
электронный паспорт шасси транспортного средства, произведенного в Республике Казахстан (для производителей экологически чистых автомобильных транспортных средств категорий N и M, изготовленных на базе самоходного шасси, произведенного в Республике Казахстан);

12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қаржыландыруды алу үшін қаржыландыру шарты жасалған өндіруші Операторға қағаз немесе электрондық (Оператордың цифрлық жүйесі арқылы) түрде мынадай құжаттарды қоса бере отырып, қаржыландыру ұсыну туралы өтініші (Оператормен келісілген нысан бойынша) ұсынады:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңге есептелетін жалақыны төлеуге, сондай-ақ міндетті әлеуметтік сақтандыру бойынша сақтандыру жарналарына ақша аударуға шығындар, әлеуметтік салық, қызметкерлер еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаған кезде оларды жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруға кететін шығындарын қаржыландыру есептемесін (бұдан әрі – жұмыс орындарын күтіп-ұстауға кететін шығындардың бір бөлігін қаржыландыру);
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістік мақсаттарда пайдаланылатын электр және жылу энергиясын төлеуге кететін шығындарын қаржыландыру есептемесін (бұдан әрі – энергия ресурстарын пайдалануға кететін шығындардың бір бөлігін қаржыландыру);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерді жүзеге асыруға қатысатын өндіруші қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуге, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерді орындаумен тікелей байланысты материалдық шығыстар, бөгде ұйымдардың ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерді жүзеге асыруы бойынша көрсетілетін қызметтерінің құнына кететін шығындарын қаржыландыру есептемесін (бұдан әрі - ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға кететін шығындардың бір бөлігін қаржыландыру);
осы Қағидаларға 6-қосымшаға немесе 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автомобиль көлік құралдары мен олардың құрамдастарының және (немесе) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының сынақтарын жүргізумен байланысты, өнімді шығарумен байланысты автомобиль көлік құралдарының үлгілері мен олардың компоненттеріне және (немесе) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасына сынақтар жүргізу орындарына дейін және кері қарай тасымалдауға байланысты шығындардың бір бөлігін қаржыландыру есептемесін;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша М санатты, соның ішінде, жүріп өту мүмкіндігі жоғары G санатты автомобиль көлік құралдарына қатысты кепілдік міндеттемелерін қолдаумен байланысты қаржыландыру есептемесін;
осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша N санатты, оның ішінде, жүріп өту мүмкіндігі жоғары G санатты автомобиль көлік құралдарына қатысты кепілдік міндеттемелерін қолдаумен байланысты қаржыландыру есептемесін;
осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасына қатысты кепілдікті міндеттемелерді қолдауға байланысты қаржыландыру есептемесін;
осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экологиялық таза көлік құралдарына құрамдастарына қатысты кепілдікті міндеттемелерді қолдауға байланысты қаржыландыру есептемесін;
көлік құралы шассиінің электрондық паспорты (Қазақстан Республикасында өндірілген өздігінен жүретін шасси базасы негізінде дайындалған N және M санатындағы экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын өндірушілер үшін);

утвержденную плановую калькуляцию себестоимости продукции (одной единицы) в части заявляемых затрат, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, за исключением поддержки гарантийных обязательств, финансирование которой производитель имеет право использовать по своему усмотрению.
Отчет о производстве экологически чистых автомобильных транспортных средств по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам и (или) отчет о производстве самоходной сельскохозяйственной техники по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам и компонентов экологически чистых автомобильных транспортных средств по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам, представляется производителем Оператору в день подачи заявления о предоставлении финансирования.";
"13. Сумма финансирования в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил одного произведенного и подлежащего реализации (реализованного) на территории Республики Казахстан экологически чистого автомобильного транспортного средства и (или) его компонентов, или одной единицы экологически чистой самоходной сельскохозяйственной техники, не должна превышать сумму финансирования, рассчитанную с применением размеров ставок финансирования согласно настоящим Правилам, действующих на дату исполнения производителями расширенных обязательств производителей (импортеров).
Финансирование автомобильных транспортных средств категории M с электродвигателями осуществляется в порядке, определенном в пункте 17 настоящих Правил, как для прочего финансирования.
14. Сумма финансирования в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил определяется или корректируется Оператором в его Инвестиционной политике на соответствующий год, согласованной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, в следующем порядке:
уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности формирует и направляет Оператору предложение об объемах финансирования в разрезе производителей автомобильных транспортных средств и (или) их компонентов, самоходной сельскохозяйственной техники в срок до 1 сентября года, предшествующего планируемому.
Корректировка объемов финансирования осуществляется Оператором не позднее 15 августа текущего года не более одного раза в календарный год на основе предложения уполномоченного органа в области государственного стимулирования промышленности.
При достижении освоения финансирования в размере 70 % от утвержденного лимита объема финансирования на соответствующий год Оператор направляет соответствующее уведомление уполномоченному органу в области государственного стимулирования промышленности.
Оператор на основании предложения уполномоченного органа в области государственного стимулирования промышленности включает объемы финансирования в соответствующий раздел Инвестиционной политики и направляет на согласование уполномоченному органу в области охраны окружающей среды;
уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение десяти рабочих дней согласовывает полученную Инвестиционную политику либо отказывает в его согласовании при несоблюдении процедур, предусмотренных настоящим пунктом.";

қаржыландыруды өндіруші өз қалауы бойынша пайдалану құқығы бар кепілдік міндеттемесін қолдауды қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мәлімделген шығындар бөлігінде өнімнің (бір бірлігінің) өзіндік құнының бекітілген жоспарлы калькуляциясын.
Осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экологиялық таза автомобиль көлік құралдарының өндірісі туралы есепті және (немесе) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын өндіру және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экологиялық таза көлік құралдарының құрамдастары туралы есепті өндіруші қаржыландыруды беру туралы өтініші берілген күні Операторға ұсынады.";
"13. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және өткізуге жататын (өткізілген) бір экологиялық таза автомобиль көлік құралының және (немесе) оның құрамдастарының немесе экологиялық таза өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының бір бірлігінің осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес қаржыландыру сомасы өндірушілер өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындау күніне қолданыста болатын осы Қағидаларға сәйкес қаржыландыру мөлшерлемелерін қолдану арқылы есептелген қаржыландыру сомасынан аспауға тиіс.
Электрлі қозғалтқыштары бар М санатты автомобиль көлік құралдарын қаржыландыру, басқа да қаржыландыру үшін, осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген тәртіппен жүзеге асырылады.
14. Осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес қаржыландыру сомасын Оператор Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті жылға арналған инвестициялық саясатында мынадай тәртіппен айқындайды немесе түзетеді:
өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қыркүйегіне дейінгі мерзімде автомобиль көлік құралдарын және (немесе) олардың компоненттерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын өндірушілер бөлінісінде қаржыландыру көлемі туралы ұсынысты қалыптастырады және операторға жібереді.
Оператор қаржыландыру көлемін түзетуді ағымдағы жылдың 15 тамызына дейін, күнтізбелік жыл ішінде бір рет, өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның ұсынысы негізінде жүзеге асырады.
Тиісті жылға арналған қаржыландыру көлемінің бекітілген лимитінің 70 % игерілген кезде, Оператор өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға тиісті хабарлама жібереді;
Оператор өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның ұсынысы негізінде қаржыландыру көлемін инвестициялық саясаттың тиісті бөліміне енгізеді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға келісуге жіберіледі;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган алынған инвестициялық саясатты он жұмыс күні ішінде келіседі немесе осы тармақта көзделген рәсімдер сақталмаған кезде оны келісуден бас тартады.";

пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Прочие суммы финансирования в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил по направлениям, установленным подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил (далее – прочее финансирование), одного произведенного на территории Республики Казахстан и не предусмотренного в пункте 13 настоящих Правил экологически чистого автомобильного транспортного средства и (или) его компонентов, или одной единицы экологически чистой самоходной сельскохозяйственной техники не должны превышать среднеарифметическое значение сумм финансирования произведенных и реализованных на территории Республики Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств и (или) их компонентов и (или) экологически чистой самоходной сельскохозяйственной техники, за прошедший (по отношению к году, в котором указанное транспортное средство и (или) его компоненты или самоходная сельскохозяйственная техника были произведены) календарный год в разрезе категорий автомобильных транспортных средств и наименований (или) их компонентов или видов самоходной сельскохозяйственной техники с соответствующими объемами двигателей, мощностью двигателей и показателями полной (технически допустимой максимальной) массы.
Прочее финансирование компонентов экологически чистых автомобильных транспортных средств осуществляется в порядке, предусмотренном пунктом 14 настоящих Правил, как для подлежащих реализации (реализованных) на территории Республики Казахстан.
Для определения объема прочего финансирования компонентов экологически чистых автомобильных транспортных средств уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности создает комиссию по определению объема финансирования компонентов (далее – комиссия) с участием представителей уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, Оператора и производителя компонентов экологически чистых автомобильных транспортных средств. Объем такого финансирования определяется протокольным решением заседания Комиссии и направляется уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности в адрес Оператора в качестве предложения в порядке, определенном в пункте 14 настоящих Правил. Решение принимается большинством голосов членов Комиссии.
Сумма прочего финансирования, указанная в части первой настоящего пункта, корректируется пропорционально изменению месячного расчетного показателя периода, в котором экологически чистое автомобильное транспортное средство и (или) его компоненты или самоходная сельскохозяйственная техника, соответствующая экологическим требованиям, определенным техническими регламентами были произведены, по отношению к предыдущему значению месячного расчетного показателя, а также пропорционально изменению максимального размера ставки финансирования, связанного с поддержкой гарантийных обязательств в отношении категорий автомобильных транспортных средств и (или) наименований их компонентов или видов самоходной сельскохозяйственной техники, действующей на дату производства.

16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және осы Қағиданың 13-тармағында қарастырылмаған бір экологиялық таза автомобиль көлік құралының және (немесе) оның құрамдастарының немесе экологиялық таза өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының бір бірлігінің осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында белгіленген бағыттар бойынша осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес басқа қаржыландыру сомалары (бұдан әрі – басқа қаржыландыру) Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және өткізуге жататын (өткізілген) экологиялық таза автомобиль көлік құралы және (немесе) олардың құрамдастары немесе экологиялық таза өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы қозғалтқыштарының тиісті көлемдері, қозғалтқыштарының қуаты және толық (техникалық рұқсат етілген максималды) массасының көрсеткіштері бар автомобиль көлік құралдарының санаттары және (немесе) олардың құрамдастарының атаулары немесе өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының түрлері бөлінісінде өткен күнтізбелік жыл үшін (көрсетілген автомобиль көлік құралы және (немесе) оның құрамдастары немесе өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы өндірілген жылға қатысты) қаржыландыру сомаларының орташа арифметикалық мәнінен аспауға тиіс.
Экологиялық таза автомобиль көлік құралдарының құрамдастарын өзге де қаржыландыру осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында өткізуге (өткізілген) жататындары сияқты жүзеге асырылады.
Экологиялық таза автомобиль көлік құралдарының құрамдастарын басқа қаржыландыру көлемін айқындау үшін өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган өкілдерінің, экологиялық таза автомобиль көлік құралдарының құрамдастарын оператор мен өндірушінің қатысуымен құрамдастарды қаржыландыру көлемін айқындау жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – комиссия) құрады. Осындай қаржыландыру көлемі комиссия отырысының хаттамалық шешімімен айқындалады және оны өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 14-тармағында айқындалған тәртіппен ұсыныс ретінде оператордың атына жібереді. Шешім комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген басқа қаржыландыру сомасы өткен күнтізбелік жылдың айлық есептік көрсеткішіне қатынасы бойынша экологиялық таза автомобиль көлік құралының және (немесе) оның құрамдастарының немесе техникалық регламенттерде анықталған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы өндірілген күнтізбелік жылдың айлық есептік көрсеткіштің өзгеруіне пропорционалды, сондай-ақ автомобиль көлік құралдарының санатына және (немесе) олардың құрамдастарының атаулары немесе ауыл шаруашылығы техникасының түріне қатысты өндіріс күні қолданыста болған кепілдікті міндеттемелерді қолдауға байланысты қаржыландыру мөлшерлемесінің ең жоғары мөлшерінің пропорционалды өзгеруіне түзетіледі.

17. Общая сумма прочего финансирования экологически чистых автомобильных транспортных средств и экологически чистой самоходной сельскохозяйственной техники определяется или корректируется Оператором в его Инвестиционной политике на соответствующий год, согласованной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, в следующем порядке:
уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности на основании предложений производителей направляет Оператору предложения об объемах прочего финансирования на соответствующий календарный год;
Оператор в течение пяти рабочих дней анализирует предложения уполномоченного органа в области государственного стимулирования промышленности на предмет своих финансовых возможностей. По итогам анализа Оператор направляет уполномоченному органу в области государственного стимулирования промышленности информацию об объемах средств, которые могут быть выделены в качестве прочего финансирования с приложением обоснования.
уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности в пределах объемов доступных средств Оператора, которые могут быть им выделены в качестве прочего финансирования, в течение пяти рабочих дней формирует и направляет Оператору предложение об объемах прочего финансирования в разрезе производителей и категорий автомобильных транспортных средств и (или) наименований их компонентов, мощности двигателя самоходной сельскохозяйственной техники;
Оператор на основании предложения уполномоченного органа в области государственного стимулирования промышленности включает объемы прочего финансирования в соответствующем календарном году в соответствующий раздел Инвестиционной политики, который в течение пяти рабочих дней направляется на согласование уполномоченному органу в области охраны окружающей среды;
уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение десяти рабочих дней согласовывает полученную Инвестиционную политику либо отказывает в его согласовании при несоблюдении процедур, предусмотренных настоящим пунктом.";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Для получения финансирования в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 настоящих Правил производитель, с которым заключен договор на финансирование, два раза в месяц в бумажном и (или) электронном (посредством цифровой системы оператора и (или) цифровой системы документооборота) виде представляет оператору заявление о предоставлении финансирования скидки (в согласованной с оператором форме), предоставленной им физическим и юридическим лицами при реализации произведенного в Республике Казахстан экологически чистого автомобильного транспортного средства и (или) самоходной сельскохозяйственной техники, с приложением документов, подтверждающих получение в течение предыдущего периода от покупателей документов, подтверждающих сдачу на утилизацию вышедшего из эксплуатации автомобильного транспортного средства и (или) самоходной сельскохозяйственной техники, предусматривающих право на получение скидки на приобретение автомобильного транспортного средства и (или) самоходной сельскохозяйственной техники на территории Республики Казахстан, произведенного в Республике Казахстан, по установленной форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам (далее – скидочные сертификаты), порядок выдачи которых определяется оператором.
Размер скидки указывается в скидочном сертификате и представляет собой сумму, выраженную в тенге.

17. Экологиялық таза автомобиль көлік құралдары мен экологиялық таза өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын басқа қаржыландырудың жалпы сомасын Оператор қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілген өзінің тиісті жылға инвестициялық саясатында келесі тәртіп бойынша айқындайды немесе түзетеді:
Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган өндірушілердің ұсыныстары негізінде тиісті күнтізбелік жылға басқа қаржыландырудың көлемі туралы ұсыныстарды Операторға жолдайды;
Оператор бес жұмыс күні ішінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның ұсыныстарын өзінің қаржы мүмкіндіктері тұрғысынан талдайды. Талдау қорытындысы бойынша Оператор өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға негіздемені қоса бере отырып, басқа қаржыландыру ретінде бөлуге болатын қаражаттың көлемі туралы ақпаратты жолдайды;
Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган басқа қаржыландыру ретінде бөлуге болатын Операторда бар қаражат көлемінің шегінде өндірушілер мен автомобиль көлік құралдарының санаттары және (немесе) олардың құрамдастарының атаулары, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы қозғалтқышының қуаты тұрғысында басқа қаржыландыру көлемі туралы бес жұмыс күні ішінде ұсыныстарын жасайды және Операторға жібереді;
Оператор индустриялық қызметті, мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органның ұсыныстары негізінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға бес жұмыс күні ішінде келісуге жолданатын Инвестициялық саясаттың тиісті бөліміне тиісті күнтізбелік жылда басқа қаржыландыру көлемін қосады;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде, қабылданған Инвестициялық саясатты келіседі немесе, егер осы тармақта көзделген рәсімдер сақталмаса, оны мақұлдаудан бас тартады.";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Осы Қағидалардың 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қаржыландыруды алу үшін қаржыландыру шарты жасалған өндіруші Операторға алдыңғы ай ішінде сатып алушылардан пайдаланудан шығарылған автомобиль көлік құралын және (немесе) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын кәдеге жаратуға тапсыруды растайтын, Қазақстан Республикасында өндірілген, Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль көлік құралын және (немесе) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуға жеңілдік алу құқығын көздейтін, оларды беру тәртібі оператормен анықталатын, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжат (бұдан әрі – жеңілдік сертификаттары) алғанын растайтын құжаттарды қоса беріп, Қазақстан Республикасында өндірілген экологиялық таза автомобиль көлік құралын және (немесе) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын өткізу кезінде жеке және заңды тұлғаларға берген жеңілдікті қаржыландыруды беру туралы өтінішті (оператормен келісілген нысанда) қағаз және (немесе) электронды (оператордың цифрлық жүйесі арқылы және (немесе) электрондық құжат айналымы жүйесінің) түрде айына екі рет ұсынады.
Жеңілдіктің мөлшері жеңілдік сертификатында көрсетіледі және теңгемен көрсетілген соманы білдіреді.

Скидочный сертификат действует в течение одного года с момента его выдачи и передается другим лицам не более трех раз с момента его выдачи, за исключением срока действия скидочных сертификатов, выданные c 19 января 2021 года по 18 января 2022 года, действие которого продлевается до 18 января 2025 года. Передача сертификата другим лицам не изменяет срок его действия.
Скидка на приобретение произведенного на территории Республики Казахстан экологически чистого автомобильного транспортного средства и (или) экологически чистой самоходной сельскохозяйственной техники суммирована не более чем по двум скидочным сертификатам на одно приобретаемое автомобильное транспортное средство, либо не более чем по четырем скидочным сертификатам на одну единицу самоходной сельскохозяйственной техники.
21. Для определения размера скидки уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности на основании предложений производителей, направляет Оператору план производства экологически чистых автомобильных транспортных средств, а также экологически чистой самоходной сельскохозяйственной техники и размер скидок в разрезе категорий автомобильных транспортных средств, а также видов самоходной сельскохозяйственной техники на следующий год.
Оператор в течение десяти рабочих дней после поступления соответствующего предложения анализирует предложения уполномоченного органа в области государственного стимулирования промышленности на предмет финансовых возможностей Оператора. По итогам анализа Оператор определяет количество скидочных сертификатов и размер скидок, предусмотренных в них, в разрезе категорий автомобильных транспортных средств, а также самоходной сельскохозяйственной техники и направляет на согласование в уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности.
Уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности в течение десяти рабочих дней после получения предложений от Оператора согласовывает или направляет замечания Оператору.
Оператор по итогам согласования с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности включает количество скидочных сертификатов и размер скидок, в разрезе категорий автомобильных транспортных средств, а также видов самоходной сельскохозяйственной техники в соответствующий раздел Инвестиционной политики на следующий год, который в течение пяти рабочих дней направляется на согласование уполномоченному органу в области охраны окружающей среды.
Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение десяти рабочих дней согласовывает полученную Инвестиционную политику либо отказывает в его согласовании при несоблюдении процедур, предусмотренных настоящим пунктом.";
в приложение 11 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.

Жеңілдік сертификаты ол берілген кезден бастап бір жыл ішінде қолданылады және 2025 жылғы 18 қаңтарға дейінгі мерзімге жарамды 2021 жылғы 19 қаңтардан 2022 жылғы 18 қаңтарға дейін берілген жеңілдік сертификаттарын қоспағанда оның берілген кезінен бастап үш реттен артық өзге тұлғаларға берілмейді. Өзге тұлғаларға сертификатты беру оның қолдану мерзімін өзгертпейді.
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген экологиялық таза автомобиль көлік құралын және (немесе) экологиялық таза өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуға жеңілдік бір сатып алынатын автомобиль көлік құралына бір бірлігіне екіден аспайтын жеңілдік сертификаты бойынша не өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының бір бірлігіне төрттен аспайтын жеңілдік сертификаты бойынша жинақталады.
21. Жеңілдік мөлшерін айқындау үшін өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган өндірушілердің ұсыныстары негізінде Операторға экологиялық таза автомобиль көлік құралын, сондай-ақ экологиялық таза өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын өндіру жоспарын және келесі жылға автомобиль көлік құралдарының санаттары, сондай-ақ өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының түрлері бөлінісінде жеңілдік мөлшерін жібереді.
Оператор тиісті ұсыныс келіп түскеннен кейін он жұмыс күні ішінде өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның ұсыныстарын Оператордың қаржы мүмкіндіктері тұрғысынан талдайды. Оператор талдау қорытындысы бойынша жеңілдік сертификаттарының санын және автомобиль көлік құралдарының, сондай-ақ өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының санаттары бөлінісінде көзделген жеңілдік мөлшерін айқындайды және өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға келісуге жібереді.
Өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган Оператордан ұсыныстарды алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде онымен келіседі немесе Операторға ескертулер жібереді.
Оператор өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу қорытындысы бойынша жеңілдік сертификаттарының санын және автомобиль көлік құралдарының санаттары, сондай-ақ өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының түрлері бөлінісіндегі жеңілдік мөлшерін келесі жылға Инвестициялық саясаттың тиісті бөліміне енгізеді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға бес жұмыс күні ішінде келісуге жібереді.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде, қабылданған Инвестициялық саясатты келіседі немесе егер осы тармақта көзделген рәсімдер сақталмаса, оны мақұлдаудан бас тартады.";
11-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде өзгеріс енгізіледі, орыс тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалады.