О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 мая 2023 года № 167 "Об утверждении Типового положения об участковых комиссиях, а также критериев определения нуждаемости в государственной адресной социальной помощи по результатам обследования материального положения заявителя" и в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 267 "Об утверждении Методики определения социального благополучия семьи (лица)"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 июня 2026 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2026 года № 38994
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 мая 2023 года № 167 "Об утверждении Типового положения об участковых комиссиях, а также критериев определения нуждаемости в государственной адресной социальной помощи по результатам обследования материального положения заявителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32560) следующие изменения:
в Типовом положении об участковых комиссиях, утвержденном указанным приказом:
абзацы второй и третий пункта 2 изложить в следующей редакции:
"карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения;
уполномоченный орган по назначению государственной адресной социальной помощи – местный исполнительный орган столицы, города республиканского значения, района, города областного значения, района в городе, осуществляющий назначение государственной адресной социальной помощи";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Положение о Комиссии разрабатывается на основе настоящего Типового положения, согласовывается с местными представительными органами и утверждается местными исполнительными органами областей (столицы, городов республиканского значения).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. В случае несогласия с заключением Комиссии заявитель вправе обжаловать его в порядке, предусмотренном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
в Критериях определения нуждаемости в государственной адресной социальной помощи по результатам обследования материального положения заявителя, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) наличие гражданства Республики Казахстан, статуса кандаса, беженца, иностранного гражданина и лица без гражданства постоянно проживающего в Республике Казахстан, со среднедушевым доходом, не превышающим черты бедности;".

"Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережені, сондай-ақ өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру нәтижелері бойынша атаулы әлеуметтік көмекке мұқтаждықты айқындау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 23 мамырдағы № 167 бұйрығына және "Отбасының (адамның) әлеуметтік саламаттылығын айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 267 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 17 маусымдағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 18 маусымда № 38994 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережені, сондай-ақ өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру нәтижелері бойынша атаулы әлеуметтік көмекке мұқтаждықты айқындау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 23 мамырдағы № 167 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32560 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережеде:
2-тармақтың екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының функцияларын аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда орындауды жүзеге асыратын филиалы;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі уәкілетті орган – астананың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Комиссияның ережесі осы Үлгілік ереженің негізінде әзірленеді, жергілікті өкілетті органдарымен келісіп, облыстардың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен бекітіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Комиссия қорытындысымен келіспеген жағдайда өтініш беруші оған Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында көзделген тәртіппен шағымдануға құқылы.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру нәтижелері бойынша атаулы әлеуметтік көмекке мұқтаждықты айқындау өлшемшарттарында:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жан басына шаққандағы орташа табысы кедейлік шегінен аспайтын Қазақстан Республикасы азаматтығының, қандас, босқын, шетел азаматының және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, азаматтығы жоқ адам мәртебесінің болуы;".