О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2026 года № 38962
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли
и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 228
Перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 4-1/339 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11595) следующие изменения:
подпункт 2) пункта 2 исключить;
в Квалификационных требованиях, предъявляемых к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок, и перечня документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных указанным приказом:
приложение к указанным требованиям изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
2. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 4-1/573 "Об утверждении Правил хранения зерна" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11839) следующие изменения:

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 11 маусымдағы № 228 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 маусымда № 38962 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 228 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 4-1/339 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32618 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарында және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінде:
көрсетілген талаптарға қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. "Астықты сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 4-1/573 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11839 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:

подпункт 2) пункта 2 исключить;
в Правилах хранения зерна, утвержденных указанным приказом:
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) производственно-технологическая лаборатория (далее – ПТЛ) – обеспечена надлежащими приборами, лабораторным оборудованием, допущенным к применению в соответствии с законодательством в области обеспечения единства измерений, и обслуживающим персоналом для отбора проб и проведения анализов зерна;
2) весовое оборудование и весоизмерительные приборы, прошедшие поверку в соответствии с законодательством в области обеспечения единства измерений (имеющие сертификат о поверке и поверительное клеймо);";
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июня 2021 года № 178 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок" и о признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22952) следующие изменения:
приложение 2 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок" изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к деятельности
по оказанию услуг по складской
деятельности с выпуском
зерновых расписок, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям,
предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности
с выпуском зерновых расписок
Наименование зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта): _________
_____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер правообладателя: _______________________
Местонахождение и кадастровый номер зернохранилища ___________________
_____________________________________________________________________
Собственник (правообладатель) _________________________________________
Сведения о наличии технологического оборудования
Наименование оборудования
Единица измерения
Наличие на _______ 20___ год
Состояние
1
2
3
4
зерносушильное оборудование
штук/ тонн в час
емкости для хранения зерна
тысяч тонн
зерноочистительные машины
штук
оборудования активного вентилирования
штук
передвижное транспортное оборудование
штук
подъемно-транспортное оборудование
штук
оборудование для контроля температуры и влажности зерна при хранении
комплектов
весовое оборудование (поверенное в установленном порядке)
штук
погрузочно-разгрузочные устройства
штук
Сведения о доступе к сети Интернет
Характеристики
Наличие на ________ 20 ___ года
1
2
3
Доступ к сети Интернет
Сведения о наличии пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных
и (или) бетонных площадок _____________________________________________
______________________________________________________________________
(по асфальтированным и (или) бетонным площадкам указывается площадь в метр2)
Сведения о наличии сертификатов об утверждении типа средств измерений
или метрологической аттестации средств измерений, сведения о поверке средств
измерений в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении
единства измерений"
_______________________________________
Наименование документа
Номер документа
Дата начала действия
Дата завершения действия
Наименование метрологической службы
1
2
3
4
5
6
Сведения об оснащенности производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна исправным оборудованием и приборами
Объект
Единица измерения
Наличие на ________ 20 ___ год
1
2
3
Устройства для определения содержания белка
штук
Пурки
штук
Стеллажи для хранения образцов зерна
штук
Оптические приборы для определения зараженности зерна
штук
Устройства для определения содержания и качества клейковины
штук
Мельницы для размола зерна
штук
Комплекты сит
штук
Весы лабораторные
штук
Сушильные шкафы
штук
Устройства для определения числа падения
штук
Пробоотборники
штук
Влагомеры
штук
Сведения о наличии квалифицированного состава технических руководителей и специалистов
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) специалиста
Должность
Специальность
по образованию
Стаж работы
по специальности
1
2
3
4
5
Приложение 2
к Перечню приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии на оказание
услуг по складской
деятельности с выпуском
зерновых расписок"
Форма
Форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым
к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок
Наименование зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта):
_____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер правообладателя: _______________________
Местонахождение и кадастровый номер зернохранилища ___________________
_____________________________________________________________________
Собственник (правообладатель) _________________________________________
Сведения о наличии технологического оборудования
Наименование оборудования
Единица измерения
Наличие на _______ 20___ год
Состояние
1
2
3
4
зерносушильное оборудование
штук/ тонн в час
емкости для хранения зерна
тысяч тонн
зерноочистительные машины
штук
оборудования активного вентилирования
штук
передвижное транспортное оборудование
штук
подъемно-транспортное оборудование
штук
оборудование для контроля температуры и влажности зерна при хранении
комплектов
весовое оборудование (поверенное в установленном порядке)
штук
погрузочно-разгрузочные устройства
штук
Сведения о доступе к сети Интернет
Характеристики
Наличие на ________ 20 ___ года
1
2
3
Доступ к сети Интернет
Сведения о наличии пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных
и (или) бетонных площадок
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(по асфальтированным и (или) бетонным площадкам указывается площадь в метр2)
Сведения о наличии сертификатов об утверждении типа средств измерений
или метрологической аттестации средств измерений, сведения о поверке средств
измерений в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении
единства измерений" ___________________________________________________
Наименование документа
Номер документа
Дата начала действия
Дата завершения действия
Наименование метрологической службы
1
2
3
4
5
6
Сведения об оснащенности производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна исправным оборудованием и приборами
Объект
Единица измерения
Наличие на ________ 20 ___ год
1
2
3
Устройства для определения содержания белка
штук
Пурки
штук
Стеллажи для хранения образцов зерна
штук
Оптические приборы для определения зараженности зерна
штук
Устройства для определения содержания и качества клейковины
штук
Мельницы для размола зерна
штук
Комплекты сит
штук
Весы лабораторные
штук
Сушильные шкафы
штук
Устройства для определения числа падения
штук
Пробоотборники
штук
Влагомеры
штук
Сведения о наличии квалифицированного состава технических руководителей и специалистов
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) специалиста
Должность
Специальность
по образованию
Стаж работы
по специальности
1
2
3
4
5

2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық сақтау қағидаларында:
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өндірістік-технологиялық зертхана (бұдан әрі – ӨТЗ) – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамаға сәйкес қолдануға рұқсат етілген тиісті аспаптармен, зертханалық жабдықпен және сынамаларды іріктеу және астық талдауларын жүргізу үшін қызмет көрсететін персоналмен қамтамасыз етілген;
2) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамаға сәйкес тексеруден өткен таразы жабдығы мен салмақ өлшеу аспаптары (тексеру туралы сертификаты және салыстырып тексеру таңбасы бар)";
3. "Астық қолхаттарын шығару арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы және кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2021 жылғы 1 маусымдағы № 178 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22952 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
"Астық қолхаттарын шығару арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Астық қолхаттарын шығара
отырып, қойма қызметі
бойынша қызметтер көрсету
жөніндегі қызметке қойылатын
бiлiктiлiк талаптарында және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесінде
Астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестік туралы мәліметтер нысаны
Астық сақтау қоймасының (элеватордың, астық қабылдау пунктінің) атауы:
____________________________________________________________________
Құқық иеленушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі___________________________
Астық сақтау қоймасының мекенжайы және кадастрлық нөмірі
_______________________________________________________________
Меншік иесі (құқық иеленуші) ________________________________________
Технологиялық жабдықтың болуы туралы мәліметтер
Жабдықтың атауы
Өлшем бірлігі
20 ___ғы___ бар-жоғы
Жай-күйі
1
2
3
4
астық кептіру жабдығы
сағатына дана/тонна
астық сақтау сыйымдылығы
мың тонна
астық тазалау машиналары
дана
белсенді желдету жабдығы
жылжымалы көлік жабдығы
дана
көтергіш-көлік жабдығы
дана
сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған жабдық
жиынтық
таразы жабдығы (белгіленген тәртіппен салыстырып тексерілген)
дана
тиеу-түсіру құрылғылары
дана
Интернет желісіне қолжетімділік туралы мәліметтер
Сипаттамалары
20___ жылғы ____ бары
1
2
3
Интернет желісіне қолжетімділік
Өткізу режимінің, аумақтың қоршалуының, асфальтталған және (немесе) бетондалған
алаңдардың болуы туралы мәліметтер__________________________________________
__________________________________________________________________________
(асфальтталған және (немесе) бетондалған алаңдар бойынша көлемдер шаршы метрмен көрсетіледі)
Өлшем құралдарының типін бекіту немесе өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттардың болуы туралы мәліметтер, "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы мәліметтер _______________________________________
Құжаттың атауы
Құжаттың нөмірі
Іс-қимыл басталған күн
Іс-қимыл аяқталған күн
Метрологиялық қызметтің атауы
1
2
3
4
5
6
Астықтың сапасын айқындауға арналған өндірістік-техникалық зертхананың жарамды жабдықпен және аспаптармен жарақталуы туралы мәліметтер
Объект
Өлшем бiрлiгi
20__ жылғы ___________ бары
1
2
3
Ақуыз құрамын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Пуркалар
дана
Астық үлгілерін сақтауға арналған сөрелер
дана
Астықтың зақымданғанын анықтауға арналған оптикалық аспаптар
дана
Дәнмаңызының құрамы мен сапасын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Дәнді ұнтақтауға арналған диірмендер
дана
Елеуіштер жиынтықтары
дана
Зертханалық таразылар
дана
Кептiргiш шкафтар
дана
Құлау санын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Сынама іріктегіштер
дана
Ылғал өлшегiштер
дана
Техникалық басшылар мен мамандардың бiлiктi құрамының болуы туралы мәліметтер
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Лауазымы
Білімі бойынша мамандығы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
"Астық қолхаттарын шығару
арқылы қойма қызметі бойынша
қызметтер көрсетуге лицензия
беру" мемлекеттік қызметін
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Астық қолхаттарын шығару арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестік туралы мәліметтер нысаны
Астық сақтау орнының (элеватордың, астық қабылдау пунктінің)
атауы:______________________________________________________________
Құқық иеленушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________
Астық сақтау орнының орналасқан жері және кадастрлық
нөмірі _____________________________________________________________
Меншік иесі (құқық иеленуші)______________________________________
Технологиялық жабдықтың бар-жоғы туралы мәліметтер
Жабдықтың атауы
Өлшем бірлігі
20 ___ғы___ бар-жоғы
Жай-күйі
1
2
3
4
астық кептіру жабдығы
сағатына дана/тонна
астық сақтау сыйымдылығы
мың тонна
астық тазалау машиналары
дана
белсенді желдету жабдығы
жылжымалы көлік жабдығы
дана
көтергіш-көлік жабдығы
дана
сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған жабдық
жиынтық
таразы жабдығы (белгіленген тәртіппен салыстырып тексерілген)
дана
тиеу-түсіру құрылғылары
дана
Интернет желісіне қолжетімділік туралы мәліметтер
Сипаттамалары
20___ жылғы ____ бар-жоғы
1
2
3
Интернет желісіне қолжетімділік
Өткізу режимінің, аумақ қоршауының, асфальтталған және (немесе) бетондалған
алаңдардың бар жоғы туралы мәліметтер______________________________________
____________________________________________________________________
(асфальтталған және (немесе) бетондалған алаңдар бойынша шаршы метрдегі алаң көрсетіледі)
Өлшем құралдарының типін бекіту немесе өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттардың болуы туралы мәліметтер, "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы мәліметтер _______________________________________
Құжаттың атауы
Құжаттың нөмірі
Іс-қимыл басталған күн
Іс-қимыл аяқталған күн
Метрологиялық қызметтің атауы
1
2
3
4
5
6
Астық сапасын айқындауға арналған өндірістік-техникалық зертхананың жарамды жабдықпен және аспаптармен жарақталуы туралы мәліметтер
Объект
Өлшем бірлігі
20__ жылғы ____ бар-жоғы
1
2
3
Ақуыз құрамын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Пуркалар
дана
Астық үлгілерін сақтауға арналған сөрелер
дана
Астықтың залалданғанын анықтауға арналған оптикалық аспаптар
дана
Дәнмаңызының құрамы мен сапасын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Дәнді ұнтақтауға арналған диірмендер
дана
Елеуіштер жиынтықтары
дана
Зертханалық таразылар
дана
Кептіргіш шкафтар
дана
Түсу санын анықтауға арналған құрылғылар
дана
Сынама іріктегіштер
дана
Ылғал өлшегіштер
дана
Техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамының бар-жоғы туралы мәліметтер
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Лауазымы
Білімі бойынша мамандығы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5