Об утверждении Правил проведения предпрокатной экспертизы фильмов
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации Республики Казахстан от 1 июня 2026 года № 262-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2026 года № 38868
В соответствии с пунктом 5-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения предпрокатной экспертизы фильмов.
2. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра – Министр
культуры и информации Республики Казахстан
А. Балаева
Согласовано
Министерство финансов
Республики Казахстан
Согласовано
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра -
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 1 июня 2026 года
№ 262-НҚ
Правила проведения предпрокатной экспертизы фильмов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения предпрокатной экспертизы фильмов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5-1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" (далее – Закон) и определяют порядок проведения предпрокатной экспертизы фильмов.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) правообладатель – автор (его наследники) в отношении авторских прав, исполнитель (его наследники), производитель фонограмм, организация эфирного или кабельного вещания в отношении смежных прав, а также иные физические или юридические лица, получившие исключительное право на использование произведения и (или) объекта смежных прав по договору или иному основанию, предусмотренному Законом Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" (далее – Закон Об авторском праве);
2) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере кинематографии;
3) прокатное удостоверение на фильм (далее – прокатное удостоверение) – документ установленного образца, удостоверяющий право физического или юридического лица на распространение фильма на территории Республики Казахстан, в котором указываются технические сведения о фильме, информация о создателях, возрастной категории и жанре фильма;

Фильмдерге прокаттауға дейінгі сараптаманы жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 2026 жылғы 1 маусымдағы № 262-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 маусымда № 38868 болып тіркелді
"Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 5-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Фильмдерге прокаттауға дейінгі сараптаманы жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі министрлігі
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Мәдениет және ақпарат
министрі
2026 жылғы 1 маусымдағы
№ 262-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Фильмдерге прокаттауға дейінгі сараптаманы жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Фильмдерге прокаттауға дейінгі сараптаманы жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 5-1-тармағына сәйкес әзірленді және фильмдерге прокаттауға дейінгі сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) құқық иеленуші – авторлық құқыққа қатысты автор (оның мұрагерлері), сабақтас құқықтарға қатысты орындаушы (оның мұрагерлері), фонограммаларды жасаушы, эфирлік немесе кәбілдік хабар тарату ұйымы, сондай-ақ шарт бойынша немесе "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Авторлық құқық туралы Заң) көзделген өзге де негіз бойынша туындыны және (немесе) сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға айрықша құқық алған өзге де жеке немесе заңды тұлғалар;
2) уәкілетті орган – кинематография саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) фильмге прокаттау куәлігі (бұдан әрі – прокаттау куәлігі) – фильм туралы техникалық мәліметтер, фильмнің жасаушылары, жас санаты мен жанры туралы ақпарат көрсетілетін, жеке немесе заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында фильмді тарату құқығын куәландыратын, белгіленген үлгідегі құжат;

4) версия фильма, предназначенная для кинопроката – версия фильма, поступившая для получения прокатного удостоверения, идентичная его прокатной версии.
Глава 2. Порядок проведения предпрокатной экспертизы
3. Предпрокатная экспертиза проводится для выявления наличия в фильме признаков, перечисленных в подпункте 4) пункта 6 статьи 7 Закона, а также определения возрастной категории фильма.
4. Для проведения предпрокатной экспертизы физическим или юридическим лицом предоставляется версия фильма, предназначенная для кинопроката, уполномоченному органу посредством ссылки на фильм в интернет-ресурсе/на материальном носителе в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения запроса от уполномоченного органа о необходимости предоставления версии фильма, предназначенной для кинопроката, направленного через систему электронного документооборота.
Уполномоченный орган для проведения предпрокатной экспертизы в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения версии фильма, предназначенной для кинопроката, направляет ее посредством системы электронного документооборота Экспертной комиссии по проведению предпрокатной экспертизы фильмов (далее – Комиссия).
Комиссия – консультативно-совещательный орган из числа представителей государственных органов, экспертов и специалистов, создаваемый при организации, определяемой уполномоченным органом, осуществляющий предпрокатную экспертизу версии фильма, предназначенной для кинопроката.
Порядок организации работы Комиссии и ее состав определяются уполномоченным органом согласно пункту 5-1 статьи 7 Закона.
5. Предпрокатная экспертиза включает:
1) просмотр фильма;
2) анализ содержания фильма;
3) обсуждение фильма на заседании Комиссии;
4) голосование членов Комиссии для принятия решения Комиссии;
5) подготовку протокола, содержащего экспертное заключение.
6. При проведении предпрокатной экспертизы учитываются:
1) общий смысл и художественный замысел фильма;
2) характер и функция отдельных сцен;
3) наличие либо отсутствие противоправного контента;
4) возраст предполагаемой аудитории.
Глава 3. Решение Комиссии
7. Предпрокатная экспертиза проводится в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления версии фильма, предназначенной для кинопроката, на рассмотрение Комиссии.
Решение Комиссии принимается простым большинством голосов от числа присутствующих членов на заседании Комиссии и оформляется протоколом, подписываемым председателем и секретарем Комиссии. При равенстве голосов решающим является голос председателя.
Член Комиссии, не согласный с принятым решением Комиссии, вправе изложить особое мнение в письменной форме в срок, не превышающий 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления версии фильма, предназначенной для кинопроката.

4) фильмнің кинопрокаттауға арналған нұсқасы – прокаттау куәлігін алу үшін келіп түскен, оның прокатталынатын нұсқасымен бірдей фильм нұсқасы.
2-тарау. Прокаттауға дейінгі сараптаманы жүргізу тәртібі
3. Прокаттауға дейінгі сараптама фильм мазмұнында Заңның 7-бабы 6-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген белгілердің бар-жоғын анықтау, сондай-ақ фильмнің жас санатын айқындау үшін жүргізіледі.
4. Прокаттауға дейінгі сараптама жүргізу үшін электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы уәкілетті органның жолдаған фильмнің кинопрокаттауға арналған нұсқасын ұсыну қажеттілігі туралы сұратуын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жеке немесе заңды тұлға кинопрокаттауға арналған фильмнің нұсқасын уәкілетті органға интернет-ресурстағы фильмге сілтеме арқылы/материалдық жеткізгіште ұсынады немесе жабық көрсетілім ұйымдастырады.
Уәкілетті орган фильмнің кинопрокатқа арналған нұсқасын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны прокаттауға дейінгі сараптама жүргізу үшін электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы фильмдерге прокаттауға дейінгі сараптаманы жүргізетін Сараптама комиссиясына (бұдан әрі – Комиссия) жолдайды.
Комиссия – уәкілетті орган айқындайтын ұйым жанынан құрылатын, фильмнің кинопрокатқа арналған нұсқасына прокаттауға дейінгі сараптаманы жүзеге асыратын, мемлекеттік органдар өкілдерінің, сарапшылар мен мамандардың қатарынан құрылған консультативтік-кеңесші орган.
Заңның 7-бабы 5-1-тармағына сәйкес Комиссияның жұмысын ұйымдастыру тәртібін және оның құрамын уәкілетті орган айқындайды.
5. Прокаттауға дейінгі сараптама мыналарды қамтиды:
1) фильмді көру;
2) фильмнің мазмұнын талдау;
3) Комиссия отырысында фильмді талқылау;
4) Комиссия шешімін қабылдау үшін Комиссия мүшелерінің дауыс беруі;
5) сараптамалық қорытындыдан тұратын хаттама дайындау.
6. Прокаттауға дейінгі сараптаманы жүргізу кезінде мыналар ескеріледі:
1) фильмнің жалпы мағынасы мен көркемдік ниеті;
2) жеке көріністердің сипаты мен қызметі;
3) заңсыз мазмұнның болуы немесе болмауы;
4) болжамды аудиторияның жасы.
3-тарау. Комиссияның шешімі
7. Прокаттауға дейінгі сараптама фильмнің кинопрокаттауға арналған нұсқасы Комиссияның қарауына келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Комиссияның шешімі Комиссия отырысына қатысып отырған мүшелер санының қарапайым көпшілік даусымен қабылданады және Комиссия төрағасы мен хатшысының қолы қойылған хаттамамен рәсімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия қабылдаған шешіммен келіспеген Комиссия мүшесі ерекше пікірді жазбаша түрде фильмнің кинопрокаттауға арналған нұсқасы келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде баяндауға құқылы.

8. Протокол должен содержать: сведения о фильме (наименование фильма, страна-производитель, студия-производитель, год производства, хронометраж фильма, автор (ы) сценария, режиссер (ы)-постановщик(и), оператор (ы)-постановщик(и), художник (и)-постановщик(и), автор (ы) музыкального произведения, продюсер (ы), жанр фильма, язык фильма), вывод о наличии либо отсутствии противоправного контента и рекомендации о присвоении соответствующей возрастной категории фильму, о выдаче либо об отказе в выдаче прокатного удостоверения.
9. Решение Комиссии носит рекомендательный характер и используется уполномоченным органом при принятии решения о выдаче либо отказе в выдаче прокатного удостоверения.
Секретарь Комиссии направляет протокол в адрес уполномоченного органа посредством системы электронного документооборота в срок, не превышающий 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления версии фильма, предназначенной для кинопроката.
10. Основанием для отказа в выдаче прокатного удостоверения, является если содержание фильма направлено на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики, подрыва безопасности государства, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, культа жестокости и насилия, нетрадиционной сексуальной ориентации, педофилии, а также порнографии в соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 7 Закона.
Глава 5. Конфиденциальность и защита информации
11. Члены Комиссии обеспечивают конфиденциальность версии фильма, предназначенной для кинопроката, сведений о фильме, сценарных материалов, экспертных заключений, а также документов, представленных и полученных в ходе проведения предпрокатной экспертизы.
12. Воспроизведение, передача третьим лицам либо иное использование версии фильма, предназначенной для кинопроката, сведений о фильме и сценарных материалов, предоставленных для проведения предпрокатной экспертизы, без согласия правообладателя не допускаются в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона Об авторском праве, а также влечет ответственность в соответствии с пунктом 1 статьи 48 Закона Об авторском праве.
13. Документы и материалы, касающиеся проведения предпрокатной экспертизы, в том числе версии фильма, предназначенной для кинопроката, на материальных носителях и протоколы решений Комиссии, хранятся в организации, при которой создается Комиссия, не менее 3 (трех) лет.

8. Хаттама фильм туралы мәліметтер (фильмнің атауы, өндіруші ел, өндіруші студия, шығарылған жылы, фильмнің хронометражы, сценарий авторы (лар), қоюшы режиссер (лар), қоюшы оператор(лар), қоюшы суретші (лер), музыкалық шығарманың авторы, продюсер (лер), фильмнің жанры, фильм тілі), заңсыз контенттің болуы не болмауы және фильмге тиісті жас санатын беру туралы, прокаттау куәлігін беру не беруден бас тарту туралы ұсынымдардан құралуы тиіс.
9. Комиссияның шешімі ұсынымдық сипатта болады және оны уәкілетті орган прокаттау куәлігін беру не беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде пайдаланады.
Комиссия хатшысы электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы фильмнің кинопрокаттауға арналған нұсқасы келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде уәкілетті органға хаттама жолдайды.
10. Заңның 7-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес егер фильмнің мазмұны Республиканың конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, тұтастығын бұзуды, мемлекеттің қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық араздықты қоздыруды, қатыгездік пен зорлық-зомбылыққа бас ұруды, дәстүрлі емес сексуалдық бағдарды, педофилияны, сондай-ақ порнографияны насихаттауға немесе үгіттеуге бағытталғандығы анықталған жағдайда прокаттау куәлігін беруден бас тартуға негіз болып табылады.
5-тарау. Құпиялылық және ақпаратты қорғау
11. Комиссия мүшелері фильмнің кинопрокаттауға арналған нұсқасының, фильм туралы мәліметтердің, сценарий материалдарының, сараптамалық қорытындылардың және прокатқа дейінгі сараптама жүргізу барысында ұсынылған және алынған құжаттардың да құпиялылығын қамтамасыз етеді.
12. Авторлық құқық туралы Заңның 16-бабы 2-тармағына сәйкес прокатқа дейінгі сараптама жүргізу үшін ұсынылған фильмнің кинопрокаттауға арналған нұсқасын, фильм туралы мәліметтерді және сценарий материалдарын құқық иеленушiнiң рұқсатынсыз қайта шығаруға, үшінші тұлғаға беруге немесе өзгедей пайдалануға тыйым салынады, сондай-ақ Авторлық құқық туралы Заңның 48-бабы 1-тармағына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
13. Прокатқа дейінгі сараптама жүргізуге қатысты құжаттар мен материалдар, оның ішінде материалдық жеткізгіштегі фильмнің кинопрокаттауға арналған нұсқалары мен Комиссия шешімінің хаттамалары жанынан Комиссия құрылатын ұйымда кемінде 3 (үш) жыл сақталады.