О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 222. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2026 года № 38841
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – перечень).
2. Департаменту юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, сорокового пункта 1, абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорок первого пункта 2, абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, двадцать первого пункта 3, абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого пункта 4 перечня, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 222 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 мамырда № 38841 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін тізбенің 1-тармағының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жирма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жирма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз жетінші, отыз сегізінші, қырықыншы абзацтарын, 2-тармағының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырық бірінші абзацтарын, 3-тармағының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, жиырма бірінші абзацтарын, 4-тармағының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

Установить, что до 12 июля 2026 года:
приложение 2 к Правилам присвоения или продления статуса кандаса, утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М ""Об утверждении Правил присвоения или продления статуса кандаса" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8624) действует в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13334) действует в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей экономики (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 236 "Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей экономики (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32887) действует в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам и условий выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра-Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 279 "Об утверждении Правил и условий выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32977) действует в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 222
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения

2026 жылғы 12 шілдеге дейін:
"Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-Ө-М бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген) бекітілген Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларының 2-қосымшасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін;
"Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) бекітілген Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларының 2-қосымшасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін;
"Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 236 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32887 болып тіркелген) бекітілген Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларының 2-қосымшасы осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін;
"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32977 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарының 2-қосымшасы осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 222 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М "Об утверждении Правил присвоения или продления статуса кандаса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8624) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах присвоения или продления статуса кандаса, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила присвоения или продления статуса кандаса (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок присвоения или продления статуса кандаса.";
в пункте 2:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) цифровая система "Государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) – единая система регистрации и хранения информации о физических лицах Республики Казахстан, достаточной для идентификации и определения гражданского состояния;
6) цифровая система "Миграционная полиция" (далее – ЦС "Миграционная полиция") – цифровая система Министерства внутренних дел Республики Казахстан, для автоматизации деятельности учета, регистрации иностранцев, беженцев и лиц, без гражданства;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) автоматизированная цифровая система "Кандас" (далее – АЦС "Кандас") – система в составе единой цифровой системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации процесса предоставления государственной услуги для этнических казахов и кандасов;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) портал "migration.enbek.kz" – подсистема цифровой экосистемы Электронная биржа труда (enbek.kz), обеспечивающая учет и движение мигрантов, а также мониторинг предоставления услуг в сфере миграции;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) заявитель – физическое лицо из числа этнических казахов и члены его семьи (при его наличии) претендующих на получение статуса кандаса и включение в региональную квоту приема кандасов, либо кандасы, вдовы кандасов и их общие дети, претендующие на получение государственных услуг и активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 17-1) изложить в следующей редакции:
"17-1) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";

1. "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-Ө-М бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 9) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 9) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және қандас мәртебесін беру немесе ұзарту тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) – азаматтық жай-күйді сәйкестендіру және айқындау үшін жеткілікті Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары туралы ақпаратты тіркеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;
6) "Көші-қон полициясы" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Көші-қон полициясы" ЦЖ) – шетелдіктерді, босқындарды және азаматтығы жоқ адамдарды есепке алу, тіркеу қызметін автоматтандыруға арналған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің цифрлық жүйесі;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) "Қандас" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Қандас" АЦЖ) – этникалық қазақтар мен қандастар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесі құрамындағы жүйе;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "migration.enbek.kz" порталы – көшіп-қонушылардың есебі мен қозғалысын, сондай-ақ көші-қон саласында қызметтер ұсынудың мониторингін қамтамасыз ететін Электрондық еңбек биржасы (enbek.kz) цифрлық экожүйесінің кіші жүйесі;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) өтініш беруші – қандас мәртебесін алуға және қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге үміткер этникалық қазақтар қатарындағы жеке тұлға және оның отбасы мүшелері (ол болған жағдайда) не Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын алуға үміткер қандастар, қандастардың жесірлері және ортақ балалары;";
17-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1) "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;"

пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Заявление о присвоении статуса кандаса (далее – заявление) подается заявителем по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам через портал "migration.enbek.kz", посредством цифрового объекта: мобильное приложение, загранучреждение Республики Казахстан, Государственную корпорацию либо веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, с приложением документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение или продление статуса кандаса" (далее – Перечень) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Заявление, поданное через портал "migration.enbek.kz" либо мобильное приложение, поступает в АЦС "Кандас" для рассмотрения местными исполнительными органами по вопросам социальной защиты и занятости населения с уведомлением заявителя о регистрации его заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Заявление, поданное через загранучреждения Республики Казахстан регистрируется сотрудником загранучреждения Республики Казахстан в АЦС "Кандас" и направляется посредством АЦС "Кандас" в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения с уведомлением заявителя о регистрации его заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) через цифровую систему Комитета правовой статистики и специальных учетов Генеральной прокуратуры.";
подпункт 1) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"1) принимает решение о присвоении согласно приложению 4 к настоящим Правилам или об отказе в присвоении заявителю статуса кандаса и посредством АЦС "Кандас" направляет принятое решение заявителю, в загранучреждение Республики Казахстан либо в Государственную корпорацию;";
абзац второй и третий подпункта 2) части первой пункта 10 изложить в следующей редакции:
"проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через государственную базу данных "Физические лица" на предмет наличия у него (них) индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и при отсутствии ИИН в ГБД ФЛ посредством АЦС "Кандас" направляет электронный запрос для генерации ИИН в ЦС "Миграционная полиция". При выявлении наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется и используется имеющийся ИИН;
посредством АЦС "Кандас" направляет заявителю, в загранучреждение Республики Казахстан либо Государственную корпорацию решение о присвоении заявителю статуса кандаса, которое вступает в силу в день прибытия заявителя в указанный в решении регион расселения, с приложением к нему:";
абзац четвертый части первой пункта 11 изложить в следующей редакции:
"выдает удостоверение кандаса по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с отметкой в АЦС "Кандас" о вступлении в силу решения о статусе кандаса.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "migration.enbek.kz" порталы арқылы, цифрлық объектілер арқылы: мобильді қосымшасы, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі, Мемлекеттік корпорация не www.egov.kz " цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі-тізбе) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, қандас мәртебесін беру туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) береді.
4. "Migration.enbek.kz" порталы немесе мобильді қосымшасы арқылы берілген өтініш осы Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушіні оның өтінішін тіркеу туралы хабардар ете отырып, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қарауы үшін "Қандас" АЦЖ-ға түседі.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы берілген өтінішті Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің қызметкері "Қандас" АЦЖ-да тіркейді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіні оның өтінішін тіркеу туралы хабардар ете отырып, "Қандас" АЦЖ арқылы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға жібереді.";
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің цифрлық жүйесі арқылы сұрау салулар жібереді.";
10-тармақтың 1) тамақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өтініш берушіге қандас мәртебесін беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және "Қандас" АЦЖ арқылы қабылданған шешімді өтініш берушіге, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне не Мемлекеттік корпорацияға жібереді;";
10-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің деректерін (бар болса) "Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқоры арқылы оның (олардың) жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі – ЖСН) болуы тұрғысынан тексереді және ЖТ МДҚ-да ЖСН болмаған кезде "Қандас" АЦЖ арқылы "Көші-қон полициясы" ЦЖ-ға ЖСН генерациялау үшін электрондық сұрау салуды жібереді. ЖСН бар екені анықталған кезде жаңа ЖСН генерациялау жүзеге асырылмайды және қолда бар ЖСН пайдаланылады;
"Қандас" АЦЖ арқылы өтініш берушіге, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесіне не Мемлекеттік корпорацияға өтініш берушіге қандас мәртебесін беру туралы шешім жібереді, ол өтініш беруші шешімде көрсетілген қоныстандыру өңіріне келген күні күшіне енеді, оған қоса беріледі:";
11-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қандас мәртебесі туралы шешімнің күшіне енгені туралы "Қандас" АЦЖ-да белгісі бар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандас куәлігін береді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Решение местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения о продлении либо об отказе в продлении статуса кандаса направляется в течение одного рабочего дня через шлюз "цифрового правительства" в Государственную корпорацию для последующего оповещения заявителя.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Жалоба заявителя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня ее регистрации. День регистрации жалобы не входит в срок ее рассмотрения.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Жалоба на действие (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании им услуг подается на имя его руководителя либо в уполномоченный орган в сфере цифровизации.";
приложение 1 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
в приложении 3 к указанным правилам вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложения 4 и 5 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему перечню;
в приложения 6 и 7 к указанным правилам вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 8 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13334) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев.";

"22. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның қандас мәртебесін ұзарту не ұзартудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушіні кейіннен хабардар ету үшін "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Шағымды тіркеу күні оны қарау мерзіміне кірмейді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Мемлекеттік корпорация қызметкерлеріне қызмет көрсету кезінде олардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым оның басшысының атына не цифрландыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4 және 5-қосымшалары осы тізбеге 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 6 және 7-қосымшалары осы тізбеге 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымша осы тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-5) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-5) тармақшасына (бұдан әрі – Заң), "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу тәртібін айқындайды.";

подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов" этнические казахи, ранее не включавшиеся в региональную квоту и получившие статус кандаса на условиях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 9 Правил присвоения или продления статуса кандаса, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 22 июля 2013 года № 329-Ө-М (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8624), вдовы кандасов и их общие дети прибывшие после включения кандаса в региональную квоту приема кандасов и (или) родившиеся в Республике Казахстан до получения их родителями гражданства Республики Казахстан, а также этнические казахи, получившие статус кандаса, проживающие на территории Республики Казахстан представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
1) посредством портала "migration.enbek.kz";
2) через Государственную корпорацию;
3) посредством веб-портала "цифрового правительства" (далее – веб-портал).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Государственная корпорация получает сведения, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства и наличие у кандаса и постоянно проживающих с ним членов семьи жилища, принадлежащего им на праве собственности в населенном пункте прибытия из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Государственная корпорация в день поступления заявления и документов заявителя, указанных в пункте 8 Перечня требований к оказанию государственной услуги, направляет их услугодателю посредством шлюза "цифрового правительства".";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия, услугодатель в течении одного рабочего дня уведомляет услугополучателя об отказе в приеме заявления об оказании государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов" посредством автоматизированной цифровой системы "Кандас" (далее – АЦС "Кандас").

2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік қызметін алу үшін бұрын өңірлік квотаға енгізілмеген және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-Ө-М бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген) бекітілген Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларының 9-тармағының 1) тармақшасында көзделген шарттарда қандас мәртебесін алған этникалық қазақтар, қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілгеннен кейін келген қандастардың жесірлері мен олардың ортақ балалары және (немесе) ата-анасы Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін Қазақстан Республикасында туған балалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұратын қандас мәртебесін алған этникалық қазақтар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) "migration.enbek.kz" порталы арқылы;
2) Мемлекеттік корпорация арқылы;
3) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы өтініш береді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік корпорация тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін және қандаста және онымен тұрақты тұратын отбасы мүшелерінде "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден келетін елді мекенде меншік құқығында оларға тиесілі тұрғын үйдің бар-жоғын растайтын мәліметтерді алады.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік корпорация мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген өтініш пен өтініш берушінің құжаттары келіп түскен күні оларды көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы жібереді.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде "Қандастар қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы көрсетілетін қызметті алушыны "Қандас" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі - "Қандас" АЦЖ) арқылы хабардар етеді.

9. Заявление, поданное через портал "migration.enbek.kz" поступает в АЦС "Кандас", и регистрируется услугодателем в день поступления обращения.";
в пункте 14:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"14. Для включения в региональную квоту приема переселенцев граждане Республики Казахстан из числа лиц, ищущих работу и (или) безработных, зарегистрированных в порядке, предусмотренном Правилами регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32850), имеющих на момент подачи заявления постоянную регистрацию не менее одного года по месту жительства в регионе, предусмотренном пунктом 16, а также срока, предусмотренного подпунктом 4) пункта 12 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы (далее - Правила), утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32880) (далее - услугополучатель) подают в Государственную корпорацию или на портал "migration.enbek.kz" либо веб-портал заявление о включении в региональную квоту приема переселенцев (далее – заявление) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Государственная корпорация в день поступления заявления и документов заявителя, указанных в пункте 10 Перечня требований к оказанию государственной услуги, направляет их услугодателю посредством шлюза "цифрового правительства".";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При подаче заявления посредством портала "migration.enbek.kz" или веб-портала в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Заявления поступают в карьерные центры регионов посредством единой цифровой платформы занятости "Рынок труда".
Карьерные центры регионов в течение одного рабочего дня со дня поступления заявления, направляют заявления претендентов услугодателю.
При представлении полного пакета документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, услугополучатель получает уведомление о принятии заявления на включение в региональную квоту приема переселенцев по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Услугодатель в течение двух рабочих дней уведомляет услугополучателя об отказе в приеме заявления для включения в региональную квоту приема переселенцев посредством портала "migration.enbek.kz" либо веб-портала и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в случаях представления услугополучателем:

9. "Migration.enbek.kz" порталы арқылы берілген өтініш "Қандас" АЦЖ-ға келіп түседі және өтініш түскен күні көрсетілетін қызметті беруші тіркейді.";
14-тармақта:
бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"14. "Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік қызметін алу үшін "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") және "Жарқын Болашақ" жобасының түлектерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32850 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және мансап орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен тіркелген жұмыс іздеп жүрген адамдар және (немесе) жұмыссыздар қатарындағы, өтініш берген кезде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 12-тармағының 4) тармақшасында және 16-тармағында көзделген мерзімдерде тұрған жері бойынша тұрақты тіркеуі бар Қазақстан Республикасының азаматтары Мемлекеттік корпорация немесе "migration.enbek.kz" порталы немесе веб-портал арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген өтініш пен өтініш берушінің құжаттары келіп түскен күні оларды көрсететін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы жібереді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. "Migration.enbek.kz" порталы немесе веб-портал арқылы өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мансап орталықтарына өтініштер "Еңбек нарығы" жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы арқылы келіп түседі.
Өңірлердің мансаптық орталықтары өтініш келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде үміткерлердің өтініштерін көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттардың толық пакетін ұсынған кезде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініштің қабылданғаны туралы хабарламаны алады.
Көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде "migration.enbek.kz" порталы не веб-порталы арқылы қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді және көрсетілетін қызметті алушы ұсынған жағдайларда:

1) неполного пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о включении в региональную квоту приема переселенцев.
Заявление, поданное через портал "migration.enbek.kz", регистрируется услугодателем в день поступления обращения.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Сведения, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства услугополучателя и членов его семьи получаются из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Жалоба заявителя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Уполномоченный орган по вопросам формирования государственной политики в области миграции населения Республики Казахстан в течении трех рабочих дней информирует услугодателей, Государственную корпорацию и оператора "цифрового правительства", в том числе Единый контакт-центр, о внесенных изменениях и дополнениях в Требования к оказанию государственной услуги.";
в приложение 1 к указанным правилам вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;
приложение 3 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню;
в приложения 4, 5, 6, 7 к указанным правилам вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 8 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему перечню;
в приложения 9 и 10 к указанным правилам вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 236 "Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей экономики (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32887) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес топтамасын;
2) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынған жағдайда осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
"Migration.enbek.kz" порталы арқылы берілген өтінішті көрсетілетін қызметті беруші жүгінген күні тіркейді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Көрсетілетін қызметті алушының және оның отбасы мүшелерінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын мәліметтер (бар болса) тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алынады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қазақстан Республикасы халқының көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі уәкілетті орган көрсетілетін қызметті берушілерге, Мемлекеттік корпорацияға және "цифрлық үкімет" операторына, оның ішінде бірыңғай байланыс орталығына Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы үш жұмыс күні ішінде хабарлайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4, 5, 6, 7-қосымшалары осы тізбеге 12, 13, 14, 15-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымша осы тізбеге 16-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 9 және 10-қосымшалары осы тізбеге 17, 18-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді.
3. "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 236 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32887 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон), с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Иностранец или лицо без гражданства (либо уполномоченное им лицо) (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства" (далее – государственная услуга) направляет через веб-портал "цифрового правительства" "www.egov.kz", "www.elicense.kz", "www.migration.enbek.kz" заявление о выдаче справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление), с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства" (далее - перечень требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При подаче заявителем документов на веб-портале "цифрового правительства" в "личном кабинете" отображается статус о принятии заявления на оказание государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя на веб-портале "цифрового правительства" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица местного исполнительного органа.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңын 11-бабы 14-5) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 14-5) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам (не ол уәкілеттік берген адам) (бұдан әрі – қызмет алушы) "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" көрсетілетін мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) алу үшін "цифрлық үкіметтің" веб-порталы "www.egov.kz", "www. elicense.kz", "www.migration.enbek.kz" арқылы, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама беру туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) жібередi, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі) қөрсетілген құжаттар қоса беріле отыр.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өтініш беруші құжаттарды берген кезде "цифрлық үкіметтің" веб-порталында оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі "цифрлық үкіметтің" веб-порталында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жергілікті атқарушы органның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат ретінде жіберіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Для продления срока справки иностранец или лицо без гражданства в течение пяти рабочих дней со дня заключения трудового договора с работодателем направляет через веб-портал "цифрового правительства" документы, предусмотренные Перечнем требований к оказанию государственной услуги для продления справки.";
часть вторую пункта 22 изложить в следующей редакции:
"Иностранец или лицо без гражданства в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, а также смены работодателя подает заявление через веб-портал "цифрового правительства" о переоформлении справки, с приложением копий документов, подтверждающих указанные сведения.";
часть вторую пункта 22-1 изложить в следующей редакции:
"Иностранец или лицо без гражданства в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утери или порчи справки подает заявление через веб-портал "цифрового правительства", "www.elicense.kz" или "www.migration.enbek.kz" с приложением документов, указанных в перечне требований к оказанию государственной услуги.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
приложение 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню.
4. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра-Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 279 "Об утверждении Правил и условий выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32977) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 14-4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и условия выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"17. Анықтаманың мерзімін ұзарту үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жұмыс берушімен еңбек шарты жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы анықтаманы ұзарту үшін мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі көзделген құжаттарды жолдайды.";
22-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы өзгерген, жұмыс беруші ауысқан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы аталған мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, анықтаманы қайта ресімдеу туралы өтініш береді.";
22-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам анықтама жоғалған немесе бүлінген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде "www.elicense.kz", "www.migration.enbek.kz", "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды сала отырып, өтініш береді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Жергілікті атқарушы органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы тізбеге 19-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32977 болып тіркелген) мынадай өзгерістеренгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 14-4) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила и условия выдачи или продления (переоформления) разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14-4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок и условия выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода.";
подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"11) портал "migration.enbek.kz" – подсистема цифровой экосистемы Электронная биржа труда (enbek.kz), обеспечивающая учет и движение мигрантов, а также мониторинг предоставления услуг в сфере миграции.";
пункт 2-2 изложить в следующей редакции:
"2-2. При направлении заявления автоматизированная цифровая система "Иностранная рабочая сила" (далее – АЦС "ИРС") осуществляет взаимодействие с цифровыми системами "Единая система учета трудовых договоров" (далее – ЦС "ЕСУТД") и "Миграционная полиция" для получения данных о зарегистрированных трудовых договорах с привлеченными иностранными работниками.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения государственной услуги "Выдача или продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы" работодатель либо уполномоченное им лицо представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – ПЦП) или портал "migration.enbek.kz" заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача или продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы" (далее – перечень требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
часть третью пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Отказ в приеме заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя местного исполнительного органа, направляется заявителю в форме электронного документа в "личный кабинет" на ПЦП.";
часть третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, оплаты сбора за выдачу разрешения работодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
часть четвертую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный ЭЦП руководителя местного исполнительного органа, направляется заявителю в форме электронного документа в "личный кабинет" на ПЦП.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 14-4) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыруға рұқсаттар беру немесе ұзарту тәртібі мен шарттарын айқындайды.";
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "migration.enbek.kz" порталы – көшіп-қонушыларды есепке алуды және олардың қозғалысын, сондай-ақ көші-қон саласында қызметтер көрсетудің мониторингін қамтамасыз ететін Электрондық еңбек биржасы (enbek.kz) цифрлық экожүйесінің кіші жүйесі.";
2-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-2. Өтінішті жолдау кезінде "Шетелдік жұмыс күші" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "ШЖК" АЦЖ) тартылған шетелдік жұмыскерлермен тіркелген еңбек шарттары туралы деректерді алу үшін "Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" (бұдан әрі – "ЕШЕБЖ" ЦЖ) және "Көші-қон полициясы" цифрлық жүйелерімен өзара іс-қимылды жүзеге асырады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызметін алу үшін жұмыс беруші не ол уәкілеттік берген тұлға "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz (бұдан әрі – ЦҮП), www.elicense.kz веб-порталы немесе "migration.enbek.kz" порталы арқылы шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды қоса, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.";
6-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы орган басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті қабылдаудан бас тарту ЦҮП-дағы "жеке кабинетке" электрондық құжат нысанында өтініш берушіге жіберіледі.";
7-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), рұқсаттарды бергені үшін алымды төлеу туралы мәліметтерді жұмыс беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.";
9-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ қол қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту ЦҮП-дағы "жеке кабинетке" электрондық құжат нысанында өтініш берушіге жіберіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Местный исполнительный орган при принятии решения о выдаче, продлении либо об отказе в выдаче, продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы осуществляет проверку на наличие сведений о нарушениях, зарегистрированных в цифровых системах "Единый реестр административных производств", "Миграционная полиция", автоматизированная цифровая система "Охрана труда и безопасность", а также сведений в АЦС "ИРС", ЦС "ЕСУТД".";
часть третью пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Работодатели, получившие разрешения на привлечение иностранной рабочей силы, вносят сведения по замене иностранных работников на казахстанских граждан и привлекаемой иностранной рабочей силе на портал "migration.enbek.kz" согласно приложению 11 к настоящим Правилам.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Местный исполнительный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Если иностранное юридическое лицо-работодатель, осуществляющее свою деятельность в Республике Казахстан без образования филиала, представительства, направляет своих работников в Республику Казахстан по контракту на выполнение работ, оказание услуг по монтажу и вводу в эксплуатацию оборудования либо в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, направляет своих работников в Республику Казахстан для выполнения работ, оказания услуг в дочернюю организацию, представительство, филиал иностранного юридического лица, в котором такое иностранное юридическое лицо-работодатель прямо или косвенно имеет акции или доли участия, то уполномоченное лицо организации в пользу которой выполняются работы, услуги через ПЦП представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Для получения разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода работодатель, либо уполномоченное им лицо через ПЦП представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:

"10. Жергілікті атқарушы орган шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты беру, ұзарту не беруден, ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде "Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімін", "Көші-қон полициясы" цифрлық жүйелерінде, "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" автоматтандырылған цифрлық жүйесінде тіркелген бұзушылықтар туралы мәліметтердің, сондай-ақ "ШЖК" АЦЖ, "ЕШЕБЖ" ЦЖ мәліметтердің болуына тексеруді жүзеге асырады.";
14-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алған жұмыс берушілер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес "migration.enbek.kz" порталына шетелдік жұмыскерлерді қазақстандық азаматтарға ауыстыру және тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы мәліметтерді енгізеді.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Жергілікті атқарушы орган цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Қызметін Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік құрмай жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші өз жұмыскерлерін жұмыстарды орындауға, жабдықты монтаждау және пайдалануға беру бойынша қызметтерді көрсетуге арналған келісімшарт бойынша Қазақстан Республикасына жіберген жағдайда не шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші өз жұмыскерлерін Қазақстан Республикасына жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін онда мұндай шетелдік заңды тұлға – жұмыс берушінің тікелей немесе жанама қатысу акциясы немесе үлесі бар шетелдік заңды тұлғаның еншілес ұйымына, өкілдігіне, филиалына жіберген жағдайда, пайдасына жұмыстар орындалатын ұйымның уәкілетті адамы ЦҮП арқылы шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат алу үшін жұмыс беруші не ол уәкілеттік берген тұлға ЦҮП арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша жергілікті атқарушы органға өтінішті 1-қосымшаға сәйкес ұсынады осы Қағидаларға.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"68. Местный исполнительный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг согласно пункту 37 настоящих Правил.";
часть первую пункта 79 изложить в следующей редакции:
"79. Для переоформления разрешения в связи с изменением фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника и при реорганизации работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также при изменении его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы работодатель, либо уполномоченное им лицо через ПЦП представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Работодатели, получившие разрешения на привлечение иностранной рабочей силы вносят сведения об особых условиях и привлекаемой иностранной рабочей силе на портал "migration.enbek.kz" согласно приложению 11 к настоящим Правилам.";
приложение 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему перечню;
в приложение 3 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 5 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 6 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 7 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 8 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 9 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 10 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
Приложение 1 к перечню
Приложение 1
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
_________________________
_________________________
(наименование филиала
Государственной корпорации/
загранучреждения страны
выбытия этнического казаха)
_________________________
_________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
от_______________________
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя)
_________________________
_________________________
(проживающего по адресу)
Заявление на присвоение статуса кандаса
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Контактные данные (при наличии)
Имею следующий состав семьи:
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
Прошу присвоить мне и членам моей семьи (при наличии) статус кандаса в связи с планируемым прибытием в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.

"68. Жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
79-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Шетелдік қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясының өзгеруіне байланысты және жұмыс беруші-Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлға филиалы (өкілдігі) бірігу, қосылу, бөліну, бөліну немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ оның атауы немесе атауы өзгерген жағдайда рұқсатты қайта ресімдеу үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелерді, не ол уәкілеттік берген тұлға ЦҮП арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша жергілікті атқарушы органға өтінішті ұсынады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алған жұмыс берушілер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес "migration.enbek.kz" порталына ерекше шарттардың және тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы мәліметтерді енгізеді.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы тізбеге 20-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы тізбеге 21-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы тізбеге 22-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымша осы тізбеге 23-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы тізбеге 24-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымша осы тізбеге 25-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымша осы тізбеге 26-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 10-қосымша осы тізбеге 27-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Тізбеге 1-қосымша
Кандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_________________________
_________________________
(Мемлекеттік корпорация/
этникалық қазақтың шыққан
елдегі шетелдік мекеменің
атауы)
_________________________
_________________________
(уәкілетті өкілдің лауазымы,
тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)) кімнен
_________________________
_________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған
жағдайда))
_________________________
_________________________
(мекен-жайы бойынша тұратын)
Кандас мәртебесін беру туралы өтініш
Т. А. Ә. (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекен-жайы
Байланыс деректері (бар болса)
Отбасының келесі құрамы бар:
Т. А. Ә. (ол болған жағдайда)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
1
2
3
4
5
Тарихи отанымда тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына жоспарланып отырған келуіме байланысты маған және менің отбасымның мүшелеріне (бар болса) қандас мәртебесін беруді сұраймын.

4. Цель переезда – этнические казахи, обучающиеся в высших учебных заведениях Республики Казахстан (далее – ВУЗ):
Ф.И.О.
(при его наличии)
Наименование ВУЗа
Квалификация/
специальность
Период обучения
1
2
3
4
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для оказания услуги по присвоению статуса кандаса.
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ________________________________;
2) ________________________________;
3) ________________________________;
4) ________________________________;
5) ________________________________.
Я удостоверяю, что приведенные мною сведения являются достоверными.
Информирован, что не достоверные сведения послужат аннулированием полученной
визы и/или основанием для отказа присвоении статуса кандаса.
"__" _________ 20__ года _________________________
(подпись заявителя)
Документы принял:_______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года _____________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2 к перечню
Приложение 2
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Присвоение или продление статуса кандаса
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1.Получение статуса в общем порядке.
2. Получение статуса на основании согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса через загранучреждения Республики Казахстан.
3. Продление статуса.
3
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Прием заявления и выдача результата оказания Государственной услуги на присвоение статуса кандаса осуществляются через:
- загранучреждения Республики Казахстан (для этнических казахов, проживающих за пределами Республики Казахстан);
- мобильное приложение;
- Государственная корпорация; - портал "migration.enbek.kz";
- веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал).
2. Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги на продление статуса кандаса осуществляется местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения и Государственной корпорацией
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Срок оказания государственной услуги по присвоению статуса кандас – в течение 30 рабочих дней.

4. Көшудің мақсаты – Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында (бұдан әрі – ЖОО) оқитын этникалық қазақтар:
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
ЖОО Атауы
Біліктілік/
мамандығы
Оқу кезеңі
1
2
3
4
Осымен қандас мәртебесін беру бойынша қызмет көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) ____________________________________;
2) ____________________________________;
3) ____________________________________;
4) ____________________________________:
5) ____________________________________.
Мен келтірген мәліметтердің дұрыс екендігін куәландырамын.
Дұрыс емес мәліметтер алынған визаның күшін жою және/немесе қандас мәртебесін беруден бас тартуға негіз бола алатындығы туралы хабарланды.
20__ жылғы "__" _________ _________________________
(өтініш беруші қолы)
Құжаттар қабылданды: _______________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы).
20__ жылғы "__" ______________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Тізбеге 2-қосымша/
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
1. Жалпы тәртіпте мәртебе алу.
2. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы қандас мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімі негізінде мәртебе алу.
3. Мәртебені ұзарту.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары көрсетеді.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1. Қандас мәртебесін беруге өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді:
- шет елдердегі мекемелер (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын этникалық қазақтар үшін);
- мобильді қосымшасы;
- Мемлекеттік корпорация; - "migration.enbek.kz" порталы;
- www.egov.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы жүзеге асырады.
2. Қандас мәртебесін ұзартуға өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган және Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1. Қандас мәртебесін беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі – 30 жұмыс күні ішінде.

2. Срок оказания государственной услуги по продлению статуса кандас – в течение 3 рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов:
у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут;
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут, при оказании государственной услуги по принципу "одного заявления" – 60 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная/оказываемая по принципу "одного заявления", электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги: при присвоении статуса кандаса – выдача удостоверения кандаса, в случае продления статуса кандаса – решение местного исполнительного органа, согласно приложению 4 к настоящем правилам.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) года в цифровой системе Государственной корпорации.
По запросу заявителя работник Государственной корпорации выдает ранее полученное от местного исполнительного органа удостоверение кандаса, выгрузив из цифровой системы Государственной корпорации. На портале "migration.enbek.kz" результат оказания государственные услуги отображается в личном кабинете.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
График работы:
1) услугодателя – размещен на интернет-ресурсе www.enbek.gov.kz в разделе "Государственные услуги".
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Государственная услуга, оказывается, по месту жительства в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала;

2. Қандас мәртебесін ұзарту бойынша мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі – 3 жұмыс күні ішінде.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты: көрсетілетін қызметті берушіде – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда – 15 минут;
Көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда – 20 минут, "бір өтініш" қағидаты бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде – 60 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Қағаз/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін, электрондық (ішінара цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі: қандас мәртебесін беру кезінде – қандас куәлігін беру, қандас мәртебесін ұзартқан жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органның шешімі.
Мемлекеттік корпорация мемлекеттік корпорацияның цифрлық жүйесінде 1 (бір) жыл ішінде құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді. Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтініш берушінің сұрау салуы бойынша Мемлекеттік корпорацияның цифрлық жүйесінен түсіре отырып, жергілікті атқарушы органнан бұрын алынған қандас куәлігін береді. "migration.enbek.kz" порталында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі жеке кабинетте көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – www.enbek.gov.kz интернет-ресурсы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерден басқа, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдерінде дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет тұрғылықты жері бойынша электрондық кезек тәртібімен, жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі, электрондық кезекті веб-портал арқылы брондауға болады.

3) веб-портал, портал "migration.enbek.kz", мобильное приложение – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ;
4) в загранучреждениях Республики Казахстан прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений истребуемых от услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Заявитель предоставляет следующие документы:
1. Для получения статуса в общем порядке и статуса на основании согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса через загранучреждение Республики Казахстан либо Государственную корпорацию:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи (при наличии), с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык;
3) копии документов, устанавливающих соответствие заявителя условию, предусмотренному подпунктом 18) пункта 2 настоящих Правил (свидетельства о рождении, заграничный паспорт, удостоверение лица без гражданства, другие официальные документы специальных органов страны исхода этнических казахов подтверждающие национальность претендентов), в случае отсутствия рекомендации Комиссии по определению принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке) предусмотренным подпунктом 11-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов (за исключением автобиографии) возвращаются заявителю, также возможно использование электронных копий и данных из государственных баз.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
2. Для продления статуса:
заявитель подает заявление согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Истребование от заявителей документов, которые получают из цифровых систем, не допускается.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Решение о присвоении либо отказе статуса кандаса принимается местным исполнительным органом и оформляется согласно приложению 4 к настоящим Правилам в течение 30 рабочих дней после дня регистрации заявления местным исполнительным органом.
Местный исполнительный орган отказывает в присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов по следующим основаниям:

3) веб-порталда, "migration.enbek.kz" порталында, мобильдік қосымшасында – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
4) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында орналастырылған: www.gov4c.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Өтініш беруші келесі құжаттарды ұсынады:
1. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі не Мемлекеттік корпорация арқылы қандас мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімі негізінде жалпы тәртіппен мәртебе мен мәртебе алу үшін:
1) өмірбаян (еркін түрде);
2) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың (бар болса) қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасымен;
3) өтініш берушінің осы Қағидалардың 2-тармағының 18) тармақшасында көзделген шартқа сәйкестігін белгілейтін құжаттардың көшірмелері (туу туралы куәліктердің, шетелдік паспорттың, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің көшірмелері, үміткерлердің ұлтын растайтын этникалық қазақтар шыққан елдің арнаулы органдарының басқа да ресми құжаттары), "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 11-1) тармақшасында көзделген оңайлатылған (тіркеу) тәртіппен Қазақстан Республикасының қандас және азаматтығы мәртебесін алуға үміткер адамдардың қазақ ұлтына тиесілігін айқындау жөніндегі комиссияның ұсынымы болмаған жағдайда.
Салыстырып тексеру үшін құжаттар түпнұсқада және көшірмелерде ұсынылады, одан кейін құжаттардың түпнұсқалары (өмірбаянын қоспағанда) өтініш берушіге қайтарылады, сондай ақ мемлекеттік базалардан электрондық көшірмелер мен деректерді пайдалануға мүмкін болады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
2. Мәртебені ұзарту үшін:
өтініш беруші осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес өтініш береді.
Өтініш берушілерден цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
Қандас мәртебесін беру не одан бас тарту туралы шешімді жергілікті атқарушы орган қабылдайды және осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес жергілікті атқарушы орган өтінішті тіркеген күннен кейін 30 жұмыс күні ішінде ресімдейді. Жергілікті атқарушы орган қандас мәртебесін беруден және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:

Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения регионов, определенных подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги по включению в региональную квоту приема кандасов и переселенцев осуществляются через:
1) портал "migration.enbek.kz";
2) Государственную корпорацию;
3) веб-портал "цифрового правительства" (далее – веб-портал).
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
В течение 14 рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут
6
Форма оказания и представления результата государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Решение о включении в региональную квоту приема кандасов либо об отказе.
Решение о включении в региональную квоту приема переселенцев либо об отказе.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП должностного лица услугодателя.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) веб-портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Для включения в региональную квоту приема кандасов необходимы следующие документы:

Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында айқындалған өңірлердің халқын әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметтің көрсету нәтижесін беру мыналар арқылы жүзеге асырылады:
1) "migration.enbek.kz" порталы;
2) Мемлекеттік корпорация;
3) "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) .
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
14 жұмыс күні ішінде.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіде – 30 минут,
Мемлекеттік корпорацияда – 15 минут.
Көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда – 20 минут
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не бас тарту туралы шешім. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не бас тарту туралы шешім.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілердің жұмыс графигі
1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдерінде дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
2) веб-порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін мынадай құжаттар қажет:

1) документ, удостоверяющий личность заявителя (для идентификации) и членов его семьи (при наличии) в том числе из сервиса цифровых документов;
2) копия свидетельства о браке или расторжении брака (при наличии);
3) копия свидетельства о рождении членов семьи (при наличии).
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала.
Для включения в региональную квоту приема переселенцев необходимы следующие документы:
1) копии документов, удостоверяющих личность переселенца и членов его семьи (при наличии) в том числе из сервиса цифровых документов;
2) копия свидетельства о браке или расторжении брака (при наличии);
3) документ об образовании, квалификации, наличии специальных знаний или профессиональной подготовки (при наличии);
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность (при наличии);
5) документ о регистрации лица, ищущего работу и (или) безработного в порядке, предусмотренном Правилами регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32850);
6) копия свидетельства о рождении членов семьи (при наличии).
Услугодатель получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала;
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные Законом Республики Казахстан
Основанием отказа о включении в региональную квоту приема кандасов являются условия, предусмотренные статьей 20 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон).
1) несоответствие претендентов условиям, установленным подпунктом 13) статьи 1 Закона, а именно кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам миграции населения;

1) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін) оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен;
2) неке қию немесе некені бұзу туралы куәліктің көшірмесі (бар болса);
3) отбасы мүшелерінің туу туралы куәлігі (болған кезде).
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен веб-порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе веб-порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін мынадай құжаттар қажет:
1) қоныс аударушының және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (бар болса), оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен;
2) неке қию немесе некені бұзу туралы куәліктің көшірмесі (бар болса);
3) білімі, біліктілігі, арнайы білімінің немесе кәсіптік даярлығының болуы туралы құжат (бар болса);
4) еңбек қызметін растайтын құжат (болған кезде);
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен көзделген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды және (немесе) жұмыссыздарды тіркеу туралы құжат (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32850 болып тіркелді).
6) отбасы мүшелерінің туу туралы куәлігі (болған кезде).
Көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттарды веб-порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе веб-порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тартудың негізі "Халықтың көші-қоны туралы" Заңының (бұдан әрі - Заң) 20-бабында көзделген мынадай шарттар болып табылады.
1) үміткерлердің Заңның 1-бабының 13) тармақшасында белгіленген шарттарға сәйкес келмеуі, атап айтқанда қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;

1. Выдача справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
2. Продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
3. Переоформление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лиц без гражданства;
4. Выдача дубликата справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства в случае утери или порчи справки.
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
веб-портал "цифрового правительства" "www.egov.kz", "www.elicense.kz" или портал "www.migration.enbek.kz"
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача справки на срок до 3 (трех) месяцев – в течение 5 (пяти) рабочих дней (со дня регистрации заявления).
Продление справки - в течение 3 (трех) рабочих дней.
Переоформление справки – в течение 3 (трех) рабочих дней.
Выдача дубликата справки – в течение 3 (трех) рабочих дней.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства по форме согласно Приложению 3, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня требований к оказанию государственной услуги.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Местных исполнительных органов - с понедельника по пятницу в соответствии с графиком работы, с перерывом на обед, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе местных исполнительных органов.
10
Перечень документов и сведений истребуемых от услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1. Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру;
2. Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы ұзарту;
3. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы өзгерген жағдайда өз бетінше жұмысқа орналасу үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы қайта ресімдеу;
4. Анықтама жоғалған немесе бүлінген жағдайда өз бетінше жұмысқа орналасу үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманың телнұсқасын беру.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Жергілікті атқарушы органдар
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы "www. egov. kz", "www. elicense.kz" немесе "www. migration.enbek. kz" порталы
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
3 (үш) айға дейінгі мерзімге анықтама беру - 5 (бес) жұмыс күні ішінде (өтініш тіркелген күннен бастап).
Анықтаманы ұзарту – 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
Анықтаманы қайта ресімдеу - 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
Анықтаманың телнұсқасын беру - 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, немесе мемлекетік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар тізбесі 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәждемелі жауап.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
Портал жұмыс қызмет кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (жұмыс күні аяқталғаннан кейін өтініш берген кезде Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Жергілікті атқарушы органдар – Еңбек кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін түскі үзіліспен жұмыс кестесіне сәйкес.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурсында орналастырылған.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1. Для выдачи справки:
заявление;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранца;
нотариально засвидетельствованные переводы (на казахском или русском языке) документов об образовании, прошедших процедуру признания или нострификации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об образовании, за исключением случаев, когда иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, либо нотариально засвидетельствованные переводы (на казахском или русском языке) сертификатов для преподавания английского языка;
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, засвидетельствованную нотариально, а также его перевод на казахском или русском языке.
2. Для продления срока справки:
заявление о продлении справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
справка, ранее выданная уполномоченным органом;
копия трудового договора.
3. Для переоформления справки при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лиц без гражданства:
заявление о переоформлении справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
копия документа, с изменениями фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность.
4. Для получения дубликата справки:
заявление о выдаче дубликата справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранца;
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, засвидетельствованную нотариально, а также его перевод на казахском или русском языке.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1. Несоответствие требованиям к квалификации и уровню образования к профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) предусмотренным перечнем приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства.
2. Недостижение порогового значения результата оценки иностранца или лица без гражданства, составляющего шесть баллов.
3. Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

1. Аңықтама беру үшін:
өтініш;
жеке басты куәландыратын құжаттың электронды көшірмесі;
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмеген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тану немесе нострификациялау рәсімінен өткен білімі туралы құжаттардың нотариат куәландырған аудармалары (қазақ немесе орыс тілінде) не ағылшын тілін оқыту үшін берілген сертификаттардың нотариат куәландырған аудармалары (қазақ немесе орыс тілінде);
еңбек қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі, сондай-ақ оның қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы.
2. Анықтаманың мерзімін ұзарту үшін:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманы ұзарту жөнінде өтініш;
уәкілетті орган бұрын берген анықтама; еңбек шартының көшірмесі.
3. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясы өзгерген жағдайда анықтаманы қайта ресімдеу үшін:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманы қайта рәсімдеу туралы өтініш;
жеке басын куәландыратын құжаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), нөмірі мен сериясы өзгертілген құжаттың көшірмесі.
4. Анықтаманың телнұсқасын алу үшін:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманың телнұсқасын беру туралы өтініш;
жеке басты куәландыратын құжаттың электронды көшірмесі;
еңбек қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі, сондай-ақ оның қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
1. Басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) тізбесінде көзделген экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) талап етілетін кәсіптерге қойылатын біліктілік талаптарына және білім деңгейіне қойылатын талаптарға және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды өз бетінше жұмысқа орналастыру үшін оларда талап етілетін кәсіптерге қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі;
2. Алты балды құрайтын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды бағалау нәтижесінің қол жеткізбеу;
3. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда уәкілетті орган немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар

1. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1411".
2. Для обращения через веб-портал "цифрового правительства" "www.egov.kz", "www.elicense.kz", портал "www.migration.enbek.kz" услугополучателю необходимо получить индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для получения электронной цифровой подписи (ЭЦП).
Приложение 10 к перечню
Приложение 2
к Правилам и условиям выдачи
или продления разрешения
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы,
а также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги:
Выдача или продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Выдача разрешения на привлечение иностранной рабочей силы по первой, второй, третьей, четвертой категориям и для сезонных иностранных работников.
2. Переоформление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.
3. Продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.
4. Получение или переоформление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода.
5. Продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода.
6. Переоформление разрешения в связи с изменением фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника и в случае реорганизации работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы.
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
веб-портал "цифрового правительства" "www.egov. kz", "www.elicense.kz" или портал "migration.enbek.kz"
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача разрешения осуществляется в течении 19 рабочих дней, из них:
уведомление о принятом решении о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы – в течение 8 (восемь) рабочих дней;
срок внесения оплаты сбора за выдачу разрешения 10 рабочих дней, со дня принятия решения о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
переоформление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней;
продление разрешения - 3 (три) рабочих дней;
согласование выдачи или продления разрешения с действием в пределах более одной административно-территориальной единицы – 3 рабочих дней;
уведомление о принятом решении о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения – в течение 4 (четыре) рабочих дня;
срок внесения оплаты сбора за выдачу разрешения 10 рабочих дней, со дня принятия решения о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
в рамках внутрикорпоративного перевода:
выдача разрешения – 8 (восемь) рабочих дней;
переоформление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней;
продление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней.
6
Форма оказания и представления результата государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (полностью цифровизированная)
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Разрешение, переоформленное и продленное разрешение работодателям на привлечение иностранной рабочей силы по форме согласно приложению 1 настоящих Правил, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания услуги-электронная
8
Размер оплаты, взимаемой с работодателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается платно/бесплатно физическим и юридическим лицам.

1. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты біріңғай байланыс орталығы – "1411" арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2. "Цифрлық үкімет" веб-порталы "www. egov. kz", "www. elicense.kz", "www. migration.enbek.kz" порталы арқылы жүгіну үшін көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңбаны (ЭЦҚ) алу үшін жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН) алуы қажет.
Тізбеге 20-қосымша /
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды
жүзеге асыру қағидалары мен
шарттарына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
1. Бірінші, екінші, үшінші, төртінші санаттар бойынша шетелдік жұмыс күшін тартуға және маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін рұқсат беру.
2. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты қайта ресімдеу.
3. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту;
4. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу немесе қайта ресімдеу.
5. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту.
6. Шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және сериясы өзгеруіне байланысты және жұмыс беруші-Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлға филиалы (өкілдігі) қосылу, бірігу, бөлу, бөлініп шығу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген оның атауы немесе деректемелер өзгерген жағдайда рұқсатты қайта ресімдеу.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
"цифрлық үкіметтің" веб-порталы "www.egov.kz", "www.elicense.kz" немесе "migration.enbek.kz" порталы
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Рұқсат беру 19 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады, оның ішінде:
шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту туралы қабылданған шешім туралы хабарлама – 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде;
рұқсат бергені үшін алым төлемін енгізу мерзімі шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күні;
рұқсатты қайта ресімдеу – 6 (алты) жұмыс күні;
рұқсатты ұзарту – 3 (үш) жұмыс күні;
біреуден артық әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде рұқсатты беруді немесе ұзартуды келісу – 3 жұмыс күні;
рұқсат беру немесе беруден бас тарту туралы қабылданған шешім туралы хабарлама – 4 (төрт) жұмыс күні ішінде;
рұқсат бергені үшін алым төлемін енгізу мерзімі шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күні;
корпоративішілік ауыстыру шеңберінде:
рұқсат беру – 8 (сегіз) жұмыс күні;
рұқсатты қайта ресімдеу – 6 (алты) жұмыс күні;
рұқсатты ұзарту – 6 (алты) жұмыс күні.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (толық цифрландырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат, қайта ресімделген және ұзартылған рұқсат не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – электрондық
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы/тегін көрсетіледі.

1) государственная услуга по выдаче или продлению разрешений на привлечение иностранной рабочей силы оказывается на платной основе согласно размерам ставок сбора, за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2025 года № 819 "Об установлении ставок сбора за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан";
2) государственная услуга по переоформлению ранее выданных разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также по выдаче, продлению или переоформлению разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода оказывается работодателю на бесплатной основе.
Оплата налогового сбора осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения уведомления по форме согласно приложению 4 настоящих Правил местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы о принятии им решения о выдаче либо продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.
Выдача или продление разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, осуществляемой в рамках внутрикорпоративного перевода, осуществляется на бесплатной основе.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
График работы веб-портала "цифрового правительства" "www.egov.kz", "www.elicense.kz" или портала "migration.enbek.kz" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении работодателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
Местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
Выдача разрешения на привлечение иностранной рабочей силы по первой, второй, третьей, четвертой категории и для сезонных иностранных работников
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттарды беру немесе ұзарту жөніндегі мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе оны ұзарту үшін алым мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 819 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе оны ұзарту үшін алым мөлшерлемелеріне сәйкес ақылы негізде көрсетіледі;
2) шетелдік жұмыс күшін тартуға бұрын берілген рұқсаттарды қайта ресімдеу, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды беру, ұзарту немесе қайта ресімдеу жөніндегі мемлекеттік көрсетілетін қызмет жұмыс берушіге тегін негізде көрсетіледі.
Салық алымын төлеу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру не ұзарту туралы шешім қабылдағаны туралы хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол емес нысандарда жүзеге асырылады.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асырылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды беру немесе ұзарту тегін негізде жүзеге асырылады.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталының "www.egov.kz", "www.elicense.kz" немесе "migration.enbek.kz" порталының жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (жұмыс беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады); Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурсында орналастырылған.
Бірінші, екінші, үшінші, төртінші санаттар бойынша және маусымдық шетелдік жұмыскелер үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1. При привлечении сезонных иностранных работников:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) работодателя;
2) сведения о привлекаемых иностранных работниках с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) (в том числе латинскими буквами), даты рождения, гражданства, номера, даты и органа выдачи паспорта (документа, удостоверяющего личность), страны постоянного проживания, страны выезда, образования, наименования специальности, соответствии с применяемым в Республике Казахстан профессиональными стандартами, Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих и национальным классификатором Республики Казахстан 01-2017 "Классификатор занятий" (далее – Квалификационные требования) в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Кодекса (далее – сведения о привлекаемых иностранных работниках);
3) электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
4) документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
2. При привлечении иностранных работников по первой, второй, третьей и четвертой категориям:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
2) сведения о привлекаемых иностранных работниках;
3) электронные копии нотариально засвидетельствованных документов об образовании и переводов (если документ не заполнен на государственном или русском языке), легализованных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке за исключением случаев, предусмотренных вступившими в силу международными договорами Республики Казахстан;
4) нотариально засвидетельствованная электронная копия и перевод (если документ не заполнен на государственном или русском языке) контракта на выполнение работ, оказание услуг (в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, осуществляет свою деятельность в Республике Казахстан без образования филиала, представительства в соответствии с пунктом 39 настоящих Правил);
нотариально засвидетельствованная электронная копия и перевод (если документ не заполнен на государственном или русском языке) документа (письма или соглашения о переводе), согласованного между иностранным работником и иностранным юридическим лицом-работодателем, из которого осуществляется временный перевод иностранного работника (в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, направляет своих работников в Республику Казахстан для выполнения работ, оказания услуг в дочернюю организацию, представительство, филиал иностранного юридического лица, в котором такое иностранное юридическое лицо-работодатель прямо или косвенно имеет акции или доли участия);

1. Маусымдық шетелдік жұмыскерлерді тарту кезінде:
1) жұмыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) (оның ішінде латын әріптерімен), туған күнін, азаматтығын, паспорттың (жеке басты куәландыратын құжаттың) нөмірін, күнін және берген орган, тұрақты тұратын елін, шыққан елін, білімін, Кодекстің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес мамандығының атауы Қазақстан Республикасында қолданылатын кәсіптік стандарттарға, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларының біліктілік анықтамалығына және 01-2017 "Қызмет сыныптауышы" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына (бұдан әрі – Біліктілік талаптары) сәйкес келуін көрсете отырып, тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер (бұдан әрі – тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер);
3) шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) рұқсат беру үшін алымның енгізілгенін растайтын құжат.
2. Бірінші, екінші, үшінші және төртінші санаттар бойынша шетелдік жұмыскерлерді тарту кезінде:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініші;
2) тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер;
3) Қазақстан Республикасының күшіне енген халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңдастырылған білім туралы нотариат куәландырған құжаттардың және аудармалардың (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) электрондық көшірмелері;
4) жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге арналған келісімшарттың нотариат куәландырған электрондық көшірмесі және аудармасы (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) (егер шетелдік заңды тұлға-жұмыс беруші өз қызметін Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік құрмай Қағидалардың 39-тармағына сәйкес жүзеге асырған жағдайда);
шетелдік жұмыскер мен шетелдік жұмыскерді уақытша ауыстыру жүзеге асырылатын шетелдік заңды тұлға-жұмыс беруші арасында келісілген құжаттың (хаттың немесе ауыстыру туралы келісімнің) нотариат куәландырған электрондық көшірмесі және аудармасы (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) (шетелдік заңды тұлға-жұмыс беруші өз жұмыскерлерін Қазақстан Республикасына жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін мұндай заңды тұлға - жұмыс берушінің тікелей немесе жанама түрде акциялары немесе қатысу үлестері бар шетелдік заңды тұлғаның еншілес ұйымына, өкілдігіне, филиалына жіберген жағдайда);

5) электронная копия письма работодателя, которое подтверждает соответствие квалификации и профессионального опыта иностранного работника должности, на которую осуществляется его привлечение;
6) информация о выполнении замены иностранных работников на казахстанских граждан при выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил;
7) информация о местном содержании в кадрах по форме согласно приложению 6 настоящих Правил (за исключением субъектов малого предпринимательства, государственных учреждений и предприятий, представительств и филиалов иностранных юридических лиц с численностью работников не более 10 человек, иностранных работников, прибывших для самостоятельного трудоустройства в Республику Казахстан в соответствии выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий в соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", по разрешениям, выдаваемым в рамках квот по странам исхода, при наличии ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся-мигрантов;
8) нотариально засвидетельствованная копия документа об условиях по местному содержанию в кадрах для инвестиционных приоритетных проектов по установленной форме согласно приложению 7 настоящих Правил;
9) информация о замене иностранных работников на казахстанских граждан согласно пунктом 14 настоящих Правил;
10) электронная копия договора об оказании услуг на территории соответствующей административно-территориальной единицы (при привлечении иностранной рабочей силы в пределах нескольких административно-территориальных единиц);
11) электронная копия письма уполномоченного органа соответствующей административной территориальной единицы об удовлетворении потребности в запрашиваемой иностранной рабочей силе (при привлечении иностранной рабочей силы в пределах нескольких административно-территориальных единиц);
12) электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
13) документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
3. Переоформление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
1) для переоформления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы предоставляются необходимы документы, предусмотренные пунктом 2 перечня документов необходимых для оказания государственной услуги.

5) шетелдік жұмыскердің біліктілігі мен кәсіби тәжірибесінің оны тарту жүзеге асырылатын лауазымға сәйкестігін растайтын жұмыс беруші хатының электрондық көшірмесі;
6) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру кезінде шетелдік жұмыскерлерді қазақстандық азаматтарға ауыстыруды орындау туралы ақпарат;
7) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат (шағын кәсіпкерлік субъектілері, мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарды, шетелдік заңды тұлғалардың жұмыскерлерінің саны 10 адамнан аспайтын өкілдіктері мен филиалдарын, "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 14-5) тармақшасына сәйкес өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтамалар беру немесе ұзарту қағидаларына, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін экономиканың басым салаларының (экономикалық қызмет түрлерінің) және оларда сұранысқа ие кәсіптердің тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші көшіп-қонушыларды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған кезде шығу елдері бойынша квоталар шегінде берілетін рұқсаттар бойынша Қазақстан Республикасына өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген шетелдік жұмыскерлерді қоспағанда);
8) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша инвестициялық басым жобалар үшін кадрлардағы жергілікті қамту шарттары туралы құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
9) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес шетелдік жұмыскерлерді қазақстандық азаматтарға ауыстыру туралы ақпарат;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі (бірнеше әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде шетелдік жұмыс күшін тарту кезінде);
11) сұрау салынатын шетелдік жұмыс күшіне қажеттілікті қанағаттандыру туралы тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің уәкілетті органы хатының электрондық көшірмесі (бірнеше әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде шетелдік жұмыс күшін тарту кезінде);
12) шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
13) рұқсат бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжат;
3. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты қайта ресімдеу:
1) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты қайта ресімдеу үшін мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінің 2-тармағында көзделген құжаттар ұсынылады.

4. Продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
2) сведения о привлекаемых иностранных работниках;
3) информация о местном содержании в кадрах;
4) электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
5) документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения.
5. Выдача или переоформление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
2) электронная копия нотариально засвидетельствованного перевода (если документ не заполнен на казахском или русском языках) трудового договора (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан), или письма или соглашения о внутрикорпоративном переводе, заключенного с работодателем (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан), с филиалом, представительством, аффилированным лицом данного юридического лица, учрежденном/прошедшем учетную регистрацию в Республике Казахстан;
3) информация о трудовой деятельности работника с приложением подтверждающих документов, признаваемых в Республике Казахстан;
4) информация о выполнении особых условий, возложенных при выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в соответствии с пунктом 80 настоящих Правил;
5) электронная копия письма иностранного юридического лица-работодателя, которое подтверждает о соответствии квалификации и профессиональном опыте иностранного работника должности, на которую осуществляется внутрикорпоративный перевод, а также письмо от принимающей стороны, подтверждающего, что работник обладает необходимой квалификацией и профессиональным опытом работы;
6) информация о принимаемых особых условиях для получения и продления разрешений по форме согласно приложению 8 настоящих Правил;
7) информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода согласно приложению 9 настоящих Правил;
8) электронная копия программы по увеличению местного содержания в кадрах (при наличии);
9) электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника.
6. Продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;

4. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініші;
2) тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер;
3) кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
4) шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) рұқсат бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжат.
5. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе қайта ресімдеу:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініші;
2) еңбек шартының (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғамен жасалған) не жұмыс берушімен (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғамен жасалған), Қазақстан Республикасында құрылған/есептік тіркеуден өткен аталған заңды тұлғаның филиалымен, өкілдігімен, аффилиирленген тұлғасымен жасалған корпоративішілік ауыстыру туралы хаттың немесе келісімнің нотариат куәландырған аудармасы (құжат қазақ немесе орыс тілінде толтырылмаған болса);
3) Қазақстан Республикасында танылатын растаушы құжаттар қоса берілген жұмыскердің еңбек қызметі туралы ақпарат;
4) осы Қағидалардың 80-тармағына сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру кезінде жүктелген ерекше шарттардың орындалуы туралы ақпарат;
5) шетелдік жұмыскердің корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын лауазымның біліктілігі мен кәсіби тәжірибесіне сәйкестігін растайтын шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші хатының электрондық көшірмесі, сондай-ақ қабылдаушы тараптан жұмыскердің қажетті біліктілігі мен кәсіби жұмыс тәжірибесі бар екенін растайтын хат;
6) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсаттарды алу және ұзарту үшін қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат;
7) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
8) кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарламаның электрондық көшірмесі (бар болса);
9) шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі.
6. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініші;

2) информация о выполнении особых условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, выданных за предыдущие и текущий календарные годы, в соответствии с пунктом 80 настоящих Правил;
3) информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода;
4) обоснование продления срока разрешений;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
5) информация о принимаемых особых условиях.
7. Переоформления разрешения в связи с изменением фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника и в случае реорганизации работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
2) электронные копии документов, подтверждающие изменение фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника, реорганизацию работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные Законом Республики Казахстан
1. При выдаче или продлении (переоформлении) разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
1) установление недостоверности документов, представленных работодателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;

2) осы Қағидалардың 80-тармағына сәйкес орындау мерзімі басталған, өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың ерекше шарттарын орындау туралы ақпарат;
3) корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
4) рұқсаттардың мерзімін ұзартудың негіздемесі; шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) қабылданатын ерекше жағдайлар туралы ақпарат.
7. Шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясының өзгеруіне байланысты және жұмыс беруші-Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) бірігу, қосылу, бөліну, бөлініп шығу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ оның атауы немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелері өзгерген жағдайда, рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
1) жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
2) шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің атының, жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясының өзгергенін, Қазақстан Республикасының жұмыс берушісі-заңды тұлғасының немесе шетелдік заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) бірігу, қосылу, бөліну, бөлініп шығу немесе қайта құру түрінде қайта құрылуын растайтын, сондай-ақ оның атауы немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелер өзгерген жағдайда растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
1. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту (қайта ресімдеу) кезінде:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;

1. Получение статуса в общем порядке.
2. Получение статуса на основании согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса через загранучреждения Республики Казахстан.
3. Продление статуса.
3
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Прием заявления и выдача результата оказания Государственной услуги на присвоение статуса кандаса осуществляются через:
- загранучреждения Республики Казахстан (для этнических казахов, проживающих за пределами Республики Казахстан);
- мобильное приложение;
- Государственная корпорация;
- портал "migration.enbek.kz";
- веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб портал).
2. Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги на продление статуса кандаса осуществляется местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения и Государственной корпорацией
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Срок оказания государственной услуги по присвоению статуса кандас – в течение 30 рабочих дней.
2. Срок оказания государственной услуги по продлению статуса кандас – в течение 3 рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут;
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут, при оказании государственной услуги по принципу "одного заявления" – 60 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная/оказываемая по принципу "одного заявления", электронная (частично автоматизированная).
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги: при присвоении статуса кандаса – выдача удостоверения кандаса, в случае продления статуса кандаса – решение местного исполнительного органа, согласно приложению 4 к настоящем правилам.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) года в информационной системе Государственной корпорации.
По запросу заявителя работник Государственной корпорации выдает ранее полученное от местного исполнительного органа удостоверение кандаса, выгрузив из информационной системы Государственной корпорации. На портале "migration.enbek.kz" результат оказания государственные услуги отображается в личном кабинете.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
График работы:

1. Жалпы тәртіпте мәртебе алу.
2. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы қандас мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімі негізінде мәртебе алу.
3. Мәртебені ұзарту.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары көрсетеді.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1. Қандас мәртебесін беруге өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді
- шет елдердегі мекемелер (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын этникалық қазақтар үшін);
- мобильді қосымшасы;
- Мемлекеттік корпорация;
- "migration.enbek.kz" порталы;
- www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы жүзеге асырады.
2. Қандас мәртебесін ұзартуға өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган және Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1. Қандас мәртебесін беру бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі - 30 жұмыс күні ішінде.
2. Қандас мәртебесін ұзарту бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі - 3 жұмыс күні ішінде.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты: көрсетілетін қызметті берушіде-30 минут, Мемлекеттік корпорацияда-15 минут;
Көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-30 минут, Мемлекеттік корпорацияда-20 минут, "бір өтініш" қағидаты бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде-60 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Қағаз/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін, электрондық (ішінара автоматтандырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі: қандас мәртебесін беру кезінде – қандас куәлігін беру, қандас мәртебесін ұзартқан жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органның шешімі.
Мемлекеттік корпорация мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінде 1 (бір) жыл ішінде құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді. Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтініш берушінің сұрау салуы бойынша Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінен түсіре отырып, жергілікті атқарушы органнан бұрын алынған қандас куәлігін береді. "migration.enbek.kz" порталында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі жеке кабинетте көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Жұмыс кестесі:

2. Для продления статуса:
заявитель подает заявление согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Истребование от заявителей документов, которые получают из информационных систем, не допускается.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Решение о присвоении либо отказе статуса кандаса принимается местным исполнительным органом и оформляется согласно приложению 4 к настоящим Правилам в течение 30 рабочих дней после дня регистрации заявления местным исполнительным органом. Местный исполнительный орган отказывает в присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов по следующим основаниям:
1) несоответствие претендентов условиям, установленным подпунктом 1) статьи 20 Закона "О миграции населения";
2) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) наличие компрометирующих сведений о совершении этническими казахами, ходатайствующими о присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов, правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации об их принадлежности к террористическим или экстремистским организациям;
4) отсутствие согласия этнического казаха, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
5) отсутствие региональной квоты приема кандасов в территориально-административной единице или отказ этнического казаха от предложенной для расселения территориально-административной единицы.
Также отказом в оказании государственной услуги являются основания, предусмотренные статьей 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель вправе получить информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.kz, раздел "Государственные услуги", Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 2 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 222
Приложение 2
к Правилам включения
в региональную квоту приема
кандасов и переселенцев
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

2. Мәртебені ұзарту үшін:
өтініш беруші осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес өтініш береді.
Өтініш берушілерден ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
Қандас мәртебесін беру не одан бас тарту туралы шешімді жергілікті атқарушы орган қабылдайды және осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес жергілікті атқарушы орган өтінішті тіркеген күннен кейін 30 жұмыс күні ішінде ресімдейді.
Жергілікті атқарушы орган қандас мәртебесін беруден және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) үміткерлердің "Халықтың көші-қоны туралы" Заңның 20-бабы 1) тармақшасында белгіленген шарттарға сәйкес келмеуі;
2) өтініш беруші мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
3) қандас мәртебесін беру және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы қолдаухат беретін этникалық қазақтардың Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерлейтін мәліметтердің және олардың террористік немесе экстремистік ұйымдарға тиесілігі туралы өзге де ақпараттың болуы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын этникалық қазақтың қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
5) қандастарды аумақтық-әкімшілік бірлікте қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы немесе этникалық қазақтың қоныстандыру үшін ұсынылған аумақтық-әкімшілік бірліктен бас тартуы.
Сондай-ақ, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабында көзделген негіздер мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту болып табылады.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы ала алады. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары интернет-ресурста Көрсетілген www.gov.kz.
"Мемлекеттік қызметтер" бөлімі, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 222 бұйрығына 2-қосымша
Қандастар мен қоныс
аударушыларды қабылдаудың
өңірлік квотасына
енгізу қағидалары
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы

2) установление недостоверности документов, представленных этническим казахом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) наличие компрометирующих сведений о совершении этническими казахами, ходатайствующими о присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов, правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации об их принадлежности к террористическим или экстремистским организациям;
4) отсутствие согласия этнического казаха, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
5) отсутствие региональной квоты приема кандасов в территориально-административной единице или отказ этнического казаха от предложенной для расселения территориально-административной единицы.
Основания для отказа по включению в региональную квоту приема переселенцев:
1) установление недостоверности данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
2) отсутствие согласия переселенца, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
3) несоответствие заявителя условиям, установленными пунктами 1 и 2 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан;
4) отсутствие региональной квоты приема переселенцев в территориально-административной единице или отказ переселенца от предложенной для расселения территориально-административной единицы;
5) несоответствие претендентов категориям, установленным пунктом 12 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32880).
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации посредством обращения через Единый контакт-центр 1414.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 3 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 222
Приложение 2
к Правилам выдачи
или продления справок
иностранцу или лицу
без гражданства о соответствии
его квалификации
для самостоятельного трудоустройства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

2) этникалық қазақ мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
3) қандас мәртебесін беру және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш жасаған этникалық қазақтардың Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және олардың террористік немесе экстремистік ұйымдарға жататындығы туралы өзге де ақпараттың болуы;
4) этникалық қазақтың "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімінің болмауы;
5) қандастарды аумақтық-әкімшілік бірлікте қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы немесе этникалық қазақты қоныстандыру үшін ұсынылған аумақтық-әкімшілік бірліктен бас тартуы.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу бойынша бас тарту үшін негіздер:
1) ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес шектеулі қолжетімділіктің дербес деректеріне қол жеткізуге ұсынылатын қоныс аударушының келісімінің болмауы;
3) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексі 112-бабының 1 және 2-тармақтарымен бекітілген шарттарға үміткердің сәйкес келмеуі.
4) қоныс аударуды аумақтық-әкімшілік бірлікте қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы немесе қоныс аударашуның қоныстандыру үшін ұсынылған аумақтық-әкімшілік бірліктен бас тартуы;
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 12-тармағында белгіленген санаттарға үміткерлердің сәйкес келмеуі.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып 1414 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы жүргізеді.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизациядан өткен субъктілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильді қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістер арқылы авторизациядан өтеді, одан кейін "Цифрлық құжаттар" бөлімінде әрі қарай пайдалану үшін
қажетті құжатты қарайды.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 222 бұйрығына 3- қосымша
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі туралы
анықтама беру немесе ұзарту
қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы

5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
6) иные основания для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренные Законами Республики Казахстан.
2. При выдаче или продлении (переоформлении) разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
1) установление недостоверности документов, представленных работодателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
6) иные основания для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренные Законами Республики Казахстан.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
При наличии бизнес идентификационного номера и ЭЦП, имеется возможность получения государственной услуги, а также информации о выдаче, переоформлении и продлении разрешения в режиме удаленного доступа через веб-портал "электронного правительства" "www. egov. kz", "www. elicense.kz" или портал "migration.enbek.kz". Работодатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала "электронного правительства" "www. egov. kz", "www. elicense.kz" или портала "migration.enbek.kz", а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги 1414, 8-800-080-7777.

5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер.
2. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту (қайта ресімдеу) кезінде:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Бизнес сәйкестендіру нөмірі және ЭЦҚ болған кезде мемлекеттік қызметті, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" веб-порталы "www.egov.kz", "www.elicense.kz" немесе "migration.enbek.kz" порталы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде рұқсатты беру, қайта ресімдеу және ұзарту туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар. Жұмыс берушінің "электрондық үкіметі" веб-порталының "www.egov.kz", "www.elicense.kz" немесе "migration.enbek.kz" порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары 1414, 8-800-080-7777.