О внесении изменений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 26 мая 2026 года № 5-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2026 года № 38811
ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) следующие изменения:
в 903. Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению экспертно-аналитического мероприятия органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Положения настоящего Стандарта не распространяются на проведение и подготовку заключений в рамках предварительной, текущей и последующей оценки, осуществление которых регламентировано Указом Президента Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 388 "Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов", Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов и представлению информации о работе Высшей аудиторской палаты и Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета, утвержденных нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647).";
подпункты 4) и 5) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"4) результативность – организация экспертно-аналитического мероприятия должна обеспечивать выработку на его основе рекомендаций по предмету экспертно-аналитического мероприятия, направленных на повышение эффективности его развития и (или) его вклада в экономику страны или отдельно взятой сферы экономики, региона, социальной сферы;
5) обоснованность – формирование предложений с наличием максимального количества аргументов в пользу сделанных рекомендаций.";

"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2026 жылғы 26 мамырдағы № 5-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 мамырда № 38811 болып тіркелді
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген 903. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуі бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Стандарттың ережелері жүзеге асырылуы "Республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 388 Жарлығымен, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің (бұдан әрі - Есеп комитеті) 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру және Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпаратты ұсыну бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартымен және Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартымен регламенттелген алдын ала, ағымдағы және кейіннен бағалау шеңберінде қорытындылар жүргізуге және дайындауға қолданылмайды.";
7-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) нәтижелілік – сараптамалық-талдау іс-шарасының ұйымдастырылуы оның негізінде сараптамалық-талдау іс-шарасының нысанасы бойынша оның даму тиімділігін және (немесе) оның ел экономикасына немесе экономиканың жекелеген саласына, өңірге, әлеуметтік салаға қосатын үлесін арттыруға бағытталған ұсынымдардың әзірленуін қамтамасыз етуі тиіс;
5) негізділік – ұсынымдардың пайдасына жасалған аргументтер саны ең көп ұсыныстар қалыптастыру.";

подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) выявленных:
ухудшений показателей социально-экономического развития, отраслей, сфер экономики регионов;
системных недостатков и рисков по итогам оценки планирования и исполнения бюджета.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Целью проведения экспертно-аналитического мероприятия является оценка текущей ситуации по предмету экспертно-аналитического мероприятия, с определением ключевых факторов, оказывающих влияние на эффективность реализации государственной политики в рассматриваемой сфере с разработкой рекомендации.
13. Определение факторов обеспечивается путем формирования целостной картины с целью установления причинно-следственных связей или оценки дальнейшего развития ситуации в рассматриваемой сфере.";
подпункт 1) части 3 пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) формирование проекта заключения экспертно-аналитического мероприятия с отражением рекомендаций;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В процессе планирования группой экспертно-аналитического мероприятия разрабатывается программа по форме, согласно приложению к настоящему Стандарту, отражающая основные вопросы, предлагаемые к изучению, с их ранжированием по ответственным исполнителям из числа сформированной группы, сроки его проведения.
Программа экспертно-аналитического мероприятия подписывается руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение экспертно-аналитического мероприятия и направляется на согласование и утверждение члену Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственному за его проведение.
При возникновении в ходе экспертно-аналитического мероприятия вопросов не охваченных программой, но необходимых для полного изучения, участники состава группы, по согласованию с руководителем группы, информируют в письменном виде члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за его проведение.
В случае признания целесообразности проведения экспертно-аналитического мероприятия по неохваченным программой вопроса, член Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) ответственный за его проведение дает руководителю группы соответствующее поручение, с внесением дополнений в программу.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Сбор информации продолжается на всех этапах формирования экспертно- аналитического заключения в целях уточнения определенных данных и усиления рекомендаций.
24. В ходе проведения экспертно-аналитического мероприятия формируются материалы в целях:
изучения предмета и объектов экспертно-аналитического мероприятия;
подтверждения результатов экспертно-аналитического мероприятия;
обеспечения качества экспертно- аналитического мероприятия;
подтверждения выполнения сотрудниками органа внешнего государственного аудита и экспертами программы экспертно-аналитического мероприятия.
В состав указанных материалов включаются документы, послужившие основанием для зафиксированных в экспертно-аналитическом заключении рекомендаций.
Ссылка на реквизиты и источник информации, из сформированных материалов, используемых в экспертно-аналитическом заключении, обязательна.";

10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) анықталған:
әлеуметтік-экономикалық даму, салалар, өңірлердің экономика салалары көрсеткіштерінің нашарлауы;
бюджеттің жоспарлануын және атқарылуын бағалау қорытындысы бойынша жүйелі кемшіліктер мен тәуекелдер ескеріле отырып, тәуекелдерді бағалау жүйесі негізінде жүзеге асырылады.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізудің мақсаты қаралып отырған салада ұсыным әзірлей отырып, мемлекеттік саясаттың іске асырылу тиімділігіне ықпал ететін түйінді факторларды айқындап, сараптамалық-талдау іс-шарасының нысанасы бойынша ағымдағы ахуалды бағалау болып табылады.";
13. Факторларды айқындау себеп-салдарлық байланыстарды анықтау мақсатында біртұтас сипатты қалыптастыру немесе қаралып отырған саладағы ахуалдың одан әрі дамуын бағалау жолымен қамтамасыз етіледі.";
15-тармақтың 3-бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұсынымдарды көрсете отырып, сараптамалық-талдау іс-шарасы қорытындысының жобасын қалыптастыру;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Сараптамалық-талдау іс-шарасының тобы жоспарлау процесінде қалыптастырылған топ қатарынан жауапты орындаушылар бойынша ранжирлей отырып, зерделеуге ұсынылатын негізгі мәселелер, оны өткізу мерзімдері көрсетілетін бағдарламаны осы Стандартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді.
Сараптамалық-талдау іс-шарасының бағдарламасына сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы қол қояды және ол Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) оны жүргізуге жауапты мүшесіне келісуге және бекітуге жіберіледі.
Сараптамалық-талдау іс-шарасы барысында бағдарламада қамтылмаған, бірақ толық зерделенуі қажет мәселелер туындаған кезде топ құрамына қатысушылар топ жетекшісімен келісу бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) оны жүргізуге жауапты мүшесін жазбаша түрде хабардар етеді.
Бағдарламада қамтылмаған мәселе бойынша сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізу орынды деп танылған жағдайда Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) оны жүргізуге жауапты мүшесі бағдарламаға толықтырулар енгізе отырып, топ жетекшісіне тиісті тапсырма береді.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Белгілі бір деректерді нақтылау және ұсынымдарды күшейту мақсатында сараптамалық-талдау қорытындысын қалыптастырудың барлық кезеңінде ақпарат жинау жалғасады.
24. Сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізу барысында мынадай:
сараптамалық-талдау іс-шарасының нысанасын және объектілерін зерделеу;
сараптамалық-талдау іс-шарасының нәтижелерін растау;
сараптамалық-талдау іс-шарасының сапасын қамтамасыз ету;
сыртқы мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің және сарапшылардың сараптамалық-талдау іс-шарасының бағдарламасын орындағанын растау мақсатында материалдар қалыптастырылады.
Көрсетілген материалдардың құрамына сараптамалық-талдау қорытындыcында тіркелген ұсынымдарға негіз болған құжаттар қосылады.
Сараптамалық-талдау қорытындысында пайдаланылатын, қалыптастырылған материалдардан алынған ақпараттың деректемелері мен дереккөзіне сілтеме міндетті түрде жасалуы тиіс.";

подпункт 3) части первой пункта 27 изложить в следующей редакции:
"3) резолютивная часть:
рекомендации по экспертно-аналитическому мероприятию, позволяющие скорректировать имеющуюся ситуацию в сторону улучшения ее основных показателей и повышения эффективности происходящих процессов.";
подпункт 2) части второй пункта 28 изложить в следующей редакции:
"2) рекомендации должны быть аргументированы и подтверждаться материалами экспертно-аналитического мероприятия;";
пункты 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"29. Текстовый формат экспертно-аналитического заключения оформляется в соответствии со следующими требованиями:
шрифт – TimesNewRoman;
размер шрифта – 14, в табличных материалах – 8-12.
Экспертно-аналитическое заключение формируется на государственном и на русском языках.
30. Проект экспертно-аналитического заключения составляется в двух экземплярах, один из которых остается в Высшей аудиторской палате (Ревизионной комиссии), второй экземпляр направляется объекту (в случае наличия) экспертно-аналитического мероприятия в порядке, определенном Регламентом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
Проект экспертно-аналитического заключения за четыре рабочих дня до дня проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) направляется Председателю Высшей аудиторской палаты на рассмотрение за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за его проведение экспертно-аналитического мероприятия.
Для рассмотрения на заседании Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), проект экспертно-аналитического заключения направляется членам Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) не позднее пяти рабочих дней до дня проведения заседания.
Заседания по экспертно-аналитическим мероприятиям, имеющим секретный характер, проводятся с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов.";
Приложение изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Департаменту анализа и оценки бюджета аппарата Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.

27-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қарар бөлігін:
сараптамалық-талдау іс-шарасы бойынша қалыптасқан жағдайды оның негізгі көрсеткіштерін жақсарту және болып жатқан процестердің тиімділігін арттыру жағына қарай түзетуге мүмкіндік беретін ұсынымдарды қамтиды.";
28-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұсынымдар аргументтелуі және сараптамалық-талдау іс-шарасының материалдарымен расталуы тиіс;";
29 және 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Сараптамалық-талдау қорытындысының мәтіндік форматы мынадай талаптарға сәйкес ресімделеді:
қаріп – TimesNewRoman;
қаріптің мөлшері – 14, кестелік материалдарда – 8-12.
Сараптамалық-талдау қорытындысы мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.
30. Сараптамалық-талдау қорытындысының жобасы екі данада жасалады, оның біреуі Жоғары аудиторлық палатада (Тексеру комиссиясында) қалады, екінші данасы Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) регламентінде айқындалған тәртіппен сараптамалық-талдау іс-шарасының объектісіне (болған жағдайда) жіберіледі.
Сараптамалық-талдау қорытындысының жобасы Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілетін күнге дейін төрт жұмыс күні бұрын Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге жауапты мүшесінің қолы қойылып, Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қарауға жіберіледі.
Сараптамалық-талдау қорытындысының жобасы Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мүшелеріне отырыс өткізілетін күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысында қарау үшін жіберіледі.
Құпия сипаттағы сараптамалық-талдау іс-шаралары бойынша отырыстар Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасында белгіленген талаптар сақтала отырып өткізіледі.";
Қосымша осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жоғары аудиторлық палатаның Талдау және бюджетті бағалау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.

4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 26 мая 2026 года № 5-НҚ
Приложение
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению экспертно-
аналитического мероприятия
органами внешнего
государственного аудита и
финансового контроля
"Утверждаю"
_______________________
Член органа внешнего
государственного аудита
от "___"_________20__года
ПРОГРАММА
экспертно-аналитического мероприятия
1. Наименование экспертно-аналитического мероприятия: __________________
2. Предмет экспертно-аналитического мероприятия: _______________________
3. Основные вопросы, охватываемые экспертно-аналитическим мероприятием:
____________________________________________________________________
4. Период, охватываемый экспертно-аналитическим мероприятием: ____________________________________________________________________
5. Сроки проведения экспертно-аналитического мероприятия (количество дней):
____________________________________________________________________
6. Состав группы экспертно-аналитического мероприятия: руководитель группы, государственные аудиторы (ассистенты), сотрудники структурного подразделения, эксперты*.
*в случае привлечения субподрядных экспертов ответственность за результаты их работы, достоверность представленных материалов, а также подписание итоговых документов несет основной привлеченный эксперт, включенный в состав группы экспертно-аналитического мероприятия.
Работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), привлеченные эксперты ответственные за проведение экспертно-аналитического мероприятия
_______________________________
(фамилия, инициалы, подпись, дата)

4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы А. Смаилов
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 26 мамырдағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
органдарының сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуі
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына қосымша
"Бекітемін"
_____________________
Сыртқы мемлекеттік
аудит органының мүшесі
20__ жылғы "___"______
Сараптамалық-талдау іс-шарасының БАҒДАРЛАМАСЫ
1. Сараптамалық-талдау іс-шарасының атауы: _________________________
2. Сараптамалық-талдау іс-шарасының нысанасы:______________________
3. Сараптамалық-талдау іс-шарасымен қамтылатын негізгі мәселелер:
_________________________________________________________________
4. Сараптамалық-талдау іс-шарасымен қамтылатын кезең:
_________________________________________________________________
5. Сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізу мерзімдері (күндер саны):
______________________________________________________________
6. Сараптамалық-талдау іс-шарасы тобының құрамы: топ жетекшісі, мемлекеттік
аудиторлар (ассистенттер), құрылымдық бөлімшенің қызметкерлері, сарапшылар*.
*қосалқы мердігер сарапшылар тартылған жағдайда олардың жұмыс нәтижелері,
ұсынылған материалдардың анықтығы, сондай-ақ қорытынды құжаттарға қол қою
үшін сараптамалық-талдау іс-шарасы тобының құрамындағы негізгі тартылған
сарапшы жауапты болады.
Сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге жауапты Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскерлері, артылған
сарапшылар
_______________________
(аты-жөні, тегі, қолы, күні)