О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 25 мая 2026 года № 137-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2026 года № 38799
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту воспитательной работы и дополнительного образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
М. Мелдебекова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 25 мая 2026 года
№ 137-НҚ
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750) следующие изменения и дополнение:
В Типовых квалификационных характеристиках должностей педагогов, утвержденных указанным приказом:
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О статусе педагога", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О государственном имуществе" и иные нормативные правовые акты, определяющие направления и перспективы развития образования;
основы педагогики и психологии;
государственный общеобязательный стандарт образования, достижения педагогической науки и практики;
нормы педагогической этики;
основы менеджмента, финансово-хозяйственной деятельности;
правила безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарные правила и нормы;
начальник (директор) специализированной организации образования с углубленной допризывной подготовкой дополнительно должен знать:
Законы Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (далее – "Об обороне и ВС РК").";

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2026 жылғы 25 мамырдағы № 137-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 мамырда № 38799 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Тәрбие жұмысы және қосымша білім беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
М. Мелдебекова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Жасанды
интеллект және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 25 мамырдағы
№ 137-НҚ Бұйрықпен бекітілді
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
47- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Педагог мәртебесі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңдары және білім беруді дамытудың бағыттары мен перспективаларын айқындайтын өзге де нормативтік құқықтық актілер;
педагогика және психология негіздері;
мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты, педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктері;
педагогикалық этиканың нормалары;
менеджмент, қаржы-шаруашылық қызмет негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау қағидалары, санитариялық қағидалар мен нормалар;
әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымының бастығы (директоры) қосымша білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" және "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" (бұдан әрі - "ҚР қорғанысы және ҚК туралы") Заңдарын.";

подпункт 3) пункта 48 изложить в следующей редакции:
"3) Для начальника (директора) специализированной организации образования с углубленной допризывной подготовкой:
высшее (послевузовское) педагогическое образование или документ, подтверждающий педагогическую переподготовку, стаж работы на руководящих должностях, наличие воинской службы не менее 15 лет на должностях офицерского состава, воинское звание не ниже подполковника запаса или подполковника в отставке (за исключением граждан, уволенных с воинской службы по отрицательным мотивам);
и (или) наличие квалификации педагога – эксперта или педагога – исследователя или педагога – мастера и воинское звание подполковника запаса или подполковника в отставке; либо наличие квалификационной категории "заместитель руководителя третьей квалификационной категории" или "заместитель руководителя второй квалификационной категории", или "заместитель руководителя первой квалификационной категории" организации образования либо квалификационной категории "руководитель третьей квалификационной категории" или "руководитель второй квалификационной категории" или "руководитель первой квалификационной категории".
пункты 56, 57, 58 и 59 изложить в следующей редакции:
"56. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О статусе педагога", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты, определяющие направления и перспективы развития образования;
основы педагогики и психологии;
государственный общеобязательный стандарт образования, типовые учебные программы, типовые учебные планы, достижения педагогической науки и практики;
нормы педагогической этики;
основы менеджмента, финансово-хозяйственной деятельности;
правила безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарные правила и нормы.
Заместитель начальника (директор) специализированной организации образования с углубленной допризывной подготовкой дополнительно должен знать:
Законы Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и "Об обороне и ВС РК".
57. Требования к квалификации:
высшее и (или) послевузовское педагогическое образование или документ, подтверждающий педагогическую переподготовку, стаж педагогической работы не менее 3 лет;
и (или) наличие квалификационной категории "заместитель руководителя третьей квалификационной категории" или "заместитель руководителя второй квалификационной категории", или "заместитель руководителя первой квалификационной категории" организации образования, либо наличие квалификации "педагог – эксперт" или наличие "педагог – исследователь" или "педагог – мастер".
Для заместителя руководителя (директора) специальной школы, школы-интерната, специальной школы-колледжа, специального комплекса "детский сад-школа":
высшее (послевузовское) педагогическое образование по направлению "Специальное образование" ("Дефектология") или документ, подтверждающий педагогическую переподготовку, стаж педагогической работы не менее пяти лет, в том числе последние 2 года педагогического стажа;
и (или) наличие первой или высшей квалификационной категории педагога, квалификационной категории педагога – эксперта или педагога – исследователя или педагога – мастера.
Для заместителя начальника (директора) специализированной организации образования с углубленной допризывной подготовкой:
высшее (послевузовское) педагогическое образование или документ, подтверждающий педагогическую переподготовку, стаж педагогической работы, связанной с военным образованием или военной подготовкой не менее 3 лет;
и (или) наличие квалификационной категории "заместитель руководителя третьей квалификационной категории" или "заместитель руководителя второй квалификационной категории", или "заместитель руководителя первой квалификационной категории" организации образования, либо наличие квалификации "педагог – эксперт" или наличие "педагог – исследователь" или "педагог – мастер".
Для заместителя руководителя (директора) специализированной организации образования с углубленной допризывной подготовкой наличие стажа работы, связанной с военным образованием или военной подготовкой не менее 15 лет и документ, подтверждающий педагогическую переподготовку.

48-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымының бастығы (директоры) үшін:
жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өткенін растайтын құжаты, басшылық орындарда жұмыс өтілі, офицерлік лауазымдарда кемінде 15 жыл әскери қызмет өткеруі, әскери атағы запастағы подполковниктен немесе отставкадағы подполковниктен төмен емес болуы (теріс себептер бойынша әскери қызметтен босатылған азаматтарды қоспағанда);
және (немесе) педагог – сарапшы немесе педагог – зерттеуші немесе педагог – шебер біліктілігінің болуы және запастағы подполковник немесе отставкадағы подполковник әскери атағының болуы; немесе "үшінші біліктілік санатындағы басшының орынбасары" немесе "екінші біліктілік санатындағы басшының орынбасары" немесе "бірінші біліктілік санатындағы басшының орынбасары" біліктілік санатының, немесе "үшінші біліктілік санатындағы басшысы" немесе "екінші біліктілік санатындағы басшысы" немесе "бірінші біліктілік санатындағы басшысы" біліктілік санатының болуы".
56, 57, 58 және 59-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Педагог мәртебесі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңдары және білім беруді дамытудың бағыттары мен перспективаларын айқындайтын өзге де нормативтік құқықтық актілер;
педагогика және психология негіздері;
мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты, үлгілік оқу бағдарламалары, үлгілік оқу жоспарлары, педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктері;
педагогикалық этиканың нормалары;
менеджмент, қаржы-шаруашылық қызмет негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау қағидалары, санитариялық қағидалар мен нормалар.
Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымының бастығы (директоры) қосымша білуге тиіс:
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" және "ҚР қорғанысы және ҚК туралы" Қазақстан Республикасының заңдары.
57. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білім немесе педагогикалық қайта даярлауды растайтын құжат, педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
және (немесе) білім беру ұйымының "үшінші біліктілік санатты басшысының орынбасары" немесе "екінші біліктілік санатты басшысының орынбасары" немесе "бірінші біліктілік санатты басшысының орынбасары" біліктілік санатының болуы немесе "педагог – сарапшы" біліктілігінің болуы немесе "педагог – зерттеуші" немесе "педагог – шебер" біліктілігінің болуы.
Арнайы мектеп, мектеп-интернат, арнайы мектеп-колледж, "балабақша-мектеп" арнайы кешені басшысының орынбасары (директоры) үшін:
"Арнайы білім" ("Дефектология") бағыты бойынша жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білім немесе педагогикалық қайта даярлауды растайтын құжат, педагогикалық жұмыс өтілі кемінде бес жыл, оның ішінде педагогикалық өтілі соңғы 2 жыл;
және (немесе) педагогтің бірінші немесе жоғары біліктілік санатының, педагог – сарапшының немесе педагог – зерттеушінің немесе педагог – шебердің біліктілік санатының болуы.
Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымының бастығының (директорының) орынбасары үшін:
жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өткенін растайтын құжаты, әскери білім беру немесе әскери даярлықпен байланысты педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
және (немесе) білім беру ұйымдарының "үшінші біліктілік санатты басшысының орынбасары" немесе "екінші біліктілік санатты басшысының орынбасары" немесе "бірінші біліктілік санатты басшысының орынбасары" біліктілік санатының болуы, немесе "педагог – сарапшы" немесе "педагог – зерттеуші" немесе "педагог – шебер" біліктілігінің болуы.
Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымы басшысының (директорының) орынбасары үшін әскери біліммен немесе әскери даярлықпен байланысты жұмыс өтілі кемінде 15 жыл болуы және педагогикалық қайта даярлаудан өткенін растайтын құжаттың болуы талап етіледі.

58. Должностные обязанности:
обеспечивает организацию воспитательного процесса;
организует текущее и перспективное планирование воспитательной работы;
осуществляет планирование и контроль деятельности старших вожатых, воспитателей групп продленного дня, классных руководителей, педагогов-психологов, социальных педагогов и педагогов дополнительного образования;
обеспечивает разработку документации по воспитательной работе, по подготовке и проведению культурно-воспитательных мероприятий;
осуществляет систематический контроль за качеством содержания и проведения воспитательного процесса;
участвует в подборе педагогов, организует работу по профессиональному развитию, повышению квалификации и профессиональной компетентности педагогов;
координирует взаимодействие администрации, социально – психологических служб и подразделений организаций образования, обеспечивающих воспитательный процесс, с представителями общественности и правоохранительных органов, представителями родительской общественности, попечительского совета;
обеспечивает толерантную культуру поведения всех участников образовательного процесса;
координирует деятельность психологической службы и процесс психолого-педагогического сопровождения обучающихся и воспитанников, в том числе с особыми образовательными потребностями;
обеспечивает новые формы школьно-родительских отношений, полное взаимодействие школы и семьи;
осуществляет контроль за состоянием медицинского обслуживания обучающихся;
применяет информационно-коммуникационные технологии при проведении воспитательных мероприятий;
развивает киберкультуру (использует возможности компьютерных технологий) и кибергигиену (имеет навыки и знания работы в сети интернет);
обеспечивает участие обучающихся, педагогов в конкурсах, слетах, конференциях;
проводит профориентационную работу;
обеспечивает качественную и своевременную сдачу отчетной документации;
организовывает и проводит педагогические консилиумы для родителей;
организует работы школьного парламента, дебатного движения, ученического самоуправления;
организовывает общественно-полезную работу "Служение обществу", "Поклонение Родине", "Уважение к старшим", "Уважение к матери";
координирует работу по созданию и обеспечению деятельности ассоциации выпускников организации образования;
взаимодействует с ветеранами педагогического труда;
организует работу музея организации образования;
организовывает туристические походы и экскурсии;
обеспечивает формирование у обучающихся патриотического воспитания, навыков делового общения, культуры питания;
прививает антикоррупционную культуру, принципы академической честности среди обучающихся, воспитанников, педагогов и других работников;
принимает меры по развитию школьного парламента, дебатного движения, ученического самоуправления и военно-патриотического воспитания.
Дополнительные должностные обязанности для заместителя начальника (директора) специализированных организаций образования с углубленной допризывной подготовкой:
организует работу по военно-патриотическому воспитанию обучающихся;
разрабатывает план военно-патриотической работы на учебный год, обеспечивает его выполнение и координирует работу учебного полигона;
принимает меры по развитию и укреплению материальной базы кабинетов и (или) полигонов начальной военной подготовки организации образования, сохранности оборудования и инвентаря, соблюдения санитарно-гигиенических требований;
координирует работу кружков по военно-партриотическому воспитанию.

58. Лауазымдық міндеттері:
тәрбие процесін ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
тәрбие жұмысын ағымдағы және перспективалық жоспарлауды ұйымдастырады;
аға тәлімгерлердің, ұзартылған күн топтары тәрбиешілерінің, сынып жетекшілерінің, педагог-психологтердің, әлеуметтік педагогтердің және қосымша білім беру педагогтерінің қызметін жоспарлауды және бақылауды жүзеге асырады;
тәрбие жұмысы, мәдени-тәрбие іс-шараларын дайындау және өткізу бойынша құжаттаманы әзірлеуді қамтамасыз етеді;
тәрбие процесінің мазмұны мен өткізілу сапасына жүйелі бақылауды жүзеге асырады;
педагогтерді іріктеуге қатысады, кәсіби даму, педагогтердің біліктілігін және кәсіби құзыреттілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады;
тәрбие процесін қамтамасыз ететін білім беру ұйымдары әкімшілігінің, әлеуметтік – психологиялық қызметтері мен бөлімшелерінің жұртшылық және құқық қорғау органдарының өкілдерімен, ата-аналар қоғамдастығының, қамқоршылық кеңестің өкілдерімен өзара іс-қимылын үйлестіреді;
білім беру процесінің барлық қатысушыларының толерантты мінез-құлық мәдениетін қамтамасыз етеді;
психологиялық қызметтің жұмысын және білім алушылар мен тәрбиеленушілерді, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу процесін үйлестіреді;
мектеп-ата-ана қатынастарының жаңа нысандарын, мектеп пен отбасының толық өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
білім алушыларға медициналық қызмет көрсету жағдайын бақылауды жүзеге асырады;
тәрбие іс-шараларын өткізу кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады;
кибермәдениетті (компьютерлік технологиялар мүмкіндіктерін пайдаланады) және кибергигиенаны дамытады (интернет желісінде жұмыс істеу дағдылары мен білімі бар);
білім алушылардың, педагогтердің конкурстарға, слеттерге, конференцияларға қатысуын қамтамасыз етеді;
кәсіптік бағыт беру жұмыстарын жүргізеді;
есептік құжаттаманың сапалы және уақтылы тапсырылуын қамтамасыз етеді;
ата-аналар үшін педагогикалық консилиумдар ұйымдастырады және өткізеді;
мектеп парламентінің, дебат қозғалысының, оқушылардың өзін-өзі басқаруының жұмыстарын ұйымдастырады;
"Қоғамға қызмет ету", "Отанға тағзым", "Үлкендерге құрмет", "Анаға құрмет" қоғамдық-пайдалы жұмыстарын ұйымдастырады;
білім беру ұйымдары түлектерінің қауымдастығын құру және қызметін қамтамасыз ету бойынша жұмысты үйлестіреді;
педагогикалық еңбек ардагерлерімен өзара іс-қимыл жасайды;
білім беру ұйымы мұражайының жұмысын ұйымдастырады;
туристік жорықтар мен экскурсиялар ұйымдастырады;
білім алушылардың бойында патриоттық тәрбие, іскерлік қарым-қатынас дағдыларын, тамақтану мәдениетін қалыптастыруды қамтамасыз етеді;
білім алушылар, тәрбиеленушілер, педагогтер және басқа да қызметкерлер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті, академиялық адалдық қағидаттарын бойына сіңіреді;
мектеп парламентін, дебат қозғалысын, оқушы өзін-өзі басқаруды және әскери-патриоттық тәрбиені дамыту жөнінде шараларды қабылдайды.
Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымы бастығының орынбасары (директоры) үшін қосымша лауазымдық міндеттер:
білім алушыларды әскери-патриоттық тәрбиелеу бойынша жұмысты ұйымдастырады;
оқу жылына арналған әскери-патриоттық жұмыс жоспарын әзірлейді, оның орындалуын қамтамасыз етеді және оқу полигонының жұмысын үйлестіреді;
білім беру ұйымының алғашқы әскери даярлық кабинеттерінің және (немесе) полигондарының материалдық базасын дамыту және нығайту, жабдықтар мен мүкәммалдың сақталуы, санитариялық-гигиеналық талаптардың сақталуы жөнінде шаралар қабылдайды;
әскери-патриоттық тәрбие бойынша үйірмелердің жұмысын үйлестіреді.

59. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О статусе педагога", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты, определяющие направления и перспективы развития образования;
основы педагогики и психологии;
государственный общеобязательный стандарт образования, достижения педагогической науки и практики;
нормы педагогической этики;
основы экономики, финансово-хозяйственной деятельности;
правила безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарные правила и нормы.
Заместитель начальника (директор) специализированной организации образования с углубленной допризывной подготовкой – командир учебной роты дополнительно должен знать:
Закон Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и "Об обороне и ВС РК".";
заголовок параграфа 8 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 8. Педагог-организатор начальной военной подготовки организаций среднего образования";
пункты 68, 69 и 70 изложить в следующей редакции:
"68. Должностные обязанности:
организует работу по военно-патриотическому воспитанию обучающихся;
разрабатывает учебные программы, учебно-методические комплексы;
соблюдает требования к оснащению и оборудованию учебного кабинета;
совместно с заместителем руководителя по воспитательной работе, классными руководителями (руководителями групп) разрабатывает план военно-патриотической работы на учебный год, обеспечивает его выполнение и координирует работу учебного полигона;
принимает меры по развитию и укреплению материальной базы кабинетов и (или) полигонов начальной военной подготовки организации образования, сохранности оборудования и инвентаря, соблюдения санитарно-гигиенических требований;
руководит кружками по изучению основ военного дела, проводит практические занятия и тренировки по действиям в случае введения чрезвычайного положения;
проводит занятия по гражданской обороне в организациях образования, отрабатывает мероприятия по действию в случае введения чрезвычайного положения, обеспечивает готовность защитных сооружений, индивидуальных средств защиты по гражданской обороне;
соблюдает меры безопасности в учебно-воспитательном процессе;
прививает антикоррупционную культуру, принципы академической честности среди обучающихся, воспитанников.

59. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасындағы Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Педагог мәртебесі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы Тіл туралы" Заңдары және білім беруді дамытудың бағыттары мен перспективаларын айқындайтын өзге де нормативтік құқықтық актілер;
педагогика және психология негіздері;
мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты, педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктері;
педагогикалық этиканың нормалары;
экономика, қаржы-шаруашылық қызмет негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау қағидалары, санитариялық қағидалар мен нормалар.
Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымы бастығының орынбасары (директоры) – оқу ротасының командирі қосымша білуге тиіс:
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" және "ҚР қорғанысы және ҚК туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.";
3-тараудың 8-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-параграф. Орта білім беру ұйымдарының алғашқы әскери даярлығының педагог-ұйымдастырушысы";
68, 69, 70-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Лауазымдық міндеттері:
білім алушыларды әскери-патриоттық тәрбиелеу бойынша жұмысты ұйымдастырады;
оқу бағдарламаларын, оқу-әдістемелік кешендерді әзірлейді;
оқу кабинетін жабдықтауға және жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтайды;
басшының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарымен, сынып жетекшілерімен (топ жетекшілерімен) бірлесіп, оқу жылына арналған әскери-патриоттық жұмыс жоспарын әзірлейді, оның орындалуын қамтамасыз етеді және оқу полигонының жұмысын үйлестіреді;
білім беру ұйымдарының алғашқы әскери даярлық кабинеттерінің және (немесе) полигондарының материалдық базасын дамыту және нығайту, жабдықтар мен құрал-саймандардың сақталуы, санитариялық-гигиеналық талаптардың сақталуы бойынша шаралар қабылдайды;
әскери іс негіздерін зерделеу бойынша үйірмелерге басшылық етеді, төтенше жағдай енгізілген жағдайда іс-қимыл жасау бойынша практикалық сабақтар мен жаттығулар өткізеді;
білім беру ұйымдарында азаматтық қорғаныс бойынша сабақтар өткізеді, төтенше жағдай енгізілген жағдайда іс-қимыл шараларын пысықтайды, азаматтық қорғанысқа арналған қорғаныс құрылыстары мен жеке қорғану құралдарының дайындығын қамтамасыз етеді;
оқу-тәрбие үдерісінде қауіпсіздік шараларын сақтайды;
білім алушылар мен тәрбиеленушілердің бойына сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті, академиялық адалдық қағидаттарын сіңіреді.

69. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О статусе педагога", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О воинской службе и статусе военнослужащих", "Об обороне и ВС РК", "О противодействии коррупции", нормативные правовые акты по вопросам воинского учета граждан Республики Казахстан;
государственные программы развития образования, иные нормативные правовые акты по вопросам образования и воспитания обучающихся, начальной военной подготовки;
государственный общеобязательный стандарт образования, содержание учебной дисциплины, учебно-воспитательный процесс, методику преподавания и оценивания;
основы педагогики и психологии, социологии, достижения современной педагогической науки и практики;
инновационные методы управления;
нормы педагогической этики;
основы экономики, трудового законодательства, правила безопасности и охраны труда, противопожарной защиты.
70. Требования к квалификации:
высшее и (или) послевузовское педагогическое образование по соответствующему профилю, прошедшие воинскую службу или военную подготовку по программе офицеров запаса на военной кафедре (военном факультете) организаций высшего (послевузовского) образования;
или прошедшие воинскую службу на должностях офицерского, старшего или высшего сержантского составов (за исключением граждан, уволенных с воинской службы по отрицательным мотивам без права повторного поступления на воинскую службу), имеющие высшее (послевузовское) образование и прошедшие педагогическую переподготовку.";
пункты 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159 и 160 изложить в следующей редакции:
"152. Должностные обязанности:
руководит организацией дополнительного образования обучающихся и воспитанников в соответствии с Уставом организации и иными нормативными правовыми актами и нормативными документами;
организует работу и взаимодействие структурных подразделений по оказанию социальных, дополнительных образовательных услуг в области культурно-досуговой деятельности, развитию физической культуры и спорта;
прогнозирует и планирует работу на основе современных методов управления;
выполняет государственный образовательный заказ обучения на дополнительное образование;
осуществляет контроль за качеством образования, создает условия безопасности жизни и здоровья обучающихся и работников организации во время образовательного процесса;
создает условия для удовлетворения особых образовательных потребностей обучающихся;
обеспечивает психолого-педагогическое сопровождение детей и родителей;
руководит работой педагогического совета;
осуществляет меры по расширению взаимовыгодного сотрудничества с организациями дополнительного образования обучающихся, воспитанников ближнего и дальнего зарубежья по вопросам образования и воспитания, активно использует и развивает современные информационные технологии;
определяет структуру управления, осуществляет руководство финансово-хозяйственной деятельностью организации дополнительного образования детей;
формирует контингент обучающихся и воспитанников;
координирует работу педагогов, содействует деятельности попечительского совета и общественных организаций, в том числе детских организаций;
обеспечивает учет, сохранность и пополнение учебно-материальной базы, соблюдение правил санитарно-гигиенического режима, безопасности и охраны труда;
осуществляет подбор и расстановку педагогов и вспомогательного персонала, создает условия для повышения их профессиональной компетентности;
осуществляет связь с общественностью, координирует работу с родителями обучающихся, воспитанников (лицами, их заменяющими);
обеспечивает подготовку и представление отчетности;
представляет интересы организации во всех органах и осуществляет иную деятельность, не запрещенную законодательством Республики Казахстан.
Дополнительно, руководитель (директор) организации дополнительного образования по допризывной подготовке:
утверждает план военно-патриотической работы на учебный год, обеспечивает его выполнение и координирует работу учебного полигона;
осуществляет контроль работы кружков по военно-патриотическому воспитанию.

69. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Педагог мәртебесі туралы", "Қазақстан Республикасындағы Баланың құқықтары туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "ҚР қорғанысы және ҚК туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңдарын, Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери есепке алу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілер;
білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламалары, білім алушыларға білім беру мен тәрбиелеу, алғашқы әскери дайындық мәселелері жөніндегі өзге де нормативтік құқықтық актілер;
мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты, оқу пәнінің мазмұны, оқу-тәрбие процесі, оқыту және бағалау әдістемесі;
педагогика және психология, әлеуметтану негіздері, қазіргі педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктері;
басқарудың инновациялық әдістері;
педагогикалық этиканың нормалары;
экономика негіздері, еңбек заңнамасы, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау қағидалары.
70. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті бейін бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білімі бар, жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білім беру ұйымдарының әскери кафедрасында (әскери факультетінде) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери қызметті немесе әскери даярлықтан өткен;
немесе жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі бар және педагогикалық қайта даярлаудан өткен офицерлік, аға немесе жоғары сержанттық құрамдар лауазымдарында әскери қызмет өткерген (әскери қызметке қайта кіру құқығынсыз теріс себептермен әскери қызметтен шығарылған азаматтарды қоспағанда).";
152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159 және 160-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"152. Лауазымдық міндеттері:
білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қосымша білім беру ұйымын ұйымның Жарғысына және өзге де нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарға сәйкес басқарады;
мәдени-демалыс қызметі, дене шынықтыру мен спортты дамыту саласында әлеуметтік, қосымша білім беру қызметтерін көрсету бойынша құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және өзара іс-қимылын ұйымдастырады;
басқарудың заманауи әдістері негізінде жұмысты болжайды және жоспарлайды;
қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орындайды;
білім беру сапасын бақылауды жүзеге асырады, білім беру процесі кезінде білім алушылар мен ұйым қызметкерлерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігіне жағдайлар жасайды;
білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жағдай жасайды;
балалар мен ата-аналарды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
педагогикалық кеңестің жұмысын басқарады;
білім беру және тәрбиелеу мәселелері бойынша жақын және алыс шет елдердегі білім алушылардың, тәрбиеленушілердің қосымша білім беру ұйымдарымен өзара тиімді ынтымақтастықты кеңейту бойынша шараларды жүзеге асырады, қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды белсенді пайдаланады және дамытады;
басқару құрылымын айқындайды, балаларға қосымша білім беру ұйымының қаржы-шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
білім алушылар мен тәрбиеленушілердің контингентін қалыптастырады;
педагогтердің жұмысын үйлестіреді, қамқоршылық кеңестің және қоғамдық ұйымдардың, оның ішінде балалар ұйымдарының қызметіне жәрдемдеседі;
оқу-материалдық базаның есебін, сақталуын және толықтырылуын, санитариялық-гигиеналық режим, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
педагогтер мен қосалқы персоналды іріктеуді және орналастыруды жүзеге асырады, олардың кәсіби құзыреттілігін арттыру үшін жағдай жасайды;
жұртшылықпен байланысты жүзеге асырады, білім алушылардың, тәрбиеленушілердің ата-аналарымен (оларды алмастыратын адамдармен) жұмысты үйлестіреді;
есептілікті дайындауды және ұсынуды қамтамасыз етеді;
барлық органдарда ұйымның мүддесін білдіреді және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қызметті жүзеге асырады.
Қосымша, әскерге шақыруға дейінгі дайындық бойынша қосымша білім беру ұйымының бастығы (директоры):
оқу жылына арналған әскери-патриоттық жұмыс жоспарын бекітеді, оның орындалуын қамтамасыз етеді және оқу полигонының жұмысын үйлестіреді;
әскери-патриоттық тәрбие бағытындағы үйірмелердің жұмысына бақылау жүргізеді.

153. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О статусе педагога", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О государственном имуществе" и иные нормативные правовые акты, определяющие направления и перспективы развития образования, профиль работы организации дополнительного образования детей и его особенности;
педагогику и психологию;
нормы педагогической этики;
основы экономики, финансово-хозяйственной деятельности;
компьютерная грамотность, информационно-коммуникационные технологии;
правила по безопасности и охране труда, противопожарной защиты, санитарные правила и нормы.
Руководитель (директор) организации дополнительного образования по допризывной подготовке дополнительно должен знать:
Законы Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и "Об обороне и ВС РК".
154. Требования к квалификации:
высшее (послевузовское) педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или документ о прохождении педагогической переподготовки, стаж педагогической работы в организациях образования не менее пяти лет, в том числе последние два года непрерывного стажа в системе образования, стаж в должности заместителя руководителя или руководителя организации дополнительного образования не менее двух лет;
и (или) наличие квалификации педагога – эксперта или педагога – исследователя или педагога – мастера; либо наличие квалификационной категории "заместитель руководителя третьей квалификационной категории" или "заместитель руководителя второй квалификационной категории", или "заместитель руководителя первой квалификационной категории" организации образования либо квалификационной категории "руководитель третьей квалификационной категории" или "руководитель второй квалификационной категории" или "руководитель первой квалификационной категории";
стаж работы не менее пяти лет в должности государственного служащего по направлению деятельности в области образования и науки, или в должности руководителя организаций технического и профессионального, послесреднего образования или высшего и (или) послевузовского образования с учетом наличия высшего педагогического образования за исключением норм абзацев 2, 3 настоящего пункта.
Для руководителя (директора) организации дополнительного образования по допризывной подготовке - наличие стажа работы, связанной с военным образованием или военной подготовкой в организациях образования не менее 5 лет, и документ, подтверждающий педагогическую переподготовку.

153. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Педагог мәртебесі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы" заңдары және білім беруді дамытудың бағыттары мен перспективаларын, балаларға арналған қосымша білім беру ұйымының жұмыс бейінін және оның ерекшеліктерін айқындайтын өзге де нормативтік құқықтық актілер;
педагогика мен психология;
педагогикалық этиканың нормалары;
экономика, қаржы-шаруашылық қызмет негіздері;
компьютерлік сауаттылық, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
еңбек қауіпсіздігі және еңбек қорғау, өртке қарсы қорғау жөніндегі қағидалар, санитариялық қағидалар мен нормалар.
Әскерге шақыруға дейінгі даярлық жөніндегі қосымша білім беру ұйымының бастығы (директоры) қосымша:
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" және "ҚР қорғанысы және ҚК туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын білуге тиіс.
154. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті бейіні бойынша жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білім немесе педагогикалық қайта даярлаудан өткені туралы құжат, білім беру ұйымдарында педагогикалық жұмыс өтілі кемінде бес жыл, оның ішінде білім беру жүйесінде үздіксіз жұмыс өтілі соңғы екі жыл, қосымша білім беру ұйымы басшысының орынбасары немесе басшысы лауазымындағы өтілі кемінде екі жыл;
және (немесе) педагог – сарапшының немесе педагог – зерттеушінің немесе педагог – шебердің біліктілігінің болуы; немесе білім беру ұйымының "үшінші біліктілік санатты басшысының орынбасары" немесе "екінші біліктілік санатты басшысының орынбасары" немесе "бірінші біліктілік санатты басшысының орынбасары" немесе "үшінші біліктілік санатты басшы" немесе "екінші біліктілік санатты басшы" немесе "бірінші біліктілік санатты басшы" біліктілік санатының болуы;
осы тармақтың 2,3 – абзацтарындағы нормаларды қоспағанда, білім және ғылым саласындағы қызмет бағыты бойынша мемлекеттік қызметші лауазымындағы, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру немесе педагогикалық білімі бар жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының басшысы лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
Әскерге шақыруға дейінгі даярлық бойынша қосымша білім беру ұйымының бастығы (директоры) әскери біліммен немесе әскери даярлықпен байланысты кемінде 5 жыл жұмыс өтілінің болуы және педагогикалық қайта даярлауды растайтын құжат.

155. Должностные обязанности:
организует текущее и перспективное планирование деятельности педагогического коллектива;
координирует работу педагогов по выполнению типовых учебных планов и образовательных программ, а также разработку учебно-методической документации;
осуществляет контроль за качеством образовательного процесса и объективностью оценки результатов обучения обучающихся и воспитанников;
оказывает помощь педагогам в освоении и разработке инновационных программ;
проводит работу по организации и проведению мероприятий;
обеспечивает условия обучающимся, воспитанникам и работникам, принимает меры по сохранению контингента обучающихся;
организует просветительскую работу среди родителей;
составляет расписание учебных занятий;
обеспечивает своевременное составление установленной отчетной документации;
вносит предложения по совершенствованию образовательного процесса;
вносит предложения по оснащению учебных кабинетов, аудиторий современным оборудованием, наглядными пособиями и техническими средствами обучения, пополнению библиотеки учебно-методической и художественной литературой, периодическими изданиями;
обеспечивает подготовку и представление отчетности;
создает условия для дополнительного образования детей с особыми образовательными потребностями;
прививает антикоррупционную культуру, принципы академической честности среди обучающихся, воспитанников, педагогов и других работников.
Дополнительно, заместитель руководителя (директор) организации дополнительного образования по допризывной подготовке:
организует работу по военно-патриотическому воспитанию обучающихся;
разрабатывает план военно-патриотической работы на учебный год, обеспечивает его выполнение и координирует работу учебного полигона;
координирует работу кружков по военно-патриотическому воспитанию.
156. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О статусе педагога", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты, определяющие направления и перспективы развития дополнительного образования детей, педагогику, психологию;
основы физиологии и гигиены;
нормы педагогической этики;
достижения педагогической науки и практики;
основы экономики, финансово-хозяйственной деятельности;
правила безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарные правила и нормы.
Заместитель руководителя (директора) организации дополнительного образования по допризывной подготовке дополнительно должен знать:
Законы Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и "Об обороне и ВС РК".

155. Лауазымдық міндеттері:
педагогикалық ұжым қызметінің ағымдағы және келешектегі жоспарлануын ұйымдастырады;
үлгілік оқу жоспарлары мен білім беру бағдарламаларын орындау бойынша педагогтердің жұмысын, сондай-ақ оқу-әдістемелік құжаттаманы әзірлеуді үйлестіреді;
білім беру процесінің сапасын және білім алушылар мен тәрбиеленушілерді оқыту нәтижелерін бағалаудың объективтілігін бақылауды жүзеге асырады;
педагогтерге инновациялық бағдарламаларды игеруге және әзірлеуге көмек көрсетеді;
іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша жұмысты жүргізеді;
білім алушыларға, тәрбиеленушілер мен жұмыскерлерге жағдайларды қамтамасыз етеді, білім алушылар контингентін сақтау жөнінде шаралар қабылдайды;
ата-аналар арасында ағарту жұмыстарын ұйымдастырады;
оқу сабақтарының кестесін жасайды;
белгіленген есептік құжаттаманың уақтылы жасалуын қамтамасыз етеді;
білім беру процесін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;
оқу кабинеттерін, аудиторияларды қазіргі заманғы жабдықтармен, көрнекі құралдармен және оқытудың техникалық құралдарымен жарақтандыру, кітапхананы оқу-әдістемелік және көркем әдебиеттермен, мерзімді басылымдармен толықтыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
есептілікті дайындауды және ұсынуды қамтамасыз етеді;
ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға қосымша білім беру үшін жағдай жасайды;
білім алушылар, тәрбиеленушілер, педагогтер және басқа да қызметкерлер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті, академиялық адалдық қағидаттарын бойына сіңіреді.
Қосымша, әскерге шақыруға дейінгі даярлық бойынша қосымша білім беру ұйымы бастығының (директорының) орынбасары:
білім алушыларды әскери-патриоттық тәрбиелеу бойынша жұмысты ұйымдастырады;
оқу жылына арналған әскери-патриоттық жұмыс жоспарын әзірлейді, оның орындалуын қамтамасыз етеді және оқу полигонының жұмысын үйлестіреді;
әскери-патриоттық тәрбие беру жөніндегі үйірмелердің жұмысын үйлестіреді.
156. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Педагог мәртебесі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңдарын және балаларға қосымша білім беруді дамытудың бағыттары мен перспективаларын айқындайтын өзге де нормативтік құқықтық актілерді, педагогика, психологияны;
физиология және гигиена негіздерін;
педагогикалық этиканың нормаларын;
педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктерін;
экономика, қаржы-шаруашылық қызмет негіздерін;
еңбек қауіпсіздігі және еңбек қорғау, өртке қарсы қорғау қағидаларын, санитариялық қағидалар мен нормаларын.
Әскерге шақыруға дейінгі даярлық бойынша қосымша білім беру ұйымы бастығының орынбасары (директоры) қосымша білуге тиіс:
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" және "ҚР қорғанысы және ҚК туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын.

157. Требования к квалификации:
высшее и (или) послевузовское педагогическое образование или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или документ, подтверждающий педагогическую переподготовку, стаж педагогической работы в организациях образования не менее 5 лет;
и (или) наличие квалификации педагога – эксперта или педагога – исследователя или педагога – мастера; либо наличие квалификационной категории "заместитель руководителя третьей квалификационной категории" или "заместитель руководителя второй квалификационной категории", или "заместитель руководителя первой квалификационной категории" организации образования.
Для заместителя руководителя (директора) организации дополнительного образования по допризывной подготовке - наличие стажа работы, связанной с военным образованием или военной подготовкой не менее 5 лет, и документ, подтверждающий педагогическую переподготовку.
158. Должностные обязанности:
организует разнообразную творческую деятельность обучающихся в области дополнительного образования;
комплектует состав обучающихся, воспитанников в кружках, секциях, студиях, клубных и других детских объединений, принимает меры по сохранению их в течение срока обучения;
участвует в разработке и реализации образовательных программ дополнительного образования, составляет планы занятий и программы мероприятий, обеспечивает их выполнение;
ведет установленную документацию;
обеспечивает педагогически обоснованный выбор форм, средств и методов работы, исходя из психофизиологической целесообразности;
выявляет творческие способности обучающихся, воспитанников, способствует развитию личности, удовлетворению образовательных потребностей обучающихся, воспитанников;
организует самостоятельную деятельность обучающихся, воспитанников, в том числе исследовательскую, включает в образовательный процесс инновационные технологии, осуществляет связь обучения с практикой;
обеспечивает и анализирует достижения обучающихся, воспитанников;
оценивает результат освоения образовательной программы;
поддерживает одаренных и талантливых обучающихся, воспитанников, в том числе детей с особыми образовательными потребностями;
организует участие детей в мероприятиях разного уровня и направленности;
участвует в организации каникулярного отдыха обучающихся, воспитанников;
обеспечивает при проведении занятий соблюдение правил по безопасности и охране труда, противопожарной безопасности, несет ответственность за сохранение жизни и здоровья детей;
оказывает консультативную помощь родителям и лицам, их заменяющим, а также педагогам;
участвует в деятельности методических советов, объединений, в мероприятиях, направленных на повышение педагогического мастерства;
систематически повышает профессиональную квалификацию.
Дополнительно, педагог организации дополнительного образования по допризывной подготовке:
организует работу по военно-патриотическому воспитанию обучающихся;
разрабатывает учебные программы, учебно-методические комплексы;
соблюдает требования к оснащению и оборудованию учебного кабинета;
совместно с заместителем руководителя разрабатывает план военно-патриотической работы на учебный год, обеспечивает его выполнение и координирует работу учебного полигона;
принимает меры по развитию и укреплению материальной базы кабинетов и (или) полигонов, сохранности оборудования и инвентаря, соблюдения санитарно-гигиенических требований;
проводит занятия по изучению основ военного дела, проводит практические занятия и тренировки;
отрабатывает мероприятия по действию в случае введения чрезвычайного положения, обеспечивает готовность защитных сооружений, индивидуальных средств защиты по гражданской обороне;
соблюдает меры безопасности в учебно-воспитательном процессе;
прививает антикоррупционную культуру.

157. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті бейін бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білім немесе өзге де кәсіптік білім немесе педагогикалық қайта даярлауды растайтын құжат, білім беру ұйымдарындағы педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
және (немесе) педагог – сарапшының немесе педагог – зерттеушінің немесе педагог – шебердің біліктілігінің болуы; немесе білім беру ұйымының "басшының үшінші біліктілік санатты орынбасары" немесе "басшының екінші біліктілік санатты орынбасары" немесе "басшының бірінші біліктілік санатты орынбасары" біліктілік санатының болуы.
Әскерге шақыруға дейінгі даярлық бойынша қосымша білім беру ұйымының бастығы (директоры) үшін әскери біліммен немесе әскери даярлықпен байланысты кемінде 5 жыл жұмыс өтілінің және педагогикалық қайта даярлауды растайтын құжаттың болуы.
158. Лауазымдық міндеттері:
қосымша білім беру саласында білім алушылардың әр түрлі шығармашылық қызметін ұйымдастырады;
үйірмелердегі, секциялардағы, студиялардағы, клубтық және басқа да балалар бірлестіктеріндегі білім алушылардың, тәрбиеленушілердің құрамын жинақтайды, оларды оқу мерзімі ішінде сақтау жөнінде шаралар қабылдайды;
қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға қатысады, сабақ жоспарлары мен іс-шаралар бағдарламаларын жасайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
белгіленген құжаттаманы жүргізеді;
психофизиологиялық мақсатқа негізделген жұмыс формаларын, құралдары мен әдістерін педагогикалық негізделген таңдауды қамтамасыз етеді;
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің шығармашылық қабілеттерін анықтайды, жеке тұлғаның дамуына, білім алушылардың, тәрбиеленушілердің білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға ықпал етеді;
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің дербес қызметін, оның ішінде зерттеу қызметін ұйымдастырады, білім беру процесіне инновациялық технологияларды қосады, оқытудың практикамен байланысын жүзеге асырады;
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің жетістіктерін қамтамасыз етеді және талдайды;
білім беру бағдарламасын меңгеру нәтижесін бағалайды;
дарынды және талантты білім алушыларды, тәрбиеленушілерді, оның ішінде ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балаларды қолдайды;
әр түрлі деңгейдегі және бағыттағы іс-шараларға балалардың қатысуын ұйымдастырады;
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің каникулдық демалысын ұйымдастыруға қатысады;
сабақтар өткізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалардың сақталуын қамтамасыз етеді, балалардың өмірі мен денсаулығын сақтауға жауапты болады;
ата-аналарға және оларды ауыстыратын тұлғаларға, сондай-ақ педагогтерге консультациялық көмек көрсетеді;
әдістемелік кеңестердің, бірлестіктердің қызметіне, педагогикалық шеберлікті арттыруға бағытталған іс-шараларға қатысады;
жүйелі түрде кәсіби біліктілігін арттырады.
Қосымша, әскерге шақыруға дейінгі дайындық бойынша қосымша білім беру ұйымының педагогі:
білім алушыларды әскери-патриоттық тәрбиелеу бойынша жұмысты ұйымдастырады;
оқу бағдарламаларын, оқу-әдістемелік кешендерді әзірлейді;
оқу кабинетін жабдықтауға және жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтайды;
басшының орынбасарымен бірлесіп оқу жылына арналған әскери-патриоттық жұмыс жоспарын әзірлейді, оның орындалуын қамтамасыз етеді және оқу полигонының жұмысын үйлестіреді;
кабинеттердің және (немесе) полигондардың материалдық базасын дамыту және нығайту, жабдықтар мен мүкәммалдың сақталуы, санитариялық-гигиеналық талаптардың сақталуы жөнінде шаралар қабылдайды;
әскери істің негіздерін зерделеу бойынша сабақтар өткізеді, практикалық сабақтар мен жаттығулар өткізеді;
төтенше жағдай енгізілген жағдайларда әрекет ету жөніндегі іс-шараларды пысықтайды, қорғаныс құрылыстарының, азаматтық қорғаныс бойынша жеке қорғаныс құралдарының дайындығын қамтамасыз етеді;
оқу-тәрбие процесінде қауіпсіздік шараларын сақтайды;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастырады.

159. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О статусе педагога", "О противодействии коррупции" и иные нормативные правовые акты, регламентирующие образовательную деятельность, приоритетные направления развития образования Республики Казахстан;
основы педагогики и психологии, трудового законодательства;
нормы педагогической этики;
методику воспитательной работы, современные педагогические технологии продуктивного, дифференцированного, развивающего обучения, реализации компетентностного подхода;
методы установления контакта с обучающимися, воспитанниками разного возраста, их родителями (лицами, их заменяющими), педагогами, диагностики причин конфликтных ситуаций, их профилактики и разрешения;
правила внутреннего трудового распорядка организации образования, правила безопасности и охраны труда, пожарной безопасности.
Дополнительно педагог организации дополнительного образования по допризывной подготовке должен знать:
Законы Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и "Об обороне и ВС РК".
160. Требования к квалификации:
высшее и (или) послевузовское педагогическое образование или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или техническое и профессиональное образование педагогического профиля или по соответствующему профилю или документ, подтверждающий педагогическую переподготовку, без предъявления требований к стажу работы;
и при наличии среднего или высшего уровня квалификации стаж работы по специальности: для педагога-модератора - не менее 2 лет, для педагога-эксперта – не менее 3 лет, педагога-исследователя - не менее 4 лет;
и при наличии высшего уровня квалификации стаж работы по специальности для педагога-мастера - не менее 5 лет;
Для педагога организаций дополнительного образования по допризывной подготовке:
высшее (послевузовское) педагогическое образование по соответствующему профилю, прошедшие воинскую службу или военную подготовку по программе офицеров запаса на военной кафедре (военном факультете) организаций высшего (послевузовского) образования;
или прошедшие воинскую службу на должностях офицерского, старшего или высшего сержантского составов (за исключением граждан, уволенных с воинской службы по отрицательным мотивам без права повторного поступления на воинскую службу), имеющие высшее (послевузовское) образование и прошедшие педагогическую переподготовку.";
заголовок параграфа 13 главы 10 изложить в следующей редакции:
"Параграф 13. Педагог-организатор начальной военной подготовки организаций технического и профессионального, послесреднего образования";

159. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Педагог мәртебесі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңдары және білім беру қызметін, Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың басым бағыттарын реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер;
педагогика және психология негіздерін, еңбек заңнамасы;
педагогикалық этиканың нормалары;
тәрбие жұмысының әдістемесін, өнімді, сараланған, дамытушылық оқытудың заманауи педагогикалық технологиялары, құзыреттілік тәсілді іске асыру;
білім алушылармен, әртүрлі жастағы тәрбиеленушілермен, олардың ата-аналарымен (оларды алмастыратын адамдармен), педагогтермен байланыс орнату, жанжалды жағдайлардың себептерін диагностикалау, олардың алдын алу және шешу әдістері;
білім беру ұйымдарының ішкі еңбек тәртібінің қағидалары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Әскерге шақыруға дейінгі дайындық бойынша қосымша білім беру ұйымының педагогі қосымша білуі тиіс:
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" және "ҚР қорғанысы және ҚК туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары.
160. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білім немесе тиісті бейін бойынша өзге де кәсіптік білім немесе педагогикалық бейіндегі техникалық және кәсіптік білім немесе тиісті бейін бойынша немесе педагогикалық қайта даярлауды растайтын құжат, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды;
және біліктіліктің орта немесе жоғары деңгейі болған кезде: педагог-модератор үшін - кемінде 2 жыл, педагог-сарапшы үшін-кемінде 3 жыл, педагог-зерттеуші үшін-кемінде 4 жыл мамандығы бойынша жұмыс өтілі;
және біліктіліктің жоғары деңгейі болған жағдайда педагог-шебер үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілі - кемінде 5 жыл;
Әскерге шақыруға дейінгі дайындық бойынша қосымша білім беру ұйымының педагогі үшін:
тиісті бейін бойынша жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) педагогикалық білімі, әскери қызмет немесе жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білім беру ұйымдарының әскери кафедрасында (әскери факультетінде) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлық өткергендер;
немесе жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі бар және педагогикалық қайта даярлаудан өткен офицерлік, аға немесе жоғары сержанттық құрамдар лауазымдарында әскери қызмет өткергендер (әскери қызметке қайта кіру құқығынсыз теріс себептермен әскери қызметтен шығарылған азаматтарды қоспағанда).";
10-тараудың 13-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-параграф. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының алғашқы әскери даярлығының педагог-ұйымдастырушысы";

пункты 288, 289 и 290 изложить в следующей редакции:
"288. Должностные обязанности:
организует работу по военно-патриотическому воспитанию обучающихся;
разрабатывает учебные программы, учебно-методические комплексы;
соблюдает требования к оснащению и оборудованию учебного кабинета;
совместно с заместителем руководителя по воспитательной работе, классными руководителями (руководителями групп) разрабатывает план военно-патриотической работы на учебный год, обеспечивает его выполнение и координирует работу учебного полигона;
принимает меры по развитию и укреплению материальной базы кабинетов и (или) полигонов начальной военной подготовки организации образования, сохранности оборудования и инвентаря, соблюдения санитарно-гигиенических требований;
руководит кружками по изучению основ военного дела, проводит практические занятия и тренировки по действиям в случае введения чрезвычайного положения;
проводит занятия по гражданской обороне в организациях образования, отрабатывает мероприятия по действию в случае введения чрезвычайного положения, обеспечивает готовность защитных сооружений, индивидуальных средств защиты по гражданской обороне;
прививает антикоррупционную культуру, принципы академической честности среди обучающихся, воспитанников.
289. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О статусе педагога", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", "О воинской службе и статусе военнослужащих", "Об обороне и ВС РК", нормативные правовые акты по вопросам воинского учета граждан Республики Казахстан;
государственные программы развития образования, иные нормативные правовые акты по вопросам образования и воспитания обучающихся, начальной военной подготовки;
государственный общеобязательный стандарт образования, содержание учебной дисциплины, учебно-воспитательный процесс, методику преподавания и оценивания;
основы педагогики и психологии, социологии, достижения современной педагогической науки и практики;
инновационные методы управления;
нормы педагогической этики;
основы экономики, законодательства о труде, правила безопасности и охраны труда, противопожарной защиты.
290. Требования к квалификации:
высшее и (или) послевузовское педагогическое образование по соответствующему профилю, прошедшие воинскую службу или военную подготовку по программе офицеров запаса на военной кафедре (военном факультете) организаций высшего (послевузовского) образования;
или прошедшие воинскую службу на должностях офицерского, старшего или высшего сержантского составов (за исключением граждан, уволенных с воинской службы по отрицательным мотивам без права повторного поступления на воинскую службу), имеющие высшее (послевузовское) образование и прошедшие педагогическую переподготовку.";
дополнить параграфом 24 следующего содержания:

288, 289, 290 - тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"288. Лауазымдық міндеттері:
білім алушыларды әскери-патриоттық тәрбиелеу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
оқу бағдарламаларын, оқу-әдістемелік кешендерді әзірлейді;
оқу кабинетін жарақтандыруға және жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтайды;
басшының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарымен, сынып жетекшілерімен (топ жетекшілерімен) бірлесіп, оқу жылына арналған әскери-патриоттық жұмыс жоспарын әзірлейді, оның орындалуын қамтамасыз етеді және оқу полигонының жұмысын үйлестіреді;
білім беру ұйымдарының алғашқы әскери даярлық кабинеттерінің және (немесе) полигондарының материалдық базасын дамыту және нығайту, жабдықтар мен мүкәммалдың сақталуы, санитариялық-гигиеналық талаптардың сақталуы бойынша шаралар қабылдайды;
әскери іс негіздерін зерделеу бойынша үйірмелерге басшылық етеді, төтенше жағдай енгізілген жағдайлардағы іс-қимылдар бойынша практикалық сабақтар мен жаттығулар өткізеді;
білім беру ұйымдарында азаматтық қорғаныс бойынша сабақтар өткізеді, төтенше жағдай енгізілген жағдайларда әрекет ету бойынша іс - шараларды пысықтайды, қорғаныс құрылыстарының, азаматтық қорғаныс бойынша жеке қорғаныс құралдарының дайындығын қамтамасыз етеді;
білім алушылар мен тәрбиеленушілер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті, академиялық адалдық қағидаттарын бойына сіңіреді.
289. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Педагог мәртебесі туралы", "Қазақстан Республикасындағы Баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "ҚР қорғанысы туралы және ҚК туралы" Заңдары, Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери есепке алу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілер;
білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламалары, білім алушыларға білім беру мен тәрбиелеу, алғашқы әскери дайындық мәселелері жөніндегі өзге де нормативтік құқықтық актілер;
мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты, оқу пәнінің мазмұны, оқу-тәрбие процесі, оқыту және бағалау әдістемесі;
педагогика және психология, әлеуметтану негіздері, қазіргі педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктері;
басқарудың инновациялық әдістері;
педагогикалық этиканың негізгі нормаларын сақтайды;
экономика негіздері, еңбек туралы заңнама, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау қағидалары.
290. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті бейін бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білімі бар, жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білім беру ұйымдарының әскери кафедрасында (әскери факультетінде) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери қызметті немесе әскери даярлықтан өткен;
немесе жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі бар және педагогикалық қайта даярлаудан өткен офицерлік, аға немесе жоғары сержанттық құрамдар лауазымдарында әскери қызмет өткергендер (әскери қызметке қайта кіру құқығынсыз теріс себептермен әскери қызметтен шығарылған азаматтарды қоспағанда).";
мынадай мазмұндағы 24-параграфпен толықтырылсын:

"Параграф 24. Командир учебного взвода – воспитатель специализированной организации образования занимающейся углубленной допризывной подготовкой
332. Должностные обязанности:
создает условия, обеспечивающие сохранность жизни и здоровья детей, необходимые бытовые условия, обеспечивает соблюдение режима дня воспитанников;
поддерживает связь с организациями образования, взаимодействует с классными руководителями;
способствует своевременному получению воспитанниками общего среднего образования;
организует работу воспитанников по самообслуживанию, соблюдению правил личной гигиены;
осуществляет спортивно-оздоровительное и военно-патриотическое воспитание обучающихся;
способствует реализации прав ребенка, организует работу с воспитанниками, защищает их законные права и интересы в соответствии с законами Республики Казахстан;
организует работу по профилактике правонарушений среди подростков;
поддерживает связь с родителями или законными представителями;
проводит индивидуальную работу с обучающимися;
обеспечивает охрану жизни и здоровья обучающихся;
выполняет требования правил безопасности и охраны труда, противопожарной защиты.
изучает индивидуальные способности, интересы и склонности детей с целью развития личности каждого ребенка;
организует выполнение воспитанниками режима дня, приготовление ими домашних заданий, участие в общественно-полезном труде;
оказывает им помощь в обучении, организации досуга и в получении дополнительного образования;
проводит воспитательную работу с воспитанниками во внеурочное время;
организует с учетом возраста воспитанников работу по самообслуживанию, соблюдению правил личной гигиены;
совместно с медицинскими работниками обеспечивает сохранение и укрепление здоровья воспитанников, проводит мероприятия, способствующие их психофизическому развитию, несет персональную ответственность за жизнь и здоровье детей во время их пребывания в организации;
обеспечивает сохранность имущества;
обеспечивает качественное и своевременное составление и сдачу установленной отчетной документации;
прививает антикоррупционную культуру, принципы академической честности среди воспитанников;
при выполнении обязанностей старшего воспитателя руководит работой воспитателей.
333. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан, Социальный кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об образовании", "О статусе педагога", "О воинской службе и статусе военнослужащих", "Об обороне и ВС РК", "О языках в Республике Казахстан", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", "О профилактике правонарушений", "О жилищных отношениях", и иные нормативные правовые акты, определяющие направления и перспективы развития образования;
основы педагогики и психологии;
достижения педагогической науки и практики;
нормы педагогической этики;
основы менеджмента, финансово-хозяйственной деятельности, трудового законодательства;
правила безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарные правила и нормы.

"Параграф 24. Оқу взводының командирі – әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықпен айналысатын мамандандырылған білім беру ұйымының тәрбиешісі
332. Лауазымдық міндеттері:
балалардың өмірі мен денсаулығының сақталуын, қажетті тұрмыстық жағдайларды қамтамасыз ететін жағдайлар жасайды, тәрбиеленушілердің күн режимінің сақталуын қамтамасыз етеді;
білім беру ұйымдарымен байланыс орнатады, сынып жетекшілерімен өзара іс-қимыл жасайды;
тәрбиеленушілердің жалпы орта білім алуына ықпал етеді;
тәрбиеленушілердің өзіне-өзі қызмет көрсету, жеке гигиена қағидаларын сақтау жөніндегі жұмысын ұйымдастырады;
білім алушыларды спорттық-сауықтыру және әскери-патриоттық тәрбиелеуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес баланың құқықтарын іске асыруға ықпал етеді, тәрбиеленушілермен жұмысты ұйымдастырады, олардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғайды;
жасөспірімдер арасында құқық бұзушылықтың алдын алу бойынша жұмысты ұйымдастырады;
ата-аналармен немесе заңды өкілдермен байланыста болады;
білім алушылармен жеке жұмыс жүргізеді;
білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз етеді;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау қағидаларының талаптарын орындайды.
әр баланың жеке басын дамыту мақсатында балалардың жеке қабілеттерін, қызығушылықтары мен бейімділігін зерттейді;
тәрбиеленушілердің күн тәртібін орындауын, үй тапсырмаларын дайындауын, қоғамдық пайдалы еңбекке қатысуын ұйымдастырады;
оларға оқуға, бос уақытын ұйымдастыруға және қосымша білім алуға көмек көрсетеді;
оқушылармен сабақтан тыс уақытта тәрбие жұмысын жүргізеді;
оқушылардың жасын ескере отырып, өзіне-өзі қызмет көрсету, жеке гигиена қағидаларын сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
медицина қызметкерлерімен бірлесіп тәрбиеленушілердің денсаулығын сақтауды және нығайтуды қамтамасыз етеді, олардың психофизикалық дамуына ықпал ететін іс-шаралар жүргізеді, ұйымдарда болған уақытында балалардың өмірі мен денсаулығына дербес жауапты болады;
мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
белгіленген есептік құжаттаманы сапалы және уақтылы жасауды және тапсыруды қамтамасыз етеді;
тәрбиеленушілер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті, академиялық адалдық қағидаттарын сіңіреді;
аға тәрбиешінің міндеттерін орындау кезінде тәрбиешілердің жұмысына басшылық жасайды;
333. Білуі керек:
Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі, "Білім туралы", "Педагог мәртебесі туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "ҚР қорғанысы және ҚК туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы Баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы", "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы", "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары және білім беруді дамытудың бағыттары мен перспективаларын айқындайтын өзге де нормативтік құқықтық актілер;
педагогика және психология негіздері;
педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктері;
педагогикалық этика нормалары;
менеджмент, қаржы-шаруашылық қызмет, еңбек заңнамасының негіздері;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрттен қорғау қағидалары, санитариялық нормалар.

334. Наличие высшего образования, стаж воинской службы не менее 15 лет и прошедшие педагогическую переподготовку.".
2. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13317) следующие изменения:
в Правилах и условиях проведения аттестации педагогов, утвержденных указанным приказом:
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Комиссией присваивается квалификационная категория:
"педагог-модератор" без прохождения процедуры аттестации - лицам, вошедшим в Президентский кадровый резерв или имеющим степень кандидата/доктора наук или доктора PhD; выпускникам Nazarbayev University, зарубежных организаций высшего и послевузовского образования, входящих в список рекомендованных для обучения по программе "Болашақ"; педагогам иностранных языков, имеющим сертификат Сэлта CELTA (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг то адалтс. Кембридж Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) пасэндэбав Pass and above) или имеющим сертификат Дэлта DELTA (диплом ин инглш лэнгуидж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) пас энд эбав Pass and above) и лицам, имеющим воинское звание не ниже майора или штаб-сержанта; лицам, перешедшим в организации образования из органа управлением образования, уполномоченного органа в области образования, организации повышения квалификации, организации высшего и послевузовского образования.
Последующая аттестация проводится в порядке, определенном настоящими Правилами.";
Приложение 12 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню.
3. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 355 "Об утверждении Типовых правил организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15584) следующие изменения и дополнения:
В Типовых правилах организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в дошкольных организациях:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В своей деятельности члены Попечительского совета:
1) соблюдают законодательство Республики Казахстан, требования настоящих Правил и иных нормативных правовых актов;
2) осуществляют свою деятельность во взаимодействии с дошкольной организацией, общественностью, местными исполнительными и представительными органами, заинтересованными государственными органами и иными физическими и/или юридическими лицами;

334. Жоғары білімінің, әскери қызмет өтілі кемінде 15 жыл және педагогикалық қайта даярлаудан өткен болуы.".
2. "Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарында:
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Комиссия біліктілік санатын:
"педагог-модератор" біліктілік санаты Президенттің кадр резервіне кірген немесе ғылым кандидаты/докторы немесе PhD докторы дәрежесі бар тұлғаларға, Nazarbayev University, "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқуға ұсынылған шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне, қолданыстағы Сэлта CELTA сертификаты бар (сертифекейт ин инглиш лэнгуиж тичинг ту адалтс. Кембридж Certificate in English Language Teaching to Adults. Cambridge) пас энд эбав Pass and above) және қолданыстағы Дэлта DELTA сертификаты (диплом ин инглш лэнгуидж тичинг ту адалтс Diploma in English Language Teaching to Adults) пасэндэбав Pass and above) шет тілі педагогтеріне және майор немесе штаб-сержанттан төмен емес әскери атағы бар тұлғаларға; білім басқару органынан, білім саласындағы уәкілетті органнан, біліктілікті арттыру ұйымынан, сондай-ақ жоғары және жоғарыдан кейінгі білім беру ұйымдарынан білім беру ұйымдарына ауысқан тұлғаларға береді.
Кейінгі аттестаттау осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен жүргізіледі.";
12-қосымша осы тізбенің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастыру және оны сайлау тәртібінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 355 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15584 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Мектепке дейінгі ұйымдарда Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қамқоршылық кеңестің мүшелері өз қызметінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, осы Қағидалардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтады;
2) өз қызметін мектепке дейінгі ұйыммен, жұртшылықпен, жергілікті атқарушы және өкілді органдармен, мүдделі мемлекеттік органдармен және өзге де жеке және/немесе заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады;

3) участвуют в заседаниях Попечительского совета с правом голоса по всем вопросам его компетенции;
4) вносят предложения по вопросам деятельности дошкольной организации, в том числе по совершенствованию образовательного процесса, улучшению материально-технической базы, организации воспитательной работы;
5) получают от администрации организации образования необходимую информацию в пределах компетенции Попечительского совета;
6) иницируют рассмотрение на заседаниях Попечительского совета вопросов, относящихся к его полномочиям;
7) участвуют в подготовке и реализации проектов, мероприятий и программ, направленных на развитие дошкольной организации;
8) представляют интересы Попечительского совета в органах государственной власти, местного самоуправления, общественных объединениях и иных организациях;
9) соблюдают действующее законодательство Республики Казахстан и положения настоящих Правил;
10) добросовестно и объективно выполняют возложенные на них функции;
11) способствуют укреплению авторитета Попечительского совета и дошкольной организации;
12) обеспечивают конфиденциальность к персональным данным ограниченного доступа путем соблюдения требований по недопущению их распространения без согласия субъекта или его законного представителя либо наличия иного законного основания;
13) избегают конфликты интересов при принятии решений и уведомляют Попечительский совет о его наличии.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии, за исключением представителей местных представительных, и/или исполнительных, и/или правоохранительных органов, на ее первом заседании, о чем выносится протокольное решение.
Секретарь Комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании. Секретарем Комиссии является сотрудник уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются дошкольными организациями и проходят отбор на общем собрании родительской общественности (далее – собрание) согласно следующему порядку выдвижения:
1) администрация дошкольной организации за 10 (десять) календарных дней до даты проведения собрания направляет родителям (законным представителям) письменные или электронные уведомления с указанием даты, времени и места собрания. Одновременно размещается объявление на информационном стенде и/или официальном интернет-ресурсе дошкольной организации;
2) родители или иные законные представители воспитанников каждой возрастной группы предлагают не более 1 (одной) кандидатуры от группы. Кандидатуры выдвигаются устно на собрании либо предварительно письменно на имя руководителя дошкольной организации с указанием согласия кандидата.
Граждане, желающие участвовать в работе попечительского совета в личном качестве, имеют право на собрании самостоятельно подать свою кандидатуру;

3) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін барлық мәселелер бойынша дауыс беру құқығымен оның отырыстарына қатысады;
4) мектепке дейінгі ұйымның қызметіне, оның ішінде білім беру үдерісін жетілдіру, материалдық-техникалық базаны жақсарту, тәрбие жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) Қамқоршылық кеңестің құзыреті шегінде білім беру ұйымы әкімшілігінен қажетті ақпаратты алады;
6) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді оның отырыстарында қарастыруды бастамашылық жасайды;
7) мектепке дейінгі ұйымды дамытуға бағытталған жобаларды, іс-шараларды және бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
8) Қамқоршылық кеңестің мүддесін мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында, қоғамдық бірлестіктер мен өзге де ұйымдарда білдіруге құқылы;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын және осы Ереженің талаптарын сақтайды;
10) жүктелген функцияларды адал және объективті түрде орындайды;
11) Қамқоршылық кеңестің және мектепке дейінгі ұйымның беделін арттыруға ықпал етеді;
12) қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз не өзге де заңды негіздер болмағанда оларды таратуға жол бермеу талаптарын сақтау арқылы олардың құпиялылығын қамтамасыз етедi;
13) шешім қабылдау кезінде мүдделер қақтығысына жол бермеуге және оның бар екендігі туралы Қамқоршылық кеңесті хабардар етеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің арасынан жергілікті өкілдік және/немесе атқарушы және/немесе құқық қорғау органдарының өкілдерін қоспағанда, оның бірінші отырысында сайланады, ол туралы хаттамалық шешім шығарылады.
Комиссия хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды. Тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның қызметкері Комиссия хатшысы болып табылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қамқоршылық кеңестің мүшелігіне кандидаттарды мектепке дейінгі ұйымдар ұсынады және олар ата-аналар қауымдастығының жалпы жиналысында (бұдан әрі – жиналыс) төмендегі ұсыну тәртібі бойынша іріктеуден өтеді:
1) мектепке дейінгі ұйым әкімшілігі жиналыс өткізілетін күннен 10 (он) күнтізбелік күн бұрын ата-аналарға (заңды өкілдерге) жиналыстың күні, уақыты және өткізілетін орны көрсетілген жазбаша немесе электрондық хабарламалар жібереді. Сонымен қатар, хабарландыру мектепке дейінгі ұйымның ақпараттық стендіне және/немесе ресми интернет-ресурсына орналастырылады;
2) әр жас тобының тәрбиеленушілерінің ата-аналары немесе басқа да заңды өкілдері топ атынан 1 (бір) кандидатурадан артық ұсынбайды. Кандидатуралар жиналыста ауызша немесе алдын ала мектепке дейінгі ұйым басшысының атына кандидаттың келісімі көрсетілген жазбаша түрде ұсынылады.
Қамқоршылық кеңестің жұмысына жеке тұлға ретінде қатысқысы келетін азаматтар жиналыс барысында өз кандидатурасын өз бетінше ұсынуға құқылы;

3) каждый предложенный кандидат кратко представляет себя на собрании, рассказывает о своем опыте и мотивации участия в работе Попечительского совета;
4) голосование родителей или иных законных представителей на собрании проводится открытым или тайным способом (решается большинством голосов присутствующих). Избранным от возрастной группы считается кандидат, набравший большинство голосов;
5) итоги голосования оформляются протоколом (в произвольной форме), который подписывается председателем и секретарем собрания. К протоколу прилагаются документы, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил;
6) список избранных кандидатов (по одному от каждой возрастной группы) с приложением полного пакета документов направляется в уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня проведения собрания.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. После завершения приема документов секретарь Комиссии формирует сводную ведомость кандидатов (в произвольной форме) с указанием представленных документов и передает ее членам Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней.";
дополнить пунктами 12-1 и 12-2 следующего содержания:
"12-1. Комиссия проводит заседание по рассмотрению кандидатур в два этапа:
1) предварительная проверка – оценка полноты представленных документов и соответствия установленным требованиям (согласно пункту 9 настоящих Правил);
2) открытое обсуждение и голосование – заслушивание кратких характеристик кандидатов (при необходимости – их личное присутствие или дистанционное подключение), ответы на вопросы членов Комиссии, после чего проводится голосование по каждой кандидатуре.
12-2. Голосование проводится открытым способом поименным списком с фиксированием результата в протоколе. Каждому члену Комиссии предоставляется возможность проголосовать "за" или "против" кандидата. Кандидат считается избранным, если за него проголосовало более половины от общего числа членов Комиссии.
В случае, если количество кандидатов одной категории превышает установленный лимит (согласно пункту 10 настоящих Правил), избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшее количество голосов.";
в Типовых правилах организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях среднего образования, в том числе специализированных и специальных организациях образования:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В своей деятельности члены Попечительского совета:
1) соблюдают законодательство Республики Казахстан, требования настоящих Правил и иных нормативных правовых актов;
2) осуществляют свою деятельность во взаимодействии с организацией образования, общественностью, местными исполнительными и представительными органами, заинтересованными государственными органами и иными физическими и/или юридическими лицами;

3) ұсынылған әрбір кандидат жиналыста өзін қысқаша таныстырып, өзінің тәжірибесі мен Қамқоршылық кеңестің жұмысына қатысуға деген мотивациясы туралы айтып береді;
4) ата-аналардың немесе басқа да заңды өкілдердің жиналыстағы дауыс беруі ашық немесе жабық түрде өткізіледі (қатысушылардың көпшілігінің шешімі бойынша анықталады). Жас тобы атынан ең көп дауыс жинаған кандидат сайланды деп есептеледі;
5) дауыс беру нәтижелері еркін нысандағы хаттамамен рәсімделеді, хаттамаға жиналыс төрағасы мен хатшысы қол қояды. Хаттамаға осы Ереженің 9-тармағында көзделген құжаттар қоса тіркеледі;
6) сайланған кандидаттардың тізімі (әр жас тобы бойынша бір кандидаттан) құжаттардың толық топтамасымен бірге тиісті саладағы уәкілетті органға немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға жиналыс өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданады.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін Комиссияның хатшысы кандидаттардың ұсынған құжаттары көрсетілген жиынтық тізімді (еркін нысанда) қалыптастырып, оны 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелеріне береді.";
мынадай мазмұндағы 12-1 және 12-2-тармақтармен толықтырылсын:
"12-1. Комиссия кандидатураларды қарау бойынша отырысты екі кезеңде өткізеді:
1) алдын ала тексеру – ұсынылған құжаттардың толықтығын және белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау (осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес);
2) ашық талқылау және дауыс беру – кандидаттар туралы қысқаша сипаттамаларды тыңдау (қажет болған жағдайда – олардың жеке қатысуы немесе қашықтан қосылуы), Комиссия мүшелерінің сұрақтарына жауап беру, содан кейін әрбір кандидатура бойынша дауыс беру өткізіледі.
12-2. Дауыс беру ашық түрде, аты-жөні көрсетілген тізім бойынша жүргізіледі және нәтижесі хаттамада тіркеледі. Комиссияның әрбір мүшесіне кандидатқа "қолдаймын" немесе "қарсымын" деп дауыс беру мүмкіндігі беріледі. Кандидат Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан көбі дауыс берген жағдайда сайланды деп есептеледі.
Бір санаттағы кандидаттар саны (осы Ереженің 10-тармағына сәйкес) белгіленген лимиттен асып кеткен жағдайда, ең көп дауыс жинаған кандидаттар сайланды деп танылады.";
Орта білім беру ұйымдарында, оның ішінде мамандандырылған және арнайы білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қамқоршылық кеңестің мүшелері өз қызметінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, осы Қағидалардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтады;
2) өз қызметін білім беру ұйымымен, жұртшылықпен, жергілікті атқарушы және өкілді органдармен, мүдделі мемлекеттік органдармен және өзге де жеке және/немесе заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасай отырып, жүзеге асырады;

3) участвуют в заседаниях Попечительского совета с правом голоса по всем вопросам его компетенции;
4) вносят предложения по вопросам деятельности организации образования, в том числе по совершенствованию образовательного процесса, улучшению материально-технической базы, организации воспитательной работы;
5) получают от администрации организации образования необходимую информацию в пределах компетенции Попечительского совета;
6) инициируют рассмотрение на заседаниях Попечительского совета вопросов, относящихся к его полномочиям;
7) участвуют в подготовке и реализации проектов, мероприятий и программ, направленных на развитие организации образования;
8) представляют интересы Попечительского совета в органах государственной власти, местного самоуправления, общественных объединениях и иных организациях;
9) соблюдают действующее законодательство Республики Казахстан и положения настоящих Правил;
10) добросовестно и объективно выполняют возложенные на них функции;
11) способствуют укреплению авторитета Попечительского совета и организации образования;
12) обеспечивают конфиденциальность к персональным данным ограниченного доступа путем соблюдения требований по недопущению их распространения без согласия субъекта или его законного представителя либо наличия иного законного основания;
13) избегают конфликты интересов при принятии решений и уведомляют Попечительский совет о его наличии.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии, за исключением представителей местных представительных, и/или исполнительных, и/или правоохранительных органов, на ее первом заседании, о чем выносится протокольное решение.
Секретарь Комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании. Секретарем Комиссии является сотрудник уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются организациями образования и проходят отбор на общем собрании родительской общественности (далее – собрание) согласно следующему порядку выдвижения:
1) администрация организации образования за 10 (десять) календарных дней до даты проведения собрания направляет родителям (законным представителям) письменные или электронные уведомления с указанием даты, времени и места собрания. Одновременно размещается объявление на информационном стенде и/или официальном интернет-ресурсе организации образования;
2) родители (законные представители) обучающихся в данной организации образования предлагают не более 1 (одной) кандидатуры от каждой параллели классов. Кандидатуры выдвигаются устно на собрании либо предварительно письменно на имя руководителя организации образования с указанием согласия кандидата.
Граждане, желающие участвовать в работе попечительского совета в личном качестве, имеют право на собрании самостоятельно подать свою кандидатуру;

3) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін барлық мәселелер бойынша дауыс беру құқығымен оның отырыстарына қатысады;
4) білім беру ұйымның қызметіне, оның ішінде білім беру үдерісін жетілдіру, материалдық-техникалық базаны жақсарту, тәрбие жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) Қамқоршылық кеңестің құзыреті шегінде білім беру ұйымы әкімшілігінен қажетті ақпаратты алады;
6) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді оның отырыстарында қарастыруды бастамашылық жасайды;
7) білім беру ұйымды дамытуға бағытталған жобаларды, іс-шараларды және бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
8) Қамқоршылық кеңестің мүддесін мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында, қоғамдық бірлестіктер мен өзге де ұйымдарда білдіруге құқылы;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын және осы Ереженің талаптарын сақтайды;
10) жүктелген функцияларды адал және объективті түрде орындайды;
11) Қамқоршылық кеңестің және білім беру ұйымның беделін арттыруға ықпал етеді;
12) қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз не өзге де заңды негіздер болмағанда оларды таратуға жол бермеу талаптарын сақтау арқылы олардың құпиялылығын қамтамасыз етедi;
13) шешім қабылдау кезінде мүдделер қақтығысына жол бермеуге және оның бар екендігі туралы Қамқоршылық кеңесті хабардар етеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің арасынан жергілікті өкілдік және/немесе атқарушы және/немесе құқық қорғау органдарының өкілдерін қоспағанда, оның бірінші отырысында сайланады, ол туралы хаттамалық шешім шығарылады.
Комиссия хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды. Тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның қызметкері Комиссия хатшысы болып табылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қамқоршылық кеңестің мүшелігіне кандидаттарды білім беру ұйымдары ұсынады және олар ата-аналар қауымдастығының жалпы жиналысында (бұдан әрі – жиналыс) төмендегі ұсыну тәртібі бойынша іріктеуден өтеді:
1) білім беру ұйымының әкімшілігі жиналыс өткізілетін күннен 10 (он) күнтізбелік күн бұрын ата-аналарға (заңды өкілдерге) жиналыстың күні, уақыты және өткізілетін орны көрсетілген жазбаша немесе электрондық хабарламалар жібереді. Сонымен қатар, хабарландыру білім беру ұйымының ақпараттық стендіне және/немесе ресми интернет-ресурсына орналастырылады;
2) осы білім беру ұйымының білім алушыларының ата-аналары (заңды өкілдері) әр параллел сыныптарынан 1 (бір) кандидатурадан артық ұсынбайды. Кандидатуралар жиналыста ауызша не алдын ала білім беру ұйымы басшысының атына кандидаттың келісімі көрсетілген жазбаша түрде ұсынылады.
Қамқоршылық кеңесінің жұмысына жеке тұлға ретінде қатысқысы келетін азаматтар жиналыс барысында өз кандидатурасын өз бетінше ұсынуға құқылы;

3) каждый предложенный кандидат кратко представляет себя на собрании, рассказывает о своем опыте и мотивации участия в работе Попечительского совета;
4) голосование родителей или иных законных представителей на собрании проводится открытым или тайным способом (решается большинством голосов присутствующих). Избранным от параллели классов считается кандидат, набравший большинство голосов.
5) итоги голосования оформляются протоколом (в произвольной форме), который подписывается председателем и секретарем собрания. К протоколу прилагаются документы, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил;
6) список избранных кандидатов (по одному от каждой параллели классов) с приложением полного пакета документов направляется в уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня проведения собрания.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. После завершения приема документов секретарь Комиссии формирует сводную ведомость кандидатов (в произвольной форме) с указанием представленных документов и передает ее членам Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней.";
дополнить пунктами 12-1 и 12-2 следующего содержания:
"12-1. Комиссия проводит заседание по рассмотрению кандидатур в два этапа:
a. предварительная проверка – оценка полноты представленных документов и соответствия установленным требованиям (согласно пункту 9 настоящих Правил);
b. открытое обсуждение и голосование – заслушивание кратких характеристик кандидатов (при необходимости – их личное присутствие или дистанционное подключение), ответы на вопросы членов Комиссии, после чего проводится голосование по каждой кандидатуре.
12-2. Голосование проводится открытым способом поименным списком с фиксированием результата в протоколе. Каждому члену Комиссии предоставляется возможность проголосовать "за" или "против" кандидата. Кандидат считается избранным, если за него проголосовало более половины от общего числа членов Комиссии.
В случае, если количество кандидатов одной категории превышает установленный лимит (согласно пункту 10 настоящих Правил), избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшее количество голосов.";
в Типовых правилах организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях технического и профессионального, послесреднего образования:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В своей деятельности члены Попечительского совета:
1) соблюдают законодательство Республики Казахстан, требования настоящих Правил и иных нормативных правовых актов;
2) осуществляют свою деятельность во взаимодействии с организацией ТиПО, общественностью, местными исполнительными и представительными органами, заинтересованными государственными органами и иными физическими и/или юридическими лицами;

3) ұсынылған әрбір кандидат жиналыста өзін қысқаша таныстырып, өзінің тәжірибесі мен Қамқоршылық кеңестің жұмысына қатысуға деген мотивациясы туралы айтып береді;
4) ата-аналардың немесе басқа да заңды өкілдерінің жиналыстағы дауыс беруі ашық немесе жабық түрде өткізіледі (қатысушылардың көпшілігінің шешімі бойынша анықталады). Парралел сыныбы атынан түскен ең көп дауыс жинаған кандидат сайланды деп есептеледі.
5) дауыс беру нәтижелері (еркін нысандағы) хаттамамен рәсімделеді, хаттамаға жиналыс төрағасы мен хатшысы қол қояды. Хаттамаға осы Ереженің 9-тармағында көзделген құжаттар қоса тіркеледі;
6) сайланған кандидаттардың тізімі (әр жас тобы бойынша бір кандидаттан) құжаттардың толық топтамасымен бірге тиісті саладағы уәкілетті органға немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға жиналыс өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданады.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін Комиссияның хатшысы кандидаттардың ұсынған құжаттары көрсетілген жиынтық тізімді (еркін нысанда) қалыптастырып, оны 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелеріне береді.";
мынадай мазмұндағы 12-1 және 12-2-тармақтармен толықтырылсын:
"12-1. Комиссия кандидатураларды қарау бойынша отырысты екі кезеңде өткізеді:
1) алдын ала тексеру – ұсынылған құжаттардың толықтығын және белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау (осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес);
2) ашық талқылау және дауыс беру – кандидаттар туралы қысқаша сипаттамаларды тыңдау (қажет болған жағдайда – олардың жеке қатысуы немесе қашықтан қосылуы), Комиссия мүшелерінің сұрақтарына жауап беру, содан кейін әрбір кандидатура бойынша дауыс беру өткізіледі.
12-2. Дауыс беру ашық түрде, аты-жөні көрсетілген тізім бойынша жүргізіледі және нәтижесі хаттамада тіркеледі. Комиссияның әрбір мүшесіне кандидатқа "қолдаймын" немесе "қарсымын" деп дауыс беру мүмкіндігі беріледі. Кандидат Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан көбі дауыс берген жағдайда сайланды деп есептеледі.
Бір санаттағы кандидаттар саны (осы Ереженің 10-тармағына сәйкес) белгіленген лимиттен асып кеткен жағдайда, ең көп дауыс жинаған кандидаттар сайланды деп танылады.";
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қамқоршылық кеңестің мүшелері өз қызметінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, осы Қағидалардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтады;
2) өз қызметін ТжКБ білім беру ұйымымен, жұртшылықпен, жергілікті атқарушы және өкілді органдармен, мүдделі мемлекеттік органдармен және өзге де жеке және/немесе заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасай отырып, жүзеге асырады;

3) участвуют в заседаниях Попечительского совета с правом голоса по всем вопросам его компетенции;
4) вносят предложения по вопросам деятельности организации ТиПО, в том числе по совершенствованию образовательного процесса, улучшению материально-технической базы, организации воспитательной работы;
5) получают от администрации организации ТиПО необходимую информацию в пределах компетенции Попечительского совета;
6) инициируют рассмотрение на заседаниях Попечительского совета вопросов, относящихся к его полномочиям;
7) участвуют в подготовке и реализации проектов, мероприятий и программ, направленных на развитие организации ТиПО;
8) представляют интересы Попечительского совета в органах государственной власти, местного самоуправления, общественных объединениях и иных организациях.
9) соблюдают действующее законодательство Республики Казахстан и положения настоящих Правил;
10) добросовестно и объективно выполняют возложенные на них функции;
11) способствуют укреплению авторитета Попечительского совета и организации образования;
12) обеспечивают конфиденциальность к персональным данным ограниченного доступа путем соблюдения требований по недопущению их распространения без согласия субъекта или его законного представителя либо наличия иного законного основания;
13) избегают конфликты интересов при принятии решений и уведомляют Попечительский совет о его наличии.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии, за исключением представителей местных представительных, и/или исполнительных, и/или правоохранительных органов, на ее первом заседании, о чем выносится протокольное решение.
Секретарь Комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании. Секретарем Комиссии является сотрудник уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются организациями ТиПО и проходят отбор на общем собрании родительской общественности (далее – собрание) согласно следующему порядку выдвижения:
1) администрация организации ТиПО за 10 (десять) календарных дней до даты проведения собрания направляет родителям (законным представителям) письменные или электронные уведомления с указанием даты, времени и места собрания. Одновременно размещается объявление на информационном стенде и/или официальном интернет-ресурсе организации образования;
2) родители или иные законные представители обучающихся в данной организации ТиПО предлагают не более 1 (одной) кандидатуры от каждого курса. Кандидатуры выдвигаются устно на собрании либо предварительно письменно на имя руководителя организации ТиПО с указанием согласия кандидата.
Граждане, желающие участвовать в работе попечительского совета в личном качестве, имеют право на собрании самостоятельно подать свою кандидатуру;

3) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін барлық мәселелер бойынша дауыс беру құқығымен оның отырыстарына қатысады;
4) ТжКБ ұйымының қызметіне, оның ішінде білім беру үдерісін жетілдіру, материалдық-техникалық базаны жақсарту, тәрбие жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) Қамқоршылық кеңестің құзыреті шегінде ТжКБ ұйымы әкімшілігінен қажетті ақпаратты алады;
6) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді оның отырыстарында қарастыруды бастамашылық жасайды;
7) ТжКБ ұйымды дамытуға бағытталған жобаларды, іс-шараларды және бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
8) Қамқоршылық кеңестің мүддесін мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында, қоғамдық бірлестіктер мен өзге де ұйымдарда білдіруге құқылы;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын және осы Ереженің талаптарын сақтайды;
10) жүктелген функцияларды адал және объективті түрде орындайды;
11) Қамқоршылық кеңестің және білім беру ұйымның беделін арттыруға ықпал етеді;
12) қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз не өзге де заңды негіздер болмағанда оларды таратуға жол бермеу талаптарын сақтау арқылы олардың құпиялылығын қамтамасыз етедi;
13) шешім қабылдау кезінде мүдделер қақтығысына жол бермеуге және оның бар екендігі туралы Қамқоршылық кеңесті хабардар етеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің арасынан жергілікті өкілдік және/немесе атқарушы және/немесе құқық қорғау органдарының өкілдерін қоспағанда, оның бірінші отырысында сайланады, ол туралы хаттамалық шешім шығарылады.
Комиссия хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды. Тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның қызметкері Комиссия хатшысы болып табылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қамқоршылық кеңестің мүшелігіне кандидаттарды ТжКБ ұйымдары ұсынады және олар ата-аналар қауымдастығының жалпы жиналысында (бұдан әрі – жиналыс) төмендегі ұсыну тәртібі бойынша іріктеуден өтеді:
1) ТжКБ ұйымының әкімшілігі жиналыс өткізілетін күннен 10 (он) күнтізбелік күн бұрын ата-аналарға (заңды өкілдерге) жиналыстың күні, уақыты және өткізілетін орны көрсетілген жазбаша немесе электрондық хабарламалар жібереді. Сонымен қатар, хабарландыру білім беру ұйымның ақпараттық стендіне және/немесе ресми интернет-ресурсына орналастырылады;
2) аталған ТжКБ білім алушыларының ата-аналары немесе өзге заңды өкілдері әр курс бойынша 1 (бір) кандидатурадан артық емес ұсына алады. Кандидатуралар жиналыста ауызша не алдын ала ТжКБ ұйымы басшысының атына кандидаттың келісімі көрсетілген жазбаша түрде ұсынылады.
Қамқоршылық кеңесінің жұмысына жеке тұлға ретінде қатысқысы келетін азаматтар жиналыс барысында өз кандидатурасын өз бетінше ұсынуға құқылы;

3) каждый предложенный кандидат кратко представляет себя на собрании, рассказывает о своем опыте и мотивации участия в работе Попечительского совета;
4) голосование родителей или иных законных представителей на собрании проводится открытым или тайным способом (решается большинством голосов присутствующих). Избранным от параллели групп считается кандидат, набравший большинство голосов.
5) итоги голосования оформляются протоколом (в произвольной форме), который подписывается председателем и секретарем собрания. К протоколу прилагаются документы, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил;
6) список избранных кандидатов (по одному от каждого курса) с приложением полного пакета документов направляется в уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня проведения собрания.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. После завершения приема документов секретарь Комиссии формирует сводную ведомость кандидатов (в произвольной форме) с указанием представленных документов и передает ее членам Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней.";
дополнить пунктами 12-1 и 12-2 следующего содержания:
"12-1. Комиссия проводит заседание по рассмотрению кандидатур в два этапа:
1) предварительная проверка – оценка полноты представленных документов и соответствия установленным требованиям (согласно пункту 9 настоящих Правил);
2) открытое обсуждение и голосование – заслушивание кратких характеристик кандидатов (при необходимости – их личное присутствие или дистанционное подключение), ответы на вопросы членов Комиссии, после чего проводится голосование по каждой кандидатуре.
12-2. Голосование проводится открытым способом поименным списком с фиксированием результата в протоколе. Каждому члену Комиссии предоставляется возможность проголосовать "за" или "против" кандидата. Кандидат считается избранным, если за него проголосовало более половины от общего числа членов Комиссии.
В случае, если количество кандидатов одной категории превышает установленный лимит (согласно пункту 10 настоящих Правил), избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшее количество голосов.";
в Типовых правилах организации работы Попечительского совета и порядок его избрания во внешкольных организациях дополнительного образования для детей:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В своей деятельности члены Попечительского совета:
1) соблюдают законодательство Республики Казахстан, требования настоящих Правил и иных нормативных правовых актов;
2) осуществляют свою деятельность во взаимодействии с внешкольной организацией, общественностью, местными исполнительными и представительными органами, заинтересованными государственными органами и иными физическими и/или юридическими лицами;

3) ұсынылған әрбір кандидат жиналыста өзін қысқаша таныстырып, өзінің тәжірибесі мен Қамқоршылық кеңестің жұмысына қатысуға деген мотивациясы туралы айтып береді;
4) ата-аналардың немесе басқа да заңды өкілдерінің жиналыстағы дауыс беруі ашық немесе жабық түрде өткізіледі (қатысушылардың көпшілігінің шешімі бойынша анықталады). Парралел тобы атынан түскен ең көп дауыс жинаған кандидат сайланды деп есептеледі.
5)дауыс беру нәтижелері (еркін нысандағы) хаттамамен рәсімделеді, хаттамаға жиналыс төрағасы мен хатшысы қол қояды. Хаттамаға осы Ереженің 9-тармағында көзделген құжаттар қоса тіркеледі;
6)сайланған кандидаттардың тізімі (әр жас тобы бойынша бір кандидаттан) құжаттардың толық топтамасымен бірге тиісті саладағы уәкілетті органға немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға жиналыс өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданады.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпмен толықтырылсын:
"11-1. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін Комиссияның хатшысы кандидаттардың ұсынған құжаттары көрсетілген жиынтық тізімді (еркін нысанда) қалыптастырып, оны 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелеріне береді.";
мынадай мазмұндағы 12-1 және 12-2-тармақтармен толықтырылсын:
"12-1. Комиссия кандидатураларды қарау бойынша отырысты екі кезеңде өткізеді:
1) алдын ала тексеру – ұсынылған құжаттардың толықтығын және белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау (осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес);
2) ашық талқылау және дауыс беру – кандидаттар туралы қысқаша сипаттамаларды тыңдау (қажет болған жағдайда – олардың жеке қатысуы немесе қашықтан қосылуы), Комиссия мүшелерінің сұрақтарына жауап беру, содан кейін әрбір кандидатура бойынша дауыс беру өткізіледі.
12-2. Дауыс беру ашық түрде, аты-жөні көрсетілген тізім бойынша жүргізіледі және нәтижесі хаттамада тіркеледі. Комиссияның әрбір мүшесіне кандидатқа "қолдаймын" немесе "қарсымын" деп дауыс беру мүмкіндігі беріледі. Кандидат Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан көбі дауыс берген жағдайда сайланды деп есептеледі.
Бір санаттағы кандидаттар саны (осы Ереженің 10-тармағына сәйкес) белгіленген лимиттен асып кеткен жағдайда, ең көп дауыс жинаған кандидаттар сайланды деп танылады.";
Мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қамқоршылық кеңестің мүшелері өз қызметінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, осы Қағидалардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтады;
2) өз қызметін мектептен тыс ұйымымен, жұртшылықпен, жергілікті атқарушы және өкілді органдармен, мүдделі мемлекеттік органдармен және өзге де жеке және/немесе заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасай отырып, жүзеге асырады;

3) участвуют в заседаниях Попечительского совета с правом голоса по всем вопросам его компетенции;
4) вносят предложения по вопросам деятельности внешкольной организации, в том числе по совершенствованию образовательного процесса, улучшению материально-технической базы, организации воспитательной работы;
5) получают от администрации внешкольной организации необходимую информацию в пределах компетенции Попечительского совета;
6) инициируют рассмотрение на заседаниях Попечительского совета вопросов, относящихся к его полномочиям;
7) участвуют в подготовке и реализации проектов, мероприятий и программ, направленных на развитие внешкольной организации;
8) представляют интересы Попечительского совета в органах государственной власти, местного самоуправления, общественных объединениях и иных организациях.
9) соблюдают действующее законодательство Республики Казахстан и положения настоящих Правил;
10) добросовестно и объективно выполняют возложенные на них функции;
11) способствуют укреплению авторитета Попечительского совета и внешкольной организации;
12) обеспечивают конфиденциальность к персональным данным ограниченного доступа путем соблюдения требований по недопущению их распространения без согласия субъекта или его законного представителя либо наличия иного законного основания;
13) избегают конфликт интересов при принятии решений и уведомляют Попечительский совет о его наличии.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии, за исключением представителей местных представительных, и/или исполнительных, и/или правоохранительных органов, на ее первом заседании, о чем выносится протокольное решение.
Секретарь Комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании. Секретарем Комиссии является сотрудник уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются внешкольными организациями и проходят отбор на общем собрании родительской общественности (далее – собрание) согласно следующему порядку выдвижения:
1) администрация внешкольной организации за 10 (десять) календарных дней до даты проведения собрания направляет родителям (законным представителям) письменные или электронные уведомления с указанием даты, времени и места собрания. Одновременно размещается объявление на информационном стенде и/или официальном интернет-ресурсе внешкольной организации;
2) родители или иные законные представители обучающихся в данной внешкольной организации предлагают не более 1 (одной) кандидатуры от каждой возрастной группы. Кандидатуры выдвигаются устно на собрании либо предварительно письменно на имя руководителя внешкольной организации с указанием согласия кандидата.
Граждане, желающие участвовать в работе попечительского совета в личном качестве, имеют право на собрании самостоятельно подать свою кандидатуру;

3) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін барлық мәселелер бойынша дауыс беру құқығымен оның отырыстарына қатысады;
4) мектептен тыс ұйымның қызметіне, оның ішінде білім беру үдерісін жетілдіру, материалдық-техникалық базаны жақсарту, тәрбие жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) Қамқоршылық кеңестің құзыреті шегінде мектептен тыс ұйымы әкімшілігінен қажетті ақпаратты алады;
6) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді оның отырыстарында қарастыруды бастамашылық жасайды;
7) мектепкен тыс ұйымды дамытуға бағытталған жобаларды, іс-шараларды және бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
8) Қамқоршылық кеңестің мүддесін мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында, қоғамдық бірлестіктер мен өзге де ұйымдарда білдіруге құқылы;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын және осы Ереженің талаптарын сақтайды;
10) жүктелген функцияларды адал және объективті түрде орындайды;
11) Қамқоршылық кеңестің және мектепке дейінгі ұйымның беделін арттыруға ықпал етеді;
12) қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз не өзге де заңды негіздер болмағанда оларды таратуға жол бермеу талаптарын сақтау арқылы олардың құпиялылығын қамтамасыз етедi;
13) шешім қабылдау кезінде мүдделер қақтығысына жол бермеуге және оның бар екендігі туралы Қамқоршылық кеңесті хабардар етеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің арасынан жергілікті өкілдік және/немесе атқарушы және/немесе құқық қорғау органдарының өкілдерін қоспағанда, оның бірінші отырысында сайланады, ол туралы хаттамалық шешім шығарылады.
Комиссия хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды. Тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның қызметкері Комиссия хатшысы болып табылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қамқоршылық кеңестің мүшелігіне кандидаттарды мектептен тыс ұйымдары ұсынады және олар ата-аналар қауымдастығының жалпы жиналысында (бұдан әрі – жиналыс) төмендегі ұсыну тәртібі бойынша іріктеуден өтеді:
1) мектептен тыс ұйымының әкімшілігі жиналыс өткізілетін күннен 10 (он) күнтізбелік күн бұрын ата-аналарға (заңды өкілдерге) жиналыстың күні, уақыты және өткізілетін орны көрсетілген жазбаша немесе электрондық хабарламалар жібереді. Сонымен қатар, хабарландыру білім беру ұйымның ақпараттық стендіне және/немесе ресми интернет-ресурсына орналастырылады;
2) осы мектептен тыс ұйымының білім алушыларының ата-аналары немесе басқа да заңды өкілдері әр жас тобынан 1 (бір) кандидатурадан артық ұсынбайды. Кандидатуралар жиналыста ауызша не алдын ала мектептен тыс ұйымы басшысының атына кандидаттың келісімі көрсетілген жазбаша түрде ұсынылады.
Қамқоршылық кеңесінің жұмысына жеке тұлға ретінде қатысқысы келетін азаматтар жиналыс барысында өз кандидатурасын өз бетінше ұсынуға құқылы;

3) участвуют в заседаниях Попечительского совета с правом голоса по всем вопросам его компетенции;
4) вносят предложения по вопросам деятельности организации образования, в том числе по совершенствованию образовательного процесса, улучшению материально-технической базы, организации воспитательной работы;
5) получают от администрации организации образования необходимую информацию в пределах компетенции Попечительского совета;
6) инициируют рассмотрение на заседаниях Попечительского совета вопросов, относящихся к его полномочиям;
7) участвуют в подготовке и реализации проектов, мероприятий и программ, направленных на развитие организации образования;
8) представляют интересы Попечительского совета в органах государственной власти, местного самоуправления, общественных объединениях и иных организациях.
9) соблюдают действующее законодательство Республики Казахстан и положения настоящих Правил;
10) добросовестно и объективно выполняют возложенные на них функции;
11) способствуют укреплению авторитета Попечительского совета и организации образования;
12) обеспечивают конфиденциальность к персональным данным ограниченного доступа путем соблюдения требований по недопущению их распространения без согласия субъекта или его законного представителя либо наличия иного законного основания; 13) избегают конфликты интересов при принятии решений и уведомляют Попечительский совет о его наличии.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии, за исключением представителей местных представительных, и/или исполнительных, и/или правоохранительных органов, на ее первом заседании, о чем выносится протокольное решение.
Секретарь Комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании. Секретарем Комиссии является сотрудник уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются организациями образования и проходят отбор на педагогическом совете (далее – педсовет) согласно следующему порядку выдвижения:
1) администрация организации образования за 10 (десять) календарных дней до даты проведения педсовета направляет педагогам и кандидатам письменные или электронные уведомления с указанием даты, времени и места педсовета. Одновременно размещается объявление на информационном стенде и/или официальном интернет-ресурсе организации образования;
2) кандидатуры выдвигаются педагогами устно на педсовете либо предварительно письменно на имя руководителя организации образования с указанием согласия кандидата.
Граждане, желающие участвовать в работе попечительского совета в личном качестве, имеют право на педсовете самостоятельно подать свою кандидатуру;

3) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін барлық мәселелер бойынша дауыс беру құқығымен оның отырыстарына қатысады;
4) білім беру ұйымның қызметіне, оның ішінде білім беру үдерісін жетілдіру, материалдық-техникалық базаны жақсарту, тәрбие жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) Қамқоршылық кеңестің құзыреті шегінде білім беру ұйымы әкімшілігінен қажетті ақпаратты алады;
6) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді оның отырыстарында қарастыруды бастамашылық жасайды;
7) білім беру ұйымды дамытуға бағытталған жобаларды, іс-шараларды және бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
8) Қамқоршылық кеңестің мүддесін мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында, қоғамдық бірлестіктер мен өзге де ұйымдарда білдіруге құқылы;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын және осы Ереженің талаптарын сақтайды;
10) жүктелген функцияларды адал және объективті түрде орындайды;
11) Қамқоршылық кеңестің және мектепке дейінгі ұйымның беделін арттыруға ықпал етеді;
12) қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге субъектінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз не өзге де заңды негіздер болмағанда оларды таратуға жол бермеу талаптарын сақтау арқылы олардың құпиялылығын қамтамасыз етедi;
13) шешім қабылдау кезінде мүдделер қақтығысына жол бермеуге және оның бар екендігі туралы Қамқоршылық кеңесті хабардар етеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің арасынан жергілікті өкілдік және/немесе атқарушы және/немесе құқық қорғау органдарының өкілдерін қоспағанда, оның бірінші отырысында сайланады, ол туралы хаттамалық шешім шығарылады.
Комиссия хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды. Тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның қызметкері Комиссия хатшысы болып табылады.".
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қамқоршылық кеңестің мүшелігіне кандидаттарды білім беру ұйымдары ұсынады және олар ата-аналар қауымдастығының жалпы жиналысында (бұдан әрі – жиналыс) төмендегі ұсыну тәртібі бойынша іріктеуден өтеді:
1) білім беру ұйымының әкімшілігі жиналыс өткізілетін күннен 10 (он) күнтізбелік күн бұрын педагогтер мен кандидаттарға жиналыстың күні, уақыты және өткізілетін орны көрсетілген жазбаша немесе электрондық хабарламалар жібереді. Сонымен қатар, хабарландыру білім беру ұйымның ақпараттық стендіне және/немесе ресми интернет-ресурсына орналастырылады;
2) кандидаттар педагогтар тарапынан педагогикалық кеңесте ауызша немесе алдын ала ұйым басшысының атына жазбаша түрде, кандидаттардің келісімі көрсетілген түрде ұсынылады.
Қамқоршылық кеңесінің жұмысына жеке тұлға ретінде қатысқысы келетін азаматтар педагогикалық кеңестің барысында өз кандидатурасын өз бетінше ұсынуға құқылы;

3) каждый предложенный кандидат кратко представляет себя на педсовете, рассказывает о своем опыте и мотивации участия в работе Попечительского совета;
4) голосование педагогов на педсовете проводится открытым или тайным способом (решается большинством голосов присутствующих). Избранным считается кандидат, набравший большинство голосов.
5) итоги голосования оформляются протоколом (в произвольной форме), который подписывается председателем и секретарем собрания. К протоколу прилагаются документы, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил;
14) список избранных кандидатов с приложением полного пакета документов направляется в уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня проведения педсовета.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. После завершения приема документов секретарь Комиссии формирует сводную ведомость кандидатов (в произвольной форме) с указанием представленных документов и передает ее членам Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней.";
дополнить пунктами 12-1 и 12-2 следующего содержания:
"12-1. Комиссия проводит заседание по рассмотрению кандидатур в два этапа:
1) предварительная проверка – оценка полноты представленных документов и соответствия установленным требованиям (согласно пункту 9 настоящих Правил);
2) открытое обсуждение и голосование – заслушивание кратких характеристик кандидатов (при необходимости – их личное присутствие или дистанционное подключение), ответы на вопросы членов Комиссии, после чего проводится голосование по каждой кандидатуре.
12-2. Голосование проводится открытым способом поименным списком с фиксированием результата в протоколе. Каждому члену Комиссии предоставляется возможность проголосовать "за" или "против" кандидата. Кандидат считается избранным, если за него проголосовало более половины от общего числа членов Комиссии.
В случае, если количество кандидатов одной категории превышает установленный лимит (согласно пункту 10 настоящих Правил), избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшее количество голосов.".
4. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) следующие изменения:
в Государственном общеобязательном стандарте общего среднего образования, утвержденном указанным приказом:
подпункт 8) пункта 23 изложить в следующей редакции:

3) ұсынылған әрбір кандидат жиналыста өзін қысқаша таныстырып, өзінің тәжірибесі мен Қамқоршылық кеңестің жұмысына қатысуға деген мотивациясы туралы айтып береді;
4) педагогтердің педагогикалық кеңестегі дауыс беруі ашық немесе жабық түрде өткізіледі (қатысушылардың көпшілігінің шешімі бойынша анықталады). Ең көп дауыс жинаған кандидат сайланды деп есептеледі.
5) дауыс беру нәтижелері (еркін нысандағы) хаттамамен рәсімделеді, хаттамаға жиналыс төрағасы мен хатшысы қол қояды. Хаттамаға осы Ереженің 9-тармағында көзделген құжаттар қоса тіркеледі;
6) сайланған кандидаттардың тізімі құжаттардың толық топтамасымен бірге тиісті саладағы уәкілетті органға немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға педагогикалық кеңес өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданады.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін Комиссияның хатшысы кандидаттардың ұсынған құжаттары көрсетілген жиынтық тізімді (еркін нысанда) қалыптастырып, оны 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелеріне береді.";
мынадай мазмұндағы 12-1 және 12-2-тармақтармен толықтырылсын:
"12-1. Комиссия кандидатураларды қарау бойынша отырысты екі кезеңде өткізеді:
1) алдын ала тексеру – ұсынылған құжаттардың толықтығын және белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау (осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес);
2) ашық талқылау және дауыс беру – кандидаттар туралы қысқаша сипаттамаларды тыңдау (қажет болған жағдайда – олардың жеке қатысуы немесе қашықтан қосылуы), Комиссия мүшелерінің сұрақтарына жауап беру, содан кейін әрбір кандидатура бойынша дауыс беру өткізіледі.
12-2. Дауыс беру ашық түрде, аты-жөні көрсетілген тізім бойынша жүргізіледі және нәтижесі хаттамада тіркеледі. Комиссияның әрбір мүшесіне кандидатқа "қолдаймын" немесе "қарсымын" деп дауыс беру мүмкіндігі беріледі. Кандидат Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан көбі дауыс берген жағдайда сайланды деп есептеледі.
Бір санаттағы кандидаттар саны (осы Ереженің 10-тармағына сәйкес) белгіленген лимиттен асып кеткен жағдайда, ең көп дауыс жинаған кандидаттар сайланды деп танылады.";
4. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
23-тармақтың стандартында манадай редакцияда жазылсын:

"8) "Начальная военная подготовка".
Содержание учебного предмета должно обеспечить формирование у обучающихся системного представления об основах военного дела, современной структуре и возможностях сил обороны Республики Казахстан; знаний о службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан как форме служения государству и обществу; устойчивых практических навыков безопасного обращения с учебным оружием и средствами защиты; базовых тактических навыков действий в составе малого подразделения в различных условиях обстановки; умений ориентирования на местности с использованием традиционных и цифровых навигационных систем; формирование мировоззрения гражданственности и патриотизма; развитие личностной устойчивости, волевых качеств и лидерских навыков; понимание роли современных технологий, таких как дроны, искусственный интеллект, ГИС и цифровые системы управления, в обеспечении обороноспособности государства; подготовку обучающихся к осознанному выбору воинской службы; формирование культуры безопасности и ответственности за принимаемые решения. Практическая подготовка в обязательном порядке включает использование трехмерных симуляторов (геотактических платформ) для безопасного моделирования тактических действий, управления дронами и отработки командной координации. Закрепление полученных знаний и навыков в реальных условиях обеспечивается путем обязательного проведения учебно-полевых занятий.
Учебный предмет занимает важное место в системе военно-патриотического воспитания, формировании цифровой и функциональной грамотности обучающихся в военной сфере.
Учебный предмет нацелен на развитие волевой, решительной, физически здоровой, функционально грамотной в военном отношении личности путем знакомства с историей развития казахстанской армии и изучения ее современного состояния.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. К обязательным учебным предметам относятся: "Казахский язык" и "Казахская литература" (для классов с казахским языком обучения), "Русский язык" и "Русская литература" (для классов с русским языком обучения), "Родной язык", "Родная литература" (для классов с уйгурским/узбекским/ таджикским языком обучения), "Казахский язык и литература" (для классов с неказахским языком обучения), "Русский язык и литература" (для классов с нерусским языком обучения), "Иностранный язык", "Алгебра и начала анализа", "Геометрия", "Информатика", "История Казахстана", "Физическая культура", "Начальная военная подготовка".";
абзац восемьдесят один пункта 44 изложить в следующей редакции:
"Начальная военная подготовка:

"8) "Алғашқы әскери дайындық".
Оқу пәнінің мазмұны білім алушыларда әскери істің негіздері, Қазақстан Республикасының қорғаныс күштерінің қазіргі құрылымы мен мүмкіндіктері туралы жүйелі түсініктің қалыптасуын; Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі қызметті мемлекет пен қоғамға қызмет етудің бір нысаны ретінде түсіну туралы білімнің қалыптасуын; оқу қаруымен және қорғаныс құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеудің тұрақты практикалық дағдыларын; әртүрлі жағдайларда шағын бөлімше құрамында әрекет етуге арналған базалық тактикалық дағдыларды; дәстүрлі және цифрлық навигациялық жүйелерді пайдалана отырып, жергілікті жерде бағдарлай білу іскерліктерін; азаматтық пен патриотизм дүниетанымын қалыптастыруды; тұлғалық тұрақтылықты, ерік-жігер қасиеттерін және көшбасшылық дағдыларды дамытуды; дрондар, жасанды интеллект, геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) және цифрлық басқару жүйелері сияқты заманауи технологиялардың мемлекеттің қорғаныс қабілетін қамтамасыз етудегі рөлін түсінуді; білім алушыларды әскери қызметті саналы түрде таңдауға даярлауды; қабылданатын шешімдер үшін қауіпсіздік мәдениеті мен жауапкершілікті қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс. Практикалық даярлық міндетті түрде тактикалық іс-қимылдарды қауіпсіз модельдеу, дрондарды басқару және командалық үйлестіруді пысықтау үшін үшөлшемді симуляторларды (геотактикалық платформаларды) пайдалануды қамтиды. Алынған білім мен дағдыларды нақты жағдайларда бекіту міндетті түрде оқу-далалық сабақтарды өткізу арқылы қамтамасыз етіледі.
Оқу пәні әскери-патриоттық тәрбиелеу жүйесінде, білім алушылардың әскери саладағы цифрлық және функционалдық сауаттылығын қалыптастыруда маңызды орын алады.
Оқу пәні қазақстан әскерінің даму тарихымен танысу және оның бүгінгі жай-күйін зерделеу арқылы әскери тұрғыдан жігерлі, батыл, денсаулығы мықты, әскери тұрғыдан функционалдық сауатты тұлғаны дамытуға бағытталған.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Міндетті оқу пәндері қатарына "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" (оқыту қазақ тілінде жүргізілетін сыныптар үшін), "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" (оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптар үшін), "Ана тілі" мен "Әдебиет" (оқыту ұйғыр/өзбек/тәжік тілінде жүргізілетін сыныптар үшін), "Қазақ тілі мен әдебиеті" (оқыту қазақ тілінде жүргізілмейтін сыныптар үшін), "Орыс тілі мен әдебиеті" (оқыту орыс тілінде жүргізілмейтін сыныптар үшін), "Шетел тілі", "Алгебра және анализ бастамалары", "Геометрия", "Информатика", "Қазақстан тарихы", "Дене шынықтыру", "Алғашқы әскери дайындық" пәндері енеді.";
44-тармақтың сексен бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Алғашқы әскери дайындық:

1) знает основы военного дела, структуру и задачи сил обороны Республики Казахстан; организацию и действия подразделения низшего тактического звена, включая тактику отделения в обороне, наступлении и в городских условиях; назначение, устройство и правила безопасного обращения со штатным оружием, его учебными макетами, боеприпасами и средствами защиты; основы применения беспилотных и роботизированных систем, а также принципы функционирования глобальных навигационных систем (GPS, ГЛОНАСС, BeiDou, Galileo); основы кибербезопасности, цифровой защиты и принципы применения искусственного интеллекта в военной сфере; особенности воздействия современных средств поражения и алгоритмы действий в условиях чрезвычайных ситуаций; принципы тактической медицины и порядок оказания первой помощи в различных зонах риска.
2) понимает значение дисциплины, командного взаимодействия и ответственности; роль современных технологий в обеспечении обороноспособности и значимость цифровой безопасности; взаимосвязь между личной устойчивостью и боеспособностью подразделения; последствия применения современных средств поражения, а также возможные социальные, экологические и экономические последствия чрезвычайных ситуаций.
3) применяет навыки ориентирования на местности традиционными и цифровыми средствами; алгоритмы действий солдата в типовых тактических ситуациях, включая отработку сценариев на трехмерных симуляторах; базовые приемы маскировки, укрытия и инженерной защиты; навыки безопасного обращения с учебным оружием и средствами защиты; навыки управления учебными беспилотными системами в рамках образовательной программы; методы оказания первой помощи при ранениях, ожогах, кровотечениях, переломах, обморожении и иных поражениях; практические навыки, освоенные в ходе обязательных учебно-полевых занятий; цифровые инструменты для поиска, анализа и обработки информации.
4) анализирует тактические сценарии действий подразделения, в том числе через разбор результатов моделирования в цифровой среде; возможные риски при применении современных технологий; нештатные ситуации в боевой и чрезвычайной обстановке; последствия принимаемых решений.
5) оценивает эффективность собственных действий и действий команды; уровень риска в различных ситуациях; последствия управленческих и поведенческих решений; личную готовность к службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:

1) әскери істің негіздерін, Қазақстан Республикасының қорғаныс күштерінің құрылымы мен міндеттерін; төменгі тактикалық буын бөлімшесінің ұйымдастырылуы мен іс-қимылдарын, оның ішінде бөлімшенің қорғаныста, шабуылда және қалалық жағдайда жүргізетін тактикасын; штаттық қарудың, оның оқу макеттерінің, оқ-дәрілердің және қорғаныс құралдарының арналуын, құрылысын және олармен қауіпсіз жұмыс істеу қағидаларын; ұшқышсыз және роботтандырылған жүйелерді қолдану негіздерін, сондай-ақ жаһандық навигациялық жүйелердің (GPS, ГЛОНАСС, BeiDou, Galileo) жұмыс істеу қағидаттарын; киберқауіпсіздік, цифрлық қорғаныстың негіздерін және әскери салада жасанды интеллектіні қолдану қағидаттарын; қазіргі заманғы зақымдау құралдарының әсер ету ерекшеліктерін және төтенше жағдайлар жағдайында әрекет ету алгоритмдерін; тактикалық медицинаның қағидаттарын және тәуекелдің әртүрлі аймақтарында алғашқы көмек көрсету тәртібін біледі.
2) тәртіптің, командалық өзара іс-қимылдың және жауапкершіліктің маңызын; мемлекеттің қорғаныс қабілетін қамтамасыз етудегі заманауи технологиялардың рөлін және цифрлық қауіпсіздіктің маңыздылығын; жеке тұлғаның тұрақтылығы мен бөлімшенің жауынгерлік қабілеті арасындағы өзара байланысты; қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолданудың салдарын, сондай-ақ төтенше жағдайлардың ықтимал әлеуметтік, экологиялық және экономикалық салдарын түсінеді.
3) жергілікті жерде дәстүрлі және цифрлық құралдармен бағдарлану дағдыларын; типтік тактикалық жағдайларда сарбаздың іс-қимыл алгоритмдерін, оның ішінде үшөлшемді симуляторларда сценарийлерді пысықтауды; бүркемеленудің, жасырынудың және инженерлік қорғаныстың базалық тәсілдерін; оқу қаруымен және қорғаныс құралдарымен қауіпсіз жұмыс істеу дағдыларын; білім беру бағдарламасы шеңберінде оқу мақсатындағы ұшқышсыз жүйелерді басқару дағдыларын; жарақаттар, күйіктер, қан кетулер, сынықтар, үсу және өзге де зақымданулар кезінде алғашқы көмек көрсету әдістерін; міндетті оқу-далалық сабақтар барысында меңгерілген практикалық дағдыларды; ақпаратты іздеу, талдау және өңдеу үшін цифрлық құралдарды қолданады.
4) бөлімшенің іс-қимылдарының тактикалық сценарийлерін, оның ішінде цифрлық ортада модельдеу нәтижелерін талдау арқылы; заманауи технологияларды қолдану кезінде туындауы мүмкін тәуекелдерді; жауынгерлік және төтенше жағдайлар кезіндегі штаттан тыс жағдайларды; қабылданатын шешімдердің салдарын талдайды.
5) өзінің және команданың іс-қимылдарының тиімділігін; әртүрлі жағдайлардағы тәуекел деңгейін; басқарушылық және мінез-құлықтық шешімдердің салдарын; Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде қызмет етуге жеке дайындығын бағалайды.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"50. Содержание учебного курса "Основы безопасности жизнедеятельности" реализуется в рамках учебного курса "Начальная военная подготовка" с годовой учебной нагрузкой 12 часов преподавателями-организаторами начальной военной подготовки. Занятия по основам безопасности жизнедеятельности являются обязательными и проводятся в учебное время.".
в Государственном общеобязательном стандарте технического и профессионального образования, утвержденном указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Перечень и объем общеобразовательных дисциплин определяется с учетом профиля специальности по направлениям: технико-технологическое, педагогическое, художественно-технологическое, социально-экономическое, аграрно-технологическое, общественно-гуманитарное.
К обязательным общеобразовательным дисциплинам вне зависимости от профиля специальности относятся: "Казахский язык" и "Казахская литература", "Русский язык и литература" (для групп с казахским языком обучения), "Русский язык" и "Русская литература", "Казахский язык и литература" (для групп с русским языком обучения), "Иностранный язык", "Математика", "Информатика", "История Казахстана", "Физическая культура", "Начальная военная подготовка", "Физика", "Химия", "Биология", "География", "Графика и проектирование", "Всемирная история" и курс "Глобальные компетенции".
Перечень и объем общеобразовательных дисциплин в образовательных программах для лиц с особыми образовательными потребностями определяется в зависимости от профиля специальности организацией ТиПО самостоятельно.
Модуль общеобразовательных дисциплин (общеобразовательные дисциплины) изучаются на 1-2 курсе и могут интегрироваться в общеобязательные, базовые и/или профессиональные модули.
Занятия по "Физической культуре" являются обязательными и планируются не менее 3 часов в неделю в период теоретического обучения, из них допускается планирование 1 часа в неделю за счет факультативных занятий или спортивных секций.
Для ВСУЗов занятия по "Физической подготовке" являются обязательными и планируются ВСУЗом самостоятельно, при этом не менее 3 часов в неделю. По окончанию каждого семестра обучения проводятся экзамены.
Для специальностей, предусматривающих повышенную физическую нагрузку (хореография, спорт, цирковое, актерское искусство) занятия по "Физической культуре" реализуются в рамках специальных дисциплин или базовых и профессиональных модулей.
Занятия по начальной военной подготовке в организациях образования с девушками проводятся совместно с юношами, по разделу "Основы медицинских знаний" - раздельно. К практическим занятиям по разделу "Основы военного дела" девушки не привлекаются. По окончанию курса начальной военной подготовки с обучающимися проводятся учебно-полевые (лагерные) сборы (за исключением профиля "Искусство и культура") совместно с местными органами военного управления. В период учебно-полевых сборов девушки проходят медико-санитарную подготовку в организациях ТиПО под руководством медицинского работника. Содержание учебной программы "Основы безопасности жизнедеятельности" реализуется в рамках учебной дисциплины "Начальная военная подготовка" (за исключением ВСУЗов).".

"50. Өмір қауіпсіздігінің негіздері" оқу курсының мазмұны "Алғашқы әскери дайындық" оқу курсының аясында 12 сағаттық жылдық оқу жүктемесімен алғашқы әскери дайындық пәнінің оқытушы-ұйымдастырушыларының оқытуымен іске асырылады. Өмір қауіпсіздігінің негіздерін оқыту сабақтары міндетті болып табылады және оқыту уақытында жүргізіледі.".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жалпы білім беретін пәндердің тізбесі мен көлемі техника-технологиялық, педагогикалық, көркемдік-технологиялық, әлеуметтік-экономикалық, аграрлық-технологиялық, қоғамдық-гуманитарлық бағыттар бойынша мамандық бейінін ескере отырып айқындалады.
Бейініне қарамастан міндетті жалпы білім беретін пәндерге: "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" "Орыс тілі және әдебиеті" (оқыту қазақ тілінде жүргізілетін топтар үшін), "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті", "Қазақ тілі және әдебиеті" (оқыту орыс тілінде жүргізілетін топтар үшін), "Шетел тілі", "Математика", "Информатика", "Қазақстан тарихы", "Дене тәрбиесі", "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық", "Физика", "Химия", "Биология", "География", "Графика және жобалау", "Дүниежүзі тарихы" және "Жаһандық құзыреттілік" курсы жатады.
Ерекше білім берілуіне қажеттіліктері бар тұлғалар үшін арнайы оқу бағдарламаларындағы жалпы білім беретін пәндер тізбесі мен көлемін ТжКБ ұйымы мамандығына байланысты дербес айқындайды.
Жалпы білім беретін пәндер модулі (жалпы білім беретін пәндер) 1-2 курстарда оқытылады және жалпы міндетті, базалық және/немесе кәсіптік модульдерге біріктірілуі мүмкін.
"Дене шынықтыру" бойынша сабақтар міндетті болып табылады және теориялық оқыту кезеңінде аптасына кемінде 3 сағат жоспарланады, оның ішінде факультативтік сабақтар немесе спорт секциялары есебінен аптасына 1 сағат жоспарлауға жол беріледі.
ӘАОО үшін "Дене шынықтыру дайындығы" бойынша сабақтар міндетті болып табылады және ӘАОО өз бетінше жоспарлайды, бұл ретте аптасына кемінде 3 сағат. Әрбір оқу семестрі аяқталғаннан кейін емтихан өткізіледі.
Жоғары дене жүктемесін көздейтін мамандықтар (хореография, спорт, цирк, актерлік өнері) үшін "Дене шынықтыру" бойынша сабақтар арнайы пәндер немесе базалық және кәсіптік модульдер шеңберінде іске асырылады.
Білім беру ұйымдарында алғашқы әскери дайындық бойынша сабақтар қыз балаларға ұлдармен бірге, "Медициналық білім негіздері" бөлімі бойынша – бөлек өткізіледі. "Әскери іс негіздері" бөлімі бойынша практикалық сабақтарға қыз балалар тартылмайды. Алғашқы әскери дайындық курсы аяқталғаннан кейін білім алушылармен жергілікті әскери басқару органдарымен бірлесіп, оқу-далалық (лагерьлік) жиындар ("Өнер және мәдениет" бағытын қоспағанда) өткізіледі. Оқу-дала жиындары кезінде қыз балалар медициналық қызметкердің жетекшілігімен ТжКБ ұйымдарында медициналық-санитарлық дайындықтан өтеді. "Өмір қауіпсіздігі негіздері" оқу бағдарламасының мазмұны "Алғашқы әскери дайындық" оқу пәні шеңберінде іске асырылады (ӘАОО-ны қоспағанда).".

5. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 27 августа 2022 года № 381 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребностей рынка труда, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29323) следующее изменение:
в Правилах размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребностей рынка труда, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Государственный образовательный заказ на дополнительное образование детей осуществляется по следующим образовательным программам дополнительного образования детей:
1) научно-техническое направление (начальное техническое моделирование; авиамоделирование; автомоделирование; судомоделирование; ракетомоделирование; робототехника; космонавтика; 3Д – моделирование; компьютерная графика; машиностроение; космическая радиосвязь; радиотехника; мотоциклетный спорт; моделирование; стрелковый спорт; основы инженерного проектирования; основы инженерного проектирования робототехнических и мехатронных систем; изобретательство и рационализаторство; радиоспорт; радиоэлектроника; конструирование; программирование; компьютерный дизайн; киновидеотворчество; парусное дело; электротехника; химико-техническое программирование; лего-конструирование; спортивный радиомоделизм; основы автодела; архитектурное моделирование; технология архитектурных сооружений; телестудия; техническое программирование; моделирование военной техники; стендовый моделизм; моделирование малогабаритного водного транспорта; аэрокосмическое образование и моделирование; космическая наука; рендеринг – построение проекции физической модели; летно-парашютная подготовка; квадроциклы; снегоходы; столярное дело; автослесарь; багги; физика и робототехника; робототехника: конструирование и программирование; народные ремесла; юный спасатель; STEAM-лаборатория (СТЭМ- лаборатория); конструирование для детей с ООП; киберспорт; беспилотные летательные аппараты);
2) туристско-краеведческое направление (горный туризм; водный туризм; пешеходный туризм; скалолазание; спортивное ориентирование; спелеотуризм; велотуризм; лыжный туризм; реабилитационный туризм; экологический туризм; краеведение; туристские лагеря; этнографический, сельский туризм; научный туризм; гиды-экскурсоводы; географическое краеведение; историческое краеведение; экологическое краеведение; музееведение; конный туризм; юный горный спасатель; следопыт-спасатель; археология);

5. "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 381 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29323 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысы қосымша білім берудің мынадай білім беру бағдарламалары бойынша жүзеге асырылады:
1) ғылыми-техникалық бағыт (бастапқы техникалық модельдеу; авиамодельдеу; автомодельдеу; судомодельдеу; ракетомодельдеу; робототехника; космонавтика; 3Д-модельдеу; компьютерлік графика; машина жасау; ғарыштық радиобайланыс; радиотехника; мотоцикл спорты; картинг; модельдеу; ату спорты; инженерлік жобалау негіздері; робототехникалық және мехатрондық жүйелердің инженерлік жобалау негіздері; өнертапқыштық және рационализаторлық; радиоспорт; радиоэлектроника; құрастыру; бағдарламалау; компьютерлік дизайн; кинобейне жасау; желкенді іс; электротехника; химиялық-техникалық бағдарламалау; лего-құрастыру; спорттық радиомоделизм; авто ісі негіздері; сәулеттік модельдеу; сәулет құрылыстарының технологиясы; телестудия; техникалық бағдарламалау; әскери техниканы модельдеу; стендтік моделизм; шағын көлемді су көлігін модельдеу; аэроғарыштық білім беру және модельдеу; ғарыштық ғылым; рендеринг – физикалық модель проекциясын құру; ұшу-парашюттік дайындық; квадроциклдер; қарда жүргіштер; ағаш ұстасы; автослесарь; багги; физика және робототехника; робототехника: құрастыру және бағдарламалау; ұлттық қолөнер; жас құтқарушы; STEAM-зертхана (СТЭМ-зертхана); ерекше қажеттілігі бар балаларға арналған құрастыру; киберспорт ұшқышсыз ұшу аппараттары);
2) туризм және өлкетану бағыты (тау туризмі; су туризмі; жорық; жартасқа өрмелеу; бағдарлау; үңгір туризмі; велоспорт туризмі; шаңғы туризмі; сауықтыру туризмі; экологиялық туризм; өлкетану; туристік лагерьлер; этнографиялық, ауылдық туризм; ғылыми туризм; тур гидтер, географиялық өлкетану, тарихи өлкетану, экологиялық өлкетану, мұражайтану, ат туризмі, жас тау құтқарушы, жол іздеуші-құтқарушы, археология);

3) эколого-биологическое направление (экология; орнитология; рыболовство; цветоводство; флористика; зоология (флора, видовой состав, рационы); анималистика; энтомология; растениеводство; садоводство; животноводство; аквапоника; овощеводство; кролиководство; иппотерапия; ветеринария; геология; ландшафтоведение; эколог-иследователь; промышленная экология; STEM-лаборатория (исследовательская биология, химия); гидропоника; экожурналистика; фитопатология);
4) художественное-эстетическое направление (керамика, гончарное дело; лепка, скульптура, керамическая скульптура; вышивка; вязание крючком, спицами; шитье, макраме; оригами, поделки из бумаги (цветы, птицы, животные); ковроткачество; ювелирное искусство; художественная роспись по дереву; художественная роспись по металу; художественная роспись по керамике; художественная обработка кожи; художественная обработка металла; пирография, выжигание по дереву, коже, ткани; художественное моделирование одежды, лоскутное шитье и тамбурная вышивка; художественная обработка дерева; арт-терапия; дизайн одежды; гончарное искусство, лепка);
5) социально-педагогическое направление (журналистика, медиацентры; дебатное движение; волонтерское движение; основы предпринимательства; ораторское искусство; клуб интеллектуальных игр);
6) гуманитарное направление (языковые курсы);
7) естественно-математическое направление (математические курсы);
8) военно-патриотическое направление (начальная военная подготовка, допризывная подготовка, углубленная допризывная подготовка).".
6. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов и видов, за исключением организаций высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29329) следующие изменения:
в Типовых правилах деятельности организаций среднего образования (начального, основного среднего и общего среднего), утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) специализированная организация образования с углубленной допризывной подготовкой - организация образования, обеспечивающая получение общего среднего образования и дополнительные образовательные программы углубленной допризывной и физической подготовки, возможность продолжения обучения по военно-техническим специальностям на последующих уровнях образования, на конкурсной основе осуществляет прием детей мужского пола в возрасте 15-16 лет по показателям медицинского освидетельствования, по завершению основного среднего образования;";

3) экологиялық-биологиялық бағыт (экология; орнитология; балық аулау; гүл өсіру; флористика; зоология (флора, түр құрамы, рациондар); жануарларды зерттеу; энтомология; өсімдік шаруашылығы; бау-бақша шаруашылығы; мал шаруашылығы; аквапоника; көкөніс шаруашылығы; қоян шаруашылығы; иппотерапия; ветеринария медицина; геология; ландшафттану; қоршаған ортаны зерттеуші; өндірістік экология; STEM зертханасы (зерттеу биологиясы, химия); гидропоника; экожурналистика; фитопатология;
4) көркемдік-эстетикалық бағыт (керамика, қыш бұйымдары ісі; модельдеу, мүсін, керамикалық мүсін; кесте тігу; тоқыма тоқу; тігу, макраме; оригами, қағаздан жасалған қолөнер (гүлдер, құстар, жануарлар); кілем тоқу; зергерлік өнер; ағаштан көркем кескіндеме; металға көркемдік кескіндеме; керамикаға көркем кескіндеме; былғарыны көркем өңдеу; металды көркемдік өңдеу; пирография, ағаш күйдіру, былғары, мата; киімді көркемдік үлгілеу; томбурлы кестелеу; ағашты көркемдік өңдеу; арт-терапия; сән дизайны қыш өнері, модельдеу);
5) әлеуметтік-педагогикалық бағыт (журналистика, медиа орталықтар; пікірсайыс қозғалысы; еріктілер қозғалысы; кәсіпкерлік негіздері; шешендік өнер; интеллектуалды ойындар клубы);
6) гуманитарлық бағыт (тіл курстары);
7) жаратылыстану-математикалық бағыт (математикалық курстар).
8) әскери-патриоттық бағыт (алғашқы әскери дайындық, әскерге шақыруға дейінгі дайындық, әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген дайындық).".
6. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, тиісті типтердегі және түрлердегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29329 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта) ұйымдары қызметінiң үлгілік қағидаларында:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
2) әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымы – жалпы орта білім алуды және әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген және дене шынықтыру даярлығының қосымша білім беру бағдарламаларын, әскери-техникалық мамандықтар бойынша білім берудің кейінгі деңгейлерінде оқуды жалғастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді, негізгі орта білім беру аяқталғаннан кейін медициналық куәландыру көрсеткіштері бойынша 15-16 жастағы еркек жынысты балаларды конкурстық негізде қабылдауды жүзеге асырады;";

подпункт 1) пункта 288 изложить в следующей редакции:
"288. Виды интернатных организаций образования:
1) специализированная организация образования с углубленной допризывной подготовкой;".
Приложение
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 12
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Лист оценивания материалов (портфолио) педагога
Критерии
Квалификационная категория
Баллы комиссии
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
1.
Обеспечение качества образования
1.1.
Качество знаний (динамика) / Динамика освоения образовательной программы (в течение 3 лет) Примечание: за исключением вожатых, педагогов-организаторов начальной военной подготовки (НВП), педагогов-организаторов, педагогов-ассистентов, педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов, педагогов-профориентаторов)
наличие доказательств: мониторинг качества с выводами по анализу результатов, сравнительные таблицы / согласно диагностическому инструментарию (заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя)
нестабильная динамика (наличие динамики роста в одном учебном году)
на одном уровне

288-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"288.  Интернаттық білім беру ұйымдарының түрлері:
1) әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты мамандандырылған білім беру ұйымы;".
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтардың
тізіміне қосымша
Педагогтерді ттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 12-қосымша
Критерийлер
Біліктілік санаты
Комиссия балдары
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
1.
Білім беру сапасын қамтамасыз ету
1.1.
Білім сапасы (динамика)/ Білім беру бағдарламасын меңгеру динамикасы (3 жыл ішінде) Ескерту: (тәлімгерлерді, алғашқы әскери даярлықты (АӘД) ұйымдастырушы педагогтерді, ассистент-педагогтерді, педагог - психологтарды, психологтарды, әлеуметтік педагогтерді, педагог-кәсіби бағдар берушілерді қоспағанда)
дәлелдемелердің болуы: нәтижелерді талдау бойынша қорытындылары бар сапа мониторингі, салыстырмалы кестелер/диагностикалық құралдарға сәйкес (білім беру ұйымының мөрімен (платформада аттестатталатын педагогтің құжаттарын қоспағанда) және басшының қолымен расталады)
тұрақсыз динамика 3 жыл бойы
3 жыл ішінде бір деңгейде

рост на 1 - 2 %
рост на 3 и более %
Динамика сформированности навыков у детей с ограниченными возможностями (за исключением ПМПК)
40 %
50 %
60 %
70 %
балл
1
2
3
4
1.2.
Качество преподавания (организации, проведения)
наличие листов наблюдения урока (занятия, организованной деятельности, мероприятия, процедуры обследования и консультирования) от руководителя, заместителя руководителя, методиста, педагога организации образования;
не менее одного от члена аттестационной комиссии соответствующего уровня и методиста методического кабинета (центра) (лист наблюдения заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя)
Количество наблюдений (ежегодно)
5
5
5
5
Балл
61 (70)
71 (80)
81 (90)
91 (102)
2.
Достижения
наличие доказательств: копии сертификата, грамоты, благодарственного письма (заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя)
2.1.
Участие обучающихся (воспитанников) в конкурсах или олимпиадах, или соревнованиях в соответствии с Перечнем или перечнем, утвержденным управлением образованием области (городов республиканского значения, столицы), или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованным с уполномоченным органом в области образования Примечание 1: для вожатых, педагогов-организаторов НВП, педагогов-организаторов, педагогов-ассистентов, педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов; педагогов, работающих с детьми с ограниченными возможностями; педагогов-профориентаторов, педагогов организаций образования при исправительных учреждениях – при наличии. Примечание 2: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призер, независимо от количества
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
2.2.
Участие в профессиональных конкурсах или олимпиадах или соревнованиях в соответствии с Перечнем или перечнем, утвержденным управлением образованием области (городов республиканского значения, столицы), или уполномоченным органом соответствую щей отрасли, согласованным с уполномоченным органом в области образования Примечание: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призер, независимо от количества.
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3.
Обобщение и трансляция опыта
3.1.
Учебно-методические материалы или программы, рекомендованные Примечание: выставляется 4 балла, если является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования или рекомендованных РУМС при уполномоченном органе в области образования.
наличие доказательств: выписка из протокола учебно-методического совета, ссылка на материалы
дидактические материалы (сборники заданий, разработки уроков (занятий, мероприятий), рабочие тетради, тренажеры) или учебные, методические пособия или методические рекомендации
учебные, методические пособия, методические рекомендации или авторские программы
авторские программы
методическим советом организации образования
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при УО или РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И. Алтынсарина)/ РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО
РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И. Алтынсарина)/РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО
балл
1
2
3
4
3.2.
Выступление на основе исследовательской (инновационной, творческой) деятельности или учебно-методических материалов на семинарах, конференциях, форумах, тренингах, мастер-классах, курсах повышения квалификации
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа) или программа (копия программы) и ссылка на материалы мероприятия. Программа согласована на соответствующем уровне организацией образования, органами управления образованием района/города, области (города республиканского значения), уполномоченным органом в области образования (АО "НЦПК "Өрлеу"), РУМЦ ДО, Институт ом раннего развития, "Talap", ННПЦ РСИО.
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3.3.

1–2%-ға өсу
3 және одан да көп өсу %
Түзету компонентін іске асыру қорытындылары бойынша мүмкіндігі шектеулі балаларда дағдылардың қалыптасу динамикасы (ПМПК қоспағанда)
40 %
50 %
60 %
70 %
балл
1
2
3
4
1.2.
Оқыту сапасы (ұйымдастыру, өткізу)
сабақты бақылау парақтарының болуы (сабақты, ұйымдастырылған қызметті, іс-шараны, тексеру және кеңес беру іс-әрекеті) (білім беру ұйымы басшысы, басшы орынбасары, әдіскер, білім беру ұйымының педагогі, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскері;
тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясының мүшесінен - біреуден кем емес); (платформада аттестатталатын педагогтің құжаттарын қоспағанда) бақылау парағы білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен куәландырылады)
Бақылаулар саны (жыл сайын)
5
5
5
5
Балл
61 (70)
71 (80)
81 (90)
91 (102)
2.
Жетістіктер
дәлелдемелердің болуы: сертификаттың, грамотаның, алғыс хаттың көшірмелері (платформада аттестатталатын педагогтің құжаттарын қоспағанда, мөрмен куәландырылады)
2.1.
Білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) Тізбеге немесе облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) білім басқармасы бекіткен немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның тізбесіне сәйкес конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысуы. Ескерту1: тәлімгерлер, АӘД ұйымдастырушы педагогтері - ұйымдастырушы педагогтер, ассистент-педагогтер, педагог- психологтар, психологтар, әлеуметтік педагогтер, мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс істейтін педагогтер, педагог-кәсіби бағдар берушілер, түзету мекемелеріндегі білім беру ұйымдары педагогтері үшін - бар болса Ескерту 2: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса санына қарамастан 1 ұпай қосылады
Білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
2.2.
Тізбеге немесе облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) білім басқармасы бекіткен немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның тізбесіне сәйкес кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға немесе жарыстарға қатысу Ескерту: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады
білім беру ұйымы
аудан/ қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
3.
Тәжірибені жинақтау және тарату
3.1.
Ұсынылған оқу-әдістемелік материалдар немесе бағдарламалар Ескерту: Егер педагог білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен немесе уәкілетті орган жанындағы РОӘК ұсынған оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер және оқу-әдістемелік құралдар тізіміне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (тең авторы) болса, оған 4 балл қойылады.
дәлелдемелердің болуы: оқу-әдістемелік кеңестің хаттамасынан үзінді, материалдарға сілтеме
Дидактикалық материалдар (тапсырмалар жинағы, сабақтарды әзірлеу (сабақтар, іс-шаралар) жұмыс дәптерлері, тренажерлер) немесе оқу, әдістемелік құралдар немесе әдістемелік ұсынымдар
Оқуәдістемелік құралдар, әдістемелік ұсынымдар немесе авторлық бағлардамалар
Автор лық бағдарламалар
білім беру ұйымы ның әдістемелік кеңесі
аудан/қала білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесі
ББ жанындағы оқу-әдістемелік кеңес немесе білім беру саласын да уәкілетті органның жанындағы РОӘК (Ы. Алтынсарин атындағыҰлттық білім академиясы)/ ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/ АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК
білім беру саласында уәкілетті органның жанындағы РОӘК (Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы)/ ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК
балл
1
2
3
4
3.2.
Зерттеу (инновациялық, шығармашылық) қызметі немесе оқу-әдістемелік материалдар негізінді семинарларда, конференцияларда, форумдарда, тренингтерде, шеберлік сыныптарында, біліктілікті арттыру курстарында сөз сөйлеу және т.б.
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі) немесе бағдарлама (бағдарламаның көшірмесі) және ісшара материалдары сілтемесі. Бағдарлама тиісті деңгейде білім беру ұйымымен, ауданның/қаланың, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдарымен, білім беру саласындағы уәкілетті органмен ("Өрлеу" БАҰО" АҚ), РҚББОӘО, Балаларды ерте дамыту институты, "Talap", АИББД ҰҒПО келісілген.
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
3.3.

Публикация на основе исследовательской деятельности (исследования практики) (не более 3 авторов) Примечание: выставляется 7 баллов, если есть публикация в издании, рекомендованном КОКНВО или входящем в базы Scopus или WoS
наличие доказательств: копия публикации (ссылка на издание)
в изданиях Национальной академии образования имени И. Алтынсарина, РУМЦДО, Института раннего развития детей, ННПЦ РСИО или рекомендованных уполномоченным органом в области образования
балл
-
-
5
3.4.
Участие в творческих (экспертных, рабочих) группах, проектах или конкурсных комиссиях, или жюри, судействе
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа), письма (копия письма) заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования, и подписью руководителя
организация образования
район (город)
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3.5.
Трансляция практики на основе: учебно-методических материалов или программ, рекомендованных
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа), справки, программа (копия программы) заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя (ссылка на материалы мероприятия)
учебно-методическим советом при УО или РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И. Алтынсарина)/ РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО
область (город республиканского значения и столица) (охват не менее 3 районов (городов))
РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И. Алтынсарина)/ РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО
Республиканский (охват не менее 3 областей)
балл
-
-
6 (2 б. за 1)
9 (3 б. за 1)
4.
Повышение квалификации
4.1.
Курсы повышения квалификации (не менее одного - по профилю (области) деятельности по образовательным программам, согласованным с уполномоченным органом в области образования (Общее количество часов)
наличие доказательств: копии сертификата (заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя); документ, подтверждающий внедрение полученных знаний в практическую деятельность
72
72
80
108 и более
Для организации дошкольного, дополнительного и специального образования, методистов методического кабинета (центра) (общее количество часов)
36
36
72
80 и более
балл
1
1
3
4
итого
68
84

Зерттеу қызметі (тәжірибені зерттеу) негізінде баспасөздегі жарияланым (3 автордан көп емес) Ескерту: ҒБССҚЕК немесе Scopus және WOS базаларына ұсынған басылымдарда жарияланым болған жағдайда 7 ұпай қосылады
дәлелдемелердің болуы: басылымның көшірмесі (басылымға сілтеме)
Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы, РҚББОӘО, Балаларды ерте дамыту институты, АИББД ҰҒПО немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган ұсынған басылымдарында ұсынылған
балл
-
-
5
3.4.
Шығармашы лық (сараптамалық, жұмыс) топтарға, жобаларға немесе конкурстық комиссияларға немесе қазылар алқасына, судьялыққа қатысу
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі), хаттар (хаттардың көшірмелері) (платформада аттестатталатын педагогтің құжаттарын қоспағанда) білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен куәландырылады
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
3.5.
Ұсынылған оқу-әдістемелік материалдар/ бағдарламалар негізінде тәжірибені тарату
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі), анықтама, бағдарлама (бағдарламаның көшірмесі) (платформада аттестатталатын педагогтердің материалдарын қоспағанда) білім беру ұйымының мөрімен куәландырылады (іс-шаралардың материалдарына сілтеме)
ББ жанындағы оқу-әдістемелік кеңес немесе білім беру саласында уәкілетті органның жанындағы РОӘК (Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы)/ ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағыРОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) (кемінде 3 ауданды (қалаларды) қамту)
Білім беру саласында уәкілетті органның жанындағы РОӘК (Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы)/ ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК
Республикалық (қамту 3 облыстан кем емес)
балл
6 (1-ге 2 б.)
9 (1-ге 3 б.)
4.
Біліктілікті арттыру
4.1.
Білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беру бағдарламалары бойынша қызмет бейіні (саласы) бойынша біліктілікті арттыру курстары (біреуден кем емес) (жалпы сағат саны)
дәлелдемелердің болуы: сертификаттың көшірмесі (платформада аттестатталатын педагогтің құжаттарын қоспағанда) білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен куәландырылады; алынған білімді практикалық қызметке енгізуді растайтын құжат.
72
72
80
108 және одан жоғары
Мектепке дейінгі, қосымша және арнайы білім беру ұйымдары үшін, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскерлері үшін (жалпы сағат саны)
36
36
72
80 және одан жоғары
балл
1
1
3
4
барлығы
68
84

113
133 (137)
5. Дополнительно
5.1.
классное руководство/ кураторство (ТиППО) (при наличии)
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа), анализ воспитательной работы – при наличии
Стаж работы
1-2
1
3-4
2
5 и более
3
для вожатых, педагогов-организаторов НВП, педагогов-организаторов, педагогов-психологов, психологов, социальных педагогов, педагогов, работающих с детьми с ограниченными возможностями; педагогов-профориентаторов; педагогов, работающих в организациях образования при исправительных учреждениях – при наличии.
66
80
107
125 (129)
для педагогов ПМПК, педагогов -ассистентов
66
80
107
125 (129)
Рекомендации: Соответствует (не соответствует) заявляемой квалификационной категории Соответствует квалификационной категории
"______" ____________ 20_____ года.
_________________________________________________________
подпись / фамилия, имя, отчество (при наличии) члена Комиссии
Лист оценивания материалов (портфолио) заведующего (руководителя) отделом
(отделением, частью, сектором, кабинетом), методиста организации образования,
методиста методического кабинета (центра)
Критерии
Квалификационная категория
Баллы комиссии
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
1.
Эффективность методической поддержки
1.1.
Предоставление конструктивной обратной связи по наблюдению занятия (урока, организованной деятельности, мероприятия) Примечание: за исключением методистов центра "Дарын"
наличие листов наблюдения занятия (урока, организованной деятельности, мероприятия) (обратная связь при наблюдении занятия (урока, деятельности, мероприятия), (лист наблюдения заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя)
Количество листов наблюдения (ежегодно)
4
5
6
7
балл
3
3
6
9
2.
Достижения
наличие доказательств: копии сертификата, грамоты, благодарственного письма (копии заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя)
2.1.
Участие в исследовательской (инновационной, творческой) деятельности
организация образования
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский
балл
1
2
3
4
2.2.
Участие в профессиональных конкурсах или олимпиадах, в соответствии с Перечнем или перечнем, утвержденным управлением образованием области (городов республиканского значения, столицы), или уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованным с уполномоченным органом в области образования Примечание1: прибавляется 1 балл, если есть победитель/призер, независимо от количества Примечание 2: за исключением методистов методических кабинетов (центров)
организация образования
район/ город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3.
Обобщение и трансляция опыта
3.1.
Учебно-методические материалы или Программы, рекомендованные Примечание: выставляется 4 балла, если является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования или рекомендован ных РУМС при уполномоченном органе в области образования.
наличие доказательств: выписка из протокола учебно-методического совета, ссылка на материалы
дидактические материалы (сборники заданий, разработок уроков, рабочие тетради, тренажеры) или учебные, методические пособия или методические рекомендации
учебные пособия, методические рекомендации или авторские программы
авторские программы
методическим советом организации образования
учебно-методическим советом отдела образования района/города
учебно-методическим советом при УО или РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И.Алтынсарина)/ РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО
РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И.Алтынсарина)/ РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО
балл
1
2
3
4
3.2.
Выступление на основе исследовательской (инновационной, творческой) деятельности/ учебно-методических материалов на семинарах, конференциях, форумах, тренингах, мастер-классах, курсах повышения квалификации.
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа) или программа (копия программы) и ссылка на материалы мероприятия. Программа согласована на соответствующем уровне организацией образования, органами управления образованием района/города, области (города республиканского значения), уполномоченным органом в области образования (АО "НЦПК "Өрлеу"), РУМЦ ДО, Институтом раннего развития, "Talap", ННПЦ РСИО.
организация образования
район/город
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3.3.

113
133 (137)
5. Қосымша
5.1.
Сынып жетекшілер/ кураторлық (ТжКОБКББ) (бар болса)
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрық көшірмесі), тәрбие жұмысының талдауы – болған жағдайда
Жұмыс өтілі
1-2
1
3-4
2
5 және одан да көп
3
тәлімгерлер. ұйымдастырушы педагогтер, АӘД -ұйымдастырушы педагогтер, педагог- психологтар, психологтар, әлеуметтік педагогтер, мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс істейтін педагогтер, педагог-кәсіби бағдар берушілер, түзету мекемелеріндегі білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтер - бар болса
66
80
107
125 (129)
ПМПК педагогтері, педагог – ассистенттер үшін
66
80
107
125 (129)
Ұсыныстар: Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (сәйкес келмейді) Біліктілік санатына сәйкес келеді _________________________
"____" ____________ 20____жыл.
___________________________________________________
Комиссия мүшесінің Т.А.Ә (болған жағдайда) қолы
Бөлім (бөлімше, сектор, бөлім) меңгерушісінің (басшысының), білім беру ұйымы әдіскерінің, әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерінің материалдарын (портфолиосын) бағалау парағы
Критерийлер
Біліктілік санаты
Комиссияның балдары
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
1.
Әдістемелік қолдаудың тиімділігі
1.1.
Сабақты (оқуды, ұйымдастырылған қызметті, іс-шараны) бақылау бойынша сындарлы кері байланыс беру Ескертпе: "Дарын" орталықтарының әдіскерлерін қоспағанда
сабақты (оқуды, ұйымдастырылған қызметті, іс-шараны) бақылау парақтарының болуы (сабақты (оқуды, қызметті, іс – шараны, тексеру және кеңес беру іс-әрекеті ) бақылау бойынша кері байланыс), (бақылау парағы білім беру ұйымының мөрімен (платформада аттестатталатын педагогтердің материалдарын қоспағанда) және басшының қолымен куәландырылады)
Бақылау парақтарының саны (жыл сайын)
4
5
6
7
Балл
3
3
6
9
2.
Жетістіктер
дәлелдемелердің болуы: сертификаттың, грамотаның, алғыс хаттың көшірмелері (көшірмелері білім беру ұйымының мөрімен (платформада аттестатталатын педагогтердің материалдарын қоспағанда) және басшының қолымен куәландырылады)
2.1.
Зерттеу (инновациялық, шығармашылық) қызметіне қатысу
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық
балл
1
2
3
4
2.2.
Тізбеге немесе облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) білім басқармасы бекіткен немесе білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген тиісті саладағы уәкілетті органның тізбесіне сәйкес кәсіптік конкурстарға немесе олимпиадаларға қатысу. Ескерту 1: егер жеңімпаз/ жүлдегер болса, санына қарамастан 1 ұпай қосылады Ескерту 2: әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерін қоспағанда
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халық аралық)
балл
1
2
3
4 (5)
3.
Тәжірибені қорытындылау/жалпылау және тарату
3.1.
Ұсынылған оқу-әдістемелік материалдар немесе бағдарламалар Ескерту: Егер педагог білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен немесе уәкілетті орган жанындағы РОӘК ұсынған оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер және оқу-әдістемелік құралдар тізіміне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (тең авторы) болса, оған 4 балл қойылады.
дәлелдемелердің болуы: оқу-әдістемелік кеңестің хаттамасынан үзінді, материалдарға сілтеме
Дидактикалық материалдар (тапсырмалар жинағы, сабақтарды әзірлеу (сабақтар, іс-шаралар) жұмыс дәптерлері, тренажерлер) немесе оқу, әдістемелік құралдар немесе әдістемелік ұсынымдар
Оқуәдістемелік құралдар, әдістемелік ұсынымдар немесе авторлық бағлардамалар
Авторлық бағдарламалар
білім беру ұйымының әдістемелік кеңесі
аудан/қала білім бөлімінің оқу-әдістемелік кеңесі
ББ жанындағы оқу-әдістемелік кеңес немесе білім беру саласында уәкілетті органның жанындағы РОӘК (Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы)/ ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК
Білім беру саласында уәкілетті органның жанындағы РОӘК (Ы. Алтынсарин атвндағы Ұлттық білім академиясы)/ ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК
балл
1
2
3
4
3.2.
Зерттеу (инновациялық, шығармашылық) қызметі/ оқу-әдістемелік материалдар негізінде семинарларда, конференцияларда, форумдарда, тренингтерде, шеберлік сыныптарда, біліктілікті арттыру курстарында сөз сөйлеу
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі) немесе бағдарлама (бағдарламаның көшірмесі) және ісшара материалдары сілтемесі. Бағдарлама тиісті деңгейде білім беру ұйымымен, ауданның/қаланың, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдарымен, білім беру саласындағы уәкілетті органмен ("Өрлеу" БАҰО" АҚ), РҚББОӘО, Балаларды ерте дамыту институты, "Talap", АИББД ҰҒПО келісілген.
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
3.3.

Публикация на основе исследовательской (инновационной, творческой) деятельности (не более 3 авторов) Примечание: выставляется 7 баллов, если есть публикация в издании, рекомендованном КОКНВО или входящем в базы Scopus и WoS
наличие доказательств: копия публикации (ссылка на издание)
в изданиях Национальной академии образования имени И. Алтынсарина РУМЦДО МП РК, Института раннего развития детей, ННПЦ РСИО или рекомендованных МП РК
балл
-
-
5
3.4.
Участие в рабочих / творческих группах или экспертных советах, или конкурсных комиссиях, жюри, судействе
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа), письма (копия письма) (заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя)
организация образования
район (город)
область (город республиканского значения и столица)
республиканский (международный)
балл
1
2
3
4 (5)
3.5.
Трансляция практики на основе учебно-методических материалов или программ, рекомендованных
наличие доказательств: выписка из приказа (копия приказа), справки, программа (копия программы) (заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя), ссылка на материалы мероприятия
учебно-методическим советом при УО или РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И.Алтынсарина)/ РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО
область (город республиканского значения и столица) (охват не менее 3 районов (городов))
РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И.Алтынсарина)/ РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО
Республиканский (охват не менее 3 областей)
балл
-
-
6 (2 б. за 1)
9 (3 б. за 1)
4.
Повышение квалификации
4.1.
Курсы повышения квалификации (не менее одного по профилю (области) деятельности по образовательным программам, согласованные с уполномоченным органом в области образования (общее количество часов)
наличие доказательств: копии сертификата (заверяется печатью (за исключением материалов педагогов, аттестуемых на платформе) организации образования и подписью руководителя); документ, подтверждающий внедрение полученных знаний в практическую деятельность
72
72
80
108 и более
Примечание: для организации дошкольного, дополнительного и специального образования, методистов методического кабинета (центра) (общее количество часов)
36
36
72
80
балл
2
2
3
4
Итого
10
15
35

Зерттеу (инновациялық, шығармашылық) қызметі негізінде баспасөздегі жарияланым (3 автордан артық емес) Ескерту: ҒБССҚК немесе Scopus және WOS ұсынған басылымда жарияланым болған жағдайда 7 ұпай қосылады
дәлелдемелердің болуы: басылымның көшірмесі (басылымға сілтеме)
Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы, РҚББОӘО, Балаларды ерте дамыту институты, ҚР ОМ РҚББОӘО, АИББД ҰҒПО басылымдарында немесе ҚР ОМ ұсынылған
балл
-
-
5
3.4.
Жұмыс/ шығармашылық топтарға немесе сараптамалық кеңестерге немесе конкурстық комиссияларға, қазылар алқасы, төрешілікке қатысу
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі), хат (хаттан үзінді) білім беру ұйымының, (платформада аттестатталатын педагогтің құжаттарын қоспағанда) мөрімен және басшының қолымен куәландырылады) іс-шаралар материалдарына сілтеме
білім беру ұйымы
аудан/қала
облыс (республикалық маңызы бар қала және астана)
республикалық (халықаралық)
балл
1
2
3
4 (5)
3.5.
Ұсынылған оқу-әдістемелік материалдар мен бағдарламалар негізінде тәжірибені тарату
дәлелдемелердің болуы: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі), анықтама, бағдарлама (бағдарламаның көшірмесі) білім беру ұйымының (платформада аттестатталатын педагогтердің материалдарын қоспағанда) мөрімен және басшының қолымен куәландырылады) іс-шара материалдарына сілтеме
ББ жанындағы оқу-әдістемелік кеңесі немесе білім беру саласында уәкілетті органның жанындағы РОӘК (Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы)/ ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК
Республикалық (кемінде 3 облысты қамту)
Білім беру саласында уәкілетті органның жанындағы РОӘК(Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы)/ ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК
облыс (республикалық маңызы бар қала және Астана) (кемінде 3 ауданды (қалаларды) қамту)
-
-
6 (1-ге 2 б.)
9 (1-ге 3 б.)
4.
Біліктілікті арттыру
4.1.
Білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген білім беру бағдарламалары бойынша қызметтік бейіні (саласы) бойынша (біреуден кем емес) біліктілікті арттыру курстары (Жалпы сағат саны)
дәлелдемелердің болуы: сертификаттың көшірмесі (білім беру ұйымының мөрімен (платформада аттестатталатын педагогтердің құжаттарын қоспағанда) және басшының қолымен куәландырылады); алынған білімді практикалық қызметке енгізуді растайтын құжат.
72
72
80
108 және одан көп
Ескерту: мектепке дейінгі, қосымша және арнайы білім беру ұйымдары үшін, әдістемелік кабинеттің (орталықтың) әдіскерлері үшін (жалпы сағат саны)
36
36
72
80
балл
2
2
3
4
Барлығы
10
15
35

47 (50)
Для методистов методических кабинетов (центров)
9
13
32
43 (46)
Для методистов центра "Дарын"
7
12
29
38 (41)
Рекомендации: Соответствует (не соответствует) заявляемой квалификационной категории Соответствует квалификационной категории ______________________
"______" ____________ 20_____ года.
____________________________________________________________
Подпись / фамилия, имя, отчество члена Комиссии (при наличии)
Примечание
При аттестации на повышение (подтверждение) квалификационной категории материалы педагога отражают достижение показателей эффективности в соответствии с требованиями к заявляемой квалификационной категории. В соответствии с заявляемой квалификационной категорией выполняются все критерии (для принятия решения баллы выставляются по всем критериям оценивания с учетом порогового значения в разрезе квалификационных категорий, в случае несоответствия материалов (портфолио) заявляемой квалификационной категории по одному или нескольким критериям оценивания, по ним выставляется 0).

47 (50)
Әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін
9
13
32
43 (46)
"Дарын" орталығының әдіскерлері үшін
7
12
29
38 (41)
Ұсыныстар: Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді (сәйкес келмейді) Біліктілік санатына сәйкес келеді __________________________
"_____" _____________20 ______жыл.
__________________________________________________
Комиссия мүшесінің Т.А.Ә (болған жағдайда) қолы
Ескертпе:
Біліктілік санатын беруге (растауға) аттестаттау кезінде педагог материалдары мәлімделген біліктілік санатына қойылатын талаптарға сәйкес тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуді көрсетуі тиіс.
Мәлімделген біліктілік санатына сәйкес барлық критерийлерді орындау міндетті болып табылады (яғни, шешім қабылдау үшін балдар біліктілік санаттары бөлінісінде шекті мәнді ескере отырып, бағалаудың барлық критерийлері бойынша қойылуы тиіс, бір немесе бірнеше бағалау критерийлері бойынша мәлімделген біліктілік санатының материалдары (портфолиосы) сәйкес келмеген жағдайда, олар бойынша 0 қойылады).

1. При выставлении балла по критерию "Эффективность обеспечения качества образования" необходимо учитывать:
- динамику качества знаний, освоения образовательной программы за 3 года;
- наличие листов наблюдения урока (занятия, организованной деятельности, мероприятия, процедуры обследования и консультирования) руководителя (заместителя, методиста), педагога организации образования; не менее одного от методиста методического кабинета (центра) и члена аттестационной комиссии: (лист наблюдения (за исключением листов наблюдения педагогов, аттестуемых на платформе) заверяется печатью организации образования и подписью руководителя);
- ежегодно проводится 5 наблюдений, 5 разных уроков (занятий, организованной деятельности, мероприятий, процедур обследования и консультирований), которые проводятся в разные дни, при этом одно наблюдение могут проводить 2 и более наблюдателей, баллы наблюдателей суммируются и выводится среднее арифметическое значение по показателю "Качество преподавания (проведения, организации)".
2. При выставлении баллов по критерию "Достижения" необходимо учитывать:
- конкурсные мероприятия входят в перечень, утвержденный уполномоченным органом в области образования или перечень, утвержденный управлением образованием области (городов республиканского значения, столицы)/ конкурсные мероприятия в области образования в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом соответствующей отрасли, согласованном уполномоченным органом в области образования. При этом предоставляются доказательства участия обучающегося (воспитанника) или педагога не менее чем в одном конкурсном мероприятии по профилю (области) деятельности;
- в показателе прибавляется 1 балл в случае наличия сертификата победителя (но не по количеству победителей: например, если 2 победителя на республиканском уровне, прибавляется на этом уровне 1 балл);
- выставляется один общий балл в соответствии с уровнем представления (баллы за разные виды работ не суммируются).
3. При выставлении баллов по критерию "Обобщение и трансляция опыта" необходимо учитывать:
- в показателе "Выступление на основе исследовательской (инновационной, творческой) деятельности" выставляется балл при наличии доказательств: выписка из приказа (копия приказа) или программа (копия программы) и ссылка на материалы мероприятия. Программа согласована на соответствующем уровне организацией образования, органами управления образованием района/города, области (города республиканского значения), уполномоченным органом в области образования (АО "НЦПК "Өрлеу"), РУМЦДО, Институтом раннего развития, "Talap", ННПЦ РСИО;
- мероприятия по трансляции опыта проводятся на основе учебно-методических материалов или программ, рекомендованных:
"педагог-исследователь" - учебно-методическим советом при УО или РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И.Алтынсарина)/ РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО;
"педагог-мастер" - РУМС при уполномоченном органе в области образования (Национальная академия образования им. И.Алтынсарина)/ РУМС при уполномоченном органе в области образования для организаций ТиППО/ РУМС при РУМЦ ДО / РУМС при ННПЦ РСИО;

1. "Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі" критерийі бойынша балл қою кезінде мыналарды ескеру қажет:
- білім сапасының динамикасы, 3 жылдағы білім беру бағдарламасын игеру;
- білім беру ұйымы басшысының (орынбасарының, әдіскерінің), педагогінің; әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерінің аттестаттау комиссиясы мүшесінің сабақты (сабақты, ұйымдастырылған қызметті, іс-шараны, тексеру және кеңес беру рәсімін) бағалау парақтарының болуы (біреуден кем емес): (байқау парағы (аттестаттауды платформада өтетін педагогтердің бақылау парақтарын қоспағанда) білім беру ұйымының мөрімен және басшының қолымен расталады);
- жыл сайын 5 бақылау жүргізіледі, яғни 5 түрлі сабақ (оқу, ұйымдастырылған қызмет, іс-шара, тексеру рәсімдері және консультациялар) әр түрлі күндері өткізіледі. Әр бақылауды 2 немесе одан да көп бақылаушы жүргізуі мүмкін, бақылаушылардың балдары қосылып, "Оқыту (өткізу, ұйымдастыру) сапасы" көрсеткіші бойынша арифметикалық орташа мән шығарылады".
2. "Жетістіктер" критерийі бойынша балл қою кезінде мыналарды ескеру қажет:
- конкурстық іс-шаралар білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган келіскен тиісті саланың уәкілетті органы бекіткен тізбеге сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) білім басқармасы бекіткен тізбеге/ білім беру саласындағы конкурстық іс-шараларға кіреді. Бұл ретте білім алушының (тәрбиеленушінің) немесе педагогтің қызмет бейіні (саласы) бойынша кемінде бір конкурстық іс-шараға қатысуы туралы дәлелдемелер ұсынылады;
- әр көрсеткіште жеңімпаз сертификаты болған жағдайда 1 балл қосылады (бірақ жеңімпаздар саны бойынша емес: мысалы, республикалық деңгейде 2 жеңімпаз болған жағдайда бұл деңгейде тек 1 балл қосылады);
- ұсыну деңгейіне сәйкес бір жалпы балл қойылады (әр түрлі жұмыс түрлері үшін балл қосылмайды).
3. "Тәжірибені жалпылау және тарату" критерийі бойынша балл қою кезінде мыналарды ескеру қажет:
- "Зерттеу (инновациялық, шығармашылық) қызметі негізінде сөз сөйлеу" көрсеткішінде дәлелдер болған жағдайда балл қойылады: бұйрықтан үзінді (бұйрықтың көшірмесі) немесе бағдарлама (бағдарламаның көшірмесі) және іс-шара материалдарына сілтеме. Бағдарлама тиісті деңгейде білім беру ұйымымен, ауданның/қаланың, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органдарымен, білім беру саласындағы уәкілетті органмен ("Өрлеу" БАҰО" АҚ), РҚББОӘО, Балаларды ерте дамыту институтымен, "Talap", АИББД ҰҒПО келісілген;
- тәжірибені тарату бойынша іс-шаралар бекітілген оқу-әдістемелік материалдар немесе бағдарламалар негізінде жүргізіледі:
"педагог-зерттеуші" - білім беру саласындағы уәкілетті органның жанындағы ББ немесе білім беру саласындағы уәкілетті органның жанындағы РОӘК (Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы)/ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК;
"педагог-шебер" - білім беру саласындағы уәкілетті органның жанындағы РОӘК (Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы)/ТжКОБКББ ұйымдары үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК/ РҚББОӘО жанындағы РОӘК/АИББД ҰҒПО жанындағы РОӘК;

- по показателю "Учебно-методические материалы" в случае соавторства (не более 3 авторов,) "педагогам – исследователям" выставляется 2 балла; выставляется 4 балла, если в аттестационный период стал автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования или рекомендованных РУМС при уполномоченном органе в области образования;
- для педагогов дополнительного образования по показателю "Учебно-методические материалы" выставляются баллы в случае предоставления авторских образовательных программ дополнительного образования, утвержденных органами, выполняющими функции органа государственного управления:
"педагог-эксперт" - района/города;
"педагог-исследователь" - города/области;
"педагог-мастер" - области/ РУМС при РУМЦДО;
- по показателю "Публикация на основе исследовательской деятельности (исследования практики) выставляется балл при наличии публикации педагогам, аттестуемым на квалификационную категорию "педагог-модератор" или "педагог-эксперт", при этом выставляется 7 баллов, если есть публикация в издании, рекомендованном КОКНВО или входящем в базы Scopus и WoS;
- выставляется один общий балл в соответствии с уровнем представления (баллы за разные виды работ не суммируются).
4. По показателю "Повышение квалификации" выставляется балл в соответствии с количеством часов в рамках курсов повышения квалификации по профилю (области) деятельности при этом в случае, если педагог участвует в двух и более курсах по разным программам, количество часов суммируется. Сертификат учитывается только один раз в случаях, если педагог:
одновременно проходит аттестацию как руководитель (заместитель руководителя) и педагог (методист);
прошел обучение два или более раз по одной и той же программе.
Дополнительные баллы за награды, грамоты, благодарственные письма и другие формы поощрения или награждения не выставляются.
Расшифровка аббревиатур:
УО – управление образованием областей (городов республиканского значения;
ТиППО – организации технического и профессионального, послесреднего образования;
"Talap" - некоммерческое акционерное общество при Министерстве просвещения Республики Казахстан;
Институт раннего развития - Республиканское государственное учреждение "Институт раннего развития" Министерства просвещения Республики Казахстан
ННПЦ РСИО – Республиканское государственное учреждение "Национальный научно-практический центр развития специального и инклюзивного образования" Министерства просвещения Республики Казахстан;
ПМПК - Коммунальное государственное учреждение "Психолого-медико-педагогическая консультация";
АО "НЦПК "Өрлеу" - акционерное общество "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу";
РУМС – Республиканский учебно-методический совет;
РУМЦ ДО - Республиканское государственное казенное предприятие" Республиканский учебно-методический центр дополнительного образования" Министерства просвещения Республики Казахстан;
КОКНВО - Комитет по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
Scopus - абстрактная и реферативная база данных рецензируемой литературы (The Abstract and Citation Database of Peer-Reviewed Literature);
WoS - наукометрическую платформу для анализа цитируемости научных публикаций (Web of Science Core Collection).

- "Оқу-әдістемелік материалдар" көрсеткіші бойынша "педагог-зерттеушілер" (3 автордан аспайтын) бірлесіп жазған жағдайда 2 балл қойылады; егер аттестаттау кезеңінде педагог білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган жанындағы РОӘК ұсынған әдістемелік құралдар оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің және оқу-әдістемелік кешендердің тізбесіне енгізілген жарияланған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (тең авторы) болса, 4 балл қойылады;
- қосымша білім беру педагогтері үшін "Оқу-әдістемелік материалдар" көрсеткіші бойынша мемлекеттік басқару органының функцияларын орындайтын органдар бекіткен қосымша білім берудің авторлық білім беру бағдарламалары берілген жағдайда балл қойылады:
"педагог-сарапшы" - аудан / қала;
"педагог-зерттеуші" - қалалар/облыстар;
"педагог-шебер" - облыстар / РҚББОӘО жанындағы РОӘК;
- "Зерттеу қызметіне (тәжірибе бойынша зерттеулер) негізделген жарияланымдар" көрсеткіші бойынша "педагог-модератор" немесе "педагог-сарапшы" біліктілік санатына аттестатталатын педагогтерге жарияланым болған жағдайда балл қойылады, бұл ретте, егер ҒЖБССҚК ұсынған немесе Scopus және WoS базаларына кіретін басылымда жарияланым болса, 7 балл қойылады;
- ұсыну деңгейіне сәйкес бір жалпы балл қойылады (Әр түрлі жұмыс түрлері үшін балл қосылмайды).
4. "Біліктілікті арттыру" көрсеткіші бойынша балл қызмет бағыты (саласы) бойынша біліктілікті арттыру курстарының сағат санына сәйкес қойылады. Егер педагог әртүрлі бағдарламалар бойынша екі немесе одан да көп курстарға қатысса, сағат саны қосылады. Сертификат келесі жағдайларда тек бір рет есепке алынады:
педагог бір уақытта басшы (басшының орынбасары) және педагог (әдіскер) ретінде аттестациядан өтсе;
бір бағдарлама бойынша екі немесе одан да көп рет оқудан өтсе.
Марапаттар, грамоталар, алғыс хаттар және басқа да марапаттау немесе құттықтау нысандары үшін қосымша ұпайлар қойылмайды.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ББ – облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың) білім басқармасы;
ТжКОБКББ – Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары;
"Talap" - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі жанындағы коммерсиялық емес акционерлік қоғамы;
Балаларды ерте дамыту институты – Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің республикалық мемлекеттік мекемесі;
АИББД ҰҒПО - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі "Арнайы және инклюзивті білім беруді дамытудың Ұлттық ғылыми-практикалық орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
ПМПК – "Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
"Өрлеу" БАҰО" АҚ – "Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы" акционерлік қоғамы;
РОӘК – Республикалық оқу-әдістемелік кеңесі;
РҚББОӘО - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі "Республикалық қосымша білім беру оқу-әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
ҒБССҚК – "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
Scopus – рецензияланған әдебиеттердің дерексіз және рефераттық дерекқоры (the abstract and Citation database of Peer-Reviewed Literature)
WOS – ғылыми жарияланымдардың дәйексөздігін талдауға арналған ғылыми метрикалық платформа (Web of Science Core Collection).