Об утверждении Правил организации и проведения государственного геологического изучения недр на подземные воды
Совместный приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 20 мая 2026 года № 249 и Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 20 мая 2026 года № 156-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2026 года № 38768
В соответствии с пунктом 5 статьи 74 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения государственного геологического изучения недр на подземные воды.
2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан __________Н. Нуржигитов
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан __________Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
совместным приказом
Министр водных ресурсов и
ирригации Республики Казахстан
от 20 мая 2026 года № 156-НҚ и
Министра промышленности
и строительства Республики
Казахстан от 20 мая 2026 года № 249
Правила организации и проведения государственного геологического изучения недр на подземные воды
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения государственного геологического изучения недр на подземные воды (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 74 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и определяют порядок организации и проведения государственного геологического изучения недр на подземные воды.
2. Государственное геологическое изучение недр на подземные воды осуществляется в целях:
актуализации геологической информации о недрах в пределах территории ведения работ;
создания геологических карт;
выявления предполагаемых (прогнозных) ресурсов полезных ископаемых.

Жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 20 мамырдағы № 249 және Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2026 жылғы 20 мамырдағы № 156-НҚ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 21 мамырда № 38768 болып тіркелді
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 74-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
________Н. Нуржигитов
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
_________Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрі
2026 жылғы 20 мамырдағы
№ 156-НҚ мен
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 20 мамырдағы
№ 249 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау Жалпы ережелер
1. Осы Жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 74-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу:
жұмыс жүргізу аумағы шегінде жер қойнауы туралы геологиялық ақпаратты өзектендіру;
геологиялық карталарды жасау;
пайдалы қазбалардың болжанатын (болжамды) ресурстарын анықтау мақсатында жүзеге асырылады.

3. Государственное геологическое изучение недр на подземные воды проводится за счет средств республиканского бюджета и (или) иных источников, не запрещенных Законом Республики Казахстан "О государственных закупках". Финансирование работ в рамках республиканского бюджета осуществляется в пределах предусмотренных средств.
4. Государственное геологическое изучение недр на подземные воды планируется уполномоченным органом по изучению недр, организуется и проводится национальным оператором в области геологии.
Глава 2. Порядок организации и проведения государственного геологического изучения недр на подземные воды
5. Планирование государственного геологического изучения недр на подземные воды осуществляется уполномоченным органом по изучению недр в соответствии с документами государственного планирования, стратегическими и программными документами, а также с учетом уровня гидрогеологической изученности территории и приоритетов социально-экономического развития.
В целях планирования уполномоченный орган по изучению недр формирует и утверждает пообъектный план проведения работ по форме согласно приложению, к настоящим Правилам с учетом предложений уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда.
6. Работы осуществляются в рамках краткосрочного, среднесрочного и долгосрочного планирования.
В пределах утвержденных бюджетных средств на соответствующий финансовый год и плановый трехлетний период уполномоченный орган по изучению недр формирует пообъектный план с распределением средств по видам работ.
Пообъектный план предусматривает проекты государственного геологического изучения недр на подземные воды и тематических работ по анализу и обобщению гидрогеологической информации с подготовкой рекомендаций для последующей постановки работ.
7. Национальный оператор в области геологии обеспечивает разработку проекта работ с обоснованием комплекса геологических мероприятий и их сметной стоимости (далее – Проект).
Основанием для проведения работ является утвержденный Проект.
8. Организация и проведение работ осуществляется национальным оператором в области геологии в соответствии с пунктом 3 статьи 71 и пунктом 5 статьи 74 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
Работы выполняются поэтапно и включают:
подготовительный этап;
полевой этап;
камеральный этап;
подготовку отчета о результатах геологоразведочных работ.
9. Национальный оператор в области геологии:
подготавливает технические задания (технические спецификации) на все виды работ;
проводит процедуры государственных закупок в рамках норм Закона Республики Казахстан "О государственных закупках";
заключает договоры на выполнение работ;
осуществляет мониторинг за их выполнением;
проводит сбор, анализ и интерпретацию полученных результатов.

3. Жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу республикалық бюджет қаражаты және (немесе) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу" Заңында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүргізіледі. Республикалық бюджет шеңберіндегі жұмыстарды қаржыландыру көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган жоспарлайды, оны геология саласындағы ұлттық оператор ұйымдастырады және жүргізеді.
2-тарау. Жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
5. Жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді жоспарлауды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау құжаттарына, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкес, сондай-ақ аумақты гидрогеологиялық зерделеу деңгейін және әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын ескере отырып жүзеге асырады.
Жоспарлау мақсатында жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жұмыстарды жүргізудің объектілік жоспарын су қорларын пайдалану және қорғау жөніндегі уәкілетті органның ұсынысын ескере отырып қалыптастырады және бекітеді.
6. Жұмыстар қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді жоспарлау шеңберінде жүзеге асырылады.
Тиісті қаржы жылына және жоспарлы үш жылдық кезеңге бекітілген бюджет қаражаты шегінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган қаражатты жұмыс түрлері бойынша бөле отырып, объектілік жоспар қалыптастырады.
Объектілік жоспар келесі жерасты суларына жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жобаларын және гидрогеологиялық ақпаратты талдау және жинақтау жөніндегі тақырыптық жұмыстарды жүргізуге ұсынымдар дайындауды көздейді.
7. Геология саласындағы ұлттық оператор геологиялық іс-шаралар кешенін және олардың сметалық құнын негіздей отырып, жұмыстар жобасын (бұдан әрі-Жоба) әзірлеуді қамтамасыз етеді.
Бекітілген жоба жұмыстарды жүргізуге негіз болып табылады.
8. Жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізуді геология саласындағы ұлттық оператор "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 71-бабының 3-тармағына және 74-бабының 5-тармағына сәйкес жүзеге асырады.
Жұмыстар кезең-кезеңмен орындалады және мыналарды:
дайындық кезеңін;
далалық кезеңді;
камералдық кезеңді;
геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы деректі дайындауды қамтиды.
9. Геология саласындағы ұлттық оператор:
жұмыстың барлық түрлеріне техникалық тапсырмалар (техникалық ерекшеліктер) дайындайды;
мемлекеттік сатып алу рәсімдерін Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу" Заңының нормасы шегінде жүргізеді;
жұмыстарды орындауға шарттар жасайды;
олардың орындалуына мониторингті жүзеге асырады;
алынған нәтижелерді жинауды, талдауды және түсіндіруді жүргізеді.

В рамках реализации Проекта выполняются виды исследований в соответствии с пунктом 1 статьи 71, 74 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
10. В рамках организации и проведения работ национальный оператор осуществляет государственный мониторинг недр.
Мониторинг включает представление исполнителями отчетов о выполненных работах с приложением фото- и видеоматериалов, а также проведение периодической приемки геологической и иной информации, полученной в ходе выполнения работ.
11. Результаты работ представляются уполномоченному органу по изучению недр и (или) его территориальным подразделениям для поэтапной и итоговой приемки в соответствии с календарным планом и правилами изучения состояния государственного фонда недр.
12. Итоговый отчет подлежит передаче в республиканский геологический фонд и геологические фонды по территориальной принадлежности.
Геологическая информация оформляется по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 419 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17050), и подлежит учету, хранению, использованию и предоставлению.

Жобаны іске асыру шеңберінде "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 71, 74-бабының 1-тармағына сәйкес зерттеу түрлері орындалады.
10. Жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу шеңберінде ұлттық оператор жер қойнауының мемлекеттік мониторингін жүзеге асырады
Мониторинг орындаушылардың фото - және бейнематериалдарымен қоса, орындалған жұмыстар туралы деректерді ұсынуын, сондай-ақ жұмыстарды орындау барысында алынған геологиялық және өзге де ақпаратты мерзімді қабылдауды жүргізуді қамтиды.
11. Жұмыстардың нәтижелері күнтізбелік жоспарға және мемлекеттік жер қойнауы қорының жай-күйін зерделеу қағидаларына сәйкес, кезең-кезеңімен және қорытынды қабылдауға, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органға және (немесе) оның аумақтық бөлімшелеріне ұсынылады.
12. Қорытынды дерек республикалық геологиялық қорға және аумақтық тиесілігі бойынша геологиялық қорларға берілуге тиіс.
Геологиялық ақпарат Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 мамырдағы № 419 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17050 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша ресімделеді және есепке алуға, сақтауға, пайдалануға және ұсынуға жатады.