О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 мая 2026 года № 342. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2026 года № 38703
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10056) следующие изменения и дополнения:
в Правилах государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) государственные регистрационные номерные знаки (далее – ГРНЗ) повышенного спроса (заказные) – ГРНЗ на транспортные средства физических и юридических лиц:
цифрового обозначения 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707;
цифрового обозначения 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707 с одинаковыми буквенными обозначениями;
цифрового обозначения 100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999;
цифрового обозначения 100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999 с одинаковыми буквенными обозначениями;
цифрового обозначения 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777;
цифрового обозначения 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777 с одинаковыми буквенными обозначениями;
цифрового обозначения 101, 121, 131, 141, 151, 161, 171, 181, 191, 202, 212, 232, 242, 252, 262, 272, 282, 292, 303, 313, 323, 343, 353, 363, 373, 383, 393, 404, 414, 424, 434, 454, 464, 474, 484, 494, 505, 515, 525, 535, 545, 565, 575, 585, 595, 606, 616, 626, 636, 646, 656, 676, 686, 696, 717, 727, 737, 747, 757, 767, 787, 797, 808, 818, 828, 838, 848, 858, 868, 878, 898, 909, 919, 929, 939, 949, 959, 969, 979, 989;
цифрового обозначения 101, 121, 131, 141, 151, 161, 171, 181, 191, 202, 212, 232, 242, 252, 262, 272, 282, 292, 303, 313, 323, 343, 353, 363, 373, 383, 393, 404, 414, 424, 434, 454, 464, 474, 484, 494, 505, 515, 525, 535, 545, 565, 575, 585, 595, 606, 616, 626, 636, 646, 656, 676, 686, 696, 717, 727, 737, 747, 757, 767, 787, 797, 808, 818, 828, 838, 848, 858, 868, 878, 898, 909, 919, 929, 939, 949, 959, 969, 979, 989 с одинаковыми буквенными обозначениями на автомобиль;
(за исключением государственных регистрационных номерных знаков цифрового обозначения 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 100, 101, 111, 121, 131, 141, 151, 161, 171, 181, 191, 200, 202, 212, 222, 232, 242, 252, 262, 272, 282, 292, 300, 303, 313, 323, 333, 343, 353, 363, 373, 383, 393, 400, 404, 414, 424, 434, 444, 454, 464, 474, 484, 494, 500, 505, 515, 525, 535, 545, 555, 565, 575, 585, 595, 600, 606, 616, 626, 636, 646, 656, 666, 676, 686, 696, 700, 707, 717, 727, 737, 747, 757, 767, 777, 787, 797, 800, 808, 818, 828, 838, 848, 858, 868, 878, 888, 898, 900, 909, 919, 929, 939, 949, 959, 969, 979, 989, 999 ) с одинаковыми буквенными обозначениями на автомобиль;
с любым желаемым цифровым и (или) буквенным обозначениями (за исключением государственных регистрационных номерных знаков цифрового обозначения 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 100, 101, 111, 121, 131, 141, 151, 161, 171, 181, 191, 200, 202, 212, 222, 232, 242, 252, 262, 272, 282, 292, 300, 303, 313, 323, 333, 343, 353, 363, 373, 383, 393, 400, 404, 414, 424, 434, 444, 454, 464, 474, 484, 494, 500, 505, 515, 525, 535, 545, 555, 565, 575, 585, 595, 600, 606, 616, 626, 636, 646, 656, 666, 676, 686, 696, 700, 707, 717, 727, 737, 747, 757, 767, 777, 787, 797, 800, 808, 818, 828, 838, 848, 858, 868, 878, 888, 898, 900, 909, 919, 929, 939, 949, 959, 969, 979, 989, 999 и (или) с одинаковыми буквенными обозначениями) на автомобиль.";

"Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 12 мамырдағы № 342 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 мамырда № 38703 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу қағидаларында:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жоғары сұранысқа ие (тапсырыс берілген) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері (бұдан әрі – МТНБ) – жеке және заңды тұлғалардың автомобильдеріне арналған:
010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілері бар 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707 цифрлық белгідегі;
100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілері бар 100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999 цифрлық белгідегі;
001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілері бар 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777 цифрлық белгідегі;
101, 121, 131, 141, 151, 161, 171, 181, 191, 202, 212, 232, 242, 252, 262, 272, 282, 292, 303, 313, 323, 343, 353, 363, 373, 383, 393, 404, 414, 424, 434, 454, 464, 474, 484, 494, 505, 515, 525, 535, 545, 565, 575, 585, 595, 606, 616, 626, 636, 646, 656, 676, 686, 696, 717, 727, 737, 747, 757, 767, 787, 797, 808, 818, 828, 838, 848, 858, 868, 878, 898, 909, 919, 929, 939, 949, 959, 969, 979, 989 цирфлық белгілері;
автокөлікке бірдей әріптік белгілері бар 101, 121, 131, 141, 151, 161, 171, 181, 191, 202, 212, 232, 242, 252, 262, 272, 282, 292, 303, 313, 323, 343, 353, 363, 373, 383, 393, 404, 414, 424, 434, 454, 464, 474, 484, 494, 505, 515, 525, 535, 545, 565, 575, 585, 595, 606, 616, 626, 636, 646, 656, 676, 686, 696, 717, 727, 737, 747, 757, 767, 787, 797, 808, 818, 828, 838, 848, 858, 868, 878, 898, 909, 919, 929, 939, 949, 959, 969, 979, 989 цифрлық белгі;
автокөлікке бірдей әріптік белгілері бар (001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 100, 101, 111, 121, 131, 141, 151, 161, 171, 181, 191, 200, 202, 212, 222, 232, 242, 252, 262, 272, 282, 292, 300, 303, 313, 323, 333, 343, 353, 363, 373, 383, 393, 400, 404, 414, 424, 434, 444, 454, 464, 474, 484, 494, 500, 505, 515, 525, 535, 545, 555, 565, 575, 585, 595, 600, 606, 616, 626, 636, 646, 656, 666, 676, 686, 696, 700, 707, 717, 727, 737, 747, 757, 767, 777, 787, 797, 800, 808, 818, 828, 838, 848, 858, 868, 878, 888, 898, 900, 909, 919, 929, 939, 949, 959, 969, 979, 989, 999 цифрлық белгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін қоспағанда);
автокөлікке кез келген қалаған цифрлық және (немесе) әріптік белгідегі (цифрлық белгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін қоспағанда 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 100, 101, 111, 121, 131, 141, 151, 161, 171, 181, 191, 200, 202, 212, 222, 232, 242, 252, 262, 272, 282, 292, 300, 303, 313, 323, 333, 343, 353, 363, 373, 383, 393, 400, 404, 414, 424, 434, 444, 454, 464, 474, 484, 494, 500, 505, 515, 525, 535, 545, 555, 565, 575, 585, 595, 600, 606, 616, 626, 636, 646, 656, 666, 676, 686, 696, 700, 707, 717, 727, 737, 747, 757, 767, 777, 787, 797, 800, 808, 818, 828, 838, 848, 858, 868, 878, 888, 898, 900, 909, 919, 929, 939, 949, 959, 969, 979, 989, 999 және (немесе) бірдей әріптік белгілерімен);";

подпункт 8) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"8) единая цифровая система государственной регистрации транспортных средств (далее – ЕЦС) – государственная цифровая система уполномоченного органа, обеспечивающая централизованный учет сведений о транспортных средствах и их владельцах по обязательным регистрационным данным транспортного средства, предусмотренным в пункте 1 статьи 72 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении", а также совершенных регистрационных действиях.";
подпункт 10) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"10) идентификационный номер транспортного средства – индивидуальный серийный номер транспортного средства, выраженный в виде последовательных буквенно-цифровых символов, присвоенный производителем транспортного средства, позволяющий произвести идентификацию транспортного средства в ЕЦС;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При регистрации, изменении в регистрации, снятии с учета транспортных средств все необходимые данные заносятся в ЕЦС. При регистрации транспортных средств, прибывших из стран, входящих в Евразийский экономический союз, в особых отметках СРТС указывается запись: из Российской Федерации – ТС РФ, из Республики Армения – ТС РА, из Республики Беларусь – ТС РБ, из Кыргызской Республики – ТС КР.
При регистрации транспортных средств с левосторонним расположением органов управления, зарегистрированных на граждан Республики Казахстан в уполномоченных органах Республики Армения и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года, в особых отметках СРТС указывается: Не подлежит регистрации на иное лицо.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При совершении регистрационных действий личность владельцев транспортных средств либо их представителей идентифицируется на основании документа, удостоверяющего личность, с использованием сверки биометрических данных физического лица с информацией, содержащейся в государственных цифровых системах, в том числе при совершении регистрационных действий посредством веб-портала "цифрового правительства" (далее – ПЦП) или цифровых объектов, указанным в Реестре государственных услуг на ПЦП
Для идентификации личности владельцев транспортных средств в случаях совершения регистрационных действий посредством ПЦП или цифровых объектов используются биометрическая аутентификация или ЭЦП.";
подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) документы, подтверждающие уплату регистрационного сбора и государственных пошлин за выдачу СРТС, ГРНЗ, предусмотренных Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс).
От уплаты сбора за первичную регистрацию освобождаются дипломатические и приравненные к ним представительства иностранного государства, консульские учреждения иностранного государства, аккредитованные в Республике Казахстан, а также их сотрудники и члены их семей;";

3-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) көлік құралдарын мемлекеттік тіркеудің бірыңғай цифрлық жүйесі (бұдан әрі – БЦЖ) – "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 72-бабының 1-тармағында көзделген, сондай-ақ тіркеу әрекетінде жасалған көлік құралын міндетті тіркеу деректері бойынша көлік құралдары және олардың иелері туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін, уәкілетті органның мемлекеттік цифрлық жүйесі.";
3-тармақтың 10) тармақшасы мындай редакцияда жазылсын:
"10) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі – БЦЖ-да көлік құралын сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін, көлік құралын шығарушы берген, тізбектелген әріптік-цифрлық символдар түрінде көрсетілген көлік құралының жеке сериялық нөмірі;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көлік құралдарын тіркеу, тіркеуге өзгерістер енгізу, есептен шығару кезінде барлық қажетті деректер БЦЖ-ға енгізіледі. Еуразиялық экономикалық одаққа кіретін елдерден келген көлік құралдарын тіркеген кезде КҚТК-ның ерекше белгілерінде жазба көрсетіледі: Ресей Федерациясынан - РФ КҚ, Армения Республикасынан - АР КҚ, Беларусь Республикасынан - БР КҚ, Қырғыз Республикасынан - Қырғыз Республикасы КҚ.
Басқару органдары сол жақта орналасқан, Қазақстан Республикасының азаматтарына Армения Республикасының уәкілетті органдарында тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген көлік құралдарын тіркеу кезінде КҚТК-ның ерекше белгілерінде "Өзге адамға тіркеуге жатпайды" деп көрсетіледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Тіркеу әрекеттерін жүзеге асыру кезінде көлік құралдары иелерінің немесе олардың өкілдерінің жеке басы жеке тұлғаның биометриялық деректерін мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған ақпаратпен салыстыру арқылы, жеке басын куәландыратын құжат негізінде сәйкестендіріледі, оның ішінде "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – ЦҮП) арқылы немесе ЦҮП мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімінде көрсетілетін цифрлық объектілері (бұдан әрі – цифрлық объектілері) арқылы тіркеу әрекеттерін жасау кезінде.
ЦҮП құралдары немесе цифрлық объектілері арқылы тіркеу әрекеттерін жасау кезінде көлік құралдары иелерінің жеке басын сәйкестендіру үшін биометриялық аутентификация немесе ЭЦҚ қолданылады.";
16-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Салық кодексінде (бұдан әрі – Салық кодексі) көзделген көлік құралын тіркеу алымын және КҚТК, МТНБ бергені үшін мемлекеттік баждардың төленгенін растайтын құжаттар.
Бастапқы тіркеу үшін алымдар төлеуден Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттің дипломатиялық және оларға тең келетін өкілдіктері, шет мемлекеттік консулдық мекемелері, сондай-ақ олардың қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелері босатылады;";

подпункты 4) и 4-1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"4) электронный паспорт транспортного средства (электронный паспорт шасси транспортного средства) (при первичной регистрации транспортного средства) физического лица, посредством цифровой системы национального оператора (национального администратора) системы электронных паспортов;
4-1) электронный паспорт транспортного средства (электронный паспорт шасси транспортного средства) (при первичной регистрации транспортного средства) юридического лица, посредством цифровой системы национального оператора (национального администратора) системы электронных паспортов;";
подпункт 7) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"7) документ, подтверждающий право собственности на транспортное средство, удостоверенный нотариусом Республики Казахстан либо ЭЦП прежнего и нового владельцев в случае совершения регистрационных действий посредством ПЦП или цифровых объектов, либо договор купли-продажи, заключенный по результатам реализации арестованного имущества, или постановление судебного исполнителя о передаче взыскателю движимого имущества в натуре без реализации;";
подпункт 2) пункта 16-2 изложить в следующей редакции:
"2) документы, подтверждающие уплату регистрационного сбора и государственных пошлин за выдачу СРТС, ГРНЗ, предусмотренных Налоговым кодексом;";
подпункт 2) пункта 16-4 изложить в следующей редакции:
"2) документы, подтверждающие уплату регистрационного сбора и государственных пошлин за выдачу СРТС, ГРНЗ, предусмотренных Налоговым кодексом;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Обременения на транспортные средства, введенные в соответствии с законодательством, а также срок вывоза за границу транспортного средства, временно ввезенного в Республику Казахстан под обязательство об обратном вывозе, вносятся в ЕЦС.
Изменения указанных сведений в настоящем пункте производятся на основании документов, выданных органами, которыми введены соответствующие запреты и ограничения.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Перед производством государственной регистрации транспортных средств, а также снятия с учета осуществляется проверка транспортного средства, владельца и представителя владельца по цифровым ресурсам ОВД на предмет наличия их в розыске. Результат проведенной проверки хранится в ЕЦС.";
пункт 22-2 изложить в следующей редакции:
"22-2. Осмотр транспортного средства проводится на пункте осмотра Государственной корпорации по месту регистрации транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД.
При осмотре транспортного средства осуществляется его идентификация, проверяется соответствие номерных агрегатов, их маркировки данным, указанным в регистрационных документах, устанавливается их подлинность, а также проводится фотофиксация транспортного средства (общий вид) и его идентификационного номера.
Результаты осмотра транспортного средства оформляются в виде электронного акта осмотра согласно приложению 12 к настоящим Правилам, который вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства, его идентификационного номера вносятся в ЕЦС и утверждаются уполномоченным сотрудником ОВД, проводившим осмотр, с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
Срок действия акта осмотра транспортного средства составляет 14 календарных дней с даты его оформления.
Регистрация транспортного средства и изменение регистрационных данных запрещаются в случае:
невозможности идентификации транспортного средства вследствие подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства;
замены составляющей части конструкции, имеющей маркировочное идентификационное обозначение транспортного средства, указанного в статье 72 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении";
нахождения транспортного средства в розыске.
При обнаружении указанных фактов они фиксируются в акте осмотра и посредством фотофиксации, затем соответствующая информация уполномоченным сотрудником ОВД, проводившим осмотр, незамедлительно передается в дежурную часть ОВД.";

16-тармақтың 4) және 4-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) электрондық паспорттары жүйесінің ұлттық операторының (ұлттық әкімшісі) цифрлық жүйесі арқылы жеке тұлғаның көлік құралының электрондық паспорты (көлік құралы шассиінің электрондық паспорты) (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде);
4-1) электрондық паспорттары жүйесінің ұлттық операторының (ұлттық әкімшісі) цифрлық жүйесі арқылы заңды тұлғаның көлік құралының электрондық паспорты (көлік құралы шассиінің электрондық паспорты) (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде);";
16-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы тіркеу әрекеттерін жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының нотариусымен не бұрынғы және жаңа иесінің ЭЦҚ-мен куәландырылған көлiк құралына меншiк құқығын растайтын құжатты нетыйым салынған мүлікті сату нәтижелері бойынша жасалған сатып алу-сату шарттары немесе сот орындаушысының жылжымалы мүлікті өндіріп беріп, өндіріп алушыға сатусыз заттай беру туралы қаулысы;";
16-2-тармақттың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Салық кодексінде көзделген көлік құралын тіркеу алымын және КҚТК, МТНБ бергені үшін мемлекеттік баждардың төленгенін растайтын құжаттар;".
16-4-тармақттың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Салық кодексінде көзделген көлік құралын тіркеу алымын және КҚТК, МТНБ бергені үшін мемлекеттік баждардың төленгенін растайтын құжаттар;".
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес көлік құралдарына енгізілген ауыртпалықтар, сондай-ақ кері әкету туралы міндеттемемен Қазақстан Республикасына уақытша әкелiнген көлiк құралдарын шетелге әкету мерзiмi БЦЖ-ға енгізіледі.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтерді өзгерту тиісті тыйымдар мен шектеулерді енгiзген органдар берген құжаттардың негiзiнде жүргізіледі.
21 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді, сондай-ақ есептен шығаруды жүргізер алдында көлік құралын, иесін және иесінің өкілін олардың іздестіруде болуы мәніне ІІО цифрлық ресурстары бойынша тексеру жүзеге асырылады. Жүргізілген тексеру нәтижесі БЦЖ-да сақталады.";
22-2 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22-2. Көлік құралын қарап тексеруді ІІО уәкілетті қызметкері көлік құралының тіркелген жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның қарап тексеру пунктінде жүргізеді.
Көлік құралын қарап тексеру кезде оны сәйкестендіру жүзеге асырылады, нөмірлік агрегаттары, олардың таңбалануы тіркеу құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкестігі тексеріледі, олардың түпнұсқалығы анықталады, сондай-ақ көлік құралын және оның сәйкестендіру нөмірін фотоға түсіру (жалпы көрініс) жүзеге асырылады.
Көлік құралын қарап тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес электрондық қарап тексеру актісі түрінде ресімделеді, ол көлік құралының электрондық фотосуреттерімен, оның сәйкестендіру нөмірімен бірге БЦЖ-ға енгізіледі және ЭСҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, қарап тексеру жүргізген ІІО уәкілетті қызметкері бекітеді.
Көлік құралын қарап тексеру актісінің қолданылу мерзімі оны ресімдеген күннен бастап күнтізбелік 14 күнді құрайды.
Көлік құралын тіркеуге және тіркеу деректерін өзгертуге:
көлік құралын өндіруші басып салған нөмірлік агрегаттарды қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) таңбаларын жою салдарынан көлік құралын сәйкестендіру мүмкін еместігі;
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 72-бабында көрсетілген көлік құралын таңбаланған сәйкестендірілген белгісі бар конструкциясының бөлігі құрамын ауыстыру;
көлік құралдары іздестіруде табылған жағдайда тыйым салынады.
Көрсетілген фактілер анықталған жағдайда олар қарап тексеру актісіне және фотоға түсіру арқылы тіркеледі, сосын қарап тексеру жүргізген ІІО уәкілетті қызметкері дереу ІІО кезекші бөліміне тиісті ақпарат береді.";

пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. ГРНЗ "Транзит" выдаются в разовом порядке на транспортные средства:
1) доставляемые своим ходом с предприятий-изготовителей к месту их реализации юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями, осуществляющими торговую деятельность;
2) доставляемые своим ходом после их выпуска таможенным органом с мест временного хранения (зоны таможенного контроля) к месту регистрации в уполномоченном органе;
3) доставляемые своим ходом с предприятий-изготовителей к месту проведения испытаний и обратно;
4) снятые с учета в связи с его вывозом за пределы территории Республики Казахстан.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) настоящего пункта, ГРНЗ "Транзит" выдается на срок тридцать календарных дней, в остальных случаях – на десять календарных дней.
При выдаче ГРНЗ "Транзит" на его оборотной стороне делаются записи с указанием даты выдачи, срока действия ГРНЗ "Транзит", марки, модели, идентификационного номера, номера шасси (кузова, рамы), года выпуска транспортного средства, сведений о владельце.
25. Владельцу транспортного средства допускается выбрать свободные ГРНЗ с определенным цифровым и (или) буквенным обозначениями (заказные ГРНЗ).
Информация о свободных для выбора ГРНЗ предоставляется через ПЦП и цифровые объекты.
Регистрация транспортного средства, владелец которого выбрал ГРНЗ с определенным цифровым и (или) буквенным обозначениями, осуществляется после их изготовления.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Присвоение бывших в употреблении ГРНЗ на транспортные средства иных владельцев не разрешается, за исключением, если владельцами являются:
1) государственные органы, дипломатические и приравненные к ним представительства иностранного государства, консульские учреждения иностранного государства, аккредитованные в Республике Казахстан, а также их сотрудники и члены их семей;
2) родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки, супруга (супруг), состоящая (состоящий) в зарегистрированном браке, прежнего владельца;
3) правопреемник (наследник) прежнего владельца в случае передачи ТС по наследству в соответствии Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Присвоение бывших в употреблении ГРНЗ в указанных в настоящем пункте случаях осуществляется при предоставлении заявления прежнего владельца (правопреемник (наследник)), на транспортное средство которого был присвоен ГРНЗ, о разрешении присвоения ГРНЗ на нового владельца, а также документов, подтверждающих соответствующие обстоятельства (свидетельство о заключении брака, свидетельство о рождении, свидетельство о праве на наследство), и после оплаты государственной пошлины за дубликат ГРНЗ, предусмотренной Налоговым кодексом.";

24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. "Транзит" МТНБ бір реттік тәртіппен мынадай көлік құралдарына беріледі:
1) сауда қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер өз жүрісімен өндіруші кәсіпорындардан оларды өткізу орнына жеткізетін;
2) кеден органы оларды шығарғаннан кейін өз жүрісімен уақытша сақтау орындарынан (кедендік бақылау аймағынан) уәкілетті органда тіркеу орнына жеткізетін;
3) дайындаушы кәсіпорындардан сынақ жүргізу орнына және кері қарай өз жүрісімен жеткізілетін;
4) оны Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге әкетуге байланысты есептен шығарылған.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген жағдайда "Транзит" МТНБ күнтізбелік отыз күн мерзімге, қалған жағдайларда күнтізбелік отыз күнге беріледі.
"Транзит" МТНБ-ны беру кезінде оның сыртқы бетінде "Транзит" МТНБ-ның берілген күні, қолданылу мерзімі, маркасы, моделі, сәйкестендіру нөмірі, шасси (шанақ, рама) нөмірі, көлік құралының шығарылған жылы, иесі туралы мәліметтер көрсетілген жазбалар жасалады.
25. Көлік құралы иесіне белгілі цифрлық және (немесе) әріптік белгілері бар, бос МТНБ (тапсырыс берілген МТНБ) таңдауға болады.
Таңдау үшін бос МТНБ туралы ақпарат ЦҮП және цифрлық объектілері арқылы ұсынылады.
Иесі белгілі бір цифрлық және (немесе) әріптік белгілері бар МТНБ-ны таңдаған көлік құралын тіркеу олар дайындалғаннан кейін жүзеге асырылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Жоғары сұранысқа ие бұрын пайдалануда болған МТНБ-ны басқа иелердің көлік құралдарына беруге жол берілмейді, егер иелері:
1) мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, шет мемлекеттің консулдық мекемелері, сондай-ақ олардың қызметкерлері мен отбасы мүшелері;
2) бұрынғы иесінің ата-аналары (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер, тіркелген некеде тұрған жұбайы (зайыбы);
3) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексіне сәйкес КҚ мұрагерлікке берілген жағдайда бұрынғы иесінің құқықтық мирасқоры (мұрагері) болған жағдайды қоспағанда.
Осы тармақта көрсетілген жағдайларда бұрын пайдаланылған МТНБ беру көлік құралына МТНБ берілген бұрынғы меншік иесінің (құқықтық мирасқорының (мұрагерінің)) МТНБ жаңа меншік иесіне беруге келісімі туралы өтініші, сондай-ақ тиісті мән-жайларды растайтын құжаттар (некеге тұру туралы куәлік, туу туралы куәлік, мұрагерлікке құқық туралы куәлік) ұсынылғаннан кейін және МТНБ көшірмесі үшін Салық кодексінде көзделген мемлекеттік баж төленген соң жүзеге асырылады.";

пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. На транспорт, находящийся под обременением, дубликат СРТС выдается на основании разрешительных документов, выданных органами, которыми наложены соответствующие ограничения. Временное снятие обременения в ЕЦС на момент выдачи дубликата СРТС производится уполномоченным сотрудником ОВД.
33. При утрате регистрационных документов на снятые с учета транспортные средства владельцу транспортного средства независимо от места дислокации выдается справка-подтверждение о прежней регистрации. Информацию о подтверждении прежней регистрации транспортного средства извлекается из ЕЦС.";
Заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Внесение изменений в ЕЦС и СРТС";
пункты 49 и 50 изложить в следующей редакции:
"49. Внесение изменений в ЕЦС и СРТС производится в случаях:
1) изменения места жительства (нахождения) владельца транспортного средства;
2) изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) владельца транспортного средства (наименования юридического лица);
3) переоборудования транспортного средства;
4) изменения цвета транспортного средства;
5) замены или утери СРТС;
6) исправления несоответствия и/или ошибки в регистрационных данных транспортного средства и персональных данных его владельца;
7) замены кузова, шасси, рамы транспортного средства.
50. Для внесения изменений в ЕЦС и СРТС в случаях, предусмотренных пунктом 49 настоящих Правил, владельцы транспортных средств (представители владельцев) представляют:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности) или в электронной форме из сервиса цифровых документов;
2) документы, подтверждающие:
уплату сбора за регистрацию транспортных средств, государственных пошлин за выдачу СРТС и ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ), установленных Налоговым кодексом;
3) прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) транспортного средства;
4) документ, подтверждающий изменение фамилии, имени, отчества (при наличии) (наименования юридического лица) владельца транспортного средства – для внесения изменений в ЕЦС и СРТС в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 49 настоящих Правил;
5) свидетельство о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности по форме согласно приложению 18 к ТР ТС 018/2011 в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 49 настоящих Правил;
6) акт осмотра транспортного средства, согласно приложению 12 к настоящим Правилам в случаях, предусмотренных подпунктами 3), 4), 6), 7) пункта 49 настоящих Правил;

32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Ауыртпалығы бар көлікке КҚТК телнұсқалары тиісті шектеулерді қойған органдар берген рұқсат беру құжаттарының негізінде беріледі. КҚТК телнұсқаларын беру сәтіне БЦЖ-дағы ауыртпалықтарды уақытша шешуді ІІО-ның уәкілетті қызметкері жүргізеді.
33. Есептен шығарылған көлік құралдарының тіркеу құжаттары жоғалған жағдайда, көлік құралының иесіне, орналасқан жеріне қарамастан, бұрын тіркелгені туралы анықтама-растау береді. Көлік құралының бұрынғы тіркелгені туралы ақпаратты БЦЖ-дан алады.";
3-тарау тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. БЦЖ-ға және КҚТК-ге өзгерістер енгізу"
49 және 50-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"49. БЦЖ-ға және КҚТК-ге өзгерiстер енгізу:
1) көлік құралы иесінің тұрғылықты (орналасқан) жері өзгерген;
2) көлік құралы иесiнiң тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (заңды тұлғаның атауы) өзгерген;
3) көлік құралын қайта жабдықталған;
4) көлік құралының түсі өзгерген;
5) КҚТК ауыстырған немесе жоғалтқан;
6) көлік құралының тіркеу деректеріндегі сәйкессіздіктерді және/немесе қателерді және оның иесінің персоналды деректерін түзеткен;
7) көлік құралының шанағын, шассиін, рамасын ауыстырған жағдайларда жүргізіледі.
50. Осы Қағидалардың 49-тармағында көзделген жағдайда, БЦЖ-ға және КҚТК-ге өзгерістер енгізу үшін көлік құралдарының иелері мыналарды:
1) жеке басты куәландыратын құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық нысанда;
2) Салық кодексімен белгіленген көлік құралын тіркегені үшін алым және КҚТК мен МТНБ (егер МТНБ ауыстырған жағдайда) бергені үшін мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттарды;
3) көлік құралының бұрынғы КҚТК, МТНБ (егер МТНБ ауыстырған жағдайда);
4) Осы Қағидалардың 49-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, КҚТК мен МТНБ-ға өзгерістер енгізу үшін – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген көлік құралы иесінің тегін, атын, әкесінің атын өзгергенін растайтын құжаттарды;
5) Осы Қағидалардың 49-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, 018/2011 КО ТР 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістермен, оның қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлікті;
6) Осы Қағидалардың 49-тармағының 3), 4), 6), 7) тармақшасында көзделген жағдайда, 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап тексеру актісін;

7) документ, подтверждающий право собственности на кузов, шасси, раму транспортного средства, установленные взамен прежних, в случае, предусмотренном подпунктом 7) пункта 49 настоящих Правил.";
пункты 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"55. При внесении изменений в ЕЦС и СРТС в графе СРТС "Особые отметки" указываются серия и номер прежнего СРТС, а также основание произведенного изменения.
Если в документах, подтверждающих право собственности, указано несколько владельцев, то регистрация транспортного средства осуществляется на основании документа подтверждающего согласие всех владельцев на одного из них либо на одного из владельцев с указанием остальных совладельцев в графе СРТС "Особые отметки".
56. Внесение изменений в ЕЦС и СРТС, конфискованных или признанных бесхозными по решению суда транспортных средств, а также транспортных средств без регистрационных документов производится на основании результатов торгов, заверенных копиями решений суда. При этом информация на снятие с учета направляется по месту его прежней регистрации.";
подпункт 3) пункта 57 изложить в следующей редакции:
"3) Снятие с учета производится только после исполнения запросов об отсутствии каких-либо ограничений на снятие с учета транспортного средства по цифровым ресурсам ОВД.";
пункты 60, 61, 62 и 63 изложить в следующей редакции:
"60. При отсутствии СРТС транспортные средства снимаются с учета без выдачи дубликата СРТС, при этом владельцу транспортного средства из ЕЦС распечатывается карточка транспортного средства с записью о снятии его с учета, которая заверяется подписью и печатью работника Государственной корпорации.
61. Снятие с учета транспортного средства, угнанного и (или) похищенного и не возвращенного владельцу транспортного средства, производится на основании его заявления и документа, выданного ОВД, о том, что транспортное средство находится в розыске. В случае возвращения разыскиваемого транспортного средства его владельцу, регистрация производится на основании его заявления и при отсутствии сведений о розыске транспортного средства в цифровых ресурсах ОВД.
62. Снятие с учета транспортного средства, а также выдача дубликата ГРНЗ на которое судами, правоохранительными органами и органами государственных доходов, либо другими органами в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, были введены запреты или ограничения по изменению права собственности, производится после представления документов, выданных соответствующими органами и свидетельствующих об отсутствии указанных запретов или ограничений, либо по решению судебных органов.
Запреты или ограничения на регистрационные действия выставляются и снимаются в ЕЦС не позднее двух рабочих дней со дня поступления документов (постановлений, решений, определений судебных органов, договоров залогов (залоговых билетов) и лизинга и так далее), выданных соответствующими органами (организациями).

7) Осы Қағидалардың 49-тармағының 7) тармақшасында көзделген жағдайда, бұрынғының орнына орнатылған көлік құралының шанағына, шассиіне, рамасына меншiк құқығын растайтын құжатты ұсынады.";
55 және 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. БЦЖ-ға және КҚТК-ге өзгерiстер енгiзу кезінде КҚТК-нiң "Ерекше белгiлер" деген бағанында бұрынғы КҚТК-нің сериясы мен нөмірi, сондай-ақ жүргізілген өзгерістің негіздемесі көрсетiледi.
Егер меншік құқығын растайтын құжаттарда бірнеше меншік иесі көрсетілсе, онда көлік құралын тіркеу барлық иелерінің келiсiмiн растайтын құжаттың негізінде олардың біреуінің атына не КҚТК-нің "Ерекше белгілер" деген бағанында қалған елерін көрсете отырып, олардың бiрінің атына жүзеге асырылады.
56. БЦЖ-ға және сот шешімі бойынша тәркiленген немесе иесiз деп танылған көлiк құралдарының, сондай-ақ тіркеу құжаттары жоқ көлiк құралдарының КҚТК-сіне өзгерiстер енгiзу сот шешiмдерiнiң көшiрмелерімен расталған сауда нәтижелерінің негiзiнде жүргізіледі. Бұл ретте есептен шығаруға арналған ақпарат оның бұрынғы тiркелген жерi бойынша жіберіледі.";
57-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Есептен шығару ІІО-ның цифрлық ресурстары бойынша есептен шығаруға ешқандай шектеулер жоқ екені туралы сұрау салулар орындалғаннан кейін ғана жүргізіледі.";
60, 61, 62 және 63-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"60. КҚТК болмаған кезде көлік құралдары есептен КҚТК телнұсқасы берілмей шығарылады, бұл ретте көлік құралының иесіне БЦЖ-дан көлік құралын есептен шығару туралы жазбасы бар карточка беріледі, оны Мемлекеттік корпорация жұмыскері қолымен және мөрімен куәландырылады.
61. Айдап әкетілген және/немесе ұрланған және көлік құралының иесіне қайтарылмаған көлік құралдарын есептен шығару оның өтініші және көлік құралының іздестіруде екені туралы ІІО берген құжаттың негізінде жүргізіледі. Іздестірудегі көлік құралы оның иесіне қайтарылған жағдайда, тіркеу оның өтінішінің негізінде және цифрлық ресурстарда көлік құралының іздестіруде екендігі туралы мәліметтер болмаған жағдайда жүргізіледі.
62. Соттар, құқық қорғау органдары мен мемлекеттік кіріс органдары не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен басқа да органдар меншік құқығын өзгерту бойынша тыйымдар немесе шектеулер енгізген көлік құралын есептен шығару, сондай-ақ МТНБ телнұсқасын беру тиісті органдар берген және көрсетілген тыйымдардың немесе шектеулердің жоқ екені туралы куәландыратын құжаттар ұсынылғаннан кейін не сот органдарының шешімі бойынша жүргізіледі. Тіркеу әрекеттеріне тыйым салулар немесе шектеулер тиісті органдар (ұйымдар) берген құжаттар (сот органдарының қаулылары, шешімдері, ұйғарымдары, кепіл (кепіл билеттері) және лизинг шарттары және т.б.) келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей, БЦЖ-ға қойылады немесе алынады.

63. На транспортное средство физического или юридического лица, представленного в качестве залога банкам и (или) ломбардами, иными лицами под выданный кредит, а также физическим или юридическим лицам при предъявлении копии договора о залоге (залогового билета), выданных банками и (или) ломбардами, иными лицами, вводятся ограничения на снятие их с учета до исполнения залогового обязательства. При этом в ЕЦС делаются соответствующие отметки.";
пункты 69, 69-1, 69-2, 69-3, 69-4, 69-5, 69-6, 69-7, 70, 71, 72 и 73 изложить в следующей редакции:
"69. Для получения государственной услуги физические и юридические лица (далее – услугополучатели) обращаются в территориальные органы полиции (далее – услугодатель) через филиалы Государственной корпорации, посредством ПЦП или цифровые объекты и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация, учет и снятие с учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, а также выдача свидетельства о регистрации транспортных средств и государственных регистрационных номерных знаков" согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
69-1. При личном обращении услугополучателя (представителя услугополучателя) в Государственную корпорацию для получения государственной услуги, связанной с регистрацией транспортного средства, работником Государственной корпорации в течение 20 минут осуществляются:
идентификация личности услугополучателя (представителя услугополучателя);
проверка полноты, а также достоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверка сведений об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом, внесении утилизационного платежа (при первичной регистрации транспортного средства), наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие цифровые системы государственных органов;
формирование электронного заявления, сканирование представленных документов и их заверение ЭЦП;
выдача услугополучателю расписки о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сформированное электронное заявление и сканированные копии документов после их заверения ЭЦП в режиме онлайн поступают в цифровую систему услугодателя на утверждение, а в случаях первичной регистрации и регистрации транспортного средства на ограниченный срок – в цифровую систему услугодателя на пункт осмотра Государственной корпорации.
В пункте осмотра Государственной корпорации уполномоченным сотрудником ОВД в течение 20 минут осуществляется осмотр и сверка соответствия номерных агрегатов, ГРНЗ (при наличии) транспортного средства, представленного к регистрации, учетным данным, указанным в регистрационных документах, а также проверяется их подлинность.
В случае выявления подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства, соответствующая информация незамедлительно передается в дежурную часть территориального подразделения полиции.

63. Берілген кредит үшін банктерге және (немесе) ломбардтар, өзге де тұлғалар кепіл ретінде ұсынған жеке немесе заңды тұлғаның көлiк құралына, сондай-ақ банктер және (немесе) ломбардтар, өзге де адамдар берген кепіл туралы шарттың (кепіл билетінің) көшірмелерін ұсынған жағдайда, жеке және заңды тұлғаларға кепілдік міндеттеме орындалғанға дейін оларды есептен шығаруға шектеу енгізіледі. Бұл ретте БЦЖ-ға тиiстi белгiлер жасалады.";
69, 69-1, 69-2, 69-3, 69-4, 69-5, 69-6, 69-7, 70, 71, 72 және 73-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары, ЦҮП құралдары немесе цифрлық объектілері арқылы полицияның аумақтық бөліністеріне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүгінеді және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу, есепке алу және есептен шығару, сондай-ақ көлік құралдарын тіркеу туралы куәлік және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беру" мемлекеттік қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
69-1. Көрсетілетін қызметті алушы (көрсетілетін қызметті алушының өкілі) көлік құралын тіркеуге байланысты мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері 20 минут ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушы өкілінің) жеке басын сәйкестендіруді;
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексеруді;
Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждарды төлеу, кәдеге жарату төлемін енгізу (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде), айыппұл түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының және (немесе) мемлекеттік органдардың тиісті цифрлық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы ұйғарымдардың болуы туралы мәліметтерді тексереді;
электрондық өтінішті қалыптастыруды, ұсынылған құжаттарды сканерлеу және оларды ЭЦҚ-мен куәландыруды;
көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беруді жүзеге асырады.
Қалыптастырылған электрондық өтініш және сканерленген құжаттардың көшірмесі ЭЦҚ-мен куәландырылғаннан кейін онлайн режимінде көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесіне бекітуге, ал көлік құралын бастапқы тіркеу және тіркеу мерзімі шектеулі мерзімге тіркелген жағдайда – көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесіне Мемлекеттік корпорацияның қарап тексеру пунктіне келіп түседі.
Мемлекеттік корпорацияны қарап тексеру пунктінде ІІО-ның уәкілетті қызметкері 20 минут ішінде тіркеуге ұсынылған көлік құралының нөмірлік агрегаттарын, МТНБ (бар болса) тіркеу құжаттарында көрсетілген есептік деректерге сәйкестігін тексеруді және салыстырып тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ олардың түпнұсқалығын тексереді.
Көлік құралын өндіруші басып салған нөмірлік агрегаттарды қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) таңбаларын жою анықталған жағдайда тиісті ақпарат дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне беріледі.

По результатам осмотра транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД в течение 5 минут осуществляется формирование электронного акта осмотра транспортного средства согласно приложению 12 к настоящим Правилам, его утверждение с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации, направление вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства и его идентификационного номера в цифровую систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления в электронном виде заявления, акта осмотра транспортного средства (при первичной регистрации и регистрации транспортного средства на ограниченный срок) и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет данные услугополучателя (представителя услугополучателя) и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска;
проверяет наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает решение об утверждении регистрации транспортного средства или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После утверждения регистрации транспортного средства заявление автоматически направляется на принтер для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление.
Изготовленное СРТС в течение 5 минут передается поставщиком работнику Государственной корпорации в сектор выдачи документов, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услугополучателя) прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) и выдает ему новые СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ).
При выдаче готовых документов, личность владельцев транспортных средств либо их представителей идентифицируется на основании документа, удостоверяющего личность, с использованием сверки биометрических данных физического лица с информацией, содержащейся в государственных цифровых системах.
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.
69-2. При обращении услугополучателя посредством ПЦП или цифровых объектов для получения государственной услуги, связанной с первичной регистрацией транспортного средства, услугодатель в течение 20 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных в сканированном виде документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет данные услугополучателя и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска, наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает предварительное решение об утверждении заявления либо об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
В случае принятия предварительного решения об утверждении заявления услугодатель в течение 5 минут направляет услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа уведомление о предоставлении транспортного средства на пункт осмотра при Государственной корпорации.
Услугополучатель после получения уведомления предоставляет транспортное средство на пункт осмотра при Государственной корпорации, где уполномоченным сотрудником ОВД в течение 20 минут осуществляется осмотр и сверка соответствия номерных агрегатов, ГРНЗ (при наличии) транспортного средства учетным данным, указанным в регистрационных документах, и проверяется их подлинность.
При выявлении подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства, соответствующая информация незамедлительно передается в дежурную часть территориального подразделения полиции.

Көлік құралын қарап тексеру нәтижелері бойынша ІІО уәкілетті қызметкері 5 минут ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап тексерудің электрондық актісін қалыптастыруды, оны ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып бекітуді, көлік құралының электрондық фотобейнелерімен және оның сәйкестендіру нөмірімен бірге көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесіне жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті берушінің өкілі электрондық түрде өтініш, көлік құралын тексеру актісі (көлік құралын бастапқы тіркеу және шектеулі мерзімге тіркеу кезінде) және қажетті құжаттар пакеті келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығына электрондық өтінішпен салыстырады;
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушы өкілінің) және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында болуы тұрғысынан тексереді;
тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің болуын тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз іс-әрекеттерін растай отырып, көлік құралын тіркеуді бекіту туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көлік құралын тіркеу бекітілгеннен кейін өтініш автоматты түрде КҚТК өндірісі үшін принтерге жіберіледі және 5 минут ішінде оны дайындау жүзеге асырылады.
Дайындалған КҚТК-ны жеткізуші 5 минут ішінде Мемлекеттік корпорацияның қызметкеріне құжаттарды беру секторына береді, онда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрынғы КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) қабылдайды және оған жаңа КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) береді.
Дайын құжаттарды беру кезінде көлік құралдары иелерінің не олардың өкілдерінің жеке басы жеке тұлғаның биометриялық деректерін мемлекеттік цифрлық жүйелеріндегі мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы жеке басын куәландыратын құжат негізінде сәйкестендіріледі.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін мемлекеттік қызмет көрсету аяқталды деп есептеледі.";
69-2. Көрсетілетін қызметті алушы ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы көлік құралын бастапқы тіркеуге байланысты мемлекеттік қызметті алу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушінің өкілі 20 минут ішінде:
сканерленген түрде ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығына электрондық өтінішпен салыстырады;
көрсетілетін қызметті алушының және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында болуы, тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің болуы тұрғысынан тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз іс-әрекеттерін растай отырып, Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген негіздер бойынша өтінішті бекіту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылдайды.
Өтінішті бекіту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 5 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында Мемлекеттік корпорация жанындағы қарап тексеру пунктіне көлік құралын қамтамасыз ету туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алғаннан кейін көлік құралын Мемлекеттік корпорация жанындағы тексеру пунктіне қамтамасыз етеді, онда ІІО уәкілетті қызметкері 20 минут ішінде көлік құралының нөмірлік агрегаттарын, МТНБ (бар болса) тіркеу құжаттарында көрсетілген есептік деректерге сәйкестігін тексеруді және салыстырып тексеруді жүзеге асырады және олардың түпнұсқалығы тексеріледі.
Көлік құралын өндіруші басып салған нөмірлік агрегаттарды қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) таңбаларын жою анықталған жағдайда тиісті ақпарат дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне беріледі.

По результатам осмотра транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД в течение 5 минут осуществляется формирование электронного акта осмотра транспортного средства согласно приложению 12 к настоящим Правилам, его утверждение с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации, направление вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства и его идентификационного номера в цифровую систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления в электронном виде заявления, акта осмотра и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет сведения об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом, внесении утилизационного платежа, наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие цифровые системы государственных органов;
принимает решение об утверждении регистрации транспортного средства или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После утверждения регистрации транспортного средства заявление автоматически направляется на принтер для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление.
Изготовленное СРТС в течение 5 минут передается поставщиком работнику Государственной корпорации в сектор выдачи документов, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услугополучателя) прежние СРТС, ГРНЗ (при их наличии) и выдает ему новые ГРНЗ, СРТС.
При выдаче готовых документов, личность владельцев транспортных средств либо их представителей идентифицируется на основании документа, удостоверяющего личность, с использованием сверки биометрических данных физического лица с информацией, содержащейся в государственных цифровых системах.
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.
69-3. При обращении услугополучателя через ПЦП или цифровых объектов для получения государственной услуги по регистрации транспортного средства (за исключением первичной регистрации либо регистрации транспортного средства на ограниченный срок), оказание государственной услуги осуществляется путем снятия с учета транспортного средства прежним владельцем и регистрации транспортного средства новым владельцем на основании одного заявления, в следующей последовательности:
Услугодатель осуществляет прием электронного заявления от прежнего владельца транспортного средства, проверяет его данные и данные транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска, наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий и в течение 20 минут принимает решение о снятии с учета транспортного средства, либо отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации;
при утверждении снятия с учета транспортного средства электронное заявление поступает в "личный кабинет" нового владельца транспортного средства для подтверждения регистрации транспортного средства;
после подтверждения регистрации транспортного средства новым владельцем, услугодатель проверяет его данные на предмет нахождения в базе розыска, наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий, сведений об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом, наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения и в течение 20 минут принимает решение об утверждении регистрации транспортного средства на нового владельца, либо отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги;
в случае утверждения услугодателем регистрации транспортного средства заявление автоматически направляется на принтер поставщика для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление;
после изготовления СРТС, в течение 5 минут в автоматическом режиме, через ПЦП или иные объекты цифровизации доставляются уведомления прежнему владельцу о снятии с учета ТС, новому владельцу – о необходимости явки в филиал Государственной корпорации с указанием адреса для получения СРТС и присвоенного ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ);
при получении уведомления новый владелец транспортного средства (представитель владельца) обращается в Государственную корпорацию, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от него прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) и выдает ему новые СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ).
При выдаче готовых документов, личность владельцев транспортных средств либо их представителей идентифицируется на основании документа, удостоверяющего личность, с использованием сверки биометрических данных физического лица с информацией, содержащейся в государственных цифровых системах.
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.

Көлік құралын қарап тексеру нәтижелері бойынша ІІО уәкілетті қызметкері 5 минут ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап тексерудің электрондық актісін қалыптастыруды, оны ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып бекітуді, көлік құралының электрондық фотобейнелерімен және оның сәйкестендіру нөмірімен бірге көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесіне жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті берушінің өкілі электрондық түрде өтініш, қарап тексеру актісі және қажетті құжаттар пакеті келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждарды төлеу, кәдеге жарату төлемін енгізу, айыппұл түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының және (немесе) мемлекеттік органдардың тиісті цифрлық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы ұйғарымдардың болуы туралы мәліметтерді тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз іс-әрекеттерін растай отырып, көлік құралын тіркеуді бекіту туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көлік құралын тіркеу бекітілгеннен кейін өтініш автоматты түрде КҚТК өндірісі үшін принтерге жіберіледі және 5 минут ішінде оны дайындау жүзеге асырылады.
Дайындалған КҚТК-ны жеткізуші 5 минут ішінде Мемлекеттік корпорацияның қызметкеріне құжаттарды беру секторына береді, онда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрынғы КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) қабылдайды және оған жаңа КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) береді.
Дайын құжаттарды беру кезінде көлік құралдары иелерінің не олардың өкілдерінің жеке басы жеке тұлғаның биометриялық деректерін мемлекеттік цифрлық жүйелеріндегі мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы жеке басын куәландыратын құжат негізінде сәйкестендіріледі.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.
69-3. Көрсетілетін қызметті алушы көлік құралын тіркеу бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті (алғашқы тіркеуден немесе көлік құралын белгілі бір мерзімге тіркеуден басқа) алу үшін ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы жүгінген кезде, мемлекеттік көрсетілетін қызмет көлік құралын алдыңғы иесінің тіркеуден шығаруымен және көлік құралын жаңа иесінің бір өтініш негізінде тіркеуі арқылы мынадай кезектілікпен жүзеге асырылады:
Көрсетілетін қызметті беруші көлік құралының алдыңғы иесінен электрондық өтініш қабылдайды, оның деректерін және көлік құралының деректерін іздестіру базасында болуы, тіркеу әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің бар-жоғы тұрғысынан тексереді және 20 минут ішінде көлік құралын тіркеуден шығару туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тартады, бұл ретте өз әрекеттерін ЭЦҚ мен биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып растайды;
көлік құралын тіркеуден шығару мақұлданған жағдайда электрондық өтініш көлік құралын тіркеуді растау үшін жаңа иесінің "жеке кабинетіне" түседі;
көлік құралын жаңа иесі тіркеуді растағаннан кейін, көрсетілетін қызметті беруші оның деректерін іздестіру базасында болуы, тіркеу әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің бар-жоғы, Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждарды төлеу туралы мәліметтер, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының және (немесе) айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманың бар-жоғы тұрғысынан тексереді және 20 минут ішінде көлік құралын жаңа иесінің атына тіркеуді мақұлдау туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тартады;
көрсетілетін қызметті беруші көлік құралын тіркеуді мақұлдаған жағдайда өтініш автоматты түрде жеткізушінің принтеріне жолданып, КҚТК дайындау 5 минут ішінде жүзеге асырылады;
КҚТК дайындалғаннан кейін, 5 минут ішінде автоматты режимде ЦҮП немесе өзге цифрлық объектілері арқылы алдыңғы иесіне – көлік құралын тіркеуден шығару туралы, жаңа иесіне – КҚТК алу үшін Мемлекеттік корпорация филиалына келу қажеттігі және берілген мекенжайы, сондай-ақ тіркелген МТНБ (Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі) туралы хабарламалар жеткізіледі (МТНБ ауыстырылған жағдайда);
хабарламаны алғаннан кейін көлік құралының жаңа иесі (иесінің өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінеді, онда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде одан бұрынғы КҚТК мен МТНБ-ны (МТНБ ауыстырылған жағдайда) қабылдап алып, оған жаңа КҚТК мен МТНБ береді (МТНБ ауыстырылған жағдайда).
Дайын құжаттарды беру кезінде көлік құралдары иелерінің не олардың өкілдерінің жеке басы жеке тұлғаның биометриялық деректерін мемлекеттік цифрлық жүйелеріндегі мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы жеке басын куәландыратын құжат негізінде сәйкестендіріледі.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілді деп есептеледі.
Электрондық форматтағы КҚТК оны іс жүзінде бергеннен кейін цифрлық құжаттар сервисінде қалыптастырылады және көрсетіледі.

69-4. При личном обращении услугополучателя (представителя услугополучателя) в Государственную корпорацию для получения государственной услуги по снятию с учета транспортного средства работником Государственной корпорации в течение 20 минут осуществляются:
идентификация личности услугополучателя (представителя услугополучателя);
проверка полноты, а также достоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверка сведений о наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие цифровые системы государственных органов;
заполнение электронного заявления, сканирование представленных документов и их заверение ЭЦП;
выдача услугополучателю расписки о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сформированное электронное заявление и сканированные копии документов после их заверения ЭЦП в режиме онлайн поступают в цифровую систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления электронного заявления и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет данные услугополучателя (представителя услугополучателя) и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска;
проверяет наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает решение об утверждении снятия с учета транспортного средства или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После утверждения услугодателем снятия с учета транспортного средства работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услугополучателя) ГРНЗ и СРТС, в СРТС производит отметку о снятии с учета транспортного средства и возвращает его услугополучателю (представителю услугополучателя).
В случае снятия с учета транспортного средства, зарегистрированного на ограниченный срок, работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услугополучателя) ранее выданные СРТС, ГРНЗ и возвращает СРТС, ГРНЗ, выданные компетентным органом другого государства и находившиеся на временном хранении в Государственной корпорации.
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.

69-4. Көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушының өкілінің) көлік құралын есептен шығару жөніндегі мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жеке өзі жүгінген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері 20 минут ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушының өкілінің) жеке басын сәйкестендіруді;
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексеруді;
мемлекеттік органдардың тиісті цифрлық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттілігі туралы айыппұл және (немесе) ұйғарым түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының бар-жоғы туралы мәліметтерді тексеруді;
электрондық өтініш толтыруды, ұсынылған құжаттарды сканерлеуді және оларды ЭЦҚ-мен растауды;
көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беруді жүзеге асырады.
Қалыптастырылған электрондық өтініш және құжаттардың сканерленген көшірмелері ЭЦҚ расталғаннан кейін онлайн режимде көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесіне түседі.
Көрсетілетін қызметті беруші электрондық өтініш және қажетті құжаттар пакеті келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығын электрондық өтінішпен салыстырады;
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушының өкілінің) және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында болуы тұрғысынан тексереді;
тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің бар-жоғын тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз іс-әрекеттерін растай отырып, көлік құралын есептен шығаруды бекіту туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші көлік құралын есептен шығаруды бекіткеннен кейін Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) МТНБ және КҚТК қабылдайды, КҚТК-да көлік құралын есептен шығару туралы белгі қояды және оны көрсетілетін қызметті алушыға (көрсетілетін қызметті алушының өкіліне) қайтарады.
Шектеулі мерзімге тіркелген көлік құралы есептен шығарылған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрын берілген КҚТК, МТНБ қабылдайды және басқа мемлекеттің құзыретті органы берген және Мемлекеттік корпорацияда уақытша сақталған КҚТК, МТНБ қайтарады.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін Мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.";

69-5. Для актуализации (корректировки) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств услугополучатели обращаются к услугодателю через филиалы Государственной корпорации, посредством ПЦП или цифровых объектов и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
69-6. При личном обращении услугополучателя (представителя услугополучателя) в Государственную корпорацию для получения государственной услуги по актуализации (корректировке) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств работником Государственной корпорации в течение 20 минут осуществляются:
идентификация личности услугополучателя (представителя услугополучателя);
проверка полноты, а также достоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверка сведений об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом, наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие цифровые системы государственных органов;
формирование электронного заявления, сканирование представленных документов и их заверение ЭЦП;
выдача услугополучателю расписки о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сформированное электронное заявление и сканированные копии документов после их заверения ЭЦП в режиме онлайн поступают в цифровую систему услугодателя на утверждение, а в случаях исправления несоответствия и (или) ошибки в указании марки, модели, идентификационного номера или номера шасси (кузова, рамы), года выпуска, цвета, объема, мощности двигателя, количества посадочных мест транспортного средства – в цифровую систему услугодателя на пункт осмотра Государственной корпорации.
В пункте осмотра Государственной корпорации уполномоченным сотрудником ОВД в течение 20 минут осуществляется осмотр и сверка соответствия номерных агрегатов, ГРНЗ транспортного средства, учетным данным, указанным в регистрационных документах, а также проверяется их подлинность.
По результатам осмотра транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД в течение 5 минут осуществляется формирование электронного акта осмотра транспортного средства согласно приложению 12 к настоящим Правилам, его утверждение с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации, направление вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства и его идентификационного номера в цифровую систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления в электронном виде заявления, акта осмотра транспортного средства и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет данные услугополучателя (представителя услугополучателя) и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска;
проверяет наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает решение об актуализации (корректировке) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После актуализации (корректировки) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств заявление автоматически направляется на принтер для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление.

69-5. Көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзетулер) үшін көрсетілетін қызметті алушылар Мемлекеттік корпорацияның филиалдары арқылы, ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді және Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
69-6. Көрсетілетін қызметті алушы (көрсетілетін қызметті алушының өкілі) көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) жөніндегі мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жеке өзі жүгінген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері 20 минут ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушының өкілінің) жеке басын сәйкестендіруді;
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексеруді;
Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждарды төлеу туралы мәліметтерді, айыппұл түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының және (немесе) Мемлекеттік органдардың тиісті цифрлық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманың бар-жоғын тексеруді;
электрондық өтініш қалыптастыруды, ұсынылған құжаттарды сканерлеуді және оларды ЭЦҚ-мен растауды;
көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беруді жүзеге асырады.
Қалыптастырылған электрондық өтініш және құжаттардың сканерленген көшірмелері ЭЦҚ расталғаннан кейін онлайн режимінде көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесіне бекітуге, ал маркасын, моделін, сәйкестендіру нөмірін немесе шасси (шанақ, рамка) нөмірін, шығарылған жылын, түсін, көлемін, қозғалтқыштың қуатын, көлік құралының отыратын орындары санын көрсетудегі сәйкессіздік және (немесе) қателер түзетілген жағдайларда -Мемлекеттік корпорацияның қарау пунктіне көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесіне түседі.
Мемлекеттік корпорацияны қарау пунктінде ІІО-ның уәкілетті қызметкері 20 минут ішінде көлік құралының нөмірлік агрегаттарының, МТНБ-ның тіркеу құжаттарында көрсетілген есептік деректерге сәйкестігін тексеруді және салыстырып тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ олардың түпнұсқалығын тексереді.
Көлік құралын қарап-тексеру нәтижелері бойынша ІІО уәкілетті қызметкері 5 минут ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап-тексерудің электрондық актісін қалыптастыруды, оны ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып бекітуді, көлік құралының электрондық фотобейнелерімен және оның сәйкестендіру нөмірімен бірге көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесіне жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш, көлік құралын тексеру актісі және қажетті құжаттар топтамасы электрондық түрде келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығын электрондық өтінішпен салыстырады;
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушы өкілінің) және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында бар-жоғы тұрғысынан тексереді;
тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің бар-жоғын тексереді;
көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы шешім қабылдайды немесе ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз әрекеттерін растай отырып, Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтер өзектендірілгеннен (түзетілгеннен) кейін өтініш автоматты түрде КҚТК өндірісі үшін принтерге жіберіледі және 5 минут ішінде оны дайындау жүзеге асырылады.

Изготовленное СРТС в течение 5 минут передается поставщиком работнику Государственной корпорации в сектор выдачи документов, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услогополучателя) прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) и выдает ему новые СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ).
При выдаче готовых документов, личность владельцев транспортных средств либо их представителей идентифицируется на основании документа, удостоверяющего личность, с использованием сверки биометрических данных физического лица с информацией, содержащейся в государственных цифровых системах.
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.
69-7. При обращении услугополучателя посредством ПЦП или цифровых объектов для актуализации (корректировке) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств услугодатель в течение 20 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных в сканированном виде документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет наличие неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие цифровые системы государственных органов;
проверяет данные услугополучателя и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска, наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает предварительное решение об утверждении заявления либо об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
В случае принятия предварительного решения об утверждении заявления услугодатель в течение 5 минут направляет услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа уведомление о предоставлении транспортного средства на пункт осмотра при Государственной корпорации - при исправлении несоответствия и (или) ошибки в указании марки, модели, идентификационного номера или номера шасси (кузова, рамы), года выпуска, цвета, объема, мощности двигателя, количества посадочных мест транспортного средства.
Услугополучатель после получения уведомления предоставляет транспортное средство на пункт осмотра при Государственной корпорации, где уполномоченным сотрудником ОВД в течение 20 минут осуществляется осмотр и сверка соответствия номерных агрегатов, ГРНЗ транспортного средства, учетным данным, указанным в регистрационных документах, а также проверяется их подлинность.
При выявлении подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства, соответствующая информация незамедлительно передается в дежурную часть территориального подразделения полиции.

Дайындалған КҚТК-ны жеткізуші 5 минут ішінде Мемлекеттік корпорацияның қызметкеріне құжаттарды беру секторына береді, онда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрынғы КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) қабылдайды және оған жаңа КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) береді.
Дайын құжаттарды беру кезінде көлік құралдары иелерінің не олардың өкілдерінің жеке басы жеке тұлғаның биометриялық деректерін мемлекеттік цифрлық жүйелеріндегі мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы жеке басын куәландыратын құжат негізінде сәйкестендіріледі.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін Мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.";
69-7. Көрсетілетін қызметті алушы ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші 20 минут ішінде:
сканерленген түрде ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығын электрондық өтінішпен салыстырады;
мемлекеттік органдардың тиісті цифрлық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттілігі туралы айыппұл және (немесе) нұсқама түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының бар-жоғын тексереді;
көрсетілетін қызметті алушының және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында болуы, тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің бар-жоғы тұрғысынан тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз әрекеттерін растай отырып, Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген негіздер бойынша өтінішті бекіту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылдайды.
Өтінішті бекіту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 5 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында мемлекеттік корпорация жанындағы көлік құралын қарау пунктіне – маркасын, моделін, сәйкестендіру нөмірін немесе шассидің (шанақтың, раманың) нөмірін, шығарылған жылы, түсі, көлемі, қозғалтқыштың қуаты, көлік құралының отыратын орындарының санын көрсетудегі сәйкессіздікті және (немесе) қатені түзету туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алғаннан кейін көлік құралын Мемлекеттік корпорация жанындағы тексеру пунктіне ұсынады, онда ІІО-ның уәкілетті қызметкері 20 минут ішінде көлік құралының нөмірлік агрегаттарының, МТНБ-ның тіркеу құжаттарында көрсетілген есептік деректерге сәйкестігін тексеруді және салыстырып тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ олардың түпнұсқалығы тексеріледі.
Көлік құралын дайындаушы салған нөмірлік агрегаттардың таңбалауын қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) жою анықталған кезде тиісті ақпарат дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне беріледі.

По результатам осмотра транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД в течение 5 минут осуществляется формирование электронного акта осмотра транспортного средства согласно приложению 12 к настоящим Правилам, его утверждение с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации, направление вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства и его идентификационного номера в цифровую систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления в электронном виде заявления, акта осмотра и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет сведения об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом;
принимает решение об актуализации (корректировке) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После актуализации (корректировки) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств заявление автоматически направляется на принтер для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление.
Изготовленное СРТС в течение 5 минут передается поставщиком работнику Государственной корпорации в сектор выдачи документов, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услогополучателя) прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) и выдает ему новые СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ).
При выдаче готовых документов, личность владельцев транспортных средств либо их представителей идентифицируется на основании документа, удостоверяющего личность, с использованием сверки биометрических данных физического лица с информацией, содержащейся в государственных цифровых системах.
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.
70. Государственная услуга, связанная с государственной регистрацией транспортного средства на ограниченный срок, снятием с учета транспортных средств без последующей его регистрации через ПЦП или цифровых объектов не предоставляется.
71. При обращении в Государственную корпорацию срок оказания государственной услуги с момента сдачи документов составляет не более 90 минут, за исключением случаев необходимости предоставления транспортного средства на пункт осмотра Государственной корпорации, при котором срок оказания государственной услуги с момента сдачи документов составляет не более 120 минут (в указанный срок не включается время, необходимое для предоставления транспортного средства на пункт осмотра Государственной корпорации после получения соответствующего уведомления).

Көлік құралын қарап-тексеру нәтижелері бойынша ІІО уәкілетті қызметкері 5 минут ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап-тексерудің электрондық актісін қалыптастыруды, оны ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып бекітуді, көлік құралының электрондық фотобейнелерімен және оның сәйкестендіру нөмірімен бірге көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесіне жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш, тексеру актісі және қажетті құжаттар топтамасы электрондық түрде келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждардың төленгені туралы мәліметтерді тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз әрекеттерін растай отырып, көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтер өзектендірілгеннен (түзетілгеннен) кейін өтініш автоматты түрде КҚТК өндірісі үшін принтерге жіберіледі және 5 минут ішінде оны дайындау жүзеге асырылады.
Жеткізуші 5 минут ішінде дайындалған КҚТК-ны Мемлекеттік корпорацияның қызметкеріне құжаттарды беру секторына береді, онда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрынғы КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) қабылдайды және оған жаңа КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) береді.
Дайын құжаттарды беру кезінде көлік құралдары иелерінң не олардың өкілдерінің жеке басы жеке тұлғаның биометриялық деректерін мемлекеттік цифрлық жүйелеріндегі мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы жеке басын куәландыратын құжат негізінде сәйкестендіріледі.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін Мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.";
70. Көлік құралын шектеулі мерзімге мемлекеттік тіркеуге, көлік құралдарын ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы кейіннен тіркеусіз есептен шығаруға байланысты мемлекеттік қызмет көрсетілмейді.
71. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияға қарап тексеру пунктіне көлік құралын әкелу қажеттігі жағдайынан басқа, мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттарды тапсырған сәттен бастап 90 минуттан аспайды, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттарды тапсырған сәттен бастап 120 минуттан аспайды (көрсетілген мерзімде тиісті хабарлама алғаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның қарап тексеру пунктіне көлік құралын қамтамасыз ету үшін қажетті уақыт енгізілмейді).

При обращении через ПЦП или цифровых объектов срок оказания государственной услуги с момента сдачи документов составляет не более 60 минут, за исключением случаев необходимости предоставления транспортного средства на пункт осмотра Государственной корпорации, при котором срок оказания государственной услуги с момента сдачи документов составляет не более 120 минут (в указанный срок не включается время, необходимое для предоставления транспортного средства на пункт осмотра Государственной корпорации после получения соответствующего уведомления).
72. Принятые работником Государственной корпорации от услугополучателей в бумажном виде документы, послужившие основанием для оказания государственной услуги, сшиваются в номенклатурное дело, нумеруются, подписываются руководителем филиала Государственной корпорации и хранятся в филиале Государственной корпорации в течение трех лет, сканированные копии документов хранятся на сервере Государственной корпорации на постоянной основе.
Сведения о совершенных действиях при оказании государственных услуг через цифровые объекты, предназначенные для оказания государственных услуг, хранятся на сервере собственника цифровых объектов на постоянной основе.
73. Государственная услуга в электронном виде по снятию с учета ТС, без постановки на учет, а также при замене рамы или несущего кузова через "ПЦП" не предоставляется.";
дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Порядок оказания государственных услуг "Выдача транзитных номеров, выдача заказных номеров"
73-1. Для получения государственной услуги услугополучатели обращаются к услугодателю через филиалы Государственной корпорации, посредством ПЦП либо цифровых объектов и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственных услуг "Выдача транзитных номеров, выдача заказных номеров" согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к выдаче транзитных, заказных номеров).
73-2. При личном обращении услугополучателя (представителя услугополучателя) в Государственную корпорацию для получения государственной услуги, связанной с выдачей заказных номеров:
1) работник Государственной корпорации проверяет данные услугополучателя и сведения об оплате пошлины за выдачу заказных ГРНЗ через соответствующие государственные цифровые системы, в течение 20 минут принимает необходимый пакет документов, формирует электронное заявление в котором указывает выбранный заказной ГРНЗ, подписывает ЭЦП и направляет его услугодателю, затем выдает услугополучателю расписку о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам;

ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияға қарап тексеру пунктіне көлік құралын әкелу қажеттігі жағдайынан басқа, мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттарды тапсырған сәттен бастап 60 минуттан аспайды, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттарды тапсырған сәттен бастап 120 минуттан аспайды (көрсетілген мерзімге тиісті хабарлама алғаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның қарап тексеру пунктіне көлік құралын ұсынуға арналған қажетті уақыт кірмейді).
72. Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушылардан қағаз түрінде қабылдаған, мемлекеттік қызметті көрсету үшін негіз болған құжаттар номенклатуралық іске тігіледі, нөмірленеді, Мемлекеттік корпорация филиалының басшысы қол қояды және Мемлекеттік корпорация филиалында үш жыл бойы сақталады, құжаттардың сканерленген көшірмелері Мемлекеттік корпорация серверінде тұрақты негізде сақталады.
Мемлекеттік қызметтер көрсетуге арналған цифрлық объектілері арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде жасалған іс-әрекеттер туралы мәліметтер цифрлық объектісі меншік иесінің серверінде тұрақты негізде сақталады.";
73. КҚ есепке қоймай, есептен шығару бойынша, сондай-ақ рама немесе тірек шанақты ауыстыру кезінде электронды түрдегі мемлекеттік көрсетілетін қызмет ЦҮП арқылы ұсынылмайды.
Мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. "Транзиттік нөмірлерді беру, тапсырыс бойынша нөмірлерді беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібі
73-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорацияның филиалдары арқылы, ЦҮП не цифрлық объектілері арқылы жүгінеді және Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес "Транзиттік нөмірлерді беру, тапсырыс бойынша нөмірлерді беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Транзиттік, тапсырыс берілген нөмірлерді беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды ұсынады.
73-2. Көрсетілетін қызметті алушы (көрсетілетін қызметті алушының өкілі) Мемлекеттік корпорацияға тапсырыс нөмірлерін беруге байланысты мемлекеттік қызметті алу үшін жеке жүгінген кезде:
1) Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушының деректерін және тапсырысты МТНБ бергені үшін баждың төленгені туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелер арқылы тексереді, 20 минут ішінде қажетті құжаттар топтамасын қабылдайды, таңдалған тапсырысты МТНБ-ны көрсететін электрондық өтінішті қалыптастырады, ЭЦҚ-ға қол қояды және оны көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды, содан кейін көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау;

2) услугодатель принимает заявление, проверяет владельца (услугополучателя) и ТС на предмет нахождения их в розыске, в течение 20 минут принимает решение об утверждении заявления или об отказе в оказании государственной услуги по основаниям согласно пункту 10 Перечня основных требований к выдаче транзитных, заказных ГРНЗ;
3) после утверждения заявления на выдачу заказного ГРНЗ услугодатель вносит данные ГРНЗ в сводную заявку на изготовление и поставку ГРНЗ согласно приложению 10 к настоящим Правилам и направляет ее Поставщику для исполнения.
Если местом получения ГРНЗ указан один из отделов филиала Государственной корпорации, расположенный в городах Астана, Алматы, Шымкент, Актау, Актобе, Атырау, Костанай, Кызылорда, Павлодар, Тараз, Усть-Каменогорск, ГРНЗ изготавливаются и доставляются в соответствующий отдел филиала Государственной корпорации в течение трех рабочих дней, в остальные филиалы Государственной корпорации - в течение десяти рабочих дней;
Уведомление (извещение) о поступлении заказного ГРНЗ в филиал Государственной корпорации доставляется услугополучателю Государственной корпорацией автоматически текстовым сообщением через номер 1414 на абонентский номер сотовой связи, указанный услугополучателем в заявлении;
4) регистрация транспортного средства с присвоением заказного ГРНЗ осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 69 – 69-3 настоящих Правил (не требуется при выдаче дубликата ГРНЗ).
73-3. При личном обращении услугополучателя (представителя услугополучателя) в Государственную корпорацию для получения государственной услуги, связанной с выдачей транзитных ГРНЗ, работник Государственной корпорации в течение 20 минут принимает необходимый пакет документов, проверяет данные услугополучателя и сведения об оплате пошлины за выдачу транзитного ГРНЗ через соответствующие государственные цифровые системы, формирует электронное заявление, подписывает ЭЦП и выдает транзитные ГРНЗ.
73-4. При обращении услугополучателя посредством ПЦП или объектов цифровизации для получения государственной услуги, связанной с выдачей заказного ГРНЗ, услугополучатель заполняет электронное заявление, в котором указывает выбранный ГРНЗ, и подписывает его ЭЦП.
Рассмотрение заявления осуществляется в порядке, предусмотренном подпунктами 2) – 4) пункта 73-2 настоящих Правил, после оплаты пошлины за выбранный ГРНЗ.
73-5. При обращении услугополучателя посредством ПЦП или объектов цифровизации для получения государственной услуги, связанной с выдачей транзитного ГРНЗ, услугополучатель заполняет электронное заявление, в котором указывает выбранный им филиал Государственной корпорации для получения транзитного ГРНЗ.

2) көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдайды, иесін (көрсетілетін қызметті алушыны) және КҚ олардың іздестіруде болуы тұрғысынан тексереді, 20 минут ішінде Транзиттік, тапсырысты МТНБ беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағына сәйкес негіздер бойынша өтінішті бекіту немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды;
3) тапсырыс берілген МТНБ беруге арналған өтініш бекітілгеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес МТНБ дайындауға және жеткізуге арналған жиынтық өтінімге МТНБ деректерін енгізеді және оны орындау үшін Өнім берушіге жібереді.
Егер МТНБ алу орны ретінде Мемлекеттік корпорация филиалының Астана, Алматы, Шымкент, Ақтау, Ақтөбе, Атырау, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Тараз, Өскемен қалаларында орналасқан бөлімдерінің бірі көрсетілсе, МТНБ үш жұмыс күні ішінде дайындалып, Мемлекеттік корпорация филиалының тиісті бөліміне жеткізіледі, ал Мемлекеттік корпорацияның басқа филиаларына он жұмыс күні ішінде жеткізіледі;
Тапсырыс бойынша МТНБ-ның Мемлекеттік корпорация филиалына келіп түскені туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік корпорация арқылы автоматты түрде 1414 нөмірінен көрсетілетін қызметті алушы өтінішінде көрсетілген ұялы байланыс абоненттік нөміріне мәтіндік хабарлама түрінде жеткізіледі;
4) тапсырыс бойынша МТНБ берілген көлік құралын тіркеу осы Қағидалардың 69 – 69-3-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады (МТНБ-ның телнұсқасын беру кезінде талап етілмейді).
73-3. Көрсетілетін қызметті алушы (көрсетілетін қызметті алушының өкілі) Мемлекеттік корпорацияға транзиттік МТНБ беруге байланысты мемлекеттік қызметті алу үшін жеке жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 20 минут ішінде қажетті құжаттар топтамасын қабылдайды, көрсетілетін қызметті алушының деректерін және тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелер арқылы транзиттік МТНБ беру бажының төленгені туралы мәліметтерді тексереді, электрондық нысанды қалыптастырады өтінішті тіркейді, ЭЦҚ қол қояды және транзиттік МТНБ береді.
73-4. Көрсетілетін қызметті алушы ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы таңдалған МТНБ көрсете отырып электрондық өтінішті толтырады және оған ЭЦҚ-мен қол қояды.
Өтінішті қарау таңдалған МТНБ үшін мемлекеттік баж төленгеннен кейін осы Қағидалардың 73-2-тармағының 2) – 4) тармақшаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
73-5. Көрсетілетін қызметті алушы ЦҮП немесе цифрландыру объектілері арқылы транзиттік МТНБ беруге байланысты мемлекеттік қызметті алу үшін жүгінген кезде, көрсетілетін қызметті алушы транзиттік МТНБ алу үшін өзі таңдаған Мемлекеттік корпорация филиалын көрсететін электрондық өтінішті толтырады.

73-6. Результатом оказания государственной услуги является выдача транзитного ГРНЗ, выдача заказного ГРНЗ либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги выдается услугополучателю или его представителю по предъявлению документа, удостоверяющего личность.
Полномочия представителя физического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной нотариусом Республики Казахстан или ЭЦП доверителя.
Полномочия представителя юридического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной подписью руководителя или иного уполномоченного на то органа и печатью юридического лица (за исключением субъектов частного предпринимательства). При отсутствии печати доверенность удостоверяется нотариусом Республики Казахстан или ЭЦП доверителя.
В случае наличия оснований для отказа по государственной услуге выдача заказного ГРНЗ, предусмотренных пунктом 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача транзитных, заказных государственных регистрационных номерных знаков", услугодатель принимает предварительное решение и уведомляет услугополучателя о нем заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия административного акта.
Услугополучателю предоставляется возможность выразить свою позицию по предварительному решению в порядке, предусмотренном статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Форма выражения позиции определяется услугополучателем самостоятельно.
Заслушиванием в письменной форме признается направление предварительного решения по административному делу участнику административной процедуры с последующим получением от него возражений на данное предварительное решение в письменной (бумажной и (или) цифровой) форме.
73-7. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам на платной основе.
Государственная пошлина взимается в размерах, установленных Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс).
Государственная пошлина оплачивается наличным и безналичным способом через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз ПЦП.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Для получения государственной услуги услугополучатели обращаются к услугодателю через филиалы Государственной корпорации, посредством ПЦП или цифровых объектов и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственных услуг "Выдача дубликата государственного регистрационного номерного знака для транспортного средства" согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к выдаче дубликата ГРНЗ).";

73-6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі транзиттік МТНБ беру, тапсырысты МТНБ беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға немесе оның өкіліне жеке басын куәландыратын құжатты көрсету бойынша беріледі.
Жеке тұлға өкілінің өкілеттігі Қазақстан Республикасының нотариусы куәландырған сенімхатпен немесе сенім білдірушінің ЭЦҚ-сымен расталады.
Заңды тұлға өкілінің өкілеттігі басшының немесе оған уәкілеттік берілген өзге де органның қолымен және заңды тұлғаның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған сенімхатпен расталады. Мөр болмаған кезде сенімхатты Қазақстан Республикасының нотариусы немесе сенім білдірушінің ЭЦҚ-сы куәландырады.
"Транзиттік, тапсырысты мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көзделген тапсырысты МТНБ беруден бас тарту үшін негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылдайды және көрсетілетін қызметті алушыны ол туралы алдын ала, бірақ әкімшілік акт қабылданғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасы Әкімшілік іс жүргізу кодексінің 73-бабында көзделген тәртіппен алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіру мүмкіндігі беріледі.
Позицияны білдіру нысанын көрсетілетін қызметті алушы дербес айқындайды.
Әкімшілік рәсімге қатысушыдан осы алдын ала шешімге кейіннен жазбаша (қағаз және (немесе) сандық) нысанда қарсылық ала отырып, әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімді жіберу жазбаша нысанда тыңдау деп танылады.
73-7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік баж Қазақстан Республикасының Салық кодексінде (бұдан әрі – Салық кодексі) көзделген мөлшерлерде алынады.
Мемлекеттік баж екінші деңгейдегі банктер және жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар арқылы не ЦҮП-тің төлем шлюзі арқылы қолма-қол және қолма-қол емес тәсілмен төленеді.
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорацияның филиалдары арқылы, ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Көлік құралы үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің телнұсқасын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – МТНБ телнұсқасын беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды ұсынады.";

пункты 77, 78, 79, 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"77. При приеме документов в Государственной корпорации:
1) работник Государственной корпорации проверяет данные услугополучателя и сведения об оплате пошлины за выдачу дубликата ГРНЗ через соответствующие государственные цифровые системы, в течение 20 минут принимает необходимый пакет документов, формирует электронное заявление в котором указывает дубликат ГРНЗ, подписывает ЭЦП и направляет его услугодателю, затем выдает услугополучателю расписку о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) услугодатель принимает заявление, проверяет владельца (услугополучателя) и ТС на предмет нахождения их в розыске, в течение 20 минут принимает решение об утверждении заявления или об отказе в оказании государственной услуги по основаниям согласно пункту 10 Перечня основных требований к выдаче дубликата ГРНЗ;
3) после утверждения заявления услугодатель вносит данные дубликата ГРНЗ в сводную заявку на изготовление и поставку ГРНЗ согласно приложению 10 к настоящим Правилам и направляет ее Поставщику для исполнения.
Если местом получения ГРНЗ указан один из отделов филиала Государственной корпорации, расположенный в городах Астана, Алматы, Шымкент, Актау, Актобе, Атырау, Костанай, Кызылорда, Павлодар, Тараз, Усть-Каменогорск, ГРНЗ изготавливаются и доставляются в соответствующий отдел филиала Государственной корпорации в течение трех рабочих дней, в остальные филиалы Государственной корпорации - в течение десяти рабочих дней;
Уведомление (извещение) о поступлении дубликата ГРНЗ в филиал Государственной корпорации доставляется услугополучателю Государственной корпорацией автоматически текстовым сообщением через номер 1414 на абонентский номер сотовой связи, указанный услугополучателем в заявлении, либо посредством "личного кабинета" на ПЦП или иных цифровых объектах.
78. При обращении через ПЦП или цифровые объекты услугополучатель подает электронное заявление, указывает необходимый дубликат ГРНЗ, осуществляет уплату государственной пошлины за его выдачу и подписывает заявление ЭЦП.
Рассмотрение поданного заявления осуществляется в порядке, установленном подпунктами 2) и 3) пункта 77 настоящих Правил.
Государственная услуга по выдаче дубликата ГРНЗ в электронной форме не предоставляется.
79. Результат оказания государственной услуги – выдача дубликата ГРНЗ либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги выдается услугополучателю или его представителю по предъявлению документа, удостоверяющего личность.
Полномочия представителя физического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной нотариусом Республики Казахстан или ЭЦП доверителя.
Полномочия представителя юридического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной подписью руководителя или иного уполномоченного на то органа и печатью юридического лица (за исключением субъектов частного предпринимательства). При отсутствии печати представляется доверенность, удостоверенная нотариусом Республики Казахстан или ЭЦП доверителя.
В случае наличия оснований для отказа, предусмотренных пунктом 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача дубликата государственного регистрационного номерного знака", услугодатель принимает предварительное решение об отказе в оказании государственной услуги и уведомляет услугополучателя о нем заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия административного акта.
Услугополучателю предоставляется возможность выразить свою позицию по предварительному решению в порядке, предусмотренном статьей 73 АППК РК.
Форма выражения позиции определяется услугополучателем самостоятельно.
Заслушиванием в письменной форме признается направление предварительного решения по административному делу участнику административной процедуры с последующим получением от него возражений на данное предварительное решение в письменной (бумажной и (или) цифровой) форме.

77, 78, 79, 80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Мемлекеттік корпорацияда құжаттарды қабылдау кезінде:
1) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушының деректерін және МТНБ телнұсқасын беру үшін баж төлеу туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелер арқылы тексереді, 20 минут ішінде қажетті құжаттар топтамасын қабылдайды, электрондық өтінішті қалыптастырады, онда МТНБ телнұсқасын көрсетеді, оған ЭЦҚ-мен қол қояды және оны көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды, содан кейін көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді;
2) Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдайды, иесін (көрсетілетін қызметті алушыны) және көлік құралын іздестіруде бар-жоғын тексереді, 20 минут ішінде өтінішті бекіту немесе МТНБ телнұсқасын беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды;
3) Өтініш бекітілгеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші МТНБ телнұсқасы туралы деректерді осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес МТНБ дайындауға және жеткізуге арналған жиынтық өтінімге енгізеді және оны орындау үшін Өнім берушіге жолдайды..
Егер МТНБ алу орны ретінде Мемлекеттік корпорация филиалының Астана, Алматы, Шымкент, Ақтау, Ақтөбе, Атырау, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Тараз, Өскемен қалаларында орналасқан бөлімдерінің бірі көрсетілсе, МТНБ үш жұмыс күні ішінде дайындалып, Мемлекеттік корпорация филиалының тиісті бөліміне жеткізіледі, ал Мемлекеттік корпорацияның басқа филиаларына он жұмыс күні ішінде жеткізіледі;
МТНБ телнұсқасының Мемлекеттік корпорация филиалына келіп түскені туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік корпорация арқылы автоматты түрде 1414 нөмірінен көрсетілетін қызметті алушы өтінішінде көрсетілген ұялы байланыс абоненттік нөміріне мәтіндік хабарлама түрінде не ЦҮП немесе өзге цифрлық объектілердегі "жеке кабинет" арқылы жеткізіледі.
78. ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы электрондық өтініш береді, қажетті МТНБ телнұсқасын көрсетеді, оны беру үшін мемлекеттік бажды төлейді және өтінішке ЭЦҚ-мен қол қояды.
Берілген өтінішті қарау осы Қағидалардың 77-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
МТНБ телнұсқасын электрондық нысанда беру жөніндегі мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілмейді."
79. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі – МТНБ телнұсқасын беру не мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға немесе оның өкіліне жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде беріледі.
Жеке тұлғаның өкілінің өкілеттігі Қазақстан Республикасының нотариусы куәландырған сенімхатпен немесе сенім білдірушінің ЭЦҚ-мен расталады.
Заңды тұлғаның өкілінің өкілеттігі басшының немесе оған уәкілетті органның қолымен және заңды тұлғаның мөрімен куәландырылған сенімхатпен расталады (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда). Мөр болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының нотариусы куәландырған сенімхат немесе сенім білдірушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған сенімхат ұсынылады.
"Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің телнұсқасын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көзделген бас тарту негіздері болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылдайды және бұл туралы көрсетілетін қызметті алушыны алдын ала, бірақ әкімшілік актіні қабылдағанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушыға ҚР ӘРПК-нің 73-бабында көзделген тәртіппен алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіру мүмкіндігі беріледі.
Ұстанымды білдіру нысанын көрсетілетін қызметті алушы дербес айқындайды.
Мемлекеттік баж екінші деңгейдегі банктер және жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар арқылы не ЦҮП төлем шлюзі арқылы қолма-қол және қолма-қол емес тәсілмен төленеді.

80. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам на платной основе.
Государственная пошлина взимается в размерах, установленных Налоговым кодексом.
Государственная пошлина оплачивается наличным и безналичным способом через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз ПЦП.
81. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Жалоба на решение, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с АППК РК и Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Услугодатель, чье решение, действия (бездействия) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в вышестоящий орган, рассматривающий жалобу.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействие) работников Госкорпорации при оказании услуг через Госкорпорацию подается на имя руководителя Госкорпорации, либо в уполномоченный орган в сфере цифровизации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.";

80. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік баж Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген мөлшерлерде алынады.
Мемлекеттік баж екінші деңгейдегі банктер және жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар арқылы не ЦҮП төлем шлюзі арқылы қолма-қол және қолма-қол емес тәсілмен төленеді.
81. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым ҚР ӘРПК-ге және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің басшысына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын жоғары тұрған органның әкімшілік ісіне жібереді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органның әкімшілік ісіне жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация жұмыскерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не цифрландыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";

дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Порядок оказания государственной услуги "Предоставление информации о наличии автотранспортных средств
80-1. Для получения государственной услуги услугополучатели обращаются к услугодателю посредством ПЦП или иных цифровых объектов и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление информации о наличии автотранспортных средств" согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам (далее - Перечень основных требований к предоставлению информации о наличии автотранспортных средств).
Государственная услуга через Государственную корпорацию не оказывается.
80-2. При обращении услугополучателя посредством ПЦП или иных цифровых объектов услугополучатель заполняет электронное заявление о получении информации о наличии автотранспортных средств и подписывает его ЭЦП.
Услугодатель принимает заявление и в течение 20 минут проверяет данные услугополучателя, а также его полномочия на получение информации о наличии автотранспортных средств, после направляет услугополучателю в его "личный кабинет" справку о наличии транспортных средств, зарегистрированных за услугополучателем.
80-3. Результат оказания государственной услуги – предоставление информации о наличии траспортных средств зарегистрированных за услугополучателем, согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги выдается услугополучателю или его представителю по предъявлению документа, удостоверяющего личность.
При этом полномочия представителя физического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной нотариусом Республики Казахстан или ЭЦП доверителя.
Полномочия представителя юридического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной подписью руководителя или иного уполномоченного на то органа и печатью юридического лица (за исключением субъектов частного предпринимательства). При отсутствии печати предоставляется доверенность, удостоверенная нотариусом Республики Казахстан или ЭЦП доверителя.";
приложение 7 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 7-1 к Правилам согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 8 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 8-1 к Правилам согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 8-2 к Правилам согласно приложению 5 к настоящему приказу;

мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"7-1-тарау. Автокөлік құралдарының бар-жоғы туралы ақпаратты ұсыну" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібі
80-1. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге ЦҮП немесе өзге де цифрлық объектілер арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес "Автокөлік құралдарының бар-жоғы туралы ақпаратты ұсыну" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі - Автокөлік құралдарының болуы туралы ақпарат беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілмейді.
80-2. Көрсетілетін қызметті алушы ЦҮП немесе өзге де цифрлық объектілер арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы автокөлік құралдарының болуы туралы ақпаратты алу туралы электрондық өтінішті толтырады және оған ЭЦҚ-мен қол қояды.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдайды және 20 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушының деректерін, сондай-ақ оның автокөлік құралдарының болуы туралы ақпарат алуға өкілеттігін тексереді, содан кейін көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті алушыда тіркелген көлік құралдарының болуы туралы анықтаманы жібереді.
80-3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі - осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушыда тіркелген көлік құралдарының болуы туралы ақпаратты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ұсыну.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға немесе оның өкіліне жеке басын куәландыратын құжатты көрсету бойынша беріледі.
Бұл ретте жеке тұлға өкілінің өкілеттігі Қазақстан Республикасының нотариусы куәландырған сенімхатпен немесе сенім білдірушінің ЭЦҚ-мен расталады.
Заңды тұлға өкілінің өкілеттігі басшының немесе оған уәкілеттік берілген өзге де органның қолымен және заңды тұлғаның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған сенімхатпен расталады. Мөр болмаған кезде Қазақстан Республикасының нотариусы куәландырған сенімхат немесе сенім білдірушінің ЭЦҚ ұсынылады.";
Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 7-1-қосымшамен толықтырылсын;
Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 8-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 8-2-қосымшамен толықтырылсын;

приложение 13 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
в приложении 9 заголовок изложить в следующей редакции:
"Сводная заявка на изготовление и поставку заказных, дубликатов государственных регистрационных номерных знаков на ________________________ 20__ г.";
в Правилах подготовки водителей механических транспортных средств, утвержденных указанным приказом:
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Учет учебных организаций и регистрация учебных групп осуществляются посредством цифровой системы уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения (далее – ЦС "Автошкола").
Поступившее в уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения от учебной организации уведомление о начале деятельности является основанием для регистрации и учета учебной организации в ЦС "Автошкола".
Регистрация учебной организации в ЦС "Автошкола" осуществляется в день поступления в уполномоченный орган соответствующего уведомления (при поступлении уведомления после 18.00 часов рабочего времени, в выходные и праздничные дни регистрация учебной организации в ЦС "Автошкола" осуществляется следующим рабочим днем).
Регистрация учебных групп в ЦС "Автошкола" осуществляется уполномоченным органом на основании приказа учебной организации по присвоенному ей уникальному коду в течение пяти рабочих дней.
ЦС "Автошкола" предусматривает форматно-логический контроль, который не допускает:
1) регистрацию учебных групп численностью более тридцати человек;
2) включение обучаемых в ранее зарегистрированные учебные группы;
3) получение свидетельства об окончании курсов обучения в случае не прохождения обучаемым полного курса обучения согласно типовым программам подготовки водителей транспортных средств, а также при получении отрицательных оценок по результатам итоговой аттестации в учебной организации.
Допускается ведение регистрации учебных групп с использованием цифровой системы профессиональных объединений по подготовке водителей транспортных средств, подключаемой посредством интеграционного сервиса к ЦС "Автошкола".";
пункты 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"18. Обучающимся лицам, получившим положительные оценки по результатам экзаменов при проведении итоговой аттестации в учебной организации, оформляется электронное свидетельство об окончании курсов обучения (далее - свидетельство) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
19. Свидетельство содержит уникальный код учебной организации, оформившей свидетельство.
Свидетельство действительно в течение двух лет после окончания курсов обучения.

Қағидаларға 13-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
9-қосымшаның тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
20 __ жылғы"___"___________ мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің телнұсқаларын дайындауға және жеткізуге жиынтық өтінім";
Аталған бұйрықпен бекітілген Механикалық көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау қағидаларында:
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Оқу ұйымдарын есепке алу және оқу топтарын тіркеу жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның цифрлық жүйесі арқылы (бұдан әрі – "Автомектеп" ЦЖ) жүзеге асырылады.
Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органға оқыту ұйымынан келіп түскен жұмысының басталғаны туралы хабарлама "Автомектеп" ЦЖ-де оқуды ұйымдастыруды тіркеу және есепке алу үшін негіздеме болып табылады.
Оқыту ұйымын "Автомектеп" ЦЖ-де тіркеу тиісті хабарлама уәкілетті органға түскен күні жүзеге асырылады (хабарлама жұмыс уақытының 18.00-ден кейін, демалыс және мереке күндері түскен жағдайда тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Оқу топтарын "Автомектеп" ЦЖ-де тіркеу оқыту ұйымына берілген бірегей код бойынша оқыту ұйымының бұйрығы негізінде уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
"Автомектеп" ЦЖ форматты-логикалық бақылауды көздейді, ол:
1) саны отыз адамнан асатын оқу топтарын тіркеуге;
2) бұрын тіркелген оқу топтарында білім алушыларды қосуға;
3) көлік құралдарының жүргізушілерді даярлаудың үлгілік бағдарламаларына сәйкес білім алушы толық оқу курсынан өтпеген жағдайда, сондай-ақ оқыту ұймында қорытынды аттестаттау нәтижелері бойынша теріс баға алған кезде оқу курстарын аяқтағаны туралы куәлік алуға жол бермейді.
"Автомектеп" ЦЖ-ге біріктірілген сервисі арқылы қосылатын көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау жөніндегі кәсіптік бірлестіктердің цифрлық жүйесін пайдалана отырып, оқу топтарын тіркеуді жүргізуге жол беріледі.";
18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Оқу ұйымында қорытынды аттестаттау өткізу кезінде емтихандардың нәтижелері бойынша оң баға алған білім алушы адамдарға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқыту курсын аяқтағаны туралы электрондық куәлік (бұдан әрі – куәлік) ресімделеді.
19. Куәлікте оны ресімдеген оқу ұйымының бірегей коды көрсетіледі. Куәлік оқыту курсын аяқтаған күннен бастап екі жыл бойы жарамды.

20. Свидетельство не является документом, предоставляющим право на управление МТС, а представляется в электронном виде при сдаче экзаменов для получения водительского удостоверения на право управления МТС соответствующих категорий и подкатегорий.";
пункт 21 исключить;
приложение 3 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
в Правилах приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденных указанным приказом:
пункт 11-1 изложить в следующей редакции:
"11-1. Для сдачи теоретического или практического экзаменов кандидаты в водители подают заявление через портал цифрового правительства (далее –ПЦП), цифровые объекты (цифровые системы банков второго уровня) (далее – цифровые объекты), или посредством обращения к оператору услуг.
При обращении через ПЦП, цифровые объекты кандидат в водители проходит идентификацию путем сверки биометрических данных лица со сведениями, содержащимися в государственных цифровых системах. После в "личном кабинете" кандидата в водители отражается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
При обращении к оператору услуг кандидат в водители предъявляет документ, удостоверяющий личность, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (далее – цифровой документ).
Работник оператора услуг сверяет документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ со сведениями, содержащимися в государственных цифровых системах (для идентификации).
В случаях отрицательного результата идентификации личности кандидата в водители непосредственно перед проведением экзамена, в том числе путем биометрической сверки, составляется акт о не прохождении идентификации личности по форме, определяемой Госкорпорацией, с внесением соответствующих сведений в цифровую систему.
Кандидату в водители отказывается в последующей сдаче теоретического или практического экзаменов на основании акта о не прохождении им идентификации личности в течение 6 месяцев с даты оформления указанного акта.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Результат теоретического экзамена, а также информация о правильности ответов на вопросы отображаются на экране монитора АРМ кандидата в водители только по окончании ответов на все вопросы либо по истечении установленного времени. Одновременно на экран выводится экзаменационный лист с номерами выбранных и правильных ответов, а также затраченное на теоретический экзамен время.
По истечении отведенного времени сдача теоретического экзамена автоматически завершается.
При несогласии кандидата в водители с результатами теоретического экзамена, кандидат в водители имеет право подать апелляцию о несогласии с результатами теоретического экзамена в уполномоченный орган с использованием фото и видеоматериалов.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

20. Куәлік МКҚ басқаруға құқық беретін құжат болып табылмайды, ол тиісті санаттағы және кіші санаттағы МКҚ басқару құқығына жүргізуші куәлігін алу үшін емтихандар тапсыру кезінде ұсынылады.";
21-тармақ алып тасталсын;
Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Аталған бұйрықпен бекітілген Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидаларында:
11-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1. Теориялық немесе практикалық емтихандарды тапсыру үшін жүргізушілікке кандидаттар цифрлық үкімет порталы (бұдан әрі - ЦҮП), цифрлық объектілері (екінші деңгейдегі банктердің цифрлық объектілер) (бұдан әрі – цифрлық объектілер) арқылы немесе көрсетілетін қызметтер операторына жүгіну арқылы өтініш береді.
Жүргізушілікке кандидат ЦҮП, цифрлық объектілер арқылы жүгінген кезде адамның биометриялық деректерін мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы сәйкестендіруден өтеді. Бұдан кейін жүргізушілікке кандидаттың "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы статусы көрсетіледі.
Қызмет операторына жүгінген кезде жүргізушілікке кандидат жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжатты (бұдан әрі – цифрлық құжат) ұсынады.
Қызмет операторының қызметкері жеке басты куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжатты мемлекеттік цифрлық жүйелердегі мәліметтермен салыстырады (сәйкестендіру үшін).
Тікелей емтихан өткізер алдында, оның ішінде биометриялық салыстыра тексеру жолымен емтихан тапсыратын адамды сәйкестендірудің теріс нәтижесі болған жағдайларда цифрлық жүйеге тиісті мәліметтерді енгізе отырып, Мемлекеттік корпорация белгілеген нысан бойынша жеке бастың сәйкестендіруден өтпегені туралы акті жасалады.
Жүргізушілікке кандидатқа көрсетілген актіні ресімдеген күннен бастап 6 ай ішінде жеке басын сәйкестендіруден өтпегені туралы акт негізінде теориялық немесе практикалық емтихандарды одан әрі тапсырудан бас тартылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Теориялық емтиханның нәтижесі, сондай-ақ сұрақтарға жауаптардың дұрыстығы туралы ақпарат жүргізушілікке кандидаттың АЖО мониторының экранында барлық сұрақтарға жауаптар аяқталғаннан кейін немесе белгіленген уақыт өткеннен кейін ғана көрсетіледі. Сонымен қатар экранда таңдалған және дұрыс жауаптардың нөмірлері көрсетілген емтихан парағы, сондай-ақ теориялық емтиханға жұмсалған уақыт көрсетіледі.
Бөлінген уақыт өткеннен кейін теориялық емтихан автоматты түрде аяқталады.
Жүргізушілікке кандидат теориялық емтихан нәтижелерімен келіспеген жағдайда фото және бейнематериалдар пайдалана отырып жүргізушілікке кандидат уәкілетті органға теориялық емтихан нәтижелерімен келіспегені туралы апелляция беруге құқылы.";
22-тармақ мындай редакцияда жазылсын;

"22. Результат теоретического экзамена с АРМ кандидата в водители передается на ЦП для распечатки экзаменационного листа и протокола результатов экзамена согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, которые подписываются кандидатом в водители.
Сведения о результатах сдачи экзамена передаются в личный кабинет кандидата в водители на ПЦП, в цифровые объекты, а также в соответствующие цифровые системы государственных органов.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Оценка "СДАЛ" выставляется, когда кандидат в водители в отведенное время ответил правильно не менее чем на 32 вопроса. В противном случае кандидату в водители выставляется оценка "НЕ СДАЛ".
Отсутствие ответа на вопрос считается как неправильный ответ.
Положительный результат теоретического экзамена действует два года с момента его получения.";
пункт 40-1 изложить в следующей редакции:
"40-1. Сведения о типе трансмиссии транспортного средства, на котором сдан практический экзамен, в графу "Особые отметки" водительского удостоверения не вносятся.";
пункт 75-1 изложить в следующей редакции:
"75-1. В случаях отсутствия автоматизированного автодрома и его неисправности, отсутствия транспортного средства либо его неисправности, а также для граждан, обучившихся по программе подготовки водителей механических транспортных средств категорий "В", "С", а также подкатегории "С1" по направлениям местных органов военного управления в образовательных учреждениях Министерства обороны и Национальной гвардии Республики Казахстан для дальнейшего их призыва на срочную воинскую службу на должности водительского состава в городах Астана, Алматы, Шымкент и областных центрах практический экзамен принимается экзаменационной комиссией (далее - Комиссия).
Свидетельство об окончании курсов подготовки водителей, выданное образовательными учреждениями Министерства обороны и Национальной гвардии Республики Казахстан по направлениям местных органов военного управления, действительно в течение двух лет после окончания курсов обучения.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Для получения водительского удостоверения кандидатом в водители представляются:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности) или в электронной форме из сервиса цифровых документов;
2) медицинская справка;
3) документ, подтверждающий уплату государственной пошлины;
4) свидетельство об окончании курсов.
Медицинская справка и свидетельство об окончании курсов предоставляются в электронном виде посредством цифровых систем уполномоченных органов.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:

"22. Теориялық емтиханның нәтижесі жүргізушілікке кандидаттың АЖО бар емтихан парағын және емтихан нәтижелерінің хаттамасын басып шығару үшін ОП-ге осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес беріледі, оларға жүргізушілікке кандидат қол қояды.
Емтихан тапсыру нәтижелері туралы мәліметтер жүргізушілікке кандидаттың жеке кабинетіне ЦҮП-ге, цифрлық объектілерге, сондай-ақ мемлекеттік органдардың тиісті цифрлық жүйелеріне беріледі.";
23-тармақ мындай редакцияда жазылсын;
"23. Егер жүргізушілікке кандидат бөлінген уақытта кем дегенде 32 сұраққа дұрыс жауап берсе, "ТАПСЫРДЫ" деген баға қойылады. Керісінше жағдайда жүргізушілікке кандидатқа "ТАПСЫРҒАН ЖОҚ" деген баға қойылады.
Сұраққа жауаптың болмауы қате жауап ретінде есептеледі.
Теориялық емтиханның оң нәтижесі оны алған сәттен бастап екі жыл жарамды.";
40-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40-1. Практикалық емтихан тапсырылған көлік құралының трансмиссия түрі туралы мәліметтер жүргізуші куәлігінің "Ерекше белгілер" бағанына енгізілмейді.";
75-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75-1. Автоматтандырылған автодром болмаған және оның ақауы болған, көлік құралы болмаған не оның ақауы болған жағдайларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі мен Ұлттық ұланның білім беру мекемелерінде жергілікті әскери басқару органдарының жолдамалары бойынша "B", "C" санаттарындағы және "C1" кіші санатындағы механикалық көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау бағдарламасы бойынша оқыған азаматтар үшін оларды одан әрі Астана, Алматы, Шымкент қалаларында және облыс орталықтарында жүргізуші құрамының лауазымдарына мерзімді әскери қызметке шақыру үшін практикалық емтиханды емтихан комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) қабылдайды.
Жергілікті әскери басқару органдарының жолдамалары бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі мен Ұлттық ұланның білім беру мекемелері берген жүргізушілерді даярлау курстарын бітіргені туралы куәлік оқыту курстарын бітіргеннен кейін екі жыл бойы жарамды";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Жүргізуші куәлігін алу үшін жүргізушіге кандидат мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық түрде;
2) медициналық анықтама;
3) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
4) оқу курстарын аяқтағаны туралы куәлік ұсынады. Медициналық анықтама мен оқыту курстарын аяқтағаны туралы куәлік уәкілетті органдардың цифрлық жүйелері арқылы электрондық түрде ұсынылады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"80. Для получения водительского удостоверения в связи с его заменой, лицом предоставляются документы, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 77 настоящих Правил, и ранее выданное водительское удостоверение, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) документ, подтверждающий изменение анкетных данных.
При обращении посредством ПЦП документ, указанный в подпункте 2) пункта 77 настоящих Правил, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) документ, подтверждающий перемену анкетных данных, предоставляются в сканированной форме.
При этом, оплату государственной пошлины можно произвести через платежный шлюз ПЦП.
Документ, указанный в подпункте 2) пункта 77 предоставляется в случае обмена водительского удостоверения в связи с окончанием срока его действия.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. В водительское удостоверение с разрешенной категорией "С", выдаваемое лицам, прошедшим обучение по направлениям местных органов военного управления и не достигшим двадцатиоднолетнего возраста, вносится отметка "Для транспорта Вооруженных сил Республики Казахстан".
Указанные водительские удостоверения подлежат замене по достижению водителем двадцатиоднолетнего возраста.";
пункты 99 и 100 изложить в следующей редакции:
"99. Изготовление водительских удостоверений осуществляет предприятие (далее – Поставщик) в соответствии с договором, заключаемым с МВД.
100. Хранение изготовленных, но не выданных водительских удостоверений осуществляется в филиалах Государственной корпорации в сейфах или металлических шкафах в сухих, изолированных помещениях, оснащенных оконными решетками, обитыми металлом дверьми с надежными запорами и охранно-пожарной сигнализацией в течение 30 календарных дней с даты их изготовления.
После истечения 30 календарных дней хранения изготовленные и невостребованные водительские удостоверения передаются ответственным работником Государственной корпорацией Поставщику по акту приема-передачи для их последующего уничтожения.
При этом после истечения 30 календарных дней хранения изготовленных водительских удостоверений и их уничтожения, по волеизъявлению владельца ему выдается новое водительское удостоверение в порядке, предусмотренном Главой 4 настоящих Правил.";
пункты 104-2, 104-3, 105, 105-4 и 106 изложить в следующей редакции:
"104-2. При обращении через ПЦП, цифровые объекты:
услугополучатель осуществляет вход в "личный кабинет", где заполняет в электронном виде заявление на выдачу водительского удостоверения (за исключением первичного получения водительского удостоверения и после лишения права управления транспортными средствами) с указанием филиала Госкорпорации, в котором он желает получить водительское удостоверение, производит фотографирование либо прикрепляет выбранную им фотографию и направляет заявление услугодателю;
услугодатель после автоматической проверки наличия своевременно неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, вступившего в законную силу решения суда о временном запрещении выдавать услугополучателю водительское удостоверение либо о приостановлении действия ранее выданного ему водительского удостоверения или о лишении его права управления транспортными средствами, медицинских противопоказаний, а также проверки на предмет нахождения услугополучателя в розыске через соответствующие информационные ресурсы государственных органов в течение 15 минут принимает решение об утверждении выдачи водительского удостоверения или отказе в оказании государственной услуги.
При нахождении данных услугополучателя в базе розыска услугодатель незамедлительно передает соответствующую информацию в дежурную часть территориального подразделения полиции.
В случае утверждения выдачи водительского удостоверения услугодатель направляет услугополучателю в "личный кабинет" уведомление о необходимости оплаты государственной пошлины.
После оплаты государственной пошлины заявление автоматически поступает в филиал Госкорпорации, выбранный услугополучателем при заполнении заявления, где в течение 5 минут поставщиком производится распечатка водительского удостоверения.
При обращении услугополучателя в филиал Госкорпорации, указанный в заявлении, изготовленное водительское удостоверение подлежит выдаче после сдачи услугополучателем прежнего водительского удостоверения в течение 10 минут.

"80. Оны ауыстыруға байланысты жүргізуші куәлігін алу үшін тұлға осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және бұрын берілген жүргізуші куәлігін, ал тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген кезде сауалнама деректерінің өзгергенін растайтын құжатты ұсынады.
ЦҮП арқылы жүгінген кезде осы Қағидалардың 77-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжат, ал тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен кезде сауалнамалық деректері өзгергенін растайтын құжат сканерленген нысанда ұсынылады.
Бұл ретте мемлекеттік бажды төлеуді ЦҮП төлем шлюзі арқылы жүргізуге болады.
77-тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжат жүргізуші куәлігінің жарамдылық мерзімінің аяқталуына байланысты алмастырылған жағдайда ұсынылады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын;
"90. Жергілікті әскери басқару органдарының жолдамалары бойынша оқудан өткен адамдарға берілетін жүргізуші куәлігіне "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің көлігі үшін" деген белгі қойылады.
Аталған жүргізуші куәліктері жүргізуші жиырма бір жасқа толған кезде ауыстырылуға тиіс.";
99 және 100-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Жүргізуші куәліктерін дайындауды ІІМ-мен жасалған шартқа сәйкес кәсіпорын (бұдан әрі – Жеткізуші) жүзеге асырады.
"100. Дайындалған, бірақ берілмеген жүргізуші куәліктерін сақтау Мемлекеттік корпорацияның филиалдарында сейфтерде немесе металл шкафтарда, терезелері темір торлармен жабдықталған, есіктері металмен қапталған, сенімді құлыптары және күзет-өрт дабыл жүйесі бар құрғақ, оқшауланған үй-жайларда олар дайындалған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жүзеге асырылады.
Сақтау мерзімі күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін дайындалған және талап етілмеген жүргізуші куәліктері Мемлекеттік корпорацияның жауапты қызметкері оларды кейіннен жою үшін қабылдау-тапсыру актісі бойынша Жеткізушіге беріледі.
Бұл ретте дайындалған жүргізуші куәліктерін сақтау және оларды жойғаннан кейін соң күнтізбелік отыз күн өткеннен соң иесінің еркін білдіруі бойынша оған осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген тәртіппен жаңа жүргізуші куәлігі беріледі.";
104-2, 104-3, 105, 105-4 және 106-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"104-2. ЦҮП немесе цифрлық объектілері арқылы жүгінген кезде:
көрсетілетін қызметті алушы "Жеке кабинетке" кіруді жүзеге асырады, онда жүргізуші куәлігін алуға ниет білдірген Мемлекеттік корпорация филиалын көрсете отырып, жүргізуші куәлігін беруге арналған өтінішті (жүргізуші куәлігін бастапқы алуды қоспағанда және көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін) электрондық түрде толтырады, суретке түсіреді не өзі таңдаған фотосуретті тіркейді және көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жібереді;
көрсетілетін қызметті беруші айыппұл және (немесе) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқама түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы уақтылы орындалмаған қаулының, көрсетілетін қызметті алушыға жүргізуші куәлігін беруге уақытша тыйым салу туралы не оған бұрын берілген жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы немесе оны көлік құралдарын басқару құқығынан айыру туралы заңды күшіне енгізілген сот шешімінің,медициналық қарсы көрсетілімдердіңболуын автоматты түрде тексергеннен кейін, сондай-ақ мемлекеттік органдардың тиісті цифрлық ресурстары арқылы көрсетілетін қызметті алушының іздестіруде болу мәніне тексеру жүргізгеннен кейінжүргізуші куәлігін беруді бекіту туралы немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешімді 15 минут ішінде қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының деректері іздестіру базасында болған кезде көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпаратты дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне береді.
Жүргізуші куәлігі берілген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік бажды төлеу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Мемлекеттік баж төленгеннен кейін өтінішті толтыру кезінде көрсетілетін қызметті алушы таңдаған Мемлекеттік корпорацияның филиалына автоматты түрде келіп түседі, онда 5 минут ішінде өнім беруші жүргізуші куәлігін басып шығарады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініште көрсетілген Мемлекеттік корпорацияның филиалына жүгінген кезде дайындалған жүргізуші куәлігі көрсетілетін қызметті алушы бұрынғы жүргізуші куәлігін тапсырғаннан кейін 10 минут ішінде берілуі тиіс.

104-3. После выполнения действий, предусмотренных пунктами 104-1 и 104-2 настоящих Правил, государственная услуга считается завершенной.
Результат оказания государственной услуги выдается услугополучателю или его представителю по предъявлению документа, удостоверяющего личность.
При этом полномочия представителя физического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной нотариусом Республики Казахстан или ЭЦП доверителя.
Водительское удостоверение в электронном виде формируется и отображается в сервисе цифровых документов после его фактической выдачи.
Принятые работником Госкорпорации от услугополучателей в бумажном виде документы, послужившие основанием для оказания государственной услуги, сшиваются в номенклатурное дело, нумеруются, подписываются руководителем филиала Госкорпорации и хранятся в филиале Госкорпорации в течение трех лет, сканированные копии документов хранятся на сервере Госкорпорации на постоянной основе.
Сведения о совершенных действиях при оказании государственных услуг через цифровые объекты хранятся на сервере собственника объекта цифровизации на постоянной основе.
105. При получении государственной услуги в Госкорпорации, посредством ПЦП, цифровых объектов оплата государственной пошлины производится через платежный шлюз ПЦП.
Государственная услуга оказывается в порядке электронной очереди без ускоренного обслуживания.
105-4. При получении государственной услуги в Госкорпорации, посредством ПЦП, цифровых объектов оплата государственной пошлины производится через платежный шлюз ПЦП.
106. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействие) работников Госкорпорации при оказании услуг через Госкорпорацию подается на имя руководителя Госкорпорации, либо в уполномоченный орган в сфере цифровизации.";

104-3. Осы Қағидалардың 104-1 және 104-2-тармақтарында көзделген іс- әрекеттер орындалғаннан кейін мемлекеттік көрсетілетін қызмет аяқталған болып есептеледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға немесе оның өкіліне жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде беріледі.
Бұл ретте жеке тұлғаның өкілінің өкілеттігі Қазақстан Республикасының нотариусы куәландырған сенімхатпен немесе сенім білдірушінің ЭЦҚ-мен расталады.
Жүргізуші куәлігі электрондық түрде оны нақты бергеннен кейін цифрлық құжаттар сервисінде қалыптастырылады және көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушылардан Мемлекеттік корпорация қызметкері қағаз түрінде қабылдаған, мемлекеттік қызметті көрсету үшін негіз болған құжаттар номенклатуралық іске тігіледі, нөмірленеді, Мемлекеттік корпорация филиалының басшысы қол қояды және үш жыл бойы Мемлекеттік корпорация филиалында сақталады, құжаттардың сканерленген көшірмелері Мемлекеттік корпорация серверінде тұрақты негізде сақталады.
Цифрлық объектілері арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде жасалған іс-әрекеттер туралы мәліметтер цифрлық объектінің меншік иесінің серверінде тұрақты негізде сақталады.
105. Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорацияда, ЦҮП және цифрлық объектілер арқылы алған кезде мемлекеттік бажды төлеу ЦҮП төлем шлюзі арқылы жүргізіледі.
Мемлекеттік қызмет жеделдетілген қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібінде көрсетіледі.
105-4. Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорацияда ЦҮП, цифрлық объектілер арқылы алған кезде мемлекеттік бажды төлеу ЦҮП төлем шлюзі арқылы жүргізіледі.
106. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешімі, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағымы ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не цифрландыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.";

приложение 14 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать седьмого, тридцать восьмого, сорокового, сорок первого, сорок пятого, пятьдесят второго, шестьдесят первого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят второго, семьдесят третьего, семьдесят четвертого, семьдесят пятого, восемьдесят третьего, восемьдесят восьмого, девяносто второго, девяносто третьего, девяносто пятого, девяносто шестого, девяносто седьмого, девяносто восьмого, девяносто девятого, сотого, сто второго, сто третьего, сто четвертого, сто пятого, сто девятого, сто двенадцатого, сто пятнадцатого, сто двадцать третьего, сто двадцать пятого, сто тридцать второго, сто тридцать четвертого, сто тридцать восьмого, сто сорокового, сто сорок пятого, сто сорок седьмого, сто пятьдесят второго, сто пятьдесят пятого, сто шестьдесят четвертого, сто шестьдесят восьмого, сто семьдесят первого, сто семьдесят третьего, сто восемьдесят первого, сто восемьдесят третьего, сто восемьдесят пятого, сто девяносто первого, сто девяносто седьмого, сто девяносто девятого, двести первого, двести третьего, двести седьмого, двести девятого, двести пятнадцатого, двести шестнадцатого, двести восемнадцатого, двести двадцать девятого, двести тридцатого, двести тридцать первого, двести тридцать второго, двести тридцать четвертого, двести тридцать восьмого, двести тридцать девятого, двести пятьдесят второго, двести шестьдесят первого, двести шестьдесят четвертого, двести шестьдесят шестого, двести шестьдесят восьмого, двести восемьдесят третьего, двести восемьдесят четвертого, двести восемьдесят пятого, двести восемьдесят шестого, двести восемьдесят седьмого, двести восемьдесят восьмого, двести девяносто второго, триста первого, триста второго, триста третьего, триста четвертого, триста пятого, триста шестого, триста двенадцатого, триста четырнадцатого, триста двадцать четвертого, триста двадцать шестого, триста тридцатого, триста тридцать первого, триста тридцать третьего, триста тридцать четвертого, триста сорок четвертого, триста сорок пятого, триста сорок седьмого, триста пятьдесят пятого, триста пятьдесят седьмого, триста пятьдесят восьмого, триста шестидесятого и триста шестьдесят седьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.

көрсетілген Қағидаларға 14-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсын орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 16 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармақтың он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз жетінші, отыз сегізінші, қырықыншы, қырық бірінші, қырық бесінші, елу екінші, алпыс бірінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, сексен үшінші, сексен жетінші, тоқсан бірінші, тоқсан екінші, тоқсан төртінші, тоқсан бесінші, тоқсан алтыншы, тоқсан жетінші, тоқсан сегізінші, тоқсан тоғызыншы, жүзінші, жүз бірінші, жүз екінші, жүз үшінші, жүз жетінші, жүз оныншы, жүз он үшінші, жүз жиырма бірінші, жүз жиырма үшінші, жүз отызыншы, жүз отыз екінші, жүз отыз алтыншы, жүз отыз сегізінші, жүз қырық үшінші, жүз қырық бесінші, жүз елу бірінші, жүз елу төртінші, жүз алпыс үшінші, жүз алпыс жетінші, жүз жетпісінші, жүз жетпіс екінші, жүз сексенінші, жүз сексен екінші, жүз сексен төртінші, жүз тоқсаныншы, жүз тоқсан алтыншы, жүз тоқсан сегізінші, екі жүзінші, екі жүз екінші, екі жүз алтыншы, екі жүз сегізінші, екі жүз он төртінші, екі жүз он бесінші, екі жүз он жетінші, екі жүз жиырма сегізінші, екі жүз жиырма тоғызыншы, екі жүз отызыншы, екі жүз отыз бірінші, екі жүз отыз үшінші, екі жүз отыз жетінші, екі жүз отыз сегізінші, екі жүз елу бірінші, екі жүз алпысыншы, екі жүз алпыс үшінші, екі жүз алпыс бесінші, екі жүз алпыс жетінші, екі жүз сексен екінші, екі жүз сексен үшінші, екі жүз сексен төртінші, екі жүз сексен бесінші, екі жүз сексен алтыншы, екі жүз сексен жетінші, екі жүз тоқсан бірінші, үш жүзінші, үш жүз бірінші, үш жүз екінші, үш жүз үшінші, үш жүз төртінші, үш жүз бесінші, үш жүз он бірінші, үш жүз он үшінші, үш жүз жиырма үшінші, үш жүз жиырма бесінші, үш жүз жиырма тоғызыншы, үш жүз отызыншы, үш жүз отыз екінші, үш жүз отыз үшінші, үш жүз қырық төртінші, үш жүз қырық алтыншы, үш жүз елу төртінші, үш жүз елу алтыншы, үш жүз елу жетінші, үш жүз елу тоғызыншы және үш жүз алпыс алтыншы абзацтарын қоспағанда, оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

5. Установить, что до 12 июля 2026 года:
1) абзацы двести седьмой, двести девятый, двести пятнадцатый, двести шестнадцатый, двести восемнадцатый, двести двадцать девятый, двести тридцать первый, двести тридцать четвертый, двести тридцать восьмой, двести тридцать девятый, двести пятьдесят второй и двести шестьдесят первый настоящего приказа действуют в следующей редакции:
"73-1. Для получения государственной услуги услугополучатели обращаются к услугодателю через филиалы Государственной корпорации, посредством ПЭП либо объектов информатизации и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственных услуг "Выдача транзитных номеров, выдача заказных номеров" согласно приложению 7-1 к Правилам (далее – Перечень основных требований к выдаче транзитных, заказных номеров).";
"1) работник Государственной корпорации проверяет данные услугополучателя и сведения об оплате пошлины за выдачу заказных ГРНЗ через соответствующие государственные системы информатизации, в течение 20 минут принимает необходимый пакет документов, формирует электронное заявление в котором указывает выбранный заказной ГРНЗ, подписывает ЭЦП и направляет его услугодателю, затем выдает услугополучателю расписку о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам";
"73-3. При личном обращении услугополучателя (представителя услугополучателя) в Государственную корпорацию для получения государственной услуги, связанной с выдачей транзитных ГРНЗ, работник Государственной корпорации в течение 20 минут принимает необходимый пакет документов, проверяет данные услугополучателя и сведения об оплате пошлины за выдачу транзитного ГРНЗ через соответствующие государственные информационные системы, формирует электронное заявление, подписывает ЭЦП и выдает транзитные ГРНЗ.";
"73-4. При обращении услугополучателя посредством ПЭП или объектов информатизации для получения государственной услуги, связанной с выдачей заказного ГРНЗ, услугополучатель заполняет электронное заявление, в котором указывает выбранный ГРНЗ, и подписывает его ЭЦП.";
"73-5. При обращении услугополучателя посредством ПЭП или объектов информатизации для получения государственной услуги, связанной с выдачей транзитного ГРНЗ, услугополучатель заполняет электронное заявление, в котором указывает выбранный им филиал Государственной корпорации для получения транзитного ГРНЗ."
"Государственная пошлина оплачивается наличным и безналичным способом через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз ПЭП.";

5. 2026 жылғы 12 шілдеден бастап мыналар былай белгіленсін:
1) екі жүз алтыншы, екі жүз сегізінші, екі жүз он төртінші, екі жүз он бесінші, екі жүз он жетінші, екі жүз жиырма сегізінші, екі жүз отызыншы, екі жүз отыз үшінші, екі жүз отыз жетінші, екі жүз отыз сегізінші, екі жүз елу бірінші және екі жүз алпысыншы абзацтары бұйрықтың мынадай редакцияда қолданылады:
"73-1. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорацияның филиалдары арқылы, ЭҮП не ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінеді және Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес "Транзиттік нөмірлерді беру, тапсырыс бойынша нөмірлерді беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Транзиттік, тапсырыс берілген нөмірлерді беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды ұсынады.";
"1) Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушының деректерін және тапсырысты МТНБ бергені үшін баждың төленгені туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы тексереді, 20 минут ішінде қажетті құжаттар топтамасын қабылдайды, таңдалған тапсырысты МТНБ-ны көрсететін электрондық өтінішті қалыптастырады, ЭЦҚ-ға қол қояды және оны көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды, содан кейін көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдау;";
"73-3. Көрсетілетін қызметті алушы (көрсетілетін қызметті алушының өкілі) Мемлекеттік корпорацияға транзиттік МТНБ беруге байланысты мемлекеттік қызметті алу үшін жеке жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 20 минут ішінде қажетті құжаттар топтамасын қабылдайды, көрсетілетін қызметті алушының деректерін және тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы транзиттік МТНБ беру бажының төленгені туралы мәліметтерді тексереді, электрондық нысанды қалыптастырады өтінішті тіркейді, ЭЦҚ қол қояды және транзиттік МТНБ береді.";
"73-4. Көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы таңдалған МТНБ көрсете отырып электрондық өтінішті толтырады және оған ЭЦҚ-мен қол қояды.";
"73-5. Көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы транзиттік МТНБ беруге байланысты мемлекеттік қызметті алу үшін жүгінген кезде, көрсетілетін қызметті алушы транзиттік МТНБ алу үшін өзі таңдаған Мемлекеттік корпорация филиалын көрсететін электрондық өтінішті толтырады.";
"Мемлекеттік баж екінші деңгейдегі банктер және жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар арқылы не ЭҮП-тің төлем шлюзі арқылы қолма-қол және қолма-қол емес тәсілмен төленеді.";

"75. Для получения государственной услуги услугополучатели обращаются к услугодателю через филиалы Государственной корпорации, посредством ПЭП или объектов информатизации и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственных услуг "Выдача дубликата государственного регистрационного номерного знака для транспортного средства" согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к выдаче дубликата ГРНЗ).";
"1) работник Государственной корпорации проверяет данные услугополучателя и сведения об оплате пошлины за выдачу дубликата ГРНЗ через соответствующие государственные информационные системы, в течение 20 минут принимает необходимый пакет документов, формирует электронное заявление в котором указывает дубликат ГРНЗ, подписывает ЭЦП и направляет его услугодателю, затем выдает услугополучателю расписку о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам;";
"Уведомление (извещение) о поступлении дубликата ГРНЗ в филиал Государственной корпорации доставляется услугополучателю Государственной корпорацией автоматически текстовым сообщением через номер 1414 на абонентский номер сотовой связи, указанный услугополучателем в заявлении, либо посредством "личного кабинета" на ПЭП или иных информационных объектах.
78. При обращении через ПЭП или объекты информатизации услугополучатель подает электронное заявление, указывает необходимый дубликат ГРНЗ, осуществляет уплату государственной пошлины за его выдачу и подписывает заявление ЭЦП.";
"Государственная пошлина оплачивается наличным и безналичным способом через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз ПЭП.";
"Жалоба на действие (бездействие) работников Госкорпорации при оказании услуг через Госкорпорацию подается на имя руководителя Госкорпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.";
2) абзацы двести шестьдесят шестой и двести шестьдесят восьмой настоящего приказа действуют в следующей редакции:
"80-1. Для получения государственной услуги услугополучатели обращаются к услугодателю посредством ПЭП или иных информационных объектов и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление информации о наличии автотранспортных средств" согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к предоставлению информации о наличии автотранспортных средств).";
"80-2 При обращении услугополучателя посредством ПЭП или иныхинформационных объектов услугополучатель заполняет электронное заявление о получении информации о наличии автотранспортных средств и подписывает его ЭЦП.";

"75. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорацияның филиалдары арқылы, ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Көлік құралы үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің телнұсқасын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – МТНБ телнұсқасын беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды ұсынады.";
"1) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушының деректерін және МТНБ телнұсқасын беру үшін баж төлеу туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы тексереді, 20 минут ішінде қажетті құжаттар топтамасын қабылдайды, электрондық өтінішті қалыптастырады, онда МТНБ телнұсқасын көрсетеді, оған ЭЦҚ-мен қол қояды және оны көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды, содан кейін көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді;";
"МТНБ телнұсқасының Мемлекеттік корпорация филиалына келіп түскені туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік корпорация арқылы автоматты түрде 1414 нөмірінен көрсетілетін қызметті алушы өтінішінде көрсетілген ұялы байланыс абоненттік нөміріне мәтіндік хабарлама түрінде не ЭҮП немесе өзге ақпараттандыру объектілердегі "жеке кабинет" арқылы жеткізіледі.";
"78. ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы электрондық өтініш береді, қажетті МТНБ телнұсқасын көрсетеді, оны беру үшін мемлекеттік бажды төлейді және өтінішке ЭЦҚ-мен қол қояды.";
"Мемлекеттік баж екінші деңгейдегі банктер және жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар арқылы не ЭҮП төлем шлюзі арқылы қолма-қол және қолма-қол емес тәсілмен төленеді.";
"Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация жұмыскерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.";
2) екі жүз алпыс бесінші және екі жүз алпыс жетінші абзацтары бұйрықтың мынадай редакцияда қолданылады:
"80-1. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге ЭҮП немесе өзге де ақпараттандыру объектілер арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес "Автокөлік құралдарының бар-жоғы туралы ақпаратты ұсыну" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі - Автокөлік құралдарының болуы туралы ақпарат беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды ұсынады.";
"80-2. Көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП немесе өзге де ақпараттандыру объектілер арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы автокөлік құралдарының болуы туралы ақпаратты алу туралы электрондық өтінішті толтырады және оған ЭЦҚ-мен қол қояды.";

3) приложение 2 к настоящему приказу действует в редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
приложение 4 к настоящему приказу действует в редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"Согласовано"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 мая 2026 года № 342
Приложение 7 к Правилам
государственной регистрации
и учета отдельных видов
транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
__________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах", работник
Государственной корпорации
___________________________________________________________
(указать адрес)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги:
___________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
в виду представления Вами неполного списка документов,
предусмотренных перечнем государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
________________________________________________ __________________
(Ф.И.О. (при его наличии) работника Государственной корпорации, подпись)
Получил:
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) услугополучателя) (подпись)
Приложение 2 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 мая 2026 года № 342
Приложение 7-1 к Правилам
государственной регистрации
и учета отдельных видов
транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Перечень основных требований к оказанию государственных услуг "Выдача транзитных номеров, выдача заказных номеров"
1
Наименование подвида (при наличии) государственных услуги
Отсутствует
2
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
3
Способы предоставления государственных услуг
Прием документов для оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Государственную корпорацию;
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz;
3) цифровые объекты.
4
Срок оказания государственных услуг
1) Выдача заказных номеров через Государственную корпорацию – для городов Астана, Алматы, Шымкент, Актау, Актобе, Атырау, Караганда, Костанай, Кызылорда, Павлодар, Петропавловск, Семей, Талдыкорган, Тараз, Туркестан, Уральск, Усть-Каменогорск в течении 5 рабочих дней, в остальных регионах - в течении 15 рабочих дней;

3) көрсетілген Қағидаға 2-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаға 4-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интелект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 12 мамырдағы
№ 342 Бұйрыққа
1-қосымша
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін көлік құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
мемлекеттік тіркеу және
есепке алу Қағидаларына
7 қосымша
__________________________________ (қызмет алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, Мемлекеттік корпорация қызметкері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(мекенжайын көрсету)
сіздің мемлекеттік қызмет тізілімінде көзделген құжаттар тізбесін, атап айтқанда:
1. ______________________________________;
2. ______________________________________;
3. _______________________________________ толық ұсынбауыңызға
байланысты _______________________________________________________
(мемлекеттік қызметтің атауын көрсету)
мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттар қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әр тарап үшін біреуден 2 данада жасалды.
_______________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Алдым: __________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 12 мамырдағы
№ 342 Бұйрыққа
2-қосымша
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін көлік құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
мемлекеттік тіркеу және
есепке алу Қағидаларына
7-1 қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер "Транзиттік нөмірлерді беру, тапсырыс бойынша нөмірлерді беру" бойынша негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің (болған жағдайда) кіші түрінің атауы:
Көзделмеген.
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін құжаттарды қабылдау:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) "цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz;
3) цифрлық объектілері арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзім
1) Арнайы нөмірлерді мемлекеттік корпорация және ақпараттандыру объектілері арқылы беру – Астана, Алматы, Шымкент, Ақтау, Ақтөбе, Атырау, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Петропавл, Семей, Талдықорған, Тараз, Түркістан, Орал, Өскемен қалалары үшін – 5 жұмыс күні ішінде, басқа өңірлер үшін – 15 жұмыс күні ішінде;

2) выдача транзитных номеров через Государственную корпорацию – 60 минут.
5
Форма оказания государственных услуг
Электронная (частично цифровизированная).
Выдача транзитных номеров – бумажная.
6
Результат оказания государственных услуг
Выдача транзитных, заказных номеров либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственных услуг, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга физическим и юридическим лицам оказывается на платной основе.
Сбор за оказание государственной услуги осуществляется по ставкам, установленным подпунктом 7) пункта 3 статьи 667 Кодекса Республики Казахстан "Налоговый кодекс Республики Казахстан".
Ставки сбора составляют:
за выдачу транзитных номеров – 0,35 месячных расчетных показателей.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "цифрового правительства".
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 18-00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 18-00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 20-00 часов и в субботу с 09-00 до 13-00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) веб-портал "цифрового правительства" и цифровых объектов– круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственных услуг
1) Документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности), в том числе в электронной форме из сервиса цифровых документов, а представителем услугополучателя дополнительно предоставляется документ, подтверждающий его полномочия;
2) документ об оплате государственной пошлины за выдачу транзитных, заказных номеров.
10
Основания для отказа в оказании государственных услуг, установленные законами Республики Казахстан
Услугодатели отказывают в оказании государственных услуг по следующим основаниям:

2) транзиттік нөмірлерді Мемлекеттік корпорация арқылы беру – 60 минут.
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нысаны
Электрондық (жартылай цифрландырылған).
Транзиттік нөмірлерді беру – қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
Транзиттік, арнайы нөмірлерді беру немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруден бас тарту туралы уәжді жауап.
7
Қызмет алушыдан мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін алым "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің" 667-бабының 3-тармағының 7) тармақшасында белгіленген ставкалары бойынша жүзеге асырылады.
транзиттік нөмірлер беру үшін – 0,35 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Төлем сомасы екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар немесе "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы қолма-қол немесе қолма-қолсыз нысанда төленеді.
8
Қызмет берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
1) Қызмет берушінің – дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9:00-ден 18:00-ге дейін үзіліссіз, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері – дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9:00-ден 20:00-ге дейін және сенбі күні 09:00-ден 13:00-ге дейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа;
2) "цифрлық үкімет" веб-порталы және цифрлық объектілерінің – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерден басқа (қызмет алушының жүгінуі жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Жеке басын куәліндіратын құжат (жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін), оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен электрондық нысанда, ал қызмет алушының өкілі болған жағдайда оның өкілеттігін растайтын құжат қосымша ұсынылады;
2) Мемлекеттік баждың транзиттік, тапсырыс берілетін нөмірлік белгілерді беру үшін төленгенін растайтын құжат.
10
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті берушілер мынадай негіздер:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственных услуг, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала "цифрового правительства" (www.egov.kz), справочных служб услугодателя, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Наименование цифровых объектов, посредством которых осуществляется прием заявлений на оказание государственных услуг, указаны в Реестре государственных услуг на ПЦП.
Приложение 3 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 мая 2026 года № 342
Приложение 8
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Перечень основных требований к оказанию государственных услуг "Выдача дубликата государственного регистрационного номерного знака для транспортных средств"
1
Наименование подвида (при наличии) государственных услуги
Отсутствует
2
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
3
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов для оказания государственной услуги осуществляется через:

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
11
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар (электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда)
Қызмет алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан "цифрлық үкімет" веб-порталының (www.egov.kz) "жеке кабинеті", қызмет берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777 арқылы алу мүмкіндігіне ие.
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін беру жүзеге асырылатын цифрлық объектілерінің атаулары ЦҮП мемлекеттік қызметтер тізілімінде көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 12 мамырдағы
№ 342 Бұйрыққа
3-қосымша
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін көлік құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
мемлекеттік тіркеу және
есепке алу Қағидаларына
8 қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Көлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің телнұсқасын беру" бойынша негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің (болған жағдайда) кіші түрінің атауы:
Көзделмеген
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін құжаттарды қабылдау:

1) Государственную корпорацию;
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz;
3) цифровые объекты.
4
Срок оказания государственной услуги
Выдача дубликата государственного регистрационного номерного знака (далее – дубликат ГРНЗ) через Государственную корпорацию – для городов Астана, Алматы, Шымкент, Актау, Актобе, Атырау, Караганда, Костанай, Кызылорда, Павлодар, Петропавловск, Семей, Талдыкорган, Тараз, Туркестан, Уральск, Усть-Каменогорск в течении 5 рабочих дней, в остальных регионах - в течении 15 рабочих дней.
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная) / бумажная.
6
Результат оказания государственной услуги
Выдача дубликата ГРНЗ либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга физическим и юридическим лицам оказывается на платной основе.
Сбор за оказание государственной услуги осуществляется по ставкам, установленным подпунктом 7) пункта 3 статьи 667 Кодекса Республики Казахстан "Налоговый кодекс Республики Казахстан".
Ставки сбора составляют:
за выдачу дубликата государственного регистрационного номерного знака в количестве 1 единицы – 1,4 месячных расчетных показателей;
за выдачу дубликата государственного регистрационного номерного знака в количестве 2 единиц – 2,8 месячных расчетных показателей;
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "цифрового правительства".
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) Услугодателя - с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 18-00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 18-00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 20-00 часов и в субботу с 09-00 до 13-00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) веб-портал "цифрового правительства" и цифровых объектов–круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) Мемлекеттік корпорация;
2) "цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz;
3) цифрлық объектілері арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің көшірмесін (бұдан әрі – МТНБ дубликаты) мемлекеттік корпорация және цифрлық объектілері арқылы беру – Астана, Алматы, Шымкент, Ақтау, Ақтөбе, Атырау, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Петропавл, Семей, Талдықорған, Тараз, Түркістан, Орал, Өскемен қалалары үшін – 5 жұмыс күні ішінде, басқа өңірлер үшін – 15 жұмыс күні ішінде.
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нысаны
Электрондық (жартылай цифрландырылған) / қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
МТНБ дубликатын беру немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруден бас тарту туралы уәжді жауап.
7
Қызмет алушыдан мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін алым "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің" 667-бабының 3-тармағының 7) тармақшасында белгіленген ставкалары бойынша жүзеге асырылады.
1 дана көлемінде мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің телнұсқасын бергені үшін – 1,4 айлық есептік көрсеткіш;
2 дана көлемінде мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің телнұсқасын бергені үшін – 2,8 айлық есептік көрсеткіш.
Төлем сомасы екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар немесе "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы қолма-қол немесе қолма-қолсыз нысанда төленеді.
8
Қызмет берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
1) Қызмет берушінің – дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9:00-ден 18:00-ге дейін үзіліссіз, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері – дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9:00-ден 20:00-ге дейін және сенбі күні 09:00-ден 13:00-ге дейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа;
2) "цифрлық үкімет" веб-порталы және цифрлық объектілерінің – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерден басқа (қызмет алушының жүгінуі жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

Приложение 8-1
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление информации о наличии автотранспортных средств"
1
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
2
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
3
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов для оказания государственной услуги осуществляется через:
1) веб-портал "цифрового правительства"
www.egov.kz;
2) цифровые объекты.
4
Срок оказания государственной услуг
30 минут
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
6
Результат оказания государственной услуги
Выдача справки о наличии либо об отсутствии транспортных средств, зарегистрированных за услугополучателем, или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
Веб-портал "цифрового правительства" и цифровых объектов– круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности), в том числе в электронной форме из сервиса цифровых документов, а в случае обращения представителя услугополучателя дополнительно представляется документ, подтверждающий его полномочия.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Услугодатели отказывают в оказании государственных услуг по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

8-1 қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Автокөлік құралдарының бар-жоғы туралы ақпаратты ұсыну" бойынша негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің (болған жағдайда) кіші түрінің атауы:
Көзделмеген
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Полицияның аумақтық органдары.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін құжаттарды қабылдау:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) "цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz;
3) цифрлық объектілері арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзім
30 минут.
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нысаны
Электрондық (жартылай цифрландырылған).
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
Қызмет алушының атына тіркелген көлік құралдарының бар екендігі немесе жоқтығы туралы анықтама беру немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруден бас тарту туралы уәжді жауап.
7
Қызмет алушыдан мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін негізде көрсетіледі.
8
Қызмет берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
"цифрлық үкімет" веб-порталы және цирлық объектілерінің – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерден басқа (қызмет алушының жүгінуі жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Жеке басын куәландыратын құжат (жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін), оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық нысандағы құжат, ал қызмет алушының өкілі жүгінген жағдайда – оның өкілеттігін растайтын құжат қосымша ұсынылады.
10
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті берушілер мынадай негіздер:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала "цифрового правительства" (www.egov.kz), справочных служб услугодателя, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Наименование цифровых объектов, посредством которых осуществляется прием заявлений на оказание государственных услуг и выдача их результатов, указаны в Реестре государственных услуг на ПЦП.
Приложение 5 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 мая 2026 года № 342
Приложение 8-2
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Справка о наличии зарегистрированных транспортных средствах
№ ______ "__" ________ 20__ года
Выдана владельцу ТС _____________________________________________
(сведения о владельце ТС: Ф.И.О. (при наличии), ИИН
________________________________________________________________
физического лица; ________________________________________________
наименование и БИН юридического лица, Ф.И.О. (при наличии)
________________________________________________________________,
его представителя)
в подтверждение того, что на нем зарегистрированы следующие
транспортные средства:
1) транспортное средство:
марка, модель___________________________________________________
вид ТС _________________________________________________________
идентификационный номер (VIN) __________________________________
номер шасси, рамы (при наличии) __________________________________
номер кузова (при наличии) _______________________________________
цвет ___________________________________________________________
категория ТС ____________________________________________________
год выпуска _____________________________________________________
разрешенная максимальная масса kg ________________________________
масса без нагрузки, kg ____________________________________________
ГРНЗ _______________ СРТС серия ________ № _____________________
зарегистрировано с _________________________________
(дата регистрации за владельцем)
2) транспортное средство:
Примечание: сведения являются действительными на момент выдачи, при наличии
трех и более транспортных средств допускается оформление справки в табличном
варианте.
М.П.
"___" _____________ 20 __ г.
Подпись уполномоченного лица ________________
Приложение 6 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 мая 2026 года № 342
Приложение 13
к Правилам выдачи
водительских удостоверений
___________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
11
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар (электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда)
Қызмет алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан "цифрлық үкімет" веб-порталының (www.egov.kz) "жеке кабинеті", қызмет берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777 арқылы алу мүмкіндігіне ие.
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін беру жүзеге асырылатын цифрлық объектілерінің атаулары ЦҮП мемлекеттік қызметтер тізілімінде көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 12 мамырдағы
№ 342 Бұйрыққа
5-қосымша
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін көлік құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
мемлекеттік тіркеу және
есепке алу қағидаларына
8-2 қосымша
Тіркелген көлік құралдарының бар екендігі туралы анықтама
№ ______ "" ________ 20 жыл
КҚ иесіне берілді________________________________________________
(КҚ иесі туралы мәліметтер: Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), ЖСН)
________________________________________ жеке тұлға;
_________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы және БСН, өкілінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
__________________________________________________, оның өкілі)
онда мынадай көлік құралдарының тіркелгенін растайды:
1) Көлік құралы:
маркаcы, моделі _______________________________________________
КҚ түрі________________________________________________________
сәйкестендіру нөмірі (VIN) ________________________________________
шасси, рама нөмірі (бар болса) _____________________________________
кузов нөмірі (бар болса)___________________________________________
түсі ____________________________________________________________
КҚ санаты ______________________________________________________
шығарылған жылы _______________________________________________
рұқсат етілген ең жоғары массасы, kg _______________________________
жүксіз массасы,kg________________________________________________
МТНБ_________________ КҚТК сериясы ________ № ________________
осы иенің атына тіркелген күні_____________________________________ (тіркеу күні)
1) Көлік құралы:
Ескертпе: мәліметтер беру сәтінде өзекті болып табылады, үш және одан да көп көлік құралдары болған жағдайда анықтаманы кестелік түрде ресімдеуге жол беріледі.
М.О.
"___" _____________ 20 __ ж.
Уәкілетті адамның қолы ________________
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 12 мамырдағы
№ 342 Бұйрыққа
6-қосымша
Емтихандар қабылдау және
жүргізуші куәліктерін
беру Қағидаларына
13 қосымша
__________________________________ (қызмет алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах", работник
Государственной корпорации
___________________________________________________________
(указать адрес)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги:
____________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги) в виду представления Вами
неполного списка документов, предусмотренных перечнем государственной услуги,
а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________ _____________
(Ф.И.О. (при его наличии) работника Государственной корпорации, подпись)
Получил:
_____________________________________________________ _____________
(Ф.И.О. (при его наличии) услугополучателя) (подпись)
Приложение 7 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 мая 2026 года № 342
Приложение 3
к Правилам подготовки
водителей
транспортных средств
Лицевая сторона
"Свидетельство об окончании курсов обучения"
Оборотная сторона
___________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
Куәлік Сериясы ___ № 0000000
Азамат (азаматша)
___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
___ жылы "___" ______________ _____
жылы "___"_____________ аралығында
___________________________________
___________________________________
бағдарламасы бойынша оқығаны және бітіpy
емтихандарында
_____ жылы "___" __________ № _____
хаттамаға сәйкес мынадай бағалар
("қанағаттанарлық", "жақсы", "өте жақсы")
алды. Құрылғы және техникалық қызмет
көрсету ____________________________
Қозғалыс қауіпсіздігінің
қағидалары мен негіздері
___________________________________
Практикалық жүргізу
___________________________________
Емтихан комиссиясының төрағасы _____
Оқыту ұйымының басшысы
___________________________________
Мөр орны
____________________________________
(наименование учебной организации)
Свидетельство Серия ___ № 0000000
Выдано гражданину (гражданке)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он(а) обучался(обучалась)
с "__" __________ _____ года
по "___" __________ _____ года
по Программе ________________________
_____________________________________
и на выпускных экзаменах согласно протоколу
№ _______ от "____" _________ _____ года
получил следующие оценки
("удовлетворительно", "хорошо", "отлично")
Устройство и техническое обслуживание
____________________________________
Правила и основы безопасности движения
_____________________________________
Практическое вождение
_____________________________________
_____________________________________
Председатель экзаменационной комиссии
_____________________________________
Руководитель учебной организации
_____________________________________
Место печати
Приложение 8 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 мая 2026 года № 342
Приложение 14 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача водительских удостоверений"
1
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, Мемлекеттік корпорация қызметкері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(мекенжайын көрсету)
сіздің мемлекеттік қызмет тізілімінде көзделген құжаттар тізбесін, атап айтқанда:
1. ______________________________________;
2. ______________________________________;
3. _______________________________________ толық ұсынбауыңызға
байланысты _______________________________________________________
(мемлекеттік қызметтің атауын көрсету)
мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттар қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әр тарап үшін біреуден 2 данада жасалды.
_______________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Алдым: __________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 12 мамырдағы
№ 342 Бұйрыққа
7-қосымша
Механикалық көлік құралдарын
жүргізушілерді даярлау
қағидаларына
3-қосымша
Беткі жағы
"Оқыту курстарын бітіргені туралы куәлік"
Сыртқы жағы
_____________________________ (оқыту ұйымының атауы) Куәлік Сериясы ___ № 0000000 Азамат (азаматша) _____________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _____ жылы "___" ______________ _____ жылы "___"_____________ аралығында _________________ ____________________________ бағдарламасы бойынша оқығаны және бітіpy емтихандарында _____ жылы "___" __________ № _________ хаттамаға сәйкес мынадай бағалар ("қанағаттанарлық", "жақсы", "өте жақсы") алды. Құрылғы және техникалық қызмет көрсету __________________________ Қозғалыс қауіпсіздігінің қағидалары мен негіздері ___________________________ Практикалық жүргізу ___________________________ Емтихан комиссиясының төрағасы ________ Оқыту ұйымының басшысы _______________ Мөр орны
____________________________________ (наименование учебной организации) Свидетельство Серия ___ № 0000000 Выдано гражданину (гражданке) ____________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) в том, что он(а) обучался(обучалась) с "__" __________ _____ года по "___" __________ _____ года по Программе ______________ __________________________ и на выпускных экзаменах согласно протоколу № ____________ от "____" _________ _____года получил следующие оценки ("удовлетворительно", "хорошо", "отлично") Устройство и техническое обслуживание ____________________________________ Правила и основы безопасности движения __________________ Практическое вождение ____________________________________ ____________________________________ Председатель экзаменационной комиссии _____________ Руководитель учебной организации _____________ Место печати
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 12 мамырдағы
№ 342 Бұйрыққа
8-қосымша
Емтихандарды қабылдау
және жүргізуші куәліктерін
беру Қағидаларына
14-қосымша
"Жүргізуші куәлігін беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1. Выдача водительских удостоверений;
2. Выдача водительских удостоверений впервые и после лишения права на управление транспортными средствами.
2
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
3
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов для оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Государственную корпорацию;
2) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz;
3) цифровые объекты.
4
Срок оказания государственных услуг
Через Государственную корпорацию - 120 минут;
Через ПЦП, цифровые объекты– 60 минут.
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)/бумажная.
6
Результат оказания государственной услуги
Водительское удостоверение либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга физическим и юридическим лицам оказывается на платной основе.
Сбор за оказание государственной услуги осуществляется по ставкам, установленным подпунктом 7) пункта 3 статьи 667 Кодекса Республики Казахстан "Налоговый кодекс Республики Казахстан".
Ставки сбора составляют:
за выдачу водительского удостоверения – 1,25 месячных расчетных показателей.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "цифрового правительства".
8
График работы Государственной корпорации и цифровых объектов
1) С понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 18-00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 20-00 часов и в субботу с 09-00 до 13-00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) ПЦП, объектов цифровизации – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) При обращении в Государственную корпорацию для выдачи водительского удостоверения представляются:
документ, документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности), в том числе в электронной форме из сервиса цифровых документов;
медицинская справка посредством информационной системы уполномоченного органа в области здравоохранения (не предоставляется, если осуществляется замена водительского удостоверения до окончания срока его действия);
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины;
свидетельство об окончании курсов обучения по средством информационной системы профессиональных объединений по подготовке водителей транспортных средств либо ЦС "Автошкола".

1. Жүргізуші куәліктерін беру;
2. Алғаш рет және көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін жүргізуші куәліктерін беру.
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін құжаттарды қабылдау:
1)Мемлекеттік корпорация;
2)"цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz;
3)цифрлық объектілері арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзім
Мемлекеттік корпорация арқылы – 120 минут;
ЦҮП, цифрлық объектілері арқылы – 60 минут.
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нысаны
Электронды (ішінара цифрландырылған) /қағаз.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
Жүргізуші куәлігіне мемлекеттік қызметті көрсетуден бастарту туралы дәлелді жауап.
7
Қызмет алушыдан мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін алым "Қазақстан Республикасы Салық кодексінің" 667-бабының 3-тармағының 7) тармақшасында белгіленген ставкалары бойынша жүзеге асырылады.
Жүргізуші куәлігін беру – 1,25 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Төлем сомасы екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар немесе "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы қолма-қол немесе қолма-қолсыз нысанда төленеді.
8
Қызмет берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
1) Дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
2) ЦҮП, цифрлық объектілері– жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Жүргізуші куәлігін беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
Жеке басты куәландыратын құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін), оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алынған электронды нысанда;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы медициналық анықтама (егер жүргізуші куәлігі оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін алмастыру жүзеге асырылса, ұсынылмайды);
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі кәсіби бірлестіктің цифрлық жүйесі не "Автомектеп" ААЖ арқылы курстарды аяқтағаны туралы куәлікұсынылады.

2) При обращении через ПЦП, объекты цифровизации для выдачи водительского удостоверения (за исключением случаев выдачи водительских удостоверений впервые и после лишения права на управление транспортными средствами) представляются:
документ, документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности), в том числе в электронной форме из сервиса цифровых документов;
медицинская справка посредством информационной системы уполномоченного органа в области здравоохранения (не предоставляется, если осуществляется замена водительского удостоверения до окончания срока его действия);
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие требованиям установленных Правилами государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденных приказом МВД Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 862 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10056), услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги;
3) наличие у услугополучателя своевременно неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" ПЦП, канцелярии услугодателя, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: www.mvd.kz.
Приложение 9 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 мая 2026 года № 342
Приложение 2 к Правилам
государственной регистрации
и учета отдельных видов
транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Перечень основных требований к оказанию государственных услуг "Выдача транзитных номеров, выдача заказных номеров"
1
Наименование подвида (при наличии) государственных услуги
Отсутствует
2
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
3
Способы предоставления государственных услуг
Прием документов для оказания государственной услуги осуществляется через:

2) ЦҮП, цифрлық объектілері арқылы жүргізуші куәлігін беру үшін жүгінген кезде (жүргізуші куәлігін алғаш рет беру жағдайларын қоспағанда және көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін):
жеке басты куәландыратын құжат, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисі арқылы электронды нысанда;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы медициналық анықтама (егер жүргізуші куәлігі оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін алмастыру жүзеге асырылса, ұсынылмайды);
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
10
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуүшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 тіркелген) Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыда айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы уақтылы орындалмаған қаулы және (немесе) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама болғанда;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар (электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда)
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпараттық ашықтан қолжеткізу режимінде ЦҮП "жеке кабинеті" арқылы, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777 арқылы алу мүмкіндіктері бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары www.mvd.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 12 мамырдағы
№ 342 Бұйрыққа
9-қосымша
Көлік құралдарының жекелеген
түрлерін көлік құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
мемлекеттік тіркеу және
есепке алу Қағидаларына
2 қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер "Транзиттік нөмірлерді беру, тапсырыс бойынша нөмірлерді беру" бойынша негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің (болған жағдайда) кіші түрінің атауы:
Көзделмеген
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін құжаттарды қабылдау: