Об утверждении Правил предоставления права недропользования на проведение разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, используемых для целей строительства (реконструкции) и ремонта автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 5 мая 2026 года № 227. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2026 года № 38682
В соответствии с пунктом 3-1) статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления права недропользования на проведение разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, используемых для целей строительства (реконструкции) и ремонта автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений.
2. Департаменту недропользования Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2026 года № 227
Правила предоставления права недропользования для проведения разведки и добычи общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений

Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу мақсаттары үшін, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 5 мамырдағы № 227 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 мамырда № 38682 болып тіркелді
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 278-бабының 3-1) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу мақсаттары үшін, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 5 мамырдағы
№ 227 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу мақсаттары үшін, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
Параграф 1. Понятие разрешения на разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых
1. Настоящие Правила предоставления права недропользования на проведение разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-1 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок предоставления права недропользования для проведения операций по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых, используемых исключительно при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений.
2. Право недропользования для проведения операций по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений, предоставляется на основании соответственно разрешения на разведку общераспространенных полезных ископаемых (далее – разрешение на разведку) либо разрешения на добычу общераспространенных полезных ископаемых (далее – разрешение на добычу).
По разрешению на разведку и разрешению на добычу не предоставляется право недропользования по общераспространенным полезным ископаемым для использования их в целях, не предусмотренных настоящими Правилами.
Параграф 2. Статус разрешений и требования к ним
3. Разрешение на разведку и разрешение на добычу являются документами, выдаваемыми местным исполнительным органом области, городов республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган).
Разрешение на разведку и разрешение на добычу не относятся к разрешениям, регулируемым в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
4. Разрешение на разведку и разрешение на добычу выдаются для пользования только одним участком недр.
При этом проектные документы для проведения разведки и добычи общераспространенных полезных ископаемых в соответствии с настоящими Правилами составляются в отношении одного или нескольких участков недр, предоставляемых для этих целей отдельно или в составе проектно-сметной документации строительства, ремонта или реконструкции объекта.

1-тарау. Жалпы ережелер
1-параграф. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және өндіруге арналған рұқсаттың ұғымы
1. Осы Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу мақсаттары үшін, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 278-бабының 3-1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін ғана пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібі айқындайды.
2. Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығы тиісінше кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған рұқсат (бұдан әрі – барлауға арналған рұқсат) не кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған рұқсат (бұдан әрі – өндіруге арналған рұқсат) негізінде беріледі.
Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат бойынша кең таралған пайдалы қазбалар бойынша оларды осы Қағидаларда көзделмеген өзге мақсаттарда пайдалану үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілмейді.
2-параграф. Рұқсаттардың мәртебесі және оларға қойылатын талаптар
3. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісім бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) беретін құжаттар болып табылады.
Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес реттелетін рұқсаттарға жатпайды.
4. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат жер қойнауының бір ғана учаскесін пайдалану үшін беріледі.
Бұл ретте кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды және өндіруді жүргізуге арналған жобалау құжаттары осы Қағидаларға сәйкес осы мақсаттар үшін жеке немесе құрылыстың, жөндеудің немесе реконструкциялаудың жобалау-сметалық құжаттамасының құрамында берілетін бір немесе бірнеше жер қойнауы учаскелеріне қатысты жасалады.

5. Разрешение на разведку и разрешение на добычу выдаются на срок, не превышающий срок действия соответствующего договора (контракта) на строительство (реконструкцию) и ремонт автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также договора на реконструкцию и ремонт гидросооружений и гидротехнических сооружений, для реализации которых предоставлено право недропользования по указанным разрешениям.
Расторжение договора, в реализацию которого выдано разрешение на разведку и (или) разрешение на добычу, прекращает действие такого разрешения.
6. Разрешение на разведку и разрешение на добычу общераспространенных полезных ископаемых для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений, осуществляемых их владельцами, выдаются на срок такого ремонта и реконструкции, предусмотренный в соответствующей проектно-сметной документации по ремонту и реконструкции указанных объектов, но не более срока действия настоящих Правил.
7. Продление срока действия договора (контракта) на строительство (реконструкцию) и ремонт автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также договора на реконструкцию и ремонт гидросооружений и гидротехнических сооружений, является основанием для продления срока действия разрешения на разведку или разрешения на добычу.
Параграф 3. Переоформление разрешения
8. Смена подрядчика в договоре (контракте) на строительство (реконструкцию) и ремонт автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, в договоре на реконструкцию и ремонт гидросооружения и (или) гидротехнических сооружений, для реализации которых было предоставлено право недропользования по соответствующим разрешениям на разведку и (или) разрешениям на добычу, влечет переоформление разрешения на нового подрядчика.
Переход прав владения и пользования гидросооружением и (или) гидротехническим сооружением от лица, являющегося обладателем разрешения на разведку или разрешения на добычу, влечет переоформление разрешения на нового владельца гидросооружения и (или) гидротехнического сооружения.
9. Разрешение на разведку и разрешение на добычу выдается только:
1) подрядчику (субподрядчику) по строительству (реконструкции) или ремонту автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, из перечня, утверждаемого для этих целей государственным органом, являющимся заказчиком строительства (реконструкции) или ремонта указанных объектов;

5. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат мемлекеттік меншіктегі жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын, теміржолдарды салуға (реконструкциялауға) және жөндеуге арналған тиісті шарттың (келісімшарттың), сондай-ақ көрсетілген рұқсаттар бойынша іске асыру үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілген гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау мен жөндеуге арналған шарттың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
Іске асыруына барлауға арналған рұқсат және (немесе) өндіруге рұқсат берілген шартты бұзу мұндай рұқсаттың қолданылуын тоқтатады.
6. Олардың иелері жүзеге асыратын гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат аталған объектілерді жөндеу және реконструкциялау жөніндегі тиісті жобалау-сметалық құжаттамада көзделген осындай жөндеу және реконструкциялау мерзіміне, бірақ осы Қағидалардың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
7. Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салуға (реконструкциялауға) және жөндеуге арналған шарттың (келісімшарттың), сондай-ақ барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат негізінде іске асыру үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілген гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялауға және жөндеуге арналған шарттың қолданылу мерзімін ұзарту осындай рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту үшін негіз болып табылады.
3-параграф. Рұқсаттарды қайта ресімдеу
8. Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салуға (реконструкциялауға) және жөндеуге арналған шартта (келісімшартта), оларды іске асыру үшін барлауға арналған тиісті рұқсаттар және (немесе) өндіруге арналған рұқсаттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы берілген гидроқұрылысжайларды және (немесе) гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялауға және жөндеуге арналған шартта мердігердің ауысуы жаңа мердігерге рұқсатты қайта ресімдеуге алып келеді.
Гидроқұрылысжайды және (немесе) гидротехникалық құрылысжайды иелену және пайдалану құқықтарының барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат иесі болып табылатын адамнан ауысуы гидроқұрылысжайдың және (немесе) гидротехникалық құрылысжайдың жаңа иесіне рұқсатты қайта ресімдеуге алып келеді.
9. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат тек қана:
1) көрсетілген объектілерді салуға (реконструкциялауға) немесе жөндеуге тапсырыс беруші болып табылатын мемлекеттік орган осы мақсаттар үшін бекітілетін тізбеден мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) немесе жөндеу бойынша мердігерге (қосалқы мердігерге);

2) владельцу гидросооружения и (или) гидротехнического сооружения или его подрядчику, осуществляющему реконструкцию и ремонт указанных объектов.
10. Недропользователь имеющий одно или несколько разрешений на разведку, участки недр которых имеют общие границы (смежные участки), с учетом положения пункта 9 настоящих Правил обладает исключительным правом на получение разрешения (разрешений) на добычу на участок (участки) недр в пределах территории участка недр (смежных участков недр) по действующему разрешению (разрешениям) на разведку в случае утверждения запасов месторождения общераспространенных полезных ископаемых межрегиональной комиссией по запасам (индекс "У") или оценки ресурсов и запасов месторождения общераспространенных полезных ископаемых обнаружения в соответствии с Казахстанским кодексом публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и запасах.
Исключительное право реализовывается в любое время срока действия разрешения (разрешений) на разведку.
Обладатель разрешения на разведку утрачивает исключительное право при прекращении действия такого разрешения.
Исключительное право реализуется обладателем разрешения на разведку путем обращения в местный исполнительный орган с заявлением о выдаче соответственно разрешения на добычу в приоритетном порядке.
Если после подачи заявления о выдаче разрешения на добычу срок разрешения на разведку истек, разрешение на разведку считается действующим в части запрошенного участка недр до выдачи разрешения на добычу либо отказа в его выдаче.
Уступка исключительного права, предусмотренного настоящим пунктом, не допускается.
11. Недропользователи, осуществляющие добычу общераспространенных полезных ископаемых на основании разрешения на разведку или разрешения на добычу не вправе отчуждать их третьим лицам.
Параграф 4. Границы участка недр и ликвидация последствий операций по недропользованию
12. Участки недр по разрешению на разведку или разрешению на добычу, предоставляются только в пределах территорий:
1) прилегающих на расстоянии не более десяти километров вдоль реконструируемых (ремонтируемых) или спроектированных автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, заказчиком реконструкции (ремонта) или строительства которых является соответствующий государственный орган;
2) прилегающих к гидросооружениям, гидротехническим сооружениям на расстоянии не более десяти километров.

2) гидроқұрылысжайдың және (немесе) гидротехникалық құрылысжайдың иесіне немесе көрсетілген объектілерді реконструкциялауды және жөндеуді жүзеге асыратын оның мердігеріне беріледі.
10. Ортақ шекаралары (шектес учаскелері) бар жер қойнауы учаскелері, барлауға арналған бір немесе бірнеше рұқсаттардың иесі осы Қағидалардың 9-тармағының ережелерін ескере отырып, Геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар мен минералдық қорлары туралы жария есептілігінің қазақстандық кодексіне сәйкес анықталған кең таралған пайдалы қазбалар кен орнының ресурстары мен қорларын бағалау қорлар жөніндегі өңіраралық комиссиясын ("У" индексі) немесе кең таралған пайдалы қазбалар кен орнының қорларын бекіткен жағдайда, қолданыстағы барлауға арналған қолданыстағы рұқсат (рұқсаттар) бойынша жер қойнауы учаскесі (шектес жер қойнауы учаскелері) аумағының шегінде жер қойнауы учаскесіне (учаскелеріне) өндіруге арналған рұқсатты (рұқсаттарды) алудың айрықша құқығына ие болады.
Айрықша құқық барлауға арналған рұқсаттың (рұқсаттардың) қолданылу мерзімінің кез келген уақытында іске асырылады.
Барлауға арналған рұқсат иесі мұндай рұқсаттың қолданылуы тоқтатылған кезде айрықша құқығын жоғалтады.
Айрықша құқықты басым тәртіппен тиісті өндіруге арналған тиісті рұқсатты беру туралы өтінішпен жергілікті атқарушы органға жүгіну арқылы барлауға арналған рұқсат иесі іске асырады.
Егер өндіруге арналған рұқсатты беру туралы өтініш берілгеннен кейін барлауға рұқсат беру мерзімі аяқталса, барлауға арналған рұқсат өндіруге арналған рұқсат берілгенге дейін не оны беруден бас тартқанға дейін сұратылған жер қойнауы учаскесі бөлігінде қолданылуын жалғастырады.
Осы тармақта көзделген айрықша құқықты басқаға беруге жол берілмейді.
11. Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат негізінде оларды үшінші тұлғаларға иеліктен шығаруға құқылы емес.
4-параграф. Жер қойнауы учаскесінің шекаралары және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою
12. Барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат бойынша жер қойнауы учаскелері тек.
1) реконструкциялауға (жөндеуге) немесе салуға тапсырыс беруші тиісті мемлекеттік орган болып табылатын, реконструкцияланатын (жөнделетін) немесе жобаланған жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдар бойындағы он километрден аспайтын қашықтықта жапсарлас жатқан;
2) он километрден аспайтын қашықтықта гидротехникалық құрылысжайларға, гидротехникалық құрылысжайларға іргелес жатқан аумақтар шегінде ғана беріледі.

13. Внешние границы территории участка недр по разрешению на разведку и разрешению на добычу определяются в форме четырехугольника, у которого как минимум две противоположные стороны являются параллельными друг другу, а при невозможности соблюдения указанного правила – в форме многоугольника с наименее возможным количеством углов.
14. Участки недр по разрешению на разведку или разрешению на добычу, предоставляются с нижней границей на глубине не ниже тридцати метров от самой нижней точки земной поверхности территории участка недр.
15. Ликвидация последствий операций по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых, проводимых недропользователем на основании разрешения проводится в соответствии с проектом рекультивации нарушенных земель.
16. При прекращении действия разрешения на разведку или разрешения на добычу лицо, непосредственно являвшееся обладателем указанного разрешения со дня прекращения его действия, обязано выполнить работы по рекультивации (ликвидации последствий своих операций):
1) по разрешению на разведку – не позднее шести месяцев после прекращения действия разрешения на разведку;
2) по разрешению на добычу – не позднее восьми месяцев после прекращения действия разрешения на добычу.
17. По заявлению лица, указанного в пункте 16 Настоящих правил местный исполнительный орган продлевает срок рекультивации на период до шести месяцев, если завершение рекультивации существенно и объективно затруднено в силу погодных и (или) природно-климатических условий.
18. Положение, предусмотренное подпунктом 1) пункта 16 настоящих Правил, не применяется в отношении земель, относящихся к территории участка недр по разрешению на добычу, выданному на основе исключительного права.
Глава 2. Разрешение на разведку общераспространенных полезных ископаемых
Параграф 1. Порядок подачи заявления на выдачу разрешения на разведку
19. Лицо, имеющее право и заинтересованное в получении разрешения на разведку, подает в местный исполнительный орган посредством единой платформы недропользования (далее – ЕПН) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
20. Заявление подается в местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, в пределах территории которых предполагается предоставить участок недр
Если территория намечаемой операции по разведке общераспространенных полезных ископаемых приходится на две и более области либо на область и город республиканского значения или столицу, заявление подается в тот местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, на которую приходится большая часть указанной территории.

13. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат бойынша жер қойнауы учаскесі аумағының сыртқы шекаралары төртбұрыш, оның екі қарама – қарсы жақтары бір-біріне параллель болуы тиіс, ал көрсетілген қағиданы сақтау мүмкін болмаған кезде – бұрыштардың ең аз ықтимал саны бар көпбұрыш құруы тиіс.
14. Барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат бойынша жер қойнауы учаскелері төменгі шекарадан жер қойнауы учаскесі аумағының жер бетінің ең төменгі нүктесінен отыз метрден төмен емес тереңдікте беріледі.
15. Жер қойнауын пайдаланушы рұқсат негізінде жүргізетін кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою бүлінген жерлерді қалпына келтіру жобасына сәйкес жүргізіледі.
16. Барлауға арналған рұқсаттың немесе өндіруге арналған рұқсаттың қолданылуы тоқтатылған кезде аталған рұқсаттың қолданысы тоқтатылған күні оның иесі болып табылған адам:
1) барлауға арналған рұқсат бойынша-барлауға арналған рұқсаттың қолданылуы тоқтатылғаннан кейін алты айдан кешіктірмей;
2) өндіруге арналған рұқсат бойынша – өндіруге арналған рұқсаттың қолданылуы тоқтатылғаннан кейін сегіз айдан кешіктірмей қалпына келтіру (өз операцияларының салдарын жою) жөніндегі жұмыстарды орындауға міндетті.
17. Жергілікті атқарушы орган, егер қалпына келтіруді аяқтау ауа райына және (немесе) табиғи-климаттық жағдайларға байланысты елеулі және объективті қиын болса, қалпына келтіруді мерзімін Осы қағидалардың 16-тармағында көрсетілген адамның өтініші бойынша алты айға дейінгі кезеңге ұзартады.
18. Осы Қағидалардың 16-тармағының 1) тармақшасында көзделген ереже ерекше құқық негізінде берілген өндіруге арналған рұқсат бойынша жер қойнауы учаскесінің аумағына жататын жерлерге қатысты қолданылмайды.
2-тарау. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған рұқсаттар
1-параграф. Барлауға арналған рұқсатты беруге өтініш беру тәртібі
19. Барлауға арналған рұқсатты алуға құқығы бар және мүдделі адам жергілікті атқарушы органға бірыңғай жер қойнауын пайдаланудың платформасы (бұдан әрі – БЖҚПП) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті береді.
20. Өтініш аумағы шегінде жер қойнауы учаскесін беру болжанатын облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органына беріледі, бұл ретте өтініштің көшірмесі жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жіберіледі.
Егер кең таралған пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі көзделіп отырған операцияның аумағы екі және одан да көп облысқа не облысқа және республикалық маңызы бар қалаға немесе астанаға келсе, онда өтініш аталған аумақтың көп бөлігі тиесілі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына беріледі.

21. Заявление содержит указание на два и более запрашиваемых участков недр при условии, что все запрашиваемые участки расположены в одной области, городе республиканского значения или столице.
22. Заявление подается с приложением следующих документов:
1) электронная копия документов, подтверждающих сведения о заявителе:
для физических лиц – документ, удостоверяющий личность заявителя;
для юридических лиц – справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, учетной регистрации (перерегистрации) их филиалов и представительств;
2) электронная копия документов, подтверждающих полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо уполномочено заявителем;
3) электронная копия соответствующего договора подряда на проведение проектно-изыскательских и/или ремонтно-строительных работ автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и/или гидротехнических сооружений, если заявителем является подрядчик (субподрядчик);
4) электронная копия документа, подтверждающего право владения и пользования гидросооружением или гидротехническим сооружением, если заявителем является владелец гидросооружения, гидротехнического сооружения;
5) электронные копии картограммы расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, выполненной в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорной (ситуационной) схемы и топографической карты поверхности;
6) электронная копия письменного согласия недропользователя на выдачу разрешения на разведку с последующей добычей, если на запрашиваемом участке недр или его части такой недропользователь осуществляет операции по недропользованию на основании лицензии или контракта на недропользование, за исключением лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, контракта на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых;
7) электронная копия соглашения, заключенного в соответствии с пунктом 2 статьи 24 Кодекса с недропользователем, осуществляющим операции по недропользованию на запрашиваемом участке недр или его части на основании лицензии или контракта на недропользование, за исключением лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, контракта на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых.
23. Письменное согласие и соглашения, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 22 настоящих Правил представляются местному исполнительному органу после согласования территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр границ и формы территории запрашиваемого участка недр.

21. Өтініште барлық сұратылған учаскелер бір облыста, республикалық маңызы бар қалада немесе астанада орналасқан жағдайда екі және одан да көп сұратылған жер қойнауы учаскелері көрсетіледі.
22. Өтініш мынадай құжаттарды қоса бере отырып беріледі:
1) өтініш беруші туралы мәліметтерді растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері:
жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) егер мұндай адамға өтініш беруші уәкілеттік берген болса, өтініш берген кезде өтініш берушінің атынан әрекет ететін адамның өкілеттігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) егер өтініш беруші мердігер (қосалқы мердігер) болып табылса, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының, теміржолдарды және/немесе гидротехникалық құрылысжайларды жобалау-іздестіру және/немесе жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізуге арналған тиісті мердігерлік шарттың электрондық көшірмесі;
4) егер өтініш беруші гидроқұрылысжайлардың, гидротехникалық құрылысжайлардың иесі болып табылса, гидроқұрылысжайға немесе гидротехникалық құрылысжайға иелік ету және пайдалану құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) көрнекілікті қамтамасыз ететін масштабта орындалған, сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын учаскелердің) орналасу картограммасының, бедердің шолу (ахуалдық) схемасы мен топографиялық картасының электрондық көшірмелері.
6) егер сұратылатын жер қойнауы учаскесінде немесе оның бөлігінде кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия не келісімшарт негізінде мұндай жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану операцияларын жүзеге асырса, жер қойнауын пайдаланушының кейіннен өндіре отырып,барлауға арналған рұқсатты беруге жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
7) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия немесе келісімшарт негізінде сұратылатын жер қойнауы учаскесінде немесе оның бір бөлігінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен Кодекстің 24-бабы 2-тармағына сәйкес жасалатын келісімінің электрондық көшірмесі.
23. Осы Қағидалардың 22-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген жазбаша келісім мен келісімдер жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылған жер қойнауы учаскесі аумағының шекаралары мен нысандарын келіскеннен кейін жергілікті атқарушы органға беріледі.

Согласие и соглашение, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 22 настоящих Правил не требуются при совпадении заявителя и недропользователя в одном лице.
24. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному засвидетельствованию.
25. Заявление подается на казахском и (или) русском языках. Документы, прилагаемые к заявлению, составляются на казахском и (или) русском языках. Копии документов, составленных на иностранном языке, представляются с переводом на казахский и (или) русский языки, верность которого удостоверена нотариусом.
26. Моментом подачи заявления признается дата и время его поступления посредством ЕПН в местный исполнительный орган.
Заявление подлежит регистрации в ЕПН с присвоением уникального номера, указанием даты и времени (часы, минуты).
Параграф 2. Порядок рассмотрения заявления и выдачи разрешения на разведку
27. Местный исполнительный орган рассматривает заявление в течение одного рабочего дня со дня его поступления на предмет наличия права на получения разрешения на разведку, соответствия заявления предусмотренной форме, полноты и достаточности требуемых сведений и подтверждающих их документов с учетом положений пункта 22 настоящих Правил. В случае отсутствия оснований для отказа в выдаче разрешения в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 34 настоящих Правил, местный исполнительный орган посредством ЕПН направляет в территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий и бассейновую инспекцию по регулированию и использованию водных ресурсов заявление и прилагаемые к нему документы для определения и согласования границ территории запрашиваемого участка недр, а также для выявления возможного совмещения данной территории с участками недр других недропользователей, с особо охраняемыми природными территориями, землями государственного лесного фонда, территориями водоохранных зон и полос, а также с водными объектами.
Уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий для выявления возможного совмещения территории запрашиваемого участка недр с особо охраняемыми природными территориями и землями лесного фонда рассматривает документы о территории (территориях) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр (картограмма расположения запрашиваемого участка недр, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности) в течение пяти рабочих дней со дня поступления в ЕПН.
Бассейновая инспекция по регулированию и использованию водных ресурсов рассматривает вопрос совмещения территории запрашиваемого участка недр с территориями водоохранных зон, полос и водных объектов в течение пяти рабочих дней со дня поступления в ЕПН.

Осы Қағидалардың 22-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген келісу мен келісім өтініш берушіде, жер қойнауын пайдаланушыда бір тұлға болған кезде талап етілмейді.
24. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариат куәландыруы тиіс.
25. Өтініш қазақ және (немесе) орыс тілдерінде беріледі. Өтінішке қоса берілетін құжаттар қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасалуға тиіс. Шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері дұрыстығы нотариуспен куәландырылған қазақ және (немесе) орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады.
26. Өтініш жергілікті атқарушы органға БЖҚПП арқылы келіп түскен күні мен уақыты ол берілген сәт болып танылады.
Өтініш бірегей нөмір беріліп, күні мен уақыты (сағаты, минуты) көрсетіліп, БЖҚПП-да тіркелуге жатады.
2-параграф. Барлауға арналған рұқсатты беруге өтінішті қарау тәртібі
27. Жергілікті атқарушы орган өтінішті келіп түскен күнінен бастап бір жұмыс күні ішінде барлауға рұқсат алу құқығының болуы, өтініштің көзделген нысанға сәйкестігі, талап етілетін мәліметтердің толықтығы мен жеткіліктілігі және оларды растайтын құжаттар тұрғысынан осы Қағидалардың 22-тармағының ережелерін ескере отырып қарайды. Осы Қағидалардың 34-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, жергілікті атқарушы орган БЖҚПП арқылы жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органға және су ресурстарын реттеу мен пайдалану жөніндегі бассейндік инспекцияға өтініш пен оған қоса берілген құжаттарды сұратылатын жер қойнауы учаскесі аумағының шекараларын айқындау мен келісу және осы аумақты басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен, ерекше қорғалатын табиғи аумақтармен және мемлекеттік орман қорының жерлерімен, су қорғау аймақтарының аумақтарымен қоса атқару мүмкіндігін анықтау үшін жібереді.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің аумағын ерекше қорғалатын табиғи аумақтармен және орман қорының жерлерімен ықтимал біріктіруін анықтау үшін ЖҚПБП-ға келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің (сұратылып отырған учаскелердің) аумағы (аумақтары) туралы құжаттарды (сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің орналасу картограммасы, бедердің шолу (ахуалдық) схемасы, топографиялық картасы) қарайды.
Су ресурстарын реттеу және пайдалану жөніндегі бассейндік инспекция сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің аумағын су қорғау аймақтарымен, белдеулермен және су объектілерінің аумақтарымен біріктіру мәселесін БЖҚПП-ға келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.

28. Территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр рассматривает заявление и прилагаемые к нему документы в течение пяти рабочих дней со дня поступления в ЕПН на предмет:
1) наличия полного либо частичного совмещения территории запрашиваемого участка недр с территориями участков недр других недропользователей, а также с территориями, ограниченными для проведения операций по недропользованию в соответствии с подпунктами 2) и 5) пункта 1 статьи 25 Кодекса;
2) соответствия границ и конфигурации территории запрашиваемого участка недр требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил.
29. При наличии совмещения территорий согласно подпункту 1) пункта 28 настоящих Правил территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр посредством ЕПН уведомляет об этом заявителя и местный исполнительный орган. В уведомлении указываются координаты и площадь совмещенной территории согласно представленной картограмме.
В течение двадцати рабочих дней со дня получения уведомления заявитель вправе представить территориальному подразделению уполномоченного органа по изучению недр и одновременно местному исполнительному органу скорректированные сведения о границах и форме территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с приложением подтверждающих документов: электронные копии картограммы расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, выполненной в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорной (ситуационной) схемы и топографической карты поверхности.
Если совмещение территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр возникает частично или полностью с территорией участка недр, предоставленного другому лицу для проведения операции по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, разрешению на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых или контракту на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, заключенному до введения в действие Кодекса, корректирование границ и формы территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с целью исключения такого совмещения является обязательным.
30. При наличии несоответствия границ и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр посредством ЕПН уведомляет об этом заявителя и местный исполнительный орган. В уведомлении указываются выявленные несоответствия.
В течение двадцати рабочих дней со дня получения уведомления заявитель корректирует сведения о границах и форме территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с приложением подтверждающих документов и (или) устраняет выявленные несоответствия, о чем посредством ЕПН уведомляет территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр с приложением подтверждающих документов: электронные копии картограммы расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, выполненной в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорной (ситуационной) схемы и топографической карты поверхности. Пропуск указанного срока прекращает рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.

28. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды БЖҚПП-на түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мынадай мәселелер бойынша қарайды:
1) сұралатын жер қойнауы учаскесінің аумағын басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен, Кодекстің 25-бабы 1-тармағының 2, 5-тармақшаларына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектеулі аумақтармен толық немесе ішінара біріктіру;
2) сұралып отырған жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысаны осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкес келуі.
29. Осы Қағидалардың 28-тармағының 1) тармақшасына сәйкес біріктірілген аумақтар болған кезде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бұл туралы өтініш берушіні және жергілікті атқарушы органға БЖҚПП арқылы хабардар етеді. Хабарламада ұсынылған картограммаға сәйкес біріктірілген аумақтың координаталары мен ауданы көрсетіледі.
Хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде өтініш беруші жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне және бір мезгілде жергілікті атқарушы органға растайтын құжаттарды: көрнектілікті қамтамасыз ететін ауқымда орындалған орналасу картограммасының, бедердің шолу (ахуалдық) схемасының және топографиялық картасының электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, сұралатын жер қойнауы учаскесі (сұралатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысаны туралы түзетілген мәліметтерді ұсынуға құқылы.
Егер сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелердің) аумағын басқа адамға кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған рұқсат немесе Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін берілген жер қойнауы учаскесінің аумағымен ішінара немесе толық біріктіру туындаса, мұндай біріктіруді болдырмау мақсатында сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелері) аумағының шекаралары мен нысандарын түзету міндетті болып табылады.
30. Сұратылатын учаске (сұратылатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекаралары мен нысандары осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бұл туралы өтініш берушіге және жергілікті атқарушы органға БЖҚПП арқылы хабардар етеді. Хабарламада анықталған сәйкессіздіктер көрсетіледі.
Хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде өтініш беруші растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысаны туралы мәліметтерді түзетеді және (немесе) анықталған сәйкессіздіктерді жояды, бұл туралы растайтын құжаттарды: сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелер) орналасу картограммасының, көрнекілікті қамтамасыз ететін ауқымда орындалған, бедердің шолу (ахуалдық) схемасының, топографиялық картасының электрондық көшірмесін қоса бере отырып, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін БЖҚПП арқылы хабардар етеді. Көрсетілген мерзімді өткізу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарауын тоқтатады.

В течение одного рабочего дня со дня получения уведомления, указанного в абзаце втором настоящего пункта, территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр заново рассматривает вопрос о наличии совмещения территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с территорией участка недр для разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, находящегося в пользовании у другого лица, и соответствии границ и формы территории запрашиваемого участка недр требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил.
По итогам рассмотрения территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр согласовывает либо отказывает в согласовании границы и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, о чем посредством ЕПН уведомляет местный исполнительный орган и заявителя.
Если заявление содержит указание на два и более запрашиваемых участков недр, отказ в согласовании границ и форм их территорий выносятся на все запрашиваемые участки недр или только в отношении определенных запрашиваемых участков.
Отказ в согласовании границ и форм территорий всех запрашиваемых участков недр прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов. В случае отказа в согласовании границ и форм территорий лишь определенных запрашиваемых участков недр, дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов осуществляется по запрашиваемым участкам недр, границы и формы которых согласованы территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр.
При несогласии в согласовании заявитель обжалует его в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
31. Если при рассмотрении территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр границ и формы территории запрашиваемого участка выявлено полное или частичное совмещения территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с территориями участков недр других недропользователей, за исключением участков недр для разведки и добычи общераспространенных полезных ископаемых, заявитель представляет местному исполнительному органу документы, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 22 настоящих Правил, в течение одного рабочего дня со дня согласования границ и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр.
Пропуск указанного срока прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.
После согласования границ и формы территории (форм территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) с учетом положения пункта 29 настоящих Правил местный исполнительный орган в течение одного рабочего дня направляет заявителю уведомление о необходимости согласования уполномоченным органом в области окружающей среды выдачи разрешения на разведку.
Согласование уполномоченным органом в области охраны окружающей среды осуществляется в ходе проведения государственной экологической экспертизы проектной документации с разделом ликвидации последствий деятельности в пределах срока проведения государственной экологической экспертизы.

Осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген мұндай хабарламаны алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің) аумағын басқа тұлғаның пайдалануындағы кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру үшін жер қойнауы учаскесінің аумағымен біріктірілуінің болуы және сұратылатын жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысанының осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкестігі туралы мәселені қайта қарайды.
Қарау қорытындысы бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелері) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысанын келіседі не келісуден бас тартады, бұл туралы жергілікті атқарушы орган мен өтініш берушіге БЖҚПП арқылы хабардар етеді.
Егер өтініште екі және одан да көп сұратылған жер қойнауы учаскелері көрсетілсе, олардың аумағының шекаралары мен нысандарын келісуден бас тарту барлық сұратылған жер қойнауы учаскелеріне немесе белгілі бір сұратылған учаскелерге қатысты шығарылады.
Барлық сұратылған жер қойнауы учаскелері аумағының шекаралары мен нысандарын келісуден бас тарту мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады. Тек белгілі бір сұратылған жер қойнауы учаскелерінің шекарасы мен нысандарын келісуден бас тартқан жағдайда, мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауы шекарасы мен нысандарын жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі келіскен сұратылған жер қойнауы учаскелері бойынша жүзеге асырылады.
Келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамаға сәйкес шағымдануға құқылы.
31. Егер жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын учаске аумағының шекарасы мен нысанын қараған кезде кең таралған пайдалы қазбаларды барлау мен өндіру үшін жер қойнауы учаскелерін қоспағанда, сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын учаскелерінің) аумағын (аумақтарын) басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен толық немесе ішінара қоса атқару анықталса, өтініш беруші жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 22-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттарды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын учаскелері) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысанын келіскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде береді.
Көрсетілген мерзімді өткізіп алу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады.
Осы Қағидалардың 29-тармағының ережелерін ескере отырып, сұратылатын учаске (сұратылатын учаскелер) аумағының шекаралары мен нысандары (аумақтарының нысандары) келісілгеннен кейін жергілікті атқарушы орган бір жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қоршаған орта саласындағы уәкілетті органның барлауға рұқсат беруді келісу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның келісуі мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу мерзімі шегінде қызмет салдарын жою бөлімі бар жобалау құжаттамасына мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу барысында жүзеге асырылады.

32. При проведении государственной экологической экспертизы в целях сокращения территорий нарушаемых и отчуждаемых земель учитывается возможность извлечения и использования техногенных минеральных образований горнодобывающих или энергетических производств.
33. Местный исполнительный орган выдает заявителю разрешение на разведку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в течение одного рабочего дня со дня получения всех согласований и документов, предусмотренных подпунктами 6) и 7) пункта 22 настоящих Правил.
34. Разрешение на разведку не выдается при наличии одного из следующих оснований:
1) заявитель не обладает правом на получение разрешения на разведку;
2) заявление или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям, предусмотренными настоящими Правилами;
3) не представлены прилагаемые к заявлению документы, если иное не предусмотрено настоящими Правилами;
4) границы и форма территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр не соответствуют требованиям настоящих Правил и не согласованы территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр;
5) выдача разрешения на разведку не согласована уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
6) территория (территории) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр полностью расположена (расположены) в пределах территорий, ограниченных для проведения операций по недропользованию или на особо охраняемых природных территориях, на которых не разрешается проведение геологоразведки;
7) территория (территории) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр полностью или частично совмещается с территорией (совмещаются с территориями) участка недр по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых или контракту на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, заключенному до введения в действие Кодекса.
35. Отказ в выдаче разрешения на разведку выносится посредством ЕПН с указанием его причины.
Грамматические или арифметические ошибки, опечатки либо иные подобные ошибки, допущенные в заявлении о выдаче разрешения, не являются основанием для отказа в выдаче разрешения и подлежат исправлению заявителем путем повторной подачи заявления в течение одного рабочего дня со дня получения от компетентного органа соответствующего уведомления. В этом случае течение срока рассмотрения и выдачи разрешения прерывается указанным уведомлением местного исполнительного органа.
После перерыва течение срока рассмотрения и выдачи местным исполнительным органом разрешения на разведку начинается заново; время, истекшее до перерыва, не засчитывается в новый срок.

32. Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезінде бүлінген және иеліктен шығарылатын жерлердің аумақтарын қысқарту мақсатында тау-кен өндіру немесе энергетикалық өндірістердің техногендік минералдық түзілімдерін алу және пайдалану мүмкіндігі ескеріледі
33. Жергілікті атқарушы орган өтініш берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша барлауға арналған рұқсатты осы Қағидалардың 22-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген барлық келісімдер мен құжаттарды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде береді.
34. Мынадай негіздердің бірі болған кезде барлауға арналған рұқсат берілмейді:
1) өтініш беруші барлауға арналған рұқсатты алу құқығына ие емес;
2) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
3) егер осы Қағидаларда өзгеше көзделмесе, өтінішке қоса берілетін құжаттар ұсынылмаса;
4) сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелер) аумағының шекаралары мен нысаны осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмесе және жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісілмесе;
5) барлауға арналған рұқсатты беру қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілмесе;
6) сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің) аумағы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектелген аумақтар шегінде немесе геологиялық барлау жүргізуге тыйым салынатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда толық орналасса (орналасса);
7) сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің) аумағы толық немесе ішінара кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия немесе Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауы учаскесінің аумағымен (аумақтарымен қоса) біріктірілсе барлауға арналған рұқсатты беруге тыйым салынады.
35. Барлауға арналған рұқсатты беруден бас тарту себептерін көрсете отырып, ЖҚПБП арқылы шығарылады.
Рұқсат беру туралы өтініште жіберілген грамматикалық немесе арифметикалық қателер, жаңсақ жазулар не өзге де осыған ұқсас қателер рұқсат беруден бас тарту үшін негіз болып табылмайды және өтініш берушінің құзыретті органнан тиісті хабарлама алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтінішті қайта беруі арқылы түзетуге жатады. Бұл жағдайда рұқсатты қарау және беру мерзімінің ағымы жергілікті атқарушы органның көрсетілген хабарламасымен үзіледі.
Мерзім ағымының үзілісінен кейін жергілікті атқарушы органның барлауға арналған рұқсатты қарауы және беруі қайта басталады; үзіліске дейін өткен уақыт жаңа мерзімге есептелмейді.

36. Отказ в выдаче разрешения на разведку при несогласии обжалуется заявителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
37. Отказ в выдаче разрешения на разведку не лишает заявителя права на повторную подачу заявления.
38. В любое время до выдачи разрешения на разведку заявитель вправе отказаться от такой выдачи, посредством ЕПН уведомив об этом местный исполнительный орган.
Глава 3. Разрешение на добычу общераспространенных полезных ископаемых
Параграф 1. Порядок подачи заявления на выдачу разрешения на добычу
39. Лицо, имеющее право и заинтересованное в получении разрешения на добычу, подает в местный исполнительный орган посредством ЕПН заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
40. Заявление подается в местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, в пределах территории которых предполагается предоставить участок недр.
Если территория намечаемой операции по добыче общераспространенных полезных ископаемых приходится на две и более области либо на область и город республиканского значения или столицу, заявление подается в тот местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, на которую приходится большая часть указанной территории.
41. Заявление содержит указание на два и более запрашиваемых участков недр при условии, что все запрашиваемые участки расположены в одной области, городе республиканского значения или столице.
42. Заявление подается с приложением следующих документов:
1) электронная копия документов, подтверждающие сведения о заявителе:
для физических лиц – копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
для юридических лиц – справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, учетной регистрации (перерегистрации) их филиалов и представительств;
2) электронная копия документа, подтверждающего полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо уполномочено заявителем;
3) электронная копия договора подряда на проведение проектно-изыскательских и/или ремонтно-строительных работ автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и/или гидротехнических сооружений, если заявителем является подрядчик (субподрядчик);
4) электронная копия документа, подтверждающего право владения и пользования гидросооружением или гидротехническим сооружением, если заявителем является владелец гидросооружения, гидротехнического сооружения;
5) электронная копия протокола заседания соответствующей межрегиональной комиссии по запасам полезных ископаемых об утверждении (индекс "У") запасов общераспространенных полезных ископаемых либо копия отчета компетентного лица о минеральных ресурсах и запасах общераспространенных полезных ископаемых в соответствии с Казахстанским кодексом публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и запасах в контурах запрашиваемого участка недр;

36. Барлауға арналған рұқсатты беруден бас тартуға өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келіспеген жағдайда шағымданады.
37. Барлауға арналған рұқсатты беруден бас тарту өтініш берушіні қайтадан өтініш беру құқығынан айырмайды.
38. Барлауға арналған рұқсат берілгенге дейін кез келген уақытта өтініш беруші бұл туралы жергілікті атқарушы органға БЖҚПП арқылы хабардар ете отырып, мұндай беруден бас тартуға құқылы.
3-тарау. Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған рұқсаттар
1-параграф. Өндіруге арналған рұқсатты беруге өтініш беру тәртібі
39. Өндіруге арналған рұқсатты алуға құқығы бар және мүдделі адам жергілікті атқарушы органға БЖҚПП арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
40. Өтініш аумақтар шегінде жер қойнауы учаскесін беру болжанатын облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органына беріледі.
Егер кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі белгіленетін отырған операцияның аумағы екі және одан да көп облысқа не облысқа және республикалық маңызы бар қалаға немесе астанаға келсе, өтініш аталған аумақтың көп бөлігі тиесілі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына беріледі.
41. Өтініште барлық сұратылатын учаскелер бір облыста, республикалық маңызы бар қалада немесе астанада орналасқан жағдайда екі және одан да көп сұратылатын жер қойнауы учаскелері көрсетіледі.
42. Өтініш мынадай құжаттарды қоса бере отырып беріледі:
1) өтініш беруші туралы мәліметтерді растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері:
жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғалар үшін-заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) егер мұндай адамға өтініш беруші уәкілеттігі берілген болса, өтініш берген кезде өтініш берушінің атынан әрекет ететін адамның өкілеттігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) егер өтініш беруші мердігер (қосалқы мердігер) болып табылса, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының, теміржолдардың және/немесе гидротехникалық құрылысжайлардың жобалау-іздестіру және/немесе жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізуге арналған тиісті мердігерлік шарттың электрондық көшірмесі;
4) егер өтініш беруші гидроқұрылысжайдың, гидротехникалық құрылысжайдың иесі болып табылса, гидроқұрылысжайға немесе гидротехникалық құрылысжайға иелік ету және пайдалану құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) кең таралған пайдалы қазбалар қорларын бекіту туралы ("У" индексі) пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі тиісті өңіраралық комиссия отырысы хаттамасының электрондық көшірмесі не құзыретті адамның Қазақстандық кодексіне сәйкес сұратылған жер қойнауы учаскесінің контурларында минералдық ресурстар мен кең таралған пайдалы қазбалар қорлары туралы есебінің электрондық көшірмесі;

6) электронные копии картограммы расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, выполненной в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорной (ситуационной) схемы и топографической карты поверхности;
7) электронная копия письменного согласия недропользователя на выдачу разрешения на добычу, если на запрашиваемом участке недр или его части такой недропользователь осуществляет операции по недропользованию на основании лицензии или контракта на недропользование, за исключением лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, контракта на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых;
8) электронная копия соглашения, заключаемого по правилам пункта 2 статьи 24 Кодекса с недропользователем, осуществляющим операции по недропользованию на запрашиваемом участке недр или его части на основании лицензии или контракта на недропользование, за исключением лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, контракта на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых.
43. Письменное согласие и соглашения, предусмотренные подпунктами 7) и 8) пункта 42 настоящих Правил могут быть также предоставлены местному исполнительному органу после согласования территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр границ и формы территории запрашиваемого участка недр.
Согласие и соглашение, предусмотренные подпунктами 7) и 8) пункта 42 настоящих Правил не требуются при совпадении заявителя и недропользователя в одном лице.
44. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному засвидетельствованию.
45. Заявление подается на казахском и (или) русском языках. Документы, прилагаемые к заявлению, составляются на казахском и (или) русском языках. Копии документов, составленных на иностранном языке, прилагаемые к заявлению, представляются с переводом на казахский и (или) русский языки, верность которого засвидетельствована нотариусом.
46. Моментом подачи заявления признается дата и время его поступления посредством ЕПН в местный исполнительный орган.
Заявления регистрируются в ЕПН с присвоением уникального учетного номера, а также указанием даты и времени (часы и минуты) регистрации.
Параграф 2. Порядок рассмотрения заявления и выдачи разрешения на добычу
47. Местный исполнительный орган рассматривает заявление в течение одного рабочего дня со дня его поступления на предмет наличия права на получение разрешения на добычу, соответствия заявления предусмотренной форме, полноты и достаточности требуемых сведений и подтверждающих их документов с учетом положений пункта 42 настоящих Правил. В случае отсутствия оснований для отказа в выдаче разрешения на добычу в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 54 настоящих Правил, местный исполнительный орган посредством ЕПН направляет в территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий и бассейновую инспекцию по регулированию и использованию водных ресурсов заявление и прилагаемые к нему документы для определения и согласования границ территории запрашиваемого участка недр и выявления возможного совмещения данной территории с территориями участков недр других недропользователей, с особо охраняемыми природными территориями и землями государственного лесного фонда, территориями водоохранных зон, полос и также водных объектов.
Уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий для выявления возможного совмещения территории запрашиваемого участка недр с особо охраняемыми природными территориями и землями лесного фонда рассматривает документы о территории (территориях) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр (картограмма расположения запрашиваемого участка недр, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности) в течение пяти рабочих дней со дня со дня получения соответствующего запроса от Заявителя.
Бассейновая инспекция по регулированию и использованию водных ресурсов рассматривает вопрос совмещения территории запрашиваемого участка недр с территориями водоохранных зон, полос и водных объектов в течение пяти рабочих дней со дня получения соответствующего запроса от Заявителя.

6) көрнекілікті қамтамасыз ететін масштабта орындалған сұратылатын отырған жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер учаскелерінің) орналасу картограммасының, бедердің шолу (ахуалдық) схемасы мен топографиялық картасының электрондық көшірмелері;
7) егер сұратылатын жер қойнауы учаскесінде не оның бөлігінде кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия не келісімшарт негізінде мұндай жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану операцияларын жүзеге асырса жер қойнауын пайдаланушының барлауға арналған рұқсатты беруге жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
8) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия немесе келісімшарт негізінде сұратылған жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды немесе оның бір бөлігін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен Кодекстің 24-бабы 2-тармағының ережелері бойынша жасалатын келісімінің электрондық көшірмесі.
43. Осы Қағидалардың 42-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көзделген жазбаша келісім мен келісімдер жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылған жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысанын келіскеннен кейін жергілікті атқарушы органға да беріледі.
Осы Қағидалардың 42-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көзделген келісу мен келісімдер өтініш беруші мен жер қойнауын пайдаланушы бір адам болған кезде талап етілмейді.
44. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариат куәландыруға тиіс.
45. Өтініш қазақ және (немесе) орыс тілдерінде беріледі. Өтінішке қоса берілетін құжаттар қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасалуға тиіс. Өтінішке қоса берілетін шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері дұрыстығы нотариуспен куәландырған қазақ және (немесе) орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады.
46. Өтініш жергілікті атқарушы органға БЖҚПП арқылы келіп түскен күні мен уақыты ол берілген сәт болып танылады.
Өтініш бірегей нөмір беріліп, күні мен уақыты (сағаты, минуты) көрсетіліп, ЖҚПБП-да тіркелуге жатады.
2-параграф. Өндіруге арналған өтінішті қарау және рұқсатты беру тәртібі
47. Жергілікті атқарушы орган өтінішті ол келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өндіруге рұқсат алу құқығының болуы, өтініштің көзделген нысанға сәйкестігі, талап етілетін мәліметтер мен оларды растайтын құжаттардың толықтығы мен жеткіліктілігі тұрғысынан осы Қағидалардың
42-тармағының ережелерін ескере отырып қарайды. Осы Қағидалардың 54-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес өндіруге рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, жергілікті атқарушы орган БЖҚПП арқылы жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органға және су ресурстарын реттеу мен пайдалану жөніндегі бассейндік инспекцияға өтініш пен оған қоса берілген құжаттар сұратылатын жер қойнауы учаскесі аумағының шекараларын айқындау және келісу және осы аумақты басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен, ерекше қорғалатын табиғи аумақтармен және мемлекеттік орман қорының жерлерімен, су қорғау аймақтарының аумақтарымен қоса атқару мүмкіндігін анықтау үшін жібереді.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимыл шеңберінде сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің аумағын ерекше қорғалатын табиғи аумақтармен және орман қорының жерлерімен ықтимал біріктіруін анықтау үшін БЖҚПП-ға келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің (сұратылып отырған учаскелердің) аумағы (аумақтары) туралы құжаттарды (сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің орналасу картограммасы, бедердің шолу (ахуалдық) схемасы, топографиялық картасы) қарайды.
Су ресурстарын реттеу және пайдалану жөніндегі бассейндік инспекция сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің аумағын су қорғау аймақтарымен, белдеулермен және су объектілерінің аумақтарымен біріктіру мәселесін өтініш берушіден тиісті сұрау алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.

Если при подаче заявления, поданному на основании исключительного права по разрешению на разведку, имеются обстоятельства, предусмотренные подпунктами 2) или 3) пункта 54 настоящих Правил, местный исполнительный орган принимает заявление и посредством ЕПН уведомляет заявителя о необходимости устранения выявленных замечаний в течение одного рабочего дня. В этом случае течение срока рассмотрения заявления местным исполнительным органом приостанавливается на указанный период.
48. Территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр в течение пяти рабочих дней рассматривает копию поданного в местный исполнительный орган заявления вместе с документами о территории (территориях) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр (картограмма расположения запрашиваемого участка недр, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности) на предмет:
1) полного или частичного совмещения территории запрашиваемого участка недр с территориями участков недр других недропользователей, территориями, ограниченными для проведения операций по недропользованию в соответствии с подпунктами 2) и 5) пункта 1 статьи 25 Кодекса;
2) соответствия границы и формы территории запрашиваемого участка недр требованиям пунктом 12 и 13 настоящих Правил.
49. При наличии совмещения территорий согласно подпункту 1) пункта 48 настоящих Правил территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр посредством ЕПН уведомляет об этом заявителя и местный исполнительный орган. В уведомлении указываются координаты и площадь совмещенной территории согласно представленной картограмме.
В течение двадцати рабочих дней со дня получения уведомления заявитель вправе представить территориальному подразделению уполномоченного органа по изучению недр и одновременно местному исполнительному органу скорректированные сведения о границах и форме территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с приложением подтверждающих документов: электронные копии картограммы расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, выполненной в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорной (ситуационной) схемы и топографической карты поверхности.
Если совмещение территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр возникает частично или полностью с территорией участка недр, предоставленного другому лицу для проведения операции по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, разрешению на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых или контракту на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, заключенному до введения в действие Кодекса, корректирование границ и формы территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с целью исключения такого совмещения является обязательным.

Егер барлауға рұқсат беру жөніндегі айрықша құқық негізінде берілген өтінішті беру кезінде осы Қағидалардың 54-тармағының 2) немесе 3) тармақшаларында көзделген мән-жайлар болса, жергілікті атқарушы орган өтінішті қабылдайды және өтініш берушіге анықталған ескертулерді жою қажеттігі туралы бір жұмыс күні ішінде БЖҚПП арқылы хабарлайды. Бұл жағдайда жергілікті атқарушы органның өтінішті қарау мерзімінің өтуі көрсетілген кезеңге тоқтатыла тұрады.
48. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға берілген өтініштің көшірмесін сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын учаскелердің) аумағы (аумақтары) туралы құжаттармен (сұратылатын жер қойнауы учаскесінің орналасу картограммасы, бедердің шолу (ситуациялық) схемасы, топографиялық картасы) бірге:
1) сұратылатын жер қойнауы учаскесінің аумағын басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен, Кодекстің 25-бабы 1-тармағының 2, 5-тармақшаларына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектеулі аумақтармен толық немесе ішінара біріктіру;
2) сұратылатын жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысаны осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкес келуі мәніне қарайды.
49. Осы Қағидалардың 48-тармағының 1) тармақшасына сәйкес біріктірілген аумақтар болған кезде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бұл туралы өтініш берушіні және жергілікті атқарушы органды БЖҚПП арқылы хабардар етеді. Хабарламада ұсынылған картограммаға сәйкес біріктірілген аумақтың координаталары мен ауданы көрсетіледі.
Хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде өтініш беруші жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне және бір мезгілде жергілікті атқарушы органға растайтын құжаттарды: көрнекілікті қамтамасыз ететін ауқымда орындалған, сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын учаскелер) орналасу картограммасының, бедердің шолу (ахуалдық) схемасының, топографиялық картасының электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысаны туралы түзетілген мәліметтерді ұсынуға құқылы.
Егер сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын учаскелердің) аумағын біріктіруде басқа адамға кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған рұқсат немесе Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін берілген жер қойнауы учаскесінің аумағымен ішінара немесе толық біріктіру туындаса, мұндай біріктіруді болдырмау мақсатында сұралатын жер қойнауы учаскесі (сұралатын учаскелері) аумағының шекаралары мен нысандарын түзету міндетті болып табылады.

50. При наличии несоответствия границ и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр посредством ЕПН уведомляет об этом заявителя и местный исполнительный орган. В уведомлении указываются выявленные несоответствия.
В течение двадцати рабочих дней со дня получения уведомления заявитель корректирует сведения о границах и форме территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с приложением подтверждающих документов и (или) устраняет выявленные несоответствия, о чем посредством ЕПН уведомляет территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр с приложением подтверждающих документов: электронные копии картограммы расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, выполненной в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорной (ситуационной) схемы и топографической карты поверхности.
Пропуск указанного срока прекращает рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.
В течение одного рабочего дня со дня получения уведомления, указанного в абзаце второй настоящего пункта, территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр заново рассматривает вопрос о наличии совмещения территории запрашиваемого (запрашиваемых участков) участка недр с территорией участка недр для разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, находящегося в пользовании у другого лица, и соответствии границ и формы территории запрашиваемого участка недр требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил.
По итогам рассмотрения территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр согласовывает либо отказывает в согласовании границы и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, о чем посредством ЕПН уведомляет местный исполнительный орган и заявителя.
Если заявление содержит указание на два и более запрашиваемых участков недр, отказ в согласовании границ и форм их территорий выносится на все запрашиваемые участки недр или только в отношении определенных запрашиваемых участков.
Отказ в согласовании в согласовании границ и форм территорий всех запрашиваемых участков недр прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов. В случае отказа в согласовании границ и форм территорий лишь определенных запрашиваемых участков недр, дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов осуществляется по запрашиваемым участкам недр, согласованным территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр.
Отказ в согласовании при несогласии обжалуется заявителем в соответствии с законодательством.

50. Сұратылатын учаске (сұратылатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекаралары мен нысандары осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бұл туралы өтініш берушіге және жергілікті атқарушы органға БЖҚПП арқылы хабардар етеді. Хабарламада анықталған сәйкессіздіктер көрсетіледі.
Хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде өтініш беруші растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысаны туралы мәліметтерді түзетеді және (немесе) анықталған сәйкессіздіктерді жояды, бұл туралы растайтын құжаттарды: сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелер) орналасу картограммасының, көрнекілікті қамтамасыз ететін ауқымда орындалған, бедердің шолу (ахуалдық) схемасының, топографиялық картасының электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін БЖҚПП арқылы хабардар етеді. Көрсетілген мерзімді өткізу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарауын тоқтатады.
Осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің) аумағын басқа тұлғаның пайдалануындағы кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру үшін жер қойнауы учаскесінің аумағымен біріктірілуінің болуы және сұратылатын жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысанының осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкестігі туралы мәселені қайта қарайды.
Қарау қорытындысы бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер учаскелері) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысанын келіседі не келісуден бас тартады, бұл туралы жергілікті атқарушы орган мен өтініш берушіге ЖҚПБП арқылы хабардар етеді.
Егер өтініште екі және одан да көп сұратылатын жер қойнауы учаскелері көрсетілсе, олардың аумағының шекаралары мен нысандарын келісуден бас тарту барлық сұратылатын жер қойнауы учаскелеріне немесе белгілі бір сұратылатын учаскелерге қатысты шығарылады.
Барлық сұратылатын жер қойнауы учаскелері аумағының шекаралары мен нысандарын келісуден бас тарту мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады. Тек белгілі бір сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің шекарасы мен нысандарын келісуден бас тартқан жағдайда, мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауы шекарасы мен нысандарын жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі келіскен сұратылатын жер қойнауы учаскелері бойынша жүзеге асырылады.
Келісуден бас тартуға өтініш беруші заңнамаға сәйкес келіспеген жағдайда шағымданады.

51. Если при рассмотрении территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр границ и формы территории запрашиваемого участка выявлено полное или частичное совмещения территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с территориями участков недр других недропользователей, за исключением участков недр для разведки и добычи общераспространенных полезных ископаемых, заявитель посредством ЕПН представляет местному исполнительному органу документы, предусмотренные подпунктами 7) и 8) пункта 42 настоящих Правил, в течение одного рабочего дня со дня согласования границ и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр.
Пропуск указанного срока прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.
52. После согласования границ и формы территории (форм территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр, с учетом положения пункта 49 настоящих Правил местный исполнительный орган в течение одного рабочего дня направляет копии заявления и прилагаемых документов в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для согласования выдачи разрешения на добычу.
Согласование выдачи разрешения на добычу осуществляется в течение одного рабочего дня с учетом положения абзаца третьего настоящего пункта.
Если намечаемая деятельность по добыче общераспространенных полезных ископаемых на запрашиваемом участке (запрашиваемых участках) недр предусматривает в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательное проведение государственной экологической экспертизы проекта намечаемой деятельности, указанное согласование осуществляется в ходе проведения государственной экологической экспертизы намечаемой деятельности по плану горных работ, разрабатываемого по запрашиваемому участку (запрашиваемым участкам) недр отдельно или в составе проектно-сметной документации строительства (реконструкции), ремонта автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, реконструкции и ремонта гидросооружения и (или) гидротехнического сооружения в пределах срока проведения государственной экологической экспертизы. В этом случае заявитель обеспечивает такое согласование в течение двенадцати месяцев. Пропуск указанного срока прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.

51. Егер жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын учаске аумағының шекарасы мен нысандарын қараған кезде кең таралған пайдалы қазбаларды барлау мен өндіру үшін жер қойнауы учаскелерін қоспағанда, сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын учаскелердің) аумағын (аумақтарын) басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен толық немесе ішінара біріктіру анықталса, өтініш беруші жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 42-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көзделген құжаттарды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысанын келіскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде БЖҚПП арқылы береді.
Көрсетілген мерзімді өткізу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады.
52. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын учаскелердің) шекаралары мен аумағының нысанын (аумақтар нысандарын) келіскеннен кейін осы Қағидалардың 49-тармағының ережесін ескере отырып, жергілікті атқарушы орган екі жұмыс күні ішінде өндіруге рұқсат беруді келісу үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға өтініш пен қоса берілетін құжаттардың көшірмелерін жібереді.
Өндіруге рұқсат беруді келісу осы тармақтың үшінші абзацының ережесін ескере отырып, бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Егер сұратылатын жер қойнауы учаскесінде (сұратылатын учаскелерде) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі белгіленіп отырған қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленіп отырған қызмет жобасына міндетті түрде мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуді көздейтін болса, көрсетілген келісу сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын учаскелері) бойынша жеке немесе мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу мерзімі шегінде құрылыстың (реконструкциялаудың) жобалау-сметалық құжаттамасы, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, мемлекеттік меншіктегі теміржолдарды жөндеу және гидроқұрылысты және (немесе) гидротехникалық құрылысты жөндеу құрамында әзірленген тау-кен жұмыстарының жоспары бойынша белгіленіп отырған қызметтің мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу барысында жүзеге асырылады. Бұл жағдайда өтініш беруші мұндай келісуді он екі ай ішінде қамтамасыз етеді. Көрсетілген мерзімді өткізіп алу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады.

53. Местный исполнительный орган выдает заявителю разрешение на добычу по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в течение одного рабочего дня со дня получения предусмотренных согласований и документов, предусмотренных подпунктами 7) и 8) пункта 42 настоящих Правил.
54. Разрешение на добычу не выдается при наличии одного из следующих оснований:
1) заявитель не обладает правом на получение разрешения на добычу;
2) заявление или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям, предусмотренными настоящими Правилами;
3) не представлены прилагаемые к заявлению документы, если иное не предусмотрено настоящими Правилами;
4) границы и форма территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр не соответствуют требованиям настоящих Правил и не согласованы территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр;
5) выдача разрешения на добычу не согласована уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
6) территория (территории) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр полностью расположена (расположены) в пределах территорий, ограниченных для проведения операций по недропользованию или на особо охраняемых природных территориях, на которых не разрешается проведение добычи;
7) территория (территории) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр полностью или частично совмещается с территорией (совмещаются с территориями) участка недр по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых или контракту на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, заключенному до введения в действие Кодекса.
55. Отказ в выдаче разрешения на добычу выносится посредством ЕПН и должен быть мотивирован.
Грамматические или арифметические ошибки, опечатки либо иные подобные ошибки, допущенные в заявлении о выдаче разрешения, не являются основанием для отказа в выдаче разрешения и подлежат исправлению заявителем путем повторной подачи заявления в течение одного рабочего дня со дня получения от компетентного органа соответствующего уведомления. В этом случае течение срока рассмотрения и выдачи разрешения прерывается указанным уведомлением местного исполнительного органа.
После перерыва течение срока рассмотрения и выдачи местным исполнительным органом разрешения на добычу начинается заново; время, истекшее до перерыва, не засчитывается в новый срок.
56. Отказ в выдаче разрешения на добычу при несогласии обжалуется заявителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
57. Отказ в выдаче разрешения на добычу не лишает заявителя права на повторную подачу заявления.

53. Жергілікті атқарушы орган өтініш берушіге осы Қағидаларға
4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндіруге арналған рұқсатты осы Қағидалардың 42-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көзделген келісімдер мен құжаттарды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде береді.
54. Мынадай негіздердің бірі болған кезде өндіруге арналған рұқсат берілмейді:
1) өтініш беруші өндіру арналған рұқсатты алу құқығына ие емес;
2) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
3) егер осы Қағидаларда өзгеше көзделмесе, өтінішке қоса берілетін құжаттар ұсынылмаса;
4) сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелері) аумағының шекаралары мен нысаны осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмесе және жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісілмесе;
5) өндіруге арналған рұқсатты беру қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілмесе;
6) сұратылған жер қойнауы учаскесінің (сұратылған учаскелерінің) аумағы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектелген аумақтар шегінде немесе өндіру жүргізуге тыйым салынатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда толық орналасса (орналасса);
7) сұратылған жер қойнауы учаскесінің (сұратылған учаскелерінің) аумағы толық немесе ішінара кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия немесе Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауы учаскесінің аумағымен (аумақтарымен қоса) біріктірілсе.
55. Өндіруге арналған рұқсатты беруден бас тарту БЖҚПП арқылы шығарылады және дәлелді болуы тиіс.
Рұқсат беру туралы өтініште жіберілген грамматикалық немесе арифметикалық қателер, жаңсақ жазулар не өзге де осыған ұқсас қателер рұқсат беруден бас тарту үшін негіз болып табылмайды және өтініш берушінің құзыретті органнан тиісті хабарлама алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтінішті қайта беру жолымен түзетуге жатады. Бұл жағдайда рұқсатты қарау және беру мерзімінің өтуі жергілікті атқарушы органның көрсетілген хабарламасымен үзіледі.
Мерзім ағымының үзілісінен кейін жергілікті атқарушы органның өндіруге арналған рұқсатты қарауы және беруі қайта басталады; үзіліске дейін өткен уақыт жаңа мерзімге есептелмейді.
56. Өндіруге арналған рұқсатты беруден бас тартуға өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келіспеген жағдайда шағымданады.
57. Өндіруге арналған рұқсатты беруден бас тарту өтініш берушіні қайтадан өтініш беру құқығынан айырмайды.

58. В любое время до выдачи разрешения на добычу заявитель вправе отказаться от такой выдачи, посредством ЕПН уведомив об этом местный исполнительный орган.
59. Предоставление права недропользования по разрешению на проведение добычи общераспространенных полезных ископаемых является основанием для предоставления недропользователю местным исполнительным органом права землепользования на земельный участок в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам предоставления
права недропользования
для проведения разведки
и добычи общераспространенных
полезных ископаемых,
используемых при строительстве
(реконструкции) и ремонте
автомобильных дорог общего
пользования, железных дорог,
находящихся в государственной
собственности, а также
для реконструкции и ремонта
гидросооружений
и гидротехнических сооружений
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать разрешение на разведку общераспространенных полезных ископаемых
________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство, дата рождения,
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный
идентификационный номер физического лица/полное наименование,
местонахождение, бизнес-идентификационный номер юридического лица)
в лице ______________________________________________________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью (далее - ФИО),
действующего на основании
____________________________________________________________________
(вид документа, дата и номер) (для юридических лиц)
Цель недропользования:
____________________________________________________________________
(указать виды работ, для выполнения которых требуется выдача разрешения)
на основании
____________________________________________________________________
(указать наименование, номер и дату заключения договора (контракта) подряда)
___________________________________________________________________
(указать срок действия договора (контракту) подряда)
___________________________________________________________________
(количество запрашиваемых участков недр и площадь каждого из них с указанием
географических координат угловых точек)
___________________________________________________________________
Данные из электронной цифровой подписи заявителя;
Дата и время подписания с электронной цифровой подписью.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2
к Правилам предоставления
права недропользования
для проведения разведки
и добычи общераспространенных
полезных ископаемых,
используемых при строительстве
(реконструкции) и ремонте
автомобильных дорог общего
пользования, железных дорог,
находящихся в государственной
собственности, а также
для реконструкции и ремонта
гидросооружений
и гидротехнических сооружений
Форма
РАЗРЕШЕНИЕ
на разведку общераспространенных полезных ископаемых

58. Өндіруге арналған рұқсат берілгенге дейін кез келген уақытта өтініш беруші бұл туралы жергілікті атқарушы органға БЖҚПП арқылы хабардар ете отырып, мұндай беруден бас тартуға құқылы.
59. Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруді жүргізуге рұқсатты беру бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жергілікті атқарушы органның жер қойнауын пайдаланушыға Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер учаскесіне жер пайдалану құқығын беру үшін негіз болып табылады.
Мемлекеттік меншіктегі
жалпыға ортақ пайдаланылатын
автомобиль жолдарын,
теміржолдарды салу
(реконструкциялау)
және жөндеу мақсаттары үшін,
сондай-ақ
гидроқұрылысжайларды
және гидротехникалық
құрылысжайларды
реконструкциялау және жөндеу
үшін пайдаланылатын
кең таралған пайдалы
қазбаларды барлауды немесе
өндіруді жүргізуге жер
қойнауын пайдалану құқығын
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
________________________________________________________________
(құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін)негізінде әрекет ететін
________________________________________________________________
(лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толық (бұдан әрі_Т.А.Ә.)
атынан ________________ ___ (толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса),
азаматтығы, туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және
деректемелері, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі/заңды тұлғаның толық атауы,
орналасқан жері, бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
________________________________________________________________кең
таралған пайдалы қазбаларға барлауға рұқсат беруіңізді сұраймын.
Жер қойнауын пайдалану мақсаты:___________________________________________
(мердігерлік шарттың (келісімшарттың) қолданылу мерзімін көрсету)
__________________________________________________________________________
(мердігерлік шарттың (келісімшарттың) атауын, нөмірін және жасалған күнін көрсету)
негізінде ________________________________________________________________
(сұралатын жер қойнауы учаскелерінің саны және олардың әрқайсысының бұрыштық
нүктелердің географиялық координаталары көрсетілген ауданы)
_______________________________________________________________
(орындау үшін рұқсат беру талап етілетін жұмыс түрлерін көрсету)
________________________________________________________________
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңба деректері; электрондық цифрлық
қолтаңба арқылы қол қою күні мен уақыты: 20___жылғы "__" _____ ___ сағат _________ минут.
Мемлекеттік меншіктегі
жалпыға ортақ пайдаланылатын
автомобиль жолдарын,
теміржолдарды салу
(реконструкциялау)
және жөндеу мақсаттары үшін,
сондай-ақ
гидроқұрылысжайларды
және гидротехникалық
құрылысжайларды
реконструкциялау және жөндеу
үшін пайдаланылатын
кең таралған пайдалы
қазбаларды барлауды немесе
өндіруді жүргізуге жер
қойнауын пайдалану құқығын
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған РҰҚСАТ

1. Разрешение выдано:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство физического
лица/полное наименование, местонахождение юридического лица) (далее –
Недропользователь) и предоставляет право на проведение разведки
общераспространенных полезных ископаемых в целях выполнения работ
по _____________________________________________________________
________________________________________________________________
(указать работы, для выполнения которых выдается разрешение, и наименование,
номер и дату заключения договора (контракта) подряда) в соответствии с Кодексом
Республики Казахстан "О недрах и недропользовании")
2. Условия разрешения:
1) срок разрешения: до ______________года (срок действия договора (контракта) подряда)
2) границы территории участка недр площадью _______________ кв.км,
со следующими географическими координатами:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(указать точки географических координат)
3) иные условия недропользования: проведение рекультивации в соответствии
с законодательством Республики Казахстан
3. Государственный орган, выдавший разрешение:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование государственного органа, выдавшего разрешение)
Данные из электронной цифровой подписи
Дата и время подписания электронной цифровой подписью
СОГЛАСОВАНО:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного органа
по изучению недр)
Данные из электронной цифровой подписи
Дата и время подписания электронной цифровой подписью
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного органа
в области охраны окружающей среды)
Данные из электронной цифровой подписи
Дата и время подписания электронной цифровой подписью
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 3
к Правилам предоставления
права недропользования
для проведения разведки
и добычи общераспространенных
полезных ископаемых,
используемых при строительстве
(реконструкции) и ремонте
автомобильных дорог общего
пользования, железных дорог,
находящихся в государственной
собственности, а также
для реконструкции и ремонта
гидросооружений
и гидротехнических сооружений
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать разрешение на добычу общераспространенных полезных ископаемых
______________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство, дата рождения,
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный
идентификационный номер физического лица или полное наименование,
местонахождение, бизнес-идентификационный номер юридического лица)
в лице ________________________________________________________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью (далее - ФИО),
действующего на основании ___________________ (вид документа, дата и номер)
(для юридических лиц)
Цель недропользования:
______________________________________________________________________
(указать виды работ, для выполнения которых требуется выдача разрешения)
На основании
_____________________________________________________________________
(указать наименование, номер и дату заключения договора (контракта) подряда)
_____________________________________________________________________
(указать срок действия договора (контракту) подряда)
_____________________________________________________________________
(указать вид общераспространенного полезного ископаемого)
_____________________________________________________________________
(указать наименование и местонахождение месторождения)
_____________________________________________________________________
(количество запрашиваемых участков недр и площадь каждого из них с указанием
географических координат угловых точек)
Данные из электронной цифровой подписи заявителя;
Дата и время подписания с электронной цифровой подписью.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 4
к Правилам предоставления
права недропользования
для проведения разведки
и добычи общераспространенных
полезных ископаемых,
используемых при строительстве
(реконструкции) и ремонте
автомобильных дорог общего
пользования, железных дорог,
находящихся в государственной
собственности, а также
для реконструкции и ремонта
гидросооружений
и гидротехнических сооружений
Форма
РАЗРЕШЕНИЕ
на добычу общераспространенных полезных ископаемых

1. Рұқсат:
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы/заңды тұлғаның толық атауы, орналасқан жері) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) берілді және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексіне сәйкес
________________________________________________________________
(орындау үшін рұқсат берілетін жұмыстарды және мердігерлік шарттың (келісімшарттың) атауын, нөмірі мен жасалған күнін көрсету) жөніндегі жұмыстарды орындау мақсатында кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды жүргізу құқығын береді.
2. Рұқсат беру шарттары:
1) рұқсат беру мерзімі: ____ жылға дейін (мердігерлік шарттың (келісімшарттың) қолданылу мерзімі)
2) мынадай:
________________________________________________________________
(географиялық координаталар нүктелерін көрсету)
географиялық координаталары бар, ауданы __________________ш. км жер қойнауы учаскесі аумағының шекаралары:
________________________________________________________________
3) жер қойнауын пайдаланудың өзге де шарттары: Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалпына келтіруді жүргізу
3. Шешім берген мемлекеттік орган:
________________________________________________________________
(рұқсат берген мемлекеттік органның атауы)
электрондық цифрлық қолтаңба деректері
электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қою күні мен уақыты
КЕЛІСІЛДІ:
________________________________________________________________
(жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің атауы)
________________________________________________________________
электрондық цифрлық қолтаңба деректері
электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қою күні мен уақыты
________________________________________________________________
(қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің атауы)
________________________________________________________________
электрондық цифрлық қолтаңба деректері
электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қою күні мен уақыты
20___жылғы "__" _____ ___ сағат _________ минут.
Мемлекеттік меншіктегі
жалпыға ортақ пайдаланылатын
автомобиль жолдарын,
теміржолдарды салу
(реконструкциялау) және
жөндеу мақсаттары үшін,
сондай-ақ
гидроқұрылысжайларды және
гидротехникалық
құрылысжайларды
реконструкциялау және жөндеу
үшін пайдаланылатын кең
таралған пайдалы
қазбаларды барлауды немесе
өндіруді жүргізуге жер
қойнауын пайдалану
құқығын беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
________________________________________________________________
(құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін)негізінде әрекет ететін
________________________________________________________________
(лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толық (бұдан әрі_Т.А.Ә.) атынан
________________________________________________________________
(толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі/заңды тұлғаның толық атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі) кең таралған пайдалы қазбаларға өндіруді жүргізуге рұқсат беруіңізді сұраймын
Жер қойнауын пайдалану мақсаты:
________________________________________________________________
(мердігерлік шарттың (келісімшарттың) атауын, нөмірін және жасалған күнін көрсету) негізінде
________________________________________________________________
(мердігерлік шарттың (келісімшарттың) қолданылу мерзімін көрсету)
________________________________________________________________
(кең таралған пайдалы қазбаның түрін көрсету)
________________________________________________________________
(кен орнының атауы мен орналасқан жерін көрсету)
________________________________________________________________
(сұралатын жер қойнауы учаскелерінің саны және бұрыштық нүктелердің географиялық координаттарын көрсете отырып, олардың әрқайсысының алаңы)
________________________________________________________________
(орындау үшін рұқсат беру талап етілетін жұмыс түрлерін көрсету)
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңба деректері;
электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қою күні мен уақыты:
20 жылғы "___" __________ _____ сағат _____ минут.
Мемлекеттік меншіктегі
жалпыға ортақ пайдаланылатын
автомобиль жолдарын,
теміржолдарды салу
(реконструкциялау) және
жөндеу мақсаттары үшін,
сондай-ақ
гидроқұрылысжайларды және
гидротехникалық
құрылысжайларды
реконструкциялау және
жөндеу үшін пайдаланылатын
кең таралған пайдалы
қазбаларды барлауды немесе
өндіруді жүргізуге жер
қойнауын пайдалану құқығын
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған РҰҚСАТ