Об утверждении правил проведения государственной аттестации организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 114-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2026 года № 38645
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 55-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения государственной аттестации организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности (далее – Правила).
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства
просвещения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Установить, что с 12 июля 2026 года:
подпункт 3) пункта 2, подпункт 7) пункта 16, подпункты 2) и 3) пункта 17, пункт 48 Правил действуют в следующей редакции:
"3) комплексное тестирование – форма оценки результатов обучения, проводимая одновременно по нескольким учебным дисциплинам с применением цифровых технологий;";
"7) учебно-методические и цифровые ресурсы;";
"2) сведений, содержащихся в Национальной образовательной базе данных, а также в цифровых системах и цифровых платформах, используемых организациями образования;
3) сведений из цифровых систем государственных органов и официальных интернет-ресурсов";

Меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 114-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 мамырда № 38645 болып тіркелді
Ескерту. Қолданысқа енгізу тәртібі осы бұйрықтың 4-тармағында қарастырылған.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 55-1-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 12 шілдеден бастап:
Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасы, 16-тармағының 7) тармақшасы, 17-тармағының 2) және 3) тармақшалары, 48-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3) кешенді тестілеу – цифрлық технологияларды қолдана отырып, бірнеше оқу пәндері бойынша бір мезгілде жүргізілетін оқу нәтижелерін бағалау нысаны;";
"7) оқу-әдістемелік және цифрлық ресурстар;";
"2) Ұлттық білім беру деректер қорында, сондай-ақ білім беру ұйымдары пайдаланатын цифрлық жүйелер мен цифрлық платформаларда қамтылған мәліметтер;
3) мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелеріндегі және ресми интернет-ресурстардағы мәліметтер;";

"48. Компьютерное тестирование обучающихся 4 и 9 классов проводится в форме комплексного тестирования с применением цифровых технологий и использованием тестовых заданий, в целях определения уровня освоения образовательных программ на соответствие требованиям ГОСО.";
приложения 1, 2 и 3 к Правилам действуют в редакции согласно приложениям 2, 3, и 4 к настоящему приказу.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 апреля 2026 года
№ 114-НҚ
Правила проведения государственной аттестации организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения государственной аттестации организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 55-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок проведения государственной аттестации организаций образования соответствующего уровня.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) образовательная программа – единый комплекс основных характеристик образования, включающий цели, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения;
2) государственная аттестация организаций образования (далее – государственная аттестация) – процедура комплексной оценки качества и доступности образования, направленная на определение соответствия образовательной деятельности требованиям государственного общеобязательного стандарта соответствующего уровня образования.
3) комплексное тестирование – форма оценки результатов обучения, проводимая одновременно по нескольким учебным дисциплинам с применением информационно-коммуникационных технологий;
4) конфликт интересов – противоречие между личными интересами лица, предлагаемого для включения в состав аттестационной комиссии, либо члена аттестационной комиссии и его обязанностями, при котором личные интересы могут повлиять на объективность, беспристрастность и надлежащее исполнение им своих обязанностей;

"48. 4 және 9-сынып білім алушыларын компьютерлік тестілеу білім беру бағдарламаларын меңгеру деңгейінің МЖМБС талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында цифрлық технологияларды қолдана және тест тапсырмаларын пайдалана отырып, кешенді тестілеу нысанында өткізіледі.";
Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 114-НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттаудан өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 55-1-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және тиісті деңгейдегі білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттаудан өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру бағдарламасы – оқытудың мақсатын, нәтижелері мен мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды және оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешені;
2) білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттау (бұдан әрі – мемлекеттік аттестаттау) – білім беру қызметінің тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарына сәйкестігін айқындауға бағытталған білім берудің сапасы мен қолжетімділігін кешенді түрде бағалау рәсімі;
3) кешенді тестілеу – ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, бірнеше оқу пәндері бойынша бір мезгілде жүргізілетін оқу нәтижелерін бағалау нысаны;
4) мүдделер қақтығысы – аттестаттау комиссиясының құрамына енгізу үшін ұсынылатын тұлғаның не оның мүшесінің жеке мүдделері мен қызметтік міндеттері қайшы келіп, өз міндеттерін объективті, бейтарап және тиісінше орындауына әсер етуі мүмкін жағдай.

5) учебная программа – программа, определяющая по каждому учебному предмету, каждой учебной дисциплине и (или) модулю содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
6) учебный план – документ, регламентирующий перечень, последовательность, объем (трудоемкость) учебных предметов, учебных дисциплин и (или) модулей, профессиональной практики, иных видов учебной деятельности обучающихся соответствующего уровня образования и формы контроля;
7) результаты обучения – подтвержденный оценкой объем знаний, умений, навыков, приобретенных, демонстрируемых обучающимся по освоению образовательной программы, и сформированные ценности и отношения.
3. Государственную аттестацию проводят:
1) Комитет по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Комитет) – в отношении республиканских организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от ведомственной подчиненности, за исключением организаций образования, государственная аттестация которых проводится уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) территориальные подразделения Комитета (далее – территориальные подразделения) – в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, а также образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, за исключением республиканских организаций образования и организаций образования, государственная аттестация которых проводится уполномоченным органом в области здравоохранения.
4. Государственная аттестация проводится один раз в пять лет.
5. Первая государственная аттестация проводится во вновь созданных:
1) организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, – по истечении трех лет с момента начала деятельности;
2) организациях, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, – по истечении четырех лет;
3) организациях, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, – не позже одного года с момента первого выпуска специалистов.

5) оқу бағдарламасы – әрбір оқу сабағы, әрбір оқу пәні және (немесе) модуль бойынша меңгерілуге тиіс білімнің, машықтың, дағды мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін айқындайтын бағдарлама;
6) оқу жоспары – тиісті білім беру деңгейінде білім алушылардың оқу сабақтарының, оқу пәндерінің және (немесе) модульдердің, кәсіптік практиканың, өзге де оқу қызметі түрлерінің тізбесін, реттілігін, көлемін (еңбекті қажетсінуін) және бақылау нысандарын регламенттейтін құжат;
7) оқыту нәтижелері – білім алушылардың білім беру бағдарламасын меңгеру бойынша алған, көрсететін білімінің, машықтарының, дағдыларының бағалаумен расталған көлемі және қалыптасқан құндылықтар мен қарым-қатынастар.
3. Мемлекеттік аттестаттауды:
1) мемлекеттік аттестаттауды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жүргізетін білім беру ұйымдарын қоспағанда, ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын республикалық білім беру ұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті (бұдан әрі – Комитет);
2) республикалық білім беру ұйымдарын және мемлекеттік аттестаттауды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жүргізетін білім беру ұйымдарын қоспағанда, меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты Комитеттің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) өткізеді.
4. Мемлекеттік аттестаттау бес жылда бір рет өткізіледі.
5. Бірінші мемлекеттік аттестаттау жаңадан құрылған, мынадай:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында – қызметі басталған кезден бастап үш жыл өткен соң;
2) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда – төрт жыл өткен соң;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда мамандардың алғашқы бітіру кезінен бастап бір жылдан кешіктірілмей өткізіледі.

6. При проведении государственной аттестации обработка персональных данных воспитанников, обучающихся, педагогов и иных лиц осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" и в объеме, необходимом для достижения целей государственной аттестации.
Фиксация аудио-, фото- и видеоматериалов допускается при предварительном уведомлении руководителя организации образования и осуществляется без вмешательства в образовательный процесс.
Глава 2. Порядок проведения государственной аттестации
7. Государственная аттестация состоит из следующих этапов:
1) утверждение перечня организаций образования, подлежащих государственной аттестации в предстоящем календарном году (далее – Перечень);
2) проведение организацией образования самооценки образовательной деятельности;
3) проведение компьютерного тестирования обучающихся 4 и 9 классов;
4) формирование аттестационной комиссии;
5) проведение государственной аттестации и составление заключения;
6) оценка устранения выявленных несоответствий с посещением организации образования (в случае их выявления);
7) принятие решения о признании организации образования прошедшей либо не прошедшей государственную аттестацию.
8. Комитет и его территориальные подразделения ежегодно до 1 ноября утверждают Перечень, с указанием планируемых сроков (месяцев) проведения государственной аттестации по каждой организации образования.
Перечень размещается на интернет-ресурсах Комитета и его территориальных подразделений в течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения.
Внесение изменений и дополнений в Перечень осуществляется в случаях реорганизации, ликвидации организации образования, а также возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, введения чрезвычайного положения, возникновения или угрозы возникновения распространения эпидемии, очагов карантинных объектов и особо опасных вредных организмов, инфекционных паразитарных заболеваний, отравлений, радиационных аварий и связанных с ними ограничений.
9. Организации образования, включенные в Перечень, проводят самооценку образовательной деятельности на основе критериев оценивания, установленных настоящими Правилами и размещают материалы самооценки образовательной деятельности на своих официальных интернет-ресурсах не менее чем за 5 (пять) дней до срока начала государственной аттестации, указанного в Перечне.
10. Материалы самооценки должны быть достоверными, полными и актуальными на момент их размещения.
Материалы самооценки содержат аналитическую информацию по направлениям и критериям оценки, предусмотренным настоящими Правилами, с приложением подтверждающих материалов.
Непредставление либо представление неполных или недостоверных материалов самооценки учитывается аттестационной комиссией при оценке образовательной деятельности организации образования.

6. Мемлекеттік аттестаттауды өткізу кезінде тәрбиеленушілердің, білім алушылардың, педагогтердің және өзге де тұлғалардың дербес деректерін өңдеу "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және мемлекеттік аттестаттаудың мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті көлемде жүзеге асырылады.
Аудио-, фото- және бейнематериалдарды тіркеуге білім беру ұйымының басшысын алдын ала хабардар еткен жағдайда жол беріледі және ол білім беру процесіне араласпай жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік аттестаттауды өткізу тәртібі
7. Мемлекеттік аттестаттау мынандай кезеңдерден тұрады:
1) алдағы күнтізбелік жылы мемлекеттік аттестаттауға жататын білім беру ұйымдарының тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) бекіту;
2) білім беру ұйымының білім беру қызметіне өзін-өзі бағалау жүргізуі;
3) 4 және 9-сыныптардың білім алушыларына компьютерлік тестілеу жүргізу;
4) аттестаттау комиссиясын қалыптастыру;
5) мемлекеттік аттестаттауды жүргізу және қорытындыны жасау;
6) білім беру ұйымына бара отырып, анықталған сәйкессіздіктерді жою нәтижелерін бағалау (олар анықталған жағдайда);
7) білім беру ұйымын мемлекеттік аттестаттаудан өтті немесе өтпеді деп тану туралы шешім қабылдау.
8. Комитет және оның аумақтық бөлімшелері жыл сайын 1 қарашаға дейін әрбір білім беру ұйымы бойынша мемлекеттік аттестаттауды өткізудің жоспарланған мерзімдерін (айларын) көрсете отырып Тізбені бекітеді.
Тізбе бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комитеттің және оның аумақтық бөлімшелерінің интернет-ресурстарында орналастырылады.
Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу білім беру ұйымын қайта ұйымдастыру, тарату жағдайларында, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған, төтенше жағдай режимі енгізілген, эпидемиялардың таралуы туындаған немесе таралу қаупі болған, карантиндік объектілер мен аса қауіпті зиянды организмдер ошақтары, инфекциялық және паразиттік аурулар, уланулар, радиациялық авариялар және олармен байланысты шектеулер туындаған жағдайларда жүзеге асырылады.
9. Тізбеге қосылған білім беру ұйымдары осы Қағидаларда белгіленген өлшемшарттар негізінде білім беру қызметіне өзін-өзі бағалау жүргізеді және өзін-өзі бағалау материалдарын Тізбеде көрсетілген мемлекеттік аттестаттаудың басталу мерзіміне дейін кемінде 5 (бес) күн бұрын өзінің ресми интернет-ресурстарында орналастырады.
10. Өзін-өзі бағалау материалдары оларды орналастыру сәтінде толық, шынайы және өзекті болуы тиіс.
Өзін-өзі бағалау материалдары растайтын материалдарымен қоса осы Қағидаларда көзделген бағыттар мен бағалау өлшемшарттары бойынша талдамалық ақпаратты қамтиды.
Өзін-өзі бағалау материалдарының ұсынылмауын не толық емес немесе дәйексіз ұсынылуын аттестаттау комиссиясы білім беру ұйымының білім беру қызметін бағалау кезінде ескереді.

11. В рамках подготовки к государственной аттестации в организациях образования, реализующих образовательные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, проводится компьютерное тестирование обучающихся 4 и 9 классов.
Результаты компьютерного тестирования используются аттестационной комиссией при оценке образовательной деятельности организации образования.
Порядок проведения компьютерного тестирования определяется главой 5 настоящих Правил.
12. Аттестационная комиссия формируется Комитетом либо его территориальным подразделением в пределах своей компетенции в составе не менее 3 (трех) человек.
Председателем аттестационной комиссии назначается представитель Комитета либо его территориального подразделения.
Из числа членов аттестационной комиссии определяется секретарь комиссии. Секретарь аттестационной комиссии обеспечивает организацию ее работы и ведение протокола заседания.
13. В состав аттестационной комиссии входят:
1) представители Комитета и (или) его территориальных подразделений;
2) представители государственных органов, в ведомственном подчинении которых находятся организации образования (при проведении государственной аттестации государственных организаций образования), и (или) представители учебно-методических центров, находящихся в ведении органов управления образованием;
3) представители организаций образования, а также профессиональных объединений (ассоциаций) в сфере образования (по согласованию), обладающие опытом работы по профилю деятельности аттестуемой организации образования, из числа:
педагогов, имеющих квалификационные категории "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" и (или) степень магистра;
методистов, руководителей и заместителей руководителей организаций образования, соответствующих квалификационным требованиям, установленным Типовыми квалификационными характеристиками должностей педагогов, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750);
представителей профессиональных объединений (ассоциаций), обладающих соответствующим опытом и (или) экспертными компетенциями в сфере образования;
4) представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", работодателей и (или) социальных партнеров (для организаций технического и профессионального, послесреднего образования) (по согласованию).
14. В состав аттестационной комиссии не включаются лица, имеющие конфликт интересов.
Член аттестационной комиссии при наличии или возникновении конфликта интересов обязан незамедлительно уведомить об этом Комитет либо его территориальное подразделение.
При выявлении конфликта интересов соответствующее лицо подлежит замене с соблюдением требований к составу аттестационной комиссии.

11. Мемлекеттік аттестаттауға дайындық шеңберінде бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында 4 және 9-сыныптардың білім алушыларына компьютерлік тестілеу жүргізіледі.
Аттестаттау комиссиясы компьютерлік тестілеу нәтижелерін білім беру ұйымының білім беру қызметін бағалау кезінде пайдаланады.
Компьютерлік тестілеуді өткізу тәртібі осы Қағидалардың 5-тарауымен айқындалады.
12. Аттестаттау комиссиясын Комитет не оның аумақтық бөлімшелері өз құзыреті шегінде кемінде 3 (үш) адамнан тұратын құрамда қалыптастырады.
Аттестаттау комиссиясының төрағасы болып Комитеттің не оның аумақтық бөлімшесінің өкілі тағайындалады.
Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің арасынан комиссия хатшысы айқындалады. Аттестаттау комиссиясының хатшысы оның жұмысын ұйымдастыруды және отырысының хаттамасын жүргізуді қамтамасыз етеді.
13. Аттестаттау комиссиясының құрамына:
1)Комитеттің және (немесе) оның аумақтық бөлімшелерінің өкілдері;
2)Ведомстволық бағыныстылығында білім беру ұйымдары бар мемлекеттік органдардың (мемлекеттік білім беру ұйымдарында мемлекеттік аттестаттау жүргізілген кезде) және (немесе) білім беруді басқару органдарының қарауындағы оқу-әдістемелік орталықтардың өкілдері;
3)аттестатталатын білім беру ұйымының қызмет бағыты бойынша жұмыс тәжірибесі бар білім беру ұйымдарының, сондай-ақ білім беру саласындағы кәсіби бірлестіктердің (қауымдастықтардың) өкілдері (келісу бойынша), оның ішінде:
"педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар және (немесе) магистр дәрежесі бар педагогтер;
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) бекітілген Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін әдіскерлер, білім беру ұйымдарының басшылары мен басшының орынбасарлары;
білім беру саласында тиісті тәжірибесі және (немесе) сараптамалық құзыреттері бар кәсіби бірлестіктердің (қауымдастықтардың) өкілдері;
4)"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жұмыс берушілердің және (немесе) әлеуметтік әріптестердің өкілдері (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін) (келісу бойынша) кіреді.
14. Аттестаттау комиссиясының құрамына мүдделер қақтығысы бар тұлғалар енгізілмейді.
Аттестаттау комиссиясының мүшесі мүдделер қақтығысы болған немесе туындаған жағдайда, бұл туралы Комитетті не оның аумақтық бөлімшесін дереу хабардар етуге міндетті.
Мүдделер қақтығысы анықталған жағдайда тиісті тұлға аттестаттау комиссиясының құрамына қойылатын талаптарды сақтай отырып ауыстырылуға жатады.

15. Государственная аттестация проводится аттестационной комиссией без посещения организации образования в сроки, предусмотренные Перечнем, и не превышает 7 (семь) рабочих дней, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 24 настоящих Правил.
Государственной аттестации подлежит деятельность организации образования за предыдущие 2 (два) учебных года и текущий учебный год с учетом сроков проведения государственной аттестации.
16. Направления изучения при проведении государственной аттестации, в том числе в разрезе специальностей, определяются с учетом уровня образования и включают:
1) общая характеристика, в том числе общие сведения об организации образования;
2) кадровый состав, в том числе анализ кадрового потенциала;
3) контингент воспитанников и обучающихся;
4) учебно-методическая работа в организации образования;
5) воспитательная работа;
6) материально-техническое обеспечение;
7) учебно-методические и информационные ресурсы;
8) результаты компьютерного тестирования обучающихся 4 и 9 классов;
9) организация производственной и профессиональной практики.
17. Государственная аттестация проводится путем анализа, изучения и сопоставления данных:
1) материалов самооценки образовательной деятельности, размещенных на официальных интернет-ресурсах соответствующей организации образования;
2) сведений, содержащихся в Национальной образовательной базе данных, а также в информационных системах и цифровых платформах, используемых организациями образования;
3) сведений из информационных систем государственных органов и официальных интернет-ресурсов;
4) результатов компьютерного тестирования обучающихся 4 и 9 классов.
18. Оценка деятельности организации образования осуществляется на основе критериев оценивания, установленных приложениями 1, 2 и 3 к настоящим Правилам.
19. По результатам комплексной оценки качества и доступности образования аттестационная комиссия коллегиально принимает решение о соответствии либо несоответствии образовательной деятельности организации образования требованиям государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) (далее – ГОСО).
20. Решение аттестационной комиссии принимается большинством голосов ее членов. В случае равенства голосов решающим является голос председателя аттестационной комиссии. Ход заседания аттестационной комиссии и принятое решение оформляются протоколом, который подписывается председателем и секретарем.

15. Мемлекеттік аттестаттауды аттестаттау комиссиясы осы Қағидалардың 24-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, білім беру ұйымына бармай, Тізбеде көзделген мерзімдерде өткізеді және 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайды.
Мемлекеттік аттестаттауға білім беру ұйымының алдыңғы 2 (екі) оқу жылындағы және мемлекеттік аттестаттауды өткізу мерзімі ескеріле отырып, ағымдағы оқу жылындағы қызметі жатады.
16. Мемлекеттік аттестаттау, оның ішінде мамандықтар бөлінісінде мемлекеттік аттестаттау өткізу кезінде зерделеу бағыттары білім беру деңгейі ескеріле отырып айқындалады және мыналарды қамтиды:
1) жалпы сипаттама, оның ішінде білім беру ұйымы туралы жалпы мәліметтер;
2) кадрлық құрам, оның ішінде кадрлық әлеуетке талдау;
3) тәрбиеленушілер мен білім алушылар контингенті;
4) білім беру ұйымдарындағы оқу-әдістемелік жұмыс;
5) тәрбие жұмысы;
6) материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
7) оқу-әдістемелік және ақпараттық ресурстар;
8) 4 және 9-сынып білім алушыларын компьютерлік тестілеу нәтижелері;
9) өндірістік және кәсіптік практиканы ұйымдастыру.
17. Мемлекеттік аттестаттау мынадай деректерді талдау, зерделеу және салыстыру арқылы жүргізіледі:
1) тиісті білім беру ұйымының ресми интернет-ресурстарында орналастырылған білім беру қызметінің өзін-өзі бағалау материалдары;
2) Ұлттық білім беру деректер қорында, сондай-ақ білім беру ұйымдары пайдаланатын ақпараттық жүйелер мен цифрлық платформаларда қамтылған мәліметтер;
3) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі және ресми интернет-ресурстарындағы мәліметтер;
4) 4 және 9-сынып білім алушыларын компьютерлік тестілеу нәтижелері.
18. Білім беру ұйымының қызметін бағалау осы Қағидаларға 1, 2, және 3-қосымшаларда белгіленген бағалау өлшемшарттары негізінде жүзеге асырылады.
19. Білім беру сапасы мен қолжетімділігіне жүргізілген кешенді бағалау нәтижелері бойынша аттестаттау комиссиясы білім беру ұйымының білім беру қызметінің Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының (бұдан әрі – МЖМБС) талаптарына сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы алқалы шешім қабылдайды.
20. Аттестаттау комиссиясының шешімі оның мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, аттестаттау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болады. Аттестаттау комиссиясы отырысының барысы және қабылданған шешім төраға мен хатшы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.

21. По результатам государственной аттестации аттестационной комиссией оформляется Заключение государственной аттестации (далее – Заключение), которое подписывается председателем и членами аттестационной комиссии.
22. В Заключении указываются:
1) сведения об организации образования;
2) сведения о составе аттестационной комиссии;
3) результаты оценки по направлениям, предусмотренным пунктом 16 настоящих Правил;
4) решение о соответствии либо несоответствии образовательной деятельности организации образования требованиям ГОСО;
5) рекомендации по совершенствованию деятельности организации образования.
23. В случае выявления по результатам государственной аттестации несоответствий образовательной деятельности организации образования требованиям ГОСО (далее – несоответствия) выписка из протокола заседания аттестационной комиссии с приложением материалов государственной аттестации направляется в Комитет либо его территориальное подразделение не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня подписания протокола.
24. Комитет либо его территориальное подразделение на основании выписки из протокола заседания аттестационной комиссии направляет организации образования уведомление о необходимости устранения выявленных несоответствий (далее – Уведомление) не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня получения выписки.
В Уведомлении устанавливается срок для устранения выявленных несоответствий, не превышающий 3 (трех) месяцев со дня его направления.
25. Организация образования, в отношении которой по результатам государственной аттестации выявлены несоответствия, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения Уведомления разрабатывает и направляет в Комитет либо его территориальное подразделение план мероприятий по устранению выявленных несоответствий (далее – план мероприятий).
26. План мероприятий содержит перечень мероприятий по устранению выявленных несоответствий, форму завершения, сроки их исполнения и ответственных исполнителей.
27. По истечении срока, установленного для устранения выявленных несоответствий, организация образования направляет в Комитет либо его территориальное подразделение информацию и документы, подтверждающие их устранение.
28. Непредставление в установленные сроки информации и документов, подтверждающих устранение выявленных несоответствий, рассматривается как их неустранение и является основанием для признания организации образования не соответствующей требованиям ГОСО.
29. Оценка устранения выявленных несоответствий осуществляется аттестационной комиссией, сформированной в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, с посещением организации образования на основании представленных документов и в пределах ранее выявленных несоответствий.
Состав аттестационной комиссии подлежит изменению в случаях, препятствующих участию ее членов в проведении оценки, а также при наличии конфликта интересов.

21. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері бойынша аттестаттау комиссиясы Мемлекеттік аттестаттау қорытындысын (бұдан әрі – Қорытынды) ресімдейді, оған аттестаттау комиссиясының төрағасы мен мүшелері қол қояды.
22. Қорытындыда мыналар көрсетіледі:
1) білім беру ұйымы туралы мәліметтер;
2) аттестаттау комиссиясының құрамы туралы мәліметтер;
3) осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген бағыттар бойынша бағалау нәтижелері;
4) білім беру ұйымының білім беру қызметінің МЖМБС талаптарына сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы шешім;
5) білім беру ұйымының қызметін жетілдіру жөніндегі ұсынымдар.
23. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері бойынша білім беру ұйымының білім беру қызметінің МЖМБС талаптарына сәйкессіздіктері (бұдан әрі – сәйкессіздіктер) анықталған жағдайда, аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасынан үзінді мемлекеттік аттестаттау материалдарымен бірге хаттамаға қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей Комитетке немесе оның аумақтық бөлімшесіне жіберіледі.
24. Комитет немесе оның аумақтық бөлімшесі аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасынан үзінді негізінде білім беру ұйымына анықталған сәйкессіздіктерді жою қажеттілігі туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) оны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Хабарламада анықталған сәйкессіздіктерді жою мерзімі оның жіберілген күнінен бастап 3 (үш) айдан аспайтындай етіп белгіленеді.
25. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері бойынша сәйкессіздіктер анықталған білім беру ұйымы аттестаттау комиссиясының хабарламасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде анықталған сәйкессіздіктерді жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) әзірлейді және оны Комитетке не оның аумақтық бөлімшесіне жолдайды.
26. Іс-шаралар жоспары анықталған сәйкессіздіктерді жою жөніндегі іс-шаралар тізбесін, аяқтау нысанын, оларды орындау мерзімдерін және жауапты орындаушыларды қамтиды.
27. Анықталған сәйкессіздердікті жою үшін белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін білім беру ұйымы Комитетке не оның аумақтық бөлімшесіне олардың жойылғанын растайтын ақпарат пен құжаттарды жібереді.
28. Белгіленген мерзімде анықталған сәйкессіздіктердің жойылғанын растайтын ақпарат пен құжаттардың ұсынылмауы оларды жоймау ретінде қарастырылады және білім беру ұйымын МЖМБС талаптарына сәйкес емес деп тануға негіз болады.
29. Анықталған сәйкессіздіктердің жойылуын бағалауды осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес қалыптастырылған аттестаттау комиссиясы білім беру ұйымына бару арқылы, ұсынылған құжаттар негізінде және бұрын анықталған сәйкессіздіктер шегінде жүзеге асырады.
Аттестаттау комиссиясының құрамы оның мүшелерінің бағалау жүргізуге қатысуына кедергі келтіретін жағдайларда, сондай-ақ мүдделер қақтығысы болған кезде өзгертіледі.

30. По результатам оценки устранения выявленных несоответствий аттестационная комиссия принимает решение о соответствии либо несоответствии образовательной деятельности организации образования требованиям ГОСО и оформляет его в виде Заключения в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил.
31. Государственная аттестация считается завершенной со дня подписания Заключения.
32. Заключение направляется организации образования электронным способом, обеспечивающим подтверждение его получения, в том числе посредством системы электронного документооборота или электронной почты.
Датой получения Заключения считается дата подтверждения его доставки.
33. В случае несогласия с Заключением организация образования вправе направить в Комитет либо его территориальное подразделение письменные замечания и (или) возражения в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения Заключения.
Комитет либо его территориальное подразделение рассматривает поступившие замечания и (или) возражения до принятия решения по результатам государственной аттестации.
При поступлении замечаний и (или) возражений Комитет либо его территориальное подразделение уведомляет организацию образования о времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления возможности выразить позицию по поступившим замечаниям и (или) возражениям. Заслушивание проводится в порядке и сроки, предусмотренные статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
По результатам рассмотрения замечаний и (или) возражений Комитет либо его территориальное подразделение принимает решение об их удовлетворении либо направляет мотивированный ответ об отказе.
Глава 3. Критерии оценки организаций образования
34. Оценка образовательной деятельности организаций образования осуществляется по критериям с применением измерителей, отнесенных к следующим уровням:
1) "образцовый" – 5 баллов;
2) "хороший" – 4 балла;
3) "требующий улучшения" – 3 балла;
4) "низкий" – 2 балла.
35. Измерители к критериям оценки применяются в соответствии с приложениями 1, 2 и 3 к настоящим Правилам.
36. Уровень образовательной деятельности организации образования определяется как среднее арифметическое значение оценок по критериям с округлением до ближайшего целого значения.
37. Результаты оценки образовательной деятельности организации образования оформляются по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
38. Организация образования признается прошедшей государственную аттестацию при соответствии итогового уровня деятельности уровням "образцовый", "хороший" или "требующий улучшения".

30. Анықталған сәйкессіздіктердің жойылуын бағалау нәтижелері бойынша аттестаттау комиссиясы білім беру ұйымының білім беру қызметінің МЖМБС талаптарына сәйкестігі не сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды және оны осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес Қорытынды түрінде ресімдейді.
31. Мемлекеттік аттестаттау Қорытындыға қол қойылған күннен бастап аяқталған болып есептеледі.
32. Қорытынды білім беру ұйымына оның алынғанын растауды қамтамасыз ететін электрондық тәсілмен, оның ішінде электрондық құжат айналымы жүйесі немесе электрондық пошта арқылы жіберіледі.
Қорытындыны алған күн болып оның жеткізілгені расталған күн есептеледі.
33. Қорытындымен келіспеген жағдайда білім беру ұйымы Қорытындыны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комитетке не оның аумақтық бөлімшесіне жазбаша ескертулер және (немесе) қарсылықтар жолдауға құқылы.
Комитет не оның аумақтық бөлімшесі мемлекеттік аттестаттау нәтижелері бойынша шешім қабылдағанға дейін келіп түскен ескертулерді және (немесе) қарсылықтарды қарайды.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар келіп түскен жағдайда Комитет не оның аумақтық бөлімшесі білім беру ұйымын келіп түскен ескертулерге және (немесе) қарсылықтарға қатысты өз ұстанымын білдіру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабардар етеді. Тыңдау Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабында көзделген тәртіппен және мерзімдерде жүргізіледі.
Ескертулерді және (немесе) қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша Комитет не оның аумақтық бөлімшесі оларды қанағаттандыру туралы шешім қабылдайды не бас тарту туралы дәлелді жауап жолдайды.
3-тарау. Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары
34. Білім беру ұйымдарының білім беру қызметін бағалау мынадай деңгейлерге жатқызылған өлшеуіштерді қолдану арқылы өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) "үлгілі" – 5 балл;
2) "жақсы" – 4 балл;
3) "жақсартуды талап етеді" – 3 балл;
4) "төмен" – 2 балл.
35. Бағалау өлшемшарттарына арналған өлшеуіштер осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес қолданылады.
36. Білім беру ұйымының білім беру қызметінің деңгейі ең жақын бүтін санға дейін дөңгелектене отырып, өлшемшарттар бойынша алынған бағалардың арифметикалық орташа мәні ретінде айқындалады.
37. Білім беру ұйымының білім беру қызметін бағалау нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
38. Білім беру ұйымы қызметінің қорытынды деңгейі "үлгілі", "жақсы" немесе "жақсартуды талап етеді" деңгейлеріне сәйкес келген жағдайда мемлекеттік аттестаттаудан өтті деп танылады.

39. Организация образования признается не прошедшей государственную аттестацию при наличии несоответствий требованиям ГОСО либо при соответствии итогового уровня деятельности уровню "низкий".
40. При оценке устранения выявленных несоответствий оценка осуществляется по тем критериям и измерителям, по которым ранее были установлены нарушения.
Глава 4. Подведение итогов государственной аттестации и порядок обжалования ее результатов
41. На основании Заключения Комитет либо его территориальное подразделение в пределах своей компетенции издает приказ о признании организации образования прошедшей либо не прошедшей государственную аттестацию не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня подписания Заключения.
42. Приказ о признании организации образования прошедшей либо не прошедшей государственную аттестацию доводится до сведения организации образования в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его издания.
43. Информация о результатах государственной аттестации размещается на официальных интернет-ресурсах Комитета либо его территориального подразделения не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня издания соответствующего приказа.
44. В отношении организаций образования, признанных не прошедшими государственную аттестацию, меры государственного контроля осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
45. Организации образования, не устранившие ранее выявленные несоответствия требованиям ГОСО, подлежат включению в Перечень на следующий календарный год.
46. Решения, действия (бездействие) Комитета либо его территориального подразделения, проводившего государственную аттестацию, а также его должностных лиц могут быть обжалованы в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
47. Материалы государственной аттестации хранятся в Комитете либо его территориальном подразделении, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, не менее 5 (пяти) лет со дня издания приказа о признании организации образования прошедшей или не прошедшей государственную аттестацию.
Глава 5. Компьютерное тестирование обучающихся 4 и 9 классов
48. Компьютерное тестирование обучающихся 4 и 9 классов проводится в форме комплексного тестирования с применением информационно-коммуникационных технологий и использованием тестовых заданий, в целях определения уровня освоения образовательных программ на соответствие требованиям ГОСО.
49. Компьютерное тестирование проводится не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней и не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до начала государственной аттестации.

39. Білім беру ұйымы МЖМБС талаптарына сәйкессіздіктер анықталған жағдайда не қызметінің қорытынды деңгейі "төмен" деңгейге сәйкес келген жағдайда мемлекеттік аттестаттаудан өтпеді деп танылады.
40. Анықталған сәйкессіздіктерді жоюды бағалау кезінде бағалау бұрын бұзушылықтар анықталған өлшемшарттар мен өлшеуіштер бойынша жүзеге асырылады.
4-тарау. Мемлекеттік аттестаттау қорытындыларын шығару және оның нәтижелеріне шағымдану тәртібі
41. Қорытынды негізінде Комитет не оның аумақтық бөлімшесі өз құзіреті шегінде білім беру ұйымын мемлекеттік аттестаттаудан өткен не өтпеген деп тану туралы бұйрықты Қорытындыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей шығарады.
42. Білім беру ұйымын мемлекеттік аттестаттаудан өткен не өтпеген деп тану туралы бұйрық шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде білім беру ұйымының назарына жеткізіледі.
43. Мемлекеттік аттестаттау нәтижелері туралы ақпарат Комитеттің не оның аумақтық бөлімшесінің ресми интернет-ресурстарында тиісті бұйрық шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей орналастырылады.
44. Мемлекеттік аттестаттаудан өтпеді деп танылған білім беру ұйымдарына қатысты мемлекеттік бақылау шаралары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
45. Бұрын анықталған МЖМБС талаптарына сәйкессіздіктерді жоймаған білім беру ұйымы келесі күнтізбелік жылдың Тізбесіне енгізіледі.
46. Мемлекеттік аттестаттауды өткізетін Комитеттің не оның аумақтық бөлімшесінің, сондай-ақ олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
47. Мемлекеттік аттестаттау материалдары Комитетте не оның аумақтық бөлімшесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім беру ұйымын мемлекеттік аттестаттаудан өтті немесе өтпеді деп тану туралы бұйрық шығарылған күннен бастап кемінде 5 (бес) жыл сақталады.
5-тарау. 4 және 9-сынып білім алушыларын компьютерлік тестілеу
48. 4 және 9-сынып білім алушыларын компьютерлік тестілеу білім беру бағдарламаларын меңгеру деңгейінің МЖМБС талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып және тест тапсырмаларын пайдалану арқылы кешенді тестілеу нысанында өткізіледі.
49. Компьютерлік тестілеу мемлекеттік аттестаттау басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес және 5 (бес) жұмыс күннен кешіктірілмей өткізіледі.