Об утверждении Типовых правил деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 110-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2026 года № 38627
В соответствии с подпунктом 5) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова
Утверждены приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 апреля 2026 года
№ 110-НҚ
Типовые правила деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие типовые правила деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" и определяют порядок организации и осуществления деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) травма-ориентированный подход – это подход к организации работы с детьми, потерпевшими от насилия, основанный на учете их возможного травматического опыта и направленный на обеспечение безопасности, поддержку и предотвращение повторной травматизации;
2) кабинеты помощи детям – жертвам насилия – кабинеты, предназначенные для оказания всесторонней помощи детям, потерпевшим от насилия;

Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттері қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 110-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 мамырда № 38627 тіркелді
"Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттері қызметінің үлгілік қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 110-НҚ
Бұйрығымен бекітілген
Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттері қызметінің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттері қызметінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 20-бабы 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттерінің қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жарақатқа бағдарланған тәсіл – зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балалармен жұмысты ұйымдастыру тәсілі, ол олардың ықтимал травмалық тәжірибесін ескеруге негізделген және қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, қолдау көрсетуге, сондай-ақ қайта травматизацияның алдын алуға бағытталған;
2) зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттері – зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларға жан-жақты көмек көрсетуге арналған кабинеттер;

3) региональный уполномоченный орган по защите прав детей Республики Казахстан – местный исполнительный орган, осуществляющий координацию деятельности по защите основных прав и законных интересов детей, профилактике и раннему выявлению нарушений их прав, принятию мер по их восстановлению и защите, а также выполняющий функции государства по опеке или попечительству в отношении несовершеннолетних.
3. Координация деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия (далее – кабинеты) осуществляется местными исполнительными органами.
Глава 2. Цели, задачи и принципы деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия
4. Целью кабинетов является оказание всесторонней помощи детям, потерпевшим от насилия, в том числе при проведении судебно-медицинской экспертизы и осуществлении следственных действий.
5. Задачи кабинетов:
1) обеспечение защиты прав и законных интересов несовершеннолетних;
2) организация предоставления всесторонней помощи и поддержки детям, потерпевшим от насилия;
3) сопровождение детей, потерпевших от насилия, при проведении судебно-медицинской экспертизы и следственных действий, с учетом принципа обеспечения наилучших интересов ребенка;
4) обеспечение взаимодействия с уполномоченными государственными органами, включая правоохранительные органы, органы, осуществляющие функции по опеке или попечительству, медицинские организации, в целях своевременного оказания помощи детям, потерпевшим от насилия.
6. Деятельность кабинетов основывается на принципах законности, конфиденциальности и приоритета наилучших интересов ребенка.
Глава 3. Порядок деятельности кабинетов помощи детям – жертвам насилия
7. Деятельность кабинетов организуется в городах, районах (городах областного значения), районах в городе, городах районного значения, поселках, селах, сельских округах на базе организаций или в виде самостоятельных юридических лиц, определяемых местными исполнительными органами, в том числе через государственный социальный заказ.
8. Решения о создании, реорганизации и ликвидации кабинетов, а также о назначении на должность и освобождении от должности руководителя кабинета принимаются местными исполнительными органами.
9. Кабинеты осуществляют свою деятельность по следующим направлениям:
1) психологическое – содействие центрам психологической поддержки в оказании индивидуальной психологической помощи детям, потерпевшим от насилия, включая проведение диагностики и консультаций, направленных на решение психоэмоциональных проблем, кризисных ситуаций, преодоление последствий психотравмирующих событий;

3) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті орган – балалардың негізгі құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау, олардың құқықтарын бұзушылық профилактикасы және оны ерте анықтау, оларды қалпына келтіру және қорғау жөніндегі шараларды қабылдау қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын, сондай-ақ мемлекеттің кәмелетке толмағандарға қатысты қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларын орындайтын жергілікті атқарушы орган.
3. Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттерінің (бұдан әрі – кабинеттер) қызметін үйлестіру жергілікті атқарушы органдармен жүзеге асырылады.
2-тарау. Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттері қызметінің мақсаттары, міндеттері және қағидалары
4. Кабинеттердің мақсаты зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларға жан-жақты, соның ішінде сот-медициналық сараптама және тергеу іс-шаралары жүргізілген кезде көмек көрсету болып табылады.
5. Кабинеттердің міндеттері:
1) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерінің қорғалуын қамтамасыз ету;
2) зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларға жан-жақты көмек пен қолдау көрсетуді ұйымдастыру;
3) баланың мүдделерін қамтамасыз ету қағидатын ескере отырып, зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларды сот-медициналық сараптама жүргізу және тергеу әрекеттері кезінде сүйемелдеу;
4) зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларға уақтылы көмек көрсету мақсатында уәкілетті мемлекеттік органдармен, оның ішінде құқық қорғау органдарымен, қорғаншылық және қамқоршылық органдарымен, медициналық ұйымдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
6. Кабинеттердің қызметі заңдылық, құпиялылық және баланың мүдделерінің басымдығы қағидаттарына негізделеді.
3-тарау. Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинеттері қызметінің тәртібі
7. Кабинеттердің қызметі қалаларда, аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда), қала аудандарында, аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде жергілікті атқарушы органдар анықтайтын ұйымдар базасында немесе жеке заңды тұлға ретінде, соның ішінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс арқылы ұйымдастырылады.
8. Кабинеттерді құру, қайта ұйымдастыру және жабу, сондай-ақ кабинет басшысын тағайындау немесе қызметінен босату туралы шешімдерді жергілікті атқарушы органдар қабылдайды.
9. Кабинеттер өз қызметін келесі бағыттар бойынша жүзеге асырады:
1) психологиялық – зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларға жеке психологиялық көмек көрсету бойынша психологиялық қолдау орталықтарына жәрдемдесу, соның ішінде психоэмоциялық мәселелерді, дағдарыстық жағдайларды шешуге, психотравмалық оқиғалардың салдарын жеңуге бағытталған диагностика жүргізу және кеңестер беру;

2) медицинское – содействие в получении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, госпитализации в организации здравоохранения;
3) судебно-медицинское – сотрудничество с судебно-медицинскими экспертами для проведения комплексной судебно-медицинской оценки состояния детей, потерпевших от насилия;
4) следственное – сопровождение и поддержка детей, потерпевших от насилия, во время проведения следственных действий органами внутренних дел.
10. Оказание помощи детям, потерпевшим от насилия, осуществляется в кабинетах круглосуточно и бесплатно.
11. Помощь детям, потерпевшим от насилия, оказывается при наличии письменного или информированного согласия родителей или других законных представителей, за исключением случаев, когда органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, установлено, что между интересами родителей или других законных представителей и ребенка имеются противоречия.
В случае разногласий между родителями и другими законными представителями и ребенком орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, обязан назначить представителя для защиты прав и интересов ребенка в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
12. В кабинеты принимаются дети, потерпевшие от насилия, с рождения до восемнадцати лет.
13. Основаниями для принятия детей, потерпевших от насилия, являются заявление лица, доставившего несовершеннолетнего, или самостоятельное обращение несовершеннолетнего.
14. Данные о несовершеннолетних, доставленных или самостоятельно обратившихся в кабинеты, регистрируются в журнале учета детей, потерпевших от насилия, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
15. При приеме несовершеннолетнего работник кабинета составляет акт о приеме ребенка, потерпевшего от насилия, в кабинет по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
16. Руководитель кабинета при приеме ребенка, потерпевшего от насилия:
1) незамедлительно сообщает об этом родителям или другим законным представителям ребенка, за исключением случаев, если это противоречит интересам ребенка;
2) в случае необходимости экстренной медицинской помощи несовершеннолетнему незамедлительно вызывает скорую медицинскую помощь;
3) незамедлительно вызывает представителей органов внутренних дел, центра психологической поддержки, органов, осуществляющих функции по опеке или попечительству, организации здравоохранения.
17. Во время пребывания в кабинете каждому ребенку, потерпевшему от насилия, гарантируются:

2) медициналық – денсаулық сақтау ұйымдарында тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін алуға және емдеуге жатқызуға жәрдемдесу;
3) сот-медициналық – зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балалардың жағдайын кешенді сот-медициналық бағалау жүргізу үшін сот-медициналық сарапшылармен ынтымақтастық жасау;
4) тергеу – зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларды ішкі істер органдары жүргізетін тергеу әрекеттері кезінде сүйемелдеу және оларға қолдау көрсету.
10. Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларға көмек көрсету кабинеттерде тәулік бойы және тегін жүзеге асырылады.
11. Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларға көмек көрсету қамқоршылық немесе қорғаншылық функцияларын атқаратын орган анықтаған ата-аналардың немесе басқа заңды өкілдердің мүдделері мен баланың мүдделері қайшылыққа келетін жағдайларды қоспағанда, ата-аналардың немесе басқа заңды өкілдердің жазбаша немесе хабардар келісімі болған жағдайда жүзеге асырылады.
Ата-аналар немесе басқа заңды өкілдер мен баланың арасында келіспеушілік туындаған жағдайда, қамқоршылық немесе қорғаншылық функцияларын атқаратын орган баланың құқықтары мен мүдделерін қорғау үшін "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес өкіл тағайындауға міндетті.
12. Кабинеттерге зорлық-зомбылықтан жәбір көрген, туған сәтінен он сегіз жасқа дейінгі балалар қабылданады.
13. Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларды қабылдаудың негізі – кәмелетке толмағанды жеткізген адамның өтініші немесе кәмелетке толмағанның өзі жасаған өтініші.
14. Кабинеттерге жеткізілген немесе өздігінен жүгінген кәмелетке толмағандар туралы деректер осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген нысан бойынша зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларды есепке алу журналында тіркеледі.
15. Кәмелетке толмағанды қабылдау кезінде кабинет қызметкері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кабинетке зорлық-зомбылықтан жәбір көрген баланы қабылдау актісін жасайды.
16. Кабинет басшысы зорлық-зомбылықтан жәбір көрген баланы қабылдау кезінде:
1) баланың мүдделеріне қайшы келетін жағдайларды қоспағанда, бұл туралы жедел түрде баланың ата-аналарына немесе басқа заңды өкілдеріне хабарлайды;
2) кәмелетке толмағанға шұғыл медициналық көмек қажет болған жағдайда жедел медициналық жәрдемді шақырады;
3) ішкі істер органдарының, психологиялық қолдау орталығының, қамқоршылық немесе қорғаншылық функцияларын жүзеге асыратын органдардың, денсаулық сақтау ұйымдарының өкілдерін жедел шақырады.
17. Кабинетте болған уақытта әрбір зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаға кепілдендірілген:

1) охрана его жизни и здоровья;
2) защита его достоинства;
3) защита от всех форм насилия;
4) получение квалифицированной помощи.
18. Специалистом центра психологической поддержки незамедлительно проводится первичная оценка ситуации ребенка, потерпевшего от насилия, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
19. Органами внутренних дел проводятся необходимые мероприятия в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
20. Показания ребенка принимаются с соблюдением процессуальных норм и минимизации необходимости повторного допроса.
21. В случае вынесения постановления о назначении судебно-медицинской экспертизы ребенку, потерпевшему от насилия, она проводится в оборудованной секции кабинета с привлечением судебно-медицинского эксперта.
22. Судебно-медицинская экспертиза проводится в условиях, обеспечивающих приватность, уважение достоинства ребенка и минимальное количество присутствующих лиц, не участвующих непосредственно в проведении судебно-медицинской экспертизы.
23. При проведении судебно-медицинской экспертизы, следственных действий в отношении ребенка, потерпевшего от насилия, по возможности обеспечивается участие специалиста того же пола, что и ребенок, либо иного специалиста с учетом психологического состояния ребенка.
24. Специалист центра психологической поддержки вправе рекомендовать условия, форму и последовательность проведения следственных и судебно-медицинских действий в целях минимизации повторного травмирования ребенка.
25. Орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, обеспечивает передачу ребенка, потерпевшего от насилия, доставленного в кабинет, родителям или другим законным представителям ребенка, а в случае, если это противоречит интересам ребенка и (или) непосредственно угрожает его жизни или здоровью, принимает решение о дальнейшем устройстве ребенка, потерпевшего от насилия, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
26. На основании первичной оценки ситуации ребенка, потерпевшего от насилия, руководителем кабинета составляется и подписывается индивидуальный план работы (далее – ИПР) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам по согласованию с органами внутренних дел, судебно-медицинским экспертом, центром психологической поддержки, органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству и родителями или другими законными представителями ребенка.
27. Мероприятия, отраженные в ИПР, проводятся представителями органов внутренних дел, центром психологической поддержки, органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, судебно-медицинским экспертом.

1) өмірі мен денсаулығының сақталуы;
2) қадір-қасиетінің қорғалуы;
3) барлық түрдегі зорлық-зомбылықтан қорғау;
4) білікті көмек алу.
18. Психологиялық қолдау орталығының маманы зорлық-зомбылықтан жәбір көрген баланың жағдайын жедел түрде бастапқы бағалайды, бұл осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген нысанға сәйкес жүргізіледі.
19. Ішкі істер органдары Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес қажетті іс-шараларды өткізеді.
20. Баладан айғақтар процессуалдық нормаларды сақтай отырып, қайта жауап алу қажеттілігін азайтып қабылданады.
21. Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаға сот-медициналық сараптама тағайындау туралы қаулы шыққан жағдайда, сараптама кабинеттегі арнайы жабдықталған секцияда сот-медициналық сарапшы қатысуымен жүргізіледі.
22. Сот-медициналық сараптама баланың жеке өмірін сақтау, қадір-қасиетін құрметтеу және сараптамаға тікелей қатыспайтын адамдардың минималды саны қамтамасыз етілген жағдайда жүргізіледі.
23. Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаға қатысты сот-медициналық сараптама, тергеу әрекеттері жүргізілген кезінде мүмкіндігінше баламен бір жыныстағы маман қатысуы немесе баланың психологиялық жағдайын ескере отырып басқа маманның қатысуы қамтамасыз етіледі.
24. Психологиялық қолдау орталығының маманы баланы қайта жарақаттамау мақсатында тергеу және сот-медициналық әрекеттерді жүргізу шарттарын, нысанын және ретін ұсынуға құқылы.
25. Қамқоршылық немесе қорғаншылық функцияларын атқаратын орган кабинетке жеткізілген зорлық-зомбылықтан жәбір көрген баланы ата-аналарына немесе басқа заңды өкілдеріне тапсыруды қамтамасыз етеді, ал бұл баланың мүддесіне қайшы келетін немесе тікелей өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайда, баланың әрі қарай орналастырылуы туралы шешімді "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес қабылдайды.
26. Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген баланың жағдайын бастапқы бағалауға сүйене отырып, жеке жұмыс жоспары (бұдан әрі – ЖЖЖ) осы Қағидаларға 4-қосымшадағы нысанға сәйкес кабинет басшысымен жасалып, қол қойылады және ішкі істер органдарымен, сот-медициналық сарапшымен, психологиялық қолдау орталығымен, қамқоршылық немесе қорғаншылық функцияларын атқаратын органмен және баланың ата-аналары немесе басқа заңды өкілдерімен келісіледі.
27. ЖЖЖ-де көрсетілген іс-шаралар ішкі істер органдарының, психологиялық қолдау орталығының, қамқоршылық немесе қорғаншылық функцияларын атқаратын органның өкілдерімен және сот-медициналық сарапшымен жүргізіледі.

28. Дети, потерпевшие от насилия, временно пребывают в кабинете на период оказания первичной помощи и проведения предусмотренных настоящими Правилами процедур с возможностью ухода и возвращения по необходимости.
29. Оказание помощи детям, потерпевшим от насилия, осуществляется с учетом возраста, пола, индивидуальных особенностей развития, психологического состояния ребенка с применением травма-ориентированного подхода, учитывающего права и потребности ребенка.
30. Персональные данные несовершеннолетних, ставшие известными в период нахождения детей, потерпевших от насилия, в кабинете, не разглашаются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
31. Запрещается публикация материалов, содержащих личные данные ребенка и его семьи (идентификационные данные, фотографии, адреса, наименование организаций образования).
32. Контроль за оказываемой помощью детям, потерпевшим от насилия, осуществляется региональным уполномоченным органом по защите прав детей Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан".
33. Кабинет состоит из следующих секций, которые располагаются в изолированном для постороннего доступа пространстве:
1) секция для проведения судебно-медицинской экспертизы;
2) секция для проведения следственных действий;
3) секция психолога;
4) рабочая секция.
34. В секциях размещается информация о работе кабинета и предоставляемых услугах.
При организации предметно-пространственной среды детей исключается перенасыщение лишними деталями, чрезмерное использование декоративных элементов и ярких контрастных цветов.
35. Для оформления кабинета и мебели применяются светлые и нейтральные цвета, обеспечивающие спокойное эмоциональное состояние детей.
36. При входе в кабинет располагается группа ожидания для отдыха детей, потерпевших от насилия, где создаются условия для безопасности и комфорта детей.

28. Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балалар алғашқы көмек көрсету және осы Қағидаларда көзделген рәсімдерді жүргізу кезінде қажеттілігі бойынша шығуға және қайта оралуға мүмкіндігімен кабинетте уақытша болады.
29. Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларға көмек көрсету баланың жасын, жынысын, жеке даму ерекшеліктері мен психологиялық жағдайын ескере отырып, баланың құқықтары мен қажеттіліктерін назарға алатын жарақатқа бағдарланған тәсілді қолдана отырып жүзеге асырылады.
30. Кабинетте болған кезде белгілі болған зорлық-зомбылықтан жәбір көрген кәмелетке толмағандардың дербес деректері "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жарияланбайды.
31. Баланың және оның отбасының жеке деректерін (жеке сәйкестендіру деректері, фотосуреттері, мекенжайы, білім беру ұйымдарының атауы) қамтитын материалдарды жариялауға тыйым салынады.
32. Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларға көмек көрсетілуін бақылау "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасындағы балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік уәкілетті органымен жүзеге асырылады.
33. Кабинет бөгде адамдардың қол жеткізуі шектелген келесі секциялардан тұрады:
1) cот-медициналық сараптама жүргізу секциясы;
2) тергеу әрекеттерін жүргізу секциясы;
3) психолог секциясы;
4) жұмыс секциясы.
34. Секцияларда кабинет жұмысы мен көрсетілетін қызметтер туралы ақпарат орналастырылады.
Балалардың қоршаған ортасын ұйымдастырғанда артық детальдар, шамадан тыс декоративті элементтер және көп ашық, контрастты түстер қолданылмайды.
35. Кабинетті және жиһазды безендіру үшін балалардың тыныш психоэмоциялық күйін қамтамасыз ететін ашық және бейтарап түстер қолданылады.
36. Кабинетке кіргенде зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балалардың демалуына арналған күту аймағы орналасады, онда балалардың қауіпсіз әрі жайлы болуы үшін жағдай жасалады.

37. Кабинет оснащается оборудованием в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам.
38. Финансирование кабинетов осуществляется за счет средств местных бюджетов.
Приложение 1
к Типовым правилам
деятельности кабинетов помощи
детям – жертвам насилия
форма
Журнал учета детей, потерпевших от насилия
В ________________________________________________________
(наименование кабинета помощи детям – жертвам насилия

37. Кабинет осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жабдықталады.
38. Кабинеттердің қаржыландырылуы жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Зорлық-зомбылық құрбаны
болған балаларға көмек көрсету
кабинеттері қызметінің
үлгілік қағидаларына
1 қосымша
нысан
Зорлық-зомбылықтан жәбір көрген балаларды есепке алу журналы
_______________________________________________________________
(зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинетінің атауы)

Начато "___" __________________ 20 __ г. Окончено "___" _______________ 20 __ г.
Дата и время доставления
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) несовершеннолетнего
Число, месяц, год рождения несовершеннолетнего
1
2
3
4
Индивидуальный идентификационный номер несовершеннолетнего
Сведения о родителях или других законных представителях несовершеннолетнего (фамилия, имя, отчество (при его наличии), число, месяц, год рождения)
Место жительства, телефон родителей или других законных представителей несовершеннолетнего
5
6
7
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность (при наличии) лица, доставившего несовершеннолетнего
Подпись доставившего
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего несовершеннолетнего
Подпись принявшего
8
9
10
11
Причина доставления в кабинет
К кому и куда направлен несовершеннолетний (адрес)
Дата и время убытия из кабинета
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность (при наличии), подпись лица, забравшего несовершеннолетнего
12
13
14
15
Приложение 2
к Типовым правилам
деятельности кабинетов помощи
детям – жертвам насилия
форма
Акт о приеме ребенка, потерпевшего от насилия, в кабинет помощи детям – жертвам насилия
"____" ____________ 20 __ г.
город, район _________________________
Я, _______________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
составил/а настоящий акт о том, что в ____________час. ____________ мин.
в ________________________________________________________________
(наименование кабинета)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место работы, должность, место
жительства, телефон, лица, доставившего несовершеннолетнего)
__________________________________________________________________
доставлен несовершеннолетний, обнаруженный
_________________________________________________________________
(место, время и обстоятельства обнаружения несовершеннолетнего)
Приметы несовершеннолетнего
_________________________________________________________________
(рост, вес, примерный возраст, обнаружение
_________________________________________________________________
особых примет (родинки, шрамы), наличие свежих ран на теле, признаки
насильственных действий)
_________________________________________________________________
удалось установить (фамилия, имя, отчество (при его наличии), возраст
_________________________________________________________________
несовершеннолетнего, его родителей или других законных представителей,
_________________________________________________________________
место жительства, работы
_________________________________________________________________
(ребенок внешне здоров, болен, имеет телесные повреждения)
подпись составившего акт
_________________________________________________________________
(фамилия лица, доставившего несовершеннолетнего)
_________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Типовым правилам
деятельности кабинетов помощи
детям – жертвам насилия
форма
Форма первичной оценки ситуации ребенка
Данные ребенка (фамилия, имя, отчество (при его наличии), пол и возраст):
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность работников, проводивших оценку:
Первичная оценка ситуации ребенка:

Басталды "___" __________________ 20 __ ж. Аяқталды "___" _______________ 20 __ ж.
Жеткізілу күні және уақыты
Кәмелетке толмағанның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Кәмелетке толмағанның туған күні, айы, жылы
1
2
3
4
Кәмелетке толмағанның жеке сәйкестендіру нөмірі
Кәмелетке толмағанның ата-аналары немесе басқа заңды өкілдері туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні, айы, жылы)
Кәмелетке толмаған ата-аналарының немесе басқа заңды өкілдерінің тұрғылықты мекенжайы, телефон нөмірі
5
6
7
Кәмелетке толмағанды жеткізген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы (болған жағдайда)
Жеткізушінің қолы
Кәмелетке толмағанды қабылдаушы тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы
Қабылдаушының қолы
8
9
10
11
Кабинетке жеткізілу себебі
Кәмелетке толмаған кімге және қайда жіберілді (мекенжай)
Кабинеттен кету күні мен уақыты
Кәмелетке толмағанды алып кеткен тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы (болған жағдайда), қолы
12
13
14
15
Зорлық-зомбылық құрбаны
болған балаларға көмек көрсету
кабинеттері қызметінің
үлгілік қағидаларына
2 қосымша
нысан
Зорлық-зомбылық құрбаны болған балаларға көмек көрсету кабинетіне зорлық-зомбылықтан жәбір көрген баланы қабылдау актісі
"____" ____________ 20 __ ж.
_________________________қаласы, ауданы
Мен____________________________________________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(кабинет атауы)
______________сағ. _______________мин_________________________________
_____________________________________________________________________
(кәмелетке толмағанды жеткізушінің тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болса), жұмыс орны, лауазымы, мекенжайы, телефон нөмірі)
_____________________________________________________________________
(кәмелетке толмаған табылған орын, уақыт және жағдайлары)
_____________________________________________________________________
анықталған кәмелетке толмаған жеткізілгендігі туралы осы актті жасадым.
Кәмелетке толмағанның ерекшеліктері _____________________________________________________________________
(бойы, салмағы, шамамен жасы, ерекшеліктерінің (тері дағы, жарақаттан қалған іздер), денесіндегі жаралардың, зорлық-зомбылық белгілерінің анықталуы)
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
(кәмелетке толмағанның, оның ата-анасының немесе басқа заңды өкілдерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жасы, мекенжайы, ата-анасының жұмыс орны) анықталды.
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бала сырт көзге сау, науқас немесе дене жарақаттары бар)
акт жасақтаушының қолы
_____________________________________________________________________
(кәмелетке толмағанды жеткізген тұлғаның тегі)
____________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Зорлық-зомбылық құрбаны
болған балаларға көмек көрсету
кабинеттері қызметінің үлгілік
қағидаларына
3 қосымша
нысан
Баланың жағдайын бастапқы бағалау нысаны
Баланың деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жынысы және жасы):
Бағалауды жүргізген қызметкерлердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы:
Баланың жағдайын бастапқы бағалау:

1. Оценка положения ребенка дома и в семье (выполняются ли родителями или другими законными представителями обязанности, подвергается ли ребенок насилию в семье и другое):
2. Оценка отношений ребенка с его родственниками и друзьями (знает ли ребенок близких родственников, есть ли у ребенка привязанность к кому-либо из членов семьи, есть ли у ребенка друзья и другое):
3. Оценка социальных, правовых, медицинских, психолого-педагогических потребностей ребенка:
Социальные (обеспечение жильем, получение пособий и другое):
Правовые (наличие документов, правовой статус и другое):
Медицинские (состояние здоровья, особый уход, признаки жестокого обращения, насилия, употребление табачных изделий, электронных систем потребления и другое):
Психологические (особенности поведения/личности ребенка/семьи):
Образовательные (место обучения, успеваемость, охват дополнительным образованием, потребности в образовательных услугах):
4. Оценка психолого-педагогических потребностей ребенка:
Безопасность (насколько у ребенка сформировано безопасное поведение? Проявляет ли ребенок рискованное поведение? Вступает ли в контакт с чужими людьми? Делится ли в социальных сетях личной информацией о себе?)
Социальные навыки и навыки самообслуживания (как ребенок выполняет гигиенические процедуры (самостоятельно, требует помощи, присмотра, контроля, напоминания со стороны взрослого)? Насколько ребенок адаптирован в быту (что умеет делать, что ему нравится делать)? Как ребенок одевается (соответствует ли одежда возрасту, полу, ситуации)?
Семейные и социальные связи (как ребенок вступает в контакт с окружающими его людьми? С детьми какого возраста предпочитает общаться ребенок? Как ребенок выстраивает дружеские и доверительные отношения с близким взрослым и детьми? Как ребенок ведет себя в конфликтных ситуациях? Поддерживает ли ребенок взаимоотношения с кровными родственниками, способы общения?)
Эмоциональное и поведенческое развитие (чаще в каком настроении пребывает ребенок? Какие события могут послужить смене настроения? Как смена настроения влияет на поведение ребенка? Какие положительные и отрицательные черты характера есть у ребенка, как они проявляются в поведении?)
Самопознание (что знает и как относится ребенок к своей семье, этническому происхождению, культуре, родному языку?)
Образование и обучение (в какой школе и по какой программе обучается ребенок? Как относится ребенок к учебному процессу, успеваемость в обучении? Как выполняет домашние задания? Любимые предметы и дисциплины, в изучении, которых ребенок испытывает затруднения? Какие затруднения вызывает изучение предмета? Чем ребенок увлекается и занимается в свое свободное время? Какие у ребенка есть способности, успехи, достижения?)

1. Баланың үйдегі және отбасындағы жағдайын бағалау (ата-аналары немесе басқа заңды өкілдері өз міндеттерін орындай ма, бала отбасында зорлық-зомбылыққа ұшырай ма және басқа да мән-жайлар):
2. Баланың туыстарымен және достарымен қарым-қатынасын бағалау (бала жақын туыстарын біле ме, отбасы мүшелерінің біріне бауыр басуы бар ма, достары бар ма және басқа да мән-жайлар):
3. Баланың әлеуметтік, құқықтық, медициналық, психологиялық-педагогикалық қажеттіліктерін бағалау:
Әлеуметтік (тұрғын үймен қамтамасыз етілуі, жәрдемақылар алу және басқа да мәселелер):
Құқықтық (құжаттарының болуы, құқықтық мәртебесі және басқа да мәселелер):
Медициналық (денсаулық жағдайы, ерекше күтім қажеттілігі, қатыгездікпен қарау және зорлық-зомбылық белгілері, темекі өнімдерін, электрондық тұтыну жүйелерін қолдану және басқа да мәселелер):
Психологиялық (баланың/отбасының мінез-құлық және тұлғалық ерекшеліктері):
Білім беру (оқу орны, үлгерімі, қосымша біліммен қамтылуы, білім беру қызметтеріне қажеттілігі):
4. Баланың психологиялық-педагогикалық қажеттіліктерін бағалау:
Қауіпсіздік (баланың қауіпсіз мінез-құлық дағдылары қаншалықты дамыған? Бала тәуекелді мінез-құлық көрсетеді ме? Бала бөтен адамдармен байланысқа шыға ма? Әлеуметтік желілерде өзіне қатысты жеке ақпарат бөліседі ме?)
Әлеуметтік дағдылар мен өзін-өзі күту дағдылары (бала гигиеналық процедураларды қалай орындайды: өздігімен, көмек қажет пе, бақылауды қажет етеді ме, ересектің ескертуін қажет етеді ме? Бала тұрмыста қаншалықты бейімделген: не істей алады, не істеуді ұнатады? Бала қалай киінеді: киімі жасына, жынысына, жағдайға сәйкес пе?):
Отбасылық және әлеуметтік байланыстар (бала айналасындағы адамдармен қалай байланыс орнатады? Қандай жастағы балалармен қарым-қатынас жасағанды ұнатады? Бала жақын ересекпен және балалармен достық пен сенімге негізделген қарым-қатынасты қалай құрады? Қақтығыс жағдайында қалай әрекет етеді? Бала туыстарымен қарым-қатынасын сақтай ма, қандай тәсілдер қолданады?):
Эмоциялық және мінез-құлық дамуы (баланың көңіл-күйі көбінесе қандай? Көңіл-күйдің өзгеруіне қандай оқиғалар себеп болуы мүмкін? Көңіл-күйдің өзгеруі баланың мінез-құлқына қалай әсер етеді? Баланың оң және теріс мінез-құлық ерекшеліктері қандай, олар мінез-құлықта қалай көрінеді?):
Өзін-өзі тану (бала өз отбасын, этникалық шығуын, мәдениетін, ана тілін қаншалықты біледі және оларға қалай қарайды?):
Білім беру және оқыту (бала қай мектепте, қандай бағдарлама бойынша оқиды? Оқу процесіне қалай қарайды, үлгерімі қандай? Үй тапсырмасын қалай орындайды? Қандай пәндерге қызығушылығы бар, қай пәндерді үйренуде қиындықтар туындайды? Пәнді үйренуде қандай кедергілер бар? Бала бос уақытында немен айналысады, қызығушылықтары қандай? Қандай қабілеттері, жетістіктері мен табыстары бар?):

5. Оценка психологических потребностей ребенка:
Психологическое самочувствие (преобладающее настроение, чувство безопасности)
Последствия пережитых психологических травм (какие травмы переживает ребенок (травма привязанности, травмы жестокого обращения, травма утраты и другое), как они проявляются (депрессивное состояние, агрессивные реакции, слабая успеваемость и другое)?
Самооценка, особенности личности (какие представления о себе есть у ребенка? Как ребенок относится к себе? Какой у ребенка темперамент (как он проявляется)? Какой у ребенка характер (как он проявляется)?)
Отношение к кровным родственникам, близким: (представление ребенка о родственных связях? Как ребенок относится к маме, папе, братьям, сестрам, дедушке, бабушке и другим (воспоминания, переживания)? Поддерживает ли общение с кровными родственниками (как часто, как (очно, по социальным сетям и другое, проявляет ли инициативу/не хочет общаться)? Как чувствует себя до и после общения с родственниками? Что ребенок думает о возвращении в семью, какие чувства проявляет? Рассматривает ли возможность устройства в замещающую семью (родственная опека, приемная семья, патронат)?)
6. Общая оценка и выводы работников:
7. Подпись работников:
Дата:
Утверждено:
Дата:
Приложение 4
к Типовым правилам
деятельности кабинетов помощи
детям – жертвам насилия
форма
Индивидуальный план работы
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения несовершеннолетнего
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Контактная информация ________________________________________________
Адрес проживания_____________________________________________________
Назначенные мероприятия (указать виды и объем):
Наименование
Дата назначения
Дата завершения
Ответственный
Результаты выполнения мероприятий
Мероприятия центра психологической поддержки
Мероприятия
Мероприятия органов внутренних дел
Мероприятия
Мероприятия судебно-медицинского эксперта
Мероприятия
Мероприятия органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству
Мероприятия
Другие мероприятия
Мероприятия
Примечания, дополнения: ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя кабинета
__________________________________________________________________
Согласовано:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись согласующих лиц
(органы внутренних дел, судебно-медицинский эксперт, орган, осуществляющий
функции по опеке или попечительству, центр психологической поддержки)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Согласие с планом индивидуальной работы родителя или другого законного
представителя ребенка:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________
Подпись __________________________________________________________
Дата______________________________________________________________
Если невозможно получить согласие, указать причину
__________________________________________________________________
Приложение 5
к Типовым правилам
деятельности кабинетов помощи
детям – жертвам насилия
Наименование материалов/ оборудования
Количество
Секция для проведения судебно-медицинской экспертизы
1.
Негатоскоп
1
2.
Светильник диагностический передвижной
1
3.
Облучатели бактерицидные стационарные
1
4.
Кресло гинекологическое
1
5.
Набор гинекологических инструментов (одноразовый), включая одноразовую пеленку
1
6.
Тазомер
1
7.
Ростомер
1
8.
Столик процедурный
1
9.
Кушетка медицинская
1
10.
Фотоаппарат цифровой
1
11.

5. Баланың психологиялық қажеттіліктерін бағалау:
Психологиялық әл-ауқат (басым көңіл-күй, қауіпсіздік сезімі)
Өткен психологиялық жарақаттардың салдары (бала қандай жарақаттарды бастан кешірген: байланыс жарақаты, қатыгездікке ұшырау жарақаты, жоғалтудан туындаған жарақат және басқа; олар қалай көрінеді: депрессиялық күй, агрессивті реакциялар, нашар үлгерім және басқа):
Өзін-өзі бағалау, тұлғаның ерекшеліктері (баланың өзіне қатысты көзқарастары қандай? Өзіне қалай қарайды? Темпераменті қандай және қалай көрінеді? Мінез-құлқы қандай және қалай көрінеді?)
Туыстармен және жақындарымен қарым-қатынасы (баланың туыстық байланыстар туралы түсінігі. Бала анасына, әкесіне, бауырларына, атасы мен әжесіне және басқаларға қалай қарайды (ескертпелер, сезімдер)? Туыстарымен қарым-қатынасты сақтай ма (қаншалықты жиі, қалай: бетпе-бет, әлеуметтік желі арқылы және т.б., бастамашылық жасай ма/қарсы бола ма)? Туыстарымен қарым-қатынастан бұрын және кейін өзін қалай сезінеді? Баланың отбасына оралу туралы ойлары қандай, қандай сезімдер тудырады? Бала балама отбасыға орналастырылуды (туыстық қамқоршылық, асырап алу, патронат) қарастыра ма?)
6. Қызметкерлердің жалпы бағалауы мен қорытындылары:
7. Қызметкерлердің қолы:
Күні:
Бекітілді:
Күні:
Зорлық-зомбылық құрбаны
болған балаларға көмек көрсету
кабинеттері қызметінің үлгілік
қағидаларына
4 қосымша
нысан
Жеке жұмыс жоспары
Кәмелетке толмағанның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні
_____________________________________________________________________
Байланыс ақпараты ______________________________________
Тұратын мекенжайы ___________________________________________
Тағайындалған іс-шаралар (түрлері мен көлемін көрсету):
Атауы
Тағайындалған күні
Аяқталған күні
Жауапты
Іс шараларды орындау нәтижелері
Психологиялық қолдау орталығының іс-шаралары
Іс-шаралар
Ішкі істер органдарының іс-шаралары
Іс-шаралар
Сот-медициналық сарапшының іс-шаралары
Іс-шаралар
Қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын органның іс-шаралары
Іс-шаралар
Басқа іс-шаралар
Іс-шаралар
Ескертпелер, толықтырулар: _____________________________________
Кабинет басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы _____________________________________________________________________
Келісілді:
Келісуші тұлғалардың (ішкі істер органы, сот-медициналық сарапшы, қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын орган, психологиялық қолдау орталығы) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы, қолы______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Ата-ананың немесе баланың басқа заңды өкілінің жеке жұмыс жоспарымен келісуі:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)________________________________
Қолы_________________________________________________________________
Күні_________________________________________________________________
Егер келісім алу мүмкін болмаса, себебін көрсетіңіз
___________________________________
Зорлық-зомбылық құрбаны
болған балаларға көмек көрсету
кабинеттері қызметінің
үлгілік қағидаларына
5 қосымша
Материалдар/жабдықтар атауы
Саны
Сот-медициналық сараптама жүргізу секциясы
1.
Негатоскоп
1
2.
Жылжымалы диагностикалық шам
1
3.
Стационарлық бактерицидтік сәулелендіргіш
1
4.
Гинекологиялық кресло
1
5.
Жаялықты қоса алғанда, гинекологиялық құралдар жиынтығы (бір рет қолданылатын)
1
6.
Тазомер
1
7.
Ростомер
1
8.
Процедуралық үстел
1
9.
Медициналық кушетка
1
10.
Сандық фотоаппарат
1
11.