О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № ҚР ДСМ-152 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № 117 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения"
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 апреля 2026 года № 45 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 апреля 2026 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2026 года № 38585
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № ҚР ДСМ-152 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № 117 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30964) следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
в подпункте 2):
абзац второй исключить;
дополнить абзацами сорок пятым и сорок шестым, следующего содержания:
"к объектам подлежащим государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору на соответствие разрешительным требованиям, согласно приложению 45 к настоящему совместному приказу;
к субъектам, осуществляющим деятельность по оказанию услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации на соответствие квалификационным требованиям, согласно приложению 45-1 к настоящему совместному приказу.";
подпункт 3) исключить;
приложение 2 к указанному совместному приказу исключить;
приложения 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 45 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 и 43 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 45-1 приказу согласно приложению 44 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-152 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № 117 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 24 сәуірдегі № 45 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2026 жылғы 27 сәуірдегі № 34 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 сәуірде № 38585 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30964 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-152 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № 117 бірлескен бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
2) тармақшада:
екінші абзац алынып тасталсын;
мындай мазмұндағы қырық бесінші және қырық алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"осы бірлескен бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 45-1-қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігіне дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау бойынша қызметті жүзеге асыратын объектілерге қойылатын талаптары бар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тексеру парақтары бекітілсін.";
3) тармақ алынып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымша алынып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 45-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 және 43-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес 45-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок";
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
национальной экономики Республики Казахстан
__________А. Амрин
Министр здравоохранения Республики Казахстан __________А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 27 апреля 2026 года № 34 и
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 апреля 2026 года № 45
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 2 декабря 2022 года № 117
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 декабря 2022 года
№ ҚР ДСМ-152
Критерии оценки степени риска в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) для отнесения субъектов (объектов) контроля и надзора к степеням риска и отбора субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, проводимой на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверка на соответствие требованиям).

1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күн ішінде оны "Тексеру субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдауды;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
__________А. Амрин
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
__________А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 сәуірдегі
№ 34 мен
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 24 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2022 жылғы 2 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-152 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 117 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына, "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) және "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына сәйкес әзірленген.

2. В настоящих Критериях используются следующие определения:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, не относящиеся к незначительным и грубым нарушениям в соответствии с подпунктами 2) и 3) настоящего пункта;
4) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь формально допущенные, но не нанесшие какого-либо ощутимого вреда здоровью населения;
5) грубые нарушения – умышленное или неосторожное явное и существенное нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь вред жизни, здоровью человека и окружающей среде, затрагивающие права и законные интересы физических и юридических лиц;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
8) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям;

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) балл - тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру - әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) елеулі бұзушылықтар - осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларына сәйкес елеусіз және өрескел бұзушылықтарға жатпайтын Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасы талаптарының бұзушылықтары;
4) елеусіз бұзушылықтар - оларды сақтамау немқұрайлылықпен жол берілген бұзушылықтарға әкеп соқтырған және (немесе) әкеп соқтыруы мүмкін, бірақ халықтың денсаулығына қандай да бір елеулі зиян келтірмеген, Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасы талаптарының бұзушылықтары;
5) өрескел бұзушылықтар - оларды сақтамау жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын, адамның өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтіруге әкеп соқтырған және (немесе) әкеп соқтыруы мүмкін Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасын қасақана немесе абайсызда және елеулі бұзушылық;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі - объективті өлшемшарттар) - белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланысы жоқ бақылау және қадағалау субъектісін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі - субъективті өлшемшарттар) - нақты бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі - кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі мүмкін дәрежесі мақсатында, бұл ретте тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, талаптарға сәйкестігіне кейіннен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу жолымен қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын төмендетуге бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және талаптарға сәйкестігіне бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) тексеру арқылы, осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) профилактикалық бақылаудан босатуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі;

9) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
10) риск в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта (объекта) жизни или здоровью человека, окружающей среде с учетом степени тяжести его последствий;
11) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса;
12) эпидемически значимые объекты – объекты, производимая продукция и (или) деятельность которых при нарушении требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения может привести к возникновению пищевых отравлений и (или) инфекционных, паразитарных заболеваний среди населения, и (или) нанести вред здоровью населения от физических факторов, промышленных и радиоактивных загрязнений.
3. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
Глава 2. Объективные критерии оценки степени риска
4. На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля и надзора распределяются по трем степеням риска: высокая, средняя и низкая в соответствии с приложением 1 к настоящим критериям.
5. Для сфер деятельности субъектов (объектов) государственного контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска один раз в полгода.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) государственного контроля и надзора, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска один раз в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) государственного контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска один раз в три года.

9) тексеру парағы - оларды сақтамау адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіретін бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптардың тізбесі;
10) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тәуекел - тексерілетін субъектінің (объектінің) қызметі нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
11) іріктеме жиынтық (іріктеме) - Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі;
12) эпидемиялық мәні бар объектілер - өндіретін өнімі және (немесе) қызметі Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасының талаптары бұзылған кезде халық арасында тамақтан уланулардың және (немесе) инфекциялық, паразиттік аурулардың пайда болуына алып келуі және (немесе) өнеркәсіптік және радиоактивті ластанудан, физикалық факторлардан халықтың денсаулығына зиян келтіруі мүмкін объектілер.
3. Талаптарға сәйкестігіне тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын (шешімдерді мультиөлшемшарттық талдау) объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
4. Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) тәуекелдің үш дәрежесі бойынша бөлінеді: осы өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес жоғары, орташа және төмен.
5. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізу жиілігі жарты жылда бір рет тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізу жиілігі екі жылда бір рет тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізу жиілігі үш жылда бір рет тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады.

6. В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
Глава 3. Субъективные критерии оценки степени риска
8. На втором этапе для отнесения субъектов (объектов) контроля и надзора к степени риска и отбора при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям, применяются база данных, источники информации для выявления субъектов (объектов) контроля и надзора, нарушающих требования законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
9. Кратность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора определяется в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска один раз в полугодие, отнесенных к средней степени риска один раз в год.
10. Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и предусматривают возможность проверки корректности полученных данных.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора;
2) результаты профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора;
3) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта (объекта) контроля и надзора.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок;
2) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта (объекта) контроля и надзора;
3) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
К неблагоприятным происшествиям относятся регистрация случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, профессиональных заболеваний и (или) отравлений.

6. Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
7. Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
3-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
8. Бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру кезінде іріктеу үшін Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасының талаптарын бұзатын бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін деректер базасы, ақпарат көздері қолданылады.
9. Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жиілігін тәуекелдің жоғары дәрежелеріне жатқызылған бақылау мен қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жарты жылда бір рет, тәуекелдің орташа дәрежелеріне жылына бір рет айқындалады.
10. Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеру мүмкіндігін көздейді.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалауға мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы.
Талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалауға мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы;
3) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
Қолайсыз оқиғаларға инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) уланулар, кәсіптік аурулар және (немесе) уланулар жағдайларының тіркелуі жатады.

11. На основании имеющихся источников информации и субъективных критериев формируются полугодовые списки профилактического контроля с посещением и графики проведения проверок на соответствие требованиям субъектов (объектов) государственного контроля и надзора.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
При выявлении одного грубого нарушения субъекту (объекту) контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
При не выявлении грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
Субъективные критерии с распределением по степени значимости нарушений в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения приведены в приложении 2 к настоящим Критериям.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта (объекта) контроля и надзора к определенной степени риска в соответствии с пунктом 12 настоящих Критериев.

11. Қолда бар ақпарат көздерінің және субъективті өлшемшарттардың негізінде бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері және мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарына сәйкестігін тексерудің кестесі қалыптастырылады.
Талдау және бағалау кезінде бақылау мен қадағалаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
12. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша субъективті өлшемшарттар негізінде тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ды қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылық анықталмаған кезде тәуекел дәрежесі көрсеткішін айқындау елеулі және елеусіз дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бұзушылықтарды маңыздылық дәрежесі бойынша бөле отырып, субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттартарға 2-қосымшада көрсетілген.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – елеусіз бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) осы Өлшемшарттардың 12-тармағына сәйкес тәуекелдің белгілі бір дәрежесіне жатқызуға негіз болып табылады.

13. Субъективные критерии оценки степени риска по источникам информации для определения отраслевых рисков приведены в приложении 3 к настоящим Критериям.
14. При формировании системы оценки рисков с использованием информационных систем, расчет показателя степени риска по субъективным критериям, а также показатели степени риска, осуществляется согласно перечню субъективных критериев по форме согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля и надзора однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора каждой сферы государственного контроля и надзора. При этом, перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля и надзора, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора одной сферы государственного контроля и надзора, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
где:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям.

13. Салалық тәуекелдерді анықтауға арналған ақпарат көздері бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы Өлшемшарттарға 3-қосымшада келтірілген.
14. Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру кезінде субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің көрсеткіштерін есептеу осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу (R) алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SP) және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қосу жолымен автоматтандырылған режимде, кейіннен деректер мәндерін 0-ден бастап 100 баллға дейінгі ауқымда қалыпқа келтіре отырып, жүзеге асырылады.
Rаралық = SP + SC, мұнда:
Rаралық – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеме жиынтықты (іріктемені) құрайды.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0 ден 100 баллға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi – xi субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы;
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеуге қосылады.
Көрсеткіш бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 баллға дейінгі ауқымға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру мынадай формуланы пайдалана отырып, әрбір іріктеме жиынтық (іріктеме) бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
R – жеке бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктеме жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шәкілі бойынша ең жоғары ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктеме жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шәкілі бойынша мүмкін болатын ең төменгі мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rаралық – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

15. Субъекты (объекты) контроля и надзора переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля и надзора в случае, если являются членом саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с учетом заключенного соглашения с регулирующим государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
Глава 4. Меры оперативного реагирования
16. В ходе осуществления и (или) по результатам государственного контроля органами контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения применяются следующие виды мер оперативного реагирования (далее - МОР):
1) приостановление деятельности по производству, реализации продукции (товара), оказанию услуг, выполнению работ субъекта (объекта) контроля и надзора или отдельных ее видов (процессов, действий) (далее - приостановление деятельности или отдельных ее видов);
2) изъятие и отзыв с реализации продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) Единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза (далее – изъятие и отзыв);
3) запрещение деятельности по производству продукции (товара), оказанию услуг, выполнению работ субъекта (объекта) контроля и надзора или отдельных ее видов (процессов, действия) (далее - запрещение деятельности или отдельных ее видов);
4) временное отстранение лиц от работы.
17. Сроки устранения выявленных нарушений определяются с учетом обстоятельств, оказывающих влияние на реальную возможность его исполнения.
18. Срок действия МОР в виде приостановления деятельности или отдельных ее видов составляет шестьдесят календарных дней.
19. МОР в виде запрещения деятельности или отдельных ее видов применяется бессрочно.
20. Срок действия МОР в виде изъятия и отзыва составляет девяносто календарных дней.
21. МОР в виде временного отстранения лиц от работы применяется сроком на один месяц.
22. Основаниями для применения МОР являются нарушения, установленные законодательством Республики Казахстан требований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предусмотренные пунктами 23 - 66 настоящей Главы.
23. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую и консультативно-диагностическую помощь, применяются следующие виды МОР согласно приложению 3 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;

15. Бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесі жоғары ақпараттық жүйені қолдана отырып, егер "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі болып табылса, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы реттеуші мемлекеттік органмен өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы жасалған келісімді ескере отырып, тәуекел дәрежесінің орташа дәрежесіне немесе тәуекел дәрежесінің орташа деңгейінен бақылау және қадағалау субъектілері қызметінің тиісті салаларында тәуекелдің төмен дәрежесіне ауыстырылады.
4-тарау. Жедел ден қою шаралары
16. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау және қадағалау органдарының мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруы барысында және (немесе) оның нәтижелері бойынша мынадай жедел ден қою шаралары (бұдан әрі – ЖДШ) қолданылады:
1) бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) өнімді (тауарды) өндіру, өткізу, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау бойынша қызметін немесе оның жекелеген түрлерін (процестерді, әрекеттерді) тоқтата тұру;
2) техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына сәйкес келмейтін өнімді (тауарды) өткізуден алып қою және кері қайтарып алу;
3) бақылау мен қадағалау субъектісінің (объектісінің) өнімді (тауарды) өндіру, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау бойынша қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне (процестерге, әрекеттерге) тыйым салу;
4) адамдарды жұмыстан уақытша шеттету.
17. Анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдері оны орындаудың нақты мүмкіндігіне әсер ететін мән-жайларды ескере отырып белгіленеді.
18. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру түріндегі ЖДШ-ның қолданылу мерзімі күнтізбелік алпыс күнді құрайды.
19. Қызметке немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу түріндегі ЖДШ мерзімсіз қолданылады.
20. Алып қою және кері қайтарып алу түріндегі ЖДШ-ның қолданылу мерзімі күнтізбелік тоқсан күнді құрайды.
21. Жұмыстан уақытша шеттету түріндегі ЖДШ бір ай мерзімге қолданылады.
22. Осы тараудың 23-66 тармақтарында көзделген Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу ЖДШ қолдану үшін негіздер болып табылады.
23. Амбулаториялық-емханалық және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;

приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 4, 5, 28 и 42;
временное отстранение лиц от работы – пункты 12, 46 и 56.
24. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов по производству, изготовлению лекарственных средств, хранению, оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники, применяются следующие виды МОР согласно приложению 4 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 4, 5, 16, 21 и 27;
временное отстранение лиц от работы – пункт 11.
25. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов традиционной и народной медицины (целительства), применяются следующие виды МОР согласно приложению 5 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 3, 4 и 23;
временное отстранение лиц от работы – пункты 11 и 28.
26. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов здравоохранения, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход, применяются следующие виды МОР согласно приложению 6 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 3, 4 и 25;
временное отстранение лиц от работы – пункты 10 и 31.
27. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов здравоохранения, восстановительного лечения и медицинской реабилитации, применяются следующие виды МОР согласно приложению 7 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 3, 4 и 23;
временное отстранение лиц от работы – пункты 10 и 29.
28. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов здравоохранения, оказывающие стационарную медицинскую помощь, применяются следующие виды МОР согласно приложению 8 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 4, 5, 19, 28 и 42;
временное отстранение лиц от работы – пункты 12, 45 и 57.
29. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов, оказывающих стоматологические услуги, применяются следующие виды МОР согласно приложению 9 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 4, 5 и 28;
временное отстранение лиц от работы – пункты 11 и 31.
30. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии, применяются следующие виды МОР согласно приложению 10 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункт 21;
временное отстранение лиц от работы – пункт 9.

қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5, 28 және 42-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 12, 46 және 56- тармақтар.
24. Дәрілік заттарды өндіру, дайындау, дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы сақтау, көтерме және бөлшек саудада өткізу объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5, 16, 21 және 27- тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 11- тармақ.
25. Дәстүрлі және халық медицинасы (емшілік) объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 3, 4 және 23-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 11 және 28- тармақтар.
26. Паллиативтік көмекті және мейіргерлік күтімді көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 3, 4 және 25-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 10 және 31- тармақтар.
27. Қалпына келтіру емін және медициналық оңалтуды жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 3, 4 және 23-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 10 және 29-тармақтар.
28. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу – 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5, 19, 28 және 42-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету – 12, 45 және 57- тармақтар.
29. Стоматологиялық қызмет көрсететін объектілерге қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5 және 28-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 11 және 31-тармақтар.
30. Сот медицинасы және патологиялық анатомия саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 21-тармақ;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету –9-тармақ.

31. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере службы крови, применяются следующие виды МОР согласно приложению 11 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 4, 5, 22 и 33;
временное отстранение лиц от работы – пункты 10 и 34.
32. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов дошкольного воспитания и обучения, применяются следующие виды МОР согласно приложению 12 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов - пункты 1, 39, 52 и 85;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 4, 5, 92 и 95;
изъятие и отзыв – пункты 21 и 93.
временное отстранение лиц от работы – пункт 11.
33. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении детских оздоровительных и санаторных объектов (круглогодичные, сезонные), применяются следующие виды МОР согласно приложению 13 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1, 30 и 45;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 3, 4, 32, 33 и 65;
изъятие и отзыв – пункты 18 и 34;
временное отстранение лиц от работы – пункты 10 и 49.
34. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов по оказанию услуг населению, посредством компьютеров (персональные компьютеры, планшетные персональные ноутбуки) и видеотерминалы (компьютерные клубы), применяются следующие виды МОР согласно приложению 14 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1.
35. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов образования, применяются следующие виды МОР согласно приложению 15 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов - пункты 1, 38, 54 и 90;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 4, 5, 16 и 89;
временное отстранение лиц от работы – пункты 9, 55 и 62.
36. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции, применяются следующие виды МОР согласно приложению 16 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 56;
приостановление деятельности или отдельных ее видов - пункты 2, 3, 16, 52 и 57;
изъятие и отзыв – пункты 14, 33, 36 и 55;
временное отстранение лиц от работы – пункты 7 и 47.

31. Қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5, 22, және 33-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 10 және 34-тармақтар.
32. Мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1, 39, 52 және 85- тармақтар;
қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5, 92 және 95-тармақтар;
алып қою және кері қайтарып алу - 21 және 93-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 11-тармақ.
33. Балалардың сауықтыру және санаторийлік (жыл бойғы, маусымдық) объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1, 30 және 45-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 3, 4, 32, 33 және 65-тармақтар;
алып қою және кері қайтарып алу - 18 және 34-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 10 және 49-тармақтар.
34. Компьютерлер (дербес компьютерлер, планшетті дербес ноутбуктер) және бейнетерминалдар (компьютер клубтары) арқылы халыққа қызмет көрсету объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1- тармақ.
35. Білім беру объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1, 38, 54 және 90-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5, 16 және 89-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 9, 55 және 62-тармақтар.
36. Тамақ өнімдерін өндіретін, қайта өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтану объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 56-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 2, 3, 16, 52 және 57-тармақтар;
алып қою және кері қайтарып алу - 14, 33, 36 және 55-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 7 және 47-тармақтар.

37. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов по производству пищевой продукции, применяются следующие виды МОР согласно приложению 17 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 29;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 2, 3, 14 и 16;
изъятие и отзыв – пункты 15, 43, 44 и 45;
временное отстранение лиц от работы – пункты 7 и 39.
38. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов оптовой и розничной торговли, применяются следующие виды МОР согласно приложению 18 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 4, 5, 18 и 23;
изъятие и отзыв – пункты 21, 22, 27, 29, 35 и 36;
временное отстранение лиц от работы – пункт 11.
39. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении организации и транспортных средств (железнодорожные, водные, воздушные) осуществляющие перевозку пассажиров; организации и транспортных средств (железнодорожные, автомобильные, водные и воздушные) осуществляющих транспортировку источников ионизирующего излучения, опасных химических и токсических грузов, применяются следующие виды МОР согласно приложению 19 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 2, 3 и 23;
изъятие и отзыв – пункт 27;
временное отстранение лиц от работы – пункт 24.
40. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов по обслуживанию транспортных средств (воздушных, железнодорожных, водных, автомобильных) и пассажиров, применяются следующие виды МОР согласно приложению 20 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункты 4, 5 и 17;
временное отстранение лиц от работы – пункт 10.
41. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении радиационно-опасных объектов, применяются следующие виды МОР согласно приложению 21 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 42;
приостановление деятельности или отдельных ее видов - пункты 21, 27 и 31;
временное отстранение лиц от работы – пункт 8.
42. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов общественного питания на транспорте (железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном), объекты бортового питания, применяются следующие виды МОР согласно приложению 22 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 26;

37. Тамақ өнімін өндіру объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 29-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 2, 3, 14 және 16-тармақтар;
алып қою және кері қайтарып алу - 15, 43, 44 және 45-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 7 және 39-тармақтар.
38. Көтерме және бөлшек сауда объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5, 18 және 23-тармақтар;
алып қою және кері қайтарып алу - 21, 22, 27, 29, 35 және 36-тармақтар.
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 11-тармақ.
39. Жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарға және (теміржол, су, әуе) көлік құралдарына; иондаушы сәулелену көздерін, қауіпті химиялық және уытты жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарға және (теміржол, автомобиль, су және әуе) көлік құралдарына қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 2, 3 және 23 тармақтар;
алып қою және кері қайтарып алу - 27-тармақ;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 24-тармақ.
40. Көлік құралдарына (әуе, теміржол, су, автомобиль) және жолаушыларға қызмет көрсету объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5 және 17-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 10-тармақ.
41. Радиациялық қауіпті объектілерге қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 42-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 21, 27 және 31-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 8-тармақ.
42. Көліктегі (теміржол, әуе, су және автомобиль) қоғамдық тамақтану объектілеріне, борттық тамақтану объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 26-тармақтар;

приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 2, 3 и 32;
временное отстранение лиц от работы – пункты 7 и 30;
изъятие и отзыв – пункты 15 и 25.
43. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов производства, хранения и реализации парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены, применяются следующие виды МОР согласно приложению 23 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 32;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 2 и 3;
временное отстранение лиц от работы – пункт 7;
изъятие и отзыв – пункты 16 и 17.
44. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов временного проживания людей, применяются следующие виды МОР согласно приложению 24 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 15;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 4, 5 и 24.
временное отстранение лиц от работы – пункт 11.
45. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов социально-бытовой инфраструктуры (культурно-зрелищные объекты, жилые и административные здания, организации по эксплуатации жилых и общественных зданий, офисов, организации, управляющие домами, кооперативы собственников помещений), применяются следующие виды МОР согласно приложению 25 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 14;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 3, 4 и 20;
временное отстранение лиц от работы – пункт 10.
46. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении канализационных очистных сооружений и сети (в том числе ливневой канализации), применяются следующие виды МОР согласно приложению 26 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 5.
47. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов по сбору, хранению, транспортировке, удалению, сортировке, переработке, обеззараживанию, утилизации производственных, твердо-бытовых и иных видов отходов, применяются следующие виды МОР согласно приложению 27 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 11;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункт 21.
48. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов спортивно-оздоровительного назначения, бассейны, бани, сауны, прачечные, химчистки, применяются следующие виды МОР согласно приложению 28 к настоящему приказу:

қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 2, 3 және 32-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 7 және 30-тармақтар;
алып қою және кері қайтарып алу - 15 және 25-тармақтар.
43. Парфюмерлік-косметикалық өнімдерді және гигиена құралдарын өндіру, сақтау және өткізу объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 32-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 2 және 3-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 7-тармақ;
алып қою және кері қайтарып алу - 16 және 17-тармақтар.
44. Адамдар уақытша тұратын объектілерге қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 15-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4, 5, және 24-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 11-тармақ.
45. Әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылым объектілеріне (мәдени-ойын-сауық объектілері, тұрғын және әкімшілік ғимараттары, тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, кеңселерді пайдалану ұйымдары, үйлерді басқару ұйымдары, үй-жай иелерінің кооперативтері) қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 14-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 3, 4 және 20-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 10-тармақ.
46. Кәрізді (оның ішінде жауын-шашын кәрізін) тазарту құрылыстарына және желілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 5-тармақтар.
47. Өндірістік, тұрмыстық қатты және өзге де қалдық түрлерін жинау, сақтау, тасымалдау, жою, сұрыптау, қайта өңдеу, зарарсыздандыру, кәдеге жарату объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 11-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 21-тармақ.
48. Спорттық-сауықтыру мақсатындағы объектілерге, бассейндерге, моншаларға, сауналарға, кір жуу, химиялық тазарту орындарына қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:

запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 2;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 3, 4, 8, 14, 16, 18 и 19;
временное отстранение лиц от работы – пункт 10.
49. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении водных объектов 2 категории (культурно-бытового назначения), места отдыха (пляжи), применяются следующие виды МОР согласно приложению 29 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
временное отстранение лиц от работы – пункт 4.
50. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении лечебно-косметологических объектов, салонов красоты, косметологических центров, парикмахерских, применяются следующие виды МОР согласно приложению 30 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 2, 3 и 15;
временное отстранение лиц от работы – пункт 7;
изъятие и отзыв – пункт 9.
51. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении водоисточников, мест водозабора для хозяйственно-питьевого водоснабжения, централизованных и нецентрализованных систем хозяйственно-питьевого водоснабжения, применяются следующие виды МОР согласно приложению 31 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
временное отстранение лиц от работы – пункт 14;
приостановление деятельности - пункт 16.
52. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов похоронного назначения, кладбищ, парков, общественных туалетов, мест массового отдыха, применяются следующие виды МОР согласно приложению 32 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 4;
временное отстранение лиц от работы – пункт 7.
53. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении зданий, сооружений и помещений производственного назначения, применяются следующие виды МОР согласно приложению 33 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 66;
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункты 63 и 65.
54. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении технологических и сопутствующих объектов и сооружений, осуществляющих нефтяные операции, применяются следующие виды МОР согласно приложению 34 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 13.
55. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении радиотехнических объектов и радиоэлектронных средств, применяются следующие виды МОР согласно приложению 35 к настоящему приказу:

қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 2- тармақтар;
қызметіне немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 3, 4, 8, 14, 16, 18 және 19-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 10-тармақ.
49. 2-санаттағы (мәдени-тұрмыстық мақсаттағы) су объектілеріне, демалыс орындарына (жағажайларға) қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 4-тармақ.
50. Емдеу-косметологиялық объектілеріне, сұлулық салондарына, косметологиялық орталықтарға, шаштараздарға қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 2, 3 және 15-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 7-тармақ;
алып қою және кері қайтарып алу - 9-тармақ.
51. Су көздеріне, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған су жинау орындарына, орталықтандырылған және орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 14-тармақ;
қызметін тоқтата тұру - 16-тармақ.
52. Жерлеу мақсатындағы объектілерге, зираттарға, саябақтарға, қоғамдық дәретханаларға, жаппай демалыс орындарына қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 4-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 7-тармақ.
53. Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға, құрылыстар мен үй-жайларға қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 66 -тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 63 және 65-тармақтар.
54. Мұнай операцияларын жүзеге асыратын технологиялық және ілеспе объектілер мен құрылыстарға қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 13-тармақтар.
55. Радиотехникалық объектілерге және радиоэлектрондық құралдарға қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:

запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 7;
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункты 4 и 10.
56. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов, зданий и сооружений производственного назначения при строительстве, реконструкции, ремонте и вводе в эксплуатацию объектов строительства, применяются следующие виды МОР согласно приложению 36 к настоящему приказу:
запрещение деятельности– пункт 1;
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункт 9.
57. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов, зданий и сооружений производственного назначения угольной промышленности, применяются следующие виды МОР согласно приложению 37 к настоящему приказу:
запрещение деятельности– пункты 1;
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункты 5 и 18.
58. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов, зданий и сооружений производственного назначения химической промышленности, применяются следующие виды МОР согласно приложению 38 к настоящему приказу:
запрещение деятельности– пункт 1;
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункты 11 и 48.
59. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов, зданий и сооружений производственного назначения цветной металлургии и горнодобывающей промышленности, применяются следующие виды МОР согласно приложению 39 к настоящему приказу:
запрещение деятельности– пункт 1;
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункты 13 и 52.
60. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов, зданий и сооружений производственного назначения черной металлургии, применяются следующие вид МОР согласно приложению 40 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1.
61. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении всех видов лабораторий, применяются следующие виды МОР согласно приложению 41 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 17;
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункты 2, 3, 10, 11, 13, 28, 30 и 33;
временное отстранение лиц от работы – пункт 43.
62. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов хранения, транспортировки и использования иммунологических лекарственных препаратов (иммунобиологических лекарственных препаратов), применяются следующие виды МОР согласно приложению 42 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 4;

қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 7-тармақтар;
қызметіне немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 4 және 10- тармақтар.
56. Құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, жөндеу және пайдалануға енгізу кезінде өндірістік мақсаттағы объектілерге, ғимараттар мен құрылыстарға қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 9-тармақ.
57. Көмір өнеркәсібінің өндірістік мақсаттағы объектілеріне, ғимараттары мен құрылыстарына қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның келесі түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 5 және 18-тармақтар.
58. Химиялық өнеркәсіптің өндірістік мақсаттағы объектілеріне, ғимараттары мен құрылыстарына қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 11 және 48-тармақтар.
59. Түрлі-түсті металлургия және тау-кен өнеркәсібінің өндірістік мақсатындағы объектілері, ғимараттары мен құрылыстарға қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1- тармақ;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 13 және 52-тармақтар.
60. Қара металлургияның өндірістік мақсаттағы объектілеріне, ғимараттары мен құрылыстарына қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ.
61. Зертханалардың барлық түрлеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 17-тармақтар;
қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 2, 3, 10, 11, 13, 28, 30 және 33-тармақтар;
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 43-тармақ.
62. Иммунологиялық дәрілік препараттарды (иммундық-биологиялық дәрілік препарат) сақтау, тасымалдау және пайдалану объектілеріне қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 1 және 4-тармақтар;

приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункты 7 и 9.
63. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов, осуществляющих услуги по дезинфекции, дезинсекции, дератизации, применяются следующие виды МОР согласно приложению 43 к настоящему приказу:
запрещение деятельности – пункт 1;
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункт 15;
изъятие и отзыв - пункт 17.
64. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору при введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина, в связи с распространением инфекционных заболеваний, применяются следующие виды МОР согласно приложению 44 к настоящему приказу:
приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункт 9.
65. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе в отношении объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору на соответствие разрешительным требованиям, применяются следующие виды МОР согласно приложению 45 к настоящему приказу:
запрещение деятельности или отдельных ее видов – пункты 4 и 5;

қызметін немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 7 және 9-тармақтар.
63. Дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау қызметтерін жүзеге асыратын обьектілерге қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне тыйым салу - 1-тармақ;
қызметін немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 15-тармақ.
алып қою және кері қайтарып алу - 17-тармақ.
64. Инфекциялық аурулардың таралуына байланысты шектеу шаралары, оның ішінде карантин енгізілген кезде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерге қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметін немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 9- тармақ.
65. Рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерге қатысты тексеру парағында көзделген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес ЖДШ-ның мынадай түрлері қолданылады:
қызметіне немесе оның жекелеген түрлеріне тыйым салу - 4 және 5-тармақтар;

приостановление деятельности или отдельного вида деятельности – пункты 1, 11, 12, 32 и 34;
временное отстранение лиц от работы – пункт 39;
изъятие и отзыв - пункт 41.
66. По нарушениям, предусмотренным в проверочном листе с квалификационными требованиями в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по оказанию услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации, применяются следующие виды МОР согласно приложению 45-1 к настоящему приказу:

қызметін немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 1, 11, 12, 32 және 34- тармақтар.
адамдарды жұмыстан уақытша шеттету - 39-тармақ;
алып қою және кері қайтарып алу - 41-тармақ.
66. Дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау қызметтерін жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын біліктілік талаптары бар тексеру парағында көздлеген бұзушылықтар бойынша осы бұйрыққа 45-1-қосымшаға сәйкес ЖДШ мынадай түрлері қолданылады:

приостановление деятельности или отдельных ее видов – пункты 1 и 3;
изъятие и отзыв – пункт 7.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Распределение субъектов (объектов) контроля и надзора по степени риска:
№ п/п
Виды субъектов (объектов)
1
2
Субъекты (объекты) высокой степени риска
1
детские молочные кухни
2
объекты дошкольного воспитания и обучения всех видов
3
объекты образования и воспитания с проживанием детей и подростков всех видов и типов
4
объекты общественного питания и торговли в организованных коллективах (объектов дошкольного воспитания и обучения, детских домов, объектов образования и воспитания детей и подростков, интернатных организаций, оздоровительных, санаторных объектов, объектов здравоохранения, реабилитационных центров, объектов медико-социальной реабилитации: домов-интернатов, реабилитационных центров, центров по оказанию социальных услуг; вахтовых поселков, промышленных объектов, строительных площадок)
5
объекты по производству кремовых кондитерских изделий
6
объекты по производству, изготовлению лекарственных средств
7
объекты общественного питания на транспорте (железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном), объекты бортового питания
8
организации и транспортные средства (железнодорожные, водные, воздушные) осуществляющие перевозку пассажиров
9
радиационно-опасные объекты
10
объекты здравоохранения:
оказывающие все подвиды амбулаторно-поликлинической помощи, консультативно-диагностической помощи, предусмотренные в пункте 15 Перечня разрешений первой категории (лицензий) к Закону Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон);
оказывающие все подвиды стационарной и (или) стационарозамещающей медицинской помощи, предусмотренные в пункте 15 Перечня разрешений первой категории (лицензий) к Закону;
оказывающие стоматологические услуги;
объекты здравоохранения, оказывающие экспертизу временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности;
организации здравоохранения и иные организации, осуществляющие деятельность в сфере донорства, заготовки крови, ее компонентов и производства препаратов крови
11
лечебно-косметологические объекты, салоны красоты, косметологические центры оказывающие услуги с нарушением кожных и слизистых покровов, в том числе услуги по татуажу и татуировке
12
оздоровительные и санаторные объекты (сезонные, круглогодичные), базы и места отдыха
13
объекты общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции с числом более 50 посадочных мест
14
молокоперерабатывающие объекты, объекты по производству готовой молочной продукции
15
мясоперерабатывающие объекты, объекты по производству мяса и мясных полуфабрикатов и (или) готовой мясной продукции
16
рыбоперерабатывающие объекты, объекты по производству рыбы и рыбных полуфабрикатов и (или) готовой рыбной продукции
17
птицеперерабатывающие объекты, объекты по производству полуфабрикатов из мяса птицы и (или) готовой продукции из мяса птицы
18
водоисточники, места водозабора для хозяйственно-питьевого водоснабжения
19
нецентрализованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения
20
централизованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения
Субъекты (объекты) средней степени риска
21
объекты медико-социальной реабилитации
22
объекты образования без проживания детей и подростков, общежития объектов образования
23
специальные, коррекционные кабинеты (центры) воспитания и образования, реабилитационные центры для детей и подростков
24
объекты по производству масложировой продукции
25
объекты по производству алкогольной продукции, безалкогольной продукции, питьевой воды (в том числе минеральной), расфасованной в емкости
26
плодоперерабатывающие объекты, объекты по переработке сельскохозяйственной продукции растительного происхождения, в том числе соевой продукции
27
объекты по производству, хранению и (или) реализации специализированных пищевых продуктов
28
объекты по производству поваренной и йодированной соли
29
мукомольные объекты
30
объекты по выпечке хлеба и хлебобулочных изделий
31
объекты по производству сахара
32
объекты оптового хранения и (или) реализации пищевой продукции
33

қызметін немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру - 1 және 3-тармақтар;
алып қою және кері қайтарып алу - 7-тармақ.
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесі бойынша бөлу
р/с
Субъектілердің (объектілердің) түрлері
1
2
Тәуекел дәрежесі жоғары субъектілер (объектілер)
1
балалар сүт асүйлері
2
барлық түрдегі мектепке дейінгі тәрбилеу және оқыту объектілері
3
балалар мен жасөспірімдер тұратын барлық түрдегі және типтегі білім беру және тәрбиелеу объектілері
4
ұйымдастырылған ұжымдардағы (мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту объектілері, балалар үйі, балалар мен жасөспірімдерге білім беру және тәрбиелеу объектілері, интернат ұйымдары, сауықтыру, санаторий объектілері, денсаулық сақтау объектілері, оңалту орталықтары, медициналық-әлеуметтік оңалту объектілері: интернат үйлері, оңалту орталықтары, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтары; вахталық кенттер, өнеркәсіптік объектілер, құрылыс алаңдары) қоғамдық тамақтану және сауда объектілері
5
кремі бар кондитерлік өнімдерді өндіру объектілері
6
дәрілік заттарды өндіру, дайындау объектілері
7
көліктегі (теміржол, әуе, су және автомобиль) қоғамдық тамақтану объектілері, борттық тамақтану объектілері
8
жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар және (теміржол, су, әуе) көлік құралдары
9
радиациялық қауіпті объектілер
10
Мыналар:
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) Бірінші санаттағы рұқсаттардың (лицензиялардың) тізбесінің 15-тармағында көзделген амбулаториялық-емханалық көмектің, консультациялық-диагностикалық көмектің барлық кіші түрлерін көрсететін;
Заңға Бірінші санаттағы рұқсаттардың (лицензиялардың) тізбесінің 15-тармағында көзделген стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмектің барлық кіші түрлерін көрсететін;
стоматологиялық қызметтерді көрсететін;
еңбекке уақытша жарамсыздықты және кәсіптік жарамдылықты сараптау қызметін көрсететін денсаулық сақтау объектілері;
донорлық, қанды, оның компоненттерін дайындау және қан препараттарын өндіру саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары мен өзге де ұйымдар;
11
тері және сілемейлі жабынның бұзылулары болатын қызметтерді, оның ішінде татуаж және татуировка бойынша қызметтерді көрсететін емдік-косметологиялық объектілер, сұлулық салондары, косметологиялық орталықтар
12
сауықтыру және санаторий объектілері (маусымдық, жыл бойғы), демалыс базалары мен орындары
13
отыратын орын саны 50-ден асатын тамақ өнімдерін өндіретін, қайта өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтану объектілері
14
сүт өңдеу объектілері, дайын сүт өнімдерін өндіру объектілері
15
ет өңдеу объектілері, ет және еттің жартылай фабрикаттарын және (немесе) дайын ет өнімдерін өндіру объектілері
16
балық өңдеу объектілері, балық және балықтың жартылай фабрикаттарын және (немесе) дайын балық өнімдерін өндіру объектілері
17
құс өңдеу объектілері, құс етінің жартылай фабрикаттарын және (немесе) құс етінің дайын өнімдерін өндіру объектілері
18
су көздері, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған су жинау орындары
19
орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері
20
орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері
Тәуекел дәрежесі орташа субъектілер (объектілер)
21
медициналық-әлеуметтік оңалту объектілері
22
балалар мен жасөспірімдер тұрмайтын білім беру объектілері, білім беру объектілерінің жатақханалары
23
тәрбиелеу мен білім берудің арнайы, түзету кабинеттері (орталықтары), балалар мен жасөспірімдерге арналған оңалту орталықтары
24
май өнімдерін өндіру объектілері
25
алкоголь өнімдерін, алкогольсіз өнімдерді, сыйымдылықтарға өлшеп-құйылған ауыз суды (оның ішінде минералды) өндіру объектілері
26
жемісті өңдеу объектілері, өсімдіктен алынатын ауыл шаруашылығы өнімдерін, оның ішінде соя өнімдерін қайта өңдеу объектілері
27
арнайы тамақ өнімдерін өндіру, сақтау және (немесе) өткізу объектілері
28
аспаздық және йодталған тұзды өндіру объектілері
29
ұн тарту объектілері
30
нан және нан-тоқаш өнімдерін пісіру объектілері
31
қант өндіру объектілері
32
тамақ өнімдерін көтерме сақтау және (немесе) өткізу объектілері
33

виды деятельности, относящиеся к 1 по 2 классам опасности согласно приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26447) (далее – приказ № ҚР ДСМ-2), стационарные передающие радиотехнические объекты (средства радиосвязи, радиовещания, телевидения, радиолокации и радиоподавления), находящиеся в жилой зоне населенного пункта;
34
склады для хранения химических веществ и продукции, агрохимикатов и пестицидов (ядохимикатов), объекты хранения и транспортировки вакцин и иммунологических (иммунобиологических) лекарственных препаратов
35
объекты хранения средств и (или) препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации, а также субъекты (объекты) оказывающие услуги по дезинфекции, дезинсекции, дератизации, приготовлению и (или) расфасовке приманок, ловушек, рабочих растворов с использованием средств и (или) препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации
36
объекты спортивно-оздоровительного назначения, бассейны, бани и сауны вместимостью 20 и более мест
37
вахтовые поселки
38
водные объекты 2 категории (культурно-бытового назначения), места отдыха (пляжи)
39
лаборатории:
осуществляющие обращение с патогенными биологическими агентами I-IV групп патогенности;
осуществляющие лабораторную диагностику по подвидам, предусмотренным в пункте 15 Перечня разрешений первой категории (лицензий) к Закону;
40
объекты по изготовлению, производству, переработке и реализации вакцин и иммунологических (иммунобиологических) лекарственных и диагностических препаратов
41
объекты, по производству, переработке, реализации средств и (или) препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации
42
объекты по обслуживанию водопроводных, канализационных, тепловых систем, котельные
43
радиационные объекты, имеющие источники ионизирующего излучения, радиоактивные отходы с минимально значимой активностью ниже предусмотренных требованиями нормативных правовых актов, в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан"
Субъекты (объекты) низкой степени риска
44
объекты технического, профессионального, послесреднего и высшего образования
45
объекты досуга, физического воспитания и развития творческих способностей детей и подростков (учреждения дополнительного образования), центры творчества детей и молодежи, музыкальные, спортивные и художественные школы, детско-юношеские центры, дворовые клубы, станции юных натуралистов, учебно-производственные комбинаты и внешкольные организации
46
объекты по изготовлению, хранению и реализации продукции для детей и подростков (обувь, одежда, игрушки)
47
объекты по оказанию услуг населению посредством компьютеров (персональные компьютеры, планшетные персональные компьютеры, ноутбуки) и видеотерминалов (компьютерные клубы)
48
объекты общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции с числом 50 и менее посадочных мест, предприятия по производству заказных блюд без посадочных мест, кулинарных изделий
49
объекты по обслуживанию транспортных средств (железнодорожный, автомобильный, водный и воздушный) и пассажиров
50
аппараты для автоматического приготовления и реализации пищевой продукции
51
объекты по производству без кремовых кондитерских изделий
52
объекты по производству мучных полуфабрикатов, макаронных изделий
53
объекты по производству чипсов, сухариков, кукурузных палочек, казинаков, семечек, сухих завтраков, слайсов, сахарной ваты, поп-корна, жареных орехов
54
объекты по фасовке готовых пищевых продуктов
55
объекты по производству пищевых концентратов и пищевых кислот
56
объекты по производству чая, дрожжей и желатина
57
объекты по производству крахмалопаточной продукции, крахмала
58
объекты здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии
59
объекты хранения, оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники
60
объекты здравоохранения, оказывающие скорую медицинскую помощь, в том числе с привлечением медицинской авиации
61
объекты здравоохранения медицины катастроф
62
объекты здравоохранения, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход на дому, в том числе с использованием мобильных бригад
63
объекты традиционной медицины и целительства (гомеопатия, гирудотерапия, мануальная терапия, рефлексотерапия, фитотерапия и лечение средствами природного происхождения)
64
объекты, осуществляющие реабилитацию для взрослых без стационарной и (или) стационарозамещающей помощи
65
парикмахерские, салоны красоты, косметологические центры, оказывающие косметические услуги без нарушения кожных и слизистых покровов, в том числе услуги по маникюру и педикюру
66
объекты спортивно-оздоровительного назначения, бани, сауны, вместимостью до 20 мест
67
объекты социально-бытовой инфраструктуры (культурно-зрелищные объекты, кладбища, объекты похоронного назначения, объекты временного проживания людей (гостиницы, мотели, кемпинги, общежития, хостелы), административные, жилые (жилища) здания, организации по эксплуатации жилых и общественных зданий, офисов, организации, управляющие домами, кооперативы собственников помещений, организации, осуществляющие сбор и вывоз твердых бытовых отходов, контейнерные площадки, общественные туалеты, прачечные, химчистки, очистные сооружения)
68
канализационные очистные сооружения и сети (в том числе ливневой канализации)
69

"Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26447 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-2 бұйрығы) сәйкес қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарына жататын қызмет түрлері; елді мекендердің қоныстану аумағында орналасқан стационарлық таратушы радиотехникалық объектілер (радиобайланыс радиохабар тарату, теледидар, радиолокация және радиобасу құралдары)
34
химиялық заттар мен өнімдерді, агрохимикаттарды және пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауға арналған қоймалар, вакциналар мен иммунологиялық (иммундық-биологиялық) дәрілік препараттарды сақтау және тасымалдау объектілері
35
дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын және (немесе) препараттарын сақтау объектілері, сондай-ақ дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау бойынша, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын және (немесе) препараттарын пайдалана отырып, қармақжемдерді, тұзақтарды, жұмыс ерітінділерін дайындау және (немесе) өлшеп-орау жұмыстары бойынша қызметті көрсететін субъектілер (объектілер)
36
сыйымдылығы 20 орын және одан асатын спорт-сауықтыру мақсатындағы объектілер, бассейндер, моншалар мен сауналар
37
вахталық кенттер
38
2-ші санаттағы су объектілері (мәдени-тұрмыстық мақсаттағы), демалыс орындары (жағажайлар)
39
мынадай:
патогендігі I-IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын;
Заңға Бірінші санаттағы рұқсаттардың (лицензиялардың) тізбесінің 15-тармағында көзделген кіші түрлер бойынша зертханалық диагностиканы жүзеге асыратын зертханалар.
40
вакциналар мен иммунологиялық (иммундық-биологиялық) дәрілік және диагностикалық препараттарды дайындау, өндіру, қайта өңдеу және өткізу объектілері
41
дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын және (немесе) препараттарын өндіру, қайта өңдеу, өткізу объектілері
42
су құбырына, кәрізге, жылу жүйелеріне қызметін көрсететін объектілер, қазандық объектілері
43
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрліктерінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің талаптарында көзделгеннен белсенділігінің мәні барынша төмен иондаушы сәулелену көздері бар радиациялық объектілер, радиоактивті қалдықтар
Тәуекел дәрежесі төмен субъектілер (объектілер)
44
техникалық, кәсіптік, ортадан кейінгі және жоғары білім беру объектілері
45
балалар мен жасөспірімдердің демалыс, дене тәрбиесі және шығармашылық қасиеттерін дамыту объектілері (қосымша білім беру мекемелері), балалар мен жастардың шығармашылық орталықтары, музыка, спорт және көркемөнер мектептері, балалар-жасөспірімдер орталықтары, аулалық клубтар, жас натуралистер станциялары, оқу-өндіріс комбинаттары және мектептен тыс ұйымдар
46
балалар мен жасөспірімдерге арналған өнімдерді (аяқкиім, киім, ойыншықтар) дайындау, сақтау және өткізу объектілері
47
халыққа компьютерлер (дербес компьютерлер, планшетті дербес компьютерлер, ноутбуктар) және бейнетерминалдар (компьютер клубтары) арқылы қызмет көрсететін объектілер
48
отыратын орын саны 50 және одан аз тамақ өнімдерін өндіретін, қайта өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтану объектілері, отыратын орны жоқ тапсырыс тағамын, аспаздық өнімдерді өндіретін кәсіпорындар
49
көлік құралдарына (теміржол, автомобиль, су және әуе) және жолаушыларға қызмет көрсету объектілері
50
тамақ өнімдерін автоматты түрде дайындауға және өткізуге арналған аппараттар
51
кремі жоқ кондитерлік өнімдерді өндіру объектілері
52
ұнның жартылай фабрикаттарын, макарон өнімдерін өндіру объектілері
53
чипсілерді, кептірілген нанды, жүгері таяқшаларын, казинактарды, шекілдеуіктерді, құрғақ таңертеңгілік асты, слайстарды, қант мақталарын, поп-корнды, қуырылған жаңғақтарды өндіру объектілері
54
дайын тамақ өнімдерін өлшеп-орау объектілері
55
тағамдық концентраттар мен тағамдық қышқылдарды өндіру объектілері
56
шәй, ашытқы және желатин өндіру объектілері
57
крахмал-сірнелі өнімдерді, крахмалды өндіру объектілері
58
сот медицинасы және патологиялық анатомия саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілері
59
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы сақтау, көтерме және бөлшек саудада өткізу объектілері
60
медициналық жедел жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері
61
апаттар медицинасы денсаулық сақтау объектілері
62
паллиативтік көмек және үйде мейіргер күтімін, оның ішінде мобильді бригадаларды пайдалана отырып көрсететін денсаулық сақтау объектілері
63
дәстүрлі медицина және емшілік объектілер (гомеопатия, гирудотерапия, мануальды терапия, рефлексотерапия, фитотерапия және табиғи құралдармен емдеу)
64
стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмексіз ересектерге арналған оңалтуды жүзеге асыратын объектілер
65
шаштараздар, сұлулық салондары, тері және сілемейлі жабынды бұзбай косметикалық қызметтерді, оның ішінде маникюр және педикюр бойынша қызметтер көрсететін косметологиялық орталықтар
66
сыйымдылығы 20 орынға дейінгі спорт-сауықтыру мақсатындағы объектілер, моншалар, сауналар
67
әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылым объектілері (мәдени-ойын-сауық объектілері, зираттар, жерлеу мақсатындағы объектілер, адамдар уақытша тұратын объектілер (қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер, жатақханалар, хостелдер), әкімшілік, тұрғын (тұрғын үйлер) ғимараттар, тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, кеңселерді пайдалану бойынша ұйымдар, тұрғын үйлерді басқаратын ұйымдар, үй-жайлардың меншік иелерінің кооперативтері, тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауды және шығаруды жүзеге асыратын ұйымдар, контейнер алаңдары, қоғамдық дәретханалар, кір жуатын орындар, химиялық тазалау орындары, тазарту құрылыстары)
68
кәріздік тазарту құрылыстары және желілері (оның ішінде жауын-шашын кәрізі)
69

виды деятельности, относящиеся к 3-5 классам опасности согласно приказу ҚР ДСМ-2, стационарные передающие радиотехнические объекты (средства связи, средства радиосвязи, радиовещания, телевидения, радиолокации и радиоподавления), находящиеся за пределами жилой зоны, средства сухопутной подвижной радиосвязи, средства морской, речной и воздушной подвижной радиосвязи, базовые станции сотовой связи
70
парки в населенных пунктах
71
организации и транспортные средства (железнодорожные, автомобильные, водные и воздушные), осуществляющие перевозку пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, опасных грузов
72
склады для хранения парфюмерно-косметической продукции, средств гигиены
73
объекты производства парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены
74
продовольственные рынки, объекты оптовой и розничной торговли
75
все виды лабораторий, за исключением лабораторий, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I-IV групп патогенности, осуществляющих лабораторную диагностику по подвидам, предусмотренным в пункте 15 Перечня разрешений первой категории (лицензий) к Закону
76
объекты хранения материальных ценностей государственного материального резерва, в том числе осуществляющие хранение продуктов питания
77
пункты забора и приема биологического материала
78
объекты специальных социальных услуг
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
№ п/п
Наименования требований
Степень нарушений
Объекты здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую и консультативно-диагностическую помощь
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
грубое
2.
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора и пищевых отходов. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
незначительное
3.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка)
незначительное
4.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
5.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
6.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
7.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
8.
Соблюдение параметров микроклимата помещений согласно документам нормирования
значительное
9.
Соблюдение требований к набору, площади, зонированию, устройству, содержанию, уборке помещений
значительное
10.
Соблюдение требований к внутренней отделке помещений, использование нетоксичных отделочных материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам. Целостность и отсутствие дефектов покрытия
значительное
11.
Оснащение прачечной специальным оборудованием, соблюдение поточности движения белья (или договор со специализированной организацией)
значительное
12.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам, целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
13.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
14.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
15.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, средств индивидуальной защиты. Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
16.
Соответствие результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров документам государственного санитарно-эпидемиологического нормирования (далее – документы нормирования)
грубое
17.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
18.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
19.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
значительное
20.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

ҚР ДСМ-2 бұйрыққа сәйкес қауіптіліктің 3-5-сыныптарына жататын қызмет түрлері, елді мекендерден тыс жерлерде орналастырылған стационарлық таратушы радиотехникалық объектілер (байланыс құралдары, радиобайланыс, радиохабар тарату құралдары, теледидар, радиолокация және радиобасу құралдары), құрлықтағы жылжымалы радиобайланыс, жылжымалы объектілерде орналастырылған теңіз, өзен және әуедегі жылжымалы радиобайланыс құралдары, ұялы байланыс базалық станциялар
70
елді мекендердегі саябақтар
71
тамақ өнімдерін, азық-түлік шикізатын, шаруашылық-ауыз суды, қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар мен (теміржол, автомобиль, су және әуе) көлік құралдары
72
парфюмерлік-косметикалық өнімдерді, гигиена құралдарын сақтауға арналған қоймалар
73
парфюмерлік-косметикалық өнімдерді және гигиена құралдарын өндіру объектілері
74
азық-түлік базарлары, көтерме және бөлшек сауда объектілері
75
патогендігі I-IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеген асыратын, Заңға Бірінші санаттағы рұқсаттардың (лицензиялардың) тізбенің 15-тармағында көзделген кіші түрлер бойынша зертханалық диагностиканы жүзеге асыратын зертханаларды қоспағанда, зертханалардың барлық түрлері
76
мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау, оның ішінде тамақ өнімдерін сақтауды жүзеге асыратын объектілер
77
биологиялық матриалды алу және қабылдау пункттері
78
арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер объектілері
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
р/с
Талаптардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
Амбулаториялық-емханалық және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
өрескел
2.
Қоқыс пен тамақ қалдықтарын жинауға арналған қақпақтары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшауланған алаңның болуы. Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы тазалауға) қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
4.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
5.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы
өрескел
6.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
7.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
8.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
9.
Үй-жайлардың жиынына, алаңына, оларды аймақтарға бөлуге, құрылғысына, күтіп-ұстауға, жинауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
10.
Үй-жайларды ішкі әрлеуге қойылатын талаптарды сақтау, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді уытты емес әрлеу материалдарын пайдалану. Жабынның тұтастығы және ақауларының болмауы
елеулі
11.
Кір жуу орнын арнайы жабдықпен жарақтандыру, киім-кешек қозғалысының ағымдылығын сақтау (немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарт)
елеулі
12.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
13.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
14.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
15.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
16.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан, ауадан (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың) алынған шайындылардың, дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарына (бұдан әрі – нормалау құжаттары) сәйкестігі
өрескел
17.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиолгиялық, парзаитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
18.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық және дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
19.
Нормалау құжаттарымен қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
20.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
21.
Соблюдение требований по оборудованию системы вентиляции во встроенных, встроенно-пристроенных к жилым зданиям помещениях
грубое
22.
Наличие отдельного приема больных с признаками инфекционных заболеваний
грубое
23.
Достаточность и исправность мебели, санитарно-технических приборов, инструментов. Достаточность и исправность оборудования, устройств, аппаратуры, измерительных приборов. Наличие подтверждающих документов о поверке подвергаемых средств измерений, соблюдение правил эксплуатации в соответствии с инструкцией производителя
значительное
24.
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:
1) наличие и исправность локтевых или бесконтактных кранов, дозаторов;
2) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами;
3) медицинскими перчатками одноразового использования
незначительное
25.
Наличие документов, подтверждающих обучение персонала правилам эпидемической безопасности при обращении с отходами и медицинского персонала по профилактике профессионального инфицирования вирусными гепатитами В, Д, С, ВИЧ, туберкулезом
значительное
26.
Наличие и выполнение программы обращения с медицинскими отходами, утвержденной руководителем объекта здравоохранения (документов, подтверждающих соблюдение требований: договор, акт выполненных работ, журнал ежедневного учета образующихся медицинских отходов, приказа об ответственном лице, осуществляющим организацию и контроль по обращению с медицинскими отходами). Обеспеченность контейнерами и пакетами для безопасного сбора и утилизации медицинских отходов (далее - КБСУ), соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
грубое
27.
Оснащенность помещения временного хранения медицинских отходов (вытяжная вентиляция с механическим побуждением, холодильное оборудование для хранения биологических отходов (при их наличии), стеллажи, весы, контейнеры для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковина с подводкой горячей и холодной воды, установки для обеззараживания воздуха, антисептики для рук)
грубое
28.
Наличие специальных установок для обезвреживания, утилизации опасных медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
29.
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к организации и проведению дезинфекции, предстерилизационной очистки, стерилизации, хранению изделий медицинского назначения, медицинского оборудования и техники, и дезинфицирующих средств
грубое
30.
Наличие документов, подтверждающих выполнение алгоритма организации системы дозорного эпидемиологического надзора за гриппоподобными заболеваниями (далее - ГПЗ) в дозорных центрах:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
21.
Тұрғын ғимараттарға кіріктірілген, кіріктіріліп жапсарлас салынған үй-жайларда желдету жүйесін жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
22.
Инфекциялық аурулардың белгілері бар науқастарды жеке қабылдаудың болуы
өрескел
23.
Жиһаздың, санитариялық-техникалық аспаптардың, құралдардың жеткіліктілігі мен жарамдылығы. Жабдықтың, құрылғылардың, аппаратураның, өлшеу аспаптарының жеткіліктілігі мен жарамдылығы. Тексерілетін өлшеу құралдарының тексеру туралы растайтын құжаттарының болуы, өндірушінің нұсқаулығына сәйкес пайдалану қағидаларын сақтау
елеулі
24.
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасы үшін мына талаптардың болуы:
1) шынтақ немесе жанаспайтын крандардың, мөлшерлегіштердің болуы және жарамдылығы;
2) сұйық антисептикалық сабынмен, антисептиктермен, бір рет қолданылатын қағаз сүлгілермен;
3) бір рет қолданылатын медициналық қолғаптармен қамтамасыз етілу
елеусіз
25.
Қалдықтармен жұмыс істеу кезінде персоналды эпидемиялық қауіпсіздік қағидаларына және медицина персоналын В, Д, С вирустық гепатиттерін, АИТВ, туберкулезді кәсіптік жұқтырудың алдын алу бойынша оқытуды растайтын құжаттардың болуы
елеулі
26.
Денсаулық сақтау объектісінің басшысы бекіткен медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасының болуы және орындалуы (талаптардың сақталуын растайтын құжаттар: шарт, орындалған жұмыстар актісі, түзілетін медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналы, медициналық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты адам туралы бұйрық). Медициналық қалдықтарды қауіпсіз жинау және кәдеге жарату үшін контейнерлермен (бұдан әрі – ҚЖКЖК) және пакеттермен қамтамасыз ету, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімдері, жинау және шығару шарттары бойынша талаптарды сақтау
өрескел
27.
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайларын жарақтандыру (механикалық іске қосылатын сору желдеткіші, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығы (бар болса), стеллаждар, таразылар, медициналық қалдықтар салынған пакеттерді жинауға арналған контейнерлер, ыстық және салқын су келтірілген раковина, ауаны зарарсыздандыруға арналған қондырғылар, қолға арналған антисептиктер)
өрескел
28.
Қауіпті медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарттың болуы
өрескел
29.
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық жабдықтар мен техниканы және дезинфекциялау құралдарын дезинфекциялауды, стерильдеу алдында тазалауды, стерильдеуді, сақтауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
өрескел
30.
Шолғыншы орталықтарда тұмау тәріздес ауруларды (ТТА) шолғыншы эпидемиологиялық қадағалау жүйесін ұйымдастыру алгоритмін орындауды растайтын құжаттардың болуы:

1) подсчет случаев ГПЗ соответствующих стандартному определению и длительности заболевания;
2) забор материала от больных ГПЗ для лабораторного обследования
значительное
31.
Наличие документов, подтверждающих учет и регистрацию инфекционных и паразитарных заболеваний. Своевременная передача экстренных извещений и информирование при регистрации инфекционных и паразитарных заболеваний, изменении и лабораторном подтверждении диагноза, в том числе патологоанатомическом заключении
незначительное
32.
Проведение профилактических и противоэпидемических мероприятий при паразитарных заболеваниях: динамическое наблюдение за больными, лицами, находящимися на учете и пострадавшими от укусов членистоногих; обследование, лабораторные исследования и наблюдение за контактными лицами. Направление подлежащих образцов биоматериала с положительным и отрицательным результатом для контроля
грубое
33.
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции (чума, холера). Наличие документации о проведении семинарских занятий и тренировочных учений с вводом условно больного
значительное
34.
Обеспеченность соответствующим комплектом для забора материала, дезинфицирующими средствами, солевыми растворами и комплектом защитных костюмов, средствами индивидуальной профилактики, средствами индивидуальной защиты, наличие емкостей для обработки защитных костюмов
значительное
35.
Наличие документов, подтверждающих проведение мероприятий по раннему выявлению туберкулеза методами туберкулинодиагностики, микроскопии мазка, мокроты, флюорографии среди населения с высоким риском заболевания туберкулезом, обеспечение дообследования флюороположительных и туберкулиноположительных лиц, больных с клиническими проявлениями
значительное
36.
Наличие документов, подтверждающих своевременное обследование контактных лиц в очагах туберкулеза, проведение химиопрофилактики, изоляцию детей и подростков из очагов туберкулеза, учет переболевших лиц и их своевременное обследование, работа кабинета, непосредственного контролируемого лечения больных туберкулезом
значительное
37.
Наличие документов, подтверждающих планирование и учет туберкулинодиагностики, профилактических медицинских осмотров и формирование флюорокартотеки по данным индивидуального учета населения, обеспечение двойной читки
значительное
38.
Наличие документов, подтверждающих оказание антирабической помощи лицам, подвергшимся укусу, ослюнению, оцарапыванию животными, а также лицам, пострадавшим при разделе туш, вскрытии трупов животных, павших от бешенства (полнота, своевременность, наличие ветеринарных справок и обоснованность оказания антирабической помощи). Организация и проведение профилактических прививок против бешенства
значительное
39.
Наличие документов, подтверждающих проведение экстренной профилактики столбняка, своевременность оказания экстренной иммунизации, учет и обоснование прививок, медотводов и отказов от прививок. Обеспеченность противостолбнячными препаратами
значительное
40.
Учет и документальное оформление временных, постоянных противопоказаний, допусков к иммунизации и отказов от профилактических прививок в бумажном или электронном виде с внесением в Медицинскую информационную систему (МИС)
значительное
41.
Наличие документов, подтверждающих проведение ежемесячного анализа охвата населения профилактическими прививками в разрезе каждого участка (обеспечение оптимального уровня охвата профилактическими прививками не менее 95%)
значительное
42.
Оснащение прививочного пункта (кабинета) холодильным оборудованием соответствующим требованиям для хранения иммунобиологических лекарственных препаратов (далее – ИЛП), наборами для неотложной и противошоковой терапии
грубое
43.
Оснащение прививочного пункта (кабинета) следующим оборудованием и мебелью:

1) стандартты анықтамаға және аурудың ұзақтығына сәйкес келетін ТТА жағдайларын есептеу;
2) зертханалық тексеру үшін ТТА-мен ауыратын науқастардан материал алу
елеулі
31.
Инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алуды және тіркеуді растайтын құжаттардың болуы. Инфекциялық және паразиттік ауруларды тіркеу, диагнозды өзгерту және зертханалық растау, оның ішінде патологиялық-анатомиялық қорытынды кезінде шұғыл хабарламаларды уақтылы беру және хабарлау
елеусіз
32.
Паразиттік аурулар кезінде профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу: науқастарды, есепте тұрған және буынаяқтылардың шағуынан зардап шеккен адамдарды динамикалық бақылау; тексеру, зертханалық зерттеулер және байланыста болған адамдарды бақылау. Бақылау үшін оң және теріс нәтижесі бар тиісті биоматериал үлгілерін жіберу
өрескел
33.
Карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға (оба, тырысқақ) күдік туындаған және олар тіркелген кезде эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу бойынша хабарлау схемасының, жедел іс-шаралар жоспарының болуы. Шартты науқасты енгізе отырып семинар сабақтары мен оқу-жаттығуларын өткізу туралы құжаттаманың болуы
елеулі
34.
Материал жинауға арналған тиісті жиынтықпен, дезинфекциялау құралдарымен, тұзды ерітінділермен және қорғаныш костюмдер жиынтығымен, жеке профилактика құралдарымен, жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету, қорғаныш костюмдерін өңдеуге арналған ыдыстардың болуы
елеулі
35.
Туберкулезбен ауыру тәуекелі жоғары тұрғындар арасында туберкулин диагностикасы, жағынды, қақырық микроскопиясы, флюорография әдістерімен туберкулезді ерте анықтау жөніндегі іс-шараларды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы, флюорографиялық және туберкулинге оң нәтижесі бар, клиникалық көріністері бар адамдарды толық тексеруді қамтамасыз ету
елеулі
36.
Туберкулез ошақтарында байланыста болған адамдарды уақтылы тексеруді, химиялық профилактика жүргізуді, туберкулез ошақтарындағы балалар мен жасөспірімдерді оқшаулауды, ауырған адамдарды есепке алуды және оларды уақтылы тексеруді растайтын құжаттардың болуы, туберкулезбен ауыратын науқастарды тікелей бақылайтын емдеу кабинетінің жұмысы
елеулі
37.
Туберкулин диагностикасын, профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жоспарлау мен есепке алуды және халықты жеке есепке алу деректері бойынша флюорокартотеканы қалыптастыруды, қосарлы оқуды қамтамасыз етуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
38.
Жануарлар тістеген, сілекейі жұққан, тырнаған адамдарға, сондай-ақ ұшаларды бөлшектеу, құтырмадан өлген жануарлардың өлекселерін ашу кезінде зардап шеккен адамдарға антирабиялық көмек көрсетілгенін растайтын құжаттардың болуы (толықтығы, уақтылығы, ветеринариялық анықтамалардың болуы және антирабиялық көмек көрсетудің негізділігі). Құтырмаға қарсы профилактикалық егулерді ұйымдастыру және жүргізу
елеулі
39.
Сіреспенің шұғыл профилактикасын жүргізуді, шұғыл иммундауды уақтылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы, екпелерді, медициналық кейінге қалдыруларды және екпеден бас тартуды есепке алу және негіздеу. Сіреспеге қарсы препараттармен қамтамасыз ету
елеулі
40.
Медициналық ақпараттық жүйеге (МАЖ) енгізе отырып, қағаз және электрондық түрде уақытша, тұрақты қарсы көрсетілімдерді, иммундауға рұқсаттарды және профилактикалық егуден бас тартуларды есепке алу және құжаттамалық ресімдеу
елеулі
41.
Әр учаске бөлігінде халықты профилактикалық егулермен қамтуға ай сайын талдау жүргізуді растайтын құжаттардың болуы (профилактикалық егулермен қамтудың оңтайлы деңгейін кемінде 95% қамтамасыз ету)
елеулі
42.
Егу пунктін (кабинетін) иммундық-биологиялық дәрілік препараттарды (бұдан әрі – ИДП) сақтауға арналған талаптарға сәйкес келетін тоңазыту жабдығымен, шұғыл және шокқа қарсы терапияға арналған жиынтықтармен жабдықтау
өрескел
43.
Егу пунктін (кабинетін) мынадай жабдықпен және жиһазбен жарақтау:

1) термоконтейнер или холодильная сумка с хладоэлементами достаточного объема для транспортировки и хранения ИЛП в течение рабочего дня;
2) термоконтейнер для временного хранения ИЛП при аварийном отключении электроэнергии;
3) рабочий стол, стулья;
4) медицинский стол для подготовки ИЛП к использованию;
5) медицинский шкаф для хранения инструментов и лекарственных средств;
6) пеленальный стол и (или) медицинская кушетка;
7) бикс со стерильным материалом;
8) раковина с подводкой холодной и горячей воды с установкой локтевых и бесконтактных кранов со смесителями, с обеспечением достаточного количества антисептиков и дезинфицирующих средств;
9) тонометр, термометры, шпатели, одноразовые шприцы;
10) емкость для обеззараживания остатков ИЛП;
11) контейнеры, емкости для безопасного сбора и утилизации медицинских отходов класса "А" и класса "Б" (далее – КБСУ);
12) стационарный или переносной бактерицидный облучатель
грубое
44.
Соблюдение требований к хранению, транспортировке и учету вакцин и других ИЛП:
1) наличие емкости с водой на нижней полке холодильного оборудования;
2) соблюдение правильной заполняемости холодильного оборудования;
3) доступ охлажденного воздуха к каждой упаковке;
4) кондиционирование хладоэлементов перед загрузкой термоконтейнеров;
5) защита ИЛП от света;
6) недопущение содержания ИЛП с другими предметами и недопущение хранения ИЛП в кармашке дверцы холодильника
грубое
45.
Наличие документов, подтверждающих планирование и учет профилактических прививок, наличие данных учета в Регистре прикрепленного населения, годового цифрового плана, пофамильных ежемесячных планов профилактических прививок, списки ранее непривитых детей по различным причинам
значительное
46.
Наличие у медработника разрешения к проведению прививок, обучения правилам техники проведения прививок, приемам неотложной помощи в случае развития неблагоприятных проявлений после иммунизации
грубое
47.
Ведение медицинской документации (занесение сведений о вакцине в учетные формы, уничтожение остатков ИЛП)
значительное
48.
Наличие документов, подтверждающих иммунизацию по эпидемиологическим показаниям подлежащих контингентов
значительное
49.
Соблюдение требований к мероприятиям при острых респираторных вирусных инфекциях (далее – ОРВИ), гриппе, коронавирусной инфекции COVID-19 (далее - COVID-19) и их осложнениям:
1) наличие "фильтра", оборудования, резерва основных противогриппозных и других препаратов;
2) проведение иммунизации против гриппа и COVID-19;
3) учет случаев ОРВИ, гриппа, COVID-19 и их осложнений, своевременный забор материала для лабораторного исследования;
4) запас расходных материалов и транспортной среды для забора материала от больных;
5) обеспечение СИЗ медицинского персонала
значительное
50.
Соблюдение требований по проведению профилактических и противоэпидемических мероприятий: полнота, своевременное наблюдение и обследование подлежащих контингентов на инфекционные заболевания и особо опасные инфекции (беременные, по клиническим и эпидемическим показаниям, с профилактической целью, лица с угрозой профессионального заражения и другие контингенты согласно документам нормирования), отбор биоматериала на исследования, условия доставки и хранения проб
значительное
51.
Соблюдение требований по организации и проведению инфекционного контроля:

1) жұмыс күні ішінде ИДП-ны тасымалдау және сақтау үшін көлемі жеткілікті салқындату элементтері бар термоконтейнер немесе тоңазыту сөмкесі;
2) электр энергиясы авариялық сөнген жағдайда ИДП-ны уақытша сақтауға арналған термоконтейнер;
3) жұмыс үстелі, орындықтар;
4) ИДП-ны пайдалануға дайындауға арналған медициналық үстел;
5) құралдар мен дәрілік заттарды сақтауға арналған медициналық шкаф;
6) құндақтау үстелі және (немесе) медициналық кушетка;
7) стерильді материалы бар бикс;
8) антисептиктер мен дезинфекциялау құралдарының жеткілікті мөлшерімен қамтамасыз етілген, араластырғыштары бар шынтақ немесе жанаспайтың крандар орнатылған, суық және ыстық су келтірілген раковина;
9) тонометр, термометрлер, шпательдер, бір рет қолданылатын шприцтер;
10) ИДП қалдықтарын зарарсыздандыруға арналған ыдыс;
11) "А" сыныбындағы және "Б" сыныбындағы медициналық қалдықтарды қауіпсіз жинауға және кәдеге жаратуға арналған контейнерлер, сыйымдылықтар (бұдан әрі – ҚЖКЖК);
12) стационарлық немесе тасымалданатын бактерицидті сәулелендіргіш
өрескел
44.
Вакциналдарды және басқа ИДП-ны сақтауға, тасымалдауға және есепке алуға қойылатын талаптарды сақтау:
1) тоңазыту жабдығының төменгі сөресінде суы бар сыйымдылықтардың болуы;
2) тоңазыту жабдығының дұрыс толтырылуын сақтау;
3) әрбір қаптамаға салқындатылған ауаның кіруі;
4) термоконтейнерлерге салу алдында салқындату элементтерін кондициялау;
5) ИДП-ны жарықтан қорғау;
6) ИДП-ны бөгде заттармен бірге ұстауға жол бермеу және ИДП-ны тоңазытқыш есігінің қалтасында сақтауға жол бермеу
өрескел
45.
Профилактикалық егулерді жоспарлауды және есепке алуды растайтын құжаттардың болуы, тіркелген халық тіркелімінде есепке алу деректерінің, жылдық цифрлық жоспардың, профилактикалық егулердің ай сайынғы тегі бойынша жоспарларының, әртүрлі себептермен бұрын егілмеген балалар тізімдерінің болуы
елеулі
46.
Медицина қызметкерінде егу жүргізуге рұқсаттың, егу жүргізу техникасы қағидаларына, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер дамыған жағдайда шұғыл көмек көрсету тәсілдеріне оқытудың болуы
өрескел
47.
Медициналық құжаттаманы жүргізу (вакцина туралы мәліметтерді есепке алу нысандарына енгізу, ИДП қалдықтарын жою)
елеулі
48.
Тиісті контингенттердің эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша иммундалуын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
49.
Жіті респираторлық вирустық инфекциялар (бұдан әрі – ЖРВИ), тұмау, COVID-19 коронавирустық инфекциясы (бұдан әрі – COVID-19) және олардың асқынулары кезіндегі іс-шараларға қойылатын талаптарды сақтау:
1) "сүзгінің", жабдықтың, негізгі тұмауға қарсы және басқа препараттар резервінің болуы;
2) тұмауға және COVID-19-ға қарсы иммундауды жүргізу;
3) ЖРВИ, тұмау, COVID-19 жағдайларын және олардың асқынуларын есепке алу, материалды зертханалық зерттеуге уақтылы алу;
4) науқастардан материал алуға арналған шығыс материалдары мен көлік ортасының қоры;
5) медицина персоналын жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету
елеулі
50.
Профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу бойынша талаптарды сақтау: тиісті контингенттерді (жүкті әйелдер, клиникалық және эпидемиялық көрсетілімдер бойынша, профилактикалық мақсатта, кәсіптік жұқтыру қаупі бар адамдар және нормалау құжаттарына сәйкес басқа да контингенттер) инфекциялық аурулар мен аса қауіпті инфекцияларға тексерудің толықтығы, уақтылы бақылау және тексеру, биоматериалды зерттеуге алу, сынамаларды жеткізу және сақтау шарттары
елеулі
51.
Инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:

1) программа инфекционного контроля;
2) приказ о составе комиссии инфекционного контроля;
3) протоколы заседания комиссии инфекционного контроля;
4) протоколы эпидемиологического расследования случаев инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи;
5) наличие и соблюдение алгоритмов по проведению манипуляций и процедур
значительное
52.
Соблюдение сроков и правил проведения профилактических прививок, учет проведенных прививок, с внесением в МИС, осмотр прививаемого перед проведением прививки, учет неблагоприятных проявлений после иммунизации, проведение наблюдения привитого в установленные сроки, оформление информированного согласия прививаемого лица на проведение профилактических прививок
грубое
53.
Соблюдение требований по хранению, транспортировке, использованию и учету ИЛП. Наличие плана экстренных мероприятий по обеспечению условий холодовой цепи для хранения ИЛП
грубое
54.
Наличие на каждом уровне хранения и транспортировки ИЛП утвержденного алгоритма мероприятий, обеспечивающих соблюдения условий хранения, транспортировки и использования ИЛП
значительное
55.
Соблюдение алгоритма мероприятий требований, обеспечивающих соблюдения условий хранения, транспортировки и использования ИЛП:
1) мониторинг температуры холодильного оборудования и мероприятия в случае отклонений температуры;
2) безопасное обращение с ИЛП и процедуры, связанные с возвратом, приостановлением, порчей и уничтожением ИЛП;
3) процедуры при реагировании на чрезвычайные ситуации
значительное
56.
Наличие у медицинского персонала маркерной диагностики вирусного гепатита В и С и вакцинации против вирусного гепатита В
грубое
57.
Наличие журнала регистрации аварийных ситуаций при проведении медицинских манипуляций, подтверждающих ведение учета случаев получения микротравм персоналом, аварийных ситуаций с попаданием крови и биологических жидкостей на кожу и слизистые
значительное
58.
Соответствие результатов лабораторных исследований проб на стерильность
грубое
59.
Контроль своевременности, качества проведения и прохождения профилактических и обязательных медицинских осмотров:
1) наличие государственной лицензии установленного образца (с приложениями), в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
2) документы, подтверждающие наличие у председателя врачебной комиссии профессиональной переподготовки по профпатологии и сертификат специалиста (профпатолога);
3) документы, подтверждающие прохождение подготовки по профессиональной патологии специалистами: терапевт, хирург, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, гинеколог, рентгенолог, врач по функциональной диагностике, врач-лаборант, стоматолог, кардиолог, аллерголог, эндокринолог, фтизиатр, гематолог;
4) заключительный акт с приложением поименного списка лиц, которым рекомендован перевод на другую работу, показано стационарное и санаторно-курортное лечение, лечебно-профилактическое питание, динамическое наблюдение;
5) документ, подтверждающий создание и утверждение состава врачебной комиссии для проведения медицинского осмотра;
6) календарный план, согласованный с администрацией организации (предприятия) (работодателем);

1) инфекциялық бақылау бағдарламасы;
2) инфекциялық бақылау комиссиясының құрамы туралы бұйрық;
3) инфекциялық бақылау комиссиясы отырысының хаттамалары;
4) медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялар жағдайларын эпидемиологиялық тергеп-тексеру хаттамалары;
5) манипуляциялар мен рәсімдерді жүргізу бойынша алгоритмдердің болуы және сақталуы
елеулі
52.
Профилактикалық егулерді жүргізу мерзімдері мен қағидаларын сақтау, жүргізілген егулерді МАЖ-ге енгізе отырып есепке алу, егуді жүргізу алдында егілетін адамды қарап-тексеру, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді есепке алу, егілген адамға белгіленген мерзімде бақылау жүргізу, егілетін адамның профилактикалық егулерді жүргізуге хабардар етілген келісімін ресімдеу
өрескел
53.
ИДП-ны сақтау, тасымалдау, пайдалану және есепке алу бойынша талаптарды сақтау. ИДП-ны сақтау үшін салқын тізбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі шұғыл іс-шаралар жоспарының болуы
өрескел
54.
ИДП-ны сақтаудың және тасымалдаудың әрбір деңгейінде ИДП-ны сақтау, тасымалдау және пайдалану жағдайларын қамтамасыз ететін бекітілген іс-шаралар алгоритмінің болуы
елеулі
55.
ИДП-ны сақтау, тасымалдау және пайдалану жағдайларын сақтауды қамтамасыз ететін талаптардың іс-шаралар алгоритмін сақтау:
1) тоңазыту жабдығының температурасын мониторингілеу және температура ауытқыған жағдайдағы іс-шаралар;
2) ИДП-мен қауіпсіз жұмыс істеу және ИДП-ны қайтарумен, тоқтата тұрумен, бүлінуімен, жоюмен байланысты рәсімдер;
3) төтенше жағдайларға ден қою кезіндегі рәсімдер
елеулі
56.
Медицина персоналында В және С гепатиттеріне маркерлік диагностиканың және В вирустық гепатитіне қарсы вакцинацияның болуы
өрескел
57.
Персоналдың шағын жарақаттарды алу жағдайларын, теріге және сілемейлі қабаттарға қан мен биологиялық сұйықтықтар түсетін авариялық жағдайларды есепке алуды жүргізуді растайтын медициналық манипуляциялар жүргізу кезіндегі авариялық жағдайларды тіркеу журналының болуы
елеулі
58.
Сынамаларды зертханалық зерттеу нәтижелерінің стерилділікке сәйкестігі
өрескел
59.
Профилактикалық және міндетті медициналық қарап-тексерулердің уақтылы, сапалы жүргізілуін және өткізілуін бақылау:
1) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген үлгідегі мемлекеттік лицензияның (қосымшаларымен бірге) болуы;
2) дәрігерлік комиссия төрағасында кәсіптік патология бойынша кәсіптік қайта даярлаудың және маман (кәсіптік патолог) сертификатының болуын растайтын құжаттар;
3) мамандардың кәсіптік патология бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттар: терапевт, хирург, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, гинеколог, рентгенолог, функционалдық диагностика дәрігері, зертханашы дәрігер, стоматолог, кардиолог, аллерголог, эндокринолог, фтизиатр, гематолог;
4) басқа жұмысқа ауыстыру ұсынылған, стационарлық және санаторийлік-курорттық емдеу, емдік-профилактикалық тамақтану, динамикалық бақылау көрсетілген адамдардың аты-жөндерінің тізімі қоса берілген қорытынды акт;
5) медициналық қарап-тексеруді жүргізу үшін дәрігерлік комиссияның құрамын құруды және бекітуді растайтын құжат;
6) ұйымның (кәсіпорынның) әкімшілігімен (жұмыс берушімен) келісілген күнтізбелік жоспар;

7) документы, подтверждающие направление обследуемого на дообследование с проведением лабораторных и инструментальных исследований;
8) медицинская карта амбулаторного пациента по утвержденной форме, с оформлением заключения о соответствии или несоответствии состояния здоровья работника или лица, поступающего на учебу, к выполняемой работе (учебе) и наличии у него противопоказаний к труду (учебе);
9) медицинская справка по утвержденной форме;
10) наличие списков лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру и списков профессий, требующих предсменного медицинского освидетельствования и списка профессий, требующих предрейсового и послерейсового медицинского осмотра;
11) результаты обследования каждого работника по данным медицинской информационной системы;
12) ежегодный план мероприятий по оздоровлению работников и улучшению условий труда, составленный медицинской организацией, обслуживающей организацию (предприятие) или с территориальной медицинской организацией по месту прикрепления работника совместно с работодателем;
13) документы, подтверждающие формирование групп, с последующим определением принадлежности работника к одной из групп, в том числе диспансерных и выдачей рекомендаций по профилактике профессиональных и социально-значимых заболеваний, а также по дальнейшему наблюдению, лечению и реабилитации;
14) договор с медицинским учреждением на проведение медицинских осмотров;
15) сводный отчет о результатах проведенного медицинского осмотра;
16) документы, подтверждающие проведение после медицинской реабилитации экспертизы профессиональной пригодности работников;

7) зертханалық және аспаптық зерттеулерді жүргізе отырып, тексерілушіні қосымша тексеруге жіберілгенін растайтын құжаттар;
8) жұмыскердің немесе оқуға түсетін адамның денсаулық жағдайының орындалатын жұмысқа (оқуға) сәйкестігі немесе сәйкес еместігі және онда еңбекке (оқуға) қарсы көрсетілімдерінің болуы туралы қорытындыны ресімдей отырып, бекітілген нысан бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасы;
9) бекітілген нысан бойынша медициналық анықтама;
10) міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдар тізімдерінің және ауысым алдындағы медициналық куәландыруды талап ететін кәсіптер тізімдерінің және рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеруді талап ететін кәсіптер тізімінің болуы;
11) медициналық ақпараттық жүйенің деректері бойынша әрбір жұмыскерді тексеру нәтижелері;
12) ұйымға (кәсіпорынға) қызмет көрсететін медициналық ұйым немесе жұмыс берушімен бірлесіп жұмыскердің тіркелген жері бойынша аумақтық медициналық ұйым жасаған, жұмыскерлерді сауықтыру және олардың еңбек жағдайларын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспары;
13) кейіннен жұмыскердің топтардың біреуіне, оның ішінде диспансерлік топқа тиесілігін анықтау және кәсіптік және әлеуметтік маңызы бар аурулардың профилактикасы, сондай-ақ одан әрі бақылау, емдеу және оңалту бойынша ұсынымдар беру арқылы топтардың құрылғанын растайтын құжаттар;
14) медициналық мекемемен медициналық қарап-тексерулерді жүргізуге арналған шарт;
15) жүргізілген медициналық қарап-тексерудің нәтижелері туралы жиынтық есеп;
16) медициналық оңалтудан кейін жұмыскерлердің кәсіптік жарамдылығына сараптама жүргізілгенін растайтын құжаттар;

17) документы, подтверждающие направление в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии работников, имеющих признаки воздействия на организм вредных производственных факторов и признаки профессиональных заболеваний, а также в случаях затруднения определения профессиональной пригодности в связи с имеющимся у него заболеванием и с целью экспертизы профессиональной пригодности
грубое
Объекты по производству, изготовлению лекарственных средств, хранению, оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/ уведомления о начале деятельности объектов незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора отходов. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
незначительное
3.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка)
незначительное
4.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
5.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
6.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
7.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
8.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
9.
Соблюдение требований к набору, площади, зонированию, устройству, содержанию, уборке помещений, к движению потоков
значительное
10.
Соблюдение требований к внутренней отделке помещений, использование нетоксичных отделочных материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам. Целостность и отсутствие дефектов покрытия
значительное
11.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований. Отсутствие бактерионосителей среди персонала (при обследовании по эпидемиологическим показаниям)
грубое
12.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
13.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
14.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, средств индивидуальной защиты (далее – СИЗ). Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
15.
Соответствие результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров документам нормирования
грубое
16.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
17.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
18.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
значительное
19.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

17) организмге зиянды өндірістік факторлардың әсер ету белгілері және кәсіптік аурулардың белгілері бар жұмыскерлердің кәсіптік патологиясы бойынша, сондай-ақ жұмыскердің ауруына байланысты кәсіптік жарамдылығын анықтауды қиындататын жағдайларда және кәсіптік жарамдылығын сараптау мақсатында мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға жіберуді растайтын құжаттар
өрескел
Дәрілік заттарды өндіру, дайындау, дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы сақтау, көтерме және бөлшек саудада өткізу объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектілердің қызметінің басталғаны туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Қалдықтарды жинауға арналған қақпағы бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшауланған алаңның болуы. Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы тазалау) қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
4.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
5.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы.
өрескел
6.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
7.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
8.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
9.
Үй-жайлардың жиынына, алаңына, оларды аймақтарға бөлуге, құрылғысына, күтіп-ұстауға, жинауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
10.
Үй-жайларды ішкі әрлеуге қойылатын талаптарды сақтау, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді уытты емес әрлеу материалдарын пайдалану. Жабынның тұтастығы және олардың ақауларының болмауы
елеулі
11.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы. Персоналдың арасында (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша тексеру кезінде) бактерия таратушылардың болмауы
өрескел
12.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
13.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
14.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының (бұдан әрі - ЖҚҚ) болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
15.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан, ауадан (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың) алынған шайындылардың, дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
16.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
17.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
18.
Нормалау құжаттарымен қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
19.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
20.
Наличие и исправность оборудования, устройств, аппаратуры, измерительных приборов, инструментов, инвентаря, мебели, санитарно-технических приборов. Наличие подтверждающих документов о поверке подвергаемых средств измерений, соблюдение правил эксплуатации в соответствии с инструкцией производителя
значительное
21.
Соблюдение требований при работе в асептических условиях. Соблюдение поточности технологического процесса
грубое
22.
Наличие специального комплекта стерильной одежды для работы в асептическом блоке (комплекты санитарной одежды и обуви). Соблюдение требований к их обработке и хранению
значительное
23.
Эксплуатация оборудования в соответствии с инструкцией по применению с контролем подлежащих параметров (температура, время, давление, нагрузка, режим, мощность)
грубое
24.
Наличие и ведение документации по соблюдению технологического процесса обработки аптечной посуды, инвентаря, приборов, в том числе трубопроводов дистиллятора, очищенной воды и воды для инъекций
грубое
25.
Соблюдение требований по составу, площади, размещению объектов по хранению, оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники
значительное
26.
Наличие условий для гигиены рук персонала (обеспеченность мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами)
незначительное
27.
Соответствие по результатам лабораторных исследований проб и лекарственных форм на стерильность
грубое
Объекты традиционной и народной медицины (целительства)
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/ уведомления о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
грубое
2.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка)
незначительное
3.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
4.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
5.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
6.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
7.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
8.
Соблюдение требований к набору, площади, зонированию, устройству, содержанию, уборке помещений, к движению потоков
значительное
9.
Соблюдение требований к внутренней отделке помещений, использование нетоксичных отделочных материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам. Целостность и отсутствие дефектов покрытия
значительное
10.
Оснащение прачечной специальным оборудованием, соблюдение поточности движения белья (или договор со специализированной организацией)
значительное
11.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований/ Отсутствие бактерионосителей среди персонала (при обследовании по эпидемиологическим показаниям)
грубое
12.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
13.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
14.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, средств индивидуальной защиты (далее – СИЗ). Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
15.
Соответствие результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров документам нормирования
грубое
16.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
17.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
18.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
значительное
19.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
20.
Жабдықтардың, құрылғылардың, аппаратуралардың, өлшеу аспаптарының, құрал-саймандарының, мүкәммалдың, жиһаздың, санитариялық-техникалық аспаптардың болуы және жарамдылығы. Тексерілетін өлшеу құралдарының тексеру туралы растайтын құжаттарының болуы, өндірушінің нұсқаулығына сәйкес пайдалану қағидаларын сақтау
елеулі
21.
Асептикалық жағдайда жұмыс істеу кезінде талаптарды сақтау. Технологиялық процестің ағынын сақтау
өрескел
22.
Асептикалық блокта жұмыс істеуге арналған стерильді киімнің арнайы жиынтығының болуы (санитариялық киім мен аяқ киім жиынтықтары). Оларды өңдеуге және сақтауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
23.
Тиісті параметрлерді (температура, уақыт, қысым, жүктеме, режим, қуат) бақылай отырып, қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жабдықты пайдалану
өрескел
24.
Дәріхана ыдыстарын, мүкәммалды, аспаптарды, оның ішінде дистиллятордың, тазартылған судың және инъекцияға арналған судың құбырларын өңдеудің технологиялық процесін сақтау жөніндегі құжаттаманың болуы және жүргізілуі
өрескел
25.
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы сақтау, көтерме және бөлшек саудада өткізу жөніндегі объектілердің құрамы, алаңы, орналастыру жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
26.
Персоналдың қол гигиенасына арналған жағдайлардың болуы (сабынмен, антисептиктермен, бір рет қолданылатын қағаз сүлгілермен қамтамасыз етілуі)
елеусіз
27.
Сынамалардың және дәрілік нысандардың стерилдігіне зертханалық зерттеу нәтижелерінің сәйкестігі
өрескел
Дәстүрлі және халық медицинасы (емшілік) объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/(эпидемиялық мәні елеусіз объектілер үшін) қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы тазалау) қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
4.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы.
өрескел
5.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
6.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
7.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
8.
Үй-жайлардың жиынына, алаңына, оларды аймақтарға бөлуге, құрылғысына, күтіп-ұстауға, жинауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
9.
Үй-жайларды ішкі әрлеуге қойылатын талаптарды сақтау, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді уытты емес әрлеу материалдарын пайдалану. Жабынның тұтастығы және олардың ақауларының болмауы
елеулі
10.
Кір жуу орнын арнайы жабдықпен жарақтандыру, киім-кешек қозғалысының ағымдылығын сақтау (немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарт)
елеулі
11.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы. Персоналдың арасында (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша тексеру кезінде) бактерия таратушылардың болмауы
өрескел
12.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
13.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
14.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының (бұдан әрі - ЖҚҚ) болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
15.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан, ауадан (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың) алынған шайындылардың, дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
16.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
17.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
18.
Нормалау құжаттарымен қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
19.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
20.
Соблюдение требований по оборудованию системы вентиляции во встроенных, встроенно-пристроенных к жилым зданиям помещениях
грубое
21.
Наличие и выполнение программы обращения с медицинскими отходами, утвержденной руководителем объекта здравоохранения документов, подтверждающих, соблюдение их требований: (договор, акт выполненных работ), журнал ежедневного учета образующихся медицинских отходов, приказа об ответственном лице, осуществляющим организацию и контроль по обращению с медицинскими отходами. Обеспеченность КБСУ, соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
грубое
22.
Оснащенность помещения для временного хранения медицинских отходов (вытяжная вентиляция с механическим побуждением, холодильное оборудование для хранения биологических отходов (при их наличии), стеллажи, весы, контейнеры для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковина с подводкой горячей и холодной воды, установки для обеззараживания воздуха, антисептики для рук)
грубое
23.
Наличие специальных установок для обезвреживания, утилизации опасных медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
24.
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к организации и проведению дезинфекции, пред стерилизационной очистки, стерилизации, хранению изделий медицинского назначения и дезинфицирующих средств
грубое
25.
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
20.
Тұрғын ғимараттарға кіріктірілген, кіріктіріліп жапсарлас салынған үй-жайларда желдету жүйесін жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
21.
Денсаулық сақтау объектісінің басшысы бекіткен медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасының, олардың талаптарының сақталуын растайтын құжаттардың (шарт, орындалған жұмыстар актісі), түзілетін медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналының, медициналық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты адам туралы бұйрықтың болуы және орындалуы. ҚЖКЖК-мен қамтамасыз ету, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімдері, жинау және шығару шарттары бойынша талаптарды сақтау
өрескел
22.
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайдың жарақтандырылуы (механикалық іске қосылатын сору желдеткіші, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығы (бар болса), стеллаждар, таразылар, медициналық қалдықтар салынған пакеттерді жинауға арналған контейнерлер, ыстық және салқын су келтірілген раковина, ауаны зарарсыздандыруға арналған қондырғылар, қолға арналған антисептиктер)
өрескел
23.
Қауіпті медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарттың болуы
өрескел
24.
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялауды ұйымдастыруға және жүргізуге, стерилдеу алдында тазартуға, стерилдеуге, дезинфекциялау құралдарын сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
өрескел
25.
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасы үшін мынадай жағдайлардың болуы:

1) наличие локтевых или бесконтактных кранов, дозаторов;
2) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами;
3) медицинскими перчатками одноразового использования
незначительное
22.
Наличие документов, подтверждающих обучение персонала правилам эпидемической безопасности при обращении с отходами и медицинского персонала по профилактике профессионального инфицирования вирусными гепатитами В, Д, С, ВИЧ, туберкулезом
незначительное
23.
Наличие и выполнение программы обращения с медицинскими отходами, утвержденной руководителем объекта здравоохранения (документов, подтверждающих соблюдение требований: договор, акт выполненных работ, журнал ежедневного учета образующихся медицинских отходов, приказа об ответственном лице, осуществляющим организацию и контроль по обращению с медицинскими отходами). Обеспеченность контейнерами КБСУ, соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
грубое
24.
Оснащенность помещения временного хранения медицинских отходов (вытяжная вентиляция с механическим побуждением, холодильное оборудование для хранения биологических отходов (при их наличии), стеллажи, весы, контейнеры для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковина с подводкой горячей и холодной воды, установки для обеззараживания воздуха, антисептики для рук)
грубое
25.
Наличие специальных установок для обезвреживания, утилизации опасных медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
26.
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к организации и проведению дезинфекции, предстерилизационной очистки, стерилизации, хранению изделий медицинского назначения, медицинского оборудования, техники и дезинфицирующих средств
грубое
27.
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение противоэпидемических (профилактических) мероприятий, в том числе особо опасных и карантинных инфекций, выявление и расследование каждого случая инфекционного и (или) паразитарного заболевания, связанной с оказанием медицинской помощи
значительное
28.
Наличие документов, подтверждающих учет и регистрацию инфекционных и паразитарных заболеваний. Своевременная передача экстренных извещений и информирование при регистрации инфекционных и паразитарных заболеваний, изменении и лабораторном подтверждении диагноза, в том числе патологоанатомическом заключении. Учет неблагоприятных проявлений после иммунизации
значительное
29.
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции (чума, холера). Наличие документации о проведении семинарских занятий и тренировочных учений с вводом условно больного
значительное
30.
Соблюдение требований по организации и проведению инфекционного контроля:

1) шынтақ немесе жанаспайтын крандардың, мөлшерлегіштердің болуы;
2) сұйық антисептикалық сабынмен, антисептиктермен, бір рет қолданылатын қағаз сүлгілермен;
3) бір рет қолданылатын медициналық қолғаптармен қамтамасыз етілу
елеусіз
22.
Қалдықтармен жұмыс істеу кезінде персоналды эпидемиялық қауіпсіздік қағидаларына және медицина персоналының В, Д, С вирустық гепатиттерді, АИТВ, туберкулезді кәсіптік жұқтыруының алдын алу бойынша оқытуды растайтын құжаттардың болуы
елеусіз
23.
Денсаулық сақтау объектісінің басшысы бекіткен медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасының болуы және орындалуы (талаптардың сақталуын растайтын құжаттар: шарт, орындалған жұмыстар актісі, түзілетін медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналы, медициналық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты адам туралы бұйрық). ҚЖКЖК контейнерлерімен қамтамасыз ету, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімдері, жинау және шығару шарттары бойынша талаптарды сақтау
өрескел
24.
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайдың жарақтандырылуы (механикалық іске қосылатын сору желдеткіші, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығы (бар болса), стеллаждар, таразылар, медициналық қалдықтар салынған пакеттерді жинауға арналған контейнерлер, ыстық және салқын су жүргізілген раковина, ауаны зарарсыздандыруға арналған қондырғылар, қолға арналған антисептиктер)
өрескел
25.
Қауіпті медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарттың болуы
өрескел
26.
Дезинфекциялауды, стерилдеу алдында тазартуды, стерилдеуді ұйымдастыруға және жүргізуге, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық жабдықтарды, техника мен дезинфекциялау құралдарын сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
Өрескел
27.
Эпидемияға қарсы (профилактикалық), оның ішінде аса қауіпті және карантиндік инфекцияларға қарсы іс-шаралардың уақтылы жүргізілуін, медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялық және (немесе) паразиттік аурулардың әрбір жағдайын анықтауды және тергеп-тексеруді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
28.
Инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алуды және тіркеуді растайтын құжаттардың болуы. Шұғыл хабарламаларды уақтылы беру және инфекциялық және паразиттік ауруларды тіркеу, диагнозды, оның ішінде патологиялық-анатомиялық қорытындыны өзгерту және зертханалық растау кезінде хабарлау. Иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді есепке алу
елеулі
29.
Карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға (оба, тырысқақ) күдік болған және тіркелген кезде хабарлау схемасының, эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу жөніндегі жедел іс-шаралар жоспарының болуы. Шартты түрде науқасты енгізе отырып, семинар сабақтары мен жаттығу оқуларын өткізу туралы құжаттаманың болуы
елеулі
30.
Инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
19.
Достаточность и исправность мебели, санитарно-технических приборов, средств малой механизации, инструментов. Достаточность и исправность оборудования, устройств, аппаратуры, измерительных приборов. Наличие подтверждающих документов о поверке подвергаемых средств измерений, соблюдение правил эксплуатации в соответствии с инструкцией производителя
значительное
20.
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:
1) наличие локтевых или бесконтактных кранов, дозаторов;
2) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами;
3) обеспеченность медицинскими перчатками одноразового использования
незначительное
21.
Наличие и выполнение программы обращения с медицинскими отходами, утвержденной руководителем объекта здравоохранения (документов, подтверждающих, соблюдение их требований: договор, акт выполненных работ, журнал ежедневного учета образующихся медицинских отходов), приказа об ответственном лице, осуществляющим организацию и контроль по обращению с медицинскими отходами. Обеспеченность КБСУ, соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
грубое
22.
Оснащенность помещения для временного хранения медицинских отходов (вытяжная вентиляция с механическим побуждением, холодильное оборудование для хранения биологических отходов (при их наличии), стеллажи, весы, контейнеры для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковина с подводкой горячей и холодной воды, установки для обеззараживания воздуха, антисептики для рук)
грубое
23.
Наличие специальных установок для обезвреживания, утилизации опасных медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
24.
Соблюдение требований к условиям питания пациентов (наличие перспективного и ежедневного меню раскладки, технологической карты, суточных проб). Ведение журнала по проведению органолептической оценки качества блюд и кулинарных изделий. Регистрация результатов ежедневного осмотра персонала, в соответствии с числом работающих на этот день в смену
значительное
25.
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к организации и проведению дезинфекции, предстерилизационной очистки, стерилизации, хранению изделий медицинского назначения, медицинского оборудования, техники и дезинфицирующих средств
грубое
26.
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при выявлении случаев инфекционного или паразитарного заболевания, расследованию каждого случая инфекционного и паразитарного заболевания, инфекции, связанной с оказанием медицинской помощи, учет и регистрация инфекционного заболевания и информирование (журнал учета инфекционных и паразитарных заболеваний, экстренные извещения)
незначительное
27.
Соблюдение требований по организации и проведению инфекционного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
19.
Жиһаздың, санитариялық-техникалық аспаптардың, шағын механикаландыру құралдарының, аспаптардың жеткіліктілігі және жарамдылығы. Жабдықтардың, құрылғылардың, аппаратуралардың, өлшеу құралдарының жеткіліктілігі және жарамдылығы. Тексерілетін өлшеу құралдарының тексеру туралы растайтын құжаттарының болуы, өндірушінің нұсқаулығына сәйкес пайдалану қағидаларын сақтау
елеулі
20.
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасы үшін талаптарының болуы:
1) шынтақ немесе жанаспайтын крандардың, мөлшерлегіштердің болуы;
2) сұйық антисептикалық сабынмен, антисептиктермен, бір рет қолданылатын қағаз сүлгілермен;
3) бір рет қолданылатын медициналық қолғаптармен қамтамасыз етілу
елеусіз
21.
Денсаулық сақтау объектісінің басшысы бекіткен медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасының болуы және орындалуы (талаптардың сақталуын растайтын құжаттар: шарт, орындалған жұмыстар актісі, түзілетін медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналы, медициналық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты адам туралы бұйрық). ҚЖКЖК-мен қамтамасыз ету, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімдері, жинау және шығару шарттары бойынша талаптарды сақтау
өрескел
22.
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайдың жарақтандырылуы (механикалық іске қосылатын сору желдеткіші, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығы (бар болса), стеллаждар, таразылар, медициналық қалдықтар салынған пакеттерді жинауға арналған контейнерлер, ыстық және салқын су жүргізілген раковина, ауаны зарарсыздандыруға арналған қондырғылар, қолға арналған антисептиктер)
өрескел
23.
Қауіпті медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарттың болуы
өрескел
24.
Пациенттердің тамақтану жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау (перспективалық және күнделікті мәзірдің, технологиялық картаның, тәуліктік сынамалардың болуы). Тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасына органолептикалық бағалау жүргізу бойынша журнал жүргізу. Ауысымда осы күні жұмыс істейтіндердің санына сәйкес персоналды күнделікті қарап-тексеру нәтижелерін тіркеу
елеулі
25.
Дезинфекциялауды, стерилдеу алдында тазартуды, стерилдеуді ұйымдастыруға және жүргізуге, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық жабдықтарды, техника мен дезинфекциялау құралдарын сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
өрескел
26.
Инфекциялық немесе паразиттік аурулар жағдайлары анықталған кезде санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың уақтылы жүргізілуін, инфекциялық және паразиттік аурулардың, медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың әрбір жағдайын тергеп-тексеруді растайтын құжаттардың болуы, инфекциялық ауруларды есепке алу және тіркеу және хабарлау (инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алу журналы, шұғыл хабарламалар).
Елеусіз
27.
Инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
22.
Достаточность и исправность мебели, санитарно-технических приборов, средств малой механизации, инструментов Достаточность и исправность оборудования, устройств, аппаратуры, измерительных приборов.
Наличие подтверждающих документов о поверке подвергаемых средств измерений, соблюдение правил эксплуатации в соответствии с инструкцией производителя
значительное
23.
Соблюдение требований к условиям приема, изоляции, госпитализации больных в стационар:
1) обследование при госпитализации на наличие инфекционных заболеваний у пациентов и лиц, госпитализируемых в стационар по уходу за больным;
2) раздельная госпитализация больных туберкулезом в соответствии с результатами микроскопии мазков мокроты, теста на лекарственную чувствительность и назначенным режимом лечения;
3) в случае подозрения на инфекционное заболевание изоляция пациента в диагностическую палату при приемном отделении (бокс) до перевода в инфекционное отделение (больницу);
4) соблюдение цикличности заполнения палат;
5) наличие раздельных потоков с учетом эпидемиологического статуса больного;
6) проведение приема в приемном отделении: осмотра зева, измерение температуры, осмотр на педикулез, чесотку, дерматомикозы поступающих больных, с отметкой в истории болезни;
7) проведение санитарной обработки больных, с выдачей комплекта чистого нательного белья, пижамы, тапочек;
8) проведение отбора биологического материала по эпидемиологическим показаниям для проведения лабораторных исследований
значительное
24.
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
22.
Жиһаздың, санитариялық-техникалық аспаптардың, құралдардың жеткіліктілігі мен жарамдылығы. Жабдықтың, құрылғылардың, аппаратураның, өлшеу аспаптарының жеткіліктілігі мен жарамдылығы. Тексерілетін өлшеу құралдарының тексеру туралы растайтын құжаттарының болуы, өндірушінің нұсқаулығына сәйкес пайдалану қағидаларын сақтау
елеулі
23.
Науқастарды стационарға қабылдау, оқшаулау, емдеуге жатқызу жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау:
1) емдеуге жатқызу кезінде пациенттерде және науқасты күту жөніндегі стационарға емдеуге жатқызылатын адамдарда инфекциялық аурулардың болуын тексеру;
2) қақырық жағындылары микроскопиясының, дәрілік сезімталдыққа тесттің нәтижелеріне және тағайындалған емдеу режиміне сәйкес туберкулезбен ауыратын науқастарды бөлек емдеуге жатқызу;
3) инфекциялық ауруға күдік болған жағдайда пациентті инфекциялық бөлімшеге (ауруханаға) ауыстырғанға дейін қабылдау бөлімшесі (бокс) жанындағы диагностикалық палатаға оқшаулау;
4) палаталарды толтыру циклділігін сақтау;
5) науқастың эпидемиологиялық мәртебесін ескере отырып, бөлек ағындардың болуы;
6) қабылдау бөлімшесінде қабылдау жүргізу: ауру тарихына белгі қойып, жұтқыншақты қарап-тексеру, температураны өлшеу, келіп түскен науқастарды педикулезге, қышымаға, дерматомикозға қарап-тексеру;
7) таза іш киім, пижама, аяқ киім жиынтығын бере отырып, науқастарға санитариялық өңдеу жүргізу;
8) зертханалық зерттеулер жүргізу үшін эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша биологиялық материалды алуды жүргізу
елеулі
24.
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасы үшін жағдайлардың болуы:

1) наличие локтевых или бесконтактных кранов со смесителями, дозаторов в помещениях с особым режимом работы;
2) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами;
3) обеспеченность медицинскими перчатками одноразового использования
незначительное
25.
Наличие документов, подтверждающих обучение персонала правилам эпидемической безопасности при обращении с отходами и медицинского персонала по профилактике профессионального инфицирования вирусными гепатитами В, Д, С, ВИЧ, туберкулезом
незначительное
26.
Наличие и выполнение программы обращения с медицинскими отходами, утвержденной руководителем объекта здравоохранения (документов, подтверждающих, соблюдение их требований: договор, акт выполненных работ, журнал ежедневного учета образующихся медицинских отходов), приказа об ответственном лице, осуществляющим организацию и контроль по обращению с медицинскими отходами. Обеспеченность КБСУ, соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
грубое
27.
Оснащенность помещения для временного хранения медицинских отходов (вытяжная вентиляция с механическим побуждением, холодильное оборудование для хранения биологических отходов (при их наличии), стеллажи, весы, контейнеры для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковина с подводкой горячей и холодной воды, установки для обеззараживания воздуха, антисептики для рук)
грубое
28.
Наличие специальных установок для обезвреживания, утилизации опасных медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
29.
Соблюдение требований к условиям питания пациентов (наличие перспективного и ежедневного меню раскладки, технологической карты, суточных проб). Ведение журнала по проведению органолептической оценки качества блюд и кулинарных изделий. Регистрация результатов ежедневного осмотра персонала, в соответствии с числом работающих на этот день в смену
значительное
30.
Наличие помещений для приготовления и розлива детских молочных смесей, стерильной посуды.
Соблюдение требований применению, приготовлению, розливу, транспортировке и маркировки детских молочных смесей
грубое
31.
Соблюдение требований по приему передач для больных
незначительное
32.
Соблюдение требований к организации и проведению дезинфекции, предстерилизационной очистки, стерилизации, хранению изделий медицинского назначения и дезинфицирующих средств
грубое
33.
Наличие результатов обследования пациентов, подлежащих обследованию на инфекционные и паразитарные заболевания при поступлении и в период пребывания в стационаре
значительное
34.
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при выявлении случаев инфекционного или паразитарного заболевания, расследованию каждого случая инфекционного и паразитарного заболевания, инфекции, связанной с оказанием медицинской помощи.
Проведение лабораторного обследования с диагностической целью, соблюдение требований госпитализации, выписки больных с инфекционными и паразитарными заболеваниями
значительное
35.
Наличие документов, подтверждающих учет и регистрацию инфекционных и паразитарных заболеваний. Своевременная передача экстренных извещений и информирование при регистрации инфекционных и паразитарных заболеваний, изменении и лабораторном подтверждении диагноза, в том числе патологоанатомическом заключении. Учет неблагоприятных проявлений после иммунизации
значительное
36.
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции, список консультантов.
Наличие документов, подтверждающих своевременное выявление, учет и регистрацию инфекционного заболевания (журнал учета инфекционных и паразитарных заболеваний, экстренные извещения). Наличие документации о проведении семинарских занятий и тренировочных учений с вводом условно больного чумой
значительное
37.
Обеспеченность соответствующим комплектом для забора материала, дезинфицирующими средствами, солевыми растворами и комплектом защитных костюмов, средствами индивидуальной профилактики, СИЗ, наличие емкостей для обработки защитных костюмов
значительное
38.
Наличие документов, подтверждающих проведение мероприятий по раннему выявлению туберкулеза методами микроскопии мазка, мокроты среди лиц с клиническими признаками заболевания и методом флюорографии среди населения с высоким риском заболевания туберкулезом
значительное
39.
Наличие документов, подтверждающих флюорографическое обследование родильниц в родильных домах и перинатальных центрах в течение периода нахождения в организации родовспоможения с проведением двойной читки флюороснимка
грубое
40.
Наличие документов, подтверждающих своевременное и обоснованное оказание антирабической помощи, экстренной профилактики против столбняка и клещевого энцефалита. Соблюдение сроков иммунизации, учет и обоснование медицинских отводов и отказов от прививок
значительное
41.
Наличие и ведение документации по вакцинопрофилактике в родильных домах и перинатальных центрах, соблюдение сроков иммунизации, учет и обоснование медицинских отводов и отказов от прививок.
Наличие информированного согласия на проведение прививок прививаемого лица или законного представителя. Наличие допуска к проведению профилактических прививок в медицинском документе прививаемого лица, в медицинской информационной системе (КМИС)
значительное
42.
Оснащение прививочного пункта (кабинета) холодильным оборудованием соответствующим требованиям для хранения иммунобиологических лекарственных препаратов (далее – ИЛП), наборами для неотложной и противошоковой терапии
грубое
43.
Оснащение прививочного пункта (кабинета) следующим оборудованием и мебелью:

1) ерекше жұмыс режимі бар үй-жайларда араластырғыштары, мөлшерлегіштері бар шынтақ немесе жанаспайтын крандардың болуы;
2) сұйық антисептикалық сабынмен, антисептиктермен, бір рет қолданылатын қағаз сүлгілермен;
3) бір рет қолданылатын медициналық қолғаптармен қамтамасыз етілу
елеусіз
25.
Қалдықтармен жұмыс істеу кезінде персоналды эпидемиялық қауіпсіздік қағидаларына және медицина персоналын В, Д, С вирустық гепатиттерін, АИТВ, туберкулезді кәсіптік жұқтырудың алдын алу бойынша оқытуды растайтын құжаттардың болуы
елеусіз
26.
Денсаулық сақтау объектісінің басшысы бекіткен медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасының (талаптардың сақталуын растайтын құжаттар: шарт, орындалған жұмыстар актісі, түзілетін медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналы), медициналық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты адам туралы бұйрықтың болуы және орындалуы. ҚЖКЖК-мен қамтамасыз ету, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімдері, жинау және шығару шарттары бойынша талаптарды сақтау
өрескел
27.
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайдың жарақтандырылуы (механикалық іске қосылған сору желдеткіші, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығы (бар болса), стеллаждар, таразылар, медициналық қалдықтар салынған пакеттерді жинауға арналған контейнерлер, ыстық және салқын су жүргізілген раковина, ауаны зарарсыздандыруға арналған қондырғылар, қолға арналған антисептиктер)
өрескел
28.
Қауіпті медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарттың болуы
өрескел
29.
Пациенттердің тамақтану жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау (перспективалық және күнделікті мәзірдің, технологиялық картаның, тәуліктік сынамалардың болуы). Тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасына органолептикалық бағалау жүргізу бойынша журнал жүргізу. Ауысымда осы күні жұмыс істейтіндердің санына сәйкес персоналды күнделікті қарап-тексеру нәтижелерін тіркеу
елеулі
30.
Балалардың сүт қоспаларын, стерильді ыдыстарды дайындауға және құюға арналған үй-жайлардың болуы.
Балалардың сүт қоспаларын қолдану, дайындау, құю, тасымалдау және таңбалау талаптарын сақтау
өрескел
31.
Науқастарға арналған сәлемдемелерді қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау
елеусіз
32.
Дезинфекциялауды, стерилдеу алдында тазартуды, стерилдеуді ұйымдастыруға және жүргізуге, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және дезинфекциялау құралдарын сақтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
33.
Стационарға түскен және онда болған кезеңде инфекциялық және паразиттік ауруларға тексерілуге жататын пациенттерді тексеру нәтижелерінің болуы
елеулі
34.
Инфекциялық немесе паразиттік ауру жағдайлары анықталған кезде санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың уақтылы жүргізілуін, инфекциялық және паразиттік аурудың, медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекцияның әрбір жағдайын тергеп-тексеруді растайтын құжаттардың болуы. Диагностикалық мақсатта зертханалық тексеру жүргізу, инфекциялық және паразиттік аурулармен ауыратын науқастарды емдеуге жатқызу, шығару талаптарын сақтау
елеулі
35.
Инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алуды және тіркеуді растайтын құжаттардың болуы. Шұғыл хабарламаларды уақтылы беру және инфекциялық және паразиттік ауруларды тіркеу, диагнозды, оның ішінде патологиялық-анатомиялық қорытындыны өзгерту және зертханалық растау кезінде хабарлау. Иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді есепке алу
елеулі
36.
Хабарлау схемасының, карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға күдік болған және тіркелген кезде эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу жөніндегі жедел іс-шаралар жоспарының, консультанттар тізімінің болуы.
Инфекциялық аурулардың уақтылы анықталуын, есепке алынуын және тіркелуін растайтын құжаттардың болуы (инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алу журналы, шұғыл хабарламалар). Обамен шартты түрде ауыратын науқасты енгізе отырып, семинар сабақтары мен оқу-жаттығулар өткізу туралы құжаттаманың болуы
елеулі
37.
Материал алуға арналған тиісті жиынтықпен, дезинфекциялау құралдарымен, тұз ерітінділерімен және қорғаныш костюмдерінің жиынтығымен, жеке профилактика құралдарымен, ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілу, қорғаныш костюмдерін өңдеуге арналған сыйымдылықтардың болуы
елеулі
38.
Аурудың клиникалық белгілері бар адамдар арасында жағынды, қақырық микроскопиясы әдісімен және туберкулезбен ауыру тәуекелі жоғары халық арасында флюорография әдісімен туберкулезді ерте анықтау бойынша іс-шаралар жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
39.
Перзентханаларда және перинаталдық орталықтарда екі рет флюоросуретті оқи отырып, босандыру ұйымында болған кезең ішінде босанатын әйелдерді флюорографиялық тексеруді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
40.
Сіреспеге және кене энцефалитіне қарсы шұғыл профилактика, антирабиялық көмектің уақтылы және негізді көрсетілуін растайтын құжаттардың болуы. Иммундау мерзімдерін сақтау, медициналық кейінге қалдыруды және егуден бас тартуды есепке алу және негіздеу
елеулі
41.
Перзентханалар мен перинаталдық орталықтарда вакцинаның алдын алу бойынша құжаттаманың болуы және жүргізілуі, иммундау мерзімдерінің сақталуы, медициналық кейінге қалдыруды және егуден бас тартуды есепке алу және негіздеу.
Егілетін адамның немесе заңды өкілінің егу жүргізуге хабардар етілген келісімінің болуы. Егілетін адамның медициналық құжатында, медициналық ақпараттық жүйеде (КМАЖ) профилактикалық екпелер жүргізуге рұқсаттың болуы
елеулі
42.
Егу пунктінің (кабинетінің) иммундық-биологиялық дәрілік препараттарды (бұдан әрі – ИДП) сақтау талаптарына сәйкес келетін тоңазыту жабдығымен, шұғыл және шокқа қарсы терапияға арналған жиынтықтармен жабдықталуы
өрескел
43.
Егу пункті (кабинеті) мынадай жабдықтармен және жиһазбен жабдықталады:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
20.
Соблюдение требований по оборудованию системы вентиляции во встроенных, встроенно-пристроенных к жилым зданиям помещениях
грубое
21.
Достаточность и исправность мебели, санитарно-технических приборов, инструментов. Достаточность и исправность оборудования, устройств, аппаратуры, и измерительных приборов. Наличие подтверждающих документов о поверке подвергаемых средств измерения, соблюдение правил эксплуатации в соответствии с инструкцией производителя
значительное
22.
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к организации и проведению дезинфекции, предстерилизационной очистки, стерилизации и хранению изделий медицинского назначения
грубое
23.
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:
1) наличие локтевых или бесконтактных кранов, дозаторов в помещениях с особых режимом работы;
2) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами;
3) медицинскими перчатками одноразового использования
незначительное
24.
Наличие журнала регистрации аварийных ситуаций при проведении медицинских манипуляций, подтверждающих ведение учета случаев получения микротравм персоналом, аварийных ситуаций с попаданием крови и биологических жидкостей на кожу и слизистые
незначительное
25.
Наличие документов, подтверждающих обучение персонала правилам эпидемической безопасности при обращении с отходами и медицинского персонала по профилактике профессионального инфицирования вирусными гепатитами В, Д, С, ВИЧ, туберкулезом
незначительное
26.
Наличие и выполнение программы обращения с медицинскими отходами, утвержденной руководителем объекта здравоохранения (документов, подтверждающих, соблюдение их требований: журнал ежедневного учета образующихся медицинских отходов), приказа об ответственном лице, осуществляющим организацию и контроль по обращению с медицинскими отходами). Обеспеченность КБСУ, соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
грубое
27.
Оснащенность помещения временного хранения медицинских отходов (вытяжная вентиляция с механическим побуждением, холодильное оборудование для хранения биологических отходов (при их наличии), стеллажи, весы, контейнеры для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковина с подводкой горячей и холодной воды, установки для обеззараживания воздуха, антисептики для рук)
грубое
28.
Наличие специальных установок для обезвреживания, утилизации опасных медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
29.
Наличие документов, подтверждающих учет и регистрацию инфекционных и паразитарных заболеваний. Своевременная передача экстренных извещений и информирование при регистрации инфекционных и паразитарных заболеваний, изменении и лабораторном подтверждении диагноза, в том числе патологоанатомическом заключении
незначительное
30.
Соблюдение требований по организации и проведению инфекционного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
20.
Тұрғын ғимараттарға кіріктірілген, кіріктіріліп жапсарлас салынған үй-жайларда желдету жүйесін жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
21.
Жиһаздың, санитариялық-техникалық аспаптардың, құралдардың жеткіліктілігі мен жарамдылығы. Жабдықтың, құрылғылардың, аппаратураның, өлшеу аспаптарының жеткіліктілігі мен жарамдылығы. Тексерілетін өлшеу құралдарының тексеру туралы растайтын құжаттарының болуы, өндірушінің нұсқаулығына сәйкес пайдалану қағидаларын сақтау
елеулі
22.
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялауды, стерильдеу алдында тазартуды, стерильдеуді және сақтауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау.
елеулі
23.
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасы үшін жағдайлардың болуы:
1) ерекше жұмыс режимі бар үй-жайларда шынтақ немесе жанаспайтын крандардың, мөлшерлегіштердің болуы;
2) сұйық антисептикалық сабынмен, антисептиктермен, бір рет қолданылатын қағаз сүлгілермен;
3) бір рет қолданылатын медициналық қолғаптармен қамтамасыз етілу
елеусіз
24.
Персоналдың шағын жарақаттарды алу жағдайларын, теріге және сілемейлі қабаттарға қан мен биологиялық сұйықтықтар түсетін авариялық жағдайларды есепке алуды жүргізуді растайтын медициналық манипуляциялар жүргізу кезіндегі авариялық жағдайларды тіркеу журналының болуы
елеусіз
25.
Қалдықтармен жұмыс істеу кезінде персоналды эпидемиялық қауіпсіздік қағидаларына және медицина персоналын В, Д, С вирустық гепатиттерін, АИТВ, туберкулезді кәсіптік жұқтырудың алдын алу бойынша оқытуды растайтын құжаттардың болуы
елеусіз
26.
Денсаулық сақтау объектісінің басшысы бекіткен медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасының (олардың талаптарының сақталуын растайтын құжаттар: түзілетін медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналы), медициналық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыру мен бақылауды жүзеге асыратын жауапты адам туралы бұйрық) болуы және орындалуы. ҚЖКЖК-мен қамтамасыз ету, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімдері, жинау және шығару шарттары бойынша талаптарды сақтау
өрескел
27.
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайларын жарақтандыру (механикалық іске қосылатын сору желдеткіші, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығы (бар болса), стеллаждар, таразылар, медициналық қалдықтар салынған пакеттерді жинауға арналған контейнерлер, ыстық және салқын су келтірілген раковина, ауаны зарарсыздандыруға арналған қондырғылар, қолға арналған антисептиктер)
өрескел
28.
Қауіпті медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарттың болуы
өрескел
29.
Инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алуды және тіркеуді растайтын құжаттардың болуы. Шұғыл хабарламаларды уақтылы беру және инфекциялық және паразиттік ауруларды тіркеу, диагнозды, оның ішінде патологиялық-анатомиялық қорытындыны өзгерту және зертханалық растау кезінде хабарлау
елеусіз
30.
Инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
15.
Соблюдение требований по проведению предварительных обязательных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц с вредными производственными факторами с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов осмотров и лабораторных исследований:
- наличие согласованного с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списка лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру;
- наличие заключительного акта и документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного периодического обязательного медицинского осмотра персонала, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
- наличие и выполнение разработанного и согласованного ежегодного плана мероприятий по оздоровлению работников, по улучшению условий труда;
- наличие медицинских справок утвержденной формы на персонал, прошедших предварительный обязательный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными и (или) опасными производственными факторами;
- наличие документов, подтверждающих своевременное направление больных на углубленное обследование и лечение в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии лиц с профессиональными заболеваниями и подозрением на них
грубое
16.
Оснащенность холодильными установками, каталками, носилками, приспособлениями для хранения и транспортировки трупов.
Соблюдением требований к оборудованию и оснащенности секционного стола
значительное
17.
Соблюдение требований к набору и площадям помещений в центрах судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии.
Состояние внутренней отделки помещений. Отсутствие и своевременность устранения дефектов покрытия
значительное
18.
Соблюдение условии проведения дезинфекционных мероприятий, наличие промаркированных емкостей, рабочих растворов дезинфицирующих средств, уборочного инвентаря и его хранение в установленных местах. Наличие и выполнение графика генеральной уборки
значительное
19.
Наличие и выполнение программы обращения с медицинскими отходами, утвержденной руководителем объекта здравоохранения (документов, подтверждающих, соблюдение их требований: договор, акт выполненных работ, журнал ежедневного учета образующихся медицинских отходов), приказа об ответственном лице, осуществляющим организацию и контроль по обращению с медицинскими отходами. Обеспеченность КБСУ, соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
грубое
20.
Оснащенность помещения временного хранения медицинских отходов (вытяжная вентиляция с механическим побуждением, холодильное оборудование для хранения биологических отходов (при их наличии), стеллажи, весы, контейнеры для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковина с подводкой горячей и холодной воды, установки для обеззараживания воздуха, антисептики для рук)
грубое
21.
Наличие специальных установок для обезвреживания, утилизации опасных медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
22.
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции, список консультантов
значительное
23.
Соблюдение требовании к сбору, дезинфекции и стирки белья в патологоанатомических и судебной медицины отделениях
значительное
24.
Наличие журнала регистрации аварийных ситуаций при проведении медицинских манипуляций, подтверждающих ведение учета случаев получения микротравм персоналом, аварийных ситуаций с попаданием крови и биологических жидкостей на кожу и слизистые
незначительное
25.
Наличие условий для гигиены рук:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
15.
Талап етілетін қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің өту кезеңділігін сақтай отырып, зиянды өндірістік факторларен жұмыс істейтін адамдарға алдын ала міндетті (жұмысқа орналасу кезінде) және мерзімді медициналық қарап-тексерулер жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісілген міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімінің болуы;
- қорытынды актінің және қорытынды актіге қосымшаға сәйкес адамдардың аты-жөні жазылған тізімге сәйкес персоналды жүргізілген мерзімді міндетті медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша қорытынды акті ұсынымдарының орындалуын растайтын құжаттардың болуы;
- жұмыскерлерді сауықтыру, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша әзірленген және келісілген жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы;
- алдын ала міндетті медициналық тексеруден өткен және зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылған персоналға бекітілген нысандағы медициналық анықтамалардың болуы;
- кәсіптік аурулары бар және оларға күдікті адамдарды кәсіптік патология бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға науқастарды тереңдетілген тексеруге және емдеуге уақтылы жіберуді растайтын құжаттардың болуы;
өрескел
16.
Мәйіттерді сақтауға және тасымалдауға арналған тоңазытқыш қондырғылармен, каталкалармен, зембілдермен, құрылғылармен жарақталуы.
Секциялық үстелдің жабдықталуына және жарақталуына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
17.
Сот-медициналық сараптама және патологиялық анатомия орталықтарындағы үй-жайлардың жиыны мен алаңдарына қойылатын талаптарды сақтау.
Үй-жайлардың ішкі әрлеу жағдайы. Жабынның ақауларының болмауы және оларды уақтылы жою
елеулі
18.
Дезинфекциялау іс-шараларын жүргізу шарттарын сақтау, таңбаланған ыдыстардың, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерінің, жинау мүкәммалының болуы және оны белгіленген орындарда сақтау. Жалпы тазарту кестесінің болуы және орындалуы
елеулі
19.
Денсаулық сақтау объектісінің басшысы бекіткен медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасының, олардың талаптарының сақталуын растайтын құжаттардың (шарт, орындалған жұмыстар актісі), түзілетін медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналының, медициналық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты адам туралы бұйрықтың болуы және орындалуы. ҚЖКЖК-мен қамтамасыз ету, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімдері, жинау және шығару шарттары бойынша талаптарды сақтау
өрескел
20.
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайларын жарақтандыру (механикалық іске қосылатын сору желдеткіші, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығы (бар болса), стеллаждар, таразылар, медициналық қалдықтар салынған пакеттерді жинауға арналған контейнерлер, ыстық және салқын су келтірілген раковина, ауаны зарарсыздандыруға арналған қондырғылар, қолға арналған антисептиктер)
өрескел
21.
Қауіпті медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарттың болуы
өрескел
22.
Хабарлау схемасының, карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға күдік болған және тіркелген кезде эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу жөніндегі жедел іс-шаралар жоспарының, консультанттар тізімінің болуы
елеулі
23.
Патологиялық-анатомиялық және сот медицинасы бөлімшелерінде киім-кешекті жинауға, дезинфекциялауға және жууға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
24.
Персоналдың шағын жарақаттарды алу жағдайларын, теріге және сілемейлі қабаттарға қан мен биологиялық сұйықтықтар түсетін авариялық жағдайларды есепке алуды жүргізуді растайтын медициналық манипуляциялар жүргізу кезіндегі авариялық жағдайларды тіркеу журналының болуы
елеусіз
25.
Қол гигиенасы үшін жағдайлардың болуы:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
19.
Соблюдение требований набору помещений, поточности рабочих процедур
грубое
20.
Соблюдение условий раздельного хранения различных категорий продуктов крови и материалов
грубое
21.
Соблюдение условии санкционированного доступа в помещениях для приготовления и хранения продуктов крови
значительное
22.
Обеспечение на этапах производства, хранения и транспортировки продуктов крови условий "холодовой цепи" - наличие и исправность холодильного оборудования, термоконтейнеров и/или авторефрижераторов, поддерживающих установленный температурный режим
грубое
23.
Ведение документации, журналов по порядку хранения, транспортировки, использования и учета продуктов крови, диагностических, дезинфекционных препаратов
грубое
24.
Наличие исправных стационарных и передвижных ультрафиолетовых облучателей или других установок, используемых согласно инструкции, учет отработанного времени бактерицидных облучателей
значительное
25.
Соблюдение требований к организации и проведению дезинфекции, предстерилизационной очистки, стерилизации, хранению изделий медицинского назначения, медицинского оборудования и техники, и дезинфицирующих средств
грубое
26.
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:
1) наличие локтевых или бесконтактных кранов, дозаторов;
2) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами;
3) обеспеченность медицинскими перчатками одноразового использования
незначительное
27.
Наличие документов, подтверждающих обучение персонала правилам эпидемической безопасности при обращении с отходами и медицинского персонала по профилактике профессионального инфицирования вирусными гепатитами В, Д, С, ВИЧ, туберкулезом
незначительное
28.
Наличие документов, подтверждающих обследование доноров на маркеры ВГВ, ВГС и ВИЧ
значительное
29.
Наличие документов, подтверждающих своевременный взаимообмен информацией с положительными результатами на маркеры ВГВ и ВГС у доноров на всех уровнях с целью недопущения их к донорству на всей территории Казахстана
значительное
30.
Обеспеченность инвентарем, лабораторной посудой, реактивами, средами в соответствии с проводимыми исследованиями, соблюдение условий и сроков хранения
грубое
31.
Наличие и выполнение программы обращения с медицинскими отходами, утвержденной руководителем объекта здравоохранения (документов, подтверждающих, соблюдение их требований: журнал ежедневного учета образующихся медицинских отходов), приказа об ответственном лице, осуществляющим организацию и контроль по обращению с медицинскими отходами. Обеспеченность КБСУ, соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
грубое
32.
Оснащенность помещения для временного хранения медицинских отходов (вытяжная вентиляция с механическим побуждением, холодильное оборудование для хранения биологических отходов (при их наличии), стеллажи, весы, контейнеры для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковина с подводкой горячей и холодной воды, установки для обеззараживания воздуха, антисептики для рук)
грубое
33.
Наличие специальных установок для обезвреживания, утилизации опасных медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
34.
Наличие у медицинского персонала маркерной диагностики вирусного гепатита В и С и вакцинации против вирусного гепатита В
грубое
Объекты дошкольного воспитания и обучения
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора твердых бытовых отходов. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
незначительное
3.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка)
незначительное
4.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
5.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
6.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
7.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
8.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
9.
Соблюдение требований к набору, площади, зонированию, устройству, содержанию, уборке помещений
значительное
10.
Соблюдение требований к внутренней отделке помещений, использование нетоксичных отделочных материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам
значительное
11.
Оснащение прачечной специальным оборудованием, соблюдение поточности движения белья (или договор со специализированной организацией). Обеспеченность и соблюдение режима кратности смены и стирки белья
значительное
12.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований. Отсутствие бактерионосителей среди персонала (при обследовании по эпидемиологическим показаниям)
грубое
13.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
14.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
15.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды. Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
16.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
17.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
18.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
значительное
19.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
19.
Үй-жайлар жиынтығына, жұмыс рәсімдерінің ағымына қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
20.
Қан өнімдері мен материалдардың әртүрлі санаттарын бөлек сақтау шарттарын сақтау
өрескел
21.
Қан өнімдерін дайындауға және сақтауға арналған үй-жайларға санкцияланған қол жеткізу шартын сақтау
елеулі
22.
Қан өнімдерін өндіру, сақтау және тасымалдау кезеңдерінде "салқын тізбек" шарттарын қамтамасыз ету – тоңазыту жабдығының, белгіленген тепературалық режимді қолдайтын термоконтейнерлердің және/немесе авторефрижераторлардың болуы және жарамдылығы
өрескел
23.
Қан өнімдерін, диагностикалау, дезинфекциялау препараттарын сақтау, тасымалдау, пайдалану және есепке алу тәртібі бойынша құжаттаманы, журналдарды жүргізу
өрескел
24.
Нұсқаулыққа сәйкес пайдаланылатын жарамды стационарлық және жылжымалы ультракүлгін сәулелегіштердің немесе басқа да қондырғылардың болуы, бактерицидті сәулелегіштердің жұмыс істеген уақытын есепке алу
елеулі
25.
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық жабдықтар мен техниканы және дезинфекциялау құралдарын дезинфекциялауды, стерильдеу алдында тазартуды, стерильдеуді ұйымдастыруға және жүргізуге, сақтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
26.
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасы үшін жағдайлардың болуы:
1) шынтақ немесе жанаспайтын крандардың, мөлшерлегіштердің болуы;
2) сұйық антисептикалық сабынмен, антисептиктермен, бір рет қолданылатын қағаз сүлгілермен;
3) бір рет қолданылатын медициналық қолғаптармен қамтамасыз етілу
елеусіз
27.
Қалдықтармен жұмыс істеу кезінде персоналды эпидемиялық қауіпсіздік қағидаларына және медицина персоналын В, Д, С вирустық гепатиттерін, АИТВ, туберкулезді кәсіптік жұқтырудың алдын алу бойынша оқытуды растайтын құжаттардың болуы
елеусіз
28.
ВВГ, СВГ және АИТВ маркерлеріне донорларды тексеруді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
29.
Қазақстанның барлық аумағында донорлыққа жол бермеу мақсатында барлық деңгейдегі донорларда ВВГ және СВГ маркерлеріне оң нәтижелері бар ақпаратпен уақтылы өзара алмасуды растайтын құжаттардың болуы
елеулі
30.
Жүргізілетін зерттеулерге сәйкес мүкәммалмен, зертханалық ыдыспен, реактивтермен, орталармен қамтамасыз ету, сақтау шарттары мен мерзімдерін сақтау
өрескел
31.
Денсаулық сақтау объектісінің басшысы бекіткен медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасының (олардың талаптарының сақталуын растайтын құжаттар: түзілетін медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналы), медициналық қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыру мен бақылауды жүзеге асыратын жауапты адам туралы бұйрықтың болуы және орындалуы. ҚЖКЖК-мен қамтамасыз ету, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімдері, жинау және шығару шарттары бойынша талаптарды сақтау
өрескел
32.
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайларын жарақтандыру (механикалық іске қосылатын сору желдеткіші, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығы (бар болса), стеллаждар, таразылар, медициналық қалдықтар салынған пакеттерді жинауға арналған контейнерлер, ыстық және салқын су келтірілген раковина, ауаны зарарсыздандыруға арналған қондырғылар, қолға арналған антисептиктер)
өрескел
33.
Қауіпті медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарттың болуы
өрескел
34.
Медицина персоналында В және С гепатиттеріне маркерлік диагностиканың және В вирустық гепатитіне қарсы вакцинацияның болуы
өрескел
Мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға арналған қақпағы бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшауланған алаңның болуы. Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы тазалау) қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
4.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықталған жүйелердің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
5.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
6.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
7.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
8.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
9.
Үй-жайлардың жиынына, алаңына, аймақтарға бөлуге, құрылымына, күтіп-ұстауға, жинауға талаптарды сақтау
елеулі
10.
Үй-жайларды ішкі әрлеуге қойылатын талаптарды сақтау, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді уытты емес әрлеу материалдарын пайдалану
елеулі
11.
Кір жуу орнын арнайы жабдықпен жарақтандыру, киім-кешек қозғалысының ағымдылығын сақтау (немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарт). Киім-кешекті ауыстыру және жуу жиілігін қамтамасыз ету және сақтау
елеулі
12.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы. Персоналдың арасында (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша тексеру кезінде) бактерия таратушылардың болмауы
өрескел
13.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
14.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
15.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының (бұдан әрі - ЖҚҚ) болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
16.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
17.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
18.
Нормалау құжаттарымен қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
19.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
18.
Наличие документов об оценке соответствия продукции (товаров) требованиям документов нормирования, подтверждающих ее безопасность (свидетельство о государственной регистрации продукции, декларация о соответствии, сертификат соответствия, ветеринарный документ)
грубое
19.
Наличие ограждения территории объектов без повреждений
незначительное
20.
Наличие твердого покрытия свободной от зеленых насаждений территории, подъездных путей, разгрузочных площадок, тротуаров, мест для стоянок транспорта
незначительное
21.
Наличие исправного оборудования спортивных и игровых площадок
значительное
22.
Наличие раковин с подводкой горячей и холодной воды, средств для мытья и сушки рук
значительное
23.
Обеспечение условий для соблюдения питьевого режима
значительное
24.
Наличие в одном помещении ламп одного типа, светильников с плафонами
незначительное
25.
Соблюдение требований к хранению и утилизации неисправных, ртутьсодержащих ламп
незначительное
26.
Соблюдение нормы площади игровой комнаты на одного ребенка
значительное
27.
Соответствие мебели и оборудования росту и возрасту детей, наличие кроватей с твердым ложем
значительное
28.
Наличие исправного оборудования, мебели, мягкого и твердого инвентаря, санитарно-технических приборов, использование по назначению
значительное
29.
Отсутствие на поверхности пола, потолке и стенах всех помещений повреждений
значительное
30.
Недопущение эксплуатации объектов, размещенных в аварийных зданиях и помещениях
грубое
31.
Наличие и соблюдение графика смены постельных принадлежностей, проведение камерной дезинфекции постельных принадлежностей не реже одного раза в год.
Наличие не менее трех комплектов постельного белья на одно спальное место
значительное
32.
Соответствие результатов лабораторных исследований проб питьевой воды из нецентрализованных и (или) автономных систем питьевого водоснабжения на бактериологические, санитарно-химические исследования
грубое
33.
Соответствие результатов лабораторных исследований проб воды из чаши бассейна (бактериологические, санитарно-химические, вирусологические, паразитологические исследования)
грубое
34.
Соответствие результатов лабораторных исследований продукции (товаров) требованиям документов нормирования по показателям безопасности (радиологические, токсикологические, химические, микробиологические), за исключением готовых блюд
грубое
35.
Соответствие результатов лабораторных исследований: готовых блюд, смывов с внешней среды, воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), почвы, дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров документам нормирования
грубое
36.
Соблюдение интервала между приемами пищи
значительное
37.
Наличие и соблюдение маркировки разделочного инвентаря, внутрицехового оборудования и кухонной посуды. Отсутствие трещин на разделочных досках и посуды с трещинами, сколами, отбитыми краями, деформированной, с поврежденной эмалью
значительное
38.
Соблюдение требований к обработке и хранению яиц
значительное
39.
Наличие и соблюдение условий для мытья, сушки и хранения столовой и кухонной посуды. Соблюдение режима мытья посуды
значительное
40.
Наличие в складских помещениях, холодильных камерах стеллажей, подтоварников, поддонов для хранения пищевой продукции
значительное
41.
Соблюдение температурно- влажностного режима при хранении пищевой продукции
грубое
42.
Соблюдение товарного соседства, условий хранения пищевой продукции
грубое
43.
Наличие перспективного меню выпускаемой продукции, соответствие фактического рациона питания с перспективным меню
значительное
44.
Наличие меню-раскладки, картотеки блюд или сборника рецептур. Исключение повторяемости блюд
значительное
45.
Отсутствие блюд и продуктов питания не допускаемых к изготовлению и реализации
грубое
46.
Наличие и хранение суточных проб
значительное
47.
Наличие условий на объекте для соблюдения правил личной гигиены
значительное
48.
Наличие, хранение и применение специальной одежды, сменной обуви у работников пищеблока и технического персонала
значительное
49.
Отсутствие у работников пищеблока гнойничковых заболеваний кожи, нагноившихся порезов, ожогов, ссадин
грубое
50.
Наличие медицинского обслуживания на объекте
значительное
51.
Наличие и выполнение комплексного плана оздоровительных мероприятий, направленных на укрепление здоровья детей
значительное
52.
Соответствие результатов лабораторных исследований грязи
значительное
53.
Наличие и ведение журнала учета инфекционных заболеваний
незначительное
54.
Наличие и ведение журнала учета контактов с острыми инфекционными заболеваниями
незначительное
55.
Наличие и ведение журнала регистрации проб Манту
незначительное
56.
Наличие и ведение журнала регистрации детей группы риска, подлежащих обследованию по пробе Манту
незначительное
57.
Наличие и ведение журнала проведения контролируемой химиопрофилактики
незначительное
58.
Наличие и ведение журнала осмотра на педикулез, чесотку и дерматомикозы
незначительное
59.
Наличие и ведение бракеражного журнала скоропортящейся пищевой продукции и полуфабрикатов
значительное
60.
Наличие и ежедневное ведение журнала результатов осмотра работников пищеблока
значительное
61.
Наличие и ведение ведомости контроля за выполнением норм продуктов питания за месяц
значительное
62.
Наличие и ведение журнала "С-витаминизации"
значительное
63.
Наличие и ведение журнала органолептической оценки качества блюд и кулинарных изделий (бракеражный)
значительное
64.
Наличие программы производственного контроля (или внедрение системы ХАССП)
значительное
65.
Отсутствие насекомых, грызунов и следов их жизнедеятельности
грубое
Объекты по оказанию услуг населению, посредством компьютеров (персональные компьютеры, планшетные персональные ноутбуки) и видеотерминалы (компьютерные клубы)
1.
Наличие уведомления о начале деятельности объекта
грубое
2.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
3.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
4.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
5.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
6.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
7.
Соответствие результатов лабораторно-инструментальных замеров физических факторов документам нормирования
грубое
8.
Соблюдение расстановки персональных компьютеров (далее - ПК), планшетные персональные компьютеры (далее - ПлПК), ноутбуков (соблюдение одного из трех вариантов - периметральная, рядная (2-3 рядные) либо центральная) и мебели
значительное
9.
Обеспечение своевременной замены перегоревших ламп. Наличие отдельного помещения для хранения перегоревших, неисправных люминесцентных ламп. Организация вывоза и утилизации отработанных ламп
незначительное
10.
Соблюдение отделки помещений материалами, допускающими проведение влажной уборки с применением моющих средств
значительное
11.
Наличие и исправность мебели и оборудования
значительное
12.
Наличие программы производственного контроля (или внедрение системы ХАССП)
значительное
13.
Соблюдение условий к размещению помещений и эксплуатации ПК, ПлПК, ноутбуков и видеотерминалов в соответствии с нормируемыми параметрами освещенности, микроклимата
значительное
14.
Соблюдение основных размеров рабочего места при работе с компьютерами, соответствие нормы площади на одно рабочее место пользователей
значительное
15.
Наличие защитного заземления в помещениях с ПК и видеотерминалов
значительное
Объекты образования
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора и пищевых отходов. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
незначительное
3.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка)
незначительное
4.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
5.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
6.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
7.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
8.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
9.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований. Отсутствие бактерионосителей среди персонала (при обследовании по эпидемиологическим показаниям)
грубое
10.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
11.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
12.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
13.
Соответствие результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воздуха (закрытых помещений), дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров документам нормирования
грубое
14.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
15.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
16.
Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле
грубое
17.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
значительное
18.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
18.
Өнімнің (тауарлардың) оның қауіпсіздігін нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттардың болуы (өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы декларация, сәйкестік сертификаты, ветеринариялық құжат)
өрескел
19.
Объектілердің аумағында ақаусыз қоршаудың болуы
елеусіз
20.
Жасыл желектерден бос аумақтың, кіретін жолдардың, түсіру алаңдарының, тротуралардың, көлік тұрақтарына арналған орындардың қатты жабынының болуы
елеусіз
21.
Спорт және ойын алаңдарының жарамды жабдықтарының болуы
елеулі
22.
Ыстық және салқын су өткізілген раковиналардың, қолды жууға және кептіруге арналған құралдардың болуы
елеулі
23.
Ауыз су режиімін сақтау үшңн шарттарды қамтамасыз ету
елеулі
24.
Бір үй-жайда бір үлгідегі шамдардың, плафондары бар шырақтардың болуы
елеусіз
25.
Құрамында сынабы бар жарамсыз шамдарды сақтауға және кәдеге жаратуға қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
26.
Ойын бөлмесінің бір балаға шаққандағы аудан нормасын сақтау
елеулі
27.
Жиһаз және жабдықтардың балалардың бойы мен жас ерекшелігіне сәйкестігі, қатты төсегі бар кереуеттердің болуы
елеулі
28.
Жарамды жабдықтың, жиһаздың, жұмсақ және қатты мүкәммалдың, санитариялық-техникалық құралдардың болуы, мақсаты бойынша пайдалану
елеулі
29.
Барлық үй-жайлардың едені, төбесі мен қабырғасының беттерінде зақымдардың бұзылулардың болмауы
елеулі
30.
Авариялық ғимараттар мен үй-жайларда орналасқан объектілерді пайдалануға жол бермеу
өрескел
31.
Төсек-орын жабдықтарын ауыстыру, кемінде жылына бір рет төсек-орын жабдықтарын камералық дезинфекциялауды жүргізу кестесінің болуы және сақталуы.
Бір жатын орынға кемінде үш төсек-орын жиынтығының болуы
елеулі
32.
Орталықтанбаған және (немесе) автономды ауыз сумен жабдықтау жүйелерінің ауыз су сынамаларының бактериологиялық, санитарилық-химиялық көрсеткіштерге зертханалық зерттеулерге сәйкестігі
өрескел
33.
Бассейн шарасынан алынған су сынамаларын зертханалық зерттеу нәтижелерінің сәйкестігі (бактериологиялық, санитариялық-химиялық, вирусологиялық, паразитологиялық зерттеулер)
өрескел
34.
Дайын тағамдарды қоспағанда, өнімдерді (тауарларды) зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігі (радиологиялық, токсикологиялық, химиялық, микробиологиялық қауіпсіздік көрсеткіштері)
өрескел
35.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: дайын тағамдардан, сыртқы ортадан, ауадан (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың) алынған шайындылардың, топырақтың, дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
36.
Тамақтану арасында аралықтың сақталуы
елеулі
37.
Бөлшектеу мүкәммалының, цех ішіндегі жабдықтың және ас үй ыдысының таңбалануының болуы және сақталуы. Жарылған, сынған, жиектері сынған, пішіні бұзылған, эмалы зақымдалған бөлшектеу тақтайлары мен ыдыстардың болмауы
елеулі
38.
Жұмыртқаларды өңдеуге және сақтауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
39.
Асхана және ас үй ыдыстарын жуу, кептіру және сақтау шарттарының болуы және сақталуы. Ыдыс жуу режимінің сақталуы
елеулі
40.
Қойма үй-жайларында, тоңазытқыш камераларында тамақ өнімдерін сақтауға арналған стеллаждардың, тауар қойғыштардың, тұғырықтардың болуы
елеулі
41.
Тамақ өнімдерін сақтау кезінде температуралық-ылғалдылық режимін сақтау
өрескел
42.
Тауар көршілестігін, тамақ өнімдерін сақтау шарттарын сақтау
өрескел
43.
Шығарылатын өнімнің перспективалық мәзірінің болуы, нақты тамақтану рационының перспективалық мәзірге сәйкестігі
елеулі
44.
Мәзірдің, тағамдар картотекасының немесе рецептура жинағының болуы. Тағамдардың қайталануын болдырмау
елеулі
45.
Дайындауға және өткізуге жол берілмейтін тағамдар мен тамақ өнімдерінің болмауы
өрескел
46.
Тәуліктік сынамалардың болуы және сақталуы
елеулі
47.
Объектіде жеке гигиена ережелерін сақтауға арналған жағдайлардың болуы
елеулі
48.
Ас блогы қызметкерлерінде және техникалық персоналда арнайы киімнің, ауыстыратын аяқ киімнің болуы, оларды сақтау және қолдану
елеулі
49.
Ас блогы қызметкерлерінде терінің іріңді ауруларының, іріңдеген кесілген жерлердің, күйіктердің, жаралардың болмауы
өрескел
50.
Объектіде медициналық қызмет көрсетудің болуы
елеулі
51.
Балалар денсаулығын нығайтуға бағытталған кешенді сауықтыру іс-шаралары жоспарының болуы және оның орындалуы
елеулі
52.
Балшықтың зертханалық зерттеу нәтижелерінің сәйкестігі
елеулі
53.
Инфекциялық ауруларды есепке алу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
54.
Жіті инфекциялық аурулармен байланыстарды есепке алу журналының болуы және жүргізілу
елеусіз
55.
Манту сынамасын тіркеу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
56.
Манту сынамасы бойынша тексеруге жататын тәуекел тобындағы балаларды тіркеу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
57.
Бақыланатын химиялық профилактиканы жүргізу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
58.
Педикулезді, қышыманы және дерматомикозды тексеру журналының болуы және оны жүргізілуі
елеусіз
59.
Тез бұзылатын тамақ өнімдері мен жартылай фабрикаттардың бракераж журналының болуы және жүргізілуі
елеулі
60.
Ас блогының жұмыскерлерін қарап-тексеру нәтижелері журналының болуы және оның күнделікті жүргізілуі
елеулі
61.
Бір ай ішінде тамақ өнімдері нормасының орындалуын бақылау тізімдемесінің болуы және жүргізілуі
елеулі
62.
"С-дәрумендеу" журналының болуы және жүргізілуі
елеулі
63.
Тағамдар мен аспаздық өнімдердің (бракераж) сапасын органолептикалық бағалау журналының болуы және жүргізілуі
елеулі
64.
Өндірістік бақылау бағдарламасының болуы (немесе ХАССП жүйесін енгізу)
елеулі
65.
Жәндіктердің, кеміргіштердің және олардың тіршілік іздерінің болмауы
өрескел
Компьютерлер (дербес компьютерлер, планшетті дербес ноутбуктер) және бейнетерминалдар (компьютер клубтары) арқылы халыққа қызмет көрсету объектілері
1.
Қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықталған жүйелердің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
3.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы.
өрескел
4.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
5.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
6.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
7.
Физикалық факторлардың зертханалық-аспаптық өлшеулері нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
8.
Дербес компьютерлерді (бұдан әрі - ДК), планшетті дербес компьютерлерді (бұдан әрі - ПлДК), ноутбуктерді және жиһазды орналастыруды сақтау (үш нұсқаның бірін сақтау – периметр бойымен, қатармен (2-3 қатар) не орталықта) реттеу
елеулі
9.
Күйіп кеткен шамдарды уақтылы ауыстыруды қамтмасыз ету. күйіп кеткен, жарамсыз люминесцентті шамдарды сақтауға арналған жеке үй-жайдың болуы. Пайдаланылған шамдарды шығаруды және кәдеге жаратуды ұйымдастыру
елеусіз
10.
Үй-жайларды жуу құралдарын қолдана отырып ылғалды тазалауға мүмкіндік беретін материалдармен әрлеуді сақтау
елеулі
11.
Жиһаздың және жабдықтың болуы және жарамдылығы
елеулі
12.
Өндірістік бақылау бағдарламасының болуы (немесе ХАССП жүйесін енгізу)
елеулі
13.
Жарықтандырудың, микроклиматтың нормаланатын параметрлеріне сәйкес ДК, ПлДК, ноутбуктер мен бейнетерминалдар үй-жайларын орналастыруға және оларды пайдалануға арналған талаптардың сақталуы
елеулі
14.
Компьютермен жұмыс істеу кезінде жұмыс орнының негізгі өлшемдерін сақтау, пайдаланушылардың бір жұмыс орнына шаққандағы аудан нормасының сәйкестігі
елеулі
15.
ДК және бейнетерминалдар бар үй-жайларда қорғаныш жерге қосудың болуы
елеулі
Білім беру объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Қоқыс пен тамақ қалдықтарын жинауға арналған қақпағы бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшауланған алаңның болуы. Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы тазалау) қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
4.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
5.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
6.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
7.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
8.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
9.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы. Персоналдың арасында бактерия таратушылардың болмауы (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша тексеру кезінде)
өрескел
10.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
11.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
12.
Таза санитариялық арнайы киімнің болуы, жарақталуы, пайдаланылуы, оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
13.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан, ауадан (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың) алынған шайындылардың, дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
14.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
15.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
16.
Көзбен бақылау кезінде жәндіктердің және кеміргіштердің тіршілік іздерінің болмауы
өрескел
17.
Нормалау құжаттарымен қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
18.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
19.
Наличие ограждения без повреждений территории общеобразовательных организаций и объектов с организацией мест проживания обучающихся и воспитанников
незначительное
20.
Наличие исправного наружного искусственного освещения территории объекта, в том числе в СДУ
значительное
21.
Отсутствие на территории объектов зданий, построек и сооружений, функционально не связанных с образовательным процессом
значительное
22.
Наличие твердого покрытия въездов, входов, дорожек, доступного для очистки
значительное
23.
Наличие в исправном состоянии физкультурных и спортивных площадок, игрового и спортивного оборудования, малых архитектурных форм на площадках, соответствие росту и возрасту обучающихся и воспитанников
значительное
24.
Соблюдение наполняемости групп (классов) общеобразовательных и специальных организаций образования
значительное
25.
Наличие шкафчиков или вешалок для одежды, скамеек в раздевальных спортивного зала
незначительное
26.
Наличие заградительных устройств на радиаторах системы отопления, на окнах и осветительных приборах спортивного зала
значительное
27.
Отсутствие повреждений на поверхности пола, потолке и стенах, на поверхности оборудования всех помещений (щелей, трещин, деформаций, без признаков поражений грибком)
значительное
28.
Наличие и соответствие мебели, оборудования росту и возрасту обучающихся и воспитанников
значительное
29.
Результаты лабораторных замеров напряженности электромагнитного, электростатического поля на рабочих местах, уровень концентрации аэроинов и коэффициента униполярности, шума, виброускорения
значительное
30.
Наличие исправного вытяжного шкафа в кабинете химии, маркировки и условий для хранения химических реагентов, кислоты и щелочи, используемых для проведения опытов
значительное
31.
Наличие на объектах, работающих на привозной воде отдельного помещения с установкой маркированных емкостей для хранения питьевой воды
значительное
32.
Обеспечение условий для соблюдения питьевого режима
значительное
33.
Наличие раковин с подводкой горячей и холодной воды в помещениях различного предназначения, средств для мытья и сушки рук, и их исправность
значительное
34.
Наличие в неканализованной местности теплых санитарных узлов и наливных умывальников. Уборка теплых туалетов с использованием дезинфицирующих средств и своевременное очищение выгребных ям
грубое
35.
Наличие на световых проемах учебных помещений, игровых и спальнях регулируемых солнцезащитных устройств
незначительное
36.
Наличие ламп одного типа в одном помещении, плафонов на светильниках
значительное
37.
Соблюдение требований к хранению и утилизации неисправных, ртутьсодержащих ламп
незначительное
38.
Недопущение эксплуатации объектов, размещенных в аварийных зданиях и помещениях
грубое
39.
Наличие на окнах, форточках, фрамугах москитных сеток
незначительное
40.
Оборудование помещений мебелью согласно их функционального назначения. Наличие складских помещений для хранения запасов белья, новой и старой одежды и обуви, жесткого инвентаря
незначительное
41.
Наличие и соблюдение графика купания обучающихся и воспитанников на объектах с круглосуточным пребыванием, с одновременной сменой постельного, нательного белья и полотенец
незначительное
42.
Наличие прачечной или договора с прачечной, маркированных ванн для дезинфекции белья инфекционных больных. Исключение встречных потоков чистого и грязного белья
значительное
43.
Наличие и соблюдение графика смены постельных принадлежностей, проведение камерной дезинфекции. Наличие не менее трех комплектов постельного белья на одно спальное место
значительное
44.
Наличие индивидуальных предметов личной гигиены, маркировки постельных принадлежностей и постельного белья
значительное
45.
Соблюдение интервала между приемами пищи
значительное
46.
Наличие и соблюдение маркировки разделочного инвентаря, внутрицехового оборудования и кухонной посуды. Отсутствие трещин на разделочных досках и посуды с трещинами, сколами, отбитыми краями, деформированной, с поврежденной эмалью
значительное
47.
Соблюдение требований к обработке и хранению яиц
значительное
48.
Наличие и соблюдение условий для мытья, сушки и хранения столовой и кухонной посуды. Соблюдение режима мытья посуды
значительное
49.
Наличие в складских помещениях, холодильных камерах стеллажей, подтоварников, поддонов для хранения пищевой продукции
значительное
50.
Соблюдение температурно-влажностного режима при хранении пищевой продукции
грубое
51.
Соблюдение товарного соседства, условий хранения пищевой продукции
грубое
52.
Наличие перспективного меню выпускаемой продукции, соответствие фактического рациона питания с перспективным меню
значительное
53.
Наличие меню-раскладки, картотеки блюд или сборника рецептур. Исключение повторяемости блюд
значительное
54.
Отсутствие блюд и продуктов питания, не допускаемых к изготовлению и реализации
грубое
55.
Отсутствие у работников объектов образования гнойничковых заболеваний кожи, нагноившихся порезов, ожогов, ссадин
грубое
56.
Наличие и хранение суточных проб
значительное
57.
Отсутствие сдвоенных уроков в начальной школе
значительное
58.
Составление школьного расписания уроков с учетом недельной учебной нагрузке и таблицы ранжирования предметов по трудности, с соблюдением продолжительности перемен между уроками и перерыва между сменами
значительное
59.
Наличие медицинского обслуживания на объекте
значительное
60.
Оснащение медицинских помещений медицинским оборудованием и инструментарием
значительное
61.
Наличие и выполнение комплексного плана оздоровительных мероприятий, направленных на укрепление здоровья детей и подростков
значительное
62.
Наличие у медицинского работника разрешения к проведению прививок, обучения правилам техники проведения прививок, приемам неотложной помощи в случае развития неблагоприятных проявлений после иммунизации
грубое
63.
Ведение медицинской документации (занесение сведений о вакцине в учетные формы, уничтожение остатков ИЛП)
значительное
64.
Соблюдение требований к сбору, обезвреживанию и удалению медицинских отходов
грубое
65.
Наличие и ведение журнала учета инфекционных заболеваний
незначительное
66.
Наличие и ведение журнала учета контактов с острыми инфекционными заболеваниями
незначительное
67.
Наличие и ведение карт профилактических прививок
незначительное
68.
Наличие и ведение журнала учета профилактических прививок
незначительное
69.
Наличие и ведение журнала движения вакцин, других бактериальных препаратов
незначительное
70.
Наличие и ведение журнала регистрации проб Манту
незначительное
71.
Наличие и ведение журнала регистрации детей группы риска, подлежащих обследованию по пробе Манту
незначительное
72.
Наличие и ведение журнала туберкулино-положительных лиц, подлежащих дообследованию у фтизиопедиатра
незначительное
73.
Наличие и ведение журнала регистрации лиц, обследованных на гельминты
незначительное
74.
Наличие и ведение журнала осмотра на педикулез, чесотку и дерматомикозы
незначительное
75.
Наличие и ведение паспорта здоровья ребенка
незначительное
76.
Наличие списка детей группы риска
незначительное
77.
Наличие и ведение журнала учета флюорообследования студентов
незначительное
78.
Наличие и ведение журнала учета флюороположительных лиц
незначительное
79.
Наличие и ведение контрольной карты диспансерного наблюдения
незначительное
80.
Наличие акта по результатам проведения профилактических медицинских осмотров обучающихся
незначительное
81.
Наличие и ведение индивидуальных медицинских карт, учащихся (воспитанников)
незначительное
82.
Наличие и ежедневное ведение журнала результатов осмотра работников пищеблока
значительное
83.
Наличие и ведение бракеражного журнала скоропортящейся пищевой продукции и полуфабрикатов
значительное
84.
Наличие и ведение журнала органолептической оценки качества блюд и кулинарных изделий (бракеражный)
значительное
85.
Наличие и ведение журнала "С-витаминизации"
значительное
86.
Наличие и ведение ведомости контроля за выполнением норм продуктов питания за месяц
значительное
87.
Наличие программы производственного контроля (или внедрение системы ХАССП)
значительное
88.
Размещение унитазов для обучающихся и воспитанников в закрытых кабинах. Соблюдение требований к потребности в санитарных приборах учебных и жилых корпусов объектов
незначительное
89.
Недопущение проведения, капитального и текущего видов ремонтных работ при функционировании объектов
грубое
90.
Недопущение эксплуатации в подвальных и цокольных этажах зданий помещений для пребывания обучающихся и воспитанников, медицинского назначения
грубое
91.
Наличие моющих, дезинфицирующих средств, разрешенных к применению, согласно документам нормирования. Соблюдение требований к хранению дезинфицирующих растворов
значительное
92.
Использование при расстановке компьютеров (ПК, ПлПК, ноутбуки) одного из трех вариантов: периметральная, рядные (2-3-рядная), центральная
значительное
93.
Соблюдение основных размеров рабочего места при работе с компьютерами, нормы площади на одно рабочее место пользователей
значительное
94.
Наличие защитного заземления в помещениях с ПК и видеотерминалов
значительное
95.
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при выявлении случаев инфекционного и (или) паразитарного заболевания
значительное
96.
Наличие мебели в учебных помещениях установленных с учетом обеспечения естественного бокового левостороннего освещения
значительное
97.
Соблюдение требований к кабинетам химии и физики
значительное
98.
Соблюдение требований к весу учебного комплекта
значительное
Объекты общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/ уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения. При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем. Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
3.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
4.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
5.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
6.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
7.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований. Отсутствие бактерионосителей среди персонала (при обследовании по эпидемиологическим показаниям)
грубое
8.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
9.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
10.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды. Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
11.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
12.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
13.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
19.
Оқушылар мен тәрбиеленушілердің тұратын орнын ұйымдастырып, жалпы білім беру ұйымдары мен объектілері аумағында зақымдалмаған қоршаудың болуы
елеусіз
20.
Объект аумағында, оның ішінде САҚ-та жарамды сыртқы жасанды жарықтандырудың болуы
елеулі
21.
Объектілердің аумағында білім беру процесімен функционалдық байланысы жоқ ғимараттар, құрылыстар мен салынған объектілердің болмауы
елеулі
22.
Кіру жолдарының, кіреберістердің, жаяу жолдардың, жолдардың тазалауға қолжетімді қатты жабынының болуы
елеулі
23.
Дене шынықтыру және спорт алаңдарының, ойын және спорт жабдықтарының, алаңдарда шағын сәулет нысандарының жарамды күйде болуы, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің бойы мен жас ерекшелігіне сәйкестігі
елеулі
24.
Жалпы білім беретін және арнайы білім беру ұйымдары топтарының (сыныптарының) толықтырылуын сақтау
елеулі
25.
Спорт залының киім ауыстыру бөлмелерінде киім ілуге арналған шкафтар мен ілгіштердің, орындықтардың болуы
елеусіз
26.
Спорт залының жылыту жүйесі радиаторларында, терезелер мен жарықтандыру құралдарында қоршау құрылғыларының болуы
елеулі
27.
Еденнің, төбенің және қабырғалардың бетінде, барлық үй-жайлардың жабдықтарының бетінде зақымдардың болмауы (жарықтар, жарықшақ, пішіннің бұзылуы, зеңмен зақымдану белгілерінсіз)
елеулі
28.
Жиһаздың және жабдықтың болуы және білім алушылар мен тәрбиеленушілердің бойы мен жас ерекшеліктеріне сәйкестігі
елеулі
29.
Жұмыс орындарындағы электромагниттік, электростатикалық өрістің кернеулігін, аэроиндердің шоғырлану деңгейін және униполярлық коэффициентін, шу, діріл үдеуін зертханалық өлшеу нәтижелері
елеулі
30..
Химия кабинетінде жарамды сору шкафының, таңбалаудың және тәжірибелер жүргізуге пайдаланылатын химиялық реагенттерді, қышқылдар мен сілтілерді сақтауға арналған жағдайлардың болуы
елеулі
31.
Әкелінетін сумен жұмыс істейтін объектілерде ауыз суды сақтау үшін таңбаланған сыйымдылықтар орнатылған жеке үй-жайдың болуы
елеулі
32.
Ауыз су режимін сақтау үшін жағдайларды қамтамасыз ету
елеулі
33.
Әртүрлі мақсаттағы үй-жайларда ыстық және салқын су келтірілген раковиналардың, қолды жууға және кептіруге арналған құралдардың болуы және олардың жарамдылығы
елеулі
34.
Кәрізденбеген жерде жылы санитариялық тораптардың және құятын қол жуғыштардың болуы. Дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып, жылы дәретханаларды жинау және қазылған шұңқырларды уақтылы тазалау
өрескел
35.
Оқу үй-жайларының, ойын және жатын бөлмелердің жарық көздерінде реттелетін күн сәулесінен қорғайтын құрылғылардың болуы
елеусіз
36.
Бір үй-жайда бір үлгідегі шамдардың, шырақтарда плафондардың болуы
елеулі
37.
Құрамында сынап бар жарамсыз шамдарды сақтауға және кәдеге жаратуға қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
38.
Авариялық ғимараттар мен үй-жайларда орналасқан объектілерді пайдалануға жол бермеу
өрескел
39.
Терезелерде, желдеткіштерде, фрамугаларда москит торларының болуы
елеусіз
40.
Үй-жайларды функционалдық мақсаттарына сәйкес жиһазбен жабдықтау. Төсек-орын жабдықтары, жаңа және ескі киімдер мен аяқ киімдер, қатты мүкәммал қорларын сақтау үшін қойма үй-жайларының болуы
елеусіз
41.
Білім алушылар мен тәрбиеленушілер тәулік бойы болатын объектілерде және балалар үйлерінде төсек-орын, іш киім мен сүлгілерді бір мезгілде ауыстыра отырып шомылу кестесінің болуы және сақталуы
елеусіз
42.
Кір жуу орнының немесе кір жуатын орынмен жасалған шарттың, инфекциялық науқастардың киім-кешектерін дезинфекциялауға арналған таңбаланған ванналардың болуы. Таза және лас төсек-орынның қарама-қарсы ағынының болмауы
елеулі
43.
Төсек-орын жабдықтарын ауыстыру кестесінің болуы және сақталуы, камералық дезинфекция жүргізу. Бір жатын орынға кемінде үш төсек-орын жиынтығының болуы
елеулі
44.
Жеке гигиена құралдарының болуы, төсек-орын керек-жарақтары мен төсек-орын жабдықтарының таңбалануы
елеулі
45.
Тамақ ішу арасындағы аралықтың сақталуы
елеулі
46.
Бөлшектеу мүкәммалының, цех ішіндегі жабдықтың және ас үй ыдысының таңбалануының болуы және сақталуы. Жарылған, сынған, жиектері сынған, пішіні бұзылған, эмалы зақымдалған бөлшектеу тақтайлары мен ыдыстардың болмауы
елеулі
47.
Жұмыртқаларды өңдеуге және сақтауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
48.
Асхана және ас үй ыдыстарын жууға, кептіруге, сақтауға арналған жағдайлардың болуы
елеулі
49.
Қойма үй-жайларында, тоңазытқыш камераларында тамақ өнімдерін сақтауға арналған стеллаждардың, тауар қойғыштардың, тұғырықтардың болуы
елеулі
50.
Тамақ өнімдерін сақтау кезінде температура-ылғалдылық режимін сақтау
өрескел
51.
Тауар көршілестігі, тамақ өнімдерін сақтау шарттарының сақталуы
өрескел
52.
Өндірілетін өнімнің перспективалық мәзірінің болуы, нақты тамақтану рационының перспективалық мәзірге сәйкес келуі
елеулі
53.
Мәзірдің, тағамдар картотекасының немесе рецептура жинағының болуы. Тағамдардың қайталануын болдырмау
елеулі
54.
Дайындауға және өткізуге жол берілмейтін тағамдар мен тамақ өнімдерінің болмауы
өрескел
55.
Ас блогы қызметкерлерінде терінің іріңді ауруларының, іріңдеген кесілген жерлердің, күйіктердің, жаралардың болмауы
өрескел
56.
Тәуліктік сынамалардың болуы және сақталуы
елеулі
57.
Бастауыш мектепте қосарланған сабақтардың болмауы
елеулі
58.
Апталық оқу жүктемесін және қиындығы бойынша пәндерді саралау кестесін ескере отырып, сабақтар арасындағы және ауысымдар арасындағы үзілістің ұзақтығын сақтай отырып сабақ кестесін құру
елеулі
59.
Объектіде медициналық қызмет көрсетудің болуы
елеулі
60.
Медициналық үй-жайларды медициналық жабдықтармен және құрал-саймандармен жарақтандыру
елеулі
61.
Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығын нығайтуға бағытталған сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарының болуы және орындалуы
елеулі
62.
Медицина қызметкерінде егу жүргізуге рұқсаттың, егу жүргізу техникасы қағидаларына, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер дамыған жағдайда шұғыл көмек көрсету тәсілдеріне оқытудың болуы
өрескел
63.
Медициналық құжаттаманы жүргізу (вакцина туралы мәліметтерді есепке алу нысандарына енгізу, ИДП қалдықтарын жою)
елеулі
64.
Медициналық қалдықтарды жинауға, залалсыздандыруға және жоюға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
65.
Инфекциялық ауруларды есепке алу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
66.
Жіті инфекциялық аурулармен байланыстарды есепке алу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
67.
Профилактикалық егулер картасының болуы және жүргізілуі
елеусіз
68.
Профилактикалық егулерді есепке алу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
69.
Вакциналардың, басқа бактериялық препараттардың қозғалысы журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
70.
Манту сынамасын тіркеу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
71.
Манту сынамасы бойынша тексеруге жататын тәуекел тобындағы балаларды тіркеу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
72.
Фтизиопедиатрда қосымша тексерілуге жататын туберкулинге оң нәтижелі адамдарды тіркеу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
73.
Гельминттерге тексерілген адамдарды тіркеу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
74.
Педикулезді, қышыманы және дерматомикозды тексеру журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
75.
Баланың денсаулық паспортының болуы және жүргізілуі
елеусіз
76.
Тәуекел тобындағы балалар тізімінің болуы
елеусіз
77.
Студенттерді флюорографиялық тексеруді есепке алу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
78.
Флюорографиялық оң нәтижелі адамдарды есепке алу журналының болуы және жүргізілуі
елеусіз
79.
Диспансерлік бақылаудың бақылау картасының болуы және жүргізілуі
елеусіз
80.
Білім алушыларды профилактикалық медициналық қарап-тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша актінің болуы
елеусіз
81.
Оқушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке медициналық карталарының болуы және жүргізілуі
елеусіз
82.
Ас блогының қызметкерлерін қарап-тексеру нәтижелері журналының болуы және күнделікті жүргізілуі
елеулі
83.
Тез бұзылатын тамақ өнімдері мен жартылай фабрикаттардың бракераж журналының болуы және жүргізілуі
елеулі
84.
Тағамдар мен аспаздық өнімдердің (бракераж) сапасын органолептикалық бағалау журналының болуы және жүргізілуі
елеулі
85.
"С-дәрумендеу" журналының болуы және жүргізілуі
елеулі
86.
Бір ай ішінде тамақ өнімдері нормасының орындалуын бақылау тізімдемесінің болуы және жүргізілуі
елеулі
87.
Өндірістік бақылау бағдарламасының болуы (немесе ХАССП жүйесін енгізу)
елеулі
88.
Білім алушылар мен тәрбиеленушілерге арналған унитаздарды жабық кабиналарда орналастыру. Объектілердің оқу және тұрғын үй корпустарының санитариялық аспаптарға қажеттілігіне қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
89.
Объектілер жұмыс істеп тұрған кезде күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарының түрлерін жүргізуге жол бермеу
өрескел
90.
Ғимараттардың жертөле және цокольдық қабаттарында білім алушылар мен тәрбиеленушілер болатын үй-жайларды және медициналық мақсаттағы үй-жайларды пайдалануды болдырмау
өрескел
91.
Нормалау құжаттарына сәйкес қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау құралдарының болуы. Дезинфекциялық ерітінділерді сақтауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
92.
Компьютерлерді (ДК, ПлДК, ноутбуктар) орналастыру кезінде үш нұсқаның бірін пайдалану: периметралды, қатармен (2-3-қатар), орталықта
елеулі
93.
Компьютерлермен жұмыс істеу кезінде жұмыс орнының негізгі өлшемдерін, пайдаланушылардың бір жұмыс орнына арналған аудан нормасын сақтау
елеулі
94.
ДК және бейнетерминал орналастырылатын үй-жайларда қорғаныш жерге қосудың болуы
елеулі
95.
Инфекциялық және (немесе) паразиттік аурулар жағдайлары анықталған кезде санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеулі
96.
Оқу үй-жайларында сол жақтан бүйірлік табиғи жарықтандыруды қамтамасыз етуді ескере отырып орнатылған жиһаздың болуы
елеулі
97.
Химия және физика кабинеттеріне қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
98.
Оқу жиынтығының салмағына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
Тамақ өнімдерін өндіретін, қайта өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтану объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықталған жүйелердің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
3.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы.
өрескел
4.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
5.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
6.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
7.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы. Персоналдың арасында бактерия таратушылардың болмауы (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша тексеру кезінде)
өрескел
8.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
9.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
10.
Таза санитариялық арнайы киімнің болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
11.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
12.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
13.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
14.
Наличие документов об оценке соответствия продукции (товаров) требованиям документов нормирования, подтверждающих ее безопасность (свидетельство о государственной регистрации продукции, декларация о соответствии, сертификат соответствия, ветеринарный документ)
грубое
15.
Соблюдение требований по потреблению табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака в помещениях, являющихся рабочими местами и рабочими зонами
значительное
16.
Соблюдение требований по оборудованию системы вентиляции во встроенных, встроенно-пристроенных к жилым зданиям помещениях
грубое
17.
Наличие и обеспечение соблюдения нормативных документов по стандартизации и (или) утвержденной технической документации изготовителя на производимую продукцию
грубое
18.
Соблюдение требований к условиям приемки (завоза) пищевой продукции
грубое
19.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств
значительное
20.
Соблюдение требований к содержанию, благоустройству территории объекта, наличие исправных закрывающихся емкостей (контейнеров, сборников) для сбора отходов потребления (твердых бытовых и пищевых отходов) на обустроенной площадке, на объекте. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к накоплению, сбору и временному хранению отходов
незначительное
21.
Соответствие набора, состава и площадей помещений, соблюдение требований к их устройству, содержанию, исправности, использованию в соответствии с функциональным назначением
значительное
22.
Наличие и соблюдение последовательности и поточности технологических процессов
грубое
23.
Соответствие внутренней отделки помещений, отсутствие дефектов и признаков поражения плесневыми грибами на потолках, стенах и полах всех помещений
значительное
24.
Наличие в производственных помещениях, помещениях для хранения и реализации пищевой продукции светильников, предусматривающих предохранение их от повреждения и попадания стекол на пищевую продукцию, в производственных помещениях, связанных с выделением влаги – светильников во влагозащитном исполнении
незначительное
25.
Наличие специально отведенного места (помещения), закрытых емкостей для сбора и хранения неисправных, ртутьсодержащих ламп. Наличие документов, подтверждающих их вывоз, прием для утилизации специализированными организациями
незначительное
26.
Соблюдение требований к установке, использованию, рабочим поверхностям и содержанию оборудования (технологического, холодильного, торгового) и инвентаря, контактирующего с пищевой продукцией
значительное
27.
Наличие условий и соблюдение требований к изготовлению и реализации продукции общественного питания:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
14.
Өнімнің (тауарлардың) оның қауіпсіздігін нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттардың болуы (өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы декларация, сәйкестік сертификаты, ветеринариялық құжат)
өрескел
15.
Жұмыс орындары мен жұмыс аймақтары болып табылатын үй-жайларда темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, кальянға арналған темекіні, кальян қоспасын, темекіні жылытуға арналған жүйелерді тұтыну жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
16.
Тұрғын ғимараттарға кіріктірілген, кіріктіріліп жапсарлас салынған үй-жайларда желдету жүйесін жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
17.
Стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың және (немесе) өндірілетін өнімге дайындаушының бекітілген техникалық құжаттамасының болуы және сақталуын қамтамасыз ету
өрескел
18.
Тамақ өнiмдерiн қабылдау (жеткiзу) жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
19.
Жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалану, қолдану және сақтау талаптарының болуы және сақталуы
елеулі
20.
Объектінің аумағын күтіп-ұстауға, абаттандыруға қойылатын талаптарды сақтау, жабдықталған учаскеде, объектіде тұтыну қалдықтарын (тұрмыстық қатты және тамақ қалдықтарын) жинауға арналған жұмысқа жарамды жабық ыдыстардың (контейнерлер, жинағыштар) болуы. Қалдықтарды жинақтау, жинау және уақытша сақтау бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
21.
Үй-жайлардың жиынтығына, құрамы мен алаңдарына сәйкестігі, оларды орналастыруға, күтіп ұстауға, жарамдылығына, функционалдық мақсаты бойынша қолдануға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
22.
Технологиялық процестердің реттілігі мен ағымының болуы және сақталуы
өрескел
23.
Үй-жайлардың ішкі әрлеуінің сәйкестігі, барлық үй-жайлардың төбелерінде, қабырғаларында және едендерінде зеңмен зақымдану белгілерінің және ақаулардың болмауы
елеулі
24.
Өндірістік үй-жайларда, тамақ өнімдерін сақтауға және сатуға арналған үй-жайларда, оларды зақымданудан және тамақ өнімдеріне шынының түсуінен қорғауды қамтамасыз ететін шырақтардың, ылғалдың бөлінуімен байланысты өндірістік үй-жайларда – ылғалдан қорғайтын шырақтардың болуы.
елеусіз
25.
Құрамында сынап бар жарамсыз шамдарды жинау және сақтау үшін арнайы бөлінген орынның (үй-жайлар) болуы. Олардың шығарылуын, мамандандырылған ұйымдардың кәдеге жаратуға қабылдағанын растайтын құжаттардың болуы
елеусіз
26.
Тамақ өнімдерімен жанасатын жұмыс беттеріне және жабдықтар (технологиялық, тоңазыту, сауда) және мүкәммалды орнатуға, пайдалануға, күтіп-ұстауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
27.
Мыналардың қоғамдық тамақтану өнімдерін:

1) нестационарными объектами питания быстрого обслуживания;
2) блюд на мангалах, тандырах, жаровнях, котлах на объектах питания, в местах отдыха и на улицах;
2) мягкого мороженого;
3) блюд нетрадиционной, национальной, иностранной кухни, содержащих непереработанную пищевую продукцию животного происхождения
значительное
28.
Наличие и исправность бактерицидных облучателей в цехах для приготовления холодных блюд, мягкого мороженого, кондитерских цехах, цехах и (или) участках порционирования блюд, упаковки и формирования наборов готовых блюд, применение по назначению. Соблюдение инструкции по эксплуатации при их установке (размещении), режима и правил обработки, учета времени работы при эксплуатации бактерицидных облучателей
значительное
29.
Наличие маркировки инвентаря (включая разделочный инвентарь), внутрицехового оборудования, емкостей, посуды, внутрицеховой многооборотной упаковки (тара), используемых при производстве, применение по назначению
незначительное
30.
Наличие условий для мытья, дезинфекции, хранения оборудования, посуды, инвентаря, многооборотной транспортной упаковки (тары), соблюдение требований к их мытью и дезинфекции. Соблюдение требований к мытью и обработке яиц
значительное
31.
Соблюдение товарного соседства пищевой продукции при хранении, расфасовке, реализации и транспортировке
значительное
32.
Наличие, исправность, использование по назначению контрольно-измерительных средств для измерения температуры, относительной влажности воздуха, в том числе термометров на линии раздачи, расфасовки (упаковки)
значительное
33.
Соблюдение сроков годности пищевой продукции
грубое
34.
Соблюдение условий хранения, транспортировки (доставки) пищевой продукции
грубое
35.
Наличие в складских помещениях, холодильных камерах стеллажей, подтоварников, поддонов для хранения пищевой продукции
незначительное
36.
Соответствие результатов лабораторных исследований продукции (товаров) требованиям документов нормирования по показателям безопасности (радиологические, токсикологические, химические, микробиологические), за исключением готовых блюд
грубое
37.
Соответствие результатов лабораторных исследований: блюд, смывов с внешней среды, воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров шума, вибрации, электромагнитных излучений, освещенности документам нормирования
грубое
38.
Исключение использование ртутных контрольно-измерительных приборов в производственных помещениях
значительное
39.
Недопущение продукции общественного питания, упакованной под вакуумом, а также отсутствие ее реализации в магазинах (отделах) кулинарии объекта питания и на объектах торговли, за исключением продукции предусмотренной документами нормирования
значительное
40.
Наличие и ведение журнала по проведению органолептической оценки качества блюд и кулинарных изделий на объектах общественного питания, обслуживающих и изготавливающих для организованных коллективов
незначительное
41.
Наличие при отпуске, реализации продукции общественного питания:

1) жылдам қызмет көрсететін стационарлық емес қоғамдық тамақтану объектілерінің;
2) тамақтану объектілерінде, демалыс орындарында және көшелерде мангалдағы, тандырдағы, табаларда, қазандықтарда дайындалатын тағамдарды;
3) жұмсақ балмұздақты;
4) құрамында жануарлардан алынатын өңделмеген тамақ өнімдері бар дәстүрлі емес, ұлттық, шетелдік асүй тағамдарын дайындауға және өткізуге қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
28.
Салқын тағамдарды, жұмсақ балмұздақты дайындауға арналған цехтарда, кондитерлік цехтарда, тағамды порциялау, дайын тағамдар жиынтықтарын қаптамалау және жасау цехтары мен (немесе) учаскелерінде бактерицидті сәулелендіргіштердің болуы және жарамдылығы, мақсаты бойынша қолдану. Оларды орнату (орналастыру) кезінде пайдалану, өңдеу режимі мен қағидаларын, бактерицидті сәулелендіргіштерді пайдалану кезінде жұмыс уақытын есепке алу жөніндегі нұсқаулықты сақтау
елеулі
29.
Өндірісте қолданылатын мүкәммәлдың (оның ішінде бөлшектеу мүкәммалы), цех ішіндегі жабдықтардың, сыйымдылықтардың, ыдыс-аяқтың, цех ішіндегі өндірісте көп рет пайдаланылатын қаптаманың (тара) таңбалануының болуы, мақсаты бойынша қолдану
елеусіз
30.
Жабдықтарды, ыдыс-аяқты, мүкәммалды, көп рет пайдаланылатын көліктік қаптаманы (контейнерлерді) жуу, дезинфекциялау, сақтау шарттарының болуы, оларды жуу және дезинфекциялауға қойылатын талаптарды сақтау. Жұмыртқаларды жууға және өңдеуге қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
31.
Сақтау, өлшеп-орау, сату және тасымалдау кезінде тамақ өнімінің тауар көршілестігін сақтау
елеулі
32.
Температураны, ауаның салыстырмалы ылғалдылығын өлшеуге арналған бақылау-өлшеу құралдарының, оның ішінде тарату және өлшеп-орау (қаптамалау) желісінде термометрлердің болуы, жарамдылығы, мақсаты бойынша қолдану
елеулі
33.
Тамақ өнімдерінің жарамдылық мерзімінің сақталуы
өрескел
34.
Тамақ өнімдерін сақтау, тасымалдау (жеткізу) шарттарын сақтау
өрескел
35.
Қойма үй-жайларында, тоңазытқыш камераларында тамақ өнімдерін сақтауға арналған стеллаждардың, тауар қойғыштардың, тұғырықтардың болуы
елеусіз
36.
Дайын тағамдарды қоспағанда, өнімдерді (тауарларды) зертханалық зерттеу нәтижелерінің қауіпсіздік көрсеткіштері (радиологиялық, токсикологиялық, химиялық, микробиологиялық) бойынша нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігі
өрескел
37.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: тағамдардан, сыртқы ортадан, ауадан (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың) алынған шайындылардың, дезинфекциялау құралдарының, шу, діріл, электромагниттік сәулелені, жарықтандырудың зертханалық-аспаптық өлшеулерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
38.
Өндірістік үй-жайларда сынапты бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалануды болдырмау
елеулі
39.
Нормалау құжаттарында көзделген өнімдерді қоспағанда, вакууммен оралған қоғамдық тамақтандыру өнімінің болмауы, сондай-ақ оны тамақтану объектісінің аспаздық дүкендерінде (бөлімдерінде) және сауда объектілерінде өткізудің болмауы
елеулі
40.
Ұйымдасқан ұжымдарға қызмет көрсететін және олар үшін дайындайтын қоғамдық тамақтану объектілерінде тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасына органолептикалық бағалау жүргізуге арналған журналдың болуы және жүргізілуі
елеусіз
41.
Қоғамдық тамақтану өнімдерін босату, өткізу кезінде:

1) на каждой упаковочной единице маркировочного ярлыка с указанием соответствующей информации о продукции (наименования пищевой продукции, наименования и адреса производства объекта питания, времени (час) и даты изготовления пищевой продукции, времени окончания раздачи, срока годности и условий хранения, ФИО ответственного лица): для реализации вне объектов питания без оказания услуг общественного питания и при кейтеринговом обслуживании;
2) информации для потребителя о реализуемой продукции общественного питания (в меню, на ценниках, этикетках, информационных листках) с указанием в составе основных рецептурных компонентов о наличии пищевых добавок, компонентов, обладающих аллергенными свойствами
грубое
42.
Соблюдение условий производства (тепловая и (или) иная обработка, если требуется по технологии - повторная, двойная тепловая обработка, размораживание, охлаждение), расфасовки (порционирования, упаковывания), реализации (раздачи) продукции, условий доставки готовой продукции, а также при проведении кейтерингового обслуживания. Соблюдение параметров контроля (время, температура) при производстве, расфасовке (порционировании, упаковывании), реализации (раздачи), транспортировке (доставке) продукции
значительное
43.
Наличие перспективного меню, меню-раскладки изготавливаемой продукции, соответствие фактического рациона питания с перспективным меню на объектах питания, обслуживающих и изготавливающих для организованных коллективов, за исключением строительных площадок. Исключение повторяемости блюд
незначительное
44.
Наличие суточных проб, соблюдение требований к их отбору и хранению на объектах питания, обслуживающих и изготавливающих для организованных коллективов, оказывающих кейтеринговые услуги, участвующих в организации питания в период проведения массовых общественных мероприятий
значительное
45.
Наличие и соблюдение витаминизации витамином "С" готовых блюд
незначительное
46.
Наличие (для посетителей, персонала) и исправность оборудованных санитарных узлов (туалетов), раковин (умывальников) для мытья рук с подводкой горячей и холодной воды, оснащенных смесителями, устройствами и средствами для мытья, дезинфекции (обработки) антисептическими средствами (при необходимости, по показаниям, на период введения ограничительных мероприятий), вытирания и (или) сушки рук, емкостями для сбора мусора, конструкцией, исключающей повторное загрязнение рук
значительное
47.
Отсутствие у работников гнойничковых заболеваний кожи, нагноившихся порезов, ожогов, ссадин
грубое
48.
Соответствие лабораторных показателей уровней освещенности документам нормирования
значительное
49.
Соблюдение требований к организации и проведению производственного контроля и его выполнение:

1) қоғамдық тамақтану қызметтерінсіз тамақтану объектілерінен тыс сату үшін және кейтерингтік қызмет көрсету кезінде өнім туралы тиісті ақпаратты көрсету арқылы таңбалау жапсырмасының әрбір қаптама бірлігінде (тамақ өнімінің атауы, тамақтану объектісі өндірісінің атауы мен мекенжайы, тамақ өнімдерін дайындау уақыты (сағаты) және күні, таратудың аяқталу уақыты, жарамдылық мерзімі мен және сақтау шарттары, жауапты адамның ТАӘ);
2) тұтынушы үшін негізгі рецептуралық компоненттердің құрамында тағамдық қоспалардың, аллергендік қасиеттері бар компоненттердің болуын көрсете отырып сатылатын қоғамдық тамақтану өнімдері туралы ақпарат (мәзірде, баға белгілерінде, затбелгілерінде, ақпараттық парақтарда)
өрескел
42.
Өндіріс шарттарын (жылумен және (немесе) басқа да өңдеу, егер технология бойынша талап етілсе – қайталап, екі рет жылумен өңдеу, жібіту, салқындату), өнімді өлшеп-орау (порциялау, қаптамалау), өткізу (тарату) шарттарын, дайын өнімді, сондай-ақ кейтерингтік қызмет көрсету кезінде жеткізу шарттарын сақтау. Өнімді өндіру, өлшеп-орау (порциялау, қаптамалау), өткізу (тарату), тасымалдау (жеткізу) кезінде бақылау параметрлерінің (уақыт, температура) сақталуы
елеулі
43.
Құрылыс алаңдарын қоспағанда, ұйымдасқан ұжымдарға қызмет көрсететін және олар үшін дайындайтын қоғамдық тамақтану объектілерінде перспективті мәзірдің, шығарылатын өнімдердің тарату мәзірінің болуы, нақты тамақтану рационының перспективалық мәзірге сәйкестігі. Тағамдардың қайталануын болдырмау
елеусіз
44.
Көпшілік іс-шараларды жүргізу кезеңінде тамақтануды ұйымдастыруға қатысатын кейтеринг қызметін көрсететін, ұйымдасқан ұжымдарға қызметін көрсететін және олар үшін дайындайтын тамақтану объектілерінде тәуліктік сынаманың болуы, оларды іріктеуге және сақтауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
45.
Дайын тағамның "С" дәруменімен дәрумендеудің болуы және сақталуы
елеусіз
46.
Жабдықталған санитариялық тораптардың (дәретханалар) (келушілер мен персонал үшін), араластырғыштармен, қолды жууға, антисептикалық заттармен (қажет болған жағдайда, көрсетілімдер бойынша, шектеу іс-шараларын енгізу кезеңінде) дезинфекциялауға (өңдеу), сүртуге және (немесе) кептіруге арналған құрылғылармен және құралдармен, қоқыс жинауға арналған ыдыстармен, қолдың қайта ластануын болдырмайтын конструкциямен жарақталған, ыстық және салқын су келтірілген қол жууға арналған раковиналардың (жуғыштардың) болуы және жарамдылығы
елеулі
47.
Жұмыскерлерде терінің іріңді ауруларының, іріңдеген кесілген жерлердің, күйіктердің, жаралардың болмауы
өрескел
48.
Жарықтандыру деңгейінің зертханалық көрсеткіштерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
елеулі
49.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру мен жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау және оны орындау:

1) наличие программы производственного контроля (или внедрение системы ХАССП);
2) наличие, ведение и хранение документов, подтверждающих осуществление производственного контроля, включая учетную документацию на бумажных и (или) электронных носителях информации (в том числе по контролю за температурно-влажностным режимом хранения, реализации и транспортирования пищевой продукции);
3) наличие документов, подтверждающих отзыв, утилизацию или уничтожение продукции, подлежащей отзыву, утилизации или уничтожению (в том числе акт уничтожения)
значительное
50.
Соответствие упаковки документам нормирования
грубое
51.
Проведение осмотра и учет у работников наличия гнойничковых заболеваний кожи рук и открытых поверхностей тела (в том числе с нагноившимися порезами, ожогами, ссадинами), признаков инфекционных заболеваний, заболеваний верхних дыхательных путей
грубое
52.
Отсутствие насекомых, грызунов и следов их жизнедеятельности
грубое
53.
Соблюдение персоналом правил личной и производственной гигиены.
Персоналом объекта питания и лицами, занятыми приемом, производством, расфасовкой, хранением, погрузкой, транспортировкой, разгрузкой, доставкой, реализацией пищевой продукции не допускается:
- ношение ювелирных украшений: кольца, серьги; часы, бьющиеся предметы; маникюр;
- вносить и хранить в производственных помещениях мелкие стеклянные и металлические предметы (кроме технологического инвентаря);
- застегивать специальную одежду булавками, иголками и хранить в карманах халатов предметы личного обихода, личные лекарственные средства;
- входить без специальной одежды в производственные помещения, надевать на нее верхнюю личную одежду;
- принимать пищу и курить непосредственно на рабочих местах.
Персонал, занятый ремонтными работами торгового и холодильного оборудования обеспечивается специальной одеждой, инструменты переносятся в специальных закрытых ящиках с ручками, для предотвращения попадания чужеродных веществ в пищевую продукцию
значительное
54.
Использование йодированной соли и обогащенной (фортифицированной) железосодержащими витаминами, минералами муки при приготовлении блюд, мучных кулинарных и кондитерских изделий
значительное
55.
Наличие товаросопроводительных документов, обеспечивающих прослеживаемость пищевой продукции
грубое
56.
Отсутствие блюд и продуктов питания, не допускаемых к изготовлению и реализации
грубое
57.
Регистрация трех и более случаев инфекционных заболеваний и (или) отравлений, связанных между собой и зарегистрированных в один инкубационный период, на момент проведения государственного контроля и надзора
грубое
Объекты по производству пищевой продукции
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения. При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем. Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
3.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
4.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
5.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
6.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
7.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований. Отсутствие бактерионосителей среди персонала (при обследовании по эпидемиологическим показаниям)
грубое
8.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
9.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
10.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды. Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
11.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
12.
Соответствие результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), готовой продукции, дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров шума, вибрации, электромагнитных излучений, освещенности документам нормирования
грубое
13.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
14.
Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле
грубое
15.
Наличие документов об оценке соответствия продукции (товаров) требованиям документов нормирования, подтверждающих ее безопасность (свидетельство о государственной регистрации продукции, декларация о соответствии, сертификат соответствия, ветеринарный документ)
грубое
16.
Соблюдение требований по оборудованию системы вентиляции во встроенных, встроенно-пристроенных к жилым зданиям помещениях
грубое
17.
Наличие и обеспечение соблюдения нормативных документов по стандартизации и (или) утвержденной технической документации изготовителя на производимую продукцию, в том числе по подтверждению установленных изготовителем сроков годности и условий хранения пищевой продукции
грубое
18.
Соблюдение требований к размещению объекта, зданий, сооружений, производственных помещений и устройств объектов, функциональному зонированию территории объекта
грубое
19.
Наличие раздельных въездов и выезда для транспорта, за исключением объектов малой мощности. Наличие оборудованных дезинфекционных барьеров при въезде (выезде) на производственную территорию (с территории) мясо-, птицеперерабатывающих объектов, имеющих в своем составе объекты по убою продуктивных животных и птицы, использование по назначению
грубое
20.
Соблюдение требований к набору, составу, площадям помещений, к их устройству, оборудованию, содержанию, ремонту, исправности, использованию в соответствии с функциональным назначением.
Соблюдение последовательности и поточности технологических процессов производства пищевой продукции, исключающей встречные или перекрестные потоки продовольственного (пищевого) сырья и пищевой продукции, загрязненного и чистого инвентаря
значительное
21.
Наличие оборудованных бытовых помещений по типу санитарного пропускника, в составе которых гардеробные, санитарные узлы (туалеты), душевые, комната личной гигиены женщин, помещение (место) для приема пищи (буфет, столовая или пункт питания для приема пищи), исправность, соответствие по оборудованию, содержанию
грубое
22.
Наличие накопительных резервуаров для хранения воды (в случае если предусмотрено процессом производства)
незначительное
23.
Наличие различительной маркировки для систем питьевой и технической воды (при использовании на объектах не питьевой воды для технических целей)
значительное
24.
Наличие в производственных помещениях смывных кранов для уборки, сливных трапов и сеток для сбора смывных вод
незначительное
25.
Наличие условий и соблюдение требований к подготовке сырья к производству, предотвращению загрязнения и порчи пищевой продукции
значительное
26.
Соответствие внутренней отделки помещений, отсутствие дефектов и признаков поражения плесневыми грибами и конденсата на оборудовании, потолках, стенах и полах помещений
значительное
27.
Наличие и исправность бактерицидных облучателей (если предусмотрено процессом производства), применение по назначению. Соблюдение инструкции по эксплуатации при их установке (размещении), режима и правил обработки, учета времени работы при эксплуатации бактерицидных облучателей
значительное
28.
Наличие входного контроля сырья, готовой продукции
значительное
29.
Недопущение розлива алкогольной продукции:

1) өндірістік бақылау бағдарламасының болуы (немесе ХАССП жүйесін енгізу);
2) қағаз және (немесе) электрондық ақпарат тасығыштардағы есепке алу құжаттамасын (оның ішінде тамақ өнімдерін сақтаудың, өткізудің және тасымалдаудың температура-ылғалдылық шарттарын бақылау бойынша) қоса алғанда, өндірістік бақылаудың жүзеге асырылуын растайтын құжаттардың болуы, жүргізілуі және сақталуы;
3) кері қайтарып алуға, кәдеге жаратуға немесе жоюға жататын өнімді кері қайтарып алуды, кәдеге жаратуды немесе жоюды растайтын құжаттардың (оның ішінде жою актісі) болуы
елеулі
50.
Қаптаманың нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
51.
Жұмыскерлерде қол терісінің және дененің ашық беттерінің іріңді ауруларының (оның ішінде іріңдеген кеске жерлер, күйіктер, жаралар), инфекциялық аурулардың белгілерінің, жоғарғы тыныс жолдары ауруларының болуын қарап-тексеру және есепке алу
өрескел
52.
Жәндіктердің, кеміргіштердің және олардың тіршілік іздерінің болмауы
өрескел
53.
Персоналдың жеке және өндірістік гигиена қағидаларын сақтауы.
Тамақтану объектісінің персоналына және тамақ өнімдерін қабылдаумен, өндірумен, өлшеп-ораумен, сақтаумен, тиеумен, тасымалдаумен, түсірумен, жеткізумен, өткізумен айналысатын адамдарға:
- зергерлік әшекейлерді: сақиналар, сырғалар; сағаттар, сынатын заттар киюге; маникюрге;
- өндірістік үй-жайларда ұсақ шыны және металл заттарды (технологиялық мүкәммалдан басқа) әкелуге және сақтауға;
- арнайы киімді түйреуішпен, инемен түймелеуге және арнайы киімнің қалтасында тұрмыстық заттарды, жеке дәрілік заттарды сақтауға;
- өндірістік үй-жайларға арнайы киімсіз кіруге, оның үстіне сырт киімін киюге;
- тікелей жұмыс орнында тамақ ішуге және темекі шегуге жол берілмейді.
Сауда және тоңазыту жабдығын жөндеу жұмыстарымен айналысатын персонал арнайы киіммен қамтамасыз етіледі, тамақ өніміне бөгде заттардың түсуін болдырмау үшін құрал-саймандар тұтқалары бар жабық жәшіктерде тасымалданады.
елеулі
54.
Тағамдарды, ұннан жасалған аспаздық және кондитерлік өнімдерді дайындау кезінде йодталған ас тұзын және құрамында темір бар дәрумендермен, минералдармен байытылған (фортификацияланған) ұнды пайдалану
елеулі
55.
Тамақ өнімдерінің қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттарының болуы
өрескел
56.
Өндіруге, қолдануға жол берілмейтін тамақ өнімдерінің болмауы
өрескел
57.
Мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізу кезінде өзара байланысты және бір инкубациялық кезеңде тіркелген үш және одан көп инфекциялық аурулар және (немесе) уланулар жағдайларының тіркелуі
өрескел
Тамақ өнімдерін өндіру объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
3.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
4.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
5.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
6.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
7.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы. Персоналдың арасында бактерия таратушылардың болмауы (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша тексеру кезінде)
өрескел
8.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
9.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
10.
Таза санитариялық арнайы киімнің болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
11.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
12.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан, ауадан (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың) , дайын өнімнен алынған шайындылардың, дезинфекциялау құралдарының, шуды, дірілді, электромагниттік сәулеленуді, жарықты зертханалық- аспаптық өлшеулер нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
13.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы.
елеулі
14.
Көзбен бақылау кезінде жәндіктердің және кеміргіштердің тіршілік іздерінің болмауы
өрескел
15.
Өнімнің (тауарлардың) оның қауіпсіздігін нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттардың (өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы декларация, сәйкестік сертификаты, ветеринариялық құжат) болуы
өрескел
16.
Тұрғын ғимараттарға кіріктірілген, кіріктіріліп жапсарлас салынған үй-жайларда желдету жүйесін жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
17.
Өндірілетін өнімге арналған стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың және (немесе) дайындаушының бекітілген техникалық құжаттамасының, оның ішінде дайындаушы белгілеген жарамдылық мерзімдері мен тамақ өнімдерін сақтау шарттарын растау жөніндегі құжаттардың болуы және олардың сақталуын қамтамасыз ету
өрескел
18.
Объектіні, ғимараттарды, құрылыстарды, объектілердің өндірістік үй-жайлары мен құрылғыларын орналастыруға, объектінің аумағын функционалдық аймақтарға бөлуге қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
19.
Қуаты аз объектілерді қоспағанда, көлік үшін бөлек кірулер мен шығулардың болуы.
Өндірістік аумаққа (аумақтан) кіру (шығу) кезінде құрамында өнімді жануарлар мен құстарды сою жөніндегі объектілері бар ет, құс өңдеу объектілерінің жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдарының болуы, мақсаты бойынша пайдалану
өрескел
20.
Үй-жайлардың жиынтығына, құрамына, алаңдарына, олардың құрылысына, жабдықтарына, күтіп-ұстауға, жөндеуге, жарамдылығына, функционалдық мақсаты бойынша қолдануға қойылатын талаптарды сақтау.
Азық-түлік (тамақ) шикізаты мен тамақ өнімдерінің, ластанған және таза мүкәммалдың қарсы немесе айқас ағындарын болдырмайтын тамақ өнімдерін өндірудің технологиялық процестерінің дәйектілігі мен ағынын сақтау
елеулі
21.
Құрамында киім ілу бөлмелері, санитариялық тораптар (дәретханалар), себезгі бөлмелері, әйелдердің жеке гигиена бөлмесі, тамақ ішуге арналған үй-жай (орын) (буфет, асхана немесе тамақ ішуге арналған тамақтану пункті) бар санитариялық өткізгіш типі бойынша жабдықталған тұрмыстық үй-жайлардың болуы, жарамдылығы, жабдықтау, күтіп-ұстау бойынша сәйкестігі
өрескел
22.
Суды сақтауға арналған жинақтау резервуарларының болуы (егер өндірістік процесте қарастырылған болса)
елеусіз
23.
Ауыз су және техникалық су жүйелерінің ерекше белгілерінің болуы (объектілерде ауыз суға арналмаған суды техникалық мақсаттар үшін пайдалану кезінде)
елеулі
24.
Өндірістік үй-жайларда тазалауға арналған жуу крандардың, су төгетін жолдардың және ағынды суды жинауға арналған торлардың болуы
елеусіз
25.
Өндіріске шикізатты дайындау, тамақ өнімдерінің ластануын және бұзылуын болдырмау үшін жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы
елеулі
26.
Үй-жайлардың ішін әрлеудің сәйкестігі, жабдықта, төбелерде, қабырғаларда және едендерде ақаулардың және зең саңырауқұлақтарымен зақымдану белгілерінің және конденсаттың болмауы
елеулі
27.
Бактерицидті сәулелендіргіштердің болуы және жарамдылығы (егер өндіріс процесінде көзделсе), мақсатына сай пайдалану. Оларды орнату (орналастыру) кезінде пайдалану жөніндегі нұсқаулықты, өңдеу режимі мен бактерицидті сәулелендіргіштерді пайдалану кезінде жұмыс уақытын есепке алу қағидаларын сақтау
елеулі
28.
Шикізаттың, дайын өнімнің кірісті бақылауының болуы
елеулі
29.
Алкоголь өнімдерін мыналарға құюға тыйым салу:

1) в жестяную упаковку (кроме пива, пивного напитка и слабоградусного ликероводочного изделия с крепостью менее двенадцати процентов) и полимерную (пластиковую) упаковку (за исключением розлива пива и пивного напитка);
2) в комбинированную полимерную упаковку, в том числе в картонную упаковку с полиэтиленовым покрытием и в фольгированный полиэтиленовый пакет, помещенный в картонную коробку
грубое
30.
Наличие раковин (умывальников) для мытья рук персонала с подводом горячей и холодной воды, оснащенные смесителями, конструкцией, исключающей повторное загрязнение рук после мытья, устройствами и средствами для мытья и обеззараживания рук (в зависимости от технологии производства, по эпидемиологическим показаниям, на период введения ограничительных мероприятий), вытирания и (или) сушки рук в каждом производственном помещении, санузле, бытовом помещении
грубое
31.
Наличие специально отведенного места (помещения), закрытых емкостей для сбора и хранения неисправных, ртутьсодержащих ламп. Отсутствие вышедших из строя газоразрядных ламп и измерительных приборов с ртутным наполнителем. Наличие документов, подтверждающих их вывоз, прием для утилизации специализированными организациями
значительное
32.
Наличие термограммы цикла пастеризации молочной продукции и стерилизации рыбной продукции в течении одного года
значительное
33.
Соблюдение требований к подготовке, обработке, разбиванию яиц, получению яичной массы и пастеризации, сушке, переработке, замораживанию яичной массы, яичного меланжа (при применении в процессе производства)
значительное
34.
Соблюдение требований к санитарной обработке технологического оборудования, трубопроводов, мебели, посуды, инвентаря, упаковки (тары), транспортных средств, контейнеров и емкостей, используемых в процессе производства
значительное
35.
Указание даты посола каждой партии готовых полуфабрикатов из мясной продукции
значительное
36.
Наличие, исправность, использование по назначению контрольно-измерительных приборов для измерения температуры, относительной влажности воздуха (оборудования, аппаратов и инвентаря, требующие контроля параметров технологического процесса производства пищевой продукции, в складских помещениях и холодильных камерах)
незначительное
37.
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к условиям производства:

1) қаңылтыр қаптамаға (беріктігі он екі пайыздан төмен сырадан, сыра сусынынан және градусы аз ликер-арақ өнімдерінен басқа) және полимерлі (пластикалық) қаптамаға (сыра мен сыра сусындарын құюдан басқа);
2) аралас полимерлі қаптамаға, оның ішінде полиэтилен жабыны бар картон қаптамаға және картон қорапқа салынған фольгамен оралған полиэтилен пакетке
өрескел
30.
Әрбір өндірістік үй-жайда, санитариялық торапта, тұрмыстық үй-жайларда араластырғыштармен, жуғаннан кейін қолдың қайта ластануын болдырмайтын конструкциямен, қолды жууға және зарарсыздандыруға, қолды сүртуге және (немесе) кептіруге арналған құрылғылармен және құралдармен (өндіріс технологиясына байланысты, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша, шектеу шараларын енгізу кезеңінде) жарақталған, ыстық және салқын су келтірілген персоналдың қолын жууға арналған раковиналардың (қол жуғыштардың) болуы
өрескел
31.
Құрамында сынап бар жарамсыз шамдарды жинау және сақтау үшін арнайы бөлінген орынның (үй-жайлар), жинау үшін жабық ыдыстардың болуы. Сынап толтырғышы бар істен шыққан газ разрядты шамдар мен өлшеу құралдарының болмауы. Олардың шығарылуын, мамандандырылған ұйымдардың кәдеге жаратуға қабылдағанын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
32.
Бір жыл ішінде сүт өнімін пастерлеу және балық өнімін стерилдеу циклі термограммасының болуы
елеулі
33.
Жұмыртқаларды дайындау, өңдеу, жару, жұмыртқа массасын алу және пастерлеу, жұмыртқа массасын, жұмыртқа меланжын кептіру, өңдеу, мұздату (өндіріс процесінде пайдаланған кезде) талаптарын сақтау
елеулі
34.
Өндіріс процесінде қолданылатын технологиялық жабдықтарды, құбырларды, жиһаздарды, ыдыстарды, мүкәммалды, қаптамаларды (ыдыстарды), көлік құралдарын, контейнерлерді және сыйымдылықтарды санитариялық өңдеуге қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
35.
Ет өнімінен жасалған дайын жартылай фабрикаттардың әрбір партиясын тұздау күнін көрсету
елеулі
36.
Температураны, ауаның салыстырмалы ылғалдылығын өлшеуге арналған бақылау-өлшеу құралдарының болуы, жарамдылығы, мақсатты қолданылуы (қоймалардағы және тоңазытқыштардағы тамақ өнімдерін өндірудің технологиялық процесінің параметрлерін бақылауды қажет ететін жабдықтар, аппараттар және мүкәммалдар)
елеусіз
37.
Өндірістік жағдайларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау:

1) температурных режимов, продолжительности технологических процессов и особых условий производства, хранения, реализации, транспортировки, соблюдение сроков годности пищевой продукции;
2) специализированной пищевой продукции для детского питания (для детей первого года жизни, детей от 0 до 3 лет, от 1 года до 3 лет, дошкольного и школьного возраста): наличие и ведение производства в специализированных производственных объектах, или в специализированных цехах, или на специализированных технологических линиях, или на технологическом оборудовании по производству пищевой продукции общего назначения в начале смены или в отдельную смену после его мойки и дезинфекции (в зависимости от назначения продукции для определенного возраста детей);
3) обогащенной (фортифицированной) продукции;
4) консервов
значительное
38.
Наличие документов, подтверждающих отзыв, утилизацию или уничтожение продукции, подлежащей отзыву, утилизации или уничтожению (в том числе акт уничтожения)
грубое
39.
Отсутствие у работников гнойничковых заболеваний кожи, нагноившихся порезов, ожогов, ссадин
грубое
40.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, СИЗ, соблюдение условий их хранения и применения по назначению. Соблюдение организации и проведения стирки и дезинфекции специальной одежды
незначительное
41.
Наличие пломбировки на оборудовании, используемые в ходе технологического процесса и маркировки
незначительное
42.
Соблюдение персоналом личной и производственной гигиены
значительное
43.
Недопущение пищевой продукции к выпуску в обращение, к производству, применению:
- с неустановленными или истекшими сроками годности;
- не имеет ветеринарных идентификационных знаков (клеймо для мяса в тушах, полутушах, четвертинках, продуктов убоя животных, для которых законодательством предусматривается подобная идентификация);
- пшеничной муки высшего или первого сорта необогащенной (нефортифицированной) железосодержащими витаминами, минералами и другими веществами;
- нейодированной соли, за исключением продукции, включенной в Перечень отдельных видов пищевой продукции, в производстве которой используется нейодированная соль;
- является продукцией, в отношении которой одним из государств – членов Евразийского экономического союза введены временные санитарные меры
грубое
44.
Наличие товаросопроводительных документов, обеспечивающих прослеживаемость пищевой продукции
грубое
45.
Соответствие результатов лабораторных исследований сырья и пищевой продукции (микробиологические, паразитологические, санитарно-химические, радиологические)
грубое
46.
Соблюдение требований к обогащению (фортификации) пищевой продукции, соответствие методов обогащения (фортификации) пищевых продуктов и используемых в процессе обогащения (фортификации) материалов и изделий требованиям нормативных документов по стандартизации и (или) утвержденной технической документации изготовителя на производимую продукцию
грубое
47.
Соблюдение требований к организации и проведению производственного контроля и его выполнение:

1) температуралық режимдерді, технологиялық процестердің ұзақтығын, өндіру, сақтау, өткізу, тасымалдаудың ерекше шарттарын, тамақ өнімдерінің жарамдылық мерзімін сақтау;
2) балалар тағамына арналған мамандандырылған тамақ өнімдерін өндіру (өмірдің бірінші жылындағы балаларға, 0 жастан 3 жасқа дейінгі балаларға, 1 жастан 3 жасқа дейінгі, мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балаларға): мамандандырылған өндіріс объектілерінде немесе мамандандырылған цехтарда немесе мамандандырылған технологиялық желілерде немесе жалпы мақсаттағы тамақ өнімдерін өндіруге арналған технологиялық жабдықта ауысым басында немесе бөлек ауысымда оны жуғаннан және дезинфекциялаудан кейін өндірістің болуы және жүргізілуі (балалардың белгілі бір жасына арналған өнімнің мақсатына байланысты);
3) байытылған (фортификацияланған) өнімдер;
4) консервілер
елеулі
38.
кері қайтарып алуға, кәдеге жаратуға немесе жоюға жататын өнімді кері қайтарып алуды, кәдеге жаратуды немесе жоюды растайтын құжаттардың (оның ішінде жою актісі) болуы
өрескел
39.
Жұмыскерлерде терінің іріңді ауруларының, іріңдеген кесілген жерлердің, күйіктердің, жаралардың болмауы
өрескел
40.
Таза санитариялық арнайы киiмнiң, ЖҚҚ-ның болуы, толықтығы, қолданылуы, оларды сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарының сақталуы. Арнайы киімді жуу және дезинфекциялауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін сақтау
елеусіз
41.
Технологиялық процесс және таңбалау кезінде қолданылатын жабдықта пломбаның болуы
елеусіз
42.
Персоналдың жеке және өндірістік гигиенаны сақтауы
елеулі
43.
Мынадай тамақ өнімдерін айналысқа шығаруға, өндіруге, қолдануға жол берілмейді:
- жарамдылық мерзімі белгіленбеген немесе мерзімі өткен;
- ветеринариялық сәйкестендіру белгілері жоқ (заңнамада осындай сәйкестендіру көзделетін ұшалардағы, жартылай ұшалардағы, төрттіктердегі етке, жануарларды сою өнімдеріне арналған таңба);
- жоғары немесе бірінші дәрежелі темір бар дәрумендермен, минералдармен және басқа да заттармен байытылмаған (фортификацияланбаған) бидай ұны;
- өндірісінде йодталмаған тұз пайдаланылатын тамақ өнімдерінің жекелеген түрлерінің тізбесіне енгізілген өнімді қоспағанда, йодталмаған тұз;
- Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірі уақытша санитариялық шаралар енгізген өнім
өрескел
44.
Тамақ өнімдерінің қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттарының болуы
өрескел
45.
Шикізат пен тамақ өнімдерін зертханалық зерттеу нәтижелерінің сәйкестігі (микробиологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, радиологиялық)
өрескел
46.
Тамақ өнімдерін байытуға (фортификациялауға) қойылатын талаптарды сақтау, тамақ өнімдерін байыту (фортификациялау) әдістерінің және байыту (фортификациялау) процесінде пайдаланылатын материалдар мен бұйымдардың стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың және (немесе) өндірілетін өнімге дайындаушының бекітілген техникалық құжаттамасының талаптарына сәйкестігі
өрескел
47.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру мен жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау және оны жүзеге асыру:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
21.
Наличие документов об оценке соответствия продукции (товаров) требованиям документов нормирования, подтверждающих ее безопасность (свидетельство о государственной регистрации продукции, декларация о соответствии, сертификат соответствия, ветеринарный документ)
грубое
22.
Наличие и соответствие маркировки продукции (товаров) документам нормирования
грубое
23.
Соблюдение требований по оборудованию системы вентиляции во встроенных, встроенно-пристроенных к жилым зданиям помещениях
грубое
24.
Оснащение складскими помещениями для хранения и подготовки продукции (товаров) к реализации, помещениями для хранения упаковки и вспомогательных материалов, оборудованные полками, стеллажами, подтоварниками и контейнерами, изготовленных из материалов, обеспечивающих их чистку, мойку и дезинфекцию, и соблюдение условий хранения
значительное
25.
Оснащение торговым и холодильным оборудованием в соответствии с видом, типом, специализацией, ассортиментом продукции (товаров) и мощностью объекта
значительное
26.
Наличие холодильного оборудования для раздельного хранения для раздельного хранения сырья, готовой пищевой продукции. Отсутствие в холодильном оборудовании на потолках, стенах, полах, дверях, упаковках с пищевой продукцией снега и льда (наледи), плесени
значительное
27.
Соблюдение сроков годности продукции (товаров), установленных ее изготовителем, в том числе специализированной пищевой продукции в соответствии с документами нормирования, документами по стандартизации и (или) технической документацией изготовителя
грубое
28.
Соблюдение условий хранения и транспортировки продукции (товаров), установленных ее изготовителем, в том числе специализированной пищевой продукции в соответствии с документами нормирования, документами по стандартизации и (или) технической документацией изготовителя
грубое
29.
Соответствие результатов лабораторных исследований сырья, продукции (товаров) требованиям документов нормирования по показателям безопасности (радиологические, токсикологические, химические, микробиологические), за исключением готовых блюд
грубое
30.
Наличие специально выделенных и оборудованных мест для хранения и реализации специализированной пищевой продукции с указанием информации для потребителя
значительное
31.
Наличие и исправность контрольно-измерительных приборов для измерения температуры, относительной влажности воздуха в складских помещениях, торговых залах, хранилищах пищевой продукции, в торговом, холодильном оборудовании, холодильных камерах, в том числе при хранении и реализации специализированной пищевой продукции
значительное
32.
Соблюдение товарного соседства пищевой продукции
значительное
33.
Наличие и использование по назначению маркированного торгового инвентаря при расфасовке и отпуске пищевой продукции
значительное
34.
Соблюдение требований к очистке, мойке и дезинфекции торгового и холодильного оборудования, торговых автоматов, торгового инвентаря
значительное
35.
Отсутствие на объекте торговли пищевой продукции, которая:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
21.
Өнімнің (тауарлардың) оның қауіпсіздігін нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттардың болуы (өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы декларация, сәйкестік сертификаты, ветеринариялық құжат)
өрескел
22.
Өнімнің (тауарлардың) таңбалануының болуы және нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
23.
Тұрғын ғимараттарға кіріктірілген, кіріктіріліп жапсарлас салынған үй-жайларда желдету жүйесін жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
24.
Өнімді (тауарларды) сақтауға және сатуға дайындауға арналған қойма үй-жайларымен, тазалауды, жууды және дезинфекциялауды қамтамасыз ететін материалдардан жасалған сөрелермен, стеллаждармен, тауар қойғыштармен және контейнерлермен жабдықталған қаптаманы және қосалқы материалдарды сақтауға арналған үй-жайлармен жарақтандыру және сақтау шартарын сақтау
елеулі
25.
Өнімнің (тауарлардың) түріне, мамандануына, ассортиментіне және объектінің қуатына сәйкес сауда және тоңазыту жабдығымен жарақтандыру
елеулі
26.
Шикізатты, дайын өнімді бөлек сақтауға арналған тоңазытқыш жабдықтың болуы. Төбелерде, қабырғаларда, едендерде, есіктерде тамақ өнімдері бар қаптамаларда қар мен мұздың (мұз), зеңнің болмауы
елеулі
27.
Нормалау құжаттарына, стандарттау жөніндегі құжаттарға және (немесе) дайындаушының техникалық құжаттамасына сәйкес оны дайындаушы белгілеген өнімнің (тауарлардың), оның ішінде мамандандырылған тамақ өнімдерінің жарамдылық мерзімдерін сақтау
өрескел
28.
Нормалау құжаттарына, стандарттау жөніндегі құжаттарға және (немесе) дайындаушының техникалық құжаттамасына сәйкес өнімді (тауарларды), оның ішінде мамандандырылған тамақ өнімдерін дайындаушы белгілеген сақтау және тасымалдау шарттарын сақтау
өрескел
29.
Дайын өнімдерді қоспағанда, шикізатты, өнімдерді (тауарларды) зертханалық зерттеу нәтижелерінің қауіпсіздік көрсеткіштері (радиологиялық, токсикологиялық, химиялық, микробиологиялық) бойынша нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігі
өрескел
30.
Тұтынушыға арналған ақпаратты көрсете отырып, мамандандырылған тамақ өнімдерін сақтау және өткізу үшін арнайы бөлінген және жабдықталған орындардың болуы
елеулі
31.
Қойма үй-жайларында, сауда залдарында, тамақ өнімдері қоймаларында, сауда, тоңазыту жабдығында, тоңазытқыш камераларында, оның ішінде мамандандырылған тамақ өнімдерін сақтау және өткізу кезінде температураны, ауаның салыстырмалы ылғалдылығын өлшеуге арналған бақылау-өлшеу аспаптарының болуы және жарамдылығы
елеулі
32.
Тамақ өнімдерінің тауар көршілестігінің сақталуы
елеулі
33.
Тамақ өнімдерін өлшеп-орау және босату кезінде таңбаланған сауда мүкәммалының болуы және мақсаты бойынша пайдаланылуы
елеулі
34.
Сауда және тоңазыту жабдығын, сауда автоматтарын, сауда мүкәммалдарын тазалау, жуу және дезинфекциялау талаптарын сақтау
елеулі
35.
Сауда объектісінде мынадай тамақ өнімдерінің болмауы:

1) имеет явные признаки недоброкачественности (порча, разложение, загрязнение);
2) не имеет маркировки, содержащей сведения о сроках годности, указания в составе пищевой продукции компонентов, употребление которых может вызвать аллергические реакции или противопоказано при отдельных видах заболеваний, предупреждающих надписи о содержании источника фенилаланина, красителя (красителей), который (которые) может (могут) оказывать отрицательное влияние на активность и внимание детей;
3) является пищевой продукцией непромышленного (домашнего) изготовления, подвергшейся тепловой и (или) иной обработке;
4) является продукцией, в отношении которой одним из государств – членов Евразийского экономического союза введены временные санитарные меры
грубое
36.
Наличие товаросопроводительных документов, обеспечивающих прослеживаемость пищевой продукции
грубое
37.
Отсутствие на объекте торговли пищевой продукции, которая:

1) сапасыздықтың айқын белгілері (бүлінген, бұзылған, ластанған) бар;
2) жарамдылық мерзімдері туралы мәліметтерді қамтитын таңбалауы жоқ, тамақ өнімдерінің құрамында қолдану аллергиялық реакциялар тудыруы мүмкін немесе аурулардың жекелеген түрлері кезінде қарсы көрсетілімдері бар компоненттер көрсетілмеген, балалардың белсенділігі мен назарына теріс әсер етуі мүмкін фенилаланин көзінің, бояғыштың (бояғыштардың) болуы туралы ескертетін жазбаның болмауы;
3) жылумен және (немесе) өзге де өңдеуден өткен өнеркәсіптік емес (үйде) дайындалған тамақ өнімі болып табылады;
4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірі уақытша санитариялық шаралар енгізген өнім болып табылады
өрескел
36.
Тамақ өнімдерінің қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттарының болуы
өрескел
37.
Сауда объектісінде мынадай:

1) в упаковке, не предназначенной для контакта с пищевой продукцией;
2) условия хранения которой не соответствуют указанным в маркировке и (или) товаросопроводительных документов, температурно-влажностным режимам ее хранения
грубое
38.
Соблюдение требований к изготовлению и условиям реализации пищевой продукции в автоматах, использованию сырья в соответствии с технической документацией изготовителя (технологической инструкцией, рецептурой)
грубое
39.
Соблюдение требований к производству (изготовлению), хранению и транспортировке, и реализации полуфабрикатов быстрого приготовления в торговых автоматах в соответствии с условиями перевозки (транспортирования) и (или) хранения пищевой продукции, согласно документов нормирования. Хранение, изготовление и реализация пищевой продукции посредством автомата осуществляется в соответствии с технической документацией (технологической инструкцией, рецептурой) изготовителя такой продукции. Использование в торговых автоматах соответствующих контрольных приборов, одноразовой посуды
грубое
40.
Наличие маркировочного ярлыка (этикетки) упаковки продукции с указанием даты изготовления, срока годности, условий хранения и вида продукции и сохранение его до окончания сроков годности, до полной ее реализации
грубое
41.
Наличие, соответствие набора и оборудования санитарно-бытовых помещений (в том числе гардеробные, комната персонала, пункт питания (помещение) для приема пищи, обогреваемое помещение для обслуживающего персонала) в зависимости от вида, типа, категории, специализации и численности персонала объекта
незначительное
42.
Наличие, достаточность и исправность санитарных узлов (туалетов), раковин (умывальниками) для мытья рук с подводкой горячей и холодной воды, оснащенных смесителями, устройствами и средствами для мытья и сушки рук
значительное
43.
Соблюдение запрета приема пищи непосредственно на рабочем месте, в производственных помещениях и местах (помещениях), не отведенных для этих целей
незначительное
44.
Соблюдение требований к организации и проведению производственного контроля и его выполнение:

1) тамақ өнімдерімен жанасуға арналмаған қаптамадағы;
2) сақтау шарттары таңбалауда және (немесе) тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілгенге, оны сақтаудың температуралық-ылғалдылық режимдеріне сәйкес келмейтін тамақ өнімдерінің болмауы
өрескел
38.
Дайындаушының техникалық құжаттамасына (технологиялық нұсқаулыққа, рецептураға) сәйкес автоматтарда тамақ өнімдерін дайындауға және өткізу шарттарына, шикізатты пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
39.
Нормалау құжаттарына сәйкес тамақ өнімдерін тасымалдау (тасымалдау кезінде) және (немесе) сақтау шарттарына сәйкес сауда автоматтарында тез дайындалатын жартылай фабрикаттарды өндіруге (дайындауға), сақтауға және тасымалдауға және өткізуге қойылатын талаптарды сақтау. Автомат арқылы тамақ өнімдерін сақтау, дайындау және өткізу осындай өнімді дайындаушының техникалық құжаттамасына (технологиялық нұсқаулығына, рецептурасына) сәйкес жүзеге асырылады. Сауда автоматтарында тиісті бақылау аспаптарын, бір реттік ыдыстарды пайдалану
өрескел
40.
Өнімнің жасалған күнін, жарамдылық мерзімін, сақтау шарттары мен түрін көрсете отырып, өнімнің қаптамасының таңбалау белігісінің (жапсырмасының) болуы және оны толық сатылғанға дейін жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін сақтау
өрескел
41.
Объект персоналының түріне, типіне, санатына, мамандануына және санына байланысты санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың (оның ішінде киім-кешек бөлмелері, персонал бөлмесі, тамақ ішуге арналған тамақтану пункті (үй-жай), қызмет көрсетуші персоналға арналған жылытылатын үй-жай) болуы және жиынтығының сәйкестігі
елеусіз
42.
Санитариялық тораптардың (дәретханалардың), араластырғыштармен, қолды жууға және кептіруге арналған құрылғылармен және құралдармен жарақталған, ыстық және салқын су келтірілген қол жууға арналған раковиналардың (қол жуғыштардың) болуы
елеулі
43.
Тікелей жұмыс орнында, өндірістік үй-жайларда және осы мақсаттар үшін бөлінбеген орындарда (үй-жайларда) тамақ ішуге тыйым салуды сақтау
елеусіз
44.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру мен жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау және оны орындау:

1) наличие программы производственного контроля (или внедрение системы ХАССП);
2) наличие, ведение и хранение документов, подтверждающих осуществление производственного контроля, включая учетную документацию на бумажных и (или) электронных носителях информации (в том числе по контролю за температурно-влажностным режимом хранения и транспортирования пищевой продукции)
значительное
45.
Наличие документов, подтверждающих отзыв, утилизацию или уничтожение продукции (товаров), подлежащей отзыву, утилизации или уничтожению (в том числе акт уничтожения)
значительное
46.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации транспортных средств и транспортного оборудования, использованию предназначенного для перевозки пищевой продукции, требований к условиям перевозки грузов, продукции (товаров)
незначительное
47.
Соответствие упаковки документам нормирования
грубое
48.
Соблюдение персоналом правил личной и производственной гигиены.
Работниками, занятыми расфасовкой и упаковкой пищевой продукции, в помещениях предпродажной подготовки, торговых мест отделов реализации кулинарной продукции, не допускается ношение ювелирных украшений: кольца, серьги; часы, бьющиеся предметы; маникюр; вносить и хранить мелкие стеклянные и металлические предметы (кроме технологического инвентаря); застегивать специальную одежду булавками, иголками и хранить в карманах халатов предметы личного обихода, личные лекарственные средства; входить без специальной одежды в производственные (при наличии) и торговые помещения, надевать на нее верхнюю личную одежду; находиться посторонним лицам в производственных (при наличии) и складских помещениях; принимать пищу и курить непосредственно на рабочих местах.
Персонал, занятый ремонтными работами торгового и холодильного оборудования обеспечивается специальной одеждой, инструменты переносятся в специальных закрытых ящиках с ручками, для предотвращения попадания чужеродных веществ в пищевую продукцию
значительное
Для организации и транспортных средств (железнодорожные, водные, воздушные) осуществляющие перевозку пассажиров; организации и транспортные средства (железнодорожные, автомобильные, водные и воздушные) осуществляющие транспортировку источников ионизирующего излучения, опасных химических и токсических грузов
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/ уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие и исправность систем холодного и горячего водоснабжения, отопления, вентиляции, кондиционирования, освещения, санитарно-технического оборудования
грубое
3.
Соответствие результатов лабораторных исследований проб воды системы водоснабжения транспорта для перевозки пассажиров (микробиология, паразитология) документам нормирования
грубое
4.
Соответствие результатов лабораторных исследований: проб (смывов) объектов окружающей среды, дезинфицирующих средств документам нормирования
грубое
5.
Соответствие концентрации вредных веществ в воздухе рабочей зоны, закрытых помещений документам нормирования
грубое
6.
Соответствие результатов лабораторно-инструментальных исследований: шума, вибрации, инфразвука, электромагнитных излучений, документам нормирования
грубое
7.
Соответствие параметров микроклимата документам нормирования
значительное
8.
Соответствие естественной и искусственной освещенности документам нормирования
значительное
9.
Наличие актов выполненных работ, подтверждающих проведение промывки и дезинфекции системы водоснабжения, водоотведения при ремонтах, по эпидемиологическим показаниям
значительное
10.
Соответствие требованиям норм запыленности подаваемого воздуха, содержания двуокиси углерода и замены вентиляционных фильтров
значительное
11.
Обеспеченность постельными принадлежностями (матрац и подушка с чехлами, одеяло по сезону (простыня, пододеяльник, наволочка закрытого типа и полотенце), соблюдение кратности камерной и дезинфекционной обработки, химической чистки
значительное
12.
Наличие мест для раздельного хранения чистого и использованного постельного белья
незначительное
13.
Наличие противоэпидемической укладки, универсального профилактического комплекта, медицинской носилки на случай обнаружения больного или подозрительного на заражения особо опасными и карантинными заболеваниями
незначительное
14.
Наличие на транспортной таре знака опасности (маркировки). Соблюдение требований, предъявляемых к конструкции, свойствам изготовления, очистке, обезвреживанию, обеззараживанию
незначительное
15.
Наличие аварийной карточки, сертификата соответствия, удостоверяющий безопасность перевозки
значительное
16.
Обеспеченность специальными контейнерами (емкостями, цистернами, металлической посудой (баки, биксы) тарами, упаковками для перевозки опасных грузов
незначительное
17.
Обеспеченность съемным инвентарем, средствами гигиены, укомплектованными медицинскими аптечками, промаркированным комплектом уборочного инвентаря, наличие в доступном месте вывешенного графика проведения уборки помещений вагона в пути следования
значительное
18.
Соблюдение требований к отделке помещений и поверхностей. Соблюдение кратности проведения уборки в (помещениях и туалете) в пути следования
значительное
19.
Обеспеченность дезинфицирующими, моющими и антисептическими средствами, средствами личной гигиены (жидкое мыло, антисептики, туалетная бумага)
незначительно
20.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, с соответствующей маркировкой, средств индивидуальной защиты
незначительно
21.
Наличие мусоросборника с крышкой и вложенным полиэтиленовым мешком, для сбора производственных и пищевых отходов
незначительно
22.
Наличие и ведение контроля и учета индивидуальных доз облучения членов экипажей воздушных судов документам нормирования
значительное
23.
Отсутствие насекомых, грызунов и следов их жизнедеятельности
грубое
24.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
25.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
26.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасының болуы (немесе ХАССП жүйесін енгізу);
2) қағаз және (немесе) электрондық ақпарат тасығыштарда (оның ішінде тамақ өнімдерін сақтау мен тасымалдаудың температуралық-ылғалдылық режимін бақылау бойынша) есепке алу құжаттамасын қоса алғанда, өндірістік бақылауды жүзеге асыруды растайтын құжаттардың болуы, жүргізілуі және сақталуы
елеулі
45.
Қайтарып алуға, кәдеге жаратуға немесе жоюға жататын өнімді қайтарып алуды, кәдеге жаратуды немесе жоюды растайтын құжаттардың болуы (оның ішінде жою актісі)
елеулі
46.
Көлік құралдары мен көлік жабдықтарын күтіп-ұстауға және пайдалануға, тамақ өнімдерін тасымалдауға арналған заттарды пайдалануға қойылатын талаптарды, жүктерді, өнімді (тауарларды) тасымалдау шарттарына қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
47.
Қаптаманың нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
48.
Персоналдың жеке және өндірістік гигиена қағидаларын сақтауы.
Тамақ өнімдерін өлшеп-ораумен және қаптамалаумен айналысатын объектінің жұмыскерлеріне сату алдында дайындау үй-жайларында, аспаздық өнімдерді өткізу бөлімдерінің сауда орындарында зергерлік әшекейлерді: сақиналар, сырғалар; сағаттар, сынатын заттар киюге, маникюрге; ұсақ шыны және металл заттарды (технологиялық мүкәммалдан басқа) әкелуге және сақтауға; арнайы киімді түйреуішпен, инемен түймелеуге және арнайы киімнің қалтасында тұрмыстық заттарды, дәрілік заттарды сақтауға; өндірістік және сауда үй-жайларына арнайы киімсіз кіруге, оның үстіне сырт киімін киюге; өндірістік (бар болса) және қойма үй-жайларында бөгде адамдардың болуына; тікелей жұмыс орнында тамақ ішуге және темекі шегуге жол берілмейді.
Сауда және тоңазыту жабдығын жөндеу жұмыстарымен айналысатын персонал арнайы киіммен қамтамасыз етіледі, құрал-саймандары тамақ өнімдеріне бөгде заттардың түсуін болдырмау үшін тұтқалары бар арнайы жабық жәшіктерде тасымалданады
елеулі
Жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар және көлік құралдары (теміржол, су, әуе); иондаушы сәулелену көздерін, қауіпті химиялық және уытты жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар және көлік құралдары (теміржол, автомобиль, су және әуе) үшін
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектілер үшін қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Салқын және ыстық сумен жабдықтау, жылыту, желдету, ауа баптау, жарық жүйелерінің, санитариялық-техникалық жабдықтардың болуы және жарамдылығы
өрескел
3.
Жолаушыларды тасымалдауға арналған көлікті сумен жабдықтау жүйесінің су сынамаларының зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына (микробиология, паразитология) сәйкестігі
өрескел
4.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы орта объектілері сынамаларының (шайындыларының), дезинфекциялау құралдарының нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
5.
Жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың ауасындағы зиянды заттардың шоғырлануының нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
6.
Шуды, дірілді, инфрадыбысты, элеткромагниттік сәулені зертханалық-аспаптық өлшеулер нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
7.
Микроклимат параметрлерінің қолданыстағы нормативтерге сәйкестігі
елеулі
8.
Табиғи және жасанды жарық деңгейлері өлшеулерінің қолданыстағы нормативтерге сәйкестігі
елеулі
9.
Эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша жөндеу кезінде сумен жабдықтау, суды бұру жүйелерін жууды және дезинфекциялауды растайтын орындалған жұмыстар актілерінің болуы
елеулі
10.
Берілетін ауаның шаңдану, көміртегі қос тотығының болуы және желдеткіш сүзгілерін ауыстыру нормаларының талаптарына сәйкестігі
елеулі
11.
Төсек-орын жабдықтарымен қамтамасыз етілуі (матрац және тысы бар жастық, маусым бойынша көрпе (жайма, көрпе тысы, жабық үлгідегі жастық тысы және сүлгі), камералық және дезинфекциялық өңдеу, химиялық тазалау жиілігін сақтау
елеулі
12.
Таза және пайдаланылған төсек жабдықтарын бөлек сақтауға арналған орындардың болуы
елеусіз
13.
Аса қауіпті және карантиндік ауруларды жұқтыруға күдікті немесе науқас анықталған жағдайда эпидемияға қарсы төсемнің, әмбебап профилактикалық жиынтықтың, медициналық зембілдің болуы
елеусіз
14.
Көлік ыдысында қауіптілік белгісінің (таңбасының) болуы. Конструкцияға, дайындау қасиеттеріне, тазалауға, зарарсыздандыруға, залалсыздандыруға қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
15.
Авариялық карточканың, тасымалдау қауіпсіздігін куәландыратын сәйкестік сертификатының болуы
елеулі
16.
Қауіпті жүктерді тасымалдауға арналған арнайы контейнерлермен (сыйымдылықтармен, цистерналармен, металдыл ыдыстармен (бактар, бикстер) ыдыстармен, қаптамалармен қамтамасыз етілуі
елеусіз
17.
Алынып-салынатын мүкәммалмен, гигиена құралдарымен, медициналық қобдишалармен, жинау мүкәммалының таңбаланған жиынтығымен қамтамасыз етілуі, қолжетімді жерде ілінген жол бойында вагонның үй-жайларын жинау кестесінің болуы.
елеулі
18.
Үй-жайлар мен жоғарғы беттерді әрлеуге қойылатын талаптарды сақтау. Жол бойында (үй-жайларда және дәретханада) тазалау жүргізу жиілігін сақтау
елеулі
19.
Жуу, дезинфекциялау құралдарының болуын, жеке гигиена құралдарымен (сұйық сабын, антисептиктер, дәретхана қағазы) қамтамасыз ету
елеусіз
20.
Тиісті таңбаланған арнайы санитариялық киімнің, жеке қорғаныш құралдарының жеткілікті болуы және қолданылуы
елеусіз
21.
Өндірістік және тамақ қалдықтарын жинауға арналған қақпағы және полиэтилен қабы бар арнайы қоқыс жинау жәшіктерінің болуы
елеусіз
22.
Әуе кемелері экипаждары мүшелерінің жеке сәулелену дозаларының болуы және оларды бақылау мен есепке алуды жүргізу
елеулі
23.
Жәндіктердің, кеміргіштердің және олардың тіршілік іздерінің болмауы
өрескел
24.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
25.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
26.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
20.
Соблюдение требований по потреблению табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака
значительное
21.
Соблюдение требований по проведению предварительных обязательных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц с вредными производственными факторами с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов осмотров и лабораторных исследований:
- наличие согласованного с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списка лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру;
- наличие заключительного акта и документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного периодического обязательного медицинского осмотра персонала, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
- наличие и выполнение разработанного и согласованного ежегодного плана мероприятий по оздоровлению работников, по улучшению условий труда;
- наличие медицинских справок утвержденной формы на персонал, прошедших предварительный обязательный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными и (или) опасными производственными факторами;
- наличие документов, подтверждающих своевременное направление больных на углубленное обследование и лечение в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии лиц с профессиональными заболеваниями и подозрением на них
грубое
22.
Наличие и соответствие составов помещений железнодорожных вокзалов, пассажирских зданий, автовокзалов, автостанций, аэровокзалов, морских и речных вокзалов, пассажирских павильонов
значительное
23.
Наличие плотно закрывающиеся емкости, для транспортировки и хранения, использованных ртутьсодержащих приборов и оборудования
значительное
24.
Наличие в производственном помещении и рабочих местах аптечек первой медицинской помощи, укомплектованной с набором медикаментов и перевязочных средств
незначительное
25.
Наличие санитарно-бытовых помещений, помещений для отдыха и обогрева, помещений для сушки специальной одежды и обуви, исправность санитарно-технического оборудования, душевых и санитарных узлов, комнаты для личной гигиены женщин
значительное
26.
Наличие отдельных помещений для приема, хранения и выдачи постельных принадлежностей, съемного мягкого инвентаря, оборудованные стеллажами или шкафами и соблюдение поточности технологического процесса
значительное
27.
Наличие специально отведенных и оборудованных мест, предназначенных для погрузки и выгрузки опасных грузов (взрывчатых материалов, сжатых, сжиженных и растворенных под давлением газов, самовозгорающихся веществ, легковоспламеняющихся жидкостей и твердых веществ, окисляющихся веществ, едких и коррозионных веществ, ядовитых веществ, радиоактивных материалов) и использование по назначению
значительное
28.
Наличие и исправность системы оборотного водоснабжения
грубое
Радиационно-опасные объекты
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на установленную санитарно-защитную зону и соблюдение установленного режима
грубое
3.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
4.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
5.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
6.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
7.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
8.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
9.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
10.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
11.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, средств индивидуальной защиты (далее – СИЗ). Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
12.
Соответствие результатов лабораторных исследований: воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений, атмосферного воздуха), дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров документам нормирования
грубое
13.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
14.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
15.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
значительное
16.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
20.
Темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, кальянға арналған темекіні, кальян қоспасын, темекіні қыздыруға арналған жүйелерді тұтыну жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
21.
Талап етілетін қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің өту кезеңділігін сақтай отырып, зиянды өндірістік факторларен жұмыс істейтін адамдарға алдын ала міндетті (жұмысқа орналасу кезінде) және мерзімді медициналық қарап-тексерулер жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісілген міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімінің болуы;
- қорытынды актінің және қорытынды актіге қосымшаға сәйкес адамдардың аты-жөні жазылған тізімге сәйкес персоналды жүргізілген мерзімді міндетті медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша қорытынды акті ұсынымдарының орындалуын растайтын құжаттардың болуы;
- жұмыскерлерді сауықтыру, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша әзірленген және келісілген жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы;
- алдын ала міндетті медициналық тексеруден өткен және зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылған персоналға бекітілген нысандағы медициналық анықтамалардың болуы;
- кәсіптік аурулары бар және оларға күдікті адамдарды кәсіптік патология бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға науқастарды тереңдетілген тексеруге және емдеуге уақтылы жіберуді растайтын құжаттардың болуы;
өрескел
22.
Теміржол вокзалдары, жолаушылар ғимараттары, автовокзалдар, автостанциялар, аэровокзалдар, теңіз және өзен вокзалдары, жолаушылар павильондары үй-жайлары құрамдарының болуы және олардың сәйкестігі
елеулі
23.
Құрамында сынап бар пайдаланылған аспаптар мен жабдықтарды тасымалдау мен сақтауға арналған тығыз жабылатын сыйымдылықтардың болуы
елеулі
24.
Өндірістік үй-жайда және жұмыс орындарында дәрі-дәрмектер мен таңу құралдары жиынтығымен жинақталған алғашқы медициналық көмек дәрі қобдишасының болуы
елеусіз
25.
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың, демалуға және жылытуға арналған үй-жайлардың, арнайы киім мен аяқ киімді кептіруге арналған үй-жайлардың болуы, санитариялық-техникалық жабдықтардың, себізгі және санитариялық тораптардың, әйелдердің жеке гигиенасына арналған бөлмелердің жарамдылығы
елеулі
26.
Стеллаждармен немесе шкафтармен жабдықталған төсек жабдықтарын, алмалы-салмалы жұмсақ мүкәммалды қабылдауға, сақтауға және беруге арналған жеке үй-жайлардың болуы және технологиялық процестің ағымдылығын сақтау
елеулі
27.
Қауіпті жүктерді (жарылғыш материалдар, сығылған, сұйытылған және қысыммен ерітілген газдар, өздігінен тұтанатын заттар, тез тұтанатын сұйықтықтар мен қатты заттар, тотықтырғыш заттар, күйдіргіш және коррозиялы заттар, улы заттар, радиоактивті материалдар) тиеуге және түсіруге арналған арнайы бөлінген және жабдықталған орындардың болуы және мақсаты бойынша пайдаланылуы
елеулі
28.
Айналмалы сумен жабдықтау жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
Радиациялық қауіпті объектілер
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Санитариялық қорғаныш аймағына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы және белгіленген режимді сақтау
өрескел
3.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықталған жүйелердің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
4.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
5.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
6.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
7.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
8.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
9.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
10.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
11.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының (бұдан әрі - ЖҚҚ) болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
12.
Ауаның (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың), дезинфекциялау құралдарының зертханалық зерттеулер нәтижелерінің, зертханалық-аспаптық өлшеулердің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
13.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
14.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
15.
Нормалау құжаттарымен қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
16.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
17.
Соблюдение требований по проведению предварительных обязательных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц с вредными производственными факторами с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов осмотров и лабораторных исследований:
- наличие согласованного с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списка лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру;
- наличие заключительного акта и документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного периодического обязательного медицинского осмотра персонала, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
- наличие и выполнение разработанного и согласованного ежегодного плана мероприятий по оздоровлению работников, по улучшению условий труда;
- наличие медицинских справок утвержденной формы на персонал, прошедших предварительный обязательный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными и (или) опасными производственными факторами;
- наличие документов, подтверждающих своевременное направление больных на углубленное обследование и лечение в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии лиц с профессиональными заболеваниями и подозрением на них
грубое
18.
Соблюдение требований к порядку расследования несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью (случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления):
1) сообщение о факте несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью (случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления));
2) наличие документов, подтверждающих проведение расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления);
3) наличие плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях, разработанного на основании акта о несчастном случае на производстве
значительное
19.
Наличие нового санитарно-эпидемиологического заключения при изменении условий обращении с источниками ионизирующего излучения (далее – ИИИ) на рабочем месте (вида и характеристик ИИИ или вида и характера работы) и организации временного хранилища ИИИ
грубое
20.
Соответствие размещения объекта, осуществляющего работы с ИИИ
грубое
21.
Осуществление работы с ИИИ только в помещениях и территориях, указанных в санитарно-эпидемиологическом заключении
грубое
22.
Наличие на дверях каждого помещения указателей о его назначении, классе проводимых работ с открытыми источниками излучений, знак радиационной опасности
значительное
23.
Наличие знака радиационной опасности на оборудовании, контейнерах, упаковке, аппаратах, передвижных установках, транспортных средствах, содержащих источники излучения
значительное
24.
Строительство, реконструкция и капитальный ремонт объектов осуществляется по проектной документации, прошедшей санитарно-эпидемиологическую экспертизу
значительное
25.
Наличие и соответствие документов, регламентирующих порядок обращения с ИИИ и соблюдение радиационной безопасности:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
17.
Талап етілетін қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің өту кезеңділігін сақтай отырып, зиянды өндірістік факторларен жұмыс істейтін адамдарға алдын ала міндетті (жұмысқа орналасу кезінде) және мерзімді медициналық қарап-тексерулер жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісілген міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімінің болуы;
- қорытынды актінің және қорытынды актіге қосымшаға сәйкес адамдардың аты-жөні жазылған тізімге сәйкес персоналды жүргізілген мерзімді міндетті медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша қорытынды акті ұсынымдарының орындалуын растайтын құжаттардың болуы;
- жұмыскерлерді сауықтыру, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша әзірленген және келісілген жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы;
- алдын ала міндетті медициналық тексеруден өткен және зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылған персоналға бекітілген нысандағы медициналық анықтамалардың болуы;
- кәсіптік аурулары бар және оларға күдікті адамдарды кәсіптік патология бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға науқастарды тереңдетілген тексеруге және емдеуге уақтылы жіберуді растайтын құжаттардың болуы;
өрескел
18.
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны (жіті немесе созылмалы кәсіптік ауру (улану) жағдайын) тергеп-тексеру тәртібіне қойылатын талаптарды сақтау:
1) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға фактісі (жіті немесе созылмалы кәсіптік ауру (улану) жағдайы) туралы хабарлау);
2) жіті немесе созылмалы кәсіптік аурудың (уланудың) әрбір жағдайына тексеру жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы;
3) өндірістегі жазатайым оқиға туралы актінің негізінде әзірленген кәсіптік аурулардың (уланулардың) алдын алу және еңбек жағдайлары мен санитариялық-сауықтыру іс-шараларын жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы
елеулі
19.
Жұмыс орнында иондаушы сәулелендіру көздерімен (бұдан әрі – ИСК) жұмыс істеу жағдайлары (ИСК-нің түрі мен сипаттамалары немесе жұмыстың түрі мен сипаты) және ИСК-нің уақытша сақтау орнын ұйымдастыру өзгерген кезде жаңа санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
өрескел
20.
ИСК-мен жұмысты жүзеге асыратын объектінің орналастырылуының сәйкестігі
өрескел
21.
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда көрсетілген үй-жайлар мен аумақтарда ғана ИСК-мен жұмысты жүзеге асыру
өрескел
22.
Әрбір үй-жайдың есіктерінің жанында оның мақсаты, ашық сәулелену көздерімен жүргізілетін жұмыстар сыныбы туралы көрсеткіштердің, радиациялық қауіптілік белгісінің болуы
елеулі
23.
Жабдықта, контейнерлерде, қаптамада, аппараттарда, жылжымалы қондырғыларда, сәулелену көздері бар көлік құралдарында радиациялық қауіптілік белгісінің болуы
елеулі
24.
Объектілерді салу, реконструкциялау және күрделі жөндеу санитариялық-эпидемиологиялық сараптамадан өткен жобалау құжаттамасы бойынша жүзеге асырылады
елеулі
25.
ИСК-мен жұмыс істеу тәртібін және радиациялық қауіпсіздікті сақтауды регламенттейтін құжаттардың болуы және сәйкестігі:

1) утвержденного плана мероприятий по защите работников (персонала) и населения от радиационной аварии и ее последствий (для радиационных объектов I, II категории и ядерных установок);
2) наличие и соответствие утвержденного перечня лиц, относящихся к персоналу группы "А" и "Б", прохождение их обучения и инструктажа (протокол, журнал);
3) наличие приказа руководителя о назначении, ответственного за обеспечение радиационной безопасности, учета и хранения ИИИ, за организацию сбора, хранения и сдачу радиоактивных отходов, радиационный контроль;
4) наличие и ведение радиационно-гигиенического паспорта радиационного объекта, своевременное предоставление в установленные сроки в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) создание комиссии по проверке знаний персонала в области обеспечения радиационной безопасности;
6) наличие и ведение учета и регистрации индивидуальных доз персонала и пациентов;
7) наличие расчета радиационной защиты с учетом особенностей и условий выполняемых работ с ИИИ;
8) наличие и выполнение утвержденной программы производственного контроля с учетом особенностей и условий выполняемых работ с ИИИ
грубое
26.
Наличие средств для оповещения населения и персонала при радиационной аварии
значительное
27.
Соответствие контрольных уровней радиационных факторов на объекте и санитарно-защитной зоне документам нормирования
грубое
28.
Соблюдение требований к санитарно-защитной зоне (далее – СЗЗ) и зоны наблюдения (далее – ЗН) в зависимости от категории, класса работ:
1) отсутствие размещения неразрешенных объектов на территории СЗЗ;
2) проведение благоустройства и озеленения на территории СЗЗ;
3) обеспечение защитных мероприятий в зоне наблюдения на случай аварийного выброса радиоактивных веществ;
4) установление (предварительной, окончательной) СЗЗ, ЗН и категории потенциальной радиационной опасности
значительное
29.
Соблюдение требований к устройству и содержанию объекта, санитарно-техническому состоянию помещений и технологического оборудования:
1) соответствие классов работ с ИИИ назначению помещений;
2) соответствие внутренней отделки помещений;
3) наличие и соответствие технологического и вспомогательного оборудования помещений классам работ с ИИИ;
4) наличие и соответствие санитарно-технического оборудования;
5) наличие и соответствие санитарных пропускников и санитарных шлюзов
значительное
30.
Соблюдение требований к получению, учету, хранению, использованию и списанию ИИИ:

1) жұмыскерлерді (персоналды) және халықты радиациялық авариядан және оның зардаптарынан қорғау жөніндегі бекітілген іс-шаралар жоспары (I, II санаттағы радиациялық объектілер мен ядролық қондырғылар үшін);
2) "А" және "Б" тобындағы персоналға жататын адамдардың бекітілген тізбесінің болуы және сәйкестігі, олардың оқу мен нұсқамадан өтуі (хаттама, журнал);
3) радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, ИСК есепке алу мен сақтауға, радиоактивті қалдықтарды жинауды, сақтауды және тапсыруды ұйымдастыруға жауапты басшының бұйрығының болуы, радиациялық бақылау;
4) радиациялық объектінің радиациялық-гигиеналық паспортының болуы және жүргізілуі, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне белгіленген мерзімдерде уақтылы ұсынылуы;
5) радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы персоналдың білімін тексеру жөніндегі комиссия құру;
6) персонал мен пациенттердің жеке дозаларының болуы және есепке алу мен тіркеуді жүргізу;
7) ИСК-мен орындалатын жұмыстардың ерекшеліктері мен жағдайларын ескере отырып, радиациялық қорғау есебінің болуы;
8) ИСК-мен орындалатын жұмыстардың ерекшеліктері мен шарттарын ескере отырып, бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы және орындалуы
өрескел
26.
Радиациялық авария кезінде халықты және персоналды хабардар етуге арналған құралдардың болуы
елеулі
27.
Объектіде және санитариялық-қорғаныш аймағында (бұдан әрі – СҚА) радиациялық факторлардың бақылау деңгейлерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
28.
Санитариялық-қорғаныш аймағына (бұдан әрі – СҚА) және бақылау аймағына (бұдан әрі – БА) қойылатын талаптарды жұмыс санатына, сыныбына қарай сақтау:
1) СҚА аумағында шешілмеген объектілерді орналастырудың болмауы;
2) СҚА аумағында абаттандыру мен көгалдандыруды жүргізу;
3) радиоактивті заттардың авариялық шығарылуы жағдайында бақылау аймағында қорғау іс-шараларын қамтамасыз ету;
4) СҚА, БА және ықтимал радиациялық қауіптілік санатын (алдын ала, түпкілікті) белгілеу
елеулі
29.
Объектінің құрылымына және күтіп-ұстауға, үй-жайлардың және технологиялық жабдықтың санитариялық-техникалық жай-күйіне қойылатын талаптарды сақтау:
1) ИСК-мен жұмыс сыныптарының үй-жайлардың мақсатына сәйкестігі;
2) үй-жайлардың ішкі әрлеуінің сәйкестігі;
3) үй-жайлардың технологиялық және қосалқы жабдықтарының ИСК-мен жұмыс сыныптарына бар болуы және сәйкестігі;
4) санитариялық-техникалық жабдықтың болуы және олардың сәйкестігі;
5) санитариялық өткізгіштер мен санитариялық шлюздердің болуы және олардың сәйкестігі
елеулі
30.
ИСК алуға, есепке алуға, сақтауға, пайдалануға және есептен шығаруға қойылатын талаптарды сақтау:

1) наличие паспортов (сертификатов) и сопроводительных документов на ИИИ;
2) наличие и ведение приходно-расходного журнала;
3) наличие актов приема-передачи ИИИ;
4) наличие требований на выдачу радионуклидных ИИИ, акты о расходовании и списании радионуклидных ИИИ;
5) проведение инвентаризации ИИИ с оформлением акта инвентаризации;
6) наличие и соответствие отдельных помещений или специально выделенных мест для временного хранения ИИИ;

1) ИСК-де паспорттардың (сертификаттардың) және ілеспе құжаттардың болуы;
2) кіріс-шығыс журналының болуы және оны жүргізу;
3) ИСК қабылдау-тапсыру актілерінің болуы;
4) радионуклидті ИСК-ні беруге қойылатын талаптардың, радионуклидті ИСК-ні жұмсау және есептен шығару туралы актілердің болуы;
5) түгендеу актісін ресімдей отырып, ИСК-ге түгендеу жүргізу;
6) ИСК-ні уақытша сақтау үшін жекелеген үй-жайлардың немесе арнайы бөлінген орындардың болуы және олардың сәйкестігі;

7) наличие и соответствие специальных средств для транспортировки (перемещение) и хранение ИИИ;
8) соответствие условий хранения ИИИ
значительное
31.
Наличие и соответствие специальных сборников-контейнеров и емкостей для сбора твердых и жидких радиоактивных отходов (далее – РАО)
грубое
32.
Наличие и соответствие отдельных помещений и (или) специально выделенных мест для временного (долговременного) хранения (захоронения) РАО
грубое
33.
Соблюдение порядка с учетом способов их последующего хранения и (или) захоронения, агрегатного состояния, периода полураспада радионуклидов и вида излучений (альфа-, бета-, гамма-, нейтронное излучение), физических, химических и биологических характеристик РАО
грубое
34.
Наличие утвержденной схемы обращения с РАО
значительное
35.
Наличие и соответствие специальных средств для транспортировки (перемещение) РАО
значительное
36.
Наличие и ведение журнала учета РАО
значительное
37.
Своевременное (в течение 15 календарных дней) информирование территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по получению, передаче, временного хранения и вывозе ИИИ
значительное
38.
Соответствие транспортных средств для транспортировки ИИИ (РАО)
значительное
39.
Соблюдение выполнения операции с ИИИ, предусмотренные в инструкции по эксплуатации (руководства, паспортом изготовителя оборудования)
грубое
40.
Информирование территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, о случаях превышения пределов доз и контрольных уровней персонала объекта с анализом причин и оценкой эффективности мероприятий по обеспечению радиационной безопасности
значительное
41.
Информирование (немедленно) территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при радиационной аварии на объекте
грубое
42.
Наличие решения о продлении срока эксплуатации или о выводе из эксплуатации объекта и (или) ИИИ первой, второй, третьей категорий по степени радиационной опасности
грубое
43.
Наличие и соответствие проекта вывода из эксплуатации объекта и (или) ИИИ первой, второй, третьей категорий по степени радиационной опасности, за исключением объекта, использующего устройств, генерирующих ионизирующее излучение
грубое
44.
Соблюдение мероприятий по обеспечению безопасности при остановке, консервации, демонтаже, перепрофилировании, ликвидации или захоронении, а также при проведении ремонтных работ при выводе объекта и (или) ИИИ из эксплуатации
грубое
45.
Определение ожидаемых индивидуальных и коллективных доз облучения персонала и населения до вывода объекта из эксплуатации
грубое
46.
Приведение в состояние, исключающее возможность их использования в качестве ИИИ, после вывода из эксплуатации радиационных устройств (радионуклидных источников) и устройств, генерирующих ионизирующее излучение
грубое
47.
Наличие знаков радиационной опасности в местах, указателей класса проводимых работ, документации заводов-изготовителей с актами о технической исправности на защитное технологическое оборудование, на средства для хранения и транспортировки ИИИ, на средства индивидуальной и коллективной радиационной защиты
значительное
48.
Соблюдение требований по радиационной безопасности персонала:

7) ИСК-ны тасымалдауға (орнын ауыстыруға) және сақтауға арналған арнайы құралдардың болуы және олардың сәйкестігі;
8) ИСК сақтау шарттарының сәйкестігі
елеулі
31.
Қатты және сұйық радиоактивті қалдықтарды (бұдан әрі – РАҚ) жинауға арналған арнайы жинағыш-контейнерлер мен сыйымдылықтардың болуы және олардың сәйкестігі
өрескел
32.
РАҚ уақытша (ұзақ мерзімді) сақтау (көму) үшін жекелеген үй-жайлардың және (немесе) арнайы бөлінген орындардың болуы және олардың сәйкестігі
өрескел
33.
РАҚ кейіннен сақтау және (немесе) көму тәсілдерін, агрегаттық жай-күйін, радионуклидтердің жартылай ыдырау кезеңін және сәулелену түрін (альфа -, бета -, гамма -, нейтрондық сәулелену), РАҚ-ның физикалық, химиялық және биологиялық сипаттамаларын ескере отырып, тәртіпті сақтау
өрескел
34.
Бекітілген РАҚ-мен жұмыс істеу схемасының болуы
елеулі
35.
РАҚ тасымалдауға арналған арнайы құралдарының сәйкестігі
елеулі
36.
РАҚ есепке алу журналының болуы және жүргізілуі
елеулі
37.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесін ИСК алу, беру, уақытша сақтау және әкету бойынша уақтылы (күнтізбелік 15 күн ішінде) хабардар ету
елеулі
38.
ИСҚ (РАҚ) тасымалдауға арналған көліктердің сәйкестігі
елеулі
39.
Пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (басшылықта, жабдықты дайындаушының паспортында) көзделген ИСК-мен операциялардың орындалуын сақтау
өрескел
40.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесін себептерін талдай және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалай отырып, объект персоналының дозалар шегі мен бақылау деңгейлерінен асып кету жағдайлары туралы хабардар ету
елеулі
41.
Объектідегі радиациялық авария кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесін (дереу) хабардар ету
өрескел
42.
Радиациялық қауіптілік дәрежесі бойынша объектіні және (немесе) бірінші, екінші, үшінші санаттағы ИСК-ны пайдалануын ұзарту туралы шешімнің болуы
өрескел
43.
Иондаушы сәулелену шығаратын құрылғыларды пайдаланатын объектіні қоспағанда, радиациялық қауіптілік дәрежесі бойынша объектіні және (немесе) бірінші, екінші, үшінші санаттағы ИСК-ны пайдаланудан шығару жобасының болуы және сәйкестігі
өрескел
44.
Тоқтату, консервациялау, бөлшектеу, қайта бейіндеу, жою немесе көму кезінде, сондай-ақ объектіні және (немесе) ИСК-ны пайдаланудан шығару кезінде жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың сақталуын қамтамасыз ету
өрескел
45.
Объектіні пайдаланудан шығарғанға дейін персонал мен халықтың күтілетін жеке және ұжымдық сәулелену дозаларын айқындау
өрескел
46.
Радиациялық құрылғыларды (радионуклидтік көздерді) және иондаушы сәулеленуді шығаратын құрылғыларды пайдаланудан шығарғаннан кейін оларды ИСК ретінде пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын жағдайға келтіру
өрескел
47.
Орындарда радиациялық қауіптілік белгілерінің, жүргізілетін жұмыс классының сілтеуіштерінің, қорғаныш технологиялық жабдыққа, ИСК-ны сақтауға және тасымалдауға арналған құралдарға, жеке және ұжымдық радиациялық қорғаныш құралдарына техникалық жарамдылығы туралы актілерімен дайындаушы зауыттардың құжаттамасының болуы
елеулі
48.
Персоналдың радиациялық қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтауы:

1) выполнение требования по обеспечению радиационной безопасности, установленные нормативными правовыми актами, инструкциями по радиационной безопасности и должностными инструкциями;
2) наличие документов, подтверждающих специальную подготовку персонала и оценку знаний по вопросам радиационной безопасности;
3) использование средств индивидуального дозиметрического контроля и передвижных (индивидуальных) средств радиационной защиты;
4) соблюдение мер по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий;
5) информирование об обнаруженных неисправностях или авариях в работе установок, приборов и аппаратов, являющихся ИИИ, руководителя цеха, участка, лаборатории и соответствующих должностных лиц;
6) обеспечение радиационной защиты пациентов при медицинском облучении, ведение учета дозовых нагрузок на пациента при рентгенологических исследованиях;

1) нормативтік құқықтық актілерде, радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтарда және лауазымдық нұсқаулықтарда белгіленген радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды орындау;
2) персоналдың радиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша білімін бағалау және арнайы даярлығын растайтын құжаттың болуы;
3) жеке дозиметриялық бақылау құралдарын және жылжымалы (жеке) радиациялық қорғау құралдарын пайдалану;
4) персоналды және халықты радиациялық авариядан және оның салдарларынан қорғау жөніндегі шараларды сақтау;
5) ИСК болып табылатын қондырғылардың, аспаптар мен аппараттардың жұмысындағы анықталған ақаулар немесе авариялар туралы цех, учаске, зертхана басшысын және тиісті лауазымды адамдарды хабардар ету;
6) медициналық сәулелену кезінде пациенттерді радиациялық қорғауды қамтамасыз ету, рентгенологиялық зерттеулер кезінде пациентке дозалық жүктемелердің есебін жүргізу;

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
15.
Наличие документов об оценке соответствия продукции (товаров) требованиям документов нормирования, подтверждающих ее безопасность (свидетельство о государственной регистрации продукции, декларация о соответствии, сертификат соответствия, ветеринарный документ)
грубое
16.
Соблюдение требований по потреблению табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака
значительное
17.
Наличие и исправность инсинераторов (котлы-инсинераторы) или документов о передаче отходов для утилизации на внесудовые водоохранные приемные пункты
незначительное
18.
Отсутствие дефектов и признаков поражения плесневыми грибами на потолках, стенах и полах всех помещений
значительное
19.
Исправность технологического, производственного оборудования и санитарно-технических приборов
значительное
20.
Соблюдение товарного соседства при хранении, перевозке, расфасовке, реализации сырой и готовой пищевой продукции
значительное
21.
Соблюдение последовательности и поточности технологических процессов (расстановка оборудования, расположение производственных помещений)
грубое
22.
Наличие в складских помещениях, холодильных камерах стеллажей, подтоварников, поддонов для хранения пищевой продукции
значительное
23.
Наличие маркировки внутрицехового оборудования, инвентаря, (включая разделочный инвентарь), посуды, внутрицеховой многооборотной упаковки (тара), емкостей, соблюдение правил хранения и использования по назначению
значительное
24.
Наличие маркировки при отпуске готовой продукции, с указанием времени и даты выработки, срока годности, условий хранения и документов, обеспечивающих прослеживаемость продукции
значительное
25.
Наличие товаросопроводительной документации скоропортящейся пищевой и готовой продукции с указанием времени и даты изготовления, условий хранения (температура, относительная влажность воздуха) и срока годности продукции
грубое
26.
Отсутствие продовольственного сырья, пищевой продукции, готовых блюд, не допускаемых к реализации документами нормирования
грубое
27.
Наличие и исправность бактерицидных ламп в цехах для приготовления холодных блюд и кондитерских изделий
значительное
28.
Наличие средств для мытья рук, разовых полотенец или электрополотенец
незначительное
29.
Организация централизованной стирки и дезинфекции специальной одежды
незначительное
30.
Отсутствие у работников объектов питания гнойничковых заболеваний кожи, нагноившихся порезов, ожогов, ссадин
грубое
31.
Проведение осмотра и учет у работников наличия гнойничковых заболеваний кожи рук и открытых поверхностей тела (в том числе с нагноившимися порезами, ожогами, ссадинами), признаков инфекционных заболеваний, заболеваний верхних дыхательных путей
грубое
32.
Отсутствие насекомых, грызунов и следов их жизнедеятельности
грубое
Объекты производства, хранения и реализации парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
3.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
4.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
5.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
6.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
7.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
8.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
9.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
10.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, средств индивидуальной защиты (далее – СИЗ). Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
11.
Соответствие результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), дезинфицирующих средств, готовой продукции, лабораторно-инструментальных замеров документам нормирования
грубое
12.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
13.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле
значительное
14.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
значительное
15.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
15.
Өнімнің (тауарлардың) оның қауіпсіздігін нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттардың (өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы декларация, сәйкестік сертификаты, ветеринариялық құжат) болуы
өрескел
16.
Темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, кальянға арналған темекіні, кальян қоспасын, темекіні қыздыруға арналған жүйелерді тұтыну жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
17.
Инсинераторлардың (инсинератор-қазандықтардың) болуы және жарамдылығы немесе кемеден тыс су қорғау қабылдау пункттеріне кәдеге жарату үшін қалдықтарды беру туралы құжаттардың болуы
елеусіз
18.
Барлық үй-жайлардың төбелерінде, қабырғаларында және едендерінде зеңмен зақымдану белгілері мен ақауларының болмауы
елеулі
19.
Технологиялық, өндірістік жабдықтың және санитариялық-техникалық құралдардың ақаусыздығы
елеулі
20.
Шикі және дайын тамақ өнімдерін сақтау, тасымалдау, өлшеп-орау, өткізу кезінде тауар көршілестігін сақтау
елеулі
21.
Технологиялық процестердің бірізділігі мен ағымдылығын сақтауды қамтамасыз ету (жабдықты орналастыру, өндірістік үй-жайлардың орналасуы)
өрескел
22.
Қойма үй-жайларында, тоңазытқыш камераларында стеллаждардың, тауар қойғыштардың, тамақ өнімдерін сақтауға арналған тұғырықтардың болуы
елеулі
23.
Цех ішіндегі жабдықтың, мүкәммалдың (бөлшектеу мүкәммалын қоса алғанда), ыдыстың, цех ішіндегі көп айналымды қаптаманың (ыдыстың), ыдыстардың таңбалануының болуы, сақтау және мақсаты бойынша пайдалану қағидаларын сақтау
елеулі
24.
Дайын өнімді жіберу кезінде өнімнің өңдеу уақыты мен күнін, жарамдылық мерзімін, сақтау шарттары мен өнімнің қадағалануын қамтамасыз ететін құжаттарды көрсете отырып таңбалаудың болуы
елеулі
25.
Дайындалған уақыты мен күнін, сақтау шарттарын (температура, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы) және өнімнің жарамдылық мерзімін көрсете отырып, тез бұзылатын тамақ өнімдерінің тауарға ілеспе құжаттамасының болуы
өрескел
26.
Санитариялық қағидалармен сатуға рұқсат етілмейтін азық-түлік шикізатының, тамақ өнімдерінің, дайын тағамдардың болмауы
өрескел
27.
Салқын тағамдарды және кондитерлік өнімдерді дайындауға арналған цехтарда бактерицидтік шамдардың болуы және жарамдылығы
елеулі
28.
Қол жууға арналған заттардың, бір рет қолданылатын сүлгілердің немесе электр орамалдардың болуы
елеусіз
29.
Арнайы киімді орталықтандырылған жуу және дезинфекциялауды ұйымдастыру
елеусіз
30.
Тамақтану объектілерінің жұмыскерлерінде терінің іріңді ауруларының, іріңдеген кесілген жерлердің, күйіктердің, жаралардың болмауы
өрескел
31.
Жұмыскерлерде қол терісінің және дененің ашық беттерінің іріңді ауруларының (оның ішінде іріңдеген кескен жерлер, күйіктер, жаралар), инфекциялық аурулардың белгілерінің, жоғарғы тыныс жолдары ауруларының болуын қарап-тексеру және есепке алу
елеулі
32.
Жәндіктердің, кеміргіштердің және олардың тіршілік іздерінің болмауы
өрескел
Парфюмерлік-косметикалық өнімдерді және гигиена құралдарын өндіру, сақтау және өткізу объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
3.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
4.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
5.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
6.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
7.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
8.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
9.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
10.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының (бұдан әрі - ЖҚҚ) болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
11.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан, ауадан (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың), дайын өнімнен алынған шайындылардың, дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
12.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
13.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы. Көзбен бақылау кезінде жәндіктердің және кеміргіштердің тіршілік іздерінің болмауы
елеулі
14.
Нормалау құжаттарымен қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
15.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
16.
Наличие документов об оценке соответствия продукции (товаров) требованиям документов нормирования, подтверждающих ее безопасность (свидетельство о государственной регистрации продукции, декларация о соответствии, сертификат соответствия)
грубое
17.
Наличие и соответствие маркировки продукции (товаров) документам нормирования
грубое
18.
Наличие, исправность раздельных водопроводов для технической и питьевой воды и не имеющих соединений между собой
грубое
19.
Наличие окрашивания в отличительные цвета раздельных водопроводов для технической и питьевой воды
значительное
20.
Наличие, исправность системы освещения с возможностью локализации всех осколков и предотвращения их попадания в продукцию
значительное
21.
Соответствие внутренней отделки помещений (материалы, легко подвергающиеся влажной уборке и обработке дезинфицирующими средствами)
значительное
22.
Соблюдение поточности технологического процесса
грубое
23.
Наличие доступа к оборудованию для обслуживания, мытья, дезинфекции и ремонта
значительное
24.
Наличие, исправность технологического оборудования из материалов, стойких к воздействию химических веществ, температурным воздействиям
значительное
25.
Наличие, исправность ультрафиолетовых облучателей в производственных помещениях
значительное
26.
Наличие, исправность дозирующей аппаратуры для жидких вредных и (или) сильнопахнущих веществ оснащенной устройствами, предупреждающими ее переполнение
значительное
27.
Соблюдение загрузки и выгрузки сыпучих веществ и жидкого сырья, способами, исключающими выделение вредных веществ в окружающую среду
значительное
28.
Соблюдение условий хранения исходных продуктов, полупродуктов, выделяющих в воздух помещений вредные и (или) сильно пахнущие вещества (наличие специальных укрытий с вытяжной вентиляцией)
значительное
29.
Наличие стеллажей и (или) поддонов для хранения готовой продукции
значительное
30.
Хранение продукции (товаров), сырья, материалов, реактивов в помещениях, изолированных от основного производства. Наличие на складе отдельного помещения (зоны) для хранения токсичных и легковоспламеняющихся веществ
значительное
31.
Наличие утвержденной технической документации, в соответствии с которой осуществляется изготовление, хранение, транспортирование парфюмерно-косметической продукции (технические условия, стандарты, технические инструкции, рецептуры, спецификации и другие)
грубое
32.
Недопущение использования сырья для производства продукции и реализации готовой продукции с истекшим сроком годности, использования запрещенных веществ при производстве продукции
грубое
33.
Наличие маркировки на забракованной партии сырья, материалов и реактивов, обеспечение отдельного хранения забракованных партий
значительное
34.
Отсутствие дефектов потребительской тары готовой продукции, нарушений условий хранения и реализации парфюмерно-косметической продукции
значительное
35.
Размещение столовой или буфета для работающих в составе бытовых помещений или в отдельно стоящих зданиях, обеспеченность вешалками для специальной одежды, раковиной с подводкой горячей и холодной воды, оснащенные мылом и электрополотенцами
незначительное
36.
Наличие гардеробных бытовых помещений. Оснащенность и соблюдение условий для раздельного хранения личной и специальной одежды (раздельные шкафы для хранения специальной и личной одежды, вешалки или открытые шкафы, подставки для обуви)
значительное
37.
Наличие медицинского пункта (для производств со списочным составом от 50 до 300 человек), фельдшерского или врачебного здравпунктов (со списочным составом свыше 300 человек)
значительное
38.
Проведение уборки помещений с использованием водных растворов моющих средств. Недопущение использования сжатого воздуха, органических растворителей при проведении уборки
незначительное
Объекты временного проживания людей
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора и пищевых отходов. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
незначительное
3.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка)
незначительное
4.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
5.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
6.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
7.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
8.
Соблюдение требований к наличию отдельного входа, набору, площади, содержанию, уборке помещений
значительное
9.
Соблюдение требований к внутренней отделке помещений, использование нетоксичных отделочных материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам. Целостность и отсутствие дефектов покрытия
значительное
10.
Оснащение прачечной специальным оборудованием, соблюдение поточности движения белья (или договор со специализированной организацией)
значительное
11.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований. Отсутствие бактерионосителей среди персонала (при обследовании по эпидемиологическим показаниям)
грубое
12.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
13.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
14.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
15.
Недопущение жилых помещений в подвальных и цокольных этажах
грубое
16.
Соблюдение площади жилых комнат на одного человека
незначительное
17.
Наличие в туалетах гостиниц электрополотенец или индивидуальных салфеток для вытирания рук, моющих средств, держателей для туалетной бумаги, ерша для унитаза в емкости, корзины для мусора
значительное
18.
Наличие моющих, дезинфицирующих средств и растворов, соблюдение условий их хранения
значительное
19.
Наличие комнаты (места) отдыха и приема пищи для работников, душевой и туалета
значительное
20.
Наличие и своевременная смена постельного белья и полотенец
незначительное
21.
Соблюдение требований к оборудованию здания специальными средствами и приспособлениями для передвижения лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения
значительное
22.
Соответствие результатов лабораторных исследований проб воды (микробиологические и органолептические показатели)
грубое
23.
Соответствие результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воздуха в помещениях, лабораторно-инструментальных замеров (микроклимат, шум, освещенность, электромагнитные излучения) документам нормирования
грубое
24.
Отсутствие насекомых, грызунов и следов их жизнедеятельности
грубое
Объекты социально-бытовой инфраструктуры (культурно-зрелищные объекты, жилые и административные здания, организации по эксплуатации жилых и общественных зданий, офисов, организации, управляющие домами, кооперативы собственников помещений)
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора и пищевых отходов. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
незначительное
3.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
4.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
5.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
6.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
7.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
8.
Соответствие результатов лабораторных исследований: воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров (шум, освещенность, электромагнитные излучения) документам нормирования
грубое
9.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
10.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
11.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
12.
Наличие благоустройства, твердого покрытия и чистоты проездов, пешеходных дорожек, прилегающей территории
незначительное
13.
Содержание подвальных помещений зданий в чистоте, своевременное устранение протечек, аварий и засоров коммуникаций, проведение профилактических дезинфекционных мероприятий на канализационных сетях
значительное
14.
Недопущение размещения жилых помещений в цокольном и (или) подвальном этажах и на последних технических этажах жилых зданий, находящихся под кровлей (крышей) зданий
грубое
15.
Соблюдение требований при размещении в жилых зданиях организаций оздоровительного и досугового назначения, учреждения здравоохранения и социального обеспечения, объектов общественного питания, розничной торговли и бытового обслуживания, организаций дошкольного воспитания и образования, учреждений управления, информации и связи:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
16.
Өнімнің (тауарлардың) оның қауіпсіздігін нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттардың (өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы декларация, сәйкестік сертификаты) болуы
өрескел
17.
Өнімнің (тауарлардың) таңбалануының болуы және нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
18.
Өзара байланысы жоқ техникалық және ауызсудың бөлек су құбырларының болуы, жарамдылығы
өрескел
19.
Техникалық және ауызсуға арналған бөлек су құбырларын ерекше түстермен бояудың болуы
елеулі
20.
Барлық сынықтарды оқшаулау және олардың өнімге түсуін болдырмау мүмкіндігі бар жарықтандыру жүйесінің болуы, жарамдылығы
елеулі
21.
Үй-жайлардың ішкі әрленуінің сәйкестігі (ылғалды жинауға және дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге оңай материалдар)
елеулі
22.
Технологиялық процесс ағынын сақтау
өрескел
23.
Қызмет көрсетуге, жууға, дезинфекциялауға және жөндеуге арналған жабдыққа қолжетімділіктің болуы
елеулі
24.
Химиялық заттардың әсеріне, температуралық әсерлерге төзімді материалдардан жасалған технологиялық жабдықтың болуы, жарамдылығы
елеулі
25.
Өндірістік үй-жайларда ультракүлгін сәулелегіштердің болуы, жарамдылығы
елеулі
26.
Сұйық зиянды және (немесе) иісі қатты шығатын заттарға арналған дозалау аппаратурасының болуы, жарамдылығы, оның толуынан сақтайтын құрылғылармен жабдықталуы
елеулі
27.
Қоршаған ортаға зиянды заттардың бөлінуін болдырмайтын тәсілдермен сусымалы заттар мен сұйық шикізатты тиеу мен түсіруді сақтау
елеулі
28.
Үй-жайлардың ауасына зиянды және (немесе) иісі қатты шығатын заттар бөлетін бастапқы өнімдерді, жартылай өнімдерді сақтау шарттарын сақтау (сору желдеткіші бар арнайы жабындардың болуы)
елеулі
29.
Дайын өнімдерді сақтауға арналған стеллаждардың және (немесе) тұғырықтардың болуы
елеулі
30.
Өнімді, шикізатты, тауарларды, материалдарды, реактивтерді негізгі өндірістен оқшауланған үй-жайларда сақтау.
Қоймада уытты және тез жанғыш заттарды сақтауға арналған жеке үй-жайдың (аймақтың) болуы
елеулі
31.
Парфюмерлік-косметикалық өнімдерді дайындау, сақтау, тасымалдау жүзеге асырылатын бекітілген техникалық құжаттаманың болуы (техникалық шарттар, стандарттар, техникалық нұсқаулықтар, рецептуралар, ерекшеліктер және басқалар)
өрескел
32.
Өнімді өндіру үшін жарамдылық мерзімі өткен шикізатты пайдалануға және дайын өнімді өткізуге, өнімді өндіру кезінде тыйым салынған заттарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
33.
Шикізаттың, материалдар мен реактивтердің жарамсыз партиясында таңбалаудың болуы, жарамсыз деп танылған партияларды жеке сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
34.
Дайын өнімнің тұтыну ыдысындағы ақаулардың болмауы, парфюмерлік-косметикалық өнімді сақтау және өткізу шарттарының бұзылмауы
елеулі
35.
Тұрмыстық үй-жайлардың құрамында немесе жеке тұрған ғимараттарда жұмыс істейтіндерге арналған асхананы немесе буфетті орналастыру, арнайы киімге арналған ілгіштермен, сабынмен және электр сүлгілермен жабдықталған ыстық және салқын су келтірілген раковинамен қамтамасыз ету
елеусіз
36.
Киім ілетін тұрмыстыұқ үй-жайлардың болуы. Жеке және арнайы киімдерді бөлек сақтау үшін жарақтандыру және шарттарын сақтау (арнайы және жеке киімдерді сақтауға арналған бөлек шкафтар, ілгіштер немесе ашық шкафтар, аяқ киімге арналған тұғырлар)
елеулі
37.
Медициналық пункттің (тізімдік құрамы 50-ден 300 адамға дейінгі өндірістер үшін), фельдшерлік немесе дәрігерлік денсаулық сақтау пункттерінің (тізімдік құрамы 300 адамнан жоғары) болуы
елеулі
38.
Жуу құралдарының су ерітінділерін пайдалана отырып үй-жайларды жинауды жүргізу. Жинау кезінде сығылған ауаны, органикалық ерітінділерді пайдалануға жол бермеу
елеусіз
Адамдар уақытша тұратын объектілер
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Қоқыс пен тамақ қалдықтарын жинауға арналған қақпағы бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшауланған алаңның болуы. Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы тазалау) қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
4.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
5.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
6.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
7.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
8.
Үй-жайларға жеке кіретін есігі болуына, жиынына, алаңына, күтіп-ұстауға, жинауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
9.
Үй-жайларды ішкі әрлеуге қойылатын талаптарды сақтау, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді уытты емес әрлеу материалдарын пайдалану. Жабынның тұтастығы мен ақауларының болмауы
елеулі
10.
Кір жуу орнын арнайы жабдықпен жарақтандыру, киім-кешек қозғалысының ағымдылығын сақтау (немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарт)
елеулі
11.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы. Персоналдың арасында бактерия таратушылардың болмауы (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша тексеру кезінде)
өрескел
12.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
13.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
14.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
15.
Жертөле және цоколь қабаттарында тұрғын үй-жайларға жол бермеу
өрескел
16.
Тұрғын бөлмелердің бір адамға шаққандағы ауданын сақтау
елеусіз
17.
Қонақүй дәретханаларында қолды сүртуге арналған электр сүлгілерінің немесе жеке сулықтардың, жуу құралдарының, дәретхана қағазын ұстағыштарының, ыдысқа салынған унитаз ысқыштың, қоқыс себетінің болуы
елеулі
18.
Жуу, дезинфекциялау құралдарының және ерітінділердің болуы, оларды сақтау жағдайларының сақталуы
елеулі
19.
Жұмыскерлер үшін демалыс және ас ішу бөлмесінің (орынның), себезгі және дәретхананың болуы
елеулі
20.
Төсек жабдықтарының және сүлгілердің болуы және уақтылы ауыстырылуы
елеусіз
21.
Ғимаратты мүгедектігі бар және халықтың аз қозғалатын топтарындағы адамдардың қозғалысы үшін арнайы құралдармен және құрылғылармен жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
22.
Су сынамаларын зертханалық зерттеу нәтижелерінің сәйкестігі (микробиологиялық және органолептикалық көрсеткіштер)
өрескел
23.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан, үй-жайлардағы ауадан алынған шайындылардың, зертханалық-аспаптық өлшеулердің (микроклимат, шу, жарықтандыру, электромагниттік сәулелену) нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
24.
Жәндіктердің, кеміргіштердің және олардың тіршілік іздерінің болмауы
өрескел
Әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылым объектілеріне (мәдени-ойын-сауық объектілері, тұрғын және әкімшілік ғимараттары, тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, кеңселерді пайдалану ұйымдары, үйлерді басқару ұйымдары, үй-жай иелерінің кооперативтері)
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Қоқыс пен тамақ қалдықтарын жинауға арналған қақпағы бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшауланған алаңның болуы. Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
4.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы.
өрескел
5.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
6.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
7.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
8.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан шайындылардың, ауа сынамаларының (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың), дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің (микроклимат, шу, жарықтандыру, электромагниттік сәулелендіру) нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
9.
Желінің ауыз суды органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
10.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
11.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
12.
Жолдарды, жаяу жүргіншілер жолдарын абаттандырудың, іргелес аумақтың қатты жабыны мен тазалығының болуы
елеусіз
13.
Ғимараттардың жертөле үй-жайларын таза ұстау, коммуникациялардың ағып кетуін, апаттары мен бітелуін уақтылы жою, кәріз желілерінде профилактикалық дезинфекциялық іс-шаралар жүргізу
елеулі
14.
Тұрғын үй-жайларды цокольдық және (немесе) жертөле қабаттарында және ғимараттардың шатырының (шатырының) астындағы тұрғын ғимараттардың соңғы техникалық қабаттарында орналастыруға жол бермеу.
өрескел
15.
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру мекемелерінің, қоғамдық тамақтану, бөлшек сауда және тұрмыстық қызмет көрсету объектілерінің, мектепке дейінгі тәрбиелеу және білім беру ұйымдарының, басқару мекемелерінің, ақпарат және байланыс мекемелерінің тұрғын ғимараттарында орналастыру кезінде талаптарды сақтау

1) устройство автономных входов;
2) разработка мероприятий по звукоизоляции смежных и (или) вышележащих жилых помещений;
3) применение технологического инженерного оборудования, не создающего шума и вибрации, превышающих гигиенические нормативные показатели для жилых помещений
грубое
16.
Использование моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению на территории Республики Казахстан и государств-участников Евразийского экономического союза
грубое
17.
Соблюдение требований при проектировании игровых площадок для детей документами нормирования
значительное
18.
Своевременное проведение ремонта помещений административных зданий и общежитий. Использование строительных материалов, имеющих документы, подтверждающие их качество и безопасность для отделки помещений административных и жилых зданий
значительное
19.
Своевременная стирка, дезинфекция и замена постельных принадлежностей, матрацев, мягкого инвентаря. Соблюдение условий их хранения
значительное
20.
Отсутствие насекомых, грызунов и следов их жизнедеятельности
грубое
Канализационные очистные сооружения и сети (в том числе ливневой канализации)
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, средств индивидуальной защиты (далее – СИЗ). Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
3.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:
1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
4.
Соблюдение требований по проведению предварительных обязательных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц с вредными производственными факторами с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов осмотров и лабораторных исследований:
- наличие согласованного с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списка лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру;
- наличие заключительного акта и документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного периодического обязательного медицинского осмотра персонала, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
- наличие и выполнение разработанного и согласованного ежегодного плана мероприятий по оздоровлению работников, по улучшению условий труда;
- наличие медицинских справок утвержденной формы на персонал, прошедших предварительный обязательный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными и (или) опасными производственными факторами;
- наличие документов, подтверждающих своевременное направление больных на углубленное обследование и лечение в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии лиц с профессиональными заболеваниями и подозрением на них
грубое
5.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии проекта нормативной документации по предельно допустимым сбросам вредных веществ в окружающую среду
грубое
6.
Соблюдение условий выпуска и сброса сточных вод
грубое
7.
Соответствие показателей безопасности водных объектов документам нормирования
грубое
8.
Соблюдение требований к организации хозяйственной и иной деятельности в пределах водоохранной зоны, полосы водоема, не приводящей к загрязнению воды водоема и прибрежных территорий
грубое
9.
Соблюдение требований по устройству площадки для сбора и хранения твердых и жидких отходов, производственных отходов в соответствии с классом опасности, графика вывоза отходов
значительное
10.
Наличие плана по ликвидации аварий на объектах и сооружениях, подверженных авариям (нефте- и продуктопроводы, нефте- и продуктохранилища, накопители сточных вод, канализационные коллекторы и очистные сооружения, суда и другие плавучие средства, нефтяные скважины, буровые платформы, пункты заправки плавучих средств).
Соответствие состава и свойства воды в пунктах контроля гигиеническим показателям качества, предельно-допустимой концентраций (далее – ПДК) или ориентировочно допустимому уровню (далее – ОДУ) воды
значительное
11.
Оснащение и содержание помещений для работников
значительное
Объекты по сбору, хранению, транспортировке, удалению, сортировке, переработке, обеззараживанию, утилизации производственных, твердо-бытовых и иных видов отходов
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, средств индивидуальной защиты (далее – СИЗ). Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
3.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) дербес кіру құрылғысы;
2) іргелес және (немесе) үстіндегі тұрғын үй-жайларды дыбыс оқшаулау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
3) тұрғын үй-жайлар үшін гигиеналық нормативтік көрсеткіштерден асатын шу мен діріл тудырмайтын технологиялық инженерлік жабдықты қолдану
өрескел
16.
Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы мемлекеттердің аумағында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалану
өрескел
17.
Балаларға арналған ойын алаңдарын жобалау кезінде нормалау құжаттарына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
18.
Әкімшілік ғимараттар мен жатақханалардың үй-жайларын жөндеуді уақтылы жүргізу. Әкімшілік және тұрғын үй ғимараттарының үй-жайларын әрлеу үшін олардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттары бар құрылыс материалдарын пайдалану
елеулі
19.
Төсек жабдықтарын, матрастарды, жұмсақ мүкәммалды уақтылы жуу, дезинфекциялау және ауыстыру. Оларды сақтау шарттарын сақтау
елеулі
20.
Жәндіктердің, кеміргіштердің және олардың тіршілік іздерінің болмауы
өрескел
Кәріздік (оның ішінде жауын-шашын кәрізін) тазарту құрылыстары және желілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының (бұдан әрі - ЖҚҚ) болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
3.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:
1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
4.
Зиянды өндірістік факторлар мен жұмыс істейтін адамдарға қажетті тексерулер мен зертханалық зерттеулердің өту кезеңділігін сақтай отырып, алдын ала (жұмысқа орналасу кезінде) міндетті және мерзімді медициналық қарап-тексерулер жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісілген міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімінің болуы;
- қорытынды актінің және қорытынды актіге қосымшаға сәйкес тұлғалардың атаулы тізіміне сәйкес персоналды мерзімді міндетті медициналық тексеруден өткізу нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарының орындалуын растайтын құжаттардың болуы;
- қызметкерлерді сауықтыру, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша әзірленген және келісілген жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы;
- алдын ала міндетті медициналық тексеруден өткен және зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылған персоналға бекітілген үлгідегі медициналық анықтамалардың болуы;
- кәсіптік аурулары бар және оларға күдікті адамдардың кәсіптік патологиясы бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға науқастарды тереңдетілген тексеруге және емдеуге уақтылы жіберуді растайтын құжаттардың болуы
өрескел
5.
Қоршаған ортаға зиянды заттардың шекті жол берілетін төгінділері бойынша нормативтік құжаттама жобасының сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
өрескел
6.
Сарқынды суды шығару және ағызу шарттарын сақтау
өрескел
7.
Су объектілерінің қауіпсіздік көрсеткіштерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
8.
Су қорғау аймағы, су қоймасы мен жағалау аумақтары суының ластануына әкеп соқпайтын су қоймасы белдеуі шегінде шаруашылық және өзге де қызметті ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
9.
Қауіптілік сыныбына, қалдықтарды шығару кестесіне сәйкес қатты және сұйық қалдықтарды, өндірістік қалдықтарды жинауға және сақтауға арналған алаңдарды орнату бойынша талаптарды сақтау
елеулі
10.
Аварияларға ұшыраған объектілер мен құрылыстарда (мұнай және өнім құбырлары, мұнай және өнім қоймалары, сарқынды су жинағыштар, кәріз коллекторлары және тазарту құрылыстары, кемелер және басқа да жүзу құралдары, мұнай ұңғымалары, бұрғылау платформалары, жүзу құралдарына май құю пункттері) аварияларды жою жоспарының болуы.
Бақылау пункттеріндегі судың құрамы мен қасиеттерінің су сапасының гигиеналық көрсеткіштеріне, рұқсат етілетін шекті шоғырлану (бұдан әрі – РЕШШ), рұқсат етілген болжамды деңгейге (бұдан әрі – РЕБД) сәйкестігі
елеулі
11.
Қызметкерлерге арналған үй-жайларды жабдықтау және күтіп- ұстау
елеулі
Өндірістік, тұрмыстық қатты және өзге де қалдық түрлерін жинау, сақтау, тасымалдау, жою, сұрыптау, қайта өңдеу, зарарсыздандыру, кәдеге жарату объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының (бұдан әрі - ЖҚҚ) болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
3.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
4.
Соблюдение требований по проведению предварительных обязательных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц с вредными производственными факторами с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов осмотров и лабораторных исследований:
- наличие согласованного с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списка лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру;
- наличие заключительного акта и документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного периодического обязательного медицинского осмотра персонала, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
- наличие и выполнение разработанного и согласованного ежегодного плана мероприятий по оздоровлению работников, по улучшению условий труда;
- наличие медицинских справок утвержденной формы на персонал, прошедших предварительный обязательный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными и (или) опасными производственными факторами;
- наличие документов, подтверждающих своевременное направление больных на углубленное обследование и лечение в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии лиц с профессиональными заболеваниями и подозрением на них
грубое
5.
Соблюдение требований к земельному участку и местам, выделяемым под полигоны для хранения и захоронения отходов (размеры, наклон территории полигона в направлении населенных мест, размещение)
грубое
6.
Соблюдение зонирования территории полигона. Соблюдение очередности заполнения отходами зон складирования
значительное
7.
Наличие помещений для санитарно-бытового обслуживания работников полигонов, обеспечение условиями для соблюдения личной гигиены. Подведение проточной холодной и горячей воды.
Обеспечение оборудованием, инвентарем и условиями для их мытья, обеззараживания, хранения
значительное
8.
Наличие и ведение документации по контролю состава и учета поступающих отходов, и списка обслуживающих организаций, с указанием класса опасности отходов и их количества
значительное
9.
Соблюдение требований к приему отходов (погрузка, транспортировка, разгрузка), размещению и изоляции отходов, согласно классов опасности отходов
значительное
10.
Наличие контрольных скважин в зеленой зоне полигона (по периметру) для мониторинга влияния твердых бытовых отходов (далее – ТБО) на грунтовые воды, результаты лабораторного контроля за составом воды в наблюдательных скважин
грубое
11.
Соблюдение условий закрытия, рекультивации полигонов (ликвидация). Недопущение использования территории рекультивируемого полигона под капитальное строительство
грубое
12.
Недопущение сжигания ТБО на полигоне. Отсутствие очагов самовозгорания
значительное
13.
Наличие при выезде с полигона (организованной свалки) дезинфицирующей бетонной ванны для обеззараживания колес мусоровозов
значительное
14.
Наличие по периметру территории полигона ТБО (свалки) легкого ограждения, осушительной траншеи или земляного вала. Отсутствие загрязненности прилегающей территории к объектам, а также исключение загрязненности при разгрузке ТБО и их складировании
значительное
15.
Соблюдение требований к обезвреживанию токсичных отходов производства (1 и 2 класса опасности; 3 и 4 класса опасности)
грубое
16.
Отсутствие загрязненности окружающей среды при транспортировке отходов производства
грубое
17.
Соблюдение требований к механизации, автоматизации технологических процессов при обращении с отходами с 1-3 класса опасности
значительное
18.
Соблюдение требований к транспортному средству при транспортировке отходов производства в зависимости от их вида (полужидкие, твердые, пылевидные)
грубое
19.
Соблюдение требований к захоронению промышленных отходов в зависимости от классов опасности (1, 2, 3) и их вида (полужидкие, жидкие, твердые, пылевидные)
грубое
20.
Организация работ по оборудованию изолирующего покрытия засыпанных отходами участков котлована
грубое
21.
Наличие печей (инсинераторы) для обезвреживания отходов производства, подлежащих сжиганию
грубое
22.
Запрет на прием на полигон отходов производства, для которых разработаны эффективные методы извлечения тяжелых металлов и веществ, радиоактивные отходы, нефтепродукты, подлежащие регенерации
грубое
23.
Недопущение захоронения отходов в жидком состоянии
значительное
24.
Организация площадки для мойки транспортных средств вне территории хозяйственной зоны. Наличие моечного отделения с подводкой холодной воды либо поливомоечных машин. Соблюдение транспортных потоков чистых и грязных контейнеров и прибывающих на полигон мусоровозов
значительное
25.
Соблюдение требований к сбору, транспортировке, хранению и перевозке медицинских отходов согласно степени их опасности
грубое
26.
Соблюдение требований по обезвреживанию медицинских отходов согласно степени их опасности
грубое
27.
Запрет захоронения на полигонах органических отходов (органы, ткани)
грубое
28.
Соблюдений требований по хранению и транспортировке использованных люминесцентных ламп, ртутьсодержащих приборов и оборудования
грубое
Объекты спортивно-оздоровительного назначения, бассейны, бани, сауны, прачечные, химчистки
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Соблюдение условий размещения объекта в жилых и общественных зданиях
грубое
3.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
4.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
5.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
6.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
7.
Соответствие размещения, набора и площади, внутренней планировки и отделки помещений бассейна, устройства системы обмена воды в бассейнах (рециркуляционной, проточной), сооружений водоочистки, обеззараживания, распределения воды проектной документации и документам нормирования
грубое
8.
Исправность и эффективность работы переливных желобов по поступлению в систему водоотведения
грубое
9.
Отсутствие дефектов в отделке помещений и оборудования, инвентаря (разбитая облицовочная плитка, нарушение целостности полового покрытия, других покрытий и оборудования), позволяющая мойке и дезинфекции.
Наличие мебели, инвентаря, подвергающихся мойке и дезинфекции
значительное
10.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
11.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
12.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
4.
Зиянды өндірістік факторлар мен жұмыс істейтін адамдарға қажетті тексерулер мен зертханалық зерттеулердің өту кезеңділігін сақтай отырып, алдын ала (жұмысқа орналасу кезінде) міндетті және мерзімді медициналық қарап-тексерулер жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісілген міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімінің болуы;
- қорытынды актінің және қорытынды актіге қосымшаға сәйкес тұлғалардың атаулы тізіміне сәйкес персоналды мерзімді міндетті медициналық тексеруден өткізу нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарының орындалуын растайтын құжаттардың болуы;
- қызметкерлерді сауықтыру, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша әзірленген және келісілген жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы;
- алдын ала міндетті медициналық тексеруден өткен және зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылған персоналға бекітілген үлгідегі медициналық анықтамалардың болуы;
- кәсіптік аурулары бар және оларға күдікті адамдардың кәсіптік патологиясы бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға науқастарды тереңдетілген тексеруге және емдеуге уақтылы жіберуді растайтын құжаттардың болуы
өрескел
5.
Қалдықтарды сақтау және көму үшін полигондарға бөлінетін жер учаскесіне және орындарға қойылатын талаптарды сақтау (мөлшері, полигон аумағының елді мекендер бағытына еңкеюі, орналастыру)
өрескел
6.
Полигон аумағын аймақтарға бөлуді сақтау. Қоймалау аймақтарын толтыру кезектілігін сақтау
елеулі
7.
Полигон қызметкерлеріне санитариялық-тұрмыстық қызмет көрсетуге арналған үй-жайлардың болуы, жеке гигиенаны сақтау үшін жағдайлармен қамтамасыз ету. Ағынды салқын және ыстық суды жеткізу.
Оларды жуу, зарарсыздандыру, сақтау үшін жабдықтармен, мүкәммалмен және жағдайлармен қамтамасыз ету
елеулі
8.
Келіп түсетін қалдықтардың құрамы мен есебін бақылау жөніндегі құжаттаманың және қалдықтар мен олардың санын көрсете отырып, қызмет көрсететін ұйымдар тізімінің болуы және жүргізілуі
елеулі
9.
Қалдықтардың қауіптілік сыныптарына сәйкес қалдықтарды қабылдауға (тиеу, тасымалдау, түсіру), қалдықтарды орналастыруға және оқшаулауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
10.
Полигонның жасыл аймағында (периметрі бойынша) қатты тұрмыстық қалдықтардың (бұдан әрі – ҚТҚ) жерасты суларына әсерін мониторингілеу үшін бақылау ұңғымаларының болуы
өрескел
11.
Полигондарды жабу, рекультивациялау шарттарын сақтау (жою). Қалпына келтірілетін полигон аумағын күрделі құрылысқа пайдалануға жол бермеу
өрескел
12.
Полигонда ҚТҚ жағуға жол бермеу. Өздігінен жану ошақтарының болмауы
елеулі
13.
Полигоннан (ұйымдастырылған қоқыс үйіндісінен) шыққан кезде қоқыс таситын көліктердің дөңгелектерін зарарсыздандыруға арналған дезинфекциялайтын бетон ваннасының болуы
елеулі
14.
ҚТҚ полигоны (қоқыс үймелері) аумағының периметрі бойынша жеңіл қоршаудың, құрғату орының немесе жер білігінің болуы.
Объектілерге іргелес аумақтың ластануының болмауы, сондай-ақ ҚТҚ түсіру және оларды қоймаға жинау кезінде ластануды болдырмау
елеулі
15.
Өндірістің уытты қалдықтарын залалсыздандыруға қойылатын талаптарды сақтау (қауіптіліктің 1 және 2-сыныптары; қауіптіліктің 3 және 4-сыныптары)
өрескел
16.
Өндіріс қалдықтарын тасымалдау кезінде қоршаған ортаның ластануының болмауы
өрескел
17.
Қауіптіліктің 1-3-сыныптарындағы қалдықтармен жұмыс істеу кезінде технологиялық процестерді механикаландыруға, автоматтандыруға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
18.
Өндіріс қалдықтарын тасымалдау кезінде олардың түріне қарай (жартылай сұйық, қатты, шаң тәрізді) көлік құралына қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
19.
Қауіптілік сыныбына (1,2,3) және олардың түріне (жартылай сұйық, сұйық, қатты, шаң тәрізді) байланысты өнеркәсіптік қалдықтарды көмуге қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
20.
Қалдықтармен толтырылған шұңқыр учаскелерін оқшаулағыш жабынды жабдықтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
өрескел
21.
Өртеуге жататын өндіріс қалдықтарын залалсыздандыруға арналған пештердің (инсинераторлардың) болуы.
өрескел
22.
Ауыр металдар мен заттарды, радиоактивті қалдықтарды, регенерациялауға жататын мұнай өнімдерін алудың тиімді әдістері әзірленген өндіріс қалдықтарын полигонға қабылдауға тыйым салу
өрескел
23.
Қалдықтарды сұйық күйінде көмуге жол бермеу
елеулі
24.
Шаруашылық аймағының аумағынан тыс көлік құралдарын жууға арналған алаңдарды ұйымдастыру. Салқын су келтірілген жуу бөлімшесінің немесе суару-жуу машиналарының болуы. Таза және лас контейнерлердің және полигонға келетін қоқыс тасығыштардың көлік ағынын сақтау
елеулі
25.
Медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сақтау және тасымалдау жөніндегі талаптарды олардың қауіптілік дәрежесіне сәйкес сақтау
өрескел
26.
Медициналық қалдықтарды олардың қауіптілік дәрежесіне сәйкес залалсыздандыру жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
27.
Полигондарда органикалық қалдықтарды (органдар, тіндер) көмуге тыйым салу
өрескел
28.
Пайдаланылған люминесцентті шамдарды, құрамында сынабы бар аспаптар мен жабдықтарды сақтау және тасымалдау жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
Спорттық-сауықтыру мақсатындағы объектілер, бассейндер, моншалар, сауналар, кір жуу, химиялық тазарту орындары
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Объектіні тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарда орналастыру шарттарын сақтау
өрескел
3.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
4.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
5.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
6.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
7.
Бассейн үй-жайларын орналастыру, жинақтың және алаңның, ішкі жоспарлаудың және әрлеудің, бассейндердегі (рециркуляциялық, ағынды) су алмасу жүйесі құрылғысының, суды тазарту, зарарсыздандыру, тарату құрылыстарының жобалық құжаттамаға және нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
8.
Суды бұру жүйесіне түсу бойынша құю астаулары жұмысының жарамдылығы және тиімділігі
өрескел
9.
Жуу мен дезинфекциялауға мүмкіндік беретін үй-жайлар мен жабдықтарды, мүкәммалды әрлеудегі ақауларды жою (сынған қаптама тақтайша, едендік жабынның, басқа да жабындар мен жабдықтардың тұтастығын бұзу).
Жууға және дезинфекциялауға жататын жиһаздың, мүкәммалдың болуы
елеулі
10.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
11.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
12.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
13.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
14.
Соблюдение требований по оборудованию системы вентиляции во встроенных, встроенно-пристроенных к жилым зданиям помещениях
грубое
15.
Соблюдение требований к условиям применения и хранения уборочных инвентарей, моющих, чистящих, дезинфицирующих средств и уборке помещений, оборудования
незначительное
16.
Наличие и исправность автоматических контрольно-регистрационных приборов автоматической подачи реагентов для обеззараживания воды
грубое
17.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
18.
Соответствие результатов лабораторных исследований проб воды из чаши бассейна (бактериологические, санитарно-химические, вирусологические, паразитологические исследования) документам нормирования
грубое
19.
Соответствие результатов исследования свободного хлора и озона в воздухе бассейна в зоне дыхания
грубое
20.
Соответствие результатов лабораторных исследований: воздуха закрытых помещений, воды, дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров документам нормирования
грубое
Водные объекты 2 категории (культурно-бытового назначения), места отдыха (пляжи)
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
грубое
2.
Соблюдение требований к содержанию территории
незначительное
3.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:
1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
4.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
5.
Соблюдение требований к организации хозяйственной и иной деятельности в пределах водоохранной зоны, полосы водоема, не приводящей к загрязнению воды водоема и прибрежных территорий
грубое
6.
Соблюдение условий выпуска и сброса сточных вод в водоем
грубое
7.
Соблюдение требований по устройству площадки для сбора и хранения твердых отходов в соответствии с классом опасности, графика вывоза отходов
незначительное
8.
Соблюдение требований к условиям применения и хранения уборочных инвентарей, моющих, чистящих, дезинфицирующих средств и уборке помещений, оборудования, малых архитектурных форм
значительное
9.
Соответствие состава и свойства воды в контрольных точках водоема гигиеническим показателям качества, ПДК или ОДУ воды водоемов
грубое
10.
Соответствие качества воды водоемов предельно-допустимым концентрациям вредных веществ в воде водных объектов
грубое
11.
Оборудование пляжей навесами от солнца, лежаками и скамейками, кабинками для переодевания
грубое
12.
Подсыпка пляжей чистым песком, галькой. Механизированное рыхление поверхностного слоя песка с удалением собранных отходов
незначительное
Лечебно-косметологические объекты, салоны красоты, косметологические центры, парикмахерские
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
3.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
4.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
5.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
6.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
7.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
8.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
9.
Наличие документов об оценке соответствия продукции (товаров) требованиям документов нормирования, подтверждающих ее безопасность (свидетельство о государственной регистрации продукции, декларация о соответствии, сертификат соответствия)
грубое
10.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
13.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
14.
Тұрғын ғимараттарға кіріктірілген, кіріктіріліп жапсарлас салынған үй-жайларда желдету жүйесін жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
15.
Жинау мүкәммалын, жуу, тазалау, дезинфекциялау құралдарын қолдану, сақтау және үй-жайларды, жабдықтарды жинау жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
16.
Суды залалсыздандыруға арналған реагенттерді автоматты түрде беретін автоматты бақылау-тіркеу құралдарының болуы және ақаусыздығы
өрескел
17.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
18.
Бассейн шарасынан су сынамаларын зертханалық зерттеу нәтижелерінің сәйкестігі (бактериологиялық, санитариялық-химиялық, вирусологиялық, паразитологиялық зерттеулер)
өрескел
19.
Бассейннің тыныс алу аймағындағы ауадағы бос хлор және озон шоғырлануын зерттеу нәтижелерінің сәйкестігі
өрескел
20.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: жабық үй-жайлардың ауасының, судың, дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
2-ші санаттағы су объектілері (мәдени-тұрмыстық мақсаттағы), демалыс орындары (жағажайлар)
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
өрескел
2.
Аумақты күтіп-ұстауға қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:
1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
4.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
5.
Су айдыны мен жағалау маңындағы аумақтар суының ластануына әкеп соқпайтын су айдынының су қорғау аймағы, белдеуі шегінде шаруашылық және өзге де қызметті ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
6.
Сарқынды суларды су қоймасына шығару және ағызу шарттарын сақтау
өрескел
7.
Қауіптілік сыныбына, қалдықтарды шығару кестесіне сәйкес қатты қалдықтарды жинауға және сақтауға арналған алаңдарды орнату бойынша талаптарды сақтау
елеусіз
8.
Жинау мүкәммалын, жуу, тазалау, дезинфекциялау құралдарын қолдану және сақтау және үй-жайларды, жабдықтарды, шағын сәулет нысандарын жинау шарттарына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
9.
Су айдынының бақылау нүктелеріндегі судың құрамы мен қасиеттерінің су айдындарындағы судың сапасының гигиеналық көрсеткіштеріне, РЕШШ немесе РЕБД-ға сәйкестігі
өрескел
10.
Су объектілері суында су сапасының зиянды заттардың рұқсат етілген шекті шоғырлануға сәйкестігі
өрескел
11.
Жағажайларды күннен қорғайтын қалқалармен, жатақтармен және орындықтармен, киім ауыстыру үшін кабиналармен жабдықтау
өрескел
12.
Жағажайларға таза құм, қиыршық тастар себу. Жиналған қалдықтарды жою арқылы құмның беткі қабатын механикалық қопсыту
елеусіз
Емдеу-косметологиялық объектілері, сұлулық салондары, косметологиялық орталықтар, шаштараздар
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
3.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
4.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
5.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
6.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
7.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
8.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
9.
Өнімнің (тауарлардың) оның қауіпсіздігін нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттардың болуы (өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы декларация, сәйкестік сертификаты)
өрескел
10.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
11.
Наличие и исправность в производственных помещениях бактерицидных ультрафиолетовых облучателей закрытого типа, ведение журнала по учету и регистрации работы бактерицидных ультрафиолетовых облучателей
значительное
12.
Соблюдение требований по размещению и эксплуатации оборудования для соляриев
значительное
13.
Наличие помещений или специальных мест, оснащенных оборудованием для дезинфекции, предстерилизационной очистки и стерилизации инструментов, оборудованное раковиной с подводкой горячей и холодной воды
грубое
14.
Соблюдение требований по предстерилизационной очистке, дезинфекции и стерилизации инструментов многоразового применения и их последующего хранения, дезинфекции ванны для рук и ног, расчесок, ножниц для стрижки волос, бигудей, зажимов
грубое
15.
Наличие и исправность холодильного оборудования для хранения препаратов на основе ботулотоксина, соблюдение условий его хранения
грубое
16.
Наличие промаркированных емкостей для хранения дезинфицирующих растворов, с указанием название средства, концентрации раствора и даты его приготовления, соответствие сроков годности и концентрации растворов, указанных в маркировке
значительное
17.
Проведение проб на остаточное количество крови, щелочных компонентов синтетических моющих веществ, положительных проб смывов на стерильность со стерильного инструментария многоразового применения и отсутствие их положительных результатов
грубое
18.
Наличие одноразового инструментария для проведения услуг с нарушением кожных покровов и слизистых покровов
значительное
19.
Наличие контейнеров для безопасной утилизации медицинских отходов класса "Б" (иглы, шприцы, скарификаторы, маски, перчатки, перевязочный материал), обеспечение условий сбора, хранения медицинских отходов в объектах и вывоза их специализированными организациями
грубое
20.
Наличие раковин для мытья рук в производственных и вспомогательных помещениях, оснащенных средствами для мытья и обеззараживания рук и раковин для мытья головы посетителей
значительное
21.
Наличие специально выделенного помещения с подводкой холодной и горячей воды для стирки белья, специальной одежды, оснащенного специальным оборудованием или договор со специализированной организацией
значительное
22.
Наличие стеллажей или шкафов для хранения чистого белья и парфюмерно-косметических средств, емкостей с крышками для хранения грязного белья
незначительное
23.
Отсутствие дефектов в отделке помещений (разбитая облицовочная плитка, нарушение целостности полового покрытия, других покрытий и оборудования)
значительное
24.
Наличие отдельного помещения для отдыха и приема пищи работников
значительное
Водоисточники, места водозабора для хозяйственно-питьевого водоснабжения, централизованные и нецентрализованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на установленную зону санитарной охраны и соблюдение установленного режима
грубое
2.
Соблюдение требований к организации и режиму первого пояса зоны санитарной охраны источника хозяйственно-питьевого назначения (поверхностного и подземного), водопроводных сооружений
грубое
3.
Соблюдение установленного режима во втором и третьем поясах зон санитарной охраны источника хозяйственно-питьевого водоснабжения (поверхностного и подземного)
грубое
4.
Соблюдение требований к размещению объектов нецентрализованного водоснабжения
грубое
5.
Проведение очистки, ремонта, дезинфекции объектов нецентрализованного водоснабжения
грубое
6.
Проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий на водоприемных, водозаборных, водоочистных сооружениях, распределительной сети и водоразборных колонках
грубое
7.
Соблюдение требований к организации и режиму санитарно-защитной полосы магистральных водопроводов и водоводов.
Отсутствие в пределах санитарно-защитной полосы водоводов источников загрязнения почвы и грунтовых вод (санитарно-дворовых установок, выгребных ям, навозохранилищ, скотомогильников, септиков)
грубое
8.
Соблюдение требований по подготовке/обеззараживанию питьевой воды, осуществление контроля за остаточным содержанием дезинфицирующих средств и реагентов
значительное
9.
Предоставление территориальным подразделениям ведомства государственного органа и организаций в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации о возникновении на водопроводе и водоеме аварийных ситуаций или технических нарушений, которые приводят или могут привести к ухудшению качества питьевой воды и условий водоснабжения населения и времени проведения работ по промывке и дезинфекции сетей.
Проведение мероприятий по обеспечению населения альтернативной питьевой водой, соответствующей документам нормирования
значительное
10.
Наличие актов по проведению промывки, очистки и дезинфекции водопроводных сетей, после проведенных соответствующих мероприятий по промывке и дезинфекции водопроводных сетей, и проведение лабораторного контроля
значительное
11.
Предоставление информации территориальному подразделению ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с момента выявления ухудшения показателей качества воды, в том числе водного объекта в контрольных точках
значительное
12.
Наличие и введение плана мероприятий по ликвидации аварийных ситуаций на водопроводе и его реализация
значительное
13.
Соблюдение контролируемых показателей горячей воды, подлежащих постоянному производственному лабораторному контролю и порядка их проведения
значительное
14.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований. Отсутствие бактерионосителей среди персонала (при обследовании по эпидемиологическим показаниям)
грубое
15.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
16.
Соответствия документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим, радиологическим показателям
грубое
17.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
11.
Өндірістік үй-жайларда жабық үлгідегі бактерицидті ультракүлгін сәулелегіштердің болуы және жарамдылығы, бактерицидті ультракүлгін сәулелегіштердің жұмысын есепке алу және тіркеу журналын жүргізу
елеулі
12.
Солярийге арналған жабдықтарды орналастыру және пайдалану талаптарын сақтау
елеулі
13.
Ыстық және салқын су келтірілген раковинамен жабдықталған құралдарды зарарсыздандыруға, зарарсыздандыруға дейінгі тазартуға және зарарсыздандыруға арналған жабдықтармен жарақтандырылған үй-жайлардың немесе арнайы орындардың болуы
өрескел
14.
Қайта пайдалануға болатын құралдарды зарарсыздандыру алдындағы тазалау, дезинфекциялау және зарарсыздандыру және оларды кейіннен сақтау, қолдар мен аяқтарға арналған ваннаны, тарақтарды, шаш қиюға арналған қайшыларды, бұйралағыштарды, қысқыштарды дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
15.
Ботулоуыт негізіндегі препараттарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығының болуы және жарамдылығы, оны сақтау шарттарын сақтау
өрескел
16.
Құралдың атауы, ерітіндінің концентрациясы және оны дайындау күні, таңбалауда көрсетілген ерітінділердің жарамдылық мерзімдері мен концентрациясының сәйкестігі көрсетілген дезинфекциялау ерітінділерін сақтауға арналған таңбаланған ыдыстардың болуы
елеулі
17.
Қанның қалдық мөлшеріне оң сынамаларды алу, синтетикалық жуғыш заттардың сілтілі компоненттерінің, қайта пайдалануға болатын стерильді аспаптардан стерильділікке арналған шайындылардың оң сынамаларының болмауы
өрескел
18.
Тері жамылғылары мен сілемейлі қабаттары бұзылған қызметтерді жүргізуге арналған бір реттік құралдардың болуы
елеулі
19.
"Б" сыныбындағы медициналық қалдықтарды қауіпсіз жоюға арналған контейнерлердің болуы (инелер, шприцтер, скарификаторлар, маскалар, қолғаптар және т.б.), медициналық қалдықтарды объектілерде жинау және сақтау және оларды мамандандырылған ұйымдардың шығаруы үшін жағдайларды қамтамасыз ету
өрескел
20.
Қол жууға және дезинфекциялауға арналған құралдармен жабдықталған өндірістік және қосалқы үй-жайларда қол жууға арналған раковиналардың және келушілердің басын жууға арналған раковиналардың болуы
елеулі
21.
Арнайы киімдерді жууға арналған салқын және ыстық сумен қамтамасыз етілген, арнайы құрал-жабдықтармен жабдықталған арнайы бөлменің болуы немесе мамандандырылған ұйыммен келісімшарттың болуы
елеулі
22.
Таза киімдердің және парфюмериялық және косметикалық өнімдерді сақтауға арналған сөрелердің немесе шкафтардың, лас киімдерді сақтауға арналған қақпағы бар контейнерлердің болуы
елеусіз
23.
Үй-жайларды әрлеуде ақаулардың болмауы (сынған жапсырма плиткалар, еден жабынының, басқа жабындар мен жабдықтардың)
елеулі
24.
Қызметкерлердің демалысы мен тамақтануы үшін жеке арнайы бөлменің болуы
елеулі
Су көздері, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған су жинау орындары, орталықтандырылған және орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері
1.
Cанитариялық қорғау аймағына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы және белгіленген режимді сақтау
өрескел
2.
Шаруашылық-ауыз су мақсатындағы (жерүсті және жерасты) көзді, су құбыры құрылыстарын санитариялық қорғаныш аймағының бірінші белдеуін ұйымдастыруға және режиміне қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
3.
Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздерін (жерүсті және жерасты) санитариялық қорғау аймақтарының екінші және үшінші белдеулерінде белгіленген режимді сақтау
өрескел
4.
Орталықтандырылмаған сумен жабдықтау объектілерін жергілікті жерде орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
5.
Орталықтандырылмаған сумен жабдықтау объектілерін тұнбалардан, тау жыныс үйінділерінен тазарту, жөндеу, дезинфекциялау жүргізу.
өрескел
6.
Су қабылдау, су жинау, су тазарту құрылыстарында, тарату желілері мен су тарату колонкаларында санитариялық-эпидемиялық (профилактикалық) іс-шараларды жүргізу
өрескел
7.
Магистральдық су құбырлары мен су құбырларының санитариялық-қорғау белдеуін ұйымдастыруға және режиміне қойылатын талаптарды сақтау.
Су құбырларының санитариялық-қорғау белдеуі шегінде топырақ пен жерасты суларының ластану көздерінің (санитарлық-аумақтық құрылғылар, қазба шұңқырларының, көң қоймаларының, мал қорымдарының, септиктердің және т. б.) болмауы
өрескел
8.
Ауыз суды дайындау/зарарсыздандыру жөніндегі талаптарды сақтау, дезинфекциялау құралдары мен реагенттердің қалдық құрамына бақылауды жүзеге асыру
елеулі
9.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерін және ұйымдарды ауыз су сапасының және халықты сумен жабдықтау жағдайларының нашарлауына әкеп соғатын немесе әкелуі мүмкін авариялық жағдайлардың немесе техникалық бұзушылықтардың туындауы және желілерді жуу мен дезинфекциялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу уақыты туралы уақтылы хабардар ету.
Халықты нормалау құжаттарына сәйкес келетін баламалы ауыз сумен қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу
елеулі
10.
Су құбыры желілерін жуу және дезинфекциялау бойынша тиісті іс-шаралар жүргізілгеннен кейін су құбыры желілерін жуу, тазалау және дезинфекциялау жүргізу жөніндегі актілердің болуы және зертханалық бақылау жүргізу
елеулі
11.
Су сапасының, оның ішінде бақылау нүктелеріндегі су объектісінің су сапасы көрсеткіштері нашарлаған кезде ауызсумен жабдықтау көздерінің авариялық ластануы және (немесе) ауыз сумен жабдықтау жүйелерінің зақымдануы жағдайы бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне ақпарат беру
елеулі
12.
Су құбырындағы авариялық жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы және енгізілуі, оны іске асыру
елеулі
13.
Тұрақты өндірістік зертханалық бақылауға жататын ыстық судың бақыланатын көрсеткіштерін және оларды жүргізу тәртібін сақтау
елеулі
14.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы. Персоналдың арасында бактерия таратушылардың болмауы (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша тексеру кезінде)
өрескел
15.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
16.
Желінің ауыз суды органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық, радиологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
17.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
Объекты похоронного назначения, кладбища, парки, общественные туалеты,
места массового отдыха
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора и пищевых отходов. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
незначительное
3.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка)
незначительное
4.
Соблюдение требований к размещению мест массового отдыха с учетом отдаления и расстояния от портов, шлюзов, гидроэлектростанций, мест спуска сточных вод, стойбищ и водопоя скота и других источников загрязнения, а также за пределами санитарно-защитных зон промышленных предприятий
грубое
5.
Соблюдение требований к размещению общественных туалетов на территории пляжей, парков, зон отдыха
6.
Соблюдение требований к установке урн на территории парков, пляжей, к их уходу и очистке
значительное
7.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
8.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
9.
Наличие специальных указателей, обозначающих места расположения общественных туалетов и подходы к ним
незначительное
10.
Наличие вытяжной вентиляции, не соединенной с системой вентиляции основного здания, при размещении туалетов в общественных зданиях
грубое
11.
Соблюдение требований к внутренней отделке помещений, использование нетоксичных отделочных материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам. Целостность и отсутствие дефектов покрытия
значительное
12.
Соблюдение требований к содержанию, оснащению, уборке общественных туалетов
значительное
13.
В общественных туалетах, подключенных к системам водоотведения наличие помещений для индивидуальных кабин с закрывающимися дверями, шлюза с установкой умывальных раковин; помещения (место) для хранения уборочного инвентаря, моющих и дезинфицирующих средств
значительное
14.
Соблюдение требований к эксплуатации общественных туалетов, не подключенных к системам водоотведения
значительное
15.
Соблюдение требований к эксплуатации мобильных туалетов
грубое
16.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
17.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
значительное
18.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
Жерлеу мақсатындағы объектілер, зираттар, саябақтар, қоғамдық дәретханалар, жаппай демалыс орындары
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Қоқыс пен тамақ қалдықтарын жинауға арналған қақпағы бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшауланған алаңның болуы. Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы тазалау) қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
4.
Жаппай демалыс орындарды порттардан, шлюздерден, су электр станцияларынан, сарқынды суларды ағызатын жерлерден, мал қоралары мен суаратын жерлерден және басқа да ластану көздерінен алшақтатуды, сондай-ақ өнеркәсіптік кәсіпорындардың санитариялық-қорғаныш аймақтарынан тыс жерде орналастыру талаптарын сақтау
өрескел
5.
Жағажайлар, саябақтар, демалыс аймақтары аумағында қоғамдық дәретханаларды орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
6.
Саябақтардың, жағажайлардың аумағында урналарды орнатуға, оларды күтіп-баптауға және тазалауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
7.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
8.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
9.
Қоғамдық дәретханалардың орналасқан жерлерін және оларға жақындауды белгілейтін арнайы көрсеткіштердің болуы
елеусіз
10.
Қоғамдық ғимараттарда дәретханаларды орналастыру кезінде негізгі ғимараттың желдету жүйесімен қосылмаған сору желдеткішінің болуы
өрескел
11.
Үй-жайларды ішкі әрлеуге қойылатын талаптарды сақтау, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді уытты емес әрлеу материалдарын пайдалану. Жабынның тұтастығы мен ақауларының болмауы
елеулі
12.
Қоғамдық дәретханаларды күтіп-ұстауға, жарақтандыруға, тазалауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
13.
Суды бұру жүйелеріне қосылған қоғамдық дәретханаларда есіктері жабылатын жеке кабиналарға арналған үй-жайлардың, жуу раковиналары орнатылған шлюздің; жинау мүкәммалын, жуу және дезинфекциялау құралдарын сақтауға арналған үй-жайлардың (орынның) болуы
елеулі
14.
Суды бұру жүйелеріне қосылмаған қоғамдық дәретханаларды пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
15.
Мобильді дәретханаларды пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
16.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялау, дератизациялау қызметтерін көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы.
елеулі
17.
Нормалау құжаттарын қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
18.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру бойынша талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
Здания, сооружения и помещения производственного назначения
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора твердых бытовых отходов. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
незначительное
3.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка), поточности передвижения людей и транспорта
незначительное
4.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на установленные санитарно-защитную зону, санитарные разрывы и соблюдение установленного режима
грубое
5.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
6.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
7.
Обеспечение при размещении основного и вспомогательного оборудования достаточных проходов и свободных площадей для создания постоянных и временных рабочих мест, и свободного передвижения в зоне обслуживания
значительное
8.
Соблюдение площади каждого постоянного и непостоянного рабочего места не менее 2,2 м2
значительное
9.
Соблюдение минимальных размеров рабочих зон в зависимости от положений и поз (от оборудования до границы рабочей зоны), в метрах:
1) стоя с наклоном до 15оС - 0,7 (0,6) м;
2) стоя с наклоном до 30оС - 0,8 (0,6) м;
3) стоя с наклоном до 60оС. - 0,9 (0,6) м;
4) стоя с наклоном до 90оС - 1,2 (0,9) м;
5) сидя на корточках - 1,1 (0,8) м;
6) переходы - 0,7 м
значительное
10.
Соблюдение требований при размещении производственных помещений в зданиях без окон и световых фонарей, с недостаточным естественным освещением с предусмотрением:
искусственного освещения устройства ультрафиолетового облучения комнаты для кратковременного отдыха на удалении не более 100 м и с КЕО не менее 0,5 %
значительное
11.
Размещение технологического оборудования с предполагаемым выделением в воздух рабочей зоны веществ 1 и 2 классов опасности в изолированных помещениях или зонах с управлением из пультовых или операторских зон
грубое
12.
Обеспечение при размещении в одном здании нескольких производств, где ведутся работы с веществами 1 и 2 классов опасности, изоляции каждого из них с использованием строительных решений, препятствующих образованию многокомпонентных смесей токсичных веществ и их распространения по соседним производственным помещениям
грубое
13.
Соответствие цветового оформления помещений и оборудования с учетом наименьшего коэффициента отражения (не более 0,4)
незначительное
14.
Наличие материала покрытия пола, устойчивого к действию агрессивных жидкостей (кислот, щелочей) и вредных веществ (ртуть, растворители, биологически активные вещества), в местах возможного воздействия
значительное
15.
Проведение предварительной нейтрализацией стоков с агрессивными жидкостями (кислот, щелочей) и вредных веществ (ртуть, растворители, биологически активные вещества) перед сбросом в систему производственной канализации
значительное
16.
Проведение мероприятий при невозможности доведения параметров шума до ПДУ, установленных документами нормирования:
- оборудование звукоизолированных кабин дистанционное управление процессом;
- исключение воздействия шума на других рабочих при размещении рабочих мест с ручным инструментом
значительное
17.
Наличие и соответствие оборудования помещений для периодического отдыха работающих и нормализации их теплового состояния при производственных процессах, сопровождающихся выработкой тепла или холода и приводящих к ухудшению микроклиматических условий на рабочих местах, а также условий для соблюдения питьевого режима
значительное
18.
Наличие защиты лечебно-профилактических помещений, расположенных в непосредственной близости от рабочих мест:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
Өндірістік мақсаттағы ғимараттар, құрылыстар және үй-жайлар
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған қақпағы бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшауланған алаңның болуы. Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы тазалау), адамдар мен көліктің қозғалыс ағынына қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
4.
Белгіленген санитариялық-қорғаныш аймағына, санитариялық алшақтықтарға санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы және белгіленген режимді сақтау
өрескел
5.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
6.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
7.
Негізгі және қосалқы жабдықтарды орналастыру кезінде тұрақты және уақытша жұмыс орындарын құру және қызмет көрсету аймағында еркін жүріп-тұру үшін жеткілікті өту жолдары мен бос алаңдарды қамтамасыз ету
елеулі
8.
Әрбір тұрақты және тұрақты емес жұмыс орнының кемінде 2,2 м2 ауданын сақтау
елеулі
9.
Позициялар мен қалыптарға байланысты (жабдықтан жұмыс аймағының шекарасына дейін) жұмыс алаңдарының минималды өлшеулерінің метрмен сәйкестігі:
1) 15 оС - 0,7 (0,6) м дейін еңкейіп тұру;
2) 30 оС - 0,8 (0,6) м дейін еңкейіп тұру;
3) 60 оС - 0,9 (0,6) м дейін еңкейіп тұру;
4) 90 оС - 1,2 (0,9) м дейін еңкейіп тұру;
5) еңкейіп отыру-1,1 (0,8) м;
6) өткелдер-0,7 м
елеулі
10.
Өндірістік үй-жайларды табиғи жарығы жеткіліксіз, терезелері мен жарық шамдары жоқ ғимараттарда орналастыру кезінде:
қысқа уақытқа демалуға арналған бөлмені ультракүлгін сәулеленуге арналған құрылғының жасанды жарығын 100 м аспайтын қашықтықта және табиғи жарық коэффициентін кемінде 0,5 % көздей отырып талаптарды сақтау
елеулі
11.
Оқшауланған үй-жайларда немесе пультпен немесе оператор аймақтарынан басқарылатын аймақтардағы жұмыс аймағының ауасына қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарындағы заттардың болжанатын бөлінуімен технологиялық жабдықты орналастыру
өрескел
12.
Бір ғимаратта қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарындағы заттармен жұмыс жүргізілетін бірнеше өндірістік объектілер орналасқан кезде улы заттардың көпкомпонентті қоспаларының түзілуін және көршілес өндіріске таралуын болдырмайтын құрылыс ерітінділерін пайдалана отырып, олардың әрқайсысын оқшаулауды қамтамасыз ету
өрескел
13.
Ең төменгі шағылысу коэффициентін (0,4-тен артық емес) ескере отырып, үй-жайлар мен жабдықтардың түстік дизайнына сәйкестігі
елеусіз
14.
Ықтимал әсер ету орындарында агрессивті сұйықтықтарға (қышқылдар, сілтілер) және зиянды заттарға (сынап, еріткіштер, биологиялық белсенді заттар) төзімді еден жабыны материалының болуы
елеулі
15.
Ағынды суларды өнеркәсіптік кәріз жүйесіне жіберер алдында агрессивті сұйықтықтармен (қышқылдар, сілтілер) және зиянды заттармен (сынап, еріткіштер, биологиялық белсенді заттар) алдын ала бейтараптандыруды жүргізу
елеулі
16.
Нормалау құжаттарында белгіленген шу параметрлерін рұқсат етілетін шекті деңгейге (бұдан әрі – РЕШД) жеткізу мүмкін болмаған кезде іс-шаралар өткізу:
- дыбыс өткізбейтін кабиналарды процесті қашықтан басқарумен жабдықтау;
- қол құралымен жұмыс орындарын орналастыру кезінде басқа жұмысшыларға шудың әсерін болдырмау
елеулі
17.
Жылу немесе суықтың пайда болуымен қатар жүретін және жұмыс орнындағы микроклиматтық жағдайлардың нашарлауына әкеп соқтыратын өндірістік процестер кезінде жұмысшылардың мерзімді демалысы және олардың жылулық күйін қалыпқа келтіру үшін үй-жайлар жабдықтарының, сондай-ақ ауызсу режиміне арналған жағдайдың болуы және сәйкестігі
елеулі
18.
Жұмыс орындарына жақын орналасқан емдеу-профилактикалық мекемелерді:

1) звукоизоляцией и экранами относительной защиты от ЭМП;
2) герметизацией дверей, препятствующей попаданию загрязненного воздуха из цехов;
3) входов в виде тамбура со звукоизоляцией обеих дверей при расположении комнат психофизиологической разгрузки в непосредственной близости от шумных цехов
незначительное
19.
Обеспечение производственных и вспомогательных помещений вентиляцией: (естественной, механической, общеобменной, местной, приточной, вытяжной системами) с учетом особенностей технологических процессов и необходимости обеспечения нормативных параметров воздушной среды по показателям микроклимата, содержания вредных веществ и ионизации в соответствии с гигиеническими нормативами
грубое
20.
Выполнение работ по очистке и дезинфекции элементов систем вентиляции и кондиционирования воздуха с ведением журнала учета работ по проведению очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха на объекте
значительное
21.
Наличие и соответствие документов, регламентирующих порядок и контроль работы систем вентиляции и кондиционирования воздуха:
1) проект вентиляции, утвержденный в установленном порядке перечень отступлений от проекта;
2) документы, подтверждающие приемочные инструментальные испытания с определением эффективности вновь оборудованных систем вентиляции, а также после проведения реконструкции и капитального ремонта.
3) акты осмотра и приемки скрытых работ;
4) протоколы технических испытаний и наладки вентиляционных систем;
5) паспорта вентиляционных систем (системы кондиционирования воздуха);
6) графики планово-предупредительного ремонта, журналы ремонта и эксплуатации вентиляционного оборудования
значительное
22.
Наличие воздушных или воздушно-тепловых завес у ворот тамбуров, технологических проемов, обеспечивающих регламентированную температуру смеси воздуха
значительное
23.
Пребывание работающих с соблюдением времени в зоне воздействия охлаждающего микроклимата в зависимости от категории работ и уровня энерготраты.
Пребывание работающих с соблюдением времени в зоне воздействия источников теплового излучения в зависимости от категории работ и индекса тепловой нагрузки среды
значительное
24.
В помещениях для плазменной технологии:
1) наличие предусмотренной площади, незанятой оборудованием, из расчета не менее 10 м2 на одного работающего и высота помещения от нижней точки пола не менее 3,5 м;
2) наличие звукопоглощающей облицовки стен и потолков с защитным покрытием из негорючего перфорированного материала, поглощающего ультрафиолетовое излучение; с высотой облицовки не менее 2,7 м при отсутствии звукопоглощающей защиты на самом оборудовании
значительное
25.
Обеспечение необходимого освещения:

1) дыбыс өткізбейтін және ЭМӨ қарсы салыстырмалы қорғаныс экрандарымен;
2) цехтардан ластанған ауаның түсуіне жол бермей, есіктерді тығыздаумен;
3) шулы шеберханаларға тікелей жақын жерде психологиялық-физиологиялық тынығу бөлмелері орналастырылған кезде екі есіктің де дыбыс өткізбейтін тамбур түріндегі кіреберістерімен қорғаудың болуы
елеусіз
19.
Өндірістік және қосалқы үй-жайларды желдетумен қамтамасыз ету: (табиғи, механикалық, жалпы алмасу, жергілікті, жабдықтау, сору жүйелері) технологиялық процестердің ерекшеліктерін есепке алып және ауа ортасының микроклимат тұрғысынан, зиянды заттар және ионизацияның нормативтік параметрлерінің нормалау құжаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету қажеттілігі
өрескел
20.
Объектідегі желдету және ауа баптау жүйелерін тазалау және дезинфекциялау бойынша жұмыс журналын жүргізе отырып, желдету және ауа баптау жүйелерінің элементтерін тазалау және дезинфекциялау бойынша жұмыстарды орындау
елеулі
21.
Желдету және ауа баптау жүйелерінің жұмыс тәртібі мен оларды бақылауды регламенттейтін құжаттардың болуы және сәйкестігі:
1) белгіленген тәртіппен бекітілген желдету жобасы, жобадан ауытқулардың тізбесі;
2) жаңадан жабдықталған желдету жүйелерiнiң тиiмдiлiгiн анықтау арқылы, сондай-ақ реконструкциядан және күрделi жөндеуден өткеннен кейiн аспаптық қабылдау сынақтарын растайтын құжаттар;
3) жасырын жұмыстарды тексеру және қабылдау актілері;
4) желдету жүйелерін техникалық сынақтар мен реттеу хаттамалары;
5) желдету жүйелерінің (ауа баптау жүйелерінің) паспорттары;
6) жоспарлы профилактикалық қызмет көрсету кестелері, желдету жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және пайдалану журналдары
елеулі
22.
Тамбурлардың қақпаларында ауа немесе ауа-термиялық перделердің, ауа қоспасының реттелетін температурасын қамтамасыз ететін технологиялық саңылаулардың болуы
елеулі
23.
Жұмыс санатына және энергия шығыны деңгейіне байланысты салқындатқыш микроклиматтың әсер ету аймағында уақытты сақтай отырып жұмысшылардың болуы.
Жұмыс санатына және ортаның жылу жүктемесінің индексіне байланысты жылу сәулелену көздерінің әсер ету аймағында уақытты сақтай отырып жұмысшылардың болуы
елеулі
24.
Плазмалық технологияға арналған кабинеттерде:
1) бір жұмысшыға кемінде 10 м2 есебімен қарастырылған жабдықталмаған аумақтың болуы және еденнің ең төменгі нүктесінен бөлменің биіктігі кемінде 3,5 м болуы;
2) қабырғалар мен төбелердің ультракүлгін сәулеленуді сіңіретін жанбайтын перфорацияланған материалдан жасалған қорғаныш жабыны бар дыбыс жұтатын қаптамасының болуы; жабдықтың өзінде дыбыс жұтатын қорғаныс болмаған кезде төсем биіктігі кемінде 2,7 м
елеулі
25.
Қажетті жарықтандыруды қамтамасыз ету:

1) наличие естественного и исправного искусственного освещения в производственных объектах с постоянным пребыванием людей;
2) наличие исправного рабочего и аварийного искусственного освещения;
3) обеспечение требуемой комбинированной освещенности на рабочих местах в зависимости от класса и точности зрительных работ;
4) соответствие светотехнических характеристик светильников, их конструктивное исполнение, расположение и установка относительно рабочих зон;
5) своевременность очистки светильников, замены перегоревших ламп и неисправных светильников;
6) наличие мастерских, оборудованных средствами для чистки и ремонта светильников, складов хранения газоразрядных источников света и светотехнического оборудования
значительное
26.
Наличие специально отведенного места для сбора и хранения ртутьсодержащих приборов и ламп, осветительных установок с газоразрядными лампами. Наличие документов, подтверждающих осуществление утилизацию отработанных ламп с ртутным наполнением специализированными организациями
значительное
27.
Наличие источников профилактического ультрафиолетового облучения в составе осветительных установок производственных помещений в целях профилактики ультрафиолетовой недостаточности, за исключением помещений с производственными источниками ультрафиолетового излучения
незначительное
28.
Наличие и соответствие требованиям состава (набора), санитарно-технического состояния и оборудования санитарно-бытовых помещений (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, преддушевые, душевые, туалеты, умывальные, устройства питьевого водоснабжения, помещения сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды) в зависимости от мощности объекта, характера трудовых процессов и наличия вредных производственных факторов, а также достаточность площадей помещений при максимальной нагрузке за время сменного перерыва в работе.
Наличие графика и соблюдение требований и порядка уборки помещений, наличие маркированного уборочного инвентаря, соблюдение требований к его использованию и хранению
значительное
29.
Наличие бытового холодильника и раковины для мытья посуды в комнате приема пищи
незначительное
30.
Соблюдение требований по хранению специальной одежды, загрязненной веществами 1 и 2 класса опасности, а также патогенными микроорганизмами после соответствующей обработки. Наличие раздаточной специальной одежды и изолированного помещения, расположенного рядом с гардеробной спецодежды для приема (сбора) и временного хранения загрязненной спецодежды
значительное
31.
Наличие умывальных в гардеробных в специально отведенных местах либо в помещениях, смежных с гардеробными
незначительное
32.
Устройство душевых с гардеробными по типу санпропускника на производственных участках, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности, их соответствие
значительное
33.
Обеспечение покрытия влагостойкими материалами с гладкой поверхностью, легко моющимися горячей водой с применением моющих и дезинфицирующих средств стен и перегородок до 2 м, полов и оборудования помещений с влажным режимом работы (гардеробные, умывальные, душевые, уборные, кабины для личной гигиены женщин, ручные и ножные ванны), а также водостойкого покрытия стен и перегородок выше отметки 2 м и потолков
значительное
34.
Соблюдение требований по проведению дезинфекционной обработки обуви в преддушевых, для проведения дезинфекционной обработки и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией
незначительное
35.
Оснащение тамбуров санузлов умывальниками со средствами для мытья рук и электрополотенцами
незначительное
36.
Наличие исправных установок для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, столов для приема, выдачи и ремонта респираторов приспособлений для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, шкафами и гнездами для хранения респираторов и самоспасателей
значительное
37.
Наличие обособленных помещений для обеспыливания, обезвреживания, сушки, стирки, химической чистки спецодежды при производственных процессах предприятий группы 1 в, 2 в, 2 г, 3 б, оборудованных автономной системой вентиляции
значительное
38.
Наличие в гардеробных помещениях для просушивания специальной одежды и специальной обуви механической общеобменной приточно-вытяжной вентиляции (с подогревом притока воздуха в холодное время года)
значительное
39.
Применение для обеспыливания специальных устройств (механические, с использованием сжатого воздуха, аэродинамические обеспыливатели) с эффективностью обеспыливания не менее 90 % за 30-40 сек
значительное
40.
Наличие в гардеробных: шкафов-аптечек для хранения дезинфицирующих пленкообразующих препаратов (для обработки микротравм до и после рабочей смены), а также медикаменты для профилактики потливости и грибковых заболеваний кожи стоп, специальные установки-дозаторы для защитных паст и моющих средств
значительное
41.
Наличие на производственных объектах со списочным составом от 50 до 300 человек медицинского пункта, свыше 300 человек - фельдшерского или врачебного здравпункта с соответствующим составом и площадями помещений
значительное
42.
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям
значительное
43.
Обеспеченность здравпунктов и медпунктов комплектами инактиваторов, нейтрализующих агрессивные производственные вещества при попадании на кожу или в глаза (после промывания водой)
незначительное
44.
Соответствие нормируемых состава и площадей лечебно-профилактических помещений (комнат психофизиологической разгрузки, тренажерных залов, кабинетов по профилактике вибрационной болезни, общих помещений для медицинского персонала) характеру трудовых процессов, имеющихся вредных производственных факторов. Соблюдение требований к оборудованию, микроклимату, воздушному режиму, освещенности, содержанию вредных веществ
значительное
45.
Обеспеченность комнатами личной гигиены женщин (далее - ЛГЖ) и их соответствие требованиям:

1) адамдар тұрақты болатын өндірістік объектілерде табиғи және жарамды жасанды жарықтандырудың болуы;
2) жарамды жұмыс және авариялық жасанды жарықтандырудың болуы;
3) көзбен жұмыс істеу жұмыстарының сыныбы мен дәлдігіне қарай жұмыс орындарында талап етілетін аралас жарықтандыруды қамтамасыз ету;
4) шамдардың жарық техникалық сипаттамаларының сәйкестігі, олардың конструктивті орындалуы, жұмыс аймақтарына қатысты орналасуы және орнатылуы;
5) шамдарды уақтылы тазалау, істен шыққан шамдар мен ақаулы шамдарды ауыстыру;
6) шамдарды тазалауға және жөндеуге арналған құралдармен жабдықталған шеберханалардың, газ разрядты жарық көздерін сақтау қоймаларының және жарық техникалық жабдықтардың болуы
елеулі
26.
Құрамында сынап бар құрылғылар мен шамдарды, газ разрядты шамдары бар жарықтандыру қондырғыларын жинау және сақтау үшін арнайы бөлінген орынның болуы. Мамандандырылған ұйымдардың сынап толтырылған шамдардың қалдықтарын кәдеге жаратуын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
27.
Ультракүлгін сәулеленудің өндірістік көздері бар үй-жайларды қоспағанда, ультракүлгін жеткіліксіздіктің алдын алу мақсатында өндірістік үй-жайларды жарықтандыру қондырғыларының құрамында профилактикалық ультракүлгін сәулелену көздерінің болуы
елеусіз
28.
Объектінің қуаттылығына, еңбек процестерінің сипатына және зиянды өндірістік факторлардың болуына, сондай-ақ жұмыстағы ауысымдық үзіліс кезінде максималды жүктеме кезінде кеңістіктің жеткіліктілігіне байланысты санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың (жылыту және демалыс бөлмелері, киім ілетін бөлмелер, себезгіге дейінгі бөлмелер, себезгі кабиналары, дәретханалар, қол жуғыштар, ауыз сумен жабдықтау құрылғылары, арнайы киімді кептіруге, шаңын қағуға, сақтауға арналған бөлмелер) болуы және олардың құрамының (жиынтығының), санитариялық жағдайы мен жабдықтарының талаптарға сәйкестігі.
Үй-жайларды тазалау кестесінің болуы және талаптары мен тәртібінің сақталуы, таңбаланған тазалау жабдықтарының болуы, оны пайдалану және сақтау талаптарының сақталуы
елеулі
29.
Тамақ ішу бөлмесінде тұрмыстық тоңазытқыш пен ыдыс жууға арналған раковинаның болуы
елеусіз
30.
Қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарындағы заттармен, сондай-ақ патогенді микроорганизмдермен ластанған арнайы киімді тиісті өңдеуден кейін сақтау талаптарын сақтау. Бөлінетін арнайы киімнің және ластанған комбинезондарды қабылдау (жинау) және уақытша сақтау үшін комбинезонның киім ілетін бөлменің жанында орналасқан оқшауланған бөлменің болуы
елеулі
31.
Арнайы бөлінген орындардағы киім ауыстыратын бөлмелерде немесе киім ауыстыратын бөлмелерге іргелес бөлмелерде жуыну бөлмелерінің болуы
елеусіз
32.
Киімнің ластануымен, сондай-ақ қауіптіліктің 1 және 2-сыныбындағы заттарды қолданумен байланысты өндіріс орындарында санитариялық бақылау бөлмесіне ұқсас киім-кешек бөлмелері бар себезгі бөлмелерін ұйымдастыру, олардың сәйкестігі
елеулі
33.
Қабырғалар мен арақабырғалықтардың жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып, ыстық сумен жеңіл жуылатын ылғалға төзімді, беті тегіс 2 м-ге дейінгі жабынының, ылғалды жұмыс режимі бар бөлмелердің едендері мен жабдығымен (киім ілетін бөлмелер, жуынатын бөлмелер, себезгі кабиналары, дәретханалар, әйелдердің жеке гигиенасына арналған кабиналар, қолмен және аяқ ванналары), сондай-ақ қабырғалар мен арақабырғалықтардың 2 м-ден жоғары және төбелердің су өткізбейтін жабынының болуы
елеулі
34.
Себезгі бөлмелеріне кіберісте аяқ киімді дезинфекциялау, эпидермофитпен ауыратын науқастардың жұмыс аяқ киімін дезинфекциялау және кептіру талаптарын сақтау
елеусіз
35.
Санитариялық тораптардың тамбурларын қол жуу құралдарымен және электр сүлгілері бар қолжуғыштармен жабдықтау
елеусіз
36.
Сүзгілерді шаңнан тазартуға және олардың төзімділігін бақылауға арналған жұмысқа жарамды қондырғылардың, респираторларды қабылдауға, беруге және жөндеуге арналған үстелдердің, жартылай маскаларды жууға, дезинфекциялауға және кептіруге арналған құрылғылардың, респираторлар мен өзін-өзі құтқарушыларды сақтауға арналған шкафтар мен ұяшықтардың болуы
елеулі
37.
Дербес желдету жүйесімен жабдықталған 1 в, 2 в, 2 д, 3 б топтарындағы кәсіпорындардың өндірістік процестері кезінде комбинезондарды шаңнан тазартуға, залалсыздандыруға, кептіруге, жууға, химиялық тазалауға арналған жеке бөлмелердің болуы
елеулі
38.
Арнайы киімдерді және арнайы аяқ киімді кептіруге арналған киім-кешек бөлмелерінде механикалық жалпы алмасу және сору желдеткішінің (салқын мезгілде жылытылған ауа ағынымен) болуы
елеулі
39.
30-40 секунд ішінде шаңсыздандыру тиімділігі кемінде 90% болатын шаңсыздандыру үшін арнайы құрылғыларды (механикалық, сығылған ауаны қолданатын, аэродинамикалық шаңсыздандыру) қолдану
елеулі
40.
Киім ілетін орындарда: дезинфекциялаушы пленка түзетін препараттарды сақтауға арналған (жұмыс ауысымына дейін және одан кейін шағын жарақаттарды өңдеуге арналған), сондай-ақ терлеудің және аяқ терісінің грибок ауруларының алдын алуға арналған дәрі-дәрмектердің, қорғаныш пасталары мен жуғыш заттарға арналған арнайы қондырғылар-мөлшерлегіштердің болуы
елеулі
41.
Тізім құрамы 50-ден 300 адамға дейінгі өндірістік объектілерде медициналық пункттің, 300-ден астам адам – тиісті құрамы мен үй-жайларының ауданы бар фельдшерлік немесе дәрігерлік денсаулық сақтау пунктінің болуы
елеулі
42.
Инфекциялық аурулар бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстар жүргізу кезінде жұмыс істейтіндерге профилактикалық егулер жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы
елеулі
43.
Денсаулық сақтау пункттері мен медициналық пункттерді теріге немесе көзге тиген кезде агрессивті өндірістік заттарды бейтараптандыратын инактиваторлар жиынтығымен қамтамасыз ету (сумен жуғаннан кейін)
елеусіз
44.
Емдеу-профилактикалық үй-жайлардың (психологиялық-физиологиялық тұрғыдан жеңілдену бөлмелері, тренажер залдары, діріл ауруының алдын алу кабинеттері, медицина персоналыға арналған жалпы үй-жайлар) нормаланатын құрамы мен алаңдарының еңбек процестерінің, қолда бар зиянды өндірістік факторлардың сипатына сәйкестігі. Жабдыққа, микроклиматқа, ауа режиміне, жарыққа, зиянды заттардың құрамына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
45.
Әйелдердің жеке гигиеналық кабинеттерінің (бұдан әрі – ЖГК) болуы және олардың талаптарға сәйкестігі:

1) кабины из расчета 1 кабина на 100 работниц, для объектов с повышенной запыленностью - 1 кабина на 50 женщин и тамбур;
2) оборудование в тамбуре раковины со смесителем горячей и холодной воды, стола для обслуживающего персонала, электросушилки для рук, мыльницы;
3) оборудование индивидуальных кабин гигиеническим душем с подводкой смесителя горячей и холодной воды и унитазом, бачком с крышкой для использованных гигиенических пакетов и вешалкой для одежды;
4) отделка стен помещений для комнаты ЛГЖ и перегородки между индивидуальными кабинами из материалов, допускающих их легкую очистку, мытье с применением моющих и дезинфицирующих средств;
5) удаленность комнаты ЛГЖ от рабочих мест не более 150 метров;
6) исключение совмещения комнат ЛГЖ с туалетами
незначительное
46.
Обеспечение лечебно-оздоровительными комплексами для рациональной организации труда и отдыха женщин в период беременности (СК) на объектах с числом работающих женщин детородного возраста 500 и более чел. Соблюдение требований к размещению, составу, площадям, оборудованию
значительное
47.
Обеспечение центрами (участками) трудовой реабилитации на объектах с числом работающих 5000 и более чел. Соблюдение требований к размещению, составу, площадям, оборудованию
значительное
48.
Получение санитарно-эпидемиологического заключения на изменения технологического процесса (увеличение производственной мощности, интенсификация процессов и производства и другие отклонения от утвержденного проекта)
грубое
49.
Обеспечение герметизации и наличие автоматического устройства для слива на производственном оборудовании, являющемся источником выделения влаги
значительное
50.
Соблюдение требований к работам с производственными источниками ультрафиолетового облучения (далее - УФ):
1) наличие и использование средств защиты глаз;
2) соблюдение общей продолжительности воздействия излучения 50 % рабочей смены;
3) длительность однократного облучения свыше 5 мин и более не должна превышать 10,0 Ватт на квадратный метр для области УФ-А; 0,01 Вт/м2 для области УФ-В
значительное
51.
Наличие исправной системы отопления и кондиционирования воздуха в производственных зданиях, помещениях и сооружениях, включая помещения пультов управления, кабин крановщиков и другие изолированные помещения, с учетом необходимости обеспечения в рабочей зоне постоянных и непостоянных рабочих мест
значительное
52.
Соблюдение времени пребывания, работающих в зоне воздействия источников теплового излучения и охлаждающего микроклимата
незначительное
53.
Исключение соединения сетей хозяйственно-питьевого водопровода с сетями водопроводов, подающих не питьевую воду. Наличие специальных обозначений, окраски на сооружениях технического или хозяйственно-питьевого водопровода, исключающих возможность использования технической воды для питьевых целей
значительное
54.
Наличие в производственных и вспомогательных зданиях сетей хозяйственно-питьевого водопровода для хозяйственно-питьевых нужд
значительное
55.
Соблюдение требований при размещении отводов производственных стоков.
Организация мер против проникновения газов в производственные помещения от стоков, выделяющих газы.
Отведение стоков от душей, умывальников, санузлов в сеть хозяйственно-бытового отведения
значительное
56.
Соблюдение требований при размещении установок по очистке производственных стоков.
Размещение установок по очистке стоков в производственных зданиях при условии отсутствия образования и выделения вредных веществ или герметизации всех процессов очистки стоков с устройством местной вытяжной вентиляции.
Использование для размещения сооружений по обезвреживанию бросовых земель, не представляющих сельскохозяйственной ценности
значительное
57.
Устройство внутреннего водопровода и водоотведения, а также систем наружного водоснабжения и водоотведения в производственных и вспомогательных зданиях и на промышленных площадках для подачи воды на производственные и хозяйственно-питьевые нужды и отведения сточных вод
значительное
58.
Наличие на производственных объектах исправных установок по очистке производственных стоков и организация производственного контроля ниже места сброса очищенных сточных вод в поверхностные водные объекты, а также контроля за возможным загрязнением грунтовых и межпластовых подземных вод
грубое
59.
Соблюдение требований к сбору, накоплению, затариванию, транспортировке, обезвреживанию и захоронению промышленных токсичных отходов:

1) 100 жұмысшыға 1 кабина есебінен кабиналар, шаңы жоғары объектілер үшін – 50 әйелге 1 кабина және тамбур;
2) тамбурдың ыстық және салқын су араластырғышы, жолсеріктерге арналған үстелі, электр қол кептіргіші, сабын ыдысы бар раковинамен жабдықталуы;
3) жеке кабиналардың ыстық және салқын су араластырғышы бар гигиеналық себезгісімен және унитазымен, пайдаланылған гигиеналық пакеттерге арналған қақпағы бар цистернамен және киім ілгішімен жабдықталуы;
4) ЖГК үй-жайына арналған үй-жайлардың қабырғаларын және жеке кабиналар арасындағы арақабырғалықтарды оларды жеңіл тазалауға, жуу және дезинфекциялау құралдарымен жууға мүмкіндік беретін материалдардан бөлек ұстау;
5) ЖГК үй-жайының жұмыс орындарынан 150 м-ден аспайтын қашықтығы;
6) ЖГК үй-жайларын дәретханамен біріктіруді болдырмау
елеусіз
46.
Ұрпақты болу жасындағы жұмыс істейтін әйелдердің саны 500 және одан да көп адам болатын объектілерде жүктілік (СК) кезінде әйелдердің еңбегі мен бос уақытын ұтымды ұйымдастыру үшін сауықтыру кешендерімен қамтамасыз ету. Орналастыруға, құрамға, кеңістікке, жабдыққа қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
47.
5000 және одан да көп қызметкері бар объектілерде еңбекті оңалту орталықтарын (учаскелерін) қамтамасыз ету. Орналастыруға, құрамға, кеңістікке, жабдыққа қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
48.
Технологиялық процестегі өзгерістерге (өндірістік қуаттылықты арттыру, процестер мен өндірісті интенсификациялау және бекітілген жобадан басқа да ауытқулар) санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу
өрескел
49.
Ылғалдың бөліну көзі болып табылатын өндірістік жабдық үшін жеткілікті тығыздағыш және қызмет көрсетілетін автоматты су төгетін құрылғы
елеулі
50.
Ультракүлгін (бұдан әрі – УК) сәулеленудің өндірістік көздерімен жұмыс істеуге қойылатын талаптарды сақтау:
1) көзді қорғау құралдарының болуы және қолданылуы;
2) жұмыс ауысымының 50 % сәулелену әсерінің жалпы ұзақтығын сақтау;
3) 5 минуттан астам және одан да көп бір реттік сәулеленудің ұзақтығы УК-А аймағы үшін бір шаршы метрге 10,0 Ватт, УК-В аймағы үшін 0,01 Вт/м2 аспауы тиіс
елеулі
51.
Жұмыс аймағында тұрақты және тұрақты емес жұмыс орындарын қамтамасыз ету қажеттілігін ескере отырып, басқару пульті үй-жайларын, краншылар кабиналарын және басқа да оқшауланған үй-жайларды қоса алғанда өндірістік ғимараттарда, үй-жайлар мен құрылыстарда жарамды жылу және ауаны баптау жүйесінің болуы
елеулі
52.
Жылумен сәулелену көздерінің және салқындату микроклиматының әсер ету аймағында жұмыс істейтіндердің болу уақытын сақтау.
елеусіз
53.
Шаруашылық-ауыз су құбыры желілерін ауыз суға түсетін су құбыры желілерімен қосуды болдырмау.
Техникалық немесе шаруашылық-ауыз су құбыры құрылыстарында ауыз су мақсаты үшін техникалық суды пайдалану мүмкiндiгiн болдырмайтын арнайы белгiлердiң, бояулардың болуы
елеулі
54.
Өндірістік және қосалқы ғимараттарда шаруашылық-ауыз су қажеттіліктері үшін шаруашылық-ауыз су құбыры желілерінің болуы
елеулі
55.
Өнеркәсіптік ағынды суларды орналастыру кезінде талаптарды сақтау:
газ шығаратын ағынды сулардан өндірістік үй-жайларға газдың енуіне қарсы іс-шараларды ұйымдастыру;
ағынды суларды себезгіден, қолжуғыштардан, дәретханалардан тұрмыстық суды бұру желісіне бұру
елеулі
56.
Өндірістік ағынды суларды тазартуға арналған қондырғыларды орналастыру кезіндегі талаптарды сақтау.
Зиянды заттардың түзілуі мен бөлінуі болмаса немесе ағынды суларды тазартудың барлық процестерін жергілікті сору желдеткішімен тығыздау жағдайында өнеркәсіптік ғимараттарда ағынды суларды тазарту қондырғыларын орналастыру.
Ауыл шаруашылығы маңызы жоқ бос жерлерді залалсыздандыру объектілерін орналастыру үшін пайдалану
елеулі
57.
Өндірістік және тұрмыстық қажеттіліктерге су беру және сарқынды суларды бұру үшін өндірістік және қосалқы ғимараттар мен өндірістік алаңдардағы ішкі сумен жабдықтау және канализацияны, сондай-ақ сыртқы сумен жабдықтау және канализация жүйелерін ұйымдастыру
елеулі
58.
Өндірістік объектілерде өндірістік сарқынды суларды тазартуға арналған жарамды қондырғылардың болуы және тазартылған сарқынды суларды жерүсті су объектілеріне ағызатын жерден төмен өндірістік бақылауды ұйымдастыру, сондай-ақ жерасты суларының және қабат аралық жерасты суларының ықтимал ластануын бақылау
өрескел
59.
Өндірістік уытты қалдықтарды жинау, жинақтау, орау, тасымалдау, залалсыздандыру және кәдеге жаратуға қойылатын талаптарды сақтау:

1) к размещению полигонов для не утилизируемых отходов;
2) наличие и ведение на полигонах документации, содержащей информации о производственных отходах:
- данные о количестве и качестве (по классам опасности) прогнозируемых объемов промышленных отходов, их физико-химических, токсикологических и радиационных свойствах;
- характеристику возможных последствий воздействия промышленных отходов на окружающую среду;
- технологическое решение вопросов обезвреживания, утилизации, захоронения промышленных отходов;
- мероприятия по охране почвы от вредных веществ и по рекультивации нарушенных и загрязненных почв;
3) проведение уничтожения, захоронения или утилизации отходов на объекте или в специализированных организациях в соответствии с классом опасности;
4) проведение складирования на территории предприятия в соответствии с классом опасности, в условиях, исключающих загрязнение окружающей среды и воздействия на здоровье персонала и населения
значительное
60.
Соблюдение требований к складам для хранения сильнодействующих ядовитых веществ (далее – СДЯВ), химических веществ, прекурсоров, пестицидов и условиям работы в них:
1) наличие в помещениях складов для хранения СДЯВ, химических веществ, прекурсоров, пестицидов стеллажей, естественной (окна, форточки) или принудительной механической приточно-вытяжной вентиляции;
2) наличие при складе оборудованного умывальника, в крупных базисных складах – душевой установки;
3) наличие ограждения территория склада, замка для закрытия склада;
4) по недопущению хранения под навесами, под открытым небом; в землянках, погребах, подвалах и складах горючего, софитного хранения с продуктами питания, фуражом, минеральным удобрением и различными материалами;
5) по использованию для хранения специально построенных типовых или приспособленных помещений, складов;
6) наличие соответствующей отделки стен, пола, потолков и внутренних конструкций складских помещений для хранения, расфасовки и розлива, способной защитить конструкции от химических воздействий СДЯВ, не накапливающие на своей поверхности или не сорбирующие пыль и пары и допускающие легкую очистку и мытье поверхностей;
7) содержание склада в чистоте;
8) наличие средств для обезвреживания, СИЗ и медицинской аптечки;
9) соблюдение ограничения по недопущению к работам работающих без спецодежды и СИЗ, а также, если СИЗ в неисправном или непригодном состоянии, либо нахождению персонала в хранилище в иное время, чем во время приема, разгрузки и учета пестицидов;

1) кәдеге жаратылмайтын қалдықтарға арналған полигондарды орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау;
2) полигондарда өндірістік қалдықтар туралы мынадай ақпаратты қамтитын құжаттаманың болуы және сақталуы:
- өндірістік қалдықтардың болжамды көлемдерінің саны мен сапасы (қауіптілік сыныбы бойынша), олардың физикалық-химиялық, токсикологиялық және радиациялық қасиеттері туралы мәліметтер;
- өндірістік қалдықтардың қоршаған ортаға әсер етуінің ықтимал салдарларының сипаттамасы;
- өндірістік қалдықтарды залалсыздандыру, кәдеге жарату, көму мәселелерін технологиялық шешу;
- топырақты зиянды заттардан қорғау және бұзылған және ластанған топырақтарды қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар;
3) қауіптілік сыныбына сәйкес объектіде немесе мамандандырылған ұйымдарда қалдықтарды жою, көму немесе кәдеге жарату;
4) кәсiпорын аумағында қауiптiлiк сыныбына сәйкес қоршаған ортаны ластауды және персонал мен халықтың денсаулығына әсер етудi болдырмайтын жағдайларда жинауды жүргізу
елеулі
60.
Күшті әсер ететін улы заттарды (бұдан әрі – КӘУЗ), химикаттарды, прекурсорларды, пестицидтерді сақтауға арналған қоймаларға қойылатын талаптардың сақталуы және олардағы жұмыс жағдайлары:
1) КӘУЗ сақтау қоймаларының үй-жайларында химиялық заттарды, прекурсорларды, пестицидтерге арналған сөрелерді, табиғи (терезелер, желдеткіштер) немесе мәжбүрлі механикалық жабдықтау және сору желдеткішінің болуы;
2) қоймада жабдықталған қолжуғыштың, ірі базалық қоймаларда – себезгі қондырғысының болуы;
3) қойма аумағында қоршаудың, қойманы жабуға арналған құлыптың болуы;
4) сарай астында, ашық ауада сақтауды болдырмау; блиндаждарда, жерқоймаларда, жертөлелерде және отын қоймаларында, азық-түлік, жем-шөп, минералды тыңайтқыш және әртүрлі материалдары бар софит сақтауды болдырмау бойынша;
5) сақтау үшін арнайы салынған типтік немесе бейімделген үй-жайларды, қоймаларды пайдалану бойынша;
6) қоймалардың қабырғаларын, едендерін, төбелерін және ішкі құрылымдарын сақтауға, буып-түюге және құюға арналған, құрылымдарды КӘУЗ химиялық әсерінен қорғауға қабілетті, олардың бетінде шаң мен буды жинамайтын немесе сіңірмейтін және беттерді жеңіл тазалауға және жууға мүмкіндік беретін тиісті әрлеудің болуы;
7) қойманы таза ұстау;
8) залалсыздандыру құралдарының, жеке қорғаныш құралдарының және медициналық қобдишаның болуы;
9) жұмысшылардың арнайы киімсіз және ЖҚҚ-сыз жұмыс істеуіне жол бермеу жөніндегі шектеуді сақтау, сондай-ақ ЖҚҚ ақаулы немесе жарамсыз болған жағдайда немесе пестицидтерді қабылдау, түсіру және есепке алу кезіндегіден басқа уақытта персоналдың болуы.

10) наличие и соблюдение условий для раздельного хранения препаратов, несовместимых по своим физико-химическим свойствами (летучести, окисляемости и прочих свойств), пожаро- и взрывоопасности, реакционной активности, температурным режимам хранения.
Наличие функциональных отделений:
1) общее отделение;
2) отделение огне-взрывоопасных пестицидов;
3) отделение хранения чрезвычайно опасных пестицидов (1 класс опасности);
4) отделение для хранения СИЗ, воды, мыла, полотенца и аптечки;
5) отдельная комната для хранения СДЯВ
значительное
61.
Соблюдение требований к размещению, упаковке, учету в складах и перевозке СДЯВ, химических веществ, прекурсоров и пестицидов:
1) осуществление размещения пестицидов внутри склада, согласно их классификации по токсичности и горючести, препаративных форм, химической совместимости и температурных режимов хранения;
2) соблюдение требований по хранению препаратов, в состав которых входит вода (формалин, карбатион, аминная соль 2,4-Д и все масляные концентраты эмульсий) в зимнее время в отапливаемом помещении и в полной изоляции от других химических веществ при хранении хлорат магния и хлорат-хлорид кальция;
3) наличие на таре этикеток, написанных несмываемой краской, с указанием: товарного знака или наименования предприятия – поставщика; названия препарата и номинальный процент действующего вещества в нем; группы пестицидов, к которой относится препарат; веса брутто и нетто; номера партии; даты изготовления пестицида; номера стандарта и технического условия; обозначения "огнеопасно" или "взрывоопасно" (при наличии у препарата огнеопасных или взрывоопасных свойств);
4) наличие приклеенной краткой инструкции по обращению, применению и условиям хранения препарата на каждой товарной единице;
5) соблюдение требований по перевозке и отпуску пестицидов в прочной, хорошо закрытой таре, соответствующей техническим условиям в соответствии с требованиями к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов;
6) сдача и хранение на складе до их утилизации остатков пестицидов, запрещенных для применения в сельском хозяйстве и непригодные вместе с тарой;
7) соблюдение требований, запрещающих отпуск пестицидов со склада без заводской упаковки или при нарушенной целостности упаковки;
8) наличие прошнурованной и пронумерованной приходно-расходной книги, ведение учета поступления и отпуска пестицидов;
9) проведение ежегодной в конце года инвентаризации пестицидов с составлением акта снятия остатков
значительное
62.
Наличие документов по организации и проведению производственного контроля и его выполнение:

10) физикалық-химиялық қасиеттері (ұшқыштығы, тотықтырғыштығы және басқа да қасиеттері), өрт және жарылыс қауіптілігі, реактивті белсенділігі, сақтау температурасының шарттары бойынша үйлесімсіз дәрілік заттарды бөлек сақтау шарттарының болуы және сақталуы.
Функционалдық бөлімшелердің болуы:
1) жалпы бөлімше;
2) өрт-жарылғыш пестицидтер бөлімшесі;
3) төтенше қауіпті пестицидтерді сақтауға арналған бөлімшесі (қауіптіліктің 1-сыныбы);
4) жеке қорғаныш құралдарын, суды, сабынды, сүлгілерді және медициналық алғашқы көмекке арналған қобдишаларды сақтауға арналған бөлімше;
5) КӘУЗ үшін бөлек сақтау бөлмесі
елеулі
61.
КӘУЗ, химиялық заттарды, прекурсорларды және пестицидтерді орналастыру, орау, қоймаларда есепке алу және тасымалдау талаптарының сақталуы:
1) уыттылығы мен тұтанғыштығы, препараттық түрлері, химиялық үйлесімділігі және температуралық сақтау шарттары бойынша жіктелуі бойынша пестицидтерді қойма ішінде орналастыруды жүзеге асыру;
2) құрамында суы бар препараттарды (формалин, карбация, амин тұзы 2,4-Д және барлық мұнай эмульсиялық концентраттары) қыста жылытылатын бөлмеде және магний хлораты мен кальций хлоратын сақтау кезінде басқа химиялық заттардан толық оқшауланған жағдайда сақтау талаптарының сақталуы;
3) ыдыста өшпейтін сиямен жазылған жапсырмалардың болуы, оларда мыналар көрсетіледі: тауар белгісі немесе өнім беруші кәсіпорынның атауы; препараттың атауы және ондағы белсенді заттың номиналды пайызы; препарат жататын пестицидтер тобы; брутто және таза салмақ; лот нөмірлері; пестицидтің жасалған күні; стандартты және техникалық шарттар нөмірлері; "жанғыш" немесе "жарылғыш" белгілері (егер препараттың тұтанғыш немесе жарылғыш қасиеттері болса);
4) әрбір тауар бірлігінде препаратты өңдеу, пайдалану және сақтау шарттары туралы желімделген қысқаша нұсқаулықтың болуы;
5) жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын талаптарға сәйкес техникалық шарттарға сәйкес келетін берік, жақсы жабылған ыдыста пестицидтерді тасымалдау және шығару талаптарының сақталуы;
6) ауыл шаруашылығында пайдалануға тыйым салынған және ыдыстармен бірге жарамсыз пестицидтердің қалдықтарын жойғанға дейін қоймада жеткізу және сақтау;
7) қоймадан бастапқы қаптамасыз немесе қаптаманың бүтіндігі бұзылған кезде пестицидтерді шығаруға тыйым салатын талаптарды сақтау;
8) пестицидтердің келіп түсуі мен шығарылуының есебін жүргізетін, тігілген және нөмірленген кірістер мен шығыстар кітабының болуы;
9) қалдықтарды жою актісін жасай отырып, жыл соңында пестицидтерге жыл сайынғы түгендеу жүргізу
елеулі
62.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру мен жүргізу және оны жүзеге асыру жөніндегі құжаттардың болуы:

1) наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий. Своевременность ее пересмотра при изменении вида деятельности, технологического процесса, других процессов, влияющих на стабильность санитарно-эпидемиологической ситуации и (или) создающих угрозу санитарно-эпидемиологическому благополучию населению;
2) наличие документов, подтверждающих своевременность организации, полноту и достоверность осуществленного производственного контроля;
3) наличие документов, подтверждающих своевременность представления результатов ведомственного контроля в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории;
4) наличие разработанного плана (программы) производственного контроля за соблюдением санитарных правил и выполнением санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в процессе выполнения очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования, а также при проведении обеззараживания воздуха, его выполнение
грубое
63.
Соответствие сырья, материалов, изделий и продукции (товаров), содержащей радиоактивные вещества природного происхождения требованиям документов нормирования
грубое
64.
Соответствие результатов лабораторно-инструментальных исследований и замеров вредных производственных факторов на рабочих местах документам нормирования:
1) параметров неионизирующего излучения;
2) параметров физических факторов (шум, вибрация, микроклимат, освещенность);
3) воздуха рабочей зоны
грубое
65.
Соответствие результатов инструментальных исследований радиационных параметров ионизирующего излучения на рабочих местах документам нормирования
грубое
66.
Соблюдение использования при производстве продукции, разрешенных потенциально опасных химических веществ
грубое
67.
Соблюдение требований по отстранению от работы лиц, не прошедших медицинский осмотр либо предсменное медицинское освидетельствование, если они являются обязательными в соответствии с законодательством Республики Казахстан или признанных непригодными к работе по состоянию здоровья или имеющих медицинские противопоказания к труду и наличие документов, подтверждающих выполнение данных рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного обязательного периодического медицинского осмотра
значительное
68.
Обеспеченность работающих специальной одеждой, обувью и СИЗ в соответствии с действующими отраслевыми нормами
грубое
69.
Соблюдение требований по использованию специальной одежды и (или) средств индивидуальной и (или) коллективной защиты
грубое
70.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
71.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
72.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) объектiде бар қауiптi (қауiптi факторларды), технологиялық процестiң ерекшелiктерiн, оның өзгерiстерiн, әртүрлi жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудiң, санитариялық-гигиеналық шараларды енгiзудiң нақты жағдайларын ескере отырып, бекiтiлген өндiрiстiк бақылау бағдарламасының болуы. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың тұрақтылығына әсер ететін және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қауіп төндіретін қызмет түрін, технологиялық процесті, өзге де процестерді өзгерту кезінде оны қайта қараудың уақтылылығы;
2) жүргізілген өндірістік бақылауды ұйымдастырудың, уақтылығын, толықтығы мен сенімділігін растайтын құжаттардың болуы;
3) тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ведомстволық бақылау нәтижелерін берудің уақтылылығын растайтын құжаттардың болуы;
4) желдету және ауаны баптау жүйелерін тазалау және дезинфекциялау процесінде, сондай-ақ ауаны зарарсыздандыру кезінде санитариялық қағидалардың сақталуына және санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың орындалуына өндірістік бақылаудың әзірленген жоспарының (бағдарламасының) болуы, оның орындалуы
өрескел
63.
Құрамында табиғи радиоактивті заттар бар шикізаттың, материалдардың, бұйымдар мен өнімдердің нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігі
өрескел
64.
Зертханалық-аспаптық зерттеулер мен жұмыс орындарындағы зиянды өндірістік факторларды өлшеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі:
1) иондамайтын сәулелену параметрлері;
2) физикалық факторлардың параметрлері (шу, діріл, микроклимат, жарықтандыру);
3 ) жұмыс аймағының ауасы
65.
Жұмыс орындарындағы иондаушы сәулеленудің радиациялық параметрлерін аспаптық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
66.
Өнімді өндіру кезінде рұқсат етілген ықтимал қауіпті химиялық заттарды пайдалануды сақтау
өрескел
67.
Медициналық қарап-тексеруден не ауысым алдындағы медициналық куәландырудан өтпеген адамдарды, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті болып табылса немесе денсаулық жағдайы бойынша жұмысқа жарамсыз деп танылса немесе еңбекке медициналық қарсы көрсетілімдері болса, жұмыстан шеттету жөніндегі талаптарды сақтау және жүргізілген міндетті мерзімді медициналық қарап-тексерудің нәтижелері бойынша қорытынды актінің осы ұсынымдарының орындалғанын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
68.
Жұмыс істейтіндердің қолданыстағы салалық нормаларға сәйкес арнайы киіммен, аяқ киіммен және ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуі
өрескел
69.
Арнайы киімді және (немесе) жеке және (немесе) ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
70.
Жүйедегі ауыз судың органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
71.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық, дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
72.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) стоя с наклоном до 15оС - 0,7 (0,6) м;
2) стоя с наклоном до 30оС - 0,8 (0,6) м;
3) стоя с наклоном до 60оС. - 0,9 (0,6) м;
4) стоя с наклоном до 90оС - 1,2 (0,9) м;
5) сидя на корточках - 1,1 (0,8) м;
6) переходы - 0,7 м
значительное
7.
Наличие местных укрытий от осадков, ветра, снежных и песчаных заносов, инсоляции и обогреваемых укрытий
незначительное
8.
Наличие автоматических газоанализаторов с сигнализацией
значительное
9.
Наличие тамбуров (требование не распространяется на буровые установки)
незначительное
10.
Наличие шумопоглощающих устройств (требование не распространяется на буровые установки) и шумо- и виброизоляции
незначительное
11.
Отсутствие на поверхности пола грязи, смазочных масел, химических реагентов
значительное
12.
Наличие установленных кондиционеров в служебных помещениях и в жилых комнатах общежитий вахтовых поселков
значительное
13.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на размещение и строительство вахтовых поселков
грубое
14.
Наличие индивидуальных фляжек для питьевой воды и напитками
незначительное
15.
Наличие запаса нейтрализующих растворов и воды
незначительное
16.
Обеспеченность биотуалетами
незначительное
17.
Наличие и соответствие их составу и оборудованию санитарно-бытовых помещений (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, душевые кабины, туалеты, умывальные, устройства питьевого водоснабжения, сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды) в зависимости от мощности объекта, характера трудовых процессов и наличия вредных производственных факторов, а также площади помещений от его пропускной способности при максимальной загрузке за время сменного перерыва в работе
значительное
18.
Наличие и соответствие в насосных по перекачке сырой нефти общеобменной приточно-вытяжной вентиляций и местных отсосов
значительное
19.
Наличие и соответствие естественной, механической общеобменной приточно-вытяжной вентиляции. Вновь оборудованные, реконструированные, капитально отремонтированные вентиляционные установки подвергаются приемочным инструментальным испытаниям с определением их эффективности
грубое
20.
Наличие оборудования (унитазов, смесителей, вешалок) и соответствие отделки стен и полов в душевых, умывальных, гардеробных, туалетах, помещениях для хранения специальной одежды
значительное
21.
Наличие и соответствие их составу и площади обособленных помещений для обеспыливания, обезвреживания, сушки, стирки, химической чистки спецодежды с оборудованием автономной системой вентиляции при производственных процессах предприятий группы 1 в, 2 в, 2 г и 3 б. Соблюдение требований в гардеробных условий для раздельного хранения личной и специальной одежды.
Обеспеченность гардеробных помещений для просушивания специальной одежды и специальной обуви механической общеобменной приточно-вытяжной вентиляцией (с подогревом притока воздуха в холодное время года)
значительное
22.
Наличие в гардеробных помещениях:

1) 15оС - 0,7 (0,6) м дейін еңкейіп тұру;
2) 30 оС - 0,8 (0,6) м дейін еңкейіп тұру;
3) 60 оС - 0,9 (0,6) м дейін еңкейіп тұру;
4) 90 оС - 1,2 (0,9) м дейін еңкейіп тұру;
5) еңкейіп отыру-1,1 (0,8) м;
6) өткелдер-0,7 м
елеулі
7.
Жауын-шашыннан, желден, қарлы және құмды борасындардан, инсоляциядан жергілікті баспаналардың және жылытылатын баспаналардан болуы
елеусіз
8.
Сигнализациясы бар автоматты газ талдағыштардың болуы
елеулі
9.
Тамбурлардың болуы (талап бұрғылау қондырғыларына қолданылмайды)
елеусіз
10.
Шу басатын құрылғылардың (талап бұрғылау қондырғыларына қолданылмайды) және шу мен дірілді оқшаулаудың болуы
елеусіз
11.
Еден бетінде ластанудың, жағу майларының, химиялық реагенттердің болмауы
елеулі
12.
Қызметтік үй-жайларда және вахталық кенттер жатақханаларының тұрғын бөлмелерінде орнатылған ауа баптағыштардың болуы
елеулі
13.
Вахталық кенттерді орналастыруға және салуға санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
өрескел
14.
Ауызсу мен сусындарға арналған жеке флягалардың болуы
елеусіз
15.
Бейтараптандыратын ерітінділер мен су қорының болуы
елеусіз
16.
Биодәретханалармен қамтамасыз етілуі
елеусіз
17.
Объектінің қуатына, еңбек процестерінің сипатына және зиянды өндірістік факторлардың болуына, сондай-ақ жұмыстағы ауысымдық үзіліс кезіндегі барынша жүктеме кезіндегі оның өткізу қабілетіне қарай үй-жайлардың алаңына байланысты санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың (жылыту және демалыс бөлмелері, киім ілетін орындар, себезгі кабиналары, дәретханалар, қол жуғыштар, ауыз сумен жабдықтау, арнайы киімді кептіру, шаңсыздандыру және сақтау құрылғылары) болуы және олардың құрамы мен жабдықталуы бойынша сәйкестігі
елеулі
18.
Шикі мұнайды айдау жөніндегі сорғы бөлмелерінде жалпы алмасу сору-сыртқа тарату желдеткішінің және жергілікті сорғылардың болуы және олардың сәйкестігі
елеулі
19.
Табиғи, механикалық жалпы алмасу сору-сыртқа тарату желдеткішінің болуы және сәйкестігі. Жаңадан жабдықталған, реконструкцияланған, күрделі жөнделген желдеткіш қондырғылары олардың тиімділігін айқындай отырып, қабылдау аспаптық сынақтарынан өтеді
өрескел
20.
Жабдықтардың (унитаздардың, араластырғыштардың, ілгіштердің) болуы және себезгі бөлмелеріндегі, қол жуғыштардағы, киім ілетін орындардағы, дәретханалардағы, арнайы киімді сақтауға арналған үй-жайлардағы қабырғалар мен едендерді әрлеудің сәйкестігі
елеулі
21.
1 в, 2 в, 2 г және 3 б тобы кәсіпорындарының өндірістік процестері кезінде арнайы киімді шаңнан қағу, залалсыздандыру, кептіру, жуу, химиялық тазалау үшін оқшауланған үй-жайлардың болуы және олардың құрамы мен ауданына сәйкестігі.
Арнайы киім мен арнайы аяқ киімді кептіру үшін киім ілетін үй-жайлардың механикалық жалпы алмасу сору-сыртқа тарату желдеткішімен (жылдың суық мезгілінде ауа ағынын қыздыра отырып) қамтамасыз етілуі
елеулі
22.
Киім ілетін үй-жайларда:

1) шкафы-аптечки для хранения дезинфицирующих пленкообразующих препаратов (для обработки микротравм до и после рабочей смены), а также медикаменты для профилактики потливости и грибковых заболеваний кожи стоп;
2) специальные установки-дозаторы для защитных паст и моющих средств
незначительное
23.
Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности
значительное
24.
Наличие в преддушевых помещениях ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их использования, а также ванночек для раствора формалина
незначительное
25.
Обеспеченность в респираторной установкой для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, приспособлениями для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, ухода за обтюраторами
значительное
26.
Наличие оборудования для контроля химического и радиоактивного загрязнения спецодежды, специальной обуви, средств индивидуальной защиты, ведение отчетного журнала
значительное
27.
Наличие отапливаемого бытового помещения на спайдерной площадке
значительное
28.
Наличие герметических емкостей и документации по своевременной транспортировке на берег токсических веществ
значительное
29.
Наличие закрытых помещений для спуска водолазов, места для санитарной обработки
значительное
30.
Наличие и соответствие воздушных или воздушно-тепловых завес требуемой температуре
значительное
31.
Соблюдение требований к производственным процессам, сопровождающихся выработкой тепла или холода и приводящих к ухудшению микроклиматических условий на рабочих местах:

1) дезинфекциялық пленка түзуші препараттарды сақтауға арналған дәрі-дәрмек шкафтары (жұмыс ауысымына дейін және одан кейін шағын жарақаттарды өңдеуге арналған), сондай-ақ аяқ терісінің тершеңдігі мен грибок ауруларының алдын алуға арналған дәрі-дәрмектердің;
2) қорғаныш пасталары мен жуу құралдарына арналған арнайы мөлшерлегіш қондырғылардың болуы
елеусіз
23.
Киімнің ластануымен, сондай-ақ қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарындағы заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санитариялық өткізгіш типі бойынша киім ілгіштермен бірге себезгі бөлмелерінің болуы
елеулі
24.
Себезгі алдындағы кіреберістерде сандалдарды әр қолданғаннан кейін дезинфекциялауға арналған ванналардың, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған ванналардың болуы
елеусіз
25.
Сүзгіштерді шаңнан тазартуға және олардың кедергісін бақылауға арналған респираторлық қондырғымен, жартылай маскаларды жууға, дезинфекциялауға және кептіруге, обтюраторларды күтуге арналған құрылғылармен қамтамасыз етілуі
елеулі
26.
Арнайы киімнің, арнайы аяқ киімнің, жеке қорғаныш құралдарының химиялық және радиоактивті ластануын бақылауға арналған жабдықтың болуы; есепті журналды жүргізу
елеулі
27.
Спайдер алаңында жылытылатын тұрмыстық үй-жайдың болуы
елеулі
28.
Герметикалық сыйымдылықтардың және уытты заттарды жағаға уақтылы тасымалдау жөніндегі құжаттаманың болуы
елеулі
29.
Сүңгуірлерді түсіруге арналған жабық үй-жайлардың, санитариялық өңдеуге арналған орындардың болуы
елеулі
30.
Ауа немесе ауа-жылу перделерінің болуы және қажетті температураға сәйкестігі
елеулі
31.
Жылу немесе суық өндірумен сүйемелденетін және жұмыс орындарында микроклиматтық жағдайлардың нашарлауына әкелетін өндірістік процестерге қойылатын талаптарды сақтау:

1) наличие помещения для кратковременного отдыха работающих и нормализации их теплового состояния;
2) поддерживание температуры воздуха и скорость его движения на уровне +22 – +25 оС и ≤ 0,2 метров в секунду;
3) наличие приборов и устройств местного лучистого и конвекционного обогрева. При этом температура поверхности приборов (устройств), контактирующая с поверхностью тела работника, поддерживается на уровне +38 – +40 оС;
4) обеспечение рабочих горячим чаем или охлажденной питьевой водой при температуре воздуха ниже +10 оС или выше +26 о;
5) в зависимости от интенсивности теплового облучения и от условий труда на рабочих местах или в помещениях для отдыха предусмотреть устройства для охлаждения (полудуши, кабины или поверхности радиационного охлаждения)
значительное
32.
Наличие и соответствие систем освещения и отопления морских сооружений, связанных с нефтяными операциями
значительное
33.
Наличие систем водоснабжения, в том числе автономных и сточных систем морских сооружений, связанных с нефтяными операциями. Наличие запасов воды хозяйственно-питьевого назначения
значительное
34.
Наличие акта очистки, промывки и дезинфекции объекта водоснабжения
незначительное
35.
Наличие системы по раздельному сбору производственных и хозяйственно-бытовых сточных вод (далее – системы), установками для очистки и обеззараживания сточных вод или устройствами для сбора, хранения и последующей их передачи на специализированные суда или береговые приемные устройства стальных цистерны
значительное
36.
Наличие устройств для сбора, измельчения, прессования и обеззараживания мусора
значительное
37.
Наличие специальных контейнеров с последующим их сжиганием или передачей на судно
значительное
38.
Соответствие результатов инструментальных замеров уровней электромагнитных полей (ЭМП), создаваемых радиочастотными средствами связи диапазонов средней частоты (СЧ), высокой частоты (СВЧ), ультравысокой частоты и радиолокаторами документам нормирования
значительное
39.
Обеспеченность работающих специальной одеждой, обувью и СИЗ в соответствии с действующими отраслевыми нормами для объектов нефтедобывающей промышленности
значительное
40.
Соблюдение использования при производстве продукции, разрешенных потенциально-опасных химических веществ
грубое
41.
Наличие кают с индивидуальным спальным постом для размещения экипажа на морских сооружениях, связанных с нефтяными операциями
незначительное
42.
Наличие помещения для коллективного отдыха и приема пищи (кают-компания, салон для командного состава, столовая, клуб, помещения для занятий спортом, библиотека, спортивная площадка на открытой палубе)
незначительное
43.
Наличие столовой с соблюдением нормативной площади
незначительное
44.
Наличие отдельных помещений с индивидуальными шкафами по числу членов экипажа
незначительное
45.
Наличие и соответствие умывальных, уборных, душевых помещений с подводкой горячей и холодной воды хозяйственно-питьевого назначения через смесители
значительное
46.
Наличие требований к помещениям для гигиены женщин
незначительное
47.
Наличие баков с крышками и педальными устройствами для пищевых отходов
незначительное
48.
Наличие и их соответствие требованиям раздельных цельнометаллических столов и маркированных разделочных досок и камбузной посуды
значительное
49.
Наличие на производственных объектах со списочным составом от 50 до 300 человек медицинского пункта, свыше 300 человек - фельдшерского или врачебного здравпункта с соответствующим составом и площадями помещений
значительное
50.
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям
значительное
51.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
52.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) жұмыскерлердің қысқа мерзімді демалуына және олардың жылу жағдайын қалыпқа келтіруге арналған үй-жайдың болуы;
2) +22 – +25 оС градус ауа температурасын және оның секундына ≤ 0,2 метр қозғалыс жылдамдығын ұстап тұру;
3) жергілікті сәулелі және конвекциялық жылыту аспаптары мен құрылғыларының болуы. Бұл ретте жұмыскер денесінің бетімен жанасатын аспаптар (құрылғылар) бетінің температурасын +38 – +40 ℃;
4) ауа температурасы +10℃ төмен немесе +26℃ жоғары болған кезе жұмысшыларды ыстық шаймен немесе салқындатылған ауыз сумен қамтамасыз ету;
5) жылу сәулеленуінің қарқындылығына және жұмыс орындарындағы немесе демалуға арналған үй-жайлардағы еңбек жағдайларына байланысты салқындатуға арналған құрылғыларды (жартылай кептіргіштер, радиациялық салқындататын кабиналар немесе үстіңгі беттер) көздеуге міндетті
елеулі
32.
Мұнай операцияларымен байланысты теңіз құрылыстарын жарықтандыру және жылыту жүйелерінің болуы және сәйкестігі
өрескел
33.
Сумен жабдықтау жүйелерінің, оның ішінде мұнай операцияларымен байланысты теңіз құрылыстарының дербес және сарқынды жүйелерінің болуы. Шаруашылық-ауыз су мақсатындағы су қорының болуы
өрескел
34.
Сумен жабдықтау объектісін тазалау, жуу және дезинфекциялау актісінің болуы
елеусіз
35.
Өндірістік және шаруашылық-тұрмыстық сарқынды суларды бөлек жинау жүйесінің, сарқынды суларды тазалауға және зарарсыздандыруға арналған қондырғылардың немесе оларды жинауға, сақтауға және кейіннен арнайы кемелерге немесе болат цистерналардың жағалық қабылдау құрылғыларына беруге арналған құрылғылардың болуы
елеулі
36.
Қоқысты жинауға, ұсақтауға, престеуге және зарарсыздандыруға арналған құрылғылардың болуы
елеулі
37.
Кейіннен жағылатын немесе кемеге берілетін арнайы контейнерлердің болуы
елеулі
38.
Орташа жиілік (ОЖ), жоғары жиілік диапазондарының (ЖЖД) радиожиілік байланыс құралдарымен, ультражоғары жиілік және радиолокаторлармен жасалатын электромагниттік өрістер (ЭМӨ) деңгейлерін аспаптық өлшеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
елеулі
39.
Жұмыс істеушілерді мұнай өндіру өнеркәсібі объектілері үшін қолданыстағы салалық нормаларға сәйкес арнайы киіммен, аяқ киіммен және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету
елеулі
40.
Рұқсат етілген ықтимал қауіпті химиялық заттарды өнімді өндіру кезінде пайдалануды сақтау
өрескел
41.
Мұнай операцияларымен байланысты теңіз құрылыстарында экипажды орналастыруға арналған жеке жатын бекеті бар каюталардың болуы.
елеусіз
42.
Ұжымдық демалуға және тамақ ішуге арналған үй-жайдың – каюта-компанияның, командалық құрамға арналған салонның, асхананың, клубтың, спортпен айналысуға арналған үй-жайдың, кітапхананың, ашық палубада спорт алаңының болуы
елеусіз
43.
Нормативтік алаңды сақтай отырып, асхананың болуы
елеусіз
44.
Экипаж мүшелерінің саны бойынша жеке шкафтары бар жеке үй-жайлардың болуы
елеусіз
45.
Араластырғыш арқылы шаруашылық-ауыз су мақсатындағы ыстық және салқын су келтірілген қолжуғыш, дәретхана, себезгі үй-жайларының болуы және олардың сәйкестігі
елеулі
46.
Әйелдер гигиенасына арналған үй-жайлардың болуы және талаптарға сәйкестігі
елеусіз
47.
Тамақ қалдықтарына арналған қақпақтары мен педаль құрылғылары бар бактардың болуы
елеусіз
48.
Бөлек тұтас металл үстелдердің және таңбаланған бөлшектеу тақтайларының және камбуз ыдыстарының болуы және олардың талаптарға сәйкестігі
елеулі
49.
Тізімдегі құрамы 50-ден 300 адамға дейінгі өндірістік объектілерде медициналық пункттің, 300 - ден астам адамда фельдшерлік немесе дәрігерлік денсаулық сақтау пунктінің, сондай-ақ құрамы мен алаңдары гигиеналық нормативтерге сәйкес келетін сауықтыру кешенінің болуы
елеулі
50.
Инфекциялық аурулар бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстар жүргізу кезінде жұмыс істейтіндерге профилактикалық егулер жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы
елеулі
51.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялау, дератизациялау қызметтерін көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
елеулі
52.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) параметров неионизирующего излучения;
2) параметров физических факторов (шум, вибрация, микроклимат, освещенность);
3) воздуха рабочей зоны
грубое
Радиотехнические объекты и радиоэлектронные средства
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие документов, подтверждающих проведение измерений уровней напряженности электрического (магнитного) поля и плотности потока энергии ЭМП на соответствие документов нормирования, в чьем ведении находится РТО (РЭС) при:
1) вводе в эксплуатацию РТО (РЭС);
2) необходимости уточнения границ СЗЗ, ЗОЗ вводимых в эксплуатацию и действующих РТО (РЭС);
3) при изменении условий и режима работы РТО (РЭС), влияющих на уровни ЭМП (изменение ориентации антенн, увеличение мощности передатчиков);
4) при изменении ситуационного плана на территории, прилегающей к РТО, РЭС;
5) размещении антенн радиолюбительских радиостанций, радиостанций гражданского диапазона;
6) после проведения мероприятий по снижению уровней ЭМП.
грубое
3.
Наличие методов защиты (пассивных и активных) общественных и производственных зданий от ЭМП на стадиях строительства, реконструкции и эксплуатации:
1) ограждений и предупредительных знаков, ограничивающих доступ людей, не связанных непосредственно с обслуживанием антенного оборудования, к месту установки передающих антенн, а также ограждений территории (участки крыш), на которых уровень ЭМП превышает ПДУ и на которые возможен доступ посторонних лиц;
2) экранов, отражающих ЭМП радиочастот из металлических листов, сетки, проводящих пленок, ткани с микропроводом, металлизированных тканей на основе синтетических волокон, имеющих высокую электропроводность и заземление
значительное
4.
Соответствие параметров электромагнитного и электростатического излучения документам нормирования, в том числе на селитебной территории, в местах отдыха, внутри жилых, общественных зданий
грубое
5.
Наличие мер, принятых, юридическими и (или) физическими лицами, являющимися собственниками РТО (РЭС), по сокращению числа РЭС и доведению показателей до ПДУ ЭМП на селитебной территории, в местах отдыха, внутри жилых, общественных и производственных помещений и энергетической нагрузки электрического поля, магнитного поля, плотности потока электромагнитной энергии
значительное
6.
Наличие информации о демонтируемых и окончательно выводимых из работы передатчиках, и антеннах, направленной собственником РТО в территориальное подразделение
значительное
7.
Соблюдение требований к размещению РТО:

1) иондамайтын сәулелену параметрлері;
2) физикалық факторлардың параметрлері (шу, діріл, микроклимат, жарықтандыру);
3) жұмыс аймағының ауасы
өрескел
Радиотехникалық объектілер және радиоэлектрондық құралдар
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Иелігінде РТО (РЭҚ) болатын жеке және заңды тұлғалармен электр (магниттік) өрісі кернеулігінің деңгейлерін және ЭМӨ энергиясы ағынының тығыздығының нормалау құжаттарының сәйкестігіне:
1) РТО (РЭҚ) пайдалануға беу кезінде;
2) пайдалануға енгізілетін және жұмыс істеп тұрған РТО (РЭҚ) СҚА, құрылысты шектеу аймағы (бұдан әрі – ҚША) шекараларын нақтылау қажет болғанда;
3) ЭМӨ деңгейіне әсер ететін РТО (РЭҚ) жұмыс жағдайлары мен режимі өзгергенде (антенналар бағдарының өзгеруі, таратқыштар қуатының көбеюі);
4) РТО (РЭҚ) іргелес аумақта жағдаяттық жоспар өзгергенде;
5) радиоәуесқойлық радиостанциялар антенналарын, азаматтық ауқымдағы радиостанцияларды орналастырғанда;
6) ЭМӨ деңгейлерін төмендету бойынша іс-шаралар өткізілгеннен кейін өлшеулер жүргізілгенін растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
3.
Қоғамдық және өндірістік ғимараттарды жобалау, салу, реконструкциялау және пайдалану сатыларында ЭМӨ-ден қорғау әдістерінің (белсенді емес және белсенді) болуы:
1) РТО-ға қызмет көрсетуге тікелей байланысты емес адамдардың кіруін шектейтін қоршаудың және ескерту белгілерінің болуы, ЭМӨ деңгейі РШД-ден асатын аумақтарда қоршаудың (шатырлардың учаскелері) болуы;
2) металл табақтардан, торлардан, өткізгіш пленкалардан, шағын сымдары бар арқаулардан, синтетикалық талшықтар негізіндегі металл арқаулардан немесе электр өткізгіштігі жоғары кез келген басқа да материалдардан жасалған радиожиіліктердің ЭМӨ шағылдыратын экрандардың болуы және жерге тұйықталуы
елеулі
4.
Қоныстанған аймақтағы, жаппай демалыс орындарындағы, тұрғын үй, қоғамдық және өндірістік үй-жайлардың ішіндегі электрлі магниттік және электрлі статикалық өрістердің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
5.
РТО (РЭҚ) меншік иелері болып табылатын заңды және (немесе) жеке тұлғалармен электр (магниттік) өріс кернеулігінің және ЭМӨ энергиясы ағыны тығыздығының РЕШД-ден артқан кезде РЭҚ санын азайту және қонытану аумағында орналасқан демалыс орындарында, тұрғын үй, қоғамдық және өндірістік үй-жайларында ЭМӨ және электр өрісінің, магниттік өрістің, электрлі магниттік энергия ағыны тығыздығының энергетикалық жүктемесін РЕШД көрсеткіштеріне келтіру бойынша қабылданған шаралардың болуы
елеулі
6.
Бөлшектейтін және толықтай істен шығарылатын таратқыштар мен антенналар туралы РТО-ның меншік иелері аумақтық бөлімшеге жіберген ақпараттың болуы
елеулі
7.
РТО орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау:

1) по запрету на размещение передающих антенн РТО (РЭС) диапазона 30 МГц и выше с излучаемой мощностью 100 Вт и выше на крышах жилых, общественных и административных зданий;
2) по запрету на размещение передающих антенн РТО (РЭС) диапазона 3-30 МГц с мощностью передатчиков 1 килоВатт (далее – кВт) и выше на крышах жилых, общественных и административных зданий;
3) по монтажу антенн РЭС секторного излучения с отрицательным углом места максимума излучения в вертикальной плоскости (с наклоном вниз) 10 градусов и выше и излучаемой мощностью 25 Вт и выше, размещаемых в глубине крыш жилых, общественных и административных зданий, на высоте 5 м и выше от уровня крыши;
4) по размещению антенн РЭС кругового и секторного излучения, а также антенн станций спутниковой связи на крыше зданий, предназначенных для пребывания людей (производственных, жилых, общественных и административных зданий), при соблюдении одного из следующих условий:
1) наличия железобетонного перекрытия верхнего этажа;
2) наличия металлической кровли;
3) наличия технического этажа
грубое
8.
Соблюдение требований к размещению РТО:
1) по ограничению доступа людей в зону установки антенны на расстояние 5 м и выше от любой ее точки для размещении антенн радиолюбительских радиостанций диапазона 1,8-30 МГц, радиостанций гражданского диапазона частот 26,5-27,5 МГц с эффективной излучаемой мощностью 100 Вт;
2) по размещению антенны РЭС секторного излучения с мощностью излучения 25 Вт и менее на капитальных (выполненных из кирпича, железобетона) стенах зданий в непрямой видимости из окон, балконов, лоджий указанных зданий;
3) по размещению на капитальных (выполненных из кирпича, железобетона) стенах зданий или не капитальных стенах, не граничащих с помещениями для пребывания людей, антенны направленного излучения с мощностью излучения 10 Вт и менее, за исключениям размещения антенн РЭС кругового излучения на стенах с окнами, балконами, лоджиями жилых, общественных и административных зданий, вне зависимости от результатов расчетов СЗЗ, ЗОЗ и биологически-опасной зоны (далее – БОЗ). Расстояние от антенны до окон, балконов, лоджий составляет 3 м и выше
грубое
9.
Соблюдение требований к размещению телекоммуникационных шкафов (стоек) с сетевым оборудованием в технических помещениях, за исключением размещения контейнеров с оборудованием РТО (РЭС) внутри жилых, общественных и рабочих помещений
значительное
10.
Соблюдение требований по размещению на земельных участках общеобразовательных организаций РТО (РЭС) в хозяйственной зоне
грубое
11.
Проведение уточнения границ СЗЗ и ЗОЗ юридическими и физическими лицами, являющимися собственниками РТО (РЭС) после проведения инструментальных замеров уровней ЭМП при наличии предложений в графе "Предложения" санитарно-эпидемиологического заключения
значительное
12.
Обеспечение защиты работников от неблагоприятного влияния ЭМП путем проведения организационных мероприятий:

1) тұрғын, қоғамдық және әкімшілік ғимараттардың шатырларында сәулеленетін қуаты 100 Вт және одан жоғары 30 МГц және одан жоғары диапазондағы РТО (РЭҚ) таратушы антенналарын орналастыруға тыйым салу бойынша;
2) тұрғын, қоғамдық және әкімшілік ғимараттардың шатырларында таратқыштардың қуаты 1 килоВатт (бұдан әрі – кВт) және одан жоғары 3-30 МГц диапазондағы РТО (РЭҚ) таратқыш антенналарын орналастыруға тыйым салу бойынша;
3) тұрғын, қоғамдық және әкімшілік ғимараттардың шатырларының тереңдігінде, шатыр деңгейінен 5 м және одан жоғары биіктікте орналастырылатын, тік жазықтықта (еңісі төмен) 10 градус және одан жоғары және сәулелену қуаты 25 Вт және одан жоғары сәулелену максимумы орнының теріс бұрышы бар секторлық сәулелену РЭҚ антенналарын монтаждау бойынша;
4) адамдардың (өндірістік, тұрғын, қоғамдық және әкімшілік ғимараттардың) болуына арналған ғимараттардың төбесінде айналмалы және секторлық сәулелену РЭҚ антенналарын, сондай-ақ спутниктік байланыс станцияларының антенналарын орналастыру және мынадай шарттардың бірін сақтау бойынша:
1) жоғарғы қабаттың темірбетон жабынының болуы;
2) металл шатырдың болуы;
3) техникалық қабаттың болуы
өрескел
8.
РТО орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау:
1) 1,8-30 МГц диапазондағы әуесқой радиостанциялардың антенналарын, тиімді сәулелену қуаты 100 Вт болатын 26,5-27,5 МГц жиіліктегі азаматтық диапазондағы радиостанцияларды орналастыру үшін антеннаны орнату аймағына адамдардың оның кез келген нүктесінен 5 м және одан жоғары қашықтыққа кіруін шектеу бойынша;
2) сәулелену қуаты 25 Вт және одан аз секторлық сәулелену РЭҚ антеннасын ғимараттардың күрделі (кірпіштен, темірбетоннан жасалған) қабырғаларында көрсетілген ғимараттардың терезелерінен, балкондарынан, лоджияларынан жанама көріністе орналастыру бойынша;
3) РЭҚ антенналарын орналастыруды қоспағанда, пәтерлер, тұрғын емес, ғимараттардың күрделі (кірпіштен, темірбетоннан жасалған) қабырғаларына немесе адамдар болатын үй-жайлармен шектеспейтін күрделі емес қабырғаларға, сәулелену қуаты 10 Вт және одан аз бағытталған сәулелену антенналарын орналастыру бойынша СҚА, ЗОЗ және биологиялық қауіпті аймақ (бұдан әрі – БОЗ) есептеулерінің нәтижелеріне қарамастан, тұрғын, қоғамдық және әкімшілік ғимараттардың терезелері, балкондары, лоджиялары бар қабырғалардағы сәулелену. Антеннадан терезеге, балкондарға, лоджияға дейінгі қашықтық 3 м және одан жоғарыны құрайды
өрескел
9.
РТО (РЭҚ) жабдықтары бар контейнерлерді тұрғын үй, қоғамдық және жұмыс үй-жайларының ішіне орнатуды қоспағанда, техникалық үй-жайларда желілік жабдығы бар телекоммуникациялық шкафтарды (тіректерді) орналастыруға қойылатын талаптардың сақталуы
елеулі
10.
РТО (РЭҚ) жалпы білім беру ұйымдарының шаруашылық аймағында орналасуына қойылатын талаптардың сақталуы
өрескел
11.
ЭМӨ деңгейлеріне құрал-саймандық өлшеулер жүргізілгеннен кейін санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының "Ұсыныстар" деген бағанында тиісті ұсыныс болған кезде иелігінде РТО (РЭҚ) болатын заңды және жеке тұлғалардың СҚА және құрылыс шекті аймағы (бұдан әрі – ҚША) шекараларын нақтылануы
елеулі
12.
Жұмыскерлерді ЭМӨ-нің қолайсыз әсерінен ұйымдастырушылық іс-шараларды жүргізу жолымен қорғауды жүзеге асыруы:

1) выбор рациональных режимов работы;
2) ограничение продолжительности пребывания персонала в условиях воздействия ЭМП;
3) организация рабочих мест на расстояниях от источников ЭМП, обеспечивающих соблюдение нормативных требований
значительное
13.
Обеспечение защиты работников от неблагоприятного влияния ЭМП путем проведения инженерно-технических мероприятий:
1) рациональное размещение источников ЭМП;
2) применение коллективных и индивидуальных средств защиты, в том числе экранирование источников ЭМП или рабочих мест
грубое
14.
Обеспечение защиты работников от неблагоприятного влияния ЭМП путем проведения профилактических мероприятий: прохождение предварительных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц, профессионально связанных с воздействием источников ЭМП РТО (РЭС)
значительное
15.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) жұмыстың ұтымды режимдерін таңдауды;
2) ЭМӨ-нің әсер ету жағдайларында персоналдың болу ұзақтығын шектеуді;
3) ЭМӨ көздерінен қашықтықта нормативтік талаптарды сақтауды қамтамасыз ететін жұмыс орындарын ұйымдастыруды
елеулі
13.
Жұмыскерлерді ЭМӨ-нің қолайсыз әсерінен инженерлік-техникалық іс-шараларды жүргізу жолымен қорғауды жүзеге асыруы:
1) ЭМӨ көздерін ұтымды орналастыруды;
2) ұжымдық және жеке қорғаныш құралдарын қолдануды, оның ішінде ЭМӨ көздерін немесе жұмыс орындарын экрандауды
өрескел
14.
Жұмыскерлерді ЭМӨ-нің қолайсыз әсерінен профилактикалық іс-шараларды жүргізу жолымен қорғауды жүзеге асыруы: РТО (РЭҚ) ЭМӨ көздерінің әсерімен кәсіптік байланысты адамдардың алдын ала (жұмысқа тұру алдында) және мерзімдік медициналық қарап-тексерулерден өтуі
елеулі
15.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
Объекты, здания и сооружения производственного назначения при строительстве, реконструкции, ремонте и вводе в эксплуатации объектов строительства
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие на подъездных путях, проездах и пешеходных дорожках, участках, прилегающих к санитарно-бытовым и административным помещениям щебня или твердого покрытия
незначительное
3.
Наличие исправного освещения строительных площадок и участков работ
значительное
4.
Наличие исправного рабочего освещения для всех строительных площадок и участков, где работы выполняются в ночное и сумеречное время суток, и осуществляется установками общего (равномерного или локализованного) и комбинированного освещения (к общему добавляется местное)
значительное
5.
Наличие для участков работ, где нормируемые уровни освещенности равны более двух люкс, в дополнение к общему равномерному освещению общего локализованного освещения
значительное
6.
Наличие документов, подтверждающих соответствие естественной и искусственной освещенности документам нормирования
значительное
7.
Наличие пункта мойки колес, имеющего твердое покрытие с организацией системы сточной ливневой канализации с септиком и емкостью для забора воды при выезде автотранспортного средства со строительной площадки на центральную магистраль
значительное
8.
Наличие помещения для хранения привозной воды или навеса в емкостях, установленных на площадке с твердым покрытием
незначительное
9.
Наличие и использование емкостей для хранения воды из материалов, разрешенных к применению для этих целей
грубое
10.
Наличие и соблюдение графика чистки, мытья и дезинфекции емкостей для хранения и перевозки привозной воды
значительное
11.
Наличие и применение разрешенных к дезинфекции дезинфицирующих средств
значительное
12.
Наличие исправной системы водоотведения санитарно-бытовых помещений и надворного туалета с водонепроницаемой выгребной ямой, или мобильных туалетных кабин "Биотуалет"
значительное
13.
Наличие документов, подтверждающих очистку выгребной ямы при заполнении не более чем на две трети объема. Наличие документации по проведению дезинфекционных мероприятий после демонтажа надворных туалетов по завершению строительства объекта
незначительное
14.
Наличие в строящихся высотных зданиях, на монтажных горизонтах мобильных туалетных кабин "Биотуалет" и пунктов для обогрева рабочих
незначительное
15.
Наличие механизации погрузочно-разгрузочных работ для грузов весом до 15 килограмм для мужчин и до 7 килограмм для женщин и при подъеме грузов на высоту более двух метров в течение рабочей смены
значительное
16.
Наличие средств индивидуальной защиты для погрузо-разгрузочных операций с сыпучими, пылевидными и опасными материалами
значительное
17.
Наличие специально выделенных мест для обработки естественных камней в пределах территории площадки. Наличие защитных экранов на рабочих местах, расположенных на расстоянии менее трех метров друг от друга
незначительное
18.
Наличие документов, подтверждающих наличие у рабочих, выполняющих огнезащитное покрытие, через каждый час работы десяти минутных перерывов, чередующихся в течение рабочей недели технологических операций по приготовлению и нанесению растворов
значительное
19.
Наличие исправных встроенных или переносных экранов при сварке материалов, обладающих высокой отражающей способностью (алюминия, сплавов на основе титана, нержавеющей стали)
значительное
20.
Соблюдение минимальных размеров рабочих зон на каждое стационарное рабочее место для газопламенной обработки металлов - не менее четырех метров квадратных, помимо площади занимаемой оборудованием и проходами, проходов не менее одного метра. Площадь рабочего места оператора газопламенного напыления - не менее десяти метров квадратных
значительное
21.
Наличие исправного ручного отсоса при газопламенном напылении покрытий и наплавке порошковых материалов на крупногабаритные изделия
значительное
22.
Наличие для механизированных процессов сварки и резки исправных устройств местных вытяжных пылегазоприемников, встроенных в машины или оборудование
значительное
23.
Наличие выполнения антикоррозийных работ на участке (крепежных изделий - гальваническое, оцинковальное, лудильное, окрасочное и другие) ассенизационные вагонетки, резервуарах из углеродистой стали, цистерны для питьевой воды, трубопроводы хозяйственно-питьевого водоснабжения
значительное
24.
Наличие при производстве работ внутри емкостей, камер и закрытых помещений исправной системы электроосвещения
значительное
25.
Наличие закрытой тары для хранения и переноса горючих и легковоспламеняющихся материалов
незначительное
26.
Наличие помещения обеспеченными моющими средствами и теплой водой для централизованного приготовления малярных составов
незначительное
27.
Наличие средств индивидуальной защиты для глаз, органов дыхания и рук, слуха в процессе обработки стекла при помощи пескоструйных аппаратов
значительное
28.
Наличие исправных укрытий над оборудованием с возможным выделением вредных газов, паров и пыли, обеспечивающими герметизацию источников выделения вредных веществ
значительное
29.
Наличие исправных средств пылеподавления или пылеулавливания в машинах, выделяющие пыль (дробильные, размольные, смесительные и другие)
значительное
30.
Наличие герметически закрытой тары для хранения материалов, содержащих вредные вещества
незначительное
31.
Наличие применение во время работ в зонах с уровнем звука свыше восьмидесяти децибел средств индивидуальной защиты для органов слуха
значительное
32.
Наличие графика по соблюдению внутрисменного режима работы предупреждающего переохлаждения работающих лиц за счет регламентации времени непрерывного пребывания на холоде и времени обогрева
значительное
33.
Наличие термометров, подтверждающих соответствие температуры воздуха в местах обогрева на уровне плюс 21 - 25 оC. Наличие в помещениях для обогрева кистей и стоп исправных тепловых устройств, не превышающими плюс 40 оC
значительное
34.
Наличие на рабочих местах исправных устройств питьевого водоснабжения, сатураторных установок и питьевых фонтанчиков в гардеробных, помещениях для личной гигиены женщин, пунктах питания, в местах отдыха работников и укрытиях от солнечной радиации и атмосферных осадков
грубое
35.
Наличие оборудования для контроля химического и радиоактивного загрязнения спецодежды, специальной обуви, средств индивидуальной защиты, ведение отчетного журнала
значительное
36.
Наличие исправных санитарных и умывальных помещений, помещений для переодевания, хранения и сушки одежды, помещений для принятия пищи и для укрытия людей при перерывах в работе по причине неблагоприятных погодных условий
значительное
37.
Наличие в санитарно-бытовых помещениях исправной системы отопления, канализации, подключенных к централизованным системам. При отсутствии централизованных систем канализации и водоснабжения наличие местных систем
грубое
38.
Наличие исправных водонагревателей непрерывного действия при отсутствии центрального горячего водоснабжения, а в неканализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы сбора
значительное
39.
Наличие исправных сушилок и устройств обеспыливания для специальной одежды и обуви
значительное
40.
Наличие укомплектованных аптечек первой помощи, наличие запаса дезактивирующих средств с инструкциями по применению
незначительное
41.
Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности
значительное
42.
Наличие в преддушевых помещениях ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их использования, а также ванночек для раствора формалина
незначительное
43.
Наличие специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией
незначительное
44.
Наличие исправной установки для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, приспособлений для мойки, дезинфекции и сушки
значительное
45.
Наличие на производственных объектах со списочным составом от 50 до 300 человек медицинского пункта, свыше 300 человек - фельдшерского или врачебного здравпункта
значительное
46.
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям
значительное
47.
Наличие специально выделенного помещения для организация питания путем доставки пищи из базовой столовой к месту работ
значительное
48.
Наличие закрытых контейнеров или плотных мешков для сбора и удаления отходов, содержащих токсические вещества
значительное
49.
Наличие специальных приспособлений, твердого основания для защиты почвы от загрязнения от емкостей для хранения и мест складирования, разлива, раздачи горюче-смазочных материалов и битума
значительное
50.
Соблюдение требований по проведению предварительных обязательных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц с вредными производственными факторами с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов осмотров и лабораторных исследований:
- наличие согласованного с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списка лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру;
- наличие заключительного акта и документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного периодического обязательного медицинского осмотра персонала, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
- наличие и выполнение разработанного и согласованного ежегодного плана мероприятий по оздоровлению работников, по улучшению условий труда;
- наличие медицинских справок утвержденной формы на персонал, прошедших предварительный обязательный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными и (или) опасными производственными факторами;
- наличие документов, подтверждающих своевременное направление больных на углубленное обследование и лечение в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии лиц с профессиональными заболеваниями и подозрением на них
грубое
51.
Соответствие результатов лабораторно-инструментальных исследований и замеров вредных производственных факторов на рабочих местах документам нормирования:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
Құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, жөндеу және пайдалануға енгізу кезінде өндірістік мақсаттағы объектілер, ғимараттар мен құрылыстар
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектілердің қызметті бастау туралы хабарламасы болуы
өрескел
2.
Кіру жолдарында, өтпе жолдарда және жаяужолдарда, санитариялқ-тұрмыстық және әкімшілік үй-жайларға іргелес учаскелерде қиыршық тастың және қатты жабындының болуы
елеусіз
3.
Құрылыс алаңдары мен жұмыс учаскелерінде ақаусыз жарықтың болуы
елеулі
4.
Жұмыстар түнгі және қарауытқан кезде орындалатын барлық құрылыс алаңдары мен учаскелеріне арналған ақаусыз жұмыс жарығының болуы және жалпы (тегіс немесе локалді) және құрама жарық (жалпы жарыққа жергілікті қосылады) қондырғыларымен жүзеге асырылуы
елеулі
5.
Ең көбінде екі люкске тең жарық деңгейімен нормаланатын жұмыс учаскелері үшін, жалпы тегіс жарыққа қосымша жалпы локалді жарықтың болуы
елеулі
6.
Табиғи және жасанды жарықтың нормалау құжаттарына сәйкестігін растайтын құжаттардың болуы
елеулі
7.
Септигі және су алуға арналған ыдысы бар ағынды нөсерлі кәріз жүйесін ұйымдастырып, автокөлік құралының құрылыс алаңынан орталық магистральге шығуы кезінде қатты жабыны бар доңғалақтарды жуу пунктінің болуы
елеулі
8.
Қатты жабынмен жабылған алаңдарда тасымалданатын суды сақтауға арналған үй-жайдың немесе ыдыста сақтау үшін қалқаның болуы
елеусіз
9.
Осы мақсатта қолдануға рұқсат берілген материалдардан суды сақтауға арналған ыдыстардың болуы және қолданылуы
елеусіз
10.
Тасымалданатын суды сақтауға және тасымалдауға арналған ыдыстарды тазалау, жуу және дезинфекциялау кестесінің болуы және сақталуы
елеулі
11.
Дезинфекциялауға рұқсат етілген дезинфекциялау құралдарының болуы және қолданылуы
елеулі
12.
Су өтпейтін шұңқыры бар санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың және аула дәретханасының ақаусыз суды бұру жүйелерінің немесе "Биодәретхана" мобилді дәретхана кабиналарының болуы
өрескел
13.
Көлемінің үштен екі бөлігі толған жағдайда шұңқырдың тазалануын растайтын құжаттардың болуы. Объект құрылысын аяқтаған соң аула дәретханаларын бұзғаннан кейін дезинфекциялау іс-шараларын жүргізу жөніндегі құжаттаманың болуы
елеусіз
14.
Салынып жатқан биік ғимараттарда, монтаждау қабаттарында "Биодәретхана" мобилді дәретхана кабиналарының және жұмыскерлерді жылытуға арналған пунктердің болуы
елеусіз
15.
Салмағы ерлер үшін 15 килограммға дейінгі және әйелдер үшін 7 килограммға дейінгі жүктерге және жұмыс ауысымы ішінде екі метрден жоғары биіктікке жүктерді көтерген кезде тиеу-түсіру механизациясының болуы
елеулі
16.
Сусыма, шаңды және қауіпті материалдарды тиеу-түсіру операциялары үшін жеке қорғаныш құралдарының болуы
елеулі
17.
Алаң аумағы шегінде табиғи тастарды өңдеуге арналған арнайы бөлінген орындардың болуы. Бір бірінен кемінде үш метрде орналасқан жұмыс орындарында қорғаныс экрандарының болуы
елеусіз
18.
Жұмыс аптасы ішінде кезектесіп отыратын ерітінділерді дайындап, салу жөніндегі технологиялық операциялардың әрбір жұмыс сағаты сайын оттан қорғайтын қабатты орындайтын жұмыскерлерде он минуттық үзілістің болуын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
19.
Жоғары шағылысу қабілеті бар материалдарды дәнекерлеу кезінде ақаусыз жапсырлас салынған немесе тасымалданатын экрандардың болуы (алюминий, титан негіздегі қорытпа, тот баспайтын болат)
елеулі
20.
Металлды газжалынды өңдеуге арналған әрбір стационарлы жұмыс орнының жұмыс аймақтарының ең аз мөлшерін сақтау - кемінде төрт шаршы метр, жабдық және өту жолдары орын алған аудандарды қоспағанда, өту жолдары кемінде бір метр. Газжалынды шаңдату операторының жұмыс орнының ауданы - кемінде он шаршы метр
елеулі
21.
Жабындыларды газжалынды шаңдату және ұнтақ материалдарды ірі габаритті өнімдерге балқыту кезінде ақаусыз қол сорғысының болуы
елеулі
22.
Механикаландырылған дәнекерлеу және кесу процестеріне арналған машиналарға немесе жабдыққа жапсарлас орнатылған ақаусыз жергілікті тарту шаңгазқабылдағыштарының болуы
елеулі
23.
Учаскеде жемірілуге қарсы жұмыстардың (бекіту бұйымдары - гальваникалық, мырышталған, қалайылау, сырланған және т.б.) орындалуы, ассенизациялық вагонеткалардың, көміртекті болаттан жасалған резервуарлардың, ауыз суға арналған цистернаның, шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету құбырларының болуы
елеулі
24.
Ыдыстардың, камералардың және жабық үй-жайлардың ішінде жұмыстарды өндірген кезде ақаусыз электр жарығының болуы
елеулі
25.
Жанғыш және тезтұтанғыш материалдарды сақтауға және тасымалдауға арналған жабық ыдыстың болуы
елеусіз
26.
Бояу құрамын ортақ дайындауға арналған жуу құралдарымен және жылы сумен қамтамасыз етілген үй-жайлардың болуы
елеусіз
27.
Құмағызғыш аппаратттарының көмегімен шыныны өңдеу процесінде көзге, тыныс алу ағзаларына және қолға жеке қорғаныш құралдарының болуы
елеулі
28.
Зиянды заттарды бөлетін көздердің бітелуін қамтамасыз ететін зиянды газдарды, буларды және шаңды бөлу мүмкіндігі бар жабдық үстінде ақаусыз жаппалардың болуы
елеулі
29.
Шаң бөлетін машиналарда шаңды басатын немесе шаң ұстайтын ақаусыз құралдардың болуы (ұсату, тарту, қоспа және т.б.)
елеулі
30.
Құрамында зиянды заттары бар материалдарды сақтауға арналған бітеу жабық ыдыстың болуы
елеусіз
31.
Шудың деңгейі сексен децибелден асатын аймақтарда жұмыс кезінде есту ағзасына арналған жеке қорғаныш құралының болуы және қолданылуы
елеулі
32.
Суықта үзіліссіз болу уақытының және жылыту уақытының регламенті есебінен жұмыс істейтін тұлғалардың салқындануын ескертетін ауысым ішіндегі жұмыс тәртібін сақтау жөніндегі кестенің болуы
елеулі
33.
Жылыту орындарында плюс 21 - 25 оC деңгейіндегі ауа температурасының сәйкестігін растайтын термометрлердің болуы. Білек пен табанды жылытуға арналған үй-жайларда плюс 40 оC аспайтын ақаусыз жылыту құрылғыларының болуы
елеулі
34.
Жұмыс орындарында киініп-шешінетін орындарда, әйелдердің жеке гигиена үй-жайларында, тамақтану пункттерінде, жұмысшылардың демалыс орындарында және радиация мен атмосфералық жауын-шашындардан қорғайтын паналарда ақаусыз ауызсумен қамтамасыз ету, сатураторлы қондырғылардың және ауызсу бұрқақтарының болуы
өрескел
35.
Арнайы киімнің, арнайы аяқкиімнің және жеке қорғаныш құралдарының химиялық және радиоактивті ластануын бақылауға арналған жабдықтың болуы, есепті журналды жүргізу
елеулі
36.
Ақаусыз санитариялық және жуыну үй-жайларының, киімдерді киюге, сақтауға және кептіруге арналған үй-жайлардың, ас ішуге арналған және қолайсыз ауа-райы кезінде жұмыста үзіліс кезінде адамдарға қорғануға арналған үй-жайлардың болуы
елеулі
37.
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда орталықтандырылған жүйелерге қосылған жылыту, кәріз жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған кәріз және сумен қамтамасыз ету жүйелері болмаған кезде жергілікті жүйелердің болуы
өрескел
38.
Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесі болмаған кезде үзіліссіз жұмыс істейтін ақаусыз су қыздырғыштарының болуы, ал кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде ағындарды жинау жүйесінің жергілікті және шығару жүйесінің болуы
елеулі
39.
Арнайы киімге және аяқ-киімге арналған ақаусыз кептіргіштердің және шаң қағу құрылғыларының болуы
елеулі
40.
Жинақталған алғашқы көмек көрсету дәрі қобдишаларының болуы, қолдану нұсқаулығы бар дезактивтеу құралдары қорының болуы
елеусіз
41.
Киімнің ластануымен байланысты, сондай-ақ қауіптіліктің 1 және 2 -сыныптарындағы заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санөткізгіш типіндегі киініп-шешінетін орындармен бірге себезгінің болуы
елеулі
42.
Себезгі алдындағы кіреберістерде сандалдарды әр қолданғаннан кейін дезинфекциялауға арналған ванналардың, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған ванналардың болуы
елеусіз
43.
Эпидермофитпен ауыратын науқастарға жұмыс аяқ-киімін күн сайын дезинфекциялауға және кептіруге арналған арнайы үй-жайдың болуы
елеусіз
44.
Сүзгіні шаңнан тазартатын және оның қарсылығын бақылайтын, жууға, жартылай маскаларды дезинфекциялауға және кептіруге, обтюраторды күтуге арналған құрылғылардың болуы
елеулі
45.
Тізімдегі құрамы 50 - ден 300 адамға дейінгі өндірістік объектілерде медициналық пункттің, 300-ден астам адамда фельдшерлік немесе дәрігерлік денсаулық сақтау пунктінің болуы
елеулі
46.
Инфекциялық аурулар бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстар жүргізу кезінде жұмыс істейтіндерге профилактикалық егулер жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы
елеулі
47.
Базалық асханадан жұмыс орнына тамақ жеткізу жолымен тамақтануды ұйымдастыру үшін арнайы бөлінген үй жайдың болуы
елеулі
48.
Құрамында уытты заттар бар қалдықтарды жинауға және жоюға арналған жабық контейнерлердің немесе тығыз қаптардың болуы
елеулі
49.
Топырақты сақтауға арналған ыдыстардан және жанар-жағармай материалдары мен битумды үю, құю, тарату орындарынан ластанудан қорғау үшін арнайы құрылғылардың, қатты негіздің болуы
елеулі
50.
Қажетті тексерулер мен зертханалық зерттеулердің өту кезеңділігін сақтай отырып зиянды өндірістік факторлармен жұмыс істейтін адамдардың алдын ала (жұмысқа орналасу кезінде) міндетті және мерзімді медициналық қарап-тексерулер жүргізу жөніндегі талапта
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісілген міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімінің болуы;
- қорытынды актінің және қорытынды актіге қосымшаға сәйкес тұлғалардың атаулы тізіміне сәйкес персоналды мерзімді міндетті медициналық тексеруден өткізу нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарының орындалуын растайтын құжаттардың болуы;
- қызметкерлерді сауықтыру, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша әзірленген және келісілген жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы;
- алдын ала міндетті медициналық тексеруден өткен және зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылған персоналға бекітілген үлгідегі медициналық анықтамалардың болуы;
- кәсіптік аурулары бар және оларға күдікті адамдардың кәсіптік патологиясы бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға науқастарды тереңдетілген тексеруге және емдеуге уақтылы жіберуді растайтын құжаттардың болуы
өрескел
51.
Зертханалық-аспаптық зерттеулер мен жұмыс орындарындағы зиянды өндірістік факторларды өлшеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі:

1) параметров неионизирующего излучения;
2) параметров физических факторов (шум, вибрация, микроклимат, освещенность);
3) воздуха рабочей зоны
грубое
Объекты, здания и сооружения производственного назначения угольной промышленности
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Исправность и наличие устройств, предотвращающих загрязнение воздушного бассейна и территории объекта при размещении складского хозяйства и организации транспортных операций
значительное
3.
Наличие специально приспособленных площадок для накопления, сортировки, транспортировки промышленных отходов и вторичных продуктов, их обеззараживание и захоронение. Их расположение с подветренной стороны территории объекта. Наличие на площадке защиты отходов от воздействия атмосферных осадков и ветра
значительное
4.
Наличие естественного проветривания производственных зданий, оборудованных исправными механизмами для удобного и легкого открывания и закрывания фрамуг в окнах и аэрационных фонарей
значительное
5.
Исправность и наличие кондиционеров, вентиляторов, увлажнителей в помещениях шахтного подъема, расположенных в отдельных зданиях или на копрах
грубое
6.
Наличие отделки шумопоглащающими материалами стен и потолков помещений шахтного подъема, расположенных в отдельных зданиях или на копрах
значительное
7.
Исправность и наличие оборудования для пневмо и гидроуборки осевшей пыли
значительное
8.
Наличие устойчивого, в отношении механического и химического воздействий, не допускающего сорбцию вредных веществ материала покрытия пола (отсутствие разъеданий, механических разрывов покрытия)
значительное
9.
Наличие вибро и шумоизоляции постов управления исправными вентиляционными и аспирационными установками, шахтным подъемом, дробилками, грохотами
значительное
10.
Исправность и наличие механической приточной и вытяжной системы вентиляции, а также исправной местной вентиляции, отсосов с учетом технологических процессов
значительное
11.
Выполнение работ по очистке и дезинфекции элементов систем вентиляции и кондиционирования воздуха и наличие журнал учета работ по проведению очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха на объекте
значительное
12.
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок работы систем вентиляции и кондиционирования воздуха:

1) иондамайтын сәулелену параметрлері;
2) физикалық факторлардың параметрлері (шу, діріл, микроклимат, жарықтандыру);
3) жұмыс аймағының ауасы
өрескел
Көмір өнеркәсібінің өндірістік мақсаттағы объектілері, ғимараттары мен құрылыстары
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Қойма шаруашылығын орналастыру және көлік операцияларын ұйымдастыру кезінде объектінің аумағын және ауа бассейнін ластауды болдырмайтын құрылғылардың болуы және жарамдылығы
елеулі
3.
Өнеркәсіптік қалдықтар мен қайталама өнімдерді жинақтау, сұрыптау, тасымалдау үшін арнайы бейімделген алаңдардың болуы, оларды зарарсыздандыру және көму. Олардың объект аумағының ық жағында орналасуы. Қалдықтарды атмосфералық жауын-шашын мен желдің әсерінен қорғау алаңында болуы
елеулі
4.
Терезелердегі фрамугаларды және аэрациялық шамдарды ыңғайлы және жеңіл ашу және жабу үшін жарамды тетіктермен жабдықталған өндірістік ғимараттардың табиғи желдетілуінің болуы
елеулі
5.
Жеке ғимараттарда немесе копрларда орналасқан шахталық көтеру үй-жайларында ауа баптаудың, желдеткіштердің, ылғалдандырғыштардың болуы және жарамдылығы
өрескел
6.
Жеке ғимараттарда немесе копрларда орналасқан шахталық көтеру үй-жайларының қабырғалары мен төбелерін шу жұтатын материалдармен әрлеудің болуы
елеулі
7.
Орнатылған шаңды пневмо - және гидрожинауға арналған жабдықтың болуы және жарамдылығы
елеулі
8.
Еден жабыны материалының зиянды заттарының сіңірілуіне жол бермейтін механикалық және химиялық әсерлерге қатысты тұрақты болуы (жабынның ажырауының, механикалық үзілуінің болмауы)
елеулі
9.
Ақаусыз желдеткіш және аспирациялық қондырғыларды, шахталық көтергіштерді, ұнтақтағыштарды, електерді басқару постыларының діріл және шу оқшаулауының болуы
елеулі
10.
Механикалық ішке сору және сыртқа тарату желдету жүйесінің, сондай-ақ жарамды жергілікті желдеткіштің, технологиялық процестерді ескере отырып сорудың болуы және жарамдылығы
елеулі
11.
Желдету және ауаны баптау жүйелерінің элементтерін тазалау және дезинфекциялау бойынша жұмыстарды орындау және объектіде желдету және ауаны баптау жүйелерін тазартуды және дезинфекциялауды жүргізу бойынша жұмыстарды есепке алу журналының болуы
елеулі
12.
Желдету және ауаны баптау жүйелерінің жұмыс тәртібін регламенттейтін нормативтік-өкімдік құжаттардың болуы және сәйкестігі:

1) проект вентиляции, утвержденный в установленном порядке;
2) акты осмотра и приемки скрытых работ;
3) протоколы технических испытаний и наладки вентиляционных систем;
4) паспорта вентиляционных систем (системы кондиционирования воздуха);
5) графики планово-предупредительного ремонта, журналы его ремонта и эксплуатации вентиляционного оборудования
значительное
13.
Наличие акта обследования системы вентиляции (кондиционирования) воздуха
значительное
14.
Исправность и наличие средств гашения вибрации на рабочих площадках на углеобогатительных фабриках и участках, где размещено оборудование, генерирующее вибрацию
значительное
15.
Соответствие параметров атмосферного воздуха и воздуха рабочей зоны документам нормирования
значительное
16.
Исправность и наличие специальных устройств и защитных сооружений:

1) белгіленген тәртіппен бекітілген желдету жобасы;
2) жасырын жұмыстарды қарау және қабылдау актілері;
3) желдету жүйелерін техникалық сынау және баптау хаттамалары;
4) желдету жүйелерінің (ауаны баптау жүйелерінің) паспорттары;
5) жоспарлы-алдын ала жөндеу кестелері, оны жөндеу және желдету жабдығын пайдалану журналдары
елеулі
13.
Ауаны желдету (баптау) жүйесін тексеру актісінің болуы
елеулі
14.
Дірілді генерациялайтын жабдық орналастырылған көмір байыту фабрикалары мен учаскелеріндегі жұмыс алаңдарында дірілді сөндіру құралдарының болуы және жарамдылығы
елеулі
15.
Атмосфералық ауа мен жұмыс аймағының ауа параметрлерінің нормалау құжатына сәйкестігі
елеулі
16.
Арнайы құрылғылар мен қорғаныш құрылыстарының болуы және жарамдылығы:

1) для сбора и отвода шахтных вод в клети для спуска и подъема людей в шахту;
2) при капеже шахтных вод в выработках
значительное
17.
Соблюдение требований к камерам ожидания в местах посадки рабочих в транспортные средства, салонам пассажирских вагонеток, кабинам или нишам, участкам для обогрева работающих: оснащение, соблюдение температурного режима, освещение, связь
значительное
18.
Соблюдение требований при работе с поверхностно активными веществами (ПАВ): механизация, хранение, применение, перевозка, наличие сертификатов на каждую партию
грубое
19.
Соблюдение требований при эксплуатация машин с двигателями внутреннего сгорания: наличие и соблюдение графика движения; контроль содержания вредных примесей в выхлопных газах; применение средств нейтрализации и очистки выхлопных газов
значительное
20.
Соблюдение требований в помещениях отделений: реагентов, флотации, регенерации, сорбции, сушильном и обезвреживания хвостов: осуществление контроля содержания в воздухе вредных газов; наличие исправных закрытых коммуникаций для подачи реагентов
значительное
21.
Соблюдение предельно допустимых величин для женщин при подъеме и перемещении тяжестей при чередовании с другой работой
значительное
22.
Наличие в составе административно-бытового комплекса (АБК) помещений специального санитарно-эпидемиологического и медико-профилактического назначения и соблюдение в них требований по обустройству, количеству и их оснащению
значительное
23.
Наличие, размещение и оборудование помещений для обогрева работающих, в том числе передвижных
значительное
24.
Наличие, размещение, эксплуатация и оборудование столовых, буфетов, комнат для приема пищи, а также подземных пунктов питания
значительное
25.
Соблюдение требований к сбору, транспортировке, содержанию уборных и условиям работы персонала, занятых ассенизационными работами:
1) наличие уборных, в том числе передвижных, их размещение, наличие освещения и умывальников;
2) своевременная очистка приемника нечистот, уборка с дезинфекцией наружных поверхностей оборудования, соблюдение кратности;
3) наличие отдельных душевых с отделениями хранения спецодежды, личной одежды и обуви, умывальников с теплой водой и дезинфицирующими средствами и помещений с приточно-вытяжной вентиляцией для хранения специальной одежды персонала, занятого ассенизационными работами
значительное
26.
Наличие и соответствие составу, санитарно-техническому состоянию и оборудованию санитарно-бытовых помещений (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, душевые кабины, туалеты, умывальные, устройства питьевого водоснабжения, сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды) в зависимости от мощности объекта, характера трудовых процессов и наличия вредных производственных факторов, а также площади помещений от его пропускной способности при максимальной загрузке за время сменного перерыва в работе
значительное
27.
Наличие исправных систем приточно-вытяжной и автономной вентиляции в санитарно-бытовых помещениях, а также исправных и подключенных к централизованным, либо местным системам холодного и горячего водоснабжения отопления, канализации; наличие исправных водонагревателей непрерывного действия при отсутствии центрального горячего водоснабжения, а в неканализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы сбора стоков
значительное
28.
Наличие исправного оборудования и соответствие отделки стен и полов в душевых, умывальных, гардеробных, туалетах, помещениях для хранения специальной одежды
значительное
29.
Наличие исправных сушилок и камер обеспыливания для специальной одежды и обуви, соответствие условий в гардеробных для раздельного хранения личной и специальной одежды, их соблюдение. Проведение дезинфекционной обработки и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией
значительное
30.
Наличие и соблюдение графика осуществления химчистки, стирки, ремонта, дегазации, дезактивации, обезвреживании и обеспыливания специальной одежды, специальной обуви и других СИЗ
значительное
31.
Наличие комнаты психофизиологической разгрузки на объектах, характеризующихся выраженным физическим и нервно-напряженным трудом (более группы 3 по гигиенической классификации) и тренажерных залов на объектах с монотонным трудом и (или) гипокинезией; наличие кабинетов по профилактике вибрационной болезни для цехов с технологическими процессами и операциями, сопровождающимися передачей вибрации на руки работающих
незначительное
32.
Наличие графика и документов, подтверждающих фактическое проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие следов жизнедеятельности грызунов и насекомых при визуальном контроле
значительное
33.
Наличие укомплектованных аптечек первой помощи, наличие запаса дезактивирующих средств с инструкциями по применению
значительное
34.
Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности, их функционирование
значительное
35.
Соблюдение требований по проведению дезинфекционной обработки обуви в преддушевых
значительное
36.
Наличие исправной установки для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, приспособлений для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, ухода за обтюраторами, их проведение
значительное
37.
Фактическое применение работающими специальной одежды (в том числе водозащитной), специальной обуви и других СИЗ, а также лечебно-профилактического питания. Наличие документов, подтверждающих их выдачу
значительное
38.
Наличие оборудования для контроля химического и радиоактивного загрязнения спецодежды, специальной обуви, СИЗ; ведение отчетного журнала
значительное
39.
Наличие здравпункта с оснащением необходимым оборудованием, инструментарием и перевязочным материалом
значительное
40.
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям
значительное
41.
Наличие исправного отопления, исключающего дополнительные производственные вредности
значительное
42.
Наличие и исправность индивидуальных аккумуляторных светильников, исключающих утечку электролита и попадания на кожу и одежду рабочего
незначительное
43.
Наличие освещенности территории карьеров и объектов на его поверхности
значительное
44.
Наличие специально оборудованных помещений для хранения отработавших газоразрядных ламп, а также мастерских для ремонта и очистки светильников
значительное
45.
Соблюдение питьевого режима работающими:

1) шахтаға адамдарды түсіру және көтеру үшін клеттерге шахта суларын жинау және бұру үшін;
2) қазбалардағы шахталық сулардың капежалары кезінде
елеулі
17.
Жұмысшыларды көлік құралдарына отырғызу орындарында күту камераларына, жолаушылар вагоншаларының салондарына, кабиналарға немесе қуыстарға, жұмысшыларды жылытуға арналған учаскелерге қойылатын талаптарды сақтау: жабдықтау, температуралық режимді сақтау, жарықтандыру, байланыс
елеулі
18.
Беттік белсенді заттармен жұмыс істеу кезінде талаптарды сақтау: механикаландыру, сақтау, қолдану, тасымалдау, әрбір партияға сертификаттардың болуы
өрескел
19.
Іштен жану қозғалтқыштары бар машиналарды пайдалану кезінде қойылатын талаптарды сақтау: қозғалыс кестесінің болуы және сақталуы; пайдаланылған газдардағы зиянды қоспалардың болуын бақылау; пайдаланылған газдарды бейтараптандыру және тазарту құралдарын қолдану
елеулі
20.
Реагенттер, флотация, регенерация, сору, кептіру және қалдықтарды залалсыздандыру бөлімшелерінің үй-жайларында талаптарды сақтау: ауада зиянды газдардың болуын бақылауды жүзеге асыру; реагенттерді беру үшін жарамды жабық коммуникациялардың болуы
елеулі
21.
Басқа жұмыспен кезектесу кезінде ауыр заттарды көтеру және ауыстыру кезінде әйелдер үшін рұқсат етілген шекті шамаларды сақтау
елеулі
22.
Әкімшілік-тұрмыстық кешен (АБК) құрамында арнайы санитариялық-эпидемиологиялық және медициналық-профилактикалық мақсаттағы үй-жайлардың болуы және оларда жайластыру, саны және оларды жарақтандыру жөніндегі талаптардың сақталуы
елеулі
23.
Жұмыс істеушілерді, оның ішінде жылжымалы үй-жайларды жылытуға арналған үй-жайлардың болуы, орналасуы және жабдықталуы
елеулі
24.
Асханалардың, буфеттердің, тамақ ішуге арналған бөлмелердің, сондай-ақ жерасты тамақтану пункттерінің болуы, орналастырылуы, пайдаланылуы және жабдықталуы
елеулі
25.
Дәретханаларды жинау, тасымалдау, күтіп-ұстау және ассенизациялық жұмыстармен айналысатын персоналдың жұмыс жағдайлары жөніндегі талаптарды сақтау:
1) дәретханалардың, оның ішінде жылжымалы дәретханалардың болуы, олардың орналасуы, жарықтандырудың және қол жуғыштардың болуы;
2) ағынды суларды қабылдағышты уақтылы тазалау, жабдықтың сыртқы бетін дезинфекциялай отырып жинау, жиіліктің сақталуын қамтамасыз ету;
3) арнайы киімді, жеке киімді және аяқ киімді сақтау бөлімшелері бар жеке себезгі бөлмелерінің, жылы суы және дезинфекциялау құралдары бар қол жуғыштардың және ассенизациялық жұмыстармен айналысатын персоналдың арнайы киімін сақтауға арналған ішке сору-сыртқа тарату желдеткіші бар үй-жайлардың болуы
елеулі
26.
Объектінің қуатына, еңбек процестерінің сипатына және зиянды өндірістік факторлардың болуына, сондай-ақ жұмыстағы ауысымдық үзіліс кезіндегі барынша жүктеме кезіндегі оның өткізу қабілетіне қарай үй-жайлардың алаңына байланысты санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың (жылыту және демалыс бөлмелері, киім ілетін орындар, себезгі кабиналары, дәретханалар, қол жуғыштар, ауыз сумен жабдықтау, арнайы киімді кептіру, шаңсыздандыру және сақтау құрылғылары) болуы және олардың құрамы мен жабдықталуы бойынша сәйкестігі
елеулі
27.
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда жарамды, сондай-ақ орталықтандырылған, не жергілікті салқын және ыстық сумен жабдықтау жүйелеріне, кәріздерге қосылған сору-сыртқа тарату және дербес желдету жүйелерінің болуы; орталық ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін жарамды су жылытқыштардың болуы, ал кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде сарқынды суларды жинаудың жергілікті және әкету жүйесінің болуы
елеулі
28.
Себезгі бөлмелерінде, қолжуғыштарда, киім ілетін орындарда, дәретханаларда, арнайы киімді сақтауға арналған үй-жайларда жарамды жабдықтың болуы және қабырғалар мен едендерді әрлеудің сәйкестігі
елеулі
29.
Арнайы киім мен аяқ киімге арналған жарамды кептіргіштер мен шаң қағу камераларының болуы, жеке және арнайы киімді бөлек сақтауға арналған киім ілгіш бөлмелеріндегі жағдайлардың сәйкестігі, олардың сақталуы. Эпидермофитпен ауыратын науқастарға арналған жұмыс аяқ киімін дезинфекциялық өңдеу және кептіру
елеулі
30.
Арнайы киімді, арнайы аяқ киімді және басқа да жеке қорғаныш құралдарын химиялық тазалауды, жууды, жөндеуді, газсыздандыруды, дезактивациялауды, залалсыздандыруды және шаңын қағуды жүзеге асыру кестесінің болуы және сақталуы
елеулі
31.
Айқын дене және жүйке-қауырт еңбегімен сипатталатын объектілерде (гигиеналық сыныптама бойынша 3-топтан астам) психологиялық-физиологиялық жеңілдету бөлмесінің және монотонды еңбекпен және (немесе) гипокинезиямен объектілерде жаттығу залдарының болуы; технологиялық процестері және жұмыс істейтіндердің қолына дірілдің берілуімен сүйемелденетін операциялары бар цехтар үшін діріл ауруының алдын алу бойынша кабинеттердің болуы
елеусіз
32.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының нақты жүргізілгенін растайтын кесте мен құжаттардың болуы. Көзбен шолып бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекеті іздерінің болмауы
елеулі
33.
Жинақталған алғашқы көмек дәрі қобдишаларының болуы, қолдану жөніндегі нұсқаулықтары бар дезактивациялайтын құралдар қорының болуы
елеулі
34.
Киімнің ластануымен, сондай-ақ қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарындағы заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санитариялық өткізгіш типі бойынша киім ілгіш бөлмелерімен бірге себезгі бөлмелерінің болуы, олардың жұмыс істеуі
елеулі
35.
Аяқ киімді себезгі алдындағы бөлмелерде дезинфекциялық өңдеу жүргізу бойынша талаптарды сақтау
елеулі
36.
Сүзгілерді шаңнан тазартуға және олардың кедергісін бақылауға арналған жарамды қондырғының, жартылай маскаларды жууға, дезинфекциялауға және кептіруге, обтюраторларды күтуге арналған құралдардың болуы, оларды жүргізу
елеулі
37.
Жұмыс істейтіндердің арнайы киімді (оның ішінде судан қорғайтын), арнайы аяқ киімді және басқа да ЖҚҚ, сондай-ақ емдік-профилактикалық тамақты іс жүзінде қолдануы. Олардың берілуін растайтын құжаттардың болуы
елеулі
38.
Арнайы киімнің, арнайы аяқ киімнің, ЖҚҚ химиялық және радиоактивті ластануын бақылауға арналған жабдықтың болуы; есепті журналды жүргізу
елеулі
39.
Қажетті жабдықпен, құрал-саймандармен және таңу материалдарымен жасақтай отырып, денсаулық сақтау пунктінің болуы
елеулі
40.
Инфекциялық аурулар бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстар жүргізу кезінде жұмыс істейтіндерге профилактикалық егулер жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы
елеулі
41.
Қосымша өндірістік зияндарды болдырмайтын жарамды жылытудың болуы
елеулі
42.
Электролиттің ағуын және жұмысшының терісі мен киіміне түсуін болдырмайтын жеке аккумуляторлық шамдардың болуы және жарамдылығы
елеусіз
43.
Карьерлер мен оның бетіндегі объектілердің аумағын жарықтандырудың болуы
елеулі
44.
Пайдаланылған газ разрядты шамдарды сақтауға арналған арнайы жабдықталған үй-жайлардың, сондай-ақ шырақтарды жөндеуге және тазалауға арналған шеберханалардың болуы
елеулі
45.
Жұмыс істеушілердің ауыз су режимін сақтауы:

1) обеспечение работающих горячими или холодными напитками в достаточном количестве;
2) хранение и мытье фляг и термосов при их использовании
значительное
46.
Соблюдение требований для снижения пылеобразования:
1) применение предварительного увлажнения угольного массива при выемке угля;
2) применение влажного способа при очистке подземных выработок от пыли;
3) наличие специальных жидкостей, химических добавок и синтетических веществ для борьбы с пылью;
4) наличие проекта разработки месторождения при открытой добычи угля
значительное
47.
Соблюдение времени пребывания, работающих в зоне воздействия источников теплового излучения и охлаждающего микроклимата
значительное
48.
Наличие документов по организации и проведению производственного контроля и его выполнение:
1) наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий. Своевременность ее пересмотра при изменении вида деятельности, технологического процесса других процессов, влияющих на стабильность санитарно-эпидемиологической ситуации и (или) создающих угрозу санитарно-эпидемиологическому благополучию населению.
2) наличие документов, подтверждающих своевременность организации, полноту и достоверность осуществленного производственного контроля;
3) наличие документов, подтверждающих своевременность представления результатов ведомственного контроля в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории
значительное
49.
Наличие документов, подтверждающих проведение инструментального контроля уровней ЭМП РЭС при вводе в эксплуатацию и изменении условий и режима работы РЭС, влияющих на уровни ЭМП
грубое
50.
Наличие защиты работников, общественных и производственных зданий от неблагоприятного влияния ЭМП на стадиях строительства, реконструкции и эксплуатации
значительное
51.
Наличие ограждений и предупредительных знаков, ограничивающих доступ людей, не связанных непосредственно с обслуживанием антенного оборудования, к месту установки передающих антенн, а также ограждений территории (участки крыш), на которых уровень ЭМП превышает ПДУ и на которые возможен доступ посторонних лиц
значительное
52.
Соблюдение требований по проведению предварительных обязательных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц с вредными производственными факторами с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов осмотров и лабораторных исследований:
- наличие согласованного с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списка лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру;
- наличие заключительного акта и документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного периодического обязательного медицинского осмотра персонала, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
- наличие и выполнение разработанного и согласованного ежегодного плана мероприятий по оздоровлению работников, по улучшению условий труда;
- наличие медицинских справок утвержденной формы на персонал, прошедших предварительный обязательный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными и (или) опасными производственными факторами;
- наличие документов, подтверждающих своевременное направление больных на углубленное обследование и лечение в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии лиц с профессиональными заболеваниями и подозрением на них
грубое
53.
Соблюдение требований по проведению предсменных (предрейсовых) обязательных и послесменных (послерейсовых) медицинских осмотров подлежащего персонала
грубое
54.
Соблюдение требований к порядку расследования несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью (случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления):

1) жұмыс істеушілерді ыстық немесе салқын сусындармен жеткілікті мөлшерде қамтамасыз ету;
2) құтылар мен термостарды пайдалану кезінде оларды сақтау және жуу
елеулі
46.
Шаң түзілуін төмендету үшін талаптарды сақтау:
1) көмір алу кезінде көмір массивін алдын ала ылғалдандыруды қолдану;
2) жерасты қазбаларын шаңнан тазарту кезінде ылғалды әдісті қолдану;
3) шаңмен күресуге арналған арнайы сұйықтықтардың, химиялық қоспалардың және синтетикалық заттардың болуы;
4) ашық көмір өндіру кезінде кен орнын игеру жобасының болуы
елеулі
47.
Жұмысшылардың жылу сәулелену көздері мен салқындататын микроклиматтың әсер ету аймағында болу уақытын сақтау
елеулі
48.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу бойынша құжаттардың болуы және оны орындау:
1) объектіде бар қауіптерді (тәуекел факторларын), технологиялық процестің ерекшеліктерін, оның өзгерістерін, әртүрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескере отырып, бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы. Қызмет түрі, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайдың тұрақтылығына әсер ететін және (немесе) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қауіп төндіретін басқа да процестердің технологиялық процесі өзгерген кезде оны қайта қараудың уақтылығы;
2) жүзеге асырылған өндірістік бақылаудың уақтылы ұйымдастырылуын, толықтығын және анықтығын растайтын құжаттардың болуы;
3) тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ведомстволық бақылау нәтижелерін уақтылы ұсынуды растайтын құжаттардың болуы
өрескел
49.
ЭМӨ деңгейіне әсер ететін РЭҚ-тың жұмыс шарттары мен режимін өзгерту және пайдалануға енгізу кезінде РЭҚ ЭМӨ деңгейлеріне аспаптық бақылау жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
өрескел
50.
Құрылыс, реконструкциялау және пайдалану сатыларында жұмыскерлерді, қоғамдық және өндірістік ғимараттарды ЭМӨ-нің қолайсыз әсерінен қорғаудың болуы
елеулі
51.
Антенна жабдығына қызмет көрсетумен тікелей байланысты емес адамдардың таратушы антенналарды орнату орнына кіруін шектейтін қоршаулар мен ескерту белгілерінің, сондай-ақ ЭМӨ деңгейі РЕШД-дан асатын және бөгде адамдардың кіруі мүмкін аумақтың (шатырлардың учаскелері) қоршауларының болуы
елеулі
52.
Қажетті тексерулер мен зертханалық зерттеулердің өту кезеңділігін сақтай отырып зиянды өндірістік факторлармен жұмыс істейтін адамдардың алдын ала (жұмысқа орналасу кезінде) міндетті және мерзімді медициналық қарап-тексерулер жүргізу бойынша талаптарды сақтау:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісілген міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімінің болуы;
- қорытынды актінің және қорытынды актіге қосымшаға сәйкес тұлғалардың атаулы тізіміне сәйкес персоналды мерзімді міндетті медициналық тексеруден өткізу нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарының орындалуын растайтын құжаттардың болуы;
- қызметкерлерді сауықтыру, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша әзірленген және келісілген жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы;
- алдын ала міндетті медициналық тексеруден өткен және зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылған персоналға бекітілген үлгідегі медициналық анықтамалардың болуы;
- кәсіптік аурулары бар және оларға күдікті адамдардың кәсіптік патологиясы бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға науқастарды тереңдетілген тексеруге және емдеуге уақтылы жіберуді растайтын құжаттардың болуы
өрескел
53.
Тиісті персоналға ауысым алдындағы (рейс алдындағы) және ауысымнан кейінгі (рейстен кейінгі) міндетті медициналық қарап-тексерулер бойынша қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
54.
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаны (жіті немесе созылмалы кәсіптік ауру (улану) жағдайын) тергеп-тексеру тәртібіне қойылатын талаптарды сақтау:

1) параметров неионизирующего излучения;
2) параметров физических факторов (шум, вибрация, микроклимат, освещенность);
3) воздуха рабочей зоны
грубое
Объекты, здания и сооружения производственного назначения химической промышленности
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления от начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на установленные санитарно-защитную зону и соблюдение установленного режима
грубое
3.
Наличие проездов и проходов с жестким покрытием и ремонтом. Наличие исправного освещения проездов и проходов в ночное время
значительное
4.
Наличие площадок, специально отведенных для хранения сырья, материалов, изделий и оборудования, временного хранения демонтированного оборудования
значительное
5.
Наличие благоустройства свободной от застройки и дорог территории объекта
незначительное
6.
Наличие механизированной выгрузки пыли и ее транспортировка из очистных устройств
значительное
7.
Наличие на участках приготовления и применения реагентов местных отсосов от аппаратуры обезвреживания промышленных стоков
значительное
8.
Наличие системы производственной канализации для сброса смывных вод после очистки растворных чанов и расходных баков, промывки тары из-под реагентов
значительное
9.
Наличие аспирируемых укрытий на фильтр-прессах и вакуум-фильтрах для фильтрации пульпы, содержащей вредные вещества 1 – 3 класса опасности
значительное
10.
Наличие автоматических насосов реагентных и дренажных отделений
значительное
11.
Наличие герметизированного оборудования, снабженного аспирацией, приборами контроля при обезвреживании веществ 1 и 2 класса опасности
грубое
12.
Наличие местной вытяжной вентиляции с последующей очисткой пара и пыли, образующихся внутри охладителей горячего агломерата и возврата
значительное
13.
Наличие и использование закрытого транспорта при транспортировке агломерата и возврата
значительное
14.
Наличие очистки газов, отходящих от электропечей для плавки руд и концентратов
значительное
15.
Наличие вытяжных шкафов при просеивании головных проб
значительное
16.
Наличие герметичности местных аспирационных устройств в конструкции оборудования, предназначенного для хранения и переработки бедных фосфорных шламов
значительное
17.
Наличие теплоизоляции или охлаждения наружных поверхностей сушильных аппаратов, печей, электрофильтров, газоходов, передельных барабанов, баков "коттрельного молока" и другого оборудования, размещаемого в закрытых производственных помещениях и являющегося источником значительных тепловыделений и инфракрасного излучения
значительное
18.
Наличие изоляции токопроводов руднотермических печей, обеспечивающей защиту рабочих от постоянных электромагнитных полей
значительное
19.
Наличие поддонов под емкостями, содержащими фосфор и фосфорный шлам для сбора и отведения фторсодержащих стоков в производственную канализацию или специальные сборники. Наличие графика регулярной очистка поддонов
значительное
20.
Наличие установок для аспирации фосфор- и фторсодержащих газов и сбора производственных сточных вод в комплексе оборудования для гранулирования расплавленных шлаков
значительное
21.
Наличие защиты от шума, генерируемого оборудованием (аппаратами дробления и грохочения сырья и готовой продукции, двигателями и вентиляторами вентиляционных установок), а также камер сжигания фосфора и фосфорного шлама или СИЗ от шума при невозможности организации шумоизоляции оборудования
значительное
22.
Наличие оборудования пыле- и газоподавления, аспирации, очистки отсасываемого воздуха в конструкции фасовочного оборудования сыпучих высокотоксичных соединений фосфора (пятисернистого фосфора, фосфидов металлов)
значительное
23.
Наличие отсосов пыли у мест загрузки и выгрузки сырья на межцеховом и внутрицеховом транспорте сыпучих и пылящих материалов
значительное
24.
Наличие в случае невозможности доведения параметров шума до требований документов нормирования:

1) иондамайтын сәулелену параметрлері;
2) физикалық факторлардың параметрлері (шу, діріл, микроклимат, жарықтандыру);
3) жұмыс аймағының ауасы
өрескел
Химиялық өнеркәсіптің өндірістік мақсаттағы объектілері, ғимараттары мен құрылыстары
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/ эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Белгіленген санитариялық-қорғаныш аймағына, санитариялық алшақтықтарға санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы және белгіленген режимді сақтау
өрескел
3.
Қатты жабыны бар және жөнделген көлікпен өту жолдары мен өтпе жолдардың болуы. Түнгі уақытта өтетін жол мен жүру жолдарының ақаусыз жарықпен қамтамасыз етілуі
елеулі
4.
Шикізатты, материалдарды, бұйымдар мен жабдықты сақтауға, демонтаж жасалған жабдықты уақытша сақтауға арналған арнайы бөлінген алаңдардың болуы
елеулі
5.
Объектінің құрылысы мен жолдарынан бос аумағын абаттандыру болуы
елеусіз
6.
Шаңды механикаландырылған түсірудің және оны тазарту құрылғыларынан тасымалдаудың болуы
елеулі
7.
Реагенттерді дайындау және қолдану учаскелерінде өнеркәсіптік ағындарын залалсыздандыру аппаратурасынан жергілікті сорудың болуы
елеулі
8.
Еріту чандары мен шығындау бактарын тазалап, реагенттерге арналған ыдыстарды шайғаннан кейін шайынды суларды ағызуға арналған ақаусыз өндірістік кәріз жүйесінің болуы
елеулі
9.
Құрамында қауіптіліктің 1-3-сыныптарындағы зиянды заттар бар қойыртпақты сүзуге арналған сүзгі-престерде және вакуум-сүзгілерде аспирацияланатын жаппалардың болуы
елеулі
10.
Реагенттік және дренаждық бөлімшелердің автоматты сорғыларының болуы
елеулі
11.
Қауіптіліктің 1 және 2-сынытарындағы заттарды залалсыздандыру кезінде аспирациямен, бақылау аспаптарымен жабдықталған герметикаланған жабдықтың болуы
өрескел
12.
Кейіннен ыстық агломерат салқындатқыштарының ішінде пайда болатын бу мен шаңды тазалайтын және кері қайтаратын жергілікті сору желдеткішінің болуы
елеулі
13.
Агломератты тасымалдау және кері қайтару кезінде жабық көліктің болуы және қолданылуы
елеулі
14.
Кендер мен концентраттарды балқытуға арналған электр пештерінен шығатын газдарды тазартудың болуы
елеулі
15.
Басты сынамаларға тұмшалаған кезде ақаусыз сору шкафтарының болуы
елеулі
16.
Фосфор шамдарын сақтауға және өңдеуге арналған жабдық конструкциясының бітеулігі және ақаусыз жергілікті аспирациялық құрылғылардың болуы
елеулі
17.
Жабық өндірістік үй-жайларда орналасатын және айтарлықтай жылу бөлу және инфрақызыл сәулелену көзі болып табылатын кептіру аппаратары, пештері, электр сүзгілері, газарналары, "коттрелді сүт" шекті бак барабандары және басқа жабдықтың сыртқы беттерін жылумен оқшаулаудың немесе салқындатудың болуы
елеулі
18.
Жұмысшыларды тұрақты электромагниттік өрістерден қорғауды қамтамасыз ететін кен қыздыру пештердің ток желілерінің оқшаулауының болуы
елеулі
19.
Фосфор мен фосфор шламдары салынған ыдыстар құрамынды фтор бар ағындыларды жинау және өндірістік кәріздерге немесе арнайы жинағыштарға жіберетін тұғырықтардың болуы. Тұғырықтарды тұрақты түрде тазалау кестеснің болуы.
елеулі
20.
Құрамында фосфор және фторы бар газдарды аспирациялауға және балқытылған қождарды түйіршіктеуге арналған жабдықтар кешенінде өндірістік сарқынды суларды жинауға арналған қондырғылардың болуы
елеулі
21.
Жабдықпен (шикізат пен дайын өнімді ұсақтау және елеу аппараттарымен, желдету қондырғыларының қозғалтқыштары мен желдеткіштерімен), сондай-ақ фосфор мен фосфор қоқысын жағу камераларымен немесе жабдықтың шудан оқшаулауын ұйымдастыру мүмкін болмаған кезде шудан ЖҚҚ жинақталатын шудан қорғаудың болуы
елеулі
22.
Фосфордың сусымалы жоғары уытты қосылыстарын (бескүкіртті фосфор, металл фосфидтері) бөлшектеу жабдығы конструкциясына сорылатын ауаны шаң және газ басатын, аспирациялайтын, тазалайтын ақаусыз жабдықтың болуы
өрескел
23.
Сусымалы және шаңданатын материалдарды цехаралық және цехішілік көлікте шикізатты тиеу және түсіру орындарында шаң сорудың болуы
елеулі
24.
Шу параметрлерін нормалау құжаттарының талаптарына жеткізу мүмкін болмаған жағдайда:

1) для стационарного оборудования – исправных звукоизолированных кабин, исправное дистанционное управление процессом;
2) для ручного инструмента размещение рабочих мест, исключающее воздействие шума на других рабочих
значительное
25.
Наличие в сушильных барабанах исправных систем вытяжки газов и улавливания пыли
значительное
26.
Наличие подъемно-транспортных средств и механизмов для монтажа, демонтажа и ремонта оборудования, арматуры, аппаратуры и сменных узлов массой более 50 килограмм
значительное
27.
Наличие систем отопления производственных и вспомогательных помещений
значительное
28.
Наличие мокрого пылеуловителя в узлах одновременного выделения пыли и пара
значительное
29.
Наличие над оборудованием для дробления, помола, сушки, просеивания, взвешивания, смешения компонентов сырьевых материалов, готовой шихты и ленточных транспортеров для сухих материалов технологических укрытий с аспирацией и очисткой удаляемого воздуха.
Наличие укрытий тарельчатых, лотковых, барабанных, шнековых питателей, объединенных (через загрузочные течки) с воздуховодами аспирационных систем технологического оборудования
значительное
30.
Наличие устройств механизированной очистки, удаления пыли и шлама в воздуховодах, каналах отсосов газа, очистных устройствах
значительное
31.
Наличие аспирируемых укрытий в разгрузочных отверстиях шаровых мельниц для сухого помола фосфорита
значительное
32.
Организация подачи воздуха приточных вентиляционных систем в рабочую зону к постоянным рабочим местам
значительное
33.
Наличие достаточного количества воздушных или воздушно-тепловых завес
значительное
34.
Пребывание работающих с соблюдением времени в зоне воздействия охлаждающего микроклимата в зависимости от категории работ и уровня энерготраты.
Пребывание работающих с соблюдением времени в зоне воздействия источников теплового излучения в зависимости от категории работ и индекса тепловой нагрузки среды
значительное
35.
Выполнение требуемых этапов работ по очистке и дезинфекции элементов систем вентиляции и кондиционирования воздуха и наличие, ведение журнала учета работ по проведению очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха на объекте
значительное
36.
Проведение обследования системы вентиляции (кондиционирования) воздуха, наличие акта
значительное
37.
Наличие плана проведения работ по очистке и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха, составленного в соответствии с алгоритмом
незначительное
38.
Соблюдение требований по недопущению совместного хранения в одном складском помещении химически взаимно активных реагентов или посторонних материалов
незначительное
39.
Наличие инструкции по обращению, применению и условиям хранения пестицидов, кислот, СДЯВ на пестициды
незначительное
40.
Наличие уклона пола поддона к сборному лотку, по которому кислота, в случае пролива, а также, атмосферные осадки поступают в сборный приямок. Наличие процесса нейтрализации перед спуском ее в производственную канализацию
незначительное
41.
Наличие кранов и фонтанчиков для промывки лица и рук в местах опасности получения ожогов кислотой, а также емкостей с проточной водой и души для промывки тела с обширными участками ожога
незначительное
42.
Наличие оградительного сплошного земляного вала (стены), рассчитанным на гидростатическое давление разлившейся жидкости
незначительное
43.
Наличие в складах аммиачной селитры системы воздушного отопления
значительное
44.
Соблюдение требований к емкости складов, объем которых не должен превышать 1500 тонн
значительное
45.
Наличие изоляции бытовых помещений, размещаемых в габаритах складских зданий от помещений для хранения и расфасовки (розлива) сильнодействующих ядовитых веществ и наличие самостоятельного входа через отдельный тамбур
значительное
46.
Использование для отделки стен, потолков и внутренних конструкций складских помещений для хранения, расфасовки и розлива сильнодействующих ядовитых веществ материалов, способных защищать конструкции от химических воздействий сильнодействующих ядовитых веществ, не накапливающих на своей поверхности или не сорбирующих пыль и пары и допускающих легкую очистку и мытье поверхностей. Наличие сопряжения стен с полом и потолком закругленной формы
значительное
47.
Наличие на входной двери предупредительного плаката о включении вентиляционных установок за 15 минут до входа в расходный склад. Наличие пускового устройства этих установок снаружи возле входной двери
незначительное
48.
Наличие во всех базисных и расходных складах СДЯВ в достаточном количестве средств для обезвреживания ядов, СИЗ, аптечки для оказания первой помощи и средств связи
грубое
49.
Наличие освещения в местах слива реагентов, обеспечивающим производство круглосуточных работ
значительное
50.
Наличие в транспортных средствах, используемых для перевозки опасных грузов, в зависимости от класса опасности перевозимого груза: СИЗ кожи и глаз (резиновые сапоги, резиновые перчатки, прорезиненный фартук, костюм с кислотозащитной пропиткой, очки защитные, противогаз); медицинской аптечки первой помощи; при перевозке радиоактивных веществ – дополнительно: респираторы, четыре предупредительных знака радиационной опасности и пластиковый пакет с чистой ветошью
значительное
51.
Наличие и соответствие состава и оборудования санитарно-бытовых помещений (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, душевые кабины, туалеты, умывальные, устройства сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды) в зависимости от характера трудовых процессов и наличия вредных производственных факторов
значительное
52.
Наличие в санитарно-бытовых помещениях подключенных систем к централизованным либо местным системам холодного и горячего водоснабжения отопления, канализации; наличие исправных водонагревателей непрерывного действия при отсутствии центрального горячего водоснабжения, а в неканализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы сбора стоков
грубое
53.
Соответствие отделки стен и полов в душевых, умывальных, гардеробных, туалетах, помещениях для хранения специальной одежды
значительное
54.
Наличие во всех основных технологических цехах помещений и оборудования для обеспыливания специальной одежды
значительное
55.
Наличие укомплектованных аптечек первой помощи, наличие запаса дезактивирующих средств с инструкциями по применению
незначительное
56.
Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности
значительное
57.
Наличие в преддушевых помещениях ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их использования, а также ванночек для раствора формалина. Наличие специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией. Проведение мокрой уборки и дезинфекции полов, стен, оборудования гардеробных, душевых, а также ножных ванн после каждой смены
незначительное
58.
Наличие установки для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, столами для приема, выдачи и ремонта респираторов, приспособлений для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, ухода за обтюраторами
значительное
59.
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям
значительное
60.
Соответствие результатов лабораторно-инструментальных исследований и замеров вредных производственных факторов на рабочих местах документам нормирования:

1) стационарлық жабдық үшін – жарамды дыбыс өткізбейтін кабиналар, процестің қашықтан дұрыс басқарылуы;
2) қол аспабы үшін басқа жұмысшыларға шудың әсерін болдырмайтын жұмыс орындарын орналастыру
елеулі
25.
Кептіру барабандарында газдарды тарту және тозаңды ұстап қалудың ақаусыз жүйелерінің болуы
елеулі
26.
Салмағы 50 килограмнан астам жабдықты, арматураны, аппаратураны және ауыспалы тораптарды монтаждау, бөлшектеу және жөндеуге арналған көтергіш-көлік құралдары мен механизмдердің болуы
елеулі
27.
Өндірістік және қосалқы үй-жайлардың ақаусыз жылыту жүйелерінің болуы
елеулі
28.
Шаңды және буды бір мезгілде бөлу тораптарында ылғалды шаң тұтқыштың болуы
елеулі
29.
Шикізат материалдары құрамдауыштарын ұсақтауға, ұнтақтауға, кептіруге, елеуге, өлшеуге, араластыруға арналған жабдықтың, дайын шихта мен құрғақ материалдарға арналған таспалы транспортерлердің, аспирациялары бар технологиялық жаппалардың болуы.
Технологиялық жабдықтың аспирациялық жүйелерінің ауа өткізгіштерімен біріктірілген (тиеу ағысы арқылы) ыдыстық, науалық, барабандық, шнекті қоректендіргіштер жаппаларының болуы
елеулі
30.
Ауа арналарында, газды сору арналарында, тазалау құрылыстарында кезеңдік механикаландырылған тазалауға, шаң мен қоқысты жоюға арналған ақаусыз құрылыстың болуы
елеулі
31.
Фосфоритті құрғақ ұнтақтауға арналған шар диірмендерінің түсіру тесіктерінде аспирацияланатын жаппасының болуы
елеулі
32.
Тұрақты жұмыс орындарына жұмыс аймағына кіретін желдету жүйелерінің ауасын беруді ұйымдастыру
елеулі
33.
Ауа немесе ауа-жылу перделерінің жеткілікті мөлшерінің болуы
елеулі
34.
Жұмыс санатына және энергия шығыны деңгейіне байланысты салқындатқыш микроклиматтың әсер ету аймағында уақытты сақтай отырып жұмыс істейтіндердің болуы.
Жұмыс санатына және ортаның жылу жүктемесінің индексіне байланысты жылу сәулелену көздерінің әсер ету аймағында уақытты сақтай отырып жұмыс істейтіндердің болуы
елеулі
35.
Желдету және ауаны баптау жүйелерінің элементтерін тазалау және дезинфекциялау бойынша жұмыстардың талап етілетін кезеңдерін орындау және объектіде желдету және ауаны баптау жүйелерін тазартуды және дезинфекциялауды жүргізу бойынша жұмыстарды есепке алу журналының болуы, жүргізілуі
елеулі
36.
Желдету (ауа баптау) жүйесіне тексеру жүргізу, актінің болуы
елеулі
37.
Алгоритмге сәйкес жасалған ауаны желдету және баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу жоспарының болуы
елеусіз
38.
Бір қойма үй-жайында химиялық өзара белсенді реагенттерді немесе бөгде материалдарды бірге сақтауға жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтау
елеусіз
39.
Пестицидтерді, қышқылдарды қолдану, пестицидтерге әсері күшті улы заттарды (бұдан әрі – ӘКУЗ) қолдану және сақтау шарттары жөніндегі нұсқаулықтың болуы
елеусіз
40.
Түпқойма еденінің құрама науаға еңісінің болуы, ол бойынша қышқыл төгілген жағдайда, сондай-ақ атмосфералық жауын-шашын құрама шұңқырға түседі. Оны өндірістік кәрізге түсірер алдында бейтараптандыру процесінің болуы
елеусіз
41.
Қышқылмен күйіп қалу қаупі бар жерлерде бет пен қолды жууға арналған крандар мен субұрқақтардың, сондай-ақ жанудың кең аймақтары бар денені жууға арналған ағынды суы бар ыдыстар мен себезгінің болуы
елеусіз
42.
Төгілген сұйықтықтың гидростатикалық қысымына есептелген қоршайтын тұтас жер білігінің (қабырғасының) болуы
елеусіз
43.
Аммиак селитрасы қоймаларында ауамен жылыту жүйесінің болуы
елеулі
44.
Көлемі 1500 тн аспауы тиіс қоймалардың сыйымдылығына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
45.
Қойма ғимараттарының габариттерінде орналастырылатын тұрмыстық үй-жайларды қатты әсер ететін улы заттарды сақтауға және өлшеп-орауға (құюға) арналған үй-жайлардан оқшаулаудың болуы және жеке тамбур арқылы дербес кіреберістің болуы
елеулі
46.
Қатты әсер ететін улы заттарды сақтауға, өлшеп-орауға және құюға арналған қойма үй-жайларының қабырғаларын, төбелерін және ішкі конструкцияларын әрлеу үшін конструкцияларды қатты әсер ететін улы заттардың химиялық әсерінен қорғауға қабілетті, өзінің беткі қабатында шаң мен бу жинамайтын және жоғарғы беттерін жеңіл тазалауға және жууға мүмкіндік беретін материалдарды пайдалану. Қабырғалардың еденмен және дөңгелек пішінді төбемен түйісуінің болуы
елеулі
47.
Кіреберіс есікте желдеткіш қондырғыларының шығыс қоймасына кірерден 15 мин бұрын қосылуы туралы ескерту плакатының болуы. Осы қондырғылардың іске қосу құрылғыларының кіретін есіктің тыс жағында орналасуын көздеу
елеусіз
48.
Барлық базистік және шығыс қоймаларында ӘКУЗ-ды, уларды залалсыздандыруға арналған құралдар, жеке қорғаныш құралдары, алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишалары және байланыс құралдары жеткілікті мөлшерде заттардың болуы
өрескел
49.
Реагенттерді құю орындарында тәулік бойы жұмыс жүргізуді қамтамасыз ететін жарықтың болуы
елеулі
50.
Тасымалданатын жүктің қауіптілік сыныбына байланысты қауіпті жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарында: тері мен көзді ЖҚҚ (резеңке етік, резеңке қолғап, резеңкеленген алжапқыш, қышқылдан қорғайтын сіңірмесі бар костюм, қорғаныш көзілдірігі, газқағар); алғашқы көмек медициналық дәрі қобдишасының; радиоактивті заттарды тасымалдау кезінде-қосымша: респираторлар, радиациялық қауіптіліктің төрт ескерту белгісі және таза шүберек пен пластик пакетінің болуы
елеулі
51.
Еңбек процестерінің сипатына және зиянды өндірістік факторлардың болуына байланысты санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың (жылыту және демалыс бөлмелері, киім ілетін орындар, себезгі кабиналары, дәретханалар, қол жуатын бөлмелер, арнайы киімді кептіру, шаңсыздандыру және сақтау құрылғылары) құрамы мен жабдықтарының болуы және сәйкестігі
елеулі
52.
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда орталықтандырылған не жергілікті жылыту және ыстық сумен жабдықтау жүйелеріне қосылған жүйелердің болуы; орталық ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін жарамды су жылытқыштардың болуы, ал кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде сарқынды суларды жинаудың жергілікті және әкету жүйесінің болуы
өрескел
53.
Себезгі бөлмелеріндегі, қолжуғыштардағы, киім ілетін орындардағы, дәретханалардағы, арнайы киімді сақтауға арналған үй-жайлардағы қабырғалар мен едендерді әрлеудің сәйкестігі
елеулі
54.
Барлық негізгі технологиялық цехтарда арнайы киімнің шаңын қағуға арналған үй-жайлар мен жабдықтардың болуы
елеулі
55.
Жинақталған алғашқы көмек дәрі қобдишаларының болуы, қолдану жөніндегі нұсқаулықтары бар дезактивациялайтын құралдар қорының болуы
елеусіз
56.
Киімнің ластануымен, сондай-ақ қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарындағы заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санитариялық өткізгіш типі бойынша киім ілгіштермен бірге себезгі бөлмелерінің болуы
елеулі
57.
Себезгі алдындағы үй-жайларда сандалдарды әр қолданғаннан кейін дезинфекциялауға арналған ванналардың, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған ванналардың болуы. Эпидермофитпен ауыратын науқастарға арналған жұмыс аяқ киімін күнделікті дезинфекциялауға және кептіруге арналған арнайы үй-жайдың болуы. Әр ауысымнан кейін едендерді, қабырғаларды, киім ілетін, себезгі бөлмелерінің жабдықтарын, сондай-ақ аяқ ванналарын ылғалды жинау және дезинфекциялау жүргізу
елеусіз
58.
Сүзгілерді шаңнан тазартуға және олардың кедергісін бақылауға арналған қондырғының, респираторларды қабылдауға, беруге және жөндеуге арналған үстелдердің, жартылай маскаларды жууға, дезинфекциялауға және кептіруге, обтюраторларды күтуге арналған құрылғылардың болуы
елеулі
59.
Инфекциялық аурулар бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстар жүргізу кезінде жұмыс істейтіндерге профилактикалық егулер жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы
елеулі
60.
Зертханалық-аспаптық зерттеулер мен жұмыс орындарындағы зиянды өндірістік факторларды өлшеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі:

1) сообщение о факте несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью (случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления));
2) наличие документов, подтверждающих проведение расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления);
3) наличие плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях, разработанного на основании акта о несчастном случае на производстве
значительное
Объекты, здания и сооружения производственного назначения цветной металлургии и горнодобывающей промышленности
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на установленную санитарно-защитную зону и соблюдение установленного режима
грубое
3.
Санитарное содержание и уборка производственных помещений, согласно графику. Применение механизированной уборку территории предприятия и уход за зелеными насаждениями
незначительное
4.
Наличие отмостков с уклоном для стока в производственную канализацию в зданиях и сооружениях, перерабатывающих сырьевые материалы, содержащие вещества 1 и 2 класса опасности и радиоактивные вещества, а также масло- и мазутохранилища
незначительное
5.
Наличие естественного притока воздуха снизу вдоль продольных сторон электролизеров по всей длине корпуса во вновь сооружаемых зданиях корпусов электролиза и рафинирования алюминия
незначительное
6.
Наличие на кровлях помещений, характеризуемых значительными избытками тепла не задуваемых аэрационных фонарей или шахт
незначительное
7.
Наличие в световых проемах в производственных помещениях с выделением фтористых соединений и других цехах при размещении их вблизи фтористых производств прозрачных материалов, устойчивых к воздействию фтора
незначительное
8.
Наличие раздельного проветривания каждого этажа при производстве электродной массы, плавильные отделения в производстве чернового никеля при наличии открытых проемов в перекрытиях многоэтажных отделений с выделением большого количества тепла и вредных веществ
незначительное
9.
Наличие изолированных операторных пультовых дистанционного наблюдения и управления оборудованием, помещений или специальных кабинетов, оборудованных устройствами, обеспечивающими нормируемые условия для работы обслуживающего персонала (звукоизоляция, подача кондиционированного или свежего воздуха), их применение
значительное
10.
Соблюдение требований воздухообмена:

1) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға фактісі (жіті немесе созылмалы кәсіптік ауру (улану) жағдайы) туралы хабарлау);
2) жіті немесе созылмалы кәсіптік аурудың (уланудың) әрбір жағдайына тексеру жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы;
3) өндірістегі жазатайым оқиға туралы актінің негізінде әзірленген кәсіптік аурулардың (уланулардың) алдын алу және еңбек жағдайлары мен санитарлық-сауықтыру іс-шараларын жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы
елеулі
Түрлі-түсті металлургия және тау-кен өнеркәсібінің өндірістік мақсаттағы объектілері, ғимараттары мен құрылыстары
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Белгіленген санитариялық-қорғаныш аймағына, санитариялық алшақтықтарға санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы және белгіленген режимді сақтау
өрескел
3.
Кестеге сәйкес өндірістік үй-жайларды санитариялық күтіп-ұстау және жинау. Кәсіпорын аумағын механикаландырылған жинауды қолдану және жасыл желектерді күту
елеусіз
4.
Қауіптіліктің 1 және 2-сыныптардағы және радиоактивті заттары бар шикізат материалдарын қайта өңдеу жүргізілетін ғимараттар және құрылыстардың, сондай-ақ май мен мазутты сақтау қоймаларының өндірістік кәрізге ағызуға арналған еңіс қабаттардың болуы
елеусіз
5.
Жаңадан салынып жатқан ғимараттарының алюминийді электролиздеу және тазарту корпустарында ауаның табиғи ағыны төменнен электролизерлердің ұзындығы бойымен корпустың барлық ұзындығы бойынша табиғи ауа ағысының болуы
елеусіз
6.
Анағұрлым артық жылумен сипатталатын үй-жайлардың жабындарында сөнбейтін аэрациялық фонарлардың немесе шахталардың болуы
елеусіз
7.
Фторлы қосындылар бөлетін өндірістік үй-жайлардағы және фторлы өндіріске жақын орналасқан басқа цехтардағы жарық ойықтарын бітеу үшін фтордың әсеріне берік мөлдір материалдардың болуы және қолданылуы
елеусіз
8.
Көп мөлшерде жылу және зиянды заттар бөлетін электродтық масса өндіруде, қара никель өндіруде балқыту бөлімдері көп қабатты бөлімдердің жабындарында ашық саңылаулар болған жағдайда әрбір қабаттың бөлек желдетілуінің болуы
елеусіз
9.
Қызмет көрсететін персоналдың жұмысы үшін нормаланған (дыбысты басу, бапталған немесе таза ауа беру) жағдайды қамтамасыз ететін қондырғылармен жабдықталған үй-жайларда оқшауланған немесе арнайы кабинеттерде жабдықтарды қашықтықтан бақылау және басқару пульттерінің болуы және оларды қолдану
елеулі
10.
Ауа алмасу талаптарын сақтау:

1) наличие в зданиях с "мокрыми" переделами тамбуров с подачей в них в холодный период года подогретого воздуха в требуемом объеме;
2) наличие компенсирующего организованного притока подогретого наружного воздуха при заборе воздуха из помещений цехов в зимнее время
незначительное
11.
Соблюдение требований, исключающих выделение паров и газов, пыли и аэрозолей в воздух рабочей зоны:
1) наличие крышек откидного типа на желобах для слива растворов из рамных фильтров фильтр-прессов;
2) наличие мокрого пылеуловителя у каждого укрытия в узлах одновременного выделения пыли и пара;
3) наличие технологических укрытий, имеющих аспирацию с очисткой удаляемого воздуха у оборудования для дробления, помола, сушки, просеивания, взвешивания, смешения компонентов сырьевых материалов, готовой шихты и ленточных транспортеров для сухих материалов, фильтров, зон орошения расплавленного металла в изложницах, чашевых охладителях, барабанах-гасителях, источников влаговыделений, штейновых и шлаковых желобах, ленточных отверстиях, ковшах, миксерах;
4) наличие укрытий, объединенных (через загрузочные течки) с воздуховодами аспирационных систем технологического оборудования у тарельчатых, лотковых, барабанных, шнековых и других питателей;
5) наличие исправных устройств для периодической механизированной очистки, удаления пыли и шлама в воздуховодах, каналах отсосов газа, боровах и очистных устройствах;
6) наличие исправных местных отсосов у мест загрузки и выгрузки сырья в сушильных установках, местах пересыпки стружки, шлака и другого сыпучего материала, стендах ремонта тиглей печей и разливочных ковшей, площадках приема и хранения шлака, узлах дробления кремния, технологических проемах отражательных и электроиндукционных печей, разливочных машинах при производстве вторичного алюминия;
7) наличие аспирирующего укрытия, включающегося в период поворота конвертера в разгрузочном отверстии шаровых мельниц для сухого помола файштейна вместе с кюбелем;
8) наличие укрытия флотомашин, классификаторов, фильтр-прессов, грохотов с отсосом воздуха при автоклавных процессах;

1) жылдың суық кезеңінде оларға қажетті көлемде жылытылған ауаның берілуімен тамбурлардың "дымқыл" қайта бөлінуі бар ғимараттарда болуы;
2) қысқы уақытта цехтардың үй-жайларынан ауа алу кезінде жылытылған сыртқы ауаның қайта жиналуы ұйымдастырылған ағынының болуы
елеусіз
11.
Жұмыс аймағының ауасына булар мен газдардың, шаң мен аэрозольдердің бөлінуін болдырмайтын талаптарды сақтау:
1) сүзгі-престердің рамалық сүзгілерінен ерітінділерді ағызуға арналған науаларда жиналмалы типті қақпақтардың болуы;
2) бір мезгілде шаң мен бу бөлетін тораптардағы әрбір баспанада дымқыл шаң жинағыштың болуы;
3) құрғақ материалдар, сүзгілер, құймалардағы, тостаған салқындатқыштардағы, барабан-сөндіргіштердегі балқытылған металды суару аймақтары, ылғал бөлу көздері, штейн және шлак науалары, таспа тесіктері, шөміштер, араластырғыштар үшін шикізат материалдарының компоненттерін, дайын шихтаны және таспалы транспортерлерді үгуге, ұнтақтауға, кептіруге, електен өткізуге, өлшеуге, араластыруға арналған жабдықта алынатын ауаны тазартумен аспирациясы бар технологиялық жабындардың болуы;
4) табақ тәріздес, науа тәріздес, барабан, шнек және басқа да қоректендіргіштерде технологиялық жабдықтың аспирациялық жүйелерінің ауа өткізгіштерімен біріктірілген (тиеу ағындары арқылы) баспаналардың болуы;
5) ауа өткізгіштерде, газ сору арналарында, бороваларда және тазарту құрылғыларында мерзімді механикаландырылған тазалауға, шаң мен шламды кетіруге арналған жарамды құрылғылардың болуы;
6) кептіру қондырғыларында, чиптерді, қожды және басқа да сусымалы материалды құю орындарында, пеш тигельдерін және құю шөміштерін жөндеу стендтерінде, қожды қабылдау және сақтау алаңдарында, кремнийді ұсақтау тораптарында, шағылыстыратын және электроиндукциялық пештердің технологиялық ойықтарында, қайталама алюминий өндіру кезінде құю машиналарында шикізатты тиеу және түсіру орындарында жарамды жергілікті сорғыштардың болуы;
7) файштейннің құрғақ ұнтақтауға арналған шар диірмендерінің түсіру саңылауында түрлендіргіштің бұрылу кезеңінде кюбельмен бірге қосылатын аспирациялық жабынның болуы;
8) автоклавтық процестер кезінде флотомашиналардың, жіктеуіштердің, сүзгі-престердің, ауаны соратын экрандардың жабынының болуы;

9) наличие в производстве никеля карбонильным способом и кобальта исправных сплошных встроенных укрытий над плавильными ваннами;
10) наличие в производстве молибдена и вольфрама укрытий в местах загрузки руды в воронки при электромагнитной сепарации, выгрузки руды после обжига, выгрузки спека из печей, просева и фасовки порошкообразных материалов, а также выпарных чанов;
11) наличие покрытия, препятствующего сорбции паров ртути у воздуховодов вытяжных систем амальгамационных отделений. Наличие укрытий типа вытяжных шкафов с механической вытяжкой в амальгамационных мельницах и подшлюзниках

9) карбонилді тәсілмен никель және кобальт өндірісінде балқыту ванналарының үстінде жарамды тұтас кіріктірілген баспаналардың болуы;
10) молибден мен вольфрам өндірісінде электромагниттік сепарация кезінде кенді шұңқырларға тиеу, күйдіргеннен кейін кенді түсіру, пештерден піспелерді түсіру, ұнтақ түріндегі материалдарды елеу және буып-түю орындарында, сондай-ақ булау құтыларында баспаналардың болуы;
11) амальгамациялық бөлімшелердің сору жүйелерінің ауа өткізгіштерінде сынап буының сорылуына кедергі келтіретін жабынның болуы. Амальгамациялық диірмендерде және подшлюзниктерде механикалық сорғышы бар сорғыш шкафтар түріндегі баспаналардың болуы;

12) наличие исправных аспирирующих укрытий у фильтр-прессов и вакуум-фильтров для фильтрации пульпы, содержащей вредные вещества 1 - 3 класса опасности.
значительное
12.
Наличие автоматического включения насосов реагентных и дренажных отделений
значительное
13.
Наличие герметизированного оборудования, снабженного аспирацией, приборами контроля и дистанционного управления при обезвреживании веществ 1 и 2 класса опасности
грубое
14.
Наличие специальных устройств с автоматическим регулированием подачи воды для увлажнения, охлаждение горячего агломерата и возврата
незначительное
15.
Наличие закрытого транспорта для транспортировки и возврата агломерата
незначительное
16.
Наличие напыльников и устройств для механизированного сбора и удаления выбросов металла в конвертерах
незначительное
17.
Наличие в самоходных машинах закрытых кабин, оборудованных устройствами для кондиционирования и очистки воздуха от вредных химических веществ. Наличие на машинах с дизельными и карбюраторными двигателями исправных устройств для обезвреживания выхлопных газов
значительное
18.
Наличие дистанционного управления процессов выщелачивания цинкового огарка и сгущения пульпы в производстве цинка
незначительное
19.
Наличие защитного экрана от теплового излучения на рабочем месте троллейкарщика
значительное
20.
Наличие документации, подтверждающей проведение систематического контроля на герметичность коммуникации
значительное
21.
Наличие в производстве чистого никеля карбонильным способом:
1) вытяжных шкафов и проведение в них всех работ с карбонилом никеля, проводимые в лабораторных условиях, в том числе хранение проб;
2) механизации процессов, связанных с загрузкой и выгрузкой всех материалов, используемых в производстве, все операции с никелевыми порошками
незначительное
22.
Наличие закрывающихся крышек у чанов для растворения цианплава, агитаторов, сборных чанов обеззолоченных и оборотных растворов (кроме осветительных чанов, снабженных фильтровальными рамками), дисковых (черпаковых) питателей цианплавов
значительное
23.
Наличие у печей для обработки золотосодержащих продуктов укрытий типа вытяжных шкафов с механической вытяжкой и термоизоляцией, электродуговых печей - защиты от шума и яркого света электродуги
значительное
24.
Наличие в электролизерах осаждения (переосаждения) укрытий кабинного типа с газовым отсосом
значительное
25.
Наличие для защиты рабочих от капежа и промокания одежды в стволах шахт, предназначенных для спуска и подъема людей, специальных ограждений для сбора и отвода шахтных вод. Наличие при капеже в выработках, по которым передвигаются рабочие, а также на рабочих местах с постоянным капежом (исключая рабочие места в выработках, находящиеся в проходке), защитных сооружений в виде зонтов или козырьков
значительное
26.
Наличие камер ожидания для работников на всех действующих горизонтах и на поверхности у шахтных стволов, предназначенных для спуска и подъема людей, а также в постоянных пунктах посадки людей в рудничный транспорт и выходе из него. Оборудование их исправными стационарным освещением, обогревательными и охлаждающими устройствами, а также скамейками. Соответствие площади и мест согласно количеству не менее половины рабочих, занятых и смене на данном горизонте, соблюдение температурного режима в них
значительное
27.
Наличие на рабочих местах стволовых, операторов транспортных конвейеров, дробилок и опрокидов специальных камер (кабин) для защиты работающих от неблагоприятных производственных факторов
значительное
28.
Наличие в подземных выработках стационарных или передвижных уборных, проведению их ежедневной обработки, с дезинфекцией внутренних и наружных поверхностей. Проведение опорожнения, промывки и дезинфекции ассенизационных вагонеток на сливном пункте
незначительное
29.
Наличие у перфораторов эффективных глушителей выхлопа, средств снижения шума от вибрирующей буровой стали, антивибрационных устройств. Наличие у самоходных буровых каретках и установках гасящих вибрацию площадок. Проведение после капитального ремонта у бурового оборудования проверки параметров шума и вибрации
значительное
30.
Соблюдение комплекса мероприятий по борьбе с пылью и газом при проведении взрывных работ:

12) құрамында қауіптіліктің 1-3 сыныптағы зиянды заттары бар пульпаны сүзуге арналған сүзгі-престерде және вакуум - сүзгілерде жарамды аспирациялайтын жабындардың болуы
елеулі
12.
Реагент және дренаж бөлімшелерінің сорғыларын автоматты түрде іске қосудың болуы
елеулі
13.
Қауіптіліктің 1 және 2- сыныптарындағы заттарды залалсыздандыру кезінде аспирациямен, бақылау және қашықтан басқару құралдарымен жабдықталған герметикаланған жабдықтың болуы
өрескел
14.
Ыстық агломераттарды , ылғалдандыру және қайтару үшін берілетін суды автоматты түрде реттеуші арнайы құрылғылардың болуы
елеусіз
15.
Агломератты тасымалдау және кері қайтаруға арналған жабық көліктің болуы
елеусіз
16.
Түрлендіргіштерде металл шығарындыларын механикаландырылған жинауға және жоюға арналған тозаңдатқыштар мен құрылғылардың болуы
елеусіз
17.
Өздігінен жүретін машиналардың ауа баптау және ауаны зиянды химиялық заттардан тазартатын құрылғылармен жабдықталған жабық кабиналарының болуы. Дизельді және карбюраторлы қозғалтқыштармен жүретін машиналар шығатын газдарды залалсыздандыру құрылғыларының болуы
елеулі
18.
Мырыш өндірісінде мырыш тұқылдарын сілтіден айыру және қойыртпақты қоюландыру процестерін қашықтықтан басқарудың болуы
елеусіз
19.
Троллейкарщиктің жұмыс орнында жылумен сәулеленуден қорғаныс экранының болуы
елеулі
20.
Коммуникациялардың бітеулігіне жүйелі бақылауды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
21.
Карбонильді әдіспен таза никель өндірісінде:
1) сыртқа шығару шкафтарының болуы және оларда никель карбонилімен зертханалық жағдайларда жүргізілетін барлық жұмыстарды жүргізу, оның ішінде сынамаларды сақтау;
2) өндірісте қолданылатын барлық материалдарды тиеуге және түсіруге байланысты процестер никель ұнтақтарымен жасалатын операцияларды механикаландырудың болуы
елеусіз
22.
Циан қорытпасын ерітуге арналған күбілер, агитаторлар, алтынсызданған және айналмалы ерітінділердің (сүзгі рамкалармен жабдықталған ағартушы күбілерден басқа) күбілерінде, цианды қорытпалардың дискілі (шөмішті) қоректендіргіштерінде жабылатын жапқыштарының болуы
елеулі
23.
Құрамында алтын бар өнімдерді өңдеу пештерінің механикалық сыртқа шығару және термо оқшаулауы бар сыртқа шығару шкафтары пішіміндегі жаппаларының, шудан және электр доғасының жарық сәулесінен қорғайтын электрлі доғалы пештердің болуы
елеулі
24.
Электролизерлерде тұндырушы (қайта тұндырушы) газ сорғышы бар кабина үлгісіндегі жабынның болуы
елеулі
25.
Адамдарды түсіруге және көтеруге арналған шахталардың бағандарында киімге су тамшылаудан және суланудан жұмысшыларды қорғау үшін шахталық суды жинауға және бұруға арналған арнайы бөгеттердің болуы. Жұмысшылар жүретін қазбаларда су тамшылау болған кезде, сондай-ақ үнемі су тамшылайтын жұмыс орындарында (жұмыс орнының қазбалардағы өтпелі жерлердегі жұмыс орындарын қоспағанда), шатыр немесе маңдайша тәріздес қорғау құрылыстарының болуы
елеулі
26.
Адамдарды түсіруге және көтеруге арналған шахта оқпандарының жанында, сондай-ақ адамдарды кеніш көлігіне отырғызудың және одан шығудың тұрақты пункттерінде барлық жұмыс істеп тұрған көкжиектерде және бетінде жұмыскерлер үшін күту камераларының болуы. Оларды жарамды стационарлық жарықтандырумен, жылыту және салқындату құрылғыларымен, сондай-ақ орындықтармен жабдықтау. Осы көкжиекте жұмыс істейтін жұмысшылардың жартысынан кем емес санына және ауысымына сәйкес аудан мен орындардың сәйкестігі, олардағы температуралық режимнің сақталуы
елеулі
27.
Бағанды, конвейерлердің көлік операторлары, бөлшектегішпен төңкергіштердің жұмыс орындарында жұмысшыларды қолайсыз өндірістік факторлардан қорғау үшін арнайы камералар (кабина) орнатылады
елеулі
28.
Жерасты қазбаларында стационарлы немесе жылжымалы қоқысқа арналған жәшіктердің болуы, оларға ішкі және сыртқы жақтарын дезинфекциялау мен күнделікті өңдеуді жүргізу. Ассенизациялық вагонеткаларды жербетінде орналасқан құю пунктінде босату, жуу және дезинфекциялау жүргізу
елеусіз
29.
Перфораторларда тиімді шығатын бәсеңдеткіштердің, дірілдейтін бұрғылау болатынан шуды азайту құралдарының, дірілге қарсы құрылғылардың болуы. Өздігінен жүретін бұрғылау кареткаларының болуы және дірілді басатын алаңдарды орнату. Бұрғылау жабдығында күрделі жөндеуден кейін шу мен діріл параметрлерін тексеру жүргізу
елеулі
30.
Жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде шаң мен газға қарсы күрес жөніндегі іс шаралар кешенін сақтау:

1) проведение орошения (увлажнения) выработки перед проведением взрывных работ;
2) применение гидрозабойки (гидропасты);
3) применение туманообразователей
значительное
31.
Наличие и применение СИЗ при зарядке шпуров и скважин взрывчатых веществ
значительное
32.
Наличие специально отведенных мест для захоронения тары из-под взрывчатых веществ или сжигания
значительное
33.
Наличие оросителей или туманообразователей в местах выпуска и погрузки с целью снижения пылеобразования во время выпуска руды из очистного блока и погрузки ее в вагонетки, в том числе механизированными комплексами
незначительное
34.
Наличие герметичных ляд с механическим дистанционным приводом, открывающим доступ в рудоспуск только на период разгрузки для предотвращения выброса пыли в рудничную атмосферу при разгрузке транспортных средств в капитальные рудоспуски
значительное
35.
Наличие в технологическом процессе при проектировании и эксплуатации карьеров механизации вскрышных и добычных работ, размещения горной техники; соблюдение расположения основных рабочих мест с учетом аэродинамики потоков воздуха в карьере
значительное
36.
Наличие и применение сухих пылеуловителей при работе станков ударно-вращательного, шарошечного и огневого бурения для предотвращения пылевыделения в случае невозможности мокрого бурения
значительное
37.
Наличие для сокращения пылевыделения на участках использования в карьерах ленточных конвейеров, а также стационарного и передвижного оборудования (грохота, дробилки и другие):
1) гидрообеспыливания пылящих узлов с помощью оросителей или воздушных завес;
2) сухого пылеулавливания, включающее систему отсосов воздуха от пылящих узлов с одновременной его очисткой
значительное
38.
Соблюдение требований при работе со ртутью:
1) проведение работ со ртутью в отдельных блоках (шлюзах), их оборудование;
2) размещение пультов управления драгой в изолированных помещениях с оптимальными параметрами микроклимата;
3) наличие исправных бортовых отсосов от укрытий реторных печей при применении процесса амальгамации в отпарочном отделении. Соблюдение требований по объему удаляемого воздуха больше объема приточного воздуха на 10 %;
4) наличие и закрытие отпарочных реторт плотными крышками с уплотнительными прокладками;
5) наличие герметизации и наличие исправных местных отсосов или агрегатов по улавливанию ртутных паров на месте их образования у применяемого оборудования для амальгамации (амальгаматоры, доводочные и отсадочные машины и другие);
6) соблюдение требований, запрещающих работу оборудования, имеющего утечки ртути;

1) жарылыс жұмыстарын жүргізер алдында қазбаны суаруды (ылғалдандыруды) жүргізу;
2) су бөгетін (гидропаста) қолдану;
3) тұман түзгіштерді қолдану
елеулі
31.
Ұңғымалар мен теспелерді жарылғыш заттармен толтыру кезінде жұмысшылардың ЖҚҚ болуы және қолданылуы
елеулі
32.
Жарылғыш заттар салынған ыдысты өртеуге немесе арнайы орындарда көмуге арналған арнайы бөлінген орындардың болуы
елеулі
33.
Тазалау блогынан және оларды вагонеткаға, оның ішінде механикаландырылған кешенмен тиеу кезінде, шығару және тиеу орындарында шаңдануды төмендету мақсатында шашыратқыштар мен тұман жасағыштардың болуы
елеусіз
34.
Кен атмосферасына шаң шығарындыларын болдырмау үшін негізгі түсірулерге көлік құралдарын түсіру кезінде, соңғысы тек түсіру кезеңінде ғана кен түсіруге қолжетімді болатын механикалық қашықтық жетегі бар герметикалық лядалардың болуы
елеулі
35.
Кен шығарылатын орындарды жобалау және пайдалану кезіндегі технологиялық процесті ашу және өндіру жұмыстарын механикаландыру, тау техникасын орналастыру; карьердегі ауа ағынының аэродинамикасын ескере отырып негізгі жұмыс орындарының орналасуын сақтау
елеулі
36.
Соғу-айналдыру, шаржы және отты бұрғылау станоктарының жұмысы кезінде шаңдануды болдырмау үшін ылғалды бұрғылау мүмкін болмаған жағдайда, құрғақ шаңаулағыштардың болуы және қолданылуы
елеулі
37.
Карьерлерде таспалы конвейерлерді пайдалану учаскелерінде, сондай-ақ стационарлық және жылжымалы жабдықта (скрининг, ұсатқыштар және басқалар) шаң шығаруды азайту үшін:
1) шашыратқыштардың немесе ауа перделерінің көмегімен шаң жинайтын тораптарды гидросаңдату;
2) бір мезгілде тазалай отырып, шаңданатын тораптардан ауаны сору жүйесін қамтитын құрғақ шаң ұстаудың болуы
елеулі
38.
Сынаппен жұмыс істеу кезінде талаптарды сақтау:
1) жеке блоктарда (шлюздерде) сынаппен жұмыстар жүргізілетін шөмішті қалқыманың өндірістік үй-жайларының болуы және олардың жабдықталуы;
2) шөмішті қалқыманың басқару пультінің микроклимат параметрлері қолайлы оқшауланған үй-жайларда орналастырылуы;
3) булап жібіту бөлімшесінде амальгамация процесін қолдану кезінде реторлық пештерден қалқалау үшін борттық сорулардың болуы. Шығарылатын ауаның көлемі кіретін ауаның көлеміне қарағанда 10%-ға көп болуын сақтау;
4) булау реторталарының болуы және нығыздау төсемдері бар қақпақтармен тығыз жабылуы;
5) амальгамацияға қолданылатын құралдар (амальгаматорлар, жеткізу және шығару машиналары және басқалар) герметикаланған және пайда болған жерде сынап буларын ұстайтын агрегаттармен немесе жергілікті сору қондырғысымен жабдықталуы;
6) сынап сыртқа ағатын жабдықтың жұмыс істеуіне жол бермеу талабын сақтау;

7) соблюдение требований по допуску обслуживающего персонала к работе только в спецодежде и резиновых перчатках;
8) соблюдение требований, запрещающих ручную отжимку избытка ртути от амальгамы
значительное
39.
Соблюдение требований хранения стальных баллонов с завинчивающимися пробками в специальных вытяжных шкафах
незначительное
40.
Наличие тамбур-шлюза, и исправных кранов холодной и горячей воды с педальным управлением, шкафов для спецодежды и СИЗ у наружного выхода из помещения для хранения и приготовления растворов реагентов
незначительное
41.
Размещение постов управления оборудованием, помещений диспетчерских пунктов и цеховой администрации в отдельных помещениях или кабинах (операторных), наличие вибро- и шумоизоляции постов управления дробилками и грохотами
незначительное
42.
Наличие звукоизолирующих перегородок в пролетах, в которых размещено оборудование, являющееся источником шума от других участков
незначительное
43.
Наличие устройств, обеспечивающих организованный сток конденсата в помещениях, где располагается оборудование с большой открытой водной поверхностью (флотационные машины, классификаторы, чаны сгущения, концентрационные столы и другие)
незначительное
44.
Наличие на стенах, потолках и внутренних конструкциях зданий поверхностей и покрытий, обеспечивающих легкую уборку и исключающих накопление, сорбцию ртути, цианидов, других веществ на поверхности, наличие защиты от коррозии стен, полов, панелей и междуэтажных перекрытий помещений, где осуществляются технологические операции в кислой среде
незначительное
45.
Наличие светоаэрационных фонарей с ветрозащитными панелями в корпусах при избыточных тепловыделениях (более 20 ккал/м3 ч)
незначительное
46.
Наличие в производственных помещениях проходов, площадок, а также специальных устройств и приспособлений для удобного и безопасного выполнения работ по ремонту, остеклению и двусторонней очистки стекол, обслуживания аэрационных фонарей и осветительной арматуры
незначительное
47.
Наличие условий и соблюдение требований к складированию порошкообразной продукции, в немеханизированных открытых складах, исключающих складирование навалом, к их разгрузке и хранению
незначительное
48.
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к условиям хранения реагентов, СДЯВ, реагентным отделениям:

7) қызмет көрсету персоналына жұмысқа арнайы киімде және резеңке қолғапта ғана жіберу талабын сақтау;
8) сынаптың артығын амальгаммадан қолмен сығуға жол бермеу талабын сақтау
елеулі
39.
Арнайы сорғыш шкафтарда орналастырылған бұрандалы қақпағы бар болат баллондардың сақталу тәртібінің орындалуы
елеусіз
40.
Реагент ерітінділерін сақтауға және дайындауға арналған бөлме есігінің сыртында педаль арқылы басқарылатын салқын және ыстық су крандары, арнаулы киім мен жеке қорғаныш құралдарына арналған шкафтар орнатылған тамбур-шлюздің болуы
елеусіз
41.
Жеке үй-жайларда немесе кабиналарда (операторлық) жабдықты басқару постының болуы, диспетчерлік пунктер үй-жайларының және цех әкімшілігінің ұнтақтау және гүрілді басқару постарының тербеліс және шу оқшаулау үй-жайларының болуы
елеусіз
42.
Шу көзі болып табылатын жабдықтар орналасқан аралықтар басқа учаскелерден дыбыс өткізбейтін қалқалармен бөлінуі
елеусіз
43.
Үлкен ашық су беті бар (флотациялық көліктер, классификаторлар, қоюлатуға арналған күбілер, концентарциялық үстел және басқалар) жабдықтар орналасқан бөлмелерде конденсаттың бір жерге ағуын қамтамасыз ететін қондырғылардың болуы
елеусіз
44.
Ғимараттардың қабырғаларында, төбелерінде және ішкі конструкцияларында жеңіл тазалауды қамтамасыз ететін және бетінде сынаптың, цианидтердің, басқа заттардың жиналуын, сорбциялануын болдырмайтын беттер мен жабындардың болуы, қышқыл ортада технологиялық операциялар жүзеге асырылатын үй-жайлардың қабырғаларының, едендерінің, панельдерінің және едендерінің коррозиясынан қорғаудың болуы
елеусіз
45.
Корпустарда артық жылу (сағ 20 ккал/ш.м. астам) бөліну кезінде желден қорғау панельдері бар жарық аэрациялық фонарьлардың болуы
елеусіз
46.
Өндірістік үй-жайларда өткелдер, алаңдар, сондай-ақ, жөндеу, шынылау, терезелерді екі жағынан тазалау, жарықтандыру арматурасы мен аэрациялық фонарьларды жөндеу жұмыстарын ыңғайлы және қауіпсіз орындау үшін арнайы қондырғылар мен бейімделген құралдардың болуы
елеусіз
47.
Ұнтақты өнімдерді, механикаландырылмаған ашық қоймаларда үйіп жинауды болдырмайтын, оларды түсіруге және сақтауға қоймалауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеусіз
48.
Реагенттерді, күшті әсер ететін улы заттарды сақтау шарттарына, реагент бөлімшелеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау:

1) соблюдение требований к вместимости (емкости) складов, их наполняемости;
2) соблюдение требований по недопущению совместного хранения в одном складском помещении химически взаимно активных реагентов или посторонних материалов;
3) наличие инструкции по перевозке, приемке, опорожнению тары хранению кислот, СДЯВ;
4) наличие условий и соблюдение требований к устройству полов, использование для отделки стен, потолков и внутренних конструкций материалов, способных защищать конструкции от химических воздействий сильнодействующих ядовитых веществ, не накапливающих на своей поверхности или не сорбирующих пыль и пары и допускающих легкую очистку и мытье поверхностей. Наличие закругленных форм сопряжения стен с полом и потолком;
5) соблюдение требований к поверхности прилегающей к складу и погрузочным площадкам территории, соблюдение требований по нейтрализации перед спуском в производственную канализацию;
5) наличие системы воздушного отопления
значительное
49.
Наличие на местах, где существует опасность получения ожогов кислотой, исправных кранов и фонтанчиков для промывки лица и рук, а также емкости с проточной водой и души для промывки тела с обширными участками ожога.
Наличие в помещениях для приготовления растворов реагентов умывальников с педальным управлением подачи холодной и горячей воды, воздушных полотенец, шкафов для хранения спецодежды и противогазов, устройств для включения вентиляционных установок и искусственного освещения
значительное
50.
Наличие исправных аспирируемых укрытий в оборудовании для дробления и измельчения флотореагентов, а также всех емкостей для хранения и приготовления
значительное
51.
Наличие на входной двери вывешенного предупредительного плаката по включению вентиляционных установок за 15 мин до входа в расходный склад. Наличие пускового устройства вентиляционных установок снаружи возле входной двери
значительное
52.
Наличие во всех базисных и расходных складах СДЯВ в достаточном количестве средств для обезвреживания ядов, СИЗ органов дыхания и глаз, аптечки для оказания первой помощи и средств связи
грубое
53.
Наличие круглосуточного взрывобезопасного освещения в местах слива реагентов
значительное
54.
Наличие в транспортных средствах, используемых для перевозки опасных грузов, в зависимости от класса опасности перевозимого груза: СИЗ кожи и глаз (резиновые сапоги, резиновые перчатки, прорезиненный фартук, костюм с кислотозащитной пропиткой, очки защитные, противогаз); медицинской аптечки первой помощи; при перевозке радиоактивных веществ - дополнительно: респираторы, четыре предупредительных знака радиационной опасности и пластиковый пакет с чистой ветошью
значительное
55.
Выполнение мероприятий по защите горнорабочих от охлаждения или перегревания организма, в случаях, когда по горно-геологическим и технологическим условиям невозможно обеспечить допустимые нормы температуры, влажности, скорости движения воздуха
значительное
56.
Наличие и применение у горнорабочих комплектов спецодежды и обуви с соответствующими тепло- и влагозащитными свойствами, при температуре воздуха ниже +16оС. Наличие помещений для обогревания вблизи действующих забоев
значительное
57..
Наличие и применение исправных систем кондиционирования воздуха, либо СИЗ с применением систем искусственного охлаждения, при невозможности снижения температуры воздуха до +26оС на рабочих местах
значительное
58.
Обеспечение горячим чаем или охлажденной питьевой водой из расчета 1,0 - 2,0 л на человека в смену, при температуре воздуха ниже +10оС или выше +26оС соответственно
значительное
59.
Применение оросителей, воздушных завесов и систем отсосов воздуха для сокращения пылевыделения
значительное
60.
Пребывание работающих с соблюдением времени в зоне воздействия охлаждающего микроклимата в зависимости от категории работ и уровня энерготраты.
Пребывание работающих с соблюдением времени в зоне воздействия источников теплового излучения в зависимости от категории работ и индекса тепловой нагрузки среды
незначительное
61.
Проведение предварительной очистки, обезвреживания и обеззараживания воды из других источников для борьбы с пылью и других технологических целей при отсутствии или недостатке воды питьевого качества
значительное
62.
Наличие гидрантов и аварийных душей с автоматическим включением для экстренного смыва агрессивных веществ, сблокированные с сиреной для вызова медицинского персонала в гидрометаллургических, реагентных отделениях, сернокислотных и печных отделениях в производстве фторсолей, лабораторных помещениях на расстоянии не далее 25 м от постоянных рабочих мест
значительное
63.
Наличие помещения для отдыха в рабочее время для рабочих всех производств
значительное
64.
Соблюдение требований к санитарно-бытовым вспомогательным зданиям и помещениям (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, душевые кабины, туалеты, умывальные, устройства питьевого водоснабжения, сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды, помещения для химической чистки и ремонта спецодежды и обуви, прачечные):

1) қоймалардың сыйымдылығына (сыйымдылығына), олардың толымдылығына қойылатын талаптарды сақтау;
2) бір қойма үй-жайында химиялық өзара белсенді реагенттерді немесе бөгде материалдарды бірлесіп сақтауға жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтау;
3) ыдыстарды тасымалдау, қабылдау, босату, қышқылдарды, күшті әсер ететін улы заттарды сақтау жөніндегі нұсқаулықтың болуы;
4) едендерді орнатуға қойылатын шарттардың болуы және талаптардың сақталуы, қабырғаларды, төбелерді және ішкі конструкцияларды әрлеу үшін конструкцияларды күшті әсер ететін улы заттардың химиялық әсерінен қорғауға қабілетті, өз бетінде жиналмайтын немесе шаң мен буларды сіңірмейтін және беттерді жеңіл тазалауға және жууға мүмкіндік беретін материалдарды пайдалану. Қабырғалардың еденмен және төбемен жанасуының дөңгелектелген формаларының болуы;
5) қоймаға және тиеу алаңдарына іргелес жатқан аумақтың бетіне қойылатын талаптарды сақтау, өндірістік кәрізге түсер алдында бейтараптандыру жөніндегі талаптарды сақтау;
6) ауамен жылыту жүйесінің болуы
елеулі
49.
Қышқылмен күйіп қалу қаупі бар жерлерде бет пен қолды жууға арналған жарамды крандар мен субұрқақтардың, сондай-ақ ағынды суы бар ыдыстың және күйіктің кең аумақтары бар денені жууға арналған душтың болуы.
Реагенттердің ерітінділерін дайындауға арналған үй-жайларда салқын және ыстық суды педальмен басқарылатын қол жуғыштардың, ауа сүлгілерінің, арнайы киім мен газқағарларды сақтауға арналған шкафтардың, желдеткіш қондырғыларды қосуға және жасанды жарықтандыруға арналған құрылғылардың болуы
елеулі
50.
Флотореагенттерді ұнтақтайтын және ұсақтайтын жабдықтың, сондай-ақ дайындауға және сақтауға арналған барлық ыдыстар аспирацияланатын жабындардың болуы
елеулі
51.
Кіреберіс есікте желдеткіш қондырғыларының шығыс қоймасына кірерден 15 мин бұрын қосылуы туралы ескерту плакатының болуы. Желдеткіш қондырғылардың іске қосу құрылғылары кіретін есіктің тыс жағында болуы
елеулі
52.
Күшті әсер ететін улы заттардың барлық базисті және шығыс қоймаларында уларды залалсыздандыруға арналған құралдармен, демалу органдарына және көзге жеке қорғаныш құралдарының, алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишасымен және байланыс құралдарымен жеткілікті көлемде қамтамасыз етілуі
өрескел
53.
Реагенттерді төгу орындарында жарылмайтын тәулік бойы жарықтың болуы
елеулі
54.
Тасымалданатын жүктің қауіптілік сыныбына қарай қауіпті жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарында: тері мен көзді жеке қорғаныш құралдары (резеңке етік, резеңке қолғап, резеңкеленген алжапқыш, қышқылдан қорғайтын сіңдірілген костюм, қорғаныш көзілдірік, газқағар); алғашқы көмек медициналық қобдишасының; радиоактивті заттарды тасымалдау кезінде-қосымша: респираторлар, радиациялық қауіптіліктің төрт ескерту белгісі және таза шүберекпен пластикалық пакет болуы
елеулі
55.
Тау-кен-геологиялық және технологиялық жағдайлар бойынша температураның, ылғалдылықтың, ауа қозғалысының жылдамдығының рұқсат етілген нормаларын қамтамасыз ету мүмкін болмаған жағдайларда, тау-кен жұмысшыларын ағзаны салқындатудан немесе қызып кетуден қорғау жөніндегі іс-шараларды орындау
елеулі
56.
Тау - кен жұмысшыларында ауа температурасы +16оС төмен болған кезде тиісті жылу және ылғалдан қорғайтын қасиеттері бар арнайы киімдер мен аяқ киімдердің болуы және қолданылуы. Жұмыс істеп тұрған кенжарлардың жанында жылытуға арналған үй-жайлардың болуы
елеулі
57.
Жұмыс орындарында ауа температурасын +26⁰С дейін төмендету мүмкін болмаған кезде жарамды ауаны баптау жүйелерінің не жасанды салқындату жүйелерін қолдана отырып, ЖҚҚ болуы және қолданылуы
елеулі
58.
Ауа температурасы тиісінше +10оС төмен немесе +26⁰С жоғары болған кезде ауысымына бір адамға 1,0-2,0 л есебімен ыстық шаймен немесе салқындатылған ауыз сумен қамтамасыз ету
елеулі
59.
Шаң шығаруды азайту үшін шашыратқыштарды, ауа перделерін және ауа сору жүйелерін қолдану
елеулі
60.
Жұмыс санатына және энергия шығыны деңгейіне байланысты салқындатқыш микроклиматтың әсер ету аймағында уақытты сақтай отырып жұмыс істейтіндердің болуы.
Жұмыс санатына және ортаның жылу жүктемесінің индексіне байланысты жылу сәулелену көздерінің әсер ету аймағында уақытты сақтай отырып жұмыс істейтіндердің болуы
елеусіз
61.
Ауыз су сапасы болмаған немесе жетіспеген кезде шаңмен және басқа да технологиялық мақсаттармен күресу үшін басқа көздерден суды алдын ала тазалауды, залалсыздандыруды және зарарсыздандыруды жүргізу
елеулі
62.
Фторсоль өндірісіндегі гидрометаллургиялық, реагенттік бөлімшелерде, күкірт қышқылды және пештік бөлімшелерде, зертханалық үй-жайларда тұрақты жұмыс орындарынан 25 м қашықтықта медицина персоналын шақыру үшін сиренамен бұғатталған агрессивті заттарды шұғыл жууға арналған автоматты түрде қосылатын гидранттар мен авариялық душтардың болуы
елеулі
63.
Барлық өндірістердің жұмысшылары үшін жұмыс уақытында демалуға арналған үй-жайдың болуы
елеулі
64.
Санитариялық-тұрмыстық қосалқы ғимараттар мен үй-жайларға (жылыту және демалыс бөлмелері, киім-кешек бөлмелері, душ кабиналары, дәретханалар, жуынатын бөлмелер, ауыз сумен жабдықтау құрылғылары, арнайы киімді кептіру, шаңсыздандыру және сақтау, арнайы киім мен аяқ киімді химиялық тазалауға және жөндеуге арналған үй-жайлар, кір жуатын орындар) қойылатын талаптарды сақтау:

1) соответствие состава и площади помещений исходя из группы производственных процессов, по их санитарной характеристике;
2) к устройству и оборудованию вспомогательных зданий и помещений;
3) наличие соединения вспомогательных помещений отапливаемыми и освещенными переходами с шахтным стволом (штольней), или с главным корпусом фабрики;
4) оборудование гардеробных помещений для просушивания специальной одежды и специальной обуви механической общеобменной приточно-вытяжной вентиляцией (с подогревом притока воздуха в холодное время года);
5) наличие на производствах, где возможно загрязнение спецодежды пылью, устройств для ее обеспыливания, исключающие поступление пыли в окружающую среду, а также на внутреннюю поверхность спецодежды и кожу работающих;
6) наличие обособленного и оборудованного автономной вентиляции в помещении для обеспыливания, обезвреживания, химической чистки и ремонта спецодежды;
7) проведение мокрой уборки и дезинфекции после каждой смены полов, стен, оборудования гардеробных, душевых, а также ножных ванн;
8) наличие в преддушевых помещениях ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их использования, а также ванночек для раствора формалина;
9) наличие для больных эпидермофитией специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви;
10) устройство душевых помещений обеспечивающее легкую чистку и мытье полов, стен и потолков горячей водой с применением моющих и дезинфицирующих средств, а также сток использованной воды из душевых кабин
значительное
65.
Наличие укомплектованных аптечек первой помощи, наличие запаса дезактивирующих средств с инструкциями по применению
значительное
66.
Соблюдение требований к спецодежде, специальной обуви и СИЗ:
1) обеспечение рабочих, занятых добычей и обогащением полезных ископаемых, спецодеждой, специальной обувью и СИЗ в соответствии с типовыми отраслевыми нормами;
2) соблюдение требования к не допуску работающих к работе, не обеспеченных спецодеждой и СИЗ или имеющих их в неисправном состоянии;
3) применение работниками во время работы специальной одежды, обуви и СИЗ;
4) использование работниками при переработке и обогащении руд, содержащих компоненты с повышенной естественной радиоактивностью соответствующие СИЗ;
5) обеспечение централизованной стирки, ремонта и обезвреживания спецодежды. Соблюдение запрета на вынос спецодежды с производства и стирка ее в домашних условиях
значительное
67.
Соблюдение требований к помещениям для кратковременного отдыха, обогрева или охлаждения, а также для защиты от атмосферных осадков при ожидании транспорта горнорабочими подземных участков и открытых разработок:

1) өндірістік процестер тобын негізге ала отырып, олардың санитариялық сипаттамасы бойынша үй-жайлардың құрамы мен ауданының сәйкестігі;
2) қосалқы ғимараттар мен үй-жайларды орнатуға және жабдықтауға;
3) қосалқы үй-жайлардың шахта оқпанымен (штольнямен) немесе фабриканың бас корпусымен жылытылатын және жарықтандырылған өткелдермен қосылуының болуы;
4) арнайы киімді және арнайы аяқ киімді кептіруге арналған киім-кешек үй-жайларын механикалық жалпы айырбастау сору-сору желдеткішімен жабдықтау (жылдың салқын мезгілінде ауа ағынын жылытумен);
5) арнайы киімнің шаңмен ластануы мүмкін өндірістерде шаңның қоршаған ортаға, сондай-ақ арнайы киімнің ішкі бетіне және жұмыс істейтін адамдардың терісіне түсуін болдырмайтын, оны шаңсыздандыруға арналған құрылғылардың болуы;
6) арнайы киімнің шаңын қағуға, залалсыздандыруға, химиялық тазартуға және жөндеуге арналған үй-жайда оқшауланған және жабдықталған автономды желдеткіштің болуы;
7) едендерді, қабырғаларды, киім ауыстыратын бөлмелер, себезгі жабдықтарын, сондай-ақ аяқ ванналарын әр ауыстырғаннан кейін дымқыл тазалау және дезинфекциялау жүргізу;
8) себезгі алдындағы үй-жайларда сандалдарды әр қолданғаннан кейін дезинфекциялауға арналған ванналардың, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған ванналардың болуы;
9) эпидермофитпен ауыратын науқастар үшін жұмыс аяқ киімін күнделікті дезинфекциялауға және кептіруге арналған арнайы үй-жайдың болуы;
10) едендерді, қабырғалар мен төбелерді жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, ыстық сумен жеңіл тазалауды және жууды, сондай-ақ себезгі кабиналарынан пайдаланылған судың ағуын қамтамасыз ететін себезгі үй-жайларының құрылғысы
елеулі
65.
Жинақталған алғашқы көмек қобдишаларының болуы, қолдану жөніндегі нұсқаулықтары бар дезактивациялаушы құралдар қорының болуы
елеулі
66.
Арнайы киімге, арнайы аяқ киімге және жеке қорғаныш құралдарына қойылатын талаптарды сақтау:
1) пайдалы қазбаларды өндірумен және байытумен айналысатын жұмысшыларды үлгілік салалық нормаларға сәйкес арнайы киіммен, арнайы аяқ киіммен және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету;
2) арнайы киіммен және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеген немесе олардың ақаулы күйінде жұмыс істейтіндерді жұмысқа жібермеуге қойылатын талаптарды сақтау;
3) жұмыскерлердің жұмыс уақытында арнайы киім, аяқ киім және жеке қорғану құралдарын қолдануы;
4) жұмыскерлердің табиғи радиоактивтілігі жоғары компоненттері бар кендерді өңдеу және байыту кезінде сәйкес келетін жеке қорғаныш құралдарын пайдалануы;
5) арнайы киімді орталықтандырылған жууды, жөндеуді және залалсыздандыруды қамтамасыз ету. Арнайы киімді өндірістен шығаруға және оны үйде жууға тыйым салуды сақтау
елеулі
67.
Тау-кен жұмысшыларының жерасты учаскелері мен ашық игерулерді тасымалдауын күту кезінде қысқа мерзімді демалуға, жылытуға немесе салқындатуға, сондай-ақ атмосфералық жауын-шашыннан қорғауға арналған үй-жайларға қойылатын талаптарды сақтау:

1) сообщение о факте несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью (случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления));
2) наличие документов, подтверждающих проведение расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления);
3) наличие плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях, разработанного на основании акта о несчастном случае на производстве
значительное
Объекты, здания и сооружения производственного назначения черной металлургии
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на установленные санитарно-защитную зону и соблюдение установленного режима
грубое
3.
Наличие специальных помещений для обогрева работников, работающих в неотапливаемых производственных и складских помещениях
грубое
4.
Соблюдение требований при воздействии теплового облучения (применение воздушного душирования, регламентация времени пребывания, использование СИЗ и специальных костюмов)
значительное
5.
Обеспечение освещенностью помещений:
1) наличие естественного и искусственного освещения в производственных объектах с постоянным пребыванием людей;
2) наличие рабочего и аварийного искусственного освещения;
3) наличие общего освещения с равномерным или локализованным размещением светильников;
4) наличие и исправность ламп накаливания или газоразрядных источников света, обеспечивающих устранение затемнения при освещении подъемных кранов;
5) наличие переносного освещения при ремонте металлургических печей и агрегатов;
6) наличие газоразрядных источников света освещения для освещения производственных помещений;

1) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға фактісі (жіті немесе созылмалы кәсіптік ауру (улану) жағдайы) туралы хабарлау);
2) жіті немесе созылмалы кәсіптік аурудың (уланудың) әрбір жағдайына тексеру жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы;
3) өндірістегі жазатайым оқиға туралы актінің негізінде әзірленген кәсіптік аурулардың (уланулардың) алдын алу және еңбек жағдайлары мен санитарлық-сауықтыру іс-шараларын жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы
елеулі
Қара металлургия өнеркәсібінің өндірістік мақсаттағы объектілері, ғимараттары мен құрылыстары
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектінің қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Белгіленген санитариялық-қорғаныш аймағына, санитариялық алшақтықтарға санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы және белгіленген режимді сақтау
өрескел
3.
Жылытылмайтын өндірістік және қойма үй-жайларында жұмыс істейтін қызметкерлерді жылытуға арналған арнайы үй-жайлардың болуы
өрескел
4.
Жылумен сәулеленудің әсері кезінде талаптарды сақтау - (ауамен себезгілеуді қолдану, болу уақытын регламенттеу, ЖҚҚ және арнайы костюмдерді пайдалану)
елеулі
5.
Үй-жайларды жарықтандырумен қамтамасыз ету:
1) адамдар тұрақты болатын өндірістік объектілерде табиғи және жасанды жарықтандырудың болуы;
2) жұмыс және авариялық жасанды жарықтандырудың болуы;
3) шамдарды біркелкі немесе шоғырландырылған орналастырумен жалпы жарықтандырудың болуы;
4) көтергіш крандарды жарықтандыру кезінде күңгірттеуді жоюды қамтамасыз ететін қыздыру лампаларының немесе газ разрядты жарық көздерінің болуы және жарамдылығы;
5) металлургиялық пештер мен агрегаттарды жөндеу кезінде тасымалды жарықтандырудың болуы;
6) өндірістік үй-жайларды жарықтандыру үшін жарықтандырудың газ разрядты жарық көздерінің болуы;

7) наличие люминесцентных ламп для освещения машинных залов, постов управления и контроля производственных процессов, диспетчерских пунктов;
8) наличие местного освещения для помещений с временным пребыванием людей, во взрывоопасных и других помещениях с тяжелыми условиями среды;
9) наличие общего и местного освещения в цехах с автоматизированным технологическим процессом
грубое
6.
Наличие помещения для хранения отработанных ламп с ртутным наполнением
значительное
7.
Проведение измерений уровней шума и вибрации на рабочих местах и ручных машинах не реже 1 раза в год, а также после ремонта, замены и модернизации отдельных узлов, механизмов или агрегатов при рабочем режиме машин
значительное
8.
Применение виброизолирующих опор, акустических развязок на площадках обслуживания машин для защиты от вибрации
значительное
9.
Соблюдение запрета нахождения рабочих во время работы на вибрирующих поверхностях, вибрация которого является основным элементом технологического процесса
грубое
10.
Обеспечение работников питьевой водой, молоком, лечебно-профилактическим питанием, специальной одеждой и обувью, средствами индивидуальной и коллективной защиты
значительное
11.
Организация централизованной стирки, ремонта, обезвреживания специальной одежды и обуви
значительное
12.
Обеспечение аптечками для оказания первой помощи на производственных участках
значительное
13.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии документам нормирования на проект предельно-допустимых выбросов (ПДВ)
грубое
14.
Исполнение требований по профилактическому и капитальному ремонту и аварийной остановке газопылеулавливающих сооружений
грубое
15.
Наличие и функционирование службы защиты атмосферы на металлургических заводах
грубое
16.
Наличие отдельных оборудованных помещений или кабин для постоянных рабочих мест управления пультами
значительное
17.
Наличие отопления в конвейерных галереях в зависимости от технологического процесса и эксплуатации оборудования. Оборудование конвейеров аспирационными устройствами
значительное
18.
Применение сухой или мокрой пылеуборки в конвейерных галереях (в зависимости от транспортируемого материала)
незначительное
19.
Соответствие системы водоснабжения:

7) машина залдарын, өндірістік процестерді басқару және бақылау бекеттерін, диспетчерлік пункттерді жарықтандыруға арналған люминесцентті шамдардың болуы;
8) адамдар уақытша болатын үй-жайлар, жарылыс қаупі бар үй-жайлар және ортаның ауыр жағдайлары бар басқа да үй-жайлар үшін жергілікті жарықтандырудың болуы;
9) автоматтандырылған технологиялық процесі бар цехтарда жалпы және жергілікті жарықтандырудың болуы
өрескел
6.
Сынаппен толтырылған пайдаланылған шамдарды сақтауға арналған үй-жайдың болуы
елеулі
7.
Жұмыс орындарында және қол машиналарында шу мен діріл деңгейін өлшеуді жылына кемінде 1 рет, сондай-ақ машиналардың жұмыс режимі кезінде жекелеген тораптарды, механизмдерді немесе агрегаттарды жөндеуден, ауыстырғаннан және жаңғыртқаннан кейін жүргізу
елеулі
8.
Дірілден қорғау үшін машиналардың қызмет көрсету алаңдарында дірілден оқшаулайтын тіректерді, акустикалық жолайырықтарды қолдану
елеулі
9.
Діріл технологиялық процестің негізгі элементі болып табылатын дірілдейтін беттерде жұмыс істеу кезінде жұмысшылардың болуына тыйым салуды сақтау
өрескел
10.
Жұмыскерлерді ауызсумен, сүтпен, емдік-профилактикалық тағаммен, арнайы киіммен және аяқ киіммен, жеке және ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету
елеулі
11.
Арнайы киім мен аяқ киімді орталықтандырылған жууды, жөндеуді, залалсыздандыруды ұйымдастыру
елеулі
12.
Өндірістік учаскелерде алғашқы көмек көрсету үшін дәрі қобдишаларымен қамтамасыз ету
елеулі
13.
Шекті жол берілетін шығарындылар (ШРШ) жобасына нормалау құжаттарына сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
өрескел
14.
Газ-шаң тұтқыш құрылыстарды профилактикалық және күрделі жөндеу және авариялық тоқтату бойынша талаптарды орындау
өрескел
15.
Металлургиялық зауыттарда атмосфераны қорғау қызметінің болуы және жұмыс істеуі
өрескел
16.
Пульттерді басқарудың тұрақты жұмыс орындары үшін жеке жабдықталған үй-жайлардың немесе кабиналардың болуы
елеулі
17.
Технологиялық процеске және жабдықты пайдалануға байланысты конвейерлік галереяларда жылытудың болуы. Конвейерлерді аспирациялық құрылғылармен жабдықтау
елеулі
18.
Конвейерлік галереяларда құрғақ немесе дымқыл шаң жинағышты қолдану (тасымалданатын материалға байланысты)
елеусіз
19.
Сумен жабдықтау жүйесінің сәйкестігі:

1) разделение сточных вод в соответствии с характером содержащихся в них загрязнений;
2) предотвращение разбавления концентрированных вод;
3) максимальное сокращение общего стока и сбросов в ливневую канализацию;
4) устранение переливов и образования избыточных вод
грубое
20.
Проведение мероприятий по санитарной охране окружающей среды при очистке и стабилизационной обработке оборотной воды, использовании токсичных ингибиторов против коррозии
значительное
21.
Проведение мероприятий для снижения степени загрязненности сточных вод путем извлечения из стоков твердых загрязняющих веществ
значительное
22.
Соблюдение нормирования продолжительности однократной непрерывной работы и соблюдение необходимого времени отдыха при выполнении ремонтных работ
значительное
23.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов коксохимического производства:
1) наличие автоматических уровнемеров для емкостей и аппаратов химических продуктов;
2) применение бессальниковых насосов для перекачки смолы, пека, бензола, при применении сальниковых насосов, оборудование сальников съемными укрытиями и местными отсосами;
3) оснащение кранов для отбора проб местными отсосами, наличие герметизации емкости для проб;
4) оборудование кристаллизаторов, центрифуг, вакуум-фильтров, барабанных охладителей, конвейеров для разливки жидкого нафталина укрытиями с местными отсосами;
5) механизация и автоматизация процессов коксохимического производства;
6) оборудование дробильных и смесительных агрегатов и мест перегрузки угля, автоматических центрифуг, конвейеров для разливки жидкого нафталина в формы и барабанного охладителя укрытиями и местной вытяжной вентиляцией;
7) оборудование угольных башен и загрузочных вагонов регистрирующими приборами, указывающими вес или объем шихты;
8) оборудование бункеров угольных башен и загрузочных вагонов системами механического обрушения;
9) дистанционное управление углезагрузочных и двересъемных машин на коксовых батареях;
10) оборудование коксовых и пекококсовых батарей устройствами, предотвращающими пылевыделение при выдаче кокса из печной камеры;
11) оборудование вакуум-фильтров для фильтрации серной суспензии, бункеров серной пасты, приемников и емкостей хранения серы, отстойников и сборников конденсата, кристаллизаторов фракций смолы, цехов обогащения антрацена укрытиями и местными отсосами;
12) наличие изолированного помещения для хранения хлористого алюминия и соблюдение условий для его хранения и транспортировки;

1) құрамындағы ластану сипатына сәйкес сарқынды суларды бөлу;
2) концентрацияланған сулардың сұйылтылуын болдырмау;
3) нөсер кәрізіне жалпы ағын мен төгінділердің барынша азаюы;
4) толып кетуді және артық сулардың пайда болуын жою
өрескел
20.
Айналмалы суды тазарту және тұрақтандыру, жемірілуге қарсы улы ингибиторларды пайдалану кезінде қоршаған ортаны санитариялық қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу
елеулі
21.
Сарқынды сулардан қатты ластаушы заттарды алу жолымен сарқынды сулардың ластану дәрежесін төмендету үшін іс-шаралар жүргізу
елеулі
22.
Бір реттік үздіксіз жұмыс ұзақтығын нормалауды сақтау және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде қажетті демалыс уақытын сақтау
елеулі
23.
Кокс-химия өндірісі объектілерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:
1) химиялық өнімдердің сыйымдылықтары мен аппараттары үшін автоматты деңгей өлшегіштердің болуы;
2) шайырды, пекті, бензолды айдау үшін сальниксіз сорғыларды, сальникті сорғыларды қолдану кезінде сальниктерді алмалы-салмалы баспаналармен және жергілікті сорғыштармен жабдықтау;
3) сынамаларды алу үшін крандарды жергілікті сорғыштармен жарақтандыру, сынамаларға арналған сыйымдылықты герметизациялаудың болуы;
4) кристаллизаторларды, центрифугаларды, вакуум-сүзгілерді, барабанды салқындатқыштарды, сұйық нафталинді жергілікті сорғыштары бар баспаналармен құюға арналған конвейерлерді жабдықтау;
5) кокс-химиялық өндіріс процестерін механикаландыру және автоматтандыру;
6) ұсақтау және араластыру агрегаттары мен көмірді қайта тиеу орындарын, автоматты центрифугаларды, сұйық нафталинді қалыптарға құюға арналған конвейерлерді және барабанды салқындатқышты жабындармен және жергілікті сору желдеткішімен жабдықтау;
7) көмір мұнаралары мен тиеу вагондарын шихтаның салмағын немесе көлемін көрсететін тіркеуші аспаптармен жабдықтау;
8) көмір мұнараларының бункерлерін және тиеу вагондарын механикалық құлау жүйелерімен жабдықтау;
9) кокс аккумуляторларындағы көмір тиеу және есік алмалы-салмалы машиналарды қашықтан басқару;
10) кокс пен пекококс батареяларын пеш камерасынан кокс беру кезінде шаң шығаруды болдырмайтын құрылғылармен жабдықтау;
11) күкірт суспензиясын, күкірт пастасы бункерлерін, күкірт қабылдағыштары мен сақтау сыйымдылықтарын, тұндырғыштар мен конденсат жинағыштарын, шайыр фракцияларының кристаллизаторларын, анцентратты жабындармен және жергілікті сорғыштармен байыту цехтарын сүзуге арналған вакуум-сүзгілердің жабдығы;
12) алюминий хлоридін сақтауға арналған оқшауланған үй-жайдың болуы және оны сақтау мен тасымалдауға арналған шарттардың сақталуы;

13) наличие исправных гидроомывов или вакуумных отсасывающих устройств для уборки помещений
значительное
24.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов производства агломерата и железорудного окатыша:
1) наличие условий или оборудования для исключения пылеобразования в процессе работы;
2) наличие местных отсосов и аспирируемых укрытий, при эксплуатации оборудования производящего агломерат и железорудные окатыши;
3) применение мер для защиты от воздействия инфракрасной радиации на участке агломерационной машины в зоне горна;
4) соответствие технологического процесса при производстве агломерата и железорудного окатыша
значительное
25.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов доменного производства:
1) наличие укрытия и отопления надбункерных помещений при подаче шихтовых материалов непрерывными видами транспорта, а также оснащение загрузочных проемов бункеров аспирационными укрытиями с закрытым вводом шихтовых материалов, предотвращающих пылевыделение в процессе загрузки;
2) оснащение бункеров автоматическими уровнемерами;
3) соответствие расположения и оснащения подбункерных помещений;
4) проведение очистки удаляемого воздуха от пыли перед выбросом в атмосферу;
5) наличие герметизации, теплоизоляции кабин вагонов-весов, наличие закрытия проемов для наблюдения прозрачными теплоотражающими материалами, оснащение подачи кондиционированного воздуха в зону дыхания машиниста;
6) обеспечение поддержания постоянной положительной температуры в над бункерных и под бункерных помещениях;
7) изоляция скиповой ямы от остальных помещений шихтоподачи, оснащение постановочных мест скипов и загрузочных лотков аспирационными укрытиями;
8) наличие укрытий с местной вытяжной вентиляцией над чугунными шлаковыми летками, главной канавой, постановочными местами ковшей и шлаковых чаш;
9) оборудование переходных мостиков над чугунными и шлаковыми канавами и горячими поверхностями теплоизоляцией и теплозащитными ограждениями с боков на высоту не менее 1 м;
10) наличие и соответствие площадок с теплозащитными экранами для обслуживания сливных носиков чугунных и шлаковых желобов по краям литейного двора;
11) обеспечение соответствия удаления футеровки, загрязненной радиоактивными веществами;
12) оснащение помещения управления доменной печью и рабочей площадки печи воздушно-разгрузочным клапаном "снорт";
13) соответствие оборудования при ковшевой и безковшевой уборке шлака
значительное
26..
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов производства ферросплавов:

13) үй-жайларды жинауға арналған жарамды гидрожуғыштардың немесе вакуумдық сорғыш құрылғылардың болуы
елеулі
24.
Агломерат және темір кені түйіршіктерін өндіру объектілерін ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:
1) жұмыс процесінде шаңның пайда болуын болдырмау үшін жағдайлардың немесе жабдықтардың болуы;
2) агломерат пен темір кені түйіршіктерін өндіретін жабдықты пайдалану кезінде жергілікті сорғыштардың және аспирацияланатын баспаналардың болуы;
3) горна аймағындағы агломерациялық машина учаскесінде инфрақызыл сәулеленудің әсерінен қорғау үшін шаралар қолдану;
4) агломерат пен темір кені түйіршіктерін өндіру кезіндегі технологиялық процестің сәйкестігі
елеулі
25.
Домендік өндіріс объектілерін ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:
1) шихта материалдарын көліктің үздіксіз түрлерімен беру кезінде бункерлерден жоғары үй-жайларды паналау мен жылытудың болуы, сондай-ақ бункерлердің тиеу ойықтарын тиеу процесінде шаң бөлінуіне жол бермейтін шихта материалдарын жабық енгізумен аспирациялық жабындармен жарақтандыру;
2) бункерлерді автоматты деңгей өлшегіштермен жарақтандыру;
3) бункерлік үй-жайлардың орналасуы мен жабдықталуының сәйкестігі;
4) атмосфераға шығарар алдында шығарылатын ауаны шаңнан тазартуды жүргізу;
5) вагон-таразы кабиналарының герметизациясының, жылу оқшаулауының болуы, мөлдір жылу шағылыстыратын материалдармен байқауға арналған ойықтардың жабылуының болуы, машинистің тыныс алу аймағына кондиционерленген ауаның берілуін жарақтандыру;
6) бункерлерден жоғары және бункерлерден төмен үй-жайларда тұрақты оң температураны ұстап тұруды қамтамасыз ету;
7) скип шұңқырын шихта беру үй-жайларының қалған бөлігінен оқшаулау, скиптер мен тиеу науаларының қойылым орындарын аспирациялық баспаналармен жарақтандыру;
8) шойын шлак леткаларының, басты арықтың, шөміштер мен қож тостағандарының қойылмалы орындарының үстінде жергілікті сору желдеткіші бар баспаналардың болуы;
9) шойын және қож арықтары мен ыстық беттердің үстіндегі өтпелі көпірлерді жылу оқшаулағышпен және бүйірлерінен кемінде 1 м биіктікке дейін жылу қорғау қоршауларымен жабдықтау;
10) құю ауласының шеттері бойынша шойын және қож науаларының төгу шүмектеріне қызмет көрсетуге арналған жылу қорғайтын экрандары бар алаңдардың болуы және олардың сәйкестігі;
11) радиоактивті заттармен ластанған футеровканы алып тастаудың сәйкестігін қамтамасыз ету;
12) домна пешін басқару үй-жайын және пештің жұмыс алаңын "снорт" ауа-түсіру клапанымен жарақтандыру;
13) қожды шөмішпен және шөмішсіз жинау кезіндегі жабдықтың сәйкестігі
елеулі
26.
Ферроқорытпалар өндіру объектілерін ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:

1) выплавление крупнотоннажных ферросплавов в плавильных корпусах, специализированных на выплавку одного вида ферросплавов;
2) группирование по общности выделяющихся производственных аэрозолей в действующих цехах;
3) использование мелкозернистых хромовых руд в окускованном (укрупненном) виде;
4) механизация и автоматизация технологических процессов на ферросплавном производстве;
5) оснащение самозагружающихся тележек, подающих шихту в печные карманы, разливочных машин аспирируемым укрытием;
6) оборудование печей местной вытяжной вентиляцией (устройствами);
7) соответствие технологического процесса производства (удаление шлакового гарниссажа, засыпка, грануляция, удаление, смешивание, ручная сортировка, охлаждение, транспортировка, упаковка, погрузка);
8) оборудование рабочих мест плавильщиков, горновых, загрузчиков обжиговых и сушильных печей, печей для плавки алюминия, машинистов разливочных машин устройствами воздушного душирования, а также оснащение рабочего места горного теплоотражающими экранами;
9) наличие изолированных помещений для подготовки шихты, содержащей естественно радиоактивные элементы и соблюдение мер, предусмотренных правилами работы с радиоактивными веществами
значительное
27.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов сталеплавильного производства:
1) механизация и автоматизация технологических процессов сталеплавильного производства;
2) обеспечение доставки легирующих материалов, содержащих вредные вещества 1 и 2 классов опасности, либо выделяющее вредные вещества в газообразном состоянии в шихтовое отделение в расфасованном виде или в герметически закрытой таре;
3) соответствие оборудования сталеплавильных агрегатов;
4) оборудование рабочего места машиниста завалочной машины, смотровых окон в стенах горячей камеры МНЛЗ и постов управления защитными устройствами от теплового облучения;
5) оборудование сталевыпускного желоба, постановочного места разливочного ковша и оборудования по очистке и смазке изложниц местными отсосами, а также оснащение желоба и постановочного места разливочного ковша укрытиями;
6) соответствие требований по разливке стали;
7) проведение уборки пыли в помещениях исправными централизованными вакуум-системами и гидросмывом
значительное
28.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов прокатного и трубного производства:
1) размещение машинных залов прокатных и трубных цехов в отдельных звукоизолированных помещениях;
2) оснащение рабочих мест, располагающихся вблизи сосредоточения горячего металла и в зоне обслуживания нагревательных устройств, устройствами для защиты от теплового облучения, а также их оборудование душирующей вентиляцией;
3) оборудование площадок и устройств местной вытяжной вентиляцией, при необходимости устройствами пылеулавливания и устройствами для сжигания или улавливания защитных газов;
4) механизация и автоматизация технологических процессов прокатного и трубного производства;
5) соответствие технологического процесса производства (зачистка, порезка, ремонт и сушка, охлаждение, промасловка);
6) соответствие расположения и оборудования травильных отделений;

1) ферроқорытпалардың бір түрін балқытуға мамандандырылған балқыту корпустарында ірі тоннажды ферроқорытпаларды балқыту;
2) жұмыс істеп тұрған цехтарда бөлінетін өндірістік аэрозольдерді ортақтығы бойынша топтастыру;
3) ұсақ түйіршікті хром кендерін тұндырылған (үлкейтілген) түрде пайдалану;
4) ферроқорытпа өндірісіндегі технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру;
5) пеш қалталарына шихта беретін өздігінен тиелетін арбаларды, құю машиналарын аспирацияланатын баспанамен жарақтандыру;
6) пештерді жергілікті сору желдеткішімен (құрылғыларымен) жабдықтау;
7) өндірістің технологиялық процесінің сәйкестігі (қож гарниссажын алып тастау, толтыру, түйіршіктеу, алып тастау, араластыру, қолмен сұрыптау, салқындату, тасымалдау, буып-түю, тиеу);
8) балқытушылардың, тау, күйдіру және кептіру пештерін тиегіштердің, алюминийді балқытуға арналған пештердің, құю машиналарының машинистерінің жұмыс орындарын ауамен тұндыру құрылғыларымен жабдықтау, сондай-ақ тау-кен жұмыс орнын жылу шағылыстыратын экрандармен жарақтандыру;
9) құрамында табиғи радиоактивті элементтер бар шихта дайындауға арналған оқшауланған үй-жайлардың болуы және радиоактивті заттармен жұмыс істеу қағидаларында көзделген шаралардың сақталуы
елеулі
27.
Болат балқыту өндірісі объектілерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:
1) болат балқыту өндірісінің технологиялық процестерін механикаландыру және автоматтандыру;
2) құрамында қауіптіліктің 1 және 2-сыныптарындғы зиянды заттар бар не газ тәріздес күйдегі зиянды заттар бөлетін легирлеуші материалдарды шихта бөлімшесіне өлшеп оралған түрде немесе герметикалық жабық ыдыста жеткізуді қамтамасыз ету;
3) болат балқыту агрегаттары жабдықтарының сәйкестігі;
4) құю машинасы машинисінің жұмыс орнын, МНЛЗ ыстық камерасының қабырғаларындағы қарау терезелерін және жылу сәулеленуден қорғайтын құрылғыларды басқару посттарын жабдықтау;
5) болат шығару науасын, құю шөмішінің қойылмалы орнын және қалыптарды жергілікті сорғыштармен тазалау және майлау жөніндегі жабдықты жабдықтау, сондай-ақ құю шөмішінің науасын және қойылмалы орнын баспаналармен жарақтандыру;
6) болатты құю жөніндегі талаптардың сәйкестігі;
7) үй-жайларда жарамды орталықтандырылған вакуум-жүйелермен және гидрожуумен шаңды жинауды жүргізу
елеулі
28.
Прокат және құбыр өндірісі объектілерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:
1) прокаттау және құбыр цехтарының машина залдарын жекелеген дыбыс оқшауланған үй-жайларда орналастыруды;
2) ыстық металдың шоғырлануына жақын және жылыту құрылғыларына қызмет көрсету аймағында орналасқан жұмыс орындарын жылу сәулеленуден қорғауға арналған құрылғылармен, сондай-ақ олардың жабдықтарын тұншықтыратын желдеткішпен жарақтандыру;
3) алаңдар мен құрылғыларды жергілікті сору желдеткішімен, қажет болған жағдайда шаң жинағыш құрылғылармен және қорғаныш газдарын жағуға немесе күтіп-ұстауға арналған құрылғылармен жабдықтау;
4) прокат және құбыр өндірісінің технологиялық процестерін механикаландыру және автоматтандыру;
5) өндірістің технологиялық процесінің сәйкестігі (тазалау, кесу, жөндеу және кептіру, салқындату, майлау);
6) ою бөлімшелерінің орналасуы мен жабдықтарының сәйкестігі;

7) изоляция сортировочного отделения для осмотра оцинкованных труб от оцинковального отделения;
8) оборудование складов готовой продукции участком для механизированной пакетировки и увязки проката и труб
значительное
29.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов метизного производства:
1) механизация и автоматизация технологических процессов метизного производства;
2) оборудование станов для плющения проволоки местной вытяжной вентиляцией;
3) оборудование масляным обтиром или местным отсосом на каретке навойной машины при навое основ из проволоки с металлическим покрытием
значительное
30.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов в производстве железных порошков:
1) осуществление хранения шихтовых материалов в закрытых складах;
2) механизация и автоматизация технологических процессов в производстве железных порошков;
3) оборудование участков и устройств местной вытяжной вентиляцией;
4) оборудование мест загрузки порошка в тару укрытиями и местными отсосами;
5) наличие отдельных помещений при производстве порошков методом распыления расплавленного металла;
6) оборудование теплоизоляции индукционных печей
значительное
31.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов производства и переработке вторичных черных металлов:
1) размещение рабочих мест машинистов мостовых кранов и операторов управления в кабинах, обеспеченных теплоснабжением, вентиляцией или кондиционированием воздуха. Оборудование площадок местной вытяжной вентиляцией, машинных залов общеобменной вентиляцией;
2) применение увлажнения площадок для газовой резки лома и бойных мест при разделке чугунного лома в теплое время года. Оборудование площадок для газовой резки твердым покрытием и подрешеточными отсосами
значительное
32.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов производства огнеупоров:
1) соответствие размещения туннельных печей;
2) осуществление разгрузки и хранения ортофосфорной кислоты в специальном складе;
3) оснащение оборудования аспирируемыми укрытиями и при необходимости местными отсосами;
4) применение увлажнения или пылеподавления на всех этапах дробления, помола, транспортировки перерабатываемых сырьевых материалов;
5) механизация и автоматизация технологических процессов в производстве огнеупоров;
6) наличие местной вытяжной вентиляции и общеобменной приточно-вытяжной вентиляции в отделениях, где технологический процесс связан с применением каменноугольной смолы, пека или бакелита
значительное
33.
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации объектов производства ремонта металлургических печей и агрегатов:

7) мырышталған құбырларды тексеру үшін сұрыптау бөлімшесін мырыштау бөлімшесінен оқшаулау;
8) дайын өнім қоймаларын механикаландырылған пакеттеу және прокат пен құбырларды байлау учаскесімен жабдықтау
елеулі
29.
Метиз өндірісі объектілерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:
1) метиз өндірісінің технологиялық процестерін механикаландыру және автоматтандыру;
2) сымды жергілікті сору желдеткішімен шырмауға арналған станоктардың жабдығы;
3) металл жабыны бар сым негіздерін ұршыққа ораған кезде май сүртумен немесе соғу машинасының кареткасындағы жергілікті сорғышпен жабдықтау
елеулі
30.
Темір ұнтақтары өндірісіндегі объектілерді күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:
1) шихта материалдарын жабық қоймаларда сақтауды жүзеге асыру;
2) темір ұнтақтарын өндірудегі технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру;
3) учаскелер мен құрылғыларды жергілікті сору желдеткішімен жабдықтау;
4) ұнтақты ыдысқа тиеу орындарын баспаналармен және жергілікті сорғыштармен жабдықтау;
5) балқытылған металды бүрку әдісімен ұнтақтар өндіру кезінде жеке үй-жайлардың болуы;
6) индукциялық пештердің жылу оқшаулау жабдығы
елеулі
31.
Қайталама қара металдарды өндіру және қайта өңдеу объектілерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:
1) көпір крандары машинистерінің және басқару операторларының жұмыс орындарын жылумен жабдықтаумен, желдетумен немесе ауаны баптаумен қамтамасыз етілген кабиналарда орналастыруды қамтиды. Алаңдарды жергілікті сору желдеткішімен, машина залдарын жалпы алмасу желдеткішімен жабдықтау;
2) жылы мезгілде шойын сынықтарын бөлу кезінде сынықтарды газбен кесуге арналған алаңдарды және сою орындарын ылғалдандыруды қолдану. Газбен кесуге арналған алаңдарды қатты жабынмен және тор астындағы сорғыштармен жабдықтау
елеулі
32.
Отқа төзімді өндіріс объектілерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:
1) туннельдік пештерді орналастырудың сәйкестігі;
2) ортофосфор қышқылын арнайы қоймада түсіруді және сақтауды жүзеге асыру;
3) жабдықты аспирацияланатын баспаналармен және қажет болған жағдайда жергілікті сорғыштармен жарақтандыру;
4) қайта өңделетін шикізат материалдарын ұсақтаудың, ұнтақтаудың, тасымалдаудың барлық кезеңдерінде ылғалдандыруды немесе шаңды басуды қолдану;
5) отқа төзімді заттар өндірісіндегі технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру;
6) технологиялық процесс көмір шайырын, пісірме немесе бакелитті қолданумен байланысты бөлімшелерде жергілікті сору желдеткішінің және жалпы айырбастау тарту-сору желдеткішінің болуы
елеулі
33.
Металлургиялық пештер мен агрегаттарды өндіру жөндеу объектілерін ұстауға және пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау:

1) сообщение о факте несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью (случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления));
2) наличие документов, подтверждающих проведение расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления);
3) наличие плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях, разработанного на основании акта о несчастном случае на производстве
значительное
Все виды лабораторий
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения/уведомления о начале деятельности объекта незначительной эпидемической значимости
грубое
2.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
грубое
3.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
4.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
значительное
5.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
грубое
6.
Соблюдение параметров микроклимата помещений документам нормирования
значительное
7.
Соблюдение требований к набору, площади, зонированию, устройству, содержанию, уборке помещений, к движению потоков
значительное
8.
Соблюдение требований к внутренней отделке помещений, использование нетоксичных отделочных материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам. Целостность и отсутствие дефектов покрытия
значительное
9.
Наличие договоров со специализированной организацией для дальнейшего обезвреживания, захоронения, использования или утилизации твердых бытовых отходов, за исключением объектов, расположенных в малых населенных пунктах
грубое
10.
Соблюдение поточности патогенных биологических агентов (далее – ПБА) и (или) биологических материалов, которые могут содержать ПБА III и IV групп патогенности, предусматривающей исключение перекреста чистых и заразных потоков
грубое
11.
Соблюдение поточности ПБА и (или) биологических материалов, которые могут содержать ПБА I и (или) II групп патогенности, предусматривающей исключение перекреста чистых и заразных потоков
грубое
12.
Наличие раковины для мытья рук персонала и раковины или ванны для мытья посуды и инвентаря с подводкой холодной и горячей воды через смесители
значительное
13.
Для лабораторий, осуществляющих обращение с ПБА I-II групп патогенности, наличие приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением и фильтрами тонкой очистки на выходе
грубое
14.
Наличие исправных бактерицидных облучателей
значительное
15.
Соблюдение требований к условиям работы в микробиологических лабораториях
значительное
16.
Соблюдение требований к условиям работы в микробиологических лабораториях, осуществляющих обращение с ПБА I-II групп патогенности
значительное
17.
Наличие разрешения на обращение с ПБА и приложения к нему
грубое
18.
Соблюдение требований по хранению и использованию ИЛП и диагностических препаратов в соответствии с инструкцией производителя этих препаратов, а также их учету.
Оснащенность оборудованием для хранения: наличие термоконтейнеров, хладоэлементов, холодильного оборудования
значительное
19.
Соблюдение требований к условиям работы с химическими веществами и ядами
значительное
20.
Соблюдение требований к условиям работы в токсикологической лаборатории и обеспечению токсикологической безопасности
значительное
21.
Соблюдение требований к условиям работы в радиологической лаборатории и обеспечению радиологической безопасности
значительное
22.
Соблюдение требований к действиям при ликвидации аварии, возникшей при обращении с ПБА и (или) биологическим материалом, который может содержать ПБА
значительное
23.
Соблюдение требований к хранению и транспортировке ПБА и (или) биологических материалов, которые могут содержать ПБА
значительное
24.
Обеспеченность оборудованием, инвентарем, лабораторной посудой, реактивами, питательными средами в соответствии с номенклатурой проводимых исследований.
Соблюдение условий и сроков хранения реактивов и питательных сред
значительное
25.
Наличие документации по кадровому составу, укомплектованности, своевременности обучения (специализации по профессии), повышения квалификации, прохождению инструктажа по технике безопасности и биологической безопасности
значительное
26.
Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований по безопасному обращению с медицинскими отходами:

1) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға фактісі (жіті немесе созылмалы кәсіптік ауру (улану) жағдайы) туралы хабарлау);
2) жіті немесе созылмалы кәсіптік аурудың (уланудың) әрбір жағдайына тексеру жүргізілгенін растайтын құжаттардың болуы;
3) өндірістегі жазатайым оқиға туралы актінің негізінде әзірленген кәсіптік аурулардың (уланулардың) алдын алу және еңбек жағдайлары мен санитарлық-сауықтыру іс-шараларын жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы
елеулі
Зертханалардың барлық түрлері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/эпидемиялық мәні елеусіз объектілер үшін қызметті бастау туралы хабарламаның болуы
өрескел
2.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
өрескел
3.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы және жарамдылығы
өрескел
4.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
елеулі
5.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
өрескел
6.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
елеулі
7.
Үй-жайлардың жиынына, алаңына, оларды аймақтарға бөлуге, құрылғысына, күтіп-ұстауға, жинауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
8.
Үй-жайларды ішкі әрлеуге қойылатын талаптарды сақтау, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді уытты емес әрлеу материалдарын пайдалану. Жабынның тұтастығы мен ақауларының болмауы
елеулі
9.
Шағын елді мекендерде орналасқан обьектілерді қоспағанда, тұрмыстық қатты қалдықтарды одан әрі залалсыздандыру, кәдеге жарату, пайдалану жөніндегі мамандандырылған ұйыммен келісім-шарттардың болуы
өрескел
10.
Таза және жұқпалы ағындардың қиылысуын болдырмауды көздейтін патогендігі III және IV топтардағы патогенді биологиялық агенттердің (бұдан әрі – ПБА) және (немесе) ПБА болуы мүмкін биологиялық материалдардың ағынын сақтау
өрескел
11.
Таза және жұқпалы ағындардың қиылысуын болдырмауды көздейтін патогендігі I және (немесе) II топтардағы ПБА және (немесе) ПБА болуы мүмкін биологиялық материалдардың ағынын сақтау
өрескел
12.
Салқын және ыстық су көзімен араластырғыштар арқылы персоналға қол жууға арналған раковинаның және ыдыс аяқ пен мүкәммалды жууға арналған раковинаның немесе ваннаның болуы
елеулі
13.
Патогенділігі I-II топтағы ПБА жұмыс істеуді жүзеге асыратын зертхана үшін шығуда жасанды ынталандырумен және ұсақ тазарту сүзгілерімен жабдықтау-сору желдеткішінің болуы
өрескел
14.
Жарамды бактерицидтік сәулелендіргіштердің болуы
елеулі
15.
Микробиологиялық зертханаларда жұмыс жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
16.
Патогенділігі I-II топтағы ПБА жұмыс істеуді жүзеге асыратын микробиологиялық зертханаларда жұмыс жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
17.
ПБА жұмыс істеуге рұқсаттың және оған қосымшаның болуы
өрескел
18.
ИДП және диагностикалық препараттарды өндірушінің нұсқауларына сәйкес осы препараттарды сақтау және пайдалану, сондай-ақ оларды есепке алу талаптарын сақтау.
Сақтауға арналған жабдықпен жарақтандыру: термоконтейнерлердің, салқындату элементтерінің, тоңазыту жабдығының болуы
елеулі
19.
Химиялық заттармен және улармен жұмыс істеу жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
20.
Токсикологиялық зертханадағы жұмыс жағдайларына және токсикологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
21.
Радиологиялық зертханада жұмыс істеу жағдайларына және радиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
22.
ПБА және (немесе) құрамында ПБА болуы мүмкін биологиялық материалмен жұмыс істеу кезінде туындаған аварияны жою кезіндегі іс-қимылдарға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
23.
ПБА және (немесе) құрамында ПБА болуы мүмкін биологиялық материалдарды сақтауға және тасымалдауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
24.
Жүргізілетін зерттеулер номенклатурасына сәйкес жабдықтармен, мүкәммалмен, зертханалық ыдыстармен, реактивтермен, қоректік ортамен қамтамасыз етілуі.
Реактивтер мен қоректік орталарды сақтау шарттары мен мерзімдерін сақтау
елеулі
25.
Кадр құрамы, жинақталуы, уақтылы оқытылуы (мамандығы бойынша мамандануы), біліктілігін арттыруы, қауіпсіздік техникасы және биологиялық қауіпсіздік бойынша нұсқамадан өтуі бойынша құжаттаманың болуы
елеулі
26.
Медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу жөніндегі шарттардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы:

1) наличие схемы обращения с медицинскими отходами;
2) наличие приказа об ответственном лице осуществляющий организацию и контроль по обращению с отходами;
3) сведения об гигиеническом обучении и инструктаже;
4) журнал ежедневного учета медицинских отходов;
5) обеспеченность КБСУ, соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
значительное
27.
Соблюдение требований к сбору, учету и хранению медицинских отходов класса "Б" и наличие договора со специализированной организацией для их утилизации
значительное
28.
Соблюдение требований к сбору, учету и хранению медицинских отходов класса "В", наличие специальных установок для обезвреживания медицинских отходов класса "В" и наличие договора со специализированной организацией для их утилизации
грубое
29.
Соблюдение требований по физической защите потенциально опасных биологических объектов, на которых осуществляется обращение с особо опасными патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности, предотвращению несанкционированного перемещения патогенных биологических агентов и их выноса за пределы данных объектов
грубое
30.
Соблюдение требований по защите персонала потенциально опасных биологических объектов от вредного воздействия патогенных биологических агентов, включая отсутствие либо недостаточное количество средств индивидуальной защиты персонала
грубое
31.
Исправное состояние вентиляционной системы либо системы кондиционирования воздуха во время работы с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности на объектах, осуществляющих обращение с ними
грубое
32.
Соблюдение требований по обеззараживанию сточных вод (септика, ямы), исправное состояние канализационной сети на объектах, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности
грубое
33.
Соблюдение требований по утилизации отходов, образуемых в результате обращения с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности
грубое
34.
Наличие у персонала допуска на осуществление обращения с ПБА
грубое
35.
Соблюдение требований транспортировки и (или) хранения патогенных биологических агентов I и (или) II групп патогенности
грубое
36.
Наличие и исправность вентиляционной системы либо системы кондиционирования воздуха на объектах, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II групп патогенности
грубое
37.
Наличие и обеспеченность комплектом защитных костюмов, средствами индивидуальной профилактики, СИЗ, наличие емкостей для обработки защитных костюмов
значительное
38.
Соблюдение условий хранения средств дезинфекции, наличие и обеспеченность промаркированными инвентарем и емкостями, рабочими растворами дезинфицирующих средств
значительное
39.
Наличие сертификата о прохождении аттестации боксов биологической безопасности.
Наличие сертификата о поверке манометра автоклава
значительное
40.
Наличие журнала регистрации контроля паровых и воздушных стерилизаторов, сухожаровых шкафов (автоклавов) и дезинфекционных камер
значительное
41.
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции (чума, холера)
незначительное
42.
Обеспеченность аптечками экстренной помощи и антитоксической сывороткой (при проведении работ с ботулиническим токсином лаборатории)
значительное
43.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
грубое
44.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
45.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
незначительное
46.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, средств индивидуальной защиты (далее – СИЗ). Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
незначительное
47.
Соответствие результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров документам нормирования
грубое
48.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
грубое
49.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
50.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
значительное
51.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) медициналық қалдықтармен жұмыс істеу схемасының болуы;
2) қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты адам туралы бұйрықтың болуы;
3) гигиеналық оқыту және нұсқама туралы мәліметтер;
4) медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналы;
5) ҚЖКЖК қамтамасыз етілуі, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімдері, жинау және шығару шарттары бойынша талаптардың сақталуы
елеулі
27.
"Б" сыныбындағы медициналық қалдықтарды жинау, есепке алу және сақтау және оларды кәдеге жарату үшін мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы талаптарын сақтау
елеулі
28.
"В" сыныбындағы медициналық қалдықтарды жинау, есепке алу және сақтау, "В" сыныбындағы медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға арналған арнайы қондырғылардың болуы және оларды кәдеге жарату үшін мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы талаптарын сақтау
өрескел
29.
Патогендігі I және (немесе) II топтардағы аса қауіпті патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеу жүзеге асырылатын ықтимал қауіпті биологиялық объектілерді физикалық қорғау, патогенді биологиялық агенттердің рұқсатсыз орын ауыстыруын және оларды осы объектілердің шегінен тыс шығаруды болғызбау жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
30.
Ықтимал қауіпті биологиялық объектілердің персоналын персоналды жеке қорғау құралдарының болуы қоса алғанда, патогенді биологиялық агенттердің зиянды әсерінен қорғау жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
31.
Олармен жұмыс істеуді жүзеге асыратын объектілерде патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттерімен жұмыс істеу кезінде желдету жүйесінің не ауаны баптау жүйесінің жарамдылығы
өрескел
32.
Сарқынды суларды (септикті, шұңқырды) зарарсыздандыру жөніндегі талаптарды сақтау, патогендігі I және (немесе) II топтардағы ПБА жұмыс істейтін объектілердегі кәріз желісінің жарамдылығы
өрескел
33.
Патогендігі I және (немесе) II топтардағы ПБА жұмыс істеу нәтижесінде пайда болатын қалдықтарды кәдеге жарату жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
34.
Персоналдың ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыруға рұқсатының болуы
өрескел
35.
Патогенділгі I және (немесе) II топтардағы ПБА-ны тасымалдау және (немесе) сақтау талаптарының сақталуы
өрескел
36.
Патогендігі I және (немесе) II топтардағы ПБА-мен жұмыс істейтін объектілерде желдету жүйесінің не ауаны баптау жүйесінің болуы жән жарамдылығы
өрескел
37.
Қорғаныш костюмдер жиынтығымен, жеке профилактика құралдарымен, ЖҚҚ қамтамасыз етілуі және болуы, қорғаныш костюмдерді өңдеуге арналған сыйымдылықтардың болуы
елеулі
38.
Дезинфекциялау құралдарын сақтау шарттарын сақтау, таңбаланған мүкәммалмен және сыйымдылықтармен, дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерімен қамтамасыз етілуі және болуы
елеулі
39.
Биологиялық қауіпсіздік бокстарын аттестаттаудан өткені туралы сертификаттың болуы.
Автоклав манометрін тексеру туралы сертификаттың болуы
елеулі
40.
Бу және ауа стерилизаторларын, құрғақ өрт шкафтарын (автоклавтарды) және дезинфекциялық камераларды бақылауды тіркеу журналының болуы
елеулі
41.
Карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға (оба, тырысқақ) күдік туындаған және тіркелген кезде эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу жөніндегі құлақтандыру схемасының, жедел іс-шаралар жоспарының болуы
елеусіз
42.
Шұғыл көмек қобдишаларымен және уытқа қарсы сарысумен қамтамасыз ету (зертхананың ботулинум уытымен жұмыс жүргізу кезінде)
елеулі
43.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
өрескел
44.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
45.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
елеусіз
46.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының (бұдан әрі - ЖҚҚ) болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
елеусіз
47.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан шайындылардың, ауа сынамаларының (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың), дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
48.
Жүйедегі ауыз суды органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
49.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялау, дератизациялау қызметтерін көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы. Көзбен бақылау кезінде жәндіктердің және кеміргіштердің тіршілік іздерінің болмауы
елеулі
50.
Нормалау құжаттарымен қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
елеулі
51.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау:

1) разработка программы производственного контроля;
2) осуществление (организация) лабораторных исследований и замеров в случаях, установленных документами нормирования
значительное
52.
Соблюдение требований по проведению предварительных обязательных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц с вредными производственными факторами с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов осмотров и лабораторных исследований:
- наличие согласованного с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списка лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру;
- наличие заключительного акта и документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного периодического обязательного медицинского осмотра персонала, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
- наличие и выполнение разработанного и согласованного ежегодного плана мероприятий по оздоровлению работников, по улучшению условий труда;
- наличие медицинских справок утвержденной формы на персонал, прошедших предварительный обязательный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными и (или) опасными производственными факторами;
- наличие документов, подтверждающих своевременное направление больных на углубленное обследование и лечение в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии лиц с профессиональными заболеваниями и подозрением на них
грубое
Объекты хранения, транспортировки и использования иммунологических лекарственных препаратов (иммунобиологических лекарственных препаратов)
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
грубое
2.
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
незначительное
3.
Соблюдение требований к устройству и содержанию объекта, к набору, размещению и санитарно-техническому состоянию помещений:
1) наличие погрузочно-разгрузочной площадки и подъездных путей для автотранспорта, помещения для хранения, распаковки и упаковки, для хранения хладоэлементов, термоконтейнеров и другого упаковочного материала (для ИЛП);
2) наличие зоны карантина с обеспечением соблюдения холодовой цепи, наличие маркировки ИЛП с указанием статуса для изоляции возвращенных, бракованных, отозванных, изъятых или приостановленных к применению ИЛП;
3) ограничение доступа в помещение склада;
4) проведение уборки, обеспечивающей поддержание санитарно-гигиенического состояния холодильного оборудования, холодильных и морозильных комнат или камер в соответствии с графиком, утвержденным руководителем организации
значительное
4.
Соблюдение требований к размещению склада для хранения ИЛП в отдельно стоящем здании или на первом этаже здания организации здравоохранения с самостоятельным выходом наружу, изолированный от других помещений либо в сухом проветриваемом подвальном помещении (для вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов) или непосредственно в лабораториях (для диагностических препаратов)
грубое
5.
Наличие плана экстренных мероприятий по обеспечению режима холодовой цепи при хранении ИЛП
значительное
6.
Соблюдение мер по обеспечению личной безопасности сотрудников:

1) өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеу;
2) нормалау құжаттарында белгіленген жағдайларда зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді жүзеге асыру (ұйымдастыру)
елеулі
52.
Қажетті тексерулер мен зертханалық зерттеулердің өту кезеңділігін сақтай отырып зиянды өндірістік факторлармен жұмыс істейтін адамдардың алдын ала (жұмысқа орналасу кезінде) міндетті және мерзімді медициналық қарап-тексерулер жүргізу бойынша талаптарды сақтау:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісілген міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімінің болуы;
- қорытынды актінің және қорытынды актіге қосымшаға сәйкес тұлғалардың атаулы тізіміне сәйкес персоналды мерзімді міндетті медициналық тексеруден өткізу нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарының орындалуын растайтын құжаттардың болуы;
- қызметкерлерді сауықтыру, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша әзірленген және келісілген жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы;
- алдын ала міндетті медициналық тексеруден өткен және зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылған персоналға бекітілген үлгідегі медициналық анықтамалардың болуы;
- кәсіптік аурулары бар және оларға күдікті адамдардың кәсіптік патологиясы бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға науқастарды тереңдетілген тексеруге және емдеуге уақтылы жіберуді растайтын құжаттардың болуы;
өрескел
Иммунологиялық дәрілік препараттарды (иммундық-биологиялық дәрілік препарат) сақтау, тасымалдау және пайдалану объектілері
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
өрескел
2.
Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
елеусіз
3.
Объектінің құрылысына және күтіп-ұстауға, үй-жайларды жинауға, орналастыруға және санитариялық-техникалық жай-күйіне қойылатын талаптарды сақтау:
1) автокөлікке арналған тиеу-түсіру алаңы мен кірме жолдардың, хладоэлементтерді, термоконтейнерлерді және басқа да буып-түю материалдарын сақтауға арналған сақтау, орау және буып-түюге арналған үй-жайлардың болуы (ИДП үшін);
2) салқын тізбектің сақталуын қамтамасыз ете отырып, карантин аймағының болуы, қайтарылған, ақаулы, кері қайтарылған, алып қойылған немесе қолдануға тоқтатылған ИДП-ны оқшаулау үшін мәртебесі көрсетілген ИДП таңбалауының болуы;
3) қойма үй-жайына кіруді шектеу;
4) ұйым басшысы бекіткен кестеге сәйкес тоңазыту жабдығының, тоңазытқыш және мұздатқыш бөлмелердің немесе камералардың санитариялық-гигиеналық жай-күйін қолдауды қамтамасыз ететін жинауды жүргізу
елеулі
4.
Жеке тұрған ғимаратта немесе сыртқа өз бетінше шығатын, басқа үй-жайлардан оқшауланған денсаулық сақтау ұйымы ғимаратының бірінші қабатында не құрғақ желдетілетін жертөле үй-жайында (вакциналар және басқа да медициналық иммунобиологиялық перепараттар үшін) немесе тікелей зертханаларда (диагностикалық препараттар үшін) ИДП сақтауға арналған қойманы орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
5.
ИДП-ны сақтау кезінде салқын тізбек режимін қамтамасыз ету бойынша шұғыл іс-шаралар жоспарының болуы
елеулі
6.
Қызметкерлердің жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын сақтау:

1) при входе в холодильную и морозильную комнату или камеру, оповещение сотрудника;
2) обеспечение возможности открытия двери изнутри;
2) наличие утепленной одежды для входа в холодильные камеры (комнаты)
значительное
7.
Оснащенность оборудованием, соблюдение правил эксплуатации оборудования и техники безопасности:
1) наличие специальных холодильных комнат (камер) или необходимого объема холодильного оборудования, их профилактического технического осмотра;
2) наличие автоматического подключения холодильного оборудования, холодильных и морозильных комнат или камер к системе бесперебойного электроснабжения (генератор) в случае отключения электроэнергии;
3) наличие систем автоматического размораживания, защиты от низких температур в условиях холодного климата, беспрерывного мониторинга температуры и влажности с сенсорами;
4) наличие сигнализации для оповещения об отклонениях температуры и/или выходе из строя системы охлаждения;
- наличие стеллажей, высотой не менее 10 сантиметров от пола;
5) наличие 2-х термометров в холодильнике на верхней и нижней полке с ежегодной поверкой;
6) наличие резервного холодильного оборудования, холодильной комнаты или камеры, запасных частей к ним
грубое
8.
Соблюдение требований к хранению, транспортировке и учету вакцин и других ИЛП:
1) наличие емкости с водой на нижней полке холодильного оборудования;
2) соблюдение правильной заполняемости холодильного оборудования;
3) доступ охлажденного воздуха к каждой упаковке;
4) наличие журнала регистрации температурного режима;
5) кондиционирование хладоэлементов перед загрузкой термоконтейнеров;
6) регистрация поступления и отправления ИЛП, сопроводительные документы, отметка показаний на термоиндикаторах;
7) оповещение получателя о поставке не позднее 24 часов до поступления;
8) наличие актов приема партии ИЛП, ведение журнала учета ИЛП;
9) наличие документов о проведение инвентаризации 2 раза в год;
10) защита ИЛП от света;
11) недопущение содержания ИЛП с другими предметами;
12) недопущение ИЛП в кармашке дверцы холодильника
грубое
9.
Соблюдение требований к хранению, транспортировке и учету вакцин и других ИЛП:
1) оптимальный температурный режим (от минус 15℃ до минус 25℃ для оральной полиомиелитной вакцины; от плюс 2℃ до плюс 8℃ - для других вакцин);
2) применение термоиндикаторов и индикаторов замораживания при транспортировке и хранении;
3) соблюдение требований по использованию ИЛП с учетом срока годности и сроков хранения
грубое
10.
Соблюдение алгоритма мероприятий требований, обеспечивающих соблюдения условий хранения, транспортировки и использования ИЛП:

1) тоңазыту және мұздату бөлмесіне немесе камерасына кіру кезінде қызметкерге хабарлау;
2) қызметкерге есіктің іштен ашу мүмкіндігін қамтамасыз ету;
3) тоңазыту камерасына (бөлмесіне) кіруге арналған жылытылған киімнің болуы
елеулі
7.
Жабдықпен жарақтандыру, жабдықтар мен қауіпсіздік техникасын пайдалану қағидаларын сақтау:
1) арнайы тоңазытқыш бөлмелерінің (камераларының) немесе тоңазыту жабдығының қажетті көлемінің, олардың профилактикалық техникалық байқауының болуы;
2) электр энергиясы ажыратылған жағдайда тоңазыту жабдығының, тоңазытқыш және мұздатқыш бөлмелердің немесе камералардың үздіксіз электрмен жабдықтау жүйесіне (генератор) автоматты қосылуының болуы;
3) автоматты жібіту, суық климат жағдайында төмен температурадан қорғау, датчиктері бар температура мен ылғалдылықтың үздіксіз мониторингі жүйелерінің болуы;
4) температураның ауытқуы және/немесе салқындату жүйесінің істен шығуы туралы хабарлауға арналған дабылдың болуы;
- еденнен биіктігі 10 сантиметрден кем емес сөрелердің болуы;
5) тоңазытқышта жыл сайынғы тексерумен жоғарғы және төменгі сөреде 2 термометрдің болуы;
6) резервтік тоңазыту жабдығының, тоңазытқыш бөлмесінің немесе камераның, оларға қосалқы бөлшектердің болуы
өрескел
8.
Вакциналарды және басқа да ИДП сақтауға, тасымалдауға және есепке алуға қойылатын талаптарды сақтау:
1) тоңазытқыш жабдықтың төменгі сөресінде суы бар ыдыстың болуы;
2) тоңазыту жабдығының дұрыс толтырылуын сақтау;
3) салқындатылған ауаның әр қаптамаға қол жетімділігі;
4) температуралық режимді тіркеу журналының болуы;
5) термоконтейнерлерді тиеу алдында хладоэлементтерді кондиционерлеу;
6) ИДП түсуін және жөнелтілуін тіркеу, ілеспе құжаттар, термоиндикаторлардағы көрсеткіштерді белгілеу;
7) жеткізілім туралы алушыны түскенге дейін 24 сағаттан кешіктірмей хабардар ету;
8) ИДП партиясын қабылдау актілерінің болуы, ИДП есепке алу журналын жүргізу;
9) жылына 2 рет түгендеу жүргізу туралы құжаттардың болуы;
10) ИДП жарықтан қорғау;
11) басқа заттармен ИДП-ны ұстауға;
12) ИДП-ны тоңазытқыш есігінің қалтасында сақтауға жол бермеу жол бермеу
өрескел
9.
Вакциналарды және басқа да ИДП сақтауға, тасымалдауға және есепке алуға қойылатын талаптарды сақтау:
1) оңтайлы температура режимі (ауызша полиомиелит вакцинасы үшін минус 15℃ - ден минус 25℃ дейін; плюс 2℃ - ден плюс 8℃ - басқа вакциналар үшін);
2) тасымалдау және сақтау кезінде термоиндикаторлар мен мұздату индикаторларын қолдану;
3) жарамдылық мерзімі мен сақтау мерзімдерін ескере отырып, ИДП пайдалану жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
10.
ИДП сақтау, тасымалдау және пайдалану шарттарының сақталуын қамтамасыз ететін іс-шаралар алгоритмін сақтау:

1) тестирование зон температурных колебаний (картографирование);
2) калибровка устройств для мониторинга температуры, влажности и систем сигнализации;
3) обслуживание помещений;
4) мониторинг температуры;
5) обслуживание оборудования по контролю температуры;
6) процедуры регистрации получения ИЛП;
7) процедуры хранения запасов ИЛП;
8) подготовка термоконтейнеров с ИЛП к отправке;
9) работа транспортных средств с контролируемой температурой (авторефрижераторов);
10) безопасная работа с ИЛП;
11) процедуры, связанные с возвратом, приостановлением, порчей ИЛП;
12) безопасное уничтожение не пригодных ИЛП;
13) мероприятия в случае отклонений температуры;
14) процедуры при реагировании на чрезвычайные ситуации;
15) уборка помещений
грубое
11.
Наличие заключения по проведению тестирования зон температурных колебаний при вводе в эксплуатацию и после проведения ремонта в холодильных и морозильных комнатах или камерах для хранения вакцин и других ИЛП, а также в случаях регистрации необъяснимых перепадов температуры
грубое
12.
Соблюдение требований при транспортировке ИЛП возвращенных, бракованных, отозванных, изъятых или приостановленных к применению (авторефрижераторы, термоконтейнеры):
1) защита от низких температур с учетом климата;
2) мониторинг температуры с сенсорами, в местах температурные перепады; сигнализацией, для водителя при отклонении температуры, дверями с пломбами и (или) замками; тестированием зон температурных колебаний при вводе в эксплуатацию и после проведения ремонта с проведением замеров (авторефрижераторы);
3) маркировка термоконтейнеров с температурным пределом хранения, наличие термоиндикаторов замораживания
грубое
13.
Соответствие результатов лабораторно-инструментальных исследований и замеров параметров физических факторов (шум, вибрация, микроклимат, освещенность), воздуха рабочей зоны документам нормирования
Объекты осуществляющие услуги по дезинфекции, дезинсекции, дератизации
1.
Наличие лицензии на оказание услуг по дезинфекции, дератизации, дезинсекции
грубое
2.
Соблюдение требований к устройству и содержанию в отдельно стоящем здании объекта, к набору и санитарно-техническому состоянию помещений:
1) производственные (лаборатории) и складские помещения;
2) помещение для персонала;
3) помещение для стирки и обеззараживания специальной одежды
значительное
3.
Наличие раздельных, специально оборудованных помещений по производству средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации. Соблюдение требований к покрытию пола, стен, потолков. Наличие приточно-вытяжной вентиляции
значительное
4.
Оснащенность технологическим оборудованием, стеллажами, полками, шкафами. Соответствие поверхностей оборудования к очистке и обеззараживанию.
Соблюдение правил эксплуатации оборудования и техники безопасности
значительное
5.
Соблюдение требований к условиям труда, бытового обслуживания персонала:

1) температураның ауытқу аймақтарын тестілеу (картографттау);
2) температураны, ылғалдылықты және дабыл жүйелерін бақылауға арналған құрылғыларды калибрлеу;
3) үй-жайларға қызмет көрсету;
4) температураны мониторингілеу;
5) температураны бақылау жабдығына қызмет көрсету;
6) ИДП қабылдауды тіркеу рәсімдері;
7) ИДП қорларын сақтау рәсімдері;
8) ИДП бар термоконтейлерді жөнелтуге дайындау;
9) температурамен бақыланатын көлік құралдарының (авторефрижераторлардың) жұмысы;
10) ИДП қауіпсіз жұмыс жасау;
11) ИДП қайтаруға, тоқтата тұруға, бұзылуына байланысты рәсімдер;
12) жарамсыз ИДП қауіпсіз жою;
13) температураның ауытқуы жағдайындағы іс- шаралар;
14) төтенше жағдайларда ден қою кезіндегі рәсімдер;
15) үй-жайларды жинау
өрескел
11.
Пайдалануға беру кезінде және вакциналар мен басқа да ИБП сақтауға арналған тоңазытқыш және мұздатқыш бөлмелерде немесе камераларда жөндеу жүргізілгеннен кейін, сондай-ақ температураның түсініксіз ауытқулары тіркелген жағдайларда температураның ауытқу аймақтарына тестілеу жүргізу бойынша қорытындының болуы
өрескел
12.
Қайтарылған, ақаулы, кері қайтарып алынған, алып қойылған немесе қолданылуы тоқтатылған (авторефрижераторлар, термоконтейнерлер) ИДП тасымалдау кезінде талаптарды сақтау:
1) климатты ескере отырып, төмен температурадан қорғау;
2) датчиктері бар температураның мониторингі, орындарда температуралық айырмашылықтар; температура ауытқыған кезде жүргізуші үшін дабыл беру, пломбалары және (немесе) құлыптары бар есіктер; пайдалануға берілген кезде және өлшеулер жүргізе отырып, жөндеу жүргізілгеннен кейін температуралық ауытқу аймақтарын тестілеу (авторефрижераторлар);
3) температуралық сақтау шегі бар термоконтейнерлерді таңбалау, мұздату термоиндикаторларының болуы
өрескел
13.
Зертханалық-аспаптық өлшеулердің және физикалық факторларды (шу, діріл, микроклимат, жарықтандыру) зертханалық зерттеулер, жұмыс аймағының ауа сынамаларының нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
Дезинфекцияу, дезинсекциялау, дератизациялау қызметтерін жүзеге асыратын обьектілер
1.
Дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау қызметтерін көрсету бойынша лицензияның болуы
өрескел
2.
Жеке тұрған объект ғимаратындағы құрылғысы мен қолдануының, жиынтықтары мен үй-жайларындағы санитариялық-техникалық жағдайларының талаптарын сақтау:
1) өндірістік (зертханалар) және қойма үй-жайлары;
2) персоналға арналған үй-жай;
3) арнайы киімдерді жуатын және залалсыздандыратын үй-жай
елеулі
3.
Дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын өндіру бойынша бөлек, арнайы жабдықталған үй-жайлардың болуы. Еденді, қабырғаларды, төбелерді жабуға қойылатын талаптарды сақтау. Тарту-сору желдеткішінің болуы
елеулі
4.
Технологиялық жабдықтармен, стеллаждармен, сөрелермен, шкафтармен жарақтандыру. Жабдық беттерінің тазалауға және зарарсыздандыруға сәйкестігі.
Жабдықтар мен қауіпсіздік техникасын пайдалану қағидаларын сақтау
елеулі
5.
Еңбек жағдайларына, персоналға тұрмыстық қызмет көрсетуге қойылатын талаптарды сақтау:

1) осуществление приготовления, распыления, и фасовки препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации в вытяжном шкафу или под вытяжным зонтом в изолированном помещении;
2) наличие душевого и санитарного узла;
3) наличие шкафов для раздельного хранения специальной и личной одежды;
4) наличие аптечки первой медицинской помощи;
5) наличие СИЗ
значительное
6.
Соблюдение требований к хранению, транспортировке препаратов дезинфекции, дезинсекции и дератизации:

1) дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау препараттарын сору шкафында немесе оқшауланған үй-жайда сору қолшатырының астында дайындауды, бүркуді және буып-түюді жүзеге асыру;
2) себезгі және санитариялық тораптың болуы,
3) арнайы және жеке киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтардың болуы;
4) медициналық алғашқы көмек қобдишасының болуы;
5) жеке қорғаныш құралының болуы
елеулі
6.
Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау препараттарын сақтауға, тасымалдауға қойылатын талаптарды сақтау:

1) хранение в неповрежденной таре с соответствующей предупредительной маркировкой;
2) сохранность тарной этикетки в течение всего периода хранения
грубое
7.
Соблюдение условий проведения дезинфекционных мероприятий, наличие промаркированных рабочих растворов средств дезинфекции
значительное
8.
Соблюдение требований по организации хранению, выдачи, стирки, дезактивации СИЗ
значительное
9.
Наличие профессиональной подготовки персонала
значительное
10.
Соблюдение требований по организации хранению, выдачи, стирки, дезактивации СИЗ
значительное
11.
Соблюдение требований по использованию средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации согласно степени их опасности
значительное
12.
Наличие журналов по проведению дезинфекционных мероприятий (учет прихода, расхода дезинфицирующих средств)
значительное
13.
Наличие специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей одежды
незначительное
14.
Соответствие концентрации дезинфицирующего раствора рекомендуемой инструкции по применению данного дезинфекционного средства
значительное
15.
Наличие в штате врача (ей) или специалиста (ов) санитарно-эпидемиологической службы, инструктора-дезинфектора (ов), прошедших сертификационный курс по вопросам дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения
грубое
16.
Соблюдение требований по проведению предварительных обязательных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц с вредными производственными факторами с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов осмотров и лабораторных исследований:
- наличие согласованного с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списка лиц, подлежащих обязательному медицинскому осмотру;
- наличие заключительного акта и документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного периодического обязательного медицинского осмотра персонала, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
- наличие и выполнение разработанного и согласованного ежегодного плана мероприятий по оздоровлению работников, по улучшению условий труда;
- наличие медицинских справок утвержденной формы на персонал, прошедших предварительный обязательный медицинский осмотр и признанными пригодными к работе с вредными и (или) опасными производственными факторами;
- наличие документов, подтверждающих своевременное направление больных на углубленное обследование и лечение в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии лиц с профессиональными заболеваниями и подозрением на них
грубое
17.
Наличие документов об оценке соответствия препаратов дезинфекции, дезинсекции и дератизации требованиям документов нормирования, подтверждающих ее безопасность
грубое
18.
Соответствие результатов лабораторно-инструментальных исследований и замеров вредных производственных факторов на рабочих местах документам нормирования:

1) тиісті ескерту таңбасы бар бүлінбеген ыдыста сақтау;
2) барлық сақтау кезеңі ішінде ыдыстық затбелгінің сақталуы
өрескел
7.
Дезинфекциялау іс-шараларын жүргізу шарттарын сақтау, дезинфекциялау құралдарының таңбаланған жұмыс ерітінділерінің болуы
елеулі
8.
Жеке және қорғаныш құралдарын сақтауды, беруді, жууды, залалсыздандыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
9.
Персоналдың кәсіби даярлығының болуы
елеулі
10.
Жеке қорғаныш құралдарын сақтауды, беруді, жууды, залалсыздандыруды ұйымдастыру бойынша талаптарды сақтау
елеулі
11.
Дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын олардың қауіптілік дәрежесіне сәйкес пайдалану бойынша талаптарды сақтау
елеулі
12.
Дезинфекциялау іс-шараларын жүргізу бойынша журналдардың болуы (дезинфекциялау құралдарының кірісін, шығынын есепке алу және т.б.)
елеулі
13.
Жұмыс киімдерін күнделікті дезинфекциялауға және кептіруге арналған арнайы үй-жайдың болуы
елеусіз
14.
Дезинфекциялық ерітіндінің концентрациясының осы дезинфекциялық құралды қолдану жөніндегі ұсынылатын нұсқаулыққа сәйкестігі
елеулі
15.
Штатта денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау мәселелері бойынша сертификаттау курсынан өткен санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігерінің немесе маманының, нұсқаушы-дезинфектордың (лардың) болуы
өрескел
16.
Қажетті тексерулер мен зертханалық зерттеулердің өту кезеңділігін сақтай отырып зиянды өндірістік факторлармен жұмыс істейтін адамдардың алдын ала (жұмысқа орналасу кезінде) міндетті және мерзімді медициналық қарап-тексерулер жүргізу бойынша талаптарды сақтау:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен келісілген міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімінің болуы;
- қорытынды актінің және қорытынды актіге қосымшаға сәйкес тұлғалардың атаулы тізіміне сәйкес персоналды мерзімді міндетті медициналық тексеруден өткізу нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарының орындалуын растайтын құжаттардың болуы;
- қызметкерлерді сауықтыру, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша әзірленген және келісілген жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы;
- алдын ала міндетті медициналық тексеруден өткен және зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылған персоналға бекітілген үлгідегі медициналық анықтамалардың болуы;
- кәсіптік аурулары бар және оларға күдікті адамдардың кәсіптік патологиясы бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға науқастарды тереңдетілген тексеруге және емдеуге уақтылы жіберуді растайтын құжаттардың болуы;
өрескел
17.
Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарының қауіпсіздігін нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттардың болуы
өрескел
18.
Зертханалық-аспаптық зерттеулер мен жұмыс орындарындағы зиянды өндірістік факторларды өлшеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі:

1) параметров физических факторов (шум, вибрация, микроклимат, освещенность);
2) воздуха рабочей зоны
грубое
Объекты, подлежащие государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору при введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина, в связи с распространением инфекционных заболеваний
1.
Проведение термометрии на входе посетителям и работникам с использованием средств бесконтактной термометрии
значительное
2.
Наличие и использование санитайзеров с кожным антисептиком в местах скопления людей
значительное
3.
Обеспеченность дезинфицирующими, моющими и антисептическими средствами на рабочих местах, средствами личной гигиены (жидкое мыло, антисептики) в санитарных узлах
значительное
4.
Наличие журнала мониторинга с отметками выхода сотрудников на работу, причины отсутствия
значительное
5.
Соблюдение социального дистанцирования:
1) в местах скопления и передвижения людей (посетителей) с разметкой мест;
2) на рабочих местах объектов сферы обслуживания;
3) между посетителем и работником;
4) между столами в пунктах общественного питания
значительное
6.
Проведение профилактических дезинфекционных мероприятий
значительное
7.
Наличие и исправность вентиляционных систем, систем кондиционирования и соблюдение режима проветривания помещений
значительное
8.
Обеспечение заполняемости помещений с соблюдением социального дистанцирования при организации и проведении мирных собраний, зрелищных, спортивных, религиозных и других массовых мероприятий, а также семейных обрядов, связанных с рождением, свадьбой, смертью
грубое
9.
Соблюдение требований к ограничению деятельности объекта, режима работы
грубое
10.
Использование СИЗ работниками организаций в течение рабочего времени.
Ношение медицинских или тканевых масок и в помещениях, предназначенных для посещения, обслуживания и отдыха населения, в общественном транспорте, за исключением детей в возрасте до пяти лет
значительное
11.
Использование программных продуктов и информационных платформ (при наличии), предназначенных для определения статуса при условии сканирования специального QR-кода посетителя на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина
значительное
12.
Соблюдение требований к обязательной изоляции и госпитализации лиц с инфекционным заболеванием, отравлением, представляющих опасность для окружающих (по эпидемиологическим показаниям)
грубое
Объекты, подлежащие государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору на соответствие разрешительным требованиям
1.
Соответствие объекта ранее выданному разрешительному документу/направленному уведомлению по виду деятельности, мощности
грубое
2.
Соблюдение объектом режима территории санитарно-защитной зоны, санитарных разрывов, зоны санитарной охраны
грубое
3.
Наличие устройств, предотвращающих загрязнение воздушного бассейна и территории объекта при размещении складского хозяйства и организации транспортных операций
незначительное
4.
Недопущение эксплуатации объектов, размещенных в аварийных зданиях и помещениях
грубое
5.
Соответствие условий к размещению объекта. Недопущение эксплуатации в подвальных и цокольных этажах зданий помещений для пребывания детей и помещений медицинского назначения
грубое
6.
Наличие специально приспособленных площадок для накопления, сортировки, транспортировки промышленных отходов и вторичных продуктов, их обеззараживание и захоронение
грубое
7.
Наличие обустроенной изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора твердых бытовых отходов
незначительное
8.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка), поточности передвижения людей и транспорта
незначительное
9.
Соответствие требований к составу, площади помещений, планировке, зонированию, функциональному назначению, поточности с учетом производственных и технологических процессов
значительное
10.
Соблюдение требований к внутренней отделке помещений, отсутствие дефектов покрытия
значительное
11.
Наличие и функционирование систем горячего и холодного водоснабжения, водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии центрального горячего водоснабжения
грубое
12.
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
13.
Наличие устройств для механической очистки и для стоков, содержащих жир, установки локальной очистки сточных вод
грубое
14.
Наличие и соответствие по составу санитарно-бытовых помещений, санитарно-технического состояния устройств и оборудования
значительное
15.
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
значительное
16.
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения
грубое
17.
Оснащенность технологическим, производственным холодильным оборудованием с учетом технологического процесса
грубое
18.
Наличие и исправность оборудования, устройств, аппаратуры, контрольно-измерительных приборов
значительное
19.
Наличие и соответствие мебели и санитарно-технических приборов
значительное
20.
Соответствие ассортимента производимой пищевой продукции (или блюд)
значительное
21.
Соответствие документам нормирования параметров микроклимата помещений: температура, относительная влажность, скорость движения воздуха
значительное
22.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований воды водоисточника и (или) водопроводной (разводящей) сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим, радиологическим показателям
грубое
23.
Соответствие документам нормирования параметров атмосферного воздуха и воздуха рабочей зоны
значительное
24.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторно-инструментальных замеров электромагнитного и электростатического излучения
грубое
25.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторно-инструментальных замеров параметров естественной и искусственной освещенности
грубое
26.
Соответствия результатов лабораторно-инструментальных исследований и замеров документам нормирования:
- параметров электромагнитного и электростатического излучения;
- параметров шума;
- параметров вибрации;
- параметров лазерного излучения;
- параметров аэроионов;
- параметров радиационных параметров ионизирующего излучения;
- параметров инфракрасного и ультрафиолетового излучения
грубое
27.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований смывов с внешней среды, почвы
значительное
28.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований готовой продукции
грубое
29.
Наличие условий для гигиены рук персонала:

1) иондамайтын сәулелену параметрлері;
2) физикалық факторлардың параметрлері (шу, діріл, микроклимат, жарықтандыру);
3) жұмыс аймағының ауасы
өрескел
Инфекциялық аурулардың таралуына байланысты шектеу шаралары, оның ішінде карантин енгізілген кезде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілер
1.
Байланыссыз термометрияны пайдалана отырып келушілер мен қызметкерлерге кіреберісте термометрияны жүргізу
елеулі
2.
Адамдар көп жиналатын жерлерде тері антисептиктері бар санитайзерлердің болуы және қолданылуы
елеулі
3.
Жұмыс орындарын дезинфекциялау құралдарымен, жуғыш және антисептикалық құралдармен, санитариялық тораптарда жеке гигиена құралдарымен (сұйық сабын, антисептиктер) қамтамасыз ету
елеулі
4.
Қызметкерлердің жұмысқа шыққаны, келмеу себептері бар бақылау журналының болуы
елеулі
5.
Әлеуметтік қашықтықты сақтау:
1) адамдардың (келушілердің) кептеліс және қозғалыс орындарында белгіленген орындарында;
2) қызмет көрсету саласы объектілерінің жұмыс орындарында;
3) келуші мен қызметкер арасында;
4) қоғамдық тамақтану пунктерінде үстелдер арасында
елеулі
6.
Профилактикалық дезинфекциялық шараларды жүргізу
елеулі
7.
Желдету жүйелерінің, ауаны баптау жүйелерінің болуы және үй-жайларды желдету режимін сақтау
елеулі
8.
Бейбіт жиналыстарды, ойын-сауықты, спорттық, діни және басқа да бұқаралық іс-шараларды, сондай-ақ туу, үйлену, қайтыс болумен байланысты отбасылық рәсімдерді ұйымдастыру және өткізу кезінде әлеуметтік қашықтықты сақтай отырып, үй-жайлардың толуын қамтамасыз ету
өрескел
9.
Объектінің қызметін шектеу талаптарын, жұмыс режимін сақтау
өрескел
10.
Ұйым қызметкерлерінің жұмыс уақыты ішінде жеке қорғаныш құралдарын пайдалануы.
Келуге, қызмет көрсетуге және демалуға арналған үй-жайларда, қоғамдық көлікте, бес жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, медициналық немесе матадан жасалған маскалар кию
елеулі
11.
Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу кезеңіне келушінің арнайы QR-кодын сканерлеу шартымен мәртебесін айқындауға арналған бағдарламалық өнімдер мен ақпараттық платформаларды (бар болса) пайдалану
елеулі
12.
Айналасындағыларға қауіп төндіретін инфекциялық ауруы, улануы бар адамдарды міндетті оқшаулауға және емдеуге жатқызуға қойылатын талаптарды сақтау (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша)
өрескел
Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарға сәйкестігіне мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілер
1.
Объектінің қызмет түрі, қуаты бойынша бұрын берілген рұқсат құжатына/берілген хабарламаға сәйкестігі
өрескел
2.
Объектінің санитариялық-қорғаныш аймағы аумағының, санитариялық алшақтықтардың, санитариялық қорғаныш аймағының режимін сақтауы
өрескел
3.
Қойма шаруашылығын орналастыру және көлік операцияларын ұйымдастыру кезінде ауа бассейні мен объект аумағының ластануын болдырмайтын құрылғылардың болуы
елеусіз
4.
Авариялық ғимараттар мен үй-жайларда орналасқан объектілерді пайдалануға жол бермеу
өрескел
5.
Объектіні орналастыруға шарттардың сәйкестігі. Ғимараттардың жертөле және жертөле қабаттарында балалардың болуына арналған үй жайларды және медициналық мақсаттағы үй жайларды пайдалануға жол бермеу
өрескел
6.
Өнеркәсіптік қалдықтар мен қайталама өнімдерді жинақтау, сұрыптау, тасымалдау, оларды зарарсыздандыру және көму үшін арнайы бейімделген алаңдардың болуы
өрескел
7.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға арналған қақпағы бар контейнерлерді орнатуға арналған жабдықталған оқшауланған алаңның болуы
елеусіз
8.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы жинау), адамдар мен көліктің қозғалу ағынына қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
9.
Өндірістік және технологиялық процестерді ескере отырып, үй-жайлардың құрамына, ауданына, жоспарлануына, аймақтарға бөлінуіне, функционалдық мақсатына, ағынына қойылатын талаптардың сәйкестігі
елеулі
10.
Үй-жайларды ішкі безендіруге қойылатын талаптарды сақтау, жабын ақауларының болмауы
елеулі
11.
Орталық ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің, үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтардың) болуы және жұмыс істеуі
өрескел
12.
Ақаусыз суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәрізсіз және ішінара кәрізсіз елді мекендерде жергілікті және әкету тазарту жүйесінің болуы
өрескел
13.
Құрамында майы бар механикалық тазартуға және ағызуға арналған құрылғылардың, ағынды суларды жергілікті тазартуға арналған қондырғылардың болуы
өрескел
14.
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың, құрылғылар мен жабдықтардың санитариялық-техникалық жай-күйінің болуы және құрамы бойынша сәйкестігі
елеулі
15.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің жарамды күйде болуы
елеулі
16.
Жарамды желдету, ауаны баптау, жылумен жабдықтау жүйелерінің болуы
өрескел
17.
Технологиялық процесті ескере отырып, технологиялық, өндірістік тоңазыту жабдығымен жарақтандырылуы
өрескел
18.
Жабдықтардың, құрылғылардың, аппаратуралардың, бақылау-өлшеу аспаптарының болуы және жарамдылығы
елеулі
19.
Жиһаздың және санитариялық-техникалық аспаптардың болуы және сәйкестігі
елеулі
20.
Өндірілетін тамақ өнімдері (немесе тағамдар) ассортиментінің сәйкестігі
елеулі
21.
Үй-жайлардың микроклимат параметрлерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі: температура, салыстырмалы ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы
елеулі
22.
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, вирусологиялық, радиологиялық көрсеткіштер бойынша су көзі және (немесе) су құбыры (сұйылту) желісіндегі ауыз суды зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
23.
Атмосфералық ауа мен жұмыс аймағының ауа параметрлерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
елеулі
24.
Электромагниттік және электростатикалық сәулеленуді зертханалық-аспаптық өлшеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
25.
Табиғи және жасанды жарықтандыру параметрлерін зертханалық-аспаптық өлшеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
26.
Зертханалық-аспаптық зерттеулер мен өлшеулер нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі:
- электромагниттік және электростатикалық сәулелену параметрлері;
- шу параметрлері;
- діріл параметрлері;
- лазерлік сәулелену параметрлері;
- аэроиондардың параметрлері;
- иондаушы сәулеленудің радиациялық параметрлерінің параметрлері;
- инфрақызыл және ультракүлгін сәулелену параметрлері
өрескел
27.
Сыртқы орта шайындыларының, топырақтың зертханалық зерттеулер нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
елеулі
28.
Дайын өнімді зертханалық зерттеулер нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
өрескел
29.
Қол гигиенасы үшін жағдайдың болуы:

1) раковин с подводкой горячей и холодной воды в помещениях различного предназначения;
2) обеспеченность средствами для мытья и сушки рук
значительное
30.
Оснащенность помещения для временного хранения медицинских отходов (вытяжная вентиляция с механическим побуждением, холодильное оборудование для хранения биологических отходов (при их наличии), стеллажи, весы, контейнеры для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковина с подводкой горячей и холодной воды, установки для обеззараживания воздуха, антисептики для рук)
грубое
31.
Обеспеченность КБСУ, соблюдение требований по маркировке, заполнению, срокам хранения, условиям сбора и вывоза
значительное
32.
Наличие специальных установок для обезвреживания, утилизации медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
33.
Наличие и выполнение программы обращения с медицинскими отходами
грубое
34.
Оснащение прививочного кабинета, укомплектованность, обеспеченность наборами для неотложной и противошоковой терапии
грубое
35.
Соответствие условий для организации дезинфекции, предстерилизационной очистки, стерилизации, хранению изделий медицинского назначения и дезинфицирующих средств
грубое
36.
Наличие условий хранения уборочного инвентаря
незначительное
37.
Наличие программы производственного контроля, разработанной с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), ее внедрение, выполнение
значительное
38.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных, дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
значительное
39.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований. Отсутствие бактерионосителей среди персонала (при обследовании по эпидемиологическим показаниям)
грубое
40.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
значительное
41.
Наличие документов об оценке соответствия продукции (товаров) требованиям документов нормирования, подтверждающих ее безопасность (свидетельство о государственной регистрации продукции, декларация о соответствии, сертификат соответствия, ветеринарный документ)
грубое
42.
Соблюдение требований по потреблению табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака в помещениях, являющихся рабочими местами и рабочими зонами
значительное
Субъекты, осуществляющие деятельность по оказанию услуг по дезинфекции, дезинсекции, дератизации на соответствие квалификационным требованиям
1.
Наличие в штате врача (ей) или специалиста (ов) санитарно-эпидемиологической службы, имеющего (их) высшее и послевузовское образование санитарно-эпидемиологического профиля, согласно номенклатуре специальностей и специализаций в области здравоохранения и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения
грубое
2.
Наличие в штате инструктора-дезинфектора, имеющего техническое и профессиональное образование по специальности "Гигиена и эпидемиология" или техническое и профессиональное медицинское образование, согласно номенклатуре специальностей и специализаций в области здравоохранения и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения
грубое
3.
Соответствие административно-бытовых и производственных помещений ранее выданному санитарно-эпидемиологическому заключению
значительное
4.
Наличие опрыскивающего и распыляющего оборудования
значительное
5.
Наличие и исправность холодильного оборудования для хранения средств и (или) препаратов дезинфекции, дезинсекции и дератизации
значительное
6.
Наличие у персонала полного комплекта средств индивидуальной защиты (костюмы, перчатки, головные уборы, респираторы, обувь)
грубое
7.
Наличие свидетельства о государственной регистрации на средства и (или) препараты дезинфекции, дезинсекции и дератизации
грубое
8.
Прохождение специалистами, привлекаемых к работе с средствами и (или) препаратами дезинфекции, дезинсекции и дератизации (инструктор-дезинфектор, дезинфектор), профессиональной подготовки каждые 5 (пять) лет
грубое
9.
Прохождение специалистами, привлекаемых к работе с средствами и (или) препаратами дезинфекции, дезинсекции и дератизации (инструктор-дезинфектор, дезинфектор), ежегодного инструктажа по вопросам безопасного осуществления работ, оказания первой доврачебной помощи при отравлении средствами и (или) препаратами дезинфекции, дезинсекции и дератизации
грубое
Приложение 3
к Критериям оценки
степени риска в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Перечень субъективных критериев для определения степени риска в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
условие 1/значение, xi
условие 2/значение, xi
условие 3/значение, xi
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
1
Неисполнение рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
100 баллов
своевременное исполнение
несвоевременное, либо ненадлежащее исполнение
Не исполнение
0%
100%
100%
2
Случаи инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, профессиональных заболеваний и (или) отравлений за последний год
Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта (объекта) контроля и надзора
100 баллов
0 случаев
1 и более случаев
-
0%
100%
-
3
Непредставление отчетов об охвате профилактическими прививками
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
100 баллов
имеется
отсутствует
-
0%
100%
-
Для проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора
1
Случаи инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, профессиональных заболеваний и (или) отравлений за последний год
Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта (объекта) контроля и надзора
100 баллов
0 случаев
1 и более случаев
-
0%
100%
-
2
Отсутствие проверок на соответствие требованиям за последние 3 года
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
Включение в график проверок на соответствие требованиям субъекта (объекта) контроля и надзора
имеется
отсутствует
-
0%
100%
-
3
Превышение проектной мощности объекта воспитания и образования по наполняемости более 20%
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
Включение в график проверок на соответствие требованиям субъекта (объекта) контроля и надзора
отсутствует
имеется
-
0%
100%
-
4
Непредставление информации о проведенном аудите
Результаты анализа сведений, представляемых организациями
Включение в график проверок на соответствие требованиям субъекта (объекта) контроля и надзора
имеется
отсутствует
-
0%
100%
-
Приложение 2
к совместному приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 27 апреля 2026 года № 34 и
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 апреля 2026 года № 45
Приложение 3
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 декабря 2022 года
№ ҚР ДСМ - 152 и
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 2 декабря 2022 года № 117
Проверочный лист
в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в отношении объектов
здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую и консультативно-
диагностическую помощь ______________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора ___________________________________________
_____________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля и надзора
___________________________________________№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора ______________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора
Адрес места нахождения _______________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
2.
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора и пищевых отходов. Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к сбору, транспортировке, хранению отходов
3.
Соблюдение требований к содержанию территории (своевременная уборка)
4.
Наличие и исправность систем централизованного горячего и холодного водоснабжения.
При отсутствии централизованной системы горячего и холодного водоснабжения наличие децентрализованной системы водоснабжения, местных систем.
Наличие и исправность водонагревателей непрерывного действия (или иного оборудования) при отсутствии централизованного горячего водоснабжения
5.
Наличие и исправность систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
6.
Наличие и исправность систем местного и общего искусственного освещения
7.
Наличие и исправность вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения с соблюдением требований по их оборудованию, очистке и дезинфекции
8.
Соблюдение параметров микроклимата помещений согласно документам нормирования
9.
Соблюдение требований к набору, площади, зонированию, устройству, содержанию, уборке помещений
10.
Соблюдение требований к внутренней отделке помещений, использование нетоксичных отделочных материалов, устойчивых к моющим и дезинфицирующим средствам. Целостность и отсутствие дефектов покрытия
11.
Оснащение прачечной специальным оборудованием, соблюдение поточности движения белья (или договор со специализированной организацией)
12.
Наличие обязательных медицинских осмотров у лиц, относящихся к декретированным группам, целевым группам населения, подлежащих обязательным медицинским осмотрам с соблюдением периодичности прохождения требуемых видов медицинских осмотров и лабораторных исследований
13.
Наличие гигиенического обучения у лиц декретированной группы населения
14.
Наличие и соблюдение маркировки уборочного инвентаря, условий его хранения и использование по назначению
15.
Наличие, укомплектованность, использование чистой санитарной специальной одежды, средств индивидуальной защиты (далее – СИЗ). Соблюдение условий их хранения и применения по назначению
16.
Соответствие результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воздуха (рабочей зоны, закрытых помещений), дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров документам государственного санитарно-эпидемиологического нормирования (далее – документы нормирования)
17.
Соответствие документам нормирования результатов лабораторных исследований питьевой воды сети по органолептическим, санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, вирусологическим показателям
18.
Наличие документов (договор на оказание дезинсекционных и дератизационных услуг, акта выполненных работ), подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
19.
Наличие и соблюдение требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, разрешенных к применению документами нормирования
20.
Соблюдение требований по организации и осуществлению производственного контроля:

1) әртүрлі мақсаттағы үй-жайларда ыстық және салқын су келтірілген раковиналар;
2) қолды жууға және кептіруге арналған құралдар
елеулі
30.
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайдың жабдықталуы (механикалық қосылатын сору желдеткіші, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазыту жабдығы (бар болса), стеллаждар, таразылар, медициналық қалдықтары бар пакеттерді жинауға арналған контейнерлер, ыстық және салқын суы бар раковина, ауаны зарарсыздандыруға арналған қондырғылар, қолға арналған антисептиктер)
өрескел
31.
Медициналық қалдықтарды ҚЖКЖК контейнерлермен және пакеттермен қамтамасыз ету, таңбалау, толтыру, сақтау мерзімі, жинау және шығару шарттары бойынша талаптарды сақтау
елеулі
32.
Медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарттың болуы
өрескел
33.
Медициналық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасының болуы және орындалуы
өрескел
34.
Егу кабинетін жарақтандыру, шұғыл және шокқа қарсы терапияға арналған жиынтықтармен қамтамасыз ету
өрескел
35.
Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дезинфекциялау құралдарының дезинфекциялауды, зарарсыздандыруды, залалсыздандыруды, сақтауды ұйымдастыру шарттарына сәйкестігі
өрескел
36.
Жинау мүкәммалын сақтау шарттарының болуы
елеусіз
37.
Объектіде бар қауіптерді (қауіп факторларын) ескере отырып әзірленген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы, оны енгізу, орындау
елеулі
38.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялау, дератизациялау қызметтерін көрсетуге арналған шарттың, орындалған жұмыстар актісінің) болуы
елеулі
39.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы. Персоналдың арасында бактерия таратушылардың болмауы (эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша тексеру кезінде)
өрескел
40.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
41.
Өнімнің (тауарлардың) оның қауіпсіздігін нормалау құжаттарының талаптарына сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттардың болуы (өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы декларация, сәйкестік сертификаты, ветеринариялық құжат)
өрескел
42.
Жұмыс орындары мен жұмыс аймақтары болып табылатын үй-жайларда темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, кальянға арналған темекіні, кальян қоспасын, темекіні жылытуға арналған жүйелерді, тұтыну жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
Біліктілік талаптарына дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау бойынша қызметті жүзеге асыратын субъектілердің сәйкестігі
1.
Штатта бекітілген денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасына, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің дәрігер(лер)інің немесе маман(дар)ының болуы
өрескел
2.
Штатта бекітілген денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасына, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларына сәйкес "Гигиена және эпидемиология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімі немесе техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар, нұсқаушы-дезинфектор(лар)дың болуы
өрескел
3.
Әкімшілік-тұрмыстық және өндірістік үй-жайлардың бұрынғы берілген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыға сәйкес болуы
өрескел
4.
Шашырату және бүрку жабдығының болуы
елеулі
5.
Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарын және (немесе) препараттарын сақтауға арналған тоңазыту жабдығының болуы
елеулі
6.
Персоналда жеке қорғаныш құралдарының (костюмдер, қолғаптар, бас киімдер, респираторлар) толық жиынтығының болуы
өрескел
7.
Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарына және (немесе) препараттарына мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің болуы
өрескел
8.
Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарымен және (немесе) препараттарымен улану кезінде дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарымен және (немесе) препараттарымен жұмысқа тартылатын мамандардың (нұсқаушы-дезинфектор, дезинфектор) әр 5 (бес) жыл сайын дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау бойынша кәсіптік даярлықтан өтуі
елеулі
9.
Дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарымен және (немесе) препараттарымен улану кезінде дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарымен және (немесе) препараттарымен жұмысқа тартылатын мамандардың (нұсқаушы-дезинфектор, дезинфектор) жыл сайын жұмыстарды қауіпсіз жүзеге асыру, дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету мәселелері бойынша нұсқамадан өтеді
елеулі
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттардың тізбесі
р/с
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Мәні бойынша үлес салмағы, балл (жиынтығында 100 баллдан аспауы тиіс), wi
1-шарт/мән, xi
2-шарт/мән, xi
3-шарт/мән xi
1
2
3
4
5
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау шеңберінде берілген ұсынымдардың орындалмауы
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылаудың нәтижелері
100 балл
Уақтылы орындалуы
Уақтылы орындалмауы немесе тиісінше орындалмауы
Орындалмауы
0%
100%
100%
2
Соңғы жылдағы инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) уланулар, кәсіптік аурулар және (немесе) уланулар жағдайлары
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы
100 балл
0 жағдай
1 және одан жоғары жағдайы
-
0%
100%
-
3
Профилактикалық екпелермен қамту туралы есептерді ұсынбау
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
100 балл
Бар
Жоқ
-
0%
100%
-
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Соңғы жылдағы инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) уланулар, кәсіптік аурулар және (немесе) уланулар жағдайлары
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісіні) кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы
100 балл
0 жағдай
1 және одан астам жағдай
-
0%
100%
-
2
Соңғы 3 жылда талаптарға сәйкестігін тексерулердің болмауы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
Бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) талаптарға сәйкестігін тексеру кестесіне қосу
Бар
Жоқ
-
0%
100%
-
3
Білім беру және тәрбиелеу объектілерінде толымдылығы бойынша объектінің жобалық қуатының 20% астам артуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
Бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) талаптарға сәйкестігін тексеру кестесіне қосу
Жоқ
Бар
-
0%
100%
-
0%
100%
-
4
Жүргізілген аудит туралы ақпаратты ұсынбау
Ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
Бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) талаптарға сәйкестігін тексеру кестесіне қосу
Бар
Жоқ
-
0%
100%
-
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 сәуірдегі
№ 34 мен
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 24 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2022 жылғы 2 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-152 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 117 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Тексеру парағы
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында амбулаториялық-емханалық көмек және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін объектілерге қатысты_________________________________________________________
бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы Тексеруді/ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт ______ ____________ №, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ___________ _____________
_____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру нөмірі _____________________________ _____________________
____________________________________________ _____________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ___________________________________ ___________
_____________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Эпидемиялық мәні жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
2.
Қоқыс пен тамақ қалдықтарын жинауға арналған қақпақтары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшауланған алаңның болуы. Қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сақтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
3.
Аумақты күтіп-ұстауға (уақтылы тазалауға) қойылатын талаптарды сақтау
4.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелерінің болуы және жарамдылығы.
Орталықтандырылған ыстық және салқын сумен жабдықтау жүйелері болмаған кезде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінің, жергілікті жүйелердің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштардың (немесе өзге де жабдықтың) болуы және жарамдылығы
5.
Суды бұру, кәріз жүйелерінің болуы және жарамдылығы. Кәрізденбеген және ішінара кәрізденген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазарту жүйесінің болуы
6.
Жергілікті және жалпы жасанды жарықтандыру жүйелерінің болуы және жарамдылығы
7.
Жабдықтау, тазалау және дезинфекциялау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, желдету, ауа баптау, жылумен жабдықтаудың болуы және олардың жарамдылығы
8.
Үй-жайлардағы микроклимат параметрлерін нормалау құжаттарына сәйкес сақтау
9.
Үй-жайлардың жиынына, алаңына, оларды аймақтарға бөлуге, құрылғысына, күтіп-ұстауға, жинауға қойылатын талаптарды сақтау
10.
Үй-жайларды ішкі әрлеуге қойылатын талаптарды сақтау, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді уытты емес әрлеу материалдарын пайдалану. Жабынның тұтастығы және ақауларының болмауы
11.
Кір жуу орнын арнайы жабдықпен жарақтандыру, киім-кешек қозғалысының ағымдылығын сақтау (немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарт)
12.
Медициналық қарап-тексерулер мен зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерінен өту кезеңділігін сақтай отырып, міндетті медициналық қарап-тексерілуге тиіс халықтың декреттелген топтарына, нысаналы топтарына жататын адамдарда міндетті медициналық қарап-тексерулердің болуы
13.
Халықтың декреттелген тобының адамдарында гигиеналық оқытудың болуы
14.
Жинау мүкәммалының таңбалануының болуы, оны сақтау және мақсаты бойынша пайдалану шарттарын сақтау
15.
Таза санитариялық арнайы киімнің, жеке қорғаныш құралдарының болуы, жарақталуы, пайдаланылуы. Оларды сақтау және мақсаты бойынша қолдану шарттарын сақтау
16.
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің: сыртқы ортадан, ауадан (жұмыс аймағының, жабық үй-жайлардың) алынған шайындылардың, дезинфекциялау құралдарының, зертханалық-аспаптық өлшеулердің мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарына (бұдан әрі – нормалау құжаттары) сәйкестігі
17.
Желінің ауыз суын органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиолгиялық, парзаитологиялық, вирусологиялық көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормалау құжаттарына сәйкестігі
18.
Дезинсекциялау және дератизациялау іс-шараларының уақтылы жүргізілгенін растайтын құжаттардың (дезинсекциялық және дератизациялық қызметтер көрсетуге арналған шарт, орындалған жұмыстар актісі) болуы
19.
Нормалау құжаттарымен қолдануға рұқсат етілген жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға қойылатын талаптардың болуы және сақталуы
20.
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау: