О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам развития финансового рынка и рынка цифровых финансовых активов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 79. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2026 года № 38510
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам развития финансового рынка и рынка цифровых финансовых активов, в которые вносятся изменения и дополнения (далее - Перечень).
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 1, 2, 4, 5, 6 и 7 Перечня, которые вводятся в действие с 1 мая 2026 года.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
абзаца двадцать третьего пункта 6 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"1) эксплуатацию и поддержание интегрированной информационной системы внебиржевого рынка ценных бумаг;";
абзаца двадцать четвертого пункта 6 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"2) предоставление своим клиентам доступа к интегрированной информационной системе внебиржевого рынка ценных бумаг;";
абзаца пятьдесят второго пункта 6 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"4) приказов и (или) иных указаний (документов), полученных посредством цифровых систем Bloomberg (Блумберг) и (или) Reuters (Рейтер) в порядке и на условиях, определенных договором, заключенным между провайдерами данных информационных систем и центральным депозитарием:";
абзаца пятьдесят восьмого пункта 6 Перечня, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"22. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа оформляет отказ в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи с указанием причин его неисполнения в случаях:".
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утвержден
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 20 апреля 2026 года № 79
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам развития финансового рынка и рынка цифровых финансовых активов, в которые вносятся изменения и дополнения

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және цифрлық қаржы активтері нарығын дамыту мәселелері жөнінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 79 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 сәуірде № 38510 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және цифрлық қаржы активтері нарығын дамыту мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1, 2, 4, 5, 6 және 7-тармақтарын қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мына:
Тізбенің 6-тармағының жиырма үшінші және жиырма төртінші абзацтарының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде осы абзацтардың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"1) биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалану және қолдау;";
Тізбенің 6-тармағының жиырма төртінші абзацының тоқтатыла тұрған кезеңде осы абзацтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"2) өз клиенттеріне биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне қол жеткізу;";
Тізбенің 6-тармағының елу екінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде осы абзацтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"4) ақпараттық жүйелер деректерінің провайдерлері мен орталық депозитарий арасында жасалған шартта айқындалған тәртіппен және талаптармен Bloomberg (Блумберг) және (немесе) Reuters (Рейтер) ақпараттық жүйелері арқылы алынған бұйрықтар және (немесе) өзге де нұсқаулар (құжаттар);".
Тізбенің 6-тармағының елу сегізінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде осы абзацтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"22. Орталық депозитарий бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, оны орындамау себептерін көрсетіп, мына жағдайларда жазбаша түрде немесе электрондық құжат нысанында бас тартуды ресімдейді:"
белгілей отырып, олардың қолданылуы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 20 сәуірдегі
№ 79 каулысымен бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және цифрлық қаржы активтері нарығын дамыту мәселелері жөнінде нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 120 "Об утверждении правил и условий совмещения видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7641) следующие изменение:
в Правилах и условиях совмещения видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. На рынке ценных бумаг совмещаются следующие виды профессиональной деятельности:
1) организация торговли с ценными бумагами, цифровыми финансовыми активами и иными финансовыми инструментами – с клиринговой деятельностью по сделкам с финансовыми инструментами и с деятельностью оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов;
2) брокерская и (или) дилерская – с кастодиальной деятельностью, деятельностью по управлению инвестиционным портфелем, а также для Национального оператора почты и банков, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность – с трансфер-агентской деятельностью;
3) депозитарная – с деятельностью по ведению системы реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов, по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, с клиринговой деятельностью по сделкам с финансовыми инструментами, с трансфер-агентской деятельностью, с кастодиальной деятельностью, с деятельностью оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых активов и с деятельностью по учету и хранению цифровых активов, в том числе входящих в состав Национального стратегического крипторезерва;
4) управление инвестиционным портфелем – с брокерской и (или) дилерской деятельностью;
5) кастодиальная – с брокерской и (или) дилерской деятельностью, трансфер-агентской деятельностью;
6) клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами и цифровыми финансовыми активами – с брокерской и (или) дилерской деятельностью.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248) следующие изменения:
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Управляющий инвестиционным портфелем не принимает решения по заключению сделок и не осуществляет сделки:

1. "Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқару қағидалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 120 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7641 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқару қағидалары мен талаптарында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметтердің мынадай түрлері қоса атқарылады:
1) бағалы қағаздармен, цифрлық қаржы активтерімен және өзге де қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастыру жөніндегі – қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметпен және цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және (немесе) цифрлық активтер сауда платформасы операторының қызметімен;
2) брокерлік және (немесе) дилерлік – кастодиандық қызметпен, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметпен, сондай-ақ брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын Ұлттық пошта операторы және банктер үшін трансфер-агенттiк қызметпен;
3) депозитарлық – бағалы қағаздарды және цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу, бағалы қағаздармен, және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастыру бойынша қызметпен, қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметпен, трансфер-агенттік қызметпен, кастодиандық қызметпен, цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және (немесе) цифрлық активтер сауда платформасы операторының қызметімен және цифрлық активтерді, оның ішінде Ұлттық стратегиялық крипторезервтің құрамына кіретін активтерді есепке алу және сақтау жөніндегі қызметпен;
4) инвестициялық портфельдi басқару – брокерлiк және (немесе) дилерлiк қызметпен;
5) кастодиандық – брокерлiк және (немесе) дилерлiк қызметпен, трансфер-агенттiк қызметпен;
6) қаржы құралдарымен және цифрлық қаржы активтерімен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті – брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен.";
2. "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Инвестициялық портфельді басқарушы мыналар бойынша мәмілелер жасасу жөнінде шешім қабылдамайды және мәмілелерді жүзеге асырмайды:

1) по приобретению за счет активов клиента, переданных в инвестиционное управление, финансовых инструментов и иного имущества, находящегося в собственности управляющего инвестиционным портфелем;
2) по отчуждению активов клиента в свою собственность;
3) в которых управляющий инвестиционным портфелем одновременно представляет интересы своего клиента и интересы третьего лица, не являющегося его клиентом, за исключением сделок, заключенных методом открытых торгов на фондовой бирже;
4) по приобретению за счет активов клиента финансовых инструментов, выпущенных управляющим инвестиционным портфелем и (или) ценных бумаг инвестиционных фондов, находящихся в инвестиционном управлении у данного управляющего инвестиционным портфелем;
5) по приобретению за счет активов клиента ценных бумаг и (или) цифровых финансовых активов эмитентов, находящихся в процессе ликвидации;
6) по приобретению за счет активов клиента ценных бумаг и (или) цифровых финансовых активов с даты дефолта эмитента (за исключением обмена ценных бумаг и (или) цифровых финансовых активов и иных обязательств эмитента на ценные бумаги и (или) цифровые финансовые активы данного эмитента, выпущенные в целях реструктуризации обязательств эмитента), перевода ценных бумаг и (или) цифровых финансовых активов эмитента в категорию "буферная категория" официального списка фондовой биржи, приостановления фондовой биржей торгов с данными ценными бумагами;
7) предусматривающие отсрочку или рассрочку платежа более чем на тридцать календарных дней при совершении сделки в отношении активов клиента, принятых в инвестиционное управление;
8) предполагающие использование активов клиента, принятых в инвестиционное управление, в обеспечение исполнения своих собственных обязательств или обязательств третьих лиц, не связанных с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем данного клиента;
9) по безвозмездному отчуждению активов клиента;
10) по приобретению в состав активов клиента, не являющегося инвестиционным фондом, активов инвестиционных фондов, находящихся в инвестиционном управлении у данного управляющего инвестиционным портфелем, за исключением сделок, заключенных в торговой системе фондовой биржи методами открытых торгов;
11) в результате которых будут нарушены требования, установленные финансовым законодательством Республики Казахстан и (или) инвестиционной декларацией клиента.
Действие подпункта 4) части первой настоящего пункта Правил не распространяется на случаи приобретения паев паевого инвестиционного фонда, не являющегося закрытым паевым инвестиционным фондом, в инвестиционный портфель, сформированный за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях.
Совокупный объем инвестиций активов инвестиционных фондов, активов эндаумент-фондов (целевых капиталов), активов инвестиционных портфелей, сформированных за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, пенсионных активов, находящихся в управлении у одного управляющего инвестиционным портфелем (страховой организации), и собственных активов управляющего инвестиционным портфелем (страховой организации) в голосующие акции лицензиатов финансового рынка должен быть меньше размера, требующего получения согласия уполномоченного органа на их приобретение.";

1) клиенттің инвестициялық басқаруға берілген активтері есебінен инвестициялық портфельді басқарушының меншігіндегі қаржы құралдарын және өзге де мүлікті сатып алу бойынша;
2) клиенттің активтерін өз меншігіне иеліктен шығару бойынша;
3) қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен жасалған мәмілелерді қоспағанда, инвестициялық портфельді басқарушы бір мезгілде өз клиентінің мүдделерін және оның клиенті болып табылмайтын үшінші тұлғаның мүдделерін білдіргенде;
4) инвестициялық портфельді басқарушы шығарған қаржы құралдарын және (немесе) осы инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық басқаруындағы инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын клиенттің активтері есебінен сатып алу бойынша;
5) тарату процесіндегі эмитенттердің бағалы қағаздарын және (немесе) цифрлық қаржы активтерін клиенттің активтері есебінен сатып алу бойынша;
6) эмитент дефолты (эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге де міндеттемелерін эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау мақсатында шығарылған осы эмитенттің бағалы қағаздарына және (немесе) цифрлық қаржы активтерін айырбастауды қоспағанда), эмитенттің бағалы қағаздарын және (немесе) цифрлық қаржы активтерін қор биржасының ресми тізімінің "буферлік санат" санатына ауыстыру, қор биржасы осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтата тұру күнінен бастап клиенттің активтері есебінен бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін сатып алу бойынша;
7) клиенттің инвестициялық басқаруға қабылданған активтеріне қатысты мәміле жасау кезінде төлемді күнтізбелік отыз күннен астам мерзімге кейінге қалдыруды немесе бөліп төлеуді көздейтін;
8) инвестициялық басқаруға қабылданған клиенттің активтерін өзінің жеке міндеттемелерін немесе осы клиенттің инвестициялық портфелін басқару жөніндегі қызметке байланысты емес үшінші тұлғалардың міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету үшін пайдалануды көздейтін;
9) клиенттің активтерін өтеусіз иеліктен шығару бойынша;
10) қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдістерімен жасалған мәмілелерді қоспағанда, осы инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық басқаруындағы инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық қор болып табылмайтын клиенттің активтерінің құрамына сатып алу бойынша;
11) нәтижесінде Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасында және (немесе) клиенттің инвестициялық декларациясында белгіленген талаптар бұзылатын.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігі 4) тармақшасының күші жабық инвестициялық пай қоры болып табылмайтын инвестициялық пай қорының пайларын сақтанушылардан инвестициялау мақсаттары үшін алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістердің (залалдардың) бір бөлігі есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельге сатып алу жағдайларына қолданылмайды.
Инвестициялық қорлар активтерінің, эндаумент-қорлар активтерінің, сақтанушылардан инвестициялау мақсаттары үшін алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістердің (зияндардың) бір бөлігі есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдер активтерінің, инвестициялық портфельді басқарушының (сақтандыру ұйымының) басқаруындағы зейнетақы активтерінің және инвестициялық портфельді басқарушының (сақтандыру ұйымының) меншікті активтерінің қаржы нарығы лицензиаттарының дауыс беретін акцияларына инвестицияларының жиынтық көлемі инвестициялық портфельді басқарушының (сақтандыру ұйымының) оларды сатып алуға уәкілетті органның келісімін алуды талап ететін мөлшерден аз болуы тиіс.";

пункт 33-1 изложить в следующей редакции:
"33-1. Необеспеченные цифровые активы не являются предметом сделки, осуществляемой управляющим инвестиционным портфелем, и не принимаются им в управление.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Учет и хранение активов, составляющих инвестиционный портфель, сформированный за счет собственных активов добровольных накопительных пенсионных фондов, страховых организаций, за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, учет и хранение активов эндаумент фондов (целевых капиталов), а также учет и хранение активов инвестиционных фондов и активов специальной финансовой компании осуществляется кастодианом на основании кастодиального договора, заключенного между кастодианом и управляющим инвестиционным портфелем.
Учет ценных бумаг клиентов, за исключением клиентов управляющего инвестиционным портфелем, указанных в части первой настоящего пункта Правил, осуществляется иностранной расчетной организацией или профессиональным участником рынка ценных бумаг, оказывающим услуги по номинальному держанию ценных бумаг (далее - номинальный держатель), на основании договора о номинальном держании, заключенного между управляющим инвестиционным портфелем и номинальным держателем.
Учет и хранение иных, кроме ценных бумаг, активов клиентов осуществляется кастодианом.
Учет и хранение цифровых финансовых активов осуществляется в системе учета оператора платформы цифровых финансовых активов.
Для целей Правил под иностранной расчетной организацией понимается:
банк-нерезидент Республики Казахстан, имеющий долгосрочную кредитную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич);
банк-нерезидент Республики Казахстан, являющийся дочерним банком, родительский банк-нерезидент которого имеет долгосрочную кредитную рейтинговую оценку не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич);
иностранная организация, осуществляющая функции, установленные пунктом 1 статьи 59 Закона о рынке ценных бумаг, имеющая долгосрочную кредитную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич);
иностранная организация, осуществляющая функции, установленные пунктом 1 статьи 59 Закона о рынке ценных бумаг, соответствующая следующим условиям:
обладает лицензией (разрешением) на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, выданной (выданным) уполномоченным органом, осуществляющим функции по регулированию, контролю и (или) надзору рынка ценных бумаг в стране происхождения данного юридического лица (далее – иностранный орган надзора);
иностранный орган надзора страны происхождения данного юридического лица, подписал Многосторонний меморандум о взаимопонимании по вопросам консультаций, сотрудничества и обмена информацией Международной организации комиссий по ценным бумагам;
является юридическим лицом, зарегистрированным в стране, имеющей рейтинговую оценку не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) или Fitch (Фич).";
пункт 43 изложить в следующей редакции:

33-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-1. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер инвестициялық портфельді басқарушы жүзеге асыратын мәміленің нысанасы болып табылмайды және олардың басқаруына қабылданбайды.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, сақтандыру ұйымдарының меншікті активтері есебінен, инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақылары (сақтандыру жарналары) және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістер (зияндар) бөлігінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельді құрайтын активтерді есепке алуды және сақтауды, эндаумент қорлардың активтерін есепке алуды және сақтауды, сондай-ақ инвестициялық қорлардың активтерін және арнайы қаржы компаниясының активтерін есепке алуды және сақтауды кастодиан мен инвестициялық портфельді басқарушы арасында жасалған кастодиандық шарт негізінде кастодиан жүзеге асырады.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген инвестициялық портфельді басқарушының клиенттерін қоспағанда, клиенттердің бағалы қағаздарын және (немесе) цифрлық қаржы активтерін есепке алуды инвестициялық портфельді басқарушы мен нақтылы ұстаушы арасында жасалған нақтылы ұстау туралы шарттың негізінде бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін нақтылы ұстау бойынша қызметтер көрсететін шетелдік есеп айырысу ұйымы немесе бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы (бұдан әрі - нақтылы ұстаушы) жүзеге асырады.
Клиенттердің бағалы қағаздардан және (немесе) цифрлық қаржы активтерінен басқа, өзге де активтерін есепке алуды және сақтауды кастодиан жүзеге асырады.
Цифрлық қаржы активтерін есепке алу және сақтау цифрлық қаржы активтері платформасы операторының есепке алу жүйесінде жүзеге асырылады.
Қағидалардың мақсаттары үшін шетелдік есеп айырысу ұйымы деп мыналар түсініледі:
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі;
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осындай деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-бас банктің еншілес банкі болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі;
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осындай деңгейдегі рейтингі бар, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген функцияларды жүзеге асыратын шетелдік ұйым;
Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген функцияларды жүзеге асыратын, мынадай талаптарға сәйкес келетін шетелдік ұйым:
заңды тұлғаның шыққан елінде бағалы қағаздар нарығын реттеу, бақылау және (немесе) қадағалау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті орган (бұдан әрі – шетелдік қадағалаушы орган) берген бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензиясы (рұқсаты) бар;
заңды тұлғаның шыққан елінің шетелдік қадағалаушы органы Бағалы қағаздар жөніндегі халықаралық комиссияның консультациялар, ынтымақтастық және ақпарат алмасу жөніндегі өзара түсіністік туралы көпжақты меморандумына қол қойған;
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-" төмен емес рейтинг бағасы немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) немесе Fitch (Фич) агенттіктерінің осындай деңгейдегі рейтинг бағасы бар елде тіркелген заңды тұлға.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"43. Управляющий инвестиционным портфелем не реже одного раза в месяц проводит сверку данных своей системы внутреннего учета на их соответствие данным кастодианов, осуществляющих учет и хранение активов клиентов, и (или) данным номинального держателя, осуществляющего учет ценных бумаг и (или) данным оператора платформы цифровых финансовых активов, осуществляющего учет цифровых финансовых активов клиентов управляющего инвестиционным портфелем.
Результаты сверки по данным, указанным в части первой настоящего пункта, оформляются актом сверки, который содержит следующие сведения:
дату составления акта сверки;
период, за который осуществляется сверка;
информацию об остатке на дату составления акта-сверки активов на счетах (субсчетах);
информацию о движении активов в период, за который осуществляется сверка активов по счетам (субсчетам).
Акт сверки составляется в двух экземплярах, подписывается представителями сторон, осуществляющими сверку.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Управляющий инвестиционным портфелем ведет достоверный и актуальный учет всех документов, относящихся к его деятельности, путем ведения журналов, содержащих сведения о (об):
1) заключенных договорах и всех изменениях и дополнениях к ним;
2) составленных рекомендациях;
3) инвестиционных решениях, их исполнении (неисполнении);
4) заключенных сделках с активами клиентов и (или) собственными активами управляющего инвестиционным портфелем, их исполнении (неисполнении);
5) документах, представленных брокеру, в целях исполнения инвестиционных решений либо в случае совмещения деятельности по управлению инвестиционным портфелем с брокерской и (или) дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя распоряжений, направленных в торговое подразделение;
6) финансовых инструментах клиентов и изменениях их количества;
7) поступлении и распределении доходов по финансовым инструментам;
8) предоставленных отчетах клиентам;
9) сверках системы внутреннего учета на их соответствие данным кастодианов и (или) номинальных держателей и (или) иностранных расчетных организаций;
10) обращениях клиентов, содержащих претензии к управляющему инвестиционным портфелем, и мерах по их устранению;
11) заключенных сделках инсайдеров управляющего инвестиционным портфелем.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

"43. Инвестициялық портфельді басқарушы айына кемінде бір рет өзiнiң ішкі есепке алу жүйесiнiң деректерін олардың клиенттердің активтерін есепке алуды және сақтауды жүзеге асыратын кастодиандардың деректеріне және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының клиенттерінің бағалы қағаздарын және (немесе) цифрлық қаржы активтерін есепке алуды жүзеге асыратын номиналды ұстаушының деректеріне және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының клиенттерінің цифрлық қаржы активтерін есепке алуды жүзеге асыратын цифрлық қаржы активтері платформасы операторының деректеріне сәйкес келуін салыстырып тексереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген деректер бойынша салыстырып тексеру нәтижелері мынадай мәліметтер қамтылатын салыстырып тексеру актісімен ресімделеді:
салыстырып тексеру актісінің жасалу күні;
салыстырып тексеру жүзеге асырылатын кезең;
салыстырып тексеру актісінің жасалу күніндегі шоттардағы (қосалқы шоттардағы) активтердің қалдығы туралы ақпарат;
салыстырып тексеру жүзеге асырылатын кезеңдегі активтердің, шоттардағы (қосалқы шоттардағы) активтердің қозғалысы туралы ақпарат.
Салыстырып тексеру актісі екі данада жасалады, оған салыстырып тексеруді жүзеге асыратын тараптардың өкілдері қол қояды.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Инвестициялық портфельді басқарушы мыналар:
1) жасалған шарттар және оларға енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар;
2) жасалған ұсынымдар;
3) инвестициялық шешімдер, олардың орындалуы (орындалмауы);
4) клиенттердің активтерімен және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының меншiктi активтерімен жасалған мәмілелер, олардың орындалуы (орындалмауы);
5) инвестициялық шешiмдердi орындау мақсатында брокерге берілген құжаттар не инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқарған жағдайда сауда бөлімшесіне жіберілген өкімдер;
6) клиенттердің қаржы құралдары және олардың санының өзгеруі;
7) бағалы қағаздар және (немесе) цифрлық қаржы активтері бойынша кiрiстердiң түсуі және бөлiнуi;
8) клиенттерге берілген есептер;
9) ішкі есепке алу жүйесін олардың кастодиандардың және (немесе) номиналды ұстаушылардың және (немесе) шетелдік есеп айырысу ұйымдарының деректеріне сәйкес келуін салыстырып тексерулер;
10) клиенттердің инвестициялық портфельді басқарушыға шағымдары бар өтiнiштерi және оларды жою жөнiндегi шаралар;
11) инвестициялық портфельді басқарушының инсайдерлері жасаған мәмілелері туралы мәліметтер қамтылған журналдарды жүргізу арқылы өзінің қызметіне қатысты барлық құжаттардың дәйекті және нақты есебін жүргiзедi.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"51. По итогам сверки составляется акт сверки, который содержит, в том числе следующую информацию о (об):
1) количестве ценных бумаг и (или) цифровых финансовых активов (в штуках) с указанием их международных идентификационных номеров или регистрационных номеров для цифровых финансовых активов;
2) вкладах в банках второго уровня с указанием наименований банков-депонентов, сумм вкладов, дат заключения и номеров договоров банковского вклада, сроков вкладов, размеров ставок вознаграждения;
3) движении денег на инвестиционных счетах в тенге и иностранной валюте;
4) покупной стоимости финансовых инструментов;
5) текущей стоимости инвестиций;
6) сумме начисленного и полученного инвестиционного дохода по каждому финансовому инструменту;
7) сумме комиссионных вознаграждений;
8) остатке денег на инвестиционных счетах;
9) оригиналах передаваемых документов, относящихся к инвестиционной деятельности;
10) иные сведения, относящиеся к инвестиционной деятельности.".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 80 "Об установлении видов пруденциальных нормативов для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утверждении правил и методики расчета значений пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17005) следующее изменение:
в Методике расчета значений пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утвержденной указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В расчет высоколиквидных активов брокера и (или) дилера включаются активы, указанные в следующих строках Таблицы расчета значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг согласно приложению к Правилам расчета значений пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утвержденным настоящим постановлением (далее - Правила), в соответствующих объемах: 1.1, 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.12, 1.13, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.8, 2.10, 2.11, 2.14, 3.1, 3.2, 3.5, 4.4, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4. (за исключением ценных бумаг, являющимися предметом операций репо).

"51. Салыстырып тексеру қорытындылары бойынша салыстырып тексеру актiсi жасалады, оның ішінде мыналар:
1) бағалы қағаздардың және (немесе) цифрлық қаржы активтерінің халықаралық сәйкестендіру нөмірлерін немесе цифрлық қаржы активтері үшін тіркеу нөмірлерін көрсете отырып, оларды (данамен) саны;
2) депонент-банктердiң атауы, салым сомалары, банктік салым шарттарының жасалу күні мен оның нөмiрлерi, салымдардың мерзiмдерi, сыйақы мөлшерлемелері көрсетіле отырып екiншi деңгейдегі банктердегі салымдар;
3) инвестициялық шоттардағы теңгемен және шетел валютасымен ақша қозғалысы;
4) қаржы құралдарының сатып алу құны;
5) инвестициялардың ағымдағы құны;
6) әрбір қаржы құралы бойынша есептелген және алынған инвестициялық кiрiстiң сомасы;
7) комиссиялық сыйақылар сомасы;
8) инвестициялық шоттардағы ақша қалдығы;
9) инвестициялық қызметке қатысты өткізілетін құжаттардың түпнұсқалары;
10) инвестициялық қызметке қатысты өзге де мәліметтер туралы ақпарат қамтылады.".
3. "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтердің түрлерін белгілеу, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар сақтауы міндетті пруденциялық нормативтердің мәндерін есептеу қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 80 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17005 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың сақтауға міндетті пруденциялық нормативтердің мәндерін есептеу әдістеріне:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның жоғары өтімді активтерін есептеу кезінде осы қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін міндетті пруденциялық нормативтердің мәндерін есептеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) қосымшаға сәйкес пруденциялық нормативтердің мәндерін есептеу кестесінің келесі жолдарында көрсетілген активтер тиісті көлемдерде ескеріледі:
1.1, 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.12, 1.13, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.8, 2.10, 2.11, 2.14, 3.1, 3.2, 3.5, 4.4, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 (репо операцияларының нысанасы болып табылатын бағалы қағаздарды қоспағанда).
Брокердің және (немесе) дилердің өтімді активтері ретінде Қағидаларға қосымшаға сәйкес пруденциялық нормативтердің мәндерін есептеу кестесінің келесі жолдарында көрсетілген активтер тиісті көлемдерде танылады:

В качестве ликвидных активов брокера и (или) дилера признаются активы, указанные в следующих строках Таблицы расчета значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг согласно приложению к Правилам, в соответствующих объемах: 1.3, 1.11, 2.5, 2.6, 2.7, 2.9, 2.12, 2.13, 2.15, 2.16, 3.3, 3.4, 3.6, 3.7, 4.1, 4.2, 4.3, 4.5 (за исключением ценных бумаг, являющимися предметом операций репо).
Брокер и (или) дилер соблюдает норматив диверсификации, при котором объем инвестиций в одного эмитента и его аффилированных лиц составляет не более 20 % от совокупных ликвидных активов брокера и (или) дилера.
Норма, установленная частью третьей настоящего пункта Методики, не распространяется на государственные ценные бумаги Республики Казахстан и финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) аффилированными по отношении друг к другу лицами, более 50 (пятидесяти) процентов голосующих акций которых принадлежат государству или национальному управляющему холдингу или Национальному Банку Республики Казахстан, а также на ценные бумаги являющиеся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента.".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 249 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17803) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, а также осуществления деятельности по формированию, ведению и хранению системы реестров держателей цифровых финансовых активов и цифровых финансовых активов";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 5-1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, а также осуществления деятельности по формированию, ведению и хранению системы реестров держателей цифровых финансовых активов и цифровых финансовых активов.";
в Правилах осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, а также осуществления деятельности по формированию, ведению и хранению системы реестров держателей цифровых финансовых активов и цифровых финансовых активов, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, а также осуществления деятельности по формированию, ведению и хранению системы реестров держателей цифровых финансовых активов и цифровых финансовых активов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

1.3, 1.11, 2.5, 2.6, 2.7, 2.9, 2.12, 2.13, 2.15, 2.16, 3.3, 3.4, 3.6, 3.7, 4.1, 4.2, 4.3, 4.5 (репо операцияларының нысанасы болып табылатын бағалы қағаздарды қоспағанда).
Брокер және (немесе) дилер әрбір эмитентке және оның аффилиирленген тұлғаларына салынған инвестициялар көлемі брокердің және (немесе) дилердің жиынтық өтімді активтерінің 20 пайызынан аспауын көздейтін әртараптандыру нормативін сақтауға міндетті.
Осы Әдістеменің үшінші бөлігінде белгіленген норма Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына, сондай-ақ бір-біріне қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылатын, дауыс беретін акцияларының елу (елу) пайызынан астамы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі тұлғалар шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына қолданылмайды.
Сондай-ақ орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын бағалы қағаздарға да қолданылмайды.".
4. "Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 249 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17803 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабының 5 және 5-1-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидалары бекітілсін."
Көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
Тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг а также осуществления деятельности по формированию, ведению и хранению системы реестров держателей цифровых финансовых активов и цифровых финансовых активов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 5-1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) и устанавливают порядок осуществления деятельности центрального депозитария по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, а также осуществления деятельности по формированию, ведению и хранению системы реестров держателей цифровых финансовых активов и цифровых финансовых активов (далее – система реестров).";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Центральный депозитарий в процессе осуществления деятельности по ведению системы учета и системы реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов осуществляет ведение системы реестров держателей цифровых финансовых активов.
Порядок формирования, ведения и хранения реестров держателей цифровых финансовых активов регулируется Законом о рынке ценных бумаг и сводом правил центрального депозитария.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Система реестров содержит следующие сведения о цифровых финансовых активах:
1) об эмитенте цифрового финансового актива, в том числе об организации по хранению базового актива цифрового финансового актива (при его наличии) и выпусках цифровых финансовых активов эмитента;
2) об операторе платформы цифровых финансовых активов, зарегистрировавшем выпуск этих цифровых финансовых активов, или об операторе торгов цифровых активов, обеспечивающем торги этими цифровыми финансовыми активами;
3) о держателях цифровых финансовых активов и адресах их кошельков цифровых активов;
4) о виде, количестве цифровых финансовых активов, учитываемых на кошельках цифровых активов.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В системе реестров центральный депозитарий ведет учет по каждому виду ценных бумаг и цифровых финансовых активов, удостоверяющих одинаковые права и обязанности собственников и эмитента.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. К информационным операциям относятся:
1) составление и выдача реестра держателей ценных бумаг и (или) цифровых финансовых активов (списка акционеров) на определенную дату и время;

"1. Осы Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 80-бабының 5 және 5-1-тармақтарына сәйкес әзірленді және орталық депозитарийдің Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін (бұдан әрі – тізілімдер жүйесі) қалыптастыру, жүргізу және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібін белгілейді.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Орталық депозитарий бағалы қағаздар мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесі мен тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру процесінде цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді жүзеге асырады.
Цифрлық қаржылық активтерді ұстаушылардың тізілімдері жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау тәртібі Бағалы қағаздар нарығы туралы заңмен және орталық депозитарийдің қағидаларының жинағымен айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Тізілімдер жүйесі цифрлық қаржы активтері туралы мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) цифрлық қаржы активтерінің эмитенті туралы, оның ішінде цифрлық қаржы активтерінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым (ол болған кезде) және Эмитенттің цифрлық қаржы активтерінің шығарылымдары туралы;
2) осы цифрлық қаржы активтерінің шығарылымын тіркеген цифрлық қаржы активтері платформасының операторы немесе осы цифрлық қаржы активтерімен сауда-саттықты қамтамасыз ететін цифрлық активтер сауда платформасының операторы туралы;
3) цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар және олардың цифрлық активтер әмияндарының мекенжайлары туралы;
4) цифрлық активтердің әмияндарында ескерілетін цифрлық қаржы активтерінің түрі, саны туралы.
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Орталық депозитарий тізілімдер жүйесінде меншік иелерінің және эмитенттің бірдей құқығы мен міндеттерін куәландыратын бағалы қағаздардың және цифрлық қаржы активтерінің әрбір түрі бойынша есепке алуды жүргізеді.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Ақпараттық операцияларға мыналар жатады:
1) белгілі бір күнге және уақытқа бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тізілімін (акционерлер тізімін) жасау және беру;

2) составление и выдача выписки с лицевого счета;
3) составление и выдача справки о держателях ценных бумаг на определенную дату и время;
4) подготовка и выдача информации на основании соответствующего приказа или запроса зарегистрированного лица (его представителя).
Информация и документы, предоставляемые центральным депозитарием на дату ведения системы реестров организацией, ранее осуществлявшей ведение системы реестров, составляются в соответствии с документами, переданными организацией, ранее осуществлявшей ведение системы реестров, и по ним вносятся изменения только на основании соответствующего решения суда.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Операция по внесению записей о конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции проводится центральным депозитарием при представлении эмитентом копии уведомления уполномоченного органа о произведенном эмитентом конвертировании, и копии одного из следующих документов:
1) проспекта выпуска ценных бумаг эмитента, конвертируемых в простые акции эмитента;
2) плана реструктуризации банка, принятого в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан;
3) плана реабилитации, если эмитент является несостоятельным должником, принятого в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.
Операцию по внесению записей о конвертировании ценных бумаг эмитента, принадлежащих зарегистрированным лицам, в его простые акции центральный депозитарий проводит путем списания ценных бумаг с лицевых счетов зарегистрированных лиц и их зачислению на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг, и по списанию простых акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и их зачислению на лицевые счета зарегистрированных лиц на основании приказа эмитента на внесение записей о конвертировании ценных бумаг.
Операцию по внесению записей о конвертировании денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции центральный депозитарий проводит путем списания простых акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных или выкупленных ценных бумаг и их зачисления на лицевые счета, открытые кредиторам эмитента в соответствии с пунктами 12 и 13 Правил, на основании приказа эмитента на внесение записей о конвертировании денежных обязательств.
После проведения операций по лицевому счету, связанных с конвертированием ценных бумаг и денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции, центральный депозитарий в течение 1 (одного) рабочего дня направляет ему уведомление об этом.
Облигации, зачисленные на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг в связи с их конвертированием, центральный депозитарий аннулирует на основании электронного сообщения об аннулировании выпуска облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме) в государственном реестре эмиссионных ценных бумаг или копии свидетельства об аннулировании выпуска облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме).";
пункт 74 изложить в следующей редакции:

2) жеке шоттан үзінді-көшірме жасау және беру;
3) белгілі бір күнге және уақытқа бағалы қағаздарды ұстаушылар туралы анықтама жасау және беру;
4) тиісті бұйрықтың немесе тіркелген тұлғаның (оның өкілінің) сұратуының негізінде ақпарат дайындау және беру.
Тізілімдер жүйесін жүргізуді бұрын жүзеге асырған ұйым тізілімдер жүйесін жүргізу күніне орталық депозитарий ұсынатын ақпарат пен құжаттар тізілімдер жүйесін жүргізуді бұрын жүзеге асырған ұйым берген құжаттарға сәйкес жасалады және олар бойынша өзгерістер соттың тиісті шешімінің негізінде ғана енгізіледі.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Эмитенттің бағалы қағаздарын және эмитенттің кредиторлары алдындағы өзге де ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына айналдыру туралы жазбалар енгізу жөніндегі операцияны орталық депозитарий эмитент уәкілетті органның эмитент жүргізген айналдыру туралы хабарламасының көшірмесін және мынадай құжаттардың бірінің көшірмесін ұсынған кезде жүргізеді:
1) эмитенттің жай акцияларына (оның ішінде электрондық цифрлық нысанда шығарылған) айналдырылатын эмитенттің бағалы қағаздары шығарылымының проспектісі;
2) Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген тәртіппен қабылданған банкті қайта құрылымдау жоспары;
3) егер эмитент дәрменсіз борышкер болып табылса, Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен қабылданған оңалту жоспары негізінде жүзеге асырылады.
Орталық депозитарий тіркелген тұлғаларға тиесілі эмитенттің бағалы қағаздарын оның жай акцияларына айналдыру туралы жазбалар енгізу және оларды сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке жатқызу және жай акцияларды (оның ішінде электрондық цифрлық нысанда шығарылған) эмитенттің жарияланған бағалы қағаздарды есепке жатқызуға арналған жеке шотынан есептен шығару және оларды эмитенттің бағалы қағаздарды айналдыру туралы жазбалар енгізуге арналған бұйрығының негізінде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына есепке жатқызу жөніндегі операцияны бағалы қағаздарды тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан есептен шығару арқылы жүргізеді.
Орталық депозитарий эмитенттің кредиторлары алдындағы ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына (оның ішінде электрондық цифрлық нысанда шығарылған) айналдыру туралы жазбаларды енгізу жөніндегі операцияны эмитенттің ақшалай міндеттемелерді айналдыру туралы жазбаларды енгізуге бұйрығының негізінде эмитенттің жарияланған немесе сатып алынған бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін есепке алуға және оларды Қағидалардың 12 және 13-тармақтарына сәйкес эмитенттің кредиторларына ашылған жеке шоттарына есепке жатқызуға арналған эмитенттің жеке шотынан жай акцияларды (оның ішінде электрондық цифрлық нысанда шығарылған) есептен шығару жолымен жүргізеді.
Бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін және эмитент кредиторларының алдындағы ақшалай міндеттемелерді оның жай акцияларына айналдыруға байланысты жеке шот бойынша операциялар жүргізілгеннен кейін орталық депозитарий 1 (бір) жұмыс күні ішінде оған бұл туралы хабарлама жібереді.
Орталық депозитарий эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды олардың айналдырылуына байланысты есепке алуға арналған жеке шотына есепке алынған облигациялардың күшін эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізіліміндегі облигациялар (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) шығарылымының күшін жою туралы электрондық хабар немесе облигациялар (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) шығарылымының күшін жою туралы куәліктің көшірмесі негізінде жояды.";
74 -тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"74. При погашении облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме) (исламских ценных бумаг) центральный депозитарий проводит операцию списания облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме) (исламских ценных бумаг) с лицевых счетов их держателей и зачисления на лицевой счет эмитента по учету выкупленных ценных бумаг в сроки, определенные сводом правил центрального депозитария, на основании:
1) уведомления эмитента инструментов (оригинатора), обладающего лицензией на осуществление банковских переводных операций, об исполнении им своих обязательств по погашению инструментов самостоятельно без использования услуги платежного агента центрального депозитария и списка держателей инструментов с указанием размера суммы выплаты по каждому держателю инструментов; или
2) выплаты центральным депозитарием сумм держателям облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме).";
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. При аннулировании выпуска облигаций центральный депозитарий после получения электронного сообщения об аннулировании выпуска облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме) в государственном реестре эмиссионных ценных бумаг или копии свидетельства уполномоченного органа об аннулировании выпуска облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме) проводит операции по единовременному списанию таких облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме) с лицевых счетов эмитента.
При аннулировании выпуска облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме), срок обращения которых истек, центральный депозитарий после получения электронного сообщения об аннулировании выпуска облигаций в государственном реестре эмиссионных ценных бумаг или копии свидетельства об аннулировании такого выпуска облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме), выданного уполномоченным органом, проводит операции по списанию облигаций с лицевого счета эмитента для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, и прав требования по таким облигациям с лицевого счета эмитента для учета выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам.
Аннулирование идентификатора прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам осуществляется центральным депозитарием в соответствии со сводом правил центрального депозитария, при соблюдении одного из следующих условий:

"74. Облигацияларды (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) (ислам бағалы қағаздарын) өтеу кезінде орталық депозитарий облигацияларды (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) (ислам бағалы қағаздарын) оларды ұстаушылардың жеке шоттарынан есептен шығару және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған мерзімде сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу жөніндегі эмитенттің жеке шотына есепке алу операциясын жүргізеді:
1) банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар құралдар эмитентінің (оригинатордың) орталық депозитарийдің төлем агентінің қызметін және құралдарды ұстаушылардың тізімін пайдаланбай, әрбір құрал ұстаушы бойынша төлем сомасының мөлшерін көрсете отырып, құралдарды өтеу жөніндегі өз міндеттемелерін өз бетінше орындауы туралы хабарламасы; немесе
2) орталық депозитарийдің облигацияларды ұстаушыларға (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) сомаларды төлеуі.";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Облигациялар шығарылымының (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) күшін жойған кезде орталық депозитарий эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімінде облигациялар шығарылымының күшін жою туралы электрондық хабарламаны немесе уәкілетті органның облигациялар шығарылымының (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) күшін жою туралы куәлігінің көшірмесін алғаннан кейін эмитенттің жеке шоттарынан осындай облигацияларды (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) біржолғы есептен шығару бойынша операциялар жүргізеді.
Айналыс мерзімі өткен облигациялар шығарылымының (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) күшін жою кезінде орталық депозитарий эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімінде облигациялар шығарылымының күшін жою туралы электрондық хабарламаны немесе уәкілетті орган берген осындай облигациялар шығарылымының (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) күшін жою туралы куәліктің көшірмесін алғаннан кейін айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан облигацияларды есептен шығару жөнінде операциялар жүргізеді, эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан осындай облигациялар бойынша талап ету құқықтарын білдіреді.
Эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары сәйкестендіргішінің күшін жоюды орталық депозитарий мынадай талаптардың бірі сақталған кезде орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығына сәйкес жүзеге асырады:

1) все права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам выкуплены эмитентом;
2) при ликвидации эмитента, на основании документа, подтверждающего прекращение деятельности юридического лица и исключения его из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров.";
дополнить пунктом 85-1 следующего содержания:
"85-1. Реестр держателей цифровых финансовых активов составляется по форме, установленной сводом правил центрального депозитария, и содержит следующие сведения:
1) об эмитенте цифровых финансовых активов, в том числе об организации по хранению базового актива цифровых финансовых активов (при его наличии);
2) об операторе платформы цифровых финансовых активов, зарегистрировавшем выпуск этих цифровых финансовых активов, или об операторе торговой платформы цифровых активов, обеспечивающем торги этими цифровыми финансовыми активами;
3) о держателях цифровых финансовых активов и адресах их кошельков цифровых активов;
4) о виде, количестве цифровых финансовых активов, учитываемых на кошельках цифровых активов.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. За исключением случаев, предусмотренных частями второй, третьей и четвертой настоящего пункта, выдача реестра держателей ценных бумаг или цифровых финансовых активов или списка акционеров осуществляется центральным депозитарием в срок не позднее двадцати четырех часов с момента получения от эмитента или оператора платформы цифровых финансовых активов или оператора торговой платформы цифровых активов приказа на выдачу реестра держателей ценных бумаг или цифровых финансовых активов или списка акционеров при условии, что приказ подается не ранее даты, на которую составляется реестр держателей ценных бумаг или цифровых финансовых активов или список акционеров.
Если центральный депозитарий направлял номинальным держателям запросы о раскрытии сведений об их клиентах в соответствии с пунктом 52 Правил № 210, выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для проведения общего собрания акционеров или представления иной информации об акционерах, ценные бумаги которых находятся в номинальном держании, осуществляется центральным депозитарием в срок не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения соответствующего приказа эмитента или запроса уполномоченного органа.

1) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша барлық талап ету құқықтарын эмитент сатып алған;
2) заңды тұлға қызметінің тоқтатылғанын және оны бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің Ұлттық тізілімінен шығарылғанын растайтын құжат негізінде эмитент таратылған кезде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 85-1-тармақпен толықтырылсын:
"85-1. Бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тізілімі орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген нысан бойынша жасалады және онда мынадай мәліметтер болады:
Цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тізілімі Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген нысан бойынша жасалады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) цифрлық қаржы активтерінің эмитенті туралы, оның ішінде цифрлық қаржы активтерінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым (ол болған кезде) және Эмитенттің цифрлық қаржы активтерінің шығарылымдары туралы;
2) осы цифрлық қаржы активтерінің шығарылымын тіркеген цифрлық қаржы активтері платформасының операторы немесе осы цифрлық қаржы активтерімен сауда-саттықты қамтамасыз ететін цифрлық активтер сауда платформасының операторы туралы;
3) цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар және олардың цифрлық активтер әмияндарының мекенжайлары туралы;
4) цифрлық активтердің әмияндарында ескерілетін цифрлық қаржы активтерінің түрі, саны туралы.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Осы тармақтың екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағалы қағаздарды немесе цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімін немесе акционерлер тізімін беруді орталық депозитарий, егер бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімін немесе акционерлер тізімін беруге бұйрық бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімі немесе цифрлық қаржы активтері немесе акционерлер тізімі жасалған күннен ерте емес берілу талабымен эмитенттен немесе цифрлық қаржы активтері платформасының операторынан немесе цифрлық активтер сауда платформасының операторынан бағалы қағаздарды немесе цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тізілімін беруге бұйрықты алған сәттен бастап жиырма төрт сағаттан кеш емес мерзімде жүзеге асырады.
Егер орталық депозитарий номиналды ұстаушыларға № 210 қағидалардың 52-тармағына сәйкес олардың клиенттері туралы мәліметтерді жария ету туралы сұрау салса, бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін немесе акционерлердің жалпы жиналысын өткізу немесе бағалы қағаздары номиналды ұстауда тұрған акционерлер туралы өзге де ақпарат беру үшін акционерлердің тізімін беруді орталық депозитарий эмитенттің тиісті бұйрығын немесе уәкілетті органның сұратуын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жүзеге асырады."

Если центральный депозитарий направлял запросы о раскрытии сведений о конечных собственниках ценных бумаг в соответствии с пунктом 53-1 Правил № 210, выдача списка акционеров с указанием их конечных собственников осуществляется центральным депозитарием в срок не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения запроса уполномоченного органа или эмитента на предоставление указанного списка.".
5. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 октября 2018 года № 272 "Об утверждении Правил применения мер надзорного реагирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17789) следующие изменения:
в Правилах применения мер надзорного реагирования, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Меры надзорного реагирования применяются по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 78 Закона о банках, статьей 5-4 Закона об ипотеке, пунктом 2 статьи 53-1 Закона о страховой деятельности, пунктом 2 статьи 3-3 Закона о рынке ценных бумаг, статьей 28 Закона о Банке Развития, пунктом 2 статьи 3-1 Закона о Фонде гарантирования, пунктом 3 статьи 11 Закона о кредитных бюро, пунктом 4 статьи 24 Закона о платежах, а также в случае принятия коллегиальным органом уполномоченного органа мотивированного суждения в соответствии со статьей 13-5 Закона о государственном регулировании.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При определении целесообразности применения мер надзорного реагирования и выборе меры надзорного реагирования учитываются факторы, предусмотренные пунктом 3 статьи 78 Закона о банках, пунктом 3 статьи 53-1 Закона о страховой деятельности, пунктом 3 статьи 3-3 Закона о рынке ценных бумаг.;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган применяет рекомендательные меры надзорного реагирования к лицам, указанным в подпункте 1) пункта 3 Правил, в случаях, указанных в пункте 1 статьи 79 Закона о банках, пункте 1 статьи 53-2 Закона о страховой деятельности и пункте 1 статьи 3-4 Закона о рынке ценных бумаг.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Уполномоченный орган указывает в письменном предписании на принятие обязательных к исполнению мер, установленных пунктом 1 статьи 80 Закона о банках, пунктом 1 статьи 53-3 Закона о страховой деятельности, пунктом 1 статьи 3-5 Закона о рынке ценных бумаг, и (или) на необходимость представления в срок, установленный в письменном предписании, плана мероприятий по их исполнению (далее – план мероприятий).";

Егер орталық депозитарий № 210 қағидалардың 53-1-тармағына сәйкес бағалы қағаздардың түпкілікті меншік иелері туралы мәліметтерді жария ету туралы сұрау салса, олардың түпкілікті меншік иелерін көрсете отырып, тізімін беруді орталық депозитарий уәкілетті органның немесе эмитенттің аталған тізімді беруге сұратуын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жүзеге асырады.".
Егер эмитенттің сұратуында тізімді немесе тізілімді немесе акционерлер туралы өзге де ақпаратты қалыптастырудың болашақ күні көрсетілген жағдайда, мерзім бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі немесе акционерлердің тізімі жасалатын күннен бастап есептеледі.".
5. "Қадағалап ден қою шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 272 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17789 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қадағалап ден қою шараларын қолдану қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қадағалап ден қою шаралары Банктер туралы заңның 78-бабының 2-тармағында, Ипотека туралы заңның 5-4-бабында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-1-бабының 2-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-3-бабының 2-тармағында, Даму Банкі туралы заңның 28-бабында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 3-1-бабының 2-тармағында, Кредиттік бюролар туралы заңның 11-бабының 3-тармағында, Төлемдер туралы заңның 24-бабының 4-тармағында көзделген негіздемелер бойынша, сондай-ақ уәкілетті органның алқалы органы Мемлекеттік реттеу туралы заңның 13-5-бабына сәйкес уәжді пайымдау қабылдаған жағдайда қолданылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қадағалап ден қою шараларын қолданудың орындылығын айқындау және қадағалап ден қою шарасын таңдау кезінде Банктер туралы заңның 78-бабының 3-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-1-бабының 3-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-3-бабының 3-тармағында көзделген факторлар ескеріледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға Банктер туралы заңның 79-бабының 1-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-2-бабының 1-тармағында және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-4-бабының 1-тармағында көрсетілген жағдайларда қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларын қолданады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Уәкілетті орган жазбаша нұсқамада Банктер туралы заңның 80-бабының 1-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-3-бабының 1-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-5-бабының 1-тармағында белгіленген орындалуы міндетті шараларды қабылдауға және (немесе) оларды орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі - іс-шаралар жоспары) жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімде ұсыну қажеттігіне нұсқау береді.";

пункты 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"14. Уполномоченный орган рассматривает план мероприятий, представленный лицом, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, в срок, не превышающий 10 (десяти) рабочих дней после даты его поступления в уполномоченный орган. В случае наличия по представленному плану мероприятий замечаний уполномоченного органа и (или) если объем планируемых мероприятий превышает 20 (двадцать) мероприятий, срок рассмотрения плана мероприятий продлевается только один раз не более чем на 10 (десять) рабочих дней.
В случае наличия замечаний уполномоченного органа к плану мероприятий, представленному лицом, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, уполномоченный орган направляет по нему письменные замечания и (или) проводит совместные обсуждения с целью доработки плана мероприятий. При этом лицо, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, представляет доработанный план мероприятий с учетом замечаний уполномоченного органа в сроки, указанные в письме уполномоченного органа, или в случае несогласия с такими замечаниями представляет свои обоснования.
Уполномоченный орган в письменной форме одобряет или не одобряет план мероприятий, представленный лицом, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков.
В случае одобрения уполномоченным органом представленного плана мероприятий лицо, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, приступает к его реализации.
В случае неодобрения плана мероприятий уполномоченный орган применяет к лицу, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков с указанием мер, установленных пунктом 1 статьи 80 Закона о банках, пунктом 1 статьи 53-3 Закона о страховой деятельности, пунктом 1 статьи 3-5 Закона о рынке ценных бумаг.
15. Уполномоченный орган заключает с лицом, указанным в подпункте 2) пункта 3 Правил, письменное соглашение об исполнении мер, установленных пунктом 1 статьи 80 Закона о банках, пунктом 1 статьи 53-3 Закона о страховой деятельности, пунктом 1 статьи 3-5 Закона о рынке ценных бумаг.
16. Письменное соглашение предусматривает соглашение об исполнении мер, указанных в пункте 1 статьи 80 Закона о банках, пункте 1 статьи 53-3 Закона о страховой деятельности, пункте 1 статьи 3-5 Закона о рынке ценных бумаг, сроки устранения выявленных недостатков, рисков или нарушений и (или) перечень ограничений, которые на себя принимает лицо, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков.
Письменное соглашение подлежит обязательному подписанию лицом, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков. После подписания письменного соглашения лицо, к которому применены меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков, принимает на себя обязательства по выполнению его условий в полном объеме и в установленные в нем сроки.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Уәкілетті орган қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлғаның ұсынған іс-шаралар жоспарын уәкілетті органға келіп түскен күнінен кейін 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды. Ұсынылған іс-шаралар жоспары бойынша уәкілетті органның ескертулері болған және (немесе) жоспарланған іс-шаралардың көлемі 20 (жиырма) іс-шарадан асқан жағдайда іс-шаралар жоспарын қарау мерзімі тек қана бір рет көп дегенде 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлғаның ұсынған іс-шаралар жоспарына уәкілетті органның ескертулері болған жағдайда, уәкілетті орган ол бойынша жазбаша ескертулер жібереді және (немесе) іс-шаралар жоспарын пысықтау мақсатында бірлескен талқылаулар жүргізеді. Бұл ретте қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлға уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып, уәкілетті органның хатында көрсетілген мерзімде пысықталған шаралар жоспарын ұсынады немесе мұндай ескертулермен келіспеген жағдайда өзінің негіздемелерін ұсынады.
Уәкілетті орган қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлғаның ұсынған іс-шаралар жоспарын жазбаша нысанда мақұлдайды немесе мақұлдамайды.
Уәкілетті орган ұсынылған іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлға оны іске асыруға кіріседі.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдамаған жағдайда қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлғаға Банктер туралы заңның 80-бабының 1-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-3-бабының 1-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-5-бабының 1-тармағында белгіленген шараларды көрсете отырып, қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шараларды қолданады.
15. Уәкілетті орган Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғамен Банктер туралы заңның 80-бабының 1-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-3-бабының 1-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-5-бабының 1-тармағында белгіленген шараларды орындау туралы жазбаша келісім жасайды.
16. Жазбаша келісімде Банктер туралы заңның 80-бабының 1-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-3-бабының 1-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 3-5-бабының 1-тармағында көрсетілген шаралардың орындалуы туралы келісім, анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жою мерзімдері және (немесе) қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлғаның өзіне қабылдайтын шектеулердің тізбесі көзделеді.
Жазбаша келісімге қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлға міндетті түрде қол қоюға тиіс. Қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шаралар қолданылған тұлға жазбаша келісімге қол қойған соң оның талаптарын толық көлемде және онда белгіленген мерзімде орындау жөнінде өзіне міндеттемелер қабылдайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"21. Уполномоченный орган применяет принудительные меры надзорного реагирования к лицам, указанным в подпункте 3) пункта 3 Правил, в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 81 Закона о банках, пунктом 1 статьи статьей 53-4 Закона о страховой деятельности, пунктом 1 статьи 72-3 Закона о рынке ценных бумаг.".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307 "Об утверждении Правил осуществления деятельности центрального депозитария" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктами 6-2, 6-3 и 6-4 следующего содержания:
"6-2. Центральный депозитарий осуществляет предоставление информации о цифровых финансовых активах для инвесторов в порядке и на условиях, установленных сводом правил центрального депозитария.
6-3. Центральный депозитарий осуществляет деятельность по учету и хранению цифровых активов, в том числе входящих в состав Национального стратегического крипторезерва, а также иные функции в соответствии с настоящим постановлением, а также сводом правил центрального депозитария.";
6-4. Порядок формирования, ведения и хранения реестров держателей цифровых финансовых активов регулируется сводом правил центрального депозитария.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Организационная структура центрального депозитария включает отдельные подразделения, осуществляющие:
1) депозитарную деятельность;
2) переводы денег при регистрации сделок с финансовыми инструментами, при выплате дохода по финансовым инструментам и при их погашении, а также открытие и ведение текущих счетов для учета и хранения денег депонентов и их клиентов;
3) ведение системы реестров держателей ценных бумаг, цифровых финансовых активов и участников товарищества с ограниченной ответственностью;
4) клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами;
5) управление рисками;
6) внутренний аудит;
7) кастодиальную деятельность;
8) регистрацию выпуска цифровых финансовых активов в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов.
Требование о наличии подразделения, указанного в подпункте 4) части первой настоящего пункта, распространяется на центральный депозитарий при осуществлении им клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами.
Требование о наличии подразделения, указанного в подпункте 7) части первой настоящего пункта, распространяется на центральный депозитарий при наличии у него лицензии на кастодиальную деятельность.
Работники подразделений, указанных в части первой настоящего пункта, не совмещают функции и обязанности работников других подразделений, за исключением подразделения, осуществляющего клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами, и подразделения, осуществляющего кастодиальную деятельность.";

"21. Уәкілетті орган Қағидалардың 3-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға Банктер туралы заңның 81-бабының 1-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-4-бабының 1-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 72-3-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларын қолданады.".
6. "Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген) мынадай өзгеріс және толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 6-2, 6-3 және 6.4-тармақтармен толықтырылсын:
"6-2. Орталық депозитарий орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен және шарттарда инвесторлар үшін цифрлық қаржы активтері туралы ақпарат беруді жүзеге асырады.
6-3. Орталық депозитарий цифрлық активтерді, оның ішінде Ұлттық стратегиялық крипторезервтің құрамына кіретін активтерді есепке алу және сақтау жөніндегі қызметті, сондай-ақ осы қаулыға, сондай-ақ орталық депозитарий қағидаларының жиынтығына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
6-4. Цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Орталық депозитарийдің ұйымдық құрылымына:
1) депозитарлық қызметті;
2) қаржы құралдарымен мәмілелерді тіркеу кезінде, қаржы құралдары бойынша кірісті төлеу және оларды өтеу кезінде ақша аударымдарын жүзеге асыруды, сондай-ақ депоненттердің және олардың клиенттерінің ақшасын есепке алуға және сақтауға арналған ағымдағы шоттарды ашуды және жүргізуді;
3) бағалы қағаздарды, цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін және жауапкершілігі шектеулі серіктестігі қатысушыларының тізілімін жүргізуді;
4) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті;
5) тәуекелдерді басқаруды;
6) ішкі аудитті;
7) кастодиандық қызметті;
8) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы ретінде цифрлық қаржы активтерін шығарылымын тіркеуді жүзеге асыратын жекелеген бөлімшелер кіреді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көрсетілген бөлімшенің болуы туралы талап орталық депозитарийге қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру кезінде қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көрсетілген бөлімшенің болуы туралы талап орталық депозитарийге оның кастодиандық қызметке лицензиясы болған кезде қолданылады.
Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыратын бөлімшені және кастодиандық қызметті жүзеге асыратын бөлімшені қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бөлімшелердің қызметкерлері басқа бөлімшелер қызметкерлерінің функциялары мен міндеттерін қоса атқармайды.";

пункты 12 и 12-1 изложить в следующей редакции:
"12. Центральный депозитарий осуществляет ведение системы реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов в соответствии с пунктами 5 и 5-1 статьи 80 Закона о рынке ценных бумаг, подпунктами 2) и 3) статьи 5 Закона о цифровых активах в Республике Казахстан и сводом правил центрального депозитария.
12-1. В рамках деятельности по организации торговли ценными бумагами и иными финансовыми инструментами центральный депозитарий осуществляет следующие функции:
1) эксплуатацию и поддержание интегрированной цифровой системы внебиржевого рынка ценных бумаг;
2) предоставление своим клиентам доступа к интегрированной цифровой системе внебиржевого рынка ценных бумаг;
3) организацию обмена котировками ценных бумаг и иных финансовых инструментов между клиентами центрального депозитария для заключения сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами на неорганизованном рынке ценных бумаг;
4) организацию обмена сообщениями о заключении сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами между клиентами центрального депозитария;
5) Центральный депозитарий осуществляет предоставление информации об эмитенте и его ценных бумагах, цифровых финансовых активах для инвесторов;
6) иные функции, предусмотренные Законом о рынке ценных бумаг и Законом о цифровых активах.
Порядок осуществления центральным депозитарием деятельности по организации торговли ценными бумагами, оператора платформы цифровых активов и оператора торговой платформы цифровых финансовых активов и иными финансовыми инструментами устанавливается сводом правил центрального депозитария.";
пункт 12-3 изложить в следующей редакции:
"12-3. Центральный депозитарий представляет в уполномоченный орган уведомление об итогах погашения облигаций (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме) в течение 1 (одного) месяца после окончания срока погашения, установленного проспектом выпуска облигаций (частным меморандумом).
Уведомление центрального депозитария содержит информацию об исполнении эмитентом своих обязательств по погашению облигаций с указанием:
1) сведений об облигациях (ISIN, наименование эмитента);
2) даты погашения облигаций;
3) номинальной стоимости облигаций;
4) сведений о количестве выкупленных эмитентом облигаций по состоянию на дату погашения облигаций;
5) сведений о количестве облигаций, находящихся в обращении на дату их погашения;

12 және 12-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Орталық депозитарий бағалы қағаздар нарығы туралы Заңның 80-бабының 5 және 5-1-тармақтарына, Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы Заңның 5-бабының 2) және 3) тармақшаларына, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне және Орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес бағалы қағаздар мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді жүзеге асырады.
12-1. Орталық депозитарий бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру қызметі шеңберінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының ықпалдасқан цифрлық жүйесін пайдалану және қолдау;
2) өзінің клиенттеріне биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының ықпалдасқан цифрлық жүйесіне кіруге рұқсат беру;
3) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасау үшін орталық депозитарий клиенттерінің арасында бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарына баға белгілеумен алмасуды ұйымдастыру;
4) орталық депозитарий клиенттерінің арасында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасау туралы хабарламалармен алмасуды ұйымдастыру;
5) орталық депозитарий Эмитент және оның бағалы қағаздары, инвесторлар үшін цифрлық қаржы активтері туралы ақпарат беруді жүзеге асырады;
6) бағалы қағаздар нарығы туралы Заңда және цифрлық активтер туралы заңда көзделген өзге де функциялар.
Орталық депозитарийдің бағалы қағаздармен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті, цифрлық активтер платформасы операторының және цифрлық қаржы активтері сауда платформасы операторының қызметін және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру қызметін жүзеге асыру тәртібі орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленеді.";
12-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12-3. Орталық депозитарий уәкілетті органға облигацияларды (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) өтеу қорытындылары туралы хабарламаны облигациялар шығару проспектісінде (жеке меморандумда) белгіленген өтеу мерзімі аяқталғаннан кейін 1 (бір) ай ішінде береді.
Орталық депозитарийдің хабарламасы төмендегілерді көрсете отырып, эмитенттің облигацияларды өтеу бойынша өз міндеттемелерін орындауы туралы ақпаратты қамтиды:
1) облигациялар туралы мәліметтерді (ISIN, эмитенттің атауы);
2) облигацияларды өтеу күні;
3) облигациялардың номиналды құны;
4) облигацияларды өтеу күніндегі жағдай бойынша эмитент сатып алған облигациялардың саны туралы мәліметтер;
5) оларды өтеу күні айналыстағы облигациялардың саны туралы мәліметтер;

6) суммарного размера выплаченного вознаграждения за последний купонный период по облигациям и суммы погашения номинальной стоимости.
Если эмитентом не исполнены обязательства по погашению облигаций и данные ценные бумаги заменены на права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, информация, указанная в части второй настоящего пункта, не представляется.";
дополнить пунктами 12-4 и 12-5 следующего содержания:
"12-4. Центральный депозитарий осуществляет деятельность в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов и (или) оператора торговой платформы цифровых финансовых активов при условии соответствия квалификационным требованиям, установленным Национальным Банком Республики Казахстан для осуществления указанной деятельности.
Порядок осуществления центральным депозитарием деятельности оператора платформы цифровых активов и оператора торговой платформы цифровых финансовых активов устанавливается законодательством Республики Казахстан о цифровых активах и сводом правил центрального депозитария.
12-5. Центральный депозитарий осуществляет отражение сделок с цифровыми финансовыми активами, зарегистрированных в системе учета держателей цифровых финансовых активов, в системе реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов. Особенности учета прав по цифровым финансовым активам, а также условия и порядок подтверждения таких прав, устанавливаются сводом правил центрального депозитария.
Центральный депозитарий осуществляет предоставление информации об эмитенте и его ценных бумагах, цифровых финансовых активах для инвесторов.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Центральный депозитарий оказывает услуги клиентам, клиринговым организациям, центральному контрагенту организованного и (или) неорганизованного рынка ценных бумаг, операторам платформ цифровых финансовых активов, операторам торговых платформ цифровых активов на условиях и в порядке, установленных Правилами и сводом правил центрального депозитария.";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. Операции по регистрации сделок с финансовыми инструментами и информационные операции осуществляются центральным депозитарием на основании:
1) соответствующих приказов депонентов или операторов счетов;
2) приказов организатора торгов;
3) приказов клиринговой организации и (или) центрального контрагента;
4) приказов и (или) иных указаний (документов), полученных посредством цифровых систем Bloomberg (Блумберг) и (или) Reuters (Рейтер) в порядке и на условиях, определенных договором, заключенным между провайдерами данных цифровых систем и центральным депозитарием;

6) облигациялар бойынша соңғы купондық кезең үшін төленген сыйақының жиынтық мөлшері және номиналды құнын өтеу сомасы.
Егер эмитент облигацияларды өтеу міндеттемелерін орындамаған және осы бағалы қағаздар эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығына ауыстырылса, осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген ақпарат берілмейді.
мынадай мазмұндағы 12-4 және 12-5-тармақшалармен толықтырылсын:
"12-4. Орталық депозитарий Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өтпей-ақ цифрлық қаржы активтері платформасының операторы және (немесе) цифрлық активтер сауда платформасының операторы ретіндегі қызметті осы қызмет үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде жүзеге асыруға құқылы.
Орталық депозитарийдің цифрлық активтер платформасы операторының және цифрлық қаржы активтері сауда платформасы операторының қызметін жүзеге асыру тәртібі Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.
"12-5. Орталық депозитарий цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың құқықтарын есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздар мен цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде цифрлық Қаржы активтерімен тіркелген мәмілелерді көрсетуді жүзеге асырады. Цифрлық қаржы активтері бойынша құқықтарды есепке алу ерекшеліктері, сондай-ақ мұндай құқықтарды растау шарттары мен тәртібі Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.
Орталық депозитарий Эмитент және оның бағалы қағаздары, инвесторлар үшін цифрлық қаржы активтері туралы ақпарат беруді жүзеге асырады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Орталық депозитарий клиенттерге, клирингтік ұйымдарға, ұйымдастырылған және (немесе) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығының орталық контрагентіне, цифрлық қаржы активтері платформаларының операторларына, цифрлық активтердің сауда платформаларының операторларына орталық депозитарийдің қағидалары мен қағидалар жинағында белгіленген шарттарда және тәртіппен қызметтер көрсетеді.";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қаржы құралдарымен мәмілелерді тіркеу жөніндегі операцияларды және ақпараттық операцияларды орталық депозитарий мыналардың негізінде жүзеге асырады:
1) депоненттердің немесе шот операторларының тиісті бұйрықтары;
2) сауда-саттықты ұйымдастырушының бұйрықтары;
3) клирингтік ұйымның және (немесе) орталық контрагенттің бұйрықтары;
4) Bloomberg (Bloomberg) және (немесе) Reuters (Reuters) цифрлық жүйелері арқылы алынған бұйрықтар және (немесе) өзге де нұсқаулар (құжаттар) цифрлық жүйелердің деректер провайдерлері мен орталық депозитарий арасында жасалған шартта айқындалған тәртіппен және шарттарда;

5) приказов фондовой биржи или клиринговой организации, функционирующих на территории Международного финансового центра "Астана", в порядке и на условиях, определенных договором, заключенным между данной фондовой биржей или клиринговой организацией и центральным депозитарием;
6) приказов и (или) иных указаний (документов) иностранной организации, уполномоченной на осуществление деятельности по организации торговли ценными бумагами и иными финансовыми инструментами на территории иностранного государства или клиринговой организации, уполномоченной на осуществление деятельности на территории иностранного государства, в порядке и на условиях, определенных договором, заключенным между данной иностранной организацией или клиринговой организацией и центральным депозитарием;
7) приказа клиента депонента, заключившего с центральным депозитарием договор в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария;
8) соответствующих приказов юридических и физических лиц, которым центральный депозитарий оказывает услуги по кастодиальному обслуживанию.
При обращении клиентов депонента в центральный депозитарий в порядке и на условиях, предусмотренных его сводом правил, центральный депозитарий осуществляет информационные операции на основании приказов клиентов депонента.
22. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа оформляет отказ в письменном виде или в форме электронного документа с использованием цифровых систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи с указанием причин его неисполнения в случаях:
1) приостановления действия или лишения (отзыва) лицензии и (или) приложения к лицензии клиента центрального депозитария на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (за исключением операций по переводу финансовых инструментов в номинальное держание к другим депонентам или вывода финансовых инструментов из номинального держания центрального депозитария и информационных операций);
2) приостановления или прекращения обращения ценных бумаг уполномоченным органом или государственными органами, уполномоченными на приостановление или прекращение обращения ценных бумаг (за исключением информационных операций);
3) приостановления или прекращения обращения ценных бумаг в соответствии с условиями выпуска ценных бумаг (за исключением информационных операций, операций, необходимых при смене номинального держателя, или проводимых при погашении таких ценных бумаг, а также операций по списанию ценных бумаг с субсчетов, открытых добровольным накопительным пенсионным фондам, и зачислению на субсчет, открытый единому накопительному пенсионному фонду);

5) осы қор биржасы немесе клирингтік ұйым мен Орталық депозитарий арасында жасалған шартта айқындалған тәртіппен және шарттарда "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының немесе клирингтік ұйымның бұйрықтары;
6) шет мемлекеттің аумағында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті шетелдік ұйымның немесе шет мемлекеттің аумағында қызметті жүзеге асыруға уәкілетті клирингтік ұйымның бұйрықтары және (немесе) өзге де нұсқаулары (құжаттары) осы шетелдік ұйымның немесе клирингтік ұйым және орталық депозитарий арасында жасалған шартта айқындалған тәртіппен және шарттарда;
7) орталық депозитариймен орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен шарт жасасқан депонент клиентінің бұйрығы;
8) орталық депозитарий кастодиандық қызмет көрсету бойынша қызметтер көрсететін заңды және жеке тұлғалардың тиісті бұйрықтары.
Депоненттің клиенттері орталық депозитарийге оның қағидалар жинағында көзделген тәртіппен және шарттарда жүгінген кезде орталық депозитарий депонент клиенттерінің бұйрықтары негізінде ақпараттық операцияларды жүзеге асырады.
22. Орталық депозитарий бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес цифрлық жүйелерді пайдалана отырып, оны орындамау себептерін көрсетіп, мына жағдайларда жазбаша түрде немесе электрондық құжат нысанында бас тартуды ресімдейді:
1) орталық депозитарий клиентінің бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиясының және (немесе) лицензиясына қосымшаның қолданысы тоқтатыла тұрған немесе одан айырылған (қайтарып алынған) (қаржы құралдарын басқа депоненттерге номиналды ұстауға аудару немесе орталық депозитарийдің номиналды ұстауынан қаржы құралдарын шығару жөніндегі операцияларды және ақпараттық операцияларды қоспағанда);
2) уәкілетті орган немесе бағалы қағаздардың айналысын тоқтата тұруға немесе тоқтатуға уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар (ақпараттық операцияларды қоспағанда) бағалы қағаздардың және (немесе) цифрлық қаржы активтерінің айналысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған;
3) бағалы қағаздар шығарылымы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған (ақпараттық операцияларды, номиналды ұстаушыны ауыстыру кезінде қажетті немесе осындай бағалы қағаздарды өтеу кезінде жүргізілетін операцияларды, сондай-ақ ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына ашылған қосалқы шоттардан бағалы қағаздарды есептен шығару және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына ашылған қосалқы шотқа есепке жатқызу жөніндегі операцияларды қоспағанда);

4) несоответствия приказа форме, установленной сводом правил центрального депозитария;
5) отсутствия реквизитов приказа, обязательных для заполнения, а также наличия исправлений или помарок;
6) несоответствия образцов подписей на приказах образцам, засвидетельствованным нотариально;
7) ценные бумаги, и (или) цифровые финансовые активы и (или) лицевой счет (субсчет), указанные в приказе, заблокированы, за исключением случаев, указанных в статье 65 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
8) обременения финансовых инструментов, указанных в приказе, за исключением проведения операций по списанию (зачислению) финансовых инструментов с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) (субсчетов (субсчета) зарегистрированных лиц при реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
9) отсутствия необходимого количества финансовых инструментов и (или) денег на счетах (субсчетах) клиентов центрального депозитария, за исключением случаев, установленных сводом правил центрального депозитария в отношении отдельных видов приказов, расчеты по которым осуществляются учетной организацией;
10) отсутствия встречного приказа, если необходимость его предоставления установлена законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
11) получения уведомления о неисполнении учетной организацией приказа центрального депозитария на ввод (вывод) финансовых инструментов в (из) номинального держания;
12) несоответствия сделки законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
13) в случаях, установленных сводом правил центрального депозитария.
Отказ в письменном виде направляется видами связи, предусмотренными сводом правил центрального депозитария.
Положения настоящего пункта в части, касающейся цифровых финансовых активов, применяются исключительно в случае, если центральный депозитарий осуществляет деятельность в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов.";
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. Учет государственных ценных бумаг (в том числе выпущенных в электронно-цифровой форме) и прав по ним осуществляется центральным депозитарием. Условия и порядок осуществления центральным депозитарием депозитарного обслуживания государственных ценных бумаг (в том числе выпущенными в электронно-цифровой форме) определяются статьей 7 Закона о рынке ценных бумаг и сводом правил центрального депозитария.

4) бұйрық орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген нысанға сәйкес келмеген;
5) толтыру үшін міндетті бұйрықтың деректемелері болмаған, сондай-ақ түзетулер немесе боялған жерлер болған;
6) бұйрықтардағы қолдардың үлгілері нотариат куәландырған үлгілерге сәйкес келмеген;
7) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) цифрлық қаржы активтері және (немесе) жеке шот (қосалқы шот) бұғатталған;
8) банктерді біріктіру нысанында қайта ұйымдастыру кезінде тіркелген тұлғалардың біреуіне қатысты "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген жеке шоттарынан (шоттарына) (қосалқы шоттарынан (қосалқы шоттарына) қаржы құралдарын есептен шығару (есепке жатқызу) жөніндегі операцияларды жүргізуді қоспағанда, бұйрықта көрсетілген қаржы құралдарына ауыртпалықтар болған;
9) есептеулерін есепке алу ұйымы жүзеге асыратын бұйрықтардың жекелеген түрлеріне қатысты орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, орталық депозитарий клиенттерінің қаржы құралдарының және (немесе) шоттарында (қосалқы шоттарында) қажетті ақша саны болмаған;
10) егер оны беру қажеттілігі Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленген болса, қарсы бұйрық болмаған;
11) есепке алу ұйымының орталық депозитарийдің қаржы құралдарын номиналды ұстауға (номиналды ұстаудан) енгізуге (шығаруға) бұйрығын орындамағаны туралы хабарлама алған;
12) мәміле Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес келмеген жағдайларда;
13) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген жағдайларда орындалмау себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде немесе Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес цифрлық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық құжат нысанында бас тартуды ресімдейді.
Жазбаша түрдегі бас тарту орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген байланыс түрлерімен жіберіледі.";
Осы тармақтың цифрлық қаржы активтеріне қатысты бөлігіндегі ережелері, егер орталық депозитарий қызметті цифрлық қаржы активтері платформасының операторы ретінде жүзеге асырған жағдайда ғана қолданылады.";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Орталық депозитарий мемлекеттік бағалы қағаздарды (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) және олар бойынша құқықтарды есепке алады. Орталық депозитарийдің мемлекеттік бағалы қағаздарға (оның ішінде электрондық-цифрлық нысанда шығарылған) депозиторлық қызмет көрсетуді жүзеге асыру талаптары мен тәртібі Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 7-бабында орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығында айқындалады.

33. Центральный депозитарий в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария, отчитывается перед клиентами (операторами счетов) и (или) держателями ценных бумаг и (или) цифровых финансовых активов о состоянии их лицевых счетов (субсчетов), банковских счетов и операциях, проводимых по указанным счетам, сведения о которых имеются в системе учета центрального депозитария.
Сроки представления выписок с лицевых счетов (субсчетов) и банковских счетов клиентов и (или) держателей ценных бумаг и (или) цифровых финансовых активов устанавливаются сводом правил центрального депозитария.
Положения настоящего пункта в части, касающейся цифровых финансовых активов, применяются исключительно в случае, если центральный депозитарий осуществляет деятельность в качестве оператора платформы цифровых финансовых активов.".
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 319 "Об утверждении Правил и условий признания действий субъекта рынка ценных бумаг и иных лиц как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, Правил создания и работы экспертного комитета, а также его количественного состава" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18169) следующее изменение:
в Правилах создания и работы экспертного комитета, а также его количественный состав, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
Заседания экспертного комитета проводятся в очной, заочной либо смешанной формах по мере необходимости.
Кворум для проведения заседания экспертного комитета составляет не менее двух третей его членов. Каждый член экспертного комитета имеет один голос. При равенстве голосов, голос председателя экспертного комитета является решающим.
Член экспертного комитета не участвует в заседании и подлежит отводу (самоотводу), если результат его голосования при принятии решения по рассматриваемому экспертным комитетом вопросу зависит от его личной заинтересованности. Отвод (самоотвод) мотивируется и заявляется до начала заседания либо в ходе заседания экспертного комитета. Решение об отводе (самоотводе) члена экспертного комитета принимается экспертным комитетом большинством голосов ее членов, участвующих в заседании, оглашается в присутствии члена экспертного комитета и отражается в протоколе, указанном в части седьмой настоящего пункта.
Решения экспертного комитета принимаются простым большинством голосов членов экспертного комитета, участвовавших на заседании.
Решение посредством заочного голосования признается принятым при наличии кворума в полученных в установленный срок бюллетенях, если за принятие решения проголосовало простое большинство голосов членов экспертного комитета.
Заочное голосование в случае необходимости применяется вместе с голосованием членов экспертного комитета, присутствующих на заседании (смешанное голосование). При определении кворума, решения которого принимаются посредством смешанного голосования, учитываются бюллетени членов экспертного комитета, проголосовавших заочно, представленные до начала проведения заседания экспертного комитета.
Решения экспертного комитета оформляются протоколом, подписываемым председателем и секретарем экспертного комитета в срок не позднее пятого рабочего дня после проведения заседания экспертного комитета, и экспертным заключением, подписываемым всеми членами экспертного комитета, принимавшими участие в голосовании.
Вопросы, касающиеся действий субъекта рынка ценных бумаг и иных лиц в отношении иностранной валюты как совершенных в целях манипулирования, рассматриваются на заседании экспертного комитета, если на данном заседании принимает участие представитель Национального Банка Республики Казахстан.
На заседаниях экспертного комитета, помимо прочего, рассматриваются действия субъекта рынка цифровых финансовых активов и иных лиц на предмет наличия признаков манипулирования. По результатам рассмотрения таких действий экспертный комитет выражает мнение о наличии либо отсутствии в данных действиях признаков манипулирования, оформленное экспертным заключением, которое используется уполномоченным органом при принятии решения о признании указанных действий как совершенных в целях манипулирования на рынке цифровых финансовых активов.".

33. Орталық депозитарий орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен клиенттер (шоттар операторлары) және (немесе) бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар алдында олардың жеке шоттарының (қосалқы шоттарының), банк шоттарының және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде олар туралы мәліметтер бар көрсетілген шоттар бойынша жүргізілетін операциялардың жай-күйі туралы есеп береді.
Клиенттердің және (немесе) бағалы қағаздарды және (немесе) цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың жеке шоттарынан (қосалқы шоттарынан) және банктік шоттарынан үзінді-көшірмелер ұсыну мерзімдері орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.";
Осы тармақтың цифрлық қаржы активтеріне қатысты бөлігіндегі ережелері, егер орталық депозитарий қызметті цифрлық қаржы активтері платформасының операторы ретінде жүзеге асырған жағдайда ғана қолданылады
7. "Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және өзге тұлғалардың әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану қағидалары мен шарттарын, Сараптама комитетін құру және оның жұмыс істеу қағидаларын, сондай-ақ оның сандық құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 319 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18169 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сараптама комитетін құру және оның жұмысы қағидаларында, сондай-ақ оның сандық құрамында
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сараптама комитетінің отырыстары қажеттілігіне қарай күндізгі, сырттай не аралас нысандарда өткізіледі.
Сараптама комитетінің отырысын өткізуге арналған кворум оның мүшелерінің кемінде үштен екісін құрайды. Сараптама комитетінің әрбір мүшесінің бір дауысы болады. Дауыстар тең болған кезде сараптама комитеті төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Сараптама комитетінің мүшесі отырысқа қатыспайды және егер сараптама комитеті қарайтын мәселе бойынша шешім қабылдау кезінде оның дауыс беру нәтижесі оның жеке мүдделілігіне байланысты болса, қарсылық білдіруге (өздігінен бас тартуға) жатады. Қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) уәжделеді және отырыс басталғанға дейін не сараптама комитетінің отырысы барысында мәлімделеді. Сараптама комитеті мүшесіне қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) туралы шешімді сараптама комитеті отырысқа қатысатын оның мүшелерінің көпшілік даусымен қабылдайды, сараптама комитеті мүшесінің қатысуымен жария етіледі және осы тармақтың жетінші бөлігінде көрсетілген хаттамада көрсетіледі.
Сараптама комитетінің шешімдері отырысқа қатысқан сараптама комитеті мүшелерінің жай көпшілік даусымен қабылданады.
Егер шешім қабылдауға сараптама комитеті мүшелерінің жай көпшілік даусымен дауыс берілсе, сырттай дауыс беру арқылы шешім белгіленген мерзімде алынған бюллетеньдерде кворум болған кезде қабылданды деп танылады.
Сырттай дауыс беру қажет болған жағдайда отырысқа қатысып отырған сараптама комитеті мүшелерінің дауыс беруімен бірге қолданылады (аралас дауыс беру). Шешімдері аралас дауыс беру арқылы қабылданатын кворумды айқындау кезінде сараптама комитетінің отырысы басталғанға дейін ұсынылған, сырттай дауыс берген сараптама комитеті мүшелерінің бюллетеньдері ескеріледі.
Сараптама комитетінің шешімдері сараптама комитетінің отырысы өткізілгеннен кейін бесінші жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде сараптама комитетінің төрағасы мен хатшысы қол қоятын хаттамамен және дауыс беруге қатысқан сараптама комитетінің барлық мүшелері қол қоятын сараптама қорытындысымен ресімделеді.
Егер осы отырысқа Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өкілі қатысса, бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және шетел валютасына қатысты өзге де тұлғалардың айла-шарғы жасау мақсатында жасалған іс-әрекеттеріне қатысты мәселелер сараптама комитетінің отырысында қаралады.
Сараптама комитеті отырыстарында, өзге мәселелермен қатар, цифрлық қаржы активтері нарығы субъектілерінің және басқа да тұлғалардың әрекеттерінде айла-шарғы жасау белгілерінің бар-жоғы тұрғысынан қаралады. Осындай әрекеттерді қарау қорытындысы бойынша сараптама комитеті олардың құрамында айла-шарғы жасау белгілерінің болуы не болмауы туралы сараптама қорытындысымен ресімделген пікір шығарады, оны уәкілетті орган көрсетілген әрекеттерді цифрлық қаржы активтері нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану туралы шешім қабылдау кезінде пайдаланады.".