Об утверждении Правил признания лицами, связанными с банком, банковским конгломератом, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2026 года № 67. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2026 года № 38454
В соответствии с пунктом 3 статьи 49 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила признания лицами, связанными с банком, банковским конгломератом, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет – ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 апреля 2026 года № 67
Правила признания лицами, связанными с банком, банковским конгломератом, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями

Банкпен, банк конгломератымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп тану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 67 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 сәуірде № 38454 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабы 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банкпен, банк конгломератымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп тану қағидалары бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 16 сәуірдегі № 67
Банкпен, банк конгломератымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп тану қағидалары

Настоящие Правила признания лицами, связанными с банком, банковским конгломератом, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 49 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и устанавливают порядок признания лицами, связанными с банком, банковским конгломератом, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
1. Для целей подпункта 1) пункта 1 и подпункта 1) пункта 3 статьи 49 Закона о банках установить следующие размеры банковских займов и банковских гарантий, принятие решений о выдаче которых входит в полномочия должностных лиц, руководящих работников, руководителей и постоянных членов комитетов совета директоров и (или) иных органов банка, при превышении которых указанные лица признаются лицами, связанными с банком особыми отношениями:
0,7 (ноль целых семь десятых) процента от собственного капитала банка на дату принятия банком решения о выдаче банковского займа, банковской гарантии – для банков с размером собственного капитала до 100 000 000 000 (ста миллиардов) тенге включительно;
0,5 (ноль целых пять десятых) процента от собственного капитала банка на дату принятия банком решения о выдаче банковского займа, банковской гарантий – для банков с размером собственного капитала свыше 100 000 000 000 (ста миллиардов) тенге.
2. Для целей подпункта 7) пункта 1 и подпункта 2) пункта 3 статьи 49 Закона о банках признаками связанности физического лица или организации с банком, особыми отношениями, являются:
1) заемщик (физическое лицо или организация), относится к группе заемщиков банка, объединенных в такую группу в соответствии с требованиями максимального риска на одного заемщика, в которой один из заемщиков такой группы является лицом, связанным с банком особыми отношениями;
2) заемщик (физическое лицо или организация), сделка с которым осуществлена с нарушением внутренних процедур банка в части соблюдения требований к оценке кредитоспособности и (или) наличию надлежащего обеспечения по такой сделки;
3) физическое лицо или организация, заключившее сделку с банком, по которой обеспечение представлено лицом, связанным с банком особыми отношениями, за исключением гарантий (поручительств) и резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг по международной шкале не ниже "ВВВ" рейтингового агентства Standard & Poors (Стандард энд Пурс) либо не ниже "Ваа2" по международной шкале рейтингового агентства Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) либо не ниже "ВВВ" по международной шкале рейтингового агентства Fitch (Фич).

Осы Банкпен, банк конгломератымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 49-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленген және банкпен, банк конгломератымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп тану тәртібін белгілейді.
1. Банктер туралы заңның 49-бабы 1-тармағының 1) тармақшасының және 3-тармағының 1) тармақшасының мақсаттары үшін банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін беру туралы шешімдер қабылдау банктің директорлар кеңесі комитеттерінің және (немесе) тиісті органдарының лауазымды тұлғаларының, басшы қызметкерлерінің, басшыларының және тұрақты мүшелерінің өкілеттіктеріне кіретін банктік қарыздар мен банк кепілдіктерінің мынадай мөлшері белгіленсін, олардан асып кеткен кезде көрсетілген тұлғалар банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп танылады:
меншікті капиталының мөлшері қоса алғанда 100 000 000 000 (жүз миллиард) теңгеге дейінгі банктер үшін банк банктік қарыз, банктік кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күні банктің меншікті капиталының 0,7 (нөл бүтін оннан жеті) пайызы;
меншікті капиталының мөлшері қоса алғанда 100 000 000 000 (жүз миллиард) теңгеден асатын банктер үшін банк банктік қарыз, банктік кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күні банктің меншікті капиталының 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайызы.
2. Банктер туралы заңның 49-бабының 1-тармағы 7) тармақшасының және 3-тармағы 2) тармақшасының мақсаттары үшін жеке тұлғаның немесе ұйымның банкпен ерекше қатынастар арқылы байланыстылық белгілері мыналар:
1) бір қарыз алушыға белгіленген ең жоғары тәуекел талаптарына сәйкес осындай топтың қарыз алушыларының бірі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылатын осы топқа біріктірілген банк қарыз алушыларының тобына жататын қарыз алушы (жеке тұлға немесе ұйым);
2) кредит төлеу қабілетін және (немесе) осындай мәмілені тиісті түрде қамтамасыз етудің болуын бағалауға қойылатын талаптарды сақтау бойынша банктің ішкі рәсімдері бұзыла отырып, осындай мәміле жүзеге асырылған қарыз алушы (жеке тұлға немесе ұйым);
3) Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВВВ"-ден төмен болмайтын немесе Moody's Investors Service (Мудиз Инвесторс Сервис) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "Ваа2"-ден төмен болмайтын немесе Fitch (Фич) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ"-ден төмен болмайтын борыштық рейтингі бар банктердің кепілдіктерін (кепілдемелерін) және резервтік аккредитивтерін қоспағанда, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға ол бойынша қамтамасыз етуді ұсынған банкпен мәміле жасаған жеке тұлға немесе ұйым болып табылады.

Требования подпунктов 1) и 2) части первой настоящего пункта распространяются на случаи, когда размер сделок банка с указанными лицами составляет:
2 (два) и более процента от собственного капитала банка на дату принятия решения о выдаче банковского займа, банковской гарантии – для банков с размером собственного капитала до 100 000 000 000 (ста миллиардов) тенге включительно;
1 (один) и более процент от собственного капитала банка на дату принятия решения о выдаче банковского займа, банковской гарантий – для банков с размером собственного капитала свыше 100 000 000 000 (ста миллиардов) тенге.
3. Для целей подпункта 3) пункта 3 статьи 49 Закона о банках установить следующий перечень лиц, которые не признаются лицами, связанными с банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями:
1) Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан;
2) объединения юридических лиц в форме ассоциации (союзов) с участием банков;
3) Акционерное общество "Казахстанский фонд устойчивости";
4) Акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд";
5) Единый оператор жилищного строительства;
6) Акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования депозитов";
7) кредитные бюро;
8) международные финансовые организации;
9) государственные учреждения;
10) лица, которые не признаются аффилированными лицами в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
11) независимый директор банка, банка – нерезидента Республики Казахстана, имеющего филиал на территории Республики Казахстан;
12) супруг (супруга) и близкие родственники независимого директора банка, банка – нерезидента Республики Казахстана, имеющего филиал на территории Республики Казахстан;
13) организация, в которой независимый директор банка, банка – нерезидента Республики Казахстана, имеющего филиал на территории Республики Казахстан, является должностным лицом или независимым директором;
14) организация, в которой независимый директор банка, банка – нерезидента Республики Казахстана, имеющего филиал на территории Республики Казахстан, владеет десятью и более процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия;
15) организация, в которой лица, указанные в подпункте 12) настоящего пункта, владеют десятью и более процентами голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия;
16) государственный фонд "Alatau City Authority" в случае, если должностное лицо банка является членом Совета данного фонда;
17) национальный управляющий холдинг, являющийся акционером банка, и организации, десять и более процентов голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия которых принадлежат такому национальному управляющему холдингу;

Осы тармақтың бірінші бөлігі 1) және 2) тармақшаларының талаптары банктің көрсетілген тұлғалармен мәмілелерінің мөлшері:
банк банктік қарыз, банктік кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күні меншікті капиталының мөлшері қоса алғанда 100 000 000 000 (жүз миллиард) теңгені құрайтын банктер үшін банктің меншікті капиталының 2 (екі) және одан көп пайызын;
банк банктік қарыз, банктік кепілдік беру туралы шешім қабылдаған күні меншікті капиталының мөлшері 100 000 000 000 (жүз миллиард) теңгені құрайтын банктер үшін банктің меншікті капиталының 1 (бір) және одан көп пайызын құрайтын жағдайларға қолданылады.
3. Банктер туралы заңның 49-бабы 3-тармағының 3) тармақшасының мақсаттары үшін банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп танылмайтын тұлғалардың мына тізбесі белгіленсін:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
2) банктер қатысатын қауымдастық (одақтар) нысанындағы заңды тұлғалар бірлестіктері;
3) "Қазақстанның орнықтылық қоры" акционерлік қоғамы;
4) "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы;
5) Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы;
6) "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы;
7) кредиттік бюролар;
8) халықаралық қаржы ұйымдары;
9) мемлекеттік мекемелер;
10) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес үлестес тұлғалар деп танылмайтын тұлғалар;
11) банктің, Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің тәуелсіз директоры;
12) банктің, Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің тәуелсіз директорының жұбайы (зайыбы) және жақын туыстары;
13) ондағы банктің, Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің тәуелсіз директоры лауазымды тұлға немесе тәуелсіз директор болып табылатын ұйым;
14) банктің, Қазақстан Республикасының аумағында филиалы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің тәуелсіз директорына дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың немесе үлестік қатысудың басқа да нысандарының он және одан да көп пайыз тиесілі ұйым;
15) осы тармақтың 12) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың немесе үлестік қатысудың басқа да нысандарының он және одан да көп пайызы тиесілі ұйым;
16) банктің лауазымды тұлғасы осы қор Кеңесінің мүшесі болып табылатын жағдайда "Alatau City Authority" мемлекеттік қоры;
17) банк акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг және дауыс беретін акциялардың, қатысу үлестерінің, пайлардың не үлестік қатысудың басқа да нысандарының он және одан да көп пайызы осындай ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар;

18) организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, и организатор торгов, акционером которого является Национальный Банк Республики Казахстан в случае, если должностное лицо банка является в данных организациях должностным лицом.
4. Для целей подпункта 4) пункта 3 статьи 49 Закона о банках установить следующий перечень лиц, связанных с банковским конгломератом особыми отношениями:
1) должностное лицо или руководящий работник, первый руководитель и главный бухгалтер родительской организации банковского конгломерата, а также их супруги и близкие родственники;
2) физическое лицо или организация, являющиеся крупным участником родительской организации банковского конгломерата;
3) должностное лицо крупного участника родительской организации банковского конгломерата, а также его супруг (супруга) и близкие родственники;
4) организации в котором (которой) лица, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, являются крупными участниками либо должностными лицами;
5) организации по отношению к которому родительская организация банковского конгломерата, является крупным участником, должностное лицо данной организации, его супруг (супруга) и близкие родственники;
6) участники банковского конгломерата;
7) аффилированные лица участников банковского конгломерата.
5. Лицами, связанными с банковским конгломератом особыми отношениями, не признаются:
1) национальный управляющий холдинг, являющийся акционером родительской организации банковского конгломерата, и организации, десять и более процентов голосующих акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия которых принадлежат такому национальному управляющему холдингу;
2) организации, в органах управления которых должностное лицо банка, являющееся независимым директором, также является независимым директором;
3) организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня и (или) организатор торгов, акционером которого является Национальный Банк Республики Казахстан в случае, если должностное лицо банка также является должностным лицом в данных организациях.
4) супруг (супруга) и близкие родственники независимого директора родительской организации банковского конгломерата и участника банковского конгломерата;
5) юридическое лицо, в котором независимый директор родительской организации банковского конгломерата и участника банковского конгломерата является должностным лицом;
6) юридическое лицо, в котором независимый директор родительской организации банковского конгломерата и участника банковского конгломерата владеет десятью и более процентами размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных акций) или долей участия в уставном капитале;

18) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым және акционері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болып табылатын сауда-саттықты ұйымдастырушы, егер банктің лауазымды тұлғасы осы ұйымдарда лауазымды адам болып табылған жағдайда.
4. Банктер туралы заңның 49-бабы 3-тармағының 4) тармақшасының мақсаттары үшін банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың мына тізбесі белгіленсін:
1) банк конгломераты бас ұйымының лауазымды адамы немесе басшы қызметкері, бірінші басшысы және бас бухгалтері, сондай-ақ олардың жұбайы (зайыбы) және жақын туыстары;
2) банк конгломераты бас ұйымының ірі қатысушысы болып табылатын жеке тұлға немесе ұйым;
3) банк конгломераты бас ұйымының ірі қатысушысының лауазымды тұлғасы, сондай-ақ олардың жұбайы (зайыбы) және жақын туыстары;
4) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар ірі қатысушылар не лауазымды адамдар болып табылатын ұйым;
5) банк конгломератының бас ұйымы оған қатысты осы ұйымның ірі қатысушысы болып табылатын ұйым, оның жұбайы мен зайыбы және жақын туыстары;
6) банк конгломератының қатысушылары;
7) банк конгломераты қатысушыларының үлестес тұлғалары.
5. Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысқан тұлғалар деп мыналар танылмайды:
1) банк конгломератының бас ұйымының акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг және дауыс беретін акцияларының, қатысу үлестерінің, пайларының не үлестік қатысудың басқа да нысандарының он және одан да көп пайызы осындай ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар;
2) банктің тәуелсіз директор болып табылатын лауазымды адамы басқару органдарында тәуелсіз директор болып табылатын ұйымдар;
3) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым және (немесе) егер банктің лауазымды тұлғасы осы ұйымдарда лауазымды тұлға болып табылған жағдайда, акционері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болып табылатын сауда-саттықты ұйымдастырушы;
4) банк конгломераты бас ұйымының тәуелсіз директорының және банк конгломераты қатысушысының жұбайы (зайыбы) және жақын туыстары;
5) онда банк конгломератының бас ұйымының тәуелсіз директоры және банк конгломератының қатысушысы лауазымды тұлға болып табылатын заңды тұлға;
6) онда банк конгломератының бас ұйымының тәуелсіз директоры және банк конгломератының қатысушысы орналастырылған акциялардың (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің он және одан да көп пайызына иелік ететін заңды тұлға;

7) юридическое лицо, в котором лица, указанные в подпункте 4) настоящего пункта, владеют десятью и более процентами размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных акций) или долей участия в уставном капитале либо являются должностными лицами.
6. Для целей признания лиц, связанных с филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями:
под банком в пункте 1 Правил понимаются филиал банка – нерезидента Республики Казахстан и (или) банк – нерезидент Республики Казахстан;
под собственным капиталом банка в пунктах 1 и 2 Правил понимаются активы филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, принимаемые в качестве резерва, рассчитываемые в соответствии с пруденциальными нормативами и лимитами для филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, их предельным значениям и методикой расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер, установленными в соответствии с пунктом 4 статьи 72 Закона о банках;
под банком в пункте 2 Правил понимается филиал банка – нерезидента Республики Казахстан.
7. Требования пунктов 1, 2, 3 и 4 Правил распространяются на организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Приложение
к постановлению
Перечень признаваемых утратившими силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурных элементов постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года № 37 "Об установлении перечня лиц, связанных с банковским конгломератом особыми отношениями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 19 марта 2012 года под № 7474).
2. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2016 года № 265 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 26 января 2016 года под № 14733).

7) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген тұлғалар орналастырылған акциялардың (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің он және одан да көп пайызын иеленетін не лауазымды тұлғалар болып табылатын заңды тұлға.
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларды тану мақсаттары үшін:
Қағидалардың 1-тармағында банк деп Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі ретінде түсініледі;
Қағидалардың 1 және 2-тармақтарында банктің меншікті капиталы деп Банктер туралы заңның 72-бабы 4-тармағында белгіленген Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттер, олардың шекті мәндері және есептеу әдістемелеріне сәйкес есептелетін Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтері түсініледі;
Қағидалардың 2-тармағында банк ретінде банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы түсініледі.
7. Қағидалардың 1, 2, 3 және 4-тармақтарының талаптары банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
Қаулыға қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі асқармасының және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Банк конгломератымен ерекше қатынаста болатын тұлғалардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 13 ақпандағы № 37 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7474 болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қазандағы № 265 "Қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" қаулысымен бекітілген Қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 4-тармағы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 26 қаңтарда № 14733 болып тіркелген).

3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 273 "О некоторых вопросах установления запрета на предоставление льготных условий лицам, связанным с банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 26 ноября 2018 года под № 17781).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 183 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 273 "О некоторых вопросах установления запрета на предоставление льготных условий лицам, связанным с банком особыми отношениями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 15 ноября 2019 года № 19604).
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 августа 2020 года № 76 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 273 "О некоторых вопросах установления запрета на предоставление льготных условий лицам, связанным с банком особыми отношениями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 3 сентября 2020 года № 21168.
6. Пункт 8 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2021 года № 43 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности филиалов банков нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 25 февраля 2021 года под № 22259).

3. "Банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жеңілдікті жағдайлар беруге тыйым салуды белгілеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 273 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 26 қарашада № 17781 болып тіркелген).
4. "Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жеңілдікті жағдайлар беруге тыйым салуды белгілеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 273 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 11 қарашадағы № 183 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылы 15 қарашада № 19604 болып тіркелген).
5. "Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жеңілдікті жағдайлар беруге тыйым салуды белгілеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 273 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 24 тамыздағы № 76 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылы 3 қыркүйекте № 21168 болып тіркелген).
6. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 24 ақпандағы № 43 "Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 8-тармағы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2021 жылғы 25 ақпанда № 22259 болып тіркелген).