Об утверждении Правил осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 37. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2026 года № 38403.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.05.2026
В соответствии с подпунктом 2) части второй пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов (далее – Правила).
2. Департаменту платежных систем и цифровых финансовых технологий Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 мая 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
подпункта 7) пункта 1 Правил, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"7) требования к информационной безопасности, применимые к цифровым платформам оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;";
пункта 3 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"3. Для прохождения учетной регистрации в Национальном Банке услугополучатель (для целей настоящей главы под услугополучателем понимаются оператор платформы цифровых финансовых активов и оператор торговой платформы цифровых активов) представляет в Национальный Банк через веб-портал "электронного правительства" заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам.

Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтер сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 37 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 сәуірде № 38403 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтер сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем жүйелері және цифрлық қаржы технологиялары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
2026 жылғы 12 шілдеге дейін:
Қағидалардың 1-тармағы 7) тармақшасының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"7) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформаларына қолданылатын ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар;";
Қағидалардың 3-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өту үшін көрсетілетін қызметті алушы (осы тараудың мақсаттары үшін көрсетілетін қызметті алушы деп цифрлық қаржы активтері платформасының операторы және цифрлық активтердің сауда платформасының операторы түсініледі) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы Ұлттық Банкке Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады.

К заявлению прилагаются документы и сведения, предусмотренные пунктом 15 статьи 6 Закона о цифровых активах.";
пункта 6 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"6. Работник Национального Банка, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги по учетной регистрации (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
При направлении услугополучателем заявления через веб-портал "электронного правительства" в личном кабинете автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Национальный Банк получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения о документах, удостоверяющих личность руководителя услугополучателя, и о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.";
части седьмой пункта 8 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги по учетной регистрации направляется услугополучателю в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.";
пункта 9 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"9. Информация о стадии оказания государственной услуги по учетной регистрации обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.";
пункта 13 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"13. Национальный Банк ведет досье по каждому оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке, на бумажном носителе или в электронном виде.";
пункта 28 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"28. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов в целях обеспечения информационной безопасности своих цифровых платформ:

Өтінішке Цифрлық активтер туралы заңның 6-бабының 15-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтер қоса беріледі.";
Қағидалардың 6-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"6. Хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті Ұлттық Банк қызметкері өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және есептік тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері түскен жағдайда, өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш жолдаған кезде жеке кабинетте мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, автоматты түрде көрсетіледі.
Ұлттық Банк тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті алушы басшысының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді алады.";
Қағидалардың 8-тармағы жетінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы бөлім мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Электрондық үкімет" веб-порталында есептік тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.";
Қағидалардың 9-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"9. Есептік тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылып отырады.";
Қағидалардың 13-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"13. Ұлттық Банк өзінде есептік тіркеуден өткен әрбір цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде досье жүргізеді.";
Қағидалардың 28-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"28. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы өздерінің цифрлық платформаларының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында:

1) проводит идентификацию, аутентификацию и авторизацию пользователей;
2) осуществляет регистрацию и хранение событий информационной безопасности;
3) организует систему управления событиями информационной безопасности, осуществляет координацию и контроль деятельности по обеспечению информационной безопасности и мероприятий по выявлению и анализу угроз, противодействию атакам и расследованию инцидентов информационной безопасности на платформах;
4) обеспечивает защиту информации от несанкционированного доступа, утечки, модификации, уничтожения и блокирования, в том числе при передаче в центральный депозитарий ценных бумаг;
5) осуществляет резервное копирование и восстановление информации;
6) обеспечивает пользователей платформы цифровых финансовых активов методологической поддержкой по процессу обеспечения информационной безопасности;
7) обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите при обработке персональных данных на платформе;
8) обеспечивает безопасное совершение сделок;
9) осуществляет выбор, внедрение и применение методов, средств и механизмов управления, обеспечения и контроля информационной безопасности;
10) осуществляет сбор, консолидацию, хранение и обработку информации об инцидентах информационной безопасности;
11) осуществляет анализ информации об инцидентах информационной безопасности;
12) обеспечивает внедрение, надлежащее функционирование программно-технических средств, автоматизирующих процесс обеспечения информационной безопасности, а также предоставление доступа к ним;
13) организует и проводит мероприятия по обеспечению осведомленности работников оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов в вопросах информационной безопасности;
14) осуществляет мониторинг состояния системы управления событиями информационной безопасности оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
15) ответственное подразделение оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов периодически (но не реже одного раза в год) осуществляет информирование руководства оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов о состоянии системы управления событиями информационной безопасности;
16) поддерживает в актуальном состоянии схемы периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры и перечень администраторов средств обеспечения его безопасности;

1) пайдаланушыларды сәйкестендіруді, аутентификациялауды және авторизациялауды жүргізеді;
2) ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын тіркеуді және сақтауды жүзеге асырады;
3) ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін ұйымдастырады, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметті және қатерлерді анықтау және талдау, шабуылдарға қарсы іс-қимыл және платформалардағы ақпараттық қауіпсіздік инциденттерін тергеу жөніндегі іс-шараларды үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады;
4) ақпаратты рұқсатсыз кіруден, ағып кетуден, өзгертуден, жоюдан және бұғаттаудан, оның ішінде бағалы қағаздарды орталық депозитарийге беру кезінде қорғауды қамтамасыз етеді;
5) ақпараттың сақтық көшірмесін жасауды және қалпына келтіруді жүзеге асырады;
6) цифрлық қаржы активтері платформасын пайдаланушыларды ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесі бойынша әдіснамалық қолдаумен қамтамасыз етеді;
7) платформада дербес деректерді өңдеу кезінде Қазақстан Республикасының Дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
8) мәмілелердің қауіпсіз жасалуын қамтамасыз етеді;
9) ақпараттық қауіпсіздікті басқару, қамтамасыз ету және бақылау әдістерін, құралдары мен тетіктерін таңдауды, енгізуді және қолдануды жүзеге асырады;
10) ақпараттық қауіпсіздік инциденттері туралы ақпаратты жинауды, шоғырландыруды, сақтауды және өңдеуді жүзеге асырады;
11) ақпараттық қауіпсіздік инциденттері туралы ақпаратты талдауды жүзеге асырады;
12) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін автоматтандыратын бағдарламалық-техникалық құралдарды енгізуді, олардың тиісінше жұмыс істеуін, сондай-ақ оларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
13) ақпараттық қауіпсіздік мәселелерінде цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының қызметкерлерін хабардар етуді қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді;
14) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің жай-күйіне мониторингті жүзеге асырады;
15) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының жауапты бөлімшесі цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының басшылығын ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің жай-күйі туралы мерзімді (бірақ жылына кемінде бір рет) хабардар етуді жүзеге асырады;
16) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінің схемасын және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету құралдары әкімшілерінің тізбесін өзекті жағдайда ұстайды;

17) устанавливает на периметре защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры межсетевые экраны;
18) обеспечивает безопасность доступа пользователей к ресурсам сети Интернет из периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры.
Оператор платформы цифровых финансовых активов предоставляет в Национальный Банк протокол (результаты) испытания цифровой платформы на соответствие требованиям информационной безопасности за 10 (десять) рабочих дней до начала выпуска цифрового финансового актива на цифровой платформе.
Оператор торговой платформы цифровых активов предоставляет в Национальный Банк протокол (результаты) испытания торговой платформы на соответствие требованиям информационной безопасности за 10 (десять) рабочих дней до начала проведения торгов с цифровыми активами на торговой платформе.";
подпункта 6) пункта 32 Правил, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"6) порядок соблюдения мер информационной безопасности;";
подпункта 4) пункта 33 Правил, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"4) порядок соблюдения мер информационной безопасности;";
части второй пункта 36 Правил, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"Оператор платформы цифровых финансовых активов подключается к Центру обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества (далее – антифрод-центр) путем установления технического взаимодействия с информационной системой оператора антифрод-центра.";
части второй пункта 57 Правил, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"Оператор торговой платформы цифровых активов подключается к антифрод-центру путем установления технического взаимодействия с информационной системой оператора антифрод-центра.";
строки 2 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Включение в реестр операторов платформы цифровых финансовых активов, реестр операторов торговой платформы цифровых активов, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан" приложения 2 к Правилам, установив, что в период приостановления данная строка действует в следующей редакции:
"
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал), канцелярия услугодателя.
".
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены
постановлением Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 10 апреля 2026 года № 37
Правила осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов
Глава 1. Общие положения

17) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметріне желіаралық экрандарды орнатады;
18) пайдаланушылардың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінен Интернет желісінің ресурстарына қол жеткізу қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Цифрлық қаржылық активтер платформасының операторы Ұлттық Банкке цифрлық қаржылық активтер цифрлық платформада шығарылуы басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын цифрлық платформаның ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау хаттамасын (нәтижелерін) ұсынады.
Цифрлық активтер сауда платформасының операторы Ұлттық Банкке сауда платформасының ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау хаттамасын (нәтижелерін) сауда платформасында цифрлық активтер сауда-саттығын жүргізу басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын ұсынады.";
Қағидалардың 32-тармағы 6) тармақшасының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"6) ақпараттық қауіпсіздік шараларын сақтау тәртібі;";
Қағидалардың 33-тармағы 4) тармақшасының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"4) ақпараттық қауіпсіздік шараларын сақтау тәртібі;";
Қағидалардың 36-тармағы екінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы бөлім мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығына (бұдан әрі – антифрод-орталық) антифрод-орталық операторының ақпараттық жүйесімен техникалық өзара іс-қимыл орнату арқылы қосылады.";
Қағидалардың 57-тармағы екінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы бөлім мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы антифрод-орталыққа антифрод-орталық операторының ақпараттық жүйесімен техникалық өзара іс-қимыл орнату арқылы қосылады.";
Қағидалардың 2-қосымшасының "Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізіліміне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен цифрлық активтер сауда платформасы операторларының тізіліміне енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптары тізбесінің 2-жолы тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы жол мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" Веб-порталы
www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – портал), көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2026 жылғы 10 сәуірдегі
№ 37 қаулымен
бекітілген
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтер сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асыру қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) части второй пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республики Казахстан" (далее – Закон о цифровых активах), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют:
1) порядок учетной регистрации операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;
2) перечень документов и сведений, представляемых оператором платформы цифровых финансовых активов, оператором торговой платформы цифровых активов в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), для прохождения учетной регистрации;
3) требования к организационно-правовой форме оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
4) требования к минимальному размеру уставного капитала оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
5) порядок удостоверения и мониторинга оператором платформы цифровых финансовых активов наличия и состояния (сохранности) базового актива цифровых финансовых активов;
6) требования к внутренним правилам осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;
Примечание ИЗПИ!
Действие подпункта 7) приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данный подпункт действует в редакции п. 4.
7) требования к кибербезопасности, применимые к цифровым платформам оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
8) порядок реорганизации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
9) квалификационные требования, условия и порядок совмещения видов профессиональной деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов и оператора торговой платформы цифровых активов;
10) порядок передачи всех данных (сведений), учитываемых и хранящихся на цифровых платформах, в том числе данных (сведений) об эмитентах цифровых финансовых активов, держателях цифровых финансовых активов и принадлежащих операторам цифровых финансовых активов, операторам торговой платформы цифровых активов, другому оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов.

1. Осы Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Цифрлық активтер туралы заң) 4-бабы 1-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мыналарды айқындайды:
1) цифрлық қаржы активтері платформасы операторларын, цифрлық активтер сауда платформасы операторларын есептік тіркеу тәртібі;
2) есептік тіркеуден өту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтер сауда платформасының операторы ұсынатын құжаттар мен мәліметтердің тізбесі;
3) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының ұйымдық-құқықтық нысанына қойылатын талаптар;
4) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының жарғылық капиталының ең аз мөлшеріне қойылатын талаптар;
5) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерінің базалық активінің болуын және жай-күйін (сақталуын) куәландыру және мониторингілеу тәртібі;
6) цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтер сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларына қойылатын талаптар;
7) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының цифрлық платформаларына қолданылатын киберқауіпсіздікке қойылатын талаптар;
8) цифрлық қаржы активтері платформасы операторын, цифрлық активтер сауда платформасы операторын қайта ұйымдастыру тәртібі;
9) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және цифрлық активтер сауда платформасы операторының біліктілік талаптары, кәсіптік қызмет түрлерін қоса атқару шарттары мен тәртібі;
10) цифрлық платформаларда есепке алынатын және сақталатын барлық деректерді (мәліметтерді), оның ішінде цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері, цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар және цифрлық қаржы активтерінің операторларына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторларына, цифрлық қаржы активтері платформасының басқа операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына тиесілі деректер (мәліметтер) беру тәртібі;

2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом о цифровых активах, а также следующие понятия:
1) аутсорсинг – передача оператором торговой платформы цифровых активов третьим лицам на основании договора о возмездном оказании услуг исполнения отдельных функций, необходимых для обеспечения оказания услуг оператором торговой платформы цифровых активов (договор об аутсорсинге);
2) средство защиты информации – программное обеспечение, технические и иные средства, предназначенные и используемые для обеспечения защиты информации;
3) центральный депозитарий ценных бумаг – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющее виды деятельности, предусмотренные пунктом 2-1 статьи 45 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
4) приватный ключ доступа – уникальная криптографическая информация, сгенерированная в определенной последовательности и используемая для совершения электронной цифровых подписей при совершении операций с цифровыми активами, а также для получения доступа к кошельку цифрового актива;
5) мнемоническая фраза – уникальная последовательность слов, предназначенная для восстановления доступа к кошельку цифрового актива всем адресам, созданным в кошельке цифровых активов;
6) клиент оператора торговой платформы цифровых активов – физические и юридические лица, совершающие операции с цифровыми активами на торговой платформе оператора торговой платформы цифровых активов;
7) клиент оператора платформы цифровых финансовых активов – эмитент цифровых финансовых активов, физические и юридические лица, приобретающие цифровые финансовые активы на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
Глава 2. Порядок учетной регистрации операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов
Параграф 1. Перечень документов и сведений, представляемых оператором платформы цифровых финансовых активов, оператором торговой платформы цифровых активов в Национальный Банк, для прохождения учетной регистрации
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 3 приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4.
3. Для прохождения учетной регистрации в Национальном Банке услугополучатель (для целей настоящей главы под услугополучателем понимаются оператор платформы цифровых финансовых активов и оператор торговой платформы цифровых активов) представляет в Национальный Банк через веб-портал "цифрового правительства" заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам.

2. Қағидаларда Цифрлық активтер туралы заңда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аутсорсинг – передача оператором торговой платформы цифровых активов третьим лицам на основании договора о возмездном оказании услуг исполнения отдельных функций, необходимых для обеспечения оказания услуг оператором торговой платформы цифровых активов (договор об аутсорсинге);
2) ақпаратты қорғау құралы – ақпаратты қорғауды қамтамасыз етуге арналған және пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз ету, техникалық және өзге де құралдар
3) бағалы қағаздардың орталық депозитарийі – "бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабының 2-1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес акционерлік қоғам;
4) жеке қол жеткізу кілті – белгілі бір ретпен жасалған және цифрлық активтермен операциялар жасау кезінде электрондық қолтаңбалар жасау үшін, сондай-ақ цифрлық активтің әмиянына қол жеткізу үшін пайдаланылатын бірегей криптографиялық ақпарат;
5) мнемоникалық фраза – цифрлық активтердің әмиянында жасалған барлық мекенжайларға цифрлық активтің әмиянына қол жеткізуді қалпына келтіруге арналған сөздердің бірегей тізбегі;
6) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының клиенті – цифрлық активтердің сауда платформасы операторының сауда платформасында цифрлық активтермен операциялар жасайтын жеке және заңды тұлғалар;
7) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының клиенті – цифрлық қаржы активтері эмитенті, цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін сатып алатын жеке және заңды тұлғалар.
2 тарау. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларын, цифрлық активтер сауда платформасы операторларын есептік тіркеу тәртібі
Параграф 1. Есептік тіркеуден өту үшін цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтер сауда платформасының операторы Ұлттық Банкке ұсынатын құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
3. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өту үшін көрсетілетін қызметті алушы (осы тараудың мақсаттары үшін көрсетілетін қызметті алушы деп цифрлық қаржы активтері платформасының операторы және цифрлық активтер сауда платформасының операторы түсініледі) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық банкке "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш береді.

К заявлению прилагаются документы и сведения, предусмотренные пунктом 15 статьи 6 Закона о цифровых активах.
4. Оператор платформы цифровых финансовых активов и оператор торговой платформы цифровых активов осуществляют деятельность в соответствии с документами, предусмотренными подпунктами 4) и 5) пункта 15 статьи 6 Закона о цифровых активах.
В случае внесения изменений в документы, предусмотренные подпунктами 4) и 5) пункта 15 статьи 6 Закона о цифровых активах, оператор платформы цифровых финансовых активов и оператор торговой платформы цифровых активов уведомляют о таких изменениях Национальный Банк в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента внесения изменений и представляют документы в новой редакции.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги "Включение в реестр операторов платформы цифровых финансовых активов, реестр операторов торговой платформы цифровых активов, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – государственная услуга по учетной регистрации)
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по учетной регистрации, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги установлен в приложении 2 к Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 6 приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4.
6. Работник Национального Банка, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги по учетной регистрации (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
При направлении услугополучателем заявления через веб-портал "цифрового правительства" в личном кабинете автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Национальный Банк получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" сведения о документах, удостоверяющих личность руководителя услугополучателя, и о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
7. Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов, ответственное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления готовит и направляет письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

Өтінішке цифрлық активтер туралы Заңның 6-бабының 15-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтер қоса беріледі.
4. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы және цифрлық активтер сауда платформасының операторы қызметті цифрлық активтер туралы Заңның 6-бабы 15-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттарға сәйкес жүзеге асырады.
Цифрлық активтер туралы Заңның 6-бабы 15-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттарға өзгерістер енгізілген жағдайда, цифрлық қаржы активтері платформасының операторы және цифрлық активтердің сауда платформасының операторы мұндай өзгерістер туралы Ұлттық Банкке өзгерістер енгізілген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлайды және құжаттарды жаңа редакцияда ұсынады.
Параграф 2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізіліміне, цифрлық активтер сауда платформасы операторларының тізіліміне енгізу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі (бұдан әрі – есептік тіркеу жөніндегі мемлекеттік қызмет)
5. Процесс сипаттамаларын, көрсету нысанын, мазмұнын және нәтижесін қамтитын есептік тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген.
6. Хат-хабарларды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті Ұлттық банктің қызметкері өтініш келіп түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және есептік тіркеу бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Өтініш Жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жіберген кезде жеке кабинетте нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, Мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
Ұлттық Банк тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті алушы басшысының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді алады.
7. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық факстігі фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімше өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.

Параграф 3. Ведение реестра
10. Реестр операторов платформы цифровых финансовых активов и реестр операторов торговой платформы цифровых активов (далее – реестры) содержат сведения об операторах платформы цифровых финансовых активов и операторах торговой платформы цифровых активов, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке.
Реестры ведутся Национальным Банком в целях контроля в сфере цифровых активов и размещаются на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
11. Национальный Банк при принятии решения об учетной регистрации оператора платформы цифровых финансовых активов в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня представления полного пакета документов, предусмотренных пунктами 3 и 4 Правил:
1) присваивает оператору платформы цифровых финансовых активов регистрационный номер и осуществляет запись в реестре по форме согласно приложению 4 к Правилам;
2) в письменной форме направляет оператору платформы цифровых финансовых активов уведомление с указанием регистрационного номера.
12. Национальный Банк при принятии решения об учетной регистрации оператора торговой платформы цифровых активов в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня представления полного пакета документов, предусмотренных пунктами 3 и 4 Правил:
1) присваивает оператору торговой платформы цифровых активов регистрационный номер и осуществляет запись в реестре по форме согласно приложению 5 к Правилам;
2) в письменной форме направляет оператору торговой платформы цифровых активов уведомление с указанием регистрационного номера.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 13 приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4.
13. Национальный Банк ведет досье по каждому оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке, на бумажном носителе или в цифровом виде.
14. Национальный Банк исключает оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов из реестров по основаниям, предусмотренным пунктом 5 статьи 7 Закона о цифровых активах.
15. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня вступления в законную силу решения суда о прекращении деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов либо принятия решения о добровольном прекращении деятельности путем реорганизации (присоединения, слияния, разделения, выделения, преобразования) или ликвидации направляет в Национальный Банк в произвольной письменной форме уведомление с приложением подтверждающих документов.
Оператор платформы цифровых финансовых активов при ликвидации обеспечивает передачу другому оператору платформы цифровых финансовых активов, прошедшему учетную регистрацию в Национальном Банке, всех сведений, учитываемых и хранящихся на цифровой платформе, в том числе сведений об операциях по покупке и продаже цифровых финансовых активов в соответствии с деловыми (договорными) отношениями, определенными Гражданским кодексом Республики Казахстан и оформляется актом приема-передачи, фиксирующим передачу мнемонических фраз и приватных ключей доступа и контроля над кошельками цифровых финансовых активов.
Оператор торговой платформы цифровых активов при ликвидации обеспечивает передачу другому оператору торговой платформы цифровых активов, прошедшему учетную регистрацию в Национальном Банке, всех сведений, учитываемых и хранящихся на цифровой платформе, в том числе сведений об истории операций с цифровыми активами в соответствии с деловыми (договорными) отношениями, определенными Гражданским кодексом Республики Казахстан и оформляется актом приема-передачи, фиксирующим передачу мнемонических фраз и приватных ключей доступа и контроля над кошельками цифровых активов.

Параграф 3. Тізілімді жүргізу
10. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімі және цифрлық активтер сауда платформасы операторларының тізілімі (бұдан әрі – тізілімдер) цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары және Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен цифрлық активтер сауда платформасының операторлары туралы мәліметтерді қамтиды.
Тізілімдерді Ұлттық Банк цифрлық активтер саласындағы бақылау мақсатында жүргізеді және Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
11. Ұлттық Банк Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде цифрлық қаржы активтері платформасы операторын есептік тіркеу туралы шешім қабылдаған кезде:
1) цифрлық қаржы активтері платформасының операторына тіркеу нөмірін береді және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімде жазуды жүзеге асырады;
2) жазбаша нысанда цифрлық қаржы активтері платформасының операторына тіркеу нөмірін көрсете отырып хабарлама жібереді.
12. Ұлттық Банк Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде Цифрлық активтердің сауда платформасы операторын есептік тіркеу туралы шешім қабылдаған кезде:
1) цифрлық активтердің сауда платформасының операторына тіркеу нөмірін береді және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімде жазуды жүзеге асырады;
2) цифрлық активтердің сауда платформасының операторына тіркеу нөмірін көрсете отырып, жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
13. Ұлттық Банк цифрлық қаржы активтері платформасының әрбір операторы, Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы бойынша қағаз жеткізгіште немесе цифрлық түрде досье жүргізеді.
14. Ұлттық Банк цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтер сауда платформасының операторын цифрлық активтер туралы Заңның 7-бабының 5-тармағында көзделген негіздер бойынша тізілімдерден алып тастайды.
15. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтер сауда платформасының операторы цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының қызметін тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енген не қайта ұйымдастыру (қосылу, бірігу, бөліну, бөліну, қайта құру) жолымен қызметті ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде) немесе тарату Ұлттық Банкке растайтын құжаттарды қоса бере отырып, еркін жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
Тарату кезінде цифрлық қаржы активтері платформасының операторы Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен цифрлық қаржы активтері платформасының басқа операторына цифрлық платформада ескерілетін және сақталатын барлық мәліметтерді, оның ішінде Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде айқындалған іскерлік (шарттық) қатынастарға сәйкес цифрлық қаржы активтерін сатып алу және сату жөніндегі операциялар туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етеді және қабылдау-тапсыру актісімен ресімделеді, цифрлық қаржы активтерінің әмияндарына қол жеткізу мен бақылаудың мнемоникалық фразалары мен жеке кілттерінің берілуін тіркейді.
Тарату кезінде цифрлық активтердің сауда платформасының операторы Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен Цифрлық активтердің сауда платформасының басқа операторына цифрлық платформада ескерілетін және сақталатын барлық мәліметтерді, оның ішінде Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде айқындалған іскерлік (шарттық) қатынастарға сәйкес цифрлық активтермен операциялар тарихы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етеді және актімен ресімделеді мнемоникалық сөз тіркестерін және жеке қол жеткізу кілттерін және цифрлық активтердің әмияндарын басқаруды тіркейтін қабылдау-беру.

16. Национальный Банк в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня исключения Национальным Банком оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов из реестров письменно уведомляет оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов по их фактическому местонахождению либо адресу, указанному в заявлении, и публикует информацию об исключении оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов из реестров на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
17. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения письменного уведомления Национального Банка об исключении из реестров производит государственную перерегистрацию юридического лица в связи с изменением наименования в целях исключения из своего наименования слов "оператор платформы цифровых финансовых активов" или "оператор торговой платформы цифровых активов" либо принимает решение о ликвидации.
Параграф 4. Порядок реорганизации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов
18. В случае принятия решения о добровольной реорганизации, оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов уведомляет об этом Национальный Банк в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения.
19. Реорганизуемые оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов информируют о производимой реорганизации своих клиентов путем публикации соответствующего объявления в средствах массовой информации и на своем интернет-ресурсе.
Срок заявления претензий не может быть менее 2 (двух) месяцев с момента получения уведомлений клиентами реорганизуемого оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов.
20. Учетная регистрация образованного в результате реорганизации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов производится в соответствии с требованиями Закона о цифровых активах и Правил.
21. Исключение из реестров реорганизованного оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов осуществляется в день включения в реестры образованного в результате реорганизации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов.

16. Ұлттық Банк цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторын тізілімдерден алып тастаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторын олардың нақты орналасқан жері не өтініште көрсетілген мекенжайы бойынша жазбаша хабардар етеді және цифрлық қаржы активтері платформасының операторын алып тастау туралы ақпаратты жариялайды Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсындағы тізілімдерден цифрлық активтердің сауда платформасының операторы.
17. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтер сауда платформасының операторы Ұлттық Банктің тізілімдерден шығару туралы жазбаша хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде өзінің атауынан "цифрлық қаржы активтері платформасының операторы" немесе "цифрлық қаржы активтері сауда платформасының операторы" деген сөздерді алып тастау мақсатында Заңды тұлғаны атауының өзгеруіне байланысты мемлекеттік қайта тіркеуді жүргізеді немесе тарату туралы шешім қабылдайды.
Параграф 4. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтер сауда платформасының операторын қайта ұйымдастыру тәртібі
18. Ерікті қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылданған жағдайда, цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтер сауда платформасының операторы бұл туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке хабарлайды.
19. Қайта ұйымдастырылатын цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтер сауда платформасының операторы бұқаралық ақпарат құралдарында және өзінің интернет-ресурсында тиісті хабарландыруды жариялау арқылы өз клиенттерінің жүргізіліп жатқан қайта ұйымдастырылуы туралы хабардар етеді.
Шағымдарды мәлімдеу мерзімі клиенттердің қайта ұйымдастырылатын цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтер сауда платформасының операторына хабарламалар алған сәттен бастап 2 (екі) айдан кем болмауы тиіс.
20. Қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған цифрлық қаржы активтері платформасының операторын, цифрлық активтер сауда платформасының операторын есептік тіркеу цифрлық активтер туралы Заңның және Қағидалардың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
21. Қайта ұйымдастырылған цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының тізілімдерінен шығару қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының тізілімдеріне енгізілген күні жүзеге асырылады.

Параграф 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
22. Обжалование решений, действий (бездействий) Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги производится в письменном виде на имя руководителя Национального Банка.
В жалобе услугополучателя указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата подачи жалобы.
Жалоба подписывается руководителем услугополучателя.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии Национального Банка с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственной услуги, поступившая в адрес Национального Банка, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
23. В случае несогласия с результатами рассмотрения жалобы услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 3. Квалификационные требования к операторам платформы цифровых финансовых активов, операторам торговой платформы цифровых активов и иные требования к их деятельности
24. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов создаются в организационно-правовой форме акционерного общества или товарищества с ограниченной ответственностью.
25. Минимальный размер уставного капитала оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов составляет:
1) для оператора платформы цифровых финансовых активов – не менее 100 000 000 (ста миллионов) тенге;
2) для оператора торговой платформы цифровых активов – не менее 200 000 000 (двухсот миллионов) тенге;
3) при совмещении деятельности оператора торговой платформы цифровых активов с деятельностью оператора платформы цифровых финансовых активов – не менее 250 000 000 (двухсот пятидесяти миллионов) тенге.
26. Требования к руководящему работнику, учредителям и участникам (акционерам) оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов установлены в пунктах 11, 12 и 13 статьи 6 Закона о цифровых активах.

Параграф 5. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Ұлттық Банктің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
22. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Ұлттық Банктің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Ұлттық Банк басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және шағым берілген күні көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушының басшысы қол қояды.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, оны Ұлттық Банктің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі мен күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Ұлттық банктің атына келіп түскен мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
23. Шағымды қарау нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
3-тарау. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторларына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторларына қойылатын біліктілік талаптары және олардың қызметіне қойылатын өзге де талаптар
24. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы акционерлік қоғамның немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.
25. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының жарғылық капиталының ең аз мөлшері:
1) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы үшін-кемінде 100 000 000 (жүз миллион) теңге;
2) цифрлық активтердің сауда платформасының операторы үшін-кемінде 200 000 000 (екі жүз миллион) теңге;
3) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметін цифрлық қаржы активтері платформасы операторының қызметімен ұштастырған кезде – кемінде 250 000 000 (екі жүз елу миллион) теңге.
26. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының басшы қызметкеріне, құрылтайшыларына және қатысушыларына (акционерлеріне) қойылатын талаптар цифрлық активтер туралы Заңның 6-бабының 11, 12 және 13-тармақтарында белгіленген.

27. Оператору платформы цифровых активов, оператору торговой платформы цифровых активов запрещается оказывать услуги физическим лицам, не достигшим восемнадцатилетнего возраста.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 28 приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4.
28. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов в целях обеспечения кибербезопасности своих цифровых платформ:
1) проводит идентификацию, аутентификацию и авторизацию пользователей;
2) осуществляет регистрацию и хранение событий кибербезопасности;
3) организует систему управления событиями кибербезопасности, осуществляет координацию и контроль деятельности по обеспечению кибербезопасности и мероприятий по выявлению и анализу угроз, противодействию атакам и расследованию инцидентов кибербезопасности на платформах;
4) обеспечивает защиту информации от несанкционированного доступа, утечки, модификации, уничтожения и блокирования, в том числе при передаче в центральный депозитарий ценных бумаг;
5) осуществляет резервное копирование и восстановление информации;
6) обеспечивает пользователей платформы цифровых финансовых активов методологической поддержкой по процессу обеспечения кибербезопасности;
7) обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите при обработке персональных данных на платформе;
8) обеспечивает безопасное совершение сделок;
9) осуществляет выбор, внедрение и применение методов, средств и механизмов управления, обеспечения и контроля кибербезопасности;
10) осуществляет сбор, консолидацию, хранение и обработку информации об инцидентах кибербезопасности;
11) осуществляет анализ информации об инцидентах кибербезопасности;
12) обеспечивает внедрение, надлежащее функционирование программно-технических средств, автоматизирующих процесс обеспечения кибербезопасности, а также предоставление доступа к ним;
13) организует и проводит мероприятия по обеспечению осведомленности работников оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов в вопросах кибербезопасности;
14) осуществляет мониторинг состояния системы управления событиями кибербезопасности оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
15) ответственное подразделение оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов периодически (но не реже одного раза в год) осуществляет информирование руководства оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов о состоянии системы управления событиями кибербезопасности;

27. Цифрлық активтер платформасының операторына, цифрлық активтер сауда платформасының операторына он сегіз жасқа толмаған жеке тұлғаларға қызмет көрсетуге тыйым салынады.
28. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, өзінің цифрлық платформаларының киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында цифрлық активтер сауда платформасының операторы:
1) пайдаланушыларды сәйкестендіруді, аутентификациялауды және авторизациялауды жүргізеді;
2) киберқауіпсіздік оқиғаларын тіркеуді және сақтауды жүзеге асырады;
3) киберқауіпсіздік оқиғаларын басқару жүйесін ұйымдастырады, киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметті және қауіптерді анықтау және талдау, шабуылдарға қарсы іс-қимыл және платформалардағы киберқауіпсіздік оқиғаларын тергеу жөніндегі іс-шараларды үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады;
4) ақпаратты рұқсатсыз кіруден, ағып кетуден, өзгертуден, жоюдан және бұғаттаудан, оның ішінде бағалы қағаздарды орталық депозитарийге беру кезінде қорғауды қамтамасыз етеді;
5) ақпараттың сақтық көшірмесін жасауды және қалпына келтіруді жүзеге асырады;
6) цифрлық қаржы активтері платформасын пайдаланушыларды киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету процесі бойынша әдіснамалық қолдаумен қамтамасыз етеді;
7) платформада дербес деректерді өңдеу кезінде Қазақстан Республикасының Дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
8) мәмілелердің қауіпсіз жасалуын қамтамасыз етеді;
9) киберқауіпсіздікті басқару, қамтамасыз ету және бақылау әдістерін, құралдары мен тетіктерін таңдауды, енгізуді және қолдануды жүзеге асырады;
10) киберқауіпсіздік инциденттері туралы ақпаратты жинауды, шоғырландыруды, сақтауды және өңдеуді жүзеге асырады;
11) киберқауіпсіздік инциденттері туралы ақпаратты талдауды жүзеге асырады;
12) киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін автоматтандыратын бағдарламалық-техникалық құралдарды енгізуді, олардың тиісінше жұмыс істеуін, сондай-ақ оларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
13) киберқауіпсіздік мәселелерінде цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының қызметкерлерін хабардар етуді қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді;
14) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының киберқауіпсіздікті басқару жүйесінің жай-күйіне мониторингті жүзеге асырады;
15) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының жауапты бөлімшесі цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының басшылығын киберқауіпсіздікті басқару жүйесінің жай-күйі туралы мерзімді (бірақ жылына кемінде бір рет) хабардар етуді жүзеге асырады;

16) поддерживает в актуальном состоянии схемы периметра защиты цифровой инфраструктуры и перечень администраторов средств обеспечения его безопасности;
17) устанавливает на периметре защиты цифровой инфраструктуры межсетевые экраны;
18) обеспечивает безопасность доступа пользователей к ресурсам сети Интернет из периметра защиты цифровой инфраструктуры.
Оператор платформы цифровых финансовых активов предоставляет в Национальный Банк протокол (результаты) испытания цифрового объекта на соответствие требованиям кибербезопасности за 10 (десять) рабочих дней до начала выпуска цифрового финансового актива на цифровой платформе.
Оператор торговой платформы цифровых активов предоставляет в Национальный Банк протокол (результаты) испытания цифрового объекта на соответствие требованиям кибербезопасности за 10 (десять) рабочих дней до начала проведения торгов с цифровыми активами на торговой платформе.
29. Оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов обеспечивают наличие системы управления рисками и внутреннего контроля в соответствии с подпунктом 10) части второй пункта 1 статьи 4 Закона о цифровых активах.
30. Оператор платформы цифровых финансовых активов обеспечивает актуальность информации, содержащейся в системе учета держателей цифровых финансовых активов в онлайн-режиме.
31. Сведения, содержащиеся в системе учета держателей цифровых финансовых активов должны быть достаточными для передачи оператором платформы цифровых финансовых активов всей необходимой информации центральному депозитарию в целях осуществления им ведения системы реестров держателей цифровых финансовых активов.
32. Внутренние правила оператора платформы цифровых финансовых активов включают, но не ограничиваются:
1) описание услуг, предоставляемых клиентам;
2) порядок и описание процедур эмиссии цифровых финансовых активов, включая требования, предъявляемые к эмитенту цифровых финансовых активов, и порядок проверки соответствия базового обеспечения цифрового финансового актива (при наличии) условиям эмиссии цифрового финансового актива;
3) порядок покупки и продажи цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов, а также порядок и сроки завершения расчетов по сделкам с цифровыми финансовыми активами;
4) требования и условия к погашению цифрового финансового актива, порядок проверки исполнения обязательств эмитента цифрового финансового актива перед держателями цифрового финансового актива;
5) порядок взаимодействия с оператором торговой платформы цифровых активов, включая условия размещения цифровых финансовых активов эмитентом цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов;
Примечание ИЗПИ!
Действие подпункта 6) приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4.

16) цифрлық инфрақұрылымды қорғау периметрінің схемасын және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету құралдары әкімшілерінің тізбесін өзекті жағдайда ұстайды;
17) цифрлық инфрақұрылымды қорғау периметріне желіаралық экрандарды орнатады;
18) пайдаланушылардың цифрлық инфрақұрылымды қорғау периметрінен Интернет желісінің ресурстарына қол жеткізу қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Цифрлық қаржылық активтер платформасының операторы Ұлттық Банкке цифрлық қаржылық активтер цифрлық платформада шығарылуы басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын цифрлық нысанды киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау хаттамасын (нәтижелерін) ұсынады.
Цифрлық активтер сауда платформасының операторы Ұлттық Банкке сауда платформасының киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау хаттамасын (нәтижелерін) цифрлық нысанда цифрлық активтер сауда-саттығын жүргізу басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын ұсынады.
29. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтер сауда платформасының операторы цифрлық активтер туралы Заңның 4-бабы 1-тармағы екінші бөлігінің 10) тармақшасына сәйкес тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің болуын қамтамасыз етеді.
30. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды онлайн-режимде есепке алу жүйесінде қамтылған ақпараттың өзектілігін қамтамасыз етеді.
31. Цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесіндегі мәліметтер цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді жүзеге асыру мақсатында орталық депозитарийге барлық қажетті ақпаратты беруі үшін жеткілікті болуға тиіс.
32. Цифрлық қаржылық активтер платформасы операторының ішкі ережелері мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) клиенттерге көрсетілетін қызметтердің сипаттамасы;
2) цифрлық қаржы активтері эмитентіне қойылатын талаптарды қоса алғанда, цифрлық қаржы активтері эмиссиясы рәсімдерінің тәртібі мен сипаттамасы және цифрлық қаржы активін базалық қамтамасыз етудің (Бар болса) цифрлық қаржы активі эмиссиясы шарттарына сәйкестігін тексеру тәртібі;
3) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін сатып алу және сату тәртібі, сондай-ақ цифрлық Қаржы активтерімен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды аяқтау тәртібі мен мерзімдері;
4) цифрлық қаржы активін өтеуге қойылатын талаптар мен шарттар, цифрлық қаржы активі эмитентінің цифрлық қаржы активін ұстаушылар алдындағы міндеттемелерінің орындалуын тексеру тәртібі;
5) цифрлық қаржы активтері эмитентінің цифрлық қаржы активтерін цифрлық активтер сауда платформасы операторының цифрлық платформасына орналастыру шарттарын қоса алғанда, цифрлық активтердің сауда платформасы операторымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;

6) порядок соблюдения мер кибербезопасности;
7) порядок разрешения споров и рассмотрения жалоб клиентов;
8) порядок и условия открытия и ведения кошельков цифровых финансовых активов;
9) адреса кошельков цифровых активов, используемых для осуществления деятельности;
10) бизнес-план оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов на первые 3 (три) финансовых (операционных) года.
33. Внутренние правила оператора торговой платформы цифровых активов включают, но не ограничиваются:
1) описание услуг, предоставляемых клиентам;
2) порядок покупки, продажи и обмена цифровых активов на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов, а также порядок и сроки завершения расчетов по сделкам с цифровыми активами;
3) требования и условия к погашению цифрового актива, порядок проверки исполнения обязательств эмитента цифрового финансового актива перед держателями цифрового финансового актива;
Примечание ИЗПИ!
Действие подпункта 4) приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4.
4) порядок соблюдения мер кибербезопасности;
5) порядок и условия открытия и ведения кошельков цифровых активов;
6) процедуры идентификации и верификации клиента;
7) адреса кошельков цифровых активов, используемых для осуществления деятельности;
8) перечень необеспеченных цифровых активов, разрешенных к обращению, и критерии их отбора;
9) лимиты и ограничения, применяемые в отношении операций с необеспеченными цифровыми активами в зависимости от квалификации клиента;
10) порядок и механизм определения квалификации клиента для осуществления операций с цифровыми активами;
11) бизнес-план оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов на первые 3 (три) финансовых (операционных) года.
Глава 4. Порядок осуществления деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов
34. Оператор платформы цифровых финансовых активов осуществляет следующие функции:
1) организация выпуска цифрового финансового актива на цифровой платформе;
2) ведение системы учета держателей цифровых финансовых активов, обеспечивающей достоверный и актуальный учет выпущенных цифровых финансовых активов и соответствия базового актива объему выпуска цифровых финансовых активов (при наличии) согласно условиям выпуска;
3) обеспечение конфиденциального хранения информации об эмитентах цифровых финансовых активов;
4) проведение операций по покупке, продаже и обмену цифровых финансовых активов на цифровой платформе;

6) киберқауіпсіздік шараларын сақтау тәртібі;
7) дауларды шешу және клиенттердің шағымдарын қарау тәртібі;
8) цифрлық қаржы активтерінің әмияндарын ашу және жүргізу тәртібі мен шарттары;
9) қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын цифрлық активтер әмияндарының мекенжайлары;
10) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының алғашқы 3 (үш) қаржылық (операциялық) жылға арналған бизнес-жоспары.
33. Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының ішкі ережелері мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) клиенттерге көрсетілетін қызметтердің сипаттамасы;
2) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық активтерді сатып алу, сату және айырбастау тәртібі, сондай-ақ цифрлық активтермен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды аяқтау тәртібі мен мерзімдері;
3) цифрлық активті өтеуге қойылатын талаптар мен шарттар, цифрлық қаржы активі эмитентінің цифрлық қаржы активін ұстаушылар алдындағы міндеттемелерінің орындалуын тексеру тәртібі;
4) киберқауіпсіздік шараларын сақтау тәртібі;
5) цифрлық активтердің әмияндарын ашу және жүргізу тәртібі мен шарттары;
6) Клиентті сәйкестендіру және верификациялау рәсімдері;
7) қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын цифрлық активтер әмияндарының мекенжайлары;
8) айналысқа рұқсат етілген қамтамасыз етілмеген цифрлық активтердің тізбесі және оларды іріктеу критерийлері;
9) клиенттің біліктілігіне қарай қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын операцияларға қатысты қолданылатын лимиттер мен шектеулер;
10) цифрлық активтермен операцияларды жүзеге асыру үшін клиенттің біліктілігін айқындау тәртібі мен тетігі;
11) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының алғашқы 3 (үш) қаржылық (операциялық) жылға арналған бизнес-жоспары.
4-тарау. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының қызметін жүзеге асыру тәртібі
34. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) цифрлық платформада цифрлық қаржы активін шығаруды ұйымдастыру;
2) шығарылған цифрлық қаржы активтерінің дұрыс және өзекті есебін және базалық активтің шығару шарттарына сәйкес цифрлық қаржы активтерін шығару көлеміне (бар болса) сәйкестігін қамтамасыз ететін цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесін жүргізу;
3) цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері туралы ақпараттың құпия сақталуын қамтамасыз ету;
4) цифрлық платформада цифрлық қаржы активтерін сатып алу, сату және айырбастау жөніндегі операцияларды жүргізу;

5) обеспечение функционирования и технического сопровождения цифровой платформы;
6) хранение цифровых финансовых активов путем открытия и ведения кошельков цифровых активов.
Функция по открытию и ведению кошельков цифровых активов могут быть переданы другим провайдерам услуг цифровых активов, имеющим лицензию Национального Банка или прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке.
Порядок и учет ведения кошельков цифровых активов устанавливается внутренними документами оператора торговой платформы цифровых активов.
35. Документ, определяющий порядок взаимодействия оператора платформы цифровых финансовых активов и оператора торговой платформы цифровых активов с банком и (или) Национальным оператором почты включает, но не ограничивается:
1) порядок открытия банковских счетов в национальной и (или) в иностранной валюте в банках и (или) у Национального оператора почты для обслуживания операций своих клиентов;
2) условия хранения средств клиентов и оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
3) условия обслуживания банком и (или) Национальным оператором почты операций по совершаемым сделкам с цифровыми активами.
36. Оператор платформы цифровых финансовых активов оказывает услуги только идентифицированным клиентам в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан. Биометрическая аутентификация клиентов-резидентов при оказании услуг дистанционным способом осуществляется посредством Центра обмена идентификационными данными Национального Банка (далее – ЦОИД).
Примечание ИЗПИ!
Действие части второй пункта 36 приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4.
Оператор платформы цифровых финансовых активов подключается к Центру обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества (далее – антифрод-центр) путем установления технического взаимодействия с цифровой системой оператора антифрод-центра.
Оператор платформы цифровых финансовых активов в обязательном порядке до исполнения операции сверяет идентификационные данные отправителя и получателя с базами данных антифрод-центра.
37. Оператор платформы цифровых финансовых активов при оказании клиентам услуги по открытию и обслуживанию кошельков цифровых активов обеспечивает безопасность и надлежащее хранение мнемонических фраз и приватных ключей кошельков цифровых активов клиентов.
Оператор платформы цифровых финансовых активов не раскрывает клиентам мнемонические фразы и приватные ключи кошельков цифровых активов и несет ответственность перед клиентами за их сохранность.
Доступ к личному кабинету клиента (в случае оказания такой услуги) осуществляется с помощью логина и пароля, которые могут быть изменены либо восстановлены (при утере) в случае обращения клиента и после подтверждения его личности оператором платформы цифровых финансовых активов.

5) цифрлық платформаның жұмыс істеуін және техникалық сүйемелденуін қамтамасыз ету;
6) цифрлық активтердің әмияндарын ашу және жүргізу арқылы цифрлық қаржы активтерін сақтау.
Цифрлық активтердің әмияндарын ашу және жүргізу функциясы Ұлттық Банк лицензиясы бар немесе Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен басқа цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлеріне берілуі мүмкін.
Цифрлық активтердің әмияндарын жүргізу тәртібі мен есебі цифрлық активтердің сауда платформасы операторының ішкі құжаттарымен белгіленеді.
35. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және цифрлық активтер сауда платформасы операторының банкпен және (немесе) ұлттық пошта операторымен өзара іс-қимыл тәртібін айқындайтын құжат мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) өз клиенттерінің операцияларына қызмет көрсету үшін ұлттық және (немесе) шетел валютасында банктерде және (немесе) ұлттық пошта операторында банк шоттарын ашу тәртібі;
2) клиенттердің қаражатын және цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының сақтау шарттары;
3) банктің және (немесе) ұлттық пошта операторының цифрлық активтермен жасалатын мәмілелер бойынша операцияларға қызмет көрсету шарттары.
36. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сәйкестендірілген клиенттерге ғана қызмет көрсетеді. Қашықтықтан қызмет көрсету кезінде резидент-клиенттердің биометриялық аутентификациялау Ұлттық Банктің сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы (бұдан әрі – ЦОИД) арқылы жүзеге асырылады.
Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығына (бұдан әрі – антифрод-орталық) антифрод-орталық операторының цифрлық жүйесімен техникалық өзара іс-қимыл орнату арқылы қосылады.
Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы операцияны орындағанға дейін жөнелтуші мен алушының сәйкестендіру деректерін антифрод-орталықтың дерекқорларымен міндетті түрде салыстырады.
37. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы клиенттерге цифрлық активтер әмияндарын ашу және оларға қызмет көрсету қызметтерін көрсету кезінде клиенттердің цифрлық активтері әмияндарының мнемоникалық сөз тіркестері мен жеке кілттерінің қауіпсіздігін және тиісті сақталуын қамтамасыз етеді.
Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы клиенттерге цифрлық активтер әмияндарының мнемоникалық фразалары мен жеке кілттерін ашпайды және олардың сақталуына клиенттер алдында жауап береді.
Клиенттің жеке кабинетіне кіру (мұндай қызмет көрсетілген жағдайда) логин мен парольдің көмегімен жүзеге асырылады, олар клиент жүгінген жағдайда және цифрлық қаржы активтері платформасының операторы оның жеке басын растағаннан кейін өзгертілуі немесе қалпына келтірілуі (жоғалған жағдайда) мүмкін.

38. При выпуске цифрового финансового актива оператор платформы цифровых финансовых активов с согласия эмитента цифровых финансовых активов получает у организации по хранению базового актива цифрового финансового актива информацию о состоянии, величинах (количестве) и стоимости базового актива по выпуску цифровых финансовых активов (при наличии у цифрового финансового актива базового актива).
Согласие эмитента цифровых финансовых активов, указанное в части первой настоящего пункта, может быть получено оператором платформы цифровых финансовых активов при установлении деловых отношений с эмитентом цифровых финансовых активов.
39. Оператор платформы цифровых финансовых активов проводит первичное удостоверение наличия, правового статуса, обременений и рыночной стоимости базового актива до выпуска цифрового финансового актива.
При выявлении несоответствия стоимости базового актива объему выпуска цифровых финансовых активов оператором платформы цифровых финансовых активов не проводится регистрация выпуска цифровых финансовых активов до устранения эмитентом цифровых финансовых активов выявленных несоответствий.
Оператор платформы цифровых финансовых активов осуществляет ежедневный мониторинг наличия и состояния (сохранности) базового актива цифрового финансового актива (при наличии), а также его соответствия объему выпуска цифровых финансовых активов.
При выявлении несоответствия стоимости остатков базового актива фактическому объему выпуска цифровых финансовых активов в соотношении, предусмотренном требованиями законодательства Республики Казахстан и (или) условиями выпуска цифровых финансовых активов, оператор платформы цифровых финансовых активов:
1) незамедлительно уведомляет Национальный Банк и организацию по хранению базового актива цифрового финансового актива;
2) не допускает регистрации нового выпуска цифровых финансовых активов до приведения эмитентом цифровых финансовых активов в соответствие стоимости базового актива объему выпуска цифровых финансовых активов.
При погашении цифровых финансовых активов оператор платформы цифровых финансовых активов обеспечивает контроль исполнения эмитентом цифровых финансовых активов своих обязательств перед держателями цифровых финансовых активов.
40. Оператору платформы цифровых финансовых активов запрещается использовать базовый актив цифрового финансового актива в собственных целях, для получения кредитов, в качестве залога или иного обеспечения по своим обязательствам.
41. Регистрация выпуска цифровых финансовых активов осуществляется оператором платформы цифровых финансовых активов и включает рассмотрение представленных эмитентом документов на соответствие законодательству Республики Казахстан.

38. Цифрлық қаржы активі шығарылған кезде цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтері эмитентінің келісімімен цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымнан цифрлық қаржы активтерін шығару жөніндегі базалық активтің жай-күйі, шамалары (саны) және құны туралы ақпарат алады (цифрлық қаржы активінде базалық актив болған кезде).
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген цифрлық қаржы активтері эмитентінің келісімін цифрлық қаржы активтері эмитентімен Іскерлік қатынастар орнатылған кезде цифрлық қаржы активтері платформасының операторы ала алады.
39. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активі шығарылғанға дейін базалық активтің бар-жоғын, құқықтық мәртебесін, ауыртпалықтарын және нарықтық құнын бастапқы куәландыруды жүргізеді.
Базалық актив құнының цифрлық қаржы активтері шығарылымының көлеміне сәйкессіздігі анықталған кезде цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтері эмитенті анықталған сәйкессіздіктерді жойғанға дейін цифрлық қаржы активтері шығарылымын тіркеуді жүргізбейді.
Цифрлық қаржылық активтер платформасының операторы базалық активтер цифрлық қаржылық активтер (бар болған кезде), сондай-ақ оның цифрлық қаржылық активтер шығарылым көлеміне сәйкестігінің бар-жоғы мен жай-күйін (сақталуын) күнделікті мониторингті жүзеге асырады.
Базалық актив қалдықтары құнының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарында және (немесе) цифрлық қаржы активтерін шығару шарттарында көзделген арақатынаста цифрлық қаржы активтерін шығарудың нақты көлеміне сәйкес келмеуі анықталған кезде цифрлық қаржы активтері платформасының операторы:
1) Ұлттық Банкті және базалық активтер цифрлық қаржы активтер сақтау жөніндегі ұйымды дереу хабардар етеді;
2) жаңа шығарылымды тіркеуге жол бермейді цифрлық қаржы активтерін Эмитент базалық активтің құнына цифрлық қаржы активтерін шығару көлеміне сәйкес келтіргенге дейін.
Цифрлық қаржы активтерін өтеу кезінде цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтері эмитентінің цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар алдындағы өз міндеттемелерін орындауын бақылауды қамтамасыз етеді.
40. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторына цифрлық қаржы активінің базалық активін өз мақсаттары үшін, кредиттер алу үшін, кепіл ретінде немесе өз міндеттемелері бойынша өзге де қамтамасыз ету ретінде пайдалануға тыйым салынады.
41. Цифрлық қаржы активтерінің шығарылымын тіркеуді цифрлық қаржы активтері платформасының операторы жүзеге асырады және эмитент ұсынған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін қарауды қамтиды.

42. Оператор платформы цифровых финансовых активов в рамках регистрации выпуска цифровых финансовых активов присваивает каждому выпуску уникальный регистрационный номер. Порядок присвоения уникального регистрационного номера выпуску цифровых финансовых активов определяется внутренними документами оператора платформы цифровых финансовых активов.
Уникальный регистрационный номер цифрового финансового актива начинается с регистрационного номера, присвоенного оператору платформы цифровых финансовых активов Национальным Банком, и содержит не более пятидесяти знаков, включая символы, буквы или числа.
43. В рамках регистрации выпуска цифровых финансовых активов оператор платформы цифровых финансовых активов осуществляет:
1) предоставление эмитенту цифровых финансовых активов доступа к своей цифровой платформе финансовых активов при условии соблюдения эмитентом цифровых финансовых активов требований законодательства Республики Казахстан при выпуске цифровых финансовых активов;
2) выпуск цифровых финансовых активов путем размещения записи на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов.
44. Регистрация выпуска цифровых финансовых активов осуществляется после того, как оператор платформы цифровых финансовых активов удостоверится в наличии базового актива цифрового финансового актива.
45. Оператор платформы цифровых финансовых активов осуществляет ведение учета держателей цифровых финансовых активов и учета перехода прав собственности на цифровые финансовые активы по результатам совершенных сделок с отражением такой информации в системе учета держателей цифровых финансовых активов.
46. Оператор платформы цифровых финансовых активов принимает все необходимые меры для обеспечения завершенности расчетов в день совершения операции, если иной срок не предусмотрен в договоре, заключенном с клиентом.
47. Оператор платформы цифровых финансовых активов осуществляет операции клиентов при условии предварительного депонирования клиентом средств на банковском счете или кошельке цифровых активов оператора платформы цифровых финансовых активов с соблюдением принципа "поставка против платежа", обеспечивающего одновременное исполнение обязательств всеми сторонами сделки.
В случае обмена цифрового финансового актива одного вида на другой вид, оператор платформы цифровых финансовых активов осуществляет операции клиентов при условии предварительного депонирования клиентом цифровых финансовых активов на кошельке цифрового актива с соблюдением принципа "поставка против поставки", обеспечивающего одновременное исполнение обязательств всеми сторонами сделки.

42. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтері шығарылымын тіркеу шеңберінде әрбір шығарылымға бірегей тіркеу нөмірін береді. Цифрлық қаржы активтерін шығаруға бірегей тіркеу нөмірін беру тәртібі цифрлық қаржы активтері платформасы операторының ішкі құжаттарымен айқындалады.
Цифрлық қаржы активінің бірегей тіркеу нөмірі Ұлттық банктің цифрлық қаржы активтері платформасының операторына берген тіркеу нөмірінен басталады және таңбаларды, әріптерді немесе сандарды қоса алғанда, елуден аспауы тиіс.
43. Цифрлық қаржы активтерін шығаруды тіркеу шеңберінде цифрлық қаржы активтері платформасының операторы:
1) цифрлық қаржы активтерінің эмитенті цифрлық қаржы активтерін шығару кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтаған жағдайда цифрлық қаржы активтерінің эмитентіне өзінің цифрлық платформасына қаржы активтеріне қол жеткізуді беру;
2) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында жазбаны орналастыру арқылы цифрлық қаржы активтерін шығару.
44. Цифрлық қаржы активтерінің шығарылымын тіркеу цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активінің базалық активінің бар екеніне көз жеткізгеннен кейін жүзеге асырылады.
45. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтерін ұстаушылардың есебін жүргізуді және цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінде осындай ақпаратты көрсете отырып, жасалған мәмілелердің нәтижелері бойынша цифрлық қаржы активтеріне меншік құқықтарының ауысуын есепке алуды жүзеге асырады.
46. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы егер клиентпен жасалған шартта өзгеше мерзім көзделмесе, операция жасалған күні есептеулердің аяқталуын қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды.
47. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы мәміленің барлық тараптарының міндеттемелерін бір мезгілде орындауын қамтамасыз ететін "төлемге қарсы жеткізу" қағидатын сақтай отырып, клиенттің цифрлық қаржы активтері платформасы операторының банктік шотына немесе цифрлық қаржы активтері операторының әмиянындағы қаражатты алдын ала салуы шартымен клиенттердің операцияларын жүзеге асырады.
Бір түрдегі цифрлық қаржы активін басқа түрге айырбастаған жағдайда, цифрлық қаржы активтері платформасының операторы мәміленің барлық тараптарының міндеттемелерін бір мезгілде орындауын қамтамасыз ететін "жеткізуге қарсы жеткізу" қағидатын сақтай отырып, клиенттің цифрлық қаржы активтерін цифрлық активтің әмиянына алдын ала салуы шартымен клиенттердің операцияларын жүзеге асырады.

48. Организация размещения цифровых финансовых активов, выпущенных на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов, осуществляется на основании заявления эмитента цифрового финансового актива в соответствии с внутренними правилами оператора платформы цифровых финансовых активов.
49. Организация размещения цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора торговой платформы цифровых активов включает следующее:
1) оператором платформы цифровых финансовых активов проводится проверка на наличие обременений или иных ограничений на переводимые цифровые финансовые активы;
2) оператором платформы цифровых финансовых активов проводится блокировка цифровых финансовых активов в объеме, указанном в заявлении эмитента цифрового финансового актива;
3) оператор платформы цифровых финансовых активов направляет уведомление оператору торговой платформы цифровых активов о готовности к размещению цифровых финансовых активов;
4) оператором торговой платформы цифровых активов при получении уведомления от оператора платформы цифровых финансовых активов о готовности к размещению цифровых финансовых активов не позднее 3 (трех) рабочих дней направляется подтверждение оператору платформы цифровых финансовых активов о готовности принятия цифровых финансовых активов либо мотивированный отказ с указанием объективных причин, препятствующих принятию активов, и (или) условий, противоречащих его внутренним правилам;
5) оператор платформы цифровых финансовых активов при получении уведомления о готовности принятия цифровых финансовых активов производит аннулирование цифровых финансовых активов для исключения повторного использования или продажи цифровых финансовых активов;
6) оператор торговой платформы цифровых активов обеспечивает выпуск эквивалентного объема цифрового финансового актива на основании заявления эмитента цифрового финансового актива на собственной цифровой платформе.
50. Техническая реализация размещения цифровых финансовых активов оператором платформы цифровых финансовых активов и оператором торговой платформы цифровых активов осуществляется путем аннулирования и выпуска эквивалентных цифровых финансовых активов, обеспечивающих неизменность общего объема эмиссии цифрового финансового актива.
51. Порядок и формы обмена информацией между оператором платформы цифровых финансовых активов и оператором торговой платформы цифровых активов определяются соглашением о взаимодействии.
52. Допускается совмещение деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов с деятельностью оператора торговой платформы цифровых активов.
Совмещение видов профессиональной деятельности в сфере цифровых активов допускается при условии соответствия требованиям, предъявляемым к соответствующим видам профессиональной деятельности в сфере цифровых активов.

48. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында шығарылған цифрлық қаржы активтерін орналастыруды ұйымдастыру цифрлық қаржы активтері платформасы операторының ішкі қағидаларына сәйкес цифрлық қаржы активі эмитентінің өтініші негізінде жүзеге асырылады.
49. Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық платформасына цифрлық қаржы активтерін орналастыруды ұйымдастыру мыналарды қамтиды:
1) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы аударылатын цифрлық қаржы активтеріне ауыртпалықтардың немесе өзге де шектеулердің болуына тексеру жүргізеді;
2) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтері эмитентінің өтінішінде көрсетілген көлемде цифрлық қаржы активтерін бұғаттауды жүргізеді;
3) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтерін аударуға әзірлігі туралы цифрлық активтердің сауда платформасының операторына хабарлама жібереді;
4) цифрлық активтердің сауда платформасының операторы цифрлық қаржы активтерін орналастыруға әзірлігі туралы цифрлық қаржы активтері платформасының операторынан хабарлама алған кезде 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей цифрлық қаржы активтері платформасының операторына цифрлық қаржы активтерін қабылдауға дайындығы туралы растауды не активтерді қабылдауға кедергі келтіретін объективті себептерді және (немесе) шарттарды көрсете отырып, дәлелді бас тартуды жібереді, оның ішкі ережелеріне қайшы келеді;
5) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы цифрлық қаржы активтерін қабылдауға әзірлігі туралы хабарлама алған кезде цифрлық қаржы активтерін қайта пайдалануды немесе сатуды болдырмау үшін цифрлық қаржы активтерінің күшін жоюды жүргізеді;
6) цифрлық активтердің сауда платформасының операторы цифрлық қаржы активі эмитентінің меншікті цифрлық платформадағы өтініші негізінде Цифрлық қаржы активінің баламалы көлемін шығаруды қамтамасыз етеді.
50. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының және цифрлық активтердің сауда платформасы операторының цифрлық қаржы активтерін орналастыруын техникалық іске асыру Цифрлық қаржы активі эмиссиясының жалпы көлемінің өзгермейтіндігін қамтамасыз ететін баламалы цифрлық қаржы активтерін жою және шығару жолымен жүзеге асырылады.
51. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы мен цифрлық активтердің сауда платформасының операторы арасындағы ақпарат алмасудың тәртібі мен нысандары өзара іс-қимыл туралы келісіммен айқындалады.
52. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының қызметін цифрлық активтер сауда платформасы операторының қызметімен ұштастыруға жол беріледі.
Цифрлық активтер саласындағы кәсіптік қызмет түрлерін қоса атқаруға цифрлық активтер саласындағы кәсіптік қызметтің тиісті түрлеріне қойылатын талаптарға сәйкес келген жағдайда жол беріледі.

53. Оператор платформы цифровых финансовых активов, совмещающий деятельность с оператором торговой платформы цифровых активов, обеспечивает раздельное хранение собственных средств и средств клиентов на раздельных банковских счетах, кошельках цифровых активов по каждому виду профессиональной деятельности.
54. Оператор платформы цифровых финансовых активов уведомляет клиентов о совмещении своей деятельности с деятельностью оператора торговой платформы цифровых активов до начала оказания услуг.
Глава 5. Порядок осуществления деятельности оператора торговой платформы цифровых активов
55. Оператор торговой платформы цифровых активов осуществляет следующие функции:
1) эксплуатацию и техническое поддержание торговой платформы цифровых активов;
2) организацию и проведение торгов с цифровыми финансовыми активами и необеспеченными цифровыми активами;
3) осуществление мониторинга и анализа сделок с цифровыми финансовыми активами, необеспеченными цифровыми активами заключенных в торговой платформе цифровых активов;
4) организация и осуществление расчетов по сделкам с цифровыми финансовыми активами, необеспеченными цифровыми активами подготовка информации, необходимой для осуществления таких расчетов;
5) открытие и ведение кошельков цифровых активов.
Функция по открытию и ведению кошельков цифровых активов могут быть переданы другим провайдерам услуг цифровых активов, имеющим лицензию Национального Банка или прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке.
Порядок и учет ведения кошельков цифровых активов устанавливается внутренними документами оператора торговой платформы цифровых активов.
56. Документ, определяющий порядок взаимодействия оператора торговой платформы цифровых активов с оператором платформы цифровых финансовых активов, банком и (или) Национальным оператором почты включает, но не ограничивается:
1) открытие банковских счетов в национальной и (или) иностранной валюте в банках и (или) у Национального оператора почты для обслуживания операций своих клиентов;
2) условия хранения средств клиентов и оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;
3) условия обслуживания банком и (или) Национальным оператором почты операций по совершаемым сделкам с цифровыми активами.
57. Оператор торговой платформы цифровых активов оказывает услуги только идентифицированным клиентам в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан. Биометрическая аутентификация клиентов-резидентов при оказании услуг дистанционным способом осуществляется посредством ЦОИД.
Примечание ИЗПИ!
Действие части второй пункта 57 приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данный пункт действует в редакции п. 4.
Оператор торговой платформы цифровых активов подключается к антифрод-центру путем установления технического взаимодействия с цифровой системой оператора антифрод-центра.
Оператор торговой платформы цифровых активов в обязательном порядке до исполнения операции сверяет идентификационные данные отправителя и получателя с базами данных антифрод-центра.

53. Қызметті цифрлық активтердің сауда платформасының операторымен біріктіретін цифрлық қаржы активтері платформасының операторы өз қаражаты мен клиенттердің қаражатын жеке банктік шоттарда, цифрлық активтердің әмияндарында кәсіптік қызметтің әрбір түрі бойынша бөлек сақтауды қамтамасыз етеді.
54. Цифрлық қаржы активтері платформасының операторы клиенттерге қызмет көрсету басталғанға дейін өз қызметін цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметімен ұштастыру туралы хабарлайды.
5-тарау. Қызметті жүзеге асыру тәртібі цифрлық активтер сауда платформасының операторы
55. Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) цифрлық активтердің сауда платформасын пайдалану және техникалық қолдау;
2) цифрлық Қаржы активтерімен және қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу;
3) сауда платформасында жасалған цифрлық активтердің цифрлық активтерімен қамтамасыз етілмеген цифрлық Қаржы активтерімен мәмілелерге мониторинг пен талдауды жүзеге асыру;
4) цифрлық Қаржы активтерімен, цифрлық активтермен қамтамасыз етілмеген мәмілелер бойынша есеп айырысуларды ұйымдастыру және жүзеге асыру осындай есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты дайындау;
5) цифрлық активтердің әмияндарын ашу және жүргізу.
Цифрлық активтердің әмияндарын ашу және жүргізу функциясы Ұлттық Банк лицензиясы бар немесе Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен басқа цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлеріне берілуі мүмкін.
Цифрлық активтердің әмияндарын жүргізу тәртібі мен есебі цифрлық активтердің сауда платформасы операторының ішкі құжаттарымен белгіленеді.
56. Цифрлық активтер сауда платформасы операторының цифрлық қаржы активтері платформасы операторымен, банкпен және (немесе) ұлттық пошта операторымен өзара іс-қимыл тәртібін айқындайтын құжат мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) өз клиенттерінің операцияларына қызмет көрсету үшін банктерде және (немесе) пошта ұлттық операторында ұлттық және (немесе) шетел валютасында банктік шоттар ашу;
2) клиенттердің қаражатын және цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының сақтау шарттары;
3) банктің және (немесе) ұлттық пошта операторының цифрлық активтермен жасалатын мәмілелер бойынша операцияларға қызмет көрсету шарттары.
57. Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сәйкестендірілген клиенттерге ғана қызмет көрсетеді. Қашықтықтан қызмет көрсету кезінде резидент-клиенттердің биометриялық аутентификациясы ЦОИД арқылы жүзеге асырылады.
Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы антифрод-орталық операторының цифрлық жүйесімен техникалық өзара іс-қимыл орнату арқылы антифрод-орталыққа қосылады.
Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы операцияны орындағанға дейін жөнелтуші мен алушының сәйкестендіру деректерін антифрод-орталықтың дерекқорларымен міндетті түрде салыстырады.

58. Оператор торговой платформы цифровых активов при оказании клиентам услуги по открытию и обслуживанию кошельков цифровых активов обеспечивает безопасность и надлежащее хранение мнемонических фраз и приватных ключей кошельков цифровых активов клиентов.
Оператор торговой платформы цифровых активов не раскрывает клиентам мнемонические фразы и приватные ключи кошельков цифровых активов и несет ответственность перед клиентами за их сохранность.
Оператор торговой платформы цифровых активов привлекает внешнего подрядчика (экспертов) на аутсорсинг для выполнения отдельных функций и (или) осуществления бизнес-процессов, связанных с открытием и (или) ведением кошелька цифрового актива.
Привлечение внешнего подрядчика (экспертов), предусмотренное частью третьей настоящего пункта, допускается при условии обеспечения оператором торговой платформы цифровых активов соблюдения требований Закона о цифровых активах и настоящих Правил по порядку открытия и ведения кошельков цифровых активов.
Доступ к личному кабинету клиента (в случае оказания такой услуги) осуществляется с помощью логина и пароля, которые могут быть изменены либо восстановлены (при утере) в случае обращения клиента и после подтверждения его личности оператором торговой платформы цифровых активов.
59. В случае временного приостановления деятельности на срок более 30 (тридцати) календарных дней, а также в случае возобновления своей деятельности, оператор торговой платформы цифровых активов в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения письменно уведомляет об этом Национальный Банк с приложением копии решения оператора торговой платформы цифровых активов.
Срок временного приостановления деятельности оператора торговой платформы цифровых активов не может превышать 6 (шесть) последовательных месяцев.
60. Оператор торговой платформы цифровых активов обеспечивает проведение торгов с цифровыми финансовыми активами, необеспеченными цифровыми активами в соответствии с внутренними правилами, Правилами и Законом о цифровых активах.
Оператор торговой платформы цифровых активов осуществляет следующие функции:
1) допуск участников к торгам и проверка их соответствия квалификационным требованиям;
2) обеспечение бесперебойного функционирования торговой платформы цифровых активов;
3) осуществление мониторинга и контроля за совершаемыми операциями с цифровыми финансовыми активами, необеспеченными цифровыми активами.
61. Оператор торговой платформы цифровых активов принимает все необходимые меры для обеспечения завершенности расчетов в день совершения операции, если иной срок не предусмотрен в договоре, заключенном с клиентом.

58. Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы клиенттерге цифрлық активтердің әмияндарын ашу және оларға қызмет көрсету қызметтерін көрсету кезінде клиенттердің цифрлық активтерінің мнемоникалық фразалары мен жеке әмиян кілттерінің қауіпсіздігін және дұрыс сақталуын қамтамасыз етеді.
Цифрлық активтер сауда платформасының операторы клиенттерге мнемоникалық сөз тіркестерін және цифрлық активтер әмияндарының жеке кілттерін ашпайды және олардың сақталуына клиенттер алдында жауап береді.
Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы цифрлық активтің әмиянын ашуға және (немесе) жүргізуге байланысты жекелеген функцияларды орындау және (немесе) бизнес-процестерді жүзеге асыру үшін сыртқы мердігерді (сарапшыларды) аутсорсингке тартады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген сыртқы мердігерді (сарапшыларды) тартуға сауда платформасының операторы цифрлық активтер туралы Заңның және цифрлық активтердің әмияндарын ашу және жүргізу тәртібі бойынша осы Қағидалардың талаптарын сақтауды қамтамасыз еткен жағдайда жол беріледі.
Клиенттің жеке кабинетіне кіру (мұндай қызмет көрсетілген жағдайда) логин мен парольдің көмегімен жүзеге асырылады, олар клиент жүгінген жағдайда және цифрлық активтердің сауда платформасының операторы оның жеке басын растағаннан кейін өзгертілуі немесе қалпына келтірілуі (жоғалған жағдайда) мүмкін.
59. Қызметті күнтізбелік 30 (отыз) күннен астам мерзімге уақытша тоқтата тұрған жағдайда, сондай-ақ өз қызметі қайта басталған жағдайда, цифрлық активтердің сауда платформасының операторы тиісті шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы Ұлттық Банкке цифрлық активтердің сауда платформасы операторының шешімінің көшірмесін қоса бере отырып, жазбаша хабарлайды.
Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қызметін уақытша тоқтата тұру мерзімі қатарынан 6 (алты) айдан аспауға тиіс.
60. Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы ішкі Қағидаларға, қағидаларға және цифрлық активтер туралы Заңға сәйкес цифрлық Қаржы активтерімен, цифрлық активтермен қамтамасыз етілмеген сауда-саттықты өткізуді қамтамасыз етеді.
Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) қатысушыларды сауда-саттыққа жіберу және олардың біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру;
2) цифрлық активтердің сауда платформасының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
3) цифрлық Қаржы активтерімен, цифрлық активтермен қамтамасыз етілмеген жасалатын операцияларға мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру.
61. Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы, егер клиентпен жасалған шартта өзгеше мерзім көзделмесе, операция жасалған күні есептеулердің аяқталуын қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды.

62. Оператор торговой платформы цифровых активов осуществляет операции клиентов при условии предварительного депонирования клиентом средств на банковском счете и (или) кошельке цифровых активов оператора платформы цифровых финансовых активов с соблюдением принципа "поставка против платежа", обеспечивающего одновременное исполнение обязательств всеми сторонами сделки.
В случае обмена цифрового финансового актива одного вида на другой вид, оператор платформы цифровых финансовых активов осуществляет операции клиентов при условии предварительного депонирования клиентом цифровых финансовых активов на кошельке цифрового актива с соблюдением принципа "поставка против поставки", обеспечивающего одновременное исполнение обязательств всеми сторонами сделки.
Средства клиентов и оператора торговой платформы цифровых активов хранятся на раздельных банковских счетах и кошельках цифровых активов.
63. Торги с цифровыми финансовыми активами приостанавливаются оператором торговой платформы в следующих случаях:
1) прекращения деятельности эмитента цифровых финансовых активов в результате реорганизации или ликвидации либо нахождения эмитента цифровых финансовых активов в процессе принудительной ликвидации;
2) признания судом эмитента цифровых финансовых активов банкротом;
3) ареста имущества эмитента цифровых финансовых активов в размере, превышающем 50 % (пятьдесят процентов) активов данного эмитента цифровых финансовых активов;
4) иных случаях, предусмотренных внутренними документами оператора торговой платформы цифровых активов.
Приложение 1
к Правилам осуществления
деятельности операторов
платформы цифровых
финансовых активов,
операторов торговой платформы
цифровых активов
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Заявление
____________________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер оператора платформы
цифровых финансовых активов/оператора торговой платформы цифровых активов)
просит осуществить учетную регистрацию оператора платформы цифровых
финансовых активов/оператора торговой платформы цифровых активов и включить
оператора платформы цифровых финансовых активов/оператора торговой платформы
цифровых активов в реестр операторов платформы цифровых финансовых активов/
в реестр операторов торговой платформы цифровых активов.
1. Место нахождения оператора платформы цифровых финансовых активов/
оператора торговой платформы цифровых активов:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, адрес электронной почты, интернет-ресурс (при наличии)

62. Цифрлық активтердің сауда платформасының операторы клиенттің мәміленің барлық тараптарының міндеттемелерін бір мезгілде орындауын қамтамасыз ететін "төлемге қарсы жеткізу" қағидатын сақтай отырып, цифрлық қаржы активтері платформасы операторының банктік шотындағы және (немесе) цифрлық активтер қаржы платформасы активтер операторының әмиянындағы қаражатты алдын ала депозитке салған жағдайда клиенттердің операцияларын жүзеге асырады.
Бір түрдегі цифрлық қаржы активін басқа түрге айырбастаған жағдайда, цифрлық қаржы активтері платформасының операторы мәміленің барлық тараптарының міндеттемелерін бір мезгілде орындауын қамтамасыз ететін "жеткізуге қарсы жеткізу" қағидатын сақтай отырып, клиенттің цифрлық қаржы активтерін цифрлық активтің әмиянына алдын ала салуы шартымен клиенттердің операцияларын жүзеге асырады.
Клиенттер мен цифрлық активтердің сауда платформасы операторының қаражаты бөлек банктік шоттарда және цифрлық активтер әмияндарында сақталады.
63. Цифрлық Қаржы активтерімен сауда саттықты сауда платформасының операторы мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) қайта ұйымдастыру немесе тарату не цифрлық қаржы активтері эмитентінің мәжбүрлеп тарату процесінде болуы нәтижесінде цифрлық қаржы активтері эмитентінің қызметі тоқтатылған;
2) цифрлық қаржы активтері эмитентін сот банкрот деп таныған;
3) цифрлық қаржы активтері эмитентінің мүлкі осы цифрлық қаржы активтері эмитентінің активтерінің 50% - (елу пайызынан) асатын мөлшерде тыйым салынған;
4) цифрлық активтердің сауда платформасы операторының ішкі құжаттарында көзделген өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
Цифрлық қаржы активтері платформасы
операторларының, цифрлық активтер
cауда платформасы операторларының
қызметін жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Өтініш
__________________________________________________________________________________________________
(Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер cауда платформасы операторының атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
цифрлық қаржы активтері платформасының операторын/цифрлық активтер сауда платформасының операторын есептік тіркеуді жүзеге асыруды және цифрлық қаржы активтері платформасының операторын/цифрлық активтер сауда платформасының операторын цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізіліміне/ цифрлық активтер Сауда платформасы операторларының тізіліміне қосуды сұрайды.
1. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының/цифрлық активтер сауда платформасы операторының орналасқан жері:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (кеңсе)нөмірі
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурс (бар болса)

2. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) оператора
платформы цифровых финансовых активов/оператора торговой платформы
цифровых активов:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
3. Перечень представляемых документов в соответствии с пунктом 15 статьи 6
Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан":
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________;
3) _____________________________________________________________;
4) _____________________________________________________________;
5) _____________________________________________________________;
6) _____________________________________________________________.
4. Сведения о руководителе (членах) исполнительного органа оператора
платформы цифровых финансовых активов/оператора торговой платформы
цифровых активов:
Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
__________________________________________________
(в соответствии с документом, удостоверяющим личность,
в случае изменения фамилии, имени, отчества – указать,
когда и по какой причине произошли изменения)
Индивидуальный
идентификационный
номер
Данные документа,
удостоверяющего
личность
(наименование документа, номер, серия (при наличии)
и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства
(место жительства, включая номера домашнего, служебного
телефонов, а также адрес электронной почты)
Гражданство
Полный перечень мест работы и должностей
Период работы (месяц/год)
Наименование организации,
занимаемые должности
Должностные
обязанности
1.
Иная информация:
Наличие неснятой или непогашенной судимости
Да/нет
(если да, то указать реквизиты приговора суда, статью Уголовного кодекса Республики Казахстан)
Если ранее являлся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, в период не более чем за один год до принятия решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве"
Да/нет
(если да, то указывается наименование организации, должность, реквизиты решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступившего в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве")
Иная информация (при наличии)
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены
и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну.
Первый руководитель оператора платформы цифровых финансовых
активов/оператора торговой платформы цифровых активов или лицо,
уполномоченное на подписание.
______________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности операторов
платформы цифровых
финансовых активов,
операторов торговой платформы
цифровых активов
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Включение в реестр операторов платформы цифровых финансовых активов,
реестр операторов торговой платформы цифровых активов, прошедших
учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан"
1.
Наименование услугодателя
Национальный Банк Республики Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Действие строки приостановлено до 12.07.2026 настоящим Постановлением и в период приостановления данная строка действует в редакции п. 4.
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства"
www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал), канцелярия услугодателя.
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение двадцати рабочих дней со дня регистрации заявления и полного перечня документов.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о прохождении учетной регистрации для предоставления разрешения (права) на предоставление оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов услуг, установленных Законом Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан" (далее – Закон) либо мотивированный отказ.
Форма результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

2. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторын/цифрлық активтер сауда платформасы операторын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
3. "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 15-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттардың тізбесі:
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________;
3) _____________________________________________________________;
4) _____________________________________________________________;
5) _____________________________________________________________;
6) _____________________________________________________________.
4. Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының/цифрлық активтер сауда платформасы операторының атқарушы органының басшысы (мүшелері) туралы мәліметтер:
Жалпы мәліметтер:
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес, тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда - өзгерістердің қашан және қандай себеппен болғанын көрсету)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
(тұрғылықты жері, оның ішінде үй, қызметтік телефон нөмірлері, сондай-ақ электрондық пошта мекенжайы)
Азаматтық
Жұмыс орындары мен лауазымдарының толық тізбесі
Жұмыс кезеңі (ай / жыл)
Ұйымның атауы, атқаратын лауазымдары
1.
Басқа ақпарат:
Алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болуы
Иә / жоқ
(егер солай болса, онда сот үкімінің деректемелері, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы көрсетілсін)
Егер бұрын қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, оны таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға әкеп соққан қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басшысы, басқару органының мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, Бас бухгалтері болып табылса, не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны тәртіппен банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген, "оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған
Иә / жоқ
(егер солай болса, онда ұйымның атауы, лауазымы, қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, оны таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға әкеп соққан қаржы ұйымының лицензиясынан айыру туралы шешімнің не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны тәртіппен банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің деректемелері көрсетіледі "оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған)
Өзге ақпарат (бар болса)
Мен қоса берілген мәліметтердің тексерілгенін және сенімді және толық екенін растаймын.
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін (келісемін).
Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының бірінші басшысы:
немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_________________________________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Цифрлық қаржы активтері платформасы
операторларының, цифрлық
активтер cауда платформасы
операторларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізіліміне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен цифрлық активтер сауда платформасы операторларының тізіліміне енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" Веб-порталы
www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – портал), көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш тіркелген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде және құжаттардың толық тізбесі.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтер сауда платформасының операторына "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – заң) белгіленген қызметтер көрсетуге рұқсат (құқық) беру үшін есептік тіркеуден өткені туралы хабарлама не дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны: электрондық/ қағаз түрінде.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемнің мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және
ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
График приема документов и выдачи результатов оказания государственной услуги – с понедельника по пятницу с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;
2) документ, подтверждающий оплату уставного капитала;
3) устав, за исключением случаев, когда оператор платформы цифровых финансовых активов, оператор торговой платформы цифровых активов осуществляет деятельность по типовому уставу;
4) документ, определяющий порядок взаимодействия оператора платформы цифровых финансовых активов с оператором торговой платформы цифровых активов, банком и (или) Национальным оператором почты;
5) внутренние правила осуществления деятельности оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, утвержденные органом управления заявителя;
6) документ, подтверждающий полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) недостоверность и (или) неполнота сведений и (или) информации в документах, представленных для прохождения учетной регистрации;
2) представление неполного пакета документов или несоответствие документов требованиям Закона и нормативного правового акта Национального Банка Республики Казахстан;
3) несоответствие учредителя, участника (акционера) оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов требованиям, установленным пунктами 11 и 12 статьи 6 Закона;

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 80 және 81-баптарына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) 3 және 5-баптарына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау кестесі және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін жіберу сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтер сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асыру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжат;
3) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтер сауда платформасының операторы үлгі жарғы бойынша қызметті жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, жарғы;
4) цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық активтер сауда платформасы операторымен, банкпен және (немесе) ұлттық пошта операторымен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайтын құжат;
5) өтініш берушінің басқару органы бекіткен цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидалары;
6) өтінішті және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтерді беруге адамның өкілеттігін растайтын құжат.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) есептік тіркеуден өту үшін ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің және (немесе) ақпараттың анық истігі және (немесе) толықностігі;
2) Құжаттар топтамасын толық ұсынбау немесе құжаттардың Заңның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келмеуі;
3) цифрлық қаржы активтері платформасының құрылтайшысының, қатысушысының (акционерінің), цифрлық активтер сауда платформасы операторының Заңның 6-бабының 11 және 12-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

4) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным пунктом 13 статьи 6 Закона;
5) несоблюдение требований, установленных пунктом 14 статьи 6 Закона;
6) наличие неснятой или непогашенной судимости у бенефициарного собственника.
В случае отказа в учетной регистрации юридическое лицо повторно представляет заявление на учетную регистрацию при устранении причин, повлекших отказ в учетной регистрации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, или принимает решение об изменении своего наименования либо реорганизации или ликвидации.
Неустранение причин, повлекших отказ в учетной регистрации оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов, является основанием для отказа в повторном рассмотрении.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале и на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности операторов
платформы цифровых
финансовых активов,
операторов торговой
платформы цифровых активов
Форма
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҰЛТТЫҚ БАНКІ
НАЦИОНАЛЬНЫЙ БАНК
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
010000, Астана қаласы,
Мәңгілік Ел даңғылы, 64,
тел.: + 7 (7172) 77-55-77,
E-mail: hq@nationalbank.kz
010000, город Астана,
проспект Мәңгілік Ел, 64,
тел.: + 7 (7172) 77-55-77,
E-mail: hq@nationalbank.kz
_______________ № ________________
_________________________________
Национальный Банк Республики Казахстан по итогам рассмотрения заявления
____________________________________________________________
наименование услугополучателя
и приложенных документов в соответствии с пунктом 17 статьи 6 Закона
Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан"
уведомляет о прохождении
_______________________________________________________________
наименование услугополучателя
учетной регистрации в качестве оператора платформы цифровых финансовых
активов/оператора торговой платформы цифровых активов, присвоении
регистрационного номера № _____________ и записи в реестре операторов
платформы цифровых финансовых активов, реестре операторов торговой
платформы цифровых активов.

4) басшы қызметкерлердің Заңның 6-бабының 13-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
5) Заңның 6-бабының 14-тармағында белгіленген талаптарды сақтамау;
6) бенефициарлық меншік иесінде алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болуы.
Есептік тіркеуден бас тартылған жағдайда заңды тұлға цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер сауда платформасы операторының есептік тіркеуден бас тартуына әкеп соққан себептер жойылған кезде есептік тіркеуге өтінішті қайта ұсынады немесе өзінің атауын өзгерту не қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдайды.
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтер Сауда платформасы операторының есептік тіркеуден бас тартуына әкеп соққан себептерді жоймау қайта қараудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414
Цифрлық қаржы активтері
платформасы операторларының,
цифрлық активтер сауда платформасы
операторларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҰЛТТЫҚ БАНКІ
НАЦИОНАЛЬНЫЙ БАНК
РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН
010000, Астана қаласы,
Мәңгілік Ел даңғылы, 64, тел.: + 7 (7172) 77-55-77,
E-mail: hq@nationalbank.kz
010000, город Астана,
проспект Мәңгілік Ел, 64, тел.: + 7 (7172) 77-55-77,
E-mail: hq@nationalbank.kz
_______________№________________
_________________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 17-тармағына сәйкес ____________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының атауы) өтінішін және қоса берілген құжаттарды қарау қорытындылары бойынша ____________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының атауы) цифрлық қаржы активтері платформасының операторы/цифрлық активтер сауда платформасының операторы ретінде есептік тіркеу, № _________________________________ тіркеу нөмірін беру және цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімінде, цифрлық активтер сауда платформасы операторларының тізілімінде жазу.

В соответствии с подпунктом 5-1), 5-3) статьи 1 Закона Республики Казахстан
"О цифровых активах в Республике Казахстан" оператор платформы цифровых
финансовых активов/оператор торговой платформы цифровых активов
___________________________________________________________________
наименование услугополучателя оказывает следующие услуги:
___________________________________________________________________;
___________________________________________________________________;
___________________________________________________________________.
[Должность подписывающего] [ФИО подписывающего]
Приложение 4
к Правилам осуществления
деятельности операторов
платформы цифровых
финансовых активов,
операторов торговой платформы
цифровых активов
Форма
Реестр операторов платформы цифровых финансовых активов
№ п/п
Дата регистрации оператора платформы цифровых финансовых активов
Регистрационный номер оператора платформы цифровых финансовых активов
Наименование оператора платформы цифровых финансовых активов
Фамилия и инициалы руководителя
Бизнес-идентификационный номер оператора платформы цифровых финансовых активов
Место нахождение оператора платформы цифровых финансовых активов, телефон, адрес электронной почты, интернет- ресурс
(при наличии)
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 5
к Правилам осуществления
деятельности операторов
платформы цифровых
финансовых активов,
операторов торговой платформы
цифровых активов
Форма
Реестр операторов торговой платформы цифровых активов
№ п/п
Дата регистрации оператора торговой платформы цифровых активов
Регистрационный номер оператора торговой платформы цифровых активов
Наименование оператора торговой платформы цифровых активов
Фамилия и инициалы руководителя
Бизнес-идентификационный номер оператора торговой платформы цифровых активов
Место нахождение оператора торговой платформы цифровых активов, телефон, адрес электронной почты, интернет- ресурс
(при наличии)
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
9

"Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 5-1), 5-3) тармақшасына сәйкес цифрлық қаржы активтері платформасының операторы, цифрлық активтер сауда платформасының операторы
_________________________________________________ (көрсетілетін қызметті
алушының атауы) келесі қызметтерді көрсетеді:
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының аты-жөні]
Цифрлық қаржы активтері
платформасы операторларының,
цифрлық активтер сауда платформасы
операторларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының тізілімі
№ р/с
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының тіркелген күні
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының тіркеу нөмірі
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының атауы
Басшының тегі және аты жөні
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Цифрлық қаржы активтері платформасы операторының орналасқан жері, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурсы
(бар болса)
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
8
Цифрлық қаржы активтері
платформасы операторларының,
цифрлық активтер сауда платформасы
операторларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Цифрдық активтердің сауда платформасы операторларының тізілімі
№ р/с
Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының тіркелген күні
Цифрлық активтер сауда платформасы операторының тіркеу нөмірі
Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының атауы
Басшының тегі және аты жөні
Цифрлық активтер сауда платформасы операторының Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Цифрлық активтердің сауда платформасы операторының орналасқан жері, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурсы
(бар болса)
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
9