О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 297 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 апреля 2026 года № 124. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2026 года № 38389
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 11.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 297 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24803) следующие изменения:
в Правилах организации и проведения торгов (аукционов) по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном виде на веб-портале реестра государственного имущества, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) цифровая система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ЦС ЕГКН) – цифровая система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Земельным кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";";
подпункт 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"7) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровая система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;";
подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) кабинет пользователя на веб-портале "цифрового правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "цифрового правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных.";

"Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 297 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 7 сәуірдегі № 124 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 сәуірде № 38389 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 297 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24803 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларында:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК ЦЖ) – жүргізу тәртібі Жер кодексінде және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын, жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;";
2-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін цифрлық жүйе;";
2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми ақпараттық өзара іс-қимылына арналған "цифрлық үкіметтің" веб-порталының құрамдасы.";

подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) проходит процесс авторизации на портале, после осуществления авторизации на портале осуществляется переход к ЦС ЕГКН;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. До размещения земельного участка на торги (аукцион) на портале сотрудник уполномоченного органа по каждому объекту торгов (аукциона) обеспечивает:
1) размещение сведений по свободным земельным участкам;
2) внесение электронных копий следующих документов:
акта об определении кадастровой (оценочной) стоимости объекта торгов (аукциона);
проекта договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка.
Размещение сведений по свободным земельным участкам осуществляется в следующем порядке:
1) сотрудник уполномоченного органа вносит сведения по свободным земельным участкам в региональные геоинформационные системы (далее – РГИС), а РГИС передает сведения по свободным земельным участкам в ЦС ЕГКН;
2) ЦС ЕГКН присваивает земельному участку условный идентификационный номер и направляет его в РГИС. Условный идентификационный номер земельного участка используется для создания торгов (аукциона) на портале;
3) ЦС ЕГКН перенаправляет полученные от РГИС сведения по свободным земельным участкам на ПКК.";
пункт 10-1 изложить в следующей редакции:
"10-1. Создание торга (аукциона) на веб-портале:
1) сотрудник продавца вносит условный идентификационный номер земельного участка, полученный из ЦС ЕГКН, фотографии земельного участка и электронные копии документов, указанных в подпункте 2) части первой пункта 10 настоящих Правил;
2) после создания объекта торга (аукциона) веб-портал автоматически направляет в ЦС ЕГКН дату, время проведения торга (аукциона) и статус "Прием заявок на торги (аукцион)";
3) ЦС ЕГКН сохраняет полученные сведения и перенаправляет их на ПКК;
4) на ПКК на схеме границ земельного участка отображаются статус "Прием заявок на торги (аукцион)" и сведения по дате и времени проведения торга (аукциона).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В случае неполучения данных, указанных в заявке, в автоматическом режиме из государственных баз данных и цифровых систем, участник вносит данные самостоятельно, а также прикрепляет к заявке подтверждающие документы.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. ЦС ЕГКН направляет на портал следующие документы о результатах проведения торга (аукциона):
для победителя – протокол о результатах торгов (аукциона), договор купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка, сведения о сумме выкупа и реквизиты для оплаты;
для остальных участников – протокол о результатах торгов (аукциона).
Если торги (аукцион) не состоялись, то сотрудником уполномоченного органа в РГИС создается новый лот (номер нового лота не должен совпадать с номером предыдущего несостоявшегося лота) по имеющемуся условному идентификационному номеру земельного участка. РГИС передает сведения по вновь выставляемому на торги (аукцион) земельному участку в ЦС ЕГКН.
На веб-портале сотрудником уполномоченного органа также создается новый торг (аукцион) по данному объекту по имеющемуся условному идентификационному номеру земельного участка.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:

4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) порталда авторландыру рәсімінен өтеді, порталда авторландыру жүзеге асырылғаннан кейін ЖМБМК ЦЖ-ға көшу жүзеге асырылады;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Порталда сауда-саттыққа (аукционға) жер учаскесін орналастырғанға дейін уәкілетті органның қызметкері әрбір сауда-саттық (аукцион) объектісі бойынша:
1) бос жер учаскелері туралы мәліметтердің орналастырылуын;
2) мынадай құжаттардың электрондық көшірмелерінің енгізілуін қамтамасыз етеді:
сауда-саттық (аукцион) объектісінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау туралы акт;
жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату-сатып алу шартының жобасы.
Бос жер учаскелері бойынша мәліметтер мынадай тәртіппен орналастырылады:
1) уәкілетті органның қызметкері бос жер учаскелері бойынша мәліметтерді өңірлік геоақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – ӨГАЖ) енгізеді, ал ӨГАЖ бос жер учаскелері бойынша мәліметтерді ЖМБМК ЦЖ-ға береді;
2) ЖМБМК ЦЖ жер учаскесіне шартты сәйкестендіру нөмірін береді және оны ӨГАЖ-ға жібереді. Жер учаскесінің шартты сәйкестендіру нөмірі порталда сауда-саттықты (аукционды) құру үшін пайдаланылады;
3) ЖМБМК ЦЖ бос жер учаскелері бойынша ӨГАЖ-дан алынған мәліметтерді ЖКК-ға қайта бағыттайды.";
10-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1. Веб-порталда сауда-саттық (аукцион) құру:
1) сатушының қызметкері ЖМБМК ЦЖ-дан алынған жер учаскесінің шартты сәйкестендіру нөмірін, жер учаскесінің фотосуреттерін және осы Қағидалардың 10-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін енгізеді;
2) сауда-саттық (аукцион) объектісін құрғаннан кейін веб-портал сауда-саттықтың (аукционды) өткізілетін күнін, уақытын және "Сауда-саттыққа (аукционға) өтінімдерді қабылдау" мәртебесін ЖМБМК ЦЖ-ға автоматты түрде жібереді;
3) ЖМБМК ЦЖ алынған мәліметтерді сақтайды және оларды ЖКК-ға қайта бағыттайды;
4) ЖКК-да жер учаскесі шекараларының схемасында "Сауда-саттыққа (аукционға) өтінімдерді қабылдау" мәртебесі және сауда-саттықты (аукционды) өткізу күні мен уақыты туралы мәліметтер көрсетіледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Өтінімде көрсетілген деректер мемлекеттік дерекқорлар мен цифрлық жүйелерден автоматты режимде алынбаған жағдайда, қатысушы деректерді өзі енгізеді, сондай-ақ өтінімге растаушы құжаттарды қоса тіркейді.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"ЖМБМК ЦЖ порталға сауда-саттық (аукцион) өткізу нәтижелері туралы мынадай құжаттарды жібереді:
жеңімпаз үшін – сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттама, жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шарты, сатып алу сомасы туралы мәліметтер және төлем деректемелері;
қалған қатысушылар үшін – сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттама.
Егер сауда-саттық (аукцион) өткізілмесе, онда уәкілетті органның қызметкері ӨГАЖ-да қолданыстағы жер учаскесінің шартты сәйкестендіру нөміріне сәйкес жаңа лот (жаңа лоттың нөмірі алдыңғы өтпеген лоттың нөмірімен сәйкес келмеуі тиіс) жасайды. ӨГАЖ сауда-саттыққа (аукционға) жаңадан қойылған жер учаскесі туралы мәліметтерді ЖМБМК ЦЖ-ға береді.
Веб-порталда уәкілетті органның қызметкері жер учаскесінің қолданыстағы шартты сәйкестендіру нөмірін пайдалана отырып, осы объекті бойынша жаңа сауда-саттық (аукцион) жасайды.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"44. При возникновении в ходе торгов (аукциона) технического сбоя, организатор фиксирует факт наличия технического сбоя и при его наличии на веб-портале уведомляет всех участников торгов (аукциона) посредством размещения информации на веб-портале.
При наличии технического сбоя компьютерного и (или) телекоммуникационного оборудования участника, торги (аукцион) продолжаются.
В случае наличия факта технического сбоя веб-портала, препятствующего проведению торгов (аукциона), организатор незамедлительно уведомляет об этом Национальный координационный центр кибербезопасности, продавца и организует продолжение торгов (аукциона) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня исправления организатором технического сбоя с предварительным уведомлением допущенных к участию в торгах (аукционе) участников о дате и времени продолжения данных торгов (аукциона) посредством размещения информации на веб-портале и направления электронного сообщения на электронный адрес участника, указанный на веб-портале.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Протокол о результатах торгов (аукциона) является документом, фиксирующими результаты торгов (аукциона) и условия для подписания договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка между победителем и продавцом.
Победитель торга (аукциона) определяется на веб-портале автоматическим формированием протокола о результатах торгов (аукциона), после которого веб-портал направляет в ЦС ЕГКН статус "Торг (аукцион) состоялся" с электронным протоколом о результатах торгов (аукциона).
ЦС ЕГКН сохраняет полученные сведения и перенаправляет их на ПКК для изменения статуса земельного участка.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Договор купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка заключается в электронном формате на веб-портале и подписывается продавцом и покупателем с использованием ЭЦП в течение 2 (двух) рабочих дней со дня подписания протокола о результатах торгов (аукциона).
Веб-портал направляет в ЦС ЕГКН статус "Договор купли-продажи подписан" с электронным договором купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка.
ЦС ЕГКН обеспечивает передачу статуса "Договор купли-продажи подписан" на ПКК для изменения статуса земельного участка, а также сохранения договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка в личном кабинете победителя на ПКК.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"44. Сауда-саттық (аукцион) барысында техникалық іркіліс туындаған кезде ұйымдастырушы техникалық іркілістің болу фактісін тіркейді және ол болған кезде ақпаратты веб-порталда орналастыру арқылы сауда-саттыққа (аукционға) қатысушылардың барлығын хабардар етеді.
Қатысушының компьютерлік және (немесе) телекоммуникациялық жабдығының техникалық ақауы болған жағдайда сауда-саттық (аукцион) жалғасады.
Сауда-саттықты (аукционды) өткізуге кедергі келтіретін веб-порталдың техникалық іркілуі фактісі болған жағдайда, ұйымдастырушы бұл туралы Ұлттық киберқауіпсіздікті үйлестіру орталығын, сатушыны дереу хабардар етеді және сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға жіберілген қатысушыларды веб-порталда ақпарат орналастыру және веб-порталда көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы осы сауда-саттықты (аукционды) жалғастырудың күні мен уақыты туралы алдын ала хабардар ете отырып, ұйымдастырушы техникалық іркілісті түзеткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сауда-саттықты (аукционды) жалғастыруды ұйымдастырады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттама сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелерін және жеңімпаз бен сатушы арасында жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қою талаптарын тіркейтін құжат болып табылады.
Сауда-саттықтың (аукционның) жеңімпазы сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттаманы автоматты түрде жасау арқылы веб-порталда анықталады, одан кейін веб-портал "Сауда-саттық (аукцион) өтті" деген мәртебені ЖМБМК ЦЖ-ға жібереді.
ЖМБМК ЦЖ алынған мәліметтерді сақтайды және жер учаскесінің мәртебесін өзгерту үшін оларды ЖКК-ға бағыттайды.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шарты веб-порталда электрондық форматта жасалады және сатушы мен сатып алушы сауда-саттықтың (аукционның) қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қояды.
Веб-портал ЖМБМК ЦЖ-ға электрондық түрдегі жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартымен бірге "Сатып алу-сату шартына қол қойылды" деген мәртебені жібереді.
ЖМБМК ЦЖ жер учаскесінің мәртебесін өзгерту үшін "Сатып алу-сату шартына қол қойылды" деген мәртебенің ЖКК-ға жіберілуін, сондай-ақ жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартының жеңімпаздың ЖКК-дағы жеке кабинетінде сақталуын қамтамасыз етеді.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"48. Расчеты по договору купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка производятся между продавцом и покупателем. При этом, покупатель производит перечисление платежей организатору в следующем порядке:
1) задаток (авансовый платеж) вносится в размере 50 (пятидесяти) % от цены продажи в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка. Гарантийный взнос зачисляется в счет причитающегося авансового платежа;
2) оставшаяся сумма вносится не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня подписания договора купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка.
Покупатель производит перечисление платежей до 10000 (десять тысяч) МРП организатору через платежного шлюза "цифрового правительства". В случае, если сумма платежа превышает 10000 (десять тысяч) МРП, победитель прикладывает электронную копию квитанции об оплате.";
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 11 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2026 года № 124
Приложение 1
к Правилам организации
и проведения торгов
(аукционов) по продаже
земельных участков или права
аренды земельных участков
в электронном виде
на веб-портале реестра
государственного имущества
Форма
Предложение о вынесении свободного земельного участка на торги (аукцион)
В __________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского значения,
столицы, района, города областного значения, аким города районного значения,
поселка, села, сельского округа)
от _________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Прошу рассмотреть свободный участок, расположенный по адресу:
____________________________________________________________________
(либо его описание с привязкой на местность)
на предмет его вынесения на торги (аукцион) по продаже земельного участка или
права аренды земельного участка. Планируемое целевое использование земельного
участка: ____________________________________________________________

"48. Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысу сатушы мен сатып алушы арасында жүргізіледі. Бұл ретте сатып алушы ұйымдастырушыға төлемдерді мынадай тәртіппен аударады:
1) жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей сату бағасының 50 (елу) % мөлшерінде кепілақы (аванстық төлем) енгізіледі. Кепілдік жарна тиесілі аванстық төлемнің есебіне есептеледі;
2) қалған сома жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей енгізіледі.
Сатып алушы ұйымдастырушыға 10 000 (он мың) АЕК-ге дейінгі төлемдерді "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы аударуды жүргізеді. Төлем сомасы 10 000 (он мың) АЕК-ден асып кеткен жағдайда, жеңімпаз төлем түбіртегінің электрондық көшірмесін қоса береді.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 11 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 7 сәуірдегі № 124
бұйрығына 1-қосымша
Жер учаскелерін немесе жер
учаскелерін жалдау құқығын
сату жөніндегі сауда-саттықты
(аукциондарды) мемлекеттік
мүлік тізілімінің веб-порталында
электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Бос жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға) шығару туралы ұсыныс
Кімге________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық
маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы, облыстық маңызы бар қала, кент,
ауыл, ауылдық округ әкімі)
кімнен________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
__________________________________________________________________
(жергілікті жермен байланыстыра отырып, оның сипаттамасы)
мекенжайында орналасқан бос жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын
сату бойынша сауда-саттыққа (аукционға) шығару мәніне қарауды сұраймын.
Жер учаскесінің жоспарлы нысаналы мақсаты: __________________________

1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование ______________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) (в том числе иностранного
юридического лица, в случае его отсутствия БИН филиала (представительства))
____________________________________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
____________________________________________________________________;
Адрес регистрации ___________________________________________________
контактный номер телефона ___________________________________________;
Для физического лица: фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________;
индивидуальный идентификационный номер _____________________________,
адрес регистрации/проживания _________________________________________
контактный номер телефона ___________________________________________;
Согласен (на) на сбор и обработку моих персональных данных и сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах,
необходимых для рассмотрения настоящего заявления и принятия соответствующих
решений. К заявлению прилагается схема отвода земельного участка, сформированная
на публичной кадастровой карте.
Дата подачи заявления: ________________
Электронная цифровая подпись заявителя.
Приложение
к предложению о вынесении
свободного земельного
участка на торги (аукцион)
Форма
Схема земельного участка
Идентификатор земельного участка*
Заявитель:
Площадь (гектар/ квадратный метр):
Испрашиваемое целевое назначение:
Местоположение земельного участка:
Условные обозначения:
Зарегистрированный земельный участок
Проектируемый земельный участок
Смежный земельный участок
Примечание: * идентификатор земельного участка формируется автоматически
на публичной кадастровой карте (двадцатизначный числовой код)
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2026 года № 124
Приложение 2
к Правилам организации
и проведения торгов
(аукционов) по продаже
земельных участков или права
аренды земельных участков
в электронном виде
на веб-портале реестра
государственного имущества
Форма
Заявка на участие в торгах (аукционе) по продаже земельного участка (права аренды земельного участка)
1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении торгов (аукциона)
и ознакомившись с Правилами организации и проведения торгов (аукциона)
по продаже земельных участков или права аренды земельных участков в электронном
виде на веб-портале реестра государственного имущества, утвержденными приказом
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 297
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов № 24803)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица) желает принять участие в торге (аукционе), который состоится
в ___часов "__" __ 20__ года на веб-портале реестра государственного имущества
(далее – веб-портал).

1. Өтініш беруші туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы ______________________________________________________________
бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) (оның ішінде шетелдік заңды
тұлғаның, ол болмаған жағдайда, филиалдың (өкілдіктің)
БСН)_____________________________________________________________;
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі.
__________________________________________________________________;
Тіркеу мекенжайы ____________________________
байланыс телефонының нөмірі ________________;
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі___________________________;
жеке сәйкестендіру нөмірі ____________________,
тіркелген/тұрғылықты мекенжайы___________
байланыс телефонының нөмірі ________;
Осы өтінішті қарау және тиісті шешімдер қабылдау үшін қажетті цифрлық жүйелерде
қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын дербес деректерімді және
ақпаратты жинауға және өңдеуге келісемін.
Өтінішке жария кадастрлық картада қалыптастырылған мемлекеттік жер учаскесін
бөлу схемасы қоса беріледі.
Өтініштің берілген күні: ________________
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы.
Бос жер учаскесін сауда-саттыққа (аукционға)
шығару туралы ұсынысқа
қосымша
Нысан
Жер учаскесінің схемасы
Жер учаскесінің сәйкестендіргіші*
Өтініш беруші:
Алаңы (га/шаршы метр):
Сұралған нысаналы мақсаты:
Жер учаскесінің орналасқан жері:
Шартты белгілер:
Тіркелген жер учаскесі
Жобаланған жер учаскесі
Аралас жер учаскесі
Ескертпе: * жер учаскесінің сәйкестендіргіші жария кадастрлық картада автоматты түрде қалыптастырылады (жиырма таңбалы сандық код)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 7 сәуірдегі № 124
бұйрығына 2-қосымша
Жер учаскелерін немесе жер
учаскелерін жалдау құқығын
сату жөніндегі сауда-саттықты
(аукциондарды) мемлекеттік
мүлік тізілімінің веб-порталында
электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Жер учаскесін (жер учаскесін жалдау құқығын) сату жөніндегі сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға арналған өтінім
1. Сауда-саттық (аукцион) өткізу туралы жарияланған хабарламаны қарап және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 297 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24803 болып тіркелген) бекітілген Жер учаскелерін немесе жер учаскелерін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында электрондық түрде ұйымдастыру мен өткізу қағидаларымен танысып,
___________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал)
20 _жылғы "_" ____ сағат __ өтетін сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға ниет білдіреді.

2. Мною (нами) внесен гарантийный взнос для участия в торгах (аукционе),
который блокируется веб-порталом до определения результатов торгов (аукциона)
по объекту торгов (аукциона):
№ п/п
Наименование объекта торгов (аукциона)
Сумма гарантийного взноса за объект торгов (аукциона), тенге
1
2
Итого
3. Я (мы) осведомлен (-ы), что не подлежат регистрации в качестве участника торгов (аукциона):
1) юридическое (физическое) лицо, которое не соответствует условиям к участникам
торга (аукциона), указанным в заявке о проведении торгов (аукционов) и не внесшее
за пять минут до начала торгов (аукциона) гарантийный взнос, указанный
в объявлении о проведении торгов (аукциона), на счет организатора;
2) лица, не соответствующие абзацу третьему пункта 2 статьи 20 Земельного кодекса
Республики Казахстан (далее – Земельный кодекс);
3) лица, состоящие в соответствии с пунктом 4 статьи 96-1 Земельного кодекса
в реестре лиц, у которых принудительно изъяты земельные участки.
4. В случае, если я (мы) буду (-ем) определен (-ы) победителем (-ями) торгов
(аукциона), принимаю (-ем) на себя условия подписать протокол о результатах торгов
(аукциона) в день проведения торгов (аукциона) и подписать договор купли-продажи
земельного участка или права аренды земельного участка на веб-портале в течение 2
(двух) рабочих дней с даты подписания протокола о результатах торгов (аукциона).
5. Согласен (-ы) с тем, что сумма внесенного мною (нами) гарантийного взноса
не возвращается в случае отказа подписать договор купли-продажи земельного
участка или права аренды земельного участка на условиях, заявленных при участии
в торгах (аукционе), в соответствии с протоколом о результатах торгов (аукциона).
6. Представляю (-ем) сведения о себе:
Для юридического лица:
наименование _________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер _______________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя ________________________
адрес: ________________________________________________________________
номер телефона (факса): ________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ________________________________
банковский идентификационный код _____________________________________
наименование банка ___________________________________________________
код бенефициара ______________________________________________________
К заявке прилагаются:

2. Мен (біз) сауда-саттыққа (аукционға) қатысу үшін кепілдік жарнаны енгіздім (-дік), оны мынадай сауда-саттық (аукцион) объектілері бойынша сауда-саттық (аукцион) нәтижелері анықталғанға дейін веб-портал бұғаттайды:
Р/с №
Сауда-саттық (аукцион)
объектісінің атауы
Сауда-саттық (аукцион) объектісі үшін кепілдік жарнаның сомасы, теңге
1
2
Жиыны
3. Мен (біз) мыналардың сауда-саттыққа (аукционға) қатысушы ретінде тіркелмейтіні туралы хабардармын (-мыз):
1) сауда-саттық (аукцион) өткізу туралы өтінімде көрсетілген сауда-саттыққа (аукционға) қатысушыларға қойылатын шарттарға сәйкес келмейтін және сауда-саттықтың (аукционның) өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарнаны ұйымдастырушының шотына сауда-саттық (аукцион) басталғанға дейін бес минут бұрын енгізбеген заңды (жеке) тұлға;
2) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Жер кодексі) 20-бабы 2-тармағының үшінші абзацына сәйкес келмейтін тұлғалар;
3) Жер кодексінің 96-1-бабының 4-тармағына сәйкес жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалардың тізілімінде тұрған тұлғалар.
4. Егер мен (біз) сауда-саттықтың (аукционның) жеңімпазы (-дары) болып айқындалсам (-сақ), сауда-саттық (аукцион) өткізілген күні сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттамаға қол қою және сауда-саттықтың (аукционның) нәтижелері туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде веб-порталда жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қою шартын өзіме (-мізге) аламын (-мыз).
5. Мен (біз) сауда-саттық (аукцион) нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес сауда-саттыққа (аукционға) қатысуға мәлімделген талаптармен жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сатып алу-сату шартына қол қоюдан бас тартылған жағдайда, өзім (-міз) енгізген кепілдік жарнаның сомасы қайтарылмайтындығымен келісемін (-міз).
6. Өзім (-міз) туралы мынадай мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
Заңды тұлға үшін:
атауы _______________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы_____________________________________________________
телефон нөмірі ________________________________________________
банктік деректемелері:
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
банктік сәйкестендіру коды _______________________________________
банктің атауы _________________________________________________
бенефициар коды ______________________________________________
Өтінімге мыналар қоса беріледі:

1) ___________________________________________________________________
2) ___________________________________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________________
индивидуальный идентификационный номер ______________________________
паспортные данные ____________________________________________________
адрес: ________________________________________________________________
номер телефона (факса): ________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ________________________________
банковский идентификационный код _____________________________________
наименование банка ___________________________________________________
код бенефициара ______________________________________________________
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
а также хранение, выгрузку и использование персональных данных, содержащихся
в цифровых системах государственных органов.
Подписано и отправлено участником в ___ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
_______________________
Дата и время подписания ЭЦП
______________________________________________
Уведомление о принятии заявки:
Данные из ЭЦП
______________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП
Аукционный номер участника:
______________________________________________
(отображается в заявке после завершения торгов (аукциона)

1) _____________________________________________________________
2) ___________________________________________________________
Жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
төлқұжат деректері ____________________________________________
мекенжайы ___________________________________________________
телефон нөмірі________________________________________________
банктік деректемелері:
жеке сәйкестендіру коды _________________________________________
банктік сәйкестендіру коды ______________________________________
банктің атауы _________________________________________________
бенефициар коды ________________________________________________
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ
мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде қамтылған дербес деректерді
сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісім беремін.
Қатысушы 20__ жылғы "__" ______ сағат _____ қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
_________________________________________________________________
ЭЦҚ қою күні және уақыты _____________________________________
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
ЭЦҚ-дан алынған деректер ______________________________________
ЭЦҚ қою күні және уақыты _____________________________________
Қатысушының аукциондық нөмірі: _____________________
(сауда-саттық (аукцион) аяқталған соң өтінімде көрсетіледі)