О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 7 апреля 2026 года № 173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2026 года № 38370
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13418) следующие изменения:
в Правилах размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственный образовательный заказ на финансирование высшего или послевузовского образования размещается в виде образовательных грантов дифференцированно в зависимости от образовательных программ, вида, статуса и результатов ранжирования организации высшего и (или) послевузовского образования в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 5-3 Закона, за исключением Академии правосудия, военных, специальных учебных заведений.
Государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим образованием (бакалавриат) и подготовку магистров размещается в ОВПО независимо от формы собственности в виде образовательных грантов по результатам конкурса, проводимого уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Государственный образовательный заказ на подготовку докторов философии (PhD)/докторов по профилю/докторов индустрии, в том числе на целевую подготовку для региональных ОВПО и научных организаций, государственных органов размещается на конкурсной основе независимо от формы собственности в ОВПО.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелеріне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 7 сәуірдегі № 173 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 9 сәуірде № 38370 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелеріне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13418 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімшелеріне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді қаржыландыруға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы Сот төрелігі академиясын, әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, білім беру бағдарламаларына, түріне, мәртебесіне және Заңның 5-3-бабының 7-3) тармақшасына сәйкес жүргізілген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралау нәтижелеріне байланысты сараланған білім беру гранты түрінде орналастырылады.
Жоғары білімі бар кадрларды (бакалавриат) және магистрлерді даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы меншік нысанына қарамастан ЖЖОКБҰ-да ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган өткізетін конкурс нәтижелері бойынша білім беру гранттары түрінде орналастырылады.
Философия докторларын (PhD)/бейіні бойынша докторларды/индустрия докторларын даярлауға, оның ішінде өңірлік ЖЖОКБҰ және ғылыми ұйымдар, мемлекеттік органдар үшін нысаналы даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы меншік нысанына қарамастан ЖЖОКБҰ-да конкурстық негізде орналастырылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Документы, входящие в конкурсную заявку, заполняются в цифровой системе и подписываются ЭЦП руководителем ОВПО в порядке, указанном в объявлении о проведении конкурса.
При этом представленные ОВПО сведения сверяются на предмет соответствия данных цифровой системы "Единая платформа высшего образования" (далее – ЕПВО).";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. При формировании перечня ОВПО, в которых размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским (научно-педагогическая/профильная магистратура) образованием, в том числе для отдельных ОВПО Комиссией учитываются:
1) результаты ранжирования организаций высшего и (или) послевузовского образования, проведенного в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 5-3 Закона;
2) количественный запрос ОВПО с учетом проектной мощности (вместимости) учебно-лабораторных помещений ОВПО;
3) региональная и (или) отраслевая потребность в кадрах.
20. При формировании перечня ОВПО, в которых размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с послевузовским образованием доктора философии PhD/доктора по профилю/доктора индустрии, в том числе целевых мест, Комиссией учитываются:
1) результаты ранжирования организаций высшего и (или) послевузовского образования, проведенного в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 5-3 Закона;
2) доля выпускников докторантуры, получивших утверждение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю в течение 4 (четырех) лет после окончания обучения по соответствующей группе образовательных программ, с использованием данных цифровой системы уполномоченного органа в области науки и высшего образования.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Комиссия с учетом оценки принимает решение о формировании перечней ОВПО, в которых размещается государственный образовательный заказ, в том числе по:
1) подготовке кадров с высшим образованием, в том числе дифференцированно с учетом результатов ранжирования организаций высшего и (или) послевузовского образования, проведенного в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 5-3 Закона с указанием количества грантов для отдельных ОВПО, регионов, количества грантов в ОВПО с частичной оплатой;
2) подготовке кадров в научно-педагогической магистратуре/профильной, в том числе с указанием количества грантов для отдельных ОВПО;
3) подготовке кадров в докторантуре с указанием объема мест по группам образовательных программ, в том числе для целевой подготовки докторов философии (PhD)/ докторов по профилю/ докторов индустрии;

"14. Конкурстық өтінімге кіретін құжаттар цифрлық жүйеде толтырылады және конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген тәртіппен ЖЖОКБҰ басшысы ЭЦҚ-ға қол қояды.
Бұл ретте ЖЖОКБҰ ұсынған мәліметтер "Жоғары білімнің бірыңғай платформасы" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖББП) деректерінің сәйкестігі тұрғысынан салыстырылады.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (ғылыми-педагогикалық/бейіндік магистратура) білімі бар кадрларды даярлауға арналған, оның ішінде жекелеген ЖЖОКБҰ үшін мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ЖЖОКБҰ тізбесін қалыптастыру кезінде Комиссия:
1) Заңның 5-3-бабының 7-3) тармақшасына сәйкес жүргізілген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралау нәтижелерін;
2) ЖЖОКБҰ-ның оқу-зертханалық үй-жайларының жобалық қуатын (сыйымдылығын) ескере отырып, ЖЖОКБҰ-ға сандық сұрау салуын;
3) кадрларға өңірлік және (немесе) салалық қажеттілікті ескереді.
20. Философия докторы PhD/бейіні бойынша доктор/индустрия докторы, оның ішінде нысаналы орындар жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ЖЖОКБҰ тізбесін қалыптастыру кезінде Комиссия:
1) Заңның 5-3-бабының 7-3) тармақшасына сәйкес жүргізілген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралау нәтижелерін;
2) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесінің деректерін пайдалана отырып, тиісті білім беру бағдарламалары тобы бойынша оқуды аяқтағаннан кейін 4 (төрт) жыл ішінде философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алған докторантура түлектерінің үлесін ескереді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Комиссия бағалауды ескере отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ЖЖОКБҰ тізбелерін қалыптастыру туралы, оның ішінде:
1) жоғары білімі бар кадрларды даярлау, оның ішінде жекелеген ЖЖОКБҰ, өңірлер үшін гранттар санын, ішінара төленетін ЖЖОКБҰ-дағы гранттар санын көрсете отырып, Заңның 5-3-бабының 7-3) тармақшасына сәйкес жүргізілген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын саралау нәтижелерін ескере отырып сараланған түрде даярлау;
2) ғылыми-педагогикалық магистратурада/бейіндік, оның ішінде жекелеген ЖЖОКБҰ үшін гранттар санын көрсете отырып кадрлар даярлау;
3) білім беру бағдарламаларының топтары бойынша, оның ішінде философия докторларын (PhD)/ бейіні бойынша докторларды/ индустрия докторларын нысаналы даярлау үшін орындар көлемін көрсете отырып, докторантурада кадрлар даярлау;

4) обучению слушателей на подготовительных отделениях ОВПО;
5) подготовке кадров с высшим и послевузовским образованием в международных и иностранных учебных заведениях в Республике Казахстан и (или) их филиалах, входящих в топ-250 международных академических рейтингов (QS, ARWU, THE) и/или топ-100 национальных рейтингов стран ОЭСР и/или БРИКС, созданных в порядке, предусмотренном пунктом 4 статьи 65 Закона.
По результатам работы Комиссии Министром или лицом, исполняющим его обязанности, утверждается перечень ОВПО, в которых размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием, являющихся потенциальными поставщиками услуг. Утвержденный перечень ОВПО передается оператору.";
в приложении к указанным правилам:
строку, порядковый номер 15, раздела "Конкурсная заявка организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО)" изложить в следующей редакции:
"
15
Наличие цифровой системы ОВПО с актуальными базами данных о контингенте студентов и профессорско-преподавательском составе (далее – ППС) соответствующей с требованиям, предусмотренными Правилами организации и функционирования объектов информатизации в области высшего и (или) послевузовского образования, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 2 сентября 2024 года № 428 "Об утверждении правил организации и функционирования объектов информатизации в области высшего и (или) послевузовского образования", а также необходимость соответствия фактических данных данным цифровой системы уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
есть/нет
";
строку, порядковый номер 8, раздела "Перечень организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) по информационным картам" изложить в следующей редакции:
"
8
Наличие цифровой системы ОВПО с актуальными базами данных о контингенте студентов и профессорско-преподавательском составе (далее – ППС) соответствующей с требованиям, предусмотренными Правилами организации и функционирования объектов информатизации в области высшего и (или) послевузовского образования, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 2 сентября 2024 года № 428 "Об утверждении правил организации и функционирования объектов информатизации в области высшего и (или) послевузовского образования", а также необходимость соответствия фактических данных данным цифровой системы уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
есть/нет
".

4) ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдерінде тыңдаушыларды оқыту;
5) Заңның 65-бабының 4-тармағында көзделген тәртіппен құрылған топ-250 халықаралық академиялық рейтингтеріне (QS, ARWU, THE) және/немесе ЭЫДҰ және/немесе БРИКС елдерінің топ-100 ұлттық рейтингтеріне кіретін Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындарының және (немесе) олардың филиалдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бойынша шешім қабылдайды.
Комиссия жұмысының нәтижелері бойынша Министр немесе оның міндетін атқарушы тұлға қызметтердің әлеуетті жеткізушілері болып табылатын жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын ЖЖОКБҰ тізбесін бекітеді. ЖЖОКБҰ-ның бекітілген тізбесі операторға беріледі.";
көрсетілген қағидаларға қосымшада:
"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) конкурсқа қатысуға өтінімі" бөлімінің реттік нөмірі 15-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
15
"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 2 қыркүйектегі № 428 бұйрығымен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларымен қарастырылған талаптарға сәйкес студенттер мен оқытушы-профессорлар құрамының (бұдан әрі – ПОҚ) контингенті туралы өзекті деректер базасымен ЖЖОКБҰ-лардың цифрлық жүйесінің болуы және нақты деректердің ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесінің деректерімен сәйкестігінің қажеттілігі
бар/жоқ
";
"Ақпараттық карталар бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізімі (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ)" бөлімінің реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 2 қыркүйектегі № 428 бұйрығымен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы ақпараттандыру объектілерін ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларымен қарастырылған талаптарға сәйкес студенттер мен оқытушы-профессорлар құрамының (бұдан әрі – ПОҚ) контингенті туралы өзекті деректер базасымен ЖЖОКБҰ-лардың цифрлық жүйесінің болуы және нақты деректердің ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесінің деректерімен сәйкестігінің қажеттілігі
бар/жоқ
".

2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2026 года, за исключением абзацев седьмого, восьмого, девятого, а также двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого и тридцатого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года, и подлежит официальному опубликованию
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек

2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, сондай-ақ, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы және отызыншы абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек