О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 апреля 2026 года № 113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2026 года № 38286
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее - изменения).
2. Департаменту юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятого, шестого, девятого пункта 1, абзацев четырнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать третьего пункта 2, абзацев четвертого, пятого, шестого пункта 3 изменений, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 апреля 2026 года № 113
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 28 "Об утверждении формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о назначении и выплате возмещений затрат на обучение на дому детей с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13109) следующие изменения:
в Форме, предназначенной для сбора административных данных, утвержденной указанным приказом:
в Отчет о назначении и выплате возмещений затрат на обучение на дому детей с инвалидностью вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Пояснениях по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о назначении и выплате возмещений затрат на обучение на дому детей с инвалидностью" (2-возмещение затрат и ежеквартальная):

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 1 сәуірдегі № 113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 сәуірде № 38286 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі - өзгерістер) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістердің 1-тармағының бесінші, алтыншы, тоғызыншы абзацтарын, 2-тармағының он төртінші, он алтыншы, он жетінші, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма үшінші абзацтарын, 3-тармағының бесінші, алтыншы, жетінші абзацтарын қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 1 сәуірдегі
№ 113 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Мүгедектігі бар балаларды үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеуді тағайындау және төлеу туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 28 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13109 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанында:
"Мүгедектігі бар балаларды үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеуді тағайындау және төлеу туралы есепте "(бар болған жағдайда)" деген сөздер "(ол болған жағдайда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Мүгедектігі бар балаларды үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеуді тағайындау және төлеу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеде (2-шығындарды өтеу және тоқсан сайын):

подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) Центр развития трудовых ресурсов – юридическое лицо, создаваемое по решению Правительства Республики Казахстан при уполномоченном государственном органе, обеспечивающее информационно-аналитическое сопровождение рынка труда, активных мер содействия занятости, методологическую поддержку служб занятости, развитие и сопровождение единой цифровой системы социально-трудовой сферы;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Форма, утвержденная приложением к настоящему приказу, формируется Акционерным обществом "Центр развития трудовых ресурсов" и представляется в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ежеквартально в течение 10 календарных дней после отчетного периода.
Данные представляются в электронном виде посредством цифровых систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписи.".
2. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 78 "Об утверждении Правил выдачи удостоверения реабилитированному лицу и образца удостоверения реабилитированного лица" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26976) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьями 18 и 24 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выдачи удостоверения реабилитированному лицу, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи удостоверения реабилитированному лицу (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 18 и 24 Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" (далее – Закон), с подпунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок выдачи удостоверения реабилитированному лицу.";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Заявление о выдаче удостоверения реабилитированному лицу (далее – заявление) подается реабилитированным лицом, подвергшимся политическим репрессиям, лично (или его представителя по нотариально заверенной доверенности) (далее – услугополучатель) в Государственную корпорацию, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения реабилитированному лицу" (далее – перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Еңбек ресурстарын дамыту орталығы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша уәкілетті мемлекеттік органның жанынан құрылатын, еңбек нарығын ақпараттық-талдамалық жағынан сүйемелдеуді, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын, жұмыспен қамту қызметтерін әдіснамалық жағынан қолдауды, әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесін дамыту мен қолдап отыруды қамтамасыз ететін заңды тұлға;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы бұйрыққа қосымшамен бекітілген нысанды "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы қалыптастырады және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі күнтізбелік 10 күн ішінде ұсынады.
Деректер электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдерін сақтай отырып, цифрлық жүйелер арқылы электрондық түрде ұсынылады.".
2. "Ақталған адамға куәлік беру қағидаларын және ақталған адам куәлігінің үлгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 28 ақпандағы № 78 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26976 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18 және 24-баптарына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақталған адамға куәлік беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ақталған адамға куәлік беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 18 және 24-баптарына сәйкес және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және ақталған адамға куәлік беру тәртібін айқындайды.";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ақталған адамға куәлік беру туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) саяси қуғын-сүргінге ұшырап, ақталған адам өзі (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Ақталған адамға куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып Мемлекеттік корпорацияға береді.

4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги включает наименования государственной услуги и ее подвидов (при наличии), также услугодателя, способы предоставления, сроки, форму и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. При подаче услугополучателем полного пакета документов, предусмотренного перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам, работник Государственной корпорации выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при его наличии) работника, принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Заслушивание может осуществляться путем:
приглашения услугополучателя на заслушивание посредством видеоконференцсвязи или иных средств коммуникации;
использования цифровых систем;
иных способов связи, позволяющих услугополучателю изложить свою позицию.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.";
часть первую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. При несогласии с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Уполномоченный государственный орган в области социальной защиты населения в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляет ее в Единый контакт-центр, услугодателю, Государственную корпорацию и оператору "цифрового правительства".";
в приложение 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.

4. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтің және оның кіші түрі (бар болса), сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушінің атауларын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мерзімін, нысанын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті ұсынудың ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтиды.
5. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттардың тізбесі, өтінішті қабылдаған қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), өтініш беру күні мен уақыты, сондай-ақ дайын құжаттарды беру күні көрсетілетін тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат береді.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тыңдау:
көрсетілетін қызметті алушыны тыңдауға шақыру, бейнеконференц-байланыс немесе өзге де коммуникация құралдары арқылы;
цифрлық жүйелерді пайдалану;
көрсетілетін қызметті алушыға өзінің ұстанымын баяндауға мүмкіндік беретін өзге де байланыс тәсілдері арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
18-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"18. "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген кезде, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты жаңартады және оны Бірыңғай байланыс-орталығына, көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға және "цифрлық үкiметтiң" операторына жібереді.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 2-қосымшасы осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидалардың 3-қосымшасы осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 277 "Об утверждении Правил выплаты денежных компенсаций жертвам массовых политических репрессий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32965) следующие изменения:
в Правилах выплаты денежных компенсаций жертвам массовых политических репрессий, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о регистрации по месту жительства уполномоченная организация по выплате денежной компенсации получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню.
Приложение 1
к перечню Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 апреля 2026 года № 113
Приложение 2
к Правилам выдачи
удостоверения
реабилитированному лицу
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения реабилитированному лицу"
1
Наименование государственной услуги
Выдача удостоверения реабилитированному лицу
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Астаны, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) выдача удостоверения (дубликата удостоверения) – 5 (пять) рабочих дней. При обращении в Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача удостоверения или его дубликата по образцу, утвержденному согласно приложению 2 к приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 78 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26976)
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) услугодатель – прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с понедельника по пятницу согласно графику работы услугодателя, с учетом перерыва на обед, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке электронной очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди" без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "цифрового правительства".
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Документы, необходимые для оказания государственной услуги:

3. "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына ақшалай өтемақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 277 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32965 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына ақшалай өтемақы төлеу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына ақшалай өтемақы төлеу қағидалары";
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақшалай өтемақы төлеу жөнiндегі уәкiлетті ұйым жеке басты куәландыратын құжаттар, тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтерді "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 1 сәуірдегі
№ 113 Тізбеге
1-қосымша
Ақталған адамға куәлік
беру қағидаларына
1-қосымша
_______________________________
(уәкілетті органның атауы)
__________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_________________________________
(тұратын мекенжайы)
Ақталған адамның куәлігін (телнұсқасын) беру туралы өтініш
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес маған жеңілдіктерге құқықты растайтын ақталған адамның куәлігін (куәліктің телнұсқасын) беруді сұраймын. Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
_______________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Осымен ұсынылған құжаттардың дәйектілігін растаймын. Куәлікті беру үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
20___жылғы "__" ________________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды: ________________________________________ қабылдады.
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
20___жылғы "__" _____________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 1 сәуірдегі
№ 113 Тізбеге
2-қосымша
Ақталған адамға куәлік
беру қағидаларына
2-қосымша
"Ақталған адамға куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Ақталған адамға куәлік беру
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) куәлік (куәліктің телнұсқасын) беру – 5 (бес) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
2) құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Қағаз түрінде
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 28 ақпандағы № 78 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26976 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес бекітілген үлгі бойынша куәлікті немесе оның телнұсқасын беру
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, түскі үзілісті ескере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібінде жүзеге асырылады;
2) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мерекелік күндерден басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы броньдауға болады.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар:

1) удостоверение личности либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) справка о реабилитации либо копия вступившего в законную силу судебного акта;
3) при обращении через представителя – нотариально заверенный документ, подтверждающий его полномочия.
Документы, кроме копии вступившего в законную силу судебного акта, представляются в подлинниках для сверки, после чего документы возвращаются.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, указанным в пункте 10 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан: www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
2. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
3. Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами, доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 2
к перечню Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 апреля 2026 года № 113
Приложение 3
к Правилам выдачи
удостоверения
реабилитированному лицу
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах", отдел № ____ филиала
некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация
"Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов
на оказание государственной услуги "Выдача удостоверения реабилитированному
лицу" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню
основных требований к оказанию государственной услуги, а также документов
с истекшим сроком действия, а именно:
наименование отсутствующих документов:

1) жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) ақтау туралы анықтама не заңды күшіне енген сот актісінің көшірмесі;
3) өкілі арқылы жүгінген кезде – оның өкілеттіктерін растайтын нотариат куәландырған құжат.
Салыстырып тексеру үшін заңды күшіне енген сот актісінің көшірмесін қоспағанда, құжаттардың түпнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары қайтарылады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі негіздері бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.enbek.gov.kz ресми интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
2. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен статусы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
3. Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторландырудан өтеді, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 1 сәуірдегі
№ 113 Тізбеге
3-қосымша
Ақталған адамға куәлік
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының № ____ филиалы (мекенжайын көрсету) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын, сонымен қатар қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуға байланысты "Ақталған адамға куәлік беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартады, оның ішінде:
жоқ құжаттардың атауы:

1) ______________________________;
2) ______________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 (двух) экземплярах, по одному для каждой стороны
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись работника Государственной корпорации)
Телефон (при наличии) __________________
Получил: "___" ______ 20__года
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись услугополучателя)
Приложение 3
к перечню Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 апреля 2026 года № 113
Приложение 1
к Правилам выплаты
денежных компенсаций жертвам
массовых политических репрессий
Форма
Руководителю
__________________________
территориального подразделения
Комитета труда
и социальной защиты
Министерства труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Заявление
Прошу назначить мне единовременную денежную компенсацию
Фамилия _______________________________________________
Имя ___________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________
Дата рождения "___" __________ ______ г.
Адрес _________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность _________________
(указать вид документа)
Серия __________ Номер _________ кем выдан ______________
№ банковского счета _____________________________________,
Наименование банка _____________________________________
Получаю пенсию, государственное социальное пособие по инвалидности,
по случаю потери кормильца, государственное специальное пособие,
специальное государственное пособие
________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
Получал ли ранее часть единовременной денежной компенсации или
в полном размере в другой республике (нет, да; если да, то указать
по какому основанию)
________________________________________________________
Номер справки о реабилитации и дата ее выдачи
________________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для назначения единовременной денежной компенсации.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Дата ______ _____________ ______
Подпись заявителя _______________
Заявление принято (дата) _____ ________ ___
Ф.И.О. (при его наличии) специалиста, принявшего заявление
_____________________________________________________
Подпись _________________

1) ______________________________;
2) ______________________________.
Осы қолхат 2 (екі) данада жасалған, әрбір тарапқа бір-бірден
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), Мемлекеттік корпорация қызметкерінің қолы)
Телефон (бар болса) __________________
Қабылдады: 20__ жылғы "___" ____________
_______________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 1 сәуірдегі
№ 113 Тізбеге
4-қосымша
Жаппай саяси қуғын-сүргiндер
құрбандарына ақшалай
өтемақы төлеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігінің Еңбек
және әлеуметтік қорғау комитетінің
____________________________
аумақтық бөлімшесінің басшысына
Өтiнiш
Маған біржолғы ақшалай өтемақы тағайындауыңызды сұраймын
Тегi _________________________________
Аты _________________________________
Әкесiнiң аты (ол болған жағдайда) ________________
Туған күні ______ ж. "___" ______________
Мекенжайы___________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрi ________________________________
(құжаттың түрi көрсетіледі)
Сериясы _________ нөмiрi ___________ кiм берді ___________________________
Банк шотының №______________________,
Банк атауы____________________________
Зейнетақы, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы, арнайы мемлекеттiк жәрдемақы аламын
_____________________________________
(қажеттісінің асты сызылады)
Бiржолғы ақшалай өтемақының бiр бөлiгiн немесе толық мөлшерiн бұрын басқа республикада алғаны-алмағаны (жоқ, иә; алған болса, қандай негiзде алғаны көрсетіледі)
_____________________________________
Ақтау туралы анықтаманың нөмiрi және оның берiлген күні
_____________________________________
Біржолғы ақшалай өтемақы тағайындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Күні ___________________________
Өтінiш берушінің қолы ________________
Өтінiш қабылданды (күнi) ______________
Өтiнiштi қабылдаған маманның Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) ____________________
Қолы _____________________