О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 151-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2026 года № 38284
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 31 марта 2026 года № 151-НҚ
Перечень
некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 430 "Об утверждении форм документов аккредитации в области оценки соответствия и типовых форм предаккредитационного, постаккредитационного договоров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5356) следующие изменения:
в приложении 1 к указанному приказу:
в Заявке на аккредитацию:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2026 жылғы 31 наурыздағы № 151-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 сәуірде № 38284 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан күннен кейін оны Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2026 жылғы 12 шілдеде қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 151-НҚ Бұйрыққа қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Аккредиттеу алдындағы, аккредиттеуден кейінгі шарттардың сәйкестігін бағалау саласындағы аккредиттеу құжаттарының нысандарын және үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 430 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5356 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
Аккредиттеуге өтінімде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Приложение: ___________________________________________________________
(прилагаются документы системы менеджмента и другое, в том
числе доказательства по их выполнению)
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
При подачи заявки на бумажном носителе:
(место печати) __________________________________________________
(подпись, должность, фамилия и инициалы)
"__" ______ 20__ года
При подаче заявки в электронной форме:
Подписано и отправлено заявителем в __:__ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) Заявителя: _______
Дата и время подписания ЭЦП Заявителя: ___.
Уведомление об автоматической регистрации заявки в цифровой системе:
Принято в __:__ часов "__" ______ 20__ года.";
в приложении 2 к указанному приказу:
в Паспорте по заявленному направлению деятельности в области оценки соответствия:

"8. Қосымша: ___________________________
(менеджмент жүйесінің құжаттары және басқалары, оның ішінде олардың орындалуы бойынша дәлелдемелер қоса беріледі)
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
Өтінімді қағаз жеткізгіште берген кезде:
(мөрдің орны) __________________________________________________ (қолы, лауазымы, тегі және аты-жөні)
20__ жылғы "__" ______
Электрондық нысанда өтінім беру кезінде:
Өтініш беруші 20__ жылғы "__" ______ сағат __:__ қол қойған және жіберген:
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасынан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер: _______
Өтініш берушінің ЭЦҚ қол қойылған күні мен уақыты: ___.
Цифрлық жүйеде өтінімді автоматты түрде тіркеу туралы хабарлама:
20__ жылғы "__" ______ сағат __: __ қабылданды.";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшада:

1) сведения по оснащенности испытательным оборудованием заполняют испытательные лаборатории/центры, поверочные/калибровочные/медицинские лаборатории и инспекционные органы;
2) графа 2 заполняется органом по аккредитации после принятия заявки;
3) в графе 3 указывается категория оборудования (стационарное или мобильное);
4) в графе 17 указывается основание владения (договор купли-продажи, договор аренды или договор доверительного/оперативного управления либо ведомость наличия основных средств/ товарно-материальных запасов и другой подтверждающий документ);

1) сынақ жабдығымен жарақтандырылуы жөніндегі мәліметтерді сынақ зертханалары/орталықтары, тексе-ру/калибрлеу/медициналық зертханалар және инспекци-ялық органдар толтырады.
2) 2-бағанды аккредиттеу жөніндегі орган өтінім қабылданғаннан дауылдан кейін толтырады
3) 3-бағанда жабдықтың санаты (стационарлық немесе мобильді) көрсетіледі.
4) 17-бағанда иелену негізі (сатып алу-сату шарты, жалдау шарты немесе сенімгерлік/жедел басқару шарты) көрсетіледі.

1) перечень используемых эталонов заполняет поверочные и калибровочные лаборатории;
2) в графе 2 указывается вид эталона (исходный, подчиненный);
3) графа 4 не заполняется для эталонов, которые калибруются;
4) в графе 14 указывается тип документа (свидетельство, сертификат);
5) в графе 20 указывается основание владения (договор купли-продажи, договор аренды или договор доверительного/оперативного управления либо ведомость наличия основных средств/товарно-материальных запасов и другой подтверждающий документ.";
в приложении 4 к указанному приказу:
в Типовом предаккредитационном договоре:
в пункте 2.1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) по результатам экспертизы заявки на аккредитацию, содержащей сведения, необходимые для выполнения работ по оценке соответствия (далее – заявка), получить заключение эксперта-аудитора в цифровой системе технического регулирования (далее – цифровая система);";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) по результатам обследования по месту нахождения, при наличии соответствующих причин обращаться в Орган по аккредитации с письменным либо направленным в электронной форме посредством цифровой системы заявлением о продлении срока устранения несоответствий, но не свыше 2 (двух) месяцев;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) в случае отказа в аккредитации получить мотивированное решение в электронной форме посредством цифровой системы либо на бумажном носителе.";
пункт 2.2 изложить в следующей редакции:
"2.2 Заявитель обязан:
1) зарегистрироваться в цифровой системе с использованием электронной цифровой подписи;
2) на постоянной основе контролировать и проверять личный кабинет в цифровой системе;
3) выполнять требования нормативных правовых актов, документов по стандартизации согласно заявленной области аккредитации.";
в пункте 2.5:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) в случае отказа в аккредитации направить Заявителю мотивированный отказ в электронной форме посредством цифровой системы либо на бумажном носителе в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) в случае технических неполадок функционирования цифровой системы, по согласованию сторон, обеспечить рассмотрение материалов аккредитации посредством электронной почты либо иных способов коммуникаций.";
пункт 3.2 изложить в следующей редакции:
"3.2 В случае проведения повторной экспертизы заявки и (или) повторного обследования по месту нахождения его (их) оплата осуществляется в течение 5 (пяти) операционных банковских дней со дня выставления счета на оплату, при этом стоимость такой экспертизы или обследования определяется заключаемым Сторонами дополнительным соглашением с приложением калькуляции стоимости (в случае запроса). Дополнительное соглашение подписывается Заявителем в течение 7 (семи) рабочих дней со дня его получения в цифровой системе от Органа по аккредитации.";
пункты 8.2 и 8.3 изложить в следующей редакции:

1) пайдаланылатын эталондар тізбесі тексеру және калибрлеу зертханаларын толтырады.
2) 2-бағанда эталонның түрі (бастапқы, бағынышты) көрсетіледі.
3) 4-баған калибрленетін эталондар үшін толтырылмайды.
4) 14-бағанда құжаттың типі (куәлік, сертификат) көрсетіледі.
5) 20-бағанда иеленудің негізі (сатып алу-сату шарты, жалдау шарты немесе сенімгерлік/жедел басқару шарты не негізгі құралдардың/тауар-материалдық қорлардың болуы ведомосы және басқа да растайтын құжат) көрсетіледі.";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшада:
Үлгілік аккредиттеу алдындағы шартта:
2.1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті мәліметтерді қамтитын аккредиттеуге арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) сараптау нәтижелері бойынша техникалық реттеу цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – цифрлық жүйе) сарапшы-аудитор қорытындысын алуға;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) орналасқан жерінде тексеріп қарау нәтижелері бойынша, тиісті себептері бар болған жағдайда, жазбаша не цифрлық жүйе арқылы электрондық нысанда жіберген сәйкессіздікті жою мерзімін ұзарту, бірақ 2 (екі) айдан аспайтын уақытқа ұзарту туралы Аккредиттеу жөніндегі органға жүгінуге;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) аккредиттеуден бас тартылған жағдайда, цифрлық жүйе арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште дәлелді шешімін алуға құқылы.";
2.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.2 Өтінім беруші:
1) электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, цифрлық жүйеде тіркелуге;
2) тұрақты негізде цифрлық жүйеде жеке кабинетті бақылау және тексеруге;
3) нормативтік құқықтық актілердің, стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарын мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес орындауға.";
2.5-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) 9) аккредиттеуден бас тартылған жағдайда шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Өтінім берушіге цифрлық жүйе арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште дәлелді бас тартуды жолдауға;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) цифрлық жүйенің жұмыс істеуінде техникалық ақаулар болған жағдайда, тараптардың келісімі бойынша аккредиттеу материалдарын коммуникацияның басқа тәсілдері арқылы қарауды қамтамасыз етуге міндетті.";
3.2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2 Өтінімге қайта сараптама және (немесе) оның орналасқан жері бойынша қайта зерттеп-қарау жүргізілген жағдайда, оның төлемі төлемге шот берілген күннен бастап 5 (бес) операциялық банктік күн ішінде жүзеге асырылады, бұл ретте, мұндай сараптаманың немесе зерттеп-қараудың құнын құн калькуляциясын қоса бере отырып, Тараптар жасасатын қосымша келісіммен (сұрау салынған жағдайда) айқындайды. Қосымша келісімге Өтінім беруші оны аккредиттеу жөніндегі органнан цифрлық жүйеде оны алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қол қояды.";
8.2. және 8.3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"8.2 Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в электронной форме в цифровой системе.
8.3 Стороны договорились, что обмен информацией между Сторонами, осуществляемый в цифровой системе, является официальным.
Подтверждением получения информации Заявителем от Органа по аккредитации является уведомление в цифровой системе.";
в приложении 5 к указанному приказу:
в Типовом постаккредитационном договоре:
подпункт 1) пункта 2.1 изложить в следующей редакции:
"1) обращаться в Орган по аккредитации с заявкой о переоформлении аттестата аккредитации, актуализации материалов аккредитации, отзыве, и прекращении действия аттестата аккредитации на бумажном носителе либо в электронной форме посредством цифровой системы технического регулирования (далее – цифровая система);";
в пункте 2.2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) на постоянной основе контролировать и проверять личный кабинет в цифровой системе;";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) подписывать дополнительные соглашения к настоящему Договору либо направить мотивированный отказ в цифровой системе в срок не позднее 7 (семи) рабочих дней со дня получения субъектом аккредитации;
7) поддерживать и контролировать средства коммуникации с Органом по аккредитации в цифровой системе;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) предоставить Органу по аккредитации заполненную анкету обратной связи в цифровой системе согласно приложению к настоящему Договору;";
подпункт 4) пункта 2.6 изложить в следующей редакции:
"4) в течение трех рабочих дней с даты принятия решения об отзыве аттестата аккредитации направить субъекту аккредитации копию решения об отзыве аттестата аккредитации по почте заказным письмом с уведомлением и соответствующее уведомление в цифровой системе;";
пункты 10.2 и 10.3 изложить в следующей редакции:
"10.2 Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в электронном виде в цифровой системе.
10.3 Стороны договорились, что обмен информацией между Сторонами, осуществляемый в цифровой системе, является официальным.
Подтверждением получения информации Заявителем от Органа по аккредитации является уведомление в цифровой системе.".
2. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 мая 2021 года № 336-НҚ "Об утверждении Правил по утверждению и регистрации одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22753) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"8.2 Осы Шарт цифрлық жүйеде электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде жасалды.
8.3 Тараптар цифрлық жүйеде жүзеге асырылатын Тараптар арасында ақпарат алмасу ресми болып табылады деп келісті.
Цифрлық жүйедегі хабарлама аккредиттеу жөніндегі органнан өтінім берушінің ақпаратты алғанын растау болып табылады.";
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшада:
Үлгілік аккредиттеу алдындағы шартта:
2.1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Аккредиттеу жөніндегі органға қағаз жеткізгіште не техникалық реттеудің цифрлық жүйесі (бұдан әрі – цифрлық жүйе) арқылы электрондық нысанда аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектілендіру, аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу және қолданылуын тоқтату туралы өтінішпен жүгінуге;";
2.2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) цифрлық жүйеде жеке кабинетті тұрақты негізде бақылауға және тексеруге;";
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Шартқа қосымша келісімдерге қол қоюға не субъект аккредиттеуді алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде дәлелді бас тартуды цифрлық жүйеде келісімге жолдауға;
7) цифрлық жүйеде аккредиттеу жөніндегі органмен коммуникация құралдарын қолдауға және бақылауға.";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) аккредиттеу жөніндегі органға осы Шартқа қосымшаға сәйкес цифрлық жүйеде толтырылған кері байланыс сауалнамасын ұсынуға;";
2.6.-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аккредиттеу субъектісіне аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешімнің көшірмесін пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен және цифрлық жүйеде тиісті хабарламамен жолдауға;";
10.2. және 10.3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10.2 Осы Шарт цифрлық жүйеде электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде жасалды.
10.3 Тараптар цифрлық жүйеде Тараптар арасында жүзеге асырылатын ақпарат алмасу ресми болып табылады деп уағдаласты.
Цифрлық жүйедегі хабарлама аккредиттеу жөніндегі органнан өтініш берушінің ақпаратты алғанын растау болып табылады.".
2. "Көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекіту және тіркеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 14 мамырдағы № 336-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22753 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила по утверждению и регистрации одобрений типа транспортных средств, одобрений типа шасси, утвержденных указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Перечню;
3. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 25 мая 2021 года № 359-НҚ "Об утверждении Правил разработки, экспертизы, принятия, изменения и отмены технических регламентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22852):
в Правилах разработки, экспертизы, принятия, изменения и отмены технических регламентов, утвержденных указанным приказом:
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) размещают на веб-портале цифровой системы технического регулирования уведомление о разработке проекта технического регламента, изменений и (или) дополнений или отмене технического регламента по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам не позднее 30 (тридцати) календарных дней с момента начала разработки проектов, изменений и (или) дополнений или отмены технических регламентов, а также заполняют и представляют в Информационный центр по техническим барьерам в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам (далее – Информационный центр) уведомление о разработке проекта технического регламента;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) организуют публичное обсуждение проекта технического регламента в течение срока, равного не менее 60 (шестидесяти) календарным дням со дня опубликования уведомления об их разработке до дня опубликования уведомления о завершении публичного обсуждения, который размещается на веб-портале цифровой системы технического регулирования;";
подпункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) в течение 15 (пятнадцати) календарных дней дорабатывают проект технического регламента с учетом полученных замечаний и предложений, и доработанный проект размещают на веб-портале цифровой системы технического регулирования;
9) в течение 5 (пяти) календарных дней направляют в уполномоченный орган уведомление о завершении публичного обсуждения проекта технического регламента, изменений и (или) дополнений или отмене технического регламента согласно приложению 3 к настоящим Правилам для размещения на веб-портале цифровой системы технического регулирования, которое содержит информацию о способе ознакомления с проектом и перечнем полученных замечаний и предложений, наименований государственного органа, разработавшего проект технического регламента, его почтовые и электронные адреса, а также заполняют и представляют в Информационный центр уведомление о завершении публичного обсуждения проекта технического регламента, изменений и (или) дополнений или отмене технического регламента.";

"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1 тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекіту және тіркеу жөніндегі қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда баяндалсын;
3. "Техникалық регламенттерді әзірлеу, сараптау, қабылдау, өзгерту және күшін жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № 359-НҚ (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22852 болып тіркелді) бұйрығына мынадай өзегрістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген техникалық регламенттерді әзірлеу, сараптау, қабылдау, өзгерту және жою қағидаларында:
4-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) техникалық реттеу цифрлық жүйесінің веб-порталында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық регламенттің жобасын әзірлеу, техникалық регламенттерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу немесе олардың күшін жою туралы хабарламаны жобаларды әзірлеу, техникалық регламенттерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу немесе олардың күшін жою басталған кезден бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей орналастырады, сондай-ақ техникалық регламенттің жобасын әзірлеу туралы хабарламаны толтырады Саудадағы техникалық кедергілер, санитариялық және фитосанитариялық шаралар жөніндегі ақпараттық орталыққа (бұдан әрі – Ақпараттық орталық) ұсынады;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) техникалық регламенттің жобасын әзірлеу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап жария талқылаудың аяқталғаны туралы хабарлама жарияланған күнге дейін кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күнге тең мерзім ішінде жария талқылауды ұйымдастырады, ол техникалық реттеу цифрлық жүйесінің веб-порталында орналастырылады;";
8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде алынған ескертулерді мен ұсыныстарды ескере отырып, техникалық регламенттің жобасын пысықтайды және пысықталған жобаны техникалық регламенттің цифрлық жүйесінің веб-порталына орналастырады;
9) күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде уәкілетті органға техникалық реттеу цифрлық жүйесінің веб-порталында орналастыру үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Техникалық регламенттің жобасын, өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды жария талқылаудың аяқталғаны немесе техникалық регламенттің күшін жою туралы хабарламаны уәкілетті органға жібереді, онда жобамен және алынған ескертулер мен ұсыныстарды тізбесімен танысу тәсілі туралы ақпарат, техникалық регламенттің жобасын әзірлеген мемлекеттік органның атауы, оның почталық және электрондық мекенжайы болуы тиіс, сондай-ақ техникалық регламенттің жобасын, техникалық регламентке өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды немесе олардың күшін жоюды жария талқылаудың аяқталғаны туралы хабарламаны толтырады және Ақпараттық орталыққа ұсынады.";

4. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 27 мая 2021 года № 368-НҚ "Об утверждении Правил присвоения международных идентификационных кодов изготовителям транспортных средств, формы свидетельства о присвоении международного идентификационного кода изготовителю транспортного средства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22876) следующие изменения:
в Правилах присвоения международных идентификационных кодов изготовителям транспортных средств, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) цифровая система технического регулирования (далее – цифровая система) – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;";
абзац первый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Изготовитель транспортного средства для получения Свидетельства направляет в цифровой системе следующие документы:";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В случае изменения наименования изготовителя, адреса, годового объема производства Свидетельство подлежит переоформлению в цифровой системе.";
в приложении 2 к указанному приказу:
в форме свидетельства о присвоении международного идентификационного кода изготовителю транспортного средства:
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Данный документ согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), соответствующий требованиям Кодекса и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи лица, имеющего полномочия на его подписание, равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.".
* World manufacturer identifier (далее – WMI) – международный идентификационный код изготовителя.
Настоящее Свидетельство оформляется техническим секретариатом в электронном виде и регистрируется в реестре данных государственной системы технического регулирования.
При заполнении настоящего Свидетельства указываются следующие сведения:
поле 1 – QR-код () уникального идентификационного номера Свидетельства, который автоматически генерируется цифровой системой в случайном порядке, состоит из четырнадцати символов и имеет следующее обозначения:
1) первые два символа – литерный код Республики Казахстан согласно коду ISO (International Organization for Standardization) – Международной организации по стандартизации (две заглавные латинские буквы – KZ);

4. "Көлік құралдарын жасаушыларға халықаралық сәйкестендіру кодын беру қағидаларын, көлік құралын жасаушыға халықаралық сәйкестендіру кодын беру туралы куәліктің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 27 мамырдағы № 368-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22876 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген көлік құралдарын өндірушілерге халықаралық сәйкестендіру кодтарын беру қағидаларында:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі (бұдан әрі – цифрлық жүйе) – техникалық реттеу, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі, ұлттық стандарттау жүйесінің тізілімдеріндегі және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдеріндегі мәліметтер мен ақпараттарды сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;";
8-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көлік құралын жасаушы Куәлік алу үшін техникалық хатшылыққа цифрлық жүйеде мынадай құжаттарды жібереді:";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. В Егер жасаушының атауы, мекенжайы, жылдық өндіріс көлемі өзгерген жағдайда Куәлік цифрлық жүйеде қайта ресімдеуге жатады.";
2-қосымша ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
көлік құралын дайындаушының халықаралық сәйкестендіру кодын беру туралы куәлік нысанында:
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) талаптарына сәйкес келетін және оған қол қоюға өкілеттігі бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған осы құжат Кодекстің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
* World manufacturer identifier (бұдан әрі – WMI) – жасаушының халықаралық сәйкестендіру коды.
Ресімдеуге түсініктеме:
Куәлік техникалық хатшылықпен электрондық түрде ресімделеді және мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізілімінде тіркеледі.
Куәлікті толтыру кезінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1-жол – цифрлық жүйе кездейсоқ тәртіппен автоматты түрде генерациялайтын Куәліктің бірегей сәйкестендіру нөмірінің QR-коды он төрт символдан тұрады және мынадай белгілері бар:
1) алғашқы екі символ – халықаралық стандарттау жөніндегі ұйымның ISO (International Organization for Standardization) кодына сәйкес Қазақстан Республикасының литерлік коды (екі латын бас әрпі – KZ);

2) с третьего по четырнадцатый символы – уникальный буквенно-числовой код;
поле 2 – дата выдачи Свидетельства;
поле 3 – уникальный идентификационный номер Свидетельства;
поле 4 – индивидуальный идентификационный номер / бизнес идентификационный номер, наименование изготовителя, юридический адрес изготовителя (страна, столица, город республиканского значения, область (город), район, адрес);
поле 5 – присвоенный код WMI;
поле 6 – должность руководителя, выдавшего Свидетельство;
поле 7 – электронная цифровая подпись (в виде QR-кода) руководителя, выдавшего Свидетельство;
поле 8 – инициалы и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя, выдавшего Свидетельство.".
5. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 380-НҚ "Об утверждении Правил выпуска в обращение продукции, не включенной в Единый перечень, включенной в Единый перечень, но в отношении которой не приняты или не введены в действие технические регламенты, а также перечня продукции, в отношении которой принимается декларация об общей безопасности, формы декларации об общей безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22903) следующие изменения:
в Правилах выпуска в обращение продукции, не включенной в Единый перечень, включенной в Единый перечень, но в отношении которой не приняты или не введены в действие технические регламенты, утвержденных указанным приказом:
подпункт 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"7) цифровая система технического регулирования – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. При выпуске в обращение продукции, не включенной в Единый перечень, включенной в Единый перечень, но в отношении которой не приняты или не введены в действие технические регламенты, изготовитель, уполномоченное изготовителем лицо, импортер, продавец формирует декларацию об общей безопасности в цифровой системе технического регулирования по форме, согласно приложению 3 к настоящему приказу.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. После формирования декларации об общей безопасности уполномоченным органом в области технического регулирования в течение 3 (трех) календарных дней выдается уведомление и вносится в цифровую систему технического регулирования.";
в приложение 3 к указанному приказу:
примечание в форме Декларации об общей безопасности изложить в следующей редакции:
"Примечание. Данный документ согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), соответствующий требованиям Кодекса и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи лица, имеющего полномочия на его подписание, равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.".

2) үшіншіден он төртінші таңбаға дейін – бірегей әріптік-сандық код.
2-жол – Куәліктің берілген күні;
3-жол – Куәліктің бірегей сәйкестендіру нөмірі;
4-жол – бизнес-сәйкестендіру нөмірі / жеке сәйкестендіру нөмірі, жасаушының атауы, жасаушының заңды мекенжайы (елі, облысы (қаласы), ауданы, мекенжайы);
5-жол – берілген WMI коды;
6-жол – Куәлік берген басшының лауазымы;
7-жол – Куәлікті берген басшының (QR-код түрінде) электрондық цифрлық қолтаңбасы;
8-жол – Куәлікті берген басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).".
5. "Бірыңғай тізбеге енгізілмеген, сондай-ақ Бірыңғай тізбеге енгізілген, бірақ өзіне қатысты техникалық регламенттер қабылданбаған немесе қолданысқа енгізілмеген өнімді айналысқа шығару қағидаларын, сондай-ақ өзіне қатысты жалпы қауіпсіздік туралы декларация қабылданатын өнім тізбесін, жалпы қауіпсіздік туралы декларацияның нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 380-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22903 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Бірыңғай тізбеге енгізілмеген, бірақ оған қатысты техникалық регламенттер қабылданбаған немесе қолданысқа енгізілмеген өнімді айналысқа шығару қағидаларында:
2-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе.";
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бірыңғай тізбеге енгізілмеген, сондай-ақ Бірыңғай тізбеге енгізілген, бірақ өзіне қатысты техникалық регламенттер қабылданбаған немесе қолданысқа енгізілмеген өнімді айналысқа шығару кезінде дайындаушы, дайындаушы уәкілеттік берген тұлға, импорттаушы, сатушы осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде жалпы қауіпсіздік туралы декларацияны қалыптастырады.";
8 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жалпы қауіпсіздік туралы декларация қалыптастырылғаннан кейін техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде хабарлама береді және техникалық реттеудің цифрлық жүйесіне енгізеді.".
Көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшада:
жалпы қауіпсіздік туралы декларация нысанындағы ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) талаптарына сәйкес келетін және оған қол қоюға өкілеттігі бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған осы құжат Кодекстің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.".

6. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 8 июня 2021 года № 397-НҚ "Об утверждении Правил по проверке правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23034) следующие изменения:
в Правилах по проверке правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси, утвержденных указанным приказом:
подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) цифровая система технического регулирования (далее – цифровая система) – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Орган по подтверждению соответствия для проверки правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси техническим секретариатом предоставляет в цифровой системе следующие документы:";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Технический секретариат при положительном результате проверки правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси оформляет заключение проверки правильности и обоснованности оформления одобрения типа транспортного средства, одобрения типа шасси по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет в цифровой системе одобрение типа транспортного средства, одобрение типа шасси в уполномоченный орган для утверждения.".
7. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 17 июня 2021 года № 414-НҚ "Об утверждении Правил реализации принципов надлежащей лабораторной практики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23092) следующие изменения:
в Правилах реализации принципов надлежащей лабораторной практики, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) реестр данных государственной системы технического регулирования (далее – реестр технического регулирования) – цифровая база данных технических регламентов, субъектов аккредитации, выданных документов об оценке соответствия, экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, оборудования, информации о продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов, и иных сведений в области технического регулирования;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) цифровая система технического регулирования – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;".

6. "Көлік құралы типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексеру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 8 маусымдағы № 397-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23034 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көлік құралы типін мақұлдауды және шасси типін мақұлдауды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексеру қағидаларында:
2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі (бұдан әрі – цифрлық жүйе) – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сәйкестікті растау жөніндегі орган техникалық хатшылықпен көлік құралы типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексеру үшін цифрлық жүйеде мынадай құжаттарды ұсынады:";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Техникалық хатшылық көлік құралы типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексерудің оң нәтижесі кезінде осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес көлік құралы типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексерудің қорытындысын рәсімдейді және көлік құралы типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды цифрлық жүйе арқылы бекіту үшін уәкілетті органға ұсынады.".
7. "Тиісті зертханалық практика қағидаттарын іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 17 маусымдағы № 414-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23092 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тиісті зертханалық практика қағидаттарын іске асыру қағидаларында:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізілімі (бұдан әрі –техникалық реттеу тізілімі) – техникалық регламенттердің, аккредиттеу субъектілерінің, сәйкестікті бағалау туралы берілген құжаттардың, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың, жабдықтардың, техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнім туралы ақпараттың және техникалық реттеу саласындағы өзге де мәліметтердің цифрлық дерекқоры;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдерінде, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінде, ұлттық стандарттау жүйесінде және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестігін бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттардың бірыңғай тізілімдерінде қамтылған мәліметтер мен ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;".

8. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 22 июня 2021 года № 422-НҚ "Об утверждении Правил функционирования и применения системы добровольной сертификации, а также ведения реестра зарегистрированных систем добровольной сертификации и предоставления сведений, содержащихся в указанном реестре" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23185) следующие изменения:
в Правилах функционирования и применения системы добровольной сертификации, а также ведения реестра зарегистрированных систем добровольной сертификации и представления сведений, содержащихся в указанном реестре, утвержденных указанным приказом:
подпункты 7) и 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"7) цифровая система технического регулирования – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;
8) веб-портал цифровой системы технического регулирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, предоставляющий единую точку доступа к цифровой системе технического регулирования.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Для ведения реестра зарегистрированных систем добровольной сертификации заявитель посредством цифровой системы технического регулирования подает в уполномоченный орган заявление для включения системы добровольной сертификации в реестр зарегистрированных систем добровольной сертификации (далее – заявление) по форме согласно приложению к настоящим Правилам в электронном виде с приложением следующих документов:
1) перечень объектов, подлежащих сертификации, и характеристик, на соответствие которым осуществляется добровольная сертификация этих объектов;
2) об участниках системы добровольной сертификации;
3) описание применения знака соответствия (при наличии).
Доступ к данным цифровой системы технического регулирования, соответствующей требованиям по кибербезопасности в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан, для его пользователей осуществляется через веб-портал уполномоченного органа.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Цифровая система технического регулирования присваивает каждой системе добровольной сертификации уникальный идентификационный номер.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

8. "Ерікті түрде сертификаттау жүйесінің жұмыс істеу және қолданылу, сондай-ақ тіркелген ерікті түрде сертификаттау жүйелерінің тізілімін жүргізу және көрсетілген тізілімдегі мәліметтерді беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 22 маусымдағы № 422-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23185 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген ерікті сертификаттау жүйесінің жұмыс істеуі және қолданылуы, сондай-ақ тіркелген ерікті түрде сертификаттау жүйелерінің тізілімін жүргізу және көрсетілген тізілімде мәліметтерді ұсыну қағидаларында:
2-тармақтың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;
8) техникалық реттеудің цифрлық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – техникалық реттеудің цифрлық жүйесіне бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тіркелген ерікті түрде сертификаттау жүйелерінің тізілімін жүргізу үшін өтініш беруші техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерікті түрде сертификаттау жүйесін тіркелген ерікті сертификаттау жүйелерінің тізіліміне енгізу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, электрондық түрде өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді:
1) сертификаттауға жататын объектілердің тізбесі және осы объектілерді ерікті түрде сертификаттау оларға сәйкестігі жүзеге асырылатын сипаттамалар;
2) ерікті түрде сертификаттау жүйесіне қатысушылар туралы;
3) сәйкестік белгісін қолдану сипаттамасы (бар болса).
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес киберқауіпсіздік жөніндегі талаптарға сәйкес келетін техникалық реттеудің цифрлық жүйесінің деректеріне қол жеткізу оны пайдаланушылар үшін уәкілетті органның веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық реттеудің цифрлық жүйесі ерікті түрде сертификаттаудың әрбір жүйесіне бірегей сәйкестендіру нөмірін береді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. При изменении сведений и (или) данных о ранее зарегистрированной системе добровольной сертификации, заявитель подает посредством цифровой системы технического регулирования в уполномоченный орган заявление согласно пункту 9 настоящих Правил.";
в приложении к указанным правилам:
примечание в форме Заявления для включения системы добровольной сертификации в реестр зарегистрированных систем добровольной сертификации изложить в следующей редакции:
"Примечание. Данный документ согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), соответствующий требованиям Кодекса и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи лица, имеющего полномочия на его подписание, равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Электронный документ сформирован цифровой системой технического регулирования.".
9. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 июня 2021 года № 437-НҚ "Об утверждении Правил формирования, ведения и сопровождения реестра данных государственной системы технического регулирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23362) следующие изменения:
в Правилах формирования, ведения и сопровождения реестра данных государственной системы технического регулирования, утвержденных указанным приказом:
подпункты 1), 2) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) реестр данных государственной системы технического регулирования (далее – реестр технического регулирования) – цифровая база данных технических регламентов, субъектов аккредитации, выданных документов об оценке соответствия, экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, оборудования, информации о продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов, и иных сведений в области технического регулирования;
2) цифровая система технического регулирования – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информации, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;
3) веб-портал цифровой системы технического регулирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, предоставляющий единую точку доступа к цифровой системе технического регулирования;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Реестр технического регулирования является компонентом цифровой системы технического регулирования.";

"14. Бұрын тіркелген ерікті сертификаттау жүйесі туралы мәліметтер және (немесе) деректер өзгерген кезде өтініш беруші техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы уәкілетті органға осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес өтініш береді.";
көрсетілген Қағидаларға қосымшада:
ерікті сертификаттау жүйелерінің тізіліміне ерікті сертификаттау жүйесін енгізу туралы өтініш нысандағы ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) талаптарына сәйкес келетін және оған қол қоюға өкілеттігі бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған осы құжат Кодекстің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Электрондық құжат техникалық реттеудің цифрлық жүйесімен қалыптастырылды.".
9. "Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізілімін қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 30 маусымдағы № 437-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23362 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Технкалық реттеу жүйесі деректерінің тізілімін қалыптастыру, жүргізу және қолдап отыру қағидаларында:
2-тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларын мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізілімі (бұдан әрі – техникалық реттеу тізілімі) – техникалық регламенттердің, аккредиттеу субъектілерінің, сәйкестікті бағалау туралы берілген құжаттардың, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың, жабдықтардың, техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмейтін өнімдер туралы ақпараттың және техникалық реттеу саласындағы өзге де мәліметтердің цифрлық дерекқоры;
2) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;
3) техникалық реттеудің цифрлық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – техникалық реттеудің цифрлық жүйесіне бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Техникалық реттеу тізілімі техникалық реттеудің цифрлық жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.";

пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Документам, формируемым в цифровой системе технического регулирования, присваивается уникальный идентификационный номер, который автоматически генерируется цифровой системой технического регулирования в случайном порядке, состоящий из четырнадцати символов и имеет следующее обозначение:
1) первые два символа – литерный код Республики Казахстан согласно коду ISO – Международной организации по стандартизации (две заглавные латинские буквы – KZ);
2) с третьего по четырнадцатый символы – уникальный буквенно-числовой код.
8. Формирование данных в реестре технического регулирования на основе данных и сведений из цифровых систем и баз данных государственных органов Республики Казахстан обеспечивается посредством интеграции.";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Сопровождение реестра технического регулирования осуществляется посредством обеспечения непрерывного функционирования реестра, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ, целостности баз данных и ресурсов цифровой системы технического регулирования, сохранности информации, недопущения полной или частичной потери информации, неизменности сформированных данных, равного права и доступа каждого участника в соответствии с предоставленными ролями, контроля доступа к ресурсам цифровой системы технического регулирования, идентификации (опознавания), аутентификации (подтверждения подлинности) и авторизации (присвоение полномочий) пользователя, регистрации и анализа событий, происходящих в цифровой системе технического регулирования и обеспечения.
14. При сопровождении реестра технического регулирования цифровая система технического регулирования обеспечивает обработку ошибок пользователя, ошибок, возникающих при технических сбоях, и ошибок базы данных с выдачей сообщений пользователю, в которых описаны последующие действия.".
Приложение к Перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 мая 2021 года № 336-НҚ
Правила по утверждению и регистрации одобрений типа транспортных средств, одобрений типа шасси
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по утверждению и регистрации одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют порядок утверждения и регистрации одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси.

7 және 8 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде қалыптастырылатын техникалық реттеу саласындағы сәйкестікті бағалау туралы құжаттарға және өзге де құжаттарға он төрт символдан тұратын және мынадай белгі бар кездейсоқ тәртіппен техникалық реттеудің цифрлық жүйесі автоматты түрде генерациялайтын бірегей сәйкестендіру нөмірі беріледі:
1) алғашқы екі символ – стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның – ISO кодына сәйкес Қазақстан Республикасының литерлік коды (екі латын бас әрпі – KZ);
2) үшінші таңбадан он төртінші таңба бойынша – бірегей әріптік-сандық код.
8. Техникалық реттеу тізілімінде деректерді қалыптастыру Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының цифрлық жүйелері мен дерекқорларынан алынған деректер мен мәліметтер негізінде интеграциялау арқылы қамтамасыз етіледі.";
13 және 14 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Техникалық реттеу тізілімін қолдап отыру жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді, техникалық реттеу цифрлық жүйесінің дерекқорлары мен ресурстарының тұтастығын, ақпараттың сақталуын, ақпараттың толық немесе ішінара жоғалуына жол бермеуді, қалыптастырылған деректердің өзгермеуін, берілген рөлдерге сәйкес әрбір қатысушының тең құқығы мен қол жеткізуін, техникалық реттеу ақпараттық жүйесінің ресурстарына қол жеткізуді бақылауды, техникалық реттеу цифрлық жүйесінің ресурстарына қол жеткізуді, сәйкестендіруді (тануды) қоспағанда, тізілімнің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету, пайдаланушыны аутентификациялау (түпнұсқалығын растау) және авторизациялау (өкілеттіктерді беру), техникалық реттеу мен қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінде болып жатқан оқиғаларды тіркеу және талдау арқылы жүзеге асырылады.
14. Техникалық реттеу тізілімін қолдап отыру кезінде техникалық реттеудің цифрлық жүйесі пайдаланушының қателерін, техникалық іркілістер кезінде туындайтын қателерді және кейінгі ісқимылдар сипатталған пайдаланушыға хабарламалар бере отырып, деректер базасының қателерін өңдеуді қамтамасыз етеді.".
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 14 мамырдағы
№ 336-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Көлік құралдарының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекіту және тіркеу жөніндегі қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көлік құралдарының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекіту және тіркеу жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекіту және тіркеу тәртібін айқындайды.

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) изготовитель – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан или государства-члена Евразийского экономического союза юридическое лицо или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющее от своего имени производство или производство и реализацию продукции;
2) одобрение типа транспортного средства – документ, удостоверяющий соответствие выпускаемых в обращение транспортных средств, отнесенных к одному типу, требованиям Технического регламента Таможенного союза 018/2011 "О безопасности колесных транспортных средств", утвержденного Решением Комиссии таможенного союза № 877 "О принятии технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (далее – ТР ТС 018/2011);
3) заявитель – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан или государства – члена Евразийского экономического союза юридическое лицо или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя (изготовитель, импортер, уполномоченное изготовителем лицо, продавец), предоставившее продукцию, процессы и услугу для проведения оценки соответствия;
4) уполномоченный орган в области технического регулирования (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области технического регулирования;
5) цифровая система технического регулирования (далее – цифровая система) – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;
6) технический секретариат – организация, определяемая уполномоченным органом на осуществление деятельности по проверке правильности и обоснованности оформления одобрения типа транспортного средства, одобрения типа шасси, сбору сведений о выданных свидетельствах о безопасности конструкции транспортного средства и присвоению международных идентификационных кодов изготовителям транспортных средств;
7) одобрение типа шасси – документ, удостоверяющий соответствие выпускаемых в обращение шасси, отнесенных к одному типу, требованиям ТР ТС 018/2011.
Глава 2. Порядок утверждения и регистрации одобрений типа транспортных средств, одобрений типа шасси

2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) дайындаушы – Қазақстан Республикасының немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген, өз атынан өнім өндіруді немесе өндіру мен өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға;
2) көлік құралының типін мақұлдау – айналымға енгізілген көлік құралдарының бір типке жатқызылған, "Кеден одағының "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентін қабылдау туралы" Кеден одағы комиссиясының № 877 шешімімен бекітілген Кеден одағының 018/2011 "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (бұдан әрі – КО ТР 018/2011) талаптарына сәйкестігін куәландыратын құжат;
3) өтiнiм берушi – Қазақстан Республикасының немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген, сәйкестікті бағалауды жүргізу үшін өнімді, процестерді және көрсетілетін қызметті ұсынған заңды тұлға немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға (дайындаушы, импорттаушы, дайындаушы уәкілеттік берген тұлға, сатушы);
4) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – техникалық реттеу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – техникалық реттеу, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің тізілімдеріндегі және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдеріндегі мәліметтер мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;
6) техникалық хатшылық – көлік құралының типін мақұлдауды, шасси типін мақұлдауды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексеру, көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы берілген куәліктер жөніндегі мәліметтерді жинау және көлік құралдарын жасаушыларға халықаралық сәйкестендіру кодтарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті орган айқындайтын ұйым;
7) шасси типін мақұлдау – бір типке жатқызылған, айналымға енгізілген шассидің 018/2011 КО ТР талаптарына сәйкестігін куәландыратын құжат.
2-тарау. Көлік құралдарының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекіту және тіркеу тәртібі

3. Технический секретариат при положительном результате проверки правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси направляет в цифровой системе одобрение типа транспортного средства, одобрение типа шасси в уполномоченный орган для утверждения.
4. Утверждение и регистрация одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси осуществляются в цифровой системе уполномоченным органом в течение десяти календарных дней, исчисляемых с даты их поступления в уполномоченный орган.
5. Одобрение типа транспортного средства, одобрение типа шасси регистрируются уполномоченным органом в реестре данных государственной системы технического регулирования.
6. Одобрение типа транспортного средства, одобрение типа шасси после утверждения становится доступным заявителю и (или) изготовителю в цифровой системе.

3. Техникалық хатшылық көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығы мен негізділігін тексерудің оң нәтижесі кезінде көлік құралының типін мақұлдауды, шасси типін мақұлдауды бекіту үшін цифрлық жүйеде уәкілетті органға ұсынады.
4. Көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекітуді және тіркеуді уәкілетті орган цифрлық жүйеде олардың уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап есептелетін күнтізбелік он күн ішінде жүзеге асырады.
5. Көлік құралының типін мақұлдауды, шасси типін мақұлдауды уәкілетті орган мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізілімінде тіркейді.
6. Көлік құралының типін мақұлдау, шасси типін мақұлдау бекітілгеннен кейін өтінім берушіге және (немесе) дайындаушыға цифрлық жүйеде қолжетімді болады.