О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 275 "Об утверждении Правил организации субсидируемых рабочих мест и субсидирования заработной платы лиц, трудоустроенных на субсидируемые рабочие места"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 апреля 2026 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2026 года № 38278
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 275 "Об утверждении Правил организации субсидируемых рабочих мест и субсидирования заработной платы лиц, трудоустроенных на субсидируемые рабочие места" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32959) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации субсидируемых рабочих мест и субсидирования заработной платы лиц, трудоустроенных на субсидируемые рабочие места (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) единая цифровая система социально-трудовой сферы (далее – АЦС "Рынок труда") – цифровой объект, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
подпункт 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"10) автоматизированная цифровая система "Централизованная база данных выплат пенсий и пособий" (далее – АЦС "ЦБД") – централизованная база данных уполномоченного государственного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных Кодексом;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Субсидируемые рабочие места организуются карьерными центрами:
1) по заявкам коммерческих юридических лиц с частной формой собственности, индивидуальных предпринимателей, крестьянских (фермерских) хозяйств и социальных предпринимателей при:
наличии статуса действующего юридического лица или индивидуального предпринимателя, зарегистрированного на территории Республики Казахстан;
осуществлении деятельности более 12 месяцев, предшествующих дате подачи заявки;
отсутствии процедуры банкротства либо ликвидации;
отсутствии в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
исполнении в полном объеме обязательств по предыдущим договорам об организации субсидируемых рабочих мест, заключенных с центром трудовой мобильности (при наличии);
отсутствии просроченной задолженности по заработной плате на дату подачи заявки;
регулярном произведении социальных платежей в соответствии с Кодексом и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", за последние 12 месяцев предшествующие дате подачи заявки на организацию субсидируемых рабочих мест;
отсутствии в перечне налогоплательщиков, осуществивших лжепредпринимательскую деятельность;
наличии списочной численности работников, имеющих зарегистрированные электронные трудовые договора на дату подачи заявки;
обязательном трудоустройстве (на дату подачи заявки) на постоянные рабочие места 10 % безработных (но не менее одного безработного), завершивших у него работу на субсидируемых рабочих местах в прошедшем календарном году (при наличии);

"Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру және субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдардың жалақысын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 275 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 1 сәуірдегі № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 сәуірде № 38278 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру және субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдардың жалақысын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 275 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32959 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру және субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдардың жалақысын субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай цифрлық жүйе (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" АЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған цифрлық объектісі;";
2-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) "Зейнетақы және жәрдемақы төлеудің орталықтандырылған дерекқоры" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "ОДҚ" АЦЖ) - Кодексте белгіленген шарттарда төлем түрлерін жүзеге асыру үшін уәкілетті мемлекеттік органның орталықтандырылған дерекқоры;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мансап орталықтары субсидияланатын жұмыс орындарын:
1) жеке меншік нысанындағы коммерциялық заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің, шаруа (фермер) қожалықтарының және әлеуметтік кәсіпкерлердің өтінімдері бойынша:
Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жұмыс істеп тұрған заңды тұлға немесе дара кәсіпкер мәртебесі болған;
өтінім берген күннің алдында 12 айдан астам қызметті жүзеге асырған;
банкроттық немесе таратылу рәсімі болмаған;
терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болмаған;
еңбек мобильділігі орталығымен субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы бұрын жасалған шарттар бойынша міндеттемелерді толық орындаған (бар болса);
өтінім берген күнге жалақы бойынша мерзімі өткен берешек болмаған;
Кодекске және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға өтінім берген күннің алдындағы соңғы 12 айда әлеуметтік төлемдерді тұрақты жүргізген;
жалған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырған салық төлеушілердің тізбесінде болмаған;
өтінім берген күнге тіркелген электрондық еңбек шарттары бар жұмыскерлердің тізімдік саны болған кезде;
өткен күнтізбелік жылы өзінде субсидияланатын жұмыс орындарындағы жұмысын аяқтаған (өтінім берген күнге) жұмыссыздардың кемінде 10%-ын (бірақ кемінде 1 жұмыссызды) міндетті түрде тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналастырған (бар болса) кезде;

2) по заявкам государственных учреждений, их ведомств и подведомственных организаций, а также юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству при:
наличии статуса действующего юридического лица, зарегистрированного на территории Республики Казахстан;
осуществлении деятельности более 12 месяцев, предшествующих дате подачи заявки;
отсутствии процедуры ликвидации;
отсутствии в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
исполнении в полном объеме обязательств по предыдущим договорам об организации субсидируемых рабочих мест, заключенных с центром трудовой мобильности (при наличии);
отсутствии просроченной задолженности по заработной плате на дату подачи заявки;
наличии списочной численности работников, имеющих зарегистрированные электронные трудовые договора;
3) по заявкам неправительственных организаций, их филиалов и (или) представительств при:
наличии сведений о неправительственной организации в Базе данных неправительственных организаций, согласно пункту 1 статьи 6-3 Закона Республики Казахстан "О государственном социальном заказе, государственном заказе на реализацию стратегического партнерства, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан";
осуществлении деятельности более 12 месяцев, предшествующих дате подачи заявки;
отсутствии процедуры ликвидации;
отсутствии в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
исполнении в полном объеме обязательств по предыдущим договорам об организации субсидируемых рабочих мест, заключенных с центром трудовой мобильности (при наличии);
отсутствии в регистре организаций, предоставляющих специальные социальные услуги.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Трудоустройство, указанное в подпункте 1) пункта 5 настоящих Правил, рассчитывается без учета следующих лиц:
1) призванных на срочную воинскую службу в Вооруженные Силы, а также в другие войска и воинские формирования Республики Казахстан в течение трех месяцев после завершения участия в субсидируемых рабочих местах;
2) находящихся в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
3) получающих техническое и профессиональное, послесреднее, высшее и (или) послевузовское образование;
4) выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
5) умерших;
6) имеющих инвалидность;
7) признанных безвестно отсутствующими;

2) мемлекеттiк мекемелердің, олардың ведомстволарының және ведомстволық бағынысты ұйымдарының, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың өтінімдері бойынша:
Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жұмыс істеп тұрған заңды тұлға мәртебесі болған;
өтінім берген күннің алдында 12 айдан астам қызметті жүзеге асырған;
таратылу рәсімі болмаған;
терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болмаған;
еңбек мобильділігі орталығымен субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы бұрын жасалған шарттар бойынша міндеттемелерді толық орындаған (бар болса);
өтінім берген күнге жалақы бойынша мерзімі өткен берешек болмаған;
өтінім берген күнге тіркелген электрондық еңбек шарттары бар жұмыскерлердің тізімдік саны болған кезде;
3) үкіметтік емес ұйымдардың, олардың филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің өтінімдері бойынша:
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-3-бабының 1-тармағына сәйкес, үкіметтік емес ұйымдардың дерекқорында үкіметтік емес ұйым туралы мәліметтер болған;
өтінім берген күннің алдында 12 айдан астам қызметті жүзеге асырған;
таратылу рәсімі болмаған;
терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болмаған;
еңбек мобильділігі орталығымен субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру туралы бұрын жасалған шарттар бойынша міндеттемелерді толық орындаған (бар болса);
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдардың тіркелімінде болмаған кезде ұйымдастырады.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Қағидалардың 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жұмысқа орналастыру мынадай:
1) субсидияланатын жұмыс орындарына қатысуды аяқтағаннан кейін үш ай ішінде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, сондай-ақ басқа да әскерлер мен әскери құралымдарына міндетті әскери қызметке шақырылған;
2) бала үш жасқа толғанға дейін оны күту бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста болуы;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім алып жатқан;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен;
5) қайтыс болған;
6) мүгедектігі бар;
7) хабарсыз кеткен деп танылған;

8) признанных судом недееспособными;
9) самовольно, без уважительной причины прекративших трудовую деятельность на субсидируемых рабочих местах.";
в третий часть пункта 8 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
часть четвертую пункта 9 исключить;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Сбор заявок от работодателей на организацию субсидируемых рабочих мест осуществляется на Электронной бирже труда в пределах средств, предусмотренных на организацию субсидируемых рабочих мест на текущий или предстоящий финансовый год.
Прием заявок от работодателей на организацию субсидируемых рабочих мест на предстоящий финансовый год осуществляется ежегодно с 20 декабря по 31 декабря.
Прием заявок от работодателей на организацию субсидируемых рабочих мест на текущий финансовый год осуществляется с 1 февраля по 30 сентября.
Коммерческие юридические лица с частной формой собственности, индивидуальные предприниматели, крестьянские (фермерские) хозяйства и социальные предприниматели повторно участвуют в организации общественных работ по истечении 12 месяцев со дня завершения их предыдущего участия.
Прием заявок от работодателей на организацию субсидируемых рабочих мест (по каждому виду) осуществляется в пределах 10 % от списочной численности работников, за исключением работодателей, указанных в пункте 19 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Карьерный центр в течение 3 (трех) рабочих дней со дня завершения сбора заявок формирует единый перечень работодателей и направляет в центр трудовой мобильности для рассмотрения и утверждения.
Центр трудовой мобильности в течение 2 (двух) рабочих дней утверждает перечень организаций, представивших заявку на создание субсидируемых рабочих мест и количество организуемых рабочих мест (далее – Перечень), с указанием вида субсидируемых рабочих мест, продолжительности работы, профессии и размера оплаты труда в месяц.
Карьерный центр в течение 2 (двух) рабочих дней после утверждения Перечня вносит решение центра трудовой мобильности в АИС "Рынок труда" по каждой заявке.
При принятии центром трудовой мобильности решения об отказе в участии работодателя в организации рабочих мест по субсидируемым рабочим местам на очередной финансовый год в "личный кабинет" работодателя на Электронной бирже труда автоматически из АИС "Рынок труда" поступает уведомление об отказе с указанием причин.
Основаниями для отказа во включении работодателя в Перечень являются:

8) сотпен әрекетке қабілетсіз деп танылған;
9) субсидияланатын жұмыс орындарындағы еңбек қызметін дәлелді себептерсіз өз бетінше тоқтатқан адамдарды есепке алмай есептеледі.";
8-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";
9-тармақтың төртінші бөлігі алып тасталсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жұмыс берушілерден өтінімдерді жинау Электрондық еңбек биржасында ағымдағы немесе алдағы қаржы жылына арналған субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Алдағы қаржы жылына субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жұмыс берушілерден өтінімдерді қабылдау жыл сайын 20 желтоқсаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі аралықта жүзеге асырылады.
Ағымдағы қаржы жылына субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жұмыс берушілерден өтінімдерді қабылдау 1 ақпаннан бастап 30 қыркүйекке дейінгі аралықта жүзеге асырылады.
Жекеменшік нысандағы коммерциялық заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер, шаруа (фермер) қожалықтары және әлеуметтік кәсіпкерлер қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға олардың алдыңғы қатысуы аяқталған күннен бастап 12 ай өткен соң қайта қатысады.
Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген жұмыс берушілерді қоспағанда, жұмыс берушілерден субсидияланатын жұмыс орындарын (әрбір түрі бойынша) ұйымдасыруға өтінімдерді қабылдау жұмыскерлердің тізімдік санының 10%-ы шегінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Мансап орталығы өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс берушілердің бірыңғай тізбесін қалыптастырады және оны қарау әрі бекіту үшін еңбек мобильділігі орталығына жолдайды.
Еңбек мобильділігі орталығы 2 (екі) жұмыс күні ішінде субсидияланатын жұмыс орындарын құруға өтінім берген ұйымдардың тізбесін және ұйымдастырылатын жұмыс орындарының санын (бұдан әрі – Тізбе) субсидияланатын жұмыс орындарының түрін, жұмыс істеу ұзақтығын, кәсібін және ай сайынғы жалақы мөлшерін көрсете отырып бекітеді.
Мансап орталығы Тізбе бекітілгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде әрбір өтінім бойынша еңбек мобильділігі орталығының шешімін "Еңбек нарығы" ААЖ-ға енгізеді.
Еңбек мобильділігі орталығы кезекті қаржы жылына субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жұмыс берушінің қатысуынан бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, бас тарту себептері көрсетілген хабарлама "Еңбек нарығы" ААЖ-дан Электрондық еңбек биржасындағы жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" автоматты түрде жіберіледі.
Жұмыс берушіні Тізбеге енгізуден бас тарту үшін:

1) установление факта представления недостоверных документов и (или) сведений, в том числе полученных из государственных информационных систем, необходимых для допуска работодателя к организации субсидируемых рабочих мест;
2) отсутствие финансирования на организацию субсидируемых рабочих мест на текущий и (или) предстоящий финансовый год;
3) подача заявки на организацию общественных работ по профессиям (специальностям), не имеющим социально полезной направленности;
4) подача заявки на организацию молодежной практики и (или) проекта "Контракт поколений" по профессиям (специальностям), отсутствующим в Классификаторе специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 500 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17564), или в Классификаторе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17565).
Работодатель вправе обжаловать решение центра трудовой мобильности в соответствии с пунктом 1 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Рассмотрение жалобы производится местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для организации приема заявок от работодателей центр трудовой мобильности ежегодно до 15 декабря размещает в АЦС "Рынок труда" информацию об объеме финансовых средств, предусмотренных на организацию субсидируемых рабочих мест на предстоящий финансовый год в разрезе районов (городов) и видов субсидируемых рабочих мест.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Электронной биржей труда отклоняются заявки работодателей:
1) участвующих в организации профессионального обучения в соответствии с Кодексом;
2) получивших гранты на реализацию новых бизнес-идей и (или) микрокредиты в текущем финансовом году за счет средств бюджета, за исключением работодателей, подающих заявку на организацию социальных рабочих мест и (или) проекта "Серебряный возраст";

1) жұмыс берушіні субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жіберу үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің, оның ішінде мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтердің дәйексіздігін белгілеу;
2) ағымдағы және (немесе) алдағы қаржы жылына субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға қаржыландырудың болмауы;
3) әлеуметтік пайдалы бағыттылығы жоқ кәсіптер (мамандықтар) бойынша қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға өтінім беру;
4) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17564 болып тіркелген) бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышында немесе Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17565 болып тіркелген) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышында көзделмеген кәсіптер (мамандықтар) бойынша жастар практикасын және (немесе) "Ұрпақтар келісім шарты" жобасын ұйымдастыруға өтінім беру негіздемелер болып табылады.
Жұмыс беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 1-тармағына сәйкес еңбек мобильділігі орталығының шешіміне шағымдануға құқылы.
Шағымды қарауды халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Жұмыс берушілерден өтінімдерді қабылдауды ұйымдастыру үшін еңбек мобильділігі орталығы жыл сайын 15 желтоқсанға дейін "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға аудандар (қалалар) және субсидияланатын жұмыс орындарының түрлері бөлінісінде алдағы қаржы жылына арналған субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға көзделген қаражаттың көлемі туралы ақпаратты орналастырады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Электрондық еңбек биржасы:
1) Кодекске сәйкес кәсіптік оқытуды ұйымдастыруға қатысатын;
2) әлеуметтік жұмыс орындарын және (немесе) "Күміс жас" жобасын ұйымдастыруға өтінім беретін жұмыс берушілерді қоспағанда, ағымдағы қаржы жылында бюджет қаражаты есебінен жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға гранттар және (немесе) микрокредиттер алған;

3) оказывающих услуги или выполняющих работы в рамках государственных закупок по инфраструктурным проектам;
4) получивших государственный образовательный заказ на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей, за исключением работодателей, подающих заявку на организацию молодежной практики, социальных рабочих мест и (или) проекта "Серебряный возраст";
5) оказывающих медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системы обязательного социального медицинского страхования, за исключением работодателей, подающих заявку на организацию молодежной практики, социальных рабочих мест и (или) проекта "Серебряный возраст".";
пункты 19, 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"19. Количество рабочих мест для организации общественных работ:
1) для коммерческих юридических лиц с частной формой собственности, индивидуальных предпринимателей, крестьянских (фермерских) хозяйств и социальных предпринимателей составляет от 1 до 5 рабочих мест;
2) для неправительственных организаций, их филиалов и (или) представительств:
осуществляющих деятельность в городах республиканского значения и (или) в столице составляет от 1 до 10 рабочих мест;
осуществляющих деятельность в городах областного значения, городах районного значения, поселках, селах и сельских округах составляет от 1 до 5 рабочих мест;
3) для государственных учреждений, их ведомств и подведомственных организаций, а также юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, расположенных в городских населенных пунктах, составляет от 1 до 5 рабочих мест;
4) для государственных учреждений, их ведомств и подведомственных организаций, а также юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, расположенных в сельских населенных пунктах:
с населением до 200 человек составляет до 5 % субсидируемых рабочих мест от общего количества населения, проживающего в сельском населенном пункте;
с населением от 201 до 500 человек составляет до 3 % субсидируемых рабочих мест от общего количества населения, проживающего в сельском населенном пункте;
с населением более 501 человека составляет до 2 % субсидируемых рабочих мест от общего количества населения, проживающего в сельском населенном пункте.

3) инфрақұрылымдық жобалар бойынша мемлекеттік сатып алулар шеңберінде қызметтер көрсететін немесе жұмыстар атқаратын;
4) жастар практикасын, әлеуметтік жұмыс орындарын және (немесе) "Күміс жас" жобасын ұйымдастыруға өтінім беретін жұмыс берушілерді қоспағанда, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, орта білім беруге және балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын алған;
5) жастар практикасын, әлеуметтік жұмыс орындарын және (немесе) "Күміс жас" жобасын ұйымдастыруға өтінім беретін жұмыс берушілерді қоспағанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде медициналық көмек көрсететін жұмыс берушілердің өтінімдерін қабылдамайды.";
19, 20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға арналған жұмыс орындарының саны:
1) жеке меншік нысандағы коммерциялық заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер, шаруа (фермер) қожалықтары және әлеуметтік кәсіпкерлер үшін – 1-ден 5 жұмыс орнына дейін;
2) үкіметтік емес ұйымдар, олардың филиалдары және (немесе) өкілдіктері үшін:
республикалық маңызы бар қалаларда және (немесе) астанада қызметін жүзеге асыратындар үшін 1-ден 10 жұмыс орнына дейін;
облыстық маңызы бар қалаларда, аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда және ауылдық округтерде қызметін жүзеге асыратындар үшін 1-ден 5 жұмыс орнына дейін;
3) қалалық елді мекендерде орналасқан мемлекеттiк мекемелер, олардың ведомстволары және ведомстволық бағынысты ұйымдары, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар үшін 1-ден 5 жұмыс орнына дейін;
4) ауылдық елді мекендерде орналасқан мемлекеттiк мекемелер, олардың ведомстволары және ведомстволық бағынысты ұйымдары, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар үшін:
халық саны 200 адамға дейінгі ауылдық елді мекендерде – сол елді мекенде тұратын халықтың жалпы санынан субсидияланатын жұмыс орындарының 5%-ына дейін;
халық саны 201-ден 500 адамға дейінгі ауылдық елді мекендерде – сол елді мекенде тұратын халықтың жалпы санынан субсидияланатын жұмыс орындарының 3%-ына дейін;
халық саны 501 адамнан асатын ауылдық елді мекендерде – сол елді мекенде тұратын халықтың жалпы санынан субсидияланатын жұмыс орындарының 2%-ына дейін құрайды.

20. Количество рабочих мест для организации общественных работ, указанных в пункте 19 настоящих Правил, увеличивается на 50 % при соответствии работодателя одному из следующих условий:
1) при создании не менее 50 % общественных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью, лиц, воспитывающих ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), получателей социальной выплаты по случаю потери кормильца, получателей государственной адресной социальной помощи, получателей пособия многодетным семьям и (или) многодетных матерей, награжденных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных наградах" подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получивших ранее звание "Мать-героиня", награжденных орденами "Материнская слава" I и II степени;
2) при организации общественных работ за счет собственных средств либо при софинансировании не менее 50 % заработной платы участников общественных работ.
21. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения Перечня на Электронной бирже труда автоматически создается вакансия на субсидируемое рабочее место. По истечении 90 (девяноста) календарных дней созданная вакансия при ее незаполнении аннулируется.";
часть первую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"23. При направлении отклика автоматически формируется заявление о выдаче направления претенденту на трудоустройство на субсидируемое рабочее место по форме, утвержденной Правилами оказания государственной услуги "Выдача направлений на участие в активных мерах содействия занятости", утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 84 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22394) (далее – Приказ № 84). Заявление подписывается претендентом электронной цифровой подписью и поступает в карьерный центр посредством АЦС "Рынок труда".";
часть первую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. Карьерный центр в АЦС "Рынок труда" не позднее одного рабочего дня со дня поступления заявления претендента осуществляет:
1) проверку претендента на предмет соответствия требованиям к лицам, трудоустраиваемым на субсидируемые рабочие места, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 476 "Об утверждении перечня субсидируемых рабочих мест, требований к лицам, трудоустраиваемым на субсидируемые рабочие места, размеров и сроков субсидирования их заработной платы";
2) формирует направление на трудоустройство претендента на субсидируемое рабочее место по форме, утвержденной Правилами оказания государственной услуги "Выдача направлений на участие в активных мерах содействия занятости", утвержденными Приказом № 84.";
часть третью пункта 27 изложить в следующей редакции:

20. Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру үшін құрылатын жұмыс орындарының саны жұмыс беруші төмендегі шарттардың біріне сәйкес келгенде:
1) қоғамдық жұмыс орындарының кемінде 50%-ын мүгедектігі бар адамдарды, мүгедектігі бар бала (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған адамдарды, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем алушыларды, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларды, көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы алушыларды және (немесе) "Мемлекеттік наградалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр Ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналарды жұмысқа орналастыру үшін құрған кезде;
2) өз қаражаты есебінен қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырған кезде не қоғамдық жұмыстарға қатысушылардың жалақысының кемінде 50%-ын қоса қаржыландырған кезде 50%-ға ұлғаяды.
21. Тізбе бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Электрондық еңбек биржасында автоматты түрде субсидияланатын жұмыс орны бойынша бос орын құрылады. Жарияланған бос орын 90 (тоқсан) күнтізбелік күн өткеннен кейін толтырмаса жойылады.";
23-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жауап жіберу кезінде субсидияланатын жұмыс орнына жұмысқа орналасуға үміткерге Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 84 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22394 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 84 бұйрық) бекітілген "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдамалар беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында бекітілген нысан бойынша жолдама беру туралы өтініш автоматты түрде қалыптастырылады. Өтінішке үміткер электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды және "Еңбек нарығы" АЦЖ арқылы мансап орталығына түседі.";
24-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Мансап орталығы "Еңбек нарығы" АЦЖ-да үміткердің өтініші келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей:
1) үміткердің "Субсидияланатын жұмыс орындарының, субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылатын адамдарға қойылатын талаптардың, олардың жалақысын субсидиялау мөлшерлері мен мерзімдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 маусымдағы №476 қаулысымен бекітілген субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылатын адамдарға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді;
2) № 84 бұйрықпен бекітілген "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуға жолдамалар беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында бекітілген нысан бойынша субсидияланатын жұмыс орнына үміткерді жұмысқа орналастыруға жолдама қалыптастырады.";
27-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Карьерный центр проверяет причину отказа работодателя в трудоустройстве претендента на субсидируемое рабочее место путем получения соответствующих информации по подпунктам 1), 3) и 4) пункта 26 из цифровых систем государственных органов и (или) от работодателя.";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. При принятии работодателем решения о трудоустройстве претендента на субсидируемое рабочее место, карьерный центр в течение 1 (одного) рабочего дня формирует и направляет в центр трудовой мобильности договор об организации субсидируемого рабочего места (далее – Договор) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в центр трудовой мобильности и работодателю.
Работодатель в личном кабинете в Электронной бирже труда, центр трудовой мобильности в АЦС "Рынок труда" в течение 5 (пяти) рабочих дней подписывают или отказываются от подписания Договора с использованием электронной цифровой подписи.
Основаниями для отказа от подписания договора являются:
1) отказ претендента от трудоустройства на субсидируемое рабочее место;
2) снятие претендента с учета безработного;
3) отказ работодателя от участия в организации субсидируемых рабочих мест;
4) приостановление деятельности работодателя;
5) отсутствие финансирования на организацию субсидируемых рабочих мест;
6) установление недостоверности документов и (или) сведений, в том числе получаемых из государственных цифровых систем, необходимых для допуска работодателя к организации субсидируемых рабочих мест или трудоустройства претендента на субсидируемое рабочее место.
Уведомление о подписании Договора поступает в личный кабинет претендента в Электронной бирже труда и в карьерный центр через АЦС "Рынок труда".
29. Работодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней после подписания Договора трудоустраивает претендента на субсидируемое рабочее место и в личном кабинете на Электронной бирже труда вносит информацию о заключении трудового договора с претендентом.
Информация о заключении трудового договора с претендентом поступает из Электронной биржи труда в АЦС "Рынок труда".
Карьерным центром и работодателем посредством цифровых систем ежедневно ведется мониторинг посещения безработными субсидируемых рабочих мест.";
дополнить пунктом 36-1 следующего содержания:
"36-1. Размер заработной платы лиц, участвующих в общественных работах, устанавливается местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Для выплаты заработной платы лицам, трудоустроенным на субсидируемые рабочие места в рамках общественных работ, молодежной практики, проектов "Первое рабочее место" и (или) "Контракт поколений" (далее – заработная плата), а также субсидируемой части заработной платы лицам, трудоустроенным на социальные рабочие места и (или) по проекту "Серебряный возраст" (далее – субсидируемая часть заработной платы) центр трудовой мобильности ежемесячно 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным, на основании сведений, представленных работодателем по форме согласно приложениям 1, 2 и (или) 3 к Договору в АЦС "Рынок труда" формирует список лиц, трудоустроенных на субсидируемые рабочие места с указанием размера заработной платы и (или) субсидируемой части заработной платы (далее – список).
Сформированный список в АЦС "Рынок труда" автоматически передается в АЦС "ЦБД".";
часть первую пункта 40 изложить в следующей редакции:

"Мансап орталығы жұмыс берушінің үміткерді субсидияланатын жұмыс орнына жұмысқа қабылдаудан бас тарту себебін мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінен және (немесе) жұмыс берушіден 26-тармақтың 1), 3), және 4) тармақшаларында көзделген тиісті ақпартты алу арқылы тексереді.";
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Жұмыс беруші субсидияланатын жұмыс орнына үміткерді жұмысқа орналастыру туралы шешім қабылдаған кезде, мансап орталығы 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияланатын жұмыс орнын ұйымдастыру туралы шартты (бұдан әрі – Шарт) қалыптастырады және еңбек мобильділігі орталығы мен жұмыс берушіге жібереді.
Жұмыс беруші Электрондық еңбек биржасындағы жеке кабинетінде, еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" АЦЖ-да 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, шартқа қол қояды немесе қол қоюдан бас тартады.
Мыналар:
1) үміткердің субсидияланатын жұмыс орнына жұмысқа орналасудан бас тартуы;
2) үміткерден жұмыссыз есебінен шығару;
3) жұмыс берушінің субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға қатысудан бас тартуы;
4) жұмыс берушінің қызметін тоқтата тұруы;
5) субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға қаржыландырудың болмауы;
6) жұмыс берушіні субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жіберу немесе үміткерді субсидияланатын жұмыс орындарына қатысуға жіберу үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің, оның ішінде мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынатын мәліметтердің дәйексіздігін анықтау Шартқа қол қоюдан бас тарту үшін негіз болып табылады.
Шартқа қол қою туралы хабарлама үміткердің Электрондық еңбек биржасындағы жеке кабинетіне және "Еңбек нарығы" АЦЖ арқылы мансап орталығына түседі.
29. Жұмыс беруші шартқа қол қойылғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидияланатын жұмыс орнына үміткерді жұмысқа орналастырады және электрондық еңбек биржасындағы жеке кабинетте үміткермен еңбек шарты жасалғандығы туралы ақпарат енгізеді.
Субсидияланатын жұмыс орнына үміткердің жұмысқа орналасуы туралы ақпарат Электрондық еңбек биржасынан "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға беріледі.
Мансап орталығы мен жұмыс беруші цифрлық жүйелердің көмегімен күн сайын жұмыссыздардың субсидияланатын жұмыс орындарына баруына мониторинг жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 36-1-тармақпен толықтырылсын:
"36-1. Қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдардың жалақы мөлшерін халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган белгілейді.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Қоғамдық жұмыстар, жастар практикасы, "Алғашқы жұмыс орны" және (немесе) "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдарға жалақы төлеу (бұдан әрі – жалақы), сондай-ақ әлеуметтік жұмыс орындарына және (немесе) "Күміс жас" жобасы бойынша жұмысқа орналасқан адамдарға жалақының субсидияланатын бөлігін (бұдан әрі – жалақының субсидияланатын бөлігі) төлеу үшін еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" АЦЖ-да ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күнінде жұмыс беруші Шартқа 1, 2 және (немесе) 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ұсынған мәліметтердің негізінде жалақының және (немесе) жалақының субсидияланатын бөлігінің мөлшерін көрсете отырып, субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдардың тізімін (бұдан әрі – тізім) қалыптастырады.
"Еңбек нарығы" АЦЖ-да қалыптастырылған тізім автоматты түрде "ОДҚ" АЦЖ-ға беріледі.";
40-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"40. Государственная корпорация "Правительство для граждан" в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления списка в АЦС "ЦБД" формирует и направляет в центр трудовой мобильности заявку о сумме потребности на выплату заработной платы и (или) субсидируемой части заработной платы.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Центр трудовой мобильности в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления уведомления рассматривает причину возврата и вносит изменения в АЦС "Рынок труда" с передачей сведений в АЦС "ЦБД" для повторного перечисления заработной платы и (или) субсидируемой части заработной платы на счета лиц, трудоустроенных на субсидируемые рабочие места или принимает решение о возврате средств в центр трудовой мобильности.";
в приложении 2:
в пункте 2.3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) посредством цифровых систем ежедневно вести мониторинг посещения безработными субсидируемых рабочих мест;";
в пункте 2.4:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) посредством цифровых систем ежедневно вести мониторинг посещения безработными субсидируемых рабочих мест;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) вносить информацию о заключении и прекращении с лицом трудового договора в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом;";
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) обеспечить трудоустройство на постоянные рабочие места не менее 10% безработных, завершивших работу на субсидируемых рабочих местах в предыдущем календарном году при наличии таких лиц (для коммерческих юридических лиц с частной формой собственности, индивидуальных предпринимателей, крестьянских (фермерских) хозяйств и социальных предпринимателей).".
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении десяти рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта предоставить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию об их исполнении.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

"40. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы "ОДҚ" АЦЖ-ға тізім келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жалақы және (немесе) жалақының субсидияланатын бөлігін төлеуге қажеттілік сомасы туралы өтінімді қалыптастырады және оны еңбек мобильділігі орталығына жібереді.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Еңбек мобильділігі орталығы хабарлама келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарудың себебін қарайды және "ОДҚ" АЦЖ-ға мәліметтерді бере отырып, субсидияланатын жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдардың шоттарына жалақыны және (немесе) жалақының субсидияланатын бөлігін қайта аудару үшін "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға өзгерістер енгізеді немесе қаражатты еңбек мобильділігі орталығына қайтару туралы шешім қабылдайды.";
2-қосымшада:
2.3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) цифрлық жүйелердің көмегімен күн сайын жұмыссыздардың субсидияланатын жұмыс орындарына баруына мониторинг жүргізуге;";
2.4-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) цифрлық жүйелердің көмегімен күн сайын жұмыссыздардың субсидияланатын жұмыс орындарына баруына мониторинг жүргізуге;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне адаммен жасалған және тоқтатылған еңбек шарты туралы ақпаратты енгізуге;";
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) бұндай адамдар болған кезде өткен күнтізбелік жылы субсидияланатын жұмыс орындарындағы жұмысын аяқтаған жұмыссыздардың кемінде 10%-ын тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етуге (жеке меншік нысанындағы коммерциялық заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер, шаруа (фермер) қожалықтары және әлеуметтік кәсіпкерлер үшін) міндетті.".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде олардың орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, девяносто первого, девяносто второго, девяносто третьего, девяносто четвертого, девяносто седьмого, девяносто восьмого, сто первого, сто восьмого, сто девятого, сто одиннадцатого, сто двенадцатого, сто пятнадцатого, сто шестнадцатого, сто семнадцатого, сто восемнадцатого, сто девятнадцатого, сто двадцатого, сто двадцать первого, сто двадцать третьего, сто двадцать четвертого, сто двадцать пятого, сто двадцать шестого, сто двадцать седьмого и сто двадцать восьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Установить, что с 12 июля 2026 года пункт 14-1 Правил действует в следующей редакции:
"14-1. Карьерный центр в течение 3 (трех) рабочих дней со дня завершения сбора заявок формирует единый перечень работодателей и направляет в центр трудовой мобильности для рассмотрения и утверждения.
Центр трудовой мобильности в течение 2 (двух) рабочих дней утверждает перечень организаций, представивших заявку на создание субсидируемых рабочих мест и количество организуемых рабочих мест (далее – Перечень), с указанием вида субсидируемых рабочих мест, продолжительности работы, профессии и размера оплаты труда в месяц.
Карьерный центр в течение 2 (двух) рабочих дней после утверждения Перечня вносит решение центра трудовой мобильности в АЦС "Рынок труда" по каждой заявке.
При принятии центром трудовой мобильности решения об отказе в участии работодателя в организации рабочих мест по субсидируемым рабочим местам на очередной финансовый год в "личный кабинет" работодателя на Электронной бирже труда автоматически из АЦС "Рынок труда" поступает уведомление об отказе с указанием причин.
Основаниями для отказа во включении работодателя в Перечень являются:
1) установление факта представления недостоверных документов и (или) сведений, в том числе полученных из государственных цифровых систем, необходимых для допуска работодателя к организации субсидируемых рабочих мест;
2) отсутствие финансирования на организацию субсидируемых рабочих мест на текущий и (или) предстоящий финансовый год;
3) подача заявки на организацию общественных работ по профессиям (специальностям), не имеющим социально полезной направленности;
4) подача заявки на организацию молодежной практики и (или) проекта "Контракт поколений" по профессиям (специальностям), отсутствующим в Классификаторе специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 500 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17564), или в Классификаторе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17565).

4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, тоқсан екінші, тоқсан үшінші, тоқсан төртінші, тоқсан бесінші, тоқсан сегізінші, тоқсан тоғызыншы, жүз екінші, жүз тоғызыншы, жүз оныншы, жүз он екінші, жүз он үшінші, жүз он алтыншы, жүз он жетінші, жүз он сегізінші, жүз он тоғызыншы, жүз жиырмасыншы, жүз жиырма бірінші, жүз жиырма екінші, жүз жиырма төртінші, жүз жиырма бесінші, жүз жиырма алтыншы, жүз жиырма жетінші, жүз жиырма сегізінші және жүз жиырма тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 12 шілдеден бастап 14-1-тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"14-1. Мансап орталығы өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс берушілердің бірыңғай тізбесін қалыптастырады және оны қарау әрі бекіту үшін еңбек мобильділігі орталығына жолдайды.
Еңбек мобильділігі орталығы 2 (екі) жұмыс күні ішінде субсидияланатын жұмыс орындарын құруға өтінім берген ұйымдардың тізбесін және ұйымдастырылатын жұмыс орындарының санын (бұдан әрі – Тізбе) субсидияланатын жұмыс орындарының түрін, жұмыс істеу ұзақтығын, кәсібін және ай сайынғы жалақы мөлшерін көрсете отырып бекітеді.
Мансап орталығы Тізбе бекітілгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде әрбір өтінім бойынша еңбек мобильділігі орталығының шешімін "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға енгізеді.
Еңбек мобильділігі орталығы кезекті қаржы жылына субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жұмыс берушінің қатысуынан бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, бас тарту себептері көрсетілген хабарлама "Еңбек нарығы" АЦЖ-дан Электрондық еңбек биржасындағы жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" автоматты түрде жіберіледі.
Жұмыс берушіні Тізбеге енгізуден бас тарту үшін:
1) жұмыс берушіні субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жіберу үшін қажетті құжаттардың және (немесе) мәліметтердің, оның ішінде мемлекеттік цифрлық жүйелердегі мәліметтердің дәйексіздігін белгілеу;
2) ағымдағы және (немесе) алдағы қаржы жылына субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға қаржыландырудың болмауы;
3) әлеуметтік пайдалы бағыттылығы жоқ кәсіптер (мамандықтар) бойынша қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға өтінім беру;
4) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17564 болып тіркелген) бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышында немесе Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17565 болып тіркелген) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышында көзделмеген кәсіптер (мамандықтар) бойынша жастар практикасын және (немесе) "Ұрпақтар келісімшарты" жобасын ұйымдастыруға өтінім беру негіздемелер болып табылады.

Работодатель вправе обжаловать решение центра трудовой мобильности в соответствии с пунктом 1 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Рассмотрение жалобы производится местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.".
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан

Жұмыс беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 1-тармағына сәйкес еңбек мобильділігі орталығының шешіміне шағымдануға құқылы.
Шағымды қарауды халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.".
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі