О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 26 марта 2026 года № 129. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2026 года № 38228
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 172 "Об утверждении правил формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20245) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении правил формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования цифровых объектов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства";
Правила формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 22 декабря 2023 года № 149 "Об утверждении Правил определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33796) следующие изменения:
в Правилах определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, полученным посредством цифровых систем. Справка, выданная не ранее одного месяца, предшествующего дате предоставления документов.".
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 26 наурыздағы № 129 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 наурызда № 38228 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 наурыздағы № 172 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20245 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы";
Ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілерінің жұмыс істеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 22 желтоқсанда № 149 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33796 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау қағидаларында:
5-тармағының 3-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және цифрлық жүйелер арқылы алынған әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер. Құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген анықтама.".
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 129
Утвержден приказом
от 31 марта 2020 года № 172
Правила формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования цифровых объектов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила формирования, обработки, а также централизованного сбора и хранения информации в электронной форме, в том числе функционирования цифровых объектов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-24) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и определяют порядок:
формирования, обработки информации в электронной форме в цифровых объектах в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
централизованного сбора и хранения информации в электронной форме с цифровых объектов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
функционирования цифровых объектов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) коммунальные услуги – услуги, предоставляемые потребителю, включающие водоснабжение, водоотведение, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление, обслуживание лифтов, для обеспечения безопасных и комфортных условий проживания (пребывания);
2) цифровые объекты в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства (далее – цифровые объекты ЖКХ) - электронные цифровые ресурсы и цифровые системы в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
3) цифровая система централизованного сбора и хранения электронных цифровых ресурсов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства (далее - ЦС централизованного сбора) - это государственная цифровая система, обеспечивающая консолидацию электронных цифровых ресурсов с цифровых объектов ЖКХ, для анализа жилищного фонда и жилищно-коммунального хозяйства и осуществления государственного регулирования в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 129 бұйрығына қосымша
2020 жылғы 31 наурызы
№ 172 бұйрығымен бекітілген
Ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілерінің жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинау және сақтау, оның ішінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілерінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-2-бабының 10-24) тармақшасына сәйкес әзірленді және:
тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілерде ақпаратты электрондық нысанда қалыптастыру, өңдеу;
тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілерден электрондық нысанда ақпаратты орталықтандырылған түрде жинау және сақтау;
тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) коммуналдық қызметтер – қауіпсіз және жайлы өмір сүру (болу) жағдайларын қамтамасыз ету үшін сумен жабдықтауды, су бұруды, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, қоқысты шығаруды, лифтілерге қызмет көрсетуді қамтитын тұтынушыға көрсетілетін қызметтер;
2) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілер (бұдан әрі – ТКШ цифрлық объектілер) – тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы электрондық цифрлық ресурстар және цифрлық жүйелер;
3) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы электрондық цифрлық ресурстарды орталықтандырылған түрде жинау және сақтаудың цифрлық жүйесі (бұдан әрі – орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сі) – бұл тұрғын үй қорын және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты талдау және тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру үшін электрондық цифрлық ресурстарды ТКШ цифрлық объектілерінен шоғырландыруды қамтамасыз ететін, мемлекеттік цифрлық жүйе;

4) субъекты цифровой среды в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства (далее – субъекты цифровой среды ЖКХ) - уполномоченный орган, местные исполнительные органы, субъекты естественных монополий, объединения собственников имущества, субъекты управления объектом кондоминиума, собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок и иные субъекты в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
5) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
Глава 2. Порядок формирования, обработки информации в электронной форме в цифровых объектах ЖКХ
3. В целях формирования, обработки информации в электронной форме цифровые объекты ЖКХ обеспечивают автоматизацию процессов между субъектами цифровой среды ЖКХ в рамках своей компетенции.
4. создаваемые и (или) развиваемые цифровые объекты ЖКХ обеспечивают ведение информации в зависимости от компетенции субъекта цифровой среды ЖКХ и функционала цифрового объекта ЖКХ:
в сфере жилищных отношений и жилищного хозяйства:
1) об учете многоквартирных жилых домов;
2) информацию о многоквартирном жилом доме, заполняемую объединением собственников имущества или субъектами управления объектом кондоминиума, либо одним представителем собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок при непосредственном совместном управлении в соответствии с приложением 1, 2 Правил по управлению объектом кондоминиума утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под за № 10528);
3) об учете взносов собственников квартир и нежилых помещений на капитальный ремонт объекта кондоминиума;
4) о плановых мероприятиях, по управлению и ремонту общего имущества многоквартирных жилых домов;
5) отчеты по итогам деятельности объединения собственников имущества или субъекта управления объектом кондоминиума по управлению многоквартирным жилым домом;
6) о собраниях собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок многоквартирного жилого дома, а также протоколах результатов собрания и голосования;
7) о подаче, обработке и выполнении заявок по управлению многоквартирных жилых домов;
8) по заключенным договорам между субъектами цифровой среды ЖКХ;
в сфере коммунального хозяйства:

4) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық орта субъектілері (бұдан әрі - ТКШ цифрлық орта субъектілері) - уәкілетті орган, жергілікті атқарушы органдар, табиғи монополиялар субъектілері, мүлік иелерінің бірлестіктері, кондоминиум объектісін басқару субъектілері, пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері және тұрғын үй қатынастар және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы өзге де субъектілер;
5) уәкілетті орган – тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. ТКШ цифрлық объектілерінде электрондық нысанда ақпаратты қалыптастыру, өңдеу тәртібі
3. Электрондық нысанда ақпаратты қалыптастыру, өңдеу мақсатында ТКШ цифрлық объектілері ТКШ цифрлық орта субъектілері арасында өз құзыреті шеңберінде процестерді автоматтандыруды қамтамасыз етеді.
4. Құрылатын және (немесе) дамытылатын ТКШ цифрлық объектілері ТКШ цифрлық орта субъектісінің құзыретіне және ТКШ цифрлық объектісінің функционалына қарай ақпарат жүргізуді қамтамасыз етеді:
тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй шаруашылығы саласында:
1) көп пәтерлі тұрғын үйлерді есепке алу туралы;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығымен бекітілген Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ереженің 1, 2-қосымшаларына сәйкес мүлік иелерінің бірлестігі немесе кондоминиум объектісін басқару субъектілері не тікелей бірлесіп басқару кезінде пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, тұрақ орындары, қоймалар меншік иелерінің бір өкілі толтыратын көп пәтерлі тұрғын үй туралы ақпарат; 2015 жылғы 19 ақпан № 108. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10528 болып тіркелген);
3) пәтер иелерінің және тұрғын емес үй-жайлардың кондоминиум объектісін күрделі жөндеуге арналған жарналарын есепке алу туралы;
4) көп пәтерлі тұрғын үйлердің ортақ мүлкін басқару және жөндеу жөніндегі жоспарлы іс-шаралар туралы;
5) көп пәтерлі тұрғын үйді басқару жөніндегі мүлік иелері бірлестігі немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі қызметінің қорытындылары бойынша есептер;
6) пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, көп пәтерлі тұрғын үй қоймаларының жиналыстары, сондай-ақ жиналыс және дауыс беру нәтижелерінің хаттамалары туралы;
7) көп пәтерлі тұрғын үйлерді басқару жөніндегі өтінімдерді беру, өңдеу және орындау туралы;
8) ТКШ цифрлық орта субъектілері арасында жасалған шарттар бойынша;
коммуналдық шаруашылық саласында:

9) паспорта поставщика коммунальных услуг;
10) об учете поставщиков коммунальных услуг;
11) о лицевых счетах потребителей коммунальных услуг;
12) об учете общедомовых и индивидуальных приборов учета коммунальных услуг;
13) о данных показаний приборов учета коммунальных услуг;
14) о тарификации, начислении, оплате стоимости коммунальных услуг;
15) о коммунальных инженерных сетях: теплоснабжения, водоснабжения, водоотведения, канализационных очистных сооружениях, электроснабжения, газоснабжения.
5. Формирование, обработка, в том числе обеспечение актуализации, полноты и достоверности информации в электронной форме в цифровых объектах ЖКХ осуществляются субъектами цифровой среды ЖКХ, в соответствии с законодательством в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства через личный кабинет.
Председатель объединения собственников имущества или субъект управления объектом кондоминиума представляет собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, совету дома посредством цифровых объектов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства и (или) путем размещения в общедоступных местах:
ежемесячный отчет по управлению объектом кондоминиума – до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом;
годовой отчет по управлению объектом кондоминиума – до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Ежемесячные и годовые отчеты, заполняются в цифровых объектах в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в машиночитаемом виде в соответствии с Правилами принятия решений по управлению объектом кондоминиума, а также типовые формы протоколов собрания собственников квартир, нежилых помещений, многоквартирного жилого дома и формы ежемесячного и годового отчетов по управлению объектом кондоминиума, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 163 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20283), и в последующем передаются в ЦС централизованного сбора посредством интеграции для обеспечения хранения и доступа местных исполнительных органов, а также по требованию председателя объединения собственников имущества или субъектов управления объектом кондоминиума собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок.
При отсутствии у субъекта цифровой среды ЖКХ в собственности и (или) во владении цифрового объекта в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства ежемесячные отчеты, заполняются в ЦС централизованного сбора через личный кабинет при регистрации.

9) коммуналдық қызметтерді жеткізушінің паспорты;
10) коммуналдық қызметтерді жеткізушілерді есепке алу туралы;
11) коммуналдық қызметтерді тұтынушылардың жеке шоттары туралы;
12) коммуналдық қызметтерді есепке алудың үйге ортақ және жеке аспаптарын есепке алу туралы;
13) коммуналдық қызметтерді есепке алу аспаптарының көрсеткіштері туралы;
14) коммуналдық қызметтердің құнын тарифтеу, есептеу, төлеу туралы;
15) коммуналдық инженерлік желілер туралы: жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру, кәріздік тазарту құрылыстары, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау желілері туралы.
5. ТКШ цифрлық объектілерінде электрондық нысандағы ақпаратты қалыптастыруды, өңдеуді, оның ішінде өзектілігін, толықтығын және дұрыстығын қамтамасыз етуді тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы заңнамаға сәйкес жеке кабинет арқылы ТКШ цифрлық орта субъектілері жүзеге асырады.
Мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілері арқылы және (немесе) жалпыға бірдей қолжетімді орындарда орналастыру арқылы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне, үй кеңесіне:
кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы есепті - есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күніне дейін;
кондоминиум объектісін басқару бойынша жылдық есеп - есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін ұсынады.
Ай сайынғы және жылдық есептер тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілерінде Кондоминиум объектісін басқару бойынша шешімдер қабылдау қағидаларына сәйкес машинамен оқылатын түрде толтырылады. сондай-ақ пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жиналысы хаттамаларының үлгілік нысандары, және кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептердің нысандары, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 163 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20283 болып тіркелген) және кейіннен орталықтандырылған алым ЦЖ-не жергілікті атқарушы органдардың сақтауын және қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ мүлік иелері бірлестігі төрағасының немесе кондоминиум объектісін басқару субъектілерінің талап етуі бойынша пәтер иелеріне, тұрғын емес үй-жайларға, тұрақ орындарына, қоймаларға интеграциялау арқылы беріледі.
Цифрлық орта субъектісінде тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектісінің меншігінде және (немесе) иелігінде ТКШ болмаған кезде, ай сайынғы есептер тіркеу кезінде жеке кабинет арқылы орталықтандырылған алым ЦЖ-да толтырылады.

6. Доступ к цифровому объекту ЖКХ предоставляется субъектом цифровой среды ЖКХ, являющимся его собственником и (или) владельцем в соответствии с соглашением на право доступа, заключенным между ним и иным субъектом цифровой среды ЖКХ.
7. Формирование, обработка, в том числе обеспечение актуализации, полноты и достоверности информации субъектами цифровой среды ЖКХ осуществляется на постоянной основе, в электронной форме, в том числе с приложением электронных документов либо копий документов в электронной форме.
Документы, созданные на бумажном носителе, размещаются в цифровых объектах ЖКХ в виде копий документов в электронной форме.
8. Информация по подпунктам 5) и 6) пункта 4 настоящих Правил размещается в цифровых объектах ЖКХ после подписания ее электронной цифровой подписью субъекта цифровой среды ЖКХ.
9. Обработка информации, содержащая персональные данные осуществляется субъектом цифровой среды ЖКХ, с учетом обеспечения требований законодательства в сфере цифровизации и защите персональных данных.
10. Субъект цифровой среды ЖКХ, являющийся собственником и (или) владельцем цифрового объекта ЖКХ, обеспечивает передачу информации с цифрового объекта ЖКХ в ЦС централизованного сбора в соответствии с главой 3 настоящих правил.
Глава 3. Централизованный сбор и хранение информации в электронной форме в ЦС централизованного сбора
11. Уполномоченный орган определяет подведомственную ему организацию Администратором ЦС централизованного сбора.
Администратор осуществляет методологическое обеспечение функционирования и формирования электронных цифровых ресурсов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, а также централизованный сбор, анализ и хранение, обеспечение сохранности и конфиденциальности электронных цифровых ресурсов, полученных из объектов информатизации ЖКХ.
12. Размещение информации в ЦС централизованного сбора осуществляется следующими способами:
1) через личный кабинет;
2) путем взаимодействия иных цифровых объектов ЖКХ с ЦС централизованного сбора.
13. Местные исполнительные органы проводят инвентаризацию жилищного фонда и осуществляют учет функционирующих многоквартирных жилых домов с заполнением итоговых сведений в ЦС централизованного сбора в соответствии с обязательными полями согласно приложению к настоящим Правилам Периодичность обновления и подтверждения итоговых сведений в ЦС централизованного сбора составляет не реже 1 раза в год.

6. ТКШ цифрлық объектісіне қолжетімділікті оның меншік иесі және (немесе) иесі болып табылатын ТКШ цифрлық орта субъектісі оның және ТКШ цифрлық орта өзге субъектісінің арасында жасалған қол жеткізу құқығына арналған келісімге сәйкес береді.
7. ТКШ цифрлық орта субъектілерімен ақпаратты қалыптастыру, өңдеу, оның ішінде өзектілендіруді, толықтығын және дұрыстығын қамтамасыз ету тұрақты негізде, электрондық нысанда, оның ішінде электрондық құжаттарды не электрондық нысандағы құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып жүзеге асырылады.
Қағаз тасығышта жасалған құжаттар ТКШ цифрлық объектілерінде құжаттардың электрондық көшірмелері нысанында орналастырылады.
8. Осы Қағидалардың 4-тармағының 5) және 6) тармақшалары бойынша ақпарат ТКШ цифрлық объектілерінде оған ТКШ цифрлық орта субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылғаннан кейін орналастырылады.
9. Дербес деректерді қамтитын ақпаратты өңдеуді ТКШ цифрлық орта субъектісі цифрландыру және дербес деректерді қорғау саласындағы заңнаманың талаптарын қамтамасыз етуді ескере отырып жүзеге асырады.
10. ТКШ цифрлық объектісінің меншік иесі және (немесе) иеленушісі болып табылатын ТКШ цифрлық орта субъектісі осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес ТКШ цифрлық объектісінен орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сына ақпаратты беруді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында электрондық нысандағы ақпаратты орталықтандырылған түрде жинау және сақтау
11. Уәкілетті орган өзіне бағынысты ұйымды орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сы етіп Әкімшіні айқындайды.
Әкімші тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы электрондық цифрлық ресурстардың жұмыс істеуін және қалыптастырылуын әдіснамалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ ТКШ цифрлық объектілерінен алынған электрондық цифрлық ресурстарды орталықтандырылған түрде жинауды, талдауды және сақтауды, сақтауды және құпиялылықты қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
12. Ақпаратты орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында орналастыру мынадай тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) жеке кабинет арқылы;
2) ТКШ-ны цифрландырудың өзге де объектілерінің орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-мен өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады.
13. Жергілікті атқарушы органдар тұрғын үй қорына түгендеу жүргізеді және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес орталықтандырылған алым ЦЖ-да қорытынды мәліметтерді толтыра отырып, жұмыс істеп тұрған көппәтерлі тұрғын үйлерді есепке алуды жүзеге асырады. Орталықтандырылған алым ЦЖ-дағы қорытынды мәліметтерді жаңарту және растау кезеңділігі жылына кемінде 1 рет құрайды.

14. При размещении информации путем взаимодействия иных цифровых объектов ЖКХ с ЦС централизованного сбора, субъект цифровой среды ЖКХ, являющийся собственником и (или) владельцем объекта информатизации ЖКХ, подает в ЦС централизованного сбора заявку на регистрацию и интеграцию цифрового объекта ЖКХ (далее – заявка).
15. Субъекты цифровой среды ЖКХ в заявке указывают свои функции (компетенции) в ЦС централизованного сбора путем выбора их из справочника, содержащегося в ЦС централизованного сбора. При этом, если субъект цифровой среды ЖКХ осуществляет несколько видов деятельности, относящихся к разным функциям, перечисленным в указанном справочнике, субъект цифровой среды ЖКХ указывают несколько функций в ЦС централизованного сбора.
16. Администратор ЦС централизованного сбора в течение 5 рабочих дней рассматривает заявку и уведомляет субъект цифровой среды ЖКХ, являющийся собственником и (или) владельцем цифрового объекта ЖКХ, об одобрении или отказе заявки на электронный адрес указанного в заявке.
Администратор ЦС централизованного сбора отказывает при неполноте представленной информации в заявке.
17. При одобрении Администратором ЦС централизованного сбора заявки, уполномоченный орган заключает соглашение с субъектом цифровой среды ЖКХ, являющимся собственником и (или) владельцем цифрового объекта ЖКХ, об интеграции цифрового объекта ЖКХ с ЦС централизованного сбора и проводит тестирование цифрового объекта ЖКХ.
18. При интеграции цифрового объекта ЖКХ или ИС централизованного сбора с цифровыми объектами "электронного правительства" государственного органа, интеграция осуществляется в соответствии с законодательством об цифровизации Республики Казахстан.
19. Доступ к информации и размещение информации в ЦС централизованного сбора предоставляется центральным государственным органам, местным исполнительным органам, иным государственным органам и поставщикам коммунальных услуг осуществляется через личный кабинет, в соответствии с соглашением, заключенным с уполномоченным органом.
Субъекты цифровой среды в сфере коммунальных услуг при отсутствии в собственности и (или) во владении цифрового объекта ЖКХ ведут учет информации, указанной в подпунктах 9), 10), 12), 14) и 15) пункта 4 настоящих Правил в ЦС централизованного сбора через личный кабинет при регистрации в соответствии с соглашением.

14. ТКШ цифрландырудың өзге объектілерінің орталықтандырылған алым ЦЖ-мен өзара іс-қимылы арқылы ақпарат орналастырылған жағдайда ТКШ цифрлық объектісінің меншік иесі және (немесе) иесі болып табылатын ТКШ цифрлық орта субъектісі орталықтандырылған алым ЦЖ-ға ТКШ цифрлық объектісін тіркеуге және интеграциялауға өтінім (бұдан әрі-өтінім) береді.
15. ТКШ цифрлық орта субъектілері өтінімде өз функцияларын (құзыреттерін) орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында оларды орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында бар анықтамалықтан таңдау жолымен көрсетеді. Бұл ретте, егер ТКШ цифрлық орта субъектісі көрсетілген анықтамалықта санамаланған әртүрлі функцияларға жататын қызметтің бірнеше түрін жүзеге асырған жағдайда, ТКШ цифрлық орта субъектісі орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында бірнеше функцияларды көрсетеді.
16. Орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сының Әкімшісі 5 жұмыс күні ішінде өтінімді қарайды және өтінімде көрсетілген электрондық мекенжайға өтінімді мақұлдау немесе бас тарту туралы ТКШ цифрлық объектісінің меншік иесі және (немесе) иеленушісі болып табылатын ТКШ цифрлық орта субъектісін хабардар етеді.
Орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сының Әкімшісі өтінімнен ұсынылған ақпараттың толық болмауы жағдайларында бас тартады.
17. Өтінім мақұлданған кезінде орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сының Әкімшісі ТКШ цифрлық объектісінің меншік иесі және (немесе) иеленушісі болып табылатын ТКШ цифрлық орта субъектісімен ТКШ цифрлық объектісін орталықтандырылған түрде жинау ЦЖ-сымен интеграциялау туралы келісім жасасады және ТКШ цифрлық объектісін сынақтан өткізеді.
18. ТКШ цифрлық объектісі немесе орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сы мемлекеттік органның "электрондық үкіметтің" цифрлық объектілерімен интеграцияланған кезде, интеграциялау Қазақстан Республикасының цифрландыру туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сындағы ақпаратқа қол жеткізу және ақпаратты орналастыру орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, өзге де мемлекеттік органдар және коммуналдық қызметтерді жеткізушілер уәкілетті органмен жасасқан келісімге сәйкес жеке кабинет арқылы жүзеге асырады.
Коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық орта субъектілерінің меншігінде және (немесе) иелігінде ТКШ цифрлық объектісі болмаған жағдайда осы Қағидарлардың 4-тармағында 9), 10), 12), 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген мәліметтердің есебін орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында келісімге сәйкес тіркелу кезінде жеке кабинет арқылы жүргізеді.

20. Права доступа субъектов цифровой среды ЖКХ прекращаются в ЦС централизованного сбора, в следующих случаях:
1) истечение срока, на который были предоставлены права доступа согласно заключенного соглашения с уполномоченным органом;
2) размещение в ЦС централизованного сбора информации об отзыве прав доступа;
3) размещение в ЦС централизованного сбора информации об отказе от прав доступа лицом, которому были предоставлены права доступа на совершение действий в ЦС централизованного сбора от имени субъекта цифровой среды ЖКХ;
4) прекращение прав доступа пользователя ЦС централизованного сбора, предоставившего полномочия на совершение действий в ЦС централизованного сбора, от своего имени иному лицу;
5) прекращение или выявление отсутствия оснований, в соответствии с которыми лицу предоставлены права доступа;
6) выявление факта представления субъектом цифровой среды ЖКХ в ЦС централизованного сбора недостоверных сведений в заявке;
7) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Субъекты цифровой среды ЖКХ имеют доступ к открытой части ЦС централизованного сбора и к информации, размещенной в ней, без прохождения процедур регистрации.
22. Доступ к закрытой части системы и к информации, размещенной в ней, обеспечивается путем предоставления функциональных возможностей в личных кабинетах, предназначенных для работы в ЦС централизованного сбора, и (или) с использованием иных цифровых объектов после прохождения процедуры регистрации и заключения соглашения с уполномоченным органом.
23. Хранение информации в цифровых объектах ЖКХ обеспечивается субъектами цифровой среды ЖКХ и в ЦС централизованного сбора уполномоченным органом.
24. Субъекты цифровой среды ЖКХ осуществляют передачу информации в ЦС централизованного сбора с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сферах цифровизации, обеспечения кибербезопасности и защиты персональных данных.
25. Уполномоченный орган либо Администратор предоставляет или распространяет, в том числе передает информацию о субъектах цифровой среды ЖКХ, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сферах цифровизации, обеспечения кибербезопасности и защиты персональных данных.
Глава 4. Функционирование цифровых объектов в сфере ЖКХ
26. Для обеспечения надежности и безопасности функционирования цифровых объектов ЖКХ техническим средствам, которые используются для хранения, обработки и передачи информации, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сферах цифровизации, обеспечения кибербезопасности и защиты персональных данных, а также стандартам, действующим на территории Республики Казахстан.

20. ТКШ цифрлық орта субъектілерінің қол жеткізу құқығы мынадай жағдайларда орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында:
1) уәкілетті органмен жасалған келісімге сәйкес қол жеткізу құқығы берілген мерзім аяқталғанда;
2) қол жеткізу құқықтарын кері қайтарып алу туралы ақпаратты орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-да орналастырғанда;
3) ТКШ цифрлық орта субъектісі атынан орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында іс-қимыл жасауға қол жеткізу құқығы берілген тұлғаның қол жеткізу құқығынан бас тарту туралы ақпаратты орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында орналастырғанда;
4) өз атынан өзге тұлғаға орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында іс-қимыл жасауға өкілеттік берген орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ пайдаланушының қол жеткізу құқықтарын тоқтатқанда;
5) тұлғаға қол жеткізу құқығы берілген негіздемелерді тоқтатқанда немесе олардың жоқ екенін анықтағанда;
6) ТКШ цифрлық орта субъектісінің өтінімде дұрыс емес мәліметтерді орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сына ұсыну фактісі анықталғанда;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
21. ТКШ цифрлық орта субъектілері орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сының ашық бөлігіне және тіркеу рәсімдерінен өтпей, онда орналастырылған ақпаратқа қол жеткізеді.
22. Жүйенің жабық бөлігіне және онда орналастырған ақпаратқа қол жеткізу орталықтандырылған алым ЦЖ-да жұмыс істеуге арналған жеке кабинеттерде функционалдық мүмкіндіктер беру арқылы және (немесе) тіркеу рәсімінен келісім жасасқаннан кейін өзге де цифрлық объектілерін пайдалана отырып қамтамасыз етіледі.
23. Ақпаратты ТКШ цифрлық объектілерінде сақтауды ТКШ цифрлық орта субъектілері және орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сында уәкілетті орган қамтамасыз етеді.
24. ТКШ цифрлық орта субъектілері Қазақстан Республикасының цифрландыру, киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету және дербес деректерді қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сына ақпаратты беруді жүзеге асырады.
25. Уәкілетті орган не Әкімші Қазақстан Республикасының цифрландыру, киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету және дербес деректерді қорғау саласындағы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, ТКШ цифрлық орта субъектілері туралы ақпаратты береді оның ішінде ұсынады немесе таратады.
4-тарау. ТКШ саласында цифрлық объектілерінің жұмыс істеуі
26. ТКШ цифрлық объектілерінің жұмыс істеу сенімділігін және қауіпсіздігін қамтамасыз ету ақпаратты сақтау, өңдеу және беру үшін пайдаланылатын техникалық құралдар Қазақстан Республикасының цифрландыру, киберқауіпсіздігін қамтамасыз ету және дербес деректерді қорғау саласындағы заңнамасының талаптарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы стандарттарға сәйкес жүргізіледі.

27. Голосование собственника квартиры, нежилого помещения, парковочных мест, кладовок осуществляется посредством цифровых объектов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, абонентского устройства сотовой связи и с использованием иных способов, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, с обязательной идентификацией собственника квартиры, нежилого помещения, парковочных мест, кладовок.
Итоги электронного голосования фиксируются посредством цифровых объектов в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
При подведении итогов голосования учитываются голоса собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на собрании, проводимом явочным форматом и посредством цифрового объекта в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, путем письменного опроса и посредством цифрового объекта в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
При формировании электронного документа хранение протоколов собраний производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
28. Цифровой объект в сфере жилищных отношений и жилищного фонда обеспечивает доступ к цифровому ресурсу для обеспечения проверки электронной цифровой подписи в электронном документе, в том числе распечатанного на бумажном носителе.
29. Цифровые объекты ЖКХ обеспечиваются функцией приема и передачи заявлений от потребителей коммунальных услуг поставщикам коммунальных услуг путем интеграции с ЦС централизованного сбора.
30. Субъект цифровой среды ЖКХ, разместивший информацию через личный кабинет в цифровом объекте ЖКХ, получает автоматическое уведомление о подтверждении размещения информации, с фиксированием даты поступления и передачи информации.
31. Использование функционала в цифровых объектах ЖКХ осуществляется в соответствии с правами доступа, предоставленными субъектам цифровой среды ЖКХ.
32. ЦС централизованного сбора предоставляют информацию цифровым объектам ЖКХ посредством интеграции, в соответствии с соглашением, заключенным с уполномоченным органом.
33. Цифровые объекты ЖКХ обеспечиваются функционированием в непрерывном режиме.
34. Уполномоченный орган и собственник или владелец цифрового объекта обеспечивают:
1) бесперебойную круглогодичную и круглосуточную работу цифровых объектов ЖКХ;
2) быстрое (не более одного часа) восстановление работоспособности цифровых объектов ЖКХ при отказе их работы;

27. Пәтер, тұрғын емес үй-жай, орынтұрақ орындары, қоймалар меншік иесінің дауыс беруі тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілері, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы және пәтер, тұрғын емес үй-жай, орынтұрақ орындары, қоймалар меншік иесін міндетті түрде сәйкестендіре отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілдерді пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
Электрондық дауыс берудің қорытындылары тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектілері арқылы тіркеледі.
Дауыс беру қорытындыларын шығару кезінде жиналыста, келу тәртібімен және тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектісі арқылы, жазбаша сұрау салу арқылы және тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық объектісі арқылы өткізілетін пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, тұрақ орындары, қоймалар меншік иелерінің дауыстары ескеріледі.
Электрондық құжатты қалыптастыру кезінде жиналыстардың хаттамаларын сақтау "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізіледі.
28. Тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй қоры саласындағы цифрлық объектісі электрондық құжаттағы, оның ішінде қағаз жеткізгіште басып шығарылған электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеруді қамтамасыз ету үшін цифрлық ресурсқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
29. ТКШ цифрлық объектілері коммуналдық қызметтерді тұтынушылардан өтініштерді қабылдауды және коммуналдық қызметтерді жеткізушілерге орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сымен интеграциялау жолымен беру функциясымен қамтамасыз етіледі.
30. Ақпаратты ТКШ цифрлық объектісінде жеке кабинет арқылы орналастырған ТКШ цифрлық орта субъектісі ақпараттың келіп түскен және берілген күнін белгілей отырып, ақпараттың орналастырылғанын растау туралы автоматты түрде хабарлама алады.
31. ТКШ цифрлық объектілерінде функционалды пайдалану ТКШ цифрлық орта субъектілеріне берілген қол жеткізу құқығына сәйкес жүзеге асырылады.
32. Орталықтандырылған түрде жинау ЦЖ уәкілетті органмен жасалған келісімге сәйкес интеграция арқылы ТКШ цифрлық объектілеріне ақпарат береді.
33. ТКШ цифрлық объектілері үздіксіз режимде жұмыс істеумен қамтамасыз етіледі.
34. Уәкілетті орган және цифрлық объектісінің меншік иесі немесе иеленушісі:
1) ТКШ цифрлық объектілерінің үздіксіз жыл бойы және тәулік бойы жұмыс істеуін;
2) ТКШ цифрлық объектілерінің жұмысы істен шыққан жағдайда олардың жұмысқа қабілеттілігін тез (бір сағаттан артық емес) қалпына келтіруді;

3) постоянное проведение мониторинга событий и текущего состояния ЦС централизованного сбора и цифровых объектов ЖКХ, позволяющего непрерывно отслеживать доступность программно-аппаратного комплекса ЦС централизованного сбора и текущее состояние использования оборудования, а также незамедлительно формировать уведомления собственникам и (или) владельцам цифровых объектов ЖКХ об отказе работы ЦС централизованного сбора.
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 129
Приложение
к Правилам формирования,
обработки, а также
централизованного сбора
и хранения информации
в электронной форме,
в том числе функционирования
цифровых объектов в сфере
жилищных отношений
и жилищно-коммунального хозяйства
Перечень обязательных полей Таблицы для заполнения итоговых сведений
в цифровой системе централизованного сбора и хранения цифровых ресурсов в сфере
жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства (ЦС централизованного
сбора) по итогам учета функционирующих многоквартирных жилых домов
№ п/п
Наименование поля
Описание
Тип данных
1
2
3
4
1
Кадастровый номер дома
Выбор, внесение и/или изменение кадастрового номера дома.
Строка, 200 символов
2
Код классификатора
Код классификатора административно-территориальных объектов из Адресного регистра.
Строка, 500 символов
3
Регистрационный код
Регистрационный код адреса дома
Строка, 16 символов, возможны ведущие нули.
4
Целевое назначение (литер по плану)
Предоставить возможность изменения целевого назначения (литер по плану) дома. Выбор значения из справочника.
Значение из справочника "Целевые назначения": для строительства и использования многоквартирного жилого дома (далее - МЖД)
5
Категория фонда
Предоставить возможность изменения категории фонда. Выбор значения из справочника.
Значение из справочника
"Категории фонда":
- Жилой
- Нежилой
6
Наличие регистрации кондоминиума
Указание о наличии государственной регистрации объекта кондоминиума.
Значения:
Да
Нет
7
Наличие технического паспорта
Указание о наличии технического паспорта дома.
Значения:
Да
Нет
8
Балансовая принадлежность
Предоставить возможность изменения балансовой принадлежности. Выбор значения из справочника.
Значение из справочника
"Балансовая принадлежность":
- Частная (при наличии общего
имущества объекта кондоминиума)
- Частная (все квартиры, нежилые
помещения принадлежать
единственному собственнику)
- Государственная
(государственных предприятий);
- Государственная
(государственных учреждений)
9
Количество лифтов
Указание о наличии лифтов в МЖД.
Целое неотрицательное число либо ноль при отсутствии
10
Наличие электричества
Указание о наличии подключения электричества в МЖД.
Значения:
Да
Нет
11
Год постройки
Предоставить возможность изменения года постройки дома. При отличии от года ввода в эксплуатацию.
Целое неотрицательное число, год ввода в эксплуатацию.
12
Капитальный ремонт
Предоставить возможность изменения <дата.месяц.год> последнего проведения капитального ремонта.
Дата<дата.месяц.год>
13
Общее количество помещений в доме
Общее количество помещений в доме из Адресного регистра:
☐ Жилые
☐ Нежилые
☐ Парковочные места.
Целое неотрицательное число
14
Количество этажей
Предоставить возможность изменения количества этажей в доме.
Целое неотрицательное число
15
Количество квартир
Количество помещений с типом "Квартира" в доме из Адресного регистра.
Целое неотрицательное число
16
Количество нежилых помещений
Количество помещений с типом "Нежилое помещение" в доме из Адресного регистра.
Целое неотрицательное число
17
Тип теплоснабжения
Предоставить возможность изменения типа теплоснабжения. Выбор значения из справочника.
Значение из справочника
"Тип теплоснабжения":
- центральное
- автономное
- индивидуальные установки
- отсутствует
18
Вид теплоснабжения
Предоставить возможность изменения вида теплоснабжения. Если тип теплоснабжения – центральное, то выбор значения из справочника.
Значение из справочника
"Вид теплоснабжения":
- открытая
- закрытая
19
Тип газоснабжения
Предоставить возможность изменения типа газоснабжения. Выбор значения из справочника.
Значение из справочника
"Тип газоснабжения":
- сетевое (природный)
- сжиженный
(газгольдер-резервуары)
- сжиженный (баллоны)
- отсутствует
20
Наличие газопровода
Предоставить возможность изменения наличия газопровода в МЖД.
Значения:
Да
Нет
21
Тип горячего водоснабжения
Предоставить возможность изменения типа горячего водоснабжения. Выбор значения из справочника.
Значение из справочника
"Тип горячего водоснабжения":
- центральное
- автономное
- индивидуальные установки
- отсутствует
22
Тип водоснабжения
Предоставить возможность изменения типа водоснабжения. Выбор значения из справочника.
Значение из справочника
"Тип водоснабжения":
- централизованное
(сеть или колнока)
- децентрализованное
(скважины, колодцы)
23
Наличие водопровода
Предоставить возможность изменения наличия водопровода в МЖД.
Значения:
Да
Нет
24
Тип водоотведения
Предоставить возможность изменения типа водоотведения. Выбор значения из справочника.
Значение из справочника
"Тип водоотведения":
- централизованное
- септик (выгребная яма)
- уличный туалет
25
Наличие канализации
Предоставить возможность изменения наличия канализации в МЖД.
Значения:
Да
Нет
26
Количество общедомовых приборов учета
Предоставить возможность изменения количества общедомовых приборов учета в доме.
Целое неотрицательное число
27
Ситуация дома
Предоставить возможность изменения ситуации дома. Выбор значения из справочника.
Значение из справочника
"Ситуация дома":
- функционирует
- функционирует
(требует капитального ремонта)
- функционирует
(включен в программу реновации)
- не функционирует
(бесхозные, пустующие,
отключенные от инфраструктуры)
- признан аварийным
28
Причина выбытия дома
Предоставить возможность изменения причины выбытия дома. При наличии данных в поле значение отображать при использовании функции изменения данных по паспорту.
Строка, 500 символов
29
Наличие без барьерной среды
Значения:
Да
Нет

3) орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ бағдарламалық-аппараттық кешенінің қолжетімділігін және жабдықты пайдаланудың ағымдағы жай-күйін үздіксіз қадағалауға мүмкіндік беретін ТКШ цифрлық объектілері мен орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сы оқиғаларының және ағымдағы жай-күйінің мониторингін тұрақты жүргізуді, сондай-ақ орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сы жұмысының істен шығуы туралы ТКШ цифрлық объектілерінің меншік иелеріне және (немесе) иелеріне дереу хабарлама қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 129 бұйрығына қосымша
Ақпаратты электрондық
нысанда қалыптастыру, өңдеу,
сондай-ақ орталықтандырылған
түрде жинау және сақтау, оның
ішінде тұрғын үй қатынастары
және тұрғын үй – коммуналдық
шаруашылық саласындағы
цифрлық объектілерінің жұмыс
істеу қағидаларына қосымша
Жұмыс істеп тұрған көппәтерлі тұрғын үйлерді есепке алу қорытындылары бойынша тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық саласындағы цифрлық ресурстарды орталықтандырылған жинау мен сақтаудың цифрлық жүйесіне (орталықтандырылған түрде жинаудың ЦЖ-сы) қорытынды мәліметтерді толтыру үшін кестенің міндетті өрістерінің Тізбесі
№ п/п
Өріс атауы
Сипаттама
Деректер түрі
1
2
3
4
1
Үйдің кадастрлық нөмірі
Таңдау, енгізу және/немесе өзгерту кадастрлық нөмір үй.
Жол, 200 рәміздер
2
Жіктеуішінің коды
Мекенжай тіркелімінен әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды.
Жол, 500 рәміздер
3
Тіркеу коды
Үйдің мекен-жайын тіркеу коды
Жол, 16 таңба, жетекші нөлдер болады.
4
Нысаналы мақсаты (жоспар бойынша литер)
Үйдің нысаналы мақсатын (жоспар бойынша литерді) өзгерту мүмкіндігін ұсыну. Анықтамалықтан мәнді таңдау.
"Нысаналы мақсат" анықтамалығының мәні: Көппәтерлі тұрғын үйді (бұдан әрі – КПТ) салу және пайдалану үшін
5
Қор санаты
Қордың санатын өзгерту мүмкіндігін ұсыну. Анықтамалықтан мәнді таңдау.
"Қор санаттары" анықтамалығының мәні:
- Тұрғын үй
- Тұрғын емес
6
Кондоминиумды тіркеудің болуы
Кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеудің болуы туралы нұсқау.
Мәндер:
Иә
Жоқ
7
Техникалық паспорттың болуы
Үйдің техникалық паспортының болуы туралы нұсқау.
Мәндер:
Иә
Жоқ
8
Баланстық тиістілік
Баланстық тиістілікті өзгерту мүмкіндігін беру. Анықтамалықтан мәнді таңдау .
"Баланстық тиістілік" анықтамалығының мәні:
- Жеке (кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі болған кезде)
- - Жеке (барлық пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар жалғыз меншік иесіне тиесілі)
- Мемлекеттік (мемлекеттік кәсіпорындар);
- Мемлекеттік (мемлекеттік мекемелер)
9
Лифтілер саны
КПТ-да лифттердің болуы туралы нұсқау.
Бүтін теріс емес сан немесе жоқ кезде нөл
10
Электр қуатының болуы
КПТ-да электр қосылымының болуы туралы нұсқау.
Мәндер:
Иә
Жоқ
11
Салынған жылы
Үй салынған жылды өзгертуге мүмкіндік беру. Пайдалануға берілген жылдан өзгеше болған жағдайда.
Бүтін теріс емес сан, пайдалануға берілген жыл.
12
Күрделі жөндеу
Соңғы күрделі жөндеу жүргізу <күні.айы.жылы> өзгерту мүмкіндігін беру.
Күні <күні.айы.жылы>
13
Үйдегі үй-жайлардың жалпы саны
Мекенжай тіркелімінен үйдегі үй-жайлардың жалпы саны:
-Тұрғын үй
-Тұрғын емес
☐ Тұрақ орындары.
Бүтін теріс емес сан
14
Қабаттар саны
Үйдегі едендер санын өзгертуге мүмкіндік беру.
Бүтін теріс емес сан
15
Пәтерлер саны
Мекенжай тіркелімінен үйдегі
"Пәтер" түріндегі үй-жайлардың саны.
Бүтін теріс емес сан
16
Тұрғын емес үй-жайлардың саны
Мекенжай тіркелімінен үйдегі "Тұрғын емес үй-жай" үлгісіндегі үй-жайлардың саны.
Бүтін теріс емес сан
17
Жылумен жабдықтау типі
Жылумен жабдықтау типін өзгертуге мүмкіндік беру. Анықтамалықтан мәнді таңдау.
"Жылумен жабдықтау типі" анықтамалығының мәні:
- орталық
- автономды
- жеке қондырғылар
- жоқ
18
Жылумен жабдықтау түрі
Жылумен жабдықтау түрін өзгертуге мүмкіндік беру. Егер жылумен жабдықтау түрі орталық болса,онда анықтамалықтан мәнді таңдау.
"Жылумен жабдықтау түрі" анықтамалығының мәні:
- ашық
- жабық
19
Газбен жабдықтау түрі
Газбен жабдықтау түрін өзгерту мүмкіндігін беру. Анықтамалықтан мәнді таңдау.
"Газбен жабдықтау түрі" анықтамалығының мәні:
- желілік (табиғи)
- сұйытылған (газгольдер-резервуарлар)
- сұйытылған (баллондар)
- жоқ
20
Газ құбырының болуы
КПТ-да газ құбырының болуын өзгерту мүмкіндігін беру.
Мәндер:
Иә
Жоқ
21
Ыстық сумен жабдықтау түрі
Ыстық сумен жабдықтау түрін өзгертуге мүмкіндік беру. Анықтамалықтан мәнді таңдау.
"Ыстық су түрі" анықтамалығының мағынасы:
- орталық
- автономды
- жеке қондырғылар
- жоқ
22
Сумен жабдықтау түрі
Сумен жабдықтау түрін өзгертуге мүмкіндік беру. Анықтамалықтан мәнді таңдау.
"Сумен жабдықтау түрі" анықтамалығының мәні:
- - орталықтандырылған (желі немесе баған)
- орталықтандырылмаған (ұңғымалар, құдықтар)
23
Су құбырының болуы
КПТ-да су құбырының болуын өзгерту мүмкіндігін беру.
Мәндер:
Иә
Жоқ
24
Су бұрудың түрі
Су бұрудың түрін өзгертуге мүмкіндік беру. Анықтамалықтан мәнді таңдау.
"Су бұру түрі" анықтамалығының мәні:
- орталықтандырылған
- септик (шұңқыр)
- сыртқы дәретхана
25
Кәріздің болуы
КПЖ-да кәріздің болуын өзгерту мүмкіндігін беру.
Мәндер:
Иә
Жоқ
26
Үйге ортақ есептеу аспаптарының саны
Үйдегі жалпыүйлік есепке алу аспаптарының санын өзгерту мүмкіндігін беру.
Бүтін теріс емес сан
27
Үйдегі жағдай
Үйдегі жағдайды өзгертуге мүмкіндік беру. Анықтамалықтан мәнді таңдау.
"Үйдегі жағдай" анықтамалығының мағынасы:
- жұмыс істейді
- жұмыс істейді (күрделі жөндеуді қажет етеді)
- жұмыс істейді (жаңарту бағдарламасына енгізілген)
- жұмыс істемейді (иесіз, бос, инфрақұрылымнан ажыратылған)
- апатты деп танылды
28
Үйдің шығу себебі
Үйдің шығу себебін өзгертуге мүмкіндік беру. Егер деректер өрісте болса, төлқұжат деректерін өзгерту функциясын пайдаланған кезде мән көрсетіледі.
Жол, 500 таңба
29
Кедергісіз ортаның болуы
Мәндер:
Иә
Жоқ