О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 марта 2026 года № 11. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2026 года № 38216
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения, в которые вносятся изменения и дополнение.
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 20 марта 2026 года № 11
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения, в которые вносятся изменения и дополнение
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 наурыздағы № 11 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 наурызда № 38216 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтыру енгізілетін зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 11 Қаулыға қосымша
Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. В Правилах используются следующие понятия:
1) специальная финансовая компания - юридическое лицо, создаваемое в соответствии с Законом о секьюритизации для осуществления сделок проектного финансирования и секьюритизации, в пользу которой уступаются права требования;
2) биржевой паевой инвестиционный фонд (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандc) - интервальный паевой инвестиционный фонд индексного инвестирования, паи которого обращаются на фондовой бирже;
3) единый накопительный пенсионный фонд - юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также иные функции, определенные Социальным кодексом Республики Казахстан;
4) инвестиционная декларация - документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении активов инвестиционного фонда или эндаумент-фонда (целевого капитала), условия хеджирования и диверсификации активов;
5) инвестиционный портфель - находящаяся в собственности или управлении управляющего инвестиционным портфелем совокупность различных видов финансовых инструментов либо иного имущества;
6) договор по управлению инвестиционным портфелем - договор, в соответствии с которым клиент передает управляющему инвестиционным портфелем имущество в инвестиционное управление, а управляющий инвестиционным портфелем обязуется осуществлять управление этим имуществом в интересах клиента;
7) управляющий инвестиционным портфелем - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий от своего имени в интересах и за счет клиента деятельность по управлению объектами гражданских прав;
8) система учета управляющего инвестиционным портфелем - совокупность сведений, содержащихся на инвестиционных счетах клиентов управляющего инвестиционным портфелем, которые обеспечивают идентификацию клиента и его активов, структуру инвестиционного портфеля и сделок с активами клиента на определенный момент времени;
9) инвестиционное решение - решение о совершении сделки с активами инвестиционного фонда или эндаумент-фонда (целевого капитала), принимаемое в процессе управления его активами;
10) клиент - лицо, пользующееся или намеренное воспользоваться услугами управляющего инвестиционным портфелем, инвестиционный фонд, фонд целевого капитала, инвестиционный портфель, сформированный за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, активы которых находятся в управлении у управляющего инвестиционным портфелем, а также единый накопительный пенсионный фонд в отношении пенсионных активов, которые находятся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем;

"1. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы қаржы компаниясы - жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін Секьюритилендіру туралы заңға сәйкес құрылатын, пайдасына талап ету құқықтары берілетін заңды тұлға;
2) биржалық ивестициялық пай қоры (Exchange Traded Fund) (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) - пайлары қор биржасында айналыста болатын индекстік инвестициялаудың аралық ивестициялық пай қоры;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры - зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) инвестициялық декларация - инвестициялау объектілерінің тізбесін, инвестициялық қор немесе эндаумент-қорлар активтеріне (нысаналы капитал) қатысты инвестициялық қызметтің мақсаттарын, стратегияларын, талаптары мен шектеулерін, активтерді хеджирлеу және әртараптандыру талаптарын айқындайтын құжат;
5) инвестициялық портфель - инвестициялық портфельді басқарушының меншігіндегі немесе басқаруындағы қаржы құралдарының алуан түрлерінің не өзге мүліктің жиынтығы;
6) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі шарт - оған сәйкес клиент мүлікті инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беретін, ал инвестициялық портфельді басқарушы осы мүлікті клиенттің мүддесі үшін басқаруды жүзеге асыруға міндеттенетін шарт;
7) инвестициялық портфельді басқарушы - өз атынан клиенттің мүддесінде және оның есебінен азаматтық құқықтар объектілерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;
8) инвестициялық портфельді басқарушының есепке алу жүйесі - инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің инвестициялық шоттарында қамтылған, клиент пен оның активтерін сәйкестендіруді, инвестициялық портфельдің құрылымын және белгілі бір уақыт сәтінде клиенттің активтерімен мәмілелерді қамтамасыз ететін мәліметтер жиынтығы;
9) инвестициялық шешім - инвестициялық қордың немесе эндаумент-қордың активтерін (нысаналы капитал) басқару процесінде қабылданатын оның активтерімен мәміле жасасу туралы шешім;
10) клиент - инвестициялық портфельді басқарушының қызметтерін пайдаланатын немесе пайдалануға ниет білдірген тұлға, инвестициялық қор, нысаналы капитал қоры, инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) және активтері инвестициялық портфельді басқарушысында болатын, сақтанушының инвестицияларға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістердің (шығындардың) бір бөлігі есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфель, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтеріне қатысты бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры;

11) активы клиента - совокупность активов, находящихся в управлении у управляющего инвестиционным портфелем;
12) структурный продукт - финансовый инструмент, условия выпуска которого предусматривают зависимость выплат сумм основного долга и (или) вознаграждения по данному финансовому инструменту от достижения показателей и (или) наступления событий, заданных в условиях его выпуска;
13) маркет-мейкер - организация, предоставляющая услуги по объявлению и поддержанию котировок по финансовому инструменту в соответствии с внутренними документами фондовой биржи;
14) конфликт интересов - ситуация, при которой интересы управляющего инвестиционным портфелем и его клиента (клиентов) не совпадают между собой;
15) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
16) аффилированные лица - физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки, перечень которых устанавливается в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
17) хеджирование - операции с производными финансовыми инструментами, совершаемые в целях компенсации возможных убытков, возникающих в результате неблагоприятного изменения цены или иного показателя объекта хеджирования. Под объектами хеджирования признаются активы и (или) обязательства, а также потоки денег, связанные с указанными активами и (или) обязательствами или с ожидаемыми сделками;
18) внутренние документы - документы, которые регулируют условия и порядок деятельности управляющего инвестиционным портфелем, его органов, структурных подразделений (филиалов, представительств), работников, оказание услуг и порядок их оплаты.";
пункт 7-3 изложить в следующей редакции:
"7-3. Договор о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе управляющего инвестиционным портфелем расторгается в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 37 Социального кодекса Республики Казахстан.
Договор о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе управляющего инвестиционным портфелем может быть расторгнут не ранее чем по истечении периода доверительного управления пенсионными активами продолжительностью 12 (двенадцать), 36 (тридцать шесть) или 60 (шестьдесят) последовательных месяцев, определяемый критерием формирования инвестиционного портфеля и исчисляемый по календарным годам с 1 января по 31 декабря включительно.";

11) клиенттің активтері - инвестициялық портфельді басқарушының басқаруындағы активтердің жиынтығы;
12) құрылымдық өнім - шығару талаптары осы қаржы құралы бойынша негізгі борыш және (немесе) сыйақы сомалары төлемдерінің оны шығару талаптарында берілген көрсеткіштерге қол жеткізуге және (немесе) оқиғалардың туындауына тәуелділігін көздейтін қаржы құралы;
13) маркет-мейкер - қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қаржы құралы бойынша баға белгілеуді жариялап отыру және қолдау қызметтерін ұсынатын ұйым;
14) мүдделер қақтығысы - инвестициялық портфельді басқарушы мен оның клиентінің (клиенттерінің) мүдделері бір-біріне сәйкес келмейтін жағдай;
15) уәкілетті орган - қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
16) үлестес тұлғалар - тізбесі "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес белгіленетін, тікелей және (немесе) жанама түрде шешімдерді айқындауға және (немесе) бір-бірімен (тұлғалардың бірімен) қабылданатын шешімдерге, оның ішінде жасалған мәмілеге орай ықпал етуге мүмкіндігі бар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда) жеке немесе заңды тұлғалар;
17) хеджирлеу - хеджирлеу объектiсi бағасының немесе өзге де көрсеткiшiнiң қолайсыз өзгеруi нәтижесiнде туындайтын ықтимал залалды өтеу мақсатында жасалатын туынды қаржы құралдарымен операциялар. Активтер және (немесе) мiндеттемелер, сондай-ақ көрсетілген активтерге және (немесе) мiндеттемелерге немесе күтiлетiн мәмiлелерге байланысты ақша ағыны хеджирлеу объектiлері деп танылады;
18) ішкі құжаттар - инвестициялық портфельді басқарушының, оның органдарының, құрылымдық бөлімшелерінің (филиалдарының, өкілдіктерінің), қызметкерлерінің қызметінің талаптары мен тәртібін, қызметтер көрсетуді және оларға ақы төлеу тәртібін реттейтін құжаттар.";
7-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-3. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт инвестициялық портфельді басқарушының бастамасы бойынша Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 37-бабы 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бұзылады.
Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт инвестициялық портфельді басқарушының бастамасы бойынша инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартымен айқындалатын және 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғанда күнтізбелік жылдар бойынша есептелетін қатарынан 12 (он екі), 36 (отыз алты) немесе 60 (алпыс) айды құрайтын зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару кезеңінің аяқталуынан ерте болмайтын уақытта бұзылуы мүмкін.";

пункт 25-1 изложить в следующей редакции:
"25-1. Управляющий инвестиционным портфелем осуществляет доверительное управление пенсионными активами по одному из следующих критериев:
1) инвестиционный портфель состоит из пенсионных активов вне зависимости от срока выхода вкладчиков, на пенсию и имеет минимальное значение доходности, рассчитываемое по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) инвестиционный портфель состоит из пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет и имеет минимальное значение доходности, рассчитываемое по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) инвестиционный портфель состоит из пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет и имеет минимальное значение доходности, рассчитываемое по итогам 60 (шестидесяти) месяцев.
Для целей данного пункта под вкладчиком понимается вкладчик обязательных пенсионных взносов и (или) физическое лицо, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы и (или) добровольные пенсионные взносы.
Для целей данного пункта под сроком выхода вкладчика на пенсию понимается достижение им возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса Республики Казахстан.
Минимальное значение доходности пенсионных активов определяется в соответствии с Правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32830).";
пункт 33-6 изложить в следующей редакции:
"33-6. Суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) одним лицом и его аффилированными лицами, не должен превышать 10 (десяти) процентов стоимости пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем.
Нормы, установленные частью первой настоящего пункта Правил в части суммарного размера инвестиций, выпущенных (предоставленных) аффилированными по отношению друг к другу лицами, не распространяются в отношении финансовых инструментов, выпущенных (предоставленных) аффилированными по отношению друг к другу лицами, более 50 (пятидесяти) процентов голосующих акций которых принадлежат государству или национальному управляющему холдингу или Национальному Банку Республики Казахстан.
Нормы, установленные частью первой настоящего пункта Правил, не распространяются в отношении государственных ценных бумаг и финансовых инструментов, выпущенных дочерними организациями Национального Банка Республики Казахстан, а также финансовых инструментов, являющихся предметом операции "обратное репо", заключенной с участием центрального контрагента.
Нормы, установленные частью первой настоящего пункта Правил, не распространяются в отношении паев Exchange Traded Funds (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), структура активов которых повторяет структуру индексов MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс) или Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс), или ценообразование по паям которых привязано к данным индексам.
Суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов в финансовые инструменты, номинированные в иностранной валюте, включая остатки в иностранной валюте на банковских счетах кастодиана, осуществляющего учет и хранение данных пенсионных активов, составляет:

25-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25-1. Инвестициялық портфельді басқарушы зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды мынадай өлшемшарттардың бірі бойынша жүзеге асырады:
1) инвестициялық портфель салымшылардың зейнетке шығу мерзіміне қарамастан, зейнетақы активтерінен тұрады және 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәніне ие;
2) инвестициялық портфель зейнетке шығу мерзімі үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтерінен тұрады және 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәніне ие;
3) инвестициялық портфель зейнетке шығу мерзімі он үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтерінен тұрады және 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәніне ие.
Осы тармақтың мақсаттары үшін салымшы деп міндетті зейнетақы жарналарының салымшысы және (немесе) ол үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және (немесе) ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлға түсініледі.
Осы тармақтың мақсаттары үшін салымшының зейнетке шығару мерзімі деп оның Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа жетуі түсініледі.
Зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32830 болып тіркелген) Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларына, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес айқындалады.";
33-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-6. Бір тұлға және оның үлестес тұлғалары шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жиынтық мөлшері инвестициялық портфельді басқарушыда сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтері құнының 10 (он) пайызынан аспауға тиіс.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде бір-біріне қатысты үлестес тұлғалар шығарған (ұсынған) инвестициялардың жиынтық мөлшері бөлігінде белгіленген нормалар дауыс беретін акцияларының 50 (елу) пайыздан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі бір-біріне қатысты үлестес тұлғалар шығарған (ұсынған) қаржы құралдарына қатысты қолданылмайды.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде белгіленген нормалар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар мен қаржы құралдарына, сондай-ақ орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын қаржы құралдарына қатысты қолданылмайды.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде белгіленген нормалар активтерінің құрылымы MSCI ACWI Index (Морган Стэнли Кэпитал Интернешнл Олл Кантри Ворлд Индекс) немесе Bloomberg Global-Aggregate Index (Блумберг Глобал-Агригейт Индекс) индекстерінің құрылымын қайталайтын немесе пайлары бойынша баға белгілеу осы индекстерге байланысты Exchange Traded Funds (Эксчейндж Трэйдэд Фандс) пайларына қатысты қолданылмайды.
Осы зейнетақы активтерін есепке алуды және сақтауды жүзеге асыратын кастодианның банк шоттарындағы шетел валютасындағы қалдықтарды қоса алғанда, шетел валютасында номинирленген қаржы құралдарына зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жиынтық мөлшері:

1) до 40 (сорока) процентов от стоимости пенсионных активов инвестиционного портфеля, находящегося в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем и состоящего из пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) до 70 (семидесяти) процентов от стоимости пенсионных активов инвестиционного портфеля, находящегося в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем и состоящего из пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) до 80 (восьмидесяти) процентов от стоимости пенсионных активов инвестиционного портфеля, находящегося в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем и состоящего из пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет, с минимальным значением доходности, рассчитываемым по итогам 60 (шестидесяти) месяцев.
Риск показатель инвестиционного портфеля (стандартное отклонение) не превышает риск показатель композитного индекса (стандартное отклонение) более чем в 1,2 (одна целая две десятых) раза за последовательные 12 (двенадцать) месяцев и рассчитывается ежемесячно на первое число месяца, следующего за отчетным.
Суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов в долговые ценные бумаги одного выпуска эмитента составляет менее 50 (пятидесяти) процентов от общего количества размещенных долговых ценных бумаг данного выпуска эмитента.
Суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов в акции, выпущенные организацией Республики Казахстан, в том числе являющиеся базовым активом депозитарных расписок, составляет менее 10 (десяти) процентов от общего количества голосующих акций данного эмитента.
Управляющий инвестиционным портфелем не принимает решений по приобретению за счет пенсионных активов акций, выпущенных организацией Республики Казахстан, в том числе являющихся базовым активом депозитарных расписок, в случае если суммарный размер инвестиций за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан и управляющих инвестиционным портфелем, согласно сведениям о структуре инвестиционного портфеля единого накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов, опубликованным единым накопительным пенсионным фондом на своем интернет-ресурсе, превышает 10 (десять) процентов от общего количества голосующих акций данного эмитента.";

1) инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы және зейнетке шығу мерзіміне қарамастан, салымшылардың 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен зейнетақы активтерінен тұратын инвестициялық портфельдің зейнетақы активтері құнының 40 (қырық) пайызына дейін;
2) инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы және зейнетке шығу мерзімі үш жылдан асатын салымшылардың 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен зейнетақы активтерінен тұратын инвестициялық портфельдің зейнетақы активтері құнының 70 (жетпіс) пайызына дейін;
3) инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы және зейнетке шығу мерзімі он үш жылдан асатын салымшылардың 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәнімен зейнетақы активтерінен тұратын инвестициялық портфельдің зейнетақы активтері құнының 80 (сексен) пайызына дейін.
Инвестициялық портфельдің тәуекел көрсеткіші (стандартты ауытқу) қатарынан 12 (он екі) ай ішінде композиттік индекстің тәуекел көрсеткішінен (стандартты ауытқу) 1,2 (бір бүтін оннан екі) еседен астам аспайды және ай сайын есепті айдан кейінгі айдың біріндегі жағдай бойынша есептеледі.
Эмитенттің бір шығарылымының борыштық бағалы қағаздарына зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жиынтық мөлшері эмитенттің осы шығарылымының орналастырылған борыштық бағалы қағаздарының жалпы санының 50 (елу) пайызынан кем болады.
Қазақстан Республикасының ұйымы шығарған акцияларға, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акцияларға зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жиынтық мөлшері осы эмитенттің дауыс беретін акцияларының жалпы санының 10 (он) пайызынан кем болады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және инвестициялық портфельді басқарушылардың сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен инвестициялардың жиынтық мөлшері бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры өзінің интернет-ресурсында жариялаған зейнетақы активтерінің есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерге сәйкес осы эмитенттің дауыс беретін акцияларының жалпы санының 10 (он) пайызынан асқан жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушы зейнетақы активтерінің есебінен Қазақстан Республикасының ұйымы шығарған акцияларды, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акцияларды иелену жөнінде шешімдер қабылдамайды.";

пункты 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"59. В случае расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе управляющего инвестиционным портфелем единый накопительный пенсионный фонд осуществляет возврат пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем, в полном объеме в виде денег в доверительное управление Национальному Банку Республики Казахстан.
Управляющий инвестиционным портфелем возмещает в полном объеме отрицательную разницу (при ее наличии), сложившуюся на 1 января года, следующего за периодом доверительного управления пенсионными активами продолжительностью 12 (двенадцать), 36 (тридцать шесть) или 60 (шестьдесят) последовательных месяцев в зависимости от критерия формирования инвестиционного портфеля, между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
Отрицательная разница между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов определяется и возмещается в соответствии с Правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32830).
60. В случае расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе управляющего инвестиционным портфелем в течение 5 (пяти) рабочих дней после даты возмещения управляющим инвестиционным портфелем отрицательной разницы (при наличии) единый накопительный пенсионный фонд осуществляет возврат пенсионных активов в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан на основании акта приема-передачи пенсионных активов, который содержит следующие сведения:
1) полное наименование управляющего инвестиционным портфелем;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа и главного бухгалтера управляющего инвестиционным портфелем;
3) остаток денег на счетах в национальной и (или) иностранной валюте;

59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару шарты инвестициялық портфельді басқарушының бастамасы бойынша бұзылған жағдайда бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға ақша түрінде толық көлемде қайтарады.
Инвестициялық портфельді басқарушы инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтерінің кірістілігінің ең аз мәні арасындағы инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартына қарай қатарынан 12 (он екі), 36 (отыз алты) немесе 60 (алпыс) айды құрайтын зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару кезеңінен кейінгі жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан теріс айырманы (бар болса) толық көлемде өтейді.
Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәнінің арасындағы теріс айырма Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32830 болып тіркелген) Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларына, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес айқындалады және өтеледі.
60. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару шарты инвестициялық портфельді басқарушының бастамасы бойынша бұзылған жағдайда инвестициялық портфельді басқарушы теріс айырманы (бар болса) өтеген күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін зейнетақы активтерін қабылдау-өткізу актісінің негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына қайтарады, ол мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) инвестициялық портфельді басқарушының толық атауы;
2) инвестициялық портфельді басқарушының атқарушы органы басшысының және бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
3) шоттардағы ұлттық және (немесе) шетел валютасында ақша қалдығы;

4) стоимость одной условной единицы пенсионных активов на конец дня, предшествующего дате передачи пенсионных активов;
5) иные сведения, которые относятся к пенсионным активам, передаваемым управляющей инвестиционным портфелем единому накопительному пенсионному фонду.
Акт приема-передачи составляется на дату передачи пенсионных активов в 3 (трех) экземплярах на казахском и русском языках по одному экземпляру:
для управляющего инвестиционным портфелем - подписывается руководителем исполнительного органа и главным бухгалтером управляющего инвестиционным портфелем или лицами их замещающими;
для единого накопительного пенсионного фонда - подписывается уполномоченным лицом единого накопительного пенсионного фонда;
для банка-кастодиана - подписывается уполномоченным лицом и главным бухгалтером банка-кастодиана или лицами их замещающими.".
2. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 26 "Об утверждении Правил и сроков публикации на интернет-ресурсе единого накопительного пенсионного фонда сведений о структуре инвестиционного портфеля единого накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов, а также Правил и объема раскрытия информации об управляющих инвестиционным портфелем, в том числе перечня управляющих инвестиционным портфелем, с которыми единым накопительным пенсионным фондом заключены договоры о доверительном управлении пенсионными активами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32672) следующее изменение:
в Правилах и сроках публикации на интернет-ресурсе единого накопительного пенсионного фонда сведений о структуре инвестиционного портфеля единого накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов, утвержденных указанным постановлением:
приложение изложить в редакции согласно приложению к настоящему Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения, в которые вносятся изменения и дополнение.
3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 28 "Об утверждении Правил и сроков передачи пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем и передачи пенсионных активов от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32663) следующие изменения:
в Правилах и сроках передачи пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем и передачи пенсионных активов от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:

4) зейнетақы активтерін беру күнінің алдындағы күннің соңына зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны;
5) инвестициялық портфельді басқарушы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына беретін зейнетақы активтеріне жататын өзге де мәліметтер.
Қабылдау-өткізу актісі зейнетақы активтерін беру күніне бір данадан қазақ және орыс тілдерінде 3 (үш) данада жасалады:
инвестициялық портфельді басқарушы үшін - инвестициялық портфельді басқарушының атқарушы органының басшысы және бас бухгалтері немесе оларды алмастыратын адамдар қол қояды;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры үшін - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының уәкілетті тұлғасы қол қояды;
кастодиан-банк үшін - кастодиан-банктің уәкілетті тұлғасы және бас бухгалтері немесе оларды алмастыратын адамдар қол қояды.".
2. "Зейнетақы активтері есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының интернет-ресурсында жариялау қағидаларын және мерзімдерін, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушылар туралы ақпаратты, оның ішінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттар жасасқан инвестициялық портфельді басқарушылардың тізбесін ашу қағидаларын және көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 26 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32672 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы активтері есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының интернет-ресурсында жариялау қағидаларында және мерзімдерінде:
қосымша осы өзгерістер мен толықтыру енгізілетін зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беру және зейнетақы активтерін бір инвестициялық портфельді басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 28 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32663 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беру және зейнетақы активтерін бір инвестициялық портфельді басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру қағидалары мен мерзімдерінде:

пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Вкладчик обязательных пенсионных взносов, физическое лицо, за которое перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, (далее - вкладчик) в целях передачи пенсионных активов в доверительное управление УИП представляет в единый накопительный пенсионный фонд (далее - ЕНПФ) заявление о выборе УИП, предусмотренное подпунктом 8) пункта 1 статьи 40 Кодекса, по форме и с приложением документов, установленных внутренними документами ЕНПФ, путем личного обращения или посредством интернет-ресурса ЕНПФ, подписанное электронной цифровой подписью.
ЕНПФ в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с даты получения уведомления Управляющего о выборе критерия формирования инвестиционного портфеля, или его изменении, уведомляет вкладчиков:
путем публикации соответствующей информации в двух печатных изданиях и на собственном интернет-ресурсе на казахском и русском языках - о выбранном Управляющим критерии формирования инвестиционного портфеля или о его изменении;
в случае несоответствия возраста вкладчика критерию формирования инвестиционного портфеля Управляющего - путем направления на контактные данные вкладчика, содержащиеся в информационных системах ЕНПФ, информации о необходимости передачи пенсионных накоплений в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан или другого Управляющего, инвестиционный портфель которого соответствует возрасту вкладчика.
ЕНПФ за 30 (тридцать) календарных дней до завершения периода доверительного управления пенсионными активами соответствующего УИП продолжительностью 12 (двенадцать), 36 (тридцать шесть) или 60 (шестьдесят) последовательных месяцев в зависимости от критерия формирования инвестиционного портфеля уведомляет вкладчика, достигшего предельного возраста, установленного для инвестиционного портфеля данного УИП, о необходимости передачи пенсионных активов в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан или другого УИП, критерий формирования инвестиционного портфеля которого соответствует возрасту вкладчика. Уведомление направляется на контактные данные вкладчика, содержащиеся в информационных системах ЕНПФ.
Пенсионные активы вкладчика, находящиеся по состоянию на 1 января 2026 года в доверительном управлении УИП, остаются в доверительном управлении данного УИП, вне зависимости от соответствия возраста вкладчика критерию формирования инвестиционного портфеля УИП, в случае отсутствия заявления вкладчика о выборе другого УИП или на возврат пенсионных накоплений из доверительного управления УИП в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан.

3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Міндетті зейнетақы жарналарының салымшысы, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлға (бұдан әрі – салымшы) зейнетақы активтерін ИПБ-нің сенімгерлік басқаруына беру мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына (бұдан әрі – БЖЗҚ) БЖЗҚ-ның ішкі құжаттарында белгіленген нысан бойынша және құжаттарды қоса бере отырып, жеке жүгінуі арқылы немесе БЖЗҚ интернет-ресурсы арқылы электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған, Кодекстің 40-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген ИПБ таңдау туралы өтініш ұсынады.
БЖЗҚ Басқарушының инвестициялық портфельді қалыптастырудың өлшемшартын таңдау немесе оны өзгерту туралы хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде салымшыларды:
екі баспа басылымында және өзінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде тиісті ақпаратты жариялау арқылы - Басқарушы таңдаған инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшарты немесе оның өзгергені туралы;
салымшының жасы Басқарушының инвестициялық портфелін қалыптастыру өлшемшартына сәйкес келмеген жағдайда салымшының - БЖЗҚ-ның ақпараттық жүйелеріндегі байланыс деректеріне ақпарат жіберу арқылы зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің немесе инвестициялық портфелі салымшының жасына сәйкес келетін басқа Басқарушының сенімгерлік басқаруына беру қажеттілігі туралы хабардар етеді.
БЖЗҚ инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартына қарай қатарынан 12 (он екі), 36 (отыз алты) немесе 60 (алпыс) айды құрайтын тиісті ИПБ-нің зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару кезеңінің аяқталуынан күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын осы ИПБ-нің инвестициялық портфелі үшін белгіленген шекті жасқа жеткен салымшыларды зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің немесе инвестициялық портфелін қалыптастыру өлшемшарты салымшының жасына сәйкес келетін басқа ИПБ-нің сенімгерлік басқаруына беру қажеттілігі туралы хабардар етеді. Хабарлама салымшының БЖЗҚ-ның ақпараттық жүйелеріндегі байланыс деректеріне жіберіледі.
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ПИБ сенімгерлік басқаруындағы салымшының зейнетақы активтері салымшының басқа ПИБ таңдау туралы немесе зейнетақы жинақтарын ПИБ сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына қайтаруға өтініші болмаған жағдайда, салымшы жасының ПИБ инвестициялық портфелін қалыптастыру өлшемшартына сәйкестігіне қарамастан, осы ПИБ-нің сенімгерлік басқаруында қалады.

4. ЕНПФ отказывает в передаче пенсионных активов в доверительное управление УИП в течение 5 (пяти) рабочих дней после даты получения заявления о выборе УИП в следующих случаях:
1) представление неполного пакета документов, установленных внутренними документами ЕНПФ;
2) недействительность документа, удостоверяющего личность вкладчика, на дату подачи заявления о выборе УИП;
3) если пенсионные накопления вкладчика, указанные в заявлении о выборе УИП и подлежащие передаче в доверительное управление УИП, на дату подачи заявления о выборе УИП превышают пятьдесят процентов от суммы пенсионных накоплений вкладчика на индивидуальном пенсионном счете для учета обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов;
4) если со дня, следующего за датой получения заявления о выборе УИП, до достижения вкладчиком предельного возраста, установленного для инвестиционного портфеля выбранного УИП, осталось менее 30 (тридцати) календарных дней;
5) при наличии зарегистрированного заявления о назначении пенсионных выплат;
6) если вкладчиком в заявлении о выборе УИП указан УИП, критерий формирования инвестиционного портфеля которого не соответствует его возрасту;
7) при наличии уведомления УИП о планируемом расторжении договора о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе УИП;
8) при инициировании уполномоченным органом процесса расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2), 4) пункта 8 статьи 37 Кодекса.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. ЕНПФ осуществляет передачу пенсионных активов из доверительного управления Национального Банка Республики Казахстан в доверительное управление УИП в течение 30 (тридцати) календарных дней после даты поступления заявления о выборе УИП в сумме, соответствующей сумме пенсионных накоплений, указанной в заявлении о выборе УИП.
В случае недостаточности пенсионных накоплений на момент передачи из доверительного управления Национального Банка Республики Казахстан в доверительное управление УИП по сравнению с суммой, указанной в заявлении вкладчика, ЕНПФ осуществляет передачу средств в пределах фактического текущего остатка пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете в следующих случаях:
при передаче пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов;
при передаче пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов - при наличии договора пенсионного аннуитета, заключенного вкладчиком со страховой организацией.";

4. БЖЗҚ мына:
1) БЖЗҚ-ның ішкі құжаттарында белгіленген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған;
2) салымшының жеке басын куәландыратын құжат ИПБ-ні таңдау туралы өтініш берілген күнгі жағдай бойынша жарамсыз болған;
3) егер салымшының ИПБ таңдау туралы өтініште көрсетілген және ИПБ-ге сенімгерлік басқаруға беруге жататын зейнетақы жинақтары ИПБ таңдау туралы өтініш берілген күні салымшының міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жинақтарын есепке алуға арналған жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтары сомасының елу пайызынан асқан;
4) ИПБ таңдау туралы өтінішті алған күннен кейінгі күннен бастап салымшы таңдалған ИПБ-нің инвестициялық портфелі үшін белгіленген шекті жасқа жеткенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аз уақыт қалған;
5) зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы тіркелген өтініш болған;
6) егер салымшы ИПБ таңдау туралы өтініште инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшарты оның жасына сәйкес келмейтін ИПБ-ні көрсетсе;
7) ИПБ-нің бастамасы бойынша зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартты жоспарланып отырған бұзу туралы ИПБ-нің хабарламасы болған;
8) уәкілетті орган Кодекстің 37-бабы 8-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартты бұзу процесіне бастама жасаған жағдайларда ИПБ-ні таңдау туралы өтінішті алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде зейнетақы активтерін ИПБ-нің сенімгерлік басқаруына беруден бас тартады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. БЖЗҚ зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруынан ИПБ-нің сенімгерлік басқаруына беруді зейнетақы жинақтарының ИПБ-ні таңдау туралы өтініште көрсетілген сомасына сәйкес келетін сомада ИПБ-ні таңдау туралы өтініш келіп түскен күннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруынан ИПБ-нің сенімгерлік басқаруына беру уақытында зейнетақы жинақтары салымшының өтінішінде көрсетілген сомамен салыстырғанда жеткіліксіз болған жағдайда, БЖЗҚ мынадай жағдайларда:
ерікті зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын берген кезде;
міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын берген кезде – салымшы сақтандыру ұйымымен жасаған зейнетақы аннуитеті шарты болған кезде жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының нақты ағымдағы қалдығы шегінде қаражатты беруді жүзеге асырады.";

пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. ЕНПФ отказывает в передаче пенсионных активов в доверительное управление УИП в течение 5 (пяти) рабочих дней после даты получения заявления об изменении УИП в следующих случаях:
1) представление неполного пакета документов, установленных внутренними документами ЕНПФ;
2) недействительность документа, удостоверяющего личность вкладчика, на дату подачи заявления об изменении УИП;
3) несоблюдение срока подачи заявления об изменении УИП для передачи пенсионных активов в доверительное управление от одного УИП к другому УИП не чаще одного раза в год;
4) если со дня, следующего за датой получения заявления об изменении УИП, до достижения вкладчиком предельного возраста, установленного для инвестиционного портфеля выбранного УИП, осталось менее 30 (тридцати) календарных дней;
5) при наличии зарегистрированного заявления о назначении пенсионных выплат;
6) если вкладчиком в заявлении об изменении УИП указан УИП, критерий формирования инвестиционного портфеля которого не соответствует возрасту вкладчика;
7) при наличии уведомления УИП о планируемом расторжении договора о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе УИП;
8) при инициировании уполномоченным органом процесса расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2), 4) пункта 8 статьи 37 Кодекса.
10. ЕНПФ осуществляет передачу пенсионных активов от одного УИП к другому УИП в течение 30 (тридцати) календарных дней после даты поступления заявления об изменении УИП в сумме, соответствующей сумме пенсионных активов, указанной в заявлении об изменении УИП, с предварительным уведомлением УИП, в доверительном управлении которого находятся пенсионные накопления вкладчика, не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней до даты передачи пенсионных активов.
В случае недостаточности пенсионных накоплений на момент передачи из доверительного управления одного УИП в доверительное управление другого УИП по сравнению с суммой, указанной в заявлении вкладчика, ЕНПФ осуществляет передачу средств в пределах их фактического текущего остатка, учитываемого на соответствующем субсчете, входящем в состав индивидуального пенсионного счета вкладчика.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. ЕНПФ осуществляет передачу пенсионных активов из доверительного управления УИП в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан с предварительным уведомлением УИП не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней до даты передачи пенсионных активов, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2), 3) настоящего пункта, в следующих случаях:

9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. БЖЗҚ мына:
1) БЖЗҚ-ның ішкі құжаттарында белгіленген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған;
2) салымшының жеке басын куәландыратын құжат ИПБ-ні өзгерту туралы өтініш берілген күнгі жағдай бойынша жарамсыз болған;
3) зейнетақы активтерін бір ИПБ-ден басқа ИПБ-ге сенімгерлік басқаруға беру үшін ИПБ-ні өзгерту туралы өтініш берудің жылына бір реттен жиі емес мерзімі сақталмаған;
4) ИПБ-ні өзгерту туралы өтінішті алған күннен кейінгі күннен бастап салымшы таңдалған ИПБ-нің инвестициялық портфелі үшін белгіленген шекті жасқа жеткенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аз уақыт қалған;
5) зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы тіркелген өтініш болған;
6) егер салымшы ИПБ-ні өзгерту туралы өтініште инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшарты салымшының жасына сәйкес келмейтін ИПБ-ні көрсетсе;
7) ИПБ-нің бастамасы бойынша зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартты жоспарланып отырған бұзу туралы ИПБ-нің хабарламасы болған;
8) уәкілетті орган Кодекстің 37-бабы 8-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартты бұзу процесіне бастама жасаған жағдайларда, ИПБ-ні өзгерту туралы өтінішті алған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде зейнетақы активтерін ИПБ-нің сенімгерлік басқаруына беруден бас тартады.
10. БЖЗҚ зейнетақы активтерін бір ИПБ-ден басқа ИПБ-ге беруді ИПБ-ні өзгерту туралы өтініш келіп түскен күннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде салымшының зейнетақы жинақтары сенімгерлік басқаруында болатын ИПБ-ні зейнетақы активтерін беру күніне дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей алдын ала хабардар ете отырып, ИПБ-ні өзгерту туралы өтініште көрсетілген зейнетақы тиісті сомасына сәйкес келетін сомада жүзеге асырады.
Бір ИПБ-нің сенімгерлік басқаруынан басқа ИПБ-нің сенімгерлік басқаруына беру уақытында зейнетақы жинақтары салымшының өтінішінде көрсетілген сомамен салыстырғанда жеткіліксіз болған жағдайда, БЖЗҚ салымшының жеке зейнетақы шотының құрамына кіретін тиісті қосалқы шотта ескерілетін олардың нақты ағымдағы қалдығы шегінде қаражатты беруді жүзеге асырады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. БЖЗҚ мынадай жағдайларда:

1) в течение 10 (десяти) рабочих дней до достижения вкладчиком (получателем) пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Кодекса;
2) в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления в ЕНПФ заявления о назначении пенсионных выплат в связи со смертью лица, имеющего пенсионные накопления в ЕНПФ (на погребение, наследникам), либо решения суда, вступившего в законную силу, а также в случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3) пункта 1 и пунктом 1-1 статьи 220, подпунктами 2), 2-1) и 3) пункта 1 статьи 221, пунктом 1 статьи 223 Кодекса;
3) не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней до даты расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами, за исключением случая расторжения договора о доверительном управлении пенсионными активами по инициативе УИП;
4) в течение 30 (тридцати) календарных дней после даты получения заявления на возврат пенсионных накоплений из доверительного управления УИП в доверительное управление Национальному Банку Республики Казахстан;
5) в течение 30 (тридцати) календарных дней после окончания периода доверительного управления пенсионными активами продолжительностью 12 (двенадцать), 36 (тридцать шесть) или 60 (шестьдесят) последовательных месяцев в зависимости от критерия формирования инвестиционного портфеля, в случае достижения вкладчиком предельного возраста, установленного для инвестиционного портфеля УИП, и при отсутствии заявления вкладчика о выборе другого УИП или на возврат пенсионных накоплений из доверительного управления УИП в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан, представленного в течение 30 календарных дней со дня направления вкладчику уведомления в порядке, установленном пунктом 3 настоящих Правил;
6) в части возмещенной суммы пенсионных активов - в течение 10 (десяти) рабочих дней после осуществления УИП возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной УИП, и минимальным значением доходности пенсионных активов, в случаях, указанных в подпунктах 1), 2), 4) и 5) пункта 13 настоящих Правил.
При наступлении двух и более случаев, указанных в первой части настоящего пункта, ЕНПФ осуществляет передачу пенсионных активов из доверительного управления УИП в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан по случаю, крайний или запланированный до него срок передачи пенсионных активов которого наступает раньше всех соответствующих сроков других наступивших случаев.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. ЕНПФ осуществляет возврат пенсионных активов в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан на основании заявления на возврат пенсионных накоплений в сумме, соответствующей сумме пенсионных накоплений, указанной в заявлении на возврат пенсионных накоплений.
В случае недостаточности пенсионных накоплений на момент возврата из доверительного управления УИП в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан, по сравнению с суммой, указанной в заявлении вкладчика, ЕНПФ осуществляет возврат средств в пределах их фактического текущего остатка, учитываемого на соответствующем субсчете, входящем в состав индивидуального пенсионного счета вкладчика.
ЕНПФ на основании уведомления УИП о расторжении договора о доверительном управлении пенсионными активами по своей инициативе осуществляет возврат пенсионных активов в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан в течение 5 (пяти) рабочих дней:
при наличии отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов - со дня возмещения управляющим инвестиционным портфелем отрицательной разницы;
при отсутствии отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов и минимальным значением доходности пенсионных активов - с даты крайнего срока возмещения отрицательной разницы.
Договор о доверительном управлении пенсионными активами считается расторгнутым по инициативе УИП с даты фактического возврата пенсионных активов ЕНПФ.

1) салымшы (алушы) Кодекстің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа жеткенге дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтары бар адамның қайтыс болуына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау (жерлеуге, мұрагерлеріне) туралы БЖЗҚ-ға өтініш не соттың заңды күшіне енген шешімі келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде, сондай-ақ Кодекстің 220-бабының 1-тармағының 2), 3) тармақшаларында және 1-1-тармағында, 221-бабының 1-тармағының 2), 2-1) және 3) тармақшаларында, 223-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда;
3) ИПБ бастамасы бойынша зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартты бұзу жағдайын қоспағанда, зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт бұзылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей;
4) зейнетақы жинақтарын ИПБ-нің сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға қайтаруға өтінішті алған күннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
5) салымшы ИПБ-нің инвестициялық портфелі үшін белгіленген шекті жасқа жеткен жағдайда, және осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген тәртіппен хабарлама салымшыға жіберілген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде ұсынылған басқа ИПБ-ні таңдау туралы немесе зейнетақы жинақтарын ИПБ-нің сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына қайтаруға салымшының өтініші болмаған жағдайда, инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартына қарай қатарынан 12 (он екі), 36 (отыз алты) немесе 60 (алпыс) айды құрайтын зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару кезеңі аяқталғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
6) зей нетақы активтерінің өтелген сомасы бөлігінде - ИПБ осы Қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда ИПБ алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеуді жүзеге асырғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген екі және одан да көп жағдай туындаған кезде БЖЗҚ зейнетақы активтерін берудің соңғы немесе оған дейін жоспарланған мерзімі басқа орын алған жағдайлардың барлық тиісті мерзімдерінен бұрын туындайтын жағдай бойынша зейнетақы активтерін ИПБ-нің сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына беруді жүзеге асырады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. БЖЗҚ зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына қайтаруды зейнетақы жинақтарын қайтаруға өтініште көрсетілген зейнетақы жинақтарының сомасына сәйкес келетін сомада зейнетақы жинақтарын қайтаруға өтініш негізінде жүзеге асырады.
ИПБ-нің сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына қайтару уақытында зейнетақы жинақтары салымшының өтінішінде көрсетілген сомамен салыстырғанда жеткіліксіз болған жағдайда, БЖЗҚ салымшының жеке зейнетақы шотының құрамына кіретін тиісті қосалқы шотта ескерілетін олардың нақты ағымдағы қалдығы шегінде қаражатты қайтаруды жүзеге асырады.
ИПБ-нің зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартты өз бастамасы бойынша бұзу туралы хабарламасының негізінде БЖЗҚ:
инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырма болған кезде - инвестициялық портфельді басқарушы теріс айырманы өтеген күннен бастап;
зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырма болмаған кезде – теріс айырманы өтеудің соңғы мерзімі күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына қайтарады.
Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт БЖЗҚ зейнетақы активтерін іс жүзінде қайтарған күннен бастап ИПБ-нің бастамасымен бұзылған болып есептеледі.

Отрицательная разница между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также крайний срок ее возмещения определяется в соответствии с Правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32830).".
4. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 30 "Об утверждении типовой формы договора о доверительном управлении пенсионными активами, типовой формы кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32671) следующие изменения и дополнение:
в Типовой форме договора о доверительном управлении пенсионными активами, утвержденной указанным постановлением:
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Управляющий обязан:
1) осуществлять надлежащее доверительное управление переданными пенсионными активами в строгом соответствии с инвестиционной декларацией, Социальным кодексом, Законом о рынке ценных бумаг и Правилами осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248, без права поручения другому лицу совершать действия, необходимые для управления доверенными ему пенсионными активами по Договору;
2) уведомлять уполномоченный орган и Фонд о выбранном критерии формирования инвестиционного портфеля, или его изменении, путем направления официального письма в адрес уполномоченного органа и Фонда за тридцать календарных дней до начала перехода к формированию инвестиционного портфеля согласно выбранному критерию;
3) разрабатывать и утверждать инвестиционную декларацию;
4) при возникновении отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов, за счет собственного капитала возмещать данную отрицательную разницу Фонду в порядке и сроки, установленные правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса;

Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәнінің арасындағы теріс айырма, сондай-ақ оны өтеудің соңғы мерзімі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32830 болып тіркелген) Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларына, сондай-ақ Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес айқындалады.".
4. "Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгілік нысанын, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 30 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32671 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгілік нысанында:
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Басқарушы:
1) берілген зейнетақы активтерін қатаң түрде инвестициялық декларацияға, Әлеуметтік кодекске, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңға және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес, осы Шарт бойынша өзіне сеніп тапсырылған зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-әрекеттерді басқа тұлғаға тапсыру құқығынсыз тиісінше сенімгерлік басқаруды жүзеге асыруға;
2) уәкілетті органды және Қорды инвестициялық портфельді қалыптастырудың таңдалған өлшемшарты, немесе оның өзгеруі туралы таңдалған өлшемшартқа сәйкес инвестициялық портфельді қалыптастыруға көшу басталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын уәкілетті органға және Қорға ресми хат жіберу арқылы хабардар етуге;
3) инвестициялық декларацияны әзірлеуге және бекітуге;
4) Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасында теріс айырма туындаған кезде Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларына, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде осы теріс айырманы Қорға өз капиталының есебінен өтеуге;

5) письменно уведомлять Фонд о смене должностных лиц, имеющих права подписи, об изменении адресов, контактов, БИН, банковских реквизитов Управляющего в течение 3 (трех) рабочих дней с даты наступления таких изменений;
6) не использовать переданные по Договору в доверительное управление пенсионные активы в собственных интересах;
7) не использовать информацию, полученную в результате или в связи с выполнением условий Договора, в своих интересах и не передавать третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
8) обеспечить наличие системы управления рисками, соответствующей требованиям, установленным Правилами формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 214, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8796;
9) обеспечить функционирование программно-технических средств и иного оборудования, необходимого для осуществления деятельности по доверительному управлению пенсионными активами;
10) обеспечить уровень номинальной доходности по пенсионным активам, принятым в доверительное управление Управляющим, не ниже минимального значения доходности пенсионных активов в порядке и сроки, установленные правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса;
11) оплачивать счета, выставленные банком-кастодианом, оказывающим услуги по номинальному держанию, обслуживанию сделок с пенсионными активами и ведению счетов по учету финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов, а также расходы, связанные с привлечением третьих лиц, услуги которых необходимы для управления пенсионными активами, за исключением расходов, предусмотренных подпунктом 10) пункта 11 Договора;
12) осуществлять досудебную и исковую работу в отношении эмитентов, допустивших неисполнение обязательств по ценным бумагам, а также в отношении банков второго уровня, допустивших неисполнение обязательств по вкладам, находящимся в инвестиционном портфеле пенсионных активов Фонда, переданных в доверительное управление Управляющему по Договору;

5) Басқарушының қол қою құқығы бар лауазымды тұлғаларының ауысқаны, мекенжайларының, байланыс деректерінің, БСН, банктік деректемелерінің өзгергені туралы Қорға осындай өзгерістер басталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлауға;
6) Шарт бойынша сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы активтерін өз мүдделері үшін пайдаланбауға;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Шарт талаптарын орындау нәтижесінде немесе оған байланысты алынған ақпаратты өз мүдделері үшін пайдаланбауға және үшінші тұлғаларға бермеуге;
8) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8796 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 214 қаулысымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келетін тәуекелдерді басқару жүйесінің болуын қамтамасыз етуге;
9) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық-техникалық құралдар мен өзге де жабдықтардың жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
10) Басқарушы сенімгерлік басқаруға қабылдаған зейнетақы активтері бойынша номиналдық кірістілік деңгейін зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәнінен төмен емес инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларында, сондай-ақ Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталы есебінен теріс айырманы өтеу қағидаларында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде қамтамасыз етуге;
11) зейнетақы активтерімен мәмілелерді номиналдық ұстау, оларға қызмет көрсету және зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі шоттарды жүргізу бойынша қызметтер көрсететін кастодиан банк ұсынған шоттарды, сондай-ақ Шарттың 11-тармағының 10) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, қызметтері зейнетақы активтерін басқару үшін қажет үшінші тұлғаларды тартуға байланысты шығыстарды төлеуге;
12) бағалы қағаздар бойынша міндеттемелердің орындалмауына жол берген эмитенттерге қатысты, сондай-ақ Шарт бойынша Басқарушыға сенімгерлік басқаруға берілген Қордың зейнетақы активтерінің инвестициялық портфеліндегі салымдар бойынша міндеттемелердің орындалмауына жол берген екінші деңгейдегі банктерге қатысты сотқа дейінгі және талап қою жұмысын жүзеге асыруға;

13) уведомлять Фонд в течение 3 (трех) рабочих дней со дня обнаружения неисполнения эмитентом обязательств по ценным бумагам, а также неисполнения банком второго уровня обязательств по вкладам, находящимся в инвестиционном портфеле пенсионных активов Фонда, с приложением документов о планируемых мерах Управляющего по разрешению данных ситуаций;
14) предоставить всю необходимую информацию и документы, касающиеся инвестиционного управления пенсионными активами (состав инвестиционного портфеля, сделки, операции, заключенные с пенсионными активами и т.д.), в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения требования Фонда;
15) переводить пенсионные активы Фонда в доверительное управление другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан по требованию Фонда в порядке, установленном правилами и сроками передачи пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем и передачи пенсионных активов от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 9) статьи 15 Социального кодекса;
16) письменно уведомлять Фонд о примененных в отношении Управляющего мерах надзорного реагирования, санкциях и наложенных административных взысканиях в течение 3 (трех) рабочих дней со дня возникновения таких обстоятельств;
17) производить сверку текущей стоимости переданных пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении, с Фондом и банком-кастодианом в порядке и сроки, предусмотренные кастодиальным договором, заключенным между Фондом, Управляющим и банком-кастодианом;
18) предоставлять еженедельно Фонду и банку-кастодиану информацию по рыночным ценам финансовых инструментов, находящихся в инвестиционном портфеле пенсионных активов, не позднее 11:00 часов рабочего дня, следующего за первым рабочим днем недели;
19) рассчитывать стоимость одной условной единицы пенсионных активов в порядке и сроки, установленные правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса;
20) производить сверку с Фондом расчетной стоимости одной условной единицы пенсионных активов, не позднее следующего рабочего дня за днем проведения соответствующих расчетов;

13) эмитенттің бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерді орындамауы, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің Қордың зейнетақы активтерінің инвестициялық портфеліндегі салымдар бойынша міндеттемелерді орындамауы анықталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы жағдайларды шешу жөніндегі Басқарушының жоспарланған шаралары туралы құжаттарды қоса бере отырып, Қорды хабардар етуге;
14) Қордың талабын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруға қатысты барлық қажетті ақпарат пен құжаттарды (инвестициялық портфельдің құрамы, зейнетақы активтерімен жасалған мәмілелер, операциялар және т.б.) беруге;
15) Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 9) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беру және зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді бір басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру қағидалары мен мерзімдерінде белгіленген тәртіппен Қордың талап етуі бойынша Қордың зейнетақы активтерін басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға аударуға;
16) осындай мән-жайлар туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Басқарушыға қатысты қолданылған қадағалап ден қою шаралары, санкциялар және қолданылған әкімшілік жазалар туралы Қорды жазбаша хабардар етуге;
17) сенімгерлік басқаруда тұрған, берілген зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын Қордың, Басқарушының және кастодиан-банктің арасында жасалған кастодиандық шартта көзделген тәртіппен және мерзімде Басқарушымен және кастодиан банкпен салыстырып тексеруді жүргізуге;
18) апта сайын Қорға және кастодиан банкке зейнетақы активтерінің инвестициялық портфеліндегі қаржы құралдарының нарықтық бағалары бойынша ақпаратты аптаның бірінші жұмыс күнінен кейінгі жұмыс күні сағат 11:00-ден кешіктірмей беруге;
19) Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнын инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларында, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталы есебінен теріс айырманы өтеу қағидаларында белгіленген мерзімдерде және тәртіппен есептеуге;
20) тиісті есеп айырысулар жүргізілген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептік құнын қормен салыстырып тексеруді жүргізуге;

21) в целях применения международных договоров об избежании двойного налогообложения, содействовать в заполнении налоговых форм, заполнять налоговые формы, заявления, декларации и другие формы, требуемые глобальными зарубежными кастодианами для предоставления в иностранные налоговые органы, на рынках которых осуществляются инвестиции. Формы, указанные в подпункте 21) пункта 13 Договора подписываются Фондом;
22) проводить работу с глобальными зарубежными кастодианами по вопросам регулярного обновления налоговых форм, сертификатов и других документов, необходимых для получения освобождения от налогообложения, применения льготного налогообложения или возврата излишне удержанных сумм налогов с доходов, выплачиваемых иностранными эмитентами;
23) предоставлять Фонду и банку-кастодиану распоряжение по операциям списания/зачисления финансовых инструментов, проводимым в рамках реструктуризации обязательств эмитентов, не позднее 11:00 часов рабочего дня, в котором предполагается проведение указанных в распоряжении операций;
24) принимать решения по вопросам, связанным с проведением реструктуризации обязательств зарубежных эмитентов;
25) письменно уведомлять Фонд об изменении величины комиссионного вознаграждения, указанного в пункте 15 настоящего Договора, в течение 10 (десяти) календарных дней с даты принятия органом управления Управляющего такого решения;
26) предоставлять Фонду и банку-кастодиану распоряжение о реклассификации финансовых инструментов, предусмотренных правилами осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 217 Социального кодекса, по которым УИП принято решение о реклассификации финансовых инструментов, не позднее 11:00 часов рабочего дня, в котором предполагается перевод финансовых инструментов из одной категории учета в другую;
27) в случае расторжения Договора по своей инициативе:
письменно уведомить Фонд, банк-кастодиан и уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о планируемом расторжении договора не позднее одного календарного года до планируемой даты расторжения договора и одновременно разместить соответствующее объявление на корпоративном интернет-ресурсе Управляющего;
возвратить в полном объеме пенсионные активы, находящиеся в доверительном управлении, в виде денег в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан;
возместить в полном объеме отрицательную разницу (при ее наличии), сложившуюся на 1 января года, следующего за периодом доверительного управления пенсионными активами продолжительностью 12 (двенадцать), 36 (тридцать шесть) или 60 (шестьдесят) последовательных месяцев в зависимости от критерия формирования инвестиционного портфеля, между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов.

21) қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қолдану мақсатында салықтық нысандарды толтыруға жәрдемдесуге, нарықтарында инвестициялар жүзеге асырылатын шетелдік салық органдарына беру үшін жаһандық шетелдік кастодиандар талап ететін салықтық нысандарды, өтініштерді, декларацияларды және басқа да нысандарды толтыруға міндетті. Шарттың 13-тармағының 21) тармақшасында көрсетілген нысандарға Қор қол қояды;
22) салық салудан босатуды алу, жеңілдікті салық салуды қолдану немесе шетелдік эмитенттер төлейтін кірістерден салықтың артық ұсталған сомаларын қайтару үшін қажетті салықтық нысандарды, сертификаттарды және басқа да құжаттарды тұрақты жаңарту мәселелері бойынша жаһандық шетелдік кастодиандармен жұмыс жүргізуге;
23) эмитенттердің міндеттемелерін қайта құрылымдау шеңберінде жүргізілетін қаржы құралдарын есептен шығару/есепке алу операциялары бойынша өкімді Қорға және кастодиан банкке өкімде көрсетілген операцияларды жүргізу болжамдалған жұмыс күні сағат 11:00-ден кешіктірмей ұсынуға;
24) шетелдік эмитенттердің міндеттемелеріне қайта құрылымдау жүргізуге байланысты мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға;
25) Басқарушының басқару органы осындай шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде осы Шарттың 15-тармағында көрсетілген комиссиялық сыйақы мөлшерінің өзгергені туралы Қорға жазбаша хабарлауға;
26) Әлеуметтік кодекстің 217-бабының 2-тармағы 19) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен зейнетақы активтерін есепке алу мен бағалауды жүзеге асыру қағидаларында көзделген қаржы құралдарын қайта сыныптау туралы Қорға және кастодиан банкке өкім беру, олар бойынша ИПБ жұмыс күні сағат 11:00-ден кешіктірмей қаржы құралдарын қайта сыныптау туралы шешім қабылдаған, онда қаржы құралдарын есепке алудың бір санатынан екіншісіне ауыстыру болжанады;
27) Шартты өз бастамасы бойынша бұзған жағдайда:
Қорды, кастодиан банкті және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды шартты бұзудың жоспарланған күніне дейін күнтізбелік бір жылдан кешіктірмей шартты бұзу жоспарланғаны туралы жазбаша хабардар етуге және бір мезгілде Басқарушының корпоративтік интернет-ресурсында тиісті хабарландыруды орналастыруға;
ақша түрінде сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына толық көлемде қайтаруға;
Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартына қарай қатарынан 12 (он екі), 36 (отыз алты) немесе 60 (алпыс) айды құрайтын зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару кезеңінен кейінгі жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан теріс айырманы (бар болса) толық көлемде өтеуге міндетті.

14. Управляющий имеет право:
1) получать комиссионное вознаграждение от доверительного управления пенсионными активами в случаях и размере, установленных главой 4 Договора;
2) изменить критерий формирования инвестиционного портфеля не ранее чем по истечении периода доверительного управления пенсионными активами продолжительностью 12 (двенадцать), 36 (тридцать шесть) или 60 (шестьдесят) последовательных месяцев в зависимости от критерия формирования инвестиционного портфеля после выбора или изменения критерия формирования инвестиционного портфеля. При этом Управляющий в полном объеме возмещает отрицательную разницу (при ее наличии), сложившуюся на 1 января года, следующего за периодом доверительного управления пенсионными активами продолжительностью 12 (двенадцать), 36 (тридцать шесть) или 60 (шестьдесят) последовательных месяцев в зависимости от критерия формирования инвестиционного портфеля, между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов;
3) расторгнуть Договор на условиях, предусмотренных пунктом 27) пункта 13 Договора;
4) поручить банку-кастодиану исполнение обязательств, определенных подпунктами 21) и 22) пункта 13 Договора, по обоюдному согласию Сторон и в соответствии с кастодиальным договором, заключенным между Фондом, Управляющим и банком-кастодианом.";
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. При расторжении Договора в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 27 Договора, Управляющий в порядке и сроки, установленные Правилами осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248, осуществляет процедуры по уведомлению о расторжении Договора и возврату пенсионных активов в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Сторона, инициирующая расторжение Договора, предупреждает другую Сторону не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 27) пункта 13 Договора.".
5. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43 "Об утверждении Правил расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также Правил и сроков возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32830) следующее изменение:
в Правилах расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 13 изложить в следующей редакции:

14. Басқарушы:
1) Шарттың 4-тарауында белгіленген жағдайларда және мөлшерде зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарудан комиссиялық сыйақы алуға;
2) инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартын таңдағаннан кейін немесе өзгерткеннен кейін инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартына қарай қатарынан 12 (он екі), 36 (отыз алты) немесе 60 (алпыс) айды құрайтын зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару кезеңінің аяқталуынан ерте болмайтын уақытта инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартын өзгертуге. Бұл ретте Басқарушы Басқарушының алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтерінің кірістілігінің ең аз мәні арасындағы инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартына қарай қатарынан 12 (он екі), 36 (отыз алты) немесе 60 (алпыс) айды құрайтын зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару кезеңінен кейінгі жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан теріс айырманы (бар болса) толық көлемде өтейді;
3) Шарттың 13-тармағының 27-тармақшасында көзделген талаптармен Шартты бұзуға;
4) кастодиан-банкке Тараптардың өзара келісімі бойынша және Қор, Басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шартқа сәйкес Шарттың 13-тармағының 21) және 22) тармақшаларында айқындалған міндеттемелерді орындауын тапсыруға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Шарттың 27-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда Шартты бұзған кезде Басқарушы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысымен бекітілген, Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Шартты бұзу және зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына қайтару туралы хабарлама бойынша рәсімдерді жүзеге асырады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Шартты бұзуға бастамашы Тарап, Шарттың 13-тармағының 27) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, басқа Тарапқа болжамды бұзу күніне дейін кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын ескертеді.".
5. "Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларын, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 32830 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларында:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Значения коэффициентов номинальной доходности К2 по всем Управляющим, коэффициентов номинальной доходности композитного индекса и минимальное значение доходности пенсионных активов ежемесячно публикуются на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан.".
В Правилах и сроках возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденных указанным постановлением:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Управляющий за счет собственного капитала возмещает сумму отрицательной разницы, сложившуюся на 1 января года, следующего за периодом доверительного управления пенсионными активами продолжительностью 12 (двенадцать), 36 (тридцать шесть) или 60 (шестьдесят) последовательных месяцев в зависимости от критерия формирования инвестиционного портфеля (далее - сумма возмещения), рассчитанную по формуле:
S(T) = (Сmin(T) - Сt) * Yei, где: Сmin > Сt, где:
S - сумма возмещения, округленная математическим методом до 2 (двух) знаков после запятой;
Cmin - необходимая стоимость одной условной единицы пенсионных активов для выполнения минимального значения коэффициента номинальной доходности пенсионных активов на расчетную дату;
Ct - стоимость одной условной единицы пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего на расчетную дату;
Yei - общее количество условных единиц пенсионных активов, которые находились в доверительном управлении Управляющего двенадцать, тридцать шесть и шестьдесят полных календарных месяцев на расчетную дату.
T - инвестиционный временной период для:
1) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков, вне зависимости от срока выхода на пенсию - 12 (двенадцать) месяцев;
2) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более трех лет - 36 (тридцать шесть) месяцев;
3) портфеля за счет пенсионных активов вкладчиков со сроком выхода на пенсию более тринадцати лет - 60 (шестьдесят) месяцев.".
6. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 49 "Об утверждении Правил ведения учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы (получателей пенсионных выплат)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32801) следующее изменение:
в Правилах ведения учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы (получателей пенсионных выплат), утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"13. Барлық Басқарушылар бойынша К2 номиналды кірістілік коэффициенттерінің, композиттік индекстің номиналды кірістілігі коэффициенттерінің мәндері және зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні ай сайын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланады.".
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерінде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Басқарушы меншікті капиталы есебінен инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшартына қарай қатарынан 12 (он екі), 36 (отыз алты) немесе 60 (алпыс) айды құрайтын зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару кезеңінен кейінгі жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан, мына формула бойынша есептелген теріс айырма сомасын (бұдан әрі – өтеу сомасы) өтейді:
S = (Сmin - Сt) * Yei, мұндағы: Сmin > Сt, мұндағы:
S - математикалық әдіспен үтірден кейін 2 (екі) таңбаға дейін дөңгелектелген өтеу сомасы;
Cmin - зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі коэффициентінің ең аз мәнін орындау үшін зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге қажетті құны;
Ct - Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есепті күнге құны;
Yei - толық күнтізбелік он екі, отыз алты және алпыс ай Басқарушының сенімгерлік басқаруында болған зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің есепті күнге жалпы саны;
T - мыналар үшін:
1) зейнеткерлікке шығу мерзіміне қарамастан салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 12 (он екі) ай;
2) зейнеткерлікке шығу мерзімі үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 36 (отыз алты) ай;
3) зейнеткерлікке шығу мерзімі он үш жылдан асатын салымшылардың зейнетақы активтері есебінен портфель үшін - 60 (алпыс) ай инвестициялық уақыт кезеңі.".
6. "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 32801 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, өздері үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың (зейнетақы төлемдерін алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарын есепке алу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Основаниями для открытия ИПС являются:
для учета обязательных пенсионных взносов и обязательных профессиональных пенсионных взносов - поступившие в ЕНПФ из некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) списки физических лиц, представляемых агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (далее - агент) в ЕНПФ при перечислении обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов или пени в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
для учета добровольных пенсионных взносов - поступившая в ЕНПФ и (или) ДНПФ первичная сумма добровольного пенсионного взноса, перечисленного физическим лицом (вкладчиком добровольных пенсионных взносов) в свою пользу либо в пользу третьего лица (получателя пенсионных выплат), или списки физических лиц, представляемых агентами по уплате добровольных пенсионных взносов в ЕНПФ при перечислении добровольных пенсионных взносов, или сумма добровольных пенсионных накоплений физического лица за которого перечислены добровольные пенсионные взносы (получателя пенсионных выплат), переведенная из ДНПФ и (или) ЕНПФ, либо поступившая в ЕНПФ невостребованная сумма гарантийного возмещения от организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" (далее - Закон), в порядке и сроки, установленные соглашением, заключенным между ЕНПФ и организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с Законом.
Основанием для открытия в составе ИПС вкладчика обязательных пенсионных взносов физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, субсчета, предназначенного для учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, переданных в доверительное управление УИП, является поступившая первичная сумма пенсионных накоплений в соответствии с договором о доверительном управлении пенсионными активами, заключенным между ЕНПФ и УИП.
Субсчета ведутся в разрезе критериев формирования инвестиционного портфеля.".
Приложение к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам пенсионного
обеспечения, в которые вносятся
изменения и дополнение
Приложение
к Правилам и срокам
публикации на интернет-ресурсе
единого накопительного
пенсионного фонда сведений
о структуре инвестиционного
портфеля единого накопительного
пенсионного фонда за счет
пенсионных активов
Структура инвестиционного портфеля по пенсионным активам, сформированным за
счет _____________ (вид взносов) единого накопительного
пенсионного фонда, находящихся под управлением
_________________________________________
(наименование)
_______________________________________________
(критерий формирования инвестиционного портфеля)
по состоянию на "_____" "_______________" 20 __ года
Наименование эмитента и вид финансового инструмента
Идентификатор финансового инструмента
Валюта номинальной стоимости (базового актива)
рейтинг
Дата погашения
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество
Номинальная стоимость
Текущая стоимость
Удельный вес от инвестиционного портфеля, %
Примечание
6
7
8
9
10
Пояснения по заполнению таблицы.
Структура инвестиционного портфеля единого накопительного пенсионного фонда, сформированного за счет пенсионных активов, публикуется раздельно в разрезе активов, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан и управляющих инвестиционным портфелем.
При публикации сведений о структуре инвестиционного портфеля, сформированного за счет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан, указывается "Национальный Банк Республики Казахстан".
При публикации сведений о структуре инвестиционного портфеля, сформированного за счет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем, указывается наименование данного управляющего инвестиционным портфелем.
В строке "Вид взносов" указываются сведения по пенсионным активам, сформированным в зависимости от пенсионных взносов: "обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов" и "обязательных пенсионных взносов работодателя".
В строке "критерий формирования инвестиционного портфеля" указывается один из следующих критериев, согласно которому сформирован инвестиционный портфель доверительного управляющего:

"3. ЖЗШ ашуға негіздеме мыналар болып табылады:
міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есепке алу үшін - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын немесе өсімпұлдарды аударған кезде БЖЗҚ-ға міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер (бұдан әрі - агент) ұсынатын, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамынан (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) БЖЗҚ-ға келіп түскен жеке тұлғалардың тізімдері;
ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін - Заңға сәйкес БЖЗҚ және депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым арасында жасалған келісімде белгіленген тәртіппен және мерзімде БЖЗҚ-қа және (немесе) ЕЖЗҚ-қа түскен, жеке тұлға (ерікті зейнетақы жарналарының салымшысы) өзінің пайдасына не үшінші тұлғаның (зейнетақы төлемдерін алушының) пайдасына аударған ерікті зейнетақы жарнасының бастапқы сомасы немесе ерікті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер ерікті зейнетақы жарналарын аударған кезде БЖЗҚ-ға ұсынатын жеке тұлғалардың тізімдері немесе ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның (зейнетақы төлемдерін алушының) ЕЖЗҚ-тан және (немесе) БЖЗҚ-тан аударған ерікті зейнетақы жинақтарының сомасы не БЖЗҚ-қа "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымнан түскен талап етілмеген кепілдік берілген өтем сомасы.
Міндетті зейнетақы жарналары салымшысының, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың ЖЗШ құрамында ИПБ сенімгерлік басқаруына берілген міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын есепке алуға арналған қосалқы шот ашу үшін негіздеме БЖЗҚ мен ИПБ арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартқа сәйкес зейнетақы жинақтарының келіп түскен бастапқы сомасы болып табылады.
Қосалқы шоттар инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшарттары бойынша жүргізіледі.".
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін зейнетақымен
қамсыздандыру мәселелері
бойынша
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне қосымша
Зейнетақы активтері есебінен
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының
инвестициялық портфелінің
құрылымы туралы мәліметтерді
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының интернет-ресурсында жариялау
қағидаларына және мерзімдеріне
қосымша
20 __жылғы "_____" "_______________" жағдай бойынша
_________________________________________________
(атауы)
басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының
___________ (жарна түрі) есебінен қалыптастырылған зейнетақы активтері бойынша
инвестициялық портфельдің құрылымы
_________________________________________________
(инвестициялық портфельді қалыптастыру өлшемшарттары)
Эмитенттің атауы және қаржы құралының түрі
Қаржы құралының сәйкестендіргіші
Номиналды құнның (базалық активтің) валютасы
Рейтингі
Өтеу күні
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Саны
Номиналды құны
Ағымдағы құны
Инвестициялық портфельден үлес салмағы, %
Ескертпе
6
7
8
9
10
Кестені толтыру бойынша түсіндірмелер.
Зейнетақы активтері есебінен қалыптастырылған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы активтері бойынша бөлек жарияланады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы мәліметтерді жариялаған кезде, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" көрсетіледі.
Инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы мәліметтерді жариялаған кезде, осы инвестициялық портфельді басқарушының атауы көрсетіледі.
"Жарналардың түрі" деген жолда зейнетақы жарналарына қарай қалыптастырылған зейнетақы активтері: "міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары" және "жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары" бойынша мәліметтер көрсетіледі.
"Инвестициялық портфельді қалыпастыру өлшемшарттары" жолында оған сәйкес инвестициялық портфельді сенімгерлік басқарушының инвестициялық портфелі қалыптастырылған мына өлшемшарттардың бірі көрсетіледі:

1) инвестиционный портфель состоит из пенсионных активов вкладчиков вне зависимости от достижения вкладчиком возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса Республики Казахстан, и имеет минимальное значение доходности, рассчитываемое по итогам 12 (двенадцати) месяцев;
2) инвестиционный портфель состоит из пенсионных активов вкладчиков, которым до достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса Республики Казахстан, осталось более трех лет, и имеет минимальное значение доходности, рассчитываемое по итогам 36 (тридцати шести) месяцев;
3) инвестиционный портфель состоит из пенсионных активов вкладчиков, которым до достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 207 Социального кодекса Республики Казахстан, осталось более тринадцати лет, и имеет минимальное значение доходности, рассчитываемое по итогам 60 (шестидесяти) месяцев.
В графе 1 указывается полное наименование эмитента финансового инструмента и его вид (в том числе ценная бумага, полученная в результате операции "обратное репо", "репо", аффинированный драгоценный металл, производный финансовый инструмент, банковский депозит).
В графе 2 указывается краткое название (уникальный идентификатор) котируемых финансовых инструментов, а также международный идентификационный номер (International Securities Identification Number – ISIN) (Международный Идентификационный Код Ценной Бумаги) для финансовых инструментов, либо номер договора на открытие банковского депозита.
В графе 3 указывается код валюты в соответствии с Национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов" финансового инструмента, в которой он номинирован, либо код валюты, являющейся базовым активом по производному финансовому инструменту.
В графе 4 указывается имеющаяся рейтинговая оценка ценной бумаги для долговых ценных бумаг, рейтинг страны по иностранным государственным эмиссионным ценным бумагам, рейтинг эмитента (банка) для акций (банковского вклада), либо рейтинг контрпартнера для производных финансовых инструментов, а также наименование рейтингового агентства, присвоившего рейтинговую оценку. При наличии двух и более рейтинговых оценок указывается наивысшая рейтинговая оценка по международной и (или) национальной шкале одного из рейтинговых агентств.
Данная графа не заполняется по государственным ценным бумагам Республики Казахстан.
В графе 5 указывается дата погашения (закрытия) в формате "дата/месяц/год" для долговых ценных бумаг (операции "обратное репо" или "репо" или банковского вклада или производного финансового инструмента) в соответствии с условиями выпуска (сделки / договора). Для долевых и иных бессрочных ценных бумаг данная графа не заполняется.
В графе 6 указывается количество финансовых инструментов в штуках.
В графе 7 указывается номинальная стоимость облигаций, рассчитываемая как произведение количества облигаций одного выпуска на номинальную стоимость одной облигации данного выпуска, в тысячах тенге.
В графе 8 указывается текущая суммарная стоимость финансовых инструментов, включающая начисленное вознаграждение, на отчетную дату с учетом их обесценения в тысячах тенге.

1) инвестициялық портфель салымшының Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа жетуіне қарамастан салымшылардың зейнетақы активтерінен тұрады және 12 (он екі) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәніне ие;
2) инвестициялық портфель Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа жетуіне үш жылдан астам уақыт қалған салымшылардың зейнетақы активтерінен тұрады және 36 (отыз алты) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәніне ие;
3) инвестициялық портфель Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа жетуіне он үш жылдан астам уақыт қалған салымшылардың зейнетақы активтерінен тұрады және 60 (алпыс) айдың қорытындысы бойынша есептелетін кірістіліктің ең аз мәніне ие.
1-бағанда қаржы құралы эмитентінің толық атауы және оның түрі (оның ішінде "кері репо", "репо" операциясы нәтижесінде алынған бағалы қағаз, тазартылған бағалы металл, туынды қаржы құралы, банк депозиті) көрсетіледі.
2-бағанда баға белгіленетін қаржы құралдарының қысқаша атауы (бірегей сәйкестендіргіші), сондай-ақ қаржы құралдары үшін халықаралық сәйкестендіру нөмірі (Іnternatіonal Securіtіes Іdentіfіcatіon Number-ІSІN) не банк депозитін ашуға арналған шарттың нөмірі көрсетіледі.
3-бағанда ол номиналданған қаржы құралының 07 ІSO 4217 ҚР ҰЖ "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісіне сәйкес валюта коды не туынды қаржы құралы бойынша базалық актив болып табылатын валюта коды көрсетіледі.
4-бағанда борыштық бағалы қағаздар үшін бағалы қағаздың қолда бар рейтингтік бағасы, шетелдік мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша елдің рейтингі, акциялар (банк салымы) үшін эмитенттің (банктің) рейтингі не туынды қаржы құралдары үшін контрәріптестің рейтингі, сондай-ақ рейтингтік баға берген рейтингтік агенттіктің атауы көрсетіледі. Екі және одан да көп рейтингтік бағалар болған кезде рейтингтік агенттіктердің бірінің халықаралық және (немесе) ұлттық шәкілі бойынша ең жоғары рейтингтік бағасы көрсетіледі.
Осы баған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.
5-бағанда шығарылым (мәміле (шарт) талаптарына сәйкес борыштық бағалы қағаздар ("кері репо" немесе "репо" операциясы немесе банктік салым немесе туынды қаржы құралы) үшін "күні/айы/жылы" форматында өтеу (жабу) күні көрсетіледі. Үлестік және өзге де мерзімсіз бағалы қағаздар үшін бұл баған толтырылмайды.
6-бағанда қаржы құралдарының саны данамен көрсетіледі.
7-бағанда бір шығарылым облигацияларының санын осы шығарылымның бір облигациясының номиналды құнына көбейту ретінде есептелетін облигациялардың номиналды құны мың теңгемен көрсетіледі.
8-бағанда есепті күнге есептелген сыйақыны қамтитын қаржы құралдарының ағымдағы жиынтық құны олардың құнсыздануын ескере отырып, мың теңгемен көрсетіледі.