О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 467 "Об утверждении перечня, форм и периодичности представления отчетности профессиональными организациями, организациями по сертификации"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 марта 2026 года № 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2026 года № 38167
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 467 "Об утверждении перечня, форм и периодичности представления отчетности профессиональными организациями, организациями по сертификации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15614) следующее изменение:
приложение 4 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 марта 2026 года № 174
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2017 года № 467
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Комитет внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.dfo.kz
Наименование административной формы: Отчет о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности отчетный период 20 ___года
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): № Ф-3МС
Периодичность: годовая
Отчетный период: ________ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: аккредитованные профессиональные организации бухгалтеров
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
БИН
Метод сбора: в электронном виде
Наименование профессиональной организации бухгалтеров
№ п/п
Формы и содержания сотрудничества
Комитет по международным стандартам финансовой отчетности
Международная федерация бухгалтеров
Межправительственная рабочая группа по стандартам учета и отчетности Конференции Организации Объединенных Наций по торговле и развитию
Другие международные организации
Да/Нет
Расшифровка
Да/Нет
Расшифровка
Да/Нет
Расшифровка
Да/Нет
Расшифровка
1
Наличие представителя в соответствующих органах
2
Направление замечаний и предложений по проектам стандартов
3
Направление запросов для разъяснения стандартов, постановка вопросов, требующих разрешения
4
Проведение пробного применения стандартов национальными хозяйствующими субъектами
5
Совместное проведение конференций, семинаров, симпозиумов, конгрессов
6
Предоставление персонала
7
Иные формы сотрудничества (указать какие)
Примечание расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
п/п – порядковый номер.
Адрес _____________________________
Наименование ______________________
___________________________________
___________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, замещающее его, либо руководитель аппарата
государственного органа
____________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности" отражено в приложение к форме предназначенной для сбора административных данных "Отчет о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы "Отчет о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности"

"Кәсiптік ұйымдардың, сертификаттау жөнiндегi ұйымдардың есептiлiк тiзбесiн, нысандарын және оларды ұсыну мерзiмдiлiгiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 467 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 12 наурыздағы № 174 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 наурызда № 38167 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсiптік ұйымдардың, сертификаттау жөнiндегi ұйымдардың есептiлiк тiзбесiн, нысандарын және оларды ұсыну мерзiмдiлiгiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 467 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15614 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін оның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 12 наурыздағы
№ 174 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 467 бұйрығына қосымша
Әкімшілік деректелерді
Жинауға арналған нысан
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысан www.dfo.kz
интернет-ресурсында орналастырылған.
20 __жылғы есепті кезеңдегі бухгалтерлік есеп және есептілік саласындағы халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № Ф-3 МС
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: ______ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде.
Ескертпе: есепті толтыру бойынша түсіндірме "Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары мүшелерінің біліктілігін арттыру туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымшада келтірілген
БИН
Жинау әдісі: электронды түрде
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымының атауы
р/с №
Ынтымақтастықтың мазмұны мен нысаны
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша комитет
Халықаралық бухгалтерлер федерациясы
Біріккен Ұлтар Ұйымының Сауда және даму жөніндегі конференциясының есеп және есептілік стандарттары бойынша Үкіметаралық жұмыс тобы
Басқа халықаралық ұйымдар
Ия /Жоқ
толық жазу
Ия/Жоқ
толық жазу
Ия/Жоқ
толық жазу
Ия/Жоқ
толық жазу
1
Тиісті органдарда өкілдерінің болуы
2
Стандарттар жобалары бойынша ұсыныстар мен ескертулерді жолдау
3
Рұқсатты талап ететін мәселелерді қою, стандарттарды түсіндіру үшін сұраулар жіберу
4
Ұлттық шаруашылық субьектілерімен стандарттардың сынамалық қолдануын жүргізу
5
Бірлесіп конференция, семинарлар, симпозиумдар, конгресстер өткізу
6
Персоналды ұсыну
7
Ынтамақтастықтың басқа да түрлері (қандай екенін көрсету)
Аббревиатуралардың толық жазылу ескертпесі:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
р/с – реттік нөмірі.
Атауы _____________________ Мекенжайы _____________________
_____________________ _____________________
Телефоны __________________________________________________
Электронды пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы
Тегі, аты , әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон.
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
....(қолы)............(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерін жинауға арналған "Бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсініктеме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есеп" нысанына қосымшада берілген.
Әкімшілік деректерін өтеусіз
негізінде жинауға арналған
нысанға қосымша
"Бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есеп" өтеусіз негізде әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын толтыру жөнінде түсіндірме (Ф-3 МС, жылдық)

1. Форма "Отчет о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности" разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
2. Форма "Отчет о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности" предоставляется в Комитет внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров в электронном формате. Электронный формат отчета формируется в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом.
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 указывается номер по порядку;
в графе 2 указываются формы и содержания сотрудничества:
наличие представителя в соответствующих органах;
направление замечаний и предложений по проектам стандартов;
направление запросов для разъяснения стандартов, постановка вопросов, требующих разрешения;
проведение пробного применения стандартов национальными хозяйствующими субъектами;
совместное проведение конференций, семинаров, симпозиумов, конгрессов;
предоставление персонала;
иные формы сотрудничества (указать какие);
в графах 3 и 4 указывается Комитет по международным стандартам финансовой отчетности, в том числе: да/нет, расшифровка;
в графах 5 и 6 указывается Международная федерация бухгалтеров, в том числе да/нет, расшифровка;
в графах 7 и 8 указывается межправительственная рабочая группа по стандартам учета и отчетности Конференции Организации Объединенных Наций по торговле и развитию, в том числе да/нет, расшифровка;
в графах 9 и 10 указываются другие международные организации, в том числе да/нет, расшифровка.

1. "Бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есеп" нысаны (бұдан әрі – Нысан) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. "Бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есеп" нысанын бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары электрондық форматта Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитетіне ұсынады. Нысанға бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымының басшысы қол қояды. Есептің электрондық форматы есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде қалыптастырылады.
3. Нысан мынадай тәртіппен толтырылады:
1-бағанда реттік саны көрсетіледі;
2-бағанда ынтымақтастықтың мазмұны мен нысаны көрсетіледі;
тиісті органдарда өкілдерінің болуы;
стандарттар жобалары бойынша ұсыныстар мен ескертулерді жолдау;
стандарттарды түсіндіру үшін сауалдар жіберу, шешуді талап ететін мәселелерді қою;
ұлттық шаруашылық субьектілерінің стандарттарды сынамалық қолдануын жүргізуі;
бірлесіп конференция, семинарлар, симпозиумдар, конгресстер өткізу;
персоналды ұсыну;
ынтамақтастықтың басқа да түрлері (қандай екенін көрсету) көрсетіледі
3 және 4-бағандарда халықаралық қаржылық есептілік стандарттары жөніндегі комитеті, оның ішінде ия/жоқ, толық жазу көрсетіледі;
5 және 6-бағандарда Халықаралық бухгалтерлер федерациясы, оның ішінде ия/жоқ, толық жазу көрсетіледі;
7 және 8-бағандарда Біріккен Ұлттар Ұйымының Сауда және даму жөніндегі конференциясының есеп және есептілік стандарттары жөніндегі үкіметаралық жұмыс тобы, оның ішінде ия/жоқ, толық жазу көрсетіледі;
9 және 10-бағандарда басқа халықаралық ұйымдар, оның ішінде ия/жоқ, толық жазу көрсетіледі.