Об утверждении правил формирования и формы реестра эпидемически значимых субъектов (объектов) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 марта 2026 года № 28. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2026 года № 38113
В соответствии с пунктом 3-2 статьи 36 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила формирования реестра эпидемически значимых субъектов (объектов) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) форму реестра эпидемически значимых субъектов (объектов) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Утверждены приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 марта 2026 года № 28
Правила формирования реестра эпидемически значимых субъектов (объектов) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования реестра эпидемически значимых субъектов (объектов) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-2 статьи 36 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования и ведения реестра эпидемически значимых субъектов (объектов) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Реестр).

Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар субъектілердің (объектілердің) тізілімін қалыптастыру қағидалары мен нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 6 наурыздағы № 28 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 11 наурызда № 38113 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 36-бабының 3-2 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар субъектілердің (объектілердің) тізілімін қалыптастыру қағидалары;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар субъектілер (объектілер) тізілімінің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 6 наурыздағы № 28
бұйрығымен бекітілген
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар субъектілердің (объектілердің) тізілімін қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар субъектілердің (объектілердің) тізілімін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 36-бабының 3-2-тармағына сәйкес әзірленді және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар субъектілердің (объектілердің) тізілімін (бұдан әрі – Тізілім) қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.

2. Целями формирования и ведения Реестра являются учет и систематизация сведений об эпидемически значимых субъектах (объектах) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – субъекты (объекты) контроля и надзора).
3. Реестр формируется и ведется территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – территориальные подразделения) в электронном формате на государственном и русском языках по форме Реестра эпидемически значимых субъектов (объектов) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, утвержденной настоящим приказом.
4. В Реестре субъекты (объекты) контроля и надзора разграничиваются по видам деятельности, осуществляемых на объектах контроля и надзора в соответствии с перечнем эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-220/2020 "Об утверждении перечня продукции и эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21710).
5. Сведения и данные о сформированных Реестрах, а также о внесении изменений и (или) дополнений в них направляются в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Глава 2. Порядок формирования и ведения Реестра
6. Реестр формируется на основании сведений из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений, результатов государственного контроля и (или) надзора, мониторинга учетной и отчетной документации, обращений физических или юридических лиц, сведений из масс-медиа, информации государственных органов и иных организаций.
7. Порядок ведения Реестра включает в себя следующие этапы:
1) определение субъектов (объектов) контроля и надзора, подлежащих к включению в Реестр или исключению из Реестра;
2) актуализация (обновление) содержания Реестра.
8. Включение (исключение) субъектов (объектов) контроля и надзора в рамках актуализации (обновления) Реестра осуществляется не реже одного раза в полугодие.
9. Субъекты (объекты) контроля и надзора, финансируемые из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей, в Реестре отмечаются как субъекты (объекты) особого контроля и надзора. Выявление субъектов (объектов) особого контроля и надзора осуществляется в порядке, предусмотренном главой 3 настоящих Правил.

2. Тізілімді қалыптастыру мен жүргізудің мақсаттары халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар субъектілер (объектілер) (бұдан әрі – бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері)) туралы мәліметтерді есепке алу және жүйелеу болып табылады.
3. Тізілімді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) осы бұйрықпен бекітілген Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында эпидемиялық мәні бар субъектілер (объектілер) тізілімінің нысаны бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық форматта қалыптастырады және жүргізеді.
4. Тізілімде бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын өнімдер мен эпидемиялық мәні бар объектілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-220/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21710 болып тіркелген) бекітілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын өнімдер мен эпидемиялық мәні бар объектілердің тізбесіне сәйкес бақылау және қадағалау объектілерінде жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша бөлініп айқындалады.
5. Қалыптастырылған Тізілімдер туралы, сондай-ақ оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы мәліметтер мен деректер халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберіледі.
2-тарау. Тізілімді қалыптастыру және жүргізу тәртібі
6. Тізілім мемлекеттік электрондық рұқсаттар мен хабарламалар тізілімінен, мемлекеттік бақылау және (немесе) қадағалау нәтижелерінен, есепке алу және есептік құжаттама мониторингінің, жеке немесе заңды тұлғалардың өтініштерінің, масс-медиадан алынған мәліметтердің, мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың ақпаратының негізінде қалыптастырылады.
7. Тізілімді жүргізу тәртібі мынадай кезеңдерді:
1) Тізілімге енгізуге немесе Тізілімнен алып тастауға жататын бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) айқындауды;
2) Тізілімнің мазмұнын өзектендіруді (жаңартуды) қамтиды.
8. Тізілімді өзектендіру (жаңарту) шеңберінде бақылау және қадағалау субъектілерін енгізу (алып тастау) жарты жылда бір реттен сиретпей жүзеге асырылады.
9. Балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік бақылау мен қадағалау субъектілері Тізілімде ерекше бақылау мен қадағалау субъектілері (объектілері) ретінде белгіленеді. Ерекше бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

Глава 3. Порядок определения субъектов (объектов) особого контроля и надзора
10. Для определения субъектов (объектов) особого контроля и надзора территориальное подразделение осуществляет:
1) направление запроса в срок до 1 мая и 1 декабря в центральные государственные органы и местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы о предоставлении данных и сведений о получении субъектом (объекта) контроля и надзора финансирования из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей на соответствующий календарный год;
2) анализ сведений и данных информационных систем государственных органов и (или) организаций в отношении выделения финансирования из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей.
11. Запросы в соответствии с подпунктом 1) пункта 10 настоящих Правил в обязательном порядке направляются в уполномоченные органы в областях образования, здравоохранения, туристской деятельности, культуры, физической культуры и спорта, а также по труду.
12. Центральные государственные органы и местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы в соответствии с пунктом 2 статьи 51-2 Кодекса в указанный в запросе срок представляют необходимую информацию по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
13. В случае выделения финансирования из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей субъектам (объекта) контроля и надзора позже срока представления информации, центральные государственные органы и местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о выделении финансирования дополнительно направляют соответствующую информацию в территориальные подразделения без ожидания запроса.
14. На основе полученной информации, а также результатов анализа сведений и данных информационных систем сотрудники территориального подразделения делают отметку/исключают отметку в Реестре в качестве субъекта (объекта) особого контроля и надзора на основании одобренной руководителем территориального подразделения (либо лицом, исполняющим его обязанности) служебной записки.
15. Актуализация (обновление) сведений о субъектах (объектах) особого контроля и надзора осуществляется в течение трех рабочих дней с момента получения информации и выявления сведений и данных по результатам мониторинга.
Приложение к Правилам
формирования реестра
эпидемически значимых
субъектов (объектов) в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
форма
Данные и сведения о получении субъектом финансирования из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей
Наименование субъекта
Наименование объекта
ИИН/БИН
Юридический и фактический адреса субъекта (объекта), номер телефона, электронная почта
Категория субъекта предпринимательства
Вид деятельности, на которое выделено финансирование из государственного бюджета, сумма финансирования с указанием уровня бюджета
Сроки заключения и действия договора о выделении финансирования из государственного бюджета
1
2
3
4
5
6
7
8
Деятельность, осуществляемая на объекте эпидемической значимости
Утверждены приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

3-тарау. Ерекше бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау тәртібі
10. Ерекше бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін аумақтық бөлімше мыналарды жүзеге асырады:
1) 1 мамырға және 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде орталық мемлекеттік органдарға және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) тиісті күнтізбелік жылға балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландыруды алғаны туралы деректер мен мәліметтер беру туралы сұрау салуды жіберу;
2) балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландыруды бөлуге қатысты мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің мәліметтері мен деректерін талдау.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасына сәйкес сұрау салулар міндетті түрде білім беру, денсаулық сақтау, туристік қызмет, мәдениет, дене шынықтыру және спорт салаларындағы, сондай-ақ еңбек жөніндегі уәкілетті органдарға жіберіледі.
12. Кодекстің 51-2-бабының 2-тармағына сәйкес орталық мемлекеттік органдар және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары сұрау салуда көрсетілген мерзімде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қажетті ақпаратты ұсынады.
13. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектісіне) балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландыру ақпарат ұсыну мерзімінен кешірек бөлінген жағдайда қаржыны бөлу туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде орталық мемлекеттік органдар және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары ақпаратты сұратуды күтпей аумақтық бөлімшелерге тиісті ақпаратты қосымша жібереді.
14. Алынған ақпараттың, сондай-ақ ақпараттық жүйелердің мәліметтері мен деректерін талдау нәтижелерінің негізінде аумақтық бөлімшенің қызметкерлері аумақтық бөлімше басшысы (немесе оның міндеттін атқарушы адам) мақұлдаған қызметтік жазбаның негізінде Тізілімге ерекше бақылау мен қадағалау субъектісі (объектісі) ретінде белгі қояды/белгіні алып тастайды.
15. Ерекше бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) туралы мәліметтерді өзектендіру (жаңарту) ақпарат алынған және мониторинг нәтижелері бойынша мәліметтер мен деректер анықталған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық саламаттылығы
саласындағы эпидемиялық
мәні бар субъектілердің
(объектілердің) тізілімін
қалыптастыру қағидаларына
қосымша
нысан
Субъектінің балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландыру алғаны туралы деректер мен мәліметтер
Субъектінің атауы
Объектінің атауы
ЖСН/БСН
Субъектінің (объектінің) заңды және нақты мекенжайлары, телефон нөмірі, электрондық поштасы
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландыру бөлінген қызмет түрі, бюджет деңгейін көрсете отырып қаржыландыру сомасы
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландыру бөлу туралы шартты жасасу және оның қолданылу мерзімдері
1
2
3
4
5
6
7
8
Эпидемиялық мәні бар объектіде жүзеге асырылатын қызмет
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі