О внесении изменения и дополнений в приказы Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан от 20 января 2023 года № 1 "Об утверждении Положения о Координационном совете при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан" и от 27 января 2023 года № 4 "Об утверждении Правил отбора участников национального превентивного механизма
Приказ Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан от 5 марта 2026 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2026 года № 38105
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан от 20 января 2023 года № 1 "Об утверждении Положения о Координационном совете при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31749) следующие дополнения:
в Положении о Координационном совете при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 13 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) принимает решение о прекращении полномочий участника национального превентивного механизма по основаниям, предусмотренным пунктом 18 Правил отбора участников национального превентивного механизма, утвержденных приказом Уполномоченного по правам человека от 27 января 2023 года № 4 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31836) (далее – Правила отбора участников национального превентивного механизма);";
пункт 14 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) принимает решение о прекращении полномочий участника национального превентивного механизма по основаниям, предусмотренным пунктом 18 Правил отбора участников национального превентивного механизма.";
2. Внести в приказ Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан от 27 января 2023 года № 4 "Об утверждении Правила отбора участников национального превентивного механизма" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31836) следующие изменение и дополнение:
в Правила отбора участников национального превентивного механизма, утвержденные указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила отбора участников национального превентивного механизма (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем пятым подпункта 14) статьи 7 Конституционного закона Республики Казахстан "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан" и определяют порядок отбора участников национального превентивного механизма для превентивных посещений и прекращения их полномочий.";
дополнить пунктом 18 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесі туралы ережені бекіту туралы" Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 1 және "Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 4 бұйрықтарына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2026 жылғы 5 наурыздағы № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 наурызда № 38105 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 1 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31749 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесі туралы ережеде:
13-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) ұлттық превентивтік тетікке қатусушының өкілетігін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 4 бұйрығымен бекітілген Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидаларының 18-тармағында көзделген негіздер бойынша қабылдайды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31836 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидалары);
14-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидаларын 18-тармағында көзделген негіздер бойынша ұлттық алдын алу тетігіне қатысушының өкілеттігін тоқтату туралы шешім қабылдайды.";
2. "Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидалары бекіту туралы" Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31836 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидалары:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 7-бабы 14) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес әзірленді және алдын ала бару және олардың өкілеттіктерін тоқтату үшін ұлттық превентивтік тетікке қатысушыларды іріктеу тәртібін айқындайды.";
мынадай редакциядағы 18-тармақпен толықтырылсын:

"18. Основания прекращения полномочий участника национального превентивного механизма:
1) нарушение законодательства, регламентирующего деятельность национального превентивного механизма;
2) письменное заявление о сложении своих полномочий;
3) его смерть либо вступление в законную силу решения суда об объявлении его умершим;
4) выезд на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
5) утрата гражданства Республики Казахстан;
6) вступление в законную силу обвинительного приговора суда;
7) наступление иных случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Прекращение полномочий участника национального превентивного механизма по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 7) настоящего пункта, осуществляется по решению Координационного совета в порядке, предусмотренном главой 6 Положения о Координационном совете при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан, утвержденного приказом Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан от 20 января 2023 года № 1 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31749) (далее – Положение о Координационном совете).
Прекращение полномочий участника национального превентивного механизма по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5) и 6) настоящего пункта, осуществляется по решению Уполномоченного, с уведомлением членов Координационного совета, либо выносится на заседание Координационного совета.
Если в течении пяти рабочих дней со дня уведомления от члена Координационного совета поступит предложение об обсуждении этого вопроса, его рассмотрение проводится в порядке, предусмотренном главой 6 Положения о Координационном совете.".
3. Национальному центру по правам человека в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя Национального центра по правам человека.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Уполномоченный
по правам человека
в Республике Казахстан
А. Ластаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан

"18. Ұлттық алдын алу тетігіне қатысушының өкілеттігін тоқтату негіздері:
1) ұлттық алдын алу тетігінің қызметін реттейтін заңдардың ережелерін бұзу;
2) өз өкілеттіктерін тоқтату туралы жазбаша өтініш;
3) қайтыс болу не оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі;
4) Қазақстан Республикасы аумағынан тыс тұрақты тұруға кету;
5) Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту;
6) соттың айыптау үкімі заңды күшіне енуі;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайлардың басталуы.
Ұлттық алдын алу тетігіне қатысушының өкілеттіктерін осы тармақтың 1) және 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтату Үйлестіру кеңесінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 1 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесі туралы Ереженің 6-тарауында көзделген тәртіппен Үйлестіру кеңесінің шешімі бойынша жүзеге асырылады (тіркелген нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31749) (бұдан әрі – Үйлестіру кеңесі туралы ереже).
Ұлттық алдын алу тетігіне қатысушының өкілеттіктерін осы тармақтың 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтату Үйлестіру кеңесінің мүшелерін хабардар ете отырып Уәкілдің шешімі бойынша жүзеге асырылады немесе Үйлестіру кеңесінің отырысына шығарылады.
Егер Үйлестіру кеңесі мүшесінен осы мәселені талқылау туралы ұсыныс хабарланған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келіп түссе, оны қарау Үйлестіру кеңесі туралы Ереженің 6-тарауында көзделген тәртіппен жүргізіледі.".
3. Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың басшысы жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасындағы
Адам құқықтары жөніндегі уәкіл
А. Ластаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі