О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 325 "О некоторых вопросах бюджетного кредитования"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 марта 2026 года № 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2026 года № 38103
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 325 "О некоторых вопросах бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актах под № 36331) следующие изменения:
в Процедурах по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе перечня документов, необходимых при их представлении, а также способы предоставления бюджетного кредита, графика погашения и обслуживания бюджетного кредита, процедуры реструктуризации бюджетного кредита и замены заемщика, условий исковой давности, условия перевода долга по бюджетному кредиту, прекращения требований кредиторов и прекращения гарантии по бюджетным кредитам, процедуры контроля по бюджетным кредитам, утвержденных указанным приказом:
в подпункт 3) пункта 3 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
часть третью пункта 26 изложить в следующей редакции:
"При досрочном погашении первые три последовательных платежа в графике погашения не подлежат изменению.";
часть четвертую пункта 49 изложить в следующей редакции:
"При реструктуризации бюджетного кредита, осуществляемой в соответствии с подпунктом 2) части первой пункта 53 настоящих Процедур, заключение Республиканской бюджетной комиссии к проекту решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета не требуется.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Реструктуризация бюджетного кредита осуществляется посредством:
1) изменения сроков погашения основного долга и/(или) выплаты вознаграждения;
2) изменения периода освоения, в течение которого заемщик использует бюджетный кредит для реализации мероприятий в соответствии с целями предоставления бюджетного кредита;
3) изменения валюты бюджетного кредита;
4) капитализации (суммирования) задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, вознаграждению и иным платежам по кредиту;
5) полного и частичного списания неустойки (штрафа, пени).
Реструктуризация бюджетного кредита осуществляется с обеспечением неизменности запланированного размера доходной части бюджета, утвержденного в республиканском бюджете на текущий финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год.
Основанием для отказа реструктуризации на изменение сроков погашения основного долга и/(или) выплаты вознаграждения является непредставление заемщиком обоснований невозможности погашения в ранее установленные сроки.
Основанием для отказа в реструктуризации на изменение периода освоения, в течение которого заемщик может использовать бюджетный кредит является представление заемщиком обращения в уполномоченный орган по исполнению бюджета после окончания срока освоения.";
в Правилах осуществления контроля за использованием бюджетных кредитов по целевому назначению и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему, утвержденных указанным приказом:

"Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы № 325 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 3 наурыздағы № 149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 5 наурызда № 38103 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік кредиттеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы № 325 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36331 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік кредиттерді беру жөніндегі рәсімдер, оның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттар тізбесі, сондай-ақ бюджеттік кредит беру тәсілдері, бюджеттік кредитті өтеу және оған қызмет көрсету кестесі, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау және қарыз алушыны ауыстыру рәсімдері, талап қоюдың ескіру шарттары, бюджеттік кредит бойынша борышты аудару шарттары, кредиторлардың талаптарын тоқтату және бюджеттік кредиттер бойынша кепілдікті тоқтату, бюджеттік кредиттер бойынша бақылау рәсімдерінде:
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу – бұл тұрақты түрде бағамдау, бюджеттік кредит қаражатын жұмсау туралы ақпаратты жинау және талдау, бюджеттік кредит қаражатын пайдалану тиімділігін бағалау мақсатында тікелей және түпкілікті нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізу процесі;";
26-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мерзімінен бұрын өтеу кезінде өтеу кестесінде алғашқы дәйекті үш төлемніңсомасы өзгертуге жатпайды.";
49-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Рәсімдердің 53-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шешімінің жобасына Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы талап етілмейді.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау:
1) негізгі борышты өтеу және/(немесе) сыйақыны төлеу мерзімдерін өзгерту;
2) бюджеттік кредиттің берілу мақсаттарына сәйкес іс-шараларды іске асыруға қарыз алушының бюджеттік кредитті пайдалана алатын игеру кезеңін өзгерту;
3) бюджеттік кредиттің валютасын өзгерту;
4) бюджеттік кредит, кредит бойынша сыйақы және өзге де төлемдер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) капиталдандыру (жиынтықтау);
5) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) толық және ішінара есептен шығару арқылы жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген бюджеттің кіріс бөлігінің өзгеріссіз жоспарланған мөлшерін қамтамасыз ету кезінде жүзеге асырылады.
Қарыз алушының негізгі борышты өтеу және/немесе сыйақы төлеу мерзімдерін өзгертуге бұрын белгіленген мерзімдерде өтеу мүмкін еместігінің негіздемелерін ұсынбауы қайта құрылымдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
Қарыз алушының игеру мерзімі аяқталғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға өтініш беруі қарыз алушы бюджеттік кредитті пайдалана алатын игеру кезеңін өзгертуге қайта құрылымдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік кредиттердің нысаналы пайдаланылуын және ол бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуына бақылауды жүзеге асыру қағидаларында: