О внесении изменений и дополнений в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ "Об утверждении Правил формирования тарифов"
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 5 февраля 2026 года № 22-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2026 года № 37953
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35975) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) порядок определения тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства;";
в пункте 3:
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) заемный капитал – капитал, образуемый за счет займов (получения кредитов, выпуска и продажи облигаций, получения средств по другим видам денежных обязательств) для создания или реконструкции объекта государственно-частного партнерства;";
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
"53) собственные средства – денежные средства (акционерный (уставный) капитал, нераспределенная прибыль (чистый доход) или амортизационные отчисления) субъекта государственно-частного партнерства, используемые в создании и реконструкции объекта государственно-частного партнерства;";
дополнить подпунктом 74-1) следующего содержания:
"74-1) водосберегающие технологии – технические устройства, приборы, аппараты, сооружения применяемые в области охраны и использования водного фонда, доказавшие свою практическую пригодность в качестве конкретной меры для водосбережения, снижения удельных норм расходов воды;";
подпункт 4) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"4) определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, утвержденной инвестиционной программы осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.";
подпункт 3) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"3) определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, осуществляемое уполномоченным органом по его инициативе или на основании заявления субъекта государственно-частного партнерства в сфере естественной монополии.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:

"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 14 сәуірдегі № 66-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2026 жылғы 5 ақпандағы № 22-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 ақпанда № 37953 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 14 сәуірдегі № 66-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35975 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт негізінде тарифті айқындау тәртібі;";
3-тармақта:
37) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"37) қарыз капиталы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру немесе реконструкциялау үшін қарыздар (кредиттер алу, облигациялар шығару және сату, ақшалай міндеттемелердің басқа да түрлері бойынша қаражат алу) есебінен пайда болған капитал;";
53) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"53) меншікті қаражат – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру немесе реконструкциялау үшін пайдаланылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің ақшалай қаражаты (акционерлік (жарғылық) капитал, бөлінбеген пайдасы (таза кірісі) немесе амортизациялық аударымдары);";
мынадай мазмұндағы 74-1) тармақшамен толықтырылсын:
"74-1) суды үнемдеу технологиясы – су шығыстарының үлестік нормаларын төмендету, су үнемдеу үшін нақты шара ретінде өзінің практикалық жарамдылығын дәлелдеген, су қорын қорғау және пайдалану саласында қолданылатын техникалық құрылғылар, аспаптар, аппараттар, құрылысжайлар;";
7-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт негізінде тарифті айқындау.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт бекітілген инвестициялық бағдарлама негізінде тарифті айқындау осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.";
13-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде уәкілетті орган өзінің бастамасы бойынша немесе табиғи монополия саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің өтініші негізінде жүзеге асыратын негізінде тарифті айқындау."
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:

"17-1. При утверждении дифференцированных тарифов на регулируемые услуги с учетом коэффициента для сельскохозяйственных культур и (или) применения водосберегающих технологий, к заявке прилагаются:
1) пояснительная записка о необходимости утверждения дифференцированных тарифов для сельскохозяйственного товаропроизводителя с учетом коэффициента для сельскохозяйственных культур и (или) применения водосберегающих технологий;
2) информация по средней удельной норме водопотребления в регионе, рассчитанный в соответствии с приказами Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 116-НҚ "Об утверждении методики расчета удельных норм водопотребления и водоотведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36251) и от 4 июня 2025 года № 108-НҚ "Об утверждении укрупненных норм водопотребления и водоотведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36253) для услуг подачи воды по каналам, подачи воды для орошения;
3) информация по объему потребления воды в разрезе групп потребителей, в кубических метрах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
4) информация по объему площади орошаемых земель в гектарах в разрезе потребителей за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
5) информация по обороту сельскохозяйственных культур в разрезе потребителей за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
6) информация о применяемых водосберегающих технологиях;
7) данные на текущий и два следующих года по планируемому обороту сельскохозяйственных культур в разрезе потребителей.
Допускается утверждение дифференцированных тарифов на регулируемые услуги по видам сельскохозяйственных культур и (или) в зависимости от наличия или отсутствия водосберегающих технологий как вместе, так и по отдельности.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Прилагаемые в соответствии с пунктами 15, 16, 17 и 17-1 настоящих Правил к заявке расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Основаниями отказа в принятии к рассмотрению уполномоченным органом заявки являются:
1) непредставление субъектом документов, предусмотренных пунктами 15, 16, 17 и 17-1 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов пункту 18 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"17-1. Ауыл шаруашылығы дақылдары үшін коэффициентті және (немесе) су үнемдеу технологияларын қолдануды ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтерді бекіту кезінде өтінімге қоса беріледі:
1) ауыл шаруашылығы дақылдары үшін коэффициентті және (немесе) су үнемдеу технологияларын қолдануды ескере отырып, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші үшін сараланған тарифтерді бекіту қажеттілігі туралы түсіндірме жазба;
2) суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру көрсетілетін қызметтері үшін "Су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 116-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36251 болып тіркелген) және "Су тұтыну мен су бұрудың ірілендірілген нормаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 4-маусымдағы № 108-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36253 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес есептелген өңірдегі су тұтынудың орташа үлес нормасы бойынша ақпарат;
3) өтінім берудің алдындағы төрт тоқсан үшін немесе өткен күнтізбелік жыл үшін тұтынушылар топтары бөлінісінде, текше метрдегі суды тұтыну көлемі бойынша ақпарат;
4) өтінім берудің алдындағы төрт тоқсан үшін немесе өткен күнтізбелік жыл үшін тұтынушылар бөлінісінде гектарлардағы суармалы жерлер алаңының көлемі бойынша ақпарат;
5) тұтынушылар бөлінісінде ауыл шаруашылығы дақылдарының айналымы бойынша өтінім берудің алдындағы төрт тоқсандағы немесе алдыңғы күнтізбелік жылдағы ақпарат;
6) қолданылатын су үнемдеу технологиялары туралы ақпарат;
7) тұтынушылар бөлінісінде ауыл шаруашылығы дақылдарының жоспарланатын айналымы бойынша ағымдағы және келесі екі жылға арналған деректер.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші үшін ауыл шаруашылығы дақылдарының түрлері бойынша және (немесе) су үнемдейтін технологиялардың болуына немесе болмауына қарай бірге де, жеке де сараланған тарифтерді бекітуге жол беріледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Субъект осы Қағидалардың 15, 16, 17 және 17-1-тармақтарына сәйкес өтінімге қоса берілетін есептеулерді және негіздейтін материалдарды реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Уәкілетті органның өтінімді қараудан бас тартуына мыналар:
1) субъектінің осы Қағидалардың 15, 16, 17 және 17-1-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. Уполномоченный орган рассматривает заявку, представленную в соответствии с пунктами 16, 17 и 17-1 настоящих Правил, в срок не более двадцати рабочих дней.
В случае предоставления заявки на утверждение дифференцированных тарифов одновременно с заявкой на утверждение тарифа, представленной в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил заявка на утверждение дифференцированных тарифов рассматривается в срок, указанный в пункте 24 настоящих Правил.";
абзац пятый пункта 49 изложить в следующей редакции:
"расчет тарифа с учетом применения метода определении тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства.";
заголовок параграфа 5 главы 2 изложить в следующей редакции:
"Расчет тарифа с учетом применения метода определении тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства";
в пункте 231:
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"РИi – сумма реинвестированного собственного капитала, в процессе эксплуатации объекта государственно-частного партнерства;";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"СВКi – остаточный срок действия договора государственно-частного партнерства, в годах;";
пункты 259 и 260 изложить в следующей редакции:
"259. Тариф на регулируемые услуги может быть дифференцирован на следующие группы потребителей:
1) сельскохозяйственный товаропроизводитель, субъекты аквакультуры – первая группа;
2) водоканалы, бюджетные организации – вторая группа;
3) предприятия, производящие электроэнергию – третья группа;
4) попуски (природоохранные, санитарно-эпидемиологические) – четвертая группа;
5) промышленные предприятия, прочие коммерческие и некоммерческие организации – пятая группа.
В целях стимулирования сельскохозяйственных товаропроизводителей к водосбережению, тариф первой группы дифференцируется по следующим категориям потребителей:
1 подгруппа – сельскохозяйственные товаропроизводители, потребляющие регулируемые услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения:
в пределах удельных норм водопотребления;
не превышающие среднюю удельную норму водопотребления в регионе.
2 подгруппа – сельскохозяйственные товаропроизводители потребляющие регулируемые услуги подачи воды по каналам, подачи воды для орошения:
допустившие превышение удельных норм водопотребления;
допустившие превышение средней удельной нормы водопотребления в регионе.
При этом, повышающие коэффициенты к тарифам на регулируемые услуги для потребителей, относящиеся к 1 подгруппе не применяются, а к тарифам для потребителей 2 подгруппы применяются повышающие коэффициенты, указанные в пункте 266 Правил.
В целях стимулирования к водосбережению для всех групп потребителей к тарифам на регулируемые услуги для потребителей, не применяющих водосберегающие технологии и средства измерений, устанавливаются повышающие коэффициенты.

"25. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 16, 17 және 17-1-тармақтарына сәйкес ұсынылған өтінімді жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Сараланған тарифтерді бекітуге арналған өтінім осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес ұсынылған тарифті бекітуге арналған өтініммен бір мезгілде ұсынылған жағдайда, сараланған тарифтерді бекітуге арналған өтінім осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген мерзімде қаралады.";
49-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт негізінде тарифті айқындау әдісін қолдану ескерілген тарифті есептеуді айқындайды.";
2-тарау 5-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт негізінде тарифті айқындау әдісін қолдануды ескере отырып тарифті есептеу тетігі";
231-тармақта:
он үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"РИi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану процесінде қайта инвестицияланған меншікті капитал сомасы;";
он бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"СВКi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын қолданудың қалдық мерзімі, жылдармен;";
259 және 260-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"259. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тұтынушылардың мынадай топтарына тариф саралануы мүмкін:
1) ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші, акваөсіру субъектілері – бірінші топ;
2) су каналдары, бюджеттік ұйымдар – екінші топ;
3) электр энергиясын өндіретін кәсіпорындар – үшінші топ;
4) су жіберу (табиғатты қорғау, санитарлық-эпидемиологиялық) – төртінші топ;
5) өнеркәсіптік кәсіпорындар, өзге де коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдар – бесінші топ.
Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін суды үнемдеуге ынталандыру мақсатында бірінші топтың тарифі тұтынушылардың мынадай санаттары бойынша сараланады:
1-кіші топ – суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері:
су тұтынудың үлестік нормалары шегінде;
өңірдегі су тұтынудың орташа үлес нормасынан аспайтын.
2-кіші топ – суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілері:
су тұтынудың үлестік нормаларынан асып кетуге жол бергендер;
өңірде су тұтынудың орташа үлестік нормасынан асып кетуге жол бергендер.
Бұл ретте, 1-кіші топқа жататын тұтынушылар үшін реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифтеріне арттыратын коэффициенттер қолданылмайды, ал 2-кіші топ тұтынушылары үшін тарифтерге Қағидалардың 266-тармағында көрсетілген арттыратын коэффициенттер қолданылады.
Су үнемдеу технологияларын және өлшеу құралдарын қолданбайтын тұтынушылар үшін реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифтеріне тұтынушылардың барлық топтары үшін су үнемдеуге ынталандыру мақсатында, арттыратын коэффициенттері белгіленеді.

260. Полученный субъектом дополнительный доход при применении тарифа 1 и 2-подгруппы первой группы потребителей "сельскохозяйственный товаропроизводитель" направляется на модернизацию, реконструкцию оборудования и сетей по регулируемой услуге, а также на приобретение основных средств (оборудования) и для выплаты вознаграждений и основного долга по займам (кредитам), привлеченных для реализации инвестиционной программы.
В случае установления уполномоченным органом при анализе отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы нецелевого использования дополнительного дохода, то необоснованный доход исключается от утвержденного всего дохода субъекта.";
пункт 266 изложить в следующей редакции:
"266. Тариф на регулируемые услуги для первой группы потребителей определяется по формулам:
Тсхтп1 = Т1;
Тсхпт2 = 1,2*Т1 (при превышении удельных норм водопотребления и (или) средней удельной нормы водопотребления в регионе (в области, городе республиканского значения, столице));
где:
Т1 – тариф первой группы, определенный в соответствии с пунктом 265 настоящих Правил;
Тсхтп1 – тариф для 1 подгруппы;
Тсхпт2 – тариф для 2 подгруппы.
В случае наличия факта превышения удельных норм водопотребления или средней удельной нормы водопотребления в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), то при расчете общего объема начислений за 1 месяц, к потребленному объему в пределах удельных норм водопотребления или средней удельной нормы водопотребления в регионе (в области, городе республиканского значения, столице) применяется тариф 1 подгруппы, и на оставшийся объем применяется тариф 2 подгруппы.
Тариф на регулируемые услуги при отсутствии водосберегающих технологий определяется по формулам:
Твт = 1,2*Т1,
где:
Твт – тариф при отсутствии водосберегающих технологий.";
дополнить пунктами 266-1 и 266-2 следующего содержания:
"266-1. Стоимость оплаты регулируемых услуг с учетом повышающих коэффициентов при отсутствии водосберегающих технологий определяется по формулам:
Тновый = Тбазовый х Кбез ВТ х Ккультура.
Допускается утверждение и (или) применение повышающих коэффициентов на регулируемые услуги как вместе, так и в отдельности на каждый вид коэффициента.
266-2. Коэффициент для сельскохозяйственных культур определяется по формулам:
Кк = Регион (область, город республиканского значения, столица) средний м³/га ≥ коэффициент = 1,2.
где:
Регион (область, город республиканского значения, столица) средний – средняя удельная норма водопотребления по региону (по области, городу республиканского значения, столице) и сельскохозяйственным культурам;
Кк – коэффициент культуры.
Сельскохозяйственные товаропроизводители потребляющие регулируемые услуги при превышении утвержденной для конкретного региона средней удельной нормы водопотребления будет применяться повышающий коэффициент для сельскохозяйственных культур равный 1,2.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Правила определения тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства";
пункт 346 изложить в следующей редакции:

260. Субъект алған қосымша табыс тұтынушылардың бірінші тобының "ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші" 1 және 2-кіші топтарының тарифін қолдану кезінде реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша жабдықтар мен желілерді жаңғыртуға, реконструкциялауға, сондай-ақ негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға және инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін тартылған қарыздар (кредиттер) бойынша сыйақылар мен негізгі борышты төлеу үшін жіберіледі.
Уәкілетті орган қосымша табысты мақсатсыз пайдаланудың бекітілген тарифтік сметасының орындалуы туралы есепті талдау кезінде белгілеген жағдайда, негізсіз табыс субъектінің бекітілген барлық табысынан алып тасталады.";
266-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"266. Тұтынушылардың бірінші тобының мынадай санаттары үшін реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф формулалар бойынша айқындалады:
Таштө1 = Т1;
Таштө2 = 1,2*Т1 (өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) су тұтынудың үлестік нормалары және (немесе) су тұтынудың орташа үлестік нормалары асып кеткен кезде);
мұндағы:
Т1 – осы Қағидалардың 265-тармағына сәйкес айқындалған бірінші топтың тарифі;
Таштө1 – 1-кіші топқа арналған тариф;
Таштө2 – 2-кіші топқа арналған тариф.
Су тұтынудың үлестік нормаларынан немесе өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) су тұтынудың орташа үлестік нормасынан асып кету фактісі болған жағдайда, 1 айдағы есепке жазудың жалпы көлемін есептеу кезінде су тұтынудың үлестік нормалары немесе өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) су тұтынудың орташа үлестік нормасы шегінде тұтынылған көлемге 1-кіші топтың тарифі қолданылады, ал қалған көлемге 2-кіші топтың тарифі қолданылады.
Су үнемдейтін технологиялар болмаған кезде реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф формулалар бойынша айқындалады:
Тст = 1,2*Т1,
мұндағы:
Тст – су үнемдейтін технологиялар болмаған кездегі тариф.";
мынадай мазмұндағы 266-1 және 266-2-тармақтармен толықтырылсын:
"266-1. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу құны су үнемдеу технологиялары болмаған жағдайда арттырушы коэффициенттерін ескере отырып формулалар бойынша айқындалады:
Тжаңа = Тбазалық х КСТ-сыз х Кдақыл.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арттырушы коэффициенттерді бірге де, коэффициенттің әрбір түріне жеке де бекітуге және (немесе) қолдануға жол беріледі.
266-2. Ауыл шаруашылығы дақылдарының коэффициенті формулалар бойынша анықталады:
Кд= Өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана) орташа м³/га ≥ коэффициент = 1,2.
мұндағы:
Өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана) орташа – өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана) және ауыл шаруашылығы дақылдары бойынша су тұтынудың орташа үлестік нормасы;
Кд – дақыл коэффициент.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер нақты өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) үшін бекітілген су тұтынудың орташа үлестік нормасынан асып кеткен кезде ауыл шаруашылығы дақылдары үшін 1,2-ге тең арттыратын коэффициент қолданылатын болады.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты негізінде тарифті айқындау қағидалары";
346-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"346. Определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, определяют порядок определения тарифа субъектов, осуществляющих свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства.";
пункт 347 изложить в следующей редакции:
"347. При рассмотрении проекта договора государственно-частного партнерства, тариф рассчитывается не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемой услуги, с учетом обеспечения возврата вложенных инвестиций государственного и частного партнера и уровня доходности на вложенные инвестиции в соответствии с технико-экономическим обоснованием проекта договора государственно-частного партнерства, если иное не предусмотрено договором государственно-частного партнерства.";
пункт 348 изложить в следующей редакции:
"348. После окончания срока действия договора государственно-частного партнерства, тарифы формируются без учета возврата инвестированного капитала, с обеспечением возможности получения прибыли для эффективного функционирования субъекта.";
пункт 351 изложить в следующей редакции:
"351. При формировании тарифа учитываются расходы, связанные с финансированием объектов социальной сферы, входящей в имущественный комплекс объекта государственно-частного партнерства, подтвержденные соответствующими обосновывающими материалами.";
пункт 353 изложить в следующей редакции:
"353. Общий размер инвестированного капитала определяется как сумма собственного и заемного инвестированного капитала.
Прогнозный предельный размер и предварительные условия привлечения (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения, условия возврата) первоначальной суммы инвестированного капитала определяются на основании подтверждающих документов субъекта (финансовой отчетности субъекта, меморандумов о финансировании проекта государственно-частного партнерства, выписки со счетов банков).
После привлечения инвестированного капитала в договор государственно-частного партнерства вносятся соответствующие изменения путем заключения дополнительного соглашения, в котором предусматриваются сумма и условия привлечения инвестированного капитала (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения и условия возврата) в соответствии с заключенными договорами займа.";
пункт 354 изложить в следующей редакции:
"354. Не допускается нецелевое использование инвестированного капитала.
Возврат инвестированного капитала (собственного и заемного) в составе тарифа производится только на капитал, использованный по целевому назначению, предусмотренному в договоре государственно-частного партнерства и инвестиционной программе субъекта и подтвержденному соответствующими документами.
Сумма и сроки реинвестирования собственных средств субъекта в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства определяются договором государственно-частного партнерства и инвестиционной программой субъекта, и подлежат подтверждению соответствующими документами целевого использования.
Годовая сумма возврата заемного капитала, учитываемая в тарифе, определяется на основании графика возврата (погашения) заемного капитала, устанавливаемого договором займа. При расчете суммы возврата заемного капитала учитываются свободные денежные средства амортизационного фонда, не используемые субъектом в предстоящем периоде для реинвестирования (обновления и ремонта основных средств) согласно инвестиционной программе и условиям договора государственно-частного партнерства.
Возврат инвестированных собственных средств субъекта, учитываемых в тарифе, производится равномерными ежегодными платежами на протяжении всего срока действия договора государственно-частного партнерства со дня начала эксплуатации объекта государственно-частного партнерства. При реинвестировании собственных средств субъектом возврат собственных средств осуществляется с учетом реинвестированной суммы собственных средств.
Ежегодно в течение периода регулирования уполномоченным органом производится корректировка величины возврата инвестированного капитала, устанавливаемого на очередной расчетный год периода регулирования, с учетом фактических данных о введенных в эксплуатацию объектах, корректировки утвержденного плана вводов и остатков не возвращенного инвестированного капитала.";
пункт 355 изложить в следующей редакции:

"346. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт негізіндегі тарифті айқындау жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт негізінде өз қызметін жүзеге асыратын субъектілердің тарифін айқындау тәртібін айқындайды.";
347-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"347. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттың жобасын қарау кезінде мемлекеттік және жекеше әріптестің салынған инвестицияларын қайтаруды қамтамасыз етуді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасының техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес салынған инвестицияларға кірістілік деңгейін ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажетті шығындардың құнынан төмен емес тарифі есептеледі, егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында немесе өзгеше көзделмесе.";
348-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"348. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін тарифтер субъектінің тиімді жұмыс істеуі үшін пайда алу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, инвестицияланған қаражаттың қайтарылуын есепке алмай қалыптастырылады.";
351-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"351. Тарифті қалыптастыру кезінде тиісті негіздеуші материалдармен расталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің мүліктік кешеніне кіретін әлеуметтік саланың объектілерін қаржыландыруға байланысты шығыстар ескеріледі.";
353-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"353. Инвестицияланған капиталдың жалпы мөлшері меншікті және инвестицияланған қарыз капиталы сомасы ретінде айқындалады.
Инвестицияланған капиталдың бастапқы сомасының болжамды шекті мөлшері және оны тартудың алдын ала шарттары (қарыз капиталының құрылымы, сыйақы мөлшерлемесі және меншікті қаражаттың пайда мөлшерлемесі, мақсатты пайдаланылуы, игеру кестесі, қайтару шарттары) субъектінің растайтын құжаттарының негізінде (субъектінің қаржылық есептілігі, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыру туралы меморандумдар, банк шоттарынан үзінді көшірмелер) айқындалады.
Инвестицияланған капиталды тартқаннан кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына жасалған қарыз шарттарына сәйкес инвестицияланған капиталды (қарыз капиталының құрылымы, сыйақы мөлшерлемесі және меншікті қаражаттың пайда мөлшерлемесі, мақсатты пайдалану, игеру кестесі, қайтару шарттары) тарту сомасы мен шарттары көзделетін қосымша келісім жасасу арқылы тиісті өзгерістер енгізіледі.";
354-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"354. Инвестицияланған капиталды мақсатсыз пайдалануға жол берілмейді.
Тариф құрамындағы инвестицияланған капиталды (меншікті және қарыз) қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында және тиісті құжаттармен расталған субъектінің инвестициялық бағдарламасында көзделген нысаналы мақсат бойынша пайдаланылған капиталға ғана жүргізіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңінде субьектінің меншікті қаражатын қайта инвестициялау сомасы мен мерзімдері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында және субьектінің инвестициялық бағдарламасында айқындалады және мақсатты пайдаланудың тиісті құжаттармен расталуға тиіс.
Тарифте ескерілетін қарыз капиталын қайтарудың жылдық сомасы қарыз шартында белгіленетін қарыз капиталын қайтару (өтеу) кестесінің негізінде айқындалады. Қарыз капиталын қайтару сомасын есептеу кезінде инвестициялық бағдарламаға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттың талаптарына сәйкес қайта инвестициялау (негізгі құралдарды жаңарту және жөндеу) үшін алдағы кезеңде субьект пайдаланбайтын амортизациялық қордың бос ақша қаражаты ескеріледі.
Субъектінің тарифте ескерілетін инвестицияланған меншікті қаражатын қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалана бастаған сәттен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарт қолданысының барлық мерзімі бойы жыл сайын тең төлемдермен жүргізіледі. Субьектінің меншікті қаражатын қайта инвестициялау кезінде меншікті қаражатты қайтару меншікті қаражаттың қайта инвестицияланған сомасы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган жыл сайын реттеу кезеңі ішінде пайдалануға берілген объектілер туралы нақты деректерді, бекітілген пайдалануға беру жоспарын түзетуді және қайтарылмаған инвестицияланған капиталдың қалдығын ескере отырып, реттеу кезеңінің кезекті есепті жылына белгіленетін инвестицияланған капиталды қайтару шамасына түзету жүргізеді.";
355-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"355. Годовая сумма прибыли на инвестированные и (или) реинвестированные собственные средства субъекта, учитываемая в тарифе, рассчитывается как произведение ставки прибыли на остаточную сумму собственных средств субъекта, вложенных в проект государственно-частного партнерства.
Ставка прибыли на инвестированный собственный капитал является величиной не менее стоимости вознаграждения на заемные средства или ставки привлечения денежных средств (депозитов) банками второго уровня Республики Казахстан, определенной на момент подписания договора государственно-частного партнерства.
После полного возврата инвестированных и реинвестированных собственных средств субъекта годовая сумма прибыли учитывается в тарифе.";
пункт 357 изложить в следующей редакции:
"357. Выделяемые субъектам из средств государственного бюджета источники возмещения затрат и получения доходов, предусмотренные законодательством в области государственно-частного партнерства учитываются в уменьшении тарифа, за исключением выплат, направленных на покрытие расходов и обеспечение доходов, не учтенных в затратной и доходной части тарифа.
Размер и порядок выплат источников возмещения затрат и получения доходов из средств государственного бюджета предусматриваются в договоре государственно-частного партнерства и осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
подпункты 1) и 2) пункта 363 изложить в следующей редакции:
"1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства;
2) информация об использовании чистого дохода (прибыли) от регулируемых услуг в соответствии с договором государственно-частного партнерства;";
подпункт 1) пункта 365 изложить в следующей редакции:
"1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства;";
пункт 367 изложить в следующей редакции:
"367. Прилагаемые к заявлению расчеты и обосновывающие материалы составляются в соответствии со следующими требованиями:
1) прилагаемые материалы подписываются руководителем субъекта либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя субъекта. Данное требование не распространяется на представление заявки в электронной форме;
2) в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год;
3) субъект государственно-частного партнерства в течение пятнадцати календарных дней после принятия заявки к рассмотрению по требованию уполномоченного органа представляет в уполномоченный орган уточненные фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;

"355. Субъектінің тарифте ескерілетін инвестицияланған және (немесе) қайта инвестицияланған меншікті қаражатына арналған пайданың жылдық сомасы пайда мөлшерлемесінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына салынған субъектінің меншікті қаражатының қалдық сомасына көбейтіндісі ретінде есептеледі.
Инвестицияланған меншікті капиталға пайда мөлшерлемесі қарыз қаражатына арналған сыйақы құнынан немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына қол қою сәтіне белгіленген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ақша қаражатын (депозиттер) тарту мөлшерлемесінен кем емес шама болып табылады.
Субъектінің инвестицияланған және қайта инвестицияланған меншікті қаражаты толық қайтарылғаннан кейін пайданың жылдық сомасы тарифте ескеріледі.";
357-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"357. Субъектілерге мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамада көзделген мемлекеттік бюджет қаражатынан шығындарды өтеуге және кіріс алуға бөлінетін көздер тарифтің шығын және кіріс бөліктерінде ескерілмеген шығыстарды жабуға және кірістерді қамтамасыз етуге бағытталған төлемдерді қоспағанда, тарифті азайтуда ескеріледі.
Шығындарды өтеу және кірістер алу көздерінің төлемақы мөлшері мен қағидалары мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделеді және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
363-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартың көшірмесі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтерден алынған таза кірістің (пайданың) пайдалануы туралы ақпарат;";
365-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттың көшірмесі;";
367-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"367. Өтінішке қоса берілетін есептер мен негіздеуші материалдар мынадай талаптарға сәйкес жасалады:
1) Қоса беріліп отырған материалдарға субъектінің басшысы не оны алмастыратын тұлға не субъект басшысының орынбасары қол қояды. Бұл талап өтінімді электрондық нысанда ұсынуға қолданылмайды;
2) негiздеушi материалдар ретiнде өтiнiм берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі және өткен күнтiзбелiк жыл iшiндегi шығындар туралы нақты деректер ұсынылады;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі өтінім қарауға қабылданғаннан кейін уәкілетті органның талабы бойынша өтінім берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі шығындар туралы нақты деректерді уәкілетті органға күнтізбелік он бес күн ішінде ұсынады;

4) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы, в обоснование принимаются данные в расчете на год;
5) при расчете проектов тарифов, за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
6) при снижении объемов регулируемых услуг представляются материалы, обосновывающие и подтверждающие снижение;
7) подготовленные по отдельности на каждый вид деятельности, осуществляемой субъектом государственно-частного партнерства.";
пункт 377 изложить в следующей редакции:
"377. Срок действия тарифа устанавливается на период, не превышающий срок реализации субъектом государственно-частного партнерства, утвержденной инвестиционной программы и договора государственно-частного партнерства.";
пункт 431 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) в случае недостижения номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), сложившейся по данным статистики за год, уровня номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности по республике применяется расчет увеличения в утвержденной тарифной смете уровня заработной платы одного работника не более двадцати процентов в год до достижения соответствующего уровня по видам экономической деятельности по Республике Казахстан;";
пункт 440 изложить в следующей редакции:
"440. Снижение тарифа на предоставляемые регулируемые услуги субъекта осуществляется в следующих случаях:
увеличения объемов, предоставляемых субъектом регулируемых услуг;
сокращения фактических затрат, предусмотренных утвержденной уполномоченным органом тарифной сметой субъекта;
получения значительных доходов от видов деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, осуществляемых субъектами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан;
для стабилизации социально-экономической ситуации соответствующего региона (области, города республиканского значения, столицы);
изменения инвестиционной программы в сторону уменьшения ее суммы.
Размер снижаемого тарифа на предоставляемые регулируемые услуги устанавливается субъектом не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг и учитывает возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование субъекта.";
пункт 442 изложить в следующей редакции:
"442. Решение субъекта о снижении тарифов на предоставляемые регулируемые услуги утверждается приказом первого руководителя либо лицом, его замещающим с установлением срока действия тарифа определяемым субъектом.";

4) тарифтерге көлемдердің маусымдық ауытқуының әсерін болдырмау мақсатында бір жылға есептелген деректер негізге алынады;
5) тарифтердің жобаларын есептеу кезінде базаға өтінім берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі немесе өткен күнтізбелік жыл ішіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемдері алынады;
6) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң көлемдерi төмендеген кезде төмендетудi негiздеушi және растаушы материалдар ұсынылады;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі жүзеге асыратын қызметтердiң әрбiр түрiне жеке дайындалады.";
377-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"377. Тарифтердi қолдану мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің бекітілген инвестициялық бағдарламаны және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын iске асыруға көзделген кезеңінен аспайтын кезеңге белгiленедi.";
431-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) статистика деректері бойынша өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша бір жылда қалыптасқан қол жеткізілмеген жағдайда, республика бойынша экономикалық қызмет түрлері бойынша бір жұмыскердің орташа айлық номиналды жалақысының деңгейі Қазақстан Республикасы бойынша экономикалық қызмет түрлері бойынша тиісті деңгейге жеткенге дейін бекітілген тарифтік сметада жылына жиырма пайыздан аспайтын ұлғайту есебі қолданылады;";
440-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"440. Субъектінің ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің төмендеуі мынадай:
субъекті ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің ұлғаюы;
уәкілетті орган бекіткен субъектінің тарифтік сметасында көзделген нақты шығындардың қысқаруы;
субъекті Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асыратын, реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет түрлерінен елеулі кірістерді алу;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасының тиісінше өзгеруі;
тиісті өңірдің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әлеуметтік-экономикалық жағдайын тұрақтандыру үшін;
инвестициялық бағдарламада соманың азаю жағына қарай өзгеруі жағдайларында жүзеге асырылады.
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге төмендетілетін тарифтің мөлшерін субъекті реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажет шығындардың құнынан төмен емес белгілейді және субъектінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайда алу мүмкіндігін ескереді.";
442-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"442. Тарифтің қолданылу мерзімін субъектімен анықталып, реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді төмендету туралы субъектінің шешімі бірінші басшысының не оны алмастыратын тұлғаның бұйрығымен бекітіледі.";

приложение 1 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложения 11 и 12 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу;
приложения 14, 15, 16 и 17 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложениям 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу.
2. Департаменту регулирования тарифной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 5 февраля 2026 года № 22-НҚ
Приложение 1 к Правилам
формирования тарифов приказ
Министра водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Форма 1
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Проект тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы, отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ПТТИ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Тарифная смета ___________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
_________________________________________________________________________
(наименование вида регулируемых услуг)
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действующей тарифной смете
Фактические показатели за предшествующий законченный год
Фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
За весь период реализации проекта, в том числе
1-ый (базовый) год реализации проекта
2-ой год реализации проекта
i-й год реализации проекта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего:
в том числе
тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе
тысяч тенге
1.1
Сырье и материалы
тысяч тенге
1.2
Покупные изделия
тысяч тенге
1.3
Горюче-смазочные материалы
тысяч тенге
1.4
Топливо
тысяч тенге
1.5
Энергия
тысяч тенге
2
Расходы на оплату труда, всего:
в том числе
тысяч тенге
2.1
Заработная плата производственного персонала
тысяч тенге
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
3
Амортизация
тысяч тенге
4
Ремонт, всего: в том числе
тысяч тенге
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
тысяч тенге
5
Прочие затраты (расшифровать)
тысяч тенге
II
Расходы периода, всего: в том числе
тысяч тенге
6
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
тысяч тенге
6.1
Заработная плата административного персонала
тысяч тенге
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
6.3
Налоги
тысяч тенге
6.4
Прочие расходы (расшифровать)
тысяч тенге
7
Расходы на выплату вознаграждений
тысяч тенге
III
Всего затрат на предоставление услуг
тысяч тенге
IV
Доход (РБА*СП)
тысяч тенге
V
Регулируемая база задействованных активов (РБА)
тысяч тенге
VI
Всего доходов
тысяч тенге
VII
Объем предоставляемых услуг
в натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
IX
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
Тенге / на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
8.1
производственного
человек
8.2
административного
человек
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в том числе
тенге
9.1
производственного персонала
тенге
9.2
административного персонала
тенге
10
Капитальный ремонт
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
тысяч тенге
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего, в том числе
тысяч тенге

көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 11 және 12-қосымшалар осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 14, 15, 16 және 17-қосымшалар осы бұйрыққа 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Тарифтік саясатты реттеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 5 ақпандағы
№ 22-НҚ бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ бұйрығы
Тарифтерді қалыптастыру
Қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Тарифтің, тарифтік сметаның, инвестициялық бағдарламаның, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептердің жобасы"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-ПТТИ
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
_________________________________________________________________________
тарифтік сметасы (табиғи монополия субъектісінің атауы)
__________________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы арналған)
р/н №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыс-тағы тарифтік сметада қабылданды
Алдыңғы аяқталған жылдың нақты көрсеткіштері
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсанның нақты көрсеткіштері
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
Жобаны іске асырудың барлық кезеңіне, оның ішінде
Жобаны іске асырудың 1 (базалық) жылы
Жобаны іске асырудың 2-жылы
Жобаны іске асырудың
i-жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
I
Тауарларды өндіруге және көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1.1
Шикізат және материалдар
мың теңге
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
мың теңге
1.3
Жанар-жағармай материалдары
мың теңге
1.4
Отын
мың теңге
1.5
Энергия
мың теңге
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы: оның ішінде
мың теңге
2.1
Өндірістік персоналдың жалақысы
мың теңге
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
3
Амортизация
мың теңге
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
мың теңге
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
мың теңге
5
Өзге де шығындар (таратып жазу)
мың теңге
II
Кезең шығыстары, барлығы: оның ішінде
мың теңге
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
мың теңге
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
мың теңге
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
6.3
Салықтар
мың теңге
6.4
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
мың теңге
7
Сыйақылар төлеу шығыстары
мың теңге
III
Көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған барлық шығын
мың теңге
IV
Кіріс (АРБ*ПМ)
мың теңге
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
мың теңге
VI
Барлық кірістер
мың теңге
VII
Ұсынылатын қызметтердің көлемі
натуралдық көрсеткіштерде
VIII
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
натуралдық көрсеткіштерде
IX
Тариф (қосымша құн салығынсыз)
теңге/ ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
оның ішінде:
8.1
өндірістік
адам
8.2
әкімшілік
адам
9
орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
өндірістік персоналдың
теңге
9.2
әкімшілік персоналдың
теңге
10
Күрделі жөндеу
мың
теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
мың
теңге
12
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы, оның ішінде
мың
теңге

12.1
Материалы на ремонт
тысяч тенге
12.2
Заработная плата
тысяч тенге
12.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
тысяч тенге
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 1
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению форм, предназначенных для сбора административных
данных "Проект тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы,
отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы,
об исполнении утвержденной инвестиционной программы"
(индекс: 1-ПТТИ, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки проекта тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы, отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы.
Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
Инвестиционная программа – план мероприятий по вложению и возврату средств, направляемых на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов субъекта естественной монополии с целью получения технико-экономического и (или) экологического эффектов, выражаемых в достижении целевых показателей инвестиционной программы или сохранении показателей деятельности субъекта естественной монополии на существующем уровне в соответствии с подпунктом 7) статьи 4 Закона.
2. При рассмотрений проекта тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы, отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.

12.1
Жөндеуге арналған материалдар
мың
теңге
12.2
Жалақы
мың
теңге
12.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
мың
теңге
Ескертпе:
* шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – тартылған активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ –пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 1-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Тарифтің, тарифтік сметаның, инвестициялық бағдарламаның, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептердің жобасы" (индексі: 1-ПТТИ, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме субъектілердің тарифтің, тарифтік сметаның, инвестициялық бағдарламаның, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептердің жобасын дайындауға арналған.
Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің кірістері, шығыстары мен көлемдерінің тізбесі.
Инвестициялық бағдарлама – Заңның 4-бабының 7) тармақшасына сәйкес инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді немесе Субъект қызметінің көрсеткіштерін қазіргі деңгейде сақтауды білдіретін техникалық-экономикалық және (немесе) экологиялық әсер алу мақсатында субъектінің қолда бар активтерін кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, ұстап-тұруға және жаңа активтерін жасауға бағытталатын қаражатты салу және қайтару жөніндегі іс-шаралар жоспары.
2. Тарифтің, тарифтік сметаның, инвестициялық бағдарламаның, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептердің жобасын қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есеп-қисаптардың, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен анықтығы үшін жауапты болады.

Глава 2. Пояснение по заполнению форм
3. в графе 1 указывается порядковый номер;
4. в графе 2 указывается наименование показателей тарифной сметы и инвестиционной программы, утверждаемые уполномоченным органом в разрезе регулируемых услуг показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта по форме, утвержденной уполномоченным органом;
5. в графе 3 указывается единица измерения;
6. в графе 4 указывается данные принятые в действующей тарифной смете, утвержденных уполномоченным органом;
7. в графе 5 указывается фактические показатели за предшествующий законченный год;
8. в графе 6 указывается фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала;
9. в графе 7 указывается данные проекта тарифной сметы субъекта за весь период реализации проекта;
10. в графе 8 указывается 1-ый (базовый) год реализации проекта;
11 в графе 9 указывается 2-ой год реализации проекта;
12. в графе 10 указывается i-й год реализации проекта.
Форма 2
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Проект тарифа, тарифной сметы"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ПТТС
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе по мере необходимости
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Тарифная смета ________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________________________________________
(наименование вида регулируемых услуг)
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действующей тарифной смете
Фактические показатели за предшествующий законченный год
Фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
1
2
3
4
5
6
7
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего:
в том числе
тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего:
в том числе
тысяч тенге
1.1
Сырье и материалы
тысяч тенге
1.2
Покупные изделия
тысяч тенге
1.3
Горюче-смазочные материалы
тысяч тенге
1.4
Топливо
тысяч тенге
1.5
Энергия
тысяч тенге
2
Расходы на оплату труда, всего:
в том числе
тысяч тенге
2.1
Заработная плата производственного персонала
тысяч тенге
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
3
Амортизация
тысяч тенге
4
Ремонт, всего: в том числе
тысяч тенге
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
тысяч тенге
5
Прочие затраты (расшифровать)
тысяч тенге
II
Расходы периода всего, в том числе
тысяч тенге
6
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
тысяч тенге
6.1
Заработная плата административного персонала
тысяч тенге
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
6.3
Налоги
тысяч тенге
6.4
Прочие расходы (расшифровать)
тысяч тенге
7
Расходы на выплату вознаграждений
тысяч тенге
III
Всего затрат на предоставление услуг
тысяч тенге
IV
Доход (РБА*СП)
тысяч тенге
V
Регулируемая база задействованных активов (РБА)
тысяч тенге
VI
Всего доходов
тысяч тенге
VII
Объем предоставляемых услуг
в натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
IX
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
тенге/на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
8.1
производственного
человек
8.2
административного
человек
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в том числе
тенге
9.1
производственного персонала
тенге
9.2
административного персонала
тенге
10
Капитальный ремонт
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
тысяч тенге
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего,
в том числе
тысяч тенге

2-тарау. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
4. 2-бағанда реттеліп көрсетілетін қызметтер бөлінісінде уәкілетті орган бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
5. 3-бағанда тарифтік смета көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 4-бағанда уәкілетті орган бекіткен қолданыстағы тарифтік сметадағы деректер көрсетіледі;
7. 5-бағанда алдыңғы аяқталған жылдың нақты көрсеткіштері көрсетіледі;
8. 6-бағанда алдыңғы аяқталған 4 тоқсанның нақты көрсеткіштері көрсетіледі;
9. 7-бағанда субъектінің тарифтік сметасының жобасының іске асырудың барлық кезеңі көрсетіледі;
10. 8-бағанда жобаны іске асырудың 1 (базалық) жылы көрсетіледі;
11 9-бағанда жобаны іске асырудың 2-жылы көрсетіледі;
12. 10-бағанда жобаны іске асырудың і-жылы көрсетіледі.
2-нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Тарифтің, тарифтік сметаның жобасы"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-ПТТС
Кезеңділігі: қажет болған жағдайда
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажет болған жағдайда
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
__________________________________________________________________________
тарифтік сметасы (табиғи монополия субъектісінің атауы)
______________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы)
р/н №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифтік сметада қабылданды
Алдыңғы аяқталған жылдың нақты көрсеткіштері
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсанның нақты көрсеткіштер
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
1
2
3
4
5
6
7
I
Тауарларды өндіруге және қызметтер ұсынуға арналған шығындар, барлығы: оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы: оның ішінде
мың теңге
1.1
Шикізат және материалдар
мың теңге
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
мың теңге
1.3
Жанар-жағармай материалдары
мың теңге
1.4
Отын
мың теңге
1.5
Энергия
мың теңге
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы: оның ішінде
мың теңге
2.1
Өндірістік персоналдың жалақысы
мың теңге
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
3
Амортизация
мың теңге
4
Жөндеу, барлығы: оның ішінде
мың теңге
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
мың теңге
5
Өзге де шығындар (таратып жазу)
мың теңге
II
Кезең шығыстары барлығы, оның ішінде
мың теңге
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
мың теңге
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
мың теңге
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
6.3
Салықтар
мың теңге
6.4
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
мың теңге
7
Сыйақы төлеу шығыстары
мың теңге
III
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығын
мың теңге
IV
Кіріс (АРБ*ПМ)
мың теңге
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
мың теңге
VI
Барлық кіріс
мың теңге
VII
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі
натуралдық көрсеткіштер
VIII
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
натуралдық көрсеткіштер
IX
Тарифі (қосымша құн салығынсыз)
теңге /ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
оның ішінде:
8.1
өндірістік
адам
8.2
әкімшілік
адам
9
орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
өндірістік персоналдың
теңге
9.2
әкімшілік персоналдың
теңге
10
Күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
мың теңге
12
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы, оның ішінде
мың теңге

12.1
Материалы на ремонт
тысяч тенге
12.2
Заработная плата
тысяч тенге
12.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
тысяч тенге
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 2,
предназначенных для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Проект тарифа, тарифной сметы"
(индекс: 1-ПТТС, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки проекта тарифа, тарифной сметы.
Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При рассмотрений проекта тарифа, тарифной сметы уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению форм
3. в графе 1 указывается порядковый номер;
4. в графе 2 указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемые уполномоченным органом в разрезе регулируемых услуг показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта по форме, утвержденной уполномоченным органом;

12.1
Жөндеуге арналған материалдар
мың теңге
12.2
Жалақы
мың теңге
12.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
мың теңге
Ескертпе:
* шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – тартылған активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ –пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 2-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Тарифтің, тарифтік сметаның жобасы" (индексі: 1-ПТТС, кезеңділігі: қажет болған жағдайда)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме субъектілердің тарифтің, тарифтік сметаның жобасын дайындауына арналған.
Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің кірістері, шығыстары мен көлемдерінің тізбесі.
2. Тарифтің, тарифтік сметаның жобасын қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есеп-қисаптардың, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен анықтығы үшін жауапты болады.
2-тарау. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
4. 2-бағанда реттеліп көрсетілетін қызметтер бөлінісінде уәкілетті орган бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;

5. в графе 3 указывается единица измерения;
6. в графе 4 указывается данные принятые в действующей тарифной смете, утвержденных уполномоченным органом;
7. в графе 5 указывается фактические показатели за предшествующий законченный год;
8. в графе 6 указывается фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала;
9. в графе 7 указывается данные проекта тарифной сметы субъекта;
Форма 3
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Тарифная смета на регулируемые услуги субъекта осуществляющего свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ДГЧП
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений осуществляющих свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
__________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
Тарифная смета на регулируемые услуги субъекта естественной монополии, осуществляющего свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства
№ п/п
Наименование показателей *
Единица измерения**
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта государственно-частного партнерства
1
2
3
4
5
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе:
тысяч тенге
1.1
Сырье и материалы
тысяч тенге
1.2
Энергия
тысяч тенге
1.3
ГСМ
тысяч тенге
1.4
Топливо
тысяч тенге
1.5
Энергия покупная
тысяч тенге
1.6
Вода покупная
тысяч тенге
2
Технологический расход электрической энергии водоснабжения и (или) водоотведения (нормативные потери)
тысяч тенге
3
Затраты на оплату труда, всего, в том числе:
тысяч тенге
3.1
Заработная плата
тысяч тенге
3.2
Социальный налог и социальные отчисления, обязательное социальное медицинское страхование
тысяч тенге
4
Амортизация
тысяч тенге
5
Ремонт, всего, в том числе:
тысяч тенге
5.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
тысяч тенге
6
Прочие затраты, всего в том числе:
тысяч тенге
6.1
Услуги связи
тысяч тенге
6.2
Транспортировка грузов сторонними организациями
тысяч тенге
6.3
Услуги охраны
тысяч тенге
6.4
Командировочные расходы
тысяч тенге
6.5
Подготовка кадров
тысяч тенге
6.6
Охрана труда и техника безопасности
тысяч тенге
6.7
Плата за использование природных ресурсов (воду и другие)
тысяч тенге
6.8
Пусконаладочные работы
тысяч тенге
6.9
Дезинфекция, дератизация производственных помещений, вывоз мусора и другие коммунальные услуги
тысяч тенге

5. 3-бағанда тарифтік смета көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 4-бағанда уәкілетті орган бекіткен қолданыстағы тарифтік сметадағы деректер көрсетіледі;
7. 5-бағанда алдыңғы аяқталған жылдың нақты көрсеткіштері көрсетіледі;
8. 6-бағанда алдыңғы аяқталған 4 тоқсанның нақты көрсеткіштері көрсетіледі;
9. 7-бағанда субъектінің тарифтік сметасының жобасы көрсетіледі;
3-нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Өзінің қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік смета"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі):
1-ДГЧП
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде өз қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
__________________________________________________________________________
(асыратын табиғи монополия субъектісінің атауы)
Өзінің қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік смета
р/н №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі**
Жылға есептегенде қолданыстағы тарифте қабылданды, барлығы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
I
Тауарлар өндірісіне және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
1.1
Шикізат пен материалдар
мың теңге
1.2
Энергия
мың теңге
1.3
ЖЖМ
мың теңге
1.4
Отын
мың теңге
1.5
Сатып алынатын энергия
мың теңге
1.6
Сатып алынатын су
мың теңге
2
Электр энергиясының, сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың технологиялық шығысы (нормативтік ысыраптар)
мың теңге
3
Еңбекке ақы төлеу шығындары, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
3.1
Жалақы
мың теңге
3.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
мың теңге
4
Амортизация
мың теңге
5
Жөндеу, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
5.1
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
мың теңге
6
Өзге де шығындар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
6.1
Байланыс қызметтері
мың теңге
6.2
Бөгде ұйымдардың жүктерді тасымалдауы
мың теңге
6.3
Күзет қызметтері
мың теңге
6.4
Іссапар шығыстары
мың теңге
6.5
Кадрлар даярлау
мың теңге
6.6
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
мың теңге
6.7
Табиғи ресурстарды (суды және басқаларды) пайдаланғаны үшін төлем
мың теңге
6.8
Іске қосу-реттеу жұмыстары
мың теңге
6.9
Өндірістік үй-жайларды дезинфекциялау, дератизациялау, қоқыс шығару және басқа да коммуналдық қызметтер
мың теңге

6.10
Обязательные виды страхования
тысяч тенге
6.11
Приобретение лицензий
тысяч тенге
6.12
Охрана окружающей среды
тысяч тенге
6.13
Другие затраты (необходимо расшифровать)
тысяч тенге
II
Расходы периода, всего
тысяч тенге
7
Общие и административные расходы, всего
тысяч тенге
7.1
Затраты на оплату труда, всего в том числе:
тысяч тенге
7.2
Заработная плата административного персонала
тысяч тенге
7.3
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
7.4
Услуги банка
тысяч тенге
7.5
Амортизация
тысяч тенге
7.6
Расходы на содержание и обслуживание технических средств управления, вычислительной техники и так далее (расшифровать)
тысяч тенге
7.7
Коммунальные услуги
тысяч тенге
7.8
Услуги сторонних организаций
тысяч тенге
7.9
Командировочные расходы
тысяч тенге

6.10
Сақтандырудың міндетті түрлері
мың теңге
6.11
Лицензиялар сатып алу
мың теңге
6.12
Қоршаған ортаны қорғау
мың теңге
6.13
Басқа да шығындар (таратып жазу қажет)
мың теңге
II
Кезең шығыстары, барлығы
мың теңге
7
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
мың теңге
7.1
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
7.2
Әкімшілік персоналдың жалақысы
мың теңге
7.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
7.4
Банк қызметтері
мың теңге
7.5
Амортизация
мың теңге
7.6
Техникалық басқару құралдарын, есептеу техникасын және және т.б. ұстауға және қызмет көрсетуге арналған шығыстар (таратып жазу қажет)
мың теңге
7.7
Коммуналдық қызметтер
мың теңге
7.8
Бөгде ұйымдардың қызметтері
мың теңге
7.9
Іссапар шығыстары
мың теңге

7.10
Представительские расходы, расходы на периодическую печать, связь
тысяч тенге
7.11
Охрана труда и техника безопасности
тысяч тенге
7.12
Аренда основных средств общехозяйственного назначения
тысяч тенге
7.13
Налоги
тысяч тенге
7.14
Другие расходы (необходимо расшифровать)
тысяч тенге
8
Расходы на содержание службы сбыта, всего, в том числе:
тысяч тенге
8.1
Заработная плата
тысяч тенге
8.2
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
8.3
Расходы на оформление квитанций
тысяч тенге
8.4
Амортизация (в том числе водомеров), связанная со сбытом услуг
тысяч тенге
8.5
Текущий ремонт
тысяч тенге
8.6
Ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств
тысяч тенге
8.7
Маркетинговые услуги
тысяч тенге
8.8
Другие расходы (необходимо расшифровать)
тысяч тенге
9
Расходы на выплату вознаграждений
тысяч тенге
III
Всего затрат
тысяч тенге
IV
Прибыль
тысяч тенге
V
Всего доходов
тысяч тенге
VI
Объемы предоставляемых услуг
тысяч м3
VII
Нормативные потери
тысяч м3/тысяч тенге
VIII
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
тенге/м3
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются субъектом естественной монополии, осуществляющим свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства
**наименование показателей и единицы измерения указываются в соответствии с предоставляемым видом регулируемых услуг;
ГСМ – горюче-смазочные материалы;
м3 – кубический метр;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 3,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Тарифная смета на регулируемые услуги субъекта осуществляющего свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства" (индекс: 1-ДГЧП, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

7.10
Өкілдік шығыстар, мерзімдік басылым, байланыс шығыстары
мың теңге
7.11
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
мың теңге
7.12
Жалпы шаруашылық тағайындаудағы негізгі құралдарды жалға алу
мың теңге
7.13
Салықтар
мың теңге
7.14
Басқа да шығыстар (таратып жазу қажет)
мың теңге
8
Өткізу қызметін ұстауға арналған шығыстар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
8.1
Жалақы
мың теңге
8.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
8.3
Түбіртектерді ресімдеу шығыстары
мың теңге
8.4
Қызметтерді өткізумен байланысты амортизация (оның ішінде су өлшеуіштер)
мың теңге
8.5
Ағымдағы жөндеу
мың теңге
8.6
Негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін жөндеу
мың теңге
8.7
Маркетингтік қызметтер
мың теңге
8.8
Басқа шығыстар (толық жазу)
мың теңге
9
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
мың теңге
III
Барлық шығындар
мың теңге
IV
Пайда
мың теңге
V
Барлық кірістер
мың теңге
VI
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
мың теңге
VII
Нормативтік ысыраптар
мың м3/мың теңге
VIII
Тариф (қосылған құн салығынсыз)
теңге/м3
Ескертпе:
* шығындарды қажет болған жағдайда өзінің қызметін жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде, жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісі кеңейтеді немесе толықтырады;
** көрсеткіштердің атауы мен өлшем бірлігі ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түріне сәйкес көрсетіледі;
ЖЖМ – жанар-жағармай материалдары;
м3 – текше метр;
ОСМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
_______________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 3-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Өзінің қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік смета" (индексі: 1-ДГЧП, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки тарифной сметы на регулируемые услуги субъекта осуществляющего свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства.
Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При рассмотрений тарифной сметы на регулируемые услуги субъекта осуществляющего свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается порядковый номер;
4. в графе 2 указывается наименование показателей в соответствии с предоставляемым видом регулируемых услуг субъекта естественной монополии;
5. в графе 3 указывается единица измерения в соответствии с предоставляемым видом регулируемых услуг;
6. в графе 4 указывается данные принятые в действующей тарифной смете, утвержденных уполномоченным органом;
7. в графе 5 указывается сведения по проекту субъекта государственно-частного партнерства.
Форма 4
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): AML-R1
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Наименование показателей
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Отклонение в процентах
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего,
в том числе
тысяч тенге
Материальные затраты, всего,
в том числе
тысяч тенге
Сырье и материалы
тысяч тенге
Покупные изделия
тысяч тенге
Горюче-смазочные материалы
тысяч тенге
Топливо
тысяч тенге
Энергия
тысяч тенге
Расходы на оплату труда, всего,
в том числе
тысяч тенге
Заработная плата производственного персонала
тысяч тенге
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
Амортизация
тысяч тенге
Ремонт, всего, в том числе
тысяч тенге
Текущий ремонт
тысяч тенге
Прочие затраты (расшифровать)
тысяч тенге
Расходы периода всего, в том числе
тысяч тенге
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
тысяч тенге
Заработная плата административного персонала
тысяч тенге
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
Налоги
тысяч тенге
Прочие расходы (расшифровать)
тысяч тенге
Расходы на выплату вознаграждений
тысяч тенге
Всего затрат на предоставление услуг
тысяч тенге
Доход (РБА*СП)
тысяч тенге
Регулируемая база задействованных активов (РБА).
тысяч тенге
Всего доходов
тысяч тенге
Объем предоставляемых услуг
в натуральных показателях
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
тенге/на единицу предоставляемых услуг
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 4,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об исполнении тарифной сметы"
(индекс: AML-R1, периодичность: годовая)

1. Осы түсіндірме өзінің қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік сметасын дайындау үшін арналған.
Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің кірістері, шығыстары мен көлемдерінің тізбесі.
2. Өзінің қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік сметасын қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есеп-қисаптардың, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен анықтығы үшін жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
4. 2-бағанда табиғи монополия субъектісі ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көрсеткіштер туралы және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
5. 3-бағанда реттеліп көрсетілетін қызметтердің түріне сәйкес өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 4-бағанда уәкілетті орган бекіткен қолданыстағы тарифтік сметадағы деректер көрсетіледі;
7. 5-бағанда мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
4-нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы "Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): AML-R1
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Жинау әдісі: электронды түрде
ИИН/БИН
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
Ауытқу пайызда
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
Тауарларды өндіру және қызметтерді ұсыну шығындары, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
Шикізат пен материалдар
мың теңге
Сатып алынатын бұйымдар
мың теңге
Жанар-жағармай материалдары
мың теңге
Отын
мың теңге
Энергия
мың теңге
Еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Өндірістік персоналдың жалақысы
мың теңге
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
Амортизация
мың теңге
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Ағымдағы жөндеу
мың теңге
Өзге шығындар (таратып жазу)
мың теңге
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
мың теңге
Әкімшілік персоналдың жалақысы
мың теңге
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
Салықтар
мың теңге
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
мың теңге
Сыйақылар төлеу шығыстары
мың теңге
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығындар
мың теңге
Кіріс (АРБ*ПС)
мың теңге
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ).
мың теңге
Барлық кіріс
мың теңге
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
натуралдық көрсеткіштер
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
натуралдық көрсеткіштер
Тариф (қосылған құн салығынсыз)
теңге /ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Ескертпе:
* шығындар қажет болғанда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ – пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 4-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп" (индексі-AML-R1, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий отчета об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги.
Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов, в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемые уполномоченным органом в разрезе регулируемых услуг показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта по форме, утвержденной уполномоченным органом;
4. в графе 2 указывается единица измерения показателей тарифной сметы;
5. в графе 3 указывается предусмотренные в утвержденной тарифной смете показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии;
6. в графе 4 указываются фактически сложившиеся показатели тарифной сметы о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта за период предоставления отчета об исполнении тарифной сметы;
7. в графе 5 указывается процентное соотношение фактически сложившихся показателей тарифной сметы от утвержденных показателей тарифной смете;
8. в графе 6 указывается подробное описание причин отклонения показателей тарифной сметы.
Форма 5
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы:
"Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по займам"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
(краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФВЗ-1
Периодичность: квартальная
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Наименование показателей
Единица измерения
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
1
2
3
4
5
6
Обязательства по выплате:
тысяч долларов*
миллионов тенге*
Процентов за кредиты
тысяч долларов*
миллионов тенге*
Комиссионных выплат, премий и так далее
тысяч долларов *
миллионов тенге*
Основной суммы займа
тысяч долларов *
миллионов тенге*
Направлено в резервный фонд
тысяч долларов *
миллионов тенге*
Фактическое наличие средств в резервном фонде на конец отчетного периода
тысяч долларов *
миллионов тенге*
Суммы начисления вознаграждения на накопленные средства
тысяч долларов *
миллионов тенге*
Примечание:
* В случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам. Указывать курс тенге к доллару США.
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
_________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 5,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по займам"
(индекс: ФВЗ-1, периодичность: квартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополия субъектілерімен реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті дайындауына арналған.
Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің кірістері, шығыстары мен көлемдерінің тізбесі.
2. Өтінім беру және тарифтердің, оның ішінде сараланған тарифтердің жобаларын бекіту туралы шешім қабылдау кезінде, сондай-ақ тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есеп-қисаптардың, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен анықтығы үшін жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттеліп көрсетілетін қызметтер бөлінісінде уәкілетті орган бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
4. 2-бағанда тарифтік смета көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
5. 3-бағанда бекітілген тарифтік сметада көзделген кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетілед;
6. 4-бағанда тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсыну кезеңіндегі кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
7. 5-бағанда тарифтік сметаның бекітілген көрсеткіштерінен тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштерінің пайыздық ара қатынасы көрсетіледі;
8. 6-бағанда тарифтік смета көрсеткіштерінің ауытқу себептерінің толық сипаттамасы көрсетіледі.
5-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы мәліметтер"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ФВЗ -1
Кезең: тоқсандық
Есепті кезең 20___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейін
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1
2
3
4
5
6
Төлем бойынша міндеттемелер:
мың доллар*
миллион теңге*
Кредиттер үшін пайыздар
мың доллар*
миллион теңге*
Комиссиялық төлемақылар, сыйлықақылар және тағы басқа
мың доллар*
миллион теңге*
Қарыздың негізгі сомасы
мың доллар*
миллион теңге*
Резервтік қорға жіберілді
мың доллар*
миллион теңге*
Есепті кезең соңында резервтік қорда қаражаттың нақты болуы
мың доллар*
миллион теңге*
Жинақталған қаражатқа сыйақы есептеу сомалары
мың доллар*
миллион теңге*
Ескертпе:
* Егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерге төлемақының нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен беріледі.
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 5-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы мәліметтер" (индексі: ФВЗ-1, кезеңділігі: тоқсандық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий информации о фактической выплате наступивших обязательств по займам.
2. Указанная информация представляется субъектами, имеющим инвестиционную программу ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом, с документальными подтверждениями достигнутых фактических показателей и разъяснениями причин, в случае их отклонений от согласованного варианта.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. В тарифы включаются затраты на выплату вознаграждений, и сумма возврата основного долга за кредиты для реализации инвестиционной программы. Изменение размера вознаграждений (проценты за кредиты, комиссионные выплаты) и сумма возврата основного долга по полученным кредитам в период реализации инвестиционной программы допускается только в сторону снижения.
4. Вознаграждения и сумма возврата основного долга за кредиты, полученные в иностранной валюте, включаются в тариф с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. в графе 1 указывается наименование показателей на выплату вознаграждений, и сумма возврата основного долга за кредиты для реализации инвестиционной программы, по форме, утвержденной уполномоченным органом.
6. в графе 2 указывается единица измерения показателей (в случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам. Кроме того, указывается курс тенге к доллару США).
7. в графах 3, 4, 5, 6 указывается информация показателей на выплату вознаграждений, и сумма возврата основного долга за кредиты по кварталам соответствующего года.
Форма 6
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Проект тарифа, тарифных смет на регулируемую услугу"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ПТТС
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений созданным впервые или предоставляющим новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги) или в случае приобретения (строительства) новых объектов и (или) участков, если действующий тариф на регулируемые услуги данного субъекта естественной монополии утвержден раздельно по объектам и (или) участкам.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Тарифная смета ______________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
____________________________________________________________________
(наименование вида регулируемых услуг)
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Проект субъекта естественной монополии
1
2
3
4
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тысяч тенге
в том числе:
1
Материальные затраты, всего
тысяч тенге
в том числе:
1.1
Сырье и материалы
тысяч тенге
1.2
Покупные изделия
тысяч тенге
1.3
ГСМ
тысяч тенге
1.4
Топливо
тысяч тенге
1.5
Энергия
тысяч тенге
2
Затраты на оплату труда, всего
тысяч тенге
в том числе:
2.1
Заработная плата
тысяч тенге
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
3
Амортизация
тысяч тенге
4
Ремонт, всего
тысяч тенге
в том числе:
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
тысяч тенге
5
Прочие затраты (расшифровать)
тысяч тенге
II
Расходы периода, всего
тысяч тенге
6
Общие и административные расходы, всего
тысяч тенге
в том числе:
6.1
Заработная плата административного персонала
тысяч тенге
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
6.3
Амортизация
тысяч тенге
6.4
Коммунальные услуги
тысяч тенге
6.5
Налоги
тысяч тенге
6.6
Другие расходы (расшифровать)
тысяч тенге
7
Расходы на выплату вознаграждений
тысяч тенге
III
Всего затрат
тысяч тенге
IV
Прибыль
тысяч тенге
V
Всего доходов
тысяч тенге
VI
Объем предоставляемых услуг
в натуральных показателях
тысяч тенге
VII
Нормативные потери
%
в натуральных показателях
VIII
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
тенге/на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность работников, всего
человек
в том числе:
8.1
Производственного персонала
человек
8.2
Административного персонала
человек
9
Среднемесячная заработная плата, всего
тенге
в том числе:
9.1
Производственного персонала
тенге
9.2
Административного персонала
тенге
10
Капитальный ремонт
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
тысяч тенге
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего
тысяч тенге
в том числе:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің қарыздары бойынша пайда болған міндеттемелерін нақты төлеу туралы ақпаратты дайындауына арналған.
2. Көрсетілген ақпаратты инвестициялық бағдарламасы бар субъектілер тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейін қол жеткізілген нақты көрсеткіштерді құжаттамалық растай отырып және келісілген нұсқадан олар ауытқыған жағдайда себептерін түсіндіре отырып ұсынады.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есеп-қисаптардың, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен анықтығы үшін жауапты болады.
3. Тарифтерге сыйақы төлеуге арналған шығындар және инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін кредиттер үшін негізгі борышты қайтару сомасы енгізіледі. Инвестициялық бағдарламаны іске асыру кезеңінде сыйақылар (кредиттер үшін пайыздар, комиссиялық төлемдер) мөлшерінің өзгеруіне және алынған кредиттер бойынша негізгі борышты қайтару сомасына төмендету жағына ғана жол беріледі.
4. Шетел валютасында алынған кредиттер үшін сыйақылар мен негізгі борышты қайтару сомасы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштері негізінде теңге бағамының шетел валютасына болжамды өзгеруі (инфляция) ескеріле отырып, тарифке енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда сыйақы төлеуге арналған көрсеткіштердің атауы және уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін кредиттер үшін негізгі борышты қайтару сомасы көрсетіледі.
6. 2-бағанда көрсеткіштердің өлшем бірлігі көрсетіледі (егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерді төлеудің нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен ұсынылады. Бұдан басқа, теңгенің АҚШ долларына шаққандағы бағамы көрсетіледі).
7. 3, 4, 5, 6-бағандарда тиісті жылдың тоқсандары бойынша сыйақылар төлеуге арналған көрсеткіштердің ақпараты және кредиттер үшін негізгі борышты қайтару сомасы көрсетіледі.
6-нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған,
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Тарифтік сметалардың жобасы, реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтік сметалары"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-ПТТС
Кезең: қажет болған жағдайда
Есепті кезең 20___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін алғаш рет құрылған немесе жаңа реттеліп көрсетілетін қызметті (жаңа реттеліп көрсетілетін қызметтерді) ұсынатын немесе жаңа объектілерді және (немесе) учаскелерді сатып алған (салған) жағдайда реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтің, табиғи монополия субъектілердің тарифтік сметалардың жобасы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейін
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
______________________________________________________________________
тарифтік сметасы (табиғи монополия субъектісінің атауы)
__________________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы)
р/н №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
I
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы
мың теңге
оның ішінде::
1
Материалдық шығындар, барлығы
мың теңге
оның ішінде:
1.1
Шикізат және материалдар
мың теңге
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
мың теңге
1.3
ЖЖМ
мың теңге
1.4
Отын
мың теңге
1.5
Энергия
мың теңге
2
Еңбекке ақы төлеу шығындары, барлығы
мың теңге
оның ішінде:
2.1
Жалақы
мың теңге
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
3
Амортизация
мың теңге
4
Жөндеу, барлығы
мың теңге
оның ішінде:
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
мың теңге
5
Өзге шығындар (таратып жазу)
мың теңге
II
Кезең шығыстары, барлығы
мың теңге
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
мың теңге
оның ішінде::
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
мың теңге
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
6.3
Амортизация
мың теңге
6.4
Коммуналдық қызметтер
мың теңге
6.5
Салықтар
мың теңге
6.6
Басқа да шығыстар (таратып жазу)
мың теңге
7
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
мың теңге
III
Барлық шығындар
мың теңге
IV
Пайда
мың теңге
V
Барлық кіріс
мың теңге
VI
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
натуралдық көрсеткіштерде
мың теңге
VII
Нормативтік ысыраптар
%
натуралдық көрсеткіштерде
VIII
Тарифі (қосымша құн салығынсыз)
теңге/көрсетілетін қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Жұмыскерлерінің орташа тізім бойынша саны, барлығы
адам
оның ішінде:
8.1
Өндірістік персонал
адам
8.2
Әкімшілік персонал
адам
9
Орташа айлық жалақы, барлығы
теңге
оның ішінде:
9.1
Өндірістік персоналдың
теңге
9.2
Әкімшілік персоналдың
теңге
10
Күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
мың теңге
12
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы
мың теңге
оның ішінде:

12.1
Материалы на ремонт
тысяч тенге
12.2
Заработная плата
тысяч тенге
12.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
тысяч тенге
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
ГСМ – горюче-смазочные материалы;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
_____________________________________________________________
Адрес электронной почты
_____________________________________________________________
Исполнитель
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 6,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Проект тарифа, тарифных смет на регулируемую услугу" (индекс: 1-ПТТС, периодичность: по мере необходимости)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки проекта тарифа, тарифных смет на регулируемую услугу.
Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При рассмотрений проекта тарифа, тарифных смет на регулируемую услугу, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается порядковый номер;
4. в графе 2 указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемые уполномоченным органом в разрезе регулируемых услуг показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта по форме, утвержденной уполномоченным органом;

12.1
Жөндеуге арналған материалдар
мың теңге
12.2
Жалақы
мың теңге
12.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
мың теңге
Ескертпе:
* шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
ЖЖМ – жанар-жағар май материалдары;
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 6-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Тарифтік сметалардың жобасы, реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтік сметалары" (индексі: 1-ПТТС, кезеңділігі: тоқсандық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тарифтік сметалардың жобасы, реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтік сметаларын дайындауына арналған.
Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің кірістері, шығыстары мен көлемдерінің тізбесі.
2. Тарифтік сметалардың жобасы, реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтік сметаларын қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есеп-қисаптардың, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен анықтығы үшін жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
4. 2-бағанда бекітілген тарифтік сметада көзделген кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии отчета об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги.
Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов, в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается порядковый номер;
4. в графе 2 указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемые уполномоченным органом в разрезе регулируемых услуг показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта по форме, утвержденной уполномоченным органом;
5. в графе 3 указывается единица измерения показателей тарифной сметы;
6. в графе 4 указывается предусмотренные в утвержденной тарифной смете показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии;
7. в графе 5 указываются фактически сложившиеся показатели тарифной сметы о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта за период предоставления отчета об исполнении тарифной сметы;
8. в графе 6 указывается процентное соотношение фактически сложившихся показателей тарифной сметы от утвержденных показателей тарифной смете;
9. в графе 7 указывается подробное описание причин отклонения показателей тарифной сметы.
Форма 10
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Инвестиционная программа и отчеты об исполнении инвестиционных программ"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ИПО
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Инвестиционная программа субъекта естественной монополии
_______________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
_______________________________________________________________
(вид деятельности)
Период инвестиционной программы: _________ 20__ – 20__ года
№ п/п
Наименование мероприятий инвестиционной программы
Единица измерений
Количество
Сумма инвестиций, тысяч тенге (без налога на добавленную стоимость)
Источник финансирования, тысяч тенге
Собственные
Заемные
Бюджетные средства
Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Инвестиционная программа на 20__ год
ВСЕГО на 20__ год
1.
1.1
2.
….
Инвестиционная программа на 20__ год
ВСЕГО на 20__ год
1.
1.1
2.
….
ИТОГО на 20__ – 20__ года
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
_____________________________________________________________
Исполнитель
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Форма 11
Приложение
к инвестиционной программе
Показатели эффективности инвестиционной программы субъекта естественной монополии
_________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии, вид деятельности)
Период инвестиционной программы: _________ 20__ – 20__ года
№ п/п
Наименование мероприятия инвестиционной программы
Расчет эффективности инвестиционной программы на период ее реализации, год*
Снижение расхода сырья, материалов, топлива и энергии в натуральном выражении
Снижение износа основных средств, %
Снижение нормативных потерь, %
Снижение аварийности, %
1-ый год реализации
2-ый год реализации
… год реализации
1-ый год реализации
2-ый год реализации
… год реализации
1-ый год реализации
2-ый год реализации
… год реализации
1-ый год реализации
2-ый год реализации
… год реализации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.1
2.
ВСЕГО на 20__ год
1.
1.1
2.
Примечание:
* расчет эффективности инвестиционной программы на период ее реализации
дополняется показателями с учетом специфики отрасли.
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті дайындауына арналған.
Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің кірістері, шығыстары мен көлемдерінің тізбесі.
2. Өтінім беру және тарифтердің, оның ішінде сараланған тарифтердің жобаларын бекіту туралы шешім қабылдау кезінде, сондай-ақ тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есеп-қисаптардың, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен анықтығы үшін жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
4. 2-бағанда реттеліп көрсетілетін қызметтер бөлінісінде уәкілетті орган бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
5. 3-бағанда тарифтік сметаның көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 4-бағанда бекітілген тарифтік сметада көзделген кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
7. 5-бағанда тарифтік сметаның қалыптасуы туралы есепті ұсыну кезеңіндегі кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және басқа да экономикалық тарифтік сметаның іс жүзінде қалыптасқан көрсеткіштері көрсетіледі;
8. 6-бағанда тарифтік сметаның бекітілген көрсеткіштерінен тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
9. 7-тарифтік смета көрсеткіштерінің ауытқу себептерінің толық сипаттамасы көрсетіледі.
10-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Инвестициялық бағдарлама және инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы есептер"
Әкімшілік нысанның атауы: Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп:1-ИПО
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең 20___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық
бағдарламасы______________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
_______________________________________________________________
(қызмет түрі)
Инвестициялық бағдарламаның кезеңі: 20__ – 20__ жылғы __________
р/н №
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Инвестициялардың сомасы, мың теңге (қосылған құн салығынсыз)
Қаржыландыру көзі, мың теңге
Меншікті
Қарыз
Бюджет қаражаты
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
20__ жылға арналған инвестициялық бағдарлама
20__ жылға БАРЛЫҒЫ
1.
1.1
2.
….
20__ жылға арналған инвестициялық бағдарлама
20__ жылға БАРЛЫҒЫ
1.
1.1
2.
….
20__ жылға БАРЛЫҒЫ
Атауы
Мекенжайы
_________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
11-нысан
Инвестициялық бағдарламаға
қосымша
Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламасының тиімділік көрсеткіштері
__________________________________________________________________________
(табиғи монополия субъектіcінің атауы, қызмет түрі)
Инвестициялық бағдарлама кезеңі: 20__ – 20__ жылғы _________
р/н №
Инвестициялық бағдарлама іс-шараның атауы
Іске асыру кезеңіне инвестициялық бағдарламаның тиімділігінің есебі, жыл*
Заттай мәнде шикізат, материалдар, отын және энергия шығысының төмендеуі
Негізгі құралдардың тозуының төмендеуі, %
Нормативтік ысыраптардың төмендеуі, %
Аппаттылықтың төмендеуі, %
іске асырудың 1-жылы
іске асырудың 2-жылы
іске асырудың ...жылы
іске асырудың 1-жылы
іске асырудың 2-жылы
іске асырудың ...жылы
іске асырудың 1-жылы
іске асырудың 2-жылы
іске асырудың ...жылы
іске асырудың 1-жылы
іске асырудың 2-жылы
іске асырудың ...жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.1
2.
20__ жылға БАРЛЫҒЫ
1.
1.1
2.
Ескертпе:
* оны іске асыру кезеңіне инвестициялық бағдарламаның тиімділігін есептеу саланың ерекшелігін ескере отырып көрсеткіштермен толықтырылады.
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға

к формам 10 и 11,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Инвестиционная программа и отчеты об исполнении инвестиционных программ" (индекс: 1-ИПО, периодичность: ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии инвестиционной программы и отчета об исполнении инвестиционных программ.
Инвестиционная программа – план мероприятий по вложению и возврату средств, направляемых на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов субъекта естественной монополии с целью получения технико-экономического и (или) экологического эффектов, выражаемых в достижении целевых показателей инвестиционной программы или сохранении показателей деятельности субъекта естественной монополии на существующем уровне в соответствии с подпунктом 7) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При рассмотрении инвестиционной программы и отчета об исполнении инвестиционных программ, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. В таблице инвестиционной программы субъекта естественной монополии:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается наименование мероприятий инвестиционной программы;
в графе 3 указывается единица измерения;
в графе 4 указывается сведения о количестве;
в графе 5 указывается сумма инвестиций, тысяч тенге (без налога на добавленную стоимость);
в графах 6, 7, 8, 9 указывается источник финансирования (собственные, заменые, бюджетные средства, деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам) тысяч тенге.
В приложении к инвестиционной программе по показателям эффективности инвестиционной программы субъекта естественной монополии:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается наименование мероприятия инвестиционной программы;

арналған 10 және 11-нысандарға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Инвестициялық бағдарлама және инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы есептер" (индексі: 1-ИПО, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополия субъектілерінің инвестициялық бағдарлама және инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы есептерді дайындауына арналған.
Инвестициялық бағдарлама – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 7) тармақшасына сәйкес, инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді немесе Субъект қызметінің көрсеткіштерін қазіргі деңгейде сақтауды білдіретін техникалық-экономикалық және (немесе) экологиялық әсер алу мақсатында субъектінің қолда бар активтерін кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, ұстап-тұруға және жаңа активтерін жасауға бағытталатын қаражатты салу және қайтару жөніндегі іс-шаралар жоспары.
2. Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есеп-қисаптардың, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен анықтығы үшін жауапты болады
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Табиғи монополия субьектісінің инвестициялық бағдарламасы кестесінде:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
1-бағанда инвестициялық бағдарламаның іс-шараларының атауы көрсетіледі;
3-бағанда өлшем бірлік көрсетіледі;
4-бағанда саны туралы мәліметтер көрсетіледі;
5-бағанда инвестициялардың сомасы, мың теңге (қосылған құн салығынсыз) көрсетіледі;
6, 7, 8, 9-бағандарда қаржыландыру көздері мың теңге (меншікті, қарыз, бюджет қаражаты, деятельность, реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет) көрсетіледі.
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасының тиімділік көрметкіштері бойынша инвестициялық бағдармаға қосымшада:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда инвестициялық бағдарламаның іс-шараларының атауы көрсетіледі;

в графах 3, 4 ,5 указываются расчеты эффективности инвестиционной программы на период ее реализации, на период ее реализации по снижение расхода сырья, материалов, топлива и энергии в натуральном выражении;
в графах 6, 7, 8 указываются расчеты эффективности инвестиционной программы на период ее реализации, на период ее реализации по снижение износа основных средств, %;
в графах 9, 10, 11 указываются расчеты эффективности инвестиционной программы на период ее реализации, на период ее реализации по снижение нормативных потерь, %;
в графах 12, 13, 14 указываются расчеты эффективности инвестиционной программы на период ее реализации, на период ее реализации по снижение аварийности, %.
Форма 12
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Отчет об исполнении инвестиционной программы"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ИП-1
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом.
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
№ п/п
Информация о плановых и фактических объемах предоставления регулируемых услуг
Информация о прибылях и убытках*
Наименование регулируемых услуг (товаров, работ) и обслуживаемая территория
Наименование мероприятий
Единица измерения
Количество в натуральных показателях
Период предоставления услуги в рамках инвестиционной программы
План
Факт
Факт прошлого года
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Продолжение таблицы
Сумма инвестиционной программы
Информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы, тысяч тенге
План
Факт
Отклонение
Причины отклонения
Собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
Амортизация
Прибыль
9
10
11
12
13
14
15
16
Продолжение таблицы
Информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе**
Разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе
Оценка повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг и эффективности деятельности
Снижение расхода сырья, материалов, топлива и энергии в натуральном выражении в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Факт текущего года
Факт прошлого года
Факт текущего года
План
Факт
Факт прошлого года
Факт текущего года
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Примечание:

3, 4, 5-бағандарда іске асыру кезеңіне инвестициялық бағдарламаның тиімділігінің есебі, заттай мәнде шикізат, материалдар, отын және энергия шығысының төмендеуі натуралдық көрсеткіштері;
6, 7, 8-бағандарда іске асыру кезеңіне инвестициялық бағдарламаның тиімділігінің есебі, негізгі құралдардың тозуының төмендеуі, %;
9, 10, 11-бағандарда іске асыру кезеңіне инвестициялық бағдарламаның тиімділігінің есебі, нормативтік ысыраптардың төмендеуі, %;
12, 13, 14-бағандарда іске асыру кезеңіне инвестициялық бағдарламаның тиімділігінің есебі, аппаттылықтың төмендеуі, %.
12-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ИП-1
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең 20___ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей.
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
р/н №
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат
Пайда және залал туралы ақпарат*
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) атауы және қызмет көрсетілетін аумақ
Іс-шаралардың атауы
Өлшем бірлігі
Заттай көрсеткіштермен саны
Инвестициялық бағдарлама шеңберінде қызметтерді көрсету кезеңі
Жоспар
Фактісі
Өткен жылдың фактісі
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Кестенің жалғасы
Инвестициялық бағдарламаның сомасы
Инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат, мың теңге
Жоспар
Фактісі
Ауытқу
Ауытқу себептері
Меншікті қаражат
Қарыз қаражаты
Бюджет қаражаты
Амортизация
Пайда
9
10
11
12
13
14
15
16
Кестенің жалғасы
Инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат **
Қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштермен ауытқу себептерін түсіндіру
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін және қызметтің тиімділігін арттыруды бағалау
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай заттай мәнде шикізат, материалдар, отын және энергия шығыстарының төмендеуі
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша тозудың (физикалық) негізгі қорлардың (активтердің) төмендеуі, %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша ысыраптардың төмендеуі, %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша а аппаттылықтың төмендеуі
Ағымдағы жылғы фактісі
Өткен жылғы фактісі
Ағымдағы жылғы фактісі
Жоспар
Фактісі
Өткен жылғы фактісі
Ағымдағы жылғы фактісі
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Ескертпе:

* информация о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
** информация заполняется, в том числе по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе);
** информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов естественных монополий о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 12,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об исполнении инвестиционной программы" (индекс: ИП-1, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами отчета об исполнении инвестиционной программы на регулируемые услуги.
Инвестиционная программа - план мероприятий по вложению и возврату средств, направляемых на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов субъекта естественной монополии с целью получения технико-экономического и (или) экологического эффектов, выражаемых в достижении целевых показателей инвестиционной программы или сохранении показателей деятельности субъекта естественной монополии на существующем уровне в соответствии с подпунктом 7) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).

* Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) 3-қосымшасына сәйкес пайда мен залал туралы ақпарат;
** ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін есепке ала отырып, өзге де көрсеткіштер бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделсе);
** ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру бойынша растайтын құжаттарды қоса бере отырып ұсынылады (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстардың құны мен шығындар туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларын пайдалануға қабылдау актілері, ішкі үстемелер, табиғи монополиялар субъектілерінің пайдалануға беру және теңгерімге қабылдау туралы ішкі бұйрықтары).
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 12-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме "Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп" (индексі: ИП-1, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерге инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті дайындауына арналған.
Инвестициялық бағдарлама-"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 7) тармақшасына сәйкес, инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді немесе Субъект қызметінің көрсеткіштерін қазіргі деңгейде сақтауды білдіретін техникалық-экономикалық және (немесе) экологиялық әсер алу мақсатында субъектінің қолда бар активтерін кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, ұстап-тұруға және жаңа активтерін жасауға бағытталатын қаражатты салу және қайтару жөніндегі іс-шаралар жоспары.

2. При рассмотрении отчета об исполнении инвестиционной программы, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается порядковый номер;
4. в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7 указывается информация о плановых и фактических объемах предоставления регулируемых услуг, в том числе "Наименование регулируемых услуг (товаров, работ) и обслуживаемая территория, согласно Классификатора административно-территориальных объектов (КАТО)", "Наименование мероприятий", "Единица измерения", "Количество в натуральных показателях", "Период предоставления услуги в рамках инвестиционной программы", в том числе "План", "Факт", "Факт прошлого года";
5. в графе указывается отчет о прибылях и убытках;
6. в графах 9, 10, 11, 12 указывается сумма инвестиционной программы, в том числе "План", "Факт", "Отклонение", "Причины отклонения";
7. в графах 13, 14, 15, 16 указывается информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы в тысяч тенге, в том числе "Собственные средства", "Заемные средства", "Бюджетные средства", в том числе "Амортизация", "Прибыль";
8. в графах 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 указывается информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе, в том числе "Снижение расхода сырья, материалов, топлива и энергии в натуральном выражении в зависимости от утвержденной инвестиционной программы", "Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы", "Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы", "Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы", в том числе "Факт текущего года", "Факт прошлого года", "Факт текущего года", "План", "Факт", "Факт прошлого года", "Факт текущего года";

2. нвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есеп-қисаптардың, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен анықтығы үшін жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
4. 2,3,4,5,6,7 –бағандарда реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жоспарлы және нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі, оның ішінде "Реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) атауы және қызмет көрсетілетін аумақ", "Іс-шаралардың атауы", "Өлшем бірлігі", "Заттай көрсеткіштермен саны", "Инвестициялық бағдарлама шеңберінде қызметтерді көрсету кезеңі", оның ішінде "Жоспар", "Фактісі", "Ауытқу", "Ауытқу себептері";
5. 8-бағанда пайда және залал туралы есеп көрсетіледі;
6. 9,10,11,12 бағандарда – инвестициялық бағдарламаның сомасы көрсетіледі, оның ішінде "Жоспар", "Фактісі", "Ауытқу", "Ауытқу себептері";
7. 13,14,15,16 -бағандарда инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат мың теңгеде көрсетіледі, оның ішінде "Меншікті қаражат", "Қарыз қаражаты", "Бюджет қаражаты", оның ішінде "Амортизация", "Пайда";
8. 17,18,19,20,21,22,23 бағандарда инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат көрсетіледі, оның ішінде "Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай заттай мәнде шикізат, материалдар, отын және энергия шығыстарының төмендеу" "Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша тозудың (физикалық) негізгі қорлардың (активтердің) төмендеуі, %", "Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша ысыраптардың төмендеуі, %", "Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша аппаттылықтың төмендеуі", оның ішінде "Ағымдағы жылғы фактісі", "Өткен жылғы фактісі", "Ағымдағы жылғы фактісі", "Жоспар", "Фактісі", "Өткен жылғы фактісі", "Ағымдағы жылғы фактісі";

9. в графе 24 указывается разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе;
10. в графе 25 указывается оценка повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг и эффективности деятельности.
форма 13
Заключение о результатах рассмотрения об исполнении тарифной сметы
на ____-____ годы
_________________________________________
(наименование анализируемого документа)
_________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги и субъекта естественной монополии)

9. 24-бағанда қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштермен ауытқу себептерін түсіндіру көрсетіледі;
10. 25-бағанда ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін және қызметтің тиімділігін арттыруды бағалау көрсетіледі.
13-нысан
___-____ жылдарға арналған тарифтік сметаның орындалуы туралы қарау нәтижелері туралы қорытындыны
_________________________________________
(талданатын құжаттың атауы)
_________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтің және табиғи монополия субъектісінің атауы)

1. Введение (указываются наименование субъекта естественной монополии и показатели, планируемый период действия тарифа и перечень источников использованной информации и документов).
2. Основная часть (в табличной форме указываются результаты сопоставления значений и причины их изменений:
при рассмотрении проекта: процент изменения показателей, заявленных субъектом, от утвержденных, процент изменения показателей, проверенных ведомством уполномоченного органа в сравнении с заявленными, процент отклонения показателей, одобренных ведомством уполномоченного органа, в сравнении с утвержденными;
при рассмотрении отчета: процент изменения фактических показателей по отчету субъекта естественной монополии, к утвержденным, процент отклонения фактических проверенных показателей от фактических показателей по отчету субъекта, процент отклонения фактических проверенных показателей от утвержденных).
Таблица – Итоги рассмотрения.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(наименование анализируемого документа, субъекта естественной монополии
и его регулируемой услуги)
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
Утвержденные показатели
Фактические показатели по отчету субъекта
Заявленный субъектом проект показателя
Отношение фактического показателя по отчету субъекта к утвержденному, %
Отношение заявленного показателя к утвержденному, %
Показатель, проверенный по итогам рассмотрения проекта/отчета
Отношение проверенного показателя к заявленному/ фактическому по отчету субъекта, %
Отношение проверенного показателя к утвержденному, %
Причины изменения показателей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Примечание:

1. Кіріспе (табиғи монополия субъектісінің атауы және көрсеткіштер, тарифтің қолданылуының жоспарланатын кезеңі және пайдаланылған ақпарат көздері мен құжаттардың тізбесі көрсетіледі).
2. Негізгі бөлім (мәндерді салыстыру нәттижелері және оларды өзгерту себептері кесте нысанында көрсетіледі:
жобаны қарау кезінде: субъект мәлімдегенмен салыстырғанда бекітілгендерден көрсеткіштердің өзгеру пайызы, мәлімделгенмен салыстырғанда уәкілетті органның ведомствосы тексерген көрсеткіштердің өзгеру пайызы, бекітілгендермен салыстырғанда уәкілетті органның ведомствосы мақұлдаған көрсеткіштердің ауытқу пайызы;
есепті қарау кезінде: табиғи монополия субъектісінің есебі бойынша нақты көрсеткіштердің бекітілгендерге өзгеру пайызы, нақты тексерілген көрсеткіштердің субъектінің есебі бойынша нақты көрсеткіштерден ауытқу пайызы, фактісі тексерілген көрсеткіштердің бекітілгендерден ауытқу пайызы).
Кесте – Қарау қорытындылары
__________________________________________________________________________
(талданатын құжаттың, табиғи монополия субъектісінің және оның реттеліп көрсетілетін қызметінің атауы)
р/н №
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген көрсеткіштер
Субъектінің мәлімдеген көрсеткіштің жобасы
Субъек есебі бойынша нақты көрсеткіш
Субъектінің есебі бойынша нақты көрсеткіштің бекітілгенге қатынасы, %
Мәлімделген көрсеткіштің бекітілгенге қатынасы, %
Жобаны/есепті қарау қорытындысы бойынша тексерілген көрсеткіш
Тексерілген көрсеткіштің субъектінің есебі бойынша мәлімделген нақтыға қатынасы, %
Тексерілген көрсеткіштің бекітілген қатынасы, %
Көрсеткіштердің өзгеру себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе:

при анализе проекта заполняются графы 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11 и 12;
при анализе отчета: используются графы 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11 и 12;
3. Выводы и рекомендации (при рассмотрении проекта: приводится обоснование вносимых в проект изменений и уточнений, и рекомендация о целесообразности утверждения проекта или отказе в его утверждении;
при рассмотрении отчета: приводится обоснование вносимых в отчет изменений и уточнений, выводы о наличии или отсутствии оснований для:
введения временного компенсирующего тарифа;
или наложения штрафов (бонусов) за несоблюдение (соблюдение) показателей качества и надежности регулируемой услуги и эффективности деятельности субъекта естественной монополии).
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение 2 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 5 февраля 2026 года № 22-НҚ
Приложение 4 к Правилам
формирования тарифов
приказ Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Форма 1
Формы,
предназначенные для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Ежегодная корректировка субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-КСМТР
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Ежегодная корректировка субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования (краткая информация о ежегодной корректировки)
________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________
(наименование вида регулируемых услуг)
№ п/п
Наименование
Значение
(тысяч тенге)
1
Корректировка предельной доходности
2
Корректировка неконтролируемых операционных расходов
3
Корректировка амортизационных отчислений
4
Корректировка допустимой прибыли
5
Корректировка на изменение инфляции
6
Итого
Прогнозируемый объем (м3) на следующий год, согласно утвержденному тарифу
Корректировка тарифов (тенге за м3)
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
_____________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 1,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Ежегодная корректировка субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования"
(индекс: 1-КСМТР, периодичность: годовая)

жобаны талдау кезінде 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандар толтырылады;
есепті талдау кезінде: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11 және 12-бағандар толтырылады;
3. Тұжырымдар мен ұсынымдар (жобаны қарау кезінде: жобаға енгізілетін өзгерістер мен нақтылаулардың негіздемесі және жобаны бекітудің немесе оны бекітуден бас тартудың орындылығы туралы ұсыным келтіріледі;
есепті қарау кезінде: есепке енгізілетін өзгерістер мен нақтылаулардың негіздемесі, мыналар:
уақытша өтемдік тарифті енгізу;
немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа және сенімділік және табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін сақтамағаны (сақтағаны) үшін айыппұлдар (бонустар) беру үшін негіздердің болуы немесе болмауы туралы тұжырымдар келтіріледі).
Атауы __________________________
Мекенжайы _______________________
________________________________
__________________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 5 ақпандағы
№ 22-НҚ бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ бұйрығы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
4-қосымша
1-нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің жыл сайынғы түзетуі"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КСМТР
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің жыл сайынғы түзетуі (жыл сайынғы түзету туралы қысқаша ақпарат)
________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы)
р/н №
Атауы
Мәні (мың теңге)
1
Шекті кірістілікті түзету
2
Бақыланбайтын операциялық шығыстарды түзету
3
Амортизациялық аударымдарды түзету
4
Жол берілетін пайданы түзету
5
Инфляцияның өзгеруіне түзету
6
Барлығы
Бекітілген тарифке сәйкес келесі жылға арналған болжамды көлем (м3)
Тарифтерді түзету (м3 үшін теңге)
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 1-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің жыл сайынғы түзетуі" (индексі: 1-КСМТР, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки ежегодной корректировки субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования".
2. При рассмотрений ежегодной корректировки субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в строке 1 указывается корректировка предельной доходности субъекта, в значениях тысяч тенге;
4. в строке 2 указывается корректировка неконтролируемых операционных расходов, в значениях тысяч тенге;
5. в строке 3 указывается корректировка амортизационных отчислений, в значениях тысяч тенге;
6. в строке 4 указывается корректировка допустимой прибыли, в значениях тысяч тенге;
7. в строке 5 указывается корректировка на изменение инфляции, в значениях тысяч тенге;
8. в строке 5 указывается итоговые сведения, в значениях тысяч тенге;
9. также в отдельных строках указываются прогнозируемые объемы (м3) на следующий год, согласно утвержденному тарифу, также корректировка тарифов (тенге за м3), в значениях тысяч тенге.
Форма 2
Формы,
предназначенные для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Корректировка предельной доходности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-КПДСМ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Корректировка предельной доходности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________
(наименование вида регулируемых услуг)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Утвержденное значение на текущий год
Фактическое значение за текущий год
Расчетное значение (3 месяца), включенное в корректировку предыдущего года
Фактическое значение
(за ранее оцененные три месяца) для корректировки предыдущего года
Пояснение
Фактические значения (9 месяцев)
Расчетные значения (3 месяца)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Утвержденный средний тариф
тенге / м3
2
Утвержденный объем
тысяч м3
3
Фактический объем
тысяч м3
A
Корректировка предельной доходности
тысяч тенге

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің жыл сайынғы түзетуін дайындауына арналған.
2. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің жыл сайынғы түзетуін, қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда субъектінің шекті кірістілікті түзетуі, мың теңге мәнінде көрсетіледі;
4. 2-бағанда бақыланбайтын операциялық шығыстарды түзетуі, мың теңге мәнінде көрсетіледі;
5. 3-бағанда амортизациялық аударымдарды түзетуі, мың теңге мәнінде көрсетіледі;
6. 4-бағанда жол берілетін пайданы түзетуі, мың теңге мәнінде көрсетіледі;
7. 5-бағанда инфляцияның өзгеруіне түзетуі, мың теңге мәнінде көрсетіледі;
8. 6-бағанда қорытынды мәліметтері, мың теңге мәнінде көрсетіледі;
9. сондай – ақ жеке бағандарда, бекітілген тарифке сәйкес келесі жылға арналған болжамды көлем (м3), тарифтерді түзету (м3 үшін теңге) мың теңге мәнінде көрсетіледі.
2-нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің шекті кірістілігін түзету"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КПДСМ
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің шекті кірістілігін түзету________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы)
р/н №
Атауы
Өлшем бірлігі
Ағымдағы жылға бекітілген мәні
Ағымдағы жылғы фактінің мәні
Өткен жылдың түзетуіне енгізілген есептік мәні (3 ай)
Өткен жылдың түзетуі үшін (бұрын бағаланған үш ай үшін) фактінің мәні
Түсіндірме
Фактінің мәндері (9 ай)
Есептік мәндері (3 ай)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Бекітілген орташа тариф
теңге м3
2
Бекітілген көлем
мың м3
3
Факт көлемі
мың м3
A
Шекті кірістілікті түзету
мың теңге

=1x(3-2) за текущий год плюс 1x (расчетное значение – фактическое значение) за предыдущий год
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
_____________________________________________________________
Адрес электронной почты
_____________________________________________________________
Исполнитель
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 2,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Корректировка предельной доходности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования"
(индекс: 1-КПДСМ, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки корректировки предельной доходности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования".
2. При рассмотрений корректировки предельной доходности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается порядковый номер;
4. в графе 2 указывается наименование показателей тарифа, утвержденной уполномоченным органом;
5. в графе 3 указывается единица измерения;
6. в графе 4 указывается утвержденное значение на текущий отчетный год;
7. в графах 5 и 6 указываются фактическое значение за текущий год;
8. в графе 7 указывается расчетное значение (3 месяца), включенное в корректировку предыдущего года;
9. в графе 8 указывается фактическое значение (за ранее оцененные три месяца) для корректировки предыдущего года;
10. в графе 9 указывается пояснение по каждому показателю.
Форма 3
Формы,
предназначенные для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Корректировка неконтролируемых затрат субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-КНЗСМ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Корректировка неконтролируемых затрат субъекта естественной монополий
с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________________________
(наименование вида регулируемых услуг)
Наименование
Единица измерения
Утвержденное значение на текущий год
Фактическое значение за текущий год
Расчетное значение
(3 месяца), включенное в корректировку предыдущего года
Фактическое значение
(за ранее оцененные три месяца) для корректировки предыдущего года
Пояснение
Фактические значения
(9 месяцев)
Расчетные значения (3 месяца)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Итого неконтролируемые затраты
тысяч тенге
2
Затраты на возмещение потерь
тысяч тенге
2.1
Объем потерь
м3
2.2
Себестоимость единицы
тенге/м3
3
Налоги и иные обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
3.
Налог 1
тысяч тенге
3.2
Налог 2
тысяч тенге
3.3
Налог 3
тысяч тенге
4
Топливо
тысяч тенге
4.1
Объем топлива
тысяч тенге
4.2
Себестоимость единицы топлива
тысяч тенге
5
Прочие затраты
тысяч тенге
5.1
Прочие затраты 1
тысяч тенге
5.2
Прочие затраты 2
тысяч тенге
5.3
Прочие затраты 3
тысяч тенге
B
Корректировка неконтролируемых затрат
тысяч тенге
= Фактическое значение минус утвержденное значение за/на текущий год плюс фактическое значение минус расчетное значение за предыдущий год
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 3,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Корректировка неконтролируемых затрат субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования"
(индекс: 1-КНЗСМ, периодичность: годовая)

=1x(3-2) ағымдағы жылға қосу 1x (есептік мән – нақты мән) өткен жыл үшін
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 2-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің шекті кірістілігін түзету" (индексі: 1-КПДСМ, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің шекті кірістілігін түзетуін дайындауына арналған.
2. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің шекті кірістілігін түзетуін, қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
4. 2-бағанда уәкілетті орган бекітілген тариф көрсеткештерінің атауы көрсетіледі;
5. 3-бағанда өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 4-бағанда ағымдағы жылға бекітілген мәні көрсетіледі;
7. 5-6 бағанда ағымдағы жылғы фактінің мәні көрсетіледі;
8. 7-бағанда өткен жылдың түзетуіне енгізілген есептік мәні (3 ай) көрсетіледі;
9. 8-бағанда өткен жылдың түзетуі үшін (бұрын бағаланған үш ай үшін) фактінің мәні көрсетіледі;
10. 9-бағанда әрбір көрсеткіш бойынша түсіндірме көрсетіледі.
3-нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің бақыланбайтын шығындарын түзету".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КНЗСМ
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия
субъектісінің бақыланбайтын шығындарын түзету
________________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы)
Атауы
Өлшем бірлігі
Ағымдағы жылға бекітілген мәні
Ағымдағы жылғы фактінің мәні
Өткен жылдың түзетуіне енгізілген есептік мәні (3 ай)
Өткен жылдың түзетуі үшін (бұрын бағаланған үш ай үшін) фактінің мәні
Түсіндірме
Фактінің мәндері (9 ай)
Есептік мәндері (3 ай)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Бақыланбайтын шығындардың барлығы
мың теңге
2
Ысыраптарды өтеуге арналған шығындар
2.1
Ысыраптар көлемі
м3
2.2
Бірліктің өзіндік құны
теңге /м3
3
Бюджетке салықтар және өзге де міндетті төлемдер
мың теңге
3.
1-салық
мың теңге
3.2
2-салық
мың теңге
3.3
2-салық
мың теңге
4
Отын
мың теңге
4.1
Отын көлемі
4.2
Отын бірлігінің өзіндік құны
Көрсетілсін
5
Өзге де шығындар
мың теңге
5.1
1-өзге де шығындар
мың теңге
5.2
2-өзге де шығындар
мың теңге
5.3
3-өзге де шығындар
мың теңге
B
Бақыланбайтын шығындарды түзету
мың теңге
=Нақты мән алу ағымдағы жылғы/жылға бекітілген мән қосу нақты мән алу өткен жылғы есептік мән
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған 3-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің бақыланбайтын шығындарын түзету" (индексі: 1-КНЗСМ, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки корректировка неконтролируемых затрат субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования".
2. При рассмотрений корректировки неконтролируемых затрат субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается порядковый номер;
4. в графе 2 указывается наименование показателей неконтролируемых затрат;
5. в графе 3 указывается единица измерения;
6. в графе 4 указывается утвержденное значение на текущий отчетный год;
7. в графах 5 и 6 указываются фактическое значение за текущий год;
8. в графе 7 указывается расчетное значение (3 месяца), включенное в корректировку предыдущего года;
9. в графе 8 указывается фактическое значение (за ранее оцененные три месяца) для корректировки предыдущего года;
10. в графе 9 указывается пояснение по каждому показателю.
Форма 4
Формы,
предназначенные для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Показатели качества и надежности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ПКНСМ
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Показатели качества и надежности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________
(наименование вида регулируемых услуг)
№ п/п
Показатель
Оценка
X = более низкое значение указывает на лучшую эффективность
Нижнее граничное целевое значение
Верхнее граничное целевое значение
Фактические показатели эффективности
Рассчитанный штрафной коэффициент
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Допустимая прибыль (РБА x СВСК)
2.
Доля допустимой прибыли с учетом вознаграждения за эффективность
50 %
3.
Размер штрафа
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме 4,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Показатели качества и надежности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования"
(индекс: 1-ПКНСМ, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің бақыланбайтын шығындарын түзетуін дайындауына арналған.
2. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің бақыланбайтын шығындарын түзетуін, қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
4. 2-бағанда бақыланбайтын шығындардың атауы көрсетіледі;
5. 3-бағанда өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 4-бағанда ағымдағы жылға бекітілген мәні көрсетіледі;
7. 5-6 бағанда ағымдағы жылғы фактінің мәні көрсетіледі;
8. 7-бағанда өткен жылдың түзетуіне енгізілген есептік мәні (3 ай);
9. 8-бағанда өткен жылдың түзетуі үшін (бұрын бағаланған үш ай үшін) фактінің мәні;
10. 9-бағанда әрбір көрсеткіш бойынша түсіндірме көрсетіледі.
4-нысан
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, табиғи монополия субъектісінің сапа және сенімділік көрсеткіштері".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-ПКНСМ
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БИН
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, табиғи монополия субъектісінің сапа және сенімділік көрсеткіштері
________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы)
р/н №
Көрсеткіш
Бағалау
X = неғұрлым төмен мән жақсырақ тиімділікті көрсетеді
Төменгі шекті нысаналы мәні
Жоғарғы шекті нысаналы мәні
Тиімділіктің фактісінің көрсеткіштері
Есептелген айыппұл коэффиценті
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Жол берілетін пайда (АРБ x СВСК)
2.
Тиімділік үшін сыйақы есепке алынған жол берілетін пайда үлесі
50 %
3.
Айыппұл мөлшері
Атауы
Мекенжайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны_____________________________________________________
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 4-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, табиғи монополия субъектісінің сапа және сенімділік көрсеткіштері" (индексі: 1-ПКНСМ, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки показателей качества и надежности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования".
2. При рассмотрений показателей качества и надежности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается порядковый номер;
4. в графе 2 указывается показателей по прибыли и размеру штрафа;
5. в графе 3 указывается оценка в процентом соотношений;
6. в графе 4 указывается X = более низкое значение указывает на лучшую эффективность;
7. в графе 5 указываются нижнее граничное целевое значение;
8. в графе 6 указывается верхнее граничное целевое значение;
9. в графе 7 указывается фактические показатели эффективности;
10. в графе 8 указывается рассчитанный штрафной коэффициент.
Приложение 3 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 5 февраля 2026 года № 22-НҚ
Приложение 11 к Правилам
формирования тарифов
приказ Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Распределения задействованных активов по видам услуг"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-РЗАУ
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости
Метод сбора: в электронном виде.
ИИН/БИН
__________________________________________________
(наименование предприятия)
Таблица распределения задействованных активов по видам услуг на __________год
Наименование актива
Учетная (остаточная) стоимость, тенге из приложения 6
Стоимость задействованных активов, всего, тенге из приложения 6
В том числе на услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Коэффициент распределения из приложения 6

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, табиғи монополия субъектісінің сапа және сенімділік көрсеткіштерін дайындауына арналған.
2. тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, табиғи монополия субъектісінің сапа және сенімділік көрсеткіштерін, қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
4. 2-бағанда пайда мен айыппұл мөлшерлері бойынша көрсеткіштері көрсетіледі;
5. 3-бағанда пайыздық арақатыныстағы бағалау көрсетіледі;
6. 4-бағанда X = неғұрлым төмен мән жақсырақ тиімділікті көрсетіледі;
7. 5-бағанда төменгі шекті нысаналы мәні көрсетіледі;
8. 6-бағанда жоғарғы шекті нысаналы мәні көрсетіледі;
9. 7-бағанда тиімділіктің фактісінің көрсеткіштері көрсетіледі;
10. 8-бағанда есептелген айыппұл коэффиценті көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 5 ақпандағы
№ 22-НҚ бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ бұйрығы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Қызмет түрлері бойынша тартылған активтерді бөлу"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі):
1-РЗАУ
Кезеңділігі: қажеттігіне қарай
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттігіне қарай
Жинау әдісі: электронды түрде.
ЖСН/БСН
__________________________________________________
(кәсіпорынның атауы)
Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша __________ жылға арналған тартылған активтерді бөлу кестесі
Активтің атауы
Есептік (қалдық) құны, теңге 6-қосымшадан
Тартылған активтердің құны, барлығы
6-қосымш-адан
Оның ішінде көрсетілетін қызметтерге
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Бөлу коэффициенті
6-қосымшада
Активтің құны, теңге

Стоимость актива, тенге гр3*гр4
Коэффициент распределения из приложения 6
Стоимость актива, тенге гр3*гр6
Коэффициент распределения из приложения 6
Стоимость актива, тенге гр3*гр8
Коэффициент распределения из приложения 6
Стоимость актива, тенге гр3*гр10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Распределения задействованных активов по видам услуг"
(индекс: 1-РЗАУ, периодичность: по мере необходимости)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии расчетов по распределению задействованных активов по видам услуг.
2. При рассмотрений расчетов по распределению задействованных активов по видам услуг, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается наименование актива;
4. в графе 2 указывается учетная (остаточная) стоимость, тенге из приложения 6;
5. в графе 3 указывается стоимость задействованных активов, всего, тенге из приложения 6;
6. в графах 4, 6, 8, 10 указываются коэффициент распределения из приложения 6 по видам услуг;
7. в графе 5 указываются стоимость актива, тенге гр3*гр4;
8. в графе 7 указывается стоимость актива, тенге гр3*гр6;
9. в графе 9 указывается стоимость актива, тенге гр3*гр8;
10. в графе 11 указывается стоимость актива, тенге гр3*гр10.
Приложение 4 к приказу
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 5 февраля 2026 года № 22-НҚ
Приложение 12 к Правилам
формирования тарифов
приказ Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-РАЗ
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
______________________________
(Наименование предприятия)
Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе
__________________________________ на _________ год
(наименование группы основных средств)
Наименование актива
Вид актива или затрат
Рабочее состояние (работает или в резерве)
Учетная (остаточная) стоимость актива, тенге
Учетная (остаточная) стоимость задействованного актива, тенге
Значение базы распределения
Значение коэффициент распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование____________________
_________________________________
Адрес________________________
_____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе"
(индекс: 1-РАЗ, периодичность: по мере необходимости)

(3-баған * 4-баған)
Бөлу коэффициенті
6-қосымшадан
Активтің құны, теңге (3-баған * 6-баған)
Бөлу коэффициенті 6-қосымшадан
Активтің құны, теңге (3-баған * 8-баған)
Бөлу коэффициенті 6-қосымшадан
Активтің құны, теңге (3-баған * 10-баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
Атауы
Мекен жайы
________________________________
____________________________
________________________________
____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Қызмет түрлері бойынша тартылған активтерді бөлу" (индексі: 1-РЗАУ, кезеңділігі: қажеттігіне қарай)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге қызмет түрлері бойынша тартылған активтерді бөлуін дайындауына арналған.
2. Қызмет түрлері бойынша тартылған активтерді бөлуін, қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда активтің атауы көрсетіледі;
4. 2-бағанда есептік (қалдық) құны, теңге 6-қосымшадан көрсетіледі;
5. 3-бағанда тартылған активтердің құны, барлығы 6-қосымшадан көрсетіледі;
6. 4, 6, 8, 10-бағандарда бөлу коэффициенті 6-қосымшада көрсетіледі;
7. 5-бағанда активтің құны, теңге (3-баған * 4-баған) көрсетіледі;
8. 7-бағанда активтің құны, теңге (3-баған * 6-баған) көрсетіледі;
9. 9-бағанда активтің құны, теңге (3-баған * 8-баған) көрсетіледі;
10. 11-бағанда активтің құны, теңге (3-баған * 10-баған) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 5 ақпандағы
№ 22-НҚ бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ бұйрығы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Негізгі құралдар тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебі"
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-РАЗ
Кезеңділігі: қажеттігіне қарай
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттігіне қарай
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
______________________________
(кәсіпорынның атауы)
_________ жылы ___________________________________________________________
(негізгі құралдар топтарының атауы)
тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебі
Активтің атауы
Актив немесе шығын түрі
Жұмыстық жай-күйі (жұмыс істейді немесе резервте)
Активтің есептік (қалдық) құны, теңге
Тартылған активтің есептік (қалдық) құны, теңге
Бөлу базасының мәні
Бөлу коэффициентінің мәні
Көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы
_________________________________
_________________________________
Мекен жайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Негізгі құралдар тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебі" (индексі: 1-РАЗ, кезеңділігі: қажеттігіне қарай)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии расчета коэффициента распределения активов и затрат по группе.
2. При рассмотрений субъектами расчета коэффициента распределения активов и затрат по группе, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается наименование актива;
4. в графе 2 указывается вид актива или затрат;
5. в графе 3 указывается рабочее состояние (работает или в резерве);
6. в графе 4 указывается учетная (остаточная) стоимость актива, тенге;
7. в графе 5 указывается учетная (остаточная) стоимость задействованного актива, тенге;
8. в графе 6 указывается значение базы распределения;
9. в графе 7 указывается значение коэффициент распределения;
10. в графах 8, 9, 10, 11 указывается услуги по видам.
Приложение 5
к приказу Министр водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 5 февраля 2026 года № 22-НҚ
Приложение 14
к Правилам формирования
тарифов приказ Министра
водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года
№ 66-НҚ
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Расчет коэффициента распределения затрат по нематериальным активам".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ЗНА
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
__________________________________________________________________
(наименование предприятия)
Расчет коэффициента распределения затрат по нематериальным активам на _________год
Наименование актива
Вид затрат
Рабочее состояние (работает или в резерве)
Учетная (остаточная) стоимость, тенге
Учетная (остаточная) стоимость задействованного актива,
Значение базы распределения Значение коэффициента распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Расчет коэффициента распределения затрат по нематериальным активам"
(индекс: 1-ЗНА, периодичность: по мере необходимости)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге негізгі құралдар тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебін дайындауына арналған.
2. Негізгі құралдар тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебін, қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда активтің атауы көрсетіледі;
4. 2-бағанда актив немесе шығын түрі көрсетіледі;
5. 3-бағанда жұмыстық жай-күйі (жұмыс істейді немесе резервте) көрсетіледі;
6. 4-бағанда активтің есептік (қалдық) құны, теңгеде көрсетіледі;
7. 5-бағанда тартылған активтің есептік (қалдық) құны, теңгеде көрсетіледі;
8. 6-бағанда бөлу базасының мәні көрсетіледі;
9. 7-бағанда бөлу коэффициентінің мәні көрсетіледі;
10. 8, 9, 10, 11-бағандарда көрсетілетін қызметтер түрлері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 5 ақпандағы
№ 22-НҚ бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ бұйрығы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Материалдық емес активтердің шығындарын бойынша бөлу коэффициентінің есебі".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі):
1-ЗНА
Кезеңділігі: қажеттігіне қарай
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттігіне қарай
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
____________________________________________________________
(кәсіпорынның атауы)
_______ жылы шығындарды материалдық емес активтер бойынша бөлу коэффициентінің есебі
Активтің атауы
Шығын түрі
Жұмыс жағдайы (жұмыс істейді немесе резервте)
Есептік (қалдық) құны, теңге
Тартылған активтің есептік (қалдық) құны, теңге
Бөлу базасының мәні Бөлу коэффициен-тінің мәні
Көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы Мекенжайы
__________________________ _________________________
__________________________ __________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Материалдық емес активтердің шығындарын бойынша бөлу коэффициентінің есебі" (индексі: 1-ЗНА, кезеңділігі: қажеттігіне қарай)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии расчета коэффициента распределения затрат по нематериальным активам.
2. При рассмотрений субъектами расчета коэффициента распределения затрат по нематериальным активам, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается наименование актива;
4. в графе 2 указывается вид затрат;
5. в графе 3 указывается рабочее состояние (работает или в резерве);
6. в графе 4 указывается учетная (остаточная) стоимость, тенге;
7. в графе 5 указывается учетная (остаточная) стоимость задействованного актива;
8. в графе 6 указывается значение коэффициента распределения;
9. в графах 7, 8, 9, 10 указываются услуги по видам.
Приложение 6
к приказу Министр водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 5 февраля 2026 года № 22-НҚ
Приложение 15 к Правилам
формирования тарифов
приказ Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Расчет коэффициента распределения расходов на оплату труда персонала".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ОТП
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
________________________________________________________________
(наименование предприятия)
Расчет коэффициента распределения расходов на оплату труда персонала на _________год
Табельный номер сотрудника (или другой знак)
Производственное подразделение
Вид затрат
Годовой фонд зарплаты, тенге
Значение базы распределения значение коэффициента распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Наименование__________________ Адрес_______________________
_______________________________ ____________________________
Телефон
___________________________________________________________
Адрес электронной почты
___________________________________________________________
Исполнитель
___________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
___________________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Расчет коэффициента распределения затрат по нематериальным активам"
(индекс: 1-ЗНА, периодичность: по мере необходимости)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге материалдық емес активтердің шығындарын бойынша бөлу коэффициентінің есебін дайындауына арналған.
2. Материалдық емес активтердің шығындарын бойынша бөлу коэффициентінің есебін, қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда активтің атауы көрсетіледі;
4. 2-бағанда шығын түрі көрсетіледі;
5. 3-бағанда жұмыс жағдайы (жұмыс істейді немесе резервте) көрсетіледі;
6. 4-бағанда есептік (қалдық) құны, теңгеде көрсетіледі;
7. 5-бағанда тартылған активтің есептік (қалдық) құны, теңгеде көрсетіледі;
8. 6-бағанда бөлу базасының мәні бөлу коэффициентінің мәні;
9. 7, 8, 9, 10-бағандарда көрсетілетін қызметтер түрлері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 5 ақпандағы
№ 22-НҚ бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66НҚ бұйрығы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған, нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Персоналға еңбекақы төлеу шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі):
1-ОТП
Кезеңділігі: қажеттігіне қарай
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттігіне қарай
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
__________________________________________________________________
(кәсіпорынның атауы)
____________ жылы персоналға еңбекақы төлеу шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі
Қызметкердің табельдік нөмірі (немесе басқа белгі)
Өндірістік бөлімше
Шығыстар түрі
Жалақының жылдық қоры, теңге
Бөлу базасының мәні Бөлу коэффициентінің мәні
Көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы Мекенжайы
________________________ ________________________
________________________ ________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Персоналға еңбекақы төлеу шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі" (индексі: 1-ЗНА, кезеңділігі: қажеттігіне қарай)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии расчета коэффициента распределения расходов периода.
2. При рассмотрений субъектами расчета коэффициента распределения расходов периода, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается наименование показателя;
4. в графе 2 указывается вид затрат;
5. в графе 3 указывается сумма, тенге;
6. в графе 4 указывается значение базы распределения, значение коэффициента распределения;
7. в графах 5, 6, 7 и 8 указываются услуги по видам.
Приложение 8
к приказу Министр водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 5 февраля 2026 года № 22-НҚ
Приложение 17 к Правилам
формирования тарифов
приказ Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Расчет коэффициента распределения общих основных средств по группе либо нематериальных активов".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ОСНА
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам, подаче воды для орошения и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: по мере необходимости.
Метод сбора: в электронном виде
ИИН/БИН
Расчет коэффициента распределения общих основных средств по группе либо нематериальных активов на ____ год
__________________________________________________________________
(наименование группы основных средств)
№ п/п
Наименование
Рабочее состояние (работает или в резерве)
Остаточная стоимость на начало года всего, тысяч тенге
Наименование показателя для базы распределения (натуральный показатель)
Значение показателя базы распределения
Всего
Регулируемая услуга № 1
В натуральном показателе
В натуральном показателе

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге шығыстарын бөлу коэффициентінің есебін дайындауына арналған.
2. Шығыстарын бөлу коэффициентінің есебін, қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда көсеткіштің атауы көрсетіледі;
4. 2-бағанда шығын түрі көрсетіледі;
5. 3-бағанда сома, теңгеде көрсетіледі;
6. 4-бағанда бөлу базасының мәні, бөлу коэффициентінің мәні көрсетіледі;
7. 5, 6, 7 және 8-бағандарда көрсетілетін қызметтер түрлері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2026 жылғы 5 ақпандағы
№ 22-НҚ бұйрыққа
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ бұйрығы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған, нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша материалдық емес активтерді бөлу коэфициентінің есебі".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі):
1-ОСНА
Кезеңділігі: қажеттігіне қарай
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру, суару үшін су беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қажеттігіне қарай
Жинау әдісі: электронды түрде
ЖСН/БСН
Жалпы негізгі құралдар бойынша не _____ жылғы материалдық емес активтерді бөлу коэфициентінің есебі
__________________________________________________________________________________ (негізгі құралдар тобының атауы)
р/н №
Атауы
Жұмыс жағдайы (жұмыс істейді немесе резервте)
Жыл басындағы қалдық құны, барлығы, мың теңге
Бөлу базасы үшін көрсеткі штің атауы (натуралдық көрсеткіш)
Бөлу базасы көрсеткішінің мәні
Барлығы
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
Натуралдық көрсеткіште
Натуралдық көрсеткіште

графа 11/графа 3
графа 14/графа 3
Наименование__________________ Адрес__________________________
_______________________________ _______________________________
Телефон
______________________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Расчет коэффициента распределения общих основных средств по группе либо нематериальных активов"
(индекс: 1-ОСНА, периодичность: қажеттігіне қарай)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии расчета коэффициента распределения общих основных средств по группе либо нематериальных активов.
2. При рассмотрений субъектами расчета коэффициента распределения общих основных средств по группе либо нематериальных активов, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. в графе 1 указывается наименование показателя;
4. в графе 2 указывается рабочее состояние (работает или в резерве);
5. в графе 3 указывается остаточная стоимость на начало года всего, тысяч тенге;
6. в графе 4 указывается наименование показателя для базы распределения (натуральный показатель);
7. в графе 5 указывается значение показателя базы распределения, всего в натуральном показателе;
8. в графах 6, 7, 8 указываются значение показателя базы распределения, по регулируемая услуга № 1;
9. в графах 9, 10, 11 указываются значение показателя базы распределения, по регулируемая услуга № 2;
10. в графах 12, 13, 14 указываются значение показателя базы распределения, по иным услугам.

11-бағ./3-бағ.
14-бағ./3-бағ.
Атауы Мекенжайы
_______________________________ _______________________________
_______________________________ _______________________________
Телефоны
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Күні 20___ жылғы "____" _____________.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме "Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша материалдық емес активтерді бөлу коэфициентінің есебі" (индексі: 1-ОСНА, кезеңділігі: қажеттігіне қарай)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша материалдық емес активтерді бөлу коэфициентінің есебін дайындауына арналған.
2. Жалпы негізгі құралдарды тобы бойынша материалдық емес активтерді бөлу коэфициентінің есебін, қарау кезінде, уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
Құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-бағанда көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
4. 2-бағанда жұмыс жағдайы (жұмыс істейді немесе резервте) көрсетіледі;
5. 3-бағанда жыл басындағы қалдық құны, барлығы, мың теңгеде көрсетіледі;
6. 4-бағанда бөлу базасы үшін көрсеткіштің атауы (натуралдық көрсеткіш) көрсетіледі;
7. 5-бағанда бөлу базасы көрсеткішінің мәні, барлығы натуралдық көрсеткіште көрсетіледі;
8. 6, 7, 8-бағандарда № 1 реттеліп көрсетілетін қызметтің бөлу базасы көрсеткішінің мәні көрсетіледі;
9. 9, 10, 11-бағандарда № 2 реттеліп көрсетілетін қызметтің бөлу базасы көрсеткішінің мәні көрсетіледі;
10. 12, 13, 14-бағандарда өзге де қызметтердің бөлу базасы көрсеткішінің мәні көрсетіледі.