О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 329 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 4 февраля 2026 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2026 года № 37952
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 329 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15323) следующие изменения:
в Правилах оказания медицинской помощи пассажирам в гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
в пункте 6:
подпункт 14) исключить;
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) медицинский пункт – структурное подразделение организации гражданской авиации или медицинской организации по договору с организацией гражданской авиации, оказывающее медицинскую помощь в соответствии с настоящими Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан;";

"Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 329 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 4 ақпандағы № 35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 ақпанда № 37952 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 329 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттік тіркеу тiзiлiмiнде № 15323 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияда жолаушыларға медициналық көмек көрсету қағидаларында:
6-тармақта:
14) тармақша алып тасталсын;
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) медициналық пункт – осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес азаматтық авиация ұйымының құрылымдық бөлімшесі немесе азаматтық авиация ұйымымен шарт бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым;";

подпункт 3) пункта 11-1 изложить в следующей редакции:
"3) находящимся в санитарно-карантинном пункте (далее – СКП) или санитарно-карантинном контроле (далее – СКК) медицинским работником медпункта совместно со специалистами СКП или СКК.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Административная подчиненность заведующего, структура и штаты медпункта определяются первым руководителем организации гражданской авиации или первым руководителем медицинской организации по договору с организацией гражданской авиации.
Организация гражданской авиации обеспечивает соблюдение требований настоящих Правил вне зависимости от передачи функций медицинского пункта под управление медицинской организации по договору.";

11-1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) санитарлық-карантиндік пунктте (бұдан әрі – СКП) немесе санитарлық-карантиндік бақылауда (бұдан әрі – СКБ) орналасқан медпункттің медицина қызметкері СКП немесе СКБ мамандарымен бірлесіп жүргізеді.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Медпункт меңгерушісінің әкімшілік бағыныстылығын, құрылымы мен штатын азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысы немесе азаматтық авиация ұйымымен жасалған шарт бойынша медициналық ұйымның бірінші басшысы айқындайды.
Азаматтық авиация ұйымы медициналық пункттың міндеттерін шарт бойынша медициналық ұйымның басшылығына берілуіне қарамастан, осы Қағидалар талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.";

вторую часть подпункта 2) пункта 66 изложить в следующей редакции:
"количество сумок-укладок рассчитывается на одну четвертую часть пассажировместимости самого крупного воздушного судна, допущенного к эксплуатации на данном аэродроме;";
в приложении 4 к Правилам:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Количество и типы комплектов бортовых аптечек и дефибриллятора на борту воздушного судна
Количество пассажирских кресел
Типы бортовых комплектов
Дефибриллятор
Комплект первой помощи (шт)/ First aid kit
Комплект медицинских средств (шт)/ Medical kit
Универсальный профилактический комплект (шт)/ Universal precaution kit
Автоматический наружный дефибриллятор
с или без членов кабинного экипажа
с членами кабинного экипажа и при продолжительности полета более двух часов
с членами кабинного экипажа
с членами кабинного экипажа и при продолжительности полета более двух часов

66-тармақтың 2) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"жиналмалы сөмкелер саны осы әуеайлақта пайдалануға жіберілген ең ірі әуе кемесінің жолаушылар сыйымдылығының төрттен бір бөлігіне есептелінген;";
Қағидаларға 4-қосымшада:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әуе кемесі бортындағы борттық дәрі-дәрмек қобдишалары мен дефибриллятор жиынтықтарының саны және түрлері
Жолаушылар креслоларының саны
Борттық жиынтықтардың түрлері
Дефибриллятор
Алғашқы көмек жиынтығы (дана)/ First aid kit
Медициналық құралдар жиынтығы (дана)/ Medical kit
Әмбебап профилактикалық жиынтық (дана)/Universal precaution kit
Автоматттық сыртқы дефибриллятор
Кабиналық экипаж мүшелерімен немесе кабиналық экипаж мүшелерінсіз
Кабиналық экипаж мүшелерімен және ұзақтығы екі сағаттан астам ұшқанда
Кабиналық экипаж мүшелерімен
Кабиналық экипаж мүшелерімен және ұзақтығы екі сағаттан астам ұшқанда

подпункты 6) и 7) пункта 2.1. изложить в следующей редакции:
"6) повязка компрессионная стерильная размером 7,5 х 12см (или повязка стерильная адгезивная, или пакет индивидуальный перевязочный стерильный);
7) повязка марлевая стерильная размером 10,0 х 10,0см (или аналогичная повязка);";
пункт 2.2.1. изложить в следующей редакции:
"2.2.1. Укладка 2* комплектуется:
1) инсектицид в аэрозольных баллонах;
2) респиратор маски (согласно инструкции к инсектициду);
3) медицинская шапочка на резинке одноразовая - 1 штука;
4) защитные очки - 1 штука;
5) инструкция по применению инсектицида.
* используется на борту воздушного судна при выполнении рейсов в страны с тропическим климатом и страны, требующие проведения процедуры дезинсекции на борту воздушного судна.";
абзац первый приложения 5 к Правилам изложить в следующей редакции:
"1. Бортовые аптечки подлежат комплектации лекарственными средствами и медицинскими изделиями, зарегистрированными на территории Республики Казахстан, во вторичной (потребительской) упаковке без изъятия инструкции по их применению.";
пункт 1 приложения 8 к Правилам изложить в следующей редакции:
"1. Порядок действий кабинного экипажа при выявлении пассажира с признаками инфекционного или паразитарного заболевания:
1) по внутренней связи (не входя в кабину пилотов) известить об этом командира воздушного судна;
2) командир воздушного судна после сообщения от старшего бортпроводника:
- информирует диспетчера службы управления воздушным движением аэропорта назначения о выявлении на борту пассажира (пассажиров) с признаками инфекционного или паразитарного заболевания для передачи информации должностным лицам санитарно-карантинного контроля аэропорта назначения;
- выполняет требования аэропорта назначения;
3) ограничить сервис пассажиров на борту воздушного судна; пассажирам передвигаться по воздушному судну только по согласованию с бортпроводниками;
4) членам экипажа и пассажирам находящимся рядом с пассажиром с признаками инфекционного или паразитарного заболевания надеть медицинские маски (при подозрении на аэрогенный путь передачи инфекции);
5) организовать проведение первичных санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий с использованием комплекта первой помощи и универсального профилактического комплекта;
6) назначить для ухода за больным и освободить от обслуживания остальных пассажиров бортпроводника (из числа тех бортпроводников, кто ранее обслуживал пассажира с признаками инфекционного или паразитарного заболевания), который будет оказывать больному первую помощь и проводить первичные санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия;

2.1-тармақтың 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өлшемі 7,5 х 12см компрессиялық зарарсыздандырылған таңғыш (немесе зарарсыздандырылған жабысқақ таңғыш, немесе зарарсыздандырылған жеке таңғыш қап);
7) 10,0 х 10,0см зарарсыздандырылған дәке таңғыш (немесе ұқсас таңғыш);";
2.2.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.2. 1. Қобди 2* былай жинақталады:
1) аэрозоль баллондарындағы инсектицид;
2) маска респираторы (инсектицидке берілген нұсқаулыққа сәйкес);
3) бір рет пайдаланатын медициналық резеңке бас киім - 1 дана;
4) қорғану көзілдірігі - 1 дана;
5) инсектицидті қолдану жөніндегі нұсқаулық.
* тропикалық климатты елдерге және әуе кемелерінің бортында дезинсекция рәсімдерін жүргізуді талап ететін елдерге рейстерді орындау кезінде әуе кемелерінің бортында қолданылады.";
Қағидаларға 5-қосымшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Борттық дәрі қобдишалары Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен, қайталама (тұтынушы) қаптамасындағы пайдалану бойынша нұсқаулығы алынбастан жинақталуға тиіс.";
Қағидаларға 8-қосымшасының 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жұқпалы немесе паразиттік аурулардың белгілері бар жолаушы анықталған кездегі кабиналық экипаждың іс-әрекетінің тәртібі:
1) ішкі байланыс арналары арқылы (ұшқыштар кабинасына кірмей) бұл туралы әуе кемесінің командиріне хабарлау;
2) әуе кемесінің командирі аға бортсеріктен хабарлама алғаннан кейін:
- межелі әуежайдың әуе қозғалысын басқару қызметінің диспетчеріне межелі әуежайдың санитариялық-карантиндік бақылауының лауазымды тұлғаларына ақпарат беру үшін бортта жұқпалы немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушының (жолаушылардың) анықталғаны туралы хабарлайды;
- межелі әуежайдың талаптарын орындайды;
3) әуе кемесінің бортындағы жолаушылардың сервисін шектеу; жолаушыларға әуе кемесі бойынша тек бортсеріктердің келісімі бойынша ғана жүріп-тұру;
4) жұқпалы немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушының қасындағы экипаж мүшелері мен жолаушыларға медициналық маскалар кию (егер инфекцияның аэрогендік берілу жолына күдік болса);
5) алғашқы көмек жиынтығын және әмбебап профилактикалық жиынтығын пайдалана отырып, алғашқы санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
6) науқасқа күтім жасау үшін алғашқы көмек көрсететін және алғашқы санитарлық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар жүргізетін бортсерікті (бұрын жұқпалы немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушыға қызмет көрсеткен бортсеріктердің ішінен) тағайындау және басқа жолаушыларға қызмет көрсетуден босату;

7) организовать наблюдение за состоянием здоровья пассажиров и членов экипажа, информировать командира воздушного судна о состоянии здоровья пассажира с признаками инфекционного или паразитарного заболевания в течении полета;
8) с назначенным бортпроводником принять меры по разобщению пассажира с признаками инфекционного или паразитарного заболевания от остальных пассажиров (пересадить в свободное, изолированное место; отгородить кресло плотным материалом или иными подручными средствами; обеспечить крафт-пакетами);
9) организовать дезинфекцию туалета после каждого посещения его больным, а также места пребывания больного с использованием дезинфицирующего средства;
10) организовать выдачу пассажирам анкет для заполнения сведений, необходимых для дальнейшего проведения эпидемиологического расследования и проведения профилактических мероприятий;
11) организовать заполнение карты (схемы) о местонахождении пассажира с указанием номеров посадочных мест;
12) бортпроводник, назначенный для ухода за больным, собирает сведения для передачи информации о больном должностным лицам санитарно-карантинного контроля аэропорта назначения;
13) по прибытию в аэропорт назначения убедиться, что ручная кладь больного пассажира вынесена с воздушного судна вместе с пассажиром.";
приложение 12 к Правилам изложить в следующей редакции:
"
Перечень лекарственных средств медпункта*
№ п/п
Код АТХ
Фармако-терапевтическая группа
1
А
Препараты для лечения заболеваний пищеварительного тракта и обмена веществ
A02А
Препараты для лечения заболеваний, связанных с нарушением кислотности
А03А
Препараты для лечения функциональных желудочно-кишечных расстройств
A05А
Препараты для лечения заболеваний печени и желчевыводящих путей
А05В
А06
Препараты для лечения запоров (Слабительные средства)
A07В
Кишечные адсорбенты
2
В
Препараты, влияющие на кровь и органы кроветворения
B01АC06
Ингибиторы агрегации тромбоцитов, исключающие гепарин
B05C
Кровезаменители и перфузионные растворы
3
C
Препараты для лечения заболеваний сердечно-сосудистой системы
C01
Кардиологические препараты
С07
Бета-адреноблокаторы, бета-адреноблокаторы в комбинации
С09АА
Ангиотензин-конвертирующего фермента ингибиторы, простые
4
D
Препараты, применяемые в дерматологии
D03A
Препараты для наружного применения
D08A
5
H
Гормоны для системного применения (исключая половые гормоны и инсулин)
H02A
Кортикостероиды для системного применения
6
M
Препараты для лечения заболеваний костно-мышечной системы
М01
Противовоспалительные и противоревматические препараты, нестероидные
M02
Препараты для местного применения при заболеваниях костно-мышечной системы
7
N
Препараты для лечения заболеваний нервной системы
N02
Другие анальгетики и антипиретики
8
R
Препараты для лечения заболеваний дыхательной системы

7) жолаушылар мен экипаж мүшелерінің денсаулық жағдайын бақылауды ұйымдастыру, ұшу барысында жұқпалы немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушының денсаулық жағдайы туралы әуе кемесінің командирін хабардар ету;
8) тағайындалған бортсерікпен қалған жолаушылардан инфекциялық немесе паразиттік ауру белгілері бар жолаушыны ажырату жөнінде шаралар қабылдау (бос, оқшауланған жерге отырғызу; орындықты қалың материалмен немесе басқа қолжетімді құралдармен қоршау; крафт-пакеттермен қамтамасыз ету);
9) дәретхананы науқас әр барғаннан кейін, сондай-ақ дезинфекциялау құралын қолдана отырып, науқастың болған жерлерді дезинфекциялауды ұйымдастыру;
10) жолаушыларға эпидемиологиялық тергеп-тексеруді және профилактикалық іс-шараларды одан әрі жүргізу үшін қажетті мәліметтерді толтыру бойынша сауалнамалар беруді ұйымдастыру;
11) жолаушының орын нөмірлерін көрсете отырып орналасқан жерінің картасын (сызбасын) толтыруды ұйымдастыру;
12) науқасқа күтім жасау үшін тағайындалған бортсерік науқас туралы ақпаратты тағайындалған әуежайдың санитарлық-карантиндік бақылауының лауазымды тұлғаларына беру үшін мәліметтер жинайды;
13) межелі әуежайға келгеннен кейін науқас жолаушының қол жүгі әуе кемесінен жолаушымен бірге шығарылғанына көз жеткізу қажет.";
Қағидаларға 12-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"
Медициналық пункт дәрілік заттарының тізбесі*
Р/с №
АТХ коды
Фармако-терапиялық тобы
1
А
Ас қорыту жолдары мен зат алмасу ауруларын емдеуге арналған препараттар
A02А
Қышқылдықтың бұзылуымен байланысты ауруларды емдеуге арналған препараттар
А03А
Функционалдық асқазан-ішек бұзылыстарын емдеуге арналған препараттар
A05А
Бауыр және өт шығару жолдарының ауруларын емдеуге арналған препараттар
А05В
А06
Іш қатуды емдеуге арналған препараттар (Іш жүргізетін препараттар)
A07В
Ішек адсорбенттері
2
В
Қан мен қан түзілу ағзаларына әсер ететін препараттар
B01АC06
Гепаринді қоспағанда тромбоциттер агрегациясының тежегіштері
B05C
Қан алмастырғыштар және перфузиялық ерітінділер
3
C
Жүрек-тамыр жүйесі ауруларын емдеуге арналған препараттар
C01
Кардиологиялық препараттар
С07
Бета-адреноблокаторлар, комбинациядағы бета-адреноблокаторлар
С09АА
Ангиотензин-түрлендіретін фермент тежегіштері
4
D
Дерматологияда қолданылатын препараттар
D03A
Сыртқы қолдануға арналған препараттар
D08A
5
H
Жүйелі әсер ететін гормональді препараттар (жыныс гормондарын және инсулиндерді қоспағанда)
H02A
Жүйелі қолдануға арналған кортикостероидтар
6
M
Сүйек-бұлшықет жүйесінің ауруларын емдеуге арналған препараттар
М01
Қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар, стероид емес
M02
Сүйек-бұлшықет жүйесінің аурулары кезінде жергілікті қолдануға арналған препараттар
7
N
Жүйке жүйесінің ауруларын емдеуге арналған препараттар
N02
Басқа да анальгетиктер және антипиретиктер
8
R
Тыныс алу жүйесінің ауруларын емдеуге арналған препараттар

R01AA08
Деконгестанты и другие препараты для местного применения (симпатомиметики, симпатомиметики в комбинации с другими препаратами (исключая кортикостероиды)
R03А
Бета2- адреностимуляторы селективные (для купирования приступов бронхиальной астмы)
R06А
Антигистаминные препараты системного действия
R07AB
Стимуляторы дыхательного центра
*оснащение медпункта изменяется с учетом внедрения в практику современных эффективных лекарственных средств, а также в зависимости от класса (группы) аэропорта и пассажиропотока.";
пункт 1 приложения 14 к Правилам изложить в следующей редакции:
"
№ п/п
Наименование
Количество
1
Шины для транспортной иммобилизации
25% от наибольшей пассажировместимости ВС
";
пункт 30 приложения 15 к Правилам исключить.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан

R01AA08
Деконгестанттар және жергілікті қолдануға арналған басқа да препараттар (кортикостероидтарды қоспағанда)
R03А
Бета2-селективті адреностимуляторлар (бронх демікпесінің ұстамаларын басу үшін)
R06А
Жүйелі әсер ететін антигистаминді препараттар
R07AB
Тыныс алу орталығының стимуляторлары
*медпунктті жарақтандыру практикаға заманауи тиімді дәрілік заттарды енгізуді ескере отырып, сондай-ақ әуежай мен жолаушылар ағынының класына (тобына) байланысты өзгереді.";
Қағидаларға 14-қосымшасының 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"
р/с №
Атауы
Саны
1
Тасымалдау иммобилизациясына арналған шиналар
ӘК ең жоғары жолаушылар сыйымдылығының 25%
";
Қағидаларға 15-қосымшасының 30-тармағы алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі