О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 757 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 января 2026 года № 17. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2026 года № 37843
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 757 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14161) следующие изменения и дополнение:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в Инструкции по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов, утвержденной указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
дополнить пунктом 81-1 следующего содержания:
"81-1. После внесения изменений в конструкцию, транспортное средство предоставляется в аккредитованную испытательную лабораторию для оценки соответствия требованиям Технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных автомототранспортных средств", утвержденного решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 877, а также Национального стандарта Республики Казахстан СТ РК 1418-2018 "Автомототранспортные средства. Внесение изменений в конструкцию. Общие положения и технические требования" и оформления соответствующего протокола проверки безопасности конструкции транспортного средства после внесения изменений.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. Для оформления свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности владелец (представитель владельца) транспортного средства представляет в административную полицию следующие документы:
свидетельство о регистрации транспортного средства;
решение территориального подразделения органа государственного управления в сфере безопасности дорожного движения о возможности внесения изменений в конструкцию транспортного средства;

"Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 22 шілдедегі № 757 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 12 қаңтардағы № 17 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 14 қаңтарда № 37843 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 22 шілдедегі № 757 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 26 тамызда № 14161 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол қауіпсіздігі және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жол қауіпсіздігі және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жол қауіпсіздігі және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол қауіпсіздігі және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жол қауіпсіздігі және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 63) тармақшасына сәйкес әзірленді және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыруға арналған.";
мынадай мазмұндағы 81-1 тармақпен толықтырылсын:
"81-1. Конструкцияға өзгерістер енгізілгеннен кейін, көлік құралы оның Кеден одағы комисиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен бекітілген "Доңғалақты автокөлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне, сондай-ақ "Автомотокөлік құралдары. Құрастырылымына өзгерістер енгізу. Жалпы ережелер мен техникалық талаптар" ҚР СТ 1418-2018 Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкестігі бағаланады және талапқа сай болған жағдайда көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізілгеннен кейін оның қауіпсіздігін тексеру жүргізіліп, көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігін тексеру жөніндегі хаттама ресімделеді.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлікті ресімдеу үшін көлік құралының иесі (иесінің өкілі) әкімшілік полицияға мынадай құжаттарды ұсынады:
көлік құралын тіркеу туралы куәлікті;
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу мүмкіндігі туралы жол жүрісі қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік басқару органы аумақтық бөлімшесінің шешімін;

в случаях не предусмотренных приложением 9 к ТР ТС 018/2011, заключения о возможности и порядке внесения изменений в конструкцию транспортного средства (предварительная техническая экспертиза или технические условия на внесение изменений в конструкцию транспортного средства, разработанные изготовителем базового транспортного средства или производителем работ по внесению изменений в конструкцию транспортного средства, утвержденные изготовителем базового транспортного средства и согласованные с органом государственного управления в сфере безопасности дорожного движения);
протокол проверки безопасности конструкции транспортного средства после внесения изменений в его конструкцию;
диагностическую карту технического осмотра, оформленную по результатам проверки технического состояния транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями, требованиям технических регламентов, стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.".
в правый верхний угол приложения 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в правый верхний угол приложения 1-1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в правый верхний угол приложения 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
административной полиции
в области дорожной безопасности
и соблюдения регламентов,
нормативов и стандартов";
в правый верхний угол приложения 4 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в правый верхний угол приложения 5 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в правый верхний угол приложения 6 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется;
в правый верхний угол приложения 8 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.

КО ТР 018/2011 9-қосымшасында көзделмеген жағдайларда, көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу мүмкіндігі мен тәртібі туралы қорытындыны (алдын ала техникалық сараптама немесе базалық көлік құралын дайындаушы немесе көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу жөніндегі жұмыстарды жүргізуші әзірлеген, базалық көлік құралын дайындаушы белгіленген тәртіппен бекіткен және жол жүрісі қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік басқару органымен келісілген, көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізуге арналған техникалық шарттар);
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізілгеннен кейін оның конструкциясының қауіпсіздігін тексеру хаттамасын;
жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық регламенттердің, стандарттардың талаптарымен, конструкциясына енгізілген өзгерістермен көлік құралының техникалық жай-күйін тексеру нәтижелері бойынша рәсімделген техникалық байқаудың диагностикалық картаны ұсынады.".
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол қауіпсіздігі және
регламенттерді, нормативтер
мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
нысан";
1-1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол қауіпсіздігі және
регламенттерді, нормативтер
мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 1-1-қосымша
нысан";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол қауіпсіздігі және
регламенттерді, нормативтер
мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол қауіпсіздігі және
регламенттерді, нормативтер
мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 3-қосымша
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол қауіпсіздігі және
регламенттерді, нормативтер
мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 4-қосымша
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол қауіпсіздігі және
регламенттерді, нормативтер
мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 5-қосымша
нысан";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік полиция бөлімшелерінің "жол
қауіпсіздігі және
регламенттерді, нормативтер
мен стандарттарды сақтау
саласындағы қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 6-қосымша";
8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол қауіпсіздігі және регламенттерді, нормативтер
мен стандарттарды сақтау
саласында әкімшілік полиция
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 8-қосымша
нысан".
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң және нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"Согласовано"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"Согласовано"
Министерство транспорта
Республики Казахстан

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі