О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 января 2026 года № 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2026 года № 37840
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны ‒ начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
Приложение к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 января 2026 года № 22
Перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 "Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14881), следующие изменения и дополнения:
в Правилах воинского учета военнообязанных и призывников, утвержденных указанным приказом:

Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2026 жылғы 13 қаңтардағы № 22 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 қаңтарда № 37840 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрі Д. Косанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2026 жылғы 13 қаңтардағы № 22
бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларында:

пункт 10-2 изложить в следующей редакции:
"10-2. Постановка на воинский учет к МОВУ района (города областного значения) лиц, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 10 настоящих Правил, проводится в соответствии с пунктом 78 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 10-3 следующего содержания:
"10-3. Приписка граждан женского пола, имеющих военно-учетные специальности, проводится в автоматическом режиме.
На граждан женского пола после окончания учебного заведения технического и профессионального, послесреднего или высшего уровня образования, ИС МО РК в автоматическом режиме формирует электронную учетную карточку и получает посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов следующие сведения: ИИН; фамилию, имя и отчество (при наличии); дату, место рождения; место работы (учебы);о наличии образования; о составе семьи; о наличии водительского удостоверения; о нахождении на территории Республики Казахстан; о признанных лицами с инвалидностью; о находящихся на стационарном лечении и состоящих на динамическом наблюдении; о регистрации и снятии с регистрационного учета граждан по месту жительства; о наличии либо отсутствии совершения лицом уголовного правонарушения; в отношении которых ведется дознание или предварительное следствие; в отношении которых судом рассматриваются уголовные дела, а также о вступивших в законную силу в их отношении приговорах.
После получения сведений ИС МО РК в электронной учетной карточке устанавливает статус об отношении гражданина к воинской службе "Военнообязанный" и определяет МОВУ по адресу регистрации постоянного места жительства.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Последующая постановка граждан на воинский учет осуществляется МОВУ района (города областного значения) в следующих случаях:
1) получения в ИС МО РК сведений с ГБДФЛ по регистрации к новому месту жительства;
2) увольнения в запас или отставку с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, органов гражданской защиты, отчисления курсантов, слушателей с военных, специальных учебных заведений;
3) освобождения из мест лишения свободы граждан, ранее состоявших на воинском учете.
Постановка на воинский учет граждан, в случаях, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта, осуществляется ИС МО РК в автоматическом режиме.
Постановка на воинский учет граждан, в случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта, проводится в соответствии с пунктом 78 настоящих Правил.
Граждане, снятые с постоянной регистрации по месту жительства, состоят на воинском учете по последнему месту жительства.";

10-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-2. Осы Қағидалардың 10-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген адамдарды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына әскери есепке қою осы Қағидалардың 78-тармағына сәйкес жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 10-3-тармақпен толықтырылсын:
"10-3. Әскери-есептік мамандығы бар әйелдерді тіркеу автоматты режимде жүргізіледі.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары оқу орнын бітірген әйелдерге ҚР ҚМ АЖ автоматты режимде электрондық есепке алу карточкасын жасайды және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы: ЖСН; тегі, аты және әкесінің аты (болса); туған күні, жері; жұмыс (оқу) орны; білімі туралы; отбасының құрамы туралы; жүргізуші куәлігінің болуы туралы; Қазақстан Республикасының аумағында болуы туралы; мүгедектігі бар адам деп танылғаны туралы; стационарлық емделіп жатқаны және динамикалық бақылауда тұрғаны туралы; тұрғылықты жері бойынша азаматтарды тіркеу және тіркеуден шығару туралы; қылмыстық құқық бұзушылық жасауының болуы не болмауы туралы; оған қатысты анықтау немесе алдын ала тергеу жүргізіліп жатқаны; сот оған қатысты қылмыстық істі қарап жатқаны, сондай-ақ оған қатысты заңды күшіне енген үкім туралы мәліметтерді алады.
ҚР ҚМ АЖ мәліметті алғаннан кейін электрондық есепке алу карточкасына азаматтың әскери қызметке қатынасы туралы "Әскери міндетті" деген белгі қояды және тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы бойынша ЖӘБО-ны айқындайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Азаматтарды кейіннен әскери есепке қоюды:
1) ЖТ МДҚ-дағы жаңа тұрғылықты жерге тіркелуі бойынша мәліметті ҚР ҚМ АЖ-дан алған;
2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен запасқа немесе отставкаға шығарған, курсанттарды, тыңдаушыларды әскери, арнайы оқу орындарынан шығарған;
3) бұрын әскери есепте тұрған азаматтарды бас бостандығынан айыру орындарынан босатқан жағдайда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы жүзеге асырады.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген жағдайда азаматтарды әскери есепке қоюды ҚР ҚМ АЖ автоматты режимде жүзеге асырады.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайда азаматтарды әскери есепке қою осы Қағидалардың 78-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркеуден шығарылған азаматтар соңғы тұрғылықты жері бойынша әскери есепте тұрады.";

пункты 54 и 55 изложить в следующей редакции:
"54. МОВУ района (города областного значения) на основании приказа руководителя специализированной организации Министерства обороны (далее – специализированная организация) о завершении обучения по программе подготовки военнообученного резерва на возмездной основе по военно-техническим и иным специальностям:
в отношении призывников:
1) определяют военно-учетную специальность, в соответствии с программой обучения;
2) издают в ИС МО РК приказ начальника о зачислении в запас и присвоении воинского звания;
3) вносят записи в электронные учетные карточки ИС МО РК об определении военно-учетной специальности, кода должности, воинского звания и периода обучения;
4) вносят записи о зачислении в запас в личные дела призывников (при их наличии) и учетно-алфавитные книги;
в отношении военнообязанных:
1) определяют военно-учетную специальность, в соответствии с программой обучения;
2) вносят записи в электронные учетные карточки ИС МО РК об определении военно-учетной специальности, кода должности, воинского звания и периода обучения.
Специализированные организации по окончанию обучения направляют в МОВУ района (города областного значения), в административно-территориальной единице которого расположена специализированная организация, именной список граждан, прошедших подготовку по военно-техническим и иным специальностям на возмездной основе по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам (далее – именной список).
МОВУ района (города областного значения) при получении именных списков, на основании приказов о зачислении в запас:
1) выписывают военные билеты рядового и сержантского составов на граждан указанных в именных списках;
2) направляют выписанные военные билеты и ведомость выдачи по форме, согласно приложению 19-1 к настоящим Правилам (далее – ведомость выдачи военных билетов) в специализированные организации, направившие именные списки.
Специализированные организации после выдачи военных билетов гражданам, прошедшим обучение по военно-техническим и иным специальностям на возмездной основе в течение трех дней возвращают в МОВУ района (города областного значения) ведомость выдачи военных билетов.
55. Военные кафедры (военный факультет) на граждан, окончивших полный курс военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса:
1) за два месяца до сдачи выпускных экзаменов разрабатывают в ИС МО РК проекты приказов о присвоении воинского звания с приложением следующих документов:
выписок из приказа о привлечении на военную подготовку, утвержденных начальником военной кафедры (военного факультета);
выписок о сдаче экзаменов на военной кафедре (военном факультете) и прохождении учебных сборов, утвержденных начальником военной кафедры (военного факультета);
списков с указанием военно-учетной специальности;

54 және 55-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы (бұдан әрі – мамандандырылған ұйым) басшысының әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеулі негізде әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқуды аяқтау туралы бұйрығы негізінде:
әскерге шақырылушыларға қатысты:
1) оқыту бағдарламасына сәйкес әскери-есептік мамандықты айқындайды;
2) ҚР ҚМ АЖ-да бастықтың запасқа қою және әскери атақ беру туралы бұйрығын шығарады;
3) ҚР ҚМ АЖ электрондық есепке алу карточкаларына әскери-есептік мамандықты, лауазым кодын, әскери атағын және оқу кезеңін айқындау туралы жазбалар енгізеді;
4) әскерге шақырылушылардың жеке iстерiне (олар бар болса) және есептiк-әліпбилік кiтаптарға запасқа қойылғаны туралы жазбалар енгiзедi;
әскери міндеттілерге қатысты:
1) оқыту бағдарламасына сәйкес әскери-есептік мамандықты айқындайды;
2) ҚР ҚМ АЖ электрондық есепке алу карточкаларына әскери-есептік мамандықты, лауазым кодын, әскери атағын және оқу кезеңін айқындау туралы жазбалар енгізеді.
Мамандандырылған ұйымдар оқуды аяқтағаннан кейін әкімшілік-аумақтық бірлігінде мамандандырылған ұйым орналасқан ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімін (бұдан әрі – атаулы тізім) жібереді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы атаулы тізімді алған кезде запасқа қою туралы бұйрықтардың негізінде:
1) атаулы тізімде көрсетілген азаматтарға қатардағы жауынгер және сержант құрамының әскери билетін жазып береді;
2) осы Қағидаларға 19-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазып берілген әскери билетті және беру ведомосын (бұдан әрі – әскери билет беру ведомосы) атаулы тізімді жіберген мамандандырылған ұйымдарға жібереді.
Өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша оқыған азаматтарға әскери билет берілгеннен кейін мамандандырылған ұйымдар үш күн ішінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына әскери билет беру ведомосын қайтарады.
55. Әскери кафедра (әскери факультет) запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған азаматтарға:
1) бітіру емтихандарын тапсырудан екі ай бұрын ҚР ҚМ АЖ "Әскери кафедраны бітірушілерге әскери атақ беру туралы" бұйрықтың жобасын әзірлеп, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекіткен әскери даярлыққа тарту туралы бұйрықтан үзінді;
әскери кафедрада (әскери факультетте) емтихандарды тапсыру және әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекіткен оқу-жаттығу жиынынан өту туралы үзінді;
әскери-есептік мамандығы көрсетілген тізім;

2) за 10 дней до выпускных экзаменов направляют:
по офицерам запаса – в МОВУ района (города областного значения), в административно-территориальной единице которого расположено учебное заведение, именные списки по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам и личные дела со следующими документами: послужной картой, карточкой пономерного учета, жетоном, аттестационным листом, представлением на присвоение воинского звания, характеристикой;
по сержантам запаса – в МОВУ области (города республиканского значения и столицы), в административно-территориальной единице которого расположено учебное заведение, именные списки по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
3) по завершению выпускных экзаменов направляют выписки из протоколов решений итоговой аттестации, утвержденные руководителем учебного заведения и заверенные гербовой печатью:
по офицерам запаса – в Департамент кадров Министерства обороны Республики Казахстан и МОВУ района (города областного значения), в административно-территориальной единице которого расположено учебное заведение;
по сержантам запаса – в МОВУ области (города республиканского значения и столицы), в административно-территориальной единице которого расположено учебное заведение.
Для подтверждения прохождения подготовки по программам офицеров запаса или сержантов запаса, гражданам по их заявлению военными кафедрами (военными факультетами) учебных заведений выдается справка по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 55-1 следующего содержания:
"55-1. Граждане, прошедшие военную подготовку по программе офицеров запаса и сержантов запаса, передаются на воинский учет офицеров запаса и сержантов запаса в МОВУ района (города областного значения) по месту жительства.
МОВУ района (города областного значения) при получении именных списков и личных дел на граждан, прошедших военную подготовку по программам офицеров запаса:
1) проверяют наличие и правильность их оформления, при выявлении неточностей либо наличия ошибок возвращают их на доработку;
2) в отношении призывников, указанных в именных списках, издают приказ начальника о зачислении в запас граждан, прошедших подготовку по программам офицеров запаса на военных кафедрах (военных факультетах) организаций высшего и (или) послевузовского образования;
3) выписывают военные билеты офицеров запаса на граждан, указанных в именных списках;
4) вкладывают в личные дела, полученные от военных кафедр (военных факультетов), выписки из протоколов решений итоговой аттестации, утвержденные руководителем учебного заведения и заверенные гербовой печатью;

2) бітіру емтиханына дейін 10 күн бұрын:
запастағы офицерлер бойынша – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-cына, оқу орны орналасқан әкімшілік-аумақтық бірлікке осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы тізімді және мынадай құжаттары бар жеке істі: қызметтік карта, нөмір бойынша есепке алу карточкасы, жетон, аттестаттау парағы, әскери атақ беруге ұсыным, мінездеме;
запастағы сержанттар бойынша – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-сына, оқу орны орналасқан әкімшілік-аумақтық бірлікке осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атаулы тізімді;
3) бітіру емтихандары аяқталғаннан кейін оқу орнының басшысы бекіткен және елтаңбалы мөрмен куәландырылған қорытынды аттестаттау шешімінің хаттамасынан үзіндіні:
запастағы офицерлер бойынша – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаментіне және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына, оқу орны орналасқан әкімшілік-аумақтық бірлікке;
запастағы сержанттар бойынша – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО-сына жібереді.
Запастағы офицер немесе запастағы сержант бағдарламасы бойынша даярлықтан өткенін растау үшін азаматтарға олардың өтініші бойынша оқу орнының әскери кафедрасы (әскери факультеті) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама береді.";
мынадай мазмұндағы 55-1-тармақпен толықтырылсын:
"55-1. Запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтар тұрғылықты жері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына запастағы офицер мен запастағы сержанттың әскери есебіне беріледі.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы запастағы офицер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімі мен жеке істерін алғанда:
1) олардың бар-жоғын және дұрыс ресімделуін тексереді, дәлсіздік не қате анықталса, оларды толық пысықтауға қайтарады;
2) атаулы тізімде көрсетілген әскерге шақырылушыларға қатысты жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының әскери кафедрасында (әскери факультетінде) запастағы офицер бағдарламасы бойынша даярлықтан өткен азаматтарды запасқа қою туралы бастықтың бұйрығын шығарады;
3) атаулы тізімде көрсетілген азаматтарға запастағы офицер әскери билетін жазып береді;
4) жеке іске әскери кафедрадан (әскери факультеттен) алынған оқу орнының басшысы бекіткен және елтаңбалы мөрмен куәландырылған қорытынды аттестаттау шешімінің хаттамасынан үзіндіні салады;

5) распечатывают с ИС МО РК выписки из приказов Министра обороны Республики Казахстан о присвоении воинского звания, заверяют и вкладывают их в личные дела.
Военные билеты офицеров запаса выдаются по ведомости выдачи военных билетов.
МОВУ области (города республиканского значения и столицы) при получении именных списков граждан, прошедших военную подготовку по программам сержантов запаса:
1) проверяют наличие и правильность их оформления, при выявлении неточностей либо наличия ошибок возвращают их на доработку;
2) после получения выписок из протоколов решений итоговой аттестации, утвержденных руководителем учебного заведения и заверенных гербовой печатью, в отношении призывников, указанных в именных списках издают приказы о зачислении в запас граждан, прошедших подготовку по программам сержантов запаса на военных кафедрах (военных факультетах) организаций высшего и (или) послевузовского образования и присвоении воинского звания, а в отношении военнообязанных издают приказы о присвоении воинского звания;
3) заполняют в ИС МО РК электронную учетную карточку, а подтверждающие документы подшивают в отдельное дело;
4) осуществляют проверку наличия информации в ИС МО РК о выдаче военного билета ранее;
5) выписывают военные билеты рядового и сержантского составов на граждан, указанных в именных списках, за исключением граждан, которым военные билеты ранее выдавались. В ранее выданных военных билетах рядового и сержантского составов, производят запись о присвоении воинского звания.
Военные билеты рядового и сержантского составов выдаются по ведомости выдачи военных билетов.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. В мирное время военные билеты выдаются гражданам:
1) в МОВУ при призыве на воинскую службу или воинские сборы в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования;
2) военными, специальными учебными заведениями при их зачислении;
3) прошедшим обучение по программе подготовки военнообученного резерва в специализированных организациях на возмездной основе по военно-техническим и иным специальностям;
4) окончившим полный курс военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса;
5) МОВУ района (города областного значения) в соответствии с пунктом 77 настоящих Правил:
уволенным с воинской службы либо службы в правоохранительных, специальных государственных органах, органах гражданской защиты и выслужившим установленный срок воинской службы;
освобожденным из мест лишения свободы и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах, органах гражданской защиты и выслужившим установленный срок воинской службы;
прибывшим из других государств и принявшим гражданство Республики Казахстан, из числа ранее проходивших воинскую (альтернативную) службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах, органах гражданской защиты;
восстановленным в воинском звании и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах, органах гражданской защиты.
Военным, специальным учебным заведениям бланки военных билетов рядового и сержантского составов выдаются МОВУ по их запросу в количестве, необходимом для обеспечения поступивших граждан.
Военными, специальными учебными заведениями бланки военных билетов рядового и сержантского составов выдаются поступившим гражданам по ведомости выдачи, согласно приложению 22 к настоящим Правилам.

5) ҚР ҚМ АЖ-сынан "Әскери кафедраны бітірушілерге әскери атақ беру туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығынан үзіндіні шығарып алады.
Запастағы офицердің әскери билеті әскери билет беру ведомосы бойынша беріледі.
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ЖӘБО запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімін алғанда:
1) олардың бар-жоғын және дұрыс ресімделуін тексереді, дәлсіздік не қате анықталса, оларды толық пысықтауға қайтарады;
2) оқу орнының басшысы бекiткен және елтаңбалы мөрмен куәландырылған қорытынды аттестаттау шешiмiнiң хаттамасынан үзiндi алғаннан кейiн атаулы тiзiмде көрсетiлген әскерге шақырылушыларға қатысты жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру ұйымдарының әскери кафедраларында (әскери факультеттерiнде) запастағы сержант бағдарламасы бойынша даярлықтан өткен азаматтарды запасқа қою туралы бұйрықтар шығарады, ал әскери міндеттілерге қатысты әскери атақ беру туралы бұйрықтар шығарады;
3) ҚР ҚМ АЖ-да электрондық есепке алу карточкасын толтырады, ал растау құжаттарын жеке іске тігеді;
4) ҚР ҚМ АЖ-да бұрын әскери билет беру туралы ақпараттың бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады;
5) бұрын әскери билеттер берілген азаматтарды қоспағанда, атаулы тізімдерде көрсетілген азаматтарға сержанттық және қатардағы құрамдардың әскери билеттерін жазып береді. Сержанттар мен қатардағы жауынгер құрамының бұрын берілген әскери билеттерінде әскери атақ берілгені туралы жазба жасалады.
Қатардағы жауынгер мен сержант құрамының әскери билеті әскери билет беру ведомосы бойынша беріледі.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Бейбіт уақытта әскери билет:
1) ЖӘБО-да Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға әскери қызметке немесе әскери жиынға шақыру кезінде;
2) оларды қабылдаған кезде әскери, арнаулы оқу орындары;
3) әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша өтеулі негізде мамандандырылған ұйымында әскери оқытылған резервті даярлау бағдарламасы бойынша оқыған;
4) запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған;
5) осы Қағидалардың 77-тармағына сәйкес ауданның (облыстық маңызы қаланың) ЖӘБО-сы:
әскери қызметтен не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметтен шығарылған және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген;
бас бостандығынан айыру орнынан босатылған және құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда, азаматтық қорғау органдарында әскери қызмет өткерген не қызмет еткен және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген;
басқа мемлекеттен келген және Қазақстан Республикасының азаматтығын алған, бұрын әскери (балама) қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда, азаматтық қорғау органдарында қызмет өткергендер қатарынан;
әскери атағы қалпына келтірілген және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда, азаматтық қорғау органдарында әскери қызмет өткерген не қызмет еткен азаматтарға беріледі.
ЖӘБО олардың сұрау салуы бойынша оқуға түскен азаматтарды қамтамасыз ету үшін қажетті санда әскери, арнайы оқу орындарына қатардағы жауынгер мен сержант құрамының әскери билеті бланкілерін береді.
Әскери, арнайы оқу орындары қатардағы жауынгер мен сержант құрамының әскери билеті бланкілерін оқуға түскен азаматтарға осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес беру ведомосы бойынша береді.

Ведомость выдачи составляется в 2-х экземплярах, второй экземпляр которой с не выданными (испорченными) бланками военных билетов рядового и сержантского составов направляются в МОВУ не позднее 10 рабочих дней с момента выдачи.
При получении посредством взаимодействия информационных систем в ИС МО РК сведений об изменении у граждан фамилии, имени, отчества, даты или места рождения, МОВУ района (города областного значения) через ИС МО РК на граждан, у которых имеются военные билеты, инициирует направление на их абонентский номер сотовой связи и (или) в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" уведомлений о необходимости внесения соответствующих изменений в военные билеты. МОВУ района (города областного значения) при обращении указанных граждан в течение 1 часа вносят соответствующие записи, заверенные гербовой печатью.
Гражданам, не проходившим воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, органах гражданской защиты, подготовки по военно-техническим и иным специальностям на возмездной основе и военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса, в целях обеспечения мобилизационной готовности государства военные билеты выдаются в период мобилизации, военного положения и в военное время.";
дополнить пунктом 61-1 следующего содержания:
"61-1. При увольнении граждан с воинской службы в запас или отставку кадровые подразделения воинских частей (учреждений) выдают им предписание по форме согласно приложению 22-1 к настоящим Правилам.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Сведения об отношении гражданина к воинской службе, о состоянии на воинском учете, о степени годности и о прохождении воинской службы, в том числе, и в льготный период, отражаются в "личном кабинете" гражданина на портале "электронного правительства", а также передаются в информационные системы других государственных органов (по запросу), посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов.
При выявлении в "личном кабинете" неверно указанных сведений, либо при их отсутствии, гражданин имеет возможность обратиться для получения государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений по воинской службе" в соответствии с пунктом 79 настоящих Правил.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. При увольнении граждан из правоохранительных, специальных государственных органов и органов гражданской защиты в запас Вооруженных Сил Республики Казахстан кадровые подразделения выдают им предписание по форме согласно приложению 22-1 к настоящим Правилам.
Кадровые службы правоохранительных органов и органов гражданской защиты с момента издания приказа об их увольнении, а специальных государственных органов с момента издания приказа об их исключении из списков личного состава не позднее 3 рабочих дней направляют сведения на уволенного (исключенного) гражданина, в ИС МО РК, посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов.

Беру ведомосы 2 данада жасалады, оның екінші данасы қатардағы жауынгер мен сержант құрамының берілмеген (бүлінген) әскери билеті бланкілерімен бірге берілген сәттен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей ЖӘБО-ға жіберіледі.
ҚР ҚМ АЖ-да ақпараттық жүйенің өзара іс-қимылы арқылы азаматтардың тегін, атын, әкесінің атын, туған күнін немесе жерін өзгерту туралы мәліметтерді алған кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы ҚР ҚМ АЖ арқылы әскери билеті бар азаматтарға олардың ұялы байланыстың абоненттік нөміріне және (немесе) пайдаланушының кабинетіне "электрондық үкіметтің" веб-порталында әскери билетке тиісті өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы хабарлама жіберуге бастама жасайды. Көрсетiлген азаматтар өтiнiш жасаған кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы 1 сағат iшiнде елтаңбалы мөрмен куәландырылған тиiстi жазбалар енгiзедi.
Әскери қызмет, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда, азаматтық қорғау органдарында қызмет өткермеген, өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан және запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламалары бойынша әскери даярлықтан өтпеген азаматтарға мемлекеттің жұмылдыру әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында әскери билет беріледі.";
мынадай мазмұндағы 61-1-тармақпен толықтырылсын:
"61-1. Азаматтарды әскери қызметтен запасқа немесе отставкаға шығару кезінде әскери бөлімдердің (мекемелердің) кадр бөлімшелері оларға осы Қағидаларға 22-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нұсқама береді.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Азаматтың әскери қызметке қатынасы туралы, оның әскери есепте тұруы туралы, әскери қызметке жарамдылығы туралы және оны, оның ішінде жеңілдікті кезеңде өткеруін растау туралы мәліметтер "электрондық үкімет порталында" азаматтың "жеке кабинетінде" көрсетіледі, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ету арқылы басқа да мемлекеттік органдардың (сұрау салу бойынша) ақпараттық жүйесіне беріледі.
"Жеке кабинетте" дұрыс көрсетілмеген мәлімет анықталғанда, не ол болмағанда азамат осы Қағидалардың 79-тармағына сәйкес "Әскери қызмет жөніндегі мәліметтерді өзектілендіру (түзету)" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алуға жүгіне алады.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Азаматтарды құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардан және азаматтық қорғау органдарынан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің запасына шығару кезінде кадр бөлімшелері оларға осы Қағидаларға 22-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нұсқама береді.
Құқық қорғау органдарының және азаматтық қорғау органдарының кадр қызметтері оларды қызметтен шығару туралы бұйрық шығарылған сәттен бастап, ал арнаулы мемлекеттік органдардың кадр қызметтері оларды жеке құрам тізімінен шығару туралы бұйрық шығарылған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік органдар ақпараттық жүйесінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы ҚР ҚМ АЖ-ға қызметтен шығарылған (тізімнен шығарылған) азамат туралы мәліметті жібереді.

При отсутствии взаимодействия между государственными информационными системами, в МОВУ района (города областного значения) не позднее 3 рабочих дней направляются сведения на уволенного (исключенного) гражданина (из списка личного состава) по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Министерством через МОВУ (далее ‒ услугодатель) посредством использования информационной системы "Интеграционной шлюз автоматизированного учета мобилизационных ресурсов Министерства обороны Республики Казахстан" оказываются следующие государственные услуги:
выдача военнообязанным военных билетов или их дубликатов;
постановка на воинский учет военнообязанных и призывников;
актуализация (корректировка) сведений о воинской службе.";
приложения 16, 17, 18 и 19 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему перечню;
дополнить приложением 19-1 согласно приложению 5 к настоящему перечню;
дополнить приложением 22-1 согласно приложению 6 к настоящему перечню;
приложение 27 исключить;
приложение 32 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню;
2. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 9 июля 2019 года № 526 "Об утверждении Правил выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19008), следующее изменение:
в Правилах выдачи удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга "Выдача удостоверений ветеранам Великой Отечественной войны" (далее – государственная услуга) оказывается местными органами военного управления Министерства обороны через управления и отделы по делам обороны (далее – услугодатель) посредством использования информационной системы "Интеграционной шлюз автоматизированного учета мобилизационных ресурсов Министерства обороны Республики Казахстан".".
3. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 ноября 2020 года № 605 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва" и Правил оказания государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21613), следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва", утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

Мемлекеттік ақпараттық жүйе арасында өзара іс-қимыл болмаған кезде осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтен шығарылған (жеке құрам тізімінен шығарылған шығарылған) азамат туралы мәлімет 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына жіберіледі.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Министрлік ЖӘБО арқылы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жұмылдыру ресурсын автоматтандырылған есепке алу интеграциялық шлюзі" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы мынадай мемлекеттік қызметтерді көрсетеді:
әскери міндеттілерге әскери билет немесе оның телнұсқасын беру;
әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою;
әскери қызмет туралы мәліметті өзектілендіру (түзету).";
16, 17, 18 және 19-қосымшалар осы тізбеге 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес 19-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес 22-1-қосымшамен толықтырылсын;
27-қосымша алып тасталсын;
32-қосымша осы тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 9 шілдедегі № 526 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19008 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органдары "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жұмылдыру ресурсын автоматтандырылған есепке алу интеграциялық шлюзі" ақпараттық жүйесін пайдаланып, қорғаныс істері басқармалары мен бөлімдері арқылы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) арқылы көрсетеді.".
3. "Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын және "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 5 қарашадағы № 605 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21613 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами районов, городов областного значения, областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель) через призывные комиссии посредством использования информационной системы "Государственная база "Е-лицензирование".";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему перечню;
в Правилах оказания государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу", утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами районов, городов областного значения, областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель) через призывные комиссии посредством использования информационной системы "Государственная база "Е-лицензирование".";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра обороны
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 16
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Именной список граждан, прошедших подготовку по военно-техническим и иным
специальностям на возмездной основе в __________________ филиале
РГКП "Военно-техническая школа Министерства обороны Республики Казахстан"
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Специальность
Период обучения
Номер сертификата о завершении обучения
Номер и дата приказа о приведении к военной присяге
Код ВУС
Код должности
Примечание
1
2
4
5
6
7
8
9
10
Директор ________________________________
филиала РГКП "Военно-техническая школа
Министерства обороны Республики Казахстан"
_________________________________________
(подпись, инициал, фамилия)
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра обороны
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 17
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Именной список граждан, прошедших военную подготовку по программам
офицеров запаса, при _______________________________________________________
(наименование учебного заведения)
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Номер и дата приказа о приведении к военной присяге
Личный номер
Номер и дата приказа МО РК о присвоении офицерского звания
Код ВУС
Код должности
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение: Личные дела в количестве ____ штук.
Начальник военной кафедры (военного факультета)
____________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министра обороны
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 18
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Именной список граждан, прошедших военную подготовку по программам сержантов
запаса, при _______________________________________________________
(наименование учебного заведения)
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Номер и дата приказа о приведении к военной присяге
Код ВУС
Код должности
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Начальник военной кафедры (военного факультета)
_____________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
Министра обороны
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 19
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Штамп учебного заведения
Справка
Дана ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он в период обучения в __________________________________
(наименование учебного заведения)
__________________ на ________________________________ факультете
__________________________________, ВУС __________________ и сдал
по ней "____" _______________ 20 _______ году установленные экзамены.
Учебные сборы прошел с "___" ____________ 20 __ года
по "___" _____________ 20__ год
На присвоение офицерского (сержантского) воинского звания не был аттестован
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(указать причину)
Справка выдана для предъявления по месту требования.
Начальник военной кафедры (военного факультета) __________________
_______________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
_______________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов
Министра обороны
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения

"3. Мемлекеттік қызметті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "Е-лицензиялау" мемлекеттік базасы" ақпараттық жүйесін пайдаланып, әскерге шақыру комиссиясы арқылы көрсетеді.";
2-қосымша осы тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік қызметті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "Е-лицензиялау" мемлекеттік базасы" ақпараттық жүйесін пайдаланып, әскерге шақыру комиссиясы арқылы көрсетеді.";
2-қосымша осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтарының
тізбесіне
1-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке
алу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-техникалық
мектебі" РМҚК __________________ филиалында өтеулі негізде
әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлықтан өткен
азаматтардың атаулы тізімі
Р/с№
ЖСН
Аты, әкесінің аты (болса) және тегі
Мамандығы
Оқу кезеңі
Оқуды бітіргені туралы сертификаттың нөмірі
Әскери ант қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі және күні
ӘЕМ коды
Лауазым коды
Ескертпе
1
2
4
5
6
7
8
9
10
"Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-техникалық
мектебі" РМҚК __________________ филиалының директоры
_______________________________________________________
(қолы, инициалдары, тегі)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне
2-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
_______________________________________________________ жанында
(оқу орнының атауы)
запастағы офицер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен
азаматтардың атаулы тізімі
Р/с
ЖСН
Аты, әкесінің аты (болса) және тегі
Әскери ант қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі және күні
Жеке нөмірі
Офицер әскери атағын беру туралы ҚР ҚМ бұйрығының нөмірі және күні
ӘЕМ коды
Лауазым коды
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қосымша: саны ____ дана жеке іс.
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары, тегі)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне
3-қосымша
Әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
_______________________________________________________ жанында
(оқу орнының атауы)
запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен азаматтардың атаулы тізімі
Р/с
ЖСН
Аты, әкесінің аты (болса) және тегі
Әскери ант қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі және күні
ӘЕМ коды
Лауазым коды
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы
________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары, тегі)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке
алу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Оқу орнының мөртаңбасы
Анықтама
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болса)
оның ___________________________________________________________
(оқу орнының атауы)
__________________________________________________________________ факультетінде
______________________________________________________ ӘЕМ бойынша оқығаны және
ол бойынша белгіленген емтихандарды 20 _______ жылы "____" _______________
тапсырғаны туралы берілді.
Оқу-жаттығу жиынынан 20 __ жылғы "___" ____________ бастап
20__ жылғы "___" _____________ дейін өтті.
Офицер (сержант) әскер атағын беруге аттестатталған жоқ
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Анықтама талап ету орнына ұсыну үшін берілді.
___________________________________________________________ әскери
(оқу орнының атауы)
кафедраның (әскери факультеттің) бастығы
__________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары, тегі)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының
тізбесіне
5-қосымша
Әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алу қағидаларына

Приложение 19-1
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Ведомость выдачи военных билетов
___________________________________________________________________
(гражданам, прошедшим подготовку по военно-техническим и иным
специальностям на возмездной основе или военную подготовку по программам
офицеров запаса и сержантов запаса)
_______________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения или филиала специализированной организации МО РК)
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Серия и номер военного билета
Роспись в получении и дата
Примечание
1
2
3
4
5
6
___________________________________________
(должность лица, выдавшего военные билеты)
___________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал, фамилия)
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
Министра обороны
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 22-1
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Предписание _______________________________________________
(воинское звание (при наличии))
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Предлагаю Вам в срок до "____" ________________ 20___года
встать на воинский учет в ____________________________________
путем (наименование МОВУ района (города областного значения)
обращения на портал "электронного правительства" за получением
государственной услуги.
Основание: ________________________________________________
__________________________________________________________
Командир (начальник) ______________________________________
(номер воинской части (наименование учреждения)
__________________________________________________________
(подпись, инициал, фамилия)
Примечание:
1. При отсутствии в воинских частях (учреждениях) углового штампа,
в верхнем левом углу проставляется номер и дата регистрации
предписания в служебном делопроизводстве.
2. В качестве основания увольнения со службы указывается следующие
сведения:
номер и дата приказа об увольнении со службы
(исключении из списков личного состава);
основание, послужившее причиной увольнения со службы.
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов
Министра обороны
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 32
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги "Постановка на воинский учет военнообязанных и призывников"
Наименование подвида государственной услуги:

19-1-қосымша
Нысан
_______________________________________________________________________________
(оқу орнының немесе ҚР ҚМ мамандандырылған ұйымы филиалының атауы)
___________________________________________________________________
(өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар боынша даярлықтан
немесе запастағы офицер мен запастағы сержант бағдарламасы бойынша әскери
даярлықтан өткен азаматтарға) әскери билет беру ведомосы
Р/с
ЖСН
Аты, әкесінің аты (болса), тегі
Әскери билеттің сериясы мен нөмірі
Алғаны туралы қойылған қолы және күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
____________________________________________________________________
(әскери билетті берген адамның лауазымы)
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары, тегі)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
22-1-қосымша
Нысан
Нұсқама
_______________________________________________________
(әскери атағы (болса))
_______________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болса), тегі)
Сізге 20_ жылғы "__" _______ дейінгі мерзімде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу
үшін "электрондық үкімет" порталына өтініш беру арқылы
_________________________________________________________________
(ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО атауы)
әскери есепке тұруды ұсынамын.
Негіз:
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
_________________________________________________ командирі (бастығы)
(әскери бөлімнің нөмірі (мекеменің атауы)
__________________________________________
(қолы, инициалдары, тегі)
Ескертпе:
1. Әскери бөлiмде (мекемеде) бұрыштама мөртаңбасы болмаған кезде сол жақ
жоғарғы бұрышына нұсқаманың қызметтiк iс жүргiзуде тiркелген нөмiрi мен күнi қойылады.
2. Қызметтен шығарудың негізі ретінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
қызметтен шығару (жеке құрамның тізімінен шығару) туралы бұйрықтың нөмірі және күні;
қызметтен шығаруға себеп болған негіз.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
32-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1) для лиц, принявших гражданство Республики Казахстан;
2) для граждан, уволенных с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, а также отчисленных и (или) расторгнувших контракт курсантов, слушателей военных, специальных учебных заведений;
3) для граждан, освобожденных из мест лишения свободы, ранее состоявших на воинском учете;
4) для женщин, окончивших организации образования с получением военно-учетной специальности;
5) для граждан мужского пола, в том числе освобожденных из мест лишения свободы, ранее не состоявших на воинском учете.
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
2 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о постановке на воинский учет военнообязанных или призывников, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) для лиц, принявших гражданство Республики Казахстан:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронный документ, подтверждающий отношение к воинской службе (при наличии, переведенный на государственный (русский) язык), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа об образовании (нотариально засвидетельствованный перевод на государственном или русском языке либо нотариально засвидетельствованная подлинность подписи переводчика, сделавшего перевод на государственный или русский язык, в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате") (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;

1) Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдар үшін;
2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдағы қызметтен шығарылған азаматтар, сондай-ақ әскери, арнаулы оқу орнынан оқудан шығарылғандар (немесе) келісімшартты бұзған курсанттар, тыңдаушылар үшін;
3) бас бостандығынан айыру орнынан босатылған, бұрын әскери есепте тұрған азаматтар үшін;
4) әскери-есептік мамандық алып, білім беру ұйымын бітірген әйелдер үшін;
5) бұрын әскери есепте тұрмаған, оның ішінде бас бостандығынан айыру орнынан босатылған ер азаматтар үшін.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органы
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери міндеттілерді немесе әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою туралы хабарлама не осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілі
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күні жүгінгенде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы:
1) www.mod.gov.kz Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы әскери қызметке қатынасын растайтын электрондық құжатты (болса, мемлекеттік (орыс тіліне) аударылған) өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың электрондық көшірмесін (болса) ("Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған аударманы не мемлекеттік немесе орыс тіліне аударма жасаған аудармашы қолтаңбасының түпнұсқалығын нотариус куәландырған) өтінішке тіркейді;

2) для граждан, уволенных с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, а также отчисленных и (или) расторгнувших контракт курсантов, слушателей военных и специальных (военных) учебных заведений:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия предписания о постановке на воинский учет по форме, согласно приложению 22-1 к настоящим Правилам, прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия военного билета (при наличии), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа, подтверждающая категорию годности к воинской службе (для уволенных (отчисленных) по состоянию здоровья), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
3) для граждан, освобожденных из мест лишения свободы, ранее состоявших на воинском учете:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия справки об освобождении с учреждения уголовно-исполнительной системы, прикрепляется к заявлению услугополучателем;
4) для женщин, окончивших организации образования с получением военно-учетной специальности:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
5) для граждан мужского пола, в том числе и освобожденных из мест лишения свободы, ранее не состоявших на воинском учете;
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия карты медицинского освидетельствования гражданина по форме, согласно приложению 40 к настоящим Правилам (с заключением об определении степени годности к воинской службе), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия справки об освобождении с учреждения уголовно-исполнительной системы (для лиц, освобожденных из мест лишения свободы), прикрепляется к заявлению услугополучателем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о месте рождении, о состоянии в браке, о составе семьи, об образовании, о регистрации по месту жительства или месту временного пребывания, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства", при оказании всех указанных подвидов настоящей услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдағы қызметтен шығарылған азаматтар, сондай-ақ әскери және арнайы (әскери) оқу орнынан оқудан шығарылғандар және (немесе) келісімшартты бұзған курсанттар, тыңдаушылар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 22-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әскери есепке қою туралы нұсқаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы әскери билеттің (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы әскери қызметке жарамдылық санатын растайтын құжаттың (денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылған (оқудан шығарылған) үшін) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
3) бас бостандығынан айыру орнынан босатылған, бұрын әскери есепте тұрған азаматтар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен алған босатылғаны туралы анықтаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
4) әскери-есептік мамандық алып, білім беру ұйымын бітірген әйелдер үшін;
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
5) бұрын әскери есепте тұрмаған, оның ішінде бас бостандығынан айыру орнынан босатылған азаматтар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматты медициналық куәландыру картасының электрондық көшірмесін (әскери қызметке жарамдылық дәрежесін айқындау туралы қорытындысы бар) өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен алған (бас бостандығынан айыру орнынан босатылған адамдар үшін) босатылғаны туралы анықтаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді.
Осы көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрін көрсету кезінде жеке басын куәландыратын құжаттар, туған жері, некеде болуы, отбасы құрамы, білімі, тұрғылықты жері немесе уақытша болатын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2)несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными настоящими Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Последующая постановка граждан на воинский учет, за исключением категорий, указанных в разделе 8 настоящего Перечня, осуществляется без обращения при поступлении в ИС МО РК сведений с ГБДФЛ по регистрации к новому месту жительства.
Сведения о состоянии гражданина на воинском учете отражаются в "личном кабинете" гражданина на портале "электронного правительства".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 8
к Перечню некоторых приказов
Министра обороны
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Предоставление
отсрочки от призыва"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва"
Наименование подвида государственной услуги:
1) гражданам, занятым уходом за членами семьи, нуждающимися в посторонней помощи и не находящимися на полном государственном обеспечении, при отсутствии близких родственников или других лиц, проживающих на территории Республики Казахстан вместе с ними или отдельно, обязанных по закону содержать указанных членов семьи;
2) гражданам, имеющим на своем иждивении ребенка (детей), воспитываемого без матери;
3) гражданам, имеющим на своем иждивении лиц, у которых они находились на воспитании и содержании не менее двух лет в связи со смертью своих родителей или лишением их родительских прав, или осуждением судом к лишению свободы;

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет ерекшелігін ескеріп өзге де талаптар
Осы Тізбенің 8-бөлімінде көрсетілген санатты қоспағанда, азаматтарды кейіннен әскери есепке қою жаңа тұрғылықты жеріне тіркелу бойынша ЖТМДҚ-дан мәлімет ҚР МО АЖ-сына түскенде жүгінбей, жүзеге асырылады.
Азаматтың әскери есепте тұруы туралы мәлімет азаматтың "электрондық үкімет" порталындағы "жеке кабинетінде" көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.gov4.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
8-қосымша
"Әскери қызметке шақыруды
кейінге қалдыру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) басқа адамның көмегіне мұқтаж және толық мемлекеттік қамсыздандыруда болмайтын отбасы мүшелерін күтумен айналысатын, Қазақстан Республикасының аумағында онымен бірге немесе бөлек тұратын жақын туыстары немесе басқа да адамдар болмаған кезде заң бойынша көрсетілген отбасы мүшелерін асырауға міндетті азаматтарға;
2) өзінің асырауында анасыз тәрбиелеп отырған баласы (балалары) бар азаматтарға;
3) ата-анасының қайтыс болуына немесе олардың ата-ана құқығынан айырылуына немесе сот бас бостандығынан айыруға соттауына байланысты кемінде екі жыл тәрбиесінде және асырауында болған адамдар бар азаматтарға;

4) гражданам, состоящим в браке и имеющие одного и более детей;
5) гражданам, получающим образование, на период обучения;
6) по состоянию здоровья;
7) педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в дошкольных организациях образования, организациях среднего (начального, основного среднего, общего среднего), технического и профессионального, послесреднего образования, специализированных, специальных организациях образования, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях дополнительного образования для детей, а также в методических кабинетах;
8) врачам, имеющим соответствующее образование, постоянно работающим по специальности в сельской местности;
9) депутатам Парламента Республики Казахстан или местных представительных органов;
10) лицам, в отношении которых ведется дознание, предварительное следствие или уголовные дела рассматриваются судами;
11) членам летных экипажей гражданских воздушных судов, инженерам, механикам и техникам гражданской авиации, имеющим соответствующее образование;
12) членам экипажей судов, имеющим соответствующее образование;
13) лицам, проходящим первоначальную профессиональную подготовку в организациях образования правоохранительных органов.
1
Наименование услугодателя
МИО областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов – 6 (шесть) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Заключение призывной комиссии о предоставлении отсрочки от призыва или мотивированный ответ об отказе в оказании государственных услуг.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30, перерыв на обед с 13.00 до 14.30, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан в период проведения призыва граждан на воинскую службу:
с 1 марта по 30 июня;
с 1 сентября по 30 декабря;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адрес места оказания государственной услуги размещен на портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

4) некеде тұрған және бір және одан да көп баласы бар азаматтарға;
5) оқу кезеңінде білім алып жатқан азаматтарға;
6) денсаулық жағдайы бойынша;
7) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында, орта (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта), техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, мамандандырылған, арнаулы білім беру ұйымдарында, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, балаларға қосымша білім беру ұйымдарында, сондай-ақ әдістемелік кабинеттерде кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагогтерге;
8) тиісті білімі бар, мамандығы бойынша ауылдық жерде тұрақты жұмыс істейтін дәрігерлерге;
9) Қазақстан Республикасы Парламентінің немесе жергілікті өкілді органдардың депутаттарына;
10) өздеріне қатысты анықтау, алдын ала тергеу жүргізіліп жатқан немесе сот қылмыстық ісін қарап жатқан адамдарға:;
11) азаматтық әуе кемесі ұшу экипажының мүшелеріне, тиісті білімі бар азаматтық авиация инженерлеріне, механиктеріне және техниктеріне;
12) кеме экипажының тиісті білімі бар мүшелеріне;
13) құқық қорғау органының білім беру ұйымдарында бастапқы кәсіби даярлықтан өтіп жатқан адамдарға.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 6 (алты) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Әскерге шақыру комиссиясының әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы қорытындысы немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілі
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – азаматтарды әскери қызметке шақыруды жүргізу кезеңінде:
1 наурыздан 30 маусымға дейін;
1 қыркүйектен 30 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күні аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады), тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы www.​egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі

1) гражданам, занятым уходом за членами семьи, нуждающимися в посторонней помощи и не находящимися на полном государственном обеспечении, при отсутствии близких родственников или других лиц, проживающих на территории Республики Казахстан вместе с ними или отдельно, обязанных по закону содержать указанных членов семьи:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия акта обследования семейного положения (выдается местным органом военного управления);
электронная копия документа, подтверждающего о нахождении на иждивении призывника следующих членов семьи:
отец, мать, жена, а также дедушка и бабушка при отсутствии родителей призывника, достигшие пенсионного возраста или являющиеся инвалидами первой или второй группы;
братья, сестры, являющиеся инвалидами первой или второй группы, или не достигшие восемнадцатилетнего возраста, при отсутствии родителей;
мать (отец), которая (который), кроме призывника, имеет одного и более детей, являющихся лицами с инвалидностью первой или второй группы или не достигших восемнадцатилетнего возраста, и воспитывает их без супруга (супруги);
мать (отец), которая (который) имеет на своем иждивении одного и более одиноких родственников (отца, мать, брата, сестру), являющихся нетрудоспособными по возрасту или лицами с инвалидностью первой или второй группы, и содержит их без супруга (супруги);
один из родителей, который содержит на своем иждивении второго, являющегося лицом с инвалидностью первой или второй группы, и воспитывает, кроме призывника, одного и более детей до восемнадцати лет;
один из членов семьи, имеющий инвалидность, и в которой призывник является единственным ребенком мужского пола;
2) гражданам, имеющим на своем иждивении ребенка (детей), воспитываемого без матери:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия акта обследования семейного положения (выдается местным органом военного управления);
электронная копия постановления местного исполнительного органа об опекунстве (только для граждан, признанных опекунами над детьми-сиротами или детьми, оставшимися без попечения родителей);

1) басқа адамның көмегіне мұқтаж және толық мемлекеттік қамсыздандыруда болмайтын отбасы мүшелерін күтумен айналысатын, Қазақстан Республикасының аумағында онымен бірге немесе бөлек тұратын жақын туыстары немесе басқа да адамдар болмаған кезде заң бойынша көрсетілген отбасы мүшелерін асырауға міндетті азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
отбасы жағдайын тексеру актісінің электрондық көшірмесі (жергілікті әскери басқару органы береді);
әскерге шақырылушының асырауында мынадай отбасы мүшелерінің болуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі:
әкесі, анасы, әйелі, сондай-ақ әскерге шақырылушының ата-анасы болмаған кезде, зейнеткер жасына толған немесе бірінші немесе екінші топтағы мүгедектер болып табылатын атасы мен әжесі;
ата-анасы болмаған кезде бірінші немесе екінші топтағы мүгедектер болып табылатын немесе он сегіз жасқа толмаған аға-інілері, апа-сіңлілері;
әскерге шақырылушыдан басқа бiріншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын немесе он сегiз жасқа толмаған бiр және одан да көп балалары бар және оларды жұбайынсыз (зайыбынсыз) тәрбиелеп отырған анасы (әкесi);
өзінің асырауында жасы бойынша еңбекке қабiлетсiз немесе бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын бiр және одан да көп жалғызiлiктi туыстары (әкесi, анасы, аға-інілерi, апа-қарындастары) бар және оларды жұбайынсыз (зайыбынсыз) асырап отырған анасы (әкесi);
бiріншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адам болып табылатын, екіншiсiн өзi асырайтын және әскерге шақырылушыдан басқа он сегiз жасқа дейінгі бiр және одан да көп бала тәрбиелеп отырған ата-анасының бiрi;
отбасы мүшелерінің бірінің мүгедектігі бар және әскерге шақырылушы отбасында жалғыз ер бала болып табылады;
2) өзінің асырауында анасыз тәрбиелеп отырған баласы (балалары) бар азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
отбасы жағдайын тексеру актісінің электрондық көшірмесі (жергілікті әскери басқару органы береді);
қамқоршысы болып табылатыны туралы жергілікті атқарушы орган қаулысының электрондық көшірмесі (тек жетім балаларға немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға қамқоршы болып танылған азаматтар үшін);

3) гражданам, имеющим на своем иждивении лиц, у которых они находились на воспитании и содержании не менее двух лет в связи со смертью своих родителей или лишением их родительских прав, или осуждением судом к лишению свободы:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия акта обследования семейного положения (выдается местным органом военного управления);
электронная копия постановления местного исполнительного органа об опекунстве;
4) гражданам, состоящим в браке и имеющие одного и более детей:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия акта обследования семейного положения (выдается местным органом военного управления);
5) гражданам, получающим образование, на период обучения:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки из организации образования, подтверждающая обучение, а для граждан, обучающихся за рубежом, нотариально засвидетельствованный перевод на государственном или русском языке либо нотариально засвидетельствованная подлинность подписи переводчика, сделавшего перевод на государственный или русский язык, в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате" справки из организации образования, подтверждающая обучение, прикрепляется к заявлению услугополучателем;
6) по состоянию здоровья:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия выписки из книги протоколов районной (городской) медицинской комиссии о признании призывника временно негодным к воинской службе;
7) педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в дошкольных организациях образования, организациях среднего (начального, основного среднего, общего среднего), технического и профессионального, после среднего образования, специализированных, специальных организациях образования, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях дополнительного образования для детей, а также в методических кабинетах:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, подтверждающая место работы;

3) ата-анасының қайтыс болуына немесе олардың ата-ана құқығынан айырылуына немесе сот бас бостандығынан айыруға соттауына байланысты кемінде екі жыл тәрбиесінде және асырауында болған адамдар бар азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
отбасы жағдайын тексеру актісінің электрондық көшірмесі (жергілікті әскери басқару органы береді);
қамқоршысы болып табылатыны туралы жергілікті атқарушы орган қаулысының электрондық көшірмесі;
4) некеде тұрған және бір және одан да көп баласы бар азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
отбасы жағдайын тексеру актісінің электрондық көшірмесі (жергілікті әскери басқару органы береді);
5) оқу кезеңінде білім алып жатқан азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
білім беру ұйымынан оқып жатқанын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі, ал шет елде оқып жатқан азаматтар үшін "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес қазақ немесе орыс тіліне аудармасын нотариус куәландырған не қазақ немесе орыс тіліне аударма жасаған аудармашының қолының түпнұсқалығын нотариус куәландырған білім беру ұйымынан алынған оқып жатқанын растайтын анықтама көрсетілетін қызметті алушының өтінішіне тіркеледі;
6) денсаулық жағдайы бойынша:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
әскерге шақырылушының әскери қызметке уақытша жарамсыз деп танылғандығы туралы аудандық (қалалық) медициналық комиссияның хаттамалары кітабынан үзіндінің электрондық көшірмесі;
7) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында, орта (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта), техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, мамандандырылған, арнаулы білім беру ұйымдарында, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, балаларға қосымша білім беру ұйымдарында, сондай-ақ әдістемелік кабинеттерде кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагогтерге:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
жұмыс орнын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі;

8) врачам, имеющим соответствующее образование, постоянно работающим по специальности в сельской местности:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, подтверждающая место работы;
9) депутатам Парламента Республики Казахстан или местных представительных органов:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия документа, подтверждающий депутатскую деятельность;
10) лицам, в отношении которых ведется дознание, предварительное следствие или уголовные дела рассматриваются судами:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, из органов дознания и предварительного следствия о призывниках, в отношении которых ведется дознание или предварительное следствие и судов о призывниках, в отношении которых судом рассматриваются уголовные дела, а также о вступивших в законную силу в их отношении приговорах;
11) членам летных экипажей гражданских воздушных судов, инженерам, механикам и техникам гражданской авиации, имеющим соответствующее образование:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, подтверждающая место работы с отметкой о наличии соответствующего образования;
12) членам экипажей судов, имеющим соответствующее образование:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, подтверждающая место работы с отметкой о наличии соответствующего образования;

8) тиісті білімі бар, мамандығы бойынша ауылдық жерде тұрақты жұмыс істейтін дәрігерлерге:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
жұмыс орнын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі;
9) Қазақстан Республикасы Парламентінің немесе жергілікті өкілді органдардың депутаттарына:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
депутаттық қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
10) өздеріне қатысты анықтау, алдын ала тергеу жүргізіліп жатқан немесе сот қылмыстық ісін қарап жатқан адамдарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
оған қатысты анықтау немесе алдын ала тергеу жүргізіліп жатқан әскерге шақырылушы туралы анықтау және алдын ала тергеу органдарынан алынған және оған қатысты сот қылмыстық ісін қарап жатқан әскерге шақырылушы туралы соттан алынған, сондай-ақ оған қатысты үкімнің заңды күшіне енгені туралы анықтаманың электрондық көшірмесі;
11) азаматтық әуе кемесінің ұшу экипажының мүшелеріне, тиісті білімі бар азаматтық авиация инженерлеріне, механиктеріне және техниктеріне:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
тиісті білімінің бар болуы туралы белгісі бар жұмыс орнын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі;
12) кеме экипажының тиісті білімі бар мүшелеріне:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
тиісті білімінің бар болуы туралы белгісі бар жұмыс орнын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі;

13) лицам, проходящим первоначальную профессиональную подготовку в организациях образования правоохранительных органов:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки из организации образования правоохранительных органов, подтверждающая обучение.
Сведения о данных документа, удостоверяющего личность, о рождении ребенка (детей), о смерти супруги, о браке услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателем и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в статьи 35 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и настоящих Правил.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Период проведения призыва граждан на срочную воинскую службу и приема заявлений на оказание государственной услуги – с 1 марта по 30 июня и с 1 сентября по 30 декабря.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя – сайт МИО, а также на интернет-ресурсе: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 9
к Перечню некоторых приказов
Министра обороны
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Освобождение граждан
от призыва на воинскую службу"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу"
Наименование подвида государственной услуги:

13) құқық қорғау органының білім беру ұйымдарында бастапқы кәсіби даярлықтан өтіп жатқан адамдарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
оқып жатқанын растайтын құқық қорғау органының білім беру ұйымынан алынған анықтаманың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын, баланың (балаларының) туу туралы, зайыбының қайтыс болуы туралы, некеге тұруы туралы құжатының деректері туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы барлық қажетті құжатты берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы белгі көрсетіледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабында және осы қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет ерекшелігін ескеріп өзге де талаптар
Азаматтарды әскери қызметке шақыруды жүргізу және мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау кезеңі - 1 наурыздан 30 маусымға дейін және 1 қыркүйектен 30 желтоқсанға дейін.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ бар болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал, бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында – ЖАО сайтында, сондай-ақ www. gov4c. kz интернет-ресурсында орналасқан.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
9-қосымша
"Азаматтарды әскери қызметке
шақырудан босату" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1) признанные негодными к воинской службе по состоянию здоровья;
2) не призванные на законных основаниях на срочную воинскую службу, по достижении двадцати семи лет;
3) граждане у которых один из родственников (отец, мать, брат или сестра) погиб, умер или стал инвалидом первой или второй группы при исполнении служебных обязанностей в период прохождения воинской службы;
4) прошедшие воинскую (альтернативную) службу в другом государстве;
5) проходившие службу в специальных государственных органах Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 9 статьи 51 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан";
6) имеющие ученую степень;
7) священнослужители зарегистрированных религиозных объединений.
1
Наименование услугодателя
МИО областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов – 6 (шесть) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Заключение призывной комиссии о предоставлении отсрочки от призыва или мотивированный ответ об отказе в оказании государственных услуг.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30, перерыв на обед с 13.00 до 14.30, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан в период проведения призыва граждан на воинскую службу:
с 1 марта по 30 июня;
с 1 сентября по 30 декабря;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адрес места оказания государственной услуги размещен на портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылғандарға;
2) жиырма жеті жасқа толған, заңды негiздер бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақырылмағандарға;
3) туыстарының бірі (әкесі, анасы, аға-інілері немесе апа-сіңлілері) әскери қызмет өткеру кезеңінде қызметтік міндеттерін орындау кезінде қаза тапқан, қайтыс болған немесе бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып қалғандарға;
4) басқа мемлекетте әскери (баламалы) қызмет өткергендерге;
5) "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 51-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында қызмет өткергендерге;
6) ғылыми дәрежесі барларға;
7) тіркелген діни бірлестіктердің дін қызметкерлеріне.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 6 (алты) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Әскерге шақыру комиссиясының әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы қорытындысы немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілі
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – азаматтарды әскери қызметке шақыруды жүргізу кезеңінде:
1 наурыздан 30 маусымға дейін;
1 қыркүйектен 30 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күні аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады), тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы www.​egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі

1) признанные негодными к воинской службе по состоянию здоровья:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия выписки из книги протоколов районной (городской) призывной комиссии, электронная копия выписки из решения областной (города республиканского значения и столицы) призывной комиссии о признании призывника негодным к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время;
2) не призванные на законных основаниях на срочную воинскую службу, по достижении двадцати семи лет:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
3) у которых один из родственников (отец, мать, брат или сестра) погиб, умер или стал инвалидом первой или второй группы при исполнении служебных обязанностей в период прохождения воинской службы;
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия выписки из приказа руководства воинской части (учреждения) или Центрального архива Министерства обороны Республики Казахстан о гибели или получении инвалидности в период прохождения воинской службы близких родственников;
4) прошедшие воинскую (альтернативную) службу в другом государстве;
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки или военного билета с отметкой о прохождении воинской (альтернативной) службы в другом государстве (нотариально засвидетельствованный перевод на государственном или русском языке либо нотариально засвидетельствованная подлинность подписи переводчика, сделавшего перевод на государственный или русский язык, в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате");

1) денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылғандар:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабынан үзіндінің электрондық көшірмесі, әскерге шақырылушыны бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды деп тану туралы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) әскерге шақыру комиссиясының шешімінен үзіндінің электрондық көшірмесі;
2) жиырма жеті жасқа толған, заңды негiздер бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақырылмағандарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
3) туыстарының бірі (әкесі, анасы, аға-інілері немесе апа-сіңлілері) әскери қызмет өткеру кезеңінде қызметтік міндеттерін орындау кезінде қаза тапқан, қайтыс болған немесе бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып қалғандарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
жақын туыстарының әскери қызмет өткеру кезеңінде қаза тапқаны немесе мүгедектік алғандығы туралы әскери бөлім (мекеме) басшысының бұйрығынан немесе Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Орталық мұрағатынан үзінділердің электрондық көшірмесі;
4) басқа мемлекетте әскери (баламалы) қызмет өткергендерге:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес қазақ немесе орыс тіліне аудармасын нотариус куәландырған не қазақ немесе орыс тіліне аударма жасаған аудармашының қолының түпнұсқалығын нотариус куәландырған басқа мемлекетте әскери (баламалы) қызмет өткергені туралы анықтаманың немесе белгісі бар әскери билеттің электрондық көшірмесі;