О внесении изменений и дополнения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196 "Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 536-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2025 года № 37795
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196 "Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17122) следующие изменения и дополнение:
в Правилах приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, утвержденных указанным приказом:
в пункте 65:
подпункт 14) изложить в новой редакции:
"14) потенциальный поставщик является:
бездействующим в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;
его регистрация признана недействительной на основании вступившего в законную силу судебного акта;
в отношении него вступившим в законную силу судебным актом установлен факт осуществления деятельности с признаками фиктивности, в том числе использование недостоверных счетов-фактур.
К протоколу рассмотрения конкурсных заявок прикладываются электронные копии подтверждающих документов;";
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) налоговая отчетность, предусмотренная статьей 114 Налогового кодекса Республики Казахстан, за последние три года отсутствует или представлена с нулевыми показателями.
Не допускается отклонение по настоящему подпункту конкурсных заявок потенциальных поставщиков при приобретении ТРУ, годовой объем в стоимостном выражении которых не превышает двадцатитысячекратный размер МРП, и товаропроизводителей.
К протоколу рассмотрения конкурсных заявок прикладываются электронные копии сведений, подтверждающих представление налоговой отчетности с нулевыми показателями.";
пункт 87 изложить в новой редакции:
"87. При приобретении ТРУ в соответствии с подпунктами 1), 3) пункта 6 настоящих Правил осуществлено с нарушением настоящих Правил, заказчиком не применяется способ закупа ТРУ из одного источника в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил.

"Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 196 бұйрығына өзгерістер және толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 536-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 желтоқсанда № 37795 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 196 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17122 болып тіркелген) мынадай өзгерістер және толықтыру енгізілсін:
көрсетілген Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларында:
65-тармақта:
14) тармақша жаңа мазмұнда жазылсын:
"14) әлеуетті жеткізуші:
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес әрекет етпейтін болып табылады;
оның тіркелуі заңды күшіне енген сот актісі негізінде жарамсыз болып табылады;
оған қатысты заңды күшіне енген сот актісімен жалған белгілері бар қызметті жүзеге асыру, оның ішінде күмәнді шот-фактураларды пайдалану фактісі анықталған.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі;";
мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 114-бабында көзделген салық есептілігі соңғы үш жылда жоқ немесе нөлдік көрсеткіштермен ұсынылған.
Тауар өндірушілер мен жылдық көлемі құндық көріністе АЕК-тің жиырма мың еселенген мөлшерінен аспайтын ТЖҚ сатып алу кезінде әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерін осы тармақша бойынша қабылдамауға жол берілмейді.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына нөлдік көрсеткіштері бар салық есептілігін беруді растайтын мәліметтердің электрондық көшірмелері қоса беріледі".
87-тармақ жаңа мазмұнда жазылсын:
"87. Егер ТЖКҚ сатып алу осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 3) тармақшаларына сәйкес осы Қағидаларды бұза отырып өткізілген болса, осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес ТЖКҚ сатып алудың бір көзден алу тәсілі қолданылмайды.

Заказчиком не приобретаются ТРУ способом из одного источника по итогам несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) у поставщика, не принимавшего участие в несостоявшемся открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги), за исключением случаев, когда все потенциальные поставщики несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) были отклонены в соответствии с подпунктами 6), 7), 10), 11), 13), 14) пункта 65 настоящих Правил.
Заказчиком не приобретаются ТРУ способом из одного источника по итогам несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) у потенциального поставщика, конкурсная заявка которого отклонена по основанию, предусмотренному подпунктом 15) пункта 65 настоящих Правил.".
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

Өтпеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысы бойынша, осы Қағидалардың 65-тармағының 6), 7), 10), 11), 13) 14) тармақшаларына сәйкес барлық әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдері қабылданбаған жағдайларды қоспағанда, Тапсырыс беруші өтпеген ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатыспаған жеткізушіден ТЖКҚ бір көзден сатып алмайды.
Тапсырыс беруші осы Қағидалардың 65-тармағының 15) тармақшасында көзделген негіз бойынша конкурстық өтінімі қабылданбаған әлеуетті өнім берушіден өткізілмеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге арналған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттықтың) қорытындылары бойынша бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алмайды.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі