О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 1 июля 2020 года № 648 "Об утверждении Правил проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2025 года № 818. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2025 года № 37755
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 1 июля 2020 года № 648 "Об утверждении Правил проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20916) следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 1 января 2027 года.";
в Правилах проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Пилотный проект реализуется с целью совершенствования и модернизации порядка проведения горизонтального мониторинга, в том числе установления требований к системе внутреннего контроля (далее – СВК) и информационным системам налогоплательщика для взаимодействия, а также внесения изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан.";
пункты 5-1 и 6 изложить в следующей редакции:
"5-1. Упрощенный режим горизонтального мониторинга заключается в применении положений настоящих Правил, за исключением положений относительно СВК.
Указанный режим применяется субъектами среднего и крупного предпринимательства (за исключением недропользователей), которые ведут бухгалтерский, налоговый, производственный и другие виды учетов, связанных с раскрытием показателей налоговой отчетности в программном обеспечении, отличном от учетной системы SAP (Systemanalyse Programmentwicklung).
6. Реализация Пилотного проекта осуществляется в срок до 1 января 2027 года.";
в пункте 7:
в подпункте 1):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"сумма стоимостных балансов фиксированных активов на конец налогового периода согласно декларации налогоплательщика по корпоративному подоходному налогу за год, предшествующий году, в котором подается заявление о заключении Соглашения о взаимодействии, составляет не менее 325 000-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на конец года, предшествующего году, в котором подается заявление о заключении Соглашения о взаимодействии;";
абзац седьмой исключить;
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:

"Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жобаны жүргізудің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 1 шiлдедегi № 648 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 818 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 желтоқсанда № 37755 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жобаны жүргізудің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 1 шілдедегі № 648 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20916 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Деңгейлес мониторинг бойынша пилоттық жобаны жүргізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Пилоттық жоба деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібін жетілдіру және жаңғырту, оның ішінде өзара іс-қимыл жасау үшін ішкі бақылау жүйесіне (бұдан әрі – ІБЖ) және салық төлеушінің ақпараттық жүйелеріне қойылатын талаптарды белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мақсатында іске асырылады.";
5-1 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Деңгейлес мониторингтің оңайлатылған режимі ІБЖ қатысты ережелерді қоспағанда, осы Қағидалардың ережелерін қолдану болып табылады.
Көрсетілген режимді SAP (systemanalyse Programmentwicklung) есептік жүйесінен өзгеше бағдарламалық қамтамасыз етуде салықтық есептілік көрсеткіштерін ашуға байланысты бухгалтерлік, салықтық, өндірістік және басқа да есепке алу түрлерін жүргізетін орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері (жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда) қолданады.
6. Пилоттық жобаны іске асыру 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырылады.";
7-тармақта:
1) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу туралы өтініш берілген жылдың алдындағы жыл үшін корпоративтік табыс салығы туралы декларация бойынша салық төлеушінің декларациясына сәйкес салық кезеңінің соңында тіркелген активтердің құндық теңгерімдерінің сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және Өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу туралы өтініш берілетін жылдың алдындағы жылдың соңғы жылында қолданыстағы кемінде 325 000 еселенген айлық есептік көрсеткішті құрайтын;";
жетінші абзац алып тасталсын;
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"5) субъекты среднего предпринимательства, за исключением недропользователей;
6) субъекты крупного предпринимательства, за исключением недропользователей.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. При предпроектной работе изучаются:
порядок представления первичных документов, налоговых регистров, регистров бухгалтерского учета и форм налоговой отчетности по каждому налогу;
информационные системы (программы), используемые налогоплательщиком для организации и ведения бухгалтерского, налогового и других видов учетов, уровень их автоматизации и взаимодействия;
СВК, в том числе уровень автоматизации.
12. Предпроектная работа проводится в рамках Соглашения о взаимодействии в течении 12 (двенадцати) месяцев. При этом срок проведения предпроектной работы продлевается по согласованию сторон.
Права и обязанности налогоплательщиков, органов государственных доходов, условия соблюдения налоговой тайны и сохранения режима конфиденциальности в отношении получаемой информации в рамках предпроектной работы регулируются также Соглашением о взаимодействии.
В рамках Соглашения о взаимодействии между налогоплательщиком и Комитетом утверждается дорожная карта с указанием мероприятий, сроков реализации и ответственных лиц.
Предпроектная работа проводится как дистанционно (в том числе посредством предоставления налогоплательщиком удаленного доступа к учетным данным и системе внутреннего контроля), так и с выездом по месту нахождения участника Пилотного проекта и (или) нахождению его основных активов (при необходимости физической проверки системы внутреннего контроля налогоплательщика и его информационных систем).
По итогам предпроектной работы Комитет подписывает с участником пилотного проекта Протокол о результатах предпроектной работы по вопросам, предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. В период пилотного проекта Комитетом совместно с участниками пилотного проекта проводится работа по разработке требований:
к представлению первичных документов, налоговых регистров, регистров бухгалтерского учета и форм налоговой отчетности по каждому налогу;
к установлению связей между первичными документами, регистрами бухгалтерского учета, налоговыми регистрами и формами налоговой отчетности;
к формированию СВК;
к разработке и внедрению информационной системы горизонтального мониторинга, интеграции данной системы с Комитетом.
16. В период до 1 октября 2026 года Комитетом разрабатываются требования:
к представлению первичных документов, налоговых регистров, регистров бухгалтерского учета и форм налоговой отчетности по каждому налогу;
к установлению связей между первичными документами, регистрами бухгалтерского учета, налоговыми регистрами и формами налоговой отчетности;
к разработке и внедрению информационной системы горизонтального мониторинга, интеграции данной системы с Комитетом.

"5) жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, орта кәсіпкерлік субъектілері;
6) жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, ірі кәсіпкерлік субъектілері.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жоба алдындағы жұмыс барысында мыналар:
бастапқы құжаттарды, салықтық тіркелімдерін, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерін және әрбір салық бойынша салықтық есептілік нысандарын ұсынуға;
салық төлеушінің бухгалтерлік есепті, салықтық және басқа да есепке алуды ұйымдастыруы және жүргізуі үшін пайдаланатын ақпараттық жүйелері (бағдарламалары), оларды автоматтандыру және өзара іс-қимыл деңгейі;
ІБЖ, оның ішінде автоматтандыру деңгейі зерделенеді.
12. Өзара іс-қимыл туралы келісім шеңберінде жоба алдындағы жұмыстар 12 (он екі) айды құрайды. Жоба алдындағы жұмыстарды жүргізу мерзімі тараптардың келісімі бойынша ұзартылады.
Салық төлеушілердің, мемлекеттік кірістер органдарының құқықтары мен міндеттері, жоба алдындағы жұмыстардың шеңберінде алынған ақпаратқа қатысты салық құпиясын сақтау және құпиялылық режимін сақтау шарттары да Өзара іс-қимыл туралы келісімде реттеледі.
Өзара іс-қимыл туралы келісім шеңберінде салық төлеуші мен Комитет арасында іс-шараларды, іске асыру мерзімдерін және жауапты тұлғаларды көрсете отырып жол картасы бекітіледі.
Жоба алдындағы жұмыс қашықтықтан да (оның ішінде салық төлеушінің есепке алу деректері мен ішкі бақылау жүйесіне қашықтан қол жеткізуді ұсынуы арқылы), сол сияқты Пилоттық жоба қатысушысының орналасқан жеріне және (немесе) оның негізгі активтері орналасқан жерге барып та (қажет болған жағдайда салық төлеушінің ішкі бақылау жүйесін және оның ақпараттық жүйелерін физикалық тексеру) жүргізіледі.
Жоба алдындағы жұмыстардың нәтижелері бойынша Комитет, пилоттық жобаға қатысушымен осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген мәселелер бойынша жоба алдындағы жұмыстың нәтижелері туралы хаттамаға қол қояды.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Пилоттық жоба кезеңінде Комитет пилоттық жобаға қатысушылармен бірлесіп:
бастапқы құжаттарды, салықтық тіркелімдерін және бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерін және әрбір салық бойынша салықтық есептілік нысандарын ұсынуға;
бастапқы құжаттардың, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің, салықтық тіркелімдерінің және салықтық есептілік нысандарының арасындағы байланысты орнатуға;
ІБЖ қалыптастыруға;
деңгейлес мониторингтің ақпараттық жүйесін әзірлеуге және енгізуге, осы жүйені Комитетпен интеграциялауға қойылатын талаптарды әзірлеу бойынша жұмыстарды жүргізеді.
16. Комитет 2026 жылғы 1 қазанға дейінгі кезеңде:
бастапқы құжаттарды, салықтық тіркелімдерін және бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерін және әр салық бойынша салықтық есептілік нысандарын ұсынуға;
бастапқы құжаттар, бухгалтерлік есеп тіркелімдері, салық тіркелімдері және салықтық есептілік нысандары арасында байланыс орнатуға;
ІБЖ қалыптастыруға;
деңгейлес мониторингтің ақпараттық жүйесін әзірлеуге және енгізуге, осы жүйені Комитетпен интеграциялауға талаптарды әзірлейді.

При этом, участником Пилотного проекта проводятся работы по разработке и (или) внедрению, интеграции информационной системы горизонтального мониторинга до 1 октября 2026 года.";
пункты 30 и 31 исключить;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. За налоговые периоды по налогам и платежам в бюджет, по которым размещены налоговая отчетность, налоговые регистры, регистры бухгалтерского учета и первичные документы в информационной системе горизонтального мониторинга, налоговые проверки проводятся в случаях, установленных пунктом 6 статьи 145 Налогового кодекса, также при установлении финансово-хозяйственных операций, имеющих признаки фиктивности, подлог документов и (или) искажение данных в бухгалтерских и налоговых информационных системах, используемых для горизонтального мониторинга.
При этом налоговые проверки проводятся не чаще 1 (одного) раза в год за исключением случаев, установленных статьей 145 Налогового кодекса.
Налоговый контроль до даты заключения Соглашения о пилотном проекте осуществляются в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Налоговый контроль с даты заключения Соглашения о пилотном проекте по налогам и платежам в бюджет, по которым:
размещены налоговая отчетность, налоговые регистры, регистры бухгалтерского учета и первичные документы в информационной системе горизонтального мониторинга осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами;
не размещены налоговая отчетность, налоговые регистры, регистры бухгалтерского учета и первичные документы в информационной системе горизонтального мониторинга осуществляется в общеустановленном порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Налоговый контроль, проводимый в период внедрения Пилотного проекта по инициативе уполномоченных государственных органов, правоохранительных и специальных государственных органов (запросы, требования, сведения), осуществляются в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
На этапе реализации Пилотного проекта в период предпроектной работы и пилотного внедрения при выявлении фактов предоставления участником Пилотного проекта недостоверной информации, при установлении финансово-хозяйственных операций, имеющих признаки фиктивности, подлог документов и (или) искажение данных бухгалтерского, налогового и иных видов учетов, в том числе в информационной системе горизонтального мониторинга, Соглашение о взаимодействии и (или) Соглашение о пилотном проекте с таким участником Пилотного проекта расторгается Комитетом в одностороннем порядке с соответствующим уведомлением.";

Бұл ретте Пилоттық жобаға қатысушы 2026 жылғы 1 қазанға дейін деңгейлес мониторингтің ақпараттық жүйесін әзірлеу және (немесе) енгізу, интеграциялау бойынша жұмыстар жүргізеді.";
30 және 31-тармақтар алып тасталсын;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Салық кезеңдері үшін деңгейлес мониторинг ақпараттық жүйесі арқылы салық есептілігі, салық тіркелімдері, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдері және бастапқы құжаттар орналастырылған салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша салықтық тексерулер Салық кодексінің 145-бабының 6 тармағында белгіленген жағдайларда, сондай-ақ фиктивтілік белгілері, жалған құжаттар жасау және (немесе) деңгейлес мониторинг үшін пайдаланылатын бухгалтерлік және салықтық ақпараттық жүйелердегі деректерді бұрмалау белгілері болған қаржы-шаруашылық операцияларын белгілеу кезінде жүргізіледі.
Бұл ретте Салық кодексінің 145-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, салықтық тексерулер жылына 1 (бір) реттен артық жүргізілмейді.
Салықтық бақылау Пилоттық жоба туралы келісім жасалған күнге дейін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Пилотық жоба туралы келісім жасалған күннен бастап:
деңгейлес мониторинг ақпараттық жүйесі арқылы салық есептілігі, салық тіркелімдері, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдері және бастапқы құжаттар орналастырылған салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша салықтық бақылау осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын;
деңгейлес мониторинг ақпараттық жүйесі арқылы салық есептілігі, салық тіркелімдері, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдері және бастапқы құжаттар орналастырылмаған салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша салықтық бақылау Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген жалпыға бiрдей белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Уәкілетті мемлекеттік органдардың, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың бастамасы бойынша Пилоттық жобаны енгізу кезеңінде жүргізілетін салықтық бақылау (сұрау салулар, талаптар, мәліметтер) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Пилоттық жобаны іске асыру кезеңінде жоба алдындағы жұмыстар және пилоттық іске асыру кезеңінде Пилоттық жобаға қатысушының анық емес мәліметтерді ұсынғаны анықталған кезде, құжаттарды қолдан жасау, жалған белгілері бар қаржылық-шаруашылық операциялар және (немесе) бухгалтерлік, салықтық және есепке алудың өзге де түрлерінің деректері, оның ішінде деңгейлес мониторингтің ақпараттық жүйесінде бұрмалау анықталған кезде, Пилоттық жобаның осындай қатысушысымен жасалған Өзара іс-қимыл туралы келісім және (немесе) Пилоттық жоба туралы келісімді Комитет тиісті хабарламамен біржақты тәртіпте бұзады.";

подпункт 11) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"11) извещать о внесении изменений и дополнений в учетную и налоговую учетную политики в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента внесения таких изменений и дополнений;".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев

36-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) есепке алу және салықтық есепке алу саясатына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы, осындай өзгерістер мен толықтырулар енгізу сәтінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде хабарлау;".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев